I SCHOONHOVENSCHE COURANT p®®] J Telef. 20. TeL-Adres: Vannooten. 8. W. N. VAN NOOTEN, SCBOONBOVKN, RAVEN 3A PoMreksiung 13703. [plaatst in „De Goreumer" Duitschland sterker dan JES ooit tevoren. Tweeërlei Christendom. Hitler spreekt in het Sportpalast? .planken Oude Identiteitsbewijzen. Het historische jaar voor Europa: 1941. TWAALF BLADZIJDEN’ Tfe. yyyi. JARI IML Het land, beter slechts als geslaagd terwijl in 5bur v d bl waar beschouwd us. z. van L. ek. Fran- vanink en J. z. van A. de n. 65 J-, we- n. c. van ?an Arkel H. Brugmans 1 Pathéfoon ndhouL dit kan regel aces mbtedingca. renden), o*- wet mees weewielig HARRETJE TOEL. s.g.a.n. OUWELINGEN, heul D 15. in van na- nieuw met OVÖTWt op he Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. Prijs bij vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 3 maanden L25; per post 1 50. Geldig tot 1 October. Het A.NJ meldt: Ter aanvulling en» ter verdui delijking van hetgeen dezer dagen is gepubliceerd betreffende het uitvoeringsbesluit van den secre- taris-generaal van het departe ment van Binnenlandsche Zaken ingevolge het besluit tot invoering van persoonsbewijzen, kan nog worden medegedeeld, dat het per soonsbewijs wel is waar op 1 Maart wordt ingevoerd, maar dat tot 1 October het identitletsbewijs, waarmee» men zich thans moet legitimeeren, geldig blijft. Uiteraard houdt deze beslissing verband met het feit, dat het practised onuitvoerbaar is alle persoonsbewijzen vóór 1 Maart uit te reiken. Om deze redenen dus 14 de geldigheidsduur der iden titeitsbewijzen tot 1 October ver lengd. Dan echter zal iedereen in het bezit van een persoonsbe wijs moeten zijn. Dl 8LAG TEGEN ENGELAND. Gelaten afwachten. Naar aanleiding vgn een rede voor de dok-arbeidars door den opperbevelheb ber van de Duitsche marine, groot-ad- mixaal Raeder, bereidt men er zic|i te Berlijn met gelatenheid op voor, dat de beslissende slag binnenkort, of in Maart of April, zat plaats vinden Men legt er zich bij neer, dat Adolf Hitler het juiste oogenblik zal weten te bepalen. De Duitsche legerleiding heeft zich tij dens de schijnbare rustperiode van de laatste weken met voorbeeldigen ijver op deze militaire beslissing voorbereid, een beslissing, welke door een Berlijnsch blad „de ondergang van Engeland" wordt ge noemd.» Tijdens de rede, welke grootad- mlraal Raeder voor de manneaxbeiders A 4 Dat de Heer Duitschland in de strijd van het komende jaar niet moge verla ten. dat moet ons gebed zijn, zoo be sloot de Führer. Staal prod uctla. Murray, de president van het Congra van Industreele Organisaties, heeft blij kens een DN B -bericht een plan inge diend tot gelijkschakeling van alle tak ken der Amerikaanse he staalindustrie geleerd om door dergelijke instellingen de ruggegraat van andere volken te bre ken en ze geneigd te maken om het Brltsche juk der democratie op zich te nemen. De Führer wees er op. dat de demo craten steeds hebben beweerd, dat de autoritaire staten de wereld willen veroveren, werkelijkheid Dultschlands oude vijanden de wereldveroveraars zijn. Ook thans wordt deze overheersch ng uitgevoerd door geweld en de macht van kapitalistische en economische belangen. Ondanks zijn verovering van de wereld is Engeland' in sociaal opzicht de ach terlijkste staat, die er in Europa bestaat, een staat, wiens geheele inr chtlng ge richt is op de belangen van een betrek- keiyk kleine en dunne bovenlaag en van de met deze bovenlaag verbonden Jood- sche gemeenschap. De belangen van de groote massa spelen bij de inrichting van deze staat in het geheel geen roï. Men behelpt zich met leuzen en de goed ge situeerden dirigeeren de pers en vormen op de werf gehouden heeft, heeft rui de nadruk gelegd op het belangrijke aan deel dat de marine tot dusver aan de strijd tegen Engeland heeft gehad. Hier aan voegde hij de verzekering toe. dat zij ook bij de definitieve beslissing een be langrijke functie zal vervullen. DE WEERMACHTSBERICHTEN. Aanvallen op BriUch* industrieën. Gisteren deelde het opperbevel de» Duitsche weermacht mede: Bij gewapende verkenning boven Br.tsche eilanden heeft de luchtmacht industrieele bedrijven aan de oostkust van Midden-Engeland, alsmede in hef zuidoosten van Engeland aangevallen. Verdragend geschut van het leger be schoot militaire doelen in z.o Engeland Sterke formaties gevechtsvliegtuigen heb ben in de nacht van 29 op 30 Januari strategische doelen rondom Londen mei brisant- en brandbommen bestookt. De vijand wierp in dezelfde nacht in het Noord-Westeiijk Duitsche kustgebied op twee plaatsen bommen, die uitslui tend woonwijken, waaronder een arbeids kamp. troffen Verscheidene burgers wer den gedood of gewond. De aangerichte schade is niet belangrijk. In Albanië slecht weer. Het Italiaansche hoofdkwartier meldde gisteren Aan het Grieksche front werden de krijgsverrichtingen door slecht weer be lemmerd. Bij een levendige bedrijvigheid van patrouilles hebben wij gevangenen gemaakt en wapens veroverd. In Cyrenalca levendige bedrijvigheid van artillerie, patrouilles en snelle afdee- lingen, die door onze luchtmacht actie! gesteund werden. In Oost'-Afrika zijn aan het noordelij ke front Australische afdeelingen af ge slagen. Een plaats, die zij bereikt hadden werd opnieuw bezet. Gevangenen en wa pens vielen ons in handen. In drie verschillend sectoren aan het zuidelijks front hebben wij vijandelijke colonnes aangevallen en cp de vlucht ge dreven Onze luchtformaties hebben vij andelijke gemotoriseerde strijdmiddelen, troepen en stellingen enerfift gebom bardeerd. De Brltsche luchtmacht heeft een on zer luchtbases aangevallen en lichte scha de toegebracht. Een vijandelijk jacht vliegtuig is neergeschoten. DRIE SNELBOOTEN VERNIETIGD. Twee Duitsche patroulllebooten heb. ben in een der laatste nachten aan d< Fransche Kanaalkust drie Britsche snel- booten vernietigd, toen de Epgelsches een verrassende aanval op de Duitsche booten ondernamen, meldt het DKB. De Duitsche booten konden nog juist op het laatste oogenblik zoo manoeu- vreeren, dat de torpedo’s der Engelschen het doel misten. Zij zetten de achter volging der Engelschen in en er ontspon zich een verwoede strijd, die in een Duit sche overwinning eindigde. meent Engeland te kunnen helpen, moet in ieder geval zich van het volgende be wust zijn: elk schip, hetzij wel of niet van beteekems, dat voor onze torpedo- lanceerbuizen komt, wordt getropedeerd. Ijdele hoop. Wanneer er gezegd wordt: Italië zal afvallig worden, dan moeten de heeren toch geen revoluties in Milaan uitvin- den, doch oppassen, dat er bij hen zelf geen onrust ontstaat. Waar wij Engeland kunnen verslaan, zullen wij het verslaan Wanneer zij ech ter in eenlge mislukkingen van onzen bondgenoot thans reeds het bewijs van hun overwinning zien, dan begrijp ik de Engelschen niet. In hun eigen misluk kingen hebben zij tot dusverre altijd slechts het bewijs voor hun groote over winning gezien. De heeren kunnen ervan overtuigd zijn: de rekening is een totale rekening, en zij zal aan het einde van den oorlog worden vereffend, punt voor punt, vierkante kilometer voor vierkan te kilometer. En opnieuw moeten zij ervan overtuigd worden: de Duce en ik wij zijn geen jo den of handelaars. Wanneer wij elkaar de hand schudden, dan ij dat de hand van mannen, die eer bezitten. Waar En geland verschijnt, zullen wij het aanval len en wij zijn daartoe sterk genoeg Wel licht koesteren zij hoon op andere sta ten, dis zij nog erbij kunnen halen. Ik kan slechts deze eene verzekering geven met elke denkbare mogelijkheid hebben wij rekening gehouden. Aan het einde staat onze overwinning. De anderen hopen dan misschien nog op de honger Wij wisten van tevoren de t er in de oorlog van overvloed natuurlijk geen sprake kan zlln. maar verhongeren zal het Duitsche volk nooit. Eerder het Engelsche Gebrek aan grondstoffe’ Ook daar hebben wij voor geaorgd Vandaar het vierjarenplan. Sterker dan ooit tevoren. Hitler betoogde vervolgens, dat Duitsch land het nieuwe jaar ingaat met een weermacht, zoo sterk als zij nimmer m de Duitsche geschiedenis is geweest. Ter zee zal dit voorjaar de duikbootoorlog be ginnen en men zal ook daar bemerken, dat Duitschland niet heeft geslapen. De productie is op alle gebieden geweldig gestegen. Het jaar 1941 zal het historische jaar van een nieuwe ordening van Europa zijn. lachte, tot werkelijkheid maakte, n.l. de vereenig ng van het nationalisme met het socialisme. Italië is de tweede staat. proces worden. Hitler stond stil bij het destijds door hem samengestelde program, hoofdzaak bevatte: ■VRIJDAG 31 JANUARI 1941 JEARGANtl NIEMD VOOR ZUID HOLLAND EN UTRECHT de openbare meenlng. dat voor enkele weinigen een paradijs is. is voor de massa in wer. kelijkheid slechts een voortdurende el lende. Naar buiten is, aldus de uiteenzetting van den Führer, de Britsche wereld heerschappij nog slechts schijn. Op het continent heeft het nieuwe rijk van het Duitsche volk zich gevormd en in het Za den het nieuwe rijk van het Italiaan- sche volk. De wereldoorlog is uisluitend het be oogde- product van Britsche staatsmans kunst. Ondanks het feit, dat de heele wereld toen tegen Duitschland was ge mobiliseerd. Is Duitschland in feite niet vonnen Ik zou geen crit ek leveren iet verledeg. als ik het niet gedaan had. Thans echter kan ik het ver .eden beoordeelen en ik kan zeggen: Het resultaat van het jaar 1918 is uitsluitend het gevolg van een zelden voorkomende opeenhoopfag van persoon lijke onbekwaamheden in de leiding van ons volk. En dasondanks hebben Duitsch land en de Duitsche soldaat rum vier jaar lang stand gehouden tegen de aan val van een vijandelijke wereld. Vervolgens besprak Hitler de oprich ting van de nationaal-socialistische be weging, de eerste, welke de gedachte, die men fantastisch noemde en waarom men gelijke menschelijke gemeenschap. Dat is ook het inzicht van aie groep, die op het bovengenoemde tweede stand punt staat. Maar het is denkbaar dat iemand die in beginsel dij inzicht deelt, zich toch afvraagt of zijn taak, mede te bouwen aan de gemeenschap, hem niet in conflict kan brengen met zijn Chris telijke overtuiging. En dan willen wij terstond antwoorden: ja, dat is zeker mo gelijk. Conflicten zullen niet ultblljven, in dien zin, dat bij eiken opbouw, dus bij elke samenwerking van feilbare men schen. fouten worden gemaakt die strij dig zullen Zijn met datgene wat God van ons vraagt. Ware dit niet zoo, de wereld zou spoedig volmaakt zijn. Maar is dit een beletsel om mede te werken aan den opbouw van de gemeen schap waarin wij leven, in dezen nieu wen tijd? Voorwaar, neen! Want niet de vraag of er fouten gemaakt zullen wor den is hier beslissend, doch de vraag in welke gezindheid die fouten werden ge maakt. Werden .die fouten begaan in de innerlijk-oprechte overtuiging dat men het goede wilde of wat het opzet? Dit is beslissend. Getuigt bijvoorbeeld de groote Apostel Paulus niet van zichzelf: „Het goede dat ik heb gewild heb ik niet ge daan. maar het kwade dat ik niet heb gewild, heb ik bedreven"? En desondanks was Paulus een lichtend voorbeeld van bereidheid tot navolging van Christus. Neen wij zouden in onzen plicht tegen over God en onzen medemensch tekort schieten indien wij ons, uit angst van fouten die ons in conflict brengen met ons Christelijk geweten, onthielden van medewerking aan den opbouw in den nieuwen tijd. Nog nimmer werd door ont houding iets goeds tot stand gebracht. En bovendien, daar zjjn terreinen die be ploegd en bezaaid moeten worden, waar bij welke arbeid een innerlijk conflict practisch tot de onmogelijkheden be hoort. omdat de dingen in zulke gevallen op een geheel verschillend plan liggen. Wie zal bijvoorbeeld bij de organisatie van eenfc sociaal apparaat In conflict kunnen komen met zijn Christelijk ge weten, of het moést zijn dat hij bij de zen arbeid de rechtvaardigheid niet be trachtte. En zou de noodzakelijke opbouw die onze gemeenschap zoo dringend .behoeft om ook in den nieuwen tijd deel te heb ben aan het leven, moeten blijven liggen omdat de mogelijkheid bestaat dat fou ten gemaakt worden of omdat er situa ties kunnen komen die ons voor een con flict stellen tusschen onzen Christen plicht en den elsch van het moment. Zijn deze conflicten er niet eiken dag, ook In ons gewone leven? Neen, dok in dezen nieuwen tijd, juist in dezen tijd, geldt het woord „Bid en werk Dat ons daarbij ons geloof en ver trouwen in God niet ontbreken moge! Jhr. J. A. BOREEL DE MAUREGNAULT. Ter gelegenheid van de achtste ver jaardag der nationaal-socialistische re volutie is in het Sportpaleis .te Berlijn een massavergadering gehouden, in wel ker middelpunt een met groote span ning verbelde redevoering van den Füh- ïer en Rijkskanselier stond. De Führer gaf eerst een historisch overzicht van de tijd vóór acht jaren. De eigenlijke oorzaak van den toen zoo ellendigen toestand van Duitschland is. natuurlijk de weteldoorlog geweest. Aan de wereldoorlog echter heeft Duitsch land geen schuld; dat hebben Ameri- kaansche doctoren in opdracht van den tegenenwoordigen president Roosevelt vastgesteld. De werkelijke oorzaken hingen daar mede samen, dat Engeland zijn wereld- heerschappij wilde handhaven. Achter de democratie staat in werkelijkheid de overheersching der volken in het alge, meen en de kneveling der menschen in bet bijzonder. Concentratiekampen, zoo zeide Hitler, zijn niet in Duitschland uitgevonden, maar door de Engelschen. Zij hadden MINDER SOLDIJ VOOR DUITSCHI troffen. In Roemen! 4. De Duitsche opleldfngstroepen In Roe menië krijgen voórtaan slechts een deel van hun soldij uitgekeerd. Deze maatre gel dient om te /oorkonjen, dat in de plaatsen, waar zich groote afdeelingen der Duitsche weermacht bevinden, scha de of moeilijkheden bij de verdeel.ng kunnen ontstaan voor het Roemeenschs bedrijfsleven. De persoonlijke behoeften der leden van de Du.tsche weermacht worden door verhoogde toevoer uit het vaderland gedekt. AMERIKA NEEMT MAATREGELEN. De Amenkaansche minister van finan ciën, Morgenthau, heeft in de financ.ee- ie commissie van 't Huis van Af gevaar- d.gden opnieuw de elsch gesteld de max imum grens van de staatsschulden va» 49 tot 65 milliard dollar te verhoogen. Morgenthau diende een dienovereea komstige wet in. De schatkist heeft op 887 mill dollai na het geheele bedrag van 45 milliArd dollar waartoe zij gemacht.gd was, ver bruikt, en op 2.7 milliard dollar na ook de bijzondere volmacht voor verdedigingl doeleinden. De verhooging van de schul- dengrens is noodig geworden door bet verd?digingsprogram van president Roo sevelt ten bedrage van 285 milliard dol lar. Nu de wereld dreunt onder de moker slagen van den nieuwen tijd, die zich in bloed en tranen baanbreekt zooals al het nieuwe in weedom geboren wordt nu vragen velen, die van goeden wille zijn, die den nieuwen tijd willen begrij pen en daarin willen meewerk m, zich in een laatste aarzeling af: Maar hoe zal het in dien nieuwen tijd zijn met het Christendom? Het is de vraag van dikwijls oprecht- geloovigen, van de eenvoudigen ook, die vol goeden wille zijn, maar die weten, dat het zonder het Christendom niet gaat. En daarom is het een vraag die aandacht verdient. Wij willen pogen naar aanleiding ervan enkele gedachten te ontwikkelen, in den hoop daarmee een en ander de verduidelijken. Er bestaat tweeërlei opvatting over het Christendom. Er zijn Christenen die zeg gen: God heeft ons de elsch gesteld er naar te streven dat wij worden gelijk on- .sen Hemelschen Vader. Wij zien het dus als onze taak voor ons leven ons geheel en al op dit bovenaardsche te richten. Alles wat daarmee strijdig is wljz«n wij af en wij bemoeien er ons niet mee. Daarom verwachten wij geen enkel heil van eenlge politiek of eenig sociaal stre ven. Deze wereld in haar zondigheid is principieel niet te verbeteren. Alleen een Innerlijke volledige bekeering van elk mensch afzonderlijk zal op den duur een verbetering van deze wereld kunnen ten gevolge hebben. Daartegenover staat een andere groep, die ongeveer als volgt redeneert: Niet voor niets heeft God ons in de wereld, in de gemeenschap geplaatst En tevens gaf Hij ons het gebod: Heb Uw naasten lief als U zelve. En waar Christus ons dik wijls heeft gezegd en steeds heeft voor geleefd dat God dienen gelijk is aan menschen dienen, hebben wij de plicht mede te werken aan alles wat de ge meenschap, waarin wij leven verbeteren kan Krachtens ons christendom nemen wij deel aan politiek en economisch stre ven, dat er op gericht is deze verbeterin gen te brengen. Wanneer wij deze twee opvattingen naait elkander zien dan gaan beide op vattingen uit van een alleszins te respec- teeren standpunt. Vanzelfsprekend laten wij hier de mogelijkheid bulten beschou wing. dat er lieden zijn, die zich op het eerste standpunt stellen hetzij uit zelf tucht, hetzij uit een soort lévensontken- nlng. kortom uit een soort van geneigd heid tot afwijzen van eenlge verantwoor delijkheid. Toch getuigt bovengeschetste eerste opvatting van-een al te eenzijdige kijk op de menschelijke taak in de wereld. Tenslotte heeft de mensch een dubbele taak, waarvan beide deelen onscheidbaar aan elkaar verbonden zijn: hij heeft zijn persoonlijke verhouding tegenover God zuiver te stellen en daarnaast heeft hij zoo krachtig mogelijk mee te werken aan den opbouw van een zoo volmaakte mo- dat De liquidatie Versailles. Spr. wees nog eens met druk op het onrecht dat aan den vrede van Versailles kleefde. De Engelschen!» hebben ons toen door een leugen neergeslagen. Maar de Brit se he soldaten hebben oca niet neergesla gen. Nadat Hitler had itar.getoond, dat Duitschland door dwang van buiten den Volkenbond en de ontwapeningsconfe rentie moest verlaten, vervolgde hij: Wij zijn den weg opgegaan, die wij moesten opgaan, daaroij steeds voor oogen houdende om, wanneer dit «enigs zins mogelijk was. toch nog tot ov«reen- stemm. ng- te komen. Toen Frankrijk deze oorlog begon, had het in het geheel geen reden daartoe. Het was eenvoudig de lust om weer tegen Duitschland te vechten. Maar zij ze.den: wij willen het Rijnland, wij wil len de Oostmark losscheuren, Duitsch land ontbinden.- Vervolgens hebben zij zich overgegeven aan fantasieën der ver nietiging van ons rijk, welke in de twin tigste eeuw, de eeuw van de nationaal- socialistische gedachte, volkomen onmo gelijk is. Bij een terugblik kan echter dit eene worden gezegd. Het jaar dat achter ons ligt heeft de oorlog feitelfjk reeds beslist, Engeland werd van het continent ver dreven. Ik heb, aldus Hitler nu eenlge malen» gelezen, dat de Engelschen hét voornemen hebben om ergens met «en groot offensief .te beginnen. Ik had slechts de eene wensoh, dat zij mij dit tevoren zouden mededeelen. Ik zou het gebied dan van te voren laten ontnamen, want ik zal hun graag de moeilijkheden van de landing besparen. Wat verwachten de Engelschen nu? Wij staan hier op dit continent en waar wij staan, haalt niemand ons meer weg. Wij hebben bepaalde steunpunten voor ons ingericht en wij zullen wanneer het uur komt, de beslissende slag slaan. Dat wü de tyd daarvoor gebruikt hebben, dat zullen de heeren dit jaar historisch mee maken. o Waar hopen zy op? Op hulp van an deren? Op Amerika? Ik kgn slechts het volgende zeggen: wy hebben van tevo ren met elke mogeiykheid rekening ge houden. Dat het Duitsche volk tegen het Amerikaansche volk niets heeft, ls ieder een duideiyk, die nieh, bewust de waar heid verdraait en hetj tegendeel beweren wil. Duitschland heeft nog nooit op het Amerikaansche vasteland belangen ver tegenwoordigd, tenzij dat het medege- streden heeft voor de vryheid van dit conlwknt Wanneer sfeten van dit con tinent hu probeeren wellicht in hetEuro- peesth conflict in te grypen, dan zal de doelstelling zich slechts nog sneller wij zigen, doch dan zal juist Europa xich verdedigen. Over één ding vooral moet men rich teen verkeerde voorMeiliifz maken: wie

Schoonhovensche Courant | 1941 | | pagina 1