1941 j SCHOONHDVENSCHE COURANT Telef. 20. Tel.-Adree: Vinnoolen. S. A W. N. V«N NOOTHN, SCHOONHOVEN, MAVEN U. PoeueEenlm 13701. I JES :hten Philips «n Telefunken Service JAN BROUWER „Wie niet VOOR ons is, is TEGEN ons” Nederland’s houding en toekomst. Rooken wordt duurder. MAART 1941 No. 1609. TWAALF BLADZIJDEN. Yte JAARGANG 8. W. N. V<N NOOTEN. SCHOONHOVEN, RAVEN U. Telef. 20. Tel.-Adres: Vannooten. Postrekening 13763. si —•y- TTgMBjfeg «fazuiauuij. VRIJDAG 14 MAART 1941 NIEUW58LADV00RZUIDHDLL4NDENUTREEHT EB. Veemarkt. Aan. laronder, vette graskalveren 1, paarden 24, iglammeren 6, Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. Prijs bij vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 3 maanden f 1.30; p. poet 1.57^ •op. Zuid-Hol- (C.Z.H.E.) te klppeneiern. 0 stuks. dat de slacht- V. als centrale Deze schijnt ut te zijn be- lomerhuisja bij 220 cm. Ocm. Rotzeil aibaar, draai- n de verf, en rieven onder van dit blad. Levert nog uit voorraad de Radioapparaten 1941 f 75», f 110, f 143 f 159, f 187.» f 210, f 249. Verkocht zijnde apparaten kunnen niet meer geleverd worden. Contant en gemakkelijke betaling. Ook inrullen IEREN. Aangevoerd 5 >taal 45 stuks, rljksmerk le du> allerbeste ngsdpipleren, chljn" behang. Als deze «er- el«n t MO—42S 25325, vare- Arzen f 330— —160. van melk- en week met ta- xjgere prijzen, n was ruimer, lend. De aan- en was korter lagere prijzen, eemarkt. Op •kt bedroeg de jzen waren: -380; melk- en Inken 140— -260, handel rloopers f 20— VRIJDAG 14 MAART 1941 In het Concertgebouw te Amsterdam heeft Woensdagmiddag Rijksconunlssar.s Seyss-Inquart, een groote rede gehouden, voor een bijeenkomst, belegd door het Arbeltsberelch der N.SD.A.P. in Neder land. In de groote zaal van het Concertge bouw, kwistig versierd met Hakenkruis vlaggen, dennengroen en witte seringen, waren tal van vooraanstaande functiona rissen van N.S.B. en N.S.D.AJ». aanwezig. De Rljkscommlssarls begon zijn rede met te herinneren aan de beroeringen, waaraan ongeveer twee weken geleden Amsterdam en eenige steden In Noord. Holland het tooneel waren. Spr. zei. dat te Amsterdam weliswaar door de struc tuur der sociale verhoudingen van zijn bewoners, maar ook door de samenstelling der bevolking op zichzelve, vaak ongere geldheden voorkwamen, soodat dergelijke woelingen en stakingsbewegingen niet als tets geheel ongewoons beschouwd kunnen worden. In het onderhavige geval hebben echter vooral weer de Joden de hand In het spel gehad. Juist om deze reden was hoi noodzakelijk met de scherpste mid delen en op de meest besliste wijze de te genstand te breken. Ik hoop, zei spr., dat het Nederlandsche volk uit de ervaringen der laatste dagen geleerd heeft, hoe on. verbtddelljk de bezettingsmacht haar taak en recht weet te handhaven. Ik hoop dat de Nederlanders zich in de toe komst niet meer laten verleiden door ele menten, vreemd aam land en volk. Wij zullen, wanneer dat noodig is, nog harder «IJn. Vooral waarschuw ik er voor, de Dultsche weermacht en de leden der weermacht te beleedlgen. De door den be velhebber der weermacht gegeven instruc ties zijn ondubbelzinnig en radicaal. Mocht een in openbaren dienst zijnde ambtenaar of employé in het vervolg sta ken, dan vernietigt hij daarmede zijn be staan. De als raddraaiers schuldig bevonden personen zullen, al naar de omstandighe den, door het militaire gerechtshof tot een harde, onvermijdelijke maar verdien de straf worden veroordeeld. Maar ook de kring van hen, die volgens de aard van dit land mede verantwoordelijk zijn voor de vorming der openbare meenlng, moet door drastische maatregelen er aan her innerd worden, dat de orde onder alle omstandigheden moet worden gehand haafd. Deze episode in de geschiedenis der be setting is afgesloten. De voor de bezetting als normaal geldende omstandigheden rijn weer ingetreden. Spr. juichte het toe, dat zich onder zijn gehoor een zoo opmerkelijk aantal Neder landsche nationaabsocialisten bevond, die in een harde, nog vaak verkeerd begre pen, strijd als pioniers medewerken aan de opbouw van een nieuw Europa en die In deze idee en strijdgemeenschap zeker kunnen zijn van een onverbrekelijke ka meraadschap. Ik spreek echter ook in het bewustzijn, dat mij de overige Nederlan ders hoeren, aldus de Rljkscommlssarls. Onze geschiedenis en onze prestaties. De spreker wierp vervolgens een terug blik in de geschiedenis van ons land. Hij besprak om. de afstamming van ons volk, de strijd tegen Spanje, de veld- tnchten vary Karei yiT da kolonisatie N EN FRUIX Bintjes f 3.69, lustris en Al- ioorten f 4.39, Voorraad U kalm. Iroenten- en m omstreken, ig 11 Maart i 15—30, cule. 1056 klump- ‘derode 5—23, kampervenen iterjannen 16 •ber 18.00 per Advertentlën: 1—8 regels 1.36, elks regel meer 0.21; derde plaatsing halve prijs. Adver- tentiën worden gratis ge- plaatst In „De Gorcumer”, ig). Elke regel iën met dienst een (niet vsn mlijnde zaken els tegen f 1.10 T EN EEN 2HINE, s bevragen bij fOG, Achthoven recht en om- 10, radijs 15— bos; sla 3.70 idijvie 11—39, t15, boeren rapen 2.20 idem zomer i schoon 10— -16, witlof 10 selie 14—136, terong blan- Haven 63 - Schoonhoven t. Boerenkool 10, prei 8 50, 8, ld. schoon 6, witlof I 24 »1 460—5.50, 100 kg.; pie- bos; selderij RUKSCOMMISSARIS RUKSMTNISTER BEYSfi IN QUART. verstrekt worden, zijn minstens gelijk aan de rantsoenen in Nederland in de jaren 1916 tot 1918, toen echter het vastgesteld rantsoen vleeseh slechts 200 gram en het rantsoen vet 175 gram bedroeg. De vleeschschaarschte, die men thans overwonnen heeft, was uitsluitend te wij ten aan het gemis aan discipline van producenten en consumenten Een ding Is zeker, dat de sluikhandel In groote bloei verkeert. Dit is echter een aangelegenheid voor de Nederlanders, daar Immers het bestuur In handen van de Nederlanders ligt, waarbij spr. op merkte, dat dit bestuur zich In toene mende mate moeite geeft, de dingen in orde te brengen. Vooral de prijscontrole treedt scherp op en heeft reeds gevoeli ge straffen tot een bedrag van een kwart mlUloen gulden opgelegd. Het publiek en wel de z.g. hoogere en betere standen moet men wakker schudden en men moet een beroep doen op hun solidariteit met het geheele Nederlandsche volk. Wie lijdt ten slotte schade door de sluikhandel? Hetgeen de Dultsche instanties krach tens de afsprakfen met de bevoegde Ne derlandsche Instanties moeten verkrij gen, zullen zij ontvangen tot de laatste gram toe. Wanneer dus gebruiksartikelen als gevolg van den sluikhandel aan de geregelde distributie worden onttrokken, dan draagt ultelndelljk het Nederland sche volk daarvan de lasten. Spr. zou het doelmatig achten, wanneer Juist aan de kringen, die als opkoopers van de in de sluikhandel voorradige goederen In aan merking komen, op een verheugend dui delijke wijze gezegd zou worden, dat op dit gebied het Nederlandsche socialisme, waarover thans zoo vaak gesproken wordt een bewijs kan leveren van zijn waarde, opdat er geen verkeerde indruk ontstaat van hetgeen de Nederlanders willen ver* staan onder vrijheid. Ik ben er zeker van, dat de Nederlandsche arbeider deze beperkingen als feiten begrijpt, er mee rekening houdt, maar deze materl- eele dingen niet als zoo essentieel be schouwt, dat hij zijn besluiten en zijn houding daarvan afhankelijk stelt. De Nederlandsche arbeider heeft ove rigens positief zijn standpunt bepaald: hij Is aan het werk gegaan. Een jaar ge leden waren er In dit land ongeveer drie honderdduizend betaalde werkloozen, waarbij, nog de niet Ingeschreven werk, loozen kwamen. Deze toestand bestond ondanks het feit, dat sinds 26 Augustus 1939 een buitengewoon groot aantal ar beidskrachten als gevolg van de mobili satie uit het bedrijfsleven was weggeno men. Op 1 December 1940 waren er In dit land nog slechts 138.000 werkloozen. De Mei-dagen. Spr. constateerde, dat Juist da erva ringen en gebeurtenissen van 10—15 Mei het bewijs leveren, dat dit volk niet In zijn substantie, maar in zijn geesteshou ding en leiding een tekortkom ng ver toonde op het gebied, waarop de kracht van een natie zich In de eerste plaats moet uiten, namelijk op het gebied van de strijd. De Nederlandsche soldaten hebben goed gevochten en de Nederland sche bevolking heeft zich In deze strljd- periode behoorlijk gedragen, maar de leiding Is volslagen tekort geschoten, want anders kon de weerkracht van een volk van negen millloen Germanen niet In zoo Korten tijd bezwijken, ofschoon toch slechts een numeriek uiterst be scheiden, zij het ook kwalitatief superieur deel van de Dultsche weermacht tegen over haar stond. Dr. Seyss-Inquirt betoogde, dat de weg der geschiedenis thans terugkeert tot een nieuwe ordening van het gebied van Europa met de van nature gegeven machtskem van 85 mlL Hoep Duitschers als he.t grootste raciaal en éfeestelljlt uniforme volk, dat op aar de bestaat, onder gelijkgerechtigde mede werking van de Germaansche volkeren in het gemeenschappelijk levensgebied. De weg der reorganisatie is de weg der een wording van het Dultsche rijk. Hij leidt via de bevrijdingsoorlogen naar de jaren 1866. an 1916-J91A, en bereikt Juist op het oogenbllk, waarop de vijan den van deze orde, vooral de Engelschen en de internationaal georiënteerde krach ten van Jodendom, vrijmetselaars en grootkapitaal, meenden deze kern defi nitief van haar macht te hebben be roofd, de doorbraak tot zijn doel. Ook in het Nederlandsche volk zijn er mannen geweest, die de nieuwe vorming van de volksche gemeenschap voorvoel den en bereid waren zich hiervoor te ge ven. Wij weten evenwel, aldus spr., dat van het oogenbllk af, waarop de bewe ging van den Führer in het rijk aan de macht kwam, de n.hllistische, interna tionale krachten benevens de volksche vijanden van het Dultsche volk samen gezworen hadden, met alle gewelddadige middelen de nationaal-socialisUsche par tijen te onderdrukken. Indien derhalve deze partijen In eenig ander land niet langs den weg van stemmenwerv.ng cn bereiking van een meerderheid aan de macht gekomen zijn, dan pielt dit niet tegen het natlonaal-socialisme, maar be wijst slechts met welk een terreur de ver dwijnende krachten haar stellingen heb ben verdedigd. Wij groeten al deze medestrijders voor een nieuwe, gelukkiger ordening van ons werelddeel, die vervuld zijn van de be- teekenis en verplichting van de natio. naal-sociallstische idee. Oase neutraliteit. Spr. zei daarop, dat het Nederlandsche volk, dat In zijn meerderheid afzijdig bleef van dekgroote syj^eurtenis, die op de wereld voorbereid werdiS.ch ter hand having van zijn idylle door de toenma lige leiders door de bank gezworen vijanden van het nieuwe Dultschland sliep Het voorpraten, wat tegen het Dultsche rijk en tegen het nationaal-so. clalisme pleitte. De Rljkscommlssarls achtte het In het geheel niet megy nood zak# lijk, erbij stil te staan, hoe onneu traal deze houding destijds was en hoe het Nederlandse!» volk duldde, dat MJ alle gelegenheden, waar openlijk maar ook particulier een meenlng geuit werd, het venijn van de haat door de vijanden van het Dultsche Rijk het volk werd In gegeven. Het heeft de schijn alsof thans weer een schaar verblinde, onverantwoorde lijke stokers en schreeuwers de meenlng van het Nederlandsche volk wil vormen en vertegenwoordigen. Als de Nederlan ders zich dat laten welgevallen, zullen zij ten slotte nogmaals in hun geheel de ge volgen van een dergelljk optreden krijgen te dragen. Als in een duel op leven en dood iemand er bij staat, die door schampere en ook van haat vervulde opmerkingen zijn af keer Jegens een der strijdenden tot uiting brengt, dan mag deze belangstellende toeschouwer zich niet verbasen, als deze strijder op t oogenbllk, waarop hij daar toe gelegenheid en armslag heeft, dezen geïnteresseerden toeschouwer van het terrein van de strijd doet verdwijnen. Want het hoogste gebod, namelijk te zor gen voor het bestaan van het eigen volk, heeft ook de verplichting, kansen op ge. vaar te doen verwljnen, die uit de aan wezigheid van een zoo neutralen waar nemer kunnen voortvloeien. Dit geldt ook ▼oor deze strijd om het bestaan van het Dultsche volk, nog afgezien daarvan, dat wij dé tastbare bewijaen in handen heb ben aldus de spreker dat onze vij anden zich bij hun plannen geenszins meer door de neutraliteit van Nederland gebonden achtten en op Nederlandsche bodem doodelijke samenzweringen tegen den Führer en het Dultsche rijk pleeg den en dat leidende persoonlijkheden in Nederland bewust bij dit streven toege zien en daaraan hun medewerking ver leend hebben. Nederland heeft te kiezen. Zoo kwam het tot de tiende Mei en na de verbrijzeling van de tegenstand der Nederlanders tot invoering van het rijks- commissariaat. Uit het feit, dat in de be zette gebieden ten Westen van de oude grens van het Dultsche rijk uitsluitend In Nederland een burgerlijk bestuur werd iptisvo«rd. vaU af te lelden, dat de Füh- polltieke activiteit. Nog steeds geldt, dat Dultschland den Nederlanders geen politieke overtuiging wil opdringen. Het spreekt echter vanzelf dat de terroristische geest, die in alle 11- beraal-democratlsche landen tegen de natlonaal-soclallstlsche bewegingen los brak, In Nederland wordt gebroken. Dat de politieke strijd na een dergelijke pe riode van onderdrukking niet met glacé handschoenen wordt gevoerd, valt niet te verwonderen en bezwaren tegen de hard heid van deze strijd tellen bij mij niet veel zwaarder dan de kreet „houdt den dief” Dat slechts de nationaal socialisten In formatie mogen inarcheeien spreekt van zelf, want de nationaal -socialisten neb ben bewezen en bewijzen dagelijks, dat zij de weg van de lotsgemeenschap met het Dultsche volk willen gaan. Spr. zelf geloofde, dat de Nationaal- Soclallstische Beweging in steeds klaar der begrip voor het haar politieke taak en beteekenls haar bemoeiingen er steeds meer op zal richten om lederen Neder- landschen volksgenoot afzonderlijk van de juistheid van de politieke Idee van het nationaal-soclallsme voor het welzijn van het Nederlandsche volk te overtuigen, om zoo door het*, winnen van de politiek, toonaangevende lagen tot de dragende politieke beweging van het Nederland sche volk, te worden. De levensmiddelenvoorzienlng. zal er naar streven, dat de levens gaarden van het Nederlandsche volk niet ongunstiger zullen zijn dan die van het Dultsche. Ook dient men te beden ken, dat de weekrantsoenen in Nederland buiengewoon gunstig afsteken bij die, welke op het oogenbllk in Belgis en Frankrijk verstrekt worden en in hoofd zaak gelijkgesteld zijn met de rantsoenen die In Duitschland verstrekt worden. De rantsoenen, die hier thans aan brood en de prestaties der Hollanders op het geb ed van dljkbouw en waterbouwkun de, van scheepsbouw, land, en tuin bouw. Indien wij hieraan nog het unie ke van de Nederlandsche schilderkunst en de belangrijke prestaties op weten schappelijk gebied toevoegen, dan vormt zich voor ons, aldus spr., bet beeld van karakter en prestaties, dat wij als ty pisch Nederlandsch kunnen qualificee. ren, en dat de waarden Inhoudt, die wij als een verrijking van het geheele Avond land erkennen en niet willen missen. De positie van ons land. Een cr.ilsche beschouwing ju.st van de koloniale prestaties en haar resultaten leverde spr. evenwel het bewijs, hoe Holland door deze rijkdom in afhanke lijkheid geraakte. De volksche basis was te smal om deze afgelegen rijkdommen uit eigen kracht te beveiligen, en was oorzaak dat Nederland u.tkeek naar een beschermende mogelijkheid, die zoo al niet juridisch, dan toch in feite erkena werd en maakte de Nederlanders poli tiek, economisch en ten. slotte maat schappelijk van Engeland afhankelijk. Dit Nederlandsche rük, dat zich zelf met kon verdedigen, moest zich geestelijk steeds meer op internationale betrekkin gen en banden orienteeren en belang hebbende worden bij een vredespolitiek lot elke prijs. De rijke economische basis overzee leidde bovendien in het moederland tot een zelfvoldaanheid, die ten slotte tot stilstand voert. Het kan zijn, dat de Nederlander in den Duitseher een element ziet, dat eeuwig beroering, opwinding en onrust teweeg brengt, één die noo t tevred’n, onvoltooid en steeds in wording is. Daar toe dwongen de grenzen van het Duit- sche volk, die naar bijna alle zijden ge ografisch onbeschermd open lagen en bloot stonden aan het voortdurende op- dnngen van volken van vreemd bloed. De Nederlander en vooral de Hollan der meende voor zijn eeuwenlange af scheiding een zelfvoldane vellighe.d als het hem eigene te hebben gevonden. Wij bezitten des te minder begrip voor deze terugtocht naar de Idylle, opdat deze toestand voortvloeide uit een voor de Ne derlanders gunstige situatie, die in haar grondslagen namelijk oplossing van de Europeesche machtskem en verlegging van het zwaartepunt van de macht naar de kusten van de Atlantische Oceaan gericht was tegen de levensbelangen van het Dultsche volk. De situatie lelde tot het liberalisme, dat toegankelijk is voor en blootstaat aan internationale gedachtenreeksen en ban den. rer Neuenand niet in de eersue plaats behandeld wilde weten van het stand punt, dat het een door de Du.tsche mi litaire macht bezet land is. Met welke bedoelingen wij Duitschers hier gekomen zijn, is herhaaldelijk en voldoende verklaard. Reeds In de oproep bij de instelling van het Rijkscommlssa- naat hebben wij verklaard, dat het Ne derlandsche recht zooveel mogelijk van kracht zal 'onjven en het bestuur door de Nederlandsche instanties zal geschie den onder voorwaarde, dat het Neder landsche volk met begrip en beheer- schlng de door de bezettende mogend heid gegeven voorschriften zal opvolgen. Vooral echter werd der. Nederlanders ver kondigd, dat zij hun land en hun vrij heid voor de toekomst in ve ligheid ver mogen te stellen, indien zij de taak, die uit het gemeenschappelijke lot voorkomt, zullen vervullen. Ik heb, zoo zei sp/., 26 Juli in een rede verklaard, dat de poll- t.eke wilsvorming een zaak van de Ne derlanders is, doch dat wij Duitschers ons al naar den uitslag van deze wils vorming ons Standpunt zullen voorbehou den en dat wij in geen geval ooit zullen dulden, dat ooit toestanden terugkeeren, die weer tot een tiende Mei 1940 zouden kunnen leiden. De vrijheid van politieke beslissing, die daarmee aan de Nederlanders gegeven is, zal slechts in zooverre beteekenls heb ben, als de houding, die de Nederlanders in deze beslissende strijd van het Dult sche volk voor de toekomstige vorming van Europa aaiyiemen, de doorslag zal geven bij de bepaling van de plaats der Nederlanders in de toekoipst. Ik geloof, dat deze verklaringen helder en duidelijk zijn. Het is mij althans niet mogelijk in te zien hoe men nog duidelijker en hel derder kan spreken. Ik heb het niet juist geacht in het ver volg aan deze verklaringen nog veel toe te voegen, doch heb derhalve In de Nieuwjaarsboodschap uitsluitend duidelijk gemaakt, dat thans de teerling geworpen wordt, want de nieuwe opbouw van Euro pa is begonnen en leder afzonderlijk is voor de beslissing gesteld: met ons of te gen ons. In de toekomst spreken en gel den daden. Spr. behandelde verder de lotagemeen- schap v^n het Nederlandsche en het Dultsche volk, die weliswaar m.sschlen nog hier en daar geloochend wordt, doch eigenlijk reeds een feit is geworden. In tegenstelling tot de geruchten, die in het vijandelijke buitenland worden verbreid, vond spr., dat'in dit land, als men in aanmerking neemt, dat het toch bezet gebied, vlak bij het vljandelljke front is, een waarlijk ongeloofelijke vrij heid bestaat voor Verhooging van tabaksaccijns. Naar het AJI.P. verneemt, is binnen kort een verhooglng van de tabaksac cijns te verwachten. De Haagsche correspondent van de Tel. weet mede te deelen, dat deze verhoo glng 100 opcenten op de bestaande ac cijns zal bedragen. De verhooglng zal 1 April ingaan. Sedert de jongste accljnsverhooglng waren de percentages aldus: 20 procent op sigaren, 25 procent op machinale si garen, 50 procent plus 5 opcenten op si garetten en 30 procent op kerftabak. De ze cijfers worden dus nu verdubbeld. In de practUk beteekent dit, dat een sigaar van tien cents van 1 April af 12 cents zal gaan kosten. De goedkoopste sigaret kost op oogenbllk 21 cents de 20 stuks. Die priji wordt nu 28 6 29 cents. Dit zijn, zooals men weet, de sigaretten van een kwali teit, die voorheen voor 15 cents werden verkocht. In het algemeen kan men dus zeggen, dat de prijzen van vroeger bijna zijn verdubbeld. Voor rook- en pruimtabak bedingt de accijns 30 pCt. van de kleinhandelsprijs. Kost een pakje tabak thans 20 cent, dan is dus de accijns 6 cent en wordt en is dus de accijns 6 cent en wordt 12 ct, zoodat de prijs op 26 cent zal komen.

Schoonhovensche Courant | 1941 | | pagina 1