srt IES JOEGO SLAVIE I I 11 6# kei dütntyeMikeden-vecd^ ONDERTEEKENING TE WEENEN. DE PRODUC11E-SLAG --- Tien doodvonnissen in Noorwegen. looten TIEN BLADZIJDEN. XIA WOENSDAG 26 MAART 1941 ■ALLATUl leverbaar Het m, naar Berg- ir. Elke regel a met dienst* tn (niet van lijnde zaken- i tegen f 1.10 indien u ons s regelmatig een bespreking, wtike tevens werd ojge- woond door den Italiaanselnn ambassa deur te Berlijn, Dino Alfieri, en oen Duit- schen ambassadeur te Rome, von Maa- kensen. nen op de volledige neutraliteit volledig begrip van Turkije." >r in de thans pelen van de Pax-Holland) gen naar Gou- s naar Gouda; Voo^k&de 41. Vlies en echU naar Noord- i drie nachten hoest zoo erg. i haar dan niet er gaan? de moeite niet i morgen voor 1. T. van Ste de Jager; uit Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. Prijs bij vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 3 maanden 130; p. poet f 1.47 ver- alle dam T. Dodde rg B. de Jong; ran Eljk; naar uit Gouda in 148; G. Noor- Ifmorgen I 56; in Stein K 45; t. in Raadhuis- NEDERLAND VOEDT ZICH ZELF TEGOED IN DE V.S. GEBLOKKEERD. President Roosevelt heeft besloten tot blokkeermg van de Joegoslavische saldi in de Vereemgde Staten, welke op circa 1 millioen dollar worden geschat. Aan het besluit van Roosevelt is geen verklaring toegevoegd. Joegoslavië is thans Wegens spionnage. De Noorsche pers publiceert heden een verordgnujg van den Rijkscomm.ssans, waaruit o.a. blijkt, dat Rijkscomnussans Terboven verordend heeft, dat in aile steden van Noorwegen een bekendma king ter kennis van de bevolking ge bracht moet worden, waarin alle straf bepalingen en verordeningen betreffen de spionnage nqg eens samengevat wor den. Bij verschillende voorvallen van de laatste tijd hebben Noren de Engelschen met raad en daad geholpen. Op soortge lijke wijze is hij de onlangs berechte spi- onnagegevallen aan de Westkust met op zet tegen bestaande strafbepalingen en beschikkingen gehandeld. Deze vergrij pen waren van dien aard, dat de Rijks- krijgsraad tien, doodvonnissen moest uit» spreken. PLECHTIGHEID WEDEROM IN KASTEEL BELVEDERE. Het DNJB. meldt uit Weenen: Zuldslavië is gistermiddag als vijfde staat tot het drie -mogendheden-pact toegetreden. De onderteekening werd, evenals bij de toetreding van Hongarije en Bulgarije, weer op plechtige wijze ver richt in kasteel Belvedère te Weenen. Behalve de rijksminister van bultenland- sche zaken, Von Ribbentrop, en de Zuid- slavische minister-president Tswetko- witsj, alsmede de Zuidslavische minister van bultenlandsche zaken, Cincar Marko- witsj, waren als vertegenwoordigers der landen van het drle-mogendheden-pact aanwezig de Italiaansche minister van bultenlandsche zaken, graaf Ciano, de Japansche ambassadeur, generaal Osji- ina, de Slowaaksche «zant. Cernak. de I AdvertenUén: 1—6 regels 1.36, elke regel meer f 0.21; derde plaatsing halve prijs. Adver- tentlën worden gratis ge- plaatst in „De Gorcumer". Hongaarsche gezant, van Sztojay, de Roemeensche gezant, Bossy, en de Bul- gaarsche gezant, Draganoff. Talrijke ver tegenwoordigers van de binnen- en bul tenlandsche pers waren eveneens bij de plechtigheid aanwezig. De Führer heeft gistermiddag tegen 16.45 uur den Joegoslavischen minister president Tswetkowitsj, en den Joego slavischen minister van Bultenlandsche Zaken, Cincar Markowitsj, in hotel „Im peria!" ontvangen. Minister Von Ribben trop was bij deze bespreking tegenwoor dig. Het onderhoud duurde bijna een uur. In aansluiting hierop ontving de Füh rer, eveneens m hotel „Impenal" en we derom In tegenwoordigheid van von Rib bentrop, den Italiaanschen minister van Bultenlandsche Zaken, graaf Ciano. voor 24 MAAKT goed van Alblasser- irgambacht; H. Ansink, en Jorsje, van Ca in Hedel. en gezin naar i dochter naar en gezin, naar naar Assen. ■Z-Gravenhage, 24 Maart 1941. (VPB.) „Of het Nederlandsche volk gedurende deze oorlog gebrek en honger zal lijden, is afhankelijk van onze boeren. Organi satie op het terrein der voedselvoorzle-' nlng is prachtig en noodig, maar het zijn in de eerste plaats de Nederlandsche boeren, die door uitbreiding van de pro ductie van broodgraan en aardappelen voor de voeding van het volk moeten zorgen." Met deze woorden zette de technische leider van den Nederlandschen Produc tieslag 1941, ir. W. F. Gerhard, ons het doel van deze actie uiteen, tijdens een onderhoud, dat wij met dezen function naris mochten hebben. „Wil een volk onafhankelijk en sterk zijn, dan moet het in zijn eigen onder houd kunnen voorzien; in hoe sterke ma te dat het geval is, voelen wij thans, nu onze overzeeeche aanvoer door de blok kade afgesneden is. Men betreurt het thans, dat wij niet eerder een gezonde, op zelfvoorziening ingestelde bodempro- ductie hebben georganiseerd.** „Is dit in ons kleine, dichtbevolkte landje mogelijk?" „Het is in ieder geval mogelijk op eigen bodem in voldoende mate de zoogenaam de hongerwerende producten te telen, d.wx broodgraan en aardappelen. In net verleden waren wij ingesteld op een grooteu invoer van broed- en veedergiaan ■tt Zuid-Amerlka. Nederland heeft per laar ongeveer 900.000 broodgraan noo dig, laten wij dit met het oog op de re serve stellen op 100.000 ton. In 1938, toen de oogst bijzondêr goed was, bedroeg de totale opbrengst 984.716 ton. Met ex tra krachtsinspanning is het dus zeker mogelijk hier weer aan toe te komen. Overigens werd in 1938 toch 644.000 ton tarwe ingevoerd, doch dit kwapi omdat rogge die wel inbegrepen is bij de to tale opbrengst hier als broodgraan niet in aanzien stond. Dit is overigens een vooroordeel, want onze eigen rogge heeft minstens dezelfde voedingswaarde als tarwe. Vanzelfsprekend is het van het groot ste belang, dat de opbrengst per hectare zoo hoog mogelijk wordt opgevoerd. Dit la afhankelijk van: bemesting, bodem- bewerking, weersgesteldheid en de kwa liteit van het zaaizaad. De kunstmest ia natuurlijk een punt, dat doorioopend on ze aandacht heeft, daar bijvoorbeeld de aanvoer van superfosfaat uit Afrika en Amerika stil staat, terwijl slakkenmeel slechts in zeer beperkte hoeveelheden wordt aangevoerd. Gelukkig beschikken de meeste gronden over een aanzienlijke foef or reserve, waarop men desnoods ge rust nog eenige jaren kan teren. De hoe veelheid kali, die ter beschikking wordt gesteld, is niet minder dan vorige jaren, daar Duitschland, dat rijke kalimijnen heeft, in de gelegenheid is deze volop te leveren. Ook wat de stikstof betreft, zul len de hoeveelheden niet veel lager zijn dan het vorige jaar. Er zal echter vooral zorg gedragen moeten worden voor tijd g transport naar de verbruikers. Verder zal ook het „scheuren” van het matige TEGEN PARACHUTISTEN. Platteland in Rusland oefent zich. Te Gluchowitz, nabij Mpskou, zijngroo- te luchtvaartoefeningen gehouden, waar aan vele der boerenorganisaties deelna men. De oefeningen begonnen reeds in de nacht van Zaterdag opZondag. De bevolking van het platteland had tot taak, het optreden van parachutetroepen zooveel mogelijk te verhinderen.. Maarschalk Boedjenny heeft Zaterdag een oproep gedaan, waarin hij de jeugd wijst op haar plicht, om militaire voor oefeningen te volgen. De maarschalk zet te uitben, dat de kortgeleden gehouden skiwedstrljden, bezien uit het oogpunt van militaire doelmatigheid, voor de Jeugd van groote beteekenis zijn. Hij zeide voorts, dat ieder lid van de Komsomol- organisatie in het komende jaar zijn mi litaire sporttraining moet hebben vol bracht. De organisatie heeft opdracht te zorgen, dat ieder lid aan de gestelde ver plichtingen voldoet. Ook de Führer te Weenen. Maandagavond waren reeds Tswetko- wltsj en Cincar Markowitsj, resp. de Zuidslavische minister-president en zijn mlmster van bultenlandsche zaken, in gezelschap van Von Heeren, den Duit- schen gezant te Belgrado, naar Weenen vertrokken. Von Ribbentrop kwam gisteravond vroeg te Weenen en na hem volgden Ci ano en Osjima, de Japansche ambassa deur te Berlijn. Om kwart over elf arriveerde ook^de Fünrer te Weehen. Hij werd door de be volking met stormachtig gejuich begroet, meldt het DNB. Hjtier nam zijn intrek in Hotel Imperial. Souvereiniteit en grondgebied eerbiedigd; geen troependoor- toeht. Tegelijk met de onderteekening der toe treding van Joegoslavië tot bet pact van drie, hebben, naar het D NB. verder meldt de regeerlngen der As-mogendheden aan de Joegoslavische regeering de gelijklui dende nota’s gezocden. Zij bevestigen daarin haar besluit, de souverelnlteit en de territoriale onschendbaarheid van Joe goslavië altijd te earbiedigen. Voorts blijkt eruit, dat d* regeerlngen der Asmogendheden en de Joegoslavische regeering het er over eens zijn, dat de eerste tijdens de duur van de oorlog Joegoslavië niet de eisch te zullen stellen de doortocht of het vervoer van troepen door het Joegoslavische staatsgebied toe te staan. TOENADERING TUSSCHEN DUITSCHLAND EN TURKIJE? Naar de medewerker van het te Bel grado verschijnende blad „Politika” int Stamboel meldt, js men daar van mee- ning, dat In de naaste toekomst een toe nadering tusschen de opvattingen van Duitschland en Turkije zal optstaan. In toonaangevende kringen laat men het licht vallen op het streven naar het be houd van goede betrekkingen met Duitsch land en Italië benevens op het feit, dat Turkije door een verdrag met Engeland te sluiten geenerlei voornemens tegen de spil-mogendheden koesterde, maar daar bij in de eerste plaats aan eigen veilig heid dacht. In het verdrag van Ankara 'was immers tot uitdrukking gebracht, dat het alleen dan van kracht zou wor den, Indien ean aanvallende actie tegen Turkije werd ondernomen. SMAN, choonhoven, Naar het DNB. nader uit Moskou ver neemt, was bij de bespreking tusschen den Japanschen minister van buiten- landsche zaken, Matsoeoka en den Rus- sischen volkscommissaris van buiten, landscbe zaken Molotof, ook Stalin te genwoordig. In tegenstelling tot andersluidende be- richten, heeft de Engelsche ambassadeur te Moskou, Sir Stafford Cripps, egen be zoek gebracty aan den Japanschen mi nister van bultenlandsche zaken. De Japansche ambassadeur te Moskou heeft den chef van het protocol aan het volkscommissariaat van bultenlandsche zaken twee geschenken overhandigd voor de beide hoogste Russische staatslieden, Stalin en Molotof, die de Japansche mi nister van bultenlandsche zaken, Mat- soeoka, heeft meegebracht en wel een wandscherm met een jachttafereel en een lakkistje, met goud en zilver beschil derd. MATSOEOKA HEDEN TE BERLIJN. Zondag voor 3 dagen naar Rome, Het D.N.B. meldt uit Tokio: De woordvoerder van het inlichtingen bureau der Japansche regeering heeft medegedeeld, dat Matsoeoka (die Maan dag uit Moskou Is vertrokken) volgens een gisterochtend ontvangen telegram voornemens Is vier dagen-in Berlijn U blijven. Hij wil 30 Maart van Berlijn ver trekken naar Rome, waar hij den 31stea zal aankomen. Te Rome wil hij drie dar gen blijven. Op de vraag, wat er waar was van da geruchten, dat Matsoeoka ook een be zoek aan Londen wilde brengen, ant woordde de woordvoerder met een iro nisch lachje en met de vraag, welke partij zich er mede zou willen belasteh Mat soeoka veilig per vliegtuig naar Londen te brengen zonder dat de minister gevaar zou loopen, te worden neergeschoten. SCHEEPSCONGENTRATIES BIJ DOVEB ONDER VUUR. Het opperbevel van de Dultsche weer- maoht meldde gisteren: Op de Noordzee heeft een torpedoboot een yjiegtuig van bet type Brlstol-Blen- helm neergeschoten. Marlpe-artillerie nam scheepsconcentraties bij Dover on der krachtig vuur. Duitsche verkennings vliegtuigen vielen in Zuid.gngeland drie vliegvelden doeltreffend met bommen aan In hangars, barakken en schuilplaatsen ontstonden zware branden en groote ver nielingen. In scheervlucht werden op de begane grond staande jacht- en bom bardementsvliegtuigen met boordwape- nen beschoten. In de Middellandsehe Zee bestreden Duitsche gevechtsvliegtuigen ten Zuiden van Kreta een kracihig beschermd kon vooi. Hierbij werden twee groote vracht schepen van elk ongeveer 8000 b.r.t zwaar beschadigd. Onder zeer kracht.ge afweer ondernamen Duitsche gevechts vliegtuigen aanvallen op de havenwerken van La. Valetta (Malta). Talrijke bom- treffers op voor anker liggende schepen en haveninrichtingen werden waargeno men. In het zeegebied ten Zuid-Westen van Kreta werd een zware bomtreffer op een Britsch linieschip geplaatst en werd een vijandelijk patrouillevaartuig in een luchtaanval vernietigd. In het weermachtsberieht van 24 Maart is gemeld, dat een tankschip van onge veer 6000 b.r.t zich in zmkenden toe stand bevindt.’Men heeft thans vastge steld, dat dit het tankschip Sulheim vao 10.000 ton is. Boven Zuid-Engeland hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen zes versperringsbal lons vernield. De vijand vloog noch over dag noch des nachts naar Duitschland JAARGANq NIEUWSBLAD VOORZUIOLIOLLAND EN UTRECHT 1 SCHOONHDVENSCHE COURANT Telef. 30. Tel.-Adres: Vannooten. 8. A W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN 25. Postrekening 13763. BRITSCHE NOTA AAN ZUID-SLAVIE. In Amer.kaansche journalistenkringen verluidt het betrouwbare bericht, dat de Engelsche gezant, sir Ronald James Campbell, Maandagmiddag op het Zuid slavische ministerie van bultenlandsche zaken een nota heeft overhandigd, die betrekking zou hebben op de buitenland- sche politiek van dit land. De tekst van de nota, aldus het DNB, wordt voorloopig nog geheim gehouden. Amerlkaansche journalisten, die nauwe verbindingen met het Brltsche gezant schap onderhouden, zeggen vernomen te hebben, dat in de nota eerst herinnerd wordt aan de vriendschap tusschen En geland en Zuid-Slavië, welke tijdens de wereldoorlog bezegeld is, om daarna uiting te geven aan de verrassing ove. de „drastische wending in de Zuidslavi sche bultenlandsche politiek”, welke ae Engelsche regeering aandachtig wil blij ven controleeren. IVERSE VAÜENS s, La Salie korte Truck, nieuwe bak, 18 personen Bruijn, >nhoven. POSITIE VAN JOEGOSLAVIË OPGEHELDERD. Het koos de nieuwe orde. In politieke kringen in Belgrado wordt er op gewezen, dat na de reorganisatie van de regeering de positie van Joego slavië op binnen- en buitenlandsch po litiek gebied definitief opgebelderd is. Men juicht de thaps genomen beslis sing toe en verwacht van de toekomstige ontwikkeling een vergaande ontspanning in het land. Joegoslavië heeft thans, zoo verklaart men in vooraanstaande poli tieke kringen, op ondubbelzinnige wijze de nieuwe ordening van Europa gekozen en Is er trotsch op als gelijkgerechtigd partner met volle vrijhejd van beslissing te kunnen medewerken, zoo meldt het D.N> Van bevoegde Joegoslavische tijde wordt ten aanzien van de Engelsch-Amerlkaan- j«5he geruchten over beweerde onlusten en demonstraties te Belgrado alsmede over het aftreden van Joegoslavische, hoogere bestuurs- en politiebeambten verklaard, dat al deze ber.chten van iedere grond ontbloot zijn en slechts ten doel hadden, onrust te stichten. In de afgeloopen dagen zijn zoo verklaart men in geheel Joegoslavië geen tegen Duitschland of de As-mogendheden ge richte demonstraties gehouden. Ook de van Engelscne zijde verspreide berichten over demonstraties voor het Duitsche gezantschap noemt men van Joegoslavische zijde geheel uit de lucht gegrepen. MATSOEOKA’S EUROPEESCHE REIS. DB MINISTER IN MOSKOU. Bespreking met Molotof en Stahn. Japans minister van bultenlandsche zaken, Matsoeoka, heeft, vergezeld van den Japanschen ambassadeur te Moskou en van den ambassaderaad, in het Krem lin een bezoek gebracht aan den chef van de Sowjet-Russische regeering en commissaris van bultenlandsche zaken, Molotof. Het bezoek heeft twee uur geduurd grasland een belangrijk middel blijken om tot productie-verhooging te komen. Dat om tot een zoo hoog mogelijke pro ductie te komen, de ontsmetting van het zaaizaad van groot beiang is, spreekt wel vanzelf. Dit wat het broodgraan betreft, tweede belangrijke voiksvoedsel, d« aardappel, ■telt eveneens hooge eischen. Wij zullen In 1Q41 ongeveer een 145.Ü00 tot 150.000 ha. met consumptie-aardappelen moe ten bebouwen, d.i. de helft meer dan in vorige jaren. De verbouw van zanoaard- appeien moeten worden opgevoerd en daarvoor zal men o.a. den verbouw van haver op zand, die zeer weinig productief moeten beperken. Er kan ongeveer een 20.000 ha. af, zonder dat er ook maar eenig gevaar voor de voedselpositie oer paarden ontstaat. Verder zal om tot een voldoende aardappelopbrengst te komen, de kwaliteit ondergeschikt moeten zijn aan de opbrengst. Het gaat er nu vooral om, raszen te verbouwen van hooge pro ductiviteit. De fijne, dure klelaardappel zaï hierdoor voorloopig wel een beetje m de verdrukking komen wat trouwens reeds blijkt uit het betrekkelijk gering verschil, dat er is gemaaxt bij het vast stellen der prijzen voor de verschillen de soorten maar in ieder geval moe ten wij komen tot een opbrengst, die voldoende is. om in de behoefte van het heele volk te vooralen. De fijnproevers zullen het daar voor over moeten Mb- ben, zich eenige beperking op te xeggen. Tenslotte zal er zeer veel zorg besteed worden aan goed en gezond pootgoed. Door middel van een verhoogue op brengst van broodgraan en aardappelen zullen Wij dus het spook van den honger buiten onze deuren houden. Voor de ge zondheidstoestand van het volk en zijn prestatievermogen zijn echter de dierlijke eiwitten en vetten van het grootste be lang. Dit beteekent, dal wij co te naar middelen moeten zoeken om het vee van krachtvoer dat ook niet meer ingevoerd wordt te voorzien en zoodoende de zulvelproductie zoo hoog mogelijk te houden. Daarom moet de verbouw van stoppelgewassen opgevoerd worden. Groote zorg aan het grasland is een andere factor van be lang, terwijl er natuurlijk aan de pleglng der landbouwhuisdieren aandacht besteed moet worden. Het is noodzakeiijk, zoo besloot Gerhard, dat het Nederlandsche volk en vooral de Nederlandsche boeren, zich goed realiseeren, wat deze productieslag zal beteekenen. Het is voor onze agrari ërs, die altijd gewend geweest zijn, ver edelde producten te telen, nieuw om zich nu plotseling vooral op een groote op brengst toe te leggen. In de toekomst zullen wij ongetwijfeld weer de leveran cier van Europa van verede.de agrari sche producten worden, maar op het oogenbliz gaat het er om, ons volk te bewaren voor den honger. En dat is de prachtige taak, die de boeren al eeuwen lang in de volksgemeenschap op zich hebben genomen.” de dei tiende staat, welks saldi in de VB. zijn geblokkeerd. Behalve het Joegoslavi sche tegoed is thans 4500 niillioen dol- lor in de V. S. geblokkeerd. Het in Joego slavië geïnvesteerde Amerikaansche kapi taal bedraagt 36 millioen dollar, meldt het DNB. RUSLAND EN TURKIJE WISSELEN VEKKLAKIN0EN UIT. De Turksche en Russische regeerlngen hebben, naar het Turksche Telegraaf- agentschap meldt, tegelijkertijd een offi cieel communiqué uitgegeven van de vol gende’mboud: „Tusschen de Turksche regeering en de regeering der Sovjet-Un-e zijn korte lings verklaringen uitgewisseld. Op grond van de in de bultenlandsche pers gepubliceerde bericht, volgens welke Rusland, in geval Turkije er toe genoopt zou worden aan de oonog te gaan deel nemen, van de moeilijkheden, waarte genover Turkije dan zou staan, gebruik zou maken om het aan te vallen en In verband met een desbetreffende tot haar gerichte vraag, heeft de regeenng der Sovjet-Unie de Turksche regeering het volgende medegedeeld: 1. Deze berichten zijn geenszins in overeenstemming met de houding der Sovjet-Unie. 2. Ingeval Turkije werkelijk het voor werp zou zijn van een aanval en zich genoopt zou zien, ten oorlog te trekken om zijn grondbezit te verdedigen, kan Turkije, overeenkomstig het tusschen Turkije en de Sovjet-Unie bestaande niel-aanvalsverdrag, rekenen op volledig begrip en op de neutraliteit der Sovjet unie. De Turksche regeering heeft tegen over de Sovjet-regeering uitdrukking ge geven aan haar oprechte dank voor deze verklaring en van haar zijde de Sovjet-, regeering te verstaan gegeven, dat Rut land, in geval het zelf zich in een soort gelijke toestand zou bevinden, kan rekk en het

Schoonhovensche Courant | 1941 | | pagina 1