G 1 FRECHT streken r E I. e- en ielen iANEN'S DKJES enten Joego Slavië speelt met vuur Matsoeoka’s bezoek aan Berlijn. EES BLADZIJDEN. ya. wre. n nog heeft dusver regee- jel- De Dit *en ▼an ▼on tn telen heeft de Rijksmlnister zoowel als In officieuze i »«r Bc-fl. Heen geleverd aald aan om >r vcrpakking»- ijgbaar aan bet loonh. Couritf UFORT YTER. NBIDRUF •IF. 44727 SCHitBAM ersluis. dam. Duurstede idieten. 6 mnd. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. Pitje bij vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 1 maande a LS9; p. post 1.57J4 van een be- Duitschland Is geduldig, doch laat zich niet beschimpen MAART 1941 toepasselijk ter de Ins g- lt aan onder- n Peet, mej. mej. Beems, A. Korevaar. straties van geringe omvang voorgeko- De Kroatische politie heeft alle voor zorgsmaatregelen genomen en is de situa tie volkomen meester. Een later telegram meldt, dat er te Agram voorbeeldige orde en nut heerscht. I Advertentiën; 16 regels 1.38, elke regel meer 0.21; derde plaatsing halve prijs. Adver- I tentiën worden gratis ge- plaatst in „De Gorcumer”. MAANDAG 51 MAART 1941JAARGANG NIEUWSBLAD VDORZUIDtiOLLANDHUTRECHT 1 SCH00NH0VEN5CHE COURANT J Telef. 20. TaL-Adras: Van&ooten. 8. A W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN 25. Postrekening 13783. verbonden DNB. Tegen 4 uur van Buitenlandsche Zaken, von Ribben trop, minister Matsoeoka aan het Gas tenhuis der Rijksregeering, het slot Belle vue, afgehaald, om hem naar het Anhal- ter Bahnhof te vergezellen. Evenals bij Matsoeoka’s aankomst, vormden forma ties van de Duitsche weermacht en van de partij een cordon, waarachter de be volking van Berlijn dicht opeengedrongen den Japanschen minister geestdriftig toe juichte. Voor het station stond een eere- compagnie van de weermacht opgesteld, die den Japanschen minister van Buiten landsche Zaken de militaire eerbewijzen bracht. Op het feestelijk versierde per ron hadden zich, behalve de rer*erlngs- De toestand in Joego-Slavië is uiterst onzeker en verward. Konlng Peter II heeft Vrijdagochtend in tegenwoordigheid van de leden der regeering de eed afgelegd voor den pa triarch der Servisch-orthodoxe kerk en de hooge geestelijkheid. Het D.NJ3. meldt uit Belgrado, dat Pe ter n bij zün troonsbestijging den riing van generaal bij het luchtwapen gekregen. De bladen publiceeren de tekst van de den Joegoslavischen pcxsonen en de vertegenwoordigers van partij, staat en weermacht, opk leden van de Japansche ambassade onder lei ding van ambassadeur Osjima opgesteld. Minister Matsoeoka nam van elk der leidende mannen afzonderlijk afscheid. Daarna wisselden de ministers van Bui- tenlandsbhe Zaken een laatsten hand druk, en besteeg Matsoeoka met zijn ge zelschap de trein. Door het raam van zijn wagen onderhield hij zich nog eenige tijd hartelijk met minister von Ribbentrop, totdat de trein het station uitreed. Mattoeoka Woanadag bij dan Paus. Uit Vatlcaan meldt Stefani: Tijdens zijn verblijf te Rome zal de Japansche minister van buitenlandsche zaken een bezoek brengen aan den Paus. Dit bezoek, dat geen officieel karakter zal dragen, heeft Woensdag 2 April plaats. ontslagbrief van regentschapsraad. Hierin wordt gezegd: „Majesteit, daar ik de billijkheid van uw besluit erken, om in dit moeilijke oogenblik de macht ip handen te ne men, leg ik het koninklijk regentschap neer en stel onze functies tot uwe be schikking. Belgrado. 27 Maart 1941. PAUL. Prins-regent Paul naar Griekenland. Prins-regent Paul is, naar te Belgra do verluidt, op eigen wensch Donderdag avond elf uur per extra-treln naar Grie kenland vertrokken. De vroegere minis ter-president Tswetkowitsj en de vroe gere minister von Buitenlandsche Za ken, Markowltsj zijn, nadat zij de ge- heele Donderdag in het gebouw van de generale staf vastgehouden waren, vrij gelaten. Zij kregen verlof zich naar huis te begeven. kringen van de rijkshoofdstad, volgt men met bijzondere belangstelling de ontwik keling van de politieke toestand te Bel grado en de toenemende invloed vanan- ti-Duitsche groepen en krachten in Zuid- Slavië. Men blijft tegenover de onopge helderde toestand te Belgrado de uiter ste terughoudendheid in acht nemen. In de Wilhelmstrasse zeide men evenwel, dat de situatie in Zuid-Slavië op oen chaos lijkt. Zooals de toestand er op het oogenblik uitziet, is te constateeren, dat de anti- Duitsche strooming van de onder Leiding van chauvinistische Serviërs staande po litieke richting te Belgrado toeneemt. De gebeurtenissen van Vrijdag, evenals de nieuwe voorvallen, hebben aangetoond, dat deze strooming de betrekkingen tus- schen Duitschland en Zuid-Slavië wil be moeilijken, ondanks de toetreding van Zuid-Slavië tot het drle-mogendheden- pact. Het kardinale punt is, zoo verklaart men in politieke kringen, of het te Bel grado voorbijgaande stuiptrekkingen van •en door politieke vraagstukken rijke lijk gecompliceerde situatie betreft, dus tijdelijke uitingen v*n het gepeupel, of uitdrukking van een politiek richtsnoer. Ook in de Wilhelmstrasse liet men Za terdag deze vraag ontbeantwoord. Even wel, zoo vernam men daar verder, laat Duitschland zich zijn politiek niet door het gepeupel voorschrijven. Ter gelegen heid van de toetreding van Zuid-Slavië tot het drle-mogendheden-pact heeft Duitschland zijn sympathieën voor deze staat tot uiting gebracht en de toetre ding als factor der stabilisatie van Zuid- oost-Europa beschouwd. Indien thans be paalde krachten in Zuid-Slavië gelooven zich tegen een dergelijke ontwikkeling te moeten verzetten, moeten zij uitslui tend de verantwoordelijkheid daarvoor dragen. Als deze krachten gelooven, met de grootmoedigheid en de kracht van het Duitsche rijk te kunnen spelen, heb ben ze zich vergist. Duitschland is niet voornemens, zoo besloot men m de yni- helmstrasse de uiteenzettingen, zich door betaalde agenten te laten uitdagen beschimpen. NIEUW DUITSCH PROTEST. Het A.NJ*. verneemt te Berlijn welingelichte zijde: De Duitsche gezant te Belgrado, Heeren, heeft, naar men in politieke krin gen te Berlijn verneemt, opnieuw den Joegoslavlschen minister van Buiten landsche Zaken, Nintsjitsji, ontmoet, om een protest in te dienen. Men gelooft in deze kringen, dat het protest in verband staat met gebeurte nissen van Vrijdag, toen ter gelegen heid van de godsdienstplechtigheid inde kathedraal van Belgrado de Duitsche ge zant werd beschimpt. DUITSCHERS EN ITALIANEN VER LATEN JOEGOSLAVIË. Kroaten zeer behulpzaam. De kolonie Jtijksduitschers te Belgra do ten getale van 1100 personen, is Zondkgavond met het stoomschip „Ura nus” via de Donau naar Duitschland ver trokken. Het vertrek geschiedde met bewonde- renswaardige kalmte en discipline. De in Kroatië wonende Rijksdultschers hebben eveneens advies gekregen Hand te verlaten. De Kroatische autoriteiten hebben hierover haar groote spijt betuigd cn helpen de Duitsche Instanties zooveel mogelijk bij de organisatie van het ver voer. Volgens de laatste te Rome ontvangen berichten, beginnen ook de Italiaansche ^staatsburgers en de Italiaansche Journa listen Joegoslavië te verlaten. Ministerraad langdurig bij een. In een gistermiddag te Belgrado ge houden ministerraad, welke zeer lang duurde, ie o.a. de binnenlandsche situatie bestudeerd, welke nog zeer onzeker lijkt, vooral als gevolg van het voorbehoud, dat door de Kroaten is gemaakt. Er is geen verklaring gepubllcered. De staat van be leg duurt voort en de mobilisatie vindt voortgang. Wat de situatie in Kroatië betreft, wordt door D.N.B. uit Agram het volgen de gemeld: De vice-voorzitter van de Kroatische boerenpartij, ingenieur Kosja- titsj, vertrekt hedenavond als afgezant van dr. Matsjek naar Belgrado, om zich met alle gezaghebbende instanties in verbinding te stellen. Zondagavond zijn ook te Agram demon men JDe universitelt is daarop gesloten. bieef terstond met slagzij zwaar bescha digd liggen. Het weermachtsbericht meldt verder: Vliegtuigen van de gewapende verken ning bombardeerden haveninstallaties en barakkenkampen aan de Zuidoostkust van Engeland. Formaties gevechtsvliegtuigen hebben in de nacht van Zaterdag op Zondag nogmaals voor de oorlog belangrijke doe len in het stad- en havengebied van Bristol met goed resultaat aanbevallen. Er ontstonden vrij groote branden. De vijand heeft geen gevechtshande lingen boven Duitsch gebied verricht. BRITTEN VALLEN FRANSCH CONVOOI AAN. Binnen territoriale wateren. Engelsche zeestrijdkrachten hebben, naar van officiële Fransche zijde aan het D.N.B. medegedeeld, gisterochtend om negen uur In de Fransche territoriale wateren, niet ver van de kust tusschen Nemours en Oran, een Fransch konvooi, bestaande uit vier vrachtschepen, dat vergezeld van een torpedoboot jager van Casablanca naar Oran op weg was. aan gevallen. Het konvooi kon zich op het oogenblik van de aanval in de haven van Nemours In veiligheid stellen. De batterijen van de kustverdediging en van het luchtwapen hebben het vuren van de aanvallende Engelsche oorlogsschepen beantwoord en deze schepen teruggedre ven. De Engelsche oorlogsschepen be stonden uit een kruiser en vijf torpedo jagers. Van Fransche zijde zijn tot geen verliezen gemeld. Men wijst er te Vichy op, dat de En gelsche overval zich niet alleen in Fran sche territoriale wateren heeft afge speeld, maar zelfs in de onmiddellijke nabijheid van de kust. Het konvooi was op weg naar Algiers, d.w.z. van een punt van het Fransche imperium naar een ander punt van ditzelfde imperium. Het is dus onmogelijk, aldus onderstreept men in bevoegde Fransche kringen, de Engelsche operatie door een noodzake lijkheid van de blokkade te rechtvaardi gen, vooral niet, omdat het bij dit kon vooi om de voorziening Van het Fran sche Imperium gjng. De Fransche sche pen vervoerden rijst, suiker en gerst vooi de inboorlingen van Algiers. ITALIAANSCHE TEGEN-AANVAL LEN BIJ KEREN. Het Italiaansche weermachtsbericht van gisteren luidt als volgt: Aan het Grieksche front valt niets bij zonders te melden van de sectoren te land. Onze vliegtuigen hebben vijande lijke troepen aan het front van het elf de leger gebombardeerd. In de nacht van Zaterdag op Zondag hebben vliegtuigen van het Duitsche luchtcorps het vlieg veld Halfar (Malta) gebombardeerd. In Noord-Afrika heeft de vijand dl< nacht een luchtaanval gedaan op Tripo li. In het Oostelijke deel van de Middel- landsche Zee is een sterke vijandelijke vlootformatie herhaaldelijk aangevallen. Ondanks het hevige vuur van het lucht afweergeschut, heeft een Italiaansch tor- pedovliegtuig een lichten kruiser getrof fen. Toestellen van het Duitsche lucht corps hebben met drie bommen van groot kaliber een vliegtuigmoederschlp getroffen en een vijandelijke Jager neer geschoten. In Oost-Afrika wordt de druk van den vijand op het Noordelijke front ten Oos ten van Keren doeltreffend in toom ge houden door onze tegenaanvallen, inhet gebied van Harrar hebben onze troepen Diredawa ontruimd en namen in goede orde nieuwe. Westelijker gelegen stellin gen in. Italiaansche jagers hebben een luchtaanval ondernomen op het vijan- deUJke vliegveld van Dzjidzjlga. waarbij vier toestellen op de grond vernield wer den. Twee vliegtuigen van het type Hur ricane rijn neergeschoten tijdens een duel met vijandelijke Jagers. Twee Italiaan sche vliegtuigen zijn niet teruggekeerd. KEREN DOOR DE BRITTEN BEZET. Italianen ontruimden Harrar In zijn weermachtsbericht van Vrijdag meldt het Italiaansche opperbevel o.m., dat zes weken van onophoudelijke en bloedige veldslagen hebben de vijandelij ke troepen Keren bezet. De slag woedt voort in de onmiddellijke omgeving. Voorts hebben de Italiaansche troepen de stad Harrar ontrujmd, teneinde te veranderen, dat de plaats gebombar deerd werd. Italiaansche formaties bom menwerpers bestookten met machlnege- weervuur en granaten talrijke vijande lijke gemechaniseerde strijdmiddelen ten oosten van de stad. Over de inneming van Keren word» Bisprtklngin m«t QQrlng an Van Ribbentrop. De minister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, heeft Zaterdagochtend zijn Japanschen ambtgenoot, Matsoeoka, voor een nieuw onderhoud ontvangen. Naar voorts uit Berlijn wordt gemeld, heeft rijksmaarschalk Goring die dag Matsoeoka, in Karinhall ontvangen. Na een langdurig onderhoud, in te genwoordigheid van den Duitschen am bassadeur te Tokio, dat in de geest der hartelijke vriendschap, welke beide lan den verbindt, werd gevoerd en waarbij ook economische vraagstukken van ge meenschappelijk belang werden behan deld, had een ontvangst plaats in Intie me kring, waaraan ook de leden der Ja pansche delegatie en de Japansche am bassadeur, generaal Osjima, deelnamen, alsmede leden van de Japansche ambas sade. Van Duitsche zijde waren bij de ont vangst o.a. aanwezig generaal-veldmaar- schalk Kesselring, de Duitsche ambassa deur in Tokio. Ott, ambassadeur Stah- mer, mlnisterialdlrektor Wohltat e.a. Een tchoene herinnering. In de met kersenbloesemtakken enroo- de en blauwe hortensia’s rijk versierde mozaïkzaal van het Gastenhuis van de Rijksregeering heeft de Japansche mi nister Zaterdagmorgen zijn handteeke- ning in het gouden boek der stad Ber lijn gezet. Staatsminister dr. Meissner en burgemeester Steeg begroetten den hoo- gen gast. Minister Matsoeoka sprak zijn dank uit en verklaarde, dat zijn verblijf te Berlijn steeds een" schoone herinne ring voor hem zal blijven. De vriendelij ke ontvangst en de hem betoonde eer bewijzen nam hij tevens voor zijn vader land en het Japansche volk in ont vangst. AAN HET GRAF VAN FREDERIK DEN GROOTE. Op de laatste dag van zijn verblijf te Berlijn heeft minister Matsoeoka met zijn gezelschap een bezoek aan Potsdam gebracht, welke stad in de geheele we reld bekend is als de traditioneele plaats van het Duitsche soldatendom en van de Pruisisch-Duitsche geschiedenis. Ter eere van den hoogen gast was de stad rijke lijk met vlaggen versierd. Met oprechte vreugde heette de bevolking van Pots dam den vertegenwoordiger van het ver bonden en bevriende Japansche volk wel kom, dat, evenals het Duitsche volk, in het soldatendom zijn beste deugden be lichaamd ziet. De eerste gang van de gasten gold de rustplaats van den grooten Prulsischen konlng in de historische garnizoenskerk, waar minister Matsoeoka eenige minuten in eerbiedig zwijgen bij het graf Frederik den Groote vertoefde. Na rit door het historische Potsdam, «v- zocht minister Matsoeoka de plaats, waar de groote konlng het laatst gewerkt heeft, het slot Sans Bouei, dat met zijn schilderkcht’ge omgeving bezichtigd werd Vervolgens ha<i een door den Rijksminls- ter van Buitenlandsche Zaken, von Rib bentrop, in de galerij van het Nieuwe Paleis gehouden receptie plaats. VERTREK UIT BERLIJN. Na een verblijf van vijf welbestede da gen is de keizerlijk Japansche minister van Buitenlandsche Zaken, Matsoeoka, Zondagmiddag uit de Rijkshoofdstad ver trokken en naar de hoofdstad van hex Italië verder gereisd, meldt Nog steeds geen ringsveTUarlng. Het DNB. vernam Zaterdag te Bel grado van een gewoonlijk zeer goed in gelichte regeeringspersoon. dat de re- geeringsverklaring waarschijnlijk nog eenige dagen op zich zal laten wachten. De regeering zou het nog over verschei dene vragen eens moeten worden. toestand moet zoowel naar binnen als naar bulten worden opgehelderd. geldt te sterker, zoolang Matsjek, de lei der der Kroatische boerenpartij nog niet te Belgrado aanwezig is. BRITSCHE TROEPEN AAN DE GRENS? Volgens het ANJ*. hebben waarne mers aan de Joegoslavische grens Vrij dag Britsche gemotoriseerde strijd krachten aan de Joegoslavisch-Grieksche grens waargenomen. De Britsche troe pen werden gezien tegenover het Joego slavische grensplaats je Gjewgjeloe, aan de rivier de Vardar. ïntusschen hebben te Belgrado bedenkelijke straattooneelen plaats gehad, die bewijzen, dat duistere elementen de situatie uitbuiten. Blijkens het D.NB, is het Vrijdag tot-anti-Dult- sche demonstraties gekomen, waaraan vooral werd deelgenomen door studen ten, leerlingen van middelbare scholen en andere opgeschoten jongelui. De demonstranten voerden behalve Joegoslavische ook Engelsche vlaggen mede. Voor het Engelsche gezantschap, van waar uit vlugschriften werden uit gedeeld, werden demonstraties gehouden. De betoogers vielen Duitschers aan, ver nielden de etalages van Duitsche ver keersbureau en de lokaliteiten van de Zwablsch-Dultsche cultuurbond. De Engelsche agenten blijven moeite doen om een anti-Duitsche stemming aan te wakkeren. Zweedsche gezant mishandeld De 60-jarige Zweedsche gezant te Bel grado, Malmar, heeft Donderdagochtend in de Joegoslavische hoofdstad een on prettig avontuur beleefd. Toen hij met zijn auto door de stad wilde rijden, werd hij door een stoet van betoogers tegen gehouden, uit de wagen gesleurd en op de grond geworpen. HIJ ligt thaps met lichte verwondingen te bed. Op alle groote kruispunten te Belgrado staan pantserwagens. Desondanks blijft de politie den betoogers slechts met moeite de baas. Op verscheidene plekken in de stad zijn botsingen voorgekomen tusschen aanhangers en tegenstanders van de nieuwe regeering. Btefanie meldt uit Belgrado, dat Vrij dag groepen betoogers te keer gingen te gen Duitsche en Italiaansche relsbureaux, aan de vernieling waarvan zelfs solda ten in uniform deelnamen. Zij sloegen de ruiten in en vernielden de inboedel met hun bajonetten. Van het Duitsche reisbureau werd de hakenkruisvlag afge rukt. STUIPTREKKINGEN OF POLITIEK? Van wel Ingelichte zijde verneemt de Berlijnsche correspondent van het A. NJP.: In officleelé BRITSCHE VLOOT KRIJGT ZW1RE t SLAGEN. -'TROErENSCHtr VERNIELD. In het weermachtsbericht van Zater dag deelt het Duitsche opperbevel om. mede: Met buitengewoon succes heeft de luchtmacht in de zeeen rondom Enge land de strijd tegen de Britsche koop vaardij voortgezet. Aan de Zuidwestelijke toegang tot het Kanaal van St. George en in het kanaal van Bristol zijn twee koopvaardijschepen, met een gezamen lijke inhoud van vijfduizend ton, tot zin ken gebracht. Een aanval in scheervlucht op een stoomschip, ten Westen van New Quay, veroorzaakte een ketelontploffing. Een andere geslaagde aanval was ge richt op een koopvaarder voor Harwich. Een gevechtsvliegtuig heeft op de At lantische Oceaan, ongeveer vijfhonderd kilometer ten Westen van Kaap Wrath, een groot troepentransportschip gebom bardeerd. Nadat eenige voltreffers wa ren geplaatst, begaven de troepen zich in de sloepen. In hetzelfde gebied zonk een schip van 2500 ton, na gebombardeerd te zijn. Een groot stoomschip kreeg een voltreffer. Een Duitsch verkenningsvliegtuig heeft blijkens een nader bericht later waarge nomen. dat het hierboven bedoelde troe pentransportschip in lichterlaaie stond en als verloren kan worden beschouwd. KRUISER GEZONKEN. Het communiqué van het Italiaansche hoofdkwartier meldde die dag om.: In de Aegeïsche Zee heeft onze lucht- macht Vrijdag verscheidene aanvallen op vijandelijke konvooien, vlootformaties en gemeerde schepen gedaan, die met torpedo's en bommen bestookt werden. Een Engelsch vliegtulgkampschlp en twee Britsche kruisers werden door de torpe do’s van onze vliegtuigen getroffen. Men moet aannemen, dat een der kruisers ge zonken is. Verder werden kleine koop vaarders ernstig beschadigd. Eén geraak te In brand. UIT EEN KONVOOI 57.009 BR. TON VERNIETIGD. Gisteren maakte voorts het opperbevel van de Duitsche weermacht bekend: Onderzeeërs hebben uit een zeer sterk beveiligd konvooi, behalve de reeds ge melde drie tankbooten, nog vijf schepen van te zamen 33.000 B.R.T weggeschoten. Daarmee is meer dan de helft voor dit voor Engeland bestemde convool, en wel acht schepen van tezamen 57.000 B.R.T. vernietigd. Een onderzeeër bracht boven dien twee tankbooten van 18 000 B.R.T. in totaal tot zinken. Waarschijnlijk is, dat nog drie andere schepen tot zinken gebracht zijn. Gevechtsvliegtuigen onder leiding van majoor Krüger hebben Zaterdagmiddag op zee ten Westen van Kreta een sterke Engelsche vlootformatie met succes aan gevallen. Ondanks hevige af weer van luchtdoelartlllerie en Jagers plaatsten zij op een vliegtuigmoederschlp met bom men drie voltreffer». Bij de luchtgevech ten tijdens deze aanval schoten gevechts vliegtuigen een Britsche Jager van het type Hurricane neer. Alle eigen vliegtui gen keerden op hun bases terug. Voor de Engelsche Oost- en Zuidoost kust heeft het luchtwapen een tankboot en een vrij groote koopvaarder in brand geschoten en twee andere schepen zwaar beschadigd. In het Kanaal van St. Geor ge zonk een schip, nadat een bom ge worpen was. fn aansluiting op het weermachtbe- rtcht meldt DNB uit Berlijn, dat uit een Brltsch. konvooi aan de Engelsche Oostkust in de nabijheid van Harwich een koopvaardijschip van 4 000 B. R. T. door Duitsche gevechtsvllegtifgen met zware bommen bestookt Is. Het schip

Schoonhovensche Courant | 1941 | | pagina 1