1 SCH00NH0VEN5CHE COURANT Matsoeoka te Rome. radio-apparaten I Spanning in Joego-Slavië stijgt. A/OUDE Geestdriftige ontvangst. hten .NOOTEN ihovon Jan Brouwer - Schoonhoven JONG EUROPA ALS ECONOMISCH BLOK en samenwerking ken, dat Europa zich nu ook voortaan van de overige wereld gaat afsluiten. Er is geen sprake van, dat na den oorlog ons werelddeel zijn oude overzeesche be trekkingen loslaat. Europa heeft steeds wel gevaren bij een open wereldverkeer. En straks zal in het bijzonder Nederland daarvan profiteeren, door zijn gunstige ligging. Er wordt dus niet gestreefd naar een Europeesche zelfvoorziening. Al wordt de blokkade-bedreiglng, waarmede Euro pa de laatste eeuwen practisch afgeperst werd door de nieuwe ordening beslist uit den weg geruimd. Berlijn wacht rustig af. Duitsch-ltaliaansch protest te Washington. --- - - TIEN BLADZIJDEN. I MAART 1911 jfo. 8817. Telef. X. Tel.-Adres: Vannooten. N. VAN NOOTEN, BOHOONHOVEN, HAVEN M. 8. A Postrekening 13763. z|jn heven Zem» zijn tot litbetaling. •kkgrkerk Dultsch- (Auteursrecht V.P.B.) een der Een elegenhedenons e drukkerij be- ;e men zich voor KAASPERS D. DE GIER, forinchem. RACHTWAGEN ien staat, bij Liesveld A 81, EENTE. Fijverheidstraat ronds 7.30 uur, lag 12 April, tot 7 uur n.m ig). Elke regel iën met dienst- :ren (niet van «lijnde zaken els tegen f 1.10 greep te doen uit de menigte der gedu rende het vorige jaar gesloten handels- overeenkomsten aan de contracten en tractaten met de Sovjet-Unle, met Pin dat Duitschland anders dan in den wereldoorlog ditmaal niet is een aan om de hals hoofd- ENTE. erzaal Zuldka- i avonds 7 uur, laardingen. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. Prijs bij vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 3 maanden 1.30; p. peat 1.B7M en oa. HO-TOESTEL. 6685, aan het d. IEREN. Maart. Kaas- Godin 280 en [MACHINE. Bergambacht N og steeds leverbaar Erkende Philips en Telefunken Service station nt, den heer Wat wel noodig is, dat is een betere BOODSCHAP AAN HET ITALIAAN- 8CHE VOLK. De Japansche minister heeft na zijn der Amerikaansche regeerlng te dezen EK. aal aangevoerd leren. Prijzen: !00—280, melk- i 340—550, va- redelijk, prlj- kalveren, 300 biggen 14—20. zich alle rechten en elschen voor. Op zijn terugreis naar Washington van zijn vacantle op de Potomac heeft presi dent Roosevelt, volgens een bericht van de Ass. Press, verklaard, dat hij persoon lijk had bevolen de onderhavige schepen in beslag te nemen. De „New York Ti mes" schrijft, dat het gebruik van deze schepen voor de zaak der geallieerden reeds meermalen was opgeëlscht, omdat Engeland schepen noodig heeft om zijn vitale verbindingen over de Atlantische Oceaan te handhaven. n, Iran, enz., die elk op hun beurt intensiveerlng beteekenen van het onderlinge Europeesche handelsverkeer, met Duitschland als middelpunt. Maar ook de andsre Europeesche staten on derling hebben de banden nauwer aan gehaald. Ten deele werden de, door de oorlogsgebeurtenissen afgeknapte ban den weer aan elkander geknoopt, ander- deels werden volkomen nieuwe contrac- verrekeningstechniek. ten gesloten. Dat geldt in sterke mate betalingssysteem voor Italië en nog meer wellicht voor Rusland, die tengevolge van de Duitsch- Russische overeenkomst, zoowel met de Bkandinavlsche als met de Zuid-Euro- peesche staten nieuwe handeïsverdragen verplichtingen voldoen, doch ook sloot. Bovendien werd door de bezette 1,1 x -x-‘-- 1 staten het handelsverkeer met de rest van Europa hervat en door een reeks van overeenkomsten ten behoeve van den goederenruil verzekerd. nlë de wereld heeft opgedrongen, hebben Tokio, Rome en Berlijn een standpunt ingenomen tegen het privilege van een of twee mogendheden. De aanwezigne d van Matsoeoka biedt de waarborg, dat de krachten, die van de Atlantische Oce aan tot dg Stille Oceaan aan het werk zijn, de hegemonieën zullen bedwingen en de nieuwe orde zullen oprlchccn. Stefanl meldt, dat op de treinreis van de Brenner naar Rome tal van boeren en arbeiders den Japanschen minister aan de stations toejuichten, wuivend met Italiaansche en Japansche vlaggen. WOENSDAG 2 APRIL 1941 „e JAARGANG NIEUWSBLAD VOOR ZUID HOLIAND EN UTRECHT J Telef. X. Tel.-Adres: Vannooten. 8. A W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN. haven ia aankomst te Rome een boodschap tot het Italiaansche volk gericht, waarin hij wijst op de nauwe en hartelijke betrek kingen, die van oudsher tusschen Italië hedenverdrag, aldus de boodschap, heb ben wij Japanners en Italianen samen met de Dultschers onze uiterste krach ten beschikbaar gesteld om ons gemeen schappelijke doel te bereiken en wel een blijvende vrede door het scheppen van een nieuwe orde op de basis van gerech tigheid en rechtsgelijkheid. Dit is sedert onheuglijke tijden het Ideaal van ’t Ja pansche volk en was ook de» overheer- schende gedachte bij de stichting van het Japansche imperium. EN EN FRUI1 trecht en om- 2.10, radijs 4.40 -15, sla 4.20— le 10—30, ble kt 4—12, boe- >0, rapen 23, ïrspinazie 17— schoon 29—34, cichorei 10— -36, peterselie inkers 3.104, i 1—26 per 100 Aan iedere grootmoedigheid komt echter eons een einde. JOEGOSLAVIË MOET ZELF BESLISSEN. Van welingelichte zijde te Berlijn ver neemt het AJ4P. als antwoord op de vraag of een. Duitsche beslissing omtrent Joegoslavië te verwachten Is, datDultsch- land in het geheel geen beslissingen over Joegoslavië neemt. Joegoslavië Is, zoo werd gezegd, met Duitschland verbonden staat. Duitschland neemt zoo noodig alleen beslissingen met het oog op de belangen der eigen Duitsche politiek en der Duit sche menschen en met het oog op een af weer van de vijanden. Aangezien de Joegoslavische regeering niet de noodlge maatregelen heeft geno men, om de ontwikkeling, die in de rich ting ging van versterkte anti-Duitsche excessen, tegen te gaan, heeft de rijks- regeering besloten, den Rljksdultschers in Joegoslavië opdracht te geven te ver trekken. In politieke kringen verklaart men vandaag met nadruk, dat het op de duur niet raadzaam is, te verwachten, dat Duitschland onbeperkt excessen, die het Duitsche prestige in gevaar moeten bren gen, zal dulden. Dit geldt vooral vooreen tijd waarin Duitschland tezamen met zijn bondgenooten in een groot conflict gewikkeld Is. Wanneer men de Duitsche dagbladen opslaat, dan wel de officieuze Duitsche uitlatingen bekijkt, zal men tot de con clusie moeten komen, dat men tegenover de gebeurtenissen in Joegoslavië van Duitsche zijde staat met een weergaloo- ze grootmoedigheid en met een vergaan de reserve aan voorzichtigheid. Het moet echter allen Instanties en ook de Joego slavische regeerlng duidelijk zijn, dat aan iedere grootmoedigheid eens een einde moet komen. Geen gepraat over ratificatie. In de Wilhelmstrasse werd er nog e»- DUITSCHLAND’» CONTACT MET ZUID-EUROPEESCHE LANDEN. In Joegoslavië wonen ongeveer 15 20.000 Rljksdultschers, maar het aantal daar gevestigden Volksdultschers be draagt bijna 600.000. In verband met de Joegoslavische kwestie wordt in Berlijn natuurlijk ook de houding van de Zuld-Europeesche landen, welke met Duitschland vriend schappelijke betrekkingen onderhouden, met belangstelling gevolgd. Het ligt voor de hand, dat deze landen momenteel met de Duitsche regeering in nauwere verbinding staan. Nog kan worden aan- geteekend, dat officieels Bertljnsche kringen zich niet uitlaten over de Duitsch-Grleksche betrekkingen. Opval lend Is, dat de Duitsche staatsburgers, die in Griekenland wonen, geen op dracht gekregen hebben, naar hun va derland terug te keeren. Blijkbaar zijn zij niet, zooals in Joegoslavië, het slacht offer van publieke vijandelijkheden. I Advertentlën: 1—8 regels 1.36, elke regel meer 0.21; derde plaatsing halve prijs. Adver- I tentiën worden gratis ge- I plaatst In „De Gorcumer”. olbloed 2-jarige van goede afat. bewijaen heb op jervolle vermei.. e prijs, hetzelfde t kippengaas EEUWEN, Ber st Schoonhoven 5, KUIWHUUIWCipCll Cll Bij een demonstratie tegen het naar het Matsoeoka gaat nogmaals naar Berlijn. Het D.N.B. meldt uit Rome: Matsoeoka heeft Maandag in villa Ma- dama de Italiaansche en buitenlandsche pers ontvangen en eenlge belangwekken de verklaringen over de internationale toestand en zijn reis in Europa afge- ^Matsoeoka zelde, de grootste beteeke- nis te hechten aan een persoonlijk con tact met de leiders der bondgenooten. Over zijn verdere reisplannen verklaar de Matsoeoka, dat hij zich van Rome weer naar Berlijn zal begeven, waar hij vermoedelijk den Führer en von Ribben trop opnieuw zal ontmoeten. Het verdere programma was nog niet vastgesteld. Op de vraag, of hij ook naar Washington zou gaan, antwoordde Matsoeoka, dat hij gaarne een bezoek aan Washington zou brengen, doch dat zijn tijd dat niet toe laat. stad. Het Finsche blad „Uusl Suoml” pu bliceert een bericht van zijn speclalen correspondent te Belgrado, waarin deze o.a. meldt: „De hoofdstad biedt ’t beeld van een grootsch militair schouwspel. Troepentransporten vertrekken in alle richtingen naar Kroatië en Slovenië, waar Servische regimenten worden ge- stationneerd. In de verlaten scholen worden hospitalen ingericht en soldaten ingekwartlerd. Vrouwen en kinderen verlaten de hoofdstad". Senaat ontbonden. Koning Peter II heeft naar D.NB. meldt een verordening uitgevaardigd, waarbij de senatoren van hun taak ont worden en nieuwe verkiezingen worden uitgeschreven. aan herinnerd, d.at Joegoslavië onder het toetredingsprotocol van het driemogend- heden-pact zijn handteekening heeft ge plaatst, en dat met de onderteekening de toetreding van Joegoslavië rechtsgel dig is. Gepraat over ratificatie of niet- ratificatie is derhalve overbodig. Weer ZuidslavLsche lichtin gen opgeroepen. Reuter meldt uit Belgrado, dat Maan dagnacht weer ettelijke Zuidslavische lichtingen onder de wapenen zijn geroe pen. Alle scholen in Zuid-Slavië, van volks school tot en met universltelt, zijn op bevel van den minister van onderwijs voor onbepaalde tijd gesloten. De reden voor dezen maatregel werd volgens U. P. niet bekend gemaakt. Voor de eerste maal zijn volgens DN. B. Maandagavond te Zagreb de lichtre clames op last van de autoriteiten ge doofd. Tot dusver zijn nog geen andere verduisteringsmaatregelen genomen. Be toog in gen tegen de spil. Het Glornale d’Italia meldt In verband met de anti-spildemonstraties in Zuld- Slavlë, dat het filiaal van de Italiaan sche autofabriek Flat is bestormd en verwoest. De grootste vernielingen zijn echter gepleegd In het Italiaansche reis bureau en in de Italiaansche bibliotheek. Bij het reisbureau werden de kostbare uitstalling, kunstvoorwerpen en boeken vernield. L" 2w_ Itallaansche gezantschap werden het gebouw steenen gegooid. Voor nabijgelegen Engelsche gezantschap kwa men de betoogers opnieuw bijeen. der Brltsche militaire attaché’s In uni form deelde Engelsche vlaggetjes uit. Simowitsj waarschuwt tegen alarmeerende berichten. De „Politl'-.a” en de „Vreme” publicee- ren op de voorpagina een eerste veror dening van minister-president, generaal Simowitsj. De generaal Simowitsj waarschuwt hierin tegen alarmeerende berichten, die door buitenlandsche elementen worden verspreid, om onrust te stichten. De re geerlng voert een politiek van vriend schap met alle buurlanden en doet in deze zin alles, wat in haar vermogen ligt, aldus de mededeeling. Krachtens deze verordening wordt het verlaten van de woonplaats verboden. De belangen van de staat en van de natie, aldus wordt gezegd, elschen, dat ieder huis en haard verdedigt. Leger, lucht macht en marine staan gereed om hun plicht te vervullen. Regeeringsverklarlng op vroegst Donderdag? In Joegoslavische kringen te Belgrado staat men op het standpunt, dat de be raadslagingen tusschen de regeerings- fronten wellicht niet voor het midden van deze week een einde nemen. De re- geeringsverklarlng van generaal Simo witsj verwacht men op zijn vroegst Don derdag, waarbij men zich vooral voorde buitenlandsche politiek Interesseert. Maatregelen aan de grens. Stefanl meldt uit Boedapest, dat vol gens betrouwbare berichten de Joegosla vische mobilisatie op 24 Maart is be gonnen en op 3 April voltooid zal zijn. Het Hongaarsche blad „Pester Lloyd" meldt volgens 8T.T. uit Sofia, dat de Joegoslavische grenswacht het douane- gebouw bij Dragoman ontruimd heeft en op het binnenland teruggetrokken Is. De straten worden ondermijnd en In de grensgebieden is men bezig landmij nen te leggen. De spanning te Belgrado neemt voort durend toe. De bevolking vlucht over kop uit de Joegoslavische Rggggvglt li«t lohapgn In beslag naman. In totaal 65 vaartuigen bezet Het Amerikaansche ministerie van Fi nanciën heeft volgens Associated Press medagedeeld, dat thans ook op twee Duitsche schepen in Amerika bij wijze van „beschermingsmaatregel” wacht posten zijn geplaatst. De schepen zijn hierdoor, zoo verklaarde de onderstaats secretaris van Financiën, niet door de V. S. in bewaring genomen, pe Duitsche bemanningen blijven aan boord. Volgens een bericht van United Press uit de Chileensche haven P.mita Arenas, hebben de bemanningen van net Itali aansche s.s. Fella en het Duitsche s.s. Eisenbach haar schepen in brand gesto ken. Men vreest, dat de vaartuigen ver loren zijn. De havenpolitie begaf zich aan boord en arresteerde de bemannin gen. De Amerikaansche senator Wheeler heeft omtrent deze maatregel van de Amerikaansche regeerlng verklaard, dat voor de inbeslagneming geen rechtsba sis bestaat en dat dit feit een nieuws oorlogshandeling vormt van de zijde der regeering van de V. S. De bemanningen van 27 Italiaansche schepen in veertien Amerikaansche ha vens, die Maandagnacht door gewapen de afdeelingen der Amerikaansche kust wacht werden bezet, zijn volgens Asso ciated Press naar het binnenland ge bracht, waar zij onder toezicht staan. Officieus wordt verklaard, dat de be manningen gelijk die der tor zinken ge brachte Duitsche schepen, waarschijn lijk onder de hoede der regeering blij ven. Naar Associated Press verder meldt, heeft de regeeripg der Vereenigde Sta ten op een 40-tal Deensche koopvaarders beslag gelegd. Onwaardige behandeling bemanningen. De Duitsche en de Italiaansche am bassade hebben bij het Amerikaansche departement van buitenlandsche zaken geprotesteerd tegen de inbeslagneming van Duitsche en Italiaansche schepen en de intemeerlng der bemanningen door de Amerikaansche regeerlng. De Italiaansche ambassadeur diende het protest persoonlijk in en verlangde onverwijld in kennis te worden gesteld van de verdere plannen en voornemens MUSSOLINI CONFEREERT MET MATSOEOKA. Om vijf minuten over zes is gister avond een onderhoud begonnen tus schen Matsoeoka, den Japanschen mi nister van Buitenlandsche Zaken en den Duce, waarbij tevens graaf Ciano en de Japansche ambassadeur, Horikiri bei, tegenwoordig waren. De menigte, die Matsoeoka bij aankomst had toegejuicht, bleef op de Piazza Venezia op het eind van het on derhoud wachten, om den Duce en den vertegenwoordiger van den bondgenoot haar enthousiaste gevoelens te kunnen betuigen. Vóór zijn gesprek met den Duce had Matsoeoka een hartelijk onderhoud met graaf Ciano. ITALIAANSCHE HOOFDSTAD IN FEESTGEWAAD. De minister van buitenlandsche zaken De Japansche minister van buiten landsche zaken Matsoeoka, is Maandag avond omstreeks zeven uur te Rome aan gekomen. De Japansche gast werd op het Ostia-station met gejubel ontvangen, meldt DJiJB. Ter begroeting van den minister van buitenlandsche zaken waren in de sta tionshal, die rijk met de Japansche Italiaansche vlaggen versierd was, aanwezig: De Italiaansche minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, als vertegenwoordiger van den Duce, de se- cretaris-generaal van de fascistische partij, minister Serena, de onderstaats secretaris van het mlnister-pres’dium en van de ministers van oorlog en marine, vorst Borghese, alsmede van Duitsche zijde ambassadeur von Mackensen en verder de gezanten van de bij het drie- mogendhedenpact aangesloten landen. Onder de klanken van het Japansche volkslied Inspecteerde Matsoeoka de voor het station opgestelde eerecompagme. Een duizendkoppige menigte begroette den Japanschen gast met eindeloos gejuich. Steeds weer weerklonk de roep: „Leve Japari, leve Duitschland, leve Italië”. Nadat de personen, die ter begroeting van Matsoeoka aanwezig waren, voorge steld waren, begaf de Japansche gast z.ch in gezelschap van den minister van bui tenlandsche zaken, graaf Ciano, naar villa Madama, dat de Italiaanse ne regee ring den Japanschen minister voor den duur van zijn verblijf ter beschikking heeft gesteld. D.NJB. meldt voorts, dat ter gelegen heid van het bezoek van Matsoeoka de Italiaansche hoofdstad feestelijk is ver sierd. Ontelbare vlaggen vroolljken het beeld van de stad op. De Romelnsche dagbladen wijden har telijke verwelkomlngsartlkelen aan den Japanschen minister van buitenlandsche zaken. De „Glornale d’Italia" schrijft, dat de ontvangst door de Romelnsche bevolking de hartelijkheid zal bewijzen van een lange vriendschap. Het Westen en het Oosten staan In een strijd op leven en dood, waarbij de eene partij strijdt voor de instandhouding van een op geweld berustende hegemonie en de andere par tij voor een rechtvaardige nieuwe orde. In deze worsteling, die Groot Brittan- aanzlen. Bovendien verlangde hij, dat onmiddellijk een einde zou worden ge maakt aan de onwaardige huisvesting der Italiaansche zeelieden, die In gevan- Japan bestaan. Door het drle-mogend- genlssen zijn ondergebracht. Hij behield Aaneensluiting Voor velen is de „nieuwe ordening” in Europa niet meer dan een vaag begrip, dat samenhangt met zekere politieke machtsverschuivingen, waardoor in de toekomst niet meer de Brltsche, doch de Duitsche invloed zich zal laten gelden. Het resultaat dus van een oorlog, of wel een punt in den historischen strijd den voorrang op het vasteland van oude wereld. Een gedeeltelijke verplaat sing dus, waarbij al het andere bij het oude blijft. Deze opvatting is onjuist. Wat zich In het oude Europa thans voltrekt Is een volkomen verandering. En het ligt In de lijn van het revolutionnaire begrip, dat arbeidsverdeeling ïn het Europeesche op- Dok het nieuwe Europa als volkeren-ge- bouwprogramma. Het Is in strijd met het meenschap een corporatief karakter gezonde verstand, b.v. in een Balkan- krljgt Waarschijnlijk zelfs ontwikkelt er staat kunstmatig Industrieën op tekwee- eich een „vastelands-socialisme” uit. ken, terwijl de door deze Industrieën te Om dit duidelijk voor oogen te stellen, vervaardigen goederen beter en goed- dlenen wij ons eerst duidelijk te maken, kooper In een der oudere Industriestaten vervaardigd kunnen worden. Het komt er uivuiMM we» aan derhalve op aan, tot een betere produc- alle kanten belegerde vesting, doch dat tie-verdeeling te komen, dan in het oude het Rijk voldoende handelswegen open Europa het geval was. ■taan, tot in het Verre Oosten. Wij be- De Duitsche handelspolitiek heeft zich hoeven *lecht« te herinneren om een op de nieuwe orde Ingesteld, doordat zij, Instede van de handeïsverdragen op den ouden voet, „Wlrtschaftsabkopimen” sloot, die veel verder reiken. Als voorbeelden daarvan kunnen gelden de economische land, Zweden, Italië, de Zuid-Oostelljke overeenkomsten, zooals door ■taten, Iran, enz., die elk op hun beurt land gesloten werden met Italië, Roe de intensiveerlng beteekenen van het menlë, Hongarije en Bulgarije, waarin een zeer langdurige samenwerking wordt afgeperkt op elk der productie-gehieden, in tegenstelling tot de oude handelsver- dragen, die uitsluitend den bultenland- schen handel regelden. Daarmede gepaard gaan vereenvoudi gingen op het gebied der betalings- en -- Berlijn heeft een opgebouwd, waaraan thans reeds tien Europeesche staten deel nemen. Elk land, aangesloten bij deBer- lljnsche clearing, kan met zijn credieten in Duitschland niet alleen zijn Duitsche betalingen met derde staten regelen. Men ziet uit dit alles, dat Nleuw-Eu- ropa geen Idee, geen enkel „begrip” meer is, doch zich reeds begint te belichamen win een economische verbondenheid, die De Europeesche volkerengemeenschap in de toekomst de beste waarborg zal gaat op deze wijze dus een beetje dich- blijken te zijn voor den duuraamen vre ter bij elkander zitten. Daaruit dient de. men niet de verkeerde conclusie te trek-

Schoonhovensche Courant | 1941 | | pagina 1