X Zware Britsche ver liezen bij Keren. Binnenland Kerk en School Last van Uw zenuwen? Plaatselijk nieuws Sportnieuws Marktberichten Binnenland Deviezengrens met Duitschland .vervallen. Dansvraagstuk wordt opgelost BLOKKADE ALS STRIJDMIDDEL Plaatselijk nieuws „UutnaM Uónytcdóod" WOPfWPAG t /HUES.L I9q Geen inlichtingen over het lot der schepen. Minister Hull heeft op zijn persconfe rentie mededeelingen gedaan over de ln beslagneming der Duitsche en Italiaan- sche schepen. Hij noemde dit een „zui vere verdedigingsmaatregel", waarbij hij liet doorschemeren, dat de bemanning der schepen door sabotage de Ameri- kaansche scheepvaart zou kunnen be lemmeren. Huil zeide, geen inlichtingen te kun nen geven over het definitieve lot der in beslag genomen schepen. Hij wilde zich ook niet uitlaten over een beschul diging van senator A^heeler. De minister zeide slechts, dat de regeering den koers volgt, die steun voorschrijft aan Enge land en aan landen, die zich in een der gelijke positie bevinden. Uit Evergladys (Florida) verneemt de U. P. dat het onderzoek op het daar lig gende Duitsche vrachtschip #Arauka niet de minste sporen van sabotage apin het licht heeft gebrcaht. De kapitein van de Arauka en de overige 50 leden der be manning bevinden zich op het station van de kustwacht. Nadat eerst was medegedeeld, dat 68 schepen waren bezet, aldus meldt het D.N3. voorts, werd gisteren op het mi nisterie van financiën verklaard, dat dit getal ln 65 moest worden veranderd, aan gezien de Deensche viermast-schoener Danmark weer is vrij gegeven op grond van het feit, dat dit schip geen militaire waarde had. Gebeurtenis wellicht van his torische beteekenis. U.P. meldt uit Berlijn: Over de inbeslagneming van Italiaan- sche en Deensche schepen in de Vereen. Btaten werd van gezaghebbende zijde verklaard: „dat is mogelijk een gebeur tenis van historische beteekenis". De Duitsche houding hiertegenover 'zal later bepaald worden. „De geheele aangelegen ëieid moet eerst nauwkeurig bepaald worden, tot dat tydëtip kunnen wij niets over onze houding en over de mogelijk heid van represailles zeggen." In ant woord op een desbetreffende vraag werd gezegd, dat men niet kon verklaren of Berlijn de Amerlkaansche maatregel als •en ..oorlogshandeling' "zou beschouwen of niet. Mexico tot navolging nitge- noodigd. Naar de „Ultimas Noticias" meldt, be vestigt het Mexicaansche ministerie van fnarlne. dat men reeds uit Washington een uitnoodiging heeft ontvangen om het voorbeeld der Vereenigde Staten ten aanzien van de inbeslagneming van but- tonlandsche schepen na te volgen. OOK DE NORMANDIE -ONDER BEWAKING. Te Washington is bekend gemaakt, dat negentien Franse he schepen, die op het oogenblik in Amerlkaansche havens liggen, onder bewaking gesteld zijn. Hiertoe behoort ook het sa. Normandie, dat zooals men weet, sinds het begin van de oorlog te New-York lag. Van ge zaghebbende zijde werd gisteren ver klaard, dat binnen de komende 24 uur niet meer schepen in beslag zouden worden genomen. AANVALLEN OP HULL EN GREAT YARMOUTH. Dover doeltreffend beschoten. Hst opperbevel der Duitsche weer macht maakte gisteren bekend. Het luchtwapen heeft bij gewapende verkenning in het zeegebied rondom En geland uit een konvooi een koopvaarder van 1000 B.R.T, tot zinken gebracht en •en ander groot koopvaardijschip zwaai beschadigd. pij een dulkaanval van gevechtsvlieg tuigen op een vliegveld ln Zuid-Engeland wëtden vier hahgars zwaar getroffen; zij geraakten in brand. Verdere bomaanval len waren gericht op de haveninstalla ties van Falmouth. Tijdens luchtgevechten boven Het Ka naal werden twee Britsche vliegtuigen neergeschoten. Vèrdragend geschut van het leger be schoot met waargenomen effect ln de middaguren voor de oorlogvoering van belang zijnde doelen te Dover. Gedurende de nacht vielen formaties van het luchtwapen de haveninstallaties van Hull en Great Yarmouth met suc ces aan. Uitgestrekte branden veroor zaakten ernst'ge verwoestingen. In de naven van Great Yarmouth geraakte een schip ln brand. In Noord-Afrika bestreden Duitsche Stuka-formaties met goed gevolg veld- versterkingen en concentraties van Brit sche pantserstrijdkraehten met bommen van zwaar kaliber. Doitsch seikenhais vernield. De vijand heeft in de nacht van Maan dag op Dinsdag met vrij zwakke strijd krachten brisant- en brandbommen ge worpen in West- en Noordwest-Duitsch- land. In een stad van middelbare groot te in Noordwest-Duitschland onstond vrij ernstige schade aan gebouwen. Bij Bie lefeld werden "de ziekeninrichtingen van Bethel voor de tweede maal binnen en kele wekeh gebombardeerd. Een voltref fer vernietigde hier een ziekenhuis. Daar by werden talrijke personen gedood of gewond. Patrouillebotoen schoten met lucht doelartillerie een van de aanvallende vliegtuigen neer. In de periode van 16 tot 31 Maart ver loor de vijand 55 vliegtuigen en elf ver sperringsballons. DÏ Duitsche verliezen aan vliegtuigen bedroegen in hetzelfde tijdvak 24 toestellen. ENGELSCHEN VERLOREN 46.660 TON AAN TANKSCHEPEN. Tijdens een gewapende verkenning hebben Duitsche verkenningsvliegtuigen met groote actieradius gisterochtend in het gebied van het St. üeorge-Kanaal ten Westen van Pembroke in Wales dr e tankschepen met een totale inhoud van 24.000 ton door voltreffers vernietigd. Bovendien werden twee andere tank schepen met een totale inhoud van 16.000 ton zoo zwaar beschadigd, dat aangeno men kan worden, dat zij verloren zijn gegaan. Zoodoende is opnieuw 40.000 ton voor de Britsche koopvaardij verlo ren gegaan. ITALIAANSCH—DUITSCHE LUCHT AANVALLEN IN N.-AFRIKA. Het Weermachtsbericht van het Itali- aansche Qpperbevel meldde gisteren Grieksche front: In de sector van het elfde leger zijn vijandelijke acties van plaatselijk karakter gebroken. Onze lucht- formaties bombardeerden munitiedepots en schoten granaten af op vijandelijke troepen. Noord-Afrlka: Een onzer formaties bommenwerpers, vergezeld door Duitsche jachtvliegtuigen, bombardeerde vijanae- ke luchtbases en militaire inrichtingen, waarbij twee vliegtuigen op de begane grond vernield en zware branden veroor zaakt werden. In luchtgevechten schoten Duitsche Jagers een vliegtuig van het ty pe Hurricane neer. Britsche vliegtuigen deden een aanval op Misurata. waarbij eenige personen gewond werden en lichte schade werd aangericht. Oost-Afrika: De strijd in de noordelijke sector tusschen Keren en Asmara woedt voort, ondanks het steeds ruimere ge bruik van troepen en gemechaniseerde strijdmiddelen door de vijand, bieden on ze afdeelingen heldhaftig verzet. Een on zer formaties bommenwerpers deed een aanval op het vliegveld van Djidjiga. Bij een gevecht tegen vijandelijke vliegtuigen werd een vliegtuig van het type aioster neergeschoten. Andere Itallaansche vlieg tuigen bombardeerden met succes Brit sche gemechaniseerde strijdmiddelen. Officieus wordt uit Londen gemeld, dat de onvoldoende verbindingen na de actie tegen Keren aan het Engelse he opperbevel beletten snelle verkennings- actiee te ondernemen. ADDI8 ABEBA ZAL KRACHTIG VERDEDIGD WORDEN. Naar aanleiding van het bericht, dat Diredawa door de Itallaansche troepen la ontruimd, wordt in militaire kringen te Cairo verklaard, dat de Engeische af deelingen deze plaats nog niet hebben bereikt. Volgens Britsche mededeelingen ver wacht men, dat Addis Abeba door de Italianen zeer krachtig verdedigd zal worden. Voorts wordt verklaard, dat de Engel- schen ln de richting van Asmara opruk ken. Generaal Wavell heeft, naar nu be kend wordt, twee weken voor de val van Keren de operaties zelf geleid. HARDNEKKIG GEVECHT IN DE MIDDELLAND8CHE ZEE. In het Itallaansche weermachtsbericht van Maandag wordt o.m. gemeld: In Oost-Afrika zijn onze troepen een geweldige slag ten Oosten van Keren be gonnen. Ze zijn bezig den vijand zeer zware verliezen te berokkenen. Ook on ze verliezen waren zwaar. Kolonel Borg- hesi is heldhaftig gevallen, terwijl hij een aanval van zijn dappere soldaten van het tiende regiment ,4e grenadiers van Savoie", leidde. In den loop van hardnekkige gevech ten hebben onze jachtvliegtuigen een vliegtuig van het Hurricane-type neer gehaald. In den loop van een hardnekkig ge vecht, dat zich ln de nacht tusschen 28 en 20 Maart in het centrale bekken van de Middellandsche Zee plaats vond. heb ben wij drie kruisers van gemiddelde ton nage en twee torpedobootjagers verlo ren. Talrijke opvarenden zijn gered. Den vijand werden verliezen toegebracht, wel ke nog niet zijn vastgesteld, maar die stellig ernstig zijn. Een groote Engeische kruiser heeft midscheeps een voltreffer van het zwaarste kaliber gekregen en is gezonken. Twee andere eenheden werden zwaar getroffen. Een van onze duikboo- ten onder bevel van den corvetten-kapi- tein Manlio Petroni heeft in de Atlanti sche Oceaan een vijandelijk schip van gemiddelde tonnage tot vinken gebracht LICHTE KRUISER BANDANEEA NIET GEZONKEN. Meer dan duizend Italiaan- ache seelieden opgepikt. Het Itallaansche ministerie van mari ne, dat de waarheid nimmer verbergt, loochent categorisch, dat de lichte krui ser Bandanera tot zinken is gebracht. Volgens officieele berichten uit Engei sche bron zijn, aldus meldt Stefani uit Lissabon, meer dan duizend Itallaansche zeelieden, die hebben deelgenomen aan de slag in het Oostelijk deel van deMid- dellandsche Zee. tot dusver opgepikt en naar Alexandrië en Pyraeus overge bracht. FRANKRIJK PROTESTEERT TE LONDEN. Maatregelen tegen Britsche kaperij. De Fransche regeering heeft, naar uit betrouwbare bron aan het DN B. bekend wordt, door bemiddeling van de Veree nigde Staten ten scherpste doen protes teeren tegen de Engeische aanval op het Fransche convooi in de Algerijnsche ter ritoriale wateren. Vooral in kringen der admiraliteit is men verontwaardigd over het Engeische optreden. Men laat doorschemeren, dat Frankrijk thans besloten is, met over eenkomstige middelen .tegen de Engei sche kaperij op te treden. In Fransche regeeringskringen is het dralen en de onzekerheid van de Engei sche autoriteiten bij de propagandisti sche uiteenzetting van de Engeische ac tie opgevallen. Eerst hebben de Engel- schen beweerd, dat het Fransche con vooi wapens voor Duitschland vervoerde, daarop werd plotseltng van Engeische zijde beweerd, dat de Fransche schepen rubber aan boord hadden. Van Fransche zijde heeft men op deze beweringen met een ontkenning geant woord. Het dat Engeland sedert maanden ongeladen Fransche schepen kaapt, wettigt trouwens de conclusie, dat de blokkade van Frankrijk voor Enge land geen beslissende factor is. doch uit sluitend de roof van scheepsruim-te be oogt. In Fransche kringen wordt verklaard, dat het Britsche eskader door directe treffers van het zware geschut derkust- batterljen zwaar beschadigd is. Onder de getroffen schepen bevindt zich een Britsche kruiser. Zoodra de Fransche schepen zich voor de haven bevonden, verdwenen de Engelschen. NIEUWE REGIERING IN STRIK Uit Beiroet wordt volgens «en DNa bericht gemeld: Oeneraal Dentz heeft in een bekend making tot het Syrische volk de instel ling van een uit nieuwe leden samenge steld regeermgsdirectortum in plaats van het bestaande geproclameerd. Het wordt gesteund door een wetgevende corpora tie, waarin Alaoeieten en Droezen met handhaving van hun bijzondere statuut zijn vertegenwoordigd. Het Syrische di rectorium moet de leiding van de bevoor rading en openbare werken alsmede de zorg voor de werkloozen en het oecono- miache leven op zich nemen. Onlusten duren voort. Te Damascus hebben zich weer ern stige onlusten voorgedaan in verband met de nieuwe staking, waaraan ook het personeel van de verkeersbedrijven deel neemt. Tusschen de betoogers en de Fransche troepen, die ten deele uit 8e- negaleezen bestaan, kwam het tot hevi ge botsingen. Tot dusver zouden zes Sy riër* gedood en vrij velen gekwetst zijn. De onlusten strekken zich over geheel Syrië uit. In Aleppo en andere plaatsen zijn overeenkomstige incidenten voorge vallen. NIEUWE BURGEMEESTER VAN LEIDEN. Mr. van de San<te Bakhuyaen met pensioen. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft den burge meester van Leiden, mr. A. van de Sande Bakhuysen, eervol ontslag verleend met toekenning van pensioen. Tot zijn opvolger heeft de Rijkscom missaris met ingang van 15 April 1941 majoor mr. R. N. Ruyter van Steveninck thans leider van de Juridische afdeeli.ig in het afwikkelingsbureau van het de partement van Defensie, benoemd. Tot 15 April neemt de bevoegde wet houder de functie waar. bevestigd. Da. de Bruijn nam als tekst 2 Corinthe 5:1921. In de middagdienst deed de bevestigde leeraar zijn Intrede en had als tekst gekozen 1 Samuel 3 10b. Aan het einde werd ds. van Breugel toegesproken door een afgevaardigde van den Kerkeraad, den consulent Ds. A. Vogel van Ouder kerk a.d. Ussel, namens de Classis Gou da en Vie naburige gemeenten, waarna ds. van Breugel allen dank bracht voor het gesprokene. Er was bu.tengewoon veel belangstelling; onder de aanwezi gen was o.a. burgemeester Van der Wil ligen. Spoedig weer opgewekt en gekalmeerd met Mijnhardt's Zenuwtabletten Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Krimpen a.d. IJsseL Met ingang van 1 April is tot tijdelijk ambtenaar bij de Gemeentelijke Dienst voor Maatschap pelijke Aangelegenheden benoemd, de heer Bakker uit Rotterdam. De afgeloopen weken komen In de ze gemeente herhaaldelijk noodslachtm- gen voor, waarvoor veel animo bestaat. Dikwijls gebeurt het dat meer dan 300 gegadigden zich voor het gebouw hebben geschaard, ter bekoming van vleesch. Vooral bij varkensvleesch is dit het ge- vaL Uitkeering Winterhulp. Krimpen a.d. IJssel. Het plaatselijk bureau „Winterhulp-Nederland" werd deze week van het prov. bureau weer een bedrag ter waarde van f 2750 aan bons ontvangen ter verdeeling onder de behoeftige ingezetenen. Wanneer dit bedrag is uitgekeerd, is een totaal be drag van f 8250 onder de ingezetenen verdeeld. Krimpen a.d. UmeL De heer P. Meijer slaagde dezer dagen te Rotterdam voor het diploma vakbekwaamheid broodbak kers. Krimpen a.d. IJMei. De Vereeniging van Vrienden voor de Luchtbescher mingsdienst heeft 10 draagbaren besteld welke over de verschillende wijken ver deeld zullen worden. Noordelooa. In deze gemeente is voor f 250 waardebonnen van Winterhuipont- vangen. Reeuwijk. Uit deze gemeente zijn 22 werkloozen te werk gesteld »n de cen trale werkverschaffing onder de ge meenten Zevenhulzen en Stolwijk. Tienhoven. De collecte voor Winterhulp heeft in deze gemeente g 79.95 opge bracht. NED. HERV. KERK. Beroepen te Stavenisse Ds. E. R. Dam- fitë te Sluipwijk. INTREDE DS. VAN BREUGEL. Lekkerkerk. Zondagmorgen werd in de Geref. Kerk door ds. H. de Bruijn, Geref. predikant te NiiéWendJjk, de beroepen candidaat, de heer C. van Breugel, hulp prediker te Papendrecht, in zijn ambt DIPLOMATURNEN GOUDSCUE TURN KRING. De Turnkring Gouda en omstreken heeft Zaterdag ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan der gymnastiekvereni ging „Krachtsport" te Gouda het ge bruikelijke dlplomatumen gehouden in .Kunstmin". Er waren veel deelnemers en ook van de zijde van het publiek be stond groote belangstelling. Wij vermelden de volgende kampioe nen en geslaagden: Dames le graad: O.8.8., Zevenhuizen: Jac. Verhoeff en L. Verhoeff. Excelsior, Gouda: mevr. M. C. Spieren- hoek-Schouten, tevens kampioene. T.O.OB., Waddinxveen: H. Boeren, Op v. Nielen en C. v. d. Water. (Alle candidaten slaagden). Heeren le graad: Excelsior: K. Kleiweg, G. Hammer, van 't Hoff en C. v. <L Heuvel. TH.OJt„ Gouderak: P. Mudde, H. de Bruin en D. Huisman. T.O.O.S.A. Peller, C. v. Elk, W. v. d. Laan, H. v. Nielen en 8. J. Spek Oiympia, Haastrecht: J. Hoogendljk, Gouda, tevens kampioen voor de 3e maal achtereen, J. J. J. Oosterling. Dames 2e graad: KD.O., Lekkerkerk: M. Potuj en N. den Boom. O.S.8.: A. v. Erk, A. de Graaf, N. Dog- terom, A. Bos en N. Vente; afgew. 1. T.H.OE.: N. Bouman, C. Clairea, C. Kool; afgew. 1. Krachtsport, Gouda: L. v. Loon, J. v. d. Brink, C. v. Kooten; afgew. 3. T.O.O.S.: J. Koetsier; afgew. 1. Excelsior: B. Lugtenburg en mevr. C. v. d. Horstv. Vliet, tevens kampioene. DD8, Schoonhoven: geen geslaag den. Heeren 2e graad: Krachtsport: J. Perdljk, N. v. d. End, C. J. £ouman, D. Braber, J. Stein. Brinlo, Oudewater: O. Vlasman. Velocitas, Gouda: Joh. v. Kleeff, O. A. de Groot; afgew. 1. D ON.: G. R. HaF en J. de Bruijn. T.H.O.R.: C. Oosterom, H. Knikker, j. Otterspeer en R v. d. Laan. Oiympia: M. M. Straver. O.S.S.: W. Dogterom. J. Vente, J. Ho- gebrugge en P. Bontenbal. Excelsior: A. v. d. Heuvel; afgew. 1. T.O.O S.: A. v. Elk, P. Noorlander, L. Roggeveen, C. J. Appel, C. Verzyden; af gew. 1. Dames 3e graad: Krachtsport: L. Wijnboff, C. Kulff, b. Scharleman; afgew. 2. Excelsior: M. Riëtveld, J. K. Koser, C. v. Wijk, L. T. Smitskamp, A. P v d Broek, P. P. Oskam. A. M. de Groot. D Kok, A. Stolk, M. Stolk, F. J. de Koster O.S.S.: J. Dogterom, M. Bos, R. Don- ker, A. v. d. Bos; afgew. 4. Velocitas: T. Knigge. T.H.O.R.: C. Bouter, W. de Knikket. T.O O.S.: M. Hoogendijk en W. Lan- gendam; afgew. 3. Mej. D. Kok (Excelsior) behaalde het hoogste aantal punten. Heeren 3e graad: Briniov. d. Steen en J. de Koster. O.K.K., Ouderkerk a.d. Ussel: C. en K, de Jong, P. de Booy en J. Zwart. Velocitas: P. v. Dam, C. v. Reenen, B. M. Spek. G. Kraaienveld en P. Hor- tensius; afgew. 2. Excelsior: T. A. Slobbe: afgew. 1. T.O.O.S.: D. Kwaak, A. en W. vaa Driel; afgew. 3. Hoornaar. Voetbalprogramma. Zater dag 5 April HBS. 2—PVV. 2 Giessen- Nieuwkerk: Zondag 6 April HJB.S. 1— M.V.V. 1, Meerkerk. VoetbaL Krimpen a.d. IJssel. Zondag speelde D.C.V. 1 thuis voor de 3de klasse N.VJB. een wedstrijd tegen V.F.C. 1, welks wed strijd na een uiterst spannend verloop in een 21 overwinning voor onzi dorpsgenooten eindigde. D.C.V. 2 ging op bezbek bij Excelsior 2, hetgeen voor on ze dorpsgenooten een te zware opbracht bleek; met een 31 nederlaag moesieu de D.C.V.-ers de terugweg naar Krim pen aanvaarden. D.C.V. 3. d.e thuis te gen A.8.V. 2 een Wedstrijd moest spelen, verscheen niet, zoodat A.8.V. 2 een ge makkelijke overwinning boekte. BOTER. KAAS EN EURO. BODEGRAVEN. 1 April. Kaas. Aange voerd 7 partijen Goudsche kaas, totaal 3U stuks, wegende 2835 kg. Prijs met rjjks» merk le soort f 41.50. Handel vlug. GORINCHEM, 31 Maart. Veemarkt. Op de heden gehouden veemarkt bedroeg de aanvoer 707 stuks. Bij flinken han del werden de volgende prijzen besteed: Zware kalfkoeien f 460—575; melkkoeien f 450550; kalf vaarzen f 360460, wei koeien f 300—400, pinken f 200—f 2G0, natte zeugen f 90135; overioopers f35 f 50; biggen f 1416; drachtige geiten f 35—42.50. ROTTERDAM. 1 April. Vee en Paardea Aangevoerd 3188 dieren, waaronder 171 paarden. 34 veulens, 508 vette koeien, 1100 gebruiksvee., 33 schapen, 1235 nuch tere kalveren, 39 graskalveren, 43 bokken 22 zuiglammeren, 1 big. De prijzen waren: kalfkoeien 540, 425 en 325; melkkoeien 530, 420, en 320; varë- koeien 345, 275 en 225; vaarzen 330, 271 en 100; pinken 280, 200 en 160, alles pe/ stuk. Overzicht: Aanvoer kalf- en melkkoeien grooter, stroeve handel, iets lagere prij zen; varekoeien aanvoer iets kleiner, re delijke handel, goe dprijshoudend; vaar zen en pinken ianvoer als vorige week, stugge handel, onveranderde prijzen. AARDAPPELEN, GROENTEN EN FRUTE UTRECHT, 1 April. Groenten- en Vruchten veiling „Utrecht en Omstreken". Culemans 21—35, Goudreinetten 18—85. Hollemans 60—80, Klumpjes 21—69, Ber gamotten 12—19, Brederode 8—25, Kam pervenen 15—20, Proviciepeer 15, St. Remie 19—26, Win ter jannen 18IK Uzendykers 16, alles per 100 kg. UTRECHT, 31 Maart. Ver. Groenten- en Vruchtenveiling Utrecht en omstreken Raapstelen f 16—25, per 100 kg.; radijs f 4.40 per 100 bos; rhabarber f 1427 per 100 kg komkommers gr. f 21—21,60, sla f 4.20—10.50 per 100 stuks; andyvie f 16 —23, bieten f 2.103.40, idem gekookt f I —13, boerenkool f 1011, rapen f 2 20—8, waschpeen f 7—12, witlof f 4—23. dunsel spinazie winter f 1424, idem zomer f H —27, spruiten f 14.40, uien f 0.56—6, waschpeen f 7—12, witlof f 4—23, dunsel f 30—60, peterselie f 30—96, selderie f 26 —54 .tuinkers f 340430, alles per 100 kg. aardbeien f 0.70^-17 per 100 stuks. ZWUNDRECHT, 31 Maart. Boerenkool 1 8.80 per 100 kg.; kropsla f 910.50, id. 2e soort f 5.25 per 100 krop; kroten f 3 4Q postelein f 5.10—6.80, prei f 8.40—8.50 per 100 kg.; pootuien f 9.10—9.90, radijs (rcx> de) f 3.504.40 per 100 bos; selderij 19— 22 cent per dozijn; spinazie f 27, spruites ongeschoond f 14.40—18, idem schoonge maakt f 55 .witlof I f 1317, wasohpe** t 11—14 per 100 ks. f TWEEDE BLAD MUL VVS BLAD VOOR ZLiü- HOLLAND EN UTRECHT Scüoonhovensche Courant WOENSDAG t APRIL mi De Nederlandsche Bank te Amsterdam deelt mede: Op 1 April houdt da deviezengrens tus schen het bezette Nederlandsche gebied en Duitschland op. te bestaan. Dienten gevolge Man het wederzljdsche betalings-, verkeer zich in het algemeen wederom onmiddellijk over de particuliere crediet- instellingen, over de post, enz. afwikke len. Tusschen ér beide circulatiebanken, De Nederlandsche Bank en de Deutsche Reichsbank, is sedert lange tijd overeen gekomen, dat aan alle transacties de waardev^houding 100 R.M. f 75,38 wordt ten grondslag gelegd Deze koersverhouding geldt voor de toekomst ook bij omwisseling van bank biljetten en munten. Leeraren krijgen cultureele taak. Hedenmiddag om 2 uur, zal een bij eenkomst worden gehouden van Neder landsche dansleearen in ..Krasnapolsky" te Amsterdam. In deze bijeenkomst zal de secretaris-generaal van Volksvoorlich ting en Kunsten, dr. T. Goedewaagen.de leeraren toespreken en de richtlijnen aangeven volgens welke in de toekomst het vraagstuk van he^ gezelschapsdansen zal worden opgelost. De heer F. Primo, hoofd van de afdee- üng Tooneel en Dans van het departe ment, zal verder een uiteenzetting geven van de organisatie van de gezelschaps- dansleeraren in een vakgroep, welke ln het Theatergilde wordt ondergebracht. In een onderhoud, dat het A.NP. met den heer Primo had, wees het hoofd van de afdeeling Tooneel en Dans erop, dat de secretaris-generaal van het standpunt uitgaat, dat het gezelschapsdansen een groote factor kan en moet zyn in heteul- tureele leven. Daarom is er in het Thea tergilde een speciale vakgroep van dans- leeraren in het leven geroepen. Voor de ze danaleeraren is een belangrijke opvoe dende taak weggelegd. Te veel is reeds bedorven door het la ten voortwoekeren van swing en hotjazz en andere storende elementen in ons be schavingsleven. Het dansonderwljs moet daarom worden geordend en geregeld, opdat ook moreel de groote opvoedende kracht van een op peil staand danson- derwijs tot uiting kan komen. Reeds is een vakgroep tot stand geko men en het blijkt uit alles, dat deze groep de volle medewerking van dedans- 1 eeraren heeft. De twaalf tot veertien vereenigingen van dansleeraren. welke aanvankelijk bestonden, zijn opgeheven en van 400 Nederlandsche beroepsdans- Jeeraren zijn reeds 380 overgegaan naai de vakgroep. Het ligt ln de bedoeling, een dansin- spectle in het leven te roepen, welke con trole op het dansen uitoefent en niet al leen daarbij het oog heeft op het vak kundige onderricht, doch vooral ook op de moreele zyde. OMZET- EN ÏNVOERBELASTING. Heffing aitreeteld tot 1 Mei. m verband met de~kerhooging van de tabaksaccijns, welke 00 1 April in wer king treedt en de onzekerheid, welke tij dens de voorbereiding daarvan by de Industrie en de handel bestond ten aan zien van de Invloed van die verhooging op de detailprijzen van tabaksfabrika ten. is het wenschelijk voorgekomen de verhoogde heffing van omzetbelastingen lnvoerbelasting, welke voor deze artike len op 1 April in werking aou treden, uit te stellen tot 1 Mei. Tfer voorkoming van misverstand zij erop gewezen, dat het uitstel uitsluitend de heffing van omzetbelasting en ln voerbelasting geldt, doch niet de ver hooging van de accijns, zoodat de aan gekondigde prijsverhooging voor sigaren sigaretten en tabak, zooals was bepaald gisteren in werking is getreden. BETALING OMZETBELASTING. Begin April sullen velen een aangifte biljet voor de omzetbelasting ontvan gen, dat zij tegelijk met de betaling moeten inleveren. Anderen worden door den Inspecteur der invoerrechten en tPJOA uatj inrv uazufjoou een aanslagbiljet gezonden, waarop moet worden betaald. Betaling kan geschieden by den ont vanger der accijnzen per giro of in con tanten, of op de postkantoren. Ter voorkoming van onjuiste boekin gen is het dringend noodzakelijk, bij betaling per giro steeds het aanslag nummer op te geven, indien reeds een aanslagbiljet werd toegezonden. Bij be taling op aangiftebiljet geve men het «tamnummer op. Voor girobetalingen op aangiftebiljet ten wordt een geel ontvangbewijs toe gezonden, dat aan het aangiftebiljet moet worden gehecht. Daarna dient in zending aan den Inspecteur plaats te hebben. OÜDERDOMS- EN IVALIDITEITS- VERZEKERING. Duitsche zorgen breidden zich ook over Nederland uit. De Duitsche Rijksorganisatieleider dr. Ley, heeft als leider van het Duitsche Arbeidsfront, dat alle werknemërs om vat, ingevolge een opdracht van den Führer een plan voor de toekomstige ver zorging van het Duitsche volk uitge werkt, dat onder meer de vervulling zal brengen van de in het partijprogram der N.SD.AP. vastgelegde eisch, dat er een voldoende ouderdoms- en invaliditeits verzekering moet komen. Daarmee zal een sociaal werk van de eerste grootte tot stand zijn gebracht. Het doel is om de vruchten van de geza menlijke arbeid van het volk ook allen ten goede te doen komen. De zin der ver zorging is, dat iedere aalmoes en iedere ondersteuning zonder dat daar recht op bestaat, principieel onnoodig zullen zijn. Zoodoende gaat het niet slechts om de verbetering van de ouderdoms- en inva- liditeitsverzorging, d6ch om de schep ping van een nieuw recht. In plaats van de idee der sociale verzekering komt de idee der volksverzorgmg. Over deze aangelegenheid heeft pre sident Jakob, leider van de Geschafts- gruppe voor sociale bestuursaangelegen heden bij het commissariaat-generaal voor Financiën en Economie, eenige me dedeelingen gedaan. Hij verklaarde daar bij. dat ook in Nederland binnenkort tot een herziening van de ouderdoms- en invaliditeitsverzekering zal worden over gegaan. De uitkeeringen dezer verzeke ring zijn thans zoo gering, dat zij den Nederlandschen arbeider in geval van invaliditeit of ouderdom in geen enkel opzicht de noodwendige bescherming schenken. Ook in de Nederlandsche so ciale politiek zal in de toekomst het ge meenschapsprincipe van de nieuwe tijd tot uitdrukking moeten komen. zielende leiding van den dirigent keurig werden uitgevoerd. Voor de pauze werd de heer J. G. Bui teman door den voorzitter met eenige welgekozen woorden gehuldigd in verband met het feit, dat hij op deze dag 25 jaar lid der* vereeniging was. Onder het spe len van de Jub'leum Marsch werd hem het gouden K. N. A. speldje op de borst gespeld. Na de pauze werd nog een vier tal muzieknummers uitgevoerd, die goed in de smaak van het publiek vielen. De avond werd met een gezelllig bal be sloten. Ouderavond. Bergambacht. Voor de ouderavond der O. L. School was zeer veel belangstelling De heer C. Verhoevéh opende de bijeen komst, nadat vooraf eerst kon worden kennis, genomen van het schoolwerk der leerlingen. De bijeenkomst moest in de vroege avonduren worden gehouden en afgewerkt, daar de lampen niet moch ten branden, aangezien geen verduiste- ringsmateriaal was aangeschaft. Verder vroeg spreker, zoo mogelijk, om eenige textielbonnen van de ouders der leerlin gen, om het handwerkonderwijs te kun nen laten doorgaan. Daarna werd door den heer G. N. Roza. onderwijzer aan de school, een Vlaamsche schets voorgedra gen. getiteld „De gelukkige jongen". Jammer echter dat de spreker het stuk. door de invallende duisternis moest ver korten. want het viel zeer in de smaak. Daarna volgde de verloting van een 30- tal geborduurde klëedjes. babygoed enz., gemaakt door de meisjes der school. Vervolgens had de verkiezing plaats vap een lid der Oudercommissie ter voorzie ning in de vacature C. Kappetijn. Geko zen werd de heer C. J. Duhen. Tot slot dankte de voorzitter voor de groote op komst en sloot de bijeenkomst. De aandacht wordt er'Up gevestigd, dat het ontsteken van Paaschvuren. als mede het afbranden van struikgewas, het verbranden van aardappelloof, zaagsel, e.d. en het achterlaten van de daardoor is Ameide. De alhier op de gemeente-se cretarie werkzaam zijnde volontair, de heer E. Hamstra, wonende te Groot*- Ammers, is met Ingang van 1 April be noemd tot tijdelijk ambtenaar ter secre tarie der gemeente Giessendam. Resultaten geneeskundig schooltoezicht. ArkeL In het verslag van den school arts over 1940 wordt het volgende ver meld: Zooals gewoonlijk werd de school in 1940 eenmaal per maand bezocht, behal ve ln Augustus wegens vacantie. Bij de leerling envan de eerste, vierde en zeven de klasse werd een volledig onderzoek ingesteld. Slechts een paar kinderen u.t de vierde klasse onttrokken zich aan dit onderzoek. In totaal werden 49 leerlin-1 gen («derzocht. Bij 18 hunner werden geen ft wij kingen geconstateerd, bij de overigen werd het volgende gevonden: bij zes kinderen afkijking van het ge zichtsorgaan. bij 2 kinderen gezwollen halsslijmklieren, by 14 gezwollen aman delen, bij 7 huidaandoeningen, bij 2 lich te misvorming van de wervelkom, bij 3 resten van engeische ziekte, bij 4 onvol doende algemeene lichamelijke ontwik keling, bij 5 zeer slechte toestand van het gebit, bij één kind acute keelont steking. bij één misvorming door onge- den, waarvan den ouders mededeeling werd gedaan. Hetonderzoek naar de toe stand van de lokalen, gangen en pisva ten gaf zoowel in de zomer als in de winter geen aanleiding tot op- of aan val, bU één maagbezwaren, en by één bronchitis, met tevens aandoening van het hart. Voor 11 kinderen was het noo- dig, dat zy zich onder behandeling stel- merkingen. In December werd het ge wicht bepaald van alle leerlingen, die ook het vorige Jaar in d« zelfde maand gewogen waren. In bet algemeen was de toename in gewicht zoowel voor hen. die deelnemen aan de melkverstrekklng op school als de niet-melkdrinkers zeer be vredigend, Hoewel uit de statistieken geen duidelijk voordeel van het melk- drinken bleek, toch mag aan het groote nut der melkverstrekklng op school niet getwijfeld worden. Vooral in de tegen woordige tijd mag hier in het bijzonder wel op gewezen worden. Dé' schoolarts beelult zijn verslag met een woord van dank aan het onderwijzend personeel voor de hulp en medewerking hem bij het geneeskundig schooltoezicht verleend. Arkel. Zaterdagavond vond in gebouw „Odina" het jaarlijksche, concert van het harmonlegezeischap „Kunst na Arbeid" plaats, onder leiding van den he^r J. J. Gerritse te Gorkum. Na het openingswoord van den voor zitter werden 4 muzieknummers ten ge- hoore gebracht, welke alle onder de be- Giessen-Nieuwkerk. Van Winterhulp Nederland is voor deze gemeente terult- deeling aan bchoeftigen, ontvangen een bedrag van f 250. Voor de gemeente Peursum bedroeg dit f 100 en voor Schel- luinen eveneens f 100. Evenals .ieder voorjaar, werd ook dit Jaar in de Landbouwhuishoudschool een tentoonstelling gehopden. De moederbij eenkomst, welke daaraan vooraf ging werd met enkele toepasselijke woorden eeooend door Mevr. Neyens. Verder wa- rén o a! tegenwoordig het damescomité der commissie van Toezicht. Vervolgens hield mej. Stadig, kookleerares. een cau serie, getiteld Onze voeding", een actu eel onderwerp in deze tijd van schaarser»- te Uitvoerig stond spreekster stil bij het nut van rauwkostgerechten, vervangings middelen. aardappels in de schil, enzoo- voorts. Nog altijd wordt veel gezondigd tegen kookmethodes. te Jfmg koken, her haald opwarmen en dergelijke. De tentoonstelling was hiermed? ge opend. waarna het tentoongesteld* werd bezichtigd. Ook ditmaal was er weer veel animo. Aardig, vooral voor de leerares- sen, dat ook de oudrleerlingen telkens weer blijk \an belangstelling geven, zoo doende blijft de band tusschen school pn huis bewaard, wat zeker weer ten goede komt aan de vervolgcursussen, wat als zeer actueel mag genoemd worden, een voorlichtingscursus op het gebied van voeding en kleeding. In het kooklokaal stond o.a. een uit gebreide tafel met stamppotten, rauw kost- en dergelijke gerechten. Laagste inschrijver. Gooderak. De heer P. de Kwaadsteniet was voor f 7450 laagste inschrijver voor het veihoogen en verzwaren van de bei de kaden langs het -verbindingskanaal van de Snellesluis öhder de gemeente Moordrecht. Hekendorp. Tengevolge van de duis ternis geraakte de heer H. alhier met zijn rijwiel te water en g ng kopje on der. H. wist zichzelf uit de vrij diepe we tering te werken en moest met een nat Het dagblad Het Volk schrijft o.m.: De twintigste eeuw bevindt zich nog „aan de goede kant van de vijftig", maar ze is al van heel wat verdachte pogingen getuigen geweest om de oorlog te huma- niseeren. Zoolang dergelijke pogingen onderno men werden „in groepsverband in plech tige congressen en met luisterrijke ban ketten, waren ze vrijwel gevaarloos. Als het op feiten aankwam, was er altijd wel een laatste kleine hindernis en daarover struikelde de geblinddoekte humaniteit bijna feilloos. Nu is allengs op de beurs der volkeren de koers van vredes- en ontwapenings conferenties bedenkelijk gedaald De hu maniseering in groepsverband raakte lichtelijk uit de tijd en heelemaal zonder crediet. Het noodlottige is alleen maaf, dat er losloopende humanisatoren over bleven, die individueel oorlog met alle geweld willen vermenschelijken. Noel Hall is één derzulken. Hij werd door het Britsche ministerie voor de blok kade aan de Engeische ambassade te Washington toegevoegd met de rang van gezant. En voor zijn vertrek naar Ame rika heeft hij. naar een bericht van As sociated Press uit Londen onthulde, op een persconferentie een verklaring afge legd over zijn taak. Die taak \a> met de eigen woorden van prof. Noël Hall: „de juiste vorm voor een samenwerking met Amerika te vinden en daarbij de toege paste druk op het door Duitschland be- heerschte continent in stand te hou den". Wie zich rekenschap geeft van het ka rakter der onderhandelingen, die de Fransche ambassadeur te Washington, Henry Aaye. op het oogenblik over drin gend noodzakelijke hulpzendingen naai zijn land voert, krijgt uit Noël Halls for muleering van Zijn taak al duistere ver moedens. Maar Hall heeft nog méér ge zegd. waardoor hij alle twijfel de pas af snijdt. ..De blokkade vap Europa is een werk van mensohenliefde. omdat dit het dooden op het slagveld van Jonge men- schen verhindert". De landen van West-Europa weten het nu: terwille van vele en verheven Brit sche idealen, hebben zij als Engeische voorpost gestreden thans zullen zij, als het in Londens vermogen ligt. op strikt menschlievende wijze verhongeren Want de Britsche staatslieden worden draaierig als zij bloed zien. America's hooding. Amerika ontvangt dezen gezant-der- menschenliefde klaarblijkelijk zonder ge wetensbezwaren en het herziet maar al te gaarne de eigen humanlteltsbegrip- pen, zoover die nog niet „bijmochten zijn. Op dit oogenblik loopen door New Yorks straten al demonstreerende jonge vrouwen met borden voor zich uit, waar op zij „eischen" dat Frankrijk verder zal worden uitgehongerd De menschheid vergeet snel. En Ame rika zelf weet in 1941 al niet meer, dat het van 1914 tot 1918, zelfs nog in de ja ren dat zijn eigen legers met de Duit sche streden, wel deed wat het nü on mogelijk acht: het zond, de toen voor Duitschland heel wat schadelijker blok kade ten spijt, uitgebreide levensmidde len-zendingen naar het bezette België Ook toen was het Herbert Hoover, die de organisatie op zich nam. Amerlkaansche ambtenaren van de Hoover-commissie controleerden de verdecling, gelijk zij Hit ook nu zouden kunnen doen Engeland liet de zendingen door, gelijk het dit maal op menschenlievende grondslag.... weigert te doen. Waarom? Uit machtelooze woéde over het onloochenbare feit. dat de blokkade ditmaal Duitschland niet deert slechte Engelands bondgenopten van gisteren treft? Ih Februari 1915 kwam de eerste voedselzending uit Amerika voor België aan: 275.000 zakken meel. Kleeren en dékking. graan en suiker, koffie, cacao en melk, vleesch en vet volgden, ln Juni 1918 waren totaal 9600 scheepsladingen naar Belgiè gezonden. Dat kón, wani Noël Halls menschenliefde was nog niet tot volmaaktheid gekomen. Het kon óók, toen Amerika al rechtstreeks in de strijd verwikkeld was. En de ouders van de jonge vróuwen, die thans op borden het uithongeren van Frankrijk vorderen, ga ven toen millioenen aan het Hoover-co mité. Sindsdien heeft de menschenliefde vor deringen gemaakt. De eerste stappen in de richting van Noël Halls Ideaal, zette Engeland in November 1918. toen het, on danks de wapenstilstand, voortging mei het uithongeren van Duitsche vrouwen en kinderen: de oorlog was voorbij, de blokkade bleef gehandhaafd. De blokkade 1918. De bij die menschenlievende maatre gel behoorende cijfers zijn nog altijd leerzaam voor de gemoderniseerde Brit sche humaniteit van 1941. Men vergelij ke: alleen aan de gevolgen van de na het sluiten van de wapenstilstand van 19J8 voortgezette Engeische blokkade stier ven volgens de trieste statistieken nog 800 000 vrouwen en kinderen. De huidige oorlog kostte Duitschland. met inbegrip van het voorjaarsoffensief van 1940, het bloed van 39 000 soldaten. Professor Noël Hall zou voor het t94* sen van zijn humaniteits-stelling die bei de cijfers óók wel eens tegen elkaar kun nen afwegen. Zelfs wanneer hij ln de re kening verwerken moet, dat er ditmaal geen Duitsche vrouwen en kinderen gul len verhongeren. Helaas voor rijn menschlievende inzichten zullen de cG- fers, ook ondanks dit feit, waarschyniyk niet verhelderend werken. Achthonderd duizend bloedloos gestorven FrahBcbé vrouWert en kinderen wegen op Londens humane weegschaal eindeloos lichter dan 39.000 voor de eigen zaak ingegetto Britsche soldaten! pak huiswaarts keeren. Bij de schouw door brandweer en politie, gehouden over schoorsteenen en stookplaatsen, zijn geen overtredingen geconstateerd. in het talud van de Goejartverwel- ledijk zijn voor zoover het dorpsgedeelte aangaat, een aantal Llndeboomen ge poot. Het dorp is hierdoor in aanz:en er op vooruit gegaan. H oog-Blokland. De gemeente-begroo ting 1941 is door Ged. Staten goedge keurd. Hoornaar. In de Zaterdagavond gehou den Jaarvergadering van de geitenfok- vereeniging, werd* de rekening over 1940 goedgekeurd. Ontvangsten f 82.05 enuit- aven f 79.45. Als bestuurslid werd herko zen H. Muis. Tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering werd benoemd De Amsterdamsche volksuniversiteit geeft in samenwerking met de vereeniging tot bevordering van de bijenteelt in Nederland een cursus over het leven en werken van de bijen. De leerlingen luisteren aandachtig naar de uiteenzetting over de inrichting van een bijenkorf. (Foto Pax-Holland P. Sterk en als plaatsvervanger A. vaji Kleef. J Hoornaar. Door het Burgerlijk Armbe stuur werden Zaterdagavond 2 perceelen hooiland verpacht. Er waren zes gega digden. De prijzen van 1939 werden ffe- handh&afd. Verbrijxelde kaak. Krimpen a.d. Lek. Werkzaam bU de Houthandel Groeneveld kreeg de hout bewerker H. den Ouden bij het zapeneen wegspringend stuk hout tegen zijnhpofd waardoor zijn kaak werd verbrijzeld. Na voorloopigdoor dokter von Lindern te zijn behandeld, werd hij naar een aie- kenhuis te Rotterdam vervoerd. De gymnastiekvereen. „Sparta" gal een uitvoering in de zaal van den heer P. van Namen. Het geheel stond ppdei leiding van den heer M. J. Kok. Dp zaal was tot in de uiterste hoeken bezet. Nel geheele programma werd vlot en afgewerkt. Ter afwisseling werd een film voorstelling gegeven, die zeer in de smaak viel. Na een langdurige onderbreking gens de verduistering, heeft (ie mandoli- nevereenlging „Steeds Hooger haar repe tities hervat. B. en W. hebben tot schoonmaak ster der Kleuterschool benoemd mei- H. d. VeldenZwartbol. Langeruigeweide. De lijstencollecte Winterhulp, die ln de week van Maart JJ. gehouden werd. hei bracht f 22,97. Leerbroek. Als vierde uitkei W.HN. heeft deze gemeente f debonnen ontvangen. Meerkerk. De woningen vpn wijlen den heer W. Versluis, die op f 1725 waren in gezet, zijn op f 500 afgemijnd door «Jen neer P. Borsje. In de jaarvergadering van bet lees gezelschap „Verrijkt Uw Kennis" werd de rekening 1940 goedgekeurd aan ont vangsten op f 165.76 en uitgaven f 182.41 De verkooplng van tijdschriften bracht f 25,75 op. Nienwland. Van Winterhulp heeft de ze gemeente f 200 aan waardebonnen ontvangen.

Schoonhovensche Courant | 1941 | | pagina 2