1 SCHOONHOVENSCHE COURANT Joegoslavië staat voor de crisis. cht EN trut 41 ING - DTEN Beslissing schijnt nabij. lOI B E H nen OOK DE KLEINE MAN MOET KUNNEN REIZEN 1 TWAALF BLADZIJDEN. Be. wia. VRIJDAG 4 APRIL 1M1 elder en Jaar en oven met 14 ets. den er niet aa» tankschip mgerak ne’He. 11 n, alle werk eden om kerij be nch voor ke regel :t dienst* niet van e zakea- -eafl.10 4 GIN, i bevragen .gent Sch. Gebruik Uw stal, nhokken iddel f >ij angen- kerk Verschijnt Maandag, Woensdag «n Vrijdag. Prijs bij vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 3 maanden 1.30; p. post 1.57)4 Bacima beset. veer e bevr. O Tzn. 23. isar de KAR i heer VROUWEN EN KINDEREN VERLATEN FIUME. EDEN BIJ KONING GEORGE VAN GRIEKENLAND. BPT. meldt uit Athene? Koning George van Griekenland heeft Eden, den Brltschen minister van bul- tenlandsche «aken, in audiëntie ontvan- uitdrukking gegeven gen. ■toe Nederlander dte werkt, wet In de gelegenheid zijn om sUn eigen land en het buitenland op een goede manier te zien, tot verdieping van zijn eigen geestelijk teven. Ik mag U op bet oogenblik nog geen nadere bij zonderheden geven over de wijze, waarop wij dit streven inderdaad zullen verwerke lijken; wel kan ik U zeggen, dat er op dit oogenblik reeds een nauwe samen werking gaande ia met verschillende af- dêelingen, die zich tot dusver op toeris tisch gebied bewogen hebben.” .Zullen UW bemoeiingen zich ook uit strekken tot de zoogenaamde attracties voor het vreemdelingenverkeer, zooals tentoonstellingen, congressen, e.d?" „Daarmede is weer een afzonderlijk bureau belaM, dat zich voorts in het bij- ■onder bezig zal moeten houden met het kunstzinnige en volksvoorlichter de ele ment in tentoonstellingen. Dit bureau zal oa. tot taak hebben, om ook dat deel van ons volk, dat zelden of nooit ten toonstellingen bezoekt, daartoe te bren gen. Dit aal men bijvoorbeeld bereiken, door voor elke vakgroep exposities te houden van datgene wat voor die vak- menschen belangwekkend ia Speciaal voor het platteland zal dat van belang blijken. Het volksche element moet in die tentoonstellingen dus vanzelfsprekend op den voorgrond staan. Een derde bureau houdt zich bezig met de jCultureele Verzorging” en de „Cul- MINISTERRAAD BIJEEN. Woensdagavond is de Joegoslavische ministerraad van zeven tot negen uur bij een geweest. Kosjoetiteji, de gedelegeer de der Krotten, was die ochtend van Zagreb aangekomen met de laatste voor waarden, die Matsjek stelt voor zijn toe treding tot de regeering. Kosjostitaj had, aldus stefanl, een ontmoeting met gene raal Simowitsj en andere ministers. Hier na werd een ministerraad belegd om het verschil van opvatting tuaschen. het re- gijne van Belgrado en de vertegenwoor digers van Kroatië uit de weg te ruimen. De openbare meening, bezorgd gewor den door het voortdurend oproepen van reservisten, wat het karakter van eenal- gemeene mobilisatie heeft aangenopien hoopt op een definitieve opheldering, van de houding der regeering ten opzich te van de btnnenlandsche en bultenland- sche toestand, meldt Stefanl. De mobilisatie voltooid? Uit Belgrado verneemt Stefanl, dat de Zuidslavische mobilisatie Woensdag is voltooid. De soldaten, die tot het Duit ache ras behooren, werden in oen oon- centratiekamp gesloten. Uit Szegedln meldt het DJ(B.: De Zuid-Blaviërs hebben de grens her metisch gesloten. Volgens door de mili taire autoriteiten ontvangen berichten zijn de grens versterkingen door Zuid slavische soldaten op oorlogssterkte be zet. Hongaarsche vluchtelingen spreken van uitbreiding der terreur tot deze volksgroep in Zuld-BlavW. .Volk en «jultuur zijn jarenlang van elkaar vervreemd,” zoo meende de heer W. J. J. Noordijk, waarnemend hoofd van de afdeellng Cultureele Ontspanning van het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten, die tot taak heeft het volk weer terug te voeren naar de eigen cul tuur. „Het gevolg was, dat de scheppen de mensch op zijn beurt den voedings bodem voor zijn werkzaamheden verloor en zoo ontstond er een fatale wisselwer king, welke op den duur zou hebben ge leid tot den ondergang van volk en cul tuur beide. Cultureele ontspanning is psychologisch het beste middel om de menschen den weg tot onze groote volk- eche tradities weer terug te doen vinden”. JDeze taak lijkt ons nog al omvang rijk- .Inderdaad. En daarom is de afdee- Mng dan ook gesplitst in een aantal bu reaux, die elk een gedeelte van deze taak op zich zullen nemen. Het eerste bureau zal zich in het bij zonder bezighouden met de zuivere, aan gename verstrooiing van het reizen, dus het vreemdelingenverkeer en het toeris me. Wij willen het vreemdelingenverkeer niet meer uit economisch standpunt be zien als een soort van winstgevende In dustrie, doch ala een nationaal en cul tureel doei. Verklaring van Roosevelt verwacht In diplomatieks kringen te Washington verwacht men, aldus 8. P. T. binnen kort een verklaring van den president naar aanleiding van de in beslag geno men schepen. zou zijn. Men is te Londen, aldus het blad, van meening, dat een vereenigd Balkantront de beste verdedlgingspolitiek vormt. Minister Eden Is in de aangena me positie, de Balkan-poUtiek als oogge tuige te kunnen gadeslaan. Alle diplo matieke missies op den Balkan kunnen hem snel en rechtstreeks inlichten, zoo schrijft het Engelsche blad. zee en In het Zuidoosten zich ondubbel zinnig anti-Dultach gedragen. Het derde punt, dat in Berlijnsche po litieke kringen opvalt, is het steeds meer aan de dag tredende feit, dat vreemde Inmenging geduld wordt, zoowel wat be treft het geheele vraagstuk van het Zuid oostelijke gebied alsook wat1 betreft de Joegoslavische belangen zelf. Deze in menging, zoo zeide men in de Wllhelm- strasse. wordt door Belgrado niet alleen geduld, doch zelfs uitgelokt. P. B. Het bezoek aan den Paos. Ingelichte Vaticaansche kringen, aldus een U. P.-bericht, verklaren dat de Paus tegenover Matsoeoka zijn tevredenheid heeft uitgesproken over de verklaring die onlangs aan deze werd toegeschreven dat Japan altijd aan de vrede heeft geloofd en dat hij den Japanschen minister van buitenlandsche zaken kennis heeft gege ven van de passages uit zijn komende Paasch-radiorede, welke betrekking heb ben op vredesvraagstukken. De Paus zou hebben aan zijn hoop, dat de vrede hersteld zou kunnen worden voordat de voorjaarsoffensieven goed op gang zijn gekomen. Men ver klaarde verder, dat Matsoeoka den Ja panschen vredeswensch opnieuw geult heeft, doch terzelfder tijd er op wees, dat Japan militaire verplichtingen heeft, die uit het driemogendverdrag voortvloeien. In elk geval is Japan, bereid, zoo ver klaarde hij, mede te werken aan pogin gen om het conflict te beperken, ook ten opzichte van de Vereenlgde Staten en Zuld-Slavië. MARSA-EL-BREQA EN AMDABIA VEROVERD. Sn.ll. aftocht dor Engolochon. Woensdag meldde het Itallaansche hoofdkwartier om., dat in Noord-Afrika Itallaansche en Duitache gemechaniseer de troepen na de vljandelUke weerstand te hebben gebroken. Marsa el Brage in Cyrenaica hadden bezet. Gisteren maakte vervolgens het opper bevel van de Duitsche weermacht bekend: De achtervolging der in Noord-Afrika bij Marsa el Brega door Duitsche enlta- liaansche formaties bestookte Engelschen werd op 2 April voortgezet. Agedabia is Ingenomen en Zuetina bereikt. De vijand bevindt zich ijlings op de aftocht in Noordelijke richting. Het aantal gevan genen en de buit aan gepantserde en on gepantserde voertuigen is aanzienlijk De eigen verliezen zijn buitengewoon ge ring. 13» MABGANC NIEUWSBLAD VOORZUIDflOLLANO EN UTRECHT J Tetef. 30. Tel.-Adres: Vannooten. S. A W. N. TAN NOOTEN, SCHOONHOVEN, BA VEN M. Postrekening 13783. tuuruitwisseling". En hiermede raken wij aan een der belangrijkste problemen van deze eeuw; nJ. het vraagstuk van den vrijen tijd. Een probleem, dal men eigenlijk ten on zent nog nooit energiek aangepakt heeft. Men bemoeide zich vrijwel alleen maar met den mensch in zijn ar- heid, wat hij daarbuiten deed, daarvoor had men althans van regeeungszijde weinig belangstelling. En toch zijn arbeid en vrije tijd samen één begrip, omdat beide voor een groot deel de kracht van een volk bepalen. Wanneer dit bureau zich nu bezig gaat houden met den vrijen tijd, dan beteekent dit niet, dat het de vrije uren van den ar beider wil gaan indeelen, doch het be- teekent, dat het gaat zorgen, dat men de menschen gelegenheid gaat bieden om hun vrijen tijd goed en waardevol te be steden. Dit kan geschieden door hen de mogelijkheid open te stellen tot het be zoeken van theaters, concerten, tentoon stellingen en musea en dat onder des kundige voorlichting. Men heeft kunnen zien, wat „Vreugde en Arbeid” op dit ge bied reeds voor prachtig werk doet. Voorts moeten wij leiding geven aan de liefhebberijen van de menschen, terwijl ook de echte volksfeesten in den meest ultgebreiden sin ringstakerijen, op tochten, Camaval, kermissen, enx veredeld kunnen worden. Dit laatste ia bijvoorbeeld een terrein, waar samen werking met kunstenaarsgllden en sport- autoritelten tot prachtige resultaten kan lelden, hoewel het natuurlijk ook hier absoluut niet in de bedoeling ligt, om het particulier initiatief te gaan beperken. Wat de cultuur-ultwisaeling betreft, zal men in dit bureau een centraal punt vin den, waar men een overzicht heeft op de behoeften en mogelijkheden, welke er in organisatorisch opzicht op een gegeven oogenblik bestaan. Men zal hier al een overzicht hebben op de werkzaamheden van de organisaties, die zich zoowel in binnen- als in buitenland bezig houden met uitwisseling van cultureele waarden. Tenslotte wordt er nog een bureau in gesteld, dat met de Organisatie an Cul tureele verzorging van Nederlanders in het buitenland is belast; zij het dan ook, dat dit voor- loopig nog voor een goed deel toekomst muziek moet zijn. Wat een goed werk er op dit punt te doen is, blijkt aanstonds, als men weet, dat er op het oogenblik, alleen In Amerika al. een goede honderd Nederlandsche vereeniglngen zijn, die zich op dit gebied bewegen. Men ga eens na, hoeveel grootere resultaten er te be reiken zijn, wanneer een dergelijk stre ven krachtig gecentraliseerd wordtl” (Nadruk verboden). Adrertentiën1—fl regels L3d.~ elke regel meer 0.21; derde plaatsing halve prijs. Adver- tentiën worden gratis ge plaatst in JDe Gorcumer". Het standpunt van Argentinië. Het A.NJP. meldt uit Buenos Aires: In kringen van het Argëntijnsche mi nisterie van buitenlandsché zaken wordt vernomen, dat Argentinië biet het voor nemen heeft, het voorbeeld van de Ver- eenlgde Staten met betrekking tot het in beslag nemen van fcultenlandschs schepen te volgen. Dezelfde kringen wij zen erop, dat de regeering, der Vereenig- de Staten ter rechtvaardiging van het beslag nemen, een oude Wet uit de vo rige oorlog te voorschijn heeft gehaald, doch dat een dergelijke wet in Argenti nië niet bestaat. De meening over- heencht, dat de Vereenlgde Staten die oude wet te voorschijn gehaald hebben om de bepalingen van de Panamaconfe- rentie te omzeilen, welke tot overleg ver plichten. Voorts werd gisteren een, vrachtboot van 3 000 ton door Duitsche) gevechts vliegtuigen van zeer geringe I hoogte ge bombardeerd. De bemanningen konden het schip nog in zinkende toestand waar nemen. De maand April begint met een „zwar te dag" voor de Engelsche scheepvaart verneemt het D. N. B. Elf jvijandelljke schepen met een totale tonnage van 77 300 ton werden volgens 't Weermachts- bericht van Woensdag tot zinken ge bracht. Zes andere schepen, welker ton nage ongeveer 38.000 ton bedraagt, wer den ernstig beschadigd. De verstrooiing en gedeeltelijke vernietiging Van een uit tankbooten bestaan konvooi, dat niet ver van de Engelsche Westkust in het 8t. George-Kanaal werd ontdekt en aange vallen, treft de Britache bevoorrading met olie zeer ernstig. Zes groote fenkschepen van in totaal 42.000 ton wenden vernie tigd. Aangezien het weermachtsbericht van 30 Maart de vernietiging van vijf groote tankschepen door duikboeten meldde, zijn binnen enkele dagen elf tankbooten van in totaal 84 000 ton voor de Britache koopvaardijvloot verloren ge gaan. Het laadvermogen van deze elf sche pen bedraagt ongeveer 110 000 ton of 110 mHJioen liter brandstof, die de Engelsche weermacht en oorlogseconomie door do et verliezen, moeten missen. AMERIKA’S OPTREDEN TEGEN SCHEPEN DER AS-LANDEN. OOK MEXICO NEEMT SCHEPEN IN BESLAG. Argentinië doet mee. Het Duitache vrachtschip Hameln en de Itallaansche tankboot Giorgio Faasio zijn Dinsdagmiddag te Vera Cruz door Mexicaansche troepen bezet met de mo- tiveèring, dat men een eventueele sa botage" wilde voorkomen. Ook het in de haven van Tampico liggende Duitsche passagiersschip Orinoco is door militai ren bezet. Voorts werd beslag gelegd op verschil lende andere tank- en vmeMtschepen. De bemanning van het Itallaansche tankschip Atlas, dat te Tampico lag, vond nog de tijd, het schip tot zinken te brengen. De bemanning werd gear resteerd. Intusschen zijn opnieuw enkele Duit sche en Itallaansche schepen, hetzij uit Amerikaanache havens uitgevaren of door hun bemanningen verwoest. Vol gens te New York uit Lima (Peru) ont vangen berichten, hebben twee Duitache schepen te haven Callao verlaten om te voorkomen, dat op deze schepen beslag ■ou worden gelegd. In de Venezuelaansche haven Caracas zijn vier Duitache en Italtaanache sche pen door brand verwoest. Het in een an dere haven van Venezuela» Puerto Ca bello. liggende Itallaansche Padere, werd door de politie MATSJEK TOT REGEERING TOEGETREDEN. Dr. Matsjek, de leider de Kroatische Boerenpartij, is tot de Joegoslavische re- peering toegetreden. Hij bekleedt de functie van vice-minister-president. Dr. Matsjek sou gisteravond met het salon- rijtuig van prins Paul van Agram naar Belgrado vertrekken, begeleid door den banus van Kroatië, SJoebasjitaj Vereenigd Balkanfront DJïB. meldt uit Stockholm, dat de diplomatieke correspondent van de „Ti mes” naar aanleiding .van de houding van de nieuwe Joegoslavische regeering schrijft, dat deze weet, dat Groot-Brit- tannië en de Vereenlgde Staten bereid zijn, haar te helpen indlen dit noodlg Drie -tnogendhedeoverdrig nog versterkt Wegena mogelijkheid, dat Amerika zich in de oorlog mengt. United Press meldt uit Rome: In het Giornale dltalia verklaart Oay- da, dat Italië, Dultachland en Japan tij dens Matsoeoka's bezoek aan de beide hoofdsteden een nieuwe overeenkomst hebben gesloten, welke verband houdt met een mogelijk toetreden van Amerika tot de oorlog Gayda zegt woordelijk: .Over de overeenkomst, welke gedurende Vrouwen en kinderen zijn Dinsdag avond begonnen Flume te verlaten. De prefect heeft een decreet uitgevaar digd, waarbij aan personeel van offici eels en particuliere instellingen verboden wordt, zich zonder^vergunning uit Flume te verwijderen. Aan motorrijtuigen, voorzien van een rijvergunning, wordt verboden, de gren zen der provincie zonder speciale mach tiging te overschrijden. (Flume U de oostelijkste havenstad van Italië, gelegen aan de Adrlatische Zee. vlak aan de Joegoslavische grens. Red.) DRIE OPVALLENDE VER SCHIJNSELEN. Van welingelichte zijde wordt te Ber lijn vernomen: De Joegoslavische regeering doet niets, om de tot een crisis opgevoerde stemming in Joegoslavië tegen te gaan, die door uitspattingen en terreur van de straat en door de ontketende instincten van chau vinistische kringen de revolutlonnaire ge voelens van het volk opwekt. Een officieel standpunt ten aanzien van de politieke kwesties in verband met de Duitach-Jogoslavische crisis wordt door de bevoegde Instanties nog niet Ingeno men. Het meest opvallende verschijnsel na de staatsgreep te Belgrado noemde men gisteren-in politieke kringen het feit.dat de tegenwoordige Joegoslavische regee ring het volk volkomen in het duister laat over de problematische positie, waar in de regeeringswisseling, de militaire staatsgreep en de uitspattingen tegen de Dultéchers het gebracht hebben. Als tweede opvallend punt noemt men !n deze kringen de anti-Dultsche actie van Joegoslavische diplomaten in het buitenland Men wees erop, dat lastheb bers van de Joegoslavische regeering ovsr- Ook te Belgrado? U. P meldt uit Berlijn, dat Duitsche betrouwbare kringen verklaren, dat men ondanks de tegenspraak van Belgrado het er op houdt, dat Eden Dinsdag een bezoek aan de Zuidslavische hoofdstad heeft gebracht. Naar Reuter meldt, Is in het Lagerhuis .het aan de macht komen van de nieu we Zuidslavische regeering warm gehul digd door den onderstaatssecretaris van buitenlandsche zaken, Butler”. „Bulgarije voorbereid”. United Press meldt uit Sofia: Mlnlstey-presldent Flloff heeft aaneen persdiner te Sofia verklaard: „Wij leven in een tijd van belangrijke, men kan bijna zeggen beslissende gebeur tenissen. Daarom Is het noodzakelijk, dat wij onze nationale eenheid en solidari teit behouden Het 18 moeilijk te voorspel len, wat zal komen, maar Bulgarije is op alles voorbereid. Wij staan gereed ons land met alle middelen en ten koste van alle offers te verdedigen.” Engeland verloor elf tankschepen. Ook zware verliasen aan koopvaarders. In het gebied ten Westen van Kreta hebben Duitache gevechtsvliegtuigen Woensdag met succes een Engelse h kon vooi aangevallen. Een vijandelijk vracht schip van 8000 b. r. t. werd in brand ge worpen en sonk na korte tijd. Een twee de vtfandelljke koopvaarder, eveneens van 8000 b.r.t. bleef na twee voltreffers van zwaar kaliber liggen en werd het laatst In zinkende toestand gezien, meldt het D N. B. Duitache gevechtsvliegtuigen hebben gisterochtend ook ten Noordoosten van Huil, aan de Britache Oostkust, een koop vaardijschip van 8000 ton aangevallen Verscheiden treffers van bommen van zwaar kaliber op voor- en achterschip hadden tot resultaat, dat het schip on der sterke rookontwikkeling met slagzij- de ernstig beschadigd bleef llggaa. Maisoeoka's bezoek aan Berlijn en Rome bereikt is, kan niets gepubliceerd wor den. De leden van het drie-mogendhe denverdrag zijn, hoewel zij besloten heb ben de oorlog te lokallseeren, tezelfder tijji vastbesloten, tegen iedere nieuwe In terventie samen te werken. Daar de an- gelsaksische wereld het driemogendhe- denverdrag aldoor vijandiger wordt, zul len de leden van het verdrag zich aldoor sterker op een gemeenschappelijks actie voorbereiden. Iedere actieve oorlogs handeling zal het driemogendhedenver- drag in de geheele wereld in werking doen treden. De overwinningen van de spil in Buropa en Afrika zijn Japanse he overwinningen, terwijl Japanse he over winningen ook overwinningen zijn van de spil.” MATSOEOKA UIT ROME VER TROKKEN. Na nieuw onderhoud Mussolini. Matsoeoka is gisterochtend uit Rome vertroken. Op het station waren aanwe zig de Itallaansche minister van buitea- landsche zaken en talrijke andere auto riteiten. Dë bevolking juichte den Japan schen minister op «yn rit door de stad opnieuw geestdriftig toe. Kort voor het vertrek had hij nog een gesprek met Ciano. Stefanl maldt uit Rome dai na *t noen maal, Woensdag ter eere van Matsoeoka aangeboden, een langdurig hartelijk on derhoud tusschen Mussolini en Matsoeo ka heeft plaats gevonden. Matsoeoka richtte, alvorens het forum-Mussolinl te verlaten, een groet tot de Itallaansche jeugd. Deénsch protest. De Deensche gezant In Washington heeft, naar hetministerie van Buiten landsche Zaken te Kopenhagen volgens DJN.B. mededeelde, opdracht gekregen bij de regeering der Vereenlgde Staten tegen de inbeslagneming van schepen lm Amerikaanache en Philippljnsche ha- v^ts te protesteeren. Dë Deensche B *- zant te Buenos Aires, die tevens bij de Chileenseba rsgeering geaccrediteerd ia.

Schoonhovensche Courant | 1941 | | pagina 1