Joegoslavië geeft zich over. De Britsche aftocht uit Griekenland. elang R? 1OÖ9 1487 IbuJ 21» 2495 3834 3216 3496 S.1 0231 0482 eg 1347 1633 214S 2481 R3 MBO 3424 Een vreeselijke nacht voor Londen. Het geheele leger legt de wapens neer. Antivari, Cettinje en Klisoera bezet Nederlandsche groenten op de Duitsche markt Er heerscht nood in Nederland. Winterhulp bewijst het maal levensonderhoud noodaakefflk «Dn. Verzekeringen (ziekenfondsen, begrafe nisfonds, enz.) namen met de verminde ring der steunnormen af. Het gemiddel de nadeellge saldo bedraagt voor alls steuntariefklassen 58 cent per week. De budgettekorten loopen op tot 15.1 Het Bombardement van 7 uur. Tweede leger der Joegoslaven geeft zich over. Italiaansche opmarsch hervat. iu. am. TIEN BLADZIJDEN. VRIJDAG 18 APRIL IMl Lfi APRIL 1941 I (Nadruk verboden). 10 j, en A. de» de nadeellge «aldo bedraagt J. van Bezootf- A. Stea en A. ant, 22 j. en 5 j. en M. W. gh, 72 J, we it, 22 J., en A rtog, 27 J, en g en N. Blok druk op Mislukte plannen. Blijkens berichten uit Berlijn hebben vanaf 14 et. maken! Zaterdags. Roos, 27 j. ischop), en C. t, 22 J. en N. Waard, 29 j. I J. en J. van veen, 23 j. en ardus Gijsber- en P. O. Ho MUIL. 27 j. (won. te as, 21 j. L. C. van X)te van B. de ver- die minstens de hardnekkigste, .1 de heftigste en zwaarste was i geheele oorlog, meldt United 1 in dezen tijd wen, speel- idres LB 80 J., weduw- H. J. Schipper m. i, d. van A. A. re. Klaas F. W. Rietveld z. van C. Ze- - Arie, z. va» Ukheid. man- wegge- We JAARGANG NIEUWSBLAD VOORZUIDflDLLAND EN UTRECHT SCHOONHOVENSCHE COURANT maanden 1.30; p. post f 1.57>£ tentién worden gratis ge- I I TW. 20. Tei.-Adrw: Tuanooten. K W. N. TAM BOOTEN, kCBOONBOVEM, RATEN M. Postrekening 13701. plaatst in Gorcumer". 49'32 6237 5453 6714 6987 6320 6724 7.'20 7206 7.>77 7718 B 8513 8788 9058 9322 9637 1123 1982 >170 >491 >986 3168 >400 >800 riso '414 7562 ,822 >110 8368 3634 >047 >250 D48« >837 >129 >418 358C >786 dacht van de bevolking trekt. Vooral het Hollandsen product, dat momenteel nog slechts in den vorm van het a.g'. stapel- produet in voorraad te, heeft een goeden naam. Het gansche Jaar kan men constatee- ren, dat de faam van het Hollandsche tuinbouwproduct in Dultschland alge meen vsrbreld te. De hooge «lachen, wel ke het ultvoercontrölebureau In Neder land aan het exportartikel gesteld heeft, zijn door de Dultschers niet onopgemerkt gebleven. Hoewel de oorlogsomstandig heden de exportelschen uiteraard ver- aenht hebben, aal de Nederlandsche tuin bouw er verstandig aan doen, rich op de teelt van kwalitletsproducten te blijven toeleggen. De Nederfandsche tuinbouw «al, bij het streven naar een zoo hoog mogelijke pro ductie, nimmer uit het oog mogen ver liezen, dat vele andere landen in dezen oorlog op de Duitsche groentenmarkten vasten voet gekregen hebben. Wanneer de oorlog voorbij ral zijn, zullen alle tuin bouwcentra voor hun positie strijden en deze strijd zal beslist worden in *t voor- 3). Leden van het Zuldslavische ge zantschap te Sofia onderhielden betrek* klngen met woelige elementen, die on lusten en een staatsgreep voorbereidden Dit bleek o.a. ook uit de manifesten, wel ke in Zuid-Slavië gedrukt werden, door leden van de Zuldslavische legatie naai Bulgarije gebracht en door de woelige elementen, waarmede rij in contact ston den, verspreid werden. der Engelschen uit de Balkan aanvanke lijk werd voltrokken, eengie wijziging on dergaan. Het D.NJ3. meldde Woensdag uit Ber lijn, dat Duitsche troepen, die van de Bulgaarsche Westgrens door Servië op rukten, op Grieksch grondgebied ic non- tact waren gekomen met Britsche troe pen. Hoewel de Britten zich met sterke eenheden op strategische' punten op de berghellingen hadden verschanst, gehik te het de Duitsche infanterie den vijand uit zijn stelling te verdrijven, zonder dat hierbij pantserwagens of het luchtwapen in actie kwamen. De Engelsche propaganda-actie tracht de Engelsche terugtocht te verdoezelen, door te beweren, dat nieuwe Britsche troepencontingenten naar Griekenland gestuurd worden. Deze bewering wordt, door de feiten duidelijk weerlegd. Vraagt men zich af, zoo schrijft de Berliner Börsenzeitung, waaraan de wij ziging der Engelsche plannen valt toe te schrijven, en wat de Engelschen mag hebben bewogen, de vlhcht naar Egypte te stoppen, dan staat ongetwijfeld het feit op de voorgrond, dat de geweldige kracht van de Duitsche opmarsch en de ongedachte snelheid, waarmede het Duit sche offensief geschiedde, het den En gelschen niet heeft veroorloofd, zich vol gens hun bedoeling, van den vijand los te maken en de reeds voorbereide vlucht uit te voeren. Even zeker heeft echter een andere factor de vlucht van de Engelschen ver hinderd en wel de verpletterende moree- le uitwerking van het bekend worden der Britsche voornemens, om de Grieken in de steek te laten. De Deutsche Allgemeine Zeitung schrijft dat de Brtlsche generaals wegens de ver ontwaardiging welke GEEN WAPENSTILSTAND IN ABESSTNIE. Van toonaangevende Itallaansche zijde wordt categorisch verklaard, dat de in de Zwitsersche pers gepubliceerde berichten van persagentschappen over wapenstil- standsonderhandellngen van den hertog van Aosta met de Engelschen, onjuist zijn. De 'hertog van Aosta ,zoo wordt voorts verklaard, bevindt zich nog steeds bij de Itallaansche troep, die de gevech ten met de Engelschen met onverminderd de kracht voortzet. In toonaangevende Itallaansche kringen wordt het uiterst betreurenswaard^ ge acht, dat de pers van een neutraal land zich leent voor de verspreiding van der- gelijke onjuiste berichten, doch ander* zij da poogt de overwinningen van de As* mogendheden te verheimelijken. Deze par tijdige houding van de Zwitsersche pen heeft in Italië groote verontwaardiging gewekt. verklagen Servische leger toe, zoo meldt het DUB. nog uit Berlijn. Onderdeelen. J® plM^n*\v°lfce,^Jw®2k?Lde taeruRtochfc van twee Duitsche divisies hebben zes J Servische divisies vernietigd en acht ge neraals, vele officieren en 50.000 schappen als krijgsgevangenen voerd. Volgens berichten, die Woensdag te Londen zijn binnengekomen, zoo meldt United Pres», heeft iedere georganiseer de tegenstand van de Joegoslavische troepen opgehouden. Indien nog tegen stand geboden zou worden, dan zou deze, naar men te Londen van meening is, de vorm van een guerilla-oorlog aannemen. Reuter noemt de toestand in Joegoslavië slecht. Er bestaat geen hecht aaneenge sloten Joegoslavisch opperbevel meer. De in het buitenland opgedoken ge ruchten over onderhandelingen betref fende staking der vijandelijkheden in Servië zoo wordt van welingelichte Berlijnsche zijde aan het ANP. gemeld worden in politieke kringen te Berlijn niet bevestigd. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Op 17 April, des avonds om 9 uur, heeft het geheele Joegoslavische leger, voor zoover het nog niet ontwapend is, on voorwaardelijk de wapens neergelegd- De capitulatie treedt op de 18e Aprilde* middags om 12 uur in werking. Aanfoudende Tob roek. Het Itallaansche weermachtbericht van gisteren luidt als volgt: In Joegoslavië rukken de gamechani- klelnste gemiddelde is 3.1 bij gezinnen van drie personen. Het hoogste gemid delde tekort te 11.5 bij gezinnen met 10 personen. Tijdens de werkloosheid gaat huisraad en kleedlng door niat-aan- vulling achteruit. Ook de inkomens be neden f 1400 der werkenden zjjn onvol doende, daar zy een gemiddeld tekort deel van dat land, dat niet alleen klima tologisch onder de gunstigste omstandig heden verkeert, maar dat ook blijk geeft, over vaklieden te beschikken, die met lage productiekosten een prima product kunnen voortbrengen. Wel kan men rustig rekening houden met het feit, dat de door Dultschland voorgestane „geleide economie” een libe ralistische concurrentiestrijd, waarin ten slotte de producenten sneuvelen, zal uit schakelen en dat alle landen hun hoe veelheden voor de invoer toegewezen zul len krijgen. Maar dit neemt niet weg, dat ieder tuinbouwland zijn belangen zoo sterk mogelijk zal verdedigen en bij voor baat staat vpst, dat de technische ont wikkeling van het bedrijf, de deskundige teeltwijze en de ijver van den exploitant, om het beste te produceeren, op den duur doorslaggevende beteekenis voor de in ternationale marktpositie zullen hebbent In den afgeloopen winter heeft het Duitsche publiek voor heit eerst op groo te schaal kennis kunnen maken met het gedroogde tuinbouwproduct. In het volle seizoen komen de groots tuinbouwcentra zoo nu en dan Men schrijft ons uit Berlijn: In vroegere jaren was de marktvoor- riening met groenten voor Dultschland bijna geheel afhankelijk van den aan voer uit het buitenland. Toen in 1936 het vierjarenplan ook op de Duitsche voe- dings-economie werd toegepast, ontwik kelde de tuinbouw zich voorspoedig. In den loop der laatste twee jaren kreeg hij steeds grootere beteekenis Dank zij de technische verbetering, die op de tuin bouwbedrijven werden toegepast en de groote uitbreiding van den cultuurgrond, I* Dultschland thans in staat om 90 pCt. der eigen behoefte aan versche groenten te dekken. Deze prestatie komt op een nog hooger plan, wanneer men bedenkt, dat de consumptie der groenten in Dultschland gedurende den oorlog, waar in het vleeschverbruik beperkt moest worden, aanmerkelijk te toegenomen. Ongetwijfeld zal het hoog^ productie cijfer slechts betrekking hebben op de hoofdproducten onder de gunstigste om standigheden geteeld, want de aanvoer uit de nabuurstaten is niet zonder betee- kente. Italië, Bulgarije, België, Nederland, Denemarken en in de laatste maanden ook Zweden, leveren een vrij groot kwan tum versche groenten, dat dagelijks op vluchtplannen ontstond, in de „moreele onmogelijkheid verkeerden, zich geheel afin de strijd te onttrekken, en ook de opperste leiding in Londen moest voor een hevige uitwerking op de moreele po sitie van Engeland vooral in het Ooste- Hjke bekken van de Mlddellandsche Zee, vreezen, wanneer men de Grieken alleen had laten vechten. De snelheid van de Duitsche troepen, zoo schrijft de Berliner Lokal Anzeiger, en de verpletterende indruk, welke het Britsche verraad in de wereld gemaakt heeft, heeft de Engelschen gedwongen om met eenige hunner troepen tegen hun wil toch nog de strijd aan te binden. AMERIKA KAN DE BALKAN NIET HELPEN. De omroeper van de Columbia radio- omroep te Washington heeft over de be richten uit de Balkan en Noord-Afrika verklaard, dat de regeering zich op de meening van de Engelsche berichten dienst heeft verlaten. Deze te echter blijkbaar verkeerd ingelicht geweest, evenals voor het Noorsche avontuur. De Vereenlgde Staten kunnen de Balkan thaps geen hulp meer verleenen, ver klaarde de omroeper. De hulp voorZuld- Slavië heeft slechts bestaan in een geste in de vorm van een chequé voor het roo- de kruis en Griekenland heeft zoo goed als niets gevraagd. BULGARIJE BREEKT MET ZUID- S LA VIE. Hst DJiJB. mledt uit Bofte: Bulgarije heeft de diplomatieke betrek kingen met Zuld-Slavië verbroken. Het Bulgaarsche persbureau deelt officieel mede, dat in de nota, welke aan de Zuld slavische legatie is overhandigd, hier voor de volgende beweegredenen worden aangegeven: 1) . De sinds het begin van deze maand door Zuldslavische afdeellngen onderno men ongegronde en niet uitgedaagde aanvallen op grensposten. 2) . Luchtaanvallen van Zuldslavische vliegtuigen op open Bulgaarsche stedep, waarbij burgers, vooral vrouwen en kin deren, gedood werden, hoewel Bulgarije buiten het conflict bleef. BEWELDtOE UNVAL OP LONDEN. Aanzienlijke schade. v Ruim zeven uren lang heeft Londen gisternacht een luchtaanval moeten duren, df - - zqo niet van de Press. De Britsche hootdstad dreunde voort durend onder de ontploffingen der bom men, die uit de stralende sterrenhemel fluitend neerdaalden. In totaal hebben aan de nachtelljke aanval zeker eenige honderden vliegtui- gep meer deelgenomen dan bij eenige voor zulke moeilijke transportproblemen te staan, dat de het overweldigende Nu r eonsumptie-markt de markten In de groote steden de aan- aanbod onmogelijk verwerken kan. bovendien het transport aan verschillen de belemmerende bepalingen onderwor pen te, te de kans op bederf van versche groenten zeer groot, want doorgaans blijft het zomerseizóenartlkel maar en kele dagen houdbaar. Om tegen bederf van kostelijk voedsel te waken, hebben de tuinbouwvereeni- gingen in verschillende landen ook Nederland bleef niet achter groente- drogerijen gebouwd, waarin de tuinbouw producten onder behoud van vitaminen, en andere nuttige voedingstoffen, voor jaren geconserveerd worden. Het gedroog de product heeft evenwel een tamelijk onooglijk aanzien, soodat met eenige spanning werd afgewacht, of het publiek de op deze wijze geconserveerde groenten wel zou willen afnemen. De verwachtin gen zijn in Dultschland niet teleurge steld, want de vraag naar gedroogde groenten was dezen winter ’zoo groot, dat thans reeds vast staat, dat dit systeem zich ook na den oorlog een blijvende plaats in de volkshuishouding heeft ver zekerd. Is er nood in Nederland, ja of neen? De ervaringen van Winterhulp Nederland geven hierop een duidelijk antwoord: ja, er heerscht een nood, die onduldbaar moet worden geacht. Winterhulp Neder land wil echter haar ervaringen toonen op grond van gegevens, gepubliceerd in offlcieele rapporten van voor 10 Mei 1940. Al deze gegevens worden door de erva ringen van Winterhulp Nederland ten volle gedekt en zij legt er bovendien de nadruk op, dat zij slechts een zwakke weerspiegeling zjjn van de behoeften on der ons Volk, die vóór 10 Mei aanwezig waren en die vaak in volle omvang nog aanwezig zijn. Bijna de helft «7,18 tm alle be- lastingbetalers met de van hen afhanke lijke personen moet leven van een inko men van f 800 tot f 1400 per jaar; ruim 27 heeft een inkomen van f 1400 tot f 2000 per jaar; bijna 14 verdient f 2000 tot f 3000 per jaar en ruim 12 verdient meer .dan f 3000 per Jaar. Van alle belastingbetalers verdient dus 88 minder dan f 3000 per jaar. De gezinnen, die van minder dan f 1400 per jaar moeten leven, geven gemiddeld per jaar uit voor voeding f 491, huishuur f 180, woning f 127, kleedlng en schoei sel f 87, belasting f 16, ontspanning f 19, ontwikkeling f 16, diversen f 187. De gemiddelde gezinsgrootte is 4.93, dus bijna 3 personen. Per gezinslid wordt dus f 99.50 per Jaar en dus f 0.27 per dag, voor voeding besteed. In deselfde periode, waarin het onder zoek werd ingesteld, lagen de kosten van een minimum-voeding per dag iets daar boven, zoodat over een jaar gerekend, moet worden gesproken van een voeding die beneden het minimum ligt. SERAJEWO DOOR DE DUTTSCHERE BEZET. Italianen nemen Split Woensdag meldde het, opperbevel van de Pultsc'he weermacht: „De overblijfselen van het Joegoslavi sche leger gaan de ontbinding tegemoet. Duitsche gemotoriseerde troepen drongen tot Sera je wo op en bezetten de stad. Duizenden Serviërs legden de wapens neer. Het aantal gevangenen en de buit nemen met het uur toe. In Griekenland hebben snelle troepen met de teruggaande Britsche en Griek- ache formaties door scherpe achtervol ging aan de voet van den Olympus en da bergen ten Westen hiervan strijd gele verd." In het Itallaansche weennachtsbericht van Woensdag lezen wij: „In Joegoslavië hebben de gemotori seerde colonnes van het tweede leger corps, na de tegenstand van den vijand te hebben gebroken. Spalato (Split) be zet op 400 kilometer afstand van de grens vanwaar zij waren vertrokken. Afdéelin- gen van de koninklijke marine met ge wapende detachementen en zwarthem- den hebben de bezetting van de Dalma- tlsche archipel ten Noorden van de ei landen van Zara voortgezet.’’ Georganiseerde tegenstand geëindigd. Nog Woensdag deelde het oppercom mando der Duitsche weermacht mede: Het tweede Joegoslavische leger heeft in Serajewo gecapituleerd en de wapens ueergelegd. Van uur tot uur nemen de capitulatie- aanvragen van verdere deelen van het de gezondheids-toestand der werkloozen-gezinnen niet onrustba rend is, maar dat telkens symptomen worden waargenomen, die tot voorzich tigheid in dit oordeel noodzaken. Uit da rapporten van de arts-n bujkt, dat de gezondheidstoestand bij de werkloozen niet belangrijk slechter te dan bU de werkenden. Wat het platteland betreft, speciaal de kleine boerenbedrijven, kan men duidelijk vaststellen, dat men behalve in de klei streken in het Noorden en Westen vnn ons land, op de zand- en veengronden in Oost- en Zuid-Nederiani om en onder het minimum leeft. De toestand van kleedlng en bedden ia vaak allerbedroevendst. seerde colonnes van het tweede leger corps op van Spalato (Split) naar Ragu- sa (Dubrovnik). Marine-detaohementen hebben de bezetting der Dalmatische eilanden voltooid. Uit Albanië zetten an dere gemechaniseerde colonnes, na An tivari en Cettinje te hebben bezet en na de laatste weerstand van den tegenstan der te hebben gebroken, haar opmarsch naar Cattaro en Ragusa voort, met het doel zich te voegen bij de troepen van het tweede legercorps, die uit het Noor den komen. Aan het Grieksche front wordt, on danks de krachtige weerstand van den vijand en talrijke opgebroken wegen, de opmarsch onzer troepen’ van het Presba- meer af tot aan de Adriatlsche Zee voort gezet. De troepen van het elfde leger corps hebben na een verbeten gevecht Klisoera bezet en rM*ken voorbij dit cen trum op. De vijand heeft aanzienlijke verliezen geleden en talrijke gevangenen benevens een aanzienlijke hoeveelheid oorlogsmateriaal in ónze handen achter gelaten. Twee Britsche bonfaenwerpers, die bo ven Albaneesch gebied trachtten te vlie gen, werden door ons» jachttoestellen aangevallen; een toestel van het type Blenheim werd neergeschoten. Op den Piraeus hebben onze vliegtui gen in de nacht van 15 op 16 April een felle aanval gericht op de haveninstal laties en gemeerde schepen. In Cyrenaica wordt de druk der Duitach-Italiaansche troepen op Tobroek en Solloem voortgezet. Het opruimen van de vijandelijke detachementen, die af ge sneden werden tijdens onze krachtige op marsch, wordt voortgezet in de richting van Djebel. 'ïn Oost-Afrika te op de vijandelijke strijdkrachten, die poogden de rivier Ba- ro in Galla Sidamo over te steken, een krachtige tegenaanval ondernomen. Zij werden op de vlucht gedreven en lieten hun kampement in onze handen achter. Tijdens felle gevechten, ten Westen van Dembidollo, in Noord-Gambella, hebben wij den 'vijand zware verliezen toege bracht. Geheele Griekscbe front Jn beroering. Gisteravond publiceerde het Italiaan- ache hoofdkwartier een extra legerbe- richt, dat luidt: Sedert hedenmorgen hebben de divi sies van het elfde leger na bloedige ge vechten hun opmarsch met ontstuimlg elan hervat, nadat op 14, 15 en 16 April bressen waren geslagen in de eerste ver dedigingslinies der Grieken. Het geheele vijandelijke front is in beroering. In de werkloosen-fesinnen is de toestand nog slechter blijkens een onderzoek, dat werd Ingesteld bij 700 werkloozen-gezinnen naar aanleiding van een toezegging van den minister van so ciale zaken in een kamerzitting van 5 Maart 1936. De uitgaven der werkloozen met orde lijke gezinnen, aldus werd den minister gerapporteerd, beperken 'rich noodge- doende, daar zy een gemiddeld per week van 54 cent hebben. De gezinnen met lage voedingscljfers verkiezen veelal hongerlijden boven schulden maken. In het algemeen is het voor d« werk loozen mogelijk zich, mede dank zij de voor hen gedistribueerde levensmiddelen, een voeding te verschaffen, <Jle zoowel naar hoeveelheid als naar kwaliteit aan redelijke eischen voldoet. Ongetwijfeld is de samenstelling voor Verbetering vat baar, doch dit is tevens het geval bij de voeding der niet-werkloozen. Al bestaat over het algemeen de moge lijkheid, dat de voeding der werkloozen voldoende te, doch te in 24 van de gezinnen de voeding krap of matig te noemen. Geneeskundige rapporten en meeningen der medici wijzen erop, dat in het alge meen

Schoonhovensche Courant | 1941 | | pagina 1