NST Heden Duitsche troepen op Peloponnesos UIEN bekomen bij te Hoornaar. Athene genomen, Corinthe bezet IAM-R’DAM distributie van aardappelen. iheid den Roosevelt zoekt het gevaar MX1. ACHT BLADZIJDEN MAANDAG 28 APRIL 1E41 8. A Telef. X. Tel -Adre«: Vannooten. Postrekening 13762. 13 IB dr. Bzn. Pof met 8«- >ord - Rijksweg »rd»rh«v»n 8.15 8.30 9.05 ivallen op sche- jren groote suc- s weermacht extra com- nlet toelaten, dat onze goederen op da Atlantische Oceaan naar den bodem der zee worden gezonden.” 5—16 en 17 r. - J. v. d. DOOI :ht. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. Prijs bij vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 3 maanden 130; p. post f 1.57)4 angeboden: Een hooge DAMES- én een ZONNE- 2.35 M. Adres; 9, Schoonhoven •in dakgoot a b dikpannen N, Polsbroek, 9.15 9.50 10.- raagd een «neen ling paard goed land te Bergambacht. 8D5 8.15 8.25 8.40 8.50 8.55 9.— 9.15 9.20 ENi loadarlooi 6.15' 6.30 7.05 7.15 7.50 8.05 mjlpml im -8.70 per 100 boa; selderij f 0.18— e f IS, witlof I —20, w&schpeen la uw baling I f SP.-, Phillpa aart, aolaelac. o, battarljaa, i* SJB. IS inoaandi ai APRIL 1941 6.30 6.45 7- 705 7.20 7.25 7.30 7.40 7.55 8.05 8.15 NIEUWSBLAD VOORZUIDHOLLANO EN UTRECHT SCH00NH0VEN5CHE COURANT N. VAN NOOTKN, BOKOONIOVEN, HAVEN U. i 2.75 M. tot la en ploeg- prachtig hout j w. den Boer, iw-Lekkerland. Bezoek aan Klageafurth. De Führer heeft gisteren ook een kort bezoek gebracht aan Klagenfurth, de hoofdstad van de gouw Korlnthië, waar hij door de bevolking met gejuich werd begroet. Roosevelt spreekt Zondag. Ter gelegenheid van de restauratie van het geboortehuis van Woodrow Wilson te Stauntor in de staat Virginia, zal pre sident Roosevelt op 4 Mei een rede uit spreken, ftieldt 8.P.T. In welingelichte kringen van het Witte Huls hecht men aan deze rade groote waarde, daar men verwacht, dat presi dent Roosevelt hierin zijn definitief standpunt ten opzichte van het convool- stelsel zal uiteenzetten. Met ingang van heden worden de aardappelen gedistribueerd. Men koopt ze voorloopig op de broodbonnen. Het rantsoen bedraagt 1% KG. per pèrsoon per week. Ter tegemoetkoming wordt het broodrantsoen iets vej-groot. Bij de uitreiking van speciale aardappelkaarten zal met de voor raden der Verbruikers rekening worden gehouden. Men zie Voor verdere bljzbnder- heden het dlstributienleuws. Advertentlën: l-<6 regels f 136, elke regel meer f 0.21; derde plaatsing halve prijs. Advert tentlëp worden gratis ge plaatst in ^Ds Gorcumer", pin kan. v. ZANTEN ovensche Crt. GEEN AMERfKAANSCHE CONVOOIEN. WEL UITBREIDING DER PATROUILLE- ACT1E. Op zijn persconferentie heeft presi dent Roosevelt, naar het D.NB. meldt, Vrijdag verklaard, dat de regeering niet voornemens is, een convooistelsel in te voeren. Alleen zal de patrouille-actie der Amerlkaansche vloot worden uitgebreid. Roosevelt weigerde, iets te zeggen over de wijze, waprop hij de levering van oor logsmateriaal aan Engeland wilde doen geschieden. Er ia hier, zoo zet Rooaevelt, steeds sprake geweest van patrouilleering en nooit van konvooien. Het worden ook geen konvooien, doordat de Amerikaan- sche pers er steeds over- praat. Er is dus, aldus Roosevelt, niets vetanderd, behal ve, dat de patrouilledlenst ietwat is uit gebreid en van tijd tot tijd op de zeven zeeën in omvang zal toenemen, onylat dit noodlg ia voor de bescherming van het Amerlkaansche Halfrond. Toen men hem vroeg naar het ver schil tusschen patrouille en konvooi, ant woordde Roosevelt, dat men met een konvooi te doen heeft, wanneer een groep schepen geëscorteerd wordt, ter bescher ming tegen aanvallen. Een patrouillee ring is een verkenning, waarbij wordt vastgesteld, of zich ergens een oorlogs schip bevindt, dat wellicht in het Wes telijk Halfrond wil binnendringen, om daar een aanval te ondernemen. Op de vraag, welke tagk de patrouille heeft, wanneer zij de aanwezigheid van vreemde oorlogsschepen constateerd, gel de de president, dat zij hem daarvan in kennis moet stellen. Cenvooieering komt aan de orde Alleen om deze reden is, naar Megerle schrijft, de behandeling In de Senaat van het voorstel van senator Tobey, omcon- vooieering van Amerikaan^Abf goederen n^ar het buitenland Vs verbieden, veer tien dagen ultgestejd. Dit beteekent ech ter niet, dat bij een gunstiger gelegen heid het thema niet hervat zal worden! dit oogenblik schijnt, naar de redevoe ringen van Huil en Knox toonden, reeds gekomen te zijn. Evenals tot dusver, zoo schrijft Meger le, zal men trachten om door dringende kleine precedenten en voldongen feiten de ware situatie te verbloemen en het Amerkiaansche volk te wennen aan de gedachte, koopvaarders en oorlogssche pen der V. 8. naar de oorlogszone te zien varen. Daarbij is het Amerlkaansche volk zich er evenals zijn president van be wust, dat dit een rechstreeksche Ameri- kaansche aanval zou zijn, waarvoor de verantwoordelijkheid alleen op den 'pre sident zou rusten. De president, aldus Megerle, zoekt twist, hij ïoekt ver van de Amerikaansche kusten t gevaar op. Hij zoekt Incidenten, hij wil provocee- ren; niet de oorlog komt naar Amerika, maar de president loopt de oorlog na. Hl] heft oorlogszones qp, op het oogenblik, waarop de oorlog Juist deze zones na dert.. Wie zich in operatiegebieden be geeft, moet weten, dat daar geschoten wordt. rtet is derhalve tijd te herinneren aan het woord van den Führer, die verklaarde, dat wie gelooft Engeland te moeten helpen, één ding in ieder ge- /al moet weten; ieder schip, met of zon der konvooi, dat ons voor de torpedobui- sen komt, wordt getorpedeerd. Megerla wijst tT op, dat dit evenzeer het stand punt van Duitschland als van Italië en Japan is. Hij noemt het natuurlijk, dat alle pogingen der Amerlkaansche inter- ventionisten om aan deze oorlog ten gunste van Engeland deel te nemen, in het licht van het drie-mogendhedenpact moeten worden beschouwd. De president, zoo besluit Mpgerle, heeft dezer dagen verklaard, dat het Ameri- kaansche volk niet weet, hoe ernstig de toestand is. Hij wilde daarmee zeggen, dat het Amerlkaansche volk nog niet rijp genoeg was voor de oorlog. De emit van de toestand voor Amerika bepalen ech ter niet de door Roosevelt verzonnen vij anden en gevaren van buiten af, maar alleen hij zelf. Wanneer de president de Amerlkaansche schepen eenlge duizen den kilometers ver over zee moet zenden, opdat zij in oorlogszones komen, en hij dan zeggen kan: „Goddank, thans is Amerlkaansch leven en goed bedreip'”’ dan weet men. wis de aanvaller is tanks en Infanterie met krachtige deel neming van. onze luchtmacht afgeslagen Wij vernietigden zeven tanks en verschei dene pantserauto’s. In de nacht vau 20 April bombardeerden vijandelijke vlieg tuigen Benghazi, waarbij eenlgt slacht offers vleien en eenige schade werd aan gericht. Een vijandelijk v) iegtuig werd door het luchtdoelgeschut neergehaald. He taan tal slachtoffers als gevolg van het bombardement op Tripolis bedraagt 101, onder wie een twintigtal Italianen. Het aantal gewonden bedraagt ongeveer 300. In Oost-Afrika werd te Djlmraa een Hurrlcane-toestel door het luchtdoelge schut neergehaald. SUCCES IN GRIEKSCHE WATEREN. 50.086 Km tot zinken gebracht Het opperbevel der Duif deelde. Vrijdagmiddag in muniqué mede: Ook op 24 April heeft/ de luchtmacht bij haar vastberaden pen in de Grlekache cessen behaald. Door bomtrefefre werden 13 koopvaar dijschepen met een gezjunenlijke inhoud van ongeveer 50.000 ton vernietigd en 17 koopvaarders zwaar beschadigd. Boven dien werd een klein oorlogsschip tot zin ken gebracht; op een oorlogsbodem van ouder type werden bomtreffers geplaatst. Het aantal vliegtuigen, die op Griek- sche vliegvelden staande, werden vernie tigd, is nog gestegen. Op verschillende vliegvelden zijn gisteren in totaal 55 vliegtuigen vernield. PAPAGOS TREÈDT AP. De Lohdenschf nieuwsdienst meldt vandaag, dat de Britsche troepen in Grie kenland hun terugtrekkende actie ver der voortzetten. „Het is duidelijk,” zoo wordt gezegd, „dat de Britsche en Griek sche troepen zich in een uiterst moeilijke positie bevinden." Naar de Engelsche nieuwsdienst ver der meldt, is generaal Papagos als op perbevelhebber van het Grieksche leger afgetreden. In verband hiermede heeft den premier Zuderos ook het ministerie van oorlog op zich genomen. RADIOREDE VAN CHURCHILL. Minister-president Churchill heeft gis teravond in een radiorede o.m. verklaard, dat om het te overleven, Engeland de slag in de Atlantische Oceaan op beslis sende wijze moet winnen. Hij is van overtuigd, dat, hoewel die slag lang en moeilijk zal zijn en de afloop in het ge heel nog niet beslist is, hij thans in een dreigender phase komt, doch tevens ook, zoo meende Churchill, in een gunstiger. Churchill heeft verder naar D.NB. uit Stockholm verneemt gesproken over de toestand op de Balkan. HIJ ver klaarde, dat Engeland reeds vóór de oor log aan Griekenland hulp had beloofd. Deze belofte moest Engeland gestand doen. Het is de „tragedievan Joegosla vië geweest, zoo meende Ohurchlll, dat het een regeering gehad heeft, die zfch „aan de dictatoren heeft onderworpen”. „Het vqlk” is wel is waar „spontaan” te gen deze „onderwerping" in opstand ge komen, doch hetwas te laat om het land te redden. Thans zijn dé Grieken over weldigd, de dappere legers afgesneden en moesten de Engelschen trachten de weg naar zee terug te vinden. De oorlog in het gebied van de Middellandsche Zee zal ter zee, te land en in de lucht steeds gevaar lijker, moeilijker en uitgebrelder worden. HULL WAARSCHUWT: Ver. Staten door oceanen niet afdoend beschermd. Schweizer Press Tel. meldt jilt Was hington; Cordell Hull, de minister van buiten- landsche zaken heeft een radiorede ge houden, waarin hij zich bij het beroep van kolonel £nox, den minister van ma rine tot de Amerlkaansche natie, aan sloot Huil sprak over de gevaren, waaraan de Ver. Staten worden blootgesteld, als het Britsche rijk de hegemonie ter zee zou verliezen. „De Ver. Staten,” zoo be toogde hij, zouden dan met den rug te gen den muut tegenvoer vier vijandellj- ke continenten komen te staan, zonder in staat te zijn gebruik te maken van de oceanen, die Amerika omspoelen" De minister waarschuwde /verder m«t nadruk tegen het, wat hij noemde, kin derlijke geloof, dat de Ver. Staten door de oceanen afdoende beschermd worden. In kringen van het Congres worden, aldus United Press, geruchten verspreid, volgens welke 40 pct. van alle naar En geland gezonden materiaal in den Noor delijken Atlantlschen Oceaan door Düit- sche zee- en onderzeestrijdkrachten, als mede vliegtuigen, wérden vernietigd. Een Congreslid verklaarde, dat deze berich ten blijkbaar waar zijn en Roosevelt reeds eenlgen tijd hierover is Ingelicht. Groenland. Op een betreffende vraag zeide Roose velt, dat hij nog ge-a bevestiging had ontvangen van de geruchten, volgens welke Groenland gedeeltelijk door Dult- sche troepen zou zijn bezet. Zouden de ze berichten waarheid bevatten, dan zou den de Ver. Staten natuurlijk „Iets on dernemen”. Beperking bnrgertachtvaart. Officieel wordt de Washington mede gedeeld, dat de exploitatie van de civiele luchtlijnen in de Vereenigde Staten voortaan zal worden beperkt. Deze be perkingen zijn bevolen op last van de leger- en marine-autoritelten, om de vliegtulgproductie voor oorlogsdoelein den op te voeren. „0* oorlog komt niet nier Amerika, meer de proaldent loopt hom na”. De houding van Roosevelt wordt door Karl Megerle in een artikel in tie „Ber liner Börsën Zeitupg” besproken. Onder de titel „Hij zoekt het gevaar” noemt hij Roosevelt zalf de drijvende kracht der Amerlkaansche propaganda, die de open bare opening in de V. S. rijp moet ma ken voor het rechtstreeksche optreden vap Amerlkaansche koopvaarders en oor logsschepen. HU heeft, zoo schrijft Megerle, In deze zaak niet alleen alle honden losgelaten, dia willen blaffen, maar ook zichzelf door de Roode Zee-affaire blootgesteld. Ter wijl de Roode Zee, Egypte en het Suö- kanaal meer dan ooit operatie- en oor- logszone zUn, heeft Roosevelt* tegen be ter weten in het verbod voor de Ameri- kaansche scheepvaart, om deze wateren binnen te varen, opgeheven. Mqt nadruk geeft Megerle ook uitdruk king aan de opvatting, dat alleen de re acties der gebeurtenissen op de Balkan en in Noord-Afrika op de openbare mea ning der V. S. den president aanleiding hebben gegeven „een oogenblik stoom af te blazen" om tusschen zir’izelf en de opgewonden meenlng van volk en Con gres een korte periode van „afkoeling” In te schakelen. HITLER TE MARBURG. De oude Duitsche stad Marburg be leefde Zaterdag een groote, historische dag. De Führer heeft haar onverwacht een bezoek gebracht. De bevolking, die voor het meerendeel in Stlermsrksche kleederdracht was, ontving hem met groote geestdrift. De leider der Duitsche volksgroep zegde Hitler dank voor de be- vrijdlng der stad en heette hem harte- HJk welkom. Naar aanleiding van zUn verblijf -in Marburg heeft de Führer Zaterdag ook een bezoek gebracht aan de hoofdstad van Stiermarken, Graz. De bevolking be reidde den Führer een geestdriftige ont vangst. „AMERIKA KAN SLECHTS VOOR WAARTS GAAN”. Knox over de hulp aan Engeland. De minister van marine der Vereenig de Staten, kolonel Knox, heeft in een rede voor de Vereeniglng van Ameri- kaansche Dagbladuitgevers verklaard.dat Amerika „steeds meer door militaire mo gendheden wordt omsingeld”. Sinds maanden is het rechtstreeksche contact tusschen de Vereenigde Staten en geheel Europa met uitzondering van Groot-Brittannië verbroken, aldus zeide de minister, die verder op de gevaren wees, waaraan koopvaarders zijn bloot gesteld door de activiteit van dulkboo- ten, itorpedomotorbooten en vliegtuigen. Ook hef contact met de landen om de Middellandsche Zee is verloren gegaan, omdat die ree tegenwoordig als het ware een „afgesloten weg" is. Evenmin kunnen de Afrikaansche havens door de Ameri- kaansche vrachtbooten worden gebruikt. Overal stuiten de Vereenigde Staten op den vljandelijken aanvaller. De laatste schakel In de keten ter omsingeling van de Vereenigde Staten hebben de As-mo- gendheden gesmeed door de jongste over eenkomst tusschbn Rusland en Japan. Daarna herhaalde Knox de stelling, die geheel en al de grondslag vormt van de politiek van Roosevelt, aldus gaat het D.N.B. verder, n.l. dat de As-mogendhe- den voornemens zijn, de Vereenigde Sta ten aan te vallen. Dientengevolge zullen de Vereenigde Staten ten slotte moeten vechten, aldus concludeerde de minister, indien zij er niet in slagen, doeltreffen de middelen te vinden, welke Engeland aan -e overwinning helpen zonder dat de Vereenigde Staten aan de strijd deel nemen. ..WIJ zijn al heel ver in deze rich ting gegaan”, zoo vervolgde Knox. „WIJ hebben verklaard, dat de door Engeland bestreden vijanden ook onze vijanden zijn. Omdat wij zoo ver zijn gegaan, kun nen wij niet meer terug. WIJ kunnen nog slechts voorwaarts gaan. WU kunnen Duitschland wordt verkeerd begrepen. Huil en Knox vertegenwoor digen niet de massa. De toespraken van Huil en Knox heb ben, zoo meldt ANP. uit BerUJn, in po litieke kringen in zooverre een zekere belangstelling gewekt, als eruit blijkt, dat Washington zijn prognosen door de ge beurtenissen op de Balkan in de war ziet gestuurd. Washington h%d nog voor kort de toestand zoo voorgesteld,alsof de hulp der Ver. Staten het mJÖdel is, dat ten aanzien van de jonge volken altijd moet helpen. In het geval van Zuid-Sla- vië en Griekenland is deze bewering, wat men van Duitsche zijde nauwelijks nog vermeldenswaard acht, averechtsch Bleken. Men is te BerHjn overtuigd, dat het volk der Ver. Staten in meerderheid het niet met Huil en Knox eeris is. Het be duidt reeds een ernstige verdraaiing van de feiten, zoo uitte men zich ten slotte, dat de twee ministers het voorstellen, alsof Duitschland weerzin koestert tegen alle bewoners van de Ver. Staten. In wer kelijkheid hebben uitsluitend menschen van het slag van Huil en Knox zich tot vUanden van Duitschland gemaakt. Bevoegde Duitsche kringen beschrij ven de redevoeringen van Huil en Knox als „slechts een herhaling van alle oude pogingen om de bedoelingen van Duitsch land verkeerd uit te leggenMen ver klaart hier volgens U P.: „In Amerika bestaat een kleine groep van lieden, waar toe Hull, Knox, Stimson, Dorothy Thomp son, Morgenthau en Donovan behooren. Deze zijn bekend als vijanden van Duitschland. WIJ gelooven niet, dat zij de meenlng van de groote massa van het Amerlkaansche volk vertegenwoordigen en als ze dit beweren is dat een duidelijk geval van hoogmoedswaanzin. Als de ge varen, waarvan Huil en Knox spreken, werkelijk bestaan, zijn ze zelf grooten- deels voor de verwekking van deze ge varen verantwoordelijk. ZWARE BRITSCHE VERLIEZEN OP ZEE. het opperbevel vaa de Duitsche weer macht heeft in speciale communique’s t volgende bekend gemaakt: Na rustelooze aanvals- en achtervol- glngsgevechten zijn de voorhoeden van •en Duitsche pantserdivisie, die achter de vluchtende Engelschen oprukte, Zon dagmorgen om 935 nar Athene binnen gerukt. Op de Acropons werd de haken- kriisvlag geheschen. Bil een stoutmoedigs aanval uit de tucht hebben Duitsche valschenntroepen in de ochtend van 26 April de landengte van Corinthe genomen, de stad bezet en het kanaal van Corinthe onder bewa king gesteld. De JLeldstanarte Adolf Hitler" heeft b’j een onstuimige opmarac\ ten Westen van bet Pindusgebergte de Golf van Patras bereikt; xij heeft de Golf weten over te steken. Patras bezet en is op de Peloponnesos opgerukt. Het luchtwapen heeft Zaterdag den ■ft Griekenland vluchtenden Engelschen weer zware slagen toegebracht. Vier schepen van 22 000 BJl.T„ werden ver nietigd en tien schepen van te zamen 80.000 BRT. beschadigd. Zondag aUn bij do achtervolging een kruiser tot zin ken gebracht, twee kruisers beschadigd, •en koopvarder van 5000 B.R.T. vernie tigd en tien schepen van 75.000 BR T. beschadigd. LIVERPOOL GEBOMBARDEERD. Britaebe aanval op Hamburg. ■et opperbevel van de Duitsche weer- Snacht maakte verder Zondag bekend; In Noord-Afrlka werden de Britsche strijdkrachten, die in de richting Capuz- w>—Solloem oprukten, bij tegenaanvallen 4n samenwerking met het luchtwapen verslagen en naar het Zuiden terugge dreven. DaarbU werden zeven vijandelij ke gevechtswagens en verscheidene ge pantserde verkennlngswagens vernietigd xjltvalspogingen uit Tobroek mislukten. Duikbooten hebben op de Atlantische Oceaan rijf rijandelijke koopvaardijsche pen met te zamen 39.148 brt. tot zinken gebracht. Gevechtsvliegtuigen vernietig den Zondag in het zeegebied rondom Engeland een koopvaardijschip van 5000 brt. en in duikvlucht een Britsche tor- pedobootjager. Een derde schip, dat met vliegtuigonderdeelen beladen was, kreeg twee voltreffers van bommen. In de nacht van Zaterdag op Zondag hebben gevechtsvliegtuigen met goed re sultaat opnieuw de ravitailleerings- en scheepsbouwhaven Liverpool, alsmede andere havens aan de Zuid- en Oostkust van Engeland gebombardeerd. Een pa trouillevaartuig van 1000 btr. werd tot zinken gebracht. Op een vliegveld van den vijand wer den hangars en schuilplaatsen met brandbommen bestookt. Batterijen verdragend geschut van de marine hebben met goed resultaat sche pen in de haven van Dover beschoten. De vijand heeft bij vluchten overdag naar de kust van de bezette gebieden en naar de West- en Oost-frlesche eilanden vier vliegtuigen, waarvan drie door ja gers en één doof luchtdoelartillerle ver loren. In de nacht van Zaterdag op Zondag heeft de vijand op verschillende plaat sen in de bezette gebieden en in het Noorddultsche kustgebied brisant- en brandbommen geworpen, hoofdzakelijk op woonwUken van de stad Hamburg. Nergens ontstond schade aan oorlogsbe drijven of militaire inrichtingen. Eenige burgers werden gedood en gewond. Twee vljandelljke gevechtsvliegtuigen werden neergehaald. ZUIVERINGSACTIES OP DE BALKAN. Het Italiaanse!» opperbevel maakt in zijn weermachtebericht van gisteren be kend: Tijdens de zuiverlngsoperaties in Noor delijk Albanië en in de Eplrus werden talrijke Joegoslavische en Grieksche sol daten gevangengenomen en werd een aanzleniUke hoeveelheid wapens, munitie en transportmiddelen buitgemaakt. Aan het from van Tobroek in Cyre- nalca werden aanvallen van vijandelijke

Schoonhovensche Courant | 1941 | | pagina 1