«s DE FÜHRER mm ilifksdafy 1 SCH00NH0VEN5CHE COURANT Duitschland’s politiek en zijn strijd op de Balkan. kaasbrik >11. assen, laad- f. en een goed oiechudder DE LEUN 39. STIER bl. fokv., goed stamming, bij te Hoenkoop is te koop jens, waarvan i rikken, 1 buggy compl v lichte C. VAN DAM, tolwijk. De Duitsche soldaat heeft de beste wapenen ter wereld, hij krijgt nog betere. AG 2 MEI 19U ACHT BLADZIJDEN. MAANDAG S MP 1ML No. MM. Tie JAARGANG goedzendlngen jrekenlng ma- jorwegen. België en te regeeringsprijsen. mballage één- ïd ten vervoer t lederen dag oederen wordt met een ml- op autobanden, i, ijzeren assen, gen Tevens te autobanden, m :MS, Hoornaar, an 15 Zuld-Hollandsche H.E.) te Gouda. eren. Vastgestel» Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. Prijs bij vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 1 maanden f 130; p. poet 137^ laimachlnts laar l, Telef. 3489 71, Goada. lie *5 per f learh goedgekeurde ogste prijs voor :cu’« en lood? tingen bij Accumulatoren- graaf, Telef. 26 INDERWAGEN, sn een vierkant 'e bevragen: W. Agent van dit Advertentien: 1—4 regels 1.38, elke regel meer 0.21; derde plaatsing halve prijs. Adver- tentiën worden gratis ge plaatst in „De Gorcumer”. winter zien, hoe Engeland In toenemen de mate de grondslagen voor de vorming van een nieuw Salonlkl-leger begon te Men begon met het aanleggen met de dat, Om 8 uur gistermiddag kwam de Duit sche Rijksdag in de Kroll-opera te Ber lijn bijeen. De Führer heeft in deze zitting een rede gehouden, waarin hij een uiteen zetting gaf van Duitschlands politiek en strategie op de Balkan. De Führer zeide oa. het volgende: In een tijd, waarin daden alles en woorden weinig beteekenen, is het niet mijn bedoeling, als gekozen vertegen woordiger van het Duitsche volk meer dan absoluut noodzakelijk voor U te ver schijnen. De eerste maal heb Ik mij bij het uitbreken van de oorlog tot U ge wend op het oogenbllk, waarop dank zij de Engelsch-Fransche samenzwering te- 1 gen den vrede Iedere poging om het Po len tot een vergelijk te komen, hetgeen anders zeker mogelijk ware geweest, was mislukt. De man, die dit even fanatieke als dui- velsche plan tot elke prijs doorzette om een oorlog te verkrijgen, was toen reeds minister Churchill en zijn helpers waren de mannen, die op het oogenbllk deel uitmaken van de Britsche regeerlng. In een tijd van toenemende ontevredenheid onder de volken met hun falende regee- ringskunsten, meenden aldaar de ver antwoordelijke mannen het snelst door een succesvolle oorlog de vraagstukken, die anders toch niet meer voor oplossing vatbaar zouden zijn, onder de knie te krijgen. Achter hen stond het groote Internationale joodsche’ bank-, beurs- en bewapeningskapltaal, dat weer, evenals voorheen, de lucht kreeg van de moge lijkheden om een hoewel smerig, toch goed zaakje te doen. En evenals voor heen was men zonder gewetensbezwaar bereid, om ter wille van hun goud het bloed der volken te offeren. Zoo begon deze oorlog. 'eboden: ten gebruikte imachine Mc. Cormick. L GOOSENS, en-Nieuwkerk, of op 12 uur mr 's middags eten zijn weg- Noorwegen, Nederland. Toen reeds begon, verblind door een met een stalen gezicht geuite voorspel ling van mister Churchill, de Noorsche regeerlng met de gedachte eener Brlt- sche Invasie te spelen, ten einde, door een bezetting van Noorsche havens en van het Zweedsche ertsgebied te dulden, Juni van het vorige jaar liet ook deze plannen voorloopig Weer met rust. Reeds In het najaar van het fbrlg jaar begon de heer Churchill opnieüw dit vraagstuk te overwegen, hoewel deze poging nu moellljker geworden was, alleen al omdat door de wijziging In Roemenië deze staat voor Engeland was uitgevallen. Spr. gaf een korte uiteenzetting van hfet doel der Duitsche Balkanpolitiek, zoo- als hij die in rijn gedachten had: le. Zooals steeds had het Duitsche Rijk op de Balkan geen territoriale en geen zelfzuchtige politieke belangstelling. 2e. Het Duitsche Rijk heeft er echter naar gestreefd, Juist met deze staten nauwe economische betrekkingen aan te knoopen en te versterken. Dat was niet alleen in het belang van Dultschland, maar ook in dat van die landen zelf. Dultschland Is een industrieland en heeft levensmiddelen en grondstoffen noodlg. De Balkanstaten rijn landbouwlanden: zij beschikken over grondstoffen en hebben industrieele producten noodlg. Daaruit vloeide vanzelf de mogeUjkhheld van een buitengewoon vruchtbare uitbreiding der handelsbetrekklngen voort. Zoowel Engeland als Amerika konden in, dit gebied hoogstens ais verkooper en nooit als kooper optreden. Het was dan ook geen wonder, dat Dultschland de grootste handelspartner der Balkanstaten werd. 3e. Met het oog hierop heeft het Duit sche rijk als men dan van politieke belangen wil spreken slechts één be lang gehad, namelijk, dat de handels- partners inwendig gezond en krachtig waren. Het Duitsche Rijk heeft dan ook alles gedaan om met rijn invloed en hulp, met raad en daad deze landen bij te staan in de versterking van hun eigen bestaan en van hun blnnenlandsche orde, ongeacht hun bijzondere staatsvormen. Des te meer streefde de wereldbrand- stlchter Churchill er naar, deze vreedza me ontwikkeling te onderbreken en door het onbeschaamde uitdeden van Britsche beloften tot hulpverleeniging, garanties enz., die op zichzelf volkomen waardeloos waren, de elementen van onrust, veilig heid, wantrouwen en ten slotte ook van twist in dit to,t rust gekomen gebied te brengen. Met deze „garanties" werd eerst de Roemeensche staat gevangen en later vooral Griekenland. Griekenland, dat de garantie juist het minst noodlg had, was eveneens be reid aan de Engelsche lokstem gehoor te geven en zijn lot aan dat van den geld schieter en lastgever van zijn koninklij ken heerscher te verbinden. Spr. maak te onderscheid tusschen het Grleksche volk en de dunne laag eener verdorven leiding, die, onder inspiratie van een aan Enge land ondergeschikten koning, minder de werkelijke taak van het Grleksche staats bestuur op het oog had, doch In de eer ste plaats de oogmerken der Britsche oorlogspolitiek tot de hare maakte. In de nazomer van het vorige jaar slaagde Churcluil er in, den platonischen garantiebeloften aan Griekenland In het brein van zekere kringen zooveel vorm te geven, dat daaruit een geheele reeks voortdurende neutrallteitsschendlngen konden worden afgeleid. Het eerst werd Italië daardoor getroffen. Het voelde zich dan ook genoopt, In October 1940 de Grleksche regeerlng voorstellen te doen en waarborgen te elschen, die aan deze voor Italië onhoud bare toestand een einde konden maken. Onder invloed van de Britsche oorlogs- d rij vers wees men dit verzoek bruusk af, waarmedaan de vrede op de Balkan een elndé kwam. Het slechte weer, sneeuw, storm en regen, en ter wille van de historische rechtvaardigheid moet ik dat conptateeren de buitengewoon dappe re tegenstand der Grleksche soldaten gaven de regeerlng te Athene genoeg tijd om zich op de gevolgen van haar onge lukkig besluit te bezinnen en naar een mogelijke verstandige oplossing uit te zien. Dultschland heeft In die tijd de betrekkingen met Griekenland niet ver broken, in de stille hoop, dat het toch nog op de een- of andere wijze tot ophel dering van de toestand kon bijdragen. Wjj konden echte» 1-. 'Jc Uxy? van rfe NIEUWSBLAD VOOR ZU1D H0LLAND EN UTRECHT J TeieL M. TeL-Adrwc ▼annooten. B. A W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN M. Postrekening 13783. algemeene aanwijzingen voor de krijgs verrichtingen stelden het leger en het luchtwapen voor een zeer moeilijke taak. Er moest formeel, voor de vuist weg, een nieuwe plotselinge groote opmarsch op touw gezet worden. Zonder de tegemoet komende medewerking van Hongarije en zonder de volkomen loyale houding van Roemenië zou het heel moeilijk «kweest zijn om binnen het ons gestelde korte tijdsbestek de bevolen aanwijzingen uit te voeren. De termijn voor den aanval werd door mij op 6 April bepaald. Op die dag was de In Bulgarije staande Zuide lijke groep tot de aanval gereed. Het op rukken van de andere legers zou terstond geschieden, zoodra zij gereed waren. Als termijnen waren vastgesteld 8, respectie velijk 10 en 11 April. Het overwonnen ongelukkige Grlek sche volk vervult ons met oprecht me delijden, zoo vervolgde de Führer. Het Is het slachtoffer van zijn koning en van een kleine verblinde kring van leiders. Het heeft echter zoo dapper ge streden, dat ook aan dit land de achting van zijn vijanden niet kan worden ont houden. Het Servische volk zal uit deze catastrophe wellicht toch eens de eenlg juiste conclusie trekken, n.l. dat de of ficieren van den putsch ook voor dit land slechts een ongeluk zijn. De Führer wees vervolgens op de verdiensten van het vaderland, dat door zijn toewijdende arbeid ’t bloed van zijn soldaten gespaard heeft. Het Duitsche volk, zoo zei de Führer, zal nooit meer een Jaar 1918 beleven, doch tot een nog hoogere prestatie op alle ge bieden van de nationale weerstand. Bezit de Duitsche soldaat thans reeds de beste wapenen ter wereld, hij zal reeds in dit jaar en in het volgende jaar nog betere wapens krijgen. Wij zijn verplicht de arbeidskracht van het geheele volk in te schakelen in dit geweldigste bewape- ningsproces van de wereldgeschiedenis. Ikx geef de verzekering, dat ik met voile kalmte en het grootste vertrouwen de toekomst tegemoet zie. Het Duitsche Rijk en zijn bondgenooten vormen militair, economisch en vooral moreel een macht, welke superieur is aan elke denkbare coalitie ter wereld. De Duitsche weer macht zal steeds dan en daar ingrijpen, wanneer en waar het noodzakelijk Is. WH vechten heden niet alleen voorohs eigen bestaan, wij vechten ook voor de bevrijdlng der wereld uit een samenzwe ring, die op gewetenlooze wijze het ge luk van de volken en menschen aanhaar gemeen egoïsme ondergeschikt maakt. Het Jaar 1941 moet In de geschiedenis worden opgeteekejid als het grootste jaar van onze verheffing. Wanneer wij opblik ken naar den Almachtigen Bestuurder van het lot, dan wallen wij bijzonder dankbaar er voor zijn, dat HIJ het mo gelijk maakte, de groote successen met zoo weinig bloed te behalen. Wij kunnen Hem slechts vragen, ook In de toekomst ons volk niet te verlaten. De verlieten. Churchill verklaart met een stalen ge zicht, dat deze oorlog ons 75.000 dooden gekost heeft, dus meer dan het dubbele van de verliezen tijdens de veldtocht in het Westen. Ik zal u thans In enkele cij fers de resultaten van deze veldtocht mededeelen: BIJ de operaties tegen Joegoslavië zijn, zonder dat men rekening houdt met de soldaten van Duitsche afkomst en met de Kroaten en Macedoniers, die voor het grootste deel onmiddellijk vrijgelaten zijn, 6298 zuiver Servische officieren en 337.864 manschappen gevangengenomen. Deze cijfers geven slechts het resultaat van de tot dusverre verrichte tellingen weer. Het cijfer der Grleksche gevangenen, ongeveer 8000 officieren en 210.000 man schappen, kan niet naar dezelfde maat staf beoordeeld worden, daar de trofepen in Macedonië en Eplrus slechts door de gemeenschappelijke Dultsch-Itallaanscha krijgsverrichtingen Ingesloten en tot ca pitulatie gedwongen zijn. Ook de Griek-a sche gevangenen zijn en worden met het oog op de dappere houding dezer solda ten, onmiddellijk vrijgelaten. Het aantal gevangengenomen Engelschen, Nleuw-Zeelanders en Australiërs .be draagt ruim 9000 officieren en man schappen. De buit kan op het oogenbllk nog niet bij benadering geschat worden. Het aandeel der Duitsche weermacht bedraagt volgens de thans verrichte tel lingen reeds meer dan een half mllUoen geweren, ver over de duizend stukken geschut vele dulzendaa machinegewe ren, afweergeschut, mortieren, talrijke voertuigen en groote hoeveelheden mu- nlHe en uitrustingsstukken Deze resultaten zijn bereikt door het optreden van de volgende Duitsche atAd- tot de vernietiging van Dultschland bij te dragen. Zoo zeker werden ten slotte de heeren Churchill en Püul Reynaud van hun succes bij hun nieuwen aan slag, dat rij, of wel door lichtzinnigheid of wel onder invloed van sterken drank, meenden hun voornemens niet meer stil te moeten houden. Aan deze praatzucht van de belde heeren dankte toen de Duitsche regeerlng de wetenschap van de tegen het Duitsche Rijk gesmede plan nen en het Duitsche volk dankte daar aan wellicht echter ook, dat het zijn meest beslissende slag In deze oorlog van zijn kant kon toebrengen. Want de Brit sche aanslag op Noorwegen was onge twijfeld de voor het Duitsche Rijk drel- gendste onderneming. Enkele weken later was dit gevaar ge weken. De zoo volkomen succesvolle Duit sche afweer leidde tot een zoodanige ver- Hei begin. Enkele weken later was de staat, die rich het eerst lichtvaardig genoeg voor het karretje had laten spannen van de financieels en kapitaal-belangen dezer ooriogsophitsers, verslagen en vernie tigd. V Hitler herinnerde eraan, dat hij onder deze omstandigheden opnieuw een be roep deed op het Inzicht en het geweten der andere staatslieden. Op 6 October 1939 constateerde ik, dat de voortzetting van de oorlog waarzin was en dat vooral de verschrikking van de moderne oor logswapenen, zooals deze eens gebruikt zouden worden, groote gebieden moest vernietigen. Ik waarschuwde voor de strijd der «ware en vèrdragende artille rie tegen door burgers bewoonde plaat sen en wees erop, dat het gebruik van het luchtwapen met zijn uitwerking op grooten afstand zou leiden rot de ver nietiging van van alles wat eeuwenlange arbeid moeizaam had opgebouwd en in Europa als cultureel bezit tot stand ge bracht had. De Britsche ooriogsophltsers en hun Joodsch-kapitallstlsche aanstokers had den voor mijn menschelijk beroep echter geen andere verklaring dan de veron derstelling, dat dit op een Duitsche zwak heid duldd^. leggen, van vliegvelden, tenslotte kwamen voortdurende materieeltransporten uitrustingsstukken voor een leger, volgens de opvatting en het inzicht van Churchill zelf, binnen enkele weken tljds naar Griekenland gestuurd kon worden. De tegenslag, welke het Italiaansche leger In Noord-Afrika als gevolg eener technische inferioriteit van de pantser- afweer en van het pantserwapen zelf leed, bracht eindelijk den heer Churchill tot de overtuiging, dat thans het oogen- blik gekomen was om het oorlogstooneel van Llbye naar Griekenland te verplaat sen. Hij liet de nog aanwezige pantser wagens alsmede de hoofdzakelijk uit Australiërs en Nleuw-Zeelanders bestaan de divisies infanterie vervoeren en was er van overtuigd thans de slag te kun nen slaan, welke met één stoot de Bal kan in brand zou zetten. Churchill heeft daarmede strategisch een der grootste fouten van de oorlog gemaakt. Zoodra er geen twijfel meer mogelijk was over het plan van Engeland om zich op de Balkan te nestelen, heb Ik de noodlge stappen ge daan om ook van Duitsche zijde, leer om leer, op dit voor ons vitale gebied, die strijdkrachten gereed te houden, die noo- dig waren om aan elke eventueele onbe schaamdheid van dezen heer het hoofd te kunnen bieden. Ik moet hier uitdrukkelijk vaststellen, dat dit niet tegen Griekenland gericht was. De Duce zelf heeft mij er nooit om verzocht, hem voor dit geval ook maar één Duitsche divisie ter beschikking te stellen. Hij was er van overtuigd, dat zoodra het goede jaargetijde zou aan breken, de strijd tegen Griekenland op de een of andere wijze spoedig tot suc ces zou lelden. Ik was dezelfde meening toegedaan. Bij het ofrukken van de Duit sche strijdkrachten ging het om een voorzorgsmaatregel tegen de Britsche poging, onder dekking van ’t geraas van de Itallaansch-Grieksche oorlog zich hei melijk op de Balkan te nestelen, ten ein de van daar naar het voorbeeld van het Salonlkl-leger uit de wereldoorlog een beslissing uit te lokken, vooral echter om daarmede ook nog andere strijdkrachten in de'maalstroom van de oorlog mee te trekken. Deze hoop steunde daarbij o.a. op twee staten: op Turkije en op Joegoslavië. Terwijl nu Turkije, dank zij de realisti sche houding van zijn regeenng de on afhankelijkheid van eigen besluit wist te bewaren, viel Jogoslavië ten offer aan de Britsche kuiperijen. Ik heb er naar ge streefd tusschen Dultschland en Joego slavië oprechte betrekkingen van goed begrip, ja van vriendschap tot stand te brengen. Jarenlang heb ik daaraan ge werkt. Om Joegoslavië voor een zoo gevaarlij ke verwikkeling te behoeden, heeft onze minister van Bultenlandsche Zaken, par tijgenoot Ribbentrop, in talrijke bijeen komsten en besprekingen steeds weer op de doelmatigheid, ja noodzakelljkhe d ge wezen, althans dit deel van Europa bul ten de ongelukkige oorlog te houden. Zoo werd het eindelijk mogelijk de Joegoslavische regeerlng tot toetreding tot het driemogend- h edenpact bewegen, waarbij aan Joegoslavië In het geheel geen eischen gesteld, doch dit land slechts voordeelen geboden werden. Op 25 Maart werd te Weenen dit pact onderteekend Twee dagen later werden wij allen geschokt door het bericht over de staatsgreep van een handjevol gehuur de putschisten, die een daad volbrachten, welke den Britschen minister-president den Jubelkreet deed uiten, dat hij nu ein delijk Iets goeds te melden had. Ik gaf nu terstond het bevel tot den aanval. Het Is Immers ónmogelijk, dat men op deze wijze met het Duitsche Rijk te werk gaat. Ik heb, dat weet God, de vrede gewild, wannéér Halifax echter hoonend ver klaart, dan men dat heel goed wist en ons juist daarom dwong te vechten, als of dit dus eep bijzondere overwinning van het Brltschè staatsbeleid is, dan kan Ik tegenover een zoodanige boosheid niets anders doen dan de belangen van het rijk In bescherming te vemen met middelen, die ons God zij dank ter beschikking staan. De nog op 27 Maart door mij vla het opperbevel vtn de wee-macht uitgegeven len en fruit er. Groenten- eü t en omstreken. .11 per 100 bos; jr 100 kg.; radijs rabarber f 8.80— 100 kg.; bloem- ir groen f 25, sla mdijvie f 17—36, 122, rapen f 7.20 f 8—11, ld. zomer 51—32, witlof f 11 0, selderie f 56— per 100 kg,; aard a f 7—53 per 100 sterking van onze positie in Europa, dat zij strategisch niet hoog genoeg aange slagen kan worden. 9 Terstond na de mislukking van deze plannen begon een verhoogde druk der Engelsche ooriogsophltsers op België en Nederland. Het doel was thans, nu de aanslag op de aanvoer van erts m’slukt was, om dóór het meesleepen van België en Nederland, het front tot aan den Rijn te verleggen en daarmede de plaatsen, waar het erts verwerkt werd, te bedrei gen en uit te schakelen. Op 10 Mei van het vorige Jaar begon de gedenkwaardig ste strijd misschien van onze geheele Duitsche geschiedenis. Binnen enkele da gen tljds braken wij door de vijandelij ke fronten en werd een toestand ge schapen, welke een operatie mogelijk maakte, die leidde tot de grootste ver nietigende veldslagen In de wereldge schiedenis Zoo stortte Frankrijk ineen, België en Nederland waren bezet De Britsche afdeelingen verlieten, verslagen en zonder wapens, verstrooid het Euro- peesche continent Op 19 Juli 1940 riep Ik toen voor de derde maal de Rijksdag bijeen. Ik heb ook die vergadering gebruikt om de we reld nog eens tot de vrede te vermanen. Mijn aanbod werd als het teeken van angst en lafheid van de hand gewezen. Het gelukte den Europeeschen en Ame- rikaansehen ooriogsophltsers, het gezon de verstand van de breede massa, die geen voordeel van deze oorlog kon heb ben, opnieuw te benevelen door leugen achtige voorstellingen, nieuwe hoop te wekken en daarmede ten slotte doorjnld- del van de openbare meening, welke door hun pers geleld werd, de volken weder om tot een voortzetting van de strijd te verplichten. Ook mijn waarschuwingen tegen het toepassen van de door den heer Chur chill gepropageerde nachtelijke bomaanvallen op de burgerbevolking werden slechts als een teeken van de Duitsche onmacht uitgelegd. Deze bloedigste dilettant van de ge-- schledenls der tijden meende In ernst de maandenlange gereserveerdheid van het Duitsche luchtwapen slechts als een bewijs voor de onbekwaamheid daarvan om bij nacht te vliegen te mogen opvat ten. Juist daarvoor heb Ik steeds gewaar schuwd en wel meer dan 1% maand. Dat deze waarschuwingen op Churchill geen indruk maakten, verwondert mij niet. Wat Is voor dezen man het leven van an deren waafd? Wat oeteekent voor hem cultuur, wat beteekenen voor hem bouw werken? Bij het begin van de oorlog heeft hij het reeds gezegd, dat hij zijn oorlog hebben wil, ook al zouden zelfs de steden van Engeland daarbij tot puin moeten worden. Hij heeft die oorlog nu gekregen. Mijn verzekering, dat wij van een bepaald oogenbllk af elke bom zoo noodlg honderdvoudig zouden vergelden, heeft dazen man er niet toe kunnen be wegen, ook maar eenmaal over het mis dadige van zijn optreden na te denken. WIJ zijn echter vastbesloten om voor el ke bom, ook In de toekomst, er zoo noo- dig honderd terug te werpen en wel zoo lang totdat het Britsche volk zich van dezen msidadiger en zijn methodèn ont daan heeft. Het beroep van dezen naren zijn trawanten op het Duitsche volk, juist ter gelegenheid van de 1 Mei-dag, om mij In de steek te laten, kan slechts verklaard worden of wei door een ver lamming of door de krankzinnigheid van een drinkeboer. Duitschland’s politiek op de Balkan. Uit deze abnormale geestesgesteldheid spruit ook het besluit voort om de Bal kan In een oorlogstooneel te veranderen. Als een gek loopt deze man sinds vijf Ja- ren door Europa en zoekt naar iets wat zou kunnen branden. Jammer genoeg zijn er altijd weer betaalde elementen te vin den, die voor dezen Internationalen brand stichter de poorten van hun landen open stellen. Zooals uit de gevonden documenten blijkt, rekende men op de mogelijkheden om In Zuldoost-Europa ongeveer hon derd divisies voor de belangen van Enge land te kunnen mrbllireeren. De plotselinge ln*enstortin- In Mei en

Schoonhovensche Courant | 1941 | | pagina 1