■JES om Spanning om Styüt neemt toe ID Gewichtige besprekingen te Vichy. Kort bestek. e schillen te koop Roosevelt voor twee problemen. Plaatselijk niguws 4 JUNI 1941. TIEN BLADZIJDEN. zoo lel- In de met Ut op IEBODIN: 'kgelt g«l 3 .pel ino f 250 Mkavxn 20 Gouda tooneeltje en raarom draaf rloge?” De Australische minister van oorlog, Spencer, heeft, volgens Associated Press medegedeeld, dat sedert de terugtocht van de Australische troepen op Kreta niets bekend is over de verblijfplaats van meer dan 6.000 Australiërs en Nieuw- Zeelanders. BTTBN 1S 10 x 10 M. x 5 Meter. - Schoonhoven. HO-TOESTEL oor 120 en 220 a Costakade 18, Groenendijk 16 (Hitland) l|wel. 4KER, k a.d. IJssel hun 70 Het DNJB meldt uit Berlijn: De BHt- sche torpedojager Encounter is, volgend inlichtingen van gevangen genomen le* den der bemanning, tijdens de lucht* en zeegevechten bij Kreta door Duitschege* vechtsvliegtyigen tot zinken gebracht. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. Prijs bij vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 3 maanden 130; p. poet 1J7H em- Ter ART irboari I lerstellen n.m.of z. bak I XJDRIAAN, I n a.d. Ilssel, I JUDRIAAN, en motoren, I Advertentlën1—6 regels 1.36, elke regel meer 0.21; derde plaatsing halve prijs. Adver- tentiën worden gratis g»- plaatst in „De Gorcumer”. ker. jrhulzen. Om- logal ruw met •sloot hij een t zelf naar de agen. Dit viel akkelijk. Ult- vonen arbeid, oorzlchtig de uls aan en weet van het Volgens een Ofl-berlcht uit Cyprus zijn Woensdag Australische troepen ter ver sterking van het garnizoen op Cyprus aangekomen. de levensgeesten weer op te wekken. Na dat de heer G. in de woning van C. v.d. W. door den dokter was behandeld, is hij naar zijn woning in Gelkenes gebracht. Nader vernemen wij echter, dat de heer Gelderblom vannacht om 3 uur is overleden. Het slachtoffer Is 60 jaar oud en laat een vrouw met 3 kinderen achter. De Londensche berichtendienst naar het D.N.B. meldt, mede, dat vol gens gegevens van het ministerie van ge zondheid 1 315.000 vrouwen en kinderen geëvacueerd zijn uit de in gevaar ver- keerende gebieden en dat een ongeveer even groot aantal zich vrijwillig naar andere, minder in gevaar zijnde gebie den heeft begeven. ELING ZEISJE gevraagd. prijs bij J. H. irgambacht. ier 100 kg. jk. In een nota aan den vroegeren Joego- Slavischen gezant in de Ver. Staten heeft de onderminister van buitenlandsche za ken, Sumner Welles, verklaard, aldus meldt Ass. Press, dat de Vereenlgde Sta ten de Joegoslavische regeerlng in bal lingschap verder zal blijven erkennen. AMBTEL1JKE BEKENDMAKING. Op grond van de verordening van den Rljkscommlssarls voor het bezette Neder, landsche gebied nr. 20 1941 wordt be paald: 1. Aan de Joden in den zin van par. 4 der verordening van den Rljkscommlssa- ris nr. 189 1940 wordt verboden: a. Het publieke baden in zee», strand-, zwembaden en overdekte badinrichtingen b. Het betreden van publieke plantsoe nen en lokalen, evenals het huren van kamers in publieke logeergelegenheden (hotels, pensions, logementen) in zee- en strandbadplaatsen en andere dergelijke plaatsen. Het bezoek aan paardenrennen als toeschouwer. Handelingen in strijd met dezen maat regel zijn overtredingen en worden met hechtenis van maximaal zes maanden en boete tot 1000 gulden of met een van bei de gestraft, voor zoover niet volgens an dere bepalingen een hoogere straf Is be paald. Deze regeling treedt heden in werking. Te Moskou is officieel medegedeeld, dat het volkscommissariaat van blnnen- landsqhe zaken, den correspondent van het Ëngelsche „News Chronicle”, John Scots, een langer verblijf In de Sowjet- Unle heeft ontzegd. Men verklaart, dat Scots herhaaldelijk tendentieuze berich ten heeft doorgegeven. de gehouden e handel de Zware kalf- n f 435—560, zeugen f 90 »iggen f 16— ren f 1830 otaal aange- an 400 run- 200 pinken 10 kalfkoelen iandel kalm, ihtere kalve- I, 600 biggen en flauw, in ader d; 1451 nant brengt het S.O.S.-seln land over. Vele neutrale waarnemers meenlng, dat zonder een ng). Elke regel tiën met dienst- eren (niet van imlijnde zaken reis tegen f 1.10 Hoopt hij op een incident? Naar het D.N.B. uit Washington meldt, constateeren de steeds welingeUehte com- mentaarschrijvers Alsop en Kintner in de Washington Post, dat Roosevelt voor twee problemen staat. In de eerste plaats beseft hij volko men hij heeft dat onlangs ook open lijk tot zijn naaste medewerkers gezegd dat Duitschland zonder Amerikaan- sche Interventie niet overwonnen kan worden. Dat deze interventie zeer spoe dig moet komen, wordt hem met aan drang voorgehouden door zijn medewer kers, door de Britsche regeerlng en nu ook door zijn ambassadeur te Londen, Winant. In de tweede plaats voelt Roosevelt, dat het Amerlkaanschê volk nog niet eendrachtig voorstander van deelneming aan de oorlog is en dat hij zijn beloften, afgelegd gedurende de verkiezingscam pagne, niet kan verloochenen. Boven dien mag hij geen onmlddellljke oor logsdaad ondernemen, zonder overleg met het parlement. Volgens Rooeevelt’8 meenlng, aldua Alsop en Kintner, is een „Dultsch inci dent” de eenlge uitweg uit dit dilemma. Hij hoopt nu, door de patroullledlenst der Amerlkaansche vloot, Duitschland tot het eerste schot te kunnen tarten. Geen vredesnelglngen. S.P.T. meldt uit Washington: De Amerlkaansche ambassadeur in Londen, John Winant, heeft, nadat hij twee besprekingen met staatssecretaris Cordell Hull had gevoerd, tegenover jour nalisten verklaard, dat Engeland geen neiging vertoonde voor vredesonderhan delingen. Hij sprak de geruchten, vol gens welke hij de vredesvoorstellen zou hebben meegebracht, met de meeste na druk tegen. De ochtendbladen geven de opvatting van kringen in Washington weer, dat Winant er opheldering over probeert te verkrijgen, hoever de Vereenlgde Staten met de hulp aan ingeland denken te gaan en wanneer die hulp verwacht kan worden. dlglng tegen een aanval. Reeds is de hélft van de bevolking der steden op Cyprus 'naar het vasteland overgebracht. Er zijn slechts zeer weinig Ëngelsche vrouwen op het eiland gebleven. Alleen de zusters van het Roode Kruis zijn nog aanwezig. Men gelooft te Nicosia dat een Duit- sche aanval op Cyprus moeilljker zal zijn dan de verovering van Kreta, daar de Ëngelsche luchtmacht de vliegvelden van Egypte en Palestina als betrekkelijk dicht bij gelegen steunpunten kan gebruiken. In de afgeloopen week heeft het loeien van de alarmsirenes aangetoond, dat vijandelijke vliegtuigen verschillende ma len boven het eiland verschenen. De be volking legde rust aan de dag. Cyprus bezit een eigen verdedlglngs- troep. Bovendien bestaat er nog een Cy- prus-regiment, dat aan de strijd in Oost en Noord-Afrlka en Griekenland heeft deelgenomen. De New York Times meldt uit Jerusa lem, dat daar de bouw van schuilplaat sen tegen luchtaanvallen Is begonnen. Ze moeten vóór eind Juni gereed zijn en in totaal 70 000 personen kunnen bevat ten. drie der aanvallende vijagdelljke Jagers. De vijand poogde Woensdagmiddagen -avond vergeefs de bezette gebieden bin nen te vliegen. Er ontstonden hierbij eenlge luchtgevechten, In welker verloop zes vijandelijke gevechtsvliegtuigen wer den neergeschoten. Een enkel vliegtuig drong tot boven Sleeswljk-Holsteln door. Gedurende de nacht heeft de vijand noch boven het rijksgebied noeh boven de bezette gebieden gevlogen. TOBROEK DOOR DE ITALIANEN BESTOOKT. Britten op de vlucht bij GaJla en Sldamo. In het weermachtsbericht van giste ren maakte het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: In Noord-Afrlka heeft onze artillerie aanzienlijke schade veroorzaakt aan de installaties en de versterkingen van de vesting Tobyoek. Onze vliegtuigen heb ben opnieuw schepen en installaties van die basis gebombardeerd. In de Egelsche Zee hebben vljandellj- ke vliegtuigen vannacht bommen gewor pen op het eiland Rhodos en eenlge schade aangericht. In Oost-Afrlka hebben twee van onze colonnes In een gezamenlijk optredende vijandelijke strijdkrachten op de vlucht gedreven in het gebied van Galla en Bi- damo. In een ander* aanval hebben on ze koloniale afdeellnggn zware verliezen toegebracht tan het regiment Nigeria. Onze Jagers hebben een vliegtuig van het type Hurricane neergeschoten. Een an der vliegtuig Is door onze machinegewe ren neergehaald. ENGEL8CHE ARBEIDERSPARTIJ WEN8CHT „TOTALE OVERWIN NING”. De „Daily Telegraph” meldt, dat LabourpartlJ op de zooeven beëindigde jaarvergadering met 430.000 tegen 19.000 stemmen een resolutie aangenomen heeft die „een totale overwinning tot noodza kelijke voorwaarde van «en rechtvaardi ge vrede” proclameert. In verband met haar wensch, de oorlogsproductle tot een maximum te helpen opvoeren, hebben de vakverenigingen zich vrijwillig bereid verklaard, afstand te doen, van vele voor waarden, waarvoor zij In vredestijd fel hebben gestreden. Uitdrukkelijk is men overeengekomen, dat alle wijzigingen In de arbeidsvoorwaarden slechts zijn voor den duur van den oorlog, het doel dezen te winnen STANDRECHT TE BAGDAD. Reuter meldt, dat zich in Bagdad stige onlusten hebben voorgedaan, handhaving van de orde heeft men het standrecht moeten afkondigen. U4K TIEN BLADZIJDEN. VRIJDAG 6 JUNI 1041 ?3» JAARGANG HIBWS8IAD VOORZUID HOLLAND EN UTRfOiT SCHOONHOVENSCHE COURANT J HOOFD REDACTEUR: W. KERREMANS, SCHOONHOVEN. Uiig. I. 4 W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN, Telef. 26. Giro 13711. Engeland zijn er door verdrongen, meldt het D.N.B. uit Washington. Het verzet tegen dit nieuwe wetsvoor stel, dat een voor vredestijd ongekende uitbreiding van de bevoegdheden van het Witte Huls tegenover het particuliere be drijfsleven vormt, groeit met het uur en zal waarschijnlijk tot zeer hevige debat ten In de volksvertegenwoordiging den. AMER1KAAN8CH OORLOG8- MATERIEEL NAAR IJSLAND. In de maandelljksche publicatie van het Amerlkaanscha ministerie van bul- tenlandsche zaken over de export van oorlogsmateriaal wordt voor het eerst Ijsland als afnemer van wapens, muni tie en ander wapenmatetleel genoemd. Volgens ean bericht uit- Washington aan de „Rheinlsch Westf. Ztg.” zijn In April van dit jaar exportlicenties voor Ijsland verleend tot een bedrag van 1.56 mlllloen dollar. Hiervan werd 133 m'l- lloen gebruikt. Militaire orders beslaan het grootste deel van dit bedrag. Meer vlootsteunpuntcn Atl. Oceaan. Het Huls van Afgevaardigden der Ver. Staten heeft Woensdag twee wetten aan genomen ter uitbreiding van vlootsteun- punten in den Atlantischen Oceaan. Op grond van deze twee wetten wordt een bedrag van 80 mlllloen dollar uitgetrok ken tot oprichting van steunpunten voor kleine schepen en opleldingsdepóts voor de Amerlkaansche vloot en het uchtwa- pen. NOMOERA VOELT NIETS VOOR OORLOG. Japan en Amerika hebben er niets bij te winnen. Ter gelegenheid van een diner, aange boden door de Japansche Kamer van Koophandel in de Vereenlgde Staten, heeft de Japansche ambassadeur, Nomoe- ra, een toespraak gehouden, waarin hij o m. zelde, dat de betrekkingen tusschen de Vereenlgde Staten en Japan rijk zijn aan moeilijke problemen. Hij zelde voorts van oordeel te zijn, dat beide landen bij een oorlog niets te winnen kunnen heb ben. LONDEN EN VICHY. S.P.T. meldt uit Londen: In verband met de toenemende span ning tusschen Engeland en Frankrijk is Woensdagnacht te Londen o.m. ver klaard: „Engeland behoudt zich het recht voor den vijand .ten te vallen, waar het hem vindt." De verklaring van de regeerlng te Vichy, dat Frankrijk zijn koloniale bezittingen alleen zal verdedi gen, wordt In Ëngelsche regeeringskrin- gen waardeloos genoemd. Men beschouwt ze slechts kis een formule, waarachter de regeerlng te Vichy een Duitach-Fransche samenwerking ook in dit opzicht tracht te verbergen, te meer daar Duitschland reeds zijn hulp heeft toegezegd. Duikbooten in actie op de Atlantische Oceaan. In totaal 24.406 ton sinkan gebracht Het opperbevel der Dultsche weermacht maakte gisteren bekend: Duikbooten hebben in het Noorden en het midden van de Atlantische Oceaan vijandelijke handelsschepen van in to taal 24.400 b. r. t. in de grond geboord. Motortorpedobooten vielen aan de Brit sche kust een formatie lichte Britsche zeestrijdkrachten aan en boorden daar van bij een koene aanval een door tor pedojagers sterk beveiligd Britsch hulp- oorlogsschlp van c.a. 6000 b. r. t. In de grond. Tegenaanvallen der vijandelijks jagers hadden geen resultaat. Het luchtwapen bombardeerde In de nacht van Woensdag op Donderdag voor de oórlog belangrijke installaties In Mid den- en Zuld-Engeland. Vooral aanval len op de Industrtebedrljven van Bir mingham en de havenwerken van Chat ham hadden succes. Overdag werd aan de Bchotsche Oost kust het vliegveld van Wick met Succes gebombardeerd. Bij een aanval op een fabrieksbedrljf in Noord-Schotland werd een werkloods door voltreffers verwoest. Het aantal gevangenen én de bult op Kreta blijven toenemen. In Noord-Afrlka namen batterijen van het Dultsche Afrlkacorps vijandelijke concentraties van voertuigen bij Tobroek en verscheidene In de haven liggende Britsche transportschepen krachtig on der vuur. Aan het front bij Solloem werd een vijandelijke aanval afgeslagen Dult sche luchtafweerartlllerie en Jagers sloe gen op 2 Juni Britsche aanvallen opeen vliegveld bij Tobroek af an vernielden BURGEMEESTER G. 8LOB ERNSTIG ZIEK. Meerkerk. De vergadering var) het Al gemeen Bestuur van de Drinkwaterlei ding Alblasserwaard en Vljfheerenlan- den, die Woensdagmorgen werd gehou- deelt, den onder voorzitterschap van burge meester G. Slob, moest korte tijd na d» opening geschorst worden wegens plot selinge ongesteldheid van burgemeester Slob. Burgemeester Diepenhorst verdaagd» de zitting. Hedenmorgen vernamen we dat d< toestand van burgemeester Slob nog zorg wekkend Is en niet toelast hem naar huis te vervoeren. De burgemeester wordt dan ook ter plaatse verpleegd. Ernstige berichten? De New York World Telegram Is van meenlng, dat Winant buitengewoon ern stige berichten heeft meegebracht, die „bijna op een uiterste crisis zouden wij zen”. Er is reden om aan te nemen, dat Churchill aan Roosevelt heeft medege deeld, dat Engeland alleen niet eens tot het volgend jaar stand kan houden. Wi- van Enge- zljn van gewapende Amerlkaansche hulp Engeland tot een of andere vorm van een vrede door onder- handellngen zou kunnen worden ge bracht. Roosevelt Is In een moeilijke po sitie, want de Ver. Staten zijn nog min der op de oorlog voorbereid dan Enge land en Frankrijk d|t waren. De Amerl kaansche vloot Is weliswaar voor een oorlog op één oceaan gereed, maar niet voor een op twee oceanen. VERZET TEGEN NIEUWE MACH TIGINGEN. Het Maandag Ingediende wetsontwerp, dat den' president der Ver. Staten mach tigt tot beslag op alle particuliere eigen dom in het belang van de landsverdedi ging, staat in het middenpunt van de politieke discussie. Zelfs de konvooikwes- tia en het vraagstuk van ri* hulp aan TE WATER GERAAKT RN OVERLEDEN Groot-Ammers. De heer P. Gelderblom die vermoedelijk op de fiets een toéval bestemd kreeg, is Donderdagavond in de nabijheid A van fle Haarsteeg in het water terecht gekomen. Een voorbijkomende wlelrijdej de heer V. zag een fiets In het gras lig gen, wat hem door de ongewone ligging wat vreemd voorkwam en terstond daar op zag hij een mensch in het water drij ven voorover. Met behulp van C. v. d. W. heeft hij den drenkeling op de wal De Popolo d'Italla bevestigt in een be- gebracht, terwijl Intusschen de dokter richt uit Beiroet, dat het te Bagdad tot werd gewaarschuwd. Hoewel de toestand ernstig» straatgevechten tusschen Irakee- uiterst ernstig leek, gelukte het dokter zen en Britsche soldaten is gekomen. De Flohil, die ter plaatse spoedig verscheen, Engelschen maakten tenslotte van machinegeweren gebruik, waarbij menschen om het leven kwamen. Volgens te Vichy ontvangen berichten schijnt de rust te Bagdad hersteld te zijn. In Fransche kringen heeft men de indruk, dat de gebeurtenissen In Irak den Engelschen niet veel sympathie heb ben bezorgd. Volgens alle berichten, waarover men hier beschikt, blijft de Irakeesche bevolking een uiterst gereser veerde houding tegenover de Engelschen aannemen. 31 lammeren, graskalveren, runderen, elen f 540— 10—330, vare- rzen f 330— -160. ilf- en melk- •Ujke handel, ir varekoelen i exemplaren lerd In prijs. >er kort mei FRANKRIJK KOOS DE ZIJDE VAN DUITSCHLAND. De aandacht der politieke kringen te Vlchy is geheel in beslag genomen door de besprekingen van het Fransche kabi net. Deze besprekingen staan in verband met de internationale toestand en met de aanwezigheid van den opperbevelheb ber der Fransche strijdkrachten in Noord- Afrlka, generaal Weygand en den gou- verheur-generaal van Fransch West- Afrlka, Boisson. Tegenover de talrijke veronderstellingen, die dé aanwezigheid dezer twee persoonlijkheden uitlokken, legt men In verantwoordelijk» kringen de grootste terughoudendheid aan de -dag. Wel wijst men er op, dat generaal De Gaulle en generaal Öatroux te Haifa zijn aangekomen voor stafbespreklngen met den Engelschen opperbevelhebber in Pa lestina, generaal Sir Henry Maitland Wil ton. Hieruit en uit de artikelen in de Ëngelsche pen trekt men de conclusie, dat er in Ingeland een stroomlng bestaat die er niet voor zal terugschrikken met geweld tegen sommige deelen van het Fransche koloniale rijk, voornamelijk te gen Syrië, op te treden. Bedoelde kringen herhalen, dat er in het buitenland nog te w weinig begrip heerscht voor ’t feit, dat admiraal Dar lan zijn politiek geheel heeft ingesteld op een overwinning van Duitschland, waarbij radicaal Is gebroken met de s*n- timenteele geaardheid van het Fran»che volk. Tegenover de harde noodzakelijk heid mag het gevoel geen rol spelen, al dus Is men te Vlchy van oordeel. De Fransche radio heeft de Ëngelsche beschuldigingen, als zou Frankrijk aan Dultsche troepen toestemmnig hebben verleend Syrië als opmarschgebled te ge bruiken van de hand gewezen en betoogd dat er een groot verschil bestaat tusschen de aanwezigheid in Syrië van Dultsche leden van de wapenstilstandscommlssle of van beschadigde Dultsche vliegtuigen en het zich op Syrische bodem bevinden van Dultsche troepen. Men toont zich In Vlchy eenlgazim nerveus als gevolg van de berichten, dat sterke afdeellngen Ëngelsche troepen langs de westelijke grens van Irak zijn geconcentreerd en dat vrij sterke Brit sche vlootstrijdkrachten tusschen Cyprus en Syrië kruisen. Uitbarsting van het conflict nabij? „De oorlog in Syrië kan binnen enkele dagen, binnen enkele uren zelfs uitbre ken," schrijft de Times van gisteren, naar 8.P.T. uit Londen meldt. Voorts verklaart het blad, dat het bericht, als zouden Dultsche troepen reeds In Syrië geland zijn, nog niet bevestigd kon worden, doch dat dit In leder geval te verwachten is. Engeland heeft, zoolang als het mogelijk was, gehoopt dat generaal Weygand zou weigeren met Duitschland samen te werT ken, zooals Laval dit gedaan heeft, maar ook deze hoop bestaat thans niet meer. Het zou dom zijn om hierop nog te ver trouwen, besluit de Times. Amerlkaansche politiek leed schipbreuk. Te Berlijn Is men zeker van Vlchy en overtuigd, dat Amerika met zijn pogingen en dreigementen schipbreuk heeft gele den. Frankrijk heeft zijn beslissing ge nomen en wel voor Duitschland en de nieuwe ordenlhg van het continent te gen Engeland en indien het zoo moet zijn, eveneens tegen Amerika. Derhalve twijfelt men er te Berlijn niet aan, dat Vlchy zich niet door de tegenpartij laat beïnvloeden en dat Frankrijk zijn positie in Syrië met alle middelen zal verdadl- Een. Tegenover een conflict In Syrië zou Duitschland niet onverschillig kunnen ataan. Een bezetting van Syrië do^r de Engelschen zou tevens de mogelijkheid bieden, dit land te gebruiken els basis voor verdere acties, waarbij het niet uit gesloten moet worden geacht, dat Enge land dan toch weer pogingen zal doen om de huidige rust op den Balkan op nieuw tè verstoren. DE VERDEDIGING VAN CYPRUS. Evacuatie der steden. United Press meldt uit Nicosia op Cy prus, dat het eiland op het oogenbllk in tensief wordt voorbereid vpor ds verde- Klnd met rijwiel in moddersloot. Reeuw Ijk. Op de ’s-Gravenbroeksche« weg raakten twee wielrljdsters met hun fietsen verward, waardoor één harer de macht over hara stuur verloor en In de modderlsoot voor de woning van den heer A. M. Bouters reed. Achter op d« flets zat In oen zitje een kind. Het kind kwam hierdoor met de flets in de sloot terecht, waardoor het in groot gevaar vrkeerde, temeer, daar het vastgebonden zat. Omwonenden snelden te hulp en wisten het kind uit zijn gevaarlijke posi tie te bevrijden, waarna het rijwiel werd opgehaald Het kindje bleek gelukkig geen nadeelige gevolgen van dit modderbad te hebben gehad-

Schoonhovensche Courant | 1941 | | pagina 1