1 SCH00NH0VEN5CHE COURANT fsfÜ JES Engelsche aanval op Syrië en Libanon. i Coops ogltt - Goud* jtrecht Generaal de Gaulle In de actie betrokken slkgeit natreken sbrik te koop Engeland zoekt een uitweg. Invasie in Amerika is onmogelijk verklaart Hitler. De eerste vijandelijkheden. ACHT BLADZIJDEN den ir rangers sa- Een in goeden een «n in goeden Ine jhteh jpen- IENTJE. Lekdijk, Am- KUFORT JYTER. sche eilanden Martinique en Guadeloupe. Hull zeide, dat te verwachten was, dat Ver- kano. omschrijving louda. - aboden: teenen we PUIN. >STAAL, hoonhoven k te koop: Een -keerende ▼oor 7.50 s voor kinderen :erkstraat B 17 \M ïrgambacht. ut. werslult. erdam. b. Duurstede 'edieten. I., 6 mnd. X JLM 1H1 FAGEUfS. ranwajen», at. w.o. één odél. ntje op ijzer >sen. 58, Meerkerk No. M4<- *CHT BLADZIJDEN - MAANDAG J1N1 1M1 IK NIEHWSNAD VOORZUID HOLLAND EN UTRECHT koop: EN BAK 160; Damea ikastje; Ruat- i bij J. DEN 13. houden. Men verwondert er zich echter over, wanneer de Vereenlgde Staten niet kunnen begrijpen, dat de vaste taak der Fransche regeerlng in de buitengewoon moeilijke toestand, waarin zij zich be vindt, er in bestaat, de vitale belangen van Frankrijk en zijn Imperium te be hartigen. Engeland zouden zijn gericht. Hierbij duidde Huil de mogelijkheid aan vaneen verbreking gen en AST sten, eksteroogen, - Het wordt rd door ZUSTER 48 (bij de Vlsch. - Telefoon 203A •naf 2.50 der diplomatieke betrekkln- een volledige blokkeering der HULL WAARSCHUWT VICHY. HOOFBREDACTEUR: W. KERRRMANS, SCHOONHOVEN. Uiig. W. M. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN, Teief. 20. Giro 137«3. plaatst in „De Gorcumer". werp van een hoogst ongerechtvaardigde aanval, waartegen ons geweten In op stand komt. Eerst thans wordt de Fran sche souv. in Libanon voor de eerste maal bedreigd. Dat kunt gij van mij gelooven. Uw Hooge Commissaris heeft het u ook reeds tweemaal gezegd. Ik herhaal het voor u. Gij strijd voor een rechtvaardige zaak voor de zaak van de onaantast baarheid van de gebieden, die de geschie denis aan het vaderland heeft toever trouwd. Gij zult ze weten te verdedigen. Mijn wenschen en die van geheel Frank rijk begeleiden u. (w.g.) PHILIPPE PETAIN. i?). Elke regel iên met dienst een (niet van mlijnde zaken els tegen f 1.10 militaire nog hechts weinig bijzonderheden bekend waren geworden. Uit bevoegde militaire kringen in Vichy wordt vernomen, dat de Engelsche aanvallen zoowel van Pa lestina als van Transjordanlë zijn uit gegaan. Engelsche strijdkrachten hebben Aangevallen in de richting van Merj Ayoum, terwijl concentraties afvallige Fransche strijdkrachten in de nabijheid van Mafra worden gemeld. Het aanvals front strekt zich uit van Merj Ayoem in de Libanon tot in het Zuidelijk deel van Dsjebel el Droes. Het is echter geen aan eengesloten gevcchtslinie. integendeel, de vijand tracht in afzonderlijke colonnes op te rukken. Het feit, dat generaal Wllson benoemd is tot opperbevelhebber van de voor de aanval op Syrië en den Libanon in den strijd geworpen Engelsche troepen en de strijdkrachten van de Gaulle, wordt in Fransche kringen te Vichy aldus uitge legd, dat Engeland met deze maatregel reeds zijn masker hééft laten vallen en antwoord van Nederlandsch-Indië was op talrijke punten niet bevredigend geweest, zoodat van Japansche zijde op helderingen werden gevraagd. Mocht men Japans goede wil en oprechtheid niet be grijpen, dan blijft alleen het vertzek van de Japansche delegatie over. Het standpunt van Tokio. Het D.NB. meldt uit Tokio: In offlcleele Japansche kringen wordt het door de regeerln* wan N&dwiwxtx*-- Indië verstrekte antwoord aan Japan on bevredigend genoemd. Men kan evenwel nog niet zeggen, zoo verklaarde men ver der, of de onderhandellngen in Batavia zullen worden voortgezet of niet. Domei meldt uit Tokio, dat uit Bata via het volgende bericht is ontvangen: Ofschoon het antwoord van Neder- landsch-Indië als onbevredigend wordt beschouwd, zal de Japansche delegatie nog een laatste poging doen om door verdere onderhandellngen tot-een overeenkomst te geraken. Men Is van gevoelen, dat „eenige tijd” noodig zal zijn om vast te stellen, of de Nederlandsch-Indische autoriteiten wel of niet werkelijk het voornemen hebben de besprekingen tot een succasvol besluit te brengen, aldus verluidt van den kant van de Japansche delegatie. Te kennen gevende, dat zijn geduld op de proef werd gesteld, maar niet was uitgeput, zeide Josjizawa: „Ik kan thans niet zeggen, of ik den Nederlandschen gedelegeerden zal verzoeken hun hou ding verder te herzjgi. Ik zal mijn best blijven doen om helpoel van mijn mis sie tot stand te brengen. Wanneer achter blijkt, dat het ónmogelijk Is, een bevre digende oplossing te bereiken, dan blijft er geen andere weg over dan terug te keeren naar Japan.” Er verluidt, dat Josjizawa nieuw» in structies uit Tokio verwacht, alvorens re gelingen te treffen voor een verder con tact met de Nederlandsche vertegenwoor digers. - van de lëytl^r der L .Jfthlza- k Wicht bÉj|»rcen zah Hoog- straten, anderhalf uur hebben geduurd. Het antwoord van Nederlandsch-Indië >este colling- eslag. - Wil ROELOFS, Oudewater. VimMri MaanRw, WBiiwRm •n Vrifdag. Prtja MJ veoraittete- Mng: voor BdhotmWen per I mauadm 1M: FF*/ Beschikt Engeland wel voldoende transportmiddelen, om troepen gesteld dat zij voor dit doèl gemist kunnen worden in de strijd te werpen? Het is bijna niet aan te nemen, dat het opnieuw troepan kan onttrekken aan Egypte. Ten eerste zijn deze reeda in niet onaanzienlijke mate gedund door de gevechten in Griekenland en op Kreta, doch bovendien worden de Nijldelta en het fiueakanaal langzamerhand bedreigd door den tegenstander. Wellicht komen in Abesslnlë binnenkort strljdkracl vrij; doch het vervoer van deze tróepv»- deelen naar Kleln-Azië vormt een vraag stuk op zichzelf, zelfs al zou men daar voor gebruik kunnen maken van de Roe de Zee, wat op zijn minst genomen als twijfelachtig moet worden beschouwd. Bovendien vinden de Engelschen Syrië geenszins onvoorbereid. Generaal Dentz, de tegenwoordige Hooge Commissaris voor Syrië, heeft, naar men verzekert, tijdig bepaalde instructies van de regea- ring te Vlchy ontvangen, daar men de toestand reeds eenige dagen als uiterst kritiek beschouwde. Aan de andere kant wijst men op het bedenkelijke feit, dat sjich, onder de Fransche troepen onbetrouwbare elemen ten bevinden, vooral onder de officieren. Dit is een zeer hinderlijke handicap voor het mem en van bepaalde maatregelen. Men kan niet anders hopen, dat het den betrokken autoriteiten zal gelukken, tij dig het kaf van het koren te scheiden. Ned.-Indië en Japan. Antwoord van Batavia niet bevredigend. Domei verneemt uit Batavia, dat Jen- kitsji Josjizawa, de leider van de Japan sche delegatie voor de handelsbesprekln- gen en H. J. van Mook, directeur van het Nederlandsch-Indische departement van economische zaken Vrijdagmorgen zijn bijeengekomen. In een telefonisch interview, „Nlsjl Nlsjl Sjimboen” nuOPW Japansche delegatie in B'&aw wa, heeft deze volgens eeWlW uit Tokio verklaard, dat lingen van Vrijdag met Van?|pÈ chef van de handelsafdeeling VTCHY VERONTWAARDIGD.) Het bericht over de aanval op Byrlë heeft, naar door DNB. uit Vlchy gemeld wordt, in Fransche regaerlngskringen verontwaardiging gewekt. Men wijst er o.a. op, dat deze Britsche aanval door niets gerechtvaardigd wordt. Het betreft hier de voortzetting van het plan om de tragische toestand van Frankrijk uit te bulten en zijn imperium te bemachtigen. Verder wrodt verklaard, dat de Engel- echen bij deze aanval op Syrië, precies zooals bij hun vroegere aanvallen, met gebruikmaking van valsche voorwendsels zijn opgetreden. Evenmin als er in Mers- el-Kebir, Dakar, Gabon en Nieuw-Cale- donlë DulMchers waren zijn er thans In Syrië Dultsche soldaten en er heelt er zich ook nooit een bevonden. De aanval op Syrië kan slechts ten doel hebben dat Engeland zich op kosten van Frankrijk voor de In de Mlddellandsche Zee en In het Nabije Oosten geleden nederlagen wil schadeloos stellen. De Gaulle, zoo verklaart men verder, heeft herhaaldelijk gezegd, dat hij niet tegen Franschen zal strijden. Deze be lofte is ook opgenomen in de overeen komst, die verleden jaar tusschen hem en Churchill is gesloten. Hij geeft dus een .mooi voorbeeld, hoe hij zijn woord houdt. Verder wordt in Fransche regeeringa- kringen gewezen op de proclamatie van den Franschen verrader-generaal Ca troux, alsmede op een verklaring van den Engelschen gezant te Cairo. Catroux heeft in zijn proclamatie aan Syrië en Libanon volledige souverelniteit en on afhankelijkheid beloofd, hetgeen bij ver drag tusschen hem en de vertegenwoor digers van Syrië en Libanon zou worden vastgelegd. De Engelsche gezant te Cairo, Lampson, heeft verklaard, dat de blok kade tegen Syrië opgeheven zal worden en dat Syrië onder het regime van het Engelsche pond zou worden geplaatst. In deze proclamaties is de werkelijke reden van de Engelsche aanval te lezen, n.l. de vastbeslotenheid van Engeland om de petroleum van Irak en zoodoende de kaptallstlsche belangen van de Londen- sche City te beschermen. De invasie in Syrië door Engelsche troepen en door huurlingen van Engeland vormt op on dubbelzinnige wijze een vijandelijke daad tegen de Fransche souverelniteit. Ten slotte constateert men in Fransche regeerlngskrlngen dat men in alle kalm te en koelbloedigheid de ontwikkeling van de toestand In Syrië te gemoet ziet. den zouden patroullleeren. De Fransche offlcleele Instanties op het eiland hadden zich verplicht geen goud van daar te verzenden, zonde? de Vereenlgde Staten hiervan in kennis te stellen. Deze maat regelen zijn vervat In een overeenkomst tusschen de Ver. Staten en admiraal Roberts, den Franschen Hoogen Commis- In een lange formeele verklaring hpeft garis voor de Fransche bezittingen op de minister van bultenlandsche zaken der Vereenlgde Staten, Cqydell Huil, de regeerlng van Vlchy gewaarschuwd, gee- PETAIN TOT DE FRANSCHEN IN DE LEVANT. Op grond van de aanvallen, die gister ochtend gepleegd zijn op Syrië en Liba non, heeft de Fransche staatschef, maar schalk Pétaln, naar het D.NB. uit Vlchy meldt, de volgende boodschap, bestemd voor de Franschen In de Levant, aan den Hoogen Commissaris en opperbevelheb ber in Syrië, generaal Dentz, gericht: Franschen van de Levant. De landen, waar gij leeft en voor welker welvaart gij sedert lange jaren hebt gewerkt, zijn thans het voorwerp van een niet tekwa- liflceeren aanval. Deze aanval wordt, evenals in Dakar, geleld door Franschen, die zich geschaard hebben achter de va nen van den opstand. Gesteund door de Britsche imperiale troepen, schrikken zij er niet voor terug hst bloed te vergieten van hun broeders, die de eenheid van het imperium en de Fransche souverelniteit verdedigen. Tegenover de smart, die door dit feit veroorzaakt wordt, kan het vrije Frankrijk in alle stelligheid den trots plaatsen niet het eerst de wapen* te heb ben opgeheven tegen rijn voormalige bondgenooten. Thans evenmin als in Mers-el-Keblr, in Dakar of Sfax. Voor het geweld kwam de list. Sedert eenige dagen beweerde Inderdaad de propagan da, die het voorwendsel smeedde voorde aanval, dat de Dultsche troepen in groe ten getale in onze Levanthavens aan land gingen, dat Frankrijk op het punt stond Dultsehland de gebieden uit te le veren, welker verdediging ons is toever trouwd. Gij, die ter plaatse zijt, weet.dat alles onwaar is. Gij weet, dat de enkele vliegtuigen, die op deze gebieden een tusschenlandlng hebben gemaakt, thans uit Syrië zijn vertrokke i, met uitzonde ring van vijf of zes, die niet meer In staat zijn om te vliegen. Gij weet, dat er geen enkele Dultsche soldaat noch in Syrië, noch in Libanon ia. Gil zilt dus hetvoor- AMERIKA NEEMT VREEMDE SCHEPEN OVER. Ook de Normandlë? President Roosevelt heeft Vrijdag de persconferentie geopend met ae mede- deeling, dat hij een wet had ondertee- kend, welke betrekking heeft op het ver werven van vreemde in de Amenkaan- sche havens, in de Kanaalzone of op de Phllippljnen werkloos opgelegde blnhen- landsche of bultenlandsche schepen. Voorts heeft hij een beschikking uit gevaardigd, waardoor de federale scheep- vaartoverheld wordt gemachtigd, deze schepen op eenigerlei wijze aan te koo- pen en of wel zelf te gebruiken of te vercharteren. Geen schip mag echter zonder zijn uitdrukkelijke machtiging on der een vreemde vlag gebracht worden. Daarentegen mogen de schepen de vlag gen van de Ver. Staten of van Ibero- Amerlkaansche landen of anderé neutra le landen voeren. De New York Journal American meldt, dat de Ver. Staten reeds 84 In Ameri- kaansche havens opgelegde schepen heb ben overgenomen. Onder hen zouden zich ook het Fransche luxe-schlp Normandlë en nog 11 andere Fransche schepen be vinden. FRANSCHE SCHEPEN IN BESLAG GENOMEN. De hooge commissaris voor Martinique heeft bekend gemaakt, dat de Engelschen het Fransche vrachtschip Arrlca op 500 zeemijlen van Martinique hebben aan gehouden en in beslag genomen. De Fransche Westlndië-vaarder de Due d'Aumale M4.484 b.r.t.) is op verzoek van Engeland te»New York vastgehouden. MARTINIQUE EN GUADELOUPE. De houding der Ver. Staten. De Amerikaansche minister van Bul tenlandsche Zaken, Cordell Hull, heeft ëen verklaring afgelegd over Amerika's Een riskante onderneming. Door het verlies van Kreta, wellicht gevolgd door dat van het eiland Cyprus, ziet Groot-Brlttannlé zich in een nete lige positie- gebracht. Beide eilanden vormden onmisbare steunpunten voor zijn macht in het Oostelijke bekken VAn de Mlddellandsche Zee ter beveiliging van zijn sleutelstelllng, die het de open houding van de vrije weg naar Indlë moest verzekeren. Reeds door het verlo ren gaan van Kreta zijn de Engelsche verbindingslijnen ernstig geschaad; wan neer daarbij het verlies van Cyprus mocht komen, moet Engeland op een tegenactie bedacht zijn. Blijkbaar heeft Londen daarom het oog laten vallen op fiyrlë. De vraag is echter of de strijdkrachten, waarover Engeland beschikt, een onderneming, als nu in het qaburige Oosten op touw is gezet, wel toelaten. Beschikt Engeland wel ovêr deze dat het aanvankelijke vooruitschuiven van de Fransche afvallige generaals De Gaulle en Catroux slechts een voorwend sel vormden om de ongerechtvaardigde aanval te wettigen. De „New York Times” maakt melding van een onderhoud, dat Hitler op 23 Mei heeft gehad met den Amerikaanschen journalist Cudahy. Cudahy, aldus dit bericht, heeft Hitler gezegd, dat de oppositie tegen Duitsch- land in de Vereenlgde Staten in hoofd zaak berust op de vrees, dat de veilig heid van het Westelijk Halfrond wordt bedreigd door een Dultachen aanval. - Hitler lachte daarom en zeide, dat het denkbeeld van een inval op het Weste lijk Halfrond even fantastisch is als dat van een invasie op de maan. Hij zeide een. te hooge opvatting van het verstand der Amerikanen te hebben, dan dat hij kon gelooven, dat een Amerikaan, die nadenkt, werkelijk Iets dergeiljks zou kunnen vreezen. Hij was er van over tuigd, dat de invaalepraatjes tegen beter weten in, in omloop waren gebracht door oorlogsdrij vers, die een oorlog een winst gevende aangelegenheid achten. Als de aanval op Kreta reeds moeilijk scheen, is een aanval over een open zee gebied van 2500 mijl iets, dat men zich niet kan voorstellen. Hitler selde nooit gehoord te hebben, dat iemand in Duitschland de Missis sippi Dultsche grens noemde, zooals de Australische minister-president de Rijn de grens van Australië had genoemd. Duitschland heeft te veel ernstige vraag stukken in Europa, dan dat hét ooit een inval in Amerika zou doen. Cudahy verklaarde daarop, dat vele Amerikanen van oordeel zijn, dat een Dultsche overwinning een ramp voor de Vereenlgde Staten zou zijn, doordat de lage levensstandaard van den Duitschen arbeider het de Amerikaansche nijver heid niet mogelijk zou maken, tegen Duitschland te concurreeren. Hitler ant woordde, dat het natlonaal-socialistische streven naar verhooglng van het levens peil der -arbeiders dwl> de oorlog is on derbroken, doch dat het na de vrede met verdubbelde kracht zal worden hervat. Hij zeide zich af te vragen, waarom houding ten aanzien van de Wèst-ïndl- men Duitschland heeft uitverkoren als economische bedreiging van Amerika, of schoon Duitschland slechts een bevolking oorlogsschepen en vliegtuigen der van 85 millloen zielen op een oppervlak- eenigde Staten dagelijks bij deze ellan- te van slechts «00.000 tot 700000 vier- kanten k.m. heeft, terwijl het Britsche rijk een bevolking van 400 millloen, Ja pan een van 100 millloen, Rusland een van 170 njillloen en de andere landén een van 500 millloen zielen hebben. Britsche t/Sepen en strijdkrachten van de Gaulle, zoo meldt het D.N.B., hebben Zondagochtend vroeg een aanvil gedaan op Zuid-Syrié en Zich in beweging gezet in da richting van Dzjebel el Droes. Brit sche vliegtuigen hebben het vliegveld Mezze, nabij Damascus, gebombardeerd en volgens een bericht van radio-An- kara de olle-lnstallaties van Beiroet. Het opperbevel in Syrië en Libanon heeft Zondag het volgende communiqué gepubliceerd: Britsche troepen hebben vandaag om 3 46 uur de Zuidelijke grenzen van Syrië en Libanon aangevallen. Zij zijn in con tact gekomen met de voorhoede, die de strijd overeenkomstig haar opdracht heb1- ben aanvaard. Bij de aanval op 't vlieg veld Mezze werd geen groot schade aan gericht. Er rijn evenmin slachtoffers te betreuren. De Fransche Hooge Commissaris van Syrië en Libanon, generaal Dentz, heeft het opperbevel over de Fransche troepen op rich genomen. Hij heeft in verwand met de Engelsche aanval bevel gegasfjn tot sluiting van alle scholen. Van offlcleele Engelsche «ijde Is mede gedeeld, aldus Reuter, dat de opmarsch van de strijdkrachten van de Gaulle en van de Britsche troepen gisternacht om twéé uur begonnen is. De Britsche be richtendienst heeft hieraan toegevoegd dat generaal Wllson het opperbevel over de operaties in Syrië heeft. COMMUNIQUE DER FRANSCHE REGEERING. De Fransche regeerlng heeft een com muniqué gepubliceerd, waarin o.a. gezegd wordt; „De Engelschen en de aanhangers van de Gaulle hebben Syrië aangevallen, dat volgens hun bewering door Dultsche troepen zou zijn bezet. Een zekere mijn heer Catroux heeft een proclamatie uit gevaardigd, waarin hij de bevolking der onder Fransch mandaat staande gebie den tot opstand tegen Frankrijk ophitst. De Fransche regeerlng herhaalt, wat rij reeds verzekerd heeft, n.l. dat zich geen Dultsche troepen in Syrië bevinden. Engeland pleegt derhalve een nieuwe, ongerechtvaardigde aanvalshandeling te- gen het Fransche imperium. Wij verde- dlgen dit imperium tot de uiterste grens van onze krachten.” Batavia protesteert. Nader nog Ineldt D. N. B. uit Tokio: De Nederlandsche gezant, generaal Pabst, heeft hier bij het Japansche mi nisterie van Bultenlandsche Zaken protest Ingediend tegen de recente ver klaring van den woordvoerder van het bureau van voorlichting der regeerlng, die de Nederlandvch-Indlsche overheid In verband met de hande’cbespreklnfcen van onoprechtheid beschuldigd had. Uit off’cieele Japansche kringen wordt hieromtrent vernomen, dat van Japan- «Mde saen antwoord w dit protest in dat zij niet naar Frankrijk' of Fransch Noord- Afrlka worden doorgezonden. Een be paald bedrag van de thans bevroren Fransche fondsen zal worden vrijgegeven voor den aankoop van levensmiddelen voor de eilanden. het Westelijk Halfrond. Admiraal Roberts staat er borg voor, dat de Fransche be- zittingen op het Westelijk Halfrond zich nerlei beslissingen te nemen, die tegen zullen onthouden van iedere activiteit, zouden zijn gericht. Hierbij qie de Amerikaansche belangen zou kun- nen benadeelen. De Ver. Staten zijn bereid, de Fransche eilanden toe te staan levensmiddelen en Fransche saldi in de Vereenlgde Staten, belangrijke ravitailleerlngsmaterlalen indien een verder onderzoek de Juist- Amerika te koopen op voorwaarde, held mocht bevestigen van de voorloo- pige berichten, betreffende actieve menwerking van Vlchy met Berlijn. OFFICIEEL COMMUNIQUE ALS ANTWOORD. Betreffende de persverklaring van Huil over de Fransch-Amerlkaansche betrek kingen is Vrijdagavond In Vlchy het vol gende offlcleele communiqué uitgegeven: De Amerikaansche minister van bul tenlandsche zaken, Huil, heeft op de persconferentie een verklaring afgelegd betreffende de Fransch-Amerlkaansche betrekkingen, waarin hij heeft gezegd, dat wanneer de Fransche regeerlng een politiek van samenwerking met andere mogendheden aanneemt met het doel, aanvallen te doen en dwang te oefenen, deze politiek door de Vereenlgde Staten als onvriendelijk beschouwd moet wor den. In bevoegde Fransche kringen geert men uitdrukking aan zijn verbazing, dat de Amerikaansche staatssecretaris Huil een politiek karakteriseert als politiek van aanval en dwang, terwijl die poli tiek tegen niemand is gericht, de belan gen van geen andere mogendheden schendt en zich alleen laat lelden door het streven betere betrekkingen in Euro pa tot stand te brengen en de vrijheid van het Fransche Imperium en zijn ver keerswegen tegen Iedere aanval in stand te houden. Men wijst erop, dat de Fran sche regeerlng van haar kant er groote prijs op stelt met de Vereenlgde Staten vrlenascbapp^'A'ke betrekkingen te be- DE BRITSCHE OPMARSCH. Onder dagteekenlng van gisteren meldt het D.NB. uit Vlchy, dat daar tot dus ver over het verloop van de operaties in Syrië en de Libanon bijzonderheden akenl

Schoonhovensche Courant | 1941 | | pagina 1