SCH00NH0VEN5CHE COURANT f □Es touw len HEVIGB GEVECHTEN IN SYRIË. 1NTEN Successen der Duitsche oorlogsvoering. •n, •nzichtbair ONDERZEEëR BRENGT 22.700 TON TOT'ZINKEN. •4 TEEN BLADZIJDEN Ito. M4A heeft voortdurend nauwe het DE STRIJD IN HET NABURIGE OOSTEN heeft :hte bepleitte □k uitspraak rechtsvervol- zich voor de irantwoorden, ■nishandeling, tgesteld, om- iren versche- handeling op n justitie te- gevangenis- OKEN. de colportage October 1040 311c en Vader- ;aan tusschen rsonen uit het jes passeerde title H. E. P, n daarbij ge- lienstrevolver. )nen gewond, mdlge, lever- levensgevaar aar voor bllj- FRANSCHE TROEPEN TERUGGE TROKKEN OP SAIDA. Naar de Britsche berichtendienst meldt zijn de geallieerde troepen, die langs de Syrische kust opereeren, op felle tegen stand gestuit. In Fransche militaire krln- ENHOEVEN sveld. CARRIERBAK, bakker of krul- goed als nieuw, Kadijkschelaan FE KOOP! .elands-Molest- ntraal Beheer, 2 en de aan- gste f 10 per d op het plat- sten niet hoo- omt het B. en I aan te slul- jene stemmen Advertentlën: 1—4 regels 1.31, elke regel meer 0 21; derde plaatsing halve prijs. Adver tentlën worden gratis ge- plaatst In „De Oorcumer”. In de eerste vier maanden van 1941. rasmichlnt - balk, beiden Adres B. VAN Dam, Ameide Fransch protest bQ Hoaro De Fransche ambassadeur in Spanje, Pietri, heeft Woensdag een tweede be zoek gebracht aan den Engelschen am bassadeur, Sir Samuel Hoare, wien hij een protestnota overhandigde van Frank» rijk tegen den aanval op Syrië. Ment-Ajoem en Saida beset) Gisteren meldde de Engelsche berich tendienst, dat Briteche afdeelingen 1* Syrië Merz-AJoem hebben bezet. Voorts meldt het DJ4.B. uit Vichy: In militaire kringen alhier werd gister middag de door de Kngeischen gemelde Inneming van Saida nog niet bevestigd. M engeeft evenwel toe, dat de politie van de Franschen in deze sector moeilijk U geworden. De Fransche verliezen worden hoog genoemd. Verder spreekt men In bevoegde Fran sche kringen een in hetbultenland in om loop zijnde bewering tegen, dat Damas cus door Britsche troepen zou zijn inge- nomen en dat de Britsche strijdkrachten in de frontsector van de Llbaneeschs kust geen Fransche tegenstand ontmoe ten. NIEUW BOMBARDEMENT VAN BEIROET. persagentschap Ofi meldt vliegtuigen Woensdagmld- meermalen met bommen ook schuldig ge- iuleuze slachting gen verneemt men bijzonderheden ovex de operaties In Syrië. De Britsche strijd krachten zijn een hevige aanval op d< rechtervleugel der Fransche stellinges tusschen het Hermongebergte en de Mid- dellandsche Zee begonnen, nadat-zij aan zienlijke versterkingen hadden gekregen en steun van de Britsche vloot. Zoo zijn de Britsche troepen er In geslaagd de Lltanl over te steken $n ten Noorden van deze rivier op te rukken in $le richting Balda In deze zóne waren de Engelsche aanvallen zóó heftig, dat de heldhaftige tegenstand van een Fransch bataljon werd gebroken, doch pas na een verbit terde strijd van twee dagen. De rest van de Fransche troepen heeft zich achter de Lltanl teruggetrokken en de verdediging van 8aida georganiseerd. Meer naar het Oosten in de streek van Merdz-AJoem, was de aanval eveneens zeer heftig. De Franschen moesten de stad ontruimen en trokken paar hei Noorden, in het Hermongebergte, terug. Op de straatweg tusschen Deraa en. Da mascus zijn de Britsche troepen tot staan gebracht na verbitterde strijd tusschen Gabaghi èn Klssee. In de andere secto ren van het Zuidelijke front konden alia Fransche stellingen behouden blijven. Drusen in vervet. De Drusen hebben onder bevel van hun leider sultan Pasja A tras Je naar d« wapens gegrepen en voeren in het gebied van de Dzjebel Droes een guerilla tegen de Engelsche soldaten, bericht A. N. P. uit Beiroet. van B. en W, kteverzekering tem van de oor 50 te n. Het wordt stemmen. er in geheime over de ver- md. als de Engelsche propagando beweerde, doch ternauwernood tweehonderd sol daten de dood vonden. De volgende dag echter eindigde de geweldige slag tus schen het achtste vllegörcorps en de En gelsche vloot met een roemrijke overwin ning van de Düitsche vliegers. Na uiterst zware verliezen zag de Britsche vloot zich de zeeën rondom Kreta te het eiland aan zijn lot tengevolge was ook de aangerichte mili taire en milltair-economlsche schade zeer gering. Tegelijkertijd echter steeg het percentage brisantbommen, welke het Britsche luchtwapen wierp op woonhui zen in Duitsche steden, op ziekenhuizen, lazarets, kerken en kerkhoven. De Duitsche luchtdoelartlllerie tot eind April 97 vijandelijke vliegtuigen omlaaggehaald. Het aantal bij luchtge- .hledde bij m. n 3 te Loosdui- ling). Elke regel ntiën met dienst- deren (niet van omlijnde zaken reis tegen f 1,10 der D. Zonneveld, Loosduinen, die ns had geslacht, me der nog aan- vergegaan, en de ns geheel Inge» AG II JUM jag. «n SCHARBU, ii aan Tafelmessen, nolens, Beitels, n, enz. klle reparaties. en aan op van alle soorten luies, inruilen jareerenll tón op Duitsche steunpunten worden af geleverd. De marine heeft Tl vfjandeHjke vlieg tuigen neergeechoten, waarvan 52 door marine-artlllerie te land en19 door etrijdkrachten ter zee. Tegenover deze successen bedroegen de verliezen van de marine in deze periode: een torpedoboot, drie duikbooten en drie kleinere oorlogsvaartuigen. Niet minder succesvol was de luchtoortog tegen de Brit- ■che marine en koopvaardij; Ml aanvallen overdag en ’s nachts wer den rond Groot-Brittannlë en op de At lantische Oceaan acht Engelsche oor logsschepen tot zinken gebracht en 24, waaronder twee kruisers en acht torpe doboot jagers, beschadigd. Bij onvermoeide acties tegen konvooien en gewapende koopvaarders brachten ge vechtsvliegtuigen in hetzelfde zeegebied ITO schepen van in totaal ongeveer T04.000 BJt.T. tot linken. Engeland verloor tot eind April op dit oorlogstooneel aan eigen of door dit land gebruikte soheepsruimte door gevechts handelingen van de Duitsche marine en het luchtwapen 2.235.000 B.R.T., terwijl meer dan 1.200.000 B.R.T. werd bescha digd. Met de grootste hevigheid zette luchtwapen daarnaast Dl STRIJD TE LAND, TER ZEE EN IN DE LUCHT. Het Duitsche opperbevel heeft een sa menvattend overzicht gepubliceerd van de oorlogssuccesssen in de eerste maan den van dit jaar. Hierin wordt o.m. ge zegd: In de eerste maanden van dit oorlogs jaar heeft de Duiteche weermacht in de strijd tegen Engeland te land, ter zee en van alleen 23 tijdens de gevechten om Kreta en een groot aantal andere een heden beschadigd, waaronder verscheiden slagschepen en vllegtulgmoederschepen. De tonnage der koopvaardij, die in de zelfde periode in de Mldde.landsche Zee door gevechtshandelingen van het Duit sche luchtwapen tot zinken werd ge bracht .beloopt 103 schepen met meer dan 520 000 B.R.T, Meer dan het dubbele van deze tonnage werd door beschadiging onbruikbaar. De verliezen, die de Duitsche weer macht bij de Balkanvelcftocht leed, wa ren zoo gering als men maar kan den ken. Leger en wapen-SÖ verloren: aan dooden 57 officieren en 1050 onderoffi cieren en manschappen, aan vermisten 13 officieren én 372 onderofficieren en manschappen en aan gewonden 181 offi cieren en 3571 onderofficieren en man schappen. De verliezen van het lucht wapen bedroegen: aan dooden 15 offi cieren en 84 onderofficieren en man schappen, aan vermisten 40 officieren en 123 onderofficieren en manschappen en aan gewonden 25 officieren en 124 onder officieren en manschappen. Verliezen op Kreta. Relatief hooger waren de verliezen bij de strijd om Kreta tegen een groots vlj- andelljke overmacht. ZIJ bedragen bij het leger; aan dooden 20 officieren, 301 on derofficieren en manschappen, aan ver misten 18 officieren en 506 onderofficie ren en manschappen en aan gewonden 13 officieren en 274 onderofficieren en manschappen. Bij het luchtwapen (vliegers en valschermtroepen)aan dooden 105 officieren en 927 onderofficie ren en manschappen, aan vermisten 88 officieren en 2009 onderofficieren en manschappen en aan gewonden 104 offi cieren en 1528 onderofficieren en man schappen. Daar staat tegenover, dat de verliezen van den vijand bij de strijd om Kreta, behalve groote hoeveelheden oorlogsma teriaal van allerlei aard, bedragen: aan gevangenen 10.700 Britsche officieren en manschappen en 5000 Grieksche officie ren en manschappen, aan gesneuvelden omstreeks 5000 Britsche en Grieksche of ficieren en manschappen, zonder dege nen, die op see zijn omgekomen. Door de overwinning van Kreta heeft de Duitsche weermacht recht doen we dervaren tan de uitspraak van den óp persten bevelhebber: „Den Duitschen soldaat is niets onmogelijk”. Doordron gen van dit besef, waarin alleen reeds in hooge mate het geheim van de overwin ning ligt besloten, ziet de weermacht vol vertrouwen de opgaven tegemoet, welker oplossing haar nog rest. In de lucht nieuwe groote overwinningen vechten boven Groot-Brittannië en het bevochten. De voornaamste taak van de vasteland neergeschoten Britsche vlleg- vloot, de vernieling van de vijandelijke tuigen bedraagt 271. Voorts werden 73 op levensaders door d- rtr’.cie het Deze kaart geeft een duidelijk overzicht van het oorlogstooneel in de oostelUke helft van ds Middellandsche Zee. Na het verlies van Kreta is het Brit sche Mlddellandsche-sssfront aanmerke lijk Ingekort, dit front is met een dikke zwarte lijn in het zeegebied aangegeven. De voornaamste militaire steunpunten, waarow de Britten nog beschikken, Wn de grond vernield. Zoodoende verloor het Britsche luchtwapen alleen op dit strljd- tooneel tijdens de eerste vier maanden van dit jaar 441 vliegtuigen. De verliezen van het Duitsche luchtwapen bedroegen nog lang geen vijftig procent hiervan. De Duitsche oorlogvoering ter zee en In de lucht tegen Engeland, had er bij zonder veel voordeel van, dat Italië in de Middellandsche Zee sterke Britsche zee- en beschadigd. In totaal werd in de eerste vier maanden van dit jaaï door onder- seeërs 978.000 B.R.T., door bovenwater- strijdkrachten 493.000 B.R.T., dus te za nten 1.471.000 B.R.T. door de marine tot linken gebracht Daarbij komen de aan zienlijke, nog niet in bijzonderheden vast te stellen verlieten door mijnen. Voorts kon een vrij groot aantal waardevolle ouv prtlwemMkt «hepen door teestrtjdkraeh- ce, de Briteche luchthavens in ïgypte a -- Cyrenalca. Korten tijd later zond de Führer het „Duitsche Africa-corps”, onder leiding van lultenant-generaal Rommel naar Noord-Afrika. Het overzicht geeft de loop der gebeur tenissen tijdens deze Duitsche opmarsch weer en vervolgt dus: In nauwelijks twee maanden heeft het Duitsche Afrlkacorps, onder bijzonder moeilijke omstandigheden en onder zwa re gevechten tegen sterke Britsche strijd krachten, meer dan 1800 km. afgelegd en in een veldtocht van drie weken geheel Cyrenalca, met uitzondering van Tobroek,, heroverd. Het Duitsche en het Itallaansche lucht wapen, benevens de Itallaansche marine, steunden de operaties te land door ver kenning over groote gebieden en doel treffend ingrijpen In de strijd. De moeilijke taak van het transport over zee uit Italië naar Noord-Afrika werd onder escorte van Itallaansche zee- strijdkrachten snel en succesvol ver richt. Daarbij bleven de verliezen van transportfomatiês binnen zeer grenzen. gedwongen ontruimen en over te laten. De sterke aanvalsgroep slaagde er in de vijandelijke tegenstand voorlooplg in het Westelijk deel van het eiland overal te breken. Op 25 Mei de vierde dag na de landing van de eerste bergjagers op Kreta begon de stelselmatige aanval in de hoofdstrijdmacht van den vijand in het gebied rondom Kanea. Op 27 Mei werden Kanea en de hoogte ten Oosten daarvan ingenomen. Bergtrqppen, dieter omsingeling ten Zuiden-'van de stad in de strijd waren geworpen, bereikten na een geforceerde marsch de Baai van Boe- da, het belangrijkste steunpunt] van de Britsche vloot op Kreta. Onder de talrij ke bij deze gevechten gemaakte gevan genen bevond zich de Grieksche marine commandant tan het eiland. Deze ge- vechtsprestaties moeten te hooger wor den aangeslagen, daar zij uitsluitend moesten worden volbracht met Infante - riewapenen, slechts gesteund door lichte bergartlllerie. Daar lastdieren en voer tuigen bijna geheel ontbraken, warende troepen gedwongen hun zware wapenen, munitie en tuig zelf te dragen in een terrein, dat veelal hst karakter van een hooggebergte had. Op 28 Mei landden ook Itallaansche troepen op het Oostelijk deel van het eiland. De volgende dag werd van het Westen uit het contact met de groep- Rethymnon tot stand gebracht en stad en vliegveld Herakleion veroverd. Daar door was de beslissing definitief ten gunste van de Duitsche wapenen geval len. De hierop volgende vlucht van de ver slagen Britsche troepen, naar de Zuid kust eindigde op 1 Juni na een laatste zware strijd van de bergtroepen ten Noorden van Sfakia met hun vernieti ging of gevangenneming. Vooral onder- deelen van de Itallaansche vloot waren tegen een vele malen sterkere vijandelij ke overmacht waarlijk dapper opgetre den ter bescherming van de hun toever trouwde Duiteche transporten. Verliezen op en om de Balkan. Tijdens de Balkanveidtoeht met inbe grip van de gevechten om Kreta, leden de vlj andelijke luchtstrijdkrachten uiterst zware verliezen. In luchtgevechten wer den 187, door luchtdoelartlllerie 8 vlieg tuigen neergeschoten. Voorts werden 417 toestellen op den grond vernield. Tegen over dit totale verlies van den vijand van 592 vliegtuigen, bleven de eigen verliezen binnen matige grenzen. ZIJ bedragen on geveer tweevijfde van dit aantal. Het overzicht vervolgt dan: Formaties van het luchtwapen, die in de Middellandsche Zee tegen doelen op zee optraden, hebben Van het begin van dit Jaar tot eind Mei dertig vijandelijke oorlogsschepen tot zinken gebracht, waar eiland voort. Acht en dertig in omvang steeds toenemende groote vergeldlngsaanvallen waren gericht op’ verkeerscentra, havens en industriegebieden. Londen was het doel van dertig luchtaanvallen, waaron der twaalf groote vergeldlngsaanvallen. Het zwaartepunt van de vergeldlngsaan- vallen van het lüchtwapen lag echter op belangrijke Britsche havens en werfln- stallatles. Dat haar prestatievermogen hierdoor zeer sterk werd beïnvloed lijdt geen twijfel. Bijzonder zwaar werden ook ds sleutelposities van de Britsche oor logseconomie getroffen. De Britsche be- wapeningslndustrie is daardoor in haar productievermogen nog meer belemmerd. Een reeks succesvolle aanvallen op de uitgangspunten van het Britsche lucht wapen verminderde de trefkracht daar van. Terwllle van de historische waarheid moet opnieuw worden vastgesteld, dat Engeland begonnen la met de nachtelijke aanvallen op Duitscpe steden en het meestal lukraak werpen van bommen op woonwijken, ondanks alle waarschuwin gen. Toch probeerde het Duitsche lucht wapen zoolang mogelijk de vergeldlngs- aanval op de Engelsche burgerbevolking te vermijden, totdat het echter, daar de Engelsche vliegers met steeds minder scrupules hun bommen uitwierpen, ein delijk gedwongen werd, ook zelf op deze wijze op te treden. Terwijl het Duitsche luchtwr.pen, afge- zien van deze vergeldlngsdaden, er ook thans nog, voor zoover het in zijn ver mogen ligt, naar streeft, elke onnoodlge aanval op de Engelsche burgerbevolking te vermijden, biedt de uitwerking van de Britsche luchtaanvallen juist het tegenovergestelde beeld. Dien- de, waarbij evenwel niet duizenden, De verovering van Kreta. Als sterke lucht- en vlootbasis in de onmlddellljke nabijheid van onze verbin dingswegen in de Egeïsche Zee en als ver de strijd tegen het Britsche vooruitgeschoven beveiliging in de flank van het Noord-Afrlkaansche strijdtoo- neel en van de Britsche zeeweg van Mal ta naar Alexandrlë was Kreta voor den vijand van groote beteekenls. Daar had zich een deel der in Griekenland versla gen Britsche troepen in veiligheid ge bracht om te zamen met de reeds aan wezige Britsche en Grieksche bezetting, dit sterke bolwerk tot de laatste man te verdedigen. Dat verkondigde de Britsche premier in het parlement. Dezelfde beteekenls als voor Engeland bezat Kreta in omgekeerde zin ook voor de verdere oorlogvoering van Duitschland en Italië. Om deze reden besloot de Führer dit eiland door de lucht in bezit te nemen. Met de uitvoering werd rijks- maarschalk GÖrlng belast. In de vroege ochtenduren van 20 Mei werden na een voorbereiding door sterke bom- en scheeraanvallen en met steun van talrijke formaties jagers valscherm- en luchtlandingstroepen af gezet in de omgeving van het vliegveld Maleme, omstreeks vijftien kilometer ten Westen van Kanea en in de nabijheid van de stad zelf. Andere valschermstrijd- krachten trachten in de loop van die middag ook de steden Rethymnon en Herakleion, benevens de vliegvelden in de nabijheid daarvan in bezit te nemen. Op belde genoemde plaatsen slaagde dltx wegens de superieure vijandelijke strijd krachten niet. /V Nu de operaties tegen Kreta Mron.be- gonnen, waren bijna alle Engelsche zee- strijdkrachten uit Alexandrlë naar Kreta gekomen. Zoo kwam het, dat op 21 Mei de eerste poging om met kleine zellboo- ten met hulpmotor nieuwe Duitsche strijdkrachten naar Kreta te „brengen, door het optreden van lichte Engelsche zeestrljdkrachten slechts ten deele slaag- 7.00- FRIJDAÜ t) JUNI 19»?je JAARGANG NIEUWSBLAD VOOR ZUIDHOLLAND EN W I HOOFDREDACTEUR: W. KERREMAN8, SCHOONHOVEN. Uitg. S. W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN, Te|ef. 21. Giro 13713. 9 Het Fransche dat Engelsche dag Beiroet hebben bestookt. De Fransche luchtdoel- artillerie is in werking getreden. WEDERZIJDSCHE LUCHTAANVALLEN. Engelschen verliezen 15 vliegtuigen. Het opperbevel der weermacht deelde gisteren mede: Een onderzeeboot heeft 22.700 b.r.t, vij andelijke koopvaardij scheepsruim te tot zinken gebracht. De lufihtmacht viel overdag en in da nacht van Woensdag op Donderdag voor de oorlog belangrijke doelen in Zuid- en Midden-Engeland benevens haveninstal laties aan de Bchotsche kust aan. In Noord-Afrika werden bij Tobroek Britsche troepen, groepen voertuigen en installaties voor watervoorziening doel» twffend door de artillerie beschoten. Pogingen van den vijand om overdag de bezette gebieden binnen te vljegen, werden reeda boven het Kanaal verij deld. Jachtvliegtuigen en luchtdoelartil- lerle schoten daarbij vijf Britsche vlieg tuigen neer. De vijand heeft in de nacht van Woensdag op Donderdag op verscheiden plaatsen in Noord- en West-Duilschland brisant- en brandbommen geworpen. De burgerbevolking leed verliezen aan doo den en gewonden. Te Keulen, Duisburg en Bochum ontstonden vrij groote ver nielingen aan woongebouwen. Industrie ën spoorweginstallaties werden slechts onbelangrijk beschadigd. De nachtelijke luchtafweer had bijzonder veel succes. Nachtjagers, luchtdoelartlllerie en mttri- ne-artlllerle schoten tien van de aanval lende Britsche vliegtuigen neer. De luitenant ter ree der le klasse Her» bert Schultze heeft als zesde duikboot- commandant meer dan 200,000 brt tot Binken gebracht binnen deze zwarte lijn gelegen. Men lette ook op het Balkangebled dat na de stichting van het Koninkrijk Kroa tië veranderingen heeft ondergaan Het Fransche mandaat Syrië, waartegen de strijd in het naburige Oosten op het oogenblik is fgericht, vindt men op de kaart duideliik aftngegeven. de handelsoorlog, werd in ononderbroken aanval van on der- en bovenwaterstrijdkrachten vol bracht. Duikbooten vielen op de Atlanti sche Oceaan, van de kusten van Groot- Brittsmnië tot aan de Westkust van Afri ka, negentien konvooien aan, dreven ze uiteen en vernietigden ze op weinige schepen na. Daarbij werd het Britsche ilagschlp Malaya midden op de Atlantl- •eha Oceaan door torpedotreffers zwaar luchtstrijdkrachten vasthield. Om de 81- 1Q de Middellandsche Zee te ver lichten, werd begin Januari voorlooplg een Dultsch vllegercorps onder generaal- vlleger Geisler In Benedeft-Italië gede tacheerd. In samenwerking met Itallaan sche vliegtuigformaties hield dit het En gelsche steunpunt Malta onder de duim, berokkende de Britsche vloot de zwaar ste verliezen en bestreed met groot suc- iTALIAtNSCH tezn IRIT3CHE INVLOEDSSFEER KITSCH MID lESPRONT I1 FR MANDAAT SYRIË ^ANKARA TURKSCHE rijk

Schoonhovensche Courant | 1941 | | pagina 1