JES Verdrag van Drie uitgebreid. estellen rte golf -rodig bif driaan leien enz. Wal zi/H de Duüs^ke ^Gemengd nieuws] Kort bestek. As-beziftingen in Amerika. Nederlandgch-lndië en Japan. De gevechten in Syrië. Fransche vloot uitgevaren. trs bladzijden. No. 1647. JUNI 1941, die minister de van weermacht AGENS en *s avonds uur en ’s av. als r en ’s avonds graag en 's avonds uur en ’s av, en ’s avonds het ir en ’8 av. 7 uur en 's av. Elke regel n met dienst en (niet van ilijnde zaken- a tegen f 1.10 j DAKPANNEN 19, Schoon- kNDSCHOENEN ij m. Verklei en 's avonds Iss. Predikant ENTE. verheldstraat 6 uur, Ds. J. EM. Bermweglaan. S0 uur, Ds. H. dat nlet- niet feiten een het door 't slechte weer toestand der wegen. >skou. Imes", is in- lurd als een SWIELEN leuwe bandem arrler. - C. v.d. n D 44, Berg- n: A G E N, a staat, slecht» A. DE GROOT, ARRETJE tat 26 x 2. Ge wen en gereed iter een rijwiel >rp8atraat B 80, NTE. uur en *3 av. uur en 's av Sm.-Predikant sullen waar, f het generaal leider Ja- goeden staat ACHINE, sen met resem 61, Streefkerk sel, Tel. 290 'EN. De Ruyter- ivonds 5 uur, GENSFIETSJ1 r. Adres: W Schoonh. Crt In Cadiz heeft de vrouw van een mijn werker een tweeling ter wereld gebracht die aan de borst is samengegroeid. Ove rigens zijn de kinderen geheel normaal ontwikkeld. r en ’s avonds uur en 's av. Door de hevige regenval der laatste da gen is In de nabijheid van Lier (België) de Nethe bulten haar oevers getreden. Ten Zuld-Oosten van Antwerpen zijn twee dijken doorgebroken. In korte tijd werden de velden overstroomd en aan zienlijke schade werd aangericht aan de gewassen. Tot dusverre zijn geen men- schenlevens te betreuren. Vele hectaren akkerland zijn door het water voor da landbouw onbruikbaar geworden. De Britsche admiraliteit meldt, dat de torpedobootjager „Jersey” op een vljan- dehjke mijn geloopen en gezonken la, al dus de Engelsche berichtendienst. De „Jersey” behoorde tot de Javelln-klasae en mat 1690 b.r.t. Het schip kwam Ih 1939 gereed en had een normale beman ning van 183 koppen. Op doorreis van Canada naar Austra lië heeft de voormalige Britsche minister van Scheepvaart, Cross, verklaard, dat Engeland als belangrijkste bijdrage van Amerika steeds meer schepen verwacht. ,De Amerlkaansche productie van dit Jaar van 2.1 mil Hoen ton scheepsrulmte is geenszins voldoende. De Vereenlgde Sta ten dienen jaarlijks drie, en zelfs vier mlllioen ton te produceereh. Overigens verklaarde Cross, dat een superioriteit Van Engeland in de oorlog nauwelijks voor eind 1942 verwacht kan worden. ven. Als wij hem nu zouden zeggen, hoe de situatie over 2 maanden zal zijn, zal hij vermoedelljk weer lachen en weer zal hij staan te kijken”. De minister schrijft verder, dat Duitschland door woorden, doch slechts door overtuigd. „Wij zullen deze feiten schep pen', zoo kluit het artikel. Ofschoon de Duitsche offlcleele stanties nooit mededeellngen over komstlge plannen doen, lijkt het VIJF SLAGERS NAAR CONCENTRATIE KAMP. Het Rijkscommlssarlaat maakt bekend: Daar de gevallen van verboden slach tingen een dergelijken omvang hebben aangenomen, dat de belangen eener stel selmatige verzorging met levensmiddelen voor de Nederlandsche bevolking en voor al een onvoldoende verzorging met vleesch hierdoor in gevaar gebracht kun nen worden, heeft de „Generalkommis- sar für das Slcherheltswesen" zich thans genoodzaakt gezien, tegen de aanstich ters van dergelljke sabotagehandellngen krachtig op te treden. Dientengevolge heeft de Dultsche .81- cherheitspolizei" In een bijzonder ernstig geval van verboden slachtingen op groots schaal te Utrecht de volgende personen, die als daders en helers hieraan deel hadden, voor onbepaalden tijd naar een concentratiekamp In Duitschland ge stuurd: Het betreft: W G. van Wees, B. K. Tj. Vlsscher, M. A. van Wees, J. K. van der Heiden en J. W. Soesbergen. Al len te Utrecht. De genomen maatregelen moeten tevens als waarschuwing dienen voor al dege nen, die nog steeds welbewust probecren de voorschriften te omzellen, welke de overheid in het belang der waarborging van de levensmiddelenvoorziening van de gemeenschap heeft uitgevaardigcL VaraehUnt Maandag, Woensdag en Vrf*Hwi qf Js bij vooruitbeta ling: Schoonhoven per 3 maanSUUTM; F* f en ARD uw, op klein de behande- f wordt inge- v. d. bas, ergambacht. ÏEL. Vm. 10 «dienst. EM. r en 's avonds De Britsche ambassadeur te Moskou, sir Stafford Cripps, heeft, naar officieel wordt medegedeeld, een bespreking ge had met den Britschen minister van buitenlandsche zaken, Anthony Eden. Sedert Cripps een Jaar geleden tot am bassadeur te Moskou Werd benoemd, heeft hij nog slechts eenmaal gelegenheid gehad met Eden te spreken Dit onder houd heeft bij een bezoek van Eden aan Ankara plaats gevonden. Men neemt in Londen aan, dat Cripps ook Churchill zal bezoeken. Het DNB. meldt uit Stockholm: „Svenska Dagbladet” publiceert een commentaar vart de „Times" op de Lon densche reis van Sir Stafford Cripps, den Britsche ambassadeur Ae/ Cripps, zoo schrijft de der tijd naar Moskou der flinkste en bekwaamste vertegen woordigers der openbare meenlng op de linkervleugel van het Engelsche politieke leven, in de hoop, dat zijn benoeming een betere verstandhouding tusschen Enge land en de Sowjet-Unie zou meebrengen. Deze hoop is niet In vervulling gegaan. Cripps heeft het vertrouwen van den Russischen volkscommissaris van buiten landsche zaken niet weten te verwerven. Men kan zich afvragen, of de buitenge wone capaciteiten van Cripps niet beter in eigen land gebruikt kunnen worden. Engeland heeft Immers dringend alia beschikbare talenten noodlg. De „Völklsche Beobachter” meldt uit Rome, dat daar is medegedeeld, dat da „Gouden Medaille", Itallë's hoogste oor logsonderscheiding, door den Duce aan den Hertog' van Aosta Is verleend voor diens heldhaftige verdediging van Abes- slnle. Advertentién: 1—6 regels 1.3Q, elke regel meer f 0.21; derde plaatsing halve prijs. Adver- tentlën worden gratis ge plaatst In „De Gorcumer". MAAWJAO JUNI 1M1 U( JAARGAHO NIEUWSBLAD VOOR MD HOLLAND EN UTRECHT 1 SCH00NH0VEN5CHE COURANT HOOFDKKDAOTXUB: W. «KWIKMAN», SCHOONHOVEN. Uit». 1. W. N, VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN, TsM. M. Olro 1J763. chy volgens D.N.B. verluidt, As lettExan- sche vloot thans uit Touloni vfryokken. Fransche protestnotaAfettewezen. Het D.N.B. meldt uit Vichy: Naar uit welingelichte Fransche kringen verluidt, Is de tweede protestnota dgt Fransche regeering, die de Fransche ambassadeur in Madrid, Piétrl, heeft overhandigd aan den Engelschen ambassadeur, Sir Samuel Hoare, gehouden In de meest besliste vorm. De Fransche regeering wijst in de nota op de scherpste wijze de door En geland opgegeven voorwendsels voor de opmarsch in Syrië van de hand en her haalt haar energiek protest tegen deze overval. Reuter meldt, dat in de protestnota wordt verklaard, „dat Frankrijk vóór de ontvangst van nadere ophelderingen ver mijden zal iets te ondernemen, waardoor het conflict vergroot of uitgebreid zou kunnen worden Ingeval het confl'ct z’ch echter nitbreidt. zal Frankrijk zich ge dwongen zien de noodlge maatregelen te nemen voor de verdediging van zijn ge bieden”. Naar uit het Reuterberlcht verder blijkt. heeft de Britsche regeering het Fransche protest van de hand gewezen en Vlchy ultgenoodigd den Tran’chen troepen in Svr’ë instructie te geven den tegenstand te^en de Britsche maatrege len op te geven. BRITSCHE GEZANT TE MOSKOU. Niet meer terug? blijven nog steeds in valsche berichten over de ontwikkeling van den in Syrië. Radio Londen zou de wereld willen doen gelooven, dat de Engelsche strijdkrachten en de troepen van, de Gaulle slechts daarom zoo langzaam op rukken, omdat het Engelsche opperbevel geen Fransch bloed zou willen vergieten Van de tegenstand der Fransche troe pen wordt niet gesproken. De Londensche zender houdt de be wering staande, dat Fransche officieren en soldaten in grooten getale hun pos ten verlaten om zich bij de troepen van de Gaulle te voegen. Dit is onjuist. Radio Ankara (Turksch) beweerde, dat onderhandelingen zouden zijn begonnen over de overgave van Damascus en ra dio Boston (Ver. 8t.) verklaart zelfs, dat de hoofdstad van Syrië reeds door de Engelschen Is bezet. In feite worden de Engelschen sedert vier dagen door onze verdedigingsstel- llngen bij Klssoue opgehouden. Fransche vloot uitgevaren? Naar uit welingelichte kringen te VI RK. en avonds KROATIë BIJ HET DRIEMOGEND- HEDENPACT. Plechtigheid In Venetië. In het historische Dogenpalels te Ve netië la Zondag te twaalf uflr het proto col geteekend. waarbij Kroatië toetreedt tot het driemogendhedenpact Het pro tocol werd geteekend door den Dultachen minister van buitenlandsche taken, Von Ribbentrop, den Itallaanschen minister van buitenlandsche zaken, graaf Clano, en de vertegenwoordigers fler andere landen, die tot het driemogendhedenve^- drag zijn toegetreden. Do verschillende afgevaardigden van de landen» die bij het driemogendheden pact aangesloten zijn, begaven zich in één groot gezelschap, met graaf Clano aan het hoofd, naar de senatorenzaal van het Dogenpalels, waar de ondertee- kenlng plaats vond. Een duizendkoppige menigte ontving het gezelschap met een stormachtig gejuich. Na een korte welkomsttoespraak van graaf Clano, werd het protocol voorge lezen en daarna onderteekend. Voor Duitschland teekende minister Von Rib bentrop, voor Italië graaf Clano, voor Japan ambassadeur Horlklrl, voor Kroa tië dr. Pawelltsj en voor Hongarije, Roe menië, Bulgarije en Slovak ij? reep, de gezanten Vlllanl, Grigorcea, Kradjof en Gsdvaneck. Nadat het protocol door allen was on derteekend, verhief graaf Clano zich van zijn zetel en legde een verklaring af, waarin hU de vertegenwoordigers van de Kroatlsche^'staat en het volk van Kroatië welkom heette op de bijeenkomst en in de statengemeenschap, die zich gevormd heeft op grondslag van het driemogend- hedenverdrag. Hij sprak zijn vertrouwen uit in de jonge Kroatische staat en de toekomst van de volkeren, die zich hebben aangesloten bij Duitschland, Ita lië en Japan. De premier van Kroatië, dr. Pawelltsj, sprak zijn dank uit jegens Italië en Duitschland, omdat zijn land door deze staten in staat was gesteld mede te wer ken aan de nieuwe organisatie van Europa en Azië en dat eerst twee maan den na de verrijzenis van Kroatië. Na de plechtigheid verzamelden de di plomaten en de autoriteiten aan een kof fietafel. MONTENEGRO WEER ONAFHANKE LIJK. De Itallaansche hooge commissaris voor Montenegro, graaf Mazzolonl, heeft tijdens de aangekondlgde rondreis door Montenegro de verzekering gegeven, dat Montenegro zijn onafhankelijkheid en zijn vlag zal terugkrijgen. Het kleine Montenegro, dat in de Bal- nleuwe ver- onaf- 1914 In- toe- niet onwaarschijnlijk, vooral na de aanvallen op Alexandrie en Haifa der laatste da gen, dat de gebeurtenissen, waarover de schrijft, zich In het Oostelijk deel van de Middellandsche Zee i afspelen. Speculaties over het wanneer en hoe, zijn overbodig. Of nog gebeurt, voordat de Engelschen het verzea In Syrië gebroken hebben, is een geheim, dat de toekomst zal ontsluieren DE POSITIE VAN TURKIJE. Geen Duitsche pressie. De BerllJnsche correspondent van het offlcleele Turksche telegraafagentschap heeft van bevoegde Dultsche zijde de verzekering gekregen, dat Duitschland er nooit aan heeft gedacht van Turkije toestemming voor de doortocht van troe pen of het doorlaten van oorlogsmate riaal te eischen. Deze verklaring heeft In Turkije groo- te voldoening gewekt, aldus 8 PT. Deze duidelijke woorden, de passage over Turkije in de laatste rijksdagrede van Hitler en de vriendelijke woorden in de johgste rede van Mussolini, zullen zoo meent men In Berlijn, het hunne er toe bijdragen tot de verbetering In de betrekkingen van de asmogendheden met een land, waar de bevolking nog steeds, onder Engelschen invloed, op de overwinning van Engeland hoopt. Het Is verder de vraag, of Engeland, dat Turkije op het oogenbllk als slagboom tusschen zijn bezit In Naburige Oosten en de legers van de as mogendheden beschouwt, een Turkrrhe Inmenging in Syrië, die op Duitschland geen goeden Indruk zou maken, zou goedkeuren. Roosevelt beveelt bevriezing en telling. President Roosevelt heeft de onmid dellijke blokkeerlng gelast van alle Duit sche en Itallaansche saldi benevens die van alle bezette Europeesche landen, voor zoover zulks niet reeds eerder was geschied. Voorts heeft hij, naar Associa ted Press verder meldt, opdracht gege ven tot inventarisatie van alle buiten landsche eigendommen in de Vereenlgde Staten. Het agentschap Stefanl bericht In dit vert>and uit Rome, dat de fascistische regeering vergeldingsmaatregelen heeft genomen en de inventarisatie heeft ge last van alle eigendommen der Veree- nigde Staten In Italië. In hft Itallaansche communiqué wordt verder gezegd, dat de Itallaansche vergeldingsmaatregelen precies dezelfde zullen zijn, die Roosevelt ten opzichte van Itallaansch bezit In de Ver. Staten be volen heeft. Volgens Associated Press vallen ook pa tentrechten en orders van Duitsch-Itall- aansche firma's onder de bepaling. ROOSEVELT NAAR CANADA. De Londensche nieuwsdienst meldt, dat Mackenzie King, de Canadeesche minister-president, te Ottawa heeft be kend gemaakt, dat president Roosevelt hem In een brief zijn bezoek aan Cana da heeft aangekondlgd AMERIKA WIL MET BUITENLANDSCHE SCHEPEN GAAN VAREN. United Press zou vernomen hebben, dat de Amerlkaansche scheepskantoren' overwegen, de In beslag genomen bui tenlandsche schepen onder vreemde vlag en met buitenlandsche bemanning te laten varen. Dientengevolge zouden 39 Deensche schepen onder Panamee- sche vlag, doch met Deensche beman ningen varen. Dit daar de neutraliteits- wet aan Amerlkaansche schepen varen In oorlogszones verbiedt. ITALIAANSCH COMMUNIQUE. Het 375ste communiqué van het Itall aansche hoofdkwartier luidt: „In den nacht van 13 op 14 Juni heeft de Itallaansche luchtmacht de vlootbasis Alexandrie gebombardeerd. De vijand heeft luchtaanvallen gedaan renwagenz ed als nieuw jggy bij VAN DAM, veg Stolwijk kan-oorlogen van 1912 en 1913 gebiedsvergrooting had gekregen, loor door den Wereldoorlog zijn hartelijkheid Den 7en Augustus had het Oostenrijk, vier dagen daama ook Duitschland, den oorlog verklaard. In December 1915 en Januari 1916 werden de Montenegrijnen door de Oos tenrijkers verslagen, die Cetinje, de hoofdstad, bezetten. In November 1918 werd Montenegro met het nieuwe Joe- go-Blavië vereenigd, zulks niettegen staande het protest van den naar Parijs uitgeweken heerschar over Montenegro. GEENfeUITSCHE AANVAL OP RUSLAND. Ook geen nauwere overeenkomst Alle Russische radiostations hebben een offlcleele verklaring uitgezonden, waarin werd gezegd, dat Duitschland geen nieuwe eischen. heeft gesteld en dat er geen nauwere overeenkomst tus schen Duitschland en de Sowjet-Unie wordt beraamd. Sowjet-Rusland is ove rigens zeer tevreden over het feit, Duitschland zonder aarzelen het aanvals-verdrag handhaaft. De geruchten, die zelden dat men In Bowjet-krlngen van meenlng zou zijn» dat Duitschland een aanval tegen Rus land beraamde, zijn niets dan boosaar dige fantasieën. DUITSCHE PLANNEN IN DE MIDDELL. ZEE. Een hoofdartikel In de „Völklscher Beobachter", afkomstig van den rijks- mlnlster voor propaganda, dr. Göbbels, verdient bijzonder aandacht, meldt S.P.T „Als wij minister Churchill 2 maan den geleden zouden hebben gezegd, dat Kreta In begin Juni In onze handen zou zijn, dan had hij vermoedelijk gelachen en had zich waarschijnlijk niet eens verwaardigd een antwoord hierop te ge in berichten uit Washington wordt de oprichting van een Amerikaansch expe ditiecorps gemeld. Bij de uitrusting en de opleiding zou dit corps volstrekte voor rang genieten boven eik ander onderdeel van leger en vloot. Het expeditiecorps volgens uitge lekte inlichtingen, bestaan uit een ’divisie mariniers en een bijzondere legerdivisie. Domei meldt uit Tokio: Het Inlichtingenbureau heeft mede gedeeld, dat Zaterdagmiddag de in structies van de Japansche regeering aan den chef van de Japansche delega tie te Batavia, Joshlzawa, met betrek king tot het antwoord van Nederlahfjsch- Indie zijn verzonden. Het DN B. meldt uit Tokio: De Nederlandsche gezant, i Pabst, heeft Zaterdag met den van de afdeellng Zuidzee van het pansche ministerie van buitenlandsche zaken, Salto, een onderhoud gehad, dat een u^r heeft geduurd.- De Duitsche houding. Uit Berlijn wordt gemeld: Van offi cieels zUde wordt verzekerd, dat men met gf«bte belangstelling de ontwikke ling tjechen Nederlandsch-lndié en Ja pan vtlgt Hier noemt men echter de oplossing van de moeilijkheden een Ja- pansch probleem. Volgens de Wilhelm- strasse trachten de mogendheden van de spil het elkander zoo gemakkelijk mogeüjk te maken en zij houden er nlftt van, hun neus te steken in zaken, die hun niet aangaan. De Japansche op vatting beschouwt men hier als de Juis te, en men doet opmerken, dat deze uit de talrllke berichten over d-’/e kwestie zeer duidelijk blijkt. Men heeft hier reeds eerder van offlcleele zijde ver klaard, dat men zich goed kan voorstel len, dat Japan groots belangstelling voor Nederlandach-Indlë heeft. Indien nu blijkt, dat de Nederlandsch-Indlsche re geering onwillig is, stelt Duitschland zich geheel aan de rijde van Japan De onvattlngen van Japan neemt men hier als de juiste aan. Van wellntrel'chte zijde verneemt het ANP. uit Berlijn: Op vragen van buitenlandsche jour nalisten naar den stand der nnderhan- delingen tusschen Japan en Neder- landsch-ïndtë Is in de Wllhelmstra^se geantwoord: „Wij hebben onze proble men en onze Janensche bondgenoot he»ft de zijne In ,hêt Verre Oosten”. Voor het overige beperkte men rich er toe, de Janansche onvattlng van deze kwestie els juist te kenmerken, .en gaf uiting aan z’1n overtu’ring, dat Janan eresar streeft, deze problemen In den geest van vrede en orde on te^Jopsen op Benghazi en andere plaatsen in Qy- renalca» In het gebied van de Egeische Zee heb ben Engelsche vliegtuigen bommen op het eiland Rhodos geworpen. In Oost-Afrika hebben wij in den avond van 10 Juni een vijandelijke aanval op de rivier de Baro, in het gebied van Galla Sidamo, afgeslagen. Onze bewegingen en die van den vijand worden belemmerd en den zeer slechten Bij Gondar beperkte activiteit der vijandelijke artillerie, door onze artillerie bestreden wordt. In de Middellandsche Zee heeft een ItaJiaansche duikboot een watervliegtuig van het type Sunderland neergeschoten. Tijdens den strijd om Kreta heeft, naar thans blijkt, een duikboot een vij- andelljk vlooteskader aangevallen en door twee torpedo's een torpedojager tot zinken gebracht.” DUITSCH LEGERBERICHT. Het opperbevel deelt mede: Dulkbooten hebben in het Noorden van den Atlantischen Oceaan vier vljandellj- ke koopvaarders en een tankschip met een gezamenlüken Inhoud van 29 000 ton tot zinken gebracht. De luchtmacht heeft met succes havenwerken en wa penfabrieken In 't Zuiden en Zuid-oosten van Engeland gebombardeerd Bij het af weren van rijandelijke vliegtuigen, die het bezette gebied binnen trachten te vliegen, hebben zich meermalen lucht gevechten ontsponnen, waarbij een Bris tol-Blenheim is neergeschoten. In Noord-Afrlka bedrijvigheid van ar tillerie en verkennlngsafdeellngen bij Tobroek. Lichte Duitsche en Itallaansche gevechtsvliegtuigen hebben de haven-en verdedigingswerken van Tobroek her haaldelijk met goed gevolg aangevallen. Op een Brltsch vliegveld hebben zij ver scheidene op de grond staande vliegtui gen met bommen en machlnegeweervuur vernield. Een Britsche Jager en drie ge vechtsvliegtuigen zijn by luchtgevechten en door afweergeschut neergehaald. In het MiddellandschfL-Zee-gebied heeft een afdeellng Duitsche gevechtsvljegers op 13 Juni met succes een aanval gedaan op militaire installaties en een fabriek op het eiland Cyprus. Ter hoogte avn Beiroet habben Duitsche gevechtsvlieg- tuige neen Brltsch vlooteskgder aangeval len en op een zware kruiser een voltref fer geplaatst. In de vorige nacht hebben zwakke vijandige afdeellngen op eenige plaatsen in West-Dultschland brisantbommen la ten, die echter slechts weinig schade aanrichtten. In het communiqué van bet Fransche ministerie van Oorlog over de situatie in Syrië wordt verklaard, dat de druk van den tegenstander de laatste 24 uur in alle sectoren van het front is versterkt. Aan de kust kon hy tot in de nabijheid van Saida oprukken, waar de Fransche strijdkrachten ondanks de hevigste bom bardementen, zoowel van de land de zeezijde, blijven standhouden. Het Fransche opperbevel In Syrië maakte bekend, dat aan de kust sterke Britsche strijdkrachten de Fransche stellingen onder vuur hebben genomen.. In de streek van Damascus heeft de te genstander een hevige aanval onderno men. Het DN B. verneemt van Syrische zij de: De Britsche en Turksche radiozen ders, alsmede de Amerlkaansche zender Boston, blijven nog steeds in grooten omvang valsche berichten verspreiden toestand

Schoonhovensche Courant | 1941 | | pagina 1