I SCHOONHOVENSCHE COURANT ISSFg Omvangrijke successen aan het Oostfront. Kg ring 3 B ll" Finland strijdt aan de zijde van Dultschland. UWER IHOVEN w 3EN LA Brief uit Lissabon. ACHT BLADZIJDEN. N» MM 2S JUNI 1mi It thans de I een le half- irde. identcn. SPEELT tl onius, z. van T. De hulpkrulser Pinguïn, die, I j., weduwnaai zware H. J. Peters en SCHAP If p 35626 oet tag aan de ing on- Verschljnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. Prijs bij vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 3 maanden 1.30; p. post 1.57*^ naar het D.N.B. meldt, met zeer gevoeli ge verliezen voor den aanvaller afgesla gen. Duitsche Jagers en afweergeschut hebben het overgroote deel der Sowjet- vliegtulgen neergeschoten; de rest moest van koers veranderen. AMERIKA EN DE OORLOG TEGEN RUSLAND. geen beslissing genomen over een even- tueele hulpverleenlng aan de Sovjet-Unie» ipmans* i f. 0.40 Tiïzr zzït-; belde aanvallen werden snel afgeslagen. In het westen is de vijandelijke druk door onze doeltreffende tegenaan vallen verminderd. wij jen ose ten JE aan- de de van :ioet en A. van I. van Dool. us. id en A. Metse* en K. Buurman inner VRIJDAG 27 JUNI1941 7g» JAARGANG NHIAD VOOR ZUIDtiOLLAND EN UTRECHT Klimaat en luchtverkeer. Het grootste aandeel in het luchtver keer hebben de beschaafde volken van het Noordelijk halfrond. Juist in dit deel van de wereld echter komen het geheele Jaar door atmosferische storingen voor. Vooral in het Noorden van de Atlanti sche Oceaan is men om zoo te zeggen geen oogenblik zeker van de weeratoe- stand. van de officieel» gedood of gewond. Nachtjagers schoten twee van de aanvallende Britsche vlieg tuigen neer Van 15 tot 25 Juni werden 138 Frit sche vliegtuigen neergeschoten en wel 117 in luchtgevechten en door nacht jagers, 14 door afweergeschut en 5 door eenheden der marine. In dezelfde tijd gingen in de strijd tegen Groot-Brlttan- nlë 35 eigen vliegtuigen verloren. In" Noord -Afrika hebben Itallaansche en Duitsche vliegtuigen vijandelijke sche pen die ten noorden van Marsaloech (ten oosten van Tobroek) voeren, aangeval len. Britsche vliegtuigen hebben Bengha zi gebombardeerd. In Oost-Afrika heeft de vijand twee DUITSCHE LUCHT1UCHT VOORN A^JfcOL. Zware aanvallen op spoor wegen en troepen. Op de derde gevechtsdag aan het oos- telijke front zijn weer zware aanvallen van Duitsche gevechtsvliegtuigen gericht op spoorlijnen en rolland materiaal van den vijand, meldt het D.N.B. Op één traject werden 17 treinen getroffen en voor een deel in brand geworpen, op een andere plaats zea treinen. Al deze treinen waren vol troepen en voertuigen. Een groot aantal locomotieven werd met bommen vernield, o.m. 17 door één lucht vloot. Vaak werden rails op open trajec ten, maar ook heele stations met alle aanwezige installaties vernield. Het Duitsche luchtwapen heeft die dag met de grootste kracht ingegrepen inde gevechten op de grond en den landtroe pen door het breken van de vijandelijke tegenstand op vele plaatsen de weg ge baand. Niet alleen gevechtsvliegtuigen, maar ook jagers vielen, de vijandelijke pantserwagens aan, waar zij zich ver toonden. Met even groot succes werden aan het geheele front troepenconcentra ties met bommen ^bestookt en metboord- wapens beschoten. Ravl tailleer'ngscolonn es werden ver nield, zoodat vele wegen verstopt werden door de puinhoopen. Vliegtuigen namen deel aan de verkenning, lichtten de le- gerformaties in omtrent de toestand vóór het front en sloegen aanvangende vijan delijke tegenacties uiteen. Zware slagen werden ook toegebracht aan de achter het front liggende verbindingswegen van den vijand. Het DN B verneemt, dat gevecht*- en Jachtvliegtuigen van één enkele Duit sche luchtvloot Woenedag 81 Sovjet- pantserwagens vernietigd hebben. Pogingen van Sovjet-gevechtsvllegtui- gen om naar HOOFDREDACTEUR: W. KERREMAN8, SCHOONHOVEN. Uitg. S. W. N, VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN, T»i»f. 29. Giro 13783. plaatst in „De Oorcumer". DE TOESTAND IN DE BALTISCHE LANDEN. Een Duitsche verklaring. Naar aanleiding van bepaalde bulten- landsche berichten over gebeurtenissen op het geb.ed der blnnenlandsche poli tiek in de Baltische landen, aldus het A.N.P., merkt men in politieke kringen te Berlijn op: „Voor ons is er in de Baltische landen op het oogenblik maar één. toestand; de militaireDe demonstraties en de groeps vormingen, die zich daar voordoen als reactie op de Duitsche strijd tegen het bolsjewisme, worden hier beschouwd als plaatselijke verschijnselen. Men spreekt in dit verband van dingen, die voor Dultschland op de achtergrond staan met het oog op de militaire operaties te gen de Sowjet-Unte. Balkan weer Europeesche voorpost. In het jongste nummer van het tljc schrift Berlin-Rom-Tokio is een hoofd artikel verschenen onder het opschrift Europeesche voorpost, waarin o.a. het volgende wordt betoogd: De strijd om de veiligheid van Zuid oost Europa is met cJp schitterende veld tocht op Kreta voltooid. De gedachte om van de Balkan naar het hart van het Europeesche continent op te rukken, moest men laten varen. Overigens heeft centraal Europa In deze oorlog bewezen, voldoende sterk te zijn om een dergelljke poging reeds in de kiem te smoren. Ook dit is weer een bewijs voor de toegeno men macht van het Duitsche rljjp, waar voor in het verleden geen vergelijking is te vinden. Men behoeft slechts aan de vorige oorlog te denken: ondanks alle in spanning was het voor het Duitsche le ger v»n 1918 tot 1918 niet mogelijk, Sa- loniki te bereiken en het Zuid-Oostelljke front van den vijand te Uquldeeren. Ja van Salonlki uit ontstond in het najaar van 1918 een ontwikkeling, welke van bulten af het verval in November voor bereidde. Dat Engeland de aanval van Salonlki uit In deze oorlog herhaalde is geen toeval. De Balkan, die een voorpost van Europa is, wordt tot een Ideale In valspoort, zoodra hij zijn historische taak vergeet of niet in staat Is, die taak te vervullen. In de loop der tijden heeft dit gebied altijd weer aantrekkingskracht uitgeoefend op elkeen, die in Europa vas ten voet wilde krijgen of een aanval te gen het Europeesche continent wilde on dernemen. Steeds werd de Balkan be schouwd als het ideale uitgangspunt voor de uitvoering van de plannen. Ook het tsaristische Rusland hoopte op de Balkan de weg naar Europa te vin- t den. Doch terwijl nog de Balkanvolkeren in hun vrijheidsstrijd tegen Turkije wer den gesteund, ontstond reeds een nieuwe factor van agitatie en wel het begrip van het tsaristische pap-slavlsme. Inmiddels is dit met het tsarisme verslagen uit den wereldoorlog te voorschijn' gekomen. Ook thans weer speelde het Zuld-Oofr* ten een bijzondere rol. De invasie tegen mldden-Europa lag thans in handen van de Qua! d’Orsay. Engeland nam in 1938 de leiding in de omsingelingspolitlek en aan Frankrijk werd in het Westen en Oosten slecht» de rol toebedeeld van uit voerend orgaan der Britsche aanvalspo- Jltlek. Frankrijk werd met de militaire Ineenstorting volkomen uitgeschakeld. Zoo is de Balkan weer tot Europeesche voorpost geworden. Niemand kan er meer aan denken de Balkan ala invalspoort te gebruiken hij is tot Europa terugge keerd. De Balkan heeft veel in te halen en zal daarbij op hulp kunnen rekenen. VIJANDELIJKE VLIEGTUIGEN BOVEN DU1TBCHLAND. Britsche bombardementsvliegtuigen vie len de vorige nacht plaatsen in het Noord-Duitsche kustgebied aan. Naar het D.N.B. meldt, ontstond slechts geringe schade In woonwijken. Boven dien werd een kamp van krijgsgevange nen getroffen, waarbij verscheidene ge vangenen werden gedood. Nachtjagers schoten een vijandelijk vliegtuig neer. In het Oosten vloog de vijand met zwakke strijdkrachten het grensgebied binnen en liet een gering aantal bommen vallen, zonder noemenswaardige schade aan te richten. LUCHTAANVALLEN OF MALTA. De strijd in Afrika, Het communiqué van het Itallaansche hoofdkwartier luidde gisteren: In de nacht van Woensdag op Donder dag zijn de vliegvelden van Malta ge bombardeerd. Tijdens luchtgevechten, tus- schen onze jagers en vijandelijke jagers boven het eiland zijn twee Engelsche Onze Jager» hebben een afdeeling vijandelijke bom- men werpers ontmoet en een Blenheim njet als oorlogvoerend in de geest van de neergeschoten. geldende wetten wordt beschouwd, be- staat de mogelijkheid, Amerlkaansche schepen met oorlogsmateriaal naar Wla- dlwostock te zenden. Naar aanleiding hier van verklaarde Welles, dat een desbetref fend verzoek van de Sovjet-regeering nog niet ontvangen is. - Sumner Welles heeft verder medege- massale aanvallen op ons garnizoen to deeld, dat Roosevelt de beperkende bepa- Debra Tabor gedaan; lingen van de neutrallteltswet niet van toepassing zal verklaren op de Sovjet-Unie van Galla en Sidamo en dat hij de Stille Oceaan niet tot oor logsgebied zal verklaren. Overigena la nor MARSCHEN VAN 58 K.M. PER DAG. In gloeiende hitte. Woensdag, op de vierde dag van het Duitsche offensief in het Oosten, heeft het opperbevel zich met een enkelen „groote successen” voorspellende zin over de gevechtshandelingen vergenoegd en de buitenwereld aan de spaarzame be richten van andere zijden overgelaten. Slechts kleine onderdeelen van de strijd van de in Litauen opereerende Duitsche Noordelijk» vleugel, worden uit berichten van de propaganda-compag- nieen bekend. De over de grens van Oost- Pruisen oprukkende Duitsche troepen vonden de eerste kazematten der Bowjets slechts zwak bemand. Toch bood de ge deeltelijk uit Talmukken en Kirgiezen bestaande Infanterie-bezetting hardnek- kigen tegenstand. Een bericht van de propaganda-compagnle verklaarde, dat velen van deze 8owjet$oldaten tot de dood bij hun machinegeweren waren ge bleven. Na het breken van deze aanvankelijke tegenstand gelukte het den Duitechers echter, in gloeiende hitte en verstikkende stofwolken snel het onvruchtbare Litau- sche grensgebied door te trekken, waar bij zij slechts geringe tegenstand van de Sowjet-troepen ondervonden. Deze stre den blijkbaar als achterhoede om de hoofdstrijdkrachten de aftocht naar voor bereide posities mogelijk te maken. Tot 50 K.M. per dag moesten de Duit sche soldaten marcheeren en wel hoofd zakelijk op onbeschaduwde wegen. Het Sowjet-artillerievuur wordt door de Duit sche verslaggevers „onregelmatig” ge noemd. DUITSCHE DIVISIE DOOR ZWEDEN. Het land overigens bulten de oorlog. Naar het Zweedsche telegraafagent- schap T.T. meldt, zijn de twee kamers van de Zweedsche Rijksdag Woensdag bijeengekomen. In een zitting met ge sloten deuren heeft de minister van bui- tenlandsche zaken, onderscheidenlijk In de Eerste en de Tweede Kamer, een ver klaring afgelegd. In aansluiting op de zitting Rijksdag werd het volgende communiqué gepubliceerd: „In de toestand, die door de (usschen Dultschland en de Sowjet-Unie uitge broken oorlog is ontsaan, zal Zweden on wrikbaar zijn streven erop richten, zijn zelfstandigheid en onafhankelijkheid te bewaren en zich buiten het oorlogscon- Ilict te houden. De nieuwe toestand heeft ons echter voor sommige speciale kwesties geplaatst Zoo lp vgn Finsche evenals van Duitsche zijde toésteniing gevraagd voor het ter- voer van een tot één divisie beperkte troepeneenheid uit Noorwegen naar Fin land langs de Zweedsche spoorweg. De regeering heeft met toestemming van de Rijksdag en rekening houdende met de vorm, welke noodzakelijk Is voor de beveiliging van de Zweedsche souve- reiniteit, dit verzoek Ingewilligd. Troepentreinen 48 uur op Zweedsch gebied. Alle bladen te Stockholm publlceerén groot opgemaakt het communiqué over de neutrale houding van Zweden en over de toestemming door de Zweedsche re geering verleend om een Duitsche divisie uit Noorwegen naar Finland over Zweedsch gebied te brengen. Een woordvoerder van het Zweedsche ministerie van buitenlandsche zaken heeft aan de buitenlandsche pers in een gesprek medegedeeld, dat dé treinen met troepen zonder bijzonder oponthoud door Zweden zuHen gaan en dat elke trein zich ongeveer 48 uren op Zweedsch ge bied zal bevinden. De woordvoerder onderstreepte in het bijzonder dat van steunpunten In Zwe den in het geheel geen sprake geweest is. kpltein-ter-zee Krueder, de Atlantische Oceaan en de Indische Oceaan bevaren en ruim 140.000 b.r.t. scheepsruimte der vijandelijke koopvaardij tot zinken ge bracht en een groot aantal koopvaarders met waardevolle lading opgebracht, die inmiddels op Duitsche steunpunten zijn aangekomen. In totaal heeft deze roem rijke en succesvolle kruistocht geleld tot het verlies van bijna tweehonderd duizend b.r.t. scheepsruimte der vijan delijke koopvaardij. In de strijd tegen de Britsche t voeren heeft het luchtwapen voor Oostkust van Engeland een koopvaarder van 1500 brt. tot zinken gebracht en met bommen treffers geplaatst op een tweede groote koopvaarder. Britsche formaties gevechtsvliegtuigen en Jagers hebben ook Woensdag bij aan vallen zonder effect op de bezette ge bieden in het luchtruim van Calais zwa re verliezen geleden. Jagers schoten 21, luchtafweergeschut haalde vijf Britsche Jagers neer. In de nacht van Woensdag op Donder dag zijn luchtaanvallen gericht op ha vens aan de Engelsche Zuidkust. Bij goed zicht op de grond werd in de door luchtaanvallen reeds op verstrekkende wijze vernielde installaties van de ravi- tallleeringshaven Southampton een reeks branden verwekt. Duitsche duikbommenwerpers hebben op 24 Juni in de wateren bij Tobroek Britsche vlootstrijdknjahten aangeval len en een lichte kruiser en een tank schip tot zinken gebracht. Een kruiser kreeg een bomtreffer. Duitsche formaties gevechtsvl legers hebben met succes militaire doelen in Haifa aangevallen. Zwakke Britsche afdeellngen gevechts vliegtuigen hebben in de nacht van Woensdag op Donderdag enkele brlsant- en brandbommen in het Noord-Duitsche kustgebied neergeworpen. In een kamp werden verscheidene krijgsgevangenen Geen neutrallteitsverklaring van Roosevelt; Stille Oceaan geen oorlogsgebied. Op de te Washington gehouden pers conferentie heeft de plaatsvervangende minister van Buitenlandsche Zaken, Wel les, aangekondigd, dat Roosevelt besloten heeft met het oog op de oorlog tusschen Dultschland en de Sovjet-Unie, geen n?u trallteitsverklarlng af te leggen. Volgens de letter van de wet is hij gilleen hiertoe verplicht, wanneer zulks voor het behoud van de vrede voor Amerika of ter bescher ming van de Amerlkaansche burgers is. vliegtuigen ne5^e^hoten. In het onderhavig» geval acht Roosevelt dit niet noodig. Daar de Sovjet-Unie dus Dan Is het beter, af te bu'gen naar het Zuiden, waar het meer stabiele we der van de subtropische breedten lokt. Vooral in de zomer, als de hoogdruk- gordels van de aarde zich naar het Noorden verplaatsen, genieten de Azo- ren een gunstige ligging. Via de Bermu das kan het vliegtuig verder met Zuide lijke of Zuldwestelijge wind langs Oostkust naar New York vliegen. De Bermudas vormen de tweede pijler voor de Atlantische „vllegbrug”. Deze eilanden liggen 1300 kilometer ten Zuid oosten van New York en hebben eveneens een uitstekend klimaat. Natuurlijk houdt men zich op de Azo- ren op het oogenblik druk bezig met de vraag, of de Vereenigde Staten zich eventueel op de eilanden staande «ouden kunnen houden tegenover een aanvaller uit Europa. Zelfs de optimisten zijn van oordeel, dat de Amerikanen het hard te verantwoorden zouden hebben, «elfs wan neer zij alleen maar probeerden om de eilanden te veroveren op de Portugeesche bezetting. Verder wijst men er op, dat althans de Oostelijke eilanden binnen het vliegbe- reik liggen van vliegtuigen, die in Euro pa starten. Amerlkaansche bommenwer per* met groote actieradius zouden dus niet heen en weer kunnen vliegen van de Oostkust van Amerika of van de Ber muda» af. In dat opzicht nemen de Por- tugeezen dus een sterke strategische po sitie in. Oppervlakkig bezien, lijkt,het dus een hachelijk waagstuk voor de Amerikanen, om te trachten, zich op de een of andere wijze meester te maken van deze eilan den. Men weet echter niet, hoe ver de V. S. zouden willen gaan, om hun ver dedigingsgordel uit te breiden. Het valt niet tegen te spreekn, dat zij groot be lang zouden hebben bij het bezit van de Azofen, Ingeval zij zich in de oorlog mengden, en in dit laatste geval zouden zij ongetwijfeld niet opzien tegen een ze kere mate van risico, om hun positie te verbeteren. DE AZOREN, SPRINGPLANK TEGEN EUROPA? Wanneer men de berichten van de Amerikanen over de Azoren leest, zou men kunnen meenen, dat deze eilanden midden in de Atlantische Oceaan liggen. Niets is echter minder waar! Terwijl de afstand die ze van Amerika scheidt, niet minder dan 3500 kilometer bedraagt, ligt Lissabon op slecht» 1500 kilometer ver wijderd. Zij vormen dan ook geen Por tugeesche kolonie, doch een provincie (dlstrito) van Portugal. Het is niet de omvang van de Azoren met hun oppervlakte van 2300 vierkante kilometer en hun bevolking van 250.000 Inwoners, die <le begeerlgheld van de Amerikanen heeft gewekt. Dikwijls voe ren Zij als argument aan, dat Hawaii In de Stille Oceaan nog verder van de V. S. af ligt, dan de Azoren. Hawaii vervult echter dezelfde rol tegenover Japan, als de Azoren tegenover Europa: die van eventueel» springplank. Bovendien wa ren de Azoren reeeft door Portugeezen bevolkt, toen nog geen mensch ter we reld aan Amerikanen kon denken! Doch in het leven der volkeren heeft men zoo vaak de macht over het recht zien zege vieren! En bruggehoofden als de Azoren hebben reeds sedert de dagen van de scheepvaart over de wereldzeeën, de on- derzeesche kabels en de toepassing van de radio de blikken van de groote mo gendheden tot zich getrokken. Nog veel meer Is dit het geval, nu het verkeer door de lucht over de Oceaan alch begint te ontwikkelen. Bovendien zUn er nog tal van overwegingen van geheel andere aard, die hun Invloed doen gelden. Sov J et-gevechtavllegtui- Duitsch en Roemeensch ge bied te vliegen «ijn met buitengewoon zware verliezen voor de Sovjets verloo- pen. Een groep van zeven Sovjet-vlieg- tuigen werd door Duitsche Jagers bij Tilsit volkomen neergeschoten. Van twin tig machines, die naar de Roemeensche klist bij contanza vlogen, werden acht door jager» neergehaald. De rest vloog toen over zee terug. Een afzonderlijk Sovjet-vliegtulg, dat zich vertoonde in de buurt van een vliegveld in het Noorden van Noorwegen, viel eveneens ten offer aan de Duitsche jagers. SOWJET-LUCHT AANVALLEN AFGESLAGEN. Pogingen van de Sowjet-luchtmacht om het Duitsche gebied en het gouver- nement-generaal binnen te vliegen, zlln DE ADMIRAAL SCHEER TERUG. Duitsche hulpkmisér tot zinken gebracht. Uit het Führerhoofdkwartiej meldde het opperbevel der weermacht gisteren: In het Oosten zijn ook Woensdag de operaties te land en in de lucht sys tematisch voortgezet. Nadat de beslis singen in talrijke grensslagen té onzen gunste zijn gevallen, tèekenen zich ope ratieve successen van groote omvang af. In het Westen wordt de strijd tegen Groot-Brlttannië met succes voordge zet. Duikbooten vielen in het Noorden van de Atlantische Oceaan op de scheepvaartwegen naar het Britsche eiland konvooien aan, welke door een groot aantal torpedobootjagers zwaar werden beveiligd. Verdere aanvallen waren gericht op afzonderlijk varende schepen. In het geheel werden acht vijandelijke koopvaarders, met in totaal 48 800 b.r.t., tot zinken gebracht. De zware kruiser Admiraal Scheer is, onder commando van kaplteln-ter zee Krancke, na langdurige succesvolle ac tie in het Noorden en Zuiden van den Atlantlschen Oceaan op een Dultsch steunpunt teruggekeerd. Hij heeft daar bij, zooals reeds vroeger bekend is ge maakt, In totaal 152.000 b.r.t., oan. een heel convool van 18.000 b.r.t., tot zinken gebracht. De hulpkrulser Pinguïn, die, ter be lemmering van de vijandelijke handel in oveneesche wateren In de strijd was gebracht, is In de Indische Oceaan In een gevecht met de veel sterkere Brit sche zware kruiser Cornwall verloren gegaan. De commandant en het groot ste deel der bemanning vonden na heldhaftige strijd de dood. Een deel ge raakte in gevangenschap. De kruiser Cornwall werd beschadigd. In een actie, die maandenlang heeft geduurd, heeft deze hulpkrulser, onder bevel van den

Schoonhovensche Courant | 1941 | | pagina 1