AKKERTJES Telegrammen Schoonhoven Kerk ëti School Plaatselijk nieuws Sportnieuws Verduistert tijdig! Burgerlijke stand Alleen voor Vrouwen Rechtszaken Bespiegelingen;. De Gebroeders Knoopenschaar I TUTJDAB 17 JPgg Bfi ons volk oproepen om uit zichzelf deie zonde, die knaagt als een worm aan de wederopstanding van ona volk, uit te roeien. De geweldige strijd van deze dagen is de strijd van eer en recht tegen deo on dergang van het Avondland in bederf en ontrechting. Zulk een strijd wordt niet alleen met de wapenen van ijzer en staal gestreden, de strijd op de akker is er een deel van en de rechtvaardigheid in eigen kring op elk levensterrein even zeer. Daarom is het van zoo groote beteeke- nis. dat de eerste levensbehoeften des volks naar de eischen dier rechtvaardig heid verdeeld worden RUSLAND BIJ GEALLIEERDE OVEREENKOMST? NEW YORK, 27 Juni. Naar Associated Press uit Londen meldt, verluidt aldaar, dat men de Bovjet Unie zal verzoeken zich aan te sluiten bij de overeenkomst der geallieerde regeeringen om geen af zonderlijke vrede met Duitschland te sluiten, alvorens de oorlog geheel ten einde is. PAUSELIJKE RADIOREDE. ROME, 27 Juni. Ter gelegenheid van de Sluiting van het eucharistisch congres in Amerika heeft de paus een radiotoe spraak gehouden, waarin hij wees op de beteekenls van liefde en christelijke hulpvaardigheid en tenslotte zijn aposto-' Usche zegen gaf. AMERIKAANSCHE HULP AAN RUSLAND? WASHINGTON, 27 Juni. De vice-mi nister v^n buitenlandsche zaken Welles heeft aan den Sovjet ambassadeur doen weten dat de Vereenigde Staten een ver zoek om hulp van de Sovjet Unie ter stond in sympathieke overweging zouden nemen. Deze verklaring heeft de ambas sadeur Oumansky, na een bespreking met Sumner Welles afgelegd. Hij weigerde zich erover uit te laten of hij reeds een ver zoek om hulp aan de regeering heeftin- gediend. Gistermiddag heeft Welles den Britschen ambassadeur Halifax ontvan gen, alsmede den Zweedschen en Fin- schen gezant. LEEUWARDEN. 27 Juni. Vereeniging van Zulvelmaatschappijen. Edammer kaas 20 plus f 44, 40 plus f 6T.50; Goudsche kaas 20 plus f 44, 40 plus f 87.50; Brood kaas 40 plus f 67.50. Alles per 100 K G. GEMEENTERAAD. De gemeenteraad houdt Dinsdag 1 Juli, des voormiddags half elf een open bare vergadering. De punten van behan deling zijn: 1. Vaststelling der raads- notulen van 17 Maart. 2. Ingekomen stukken. 3. Rekening, dienst 1940 van het Burgerlijk Armbestuur. 4. Idem van de afteun-commiasie wegens extra-hulp. 5. Wijziging der gemeente-begrooting, dienst 1940 en 1941. 6. Wijziging der al- gemeene politieverordening in verbandL met het wegruimen van sneeuw en ijs en het berijden van ijsbanen, f. Voor stel van B. en W. tot het toekennen van subsidie aan „Winterhulp Nederland" 8. Voorstel van B. en W. tot vaststelling eener verordening op de heffing en in vordering van slachtrechten. 9. Voorstel van B. en W. betreffende verlenging van de ontruimingstermijn voor onbewoon baar verklaarde woningen. IQ. Voorstel van B, en W. tot het geven van eervol ontslag aan den agent der arbeidsbe middeling. 11. Voorstel van B. en W. tot wijziging van het Werkliedenreglement. 12. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de bouwverordening. 13. Toetre ding tot het centraal bureau inzake ge meenschappelijke behandeling van ge meentelijke personeelsaangelegenheden. 14. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de verordening regelende de rangen infe. vfLn de ambtenaren der gemeente politie. 15. Voorstel van B. en W. tot wij ziging van de verordening op de winke1- sluiting. 18. Reclames belastingen. 17. Eventueel verder voorkomende zaken. SUBSIDIE AAN WINTERHULP. In de vorige vergadering van de ge meenteraad heeft de heer P. van der Hek het voorstel gedaan om aan „Win terhulp Nederland" een subsidie, groot f 150 per jaar toe te kennen. Bij de motiveering van het voorstel wees hij erop, dat genoemd bedrag was vrijgekomen door het opheffen van de Bijzondere Vrijwillige Landstorm en de Burgerwacht. B. en W. schrijven aan de raad dat zij dat voostel kunnen overnemen, maar 'meénèh. aat de motiveering niet juist is, aangezien op de begrooting 1941 voor genoemde opgeheven organisaties reeds geen subsidies meer zijn u tgetrokken. Met het oog op de belangrijke taak, die W.H.N. in ons vaderland vervult en de discussies, in de raad gehouden, mee- nen B. en W. echter de vrijmoedigheid te kunnen vinden om een subsidie, groot f 200, voor het jaar 1041 te verleenen en daarvoor een nieuwe post op de begroo ting in te stellen. In dit verband wijst het college er nog op, dat deze geste van het gemeente bestuur geenszins tengevolge mag hebben dat de burgerij zich van haar plicht om te offeren aan W.R.N. ontslagen zou achten. Integendeel, B. en W. vertrou wen, dat juist door dit voorbeeld van de zjj.de van het gemeentebestuur de offer vaardigheid bij de Schoonhovenarien des te gfooter zal worden. VERORDENING WINKELSLUITINGS WET 1930. B. en W. bieden de Raad ter vaststel ling gan, zulks naar aanleiding van een binnen gekomen verzoek van de slagérs- verêeniging Schóonhovert, een ontwerp verordening als bedoeld in art. 6 der Winkelsluitingswet. Blijkens artikel 1 de zer ontwerp-verordening, ia het verboden des Woensdags na 18 uur, behalve voor zoover betreft een Woensdag vóór een erkende Chr. Feestdag, een slagerswin kel voor het publiek geopend te hebben. Als Chr. Feestdagen worden beschouwd: Goede Vrijdag. Paschen, Hemelvaartsdag, Pinksteren en Kerstmis. REKENING BURGERLIJK ARM BESTUUR. B. en W. bieden de raad ter goedkeu ring ain de rekening van het Burgerlijk Armbestuur over het dienstjaar 1940, sluitende in ontvangsten en uitgaven met eén bedrag van f 25.374,25. REKENING B-STEUN. B. en W. bieden de Raad ter goedkej- ring aan dé rekening van het B-conuté, betreffehde extra hulp aan werkloozen over 1940. Blijkens deze rekening is uit- gégèven terzake van verstrekking van: kleeding f 305,93, dekking f 188,34 en schoeisel f 337,80. WIJZIGING POLITIE-VERORDEKING. In verband met een ontvangen circu laire van den Secretaris-Generaal van Blnnenlandachc Zaken betreffende weg ruimen van sneeuw en ijs, stellen B. en W. de raad voor, de algemeene politie verordening te wijzigen. Voorgesteld wordt o.m. in genoemde verordening de bepaling op te nemen, dat het verboden is, bij vorst of dreigende vorst een open bare weg te schrobben of te dweilen of water daarop te werpen, uit te st>rfcon of te doen loopen en dat hst voorts ver boden la, uitgezonderd voor openbare li chamen, voor het van de openbare weg verwijderen van sneeuw of ijs, gebruik te maken van zout of andere bijtende stoffen, tenzij dit geschiedt op of in de onmiddellijke nabijheid van brandkrinen of brand- of vervalputten. VERLENGING ONTRUIMINGSTERMIJN. B. en W. stellen de raad opnieuw voor, te besluiten tot verlenging van de ontruimingstermijn voor de wóningen Lange Weistraat nrs. 63 en 65 met oen termijn van 6 maanden. ONTSLAG AGENT ARBEIDS BEMIDDELING. In verband met algeheele reorganisa tie van de arbeidsbemiddeling zijn de werkzaamheden van de organen der openbare arbeidsbemiddeling ingaande 1 Mei geëindigd. In verband hiermede stellen B. en W. dfe raad voor, den heer G. R. Terpstra, ingaande 1 Mei, eervol ontslag te verleenen als agent der Ar beidsbemiddeling. EXAMENS NUTTIG! HANDWERKEN. Het slot van de reeks examens aan de Rijkskweekschool vormden die in nutti ge handwerken. Ze zijn Woensdag en Donderdag afgenortien. Er werden negen candldaten geëxamineerd. Geslaagd zijn de dames P. A. van den Bogerd en A. Bron alhier; C. H. A. Bakker, C. J. de Jong en N. Klomp, Gouda; P. M. Groos, Boékoop; A. Tielemans, Lekkerkerk; M. Woudenberg, Breda. GESLAAGD. Mej. Jo de Neef is te Rotterdam ge slaagd voor het eindexamen conserva torium: piano. SCHOONHOVEN OP DE FILM. Ten tweede male in enkele jaren is Schoonhoven het topneel geweest voor de opnamen van een film. De eerste maai was, toen Loet. C. Barnsteijn hier fiimde voor enkele scènes uit „Het meis je met de blauwe hoed", naar de roman van Johan Fabricius. Thans heeft Poly goon in samenwerking met de Nijver- heldsvereeniging hier opnamen gemaakt voor een rolprent die hèt edelmetaalbe- drijf en wat daarmede samenhangt in beeld zal brengen. Het is de bedoeling dat een volledige film vervaardigd wordt die onder andere de metamorphose van een stukje zilver in een mooie Zeeuw- sche knoop vertoont, doch ook stads gezichten vsm de oude goud- en zilver stad. Zooals men weet, bezit Schoonho ven behalve een uitgebreide industrie ook historische gegèvens en verzamelin gen. het bedrijf betreffende, die wel licht ook in de film verwerkt zullen wor den. De film zal binnenkort als èen afzon derlijke rolprent, dus niet als Journaal opnamen, worden vertoond en wij ver nemen, dat in Schoonhoven de première zal worden gedraaid. KANO OMGESLAGEN. Nauwelijks heerscht er weer drukte op de Lek door de vele pleiziervaarders, of reeds hebben van een der bootjes de in zittenden te grondig kennis gemaakt met het water. De heer d. G. was Woensdag middag met zijn verloofde gaan kanova ren, toen zij tegen het einde van de mid dag wilden aanhaken aan een passeeren- de sleep. De schipper van het vaartuig riep nog een waarschuwing, doch kon niet voorkomen dat de kanovaarders de nogal gewaagde manoeuvre uitvoerden en trachtten, het roeibootje, dat achter het aleepschip hing. te grijpen Weldra spar telden de beide kanovaarders met de rest van de kano-Inhoud in het water. Zij wisten zich zwemmende boven te houden en zijn met een roeibootje, dat hen van de kant af bereikte, naar de vaste wal geholpen. ERNSTIGE VAL. De arbeider J. Metz, wonende op de Oude Singel, had gistermiddag te Groot- Aramers, waar hij werkte in dienst van den landbouwer Eegdeman, een vrij ern stig ongeluk. Metz is namelijk van een volgeladen wagen met hooi gevallen en heeft daarbij, naar de geneesheer ver moedde, eenige ribben gebroken. Per ziekenauto is hij naar zijn woning alhier vervoerd. UITSLAG VERKOOPING. Het woon- en winkelhuis, Dam 10, is Woensdag by openbare veiling ten over staan van notaris B. J. Teyinck gehou den, gekocht door den heer J. G. J. Nie- kèrk voor f 2050. ZAAK OVERGENOMEN. Uit een advertentie in dit nummer biykt, dat de heer A. Hoogendoom zUn rij wiel - zaak en reparatie-inrichting op de hoek van de Veerstraat heeft overgedaan aan de heeren Wehsveen en Nobel. GEVONDEN VOORWERPEN. Omtrent onderstaande gevonden voor werpen zyn inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie; Fototoestel: een kussen; padvinders- riem; 2 hamers; portemonnaie met in houd; distributiekaart; timmermans- duimstok. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt voor Giessendam Ds. H. Lig- tenberg te Kampen. RADIOBOODSCHAP VAN DEN PAUS. „De goddeiyke voorzienigheid in het leven der menschen", aldus luidt het onderwerp van de boodschap, die Paus Pius XII via Radio Vaticana tot de ge- heele wereld zal richten op Zondag 29 Juni, de feestdag van de apostelen Pe trus en Paulus. De boodschap zal worden uitgezonden voor de radio des middags om 12 uur 30. Goudrlaan. De landbouwer A. v. T. viel door het schikken van het paard van een voer hooi. Dokter Weemink van Noordeloos werd gewaarschuwd en was spoedig ter plaatse. Op zyn advies werd A. v. T. per brancard naar zUn woning vervoerd. Na onderzoek bleek dat hy een gekneusde schouder had opgeloopen en enkele kleine verwondingen. Hy zal eenige tyd rust moeten houden. Waarom zoudt Ge nog hoof d- Eijn hebben, als Ge in een wartier er van af kunt zijnl Neem 'n AKKERTJE het nieu we merkwaardige middel, dat alle pijnen vlug verdrijft en Uw lichaam niet schaadt. "AKKERTJES" zi|n de aeluk- kige vinding van Apotheker Dumonf in den gemakkelijk in te nemen ronden cachet- vorm, veel nagemaakt en I toch nog nooit geëvenaard! Laat U niets anders aanpra ten en let op 't AKKER-merk. tegen pijnen, nare dagen, koorts, kou. Colored#-kever. AmeMe. Voor de gemeenten Amelde en Tlenhóven is evenals vorig Jaar aange wezen ais bespuiter der aardappelvelden tegen de coloradokever de fa. A. Zweeren en H. Vuurens te Ameide. De bespuitingen moeten tweemaal plaats hebben en wel de eerste bespuiting tus- schen 30 Juni en 8 Juli en de tweede bè- spulting tusschen 17 en ,26 Juli, waarby ermee rekening moet worden gehouden, dat de tweede bespuiting ongeveer 2 we ken na de eerste wordt verricht. BEUNIE-BIOSCOOF. Gouda. Theo Lingen is langzamer hand een van de toonaangevende hoofd rolvertolkers van de Duitsche komieke films. Na Heinz Rühmann, met wien hy ook reeds verscheidene malen in samen werking optrad, staat hy samen met Hans Moser op de tweede plaats in de ry der film-humoristen. Theo Lingen heeft echter een geheel eigen styi en humor, met telkens nieuwe vindingen tegenover steeds terugkeerende karakte ristieke Lingen-trucjes. Deze week komt hy als „De verstokte Vrygezel" in Reünie, waar hy samen met Ralph A. Roberts een luchtige, charmante film op het witte doek brengt, waarin verschillende ryk ge monteerde revuescènes voorkomen. Zondagmorgen draait „Ik ken je niet toch houd ik van Je", met in de hoofdrollen Magda Schneider en Willy Forst. Dezelfde film wordt Zaterdag ln het matinee voor elke leeftyd vertoond. Men zie ook de advertentie in dit Huwelijk van den heer P. Damsteeg! Molenaarsgraaf. In de raadzaal heérsch- te Maandagavond een gezellige drukte. Aanwezig waren burgemeester Brouwer, de gemeente-secretaris, alsmede de overi ge amtbenaren der gemeente en de nage noeg voltallige raden v«i Molenaarsgraaf, Brandwyk en wyngaarden. Te ongeveer half negen verscheen de heer P. Dam- steegt, ambtenaar ter secretarie der drie gemeenten, tevens gemeente-ontvanger van wyngaarden en leider van de distri- butledienst, kring Molenaarsgraaf, met zyn bruid, mej. W. M. Damsteegt. Burgemeester Brouwer nam het woord en zelde, dat de ambtenaren onder el kaar het bruidspaar een biyvënd aanden ken wilden geven; het was echter geble ken, dqt de raadsleden gaarne twilden meedoen en zoo konden erjkele heel fraaie voorwerpen worden gekocht De burge meester bood namens de raden, "ambte naren en zichzelf de aanstaande echtge- nooten, onder de wensch, dat zy ér zeer lang plezier van mochten hebben, aan een rooktafel, een handwerkcommode, een baromter, een courantenbak, en een en veloppe met inhoud, om er een lamp voor te koopen, daar spr. zich niet had durven wagen aan die koop. De heer T. Korevaar Az., wethouder van wyngaarden, wenschte het jonge paar geluk en sprak de hoop uit, dat God hun lang en gelukkig samen mocht sparen. Spr. wist, dat de bruidegom het in Wyn gaarden zeker goed zou kunnen vinden met de inwoners, die nu voor het eerst een ambtenaar in hun midden zouden krygen, hetgeen zy zeer op prys stelden. Tenslotte dankte de heer P. Damsteegt, mede namens zyn aanstaande, voor de schitterende cadeaux, welke hy volgens zyn meening niet verdiend kan hebben. Hy dankte den burgemeester en den heer Stemerding voor alles, wat zy steeds voor hem hebben gedaan en noodigde alle aan wezigen uit, hem in wyngaarden eens te bezoeken. Gouden huwelijk. Ouderkerk a.d. IJsseL Woensdag her dacht het echtpaar Adra de VriesJ. v. Bergen de dag, waarop het voor 50 Jaar ln de echt werd verbonden. Wegens plot selinge ziekte van de bruid, is deze ge denkdag voor de familie De Vrira echter in stilte gepasseerd. IJsselstein. De burgemeester heeft de gemeenteraad in openèare vergadering byeengeroepen tegen Maandag 30 Juni, nam. 8 uur. WATERPOLO. S.Z. k P.C.ERS BOEKEN SUCCES. S.Z. k P.C. I wint van Boskoop II (4—6) en S.Z. P.C. II klopt Boskoop III (I0). Schoonhoven. Aangetrokken door de lokkende roepstem van het water lieten onze talryke waterpolo-liefhebbers zich Woensdagavond door dreigende on- weers- en regenwolken niet weerhouden en richtten hunne schreden naar ons fraai gelegen zwembad, ter by woning van de competltiewedstryden van S.Z. Sc PC. I en II tegen hun Boskoopsche tegen standers. Na afloop had het publiek nog slechts gedeelteiyk de zweminrichting «erlaten of voor dezelfde substantie. Waterstand: Schoonhoven hoog water 9 uur, 1.49 M. Nieuwe Maan. Op 8.19 uur, ooaer 23.27 uur. Eerste Kwartier 2 Juli Vandaag gaat de zon onder ow 22.— um 06 minuten. Opkomst morgenochtend om 5.— au* 19 minuten. Tusschen deze béide tydsttppen mag dus nergens licht naar buiten uitstralen. Men verduister# goed en - lette op des# tijden. eerst gretig en vrywillig opgezocht tei verfrisaching, vluchtte men thans, aia door wespen gestoken, huiswaarts. Bpyt heeft men evenwel van de gang naar het zwembad niet gehad, want van de opwindende momenten, die het wa- terpolo-spel meestal in ruime mate biedt, is die avond een flinke portie te verwerken geweest. Het waren leuke wedstryden, waarover we hier nog een kort verslag laten vol gen: S.Z. k P.C. I—Boskoop 1L Als scheidsrechter Gravanstein uit Gouda de bal te water heeft geworpen, biykt de S.Z. 8e P.C. mid-voor- iets snel ler dan zyn tegenstanders, hy raakt hem echter direct weer kwyt, herstelt zich vlug om daarna uit een vrije worp het leder, zy het ver, naast het vyandebjki doel te werpen. Hiermede luiden de Schoonhovenaren een stevig offensief in, maar de planters verdedigen goed en hun keeper krygt ln deze periode, mede door de onschotvaardigheld der S.Z. 8» P.C. voorhoede, slechts één tam schot te keeren, terwyi de doelververdediger der thuisclub kort voor het rustslgnaal eigeniyk voor het eerst daadwerkeiyk behoeft op te treden om een goed Inge schoten bal van onder de lat weg te grabbelen, hetgeen hy op betrouwbare wyze verricht. Overigens wyst dit alle* op goed verdedigend werk der respec- tieveiyke achterspelers. Nadat ln de tweede helft eerst beidé voorhoeden het doel op'een verkeerde plaats hebben gezocht, plaatst de S.Z. 8| P.C. doelman naar zyn links-achter, de ze zwemt met de bal snel op, op de hié- len gevolgd door zyn tegenligger, eed aardig snelheidsduel, stopt dan plotse ling en lost een diagonaal schot, dat den BoskooRschen keeper biykbaar volkomen verrast: hy steekt er althans geen vin ger naar uit (1—0). De doelen verkeeren nu eenige malen om beurten in niet grooi gevaar, er wordt veel en snel gezwom men en vooral ook de S.Z. k P.C. mid- voor ontpopt zich- als een hard werker Als de Schoonhovensche rechtsvoor hel ronde voorwerp eindéiyk goed krijgt toe gespeeld Wentelt hy zich snel ln ge< wenschte positie, het bekende achter- waartsche schot volgt en hoog ld de uiterste hoek verdwijnt het brulné monster voor de tweede maal in de Bos koopsche touwen (20). De stryd gaal nu eenige tyd geUJk op en nadat de S.Z, 8e P.C. keeper zich onvermurwbaar heefl getoond by een hard strak schot, naderen twee S.Z. Sc P.C.ers de Boskoopsche goal, een der gasten begaat een overtreding, een der beide tegenstanders ligt nu in vrye positie en kansloos moet de doel man voor de derde maal visschen (3—0), Nog voor het einde wordt aangekondigd voegt de rechtsvoor aan de scon een goed doelpunt toe, de einduitslag wel ietwat flatteus op 40 brengend. S.Z. k P.C. U—Boskoop HL In de strijd tusschen S.Z. Sc P.C. 11 en Boskoop III komt vooral tot uitdruk king dat goed zwemmen en dito balbe handeling niet altoos samengaan: bal techniek is nog voor veel verbeterinf vatbaar. Toch is het een lieve lust ds jeugd zoo te zien ploeteren en sjouwen, vooral ook de snel zwemmende S.Z. A P.C. midvoor weert zich geducht. Vooi de rust scoren de Schoonhovensche Jon gens de eenige goal van de match: na dat de bal reeds de Mjn gepas seerd was, werd hy door een links van den Boskpopschen keeper liggenden S.Z. Sc P.C.er ingeschoten, de doelman slaal het leder echter voor een aan de andere zyde van het doel liggende tegenstander, die dit als op een presenteerblaadje aan geboden geschenk dankbaar accepteer» (10). Over het algemeen bhjven de Lek- stedelingen ook in de tweede helft een tikje sterker, maar geen der partyen weet het net meer te vinden en zoo ver laten ook deze S.Z. Sc P.C.ers als over» winnaars het water. Wedetrijdiiitslaf. Boekoop m—G.Z.C. IV 5—1. SCHOONHOVEN. Geboren: Truus, d. van A. Bruggeman en W. M. Jansen. Huibert Arie, z. van A. Looren de Jong en J. Sprong. An- thonia Johanna, d. van A. van Putten en G. van Klaren. Jacobus Coenradus, "an J. Lensen en A. Horden. BROODSCHOTEL MET RABARBER. 3/4 kg. rabarber (zonder de bladeren gerekend); 100 gr. suiker; 4 sneetjes oud brood; 25 gr. hoter; 50 gr. suiker; 2 eie ren; melk; vanillesuiker. Voor de rabarber wordt pl.m. 100 gr. suiker gebruikt, en een mespunt dubbel- koolzure soda. De sneetjes brood worden ln melk (event, met water verdund) ge weekt en daarna opgeklopt, gesmolten boter en de suiker toevoegen en de eier dooiers. Rabarber in zéér dunne plakjes sny- den en met aanhangende water op een kleine vlam gaar laten worden, suiker ln de warme massa oplossen en dubb. koolz. soda toevoegen en vermengen niet het brood en het stijfgeklopte eiwit. daar. na alles overbrengen in ingevetten scho tel en pl.m. 30 minuten ln middelmatig warmen oven plaatsen. RIJSTKOEKJES MET SELDERIJ. 3 kopjes rijst; (gekookt) 2 eieren; 3 eetl. gehakte selderij; 1 kleine ui; peper; zout; 1 bouillonblokje opgelost ln 1/4 kopje kokend water; paneermeel; frituur vet; 40 gr. boter. Men maakt de ul schoon en hakt deze vervolgens heel fyn, smoort hem gedu rende eenige minuten ln de boter; voegt het opgeloste bouillonblokje er by en de selderij, daarna de gekookte rijst, peper, zout; en het laatste de twee geklopte eidooiers met I eiwit. Men doet de massa op een schaal om deze te laten bekoe len en ziet men dat het geheel niet sa menhangend genoeg ls, dan roert men nog een weinig bloem door. Is alles door en door koud, dan verdeelt men de massa £n ronde koekjes; die ln boter of slaolie gebakken worden. BROODPUDDING MET CITROENSAUS. 120 gr. oud brood zonder korst; 40 gr. margarine; 1 ei; ruim 2 kopjes melk; 120 gr. zelfr. bakmeel; 100 gr. suiker; 1 ci troen. Het brood moet oud zyn en wordt aan kruimels verdeeld en ln een kom gedaan, waarby de overige droge ingrediënten worden gevoegd, evenals de geraspte schil van 1 citroen (vooraf afborstelen) melk en ei kloppen en met de rest ver mengen. Warme puddingvorm boteren of pannetje, dat met perkamentpapier afgesloten kan worden; daarna vullen met dit mengsel en in een pan met ko kend water plaatsen en pl.m. 1 uur laten koken. Voorkomen dat het water ver kookt en eventueel met kokend water ver vullen. Warm opdienen met citroensaus, waarvoor noodig: 10 gr. boter; l eetl. sui ker; 2V2 d.l. water; 1 lepel (pl.m. 15 gr.) bloem; sap van 1 cltrpen Water en bloem vermengen, aan de kook brengen, stéeds roerende even door laten koken, klontje boter toevoegen en citroensap. TRTJPAG 27 JUNI 1941 ZOUT DOET ZOO VEEL Wie zou er nu nog terugverlangen naar het „lossezout. nu er Jozo en Nezo is, het sneeuwblanke, kurkdroge keukenzout? - CITROENRIJST. 150 gr. rijst; 3 citroenen; 150 gr. suiker (basterd); zout. Ryst wasschen totdat deze volkomen hélder ls en gaar koken met ruim 2 maal zooveel water en wat zout. Men kan dit het beste doen, door de ryst enkele minuten goed door te laten koken, dek sel op de pan, pit zeer laag en eventueel nog een doek of enkele couranten op het omgëkeerdè deksél leggen, zoodat al le warmte bewaard biyft. Citroenen uit persen, zeven en suiker in sap oplossen; daama alles door rijst roéren, die in een glazen schaal overgebracht en warm of koud wordt opgediend. (Nadruk verboden. HET BESTELLEN VAN PATRONEN. By het bestellen van patronen, steeds opgeven het nummer, dat gedrukt staat onder de afbeelding en de verlangde maat. Bestellingen van knippatronen, welke Donderdag niet in ons bezit zyn, kun nen eerst in de volgende week in behan deling komen. De prijs van de patronen staat by de afbeeldingen aangegeven. Men kan het bedrag overmakén per postwissel, in postzegels of- glreeren op postrekening 13763 aan ti. Sc W. N. van Nooten, Schoonhoven. Toezending geschiedt alleen na- ont vangst van bovengenoemd bedrag. ROTTERDAMSCHE AGENT SCHOOT ARRESTANT DOOD. Vrijspraak deór gerechtshof. Het A.N.P. meldt: Het Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft heden uitspraak gedaan ln de zaak tegen een agent van politie te Rotterdam, wien ten laste was gelegd, dat hi] op 12 Mei 1940 te Rotter dam hoogst ondoordacht, roekeloos, licht PUNTENVRIJE VESTEN EN BLOUSES. Onder den costumemantel' kunnen blouses vervangen wor den door een vest, dat zoowel één- als tweekleurig kan zyn en uit kleine puntenvrije coupon netjes samengesteld k%i\ wor den, evenals blouses, zooals on ze schets deze te zien geeft. Coupons tot een lengte van 90 cX rijn puntenvrij en maken aanvulling onzer garderobe op alleszins geschikte wyze moge lijk. De rug van vesten kan men b.v. van tulle of een restje zyde maken. Succespatroon A 691. Prijs 40 cent. Blouse gemaakt van een cou ponnetje stof, breed 1.30 M. en aangevuld met mouwen, waar voor de lappendoos nog materi aal bood. Afkleedend model met sluiting midden voor met rits of een lan ge ry knoopjes. Effen reepjes, die op de voorpanden gestrikt worden en een aardige onder breking vormen. Korte rechte mouwen. Patronen in de maten 44—48 en 48. Succespatroon A 692. Prys 35 cent. Het vest kan geheel van wit piqué ge maakt worden met een rug van een lapje desnoods gebruikt katoen ge maakt. Een dergeiyk model staat byzonder aardig by een mantelcostume en wordt met twee knoopen gegarneerd, eventueel maakt men één knoopsgat, noodig is het niet, aangezien de halsuitsnydlng aan voor- en rugzyde diep genoeg is om het vest over het Hoofd aan te schieten. Des- gewenscht maakt met een split aan de rugzyde. Patronen in de maten 44—48 en 48. Succespatroon A 693. Prijs 40 cent Blouse gemaakt van tweeërlei stof, waarvoor een coupon van 90 c.M. voor de vóór- en rugpanden is aangewend. Slui ting met een lange rij knoopen. Korte Dof mouwtjes en omliggend kraag- KNIFPATRONEN. Je; vlot sportief geheel. Patronen ln de maten 42 44 46. Succespatroon A 694. Prijs 35 cent. Mouwloos vest, gemaakt van een cou ponnetje piqué of zyde; rug van katoen. Verticale zystukken en horizontaal ge knipt middengedeelte, dat met knoopen en knoopsgaten sluit. Breede ceintuur met gesp van effen materiaal. Patronen ln de maten 404244. Snccespatroon A 695. Prijs 40 cent. Blouse, gemaakt van kleine stofresten, die zeer apart kan werken .indien men een goede samenstelling der materialen weet te vinden. Hééft men de beschik king over meer stof, dan kan men even tueel midden- en ondergedeelte van af stekend materiaal kiezen. Aangeknipte halsiyn, korte mouwen, met boven ruim te. Patronen ln de maten 38—40—41. vaardig en onvoorzichtig één of meer schoten heelt gelost uit een geladen pis tool in de richting van den arrestant F. J. Farinaux. ten gevolge waarvan deze spoedig is overleden. De rechtbank te Rotterdam had den verdachte van rechtsvervolging ontslagen o m. op grond van de voorschriften voor politie-ambtenaren. De offic'er van Jus titie had een maand hechtenis geëischt en was lri hooger beroèp gekomen, waar na de procureur-generaal vier maanden gevangenisstraf eischte. Het hof heeft het aan dén verdachte ten laste gelegde (dood door schuld) niet bewezen geacht eh hem vrijgesproken Het Hof vond geen aanleiding te twy- felen aan de verklaringen van den ver dachte. dat hy op de beenen van den arrestknt had gem'kt. Niet bewezen achtte het Hof dat de kogel, die den arrestant doodelilk trof. van den politieman afkomstig ls geweest. Zelfs al zou dit wel vast staan, dan nog zou geen veroo^deeling kunnen volg°n omdat de agent, den plicht had. den ar- r est apt onder alle omstandigheden zyn bevelen te doen opvolgen. TWEE VARKEN» UIT ZEVENHUIZEN GESLACHT. P. A. den U. tq Zoetermeer had twee varkens om hals gebracht en vervoerd naar G. V. Die had verder deskund ge bewerking van de varkens doen gelden. Dé vraag was nu, waar de beide varkens vandaan kwamen. De landbouwer v. d. Wel te Zevenhui zen had vyi varkens. Op zekere dag was den U. by hem gekomen om naar de varkens te kyken en er over te praten. De volgende dag waren er by den land bouwer nog maar drie varkens in het hok. Men had toen aan den U. gedacht, voóral toen men vernam, dat er twee varkens door zyn bemiddeling geslacht waren. De varkens waren dood by V. ge bracht, met een schietmasker waren zy om het leven gebracht .En den U. had by een slager patronen voor éen schiet masker gehaald. Al die factoren by el kaar achtte de proc.-generaal aanwyzin- gen voldoende om aan te nemen, dat verdachte de diefstal van varkens had gepleegd, om welke reden hy veroordee ling vroeg. De Rechtbank ln Rotterdam had den U tot een jaar veroordeeld, nadat de Officier twpe Jaar tegen hem had ge ëischt. Thans vorderde de proc.-generaal een Jaar en zes maanden gevangenisstraf. DRIE MOORDAANSLAGEN OP EEN VRW w' Het Gerechtshof W Amsterdam heeft uitspraak gedaan in de strafzaak tegen een boerenarbeider, die terecht heeft ge staan wegens poging tot doodslag en te gen wien de procureur-generaal bevesti ging van het vonnis der rechtbank te Haarlem, n.l. tien jaar gevangenisstraf, had geëischt. Conform de eisch heeft hét Hof den man veroordeéld. Verdachte had éeri vróuw te Zaandam, die hij sinds jaren met zyn onge- wenschte attenties vervolgde, met een mes aangevallen en gewond. Dit was de derde maal, dat hy een moordaanslag op de vrouw pleegde. EEN ONVOORDEELIG SLUIKHANDEL ZAAKJE. Een slager te Reeuwyk liet in April circa 1000 k.g. ham 500 k.g. rookvleesch en 300 k.g. plockworst verkoopen tegen pry zen van tenminste f 4 en f 3.60 per k.g. De vleeschwaren werden echter in beslag genomen en de slager had zich te verantwoorden voor den Inspecteur voor de PriJsbeheersching te 's-Gravenhage wegens overtreding van art. 6 Prijzenbe- sluit 1940, varkens, varkensvleesch en vleeschwaren. De omstandigheid, dat de slager zyn vleeschwaren te duur had ingekocht, was uiteraard geen aanvaardbare veront schuldiging voor pryzen, welke belangrijk boven de voor deze vleeschwaren vast gestelde maximumpryzen liggen. Immers, zooals de Inspecteur voor de PriJsbeheer sching opmerkte: de wyze, waarop de verkoop tot stand kwam was een aan- wyzing, dat het den slager bekend was, dat hy zich in den smokkelhandel begaf en het risico daarvan aanvaardde. Een geldboete van f 250 werd opgelegd, terwyi de in beslag genomen goederen werden verbeurd verklaard. By deze straffen werd rekening gehouden met de groote ernst der overtreding, maar daar naast ook met de hooge waarde van de in beslag genomen vleeschwaren. Tevens werd door den Inspecteur voor de PrUs- heersching publicatie van het vonnis ge last. PRIJSOPDRIJVING VAN TEXTIEL- GOEDEREN, Een detailhandel ln textielgoederen te Wassenaar bleek in Februari voor arti kelen, welke nog tot de ..oude voorraad" behoorden. belangrUk hoogere prijzen te vragen, dan waarvoor zy vóór 10 Mei werden verkocht. Zoo vroeg men voor Interlocks f 2.35, terwyi de oude prijs l 1,25 was; haddoeken, welke voorheen f 0.60 koetten, werden verkocht voor f 0.90. De firmanten beriepen zich, toen zy door den Inspecteur voor de Prijsbeheer- sching ter verantwoording werden geroe pen, op de vervanglngsvoorwaarde. Bij de gestegen inkoopsprijzen meenden zy de goedkoope artikelen zooveel in prys te mogen verhoogen, dat voor hen by vervanging van het verkochte door nieuwen aankoop geen verliezen zouden ontstaan. Dit verweer werd. zooals steeds, ook in dit geval verworpen en de Inspec teur voor de Prijsbeheersching te 's-Gra venhage veroordeelde de firma wegens overtreding van de Pryzenbeschikk;ng 1940 I tot een geldboete van f 3750, hler- by rekening houdend met de onrecht matig verkregen winst en de draag kracht van het bedrijf. TE DURE KETELS. De directeur van een metaalwaren- fabriek in het midden des lands had zioh voor den Inspecteur voor de Prysbeheer- sching te Arnhem te verantwoorden we gens ongeoorloofde prijsverhooging. In zyn bedryf gefabriceerde ketels, snelko kers, schu.er- en blikken waren in de zomer van het vorig jaar ln prys ver hoogd, zonder dat daartoe de vereischte toestemming was verkregen of zelfs maar aangevraagd. De vry aanzieniyke prysstyging der grondstoffen sedert September 1939 was zonder meer uiteraard ge enaanvaard- bare motiveering voor de prijsverhooging Mogeiyk zou om deze reden by een aan vrage tot prijsverhooging by de bevoeg de instantie de vereischte toestemming verkregen zyn, het eigenmachtig verhoo gen bracht den fabrikant in conflict met de Pry zenbeschikking 1940 I. Op grond van overtreding van art. 1 dezer veror dening werd hy dan ook veroordeeld tot een boete van f 4000. By de vaststelling van dit bedrag was rekening gehouden met de winEten. welke het bedrijf ge maakt had tengevolge van de onrecht matige prijsverhooging. JONGE KONIJNEN. K. te Apeldoorn verkocht in Mei Jonge konynen voor f 1.50 per stuk. Op 9 Mei 1940 was de normale prys voor jonge konynen echter slechts f 0.75. De Inspec teur voor de Prijsbeheersching te Arn hem veroordeelde daarom K. wegens overtreding van artikel 3 der Prijzcnbe- schikking 1940 I tot f 20 boete. Kantongerecht Gouda De Kantonrechter heeft schrifteiyk uit spraak gedaan in de zaak van «den win kelier aan de Kuiperstraat te Gouda, die de drankwet en de winkelsluitingswet had overtreden. Twee mannen uit een logement aan den overkant hadden in zyn winkel op Zondag fleschjes bier gekocht op een tydstjp, dat de zaak gesioten moest zyn. Voor het feit der overtreding van de winkelsluiting had de winkelier al een boete gekregen. Met betrekking tot de fieschjes-geschiedenis wilde de Kanton rechter 14 dagen bedenktyd Daar het af leveren van geopende fleschjes met al coholhoudende dranken den winkelier niet is toegestaan, legde de rechter thans een straf op van f 15 subs 6 dagen, met, wat erger was, verbeurdverklaring van de 107 volle en 110 ledige fleschjes. De kis ten. waarin de fleschjes zaten, krygt de winkelier terug. Een schrale troost! Wegens het niet aangeven van een dood geboren kalfje werd een 39-jarlge land bouwer te Nieuwerkerk a l. IJssel door den Kantonrechter veroordeeld tot f 10 subs. 4 dagen. Een neef van verdachte, even eens te Nieuwerkerk. die het kalfje had geslacht en van het vleesch had mee gedeeld, kreeg een boete van f 20 subs. 8 dagen. Sprekende over de toestand, wel ke ontstaan zal als eenmaal de oorlog geëindigd is en de men schen kunnen beginnen aan het opbouwen van hetgeen verwoest en verwaarloosd is, zeide Iemand: we zullen dan het geduld en de wysheid moeten vinden om uit de verwoeste en ineengestorte levens goederen zooveel te redden, dat we de wereld weer kunnen liefhebben. Het is een eenvoudige zin: de geruïneerde, die de wereld nog lief heeft, maar het is een van de hoogste punten, waartoe een mensch kan stygen. omdat het de diepe levensliefde teekent. de lief de die aanvaardt. De menschheld zal. als het weer vrede zal zyn, niet anders te doen hebben, zy zal staren naar de pulnhoopen; dreigend staan de mu ren ln hun verbrokkeldheiid voor haar, moede en mat verslagen en wanhopig staat zy tegenover haar eigen verleden. Wat zal er dan ge beuren? Zullen nieuwe muren wor den opgetrokken, zal men opnieuw gaan bouwen en hoe zal gebouwd worden? Het zal dan moeten zyn met verloochening van tragiek, welke achter de menschen ligt. Het leven opnieuw beginnen, maar wel bewust, dat men ook de ram pen en de verschrikkingen moet inhouwen en zin geven. Ge beurt dat niet en wordt weer ge bouwd op de oude wyze, ongelou- terd, waarby niets vergeten en niets vergeven is, dan zal zy weer ineenstorten en vroeg of laat zui len we weer staan voor de ver schrikkingen, waaronder we thans ïyden. De haat zal moeten worden om gezet in liefde en de demonische begeerten naar bezit en materie moet verkeeren ln verlangens van hoogere orde naaf broederschap, naastenliefde en schoonheid. Men zal moeten inzien dat haat en ver deeldheid voeren naar werbryze- ling en wanneer de wereld zich niet bewust wordt van die diepere, heiligende krachtei), dan gaat het weer naar de ondergang. Wie gelooft en vertrouwt op een betere toekomst dan het heden van nu en beter dan het verledene achter ons, die haast niet, maar aanvaardt in diepere beleving. Hy gelooft dat eenmaal andere krach ten zullen winnen, krachten die werken en biyven wëVken ln de wereld, in de menscheiK-^Wie ge looft vormt tevens mede de macht, §ie eenmaal als de sterke kracht naar boven zal rijzen. De tyd zal komen dat een hoo gere eenheid de menschen om- vfiitiemt, een eenheid, die gegroeid is door de tragiek en de jammer heen, waarin de menschen allen deel zullen hebben aan een vrede, die niet zelfzuchtig is en klein, maar die door smart en ïyden ls heengetrokken, gegroeid is uit de vertwyfeling. maar die de daaruit gewonnen krachten ook in zich draagt als een stevig fundament. K. De neef had ook nog een varken ge slacht zonder daarvan aangifte te doea Voor het slachten zonder kennisgeving, zonder vergunning en verkoopen van het vleesch. werd verdachte veroordeeld tot driemaal f 50 boete subs, driemaal 10 dagen hechtenis. door G. TH. ROTMAN. 85. „Au!" riep de boer en sloeg z'n hand aan z'n nek. Maar hierdoor verlo ren ze alle drie hun evenwicht: Jodocus wankelde en zwaaide met zyn armen; Pïeter probeerde vergeefs weer de tele foondraden te grijpen en daar ging de heele menscheiyke toren overstag hoor. net als een fabrieksschoorsteen, die op geblazen wordt of als 'n boom, die om waait 86. Nu was de weg, waar ze zich be vonden, een zeer drukke verkeersweg; al les wat van het dorp naar de stad of te rugging, kwam er langs. Juist op het oogenWik. dat onze vrienden omlaag stort ten, fwam wéér een auto voorby ge snord. waar Pieter precies bovenop viel. Hy zakte subiet door de kap heen en werd zoo, steeds spartelend als een jiech. meegevoerd.

Schoonhovensche Courant | 1941 | | pagina 3