i SCHOONHOVENSCHE COURANT I O" REDE VAN DEN RIJKSCOMMISSARIS ES De strijd tegen het Bolsjewisme. r JUNI 1941 HOOFDREDACTEUR: W. KERREMANS, SCHOONHOVEN. Ultg. S. W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN, Telef. 20. Giro 13703. I HOOFDREDACTEUR: W. KERREMANS, SCHOONHOVEN. Uiig, S. W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN, Telet. 20. Giro 13703, I muziek, blok- con- i vroeg op van )ti nlauwa de boom op een van wed. A. den boom, met het de arm van A ter constateerde iweder boven de- lemelvuur in de den landbouwer ie. De vier berg- vuur aangetast Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. Prijs bij vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 3 maanden 1.30; p. post 1.57H Engeland's verzet. Telkens als het vasteland van Europa zich wilde concentreeren om zich op de eigen kracht te bezinnen, heeft Engeland zich tegen dit streven verzet. Zelfs toen mtjes 7 ct., itv.af 13 et. aren zonder anaf 69 ct. logste prijs voor ecu’s «n lood? htingen bij Accumulatoren- graaf, Telef. 26 fAIE met JnhonÖ rerkerksche Loet he Weg tot Adr. looning terug te OPPELENBURG, hkerij - Herken de gegrepen door Ier, met het ge- allen. Op advies laar het zleken- e heeft tegen J. jaal opgemaakt, :4 uur en 4 uur litie heeft tegen .•baal opgemaakt in het openbaar de geestelijke of politieke leiding van dit ldnd hun toekomt. Tegenwoordig is het volkomen duide lijk, dat ct. per doos ent! ne JAARGANG MET POT, ng 80 Mj S «hu in goeden staat OIMAN, Bakkerij mnmm TEL. 3898 n prima catie. rechaussee heeft le gehouden op en groot aantal konden toonen, ink één-penoonfl CANT en GEWICHTEN. J. H. DE JONG, ling). Elke regel ntiën met dienst- deren (niet van omlijnde zaken- .gels tegen f LH 'an den heer K., i geklommen, is m zoodanig met md terecht, dat j op de Rijksweg achtauto van P. rdam, in brand, lig ter plaatse, dat de auto met elen geheel door Het is gebleken, houtgasgenera- geraakt. Advertentlén: 1—regels 1J6, elke regel meer 0.21; derde plaatsing halve prijs. Adver- tentiën worden gratis ge plaatst in „De Gorcumer". moet uitroepen „Rus- is en Amerika’s ge- lederlanders door hun die thans geen ver worden als h>n\ l: INDERWAGKN. JONG -04 aagd: AUTO Lange truck, oet prima zijn. :ortgene 51, Uitgangspunt dar nat. social, reorganisatie in ons land. Na omstreeks twee jaar oorlog, nadat 'geweldige slagen geleverd én veldtochten ondernomen zijn, treedt de Duitsche weermacht aan tegen een Staat, die in omvang en bevolkingsaantal bijna de eerste plaats ter wereld inneemt en toch voor den buitenstaander lijkt het on begrijpelijk ziet het Duitsche volk met volkomen rust en onverwrlkbaar vertrouwen ook deze strijd tegemoe* Duidelijk bespeuren wij Duitsche j, net bestuur der voorzienigheid door onzen Führer, Adolf Hitler, en wat het Duit sche volk thans voelt, zal morgen de overtuiging van alle waarlijk goede Euro- peanen zijn. en 1940 met precies dezelfde methoden werkten als in 1917, hoe zij bijv, de be woners der door hen bezette steden en dorpen lieten aantreden en uit het ge.id een ieder, die een intelligent of blond Germaansch uiterlijk vertoonde, lieten treden en doodschoten, de gezinnen der vermoorden in elndelooze colonnes naar het binnenland van de Sowjetrepubliek overbrachten, zonder dat deze ooit hun plaats van bestemming bereikten, zagen de namenlooze economische TIENDUIZENDEN DUITSCHERS EN NEDERLANDERS BIJEEN. Op het LTsclubterreln te Amsterdam stroomden Vrijdagavond tienduizenden Duitschers en Nederlanders tezamen, niet alleen uit de hoofdstad zelf, doch i uit onderscheidene deelen van het land. 1 Reeds eenige uren voor het begin van de bijeenkomst waren verscheidene ex- tra-treinen aangekomen. Zoo zag men van vijf uur af lange colonnes bezoekers naar het Museum-pleln trekken, waarde politie tot in wijde omtrek de handen vol litie tot in wijde omtrek de handen vol had met de regeling van het verkeer naar en rondom de plaats van samen komst. Het terrein was rondom versierd met masten, waaraan tientallen vlaggen wa ren opgehangen: de Duitsche, de zwart- roode en de oranje-blanje-bleu. Aan de Noordzijde was een podium gebouwd met witte doeken tegen de achtergrond en een gulden Duitsche adelaar. Op het po dium zat het Duitsche muziekcorps, dat al geruime tyd voor het begin speelde. Tal van luidsprekers zorgden er voor, dat het geluld ook dat van de spre kers naderhand tot in de verste hoeken ken duidelijk te hooren was. Terwijl het groote terrein langzamer hand volliep met burgers o.w. vele leden van de N.S.D.A.P., de N.S.B. en de N.S.NA.P. in uniform en formaties van de W-A., de Nederlandsche S.S., de Hitlerjugend en de Jeugdstorm zochten de genoodlgden binnen het gereserveer de deel van het terrein rondom het po dium hun zitplaatsen op. Tot hen be hoorden rijksmlnister dr. H. Flschbock, gezant Otto Bene, S. A. Brlgadeführer Flnk, de commlssaris-gener&al, enz. Voorts dr. Goedewaagen, secretaris generaal van Volksvoorlichting en Kun sten, dr. Van Genechten, procureur-ge- neraal bjj het gerechtshof te ’s-Graven- hage, Ir. Mussert en tal van anderen. Behalve de Duitsche en de twee ge noemde Nederlandsche partijen waren er de Duitsche en de Nederlandsche Ar beidsdienst. De laatstè had de afzetting van het middenpad, waarlangs allerlei eereformatles opmarcheeren, af te zet ten. De Duitsche Arbeidsdienst betrok de wacht voor het podium, waar ook een afdeeling Duitsche S. A. stond op gesteld. Op het terrein bevonden zich het nieuwe bataljon der Amsterdam- sche politie en een afdeeling groene po litie ter handhaving van de orde, die niets te wenschen overliet. Tegen achten zweeg de muziek, er klonken militaire bevelen in het Neder- landsch en het Dultsch, waarna de Rijkscommissarls, die inmiddels aange komen was, met eenige woorden van dr. Schmidt werd ingeleid. Deze begon da delijk daarop zijn rede. - Ik heb u, Duitschers en Nederlander^ vooral evenwel U, nationaal-socialisten in dit land, bijeen geroepen om uw standpunt* te bepalen nopens de gebeur tenis van 22 Juni. Op deze dag zijn over een front van 2000 k.m. de Duitsche le gers en in hun gelederen de door de Westersche democratieën verraden Fin nen en Roemenen aangetreden tegen de Sowjet-Unle en het bolsjewisme. Na 25 Jaar heeft het uur van de beslissende strijd met den doodsvijand van de Euro- peesche cultuur en geesteshouding ge slagen. Duitschland en het nationaal- socialisme zijn de strijders, behoeders en redders van Europa. 9 Thans moet het een leder in het oog springen dat Duitschland deze oorlog die het door Engeland opgedrongen Is, niet voert voor eigen, zelfzuchtige belan gen, maar voor Europa’s voortbestaan en gelukkige toekomst tegen de thans aan de dag getreden internationale samen zwering van het groot-kapltaal, het Jo dendom en het bolsjewisme. Bij de ge beurtenissen van historische beteekenis, die zich thans voor ons afspelen en waaraan wij reeds actief deelnemen, worden wij aaneengesmeed tot ee’n ge- vattlng het lot van dit werelddeel uit de die volgens nationaal-socialist:sche op vatting het lot van dit werelddeel uit de algemeene onrust en onzekerheid zal voe ren naar nieuwe, echte kracht en naar het welzij nvan zijn bewoners. Rijkscommissarls, rijksmlnister dr. jeyss Inquart, tijdens zijn rede op de massale bijeenkomst, welke Vrijdagavond op het LTsclubterreln In de hootdstad Is ge houden. Pax-Holland. wij ver arm ng, die terstond aanving en de prij zen van de belangrijkste levensmiddelen en voorwerpen van dagelijksch gebruik tot het tien-, twintig en tenslotte hon derdvoudige verhoogde Destijds heeft Duitschland Molotov, die voor de buitenlandsche politiek aan sprakelijk was, ultgenood'gd in Berlijn te komen pn Molotov was niet in staat de roofplannen der Sowjets te verberger* Finland, Roemenië en Bulgarije mets ten overweldigd worden en de Turken be roofd van de Dardane'len. Waar was des tijds Engeland, dat zijn garantiebeloften aan deze staten had ofigedrongen? De staking in Amsterdam. Onophoudelijk streefden de Sowjets on der actieve medewerking van de Engel sche geheime dienst naar de st.chturg van centra voor propaganda tegen Duitschland en voorbereiding van sabo tagedaden, waartoe scholingscursussen waren opgericht. Een voorbeeld daarvan hebben wij hier in deze stad beleefd, want thans kan worden gezegd, dat de algemeene staking van twee dagen in Fe bruari van dit Jaar werd .opgezet in sa menwerking van de communistische par tij met de Engelsche geheime dienst en het Jodendom van deze stad. Wij hebben destijds niet geschroomd met alle kracht in te grijpen en het Nederlandsche volk en de Inwoners van deze stad door tijdig toegepaste hardheid te bewaren voor de ernstige, vernietigende gevolgen, die de voortduring van zulk een staking in ver band met de georgan'seerde onlusten bij het optreden van de Duitsche militairen, vooral van het luchtwapen, had meege- 'bracht. Wij hebben hier in deze stad reeds in Februari van dit jaar een coali tie tusschen bolsjewisme, Joodsch kapi talisme en Engelsche gehe. tne dienst be nevens handlangers verslagen. Ik dank u, nationaal-socialisten in deze stad,’dat gij reeds in deze Februarl-dagen hebt ge weten, waar gij behoort te staan en met inzetting van uw persoon bent toegetre den tot het front der volksche reorgani satie. Het slagen van de plannen onzer vijan den zou tengevolge hebben gehad, dat met de vernietiging van het Du tsche Rijk in Europa niet een overleefd libera lisme, doch nog slechts het bolsjewisme zou heerschen als tegenspeler van de Vereenigde Staten, die zich onder de macht van het groot kapitaal bevinden, beide bestuurd vol gens de plannen der Joden, die hun wen schen afleidden uit de hun zoogenaamd gegeven belofte van wereldheerschappij. Tot dusver waren er stellig genoeg menschen in Holland, die deze ontwikke ling der dingen niet hebben gezien of niet wilden zien, d.e van meen ng zijn, dat zij het aan de humanistische tradi tie van dit land verplicht zijn, vrije toe gang te verleenen aan het binnendrin gen van joodsche, vrijmetselaars- en dien tengevolge onvermijdelijk ook nihilisti sche en bolsjewistische elementen en ideeën. Dit is een verkeerd begrip, ja, zelfs, een ontaard humanisme en toch hebben de humanisten, op wie men zich steeds beroept, dit gevaar onderkend. Erasmus Immers heeft in 1519 verklaard: „Als het Christelijk is de Joden te haten, dan zijn wij in dit opzicht allen buiten gewoon goede Christenen”. Hugo de Groot heeft in zijn remonstratio ver klaard, dat de joden geen' openbare amb ten mogen bekleeden, dat zij niet werk zaam mogen zijn bij de rechtspraak en dat zij in geen geval een huwelijk mogen sluiten met de dochteren des lands. En dr. Kuyper heeft op een oogenblik, toen het liberalisme dit land reeds over stroomde, verklaard: .Langzamerhand komt men tot de ontdekking, dat de jo den onder de mantel van het liberalis me metterdaad heer en meester zijn ge worden in ons werelddeel. En niet slechts de openbare meenlng in de meeste lan den, doch ook de internationale betrek kingen tusschen de kabinetten beheer- schen.” Welk een verandering heeft zich sinds dien voltrokken in de hoofden van juist die menschen, die van opvatting zijn, dat de beslissing in Europa slechts kan vallen tusschen natlonaal- socialisme en fascisme eenerzijds en bolsjewisme anderzijds. Als de metr dan 2000-jarige geschiedenis van dit wereld deel zin zal hebben, als de psychische waarden van geloovlge harten, de zede lijke kracht van het gezin en de per- soonlijkheld van den Europeeschen menqph met zijn besef van verantwoor delijkheid jegens- de gemeenschap niet vernietigd, maar gehandhaafd zullen worden, dan moet Duitschland overwin nen en moeten niet alleen de Sowjets, doch ook hun puritelnsche handelsven- nooten en lotgenooten in Engeland, maar vooral de Joodsche geest worden ultge- roeld. Daarom hebben wij deze beslissende strijd in volledig vertrouwen op den Füh rer aanvaard. Wij hebben twee jaar ge zwegen, omdat w(J wisten, dat de Führer ons de weg wijst, dje de Voorzienigheid bi.1 de bepaling van zijn alles omvatten de taak hem heeft voorgeschreven en dat de Führer voor alles zorgt en alles voorbereidt, wat in het uur der beslis sing noodig la De arglistigheid der Sow jets, d'e ons door een non-agressiepact In de oorlog en In de nederlaag wilde lokken, is fallkant uitgekomen. In het besef van zijn historische taak heeft het Duitsche volk In September 1-939 de oorlog oo zich genomen en dank zij zijn leiding in Polen, In het Westen, Noorden en Zuidoosten, zoo snel beëin digd. d«t thans het bolsjewisme te land alleen staat tegenover de grootste mili taire macht, die ooit op deze wereld heeft bestaan. Wij hebben het keizerlijk Russische le ger in 1914 leeren kennen. Destijds over wonnen wij Rusland, ofschoon wij slechts op halve kracht konden strijden. Het bolsjewistische leger is beslist niet beter dan het tsaristische. Destijds bewogen onze troepen zich voort met een snelheid van 3 4 4 k.m. per uur, thans, geheel af gezien. van het luchtwapen, op zijn minst tien maal zoo snel. Het Russische gebied Is door de techniek tot op An tiende van zijn vroegere afmetingen verkleind; de strijd mag dan zwaar zijn, de uitslag eh Is niet twijfelpchtlg. Het Engelsche gestamel bij deze ge beurtenis doet ook duidelijk den schrik onderkennen, die den Engelschen In de leden is gevaren, nu zij zien, dat Adplf Hitler toch de stoutmoedige en zoo ge vreesde gooi waagt en heeft voorbereid. Winston Churchill verklaart, dat de Rus sische soldaten de grond zullen verdedi gen, die hun vaderen sedert eeuwen heb ben bewerkt. Daarbij wee't deze man toch zeer wel, dat de bolsjewlkl de Russische boeren van hun hoeve hebben verjaagd en opgesloten in. kolchozen en als hier of daar nog iemand in staat was ge weest zijn eigen bezit in stand te hou den, hem uitgemaakt hebben voor „koe lak” en verbannen naar de ijs woestenij en van Siberië. Churchill spreekt van de Russische woningen, waar vrouwfen en kinderen bidden en weet toch heel pre cies, dat de Russische komsomoltsen de kerken vernield en opgeblazen hebben en zelfs uit de kleinste boerenhofstede de kruisen en ikonen hebben geroofd. Als de oude huichelaar beweert, dat er oogenblikken zijn, waarop alle menschen bidden, dan meenen wij hem te kunnen verzekeren, dat wij hem jibg zoover zul len brengen, dat hij werkelijk leert bid den. De Führer zei, dat het jaar 1941 de vol einding van de beslissing zal brengen. F-* Is niet aan twijfel onderhevig, dat Engeland, als het thans alleen zou staan, reeds Juist zoo overwonnen zou zijn als alle andere staten, die het hebben ge waagd, tegenstand te bieden aan de Duit sche weermacht. Zonder de onmlddelllj- ke materleele hulp van de Vereenigde Staten en zonder de tot dusver middel lijke hulp door het vasthouden van Duit sche strijdkrachten aan de Sowjetgrtms, zou Engeland door de vereenigde aanval van onderzeeërs en luchtwapen reeds zoo verbrijzeld zijn, dat het niet meer met uitzicht op succes tegenstand zou kunnen bieden tegen de Duitsche weer macht. De materleele Kuip van de Vereenigde Staten en de Jot dusver potentieele hulp door de opmarsch van de Sowjetlegerj, werkten de verlenging van de oorlog In de hand. WIJ hebben ons er rw tfrrand heeft deze geprononceerd christelijke Winston Church.lli het gebracht, dat hij als een schietgebed lands gevaar is c vaar” en dat de gevluchte leiding, antwoordelijkheid jneer draagt, aangespoord de bolsjewisten bondgenooten te beschouwen, legt ge tuigenis af ,omtren| de innerlijke ineen storting en de verlóren houd ng van de ze groep emigranten. Wij hebben het destijds ook mogjlljk geacht, dat de Sowjet-Unle een poging deed door zulk een niet aanvalsverdrag Duitschland eerst recht in een oorlog te lokken, die Duitschland en Europa op de duur zoo zou verzwakken, dat ten slotte de bolsjewistische heerschappij op de pulnhoopen van het avondland kon wor den gevestigd. Deze mogelljkhe d hebben wij nuchter onder het oog gezien, doch er moest gehandeld worden overeen komstig de eischen van het oogenblik. Voor de toekomst van Europa wierp de Führer groot Duitschland in de waag schaal der geschiedenis. Het resultaat van dit nuchtere be sluit was de mogelijkheid alle Duitsche strijdkrachten destijd? te concentreeren op de plaats, waar de militaire beslis sing gezocht en gevonden moest worden, in Polen, in het Noorde,n, in het Wes ten en ten slotte, na net toetreden van Italië, in het Zuiden op de Balkan. In de loop dezer gebeurtenissen werd het evenwel steeds duidelijker, dat het sluiten van het non-agressiepact voor de bolsjewiki niet het uitgangspunt van een evolutie was, maar slechts diende om tijd te winnen ten einde alle nihi listische krachten ter wereld te con centreeren tegen dit volksche ontwaken van Europa. De plannen van het groot kapitaal onder joodsche leiding en van het bolsjewisme ter bereiding van de wereldheerschappij, vereenigden zich te gen het nationaal socialisme en fascis me en vinden thans hun uitdrukking in de invoeging van de Vereenigde Staten in de reeks onzer tegenstanders en In de deelneming van de Sowjet-Unle aan dit conflict van wereldhlstorilche beteeke nis. Tevergeefs deden de tegenstanders moeite om deze samenwerking te ver bloemen. «Hoe koel de ontvangst .van den heer Cripps te Moskou naar bulten ook mocht zijn, hoe veel stakingen de communisten in de Vereenigde Staten schenen te organiseeren en ook al heb ben de Vereenigde Staten volgens kran tenberichten nog onlangs de uitvoer van oorlogsmateriaal naar de Sowjetrepu bliek stopgezet, de Duitsche regeering liet zich niet misleiden. Ook de bereidheid tot hulpverleening, d(p Engeland tegenover Finlands lot huichelde, kon ons niet misleiden, want Engeland heeft nooit aan wezenlijke hulp voor Finland gedacht, doch slechts aan een voorwendsel om tegen Duitsch- lands belang in, troepen aan land te kunnen zetten in Noorwegen. Wij zagen de overweldiging van de Oostzeestaten en beleefden aan de Oos telijke grens van onze belangensfeer de vernietiging van hét t volksleven. Wij constateerden, dat de bolsiewlki in 1939 het Duitsche volk na het jaar 1918 als gevolg van Versailles, waarvoor Enge land de hoofdschuld treft, dreigde ineen te storten, waardoor het bolsjewisme ge heel Europa zou hebbert overstroomd en Adolf Hitler het Duitsche volk ook in het belang en voor het welzijn van Eu ropa zich weer oprichtte, verzette En geland zich weer tegen deze versterking van Duitschland, die voortvloeide uit do wederoprichting. Evenals in het jaar 1914 moest het Duitsche volk opnieuw omsingeld en eventueel door een kade er onder gebracht worden. In de herfst van 1939 werd een flict onvermijdelijk. In deze ure des gevaars heeft de leider van het Duitsche volk, juist omdat hy de* eenige vertegenwoordiger van de Europeesche cultuur en beschaving is, die vooruit kijkt en 2$jn verantwoordeiyk- heid beseft, met de Sowjet-Unle een non- agressiepact gesloten. Slechts de politieke versterking van het Duitsche volk door het natlonaal- socialisme deed het mogelijk lijken, dat de betrekkingen met de Sowjet-Unle ge normaliseerd zouden worden, zonder dat een bolsjewistische besmetting optrad, waaraan elk ander buurvolk vroeg of laat ten offer ware gevallen. Te belangryker Is net, dat op het oogenblik, waarop de Führer het uur der beslissing komen zag, het Duitsche volk zonder nieuwe geesteiyke voorbereiding, zonder dralen als één man deze strijd aanvaardde. Het non-agressiepact was geen politiek verbond, naar steeds met nadruk is verklaard. In de herfst van 1939 was het van Duit sche zUde bezien de natuuriyke kwa lificatie van de toestand, die Duitsch land destijds kon wenschen. Nooit ech ter heeft Duitschland besloten tot een stry&end verbond met de Sowjet-Unle of zieh dit te laten opdringen, zooals thans byMËngeland het geval is. Zoo ver No. 86K. ZES BLADZIJDE’ MAANDAG 30 JUNI 1941 NIEUWSBLAD VOOR ZUI DflOUAND EN UTRECHT DE MASSA-VERGADERING TE AMSTERDAM. J

Schoonhovensche Courant | 1941 | | pagina 1