Staatsloterij DISTRIBUTIE Demonstratie van den „Reichsarbeitsdienst" sn-rwsm.An took cttid-hou.an-d en titbecht on,». PUROL FEUILLETON De Vee arts aan 7 woord. WINTERHULPEN EDERLANU HUUWS Weest zuinig met gas en electriciteit! PlaatselijlTnieuwsj Binnenland I T MAANDAG 14 JTTTJ 1M1 het materiaal, dat binnen enkele dagen naar het Vaticaan wordt gezonden. De clerus verzoekt het Vaticaan tevens een vertrouwensmans te zenden, die de situa tie ter plaatse kan opnemen. Sovjet-heiligschennis in de Oostzee-landen. Sovjet-soldaten hebben uit de kerken en pastorieën ln de Oostzeestaten alle wijnvoorraden gestolen, die voor kerke lijke doeleinden waren bestemd. In de bagage van een Sovjet-officier vond men foto's, waarop Sovjet-soldaten bezig wa ren wijn uit gewijde kelken te drinken. Op een tafel stonden monstransen en crucifixen, die door de soldaten waren behangen met roode vlaggen, waarop de emblemen der Sovjets voorkwamen. Op de foto's kwamen ook paarden voor. die met altaarkleeden. kandelabers en pries tergewaden waren beladen, welke blijk baar als buit meegevoerd zouden worden. I/etland onder bolsjewisti sche heerschappij. In een van de laatste nummers van de „Christian Science Monitor", dat nog verschenen is voor het begin van den strijd tegen het bolsjewisme, beschrijft een bekende Letlandsche persoonlijkheid, die langs omwegen na de bezetting door öe Sovjets heeft kunnen vluchten, de toe standen in Letland onder bolsjewistische heerschappij. Hij schrijft het volgende: Onmiddellijk na de aankomst van de bolsjewisten in Letland zijn duizenden personen, die functies bekleedden in het openbare leven, op geheimzinnige wijze verdwenen, zonder dat men ooit weer iets van hen heeft gehoord. De meest promi nente mannen van Letland werden ver moord. zooals bijv. president Ulmanis, die reeds den avond na den intocht van het Sovjetleger zwaar gewond werd Te rechtgesteld zijn verder de vroegere mi nister van oorlog. Balodis, de minister van financiën. Valdmanis. en de chef der legerleiding, generaal Berkis. Tallooze hoogleeraren. hooggeplaatste ambtena ren en studenten werden gedeporteerd naar Siberië of de Poolstreek. Alle hui len werden in beslag genomen, evenals alle banksaldi en saldi der spaarbanken. De warenhuizen en levensmiddelenwin kels werden systematisch door de nieuwe autoriteiten geplunderd. De ambtenaren en andere employé's werden meedoogen- loos ontslagen en vervangen door com munisten. Men betaalde den ontslagenen geenerlei pensioen of schadevergoeding uit en stelde hen. voor zoover men hen n.et terechtstelde of In de gevangenis w.erp, aan een langzamen hongerdood bloot. Een algemeen, onverdraaglijk spi- onnagesysteem werd Ingesteld. Ook on schuldige uitlatingen of de enkele vraag naar de verblijfplaats van een spoorloos verdwenen bloedverwant of bekende werd opgevat als een teeken. dat men een „vijands des volks" wa». De bevolking kon reeds enkele weken na het begin van de militaire bezetting, nauwelijks nog de «ïoodige levensmiddelen krijgen, aange zien het Sovjetbestuur en het Sovjet- leger het land kaal en leeg vraten. GEPEOE NEEMT KINDEREN IN DIENST. Ter opsporing van spionnen Radio-Moskou meldt, dat de gepeoe in haar staf een groot aantal jonge meisjes en jongens, ja zelfs kinderen heeft opge nomen, die in het bijzonder tot taak heb ben gekregen spionnen op te sporen. De ze kinderen zijn reeds in een voorberei dende cursus opgeleid. Een vrouwelijk lid van de hoogste raad der Sowjets. Loebja- pova, heeft voor de Moskousche .adioeen oproep gericht tot de vrouwen der Sov- jet-unie en de „amazones aangespoord met dapperheid en moed naar het front të gaan om voor het land van Stalin te strijden. De vrouwelijke piloteft werden aangespoord in vermetelheid niet voor de mannen onder te doen. In het redactiebureau van het com munistische dagblad Tiesa te Kaunas is. naar het D.NB. verneemt, eenige dagen geleden weer een geheime bolsjewistische centrale gevonden. Onder een warboel van papleren vond een Duitsche com missie die een onderzoek instelde, een aantal belangrijke rapporten van agen ten en geheime documenten, onder meer een nauwkeurige opsomming van de of ficieren der Oost-Pruisische regimenten en kaarten van kazernes en vliegvelden. Er was verder een document met mede- deellngen over de wegen naar Dantzlg en Koningsbergen met het draagvermogen van belangrijke bruggen. De verzameling werd voltooid door ophitsende plakkaten en pamfletten in de Duitsche taal. waar- In de bevolking van Oost-Pruisen werd opgeroepen de bevelen der Sowjet-com- missarissen op te volgen BEESTACHTIGE MASSAMOORDEN. Slovaaksche oorlogscorrespondent ma joor Vasko schildert in het blad ..Slo vak" de vreugde van de Oekramers tij dens de intocht van de Slovaaksche troe pen, een vreugde, die echter steeds weer getemperd werd door de smart over de slachtoffers van de bolsjewisten. Achthonderd vreedzame mensehen werden, zoo meldt Vasko. in een plaats op tachtig kilometer afstand van de grens op de beestachtigste manier vermoord. Bijna ieder gezin van dit plaatsje met 50 000 Inwoners betreurt het heengaan van een'familielid, dat door de bolsjewis ten is vermoord. Toen Vasko in een ander plaatje aan kwam. werd Juist de Identiteit van 240 arbeiders vastgesteld, wier lichamen geen schotwonden vertoonen. doch waarvan de hoofden vreeselijk verminkt waren. Alle zijn met hamers en bijlen doodge slagen. Zij hadden hun maandloon ge vraagd. zoo meldt Vasko, en kregen het volgens de methoden der Sovjets. De verbolgen bevolking leidde den cor respondent in het weeshuls waar de bols jewisten tachtig kinderen hadden dood geslagen om zoodoende de Oekralners uit te roeien. Ik had. zoo besluit de corres pondent in zijn bericht, nooit en nim mer gedacht, dat menschen in staat zouden zijn. zoo iets te doen. Het is vree- selijker dan men zich vermag voor te stellen. In de kleine stad Luck aan de midden Styr is kort voor de verovering der stad een vreeslijke slachting aangericht door de Sovjets, waarbij, naar het D.N.B. verneemt, 2700 Oekrainlsche gevangenen gedood zijn. Sedert zes maanden waren deze gevangenen door de Sovjets in cellen ter grootte van een ka mer opgesloten. 200 man in één cel. Toen de Duitsche troepen de stad naderden, werden de gevangenen op het binnen plein der gevangenis bijeengebracht en met machinegeweren en handgranaten afgemaakt. Blijkens de verhaie.i der enkele per sonen. die in leven zijn gebleven, ver schenen. toen ln d» Woihynlsche stad reeds hetkanongebulder te hporen was, voor de zware celdeuren Sovjet-soldaten, die achter elkaar de bewoners van tel kens twee cellen naar het binnenplein brachten. Daar waren vier op de muur gerichte machinegeweren opgesteld. De Oekraniers werden gedwongen, zich met tien man tegelijk in hurkende positie op te stellen. Daarop vuurden de machine geweren .waarvan de patronen vier. vijf of meer lichamen van de achter elkaar hurkenden doorboorden. Wanneer de machinegeweren zwegen, wierpen de bolsjewisten nog handgranaten naar de in 'n bloedbad liggende lijken. Dit werd herhaald tot alle gevangeniscellen leeg waren. Van de 2800 gevangenen ontkwa men slechts 46 de dood. doordat zij on der de lijken van hun kameraden waren komen te liggen en zoodoende beschermd werden voor de kogels. Zij werden door de bolsjewisten later gedwongen hun doode landslieden te ontkleeden en de lijken te begraven. MENSCHELIJKE EN DIERLIJKE WREEDHEID. De tijd van Iwan de Wreede en zijn pijnhof, waar hij dagelijks zich ging ver lustigen in de martelingen, welke zijn geoefende beulen op de van heinde en verre aangevoerde slachtoffers toepasten, ligt al ver achter ons. Minder ver de tijd van het lijfeigenschap ln Rusland, waar van Maxim Gorki nbg weet te verhalen. Hij beschrijft in een van zijn werken hoe hij in zijn jeugd de geesellng had gezien van een lijfeigene voor een gering ver grijp en dat de eigenaar van dien man aan een buurman een bijzonder sterke geeselaar te leea had gevraagd. Van de verste oudheid tot op deze dag is de geschiedenis vzin Rusland een bar- baarsch verhaal van bloed, tranen en beestachtige wreedheid. Wie er ook aan de.regeering was. onmenschelijk was de regeering altijd en zelfs de meest ver lichte vorst uit het groote rijk. Peter de Groote. had geen spoor van menschelijk gevoel. Het schijnt dat het land zelf wreedheid voortbrengt, want zelfs keize rin Catherina. die een Duitsche prinses was en die als een gevoelig jong meisje in Rusland kwam. heeft in de geschiede nis getoond een echte ..Russin" te zijn geworden, die naar alle waarschijnlijk heid last gegeven heeft, haar man. den czaar. te vermoorden. Alleen de namen van de beulen ver schillen. In de laatste tijd heetten zij Gepeoe of iets dergelijks, vroeger Gehei me politie, maar altijd stemden zij daar in overeen dat zij even verscheurend en wreed waren als tijgers. Een tijger is eigenlijk niet weed. hij doodt uit nood zaak om te kunnen leven De Rus doodt en martelt om het genot van dooden en martelen te smaken en misschien komt in de dierenwereld zoo iets niet voor. want zelfs de lynx. die zooveel en schijn baar zoo onnoodlg doodt, drinkt althans nog eenig bloed van zijn slachtoffers als voedsel Als men de wreedheid der menerhen met die der dieren vergelijkt, maken de eerste een beschamend figuur. DIENSTPLICHT IN NED.-INDIE. Ook voor inlanders. Volgens een bericht uit Batavia heeft de Volksraad met 43 tegen 4 stemmen besloten tot goedkeuring van het wets ontwerp betreffende invoering van den militairen dienstplicht voor Inlanders De daardoor noodzakelijk geworden uitgaven van 20 mlllioen gulden zijn eveneens in gewilligd. Vijandelijkheden in Syrië gestaakt. Na besprekingen tusschen Dent* en Wilson. Te Vichy is Vrijdagavond officieel be kend gemaakt De Fransche regeeriug heeft de BntscHe wapenstilstand-voor waarden in het fftrnsche conflict van de hand gewezen. Naar United Press uit Vlchy meldt, werd in het antwoord der Fransche re- geering gezegd, dat de Engelsche tekst én de vorm van het Brltsche antwoord voor de Fransche regeering onaanneme lijk waren. De Fransche regeering had het vaste vertrouwen, dat generaal Dentz ter plaatse de door de situatie vereischte beslissing zou treffen. Vichy heeft hiermede blijkbaar gene raal Dentz vrij gelaten, de wapens neer le leggen. met de Engelschen te onder handelen of de strijd voort te zetten. Denti had absolute volmachten. Zaterdag nu deelde het Fransche mi nisterie van Oorlog mede, dat de vijan delijkheden in 8yné Vrijdag te midder nacht waren gestaakt. Generaal Dentz en de Britsche opperbevelhebber, gene raal Wilson, zijn te Akka in het Noorden van Palestina bijeengekomen. De Fran sche delegatie had Zaterdagmorgen Bei roet verlaten. Van Engelsche zijde had men uitdruk kelijk verklaard, er mede accoord te gaan dat aan de onderhandelingen geen Gaul listische leiders deelnamen. Naar United Press uit Londen ver neemt. is men het Zaterdagmorgen om één uur er over eens geworden, de strijd in geheel Syrië te staken Naar beweerd wordt, heeft generaal Dentz zich in ge zelschap van verschelden stafofficieren oa. ook generaal de Verdillac, naar de Britsche stellingen begeven om de wa penstilstandsvoorwaarden te bespreken. Generaal Dentz had tegen de deelneming van vertegenwoordigers van de beweging van de Gauille aan de besprekingen ge protesteerd. Géneraal Dentz. zoo werd in gocdin- gelichte Fransche kringen volgens DN. B. verklaard, beschikt over absolute vol machten om zelfstandig alle beslissingen te nemen, die hij op grond van de feite lijke toestand nobdig acht. zonder dat hij hierover verantwoording behoeft af te leggen. AMER1KAANSCHE STEUNPUNTEN IN NOORD-IERLAND. Volgens een Associated Press-bericht uit Londen heeft het Britsche departe ment van Buitenl. Zaken bevestigd, dat een aantal Amerikaansche technici en arbeiders op het oogenblik bezig is met de aanleg van zekere installaties in Noord-Ierland. Senator Wheel» heeft in dit verband te Washington verklaard, dat er reeds zendingen materieel voor de aanleg van steunpunten voor de Amerikaansche vloot in Noord-Ierland en Schotland onderweg zijn. Hij wist echter niet of er reeds een begin was gemaakt met deze werkzaam heden. ITALIAANSCH WEERMACHTSBE- RICHT. Het 403de communiqué van het Itali- aansche hoofdkwartier luidt: In het Oosten der Middellandsche Zee hebben onze vliegtuigformaties herhaal de malen de vijandelijke basis van Fa- magusta op Cyprus aangevallen. In Noord-Afrika zijn in den sector To- broek vijandelijke aanvallen, die werden ondernomen met tanks en gesteund door krachtig artillerievuur, afgeslagen met zware verliezen voor de vijand. In de Egyptische woestijn hebben on ze bommenwerpers vooruitgeschoven vij andelijke luchtbases getroffen, alsmede stellingen en opslagplaatsen te Mersa Matroeh. waar brandstofvoorraden in brand geraakten. Tusschen Sidi el Barrani en Boegboeg hebben jagers gemechoiiseerde Britsche strijdkrachten met machinegeweervuur bestookt. Verscheidene gepantserde wa gens Wérden onbruikbaar gemaakt en vernield. De vijand heeft luchtaanvallen onder nomen op Benghasi en Derna. In Derna werd een militair hospitaal getroffen. In Oost-Afrika wederzijdsche bedrij vigheid der artillerie in den sector Wol- sjeftt (Gondar). Ten gevolge van de on langs op Tri polls ondernomen vijande lijke luchtaanvallen zijn 22 menschen. onder wie 14 Italianen, omgekomen en 54 personen, onder wie 34 Italianen, ge wond. COMMUNISTISCHE CENTRALE IN FRANKRIJK, Te Agen (Frankrj is een communisti sche geheime organisatie ontdekt. Zes en dertig personen, die sedert twee maanden communistische propaganda bedreven en vlugschriften verspreidden, *jin gevangengenomen Redt «an dan Rijks-commissaris. Op het groote Houtrustterreln te 's-Gravenhage is gistermiddag een groo te demonstratie gehouden door de Duit sche arbeidsdienst Op de eeretribune za ten om majoor Breunesse. ir. Mussert en dr. Van Rappard. Voorts werden de tribunes bevolkt door leden van de Duit sche- en Nederlandsche vrouwelijke ar beidsdienst en mannen van de Neder landsche arbeidsdienst. Nadat 1000 leden van de Duitsche ..Ar beidsdienst" het veld opgemarcheerd wa ren. verschenen dr. Scyss Inquart. com missaris-generaal Schmidt. S S -und Po- lizeiführer Rauter, generaal der vliegers, Fr Christiansen en vele andere autori teiten. Na het hijschen der vlaggen en de groet aan Hitler, nam dr. Seyss Inquart het woord Hij zeide om. tot de aange treden jonge mannen en jonge meisjes van den Rijksarbeidsdienst, dat zij als achttienjarige menschen, gehoorzaam aan het bevel van den Fuhrer bereid staan in de strlld. welke voor het Duit sche volk beslissend is. Het is allen duidelijk, dat het hier gaat om het zijn of niet zijn van het Duitsche Rijk. doch bovendien gaat het thans niet meer om het Duitsche volk of het Duit sche Rijk alleen Iedereen moet thans be grijpen, dat het gaat om het bestaan en de toekomst van Europa. Hierover zijn allen het eens. deze oor log zal niet ophouden voor de Duitsche vanen definitie! hebben gezegevierd. Ieder moet thans zien. dat op dit vaste land geen macht bestaat, welke het zou kunnen wagen, tegen de Duitsche weer macht op te treden. Nu door het bolsje wisme de grootste samenzwering tegen Duitschland en Europa op touw werd ge zet. nu heeft de Fuhrer zijn soldaten ge roepen, na een strlld van bijna 2 Jaar Laatste bolwerk vernietigd. Het tweede en laatste bolwerk van de bolsjewisten is vernietigd, de Duitsche pantsertroepen stormen verder en ver overen Oost-Europa. De duur van de oor log schrikt ons niet meer af. Op het vas teland zal binnenkort niemand meer zijn, die het zou kunnen wagen zich te ver zetten tegen de Duitsche wapens. De oorlog moge zoolang duren als hij wil. Achter de bescherming van de Duitsche wapens zal reeds begonnen worden met den opbouw van het nieuwe Europa vol gens eigen ordening. Afgezien van de voorbereiding tot de gewapende dienst, legt ook de Arbeids dienst zelf reeds de plicht op. zich te weren, zich te verdedigen en zich in te zetten voor volk en vaderland. Als het eenmaal vrede zal zijn, als dan weer al le goedgezinden hier zullen bouwen aan het groote sociale werk van het nieuw gewonnen Europa, dan zullen de leden van de Arbeidsdienst kunnen zeggen: „Wij hebben met onze achttien jaren volbracht, wat men maar van een Jon geling van achttien jaar kan elschen." In de Arbeidsdienst wordt de Duitsche jeugd opgevoed voor haar verdere taak in het leger, ln de partij of waar zij ver der haar plaats zdl vinden, met het doel, de opdracht te vervullen, welke elke Duitscher„thans vervullen moet, namelijk na de strijd om het bestaan van het Rijk en na de strijd voor een nieuw Europa alles in het werk te stellen dit bestaan voor altijd te verzekeren. Met het bloed van de nationaal-socia- listen van geheel Europa moet het nieu we Europa voor alle eeuwigheid beveiligd worden. De Fuhrer heeft ons thans opgeroepen en men kan dit in een enkele gedachte samenvatten: allen, van Duitsch bloed, die hier zich bevinden, vormen een groo te gemeenschap en ieder enkeling moet zonder bedenken al zijn krachten geven voor deze gemeenschap. De eerste taak is derhalve alles wat scheidt uit deze gemeenschap te verwij deren. Alle tegenstellingen betreffende godsdienst, intelligentie, of andere tegen stellingen mogen niet op de voorgrond staan. Op de voorgrond staat slechts één ding. de bloedgebondenheid van het Duit sche volk. De eer van den arbeid is de grondslag van het nationaal-socialiame en daarom, zoo zeide de Rijkscommissa ris. zeg ik volkomen bewust en duidelijk: Een Arbeidsdienst kan slechts natio- naal-soclallstlsch zijn. Hl) kan alleen, volgens deze grondslagen opgebouwd zijn en zijn taak vervullen, gegrond op de bloedgemeenschap en de eer van de ar beid. „Met welk recht?^ Misschien komt hier of daar iemand die zegt „Met welk recht staat gij daar. waarom wilt gij nationaal-socialisten op eens hier bevelen?" Het antwoord is dan zeer eenvoudig, omdat het gaat om het bestaan van Europa. De oorlog heeft zijn hoogtepunt bereikt op het oogenblik waarop het bolsjewisme staat aangetreden voor de oorlog. Kameraden, de beslissing is thans dui delijk. Wie de beslissing niet ziet. is niet la staat deze te zien en men kan zich piet verontschuldigen, nu. terwijl Chur- Chill arm in arm gaat met het bolsjewis me tegen Europa, met te zeggen „Ik doe mee. maar...." en blijft toezien Op het oogenblik geldt alleen de daad Nu mlllloenen soldaten naar het Oosten marcheeren, geldt nog slechts: aantreden en vechten." Op het oogenblik is het duidelijk, dal wat nu komt. de nationaal-soclalistlsch» orde in Europa is Om deze orde op te bouwen en de toekomst van het vaste land voor alle tijden te beveiligen, word! Europa nationaal-soeialistlsch opge bouwd. in samenwerking met de fasci» tische strijdmakkers. Wie zich hiertegen wil verzetten, hij plaatst zich tegenover onze pantserwa gens en kanonnen Wij hooren hem niet meea want wij voltrekken het lot en daa^m. kameraden van de Arbeidsdienst en meisjes, al is de dienst zwaar, wordt hard. want ook gij voltrekt mede het lot." De rede van den Rijkscommissaris werd herhaaldelijk door applaus en g» Juich onderbroken. De Feierstunde werd besloten met den zang van het lied „Gott segne die Arbeit van Thils Scheller Tot slot hebben de Rijkscommissaris dr Seyss-Inquart. generaal Christiansen en General-Kommlssar Rauter met den Oberstarbettsführer Bethmann op het sportterrein de daar opgestelde leden van de Arbeidsdienst geïnspecteerd. EEN MARSCH DOOR DEN HAAG» Ter Inleiding van de Felerstjinde van de Reichsarbeitedienst op Houtrust, nadden Zaterdag eenige afdeelingen. te zamen ongeveer duizend man van den Reichs arbeitsdienst. voorafgegaan door hun vaandels en muziekkorpsen, door d« Haagsche straten gemarcheerd. Op het Lange Voorhout, waar zich vek belangstellenden hadden verzameld, werd gedefileerd voor Oberstarbeitsfuher Beth mann, die zich met zijn staf had opge steld voor het gebouw Lange Voorhout Onder de tonen van de marschmuziek van het korps van de Reiphsarbeitsdtenst marcheerden de afdeelingen in kranige houding en met strammen paradepas voorbij, om vervolgens de Parkstraat ln te zwenken Ook tlidens de marsch door de stad was er veel belangstelling van hel publiek voor de arbeidsmannen. IETS OVER DE BEHANDELING VAN MELK IN DE WARME MAANDEN OP DE BOERDERIJ. Vooral bij warm weer zullen wij er voor moeten zorgen dat de melk zoo goed mogelijk gewonnen wordt. Hiertoe be hoort o a. ook een zoo spoedig mogelijk afkoelen ervan, teneinde de ontwikkeling van de schadelijke micro-organismen te gen te gaan. Van dit koel houden komt vooral ln de zomermaanden wanneer de koeien in de weide gemolken worden, vaak maar wei nig terecht. De melkbussen staan dan langen tijd achtereen in de brandende zon. want vele veehouders nemen daar. wij zouden haast zeggen tot hun eigen sehade, geen voldoende maatregelen te gen. En toch is dit te warm worden van de melkbussen zoo gemakkelijk te voorko men. In de eerste plaats door ze ln de schaduw te plaatsen en wanneer dit niet gaat ze op afdoende wijze af te dekken Want heusch zoon poosje warmte kan de melk heel veel schade doen. daar d& kwaliteit er zeer door vermindert. Heeft men geen gelegenheid om d« bussen in de schaduw te zetten, dek ze dan af met een witte molton deken Wil kaatst namelijk de warmtestralen terug, veel meer dan donkere kleuren. Hiei komt verder nog bij dat de stof van da deken de warmte zeer slecht geleidt, zoo dat de bussen heel wat koeler blijven on der deze afdekking. Wanneer men de melk thuis krijgt, zal zij natuurlijk zoo spoedig mogelijk in eer koud vertrek geplaatst moeten worden waar geen abnormale geurtjes aanwezig mogen zijn Want om een goede koeling te krijgen moeten wij de stoppen van de bussen nemen De warme lucht, welke zich boven de melk bevindt gaat dan uit de bus en de koelere van het vertrek daalt er in. Hierdoor vindt nu niet alleen een betere koeling plaats, maar we hebben daarbij natuurlijk de kans dat eventueele onaangename geuren zich aan de melk zullen mededeelen Dr P W B. (Nadruk verboden) Gironummer van de W.HR 5553. De Bank van de W.H.N. is Kasvereeniging N.V., Adam. Postgironummer 877. Stort op 5553 of 877. Ge brengt reluk in veler leven TWEEDE BLAD ARTIKEL EN BON Brood Bloem v. Gebak. Bons no. 26 nieuwe broodkaart Bons no. 10 bleemkaart Bons no. 10 bioemkaari Bons no. 26 ■leuwe brwedkaeri Bons no. 10 Aardappelen, Bon 26 reserve Boter en Vet Bons 22 en 23 betwtkaatt Bons 22 en 23 eetkaart Bon no. 17 boterkaart Bon 110. "17 Melk 2 4 Bon no. 26 ■elkkaart Kaai Bons 26 en 27 kaart dlreraan Bons 69 en 79 bonkaart ..elgeaaeen Bon no. 26 kaart cbvorean Bon no. 102 bonkaart algemeen Bon no. 55 WAT VERKRIJGBAAR IS HOEVEELHEID Eiertn Rtfat enz. J Maiiena, enz. Hayermout enz. Bon no. 44 Gort an grutten Bon no. 45 Vermicelli enz. Bon no. 54 Suiker Bon no. 101 mienee bomkaatt .Algemeen' Koffie, Thee Bon no. 46 Vlceaoh Bons 25 .vleesch" flecaekkaart Zeep Scheerzeep Bon 25 „worst" ■lauwe rleeechkaart f Bon no. 38 Bon K Petroleum Bon no. 11 kaart M en O Brandstoffen Bons 01 t/m 04 „haarden en kachels', Bons 05 t/m 08 idem Bons 01 t/m 11 „centr. verwarming" 2000 gram brood tezamen 50 gram brood per bon 35 gram meel of bloem 1 rantsoen gebak p. bon H rantsoen gebak per bon 3 kg. aardappelen 250 gr. boter per bon idem met 15 ct. reductie 200 gram sla- of raapolie idem l'/< liter melk 100 gram kaas per bon idem 1 ei 250 gr. rijst of rijsfemeel of gruttenmeel of rustgries 100 gr. maïzena, griesmeel, sago, aardappelmeel, puddingpoeder, enz. 250 gram havermout, gort, grutten of aardappelmeel- vlokken 250 gr. gort of grutfen (uitsluitend) 100 gr. vermicelli, macaroni, of spaghetti 1 kilogram suiker 40 gram thee of 250 gram koffiesurrogaat 50 gr. vleesch (been inbegr.) of H rantsoen vleesch- waren per bon H rantsoen vleeschwaren een rantsoen zeep of gesinawasch (20 kg. droog WMchgoad) 50 gr. scheerzeep óf één tube scheercrême, óf één pot scheerzeep 2 liter (voor koken) 1 eenheid vaste brandstof per bon 1 eenheid lurf per bon 1 eenheid vaste brandstof per bon GELDIG 14 Juli- 20 Juli 14 Juli—10 Aug 14 Juli—10 Aug 14 Juli—20 Juli 14 Juli10 Aug. 14 Juli20 Juli 30 Juni—16 Juli 30 Juni—16 Juli Ingeleverd 11-17 Mei t,m 31 Juli Ingeleverd 17-17 Mei t;m 31 Juli 14 Juli 20 Juli 14 Juli—27 Juli t/m 27 Juli 14 Juli—20 Juli MAANDAG 14 JTLI 1M1 14 Juli— I 10 Aug. 16 Juni 10 Aug 16 Juni 10 Aug 16 Juni—10 Aug 16 Juni—10 Aug. 7 Juli—3 Aug. 23 Juni—20 Juli 10 Juli 17 Juli 10 Juli—17 Juli 30 Juni—3 Aug. 1 Mei—31 Aug. 16 Juni—10 Aug. 24 Juni—31 Dcc. 24 Juni31 Dec. 24 Juni—31 Dec. v 1 ee.sehkaart, de oude bonkaart algemeen en de aardappelkaart met uitzonde ring van de thans nog geldige bonnen van die kaarten benevens de oude brandstoffenkaarten en de met ..een eenheid" 6e periode gemerkte bonnen voor brandstoften en cokes, kunnen ver nietigd worden. Ten slotte wordt er op gewezen, dat uiteraard de losse rantsoenbonnen door loopend geldig blijven. te9en zonnebrand Voorkomt rood worden en vervetten JAM- EN PAPBON. De secretarisgeneraal van het depar tement van Landbouw en Visschenj maakt bekend, dat gedurende het tijd vak van Maandag 14 Juli tot en met Zondag 10 Augustus a.s. de met ..103" gemerkte bon van de ..Bonkaart Alge meen" recht geeft op het koopen van 500 gram jam. stroop, honing e d. Voorts geeft gedurende het tijdvak van Maandag 14 Juli tot en met Zondag 10 Augustus a.s. de met „A-Rijst" gemerkte bon van de papkfiart (Bli, welke is uit gereikt aan kinderen, die geboren zijn na 1 Juli 1937. recht op het ko«pen van 250 gram rijst, rijstebloem, rijstemeel. Ie het feit. dat de aanschaffingsprijs van een voorwerp, dat wordt ingeleverd, hooger is geweest, dan de vergoeding op grond van de metaalwaarde. op zichzelf geen voldoende rede is voor een hoogere vergoeding, daar dan vrijwel alle voor werpen hiervoor in aanmerking zouden komen; 2e voorwerpen, kortheidshalve genoemd antiquiteiten en kunstvoorwerpen, niet voor een verzoek tot ultkeering van een hoogere vergoeding dan de metaalwaarde in aanmerking komen, daar men deze niet behoeft In te leveren Men bespare zich derhalve de kasten van het deskundigenrapport. VEROORDEELINGEN WEGENS NIET GEPRIJSDE ARTIKELEN. Ondanks herhaalde waarschuwingen bij het in werking treden van het Prijs- aanduidlngsbesluit 1940 en bij de aan kondiging van de verscherpte controle op de naleving hiervan, blijken vele win keliers toch nog te hebben nagelaten hun waren duidelijk zichtbaar te prijzen. Door de Inspecteurs voor de Prtjsbehearsching zijn dan ook ln de laatste dagen ver schillende boeten opgelegd wegens over treding van dit besluit. Ook U nioel 25'- besparen.gerekend naar Uw verbruik over vorig jaar. rljstgrtes of gruttenmeel (gemengd meen De met .^-Havermout" gemerkte bon geeft gedurende bovengenoemd tijdvak reeht op het koopea yan 250 gram havermout, haverbloem, havervlokken, gort. gortmout, uit aardappelmeel berei- -de vlokken of grutten. BONNEN, dit vtrvalltn! Woensdag vervallen van de Boter- en Vetkaart bons 22 en 23. 161)1/)-EXAMEN. Te Dordrecht zijn voor het mulo-diplo ma A o m. geslaagd J Blom. A. Visser en J Jilch. Sliedrecht. P. van Kamp. Go- rlnchem. H van Vliet. Nieuw-Lekker- land J C. de 8chutter en A. de Bruin. Alblasserdam: M. E M Bakker. G C. Boogerd. J M v Aartrijk, P. v. Houwe- lingen en F J Mik. Gorinchem; K G. de Ruiter. J. Keurich, M Kruyt en W v. d Dool. Sliedrecht; A. Stam. Nteuw-Lek- kerland; A. M Kleijn. Alblasserdam: W. Marts. Nieuw-Lekkerland; C. M. Vink. W V. Schijndel. M Horde en H. C. van Zom. Sliedrecht. Voor diploma B slaagden: P Verhagen, Hardinxveld; D. L. Lonkhorst. Gorln- chem; G. J. den Dikken, Sliedrecht; B. Goudri aan - N ieu w - Le kker 1 and Stel orde op uw bonkaarten! Wat geldig is en wat weg kan Om misverstand te voorkomen, wordt er nogmaals de aandacht op gevestigd, dat de hierna volgende distributiekaar ten en -boekjes thans geldig zijn: de bonboekjes a, b, c. d en e. dat zijn dus alle nieuwe bonboekjes, welke on langs zijn uitgereikt; de melkkaart; de cacaokaart (die evenwel niet ln ge bruik is); de bloemkaart, de boterkaart; de vetkaart; de textielkaarten; de vaste brandstoffenkaarten J, k, 1 en n; de gecombineerde vaste brandstoffen- en petroleumkaart m; de petroleumkaart o; de zeepkaarten p. en q. De hierboven niet genoemde kaarten, waarbij dus de nog gedeeltelijk onge bruikte bonkaarten, zooals de oude DE VORDERING VAN METALEN. De vergoeding voor de Inge leverde voorwerpen. „Het rijksbureau voor non-ferro-me- talen deelt mede. dat de vergoeding, wel ke voor de ingeleverde metalen voorwer pen zal worden uitgekeerd, ln het alge meen niet hooger zal zijn dan een be drag. overeenkomende met de metaal waarde van die voorwerpen. Er bestaat echter de mogelijkheid om in bijzondere gevallen een vergoeding te betalen, welke boven de metaalwaarde uitgaat Het desbetreffende verzoekschrift moet dan vergezeld gaan van een rap port omtrent de waarde van het voor werp. opgesteld door een beeedigd des kundige. Teneinde teleurstellingen te voorkomen wordt er uitdrukkelijk de aandacht op gevestigd, dat deze mogelijkheid tot het verkrijgen van een hoogere vergpeding dan de metaalwaarde meer speciaal is geopend ten behoeve van de bedrijven. Met betrekking tot particulieren diene dat een hoogere vergoeding, als hier be doeld. slechts in uitzonderingsgevallen zal kunnen worden toegekend, aangezien: O. 1,te KI.U. BEGINT 28 JULI ANTON DRUKKER Geslaagd. Capelie a.d. IJssel. Te Rotterdam slaag de voor het Mulo-diploma B onze plaats genoot C. J. Moerman. Capelie a.d. Ijss«l. Het aantal inwoners bedroeg op 1 Juni 9830, gedurende de maand Juni werden door geboorte en vestiging 57 personen inèeschreven. ter wijl in hetzelfde tijdvak door vertrek cn overlijden 49 personen werden afge schreven en dus het getal inwoners per I Juli 9838 bedroeg REÜNIE BIOSCOOP. Gouda. In het leven van elke jonge vrouw komt een tijd, die dikwijls de moeilijkste is van haar leVen. Zij komt dan voor beslissingen, die van het groot ste belang voor de verdere Jaren zullen blijken. Over dit thema is een film ver vaardigd van diep doorvoelde mensche- lljkheid. waarin die beslissende periode ln een vrouwenleven is uitgebeeld en die genoemd is ..Meisjes van 17 Jaar", omdat deze leeftijd samen valt met de moeilijke tijd voor het meisje. Carl Ludwig Duhl etl Dorothea Wieck vervullen op ,er- dienstclijke wijze de hoofdrollen, zij het niet de titelrollen. Vooraf wordt een sen sationeel werk vertoond .Jachtavontu ren in Hongarije Gouderak. Mede doordat het ter plaat se nogal smal is en hij door een auto aangereden werd. geraakte de knecht van bakker B alhier, toen hij te Gouda bij zijn klanten brood bezorgde, met zijn bakfiets in de Kamemelksloot Behulp zame handen hebben hem en het voer tuig weer op het droge gebracht. Naast de Veerdijk geraakte het dochtertje van den melkhandelaar V. spelenderwijze te water. Haar zusje kon de Jeugdige drenkelinge redden. Zwemmen. Moortierht. De zwempsort begint in de ze omgeving sterk toe te nemen. In do IJssel achter het dorp ziet men elke avond een zeer groot aantal zwemmers van deze sport genieten Velen klimmen dan op voorgaande vaartuigen en laten zich dan stroomafwaarts weer op de plaats van vertrek terugbrengen. Geen drinkwater. Nieuwerkerk a.d. IJssel. Door de aan houdende droogte is er in de Zuidplas- polder een tekort aan drinkwater ont staan De bewoners van de le. 2e en 3e Tochtweg zijn gedwongen drinkwater te balei van het Dorp. V'onlngen voorzien van regenputter, die in geen 6 jaar leeg geweest zijn. zijn thans geheel ledig. EEN ZWEMBAD? Ouderkerk a.d. IJssel. Elk Jaar als de zomerzon op de landen brandt en het weer tot het nemen van een bad uitlokt, komt men tot dc ontdekking, dat een goede zwcmgclegenheid ln onze gemeente ten eenen male ontbreekt. Weliswaar kan men zijn toevlucht nt-meh ïot het water van de IJssel. maar het zwemmen ln een stroomende rivier is niet van ge vaar ontbloot. Wij vernemen, dat thahs intensieve pogingen worden aangewend tot het oprichten van een zwembad. Men denkt hiervoor het water van den boe zem van de polder polder „Kromme, Geer en Zijde" te gebruiken. Ongetwij feld zullen deze pogingen door de zwem- llefhebbers ten zeerste worden gesteund en toegejuicht. Gevonden: een paar beenpijpen en een paar motorhandschoenen met kap pen. Inl. bij den Rijksveldwachter ln Wijk A. Oucterkerk a.d. ijMel. Bij de baggpr- werken ten behoeve van de normalisatie van de Holl. IJssel ln de buurtschap „De Molenplaats'' alhier, bracht men Woens dag een menschenschedel aan de opper vlakte. In de kaakbeenderen bevondon zich een aantal tanden, die nog vrij gaaf waren. Van deze vondst werd aangifte gedaan ter gemeente-secretarie. Auto van de dijk. Ouderkerk a.d. ijsnei. Donderdagmor gen ongeveer half tien reed in de Krom me een auto van de Gebrs. Heuvelman uit Krimpen a.d. IJssel van de stelle Usseldijk. De auto sloeg op de dijkhel ling om en bleef met de wielen naar boven op de dijkvoet liggen. De inzitten den bekwamen geen noemenswaardig letsel De auto die nog al beschadigingen opliep, werd in de loop van de morgen door een. kraanwagen geliqht. GEEN TREINVERBINDING. Oudewater. De directie van de Neder landsche Spoorwegen heeft afwijzend be schikt op het verzoek van B. en W. van Oudewatcr, om aan het voormalige sta tion Oudewater weer enkele treinen te laten stoppen, zulks in verband met de beperkte verkcersgelegenheid. De direc tie van de N.S. motiveerde haar beslis sing door er op te wijzen, dat zich bij de halte Oudewater geen perrons meer be vinden en de aanleg hiervan in verband met de schaarschte aan materiaal niet mogelijk is. Geslaagd. Oudewater, w v. (J. Lee en G. Dijks man. alhier, slaagden te Woerden voor het diploma 5 jarige H B.8. Ingebroken. Oudewater. In de gemeente Hoenkoop ls ln verschillende woningen ingebroken, er werden voornamelijk distributiebeschei den vermist, terwijl bij een tweetal In woners ook een klein bedrag aan geld verdwenen was. De politie heeft een on derzoek naar den dader Ingesteld. KAMERAAD MOEDER. CHRISTEL BROEHL—DELHAES. 13 Camilla had heel even een vrijwel on merkbaar, spottend lachje bij Alk waar genomen, dat zijn mondhoeken scherp omlaag trok en zijn gelaat iets onsym pathieks gaf. Dat was. toen Tiebruck met zooveel eerlijke geestdrift van den harp- toon gewaagde Nu echter was hij een al tandacht en bewondering Romana speel de de „Traumerei" van Schumann en zij speelde het met een volmaaktheid, die ook den meest sceptischen criticus zou hebben bevredigd Alk was geen criticus, maar hij sloeg heimelijk de uitwerking van de muziek op Tiebruck's gelaat ga de. Zijn vermoeden werd bewaarheid: deae beroemde medicus van middelbaren leeftijd was tot over zijn ooren verliefd op zijn charmante Jonge vrouw Geen wonder,, al was hem. Heinz Alk, deze donkere schoonheid dan te ernstig en te weinig temperamentvol. Zijn voorkeur Ring in een andere rtchtng. Des te be ter. HIJ zou daardoor ook niet in de ver leiding Komen door een of andere dwaze streek rijn weloverwogen plan te doen mislukken. Camilla. lv* «w kind, dat geen oog van zijn ongetwijfeld Interes sant profiel afliet, dacht bij zichzelf, dat hij er zelden zoo goed had uitgezien cn dat er alle reden was voor den wensch, dat hij wat meer notitie van haar zou nemen. Maar waarschijnlijk ging hij wel te zeer in zijn beroep op om veel be langstelling voor vrouwen aan den dag te leggen. Toen Romana aan het eind was van haar spel, toonde Alk zich haar Ijverig ste bewonderaar, hetgeen Camilla lichte lijk verbaasde, omdat hij er tamelijk ver veeld en zonder veel belangstelling had bij gezeten. Haar bewondering nam ech ter nog toe. toen Alk. min of meer ver legen bekende viool te spelen. Ik heb jarenlang met een vriendin, een uitstekende violiste gemusiceerd, zei Romana vriendelijk. Misschien brengt u de volgende maal uw viool mee, dan kunnen we het samen eens probeeren. Alk keek Romana even kort en door dringend aan. voor zijn blik weer ln het niets zeggende terug gleed. Ik ben maar een zeer matige mu ziekbeoefenaar. mvrouw en Ik geloof dan ook niet. dat ik me daaraan mag wagen. Camilla mengde zich in het gesprek en zei dringend: Dat gelooven we zoo maar niet; dat zult u toch eerst moeten bewijzen! Georg herinnerde zich. dat in een der kasten ln den muzieksalon nog een ver geten viool lag HU had haar anoedie ge vonden en overhandigde het Instrument aan Heinz Alk, die er eenlgszins onhan dig mee manoeuvreerde. Hij zal waar schijnlijk geen virtuoos zijn, dacht Ro mana medelijdend, en hij geneert zich nu natuurlijk, omdat men hem aan zijn woord houdt. Alk stemde de viool met linksche be wegingen. Hij hield het Instrument tegen zijn oor en luisterde naar den wegster venden toon. Nog scheen hij te aarzelen, of hij werkelijk zou spelen, maar de bij het stemmen opgewekte tonen deden zijn liefde voor de muziek plotseling ontwa ken en met een ruk plaatste hij de viool onder zijn kin Zoo wachtte hij wederom eenige oogenblikkep. waarin de aanwezi gen gelegenheid hadden hem in het ge zicht te zien. Nu heerschte er toch wer kelijk eenige spanning en verwachting. Met hetzelfde spontane gebaar als zoo even hief Alk nu ook den strijkstok op en in de volgende seconde gleed deze teer en soepel over de snaren Het was of zij Jubelden bij deze aanraking en on der het. vibreeren van zijn vingers. Met een trek van verrukking op het opgehe ven gelaat, ln zijn oogen een droom-. rige glans, welke zijn expressieve kunste- naarskop mede door de zachte en in directe verlichting van het vertrek iets mysterieus gaf. zoo speelde Heinz Alk een der mooiste composities van d n grooten Kreisler. Hij bad een aendamhtlg gehoor. Ro mana was veel te muzikaal om niet on der de bekoring te geraken van deze ta lentvolle voordracht. Tiebruck voelde zich wat verwonderd. Georg had oprecht waardeering voor dit vioolspel, waarin hij het nooit zoover zou brengen en Camilla ja. Camilla was eenvoudig verrukt. Zij had zich een plaats uitgezocht, van waar zij elke phase op Alk's gelaat kon gadeslaan en genieten. Deze voor treffelijke geneesheer ontpopte zich eveneens als een talentvol musicus. De waardeering was algemeen en op recht. Tiebruck trad op Alk to«. schudde hem de hand en zei: Zou Je van tijd tot tijd niet eens met mijn vrouw willen muslceeren? Viool en harp? Dat lijkt me een zeer g- - lukkige combinatie. Ik heb helaas zoo weinig tijd zei Romana ontwijkend en ze wist zelf niet. waarom ze zich tegen zijn voorstel verzette. Maar m'n lieve kind. protesteerde Tiebruck. ik moet er voor zorgen, dat je de muziek niet verwaarloost. Camilla was innerlijk woedend op haar stiefmoeder Waarom wilde zij niet met Alk muslceeren? Het was een middel om hem nog vaster aan hun huis te binden En sinds dezen avond kende Camilla geen anderen wensch meer. De belde Jonge meisjes zaten dicht bij Cami"#.s kamer. Zii «neok^n over alle mogelijke onbelangrijke dingen, over kleercn, sport en school, tot Lala Esch plotseling zei: Zeg, Milia, ik geloof, dat er met Jou iets aan de hand is. Camilla schrok op, alsof zij op een of andere verboden daad was betrapt. Haar gezicht gloeide. Hoezoo? vroeg ze onhandig. Lala lachte. Nu verraadt Je jezelf, jongedame. Staat het ln verband met Je stiefmoeder? Kunnen jullie niet met elkaar opschie ten? Is ze werkelijk zoo onuitstaanbaar, als je aanvankelijk dacht? Mama is nooit onuitstaanbaar geweest, antwoordde Camilla met een openhartigheid, welke haar nog steeds niet gemakkelijk viel. Bovendien, er ls niets met mama; er is trouwens hee- lemaal mets Doe nu niet zoo schijnheilig! NUJ kan Je niets wijs maken Ik wed. dat Je verliefd bent. Maar niet op Günther Pasting, want daar zie ik Je den laatsten tijd nooit meer mee. Och. dat klrd.Camilla had met den vriend van haar broer reeds lang afgedaan, maar nu ze op de opmerking van haar vriendin was ingegaan, be sloot ze de waarheid te zeggen Ach, weet Je. Lala. sinds eenihen tijd komt hier een jonge dokter over huls, een scha- y-- ee" -ïan (Wordt vervolgd).

Schoonhovensche Courant | 1941 | | pagina 2