1G j SCHOONHOVENSCHE COURANT IS JES O." SANCTIES TEGEN JAPAN ervangenl sa coopen Overwinning bij Smolensk te wachten agd IB JULI 1941 m BLADZIJDEN. WOENSDAG 30 JULI 1941. 73* JAARGANG de Oultichlind strijdt voor Europi illen Finsche ge nen. de weer- U R A N T of sa- het Van 180—310. To mé t gevechten op de vlucht gedreven hun Beosaribiö gehoel bozot. Insluiting in Estland. De bezetting. Naar officieel In Honan werd bekend •koop hiervan ren dan door laden? Benut front zijn weer vernle- baal van vernietigde met dat bevat en over- i de van ten mag. g 144 is J<0. MTt. HIEUWSHAD VOOR ZUID HOLLAND EN UTRECHT Elke regel n met dienst- tn (niet van lijnde zaken- i tegen t 1.10 jaganda tegen te ing In bescher- het verspreiden Verschijnt Maandag, Woensdag eh Vrijdag Prijs bij vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 3 maanden 1.30; p. post 1 57 H Stalin-linie weer doorbroken. Op 27 Juli Is. naar het D.NB thans verneemt, een Duitsche divisie van het Zuiden van Bossarablë uit naar de Sta lin-linie opgerukt. In een dappere aan val werd de zwaar versterkte linie door broken. De Duitsche troepen braken den hardnekklgen tegenstand der bolsjewis ten en veroverden 21 kazematten, waar onder een zwaar bolwerk met gepant serde batterijen van 7J5 centimeter. In het achterwaartsche gebied van de centrale frontsector werden op 27 Juli Sowjet formaties, welke zich in de bos- schen hadden teruggetrokken, door een Duitsche divisie omsingeld en vernie tigd. De bolsjewisten hadden buitenge woon zware verliezen aan gesneuvelden en gewonden. regelen d« J degenen, Ische Vrtjwilll- of reeds In Oost- Het opperbevel van macht maakt bekend: Roemeensche troepen hebben *t mondlngsgebled van de Dnjestr bereikt. Besaarabiö Is daarmede volkomen van den vijand gezui verd. In de Oekraïne worden de ope raties gestadig voortgezet. De strijdkrachten van den vijand, wel ke bij de doorbraak van de Stalin- linie in de richting Smolensk ach terhaald, waren, zijn thans voor het belangrijkste deel In de pan gehakt. De laatste groep Oostelijk van Smolensk gaat haar onder gang tegemoet. Hooge cijfers aan gevangenen en buit kunnen als resultaat van deze geweldige ver nietigende slag binnen enkele da gen vermeld worden. Ten Westen van het Peipus- meer zijn vijandelijke (Strijdkrach ten door de formaties, welke be last zijn met de zuivering van Est land, eveneens Ingesloten en staan voor haax vernietiging. Sterke for maties gevechtsvliegtuigen be stookten ’s nachts met goede uit werking wapenfabrieken, ravitail- leeringsbedrtjven en verkeerswer- ken van de stad Moskou met bom men. Uit het hoofdkwartier van den Führer Het opperbevel van de weer macht maakt het volgende extra- bericht bekend: Duitsche duikbooten hebben in den slag op den Atlantischen Oce aan opnieuw een groot succes be haald Door torpedoboot jagers, kor vetten, dulkbootvallen en hulp- krulsers belaagd, hebben zij dagen lang een Britsch convool bestre den en in totaal negentien schepen met een gezamenlljken Inhoud van 116 500 ton tot zinken gebracht. Verder werden van de bevelliglngs- vaartuigen een torpedobootjager en een korvet vernietigd. deze zijn. In een officieel communiqué over het afslaan van Ecuadoriaonsche aanvallen wordt volgens D.N B. gezegd, dat het le ger van Ecuador uit 5 000 man bestond. De bult bedroeg ruim 100 geweren, 2 ka nonnen, 11 machinegeweren en muni tie. De verliezen aan Ecuadoriaanscha zijde bedroegen 7 officieren en 52 man. De verliezen der Peruaansche troepen; 1 officier gedood, 3 officieren gewond. Ten einde bewegingen van de Ecuado- rlaansche troepen na te gaan, heeft de Peruaansche regeering verkenningsvluch ten doen uitvoeren tot aan de Ecuadorl- aansche haven Guayaquil. Een ander communiqué maakt mel ding van onderhandellngswenschen der drie bemiddelende mogendheden, waarop de Peruaansche regeering voorlooplg ge antwoord heeft, dat eerst Interne be sprekingen met de bevelvoering van le ger, marine en luchtwapen moeten wor den gevoerd. Europa strijdt tegen het bolsjewisme. De eerste Kroatische vrijwilligers trek ken naai’ het station hunner stad, om naar het Oostfront te worden gebracht. tOrbls-Holland) pinken AS, ijngaarden. gonnen met de ontscheping van Ja pan ache troepen ten Noorden van de van Cam-ranh, aan de Oostkust Indo-China. De sterke Japansche vloot, die laatste dagen bij het passeeren van de Chineesche kust is waargenomen, be vindt zich, naar verklaard wordt, offi cieel op manoeuvre. tlingen over i naar aan- jrdenlng op de male» bij executie en fa 1- .;OU- -yzaat- registreeren en be- Jeze papieren zonder den rijkscommissari* f 70—150, 160 rammen f 16 schapen f 45 28, Texelaars ENORME VERWOESTINGEN IN BESSARAB1E. Jaren noodig voor herbouw Een speciale correspondent, die op zijn reis langs het front steden en dorpen in Bessarabie bezocht, deelt mede, dat Bes sarabie en de Boekowina een tragisch gezicht bieden. Systematisch hebben de Sovjets de steden en dorpen vernield. Tal van bewoners zijn enkele dagen voor het uitbreken dér vijandelijkheden naar het binnenland weggevoerd. Anderen werden gedwongen met de Sovjet-troepen te vluchten. Heel Bessa rabie is tegenwoordig een groote woeste nij. bijna zonder bewoners. De hoofdstad van Bessarabië ziet er vreeselijk uit. Langs eenige kilometers ziet men nog slechts uitgebrande huizen Het centrum der stad Is één enorme puinhoop. Drie dagen en drie nachten lang is de stad op bevel der Sovjet-autorltelten met ben zine overgoten, en vervolgens in brand gestoken. Jaren zijn noodig, m een nieuwe stad te bouwen. Van de 120.000 bewoners leven er slechts nog een paar duizend in de stad. Het is hartverscheu rend te zien hoe zij door de straten dwa lenteniende uit de puinhopen nog ee nige voorwerpen te redden. In de Boeko wina aldus het bericht is de situa tie overeenkomstig, maar hier hebben de steden en dorpen minder onder de ver woestingen der Sovjets te lijden gehad. In d't gebied zijn de Duitsche en Roe meensche troepen te vlug ongerekt. om den Sovjëttroenen te veroorlooven plannen ten uitvoer te leggen. WEER GEVECHTEN IN Z.-AMERIKA. Tusschen Peru en Ecuador. Van officleele zijde wordt in de Peru aansche hoofdstad bekend gemaakt, dat de grensgevechten tusschen troepen van Peru en van Ecuador weer opgeleefd zijn. De troepen van Ecuador zouden bij HOOFDBBDACTBUB: W. KERREMANS, SCHOONHOVEN. UHr. S. W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN, Telet. 20. Giro 1370S. plaatot In „De Goreumer", eenlgerlei wijze kaansch kapitaal banken In contact staan. Maandag werd bij Tsjoengklng Luchtaanvallen. Ruit honderd Japansche vliegtuigen hebben Maandag Tsjoengklng en de ten Westen daarvan gelegen steunpunten Tsehoetsing. Neikiang en Loehsien bomba rdeerd. Tsjoengklng zelf onderg ng in negen uur, gedurende welke tijd golf na golf van Japansche vliegtuigen de stad aan viel. den langdurigsten luchtaanval, dien het nog beleefd heeft. De luchtafweer van Tsjoengklng zweeg Daarentegen stegen voor de eerste maal weer Chi neesche vliegtuigen op. Van twaalf Chineesche vliegtuigen die werden ge- z.en, werden er drie neergeschoten. Vliegvelden afgestaan. In een Fransche mededeeling wordt gezegd, dat aan het Japansche lucht wapen in totaal acht vliegvelden, met Inbegrip van dat van Saigon, ter be schikking zijn gesteld. Inmiddels waren in Saigon voorbereidingen getroffen om de Japansche troepen te ontvangen, die gisteren voor Saigon aankwamen. DUITSCH PROTEST AAN BOLIVIA Wegens uitwijzing van gezant, Het D N. B. meldt uit Berlijn: Na een antl-Duitsche campagne heeft de Boliviaansche regeering den Duit- ilbessen roo- stoofsla f 6 sbessen f 16, boonen f 18 sche boonen —11, wasch- f 42 per 100 n II f 2 50— .50, idem 60, perzik» ila f 3.80—5 dozijn 79— 100 pond. weer op den grond hebben tot Zondag avond in totaal 191 Sowjet-vliegtuigen neergeschoten. Hieronder zijp niet be grepen de op den grond vliegtuigen en die. waarvan niet zekerheid kon worden vastgesteld, zij waren neergeschoten. mi|rail- granaat- werpers en ander oorlogsmateriaal is buitgemaakt. De andere operaties heb ben een gunstig verloop genomen, ge heel overeenkomstig de plannen. BESSARABIE GEZUIVERD. Roemeensche troepen zijn op 27 Juli de aan de Zwarte Zee gelegen havenstad Akkerman binnengedrongen. Met de be zetting van deze stad, welke de monding van den Dnjestr beheerscht, is Bessara bie van de bolsjewisten gezuiverd. Het oude Roemeensche gebied, dat ongeveer een jaar geleden onder dwang van de Sovjets werd afgestaan, bevindt zch zoodoende volkomen in handen van de Duitsche en Roemeensche troepen. In ruim vijf weken, zoo verneemt DN. B van militire zijde, in aanvulling op het weermachtsbericht, hebben Duitsche en Roemeensche troepen onder bevel van generaal Antonescu geheel Bessarabie aan de Sovjets optrukt. Van het bezette Ak kerman tot de voornaamste Russische Zwarte-Zeehaven. de stad Odessa, is de afstand hemelsbreed nog slechts 50 KM. Odessa is derhalve thans in het onmid- dellijke bereik van het front gekomen. DE STRIJD DER FINNEN. officieele Finsche zijde is volgende medegedeeld. Aan het Noordelijke omsingelde vijandelijke troepen tigd. waarbij een zeer aanzienlijke hoe veelheid antl-tankkanonnen, leurs, automatische wapenen, werd gemeld, dat Tsjang Kal Sjek bezig is een leger aan de Fransch-Indo-Chlneesche grens men te trekken. Ook blokkade door Z.-Amerika? De regeering van de Vereenlgde Sta ten verwacht, dat ook Latljnsch-Ame rika zal deelnemen aan de economische sancties tegen Japan, daar Japan een groot deel van zijn belangrijke grond stoffen uit Zuld-Amerika betrekt, die het vroeger niet van de Vereenigde Staten kon krijgen. Hoewel de Vereenlgde Sta ten een aanzienlijke hoeveelheid strate gische grondstoffen uit Latijnsch-Ame- rikt betrokken, ontving ook Tokio groo te hoeveelheden katoen uit Peru en Brazilië. drongen en de oude grens bereikten, die thans al weer achter hen ligt. Gesloten Finsche legerformaties zijn reeds diep In het oude gebied der Sow- Jets doorgedrongen. Vervolgens weidde Rangell uit over de succéssen aan het Ballafront (op de landengte), waar de hulp der Du'tsche wapenen van doorslaggevende beteeke- nis was voor de snelle opmarsen. HIJ concludeerde, dat tot nu toe een terrein winst van 35.000 vierkante kilometers was gemaakt. De balans. Volgens een bericht uit Helsinki heeft de Finsche premier Rangell een zicht gegeven van het verloop van strijd. Eerst schilderde hij. hoe de troepen in de eerste helft van Juli ten Noorden van het Ladoga-meer door de Sowjet-verdedigingslinies heenbraken, tot diep in het vijandelijke gebied door- Sowjetsch-Finsche ver „Sensationeel* onthulling”. In bevoegde Duitsche kr.ngen heeft men medegedeeld, dat de Duitsche re geering binnenkort „sensationeele ont hullingen’’ over de Amerlkaansche eco- nom.sche doordringing in Zuld-Amerika zal doen De Duitsche regeering bez t, aldus deze bevoegde kringen, een aantal documenten, waarvan gezegd wordt, dat zij „het economische Imperialisme van Washington, dat zich In Zuid-Amerika tracht in te dringen, op juiste wijze aan- toonen”. geruchte uit maarschalk NEDERL. INDIE NEEMT DEEL AAN SANCTIES TEGEN JAPAN. Naar de Tokio Asahi Bjimboen meldt heeft Nederlandsch-Indlë het voorbeeld van de Ver. Staten en Engeland gevolgd en besloten met ingang van 28 Juli alle Japansche saldi te blokkeeren. Boven dien ?ou Nederlandsch-Indle het voor nemen hebben om: 1. Alle export naar Japan. Mandsjoe- kwo, China en Fransch Indo-China af hankelijk te stellen van een speciale vergunning. 2. De Importen uit Japan stop te zet ten en 3. De saldi der Japanners in Nederl - Indië te blokkeeren. De president der Javasche Bank heeft zoo meldt het blad verder, aan den president der Yokohama Speciebank medegedeeld, dat de financleele eenkomst tusschen belde banken December 1940 wordt opgeheven, maatregel varen en dat de vrachtschepen moeten worden vastgehouden. Voorts zou het verdrag betreffende de levering van olie door Ned.-Indle aan Japan voorlooplg worden opgeheven. RONDOM DE STILLE OCEAAN. Spanning houdt aan. Over de toepassing der blokkade- voorschriften In Amerika komen slechts druppelsgewijze berichten in Japan bin nen. Men kan echter met zekerheid aannemen, zoo verklaarde de Japansche woordvoerder, dat de Amerlkaansche regeering niet voornemens 18, een vol ledig embargo op petroleum in te stel len, daar zij weet dat zulks een onmld- dellijk afbreken der diplomatieke be trekkingen hiervan het gevolg zou zijn. Het schijnt veeleer in de bedoeling der Vereenigde Staten te liggen om Japan langzaam in oeconomlschen zin te worgen. In verband hiermede wees de woordvoerder op het feit, dat de Amerlkaansche olle-export naar Japan tot op een derde Is teruggebracht. Troepenbewegingen. Volgens berichten uit Bangkok heb ben de Britsche autoriteiten van Malak- ka bevel gegeven tot het zenden van groote troepeneenheden naar de grens gebieden. Het Japansche ministerie van finan ciën heeft bekend gemaakt, dat met ingang van heden ook de Canadeesche saldi in Japan worden geblokkeerd. Verder heeft de Japansche regeering besloten tot „toezicht" op alle banken, die op eenlgerlei wijze met Ameri- Amerlkaansche 138 bevat belangrijke be. de bescherming der open- 1 een samenvatting van allt 1 tot dusver verschenen bepa- ook met aanvullingen eo over- "van Deze wordt er mede gemotiveerd, dat de clearing niet meer, gelijk in het accoord bepaald is, in Amerlkaansche dollars verrekend kan worden. machtiging voor het NED.-INDISCHE LEGER. De Ned -Indische regeering heeft het leger, naar United Press uit Batavia meldt, gemachtigd gebruik te maken van de wetten betreffende een noodtoe stand, In geval dit van de kant van de militaire bevelvoerende instanties nood- aakelljk mocht worden geacht. Japanache maatregel tegen Ned. Indie. De Japansche regeering heeft de uit geweken Nederlandsche regeering te Londen er officieel van in kennis gesteld dat alle Nederlandsche saldi in Japan in beslag zijn genomen. G-*en schepen o< olie naar Japan Da Engelse he omroep meldt, dat de regeering te Batavia bepaald hééft, dat uua «abaoaa maar naar Jajaa mogen HET FRONT IN BESSARABIE. Aan het front tegen de Bowjets wordt het oprukken in den Zuidelijk*n sector door de weersomstandigheden zeer be moeilijkt. Niettemin worden ondanks de zeer slechte wegen in de Oekraïne dagelijks vorderingen gemaakt. Aan het overige front wordt de zuivering van het om vangrijke strijdgebied van Ingesloten troepen voortgezet. Ook in den noordelijken sector Is on danks den taaien tegenstand van den vijand de aanval van Duitsche en Fin sche troepen voortgezet. De groote ver nietigende en vermurwende slag ten Oosten van de „Stalinlinie” wordt voort gezet. I EN FRUIT it en omstre- 0 bos, rabar- is 5.40—7 per komkommer sla 0.40—9.10 28, augurken :ers 12.8016, kool 7—15, 4 80—6, pos- ikboonen 2— oonen 18—36, oonen 5.80 10, zilveruien derle 10—58, boschbessen 0, frambozen e druiven 96 essen 12.80 bessen 18 varte bessen 3—19, n.-h. K) kg.; paprl- perziken 2— Sweden ap- 5 3—20, bon- NIEUWE VERORDENINGEN, In een gisteren verschenen verordenln- genblad zijn een aantal nieuwe, belang rijke bepalingen opgenomen. De verordeningen 133136 i aangelegenheden betreffende die zich bij het Ned°rland.' gerslegioen hebben aangesloten op andere wijze aan de strijd Europa zijn gaan deelnemen. Verordening 137 machtigt den secreta- rls-generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en cultuurbescher ming cm uniforme regelen te stellen voor het verkrijgen van subsidies uit de open bare middelen ten dienste van het bij* zonder onderwijs, alsook om voorschrif ten voor dit onderwijs uit te vaardiger, en eventueels onderwijsinrichtingen W sluiten, indien de orde of de rust op de ze scholen niet voldoende gewaarborgd Is. (Men zie onder de rubriek Kerk et School) Verordening palingen over bare orde, n 1 op dit gebied lingen. deels veranderingen. Verordening 139 brengt voorschriften over het bezit van wapenen. No 140 handelt over postduiven en duiven No 141 draagt de bevoegdheid in zake de regeling van oorlogsschaden op het departement van financiën over. No. 142 vult de verordsning Inzake vij andelijk vermogen hier te lande aan, door de Sowjetunie aan de lijst der be trokken staten toe te voegen. De bevoegd, held tot strafvervolging Inzake deze ver ordening wordt tevens aan de Dultsch' rechtspraak overgedregen. Verordening No. 143 verplicht de hou ders van Amerlkaansche vermogens-^ den erm deze te laten paalt, dat men over d' toestemming niet beschikkt.. o. Verordening 144 is van handelspolitie ke aard en regelt wat men aan de Duit sche kamer van koophandel in Nederland betalen moet inzake de regeling van op drachten uit het Duitsche rijk, die zij hiei verzorgt. Verordening 145 bevat bepal de behandeling van Inboedels leiding van de verorJ rleele oorlogsschade llssemënt. Tenslotte bepaalt verordening no 146, dat hout onder de dlstributlebepallngec gebracht wordt. De openbare orde. Nieuwe verordening. Het gisteren verschenen Verordenin genblad bevat een verordening van den Kijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied betreffende de hand, having van de openbare orde. Deze zeer uitvoerige verordening een u.terst welkome samenwerking vereenvoudiging van alle tot dusver op het gebied der handhaving van de open bare orde uitgevaardigde verordeningen en bepalingen. Reeds uit de voorafgaan de Inhoudsopgave blijkt, dat al deze voorschriften thans op logische wijze zijn gegroepeerd, zoodat een snel over zicht mogellfk gewor.*n is. Eerst worden de maatregelen behan deld. die kunnen worden genomen, wan neer de openbare rust en de arbe.ds- vrede gevaar zouden loopen. Vervolgens worden voorschriften gegeven om ontoe laatbare politieke propi gaan en om de bevolkli ming te nemen tegen van onjuiste berichten. Voorts zijn bepaalde bevoegdheden welke tot dusver uitslu tend In handen waren van Duitsche overheidsorganen, overgedragen aan Nederlandsche autori teiten. De Finsche vliegers en de

Schoonhovensche Courant | 1941 | | pagina 1