Men len! MEN 1 SCH00NH0VEN5CHE COURANT ps] tentién worden gratis ge- riES Gemengd nieuws lichtje VRIJWILI .EGIOEN Japan op het ergste voorbereid. mfoor een atfel oonhoven iting" Aanzienlijke inkrimping veestapel. vrijwilu&r&eg: NÈ^ND Kort bestek. Oranje-Wit-Blauw AG 30 Jfl.i acht bladzijden. no. tm. VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1941 Dultschland strijdt voor Europa onaf f 1.40 is getreden, - Schoonhovin De SLOTEN 11 Reuter te zich stuurtasschen, onnaies, porie- tnemen, rug. N.-H. suiker- j 635 per st.; Duitsche deerd. De „Deutsche veldslag is /erwach- DE STRIJD IN FINLAND. Brandende bosschen. Dultsch-Finsche formaties hebben op nieuw aan het Finsche front succesvolle heeft vee- deze doen, •TOELEN een MOOIE Verschijnt Maandag. Woensdag en Vrijdag. Prijs bij vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 3 maanden 1.30; p. post 1.57H ook op ad. Lage prijzen. kte IWAGEN zeer billijk KOOLMEES irkapelle. I de loo- door osten 'Het talin- len, afval die •ijden, te is vader- da kleu- FINLANDS LEIDENDE POSITIE IN HET NOORDEN. Zijn politiek wordt in offieleele kringen aeer gewaar- aanvallen op de Sovjets ondernomen, al dus meldt het D.NJ3. uit Berlijn. Na hevige gevechten trokken de bols jewisten terug. BIJ hun terugtocht goten zij nafta in de bosschen en schoten ze vervolgens in brand. Hun plan om zoo doende den opmarsch der Duitsche en Finsche formaties tegen te houden, mis lukte. van de deur openstond, uit zijn kantoor had weggenomen De benadeelde heeft hiervan aangifte bij de politie gedaan. meldt, dat Harry Hepkins, persoonlijke afgezant van president R< sevelt in Engeland, te Moskou aangeko men is. 73» JAARGAN* NIEUWSBLAD VDORZUIDtiOLLAND EN UTRECHT J HOOFDREDACTEUR: W. KERREMANS, SCHOONHOVEN. Uiig. B. W. N. VAN NOOTEN. SCHOONHOVEN, Teief. 20. Giro 13763. plaatst in „De Gorcumer””, i - T»l. 150 wdlplomatlsch-polltische korrespondenz”, bevat een beschouwing inzake het standpunt van Dultschland, een aanzien van de toekomstige positie van Finland in Noord-Europa. In dit commentaar, dat als uiting der meening van offieleele Duitsche kringen mag gel den, wordt er op gewezen, dat de bijdra ge van Finland tot de bestrijding van het bolsjewisme dit land niet alleen „zijn eigen toekomst doch ook een vooraan- itaande plaats in de noordelijke sector van het nieuwe Europa" verzekert. Het wordt zeer gewaardeerd, „dat Fin land niet heeft geprobeerd, zijn eigen belangen tegenover die van Duitschland en Europa op een goudschaaltje af te wegen en in de schaduw van een ver teerd begrepen neutraliteit een politiek te voeren van een angstig zoeken naar het evenwicht", alsmede dat het niet heeft geprobeerd ter zijde te staan en ing). Elke regel itién met dienst- leren (niet van omlijnde zaken- gels tegen f 1.10 toe te kijken, hoe het lot van Europa die volkeren „uit de vacantle terugroept", die meenden, dat het historische proces voor hen tot stilstand was gekomen. Fin land kan er op rekenen, dat zijn ruiter lijke houding in de gemeenschappelijke strijd niet wordt vergeten. De groote na tionale doelstellingen van Finland heb ben in Dultschland het grootste begrip gevonden en verzekeren aan dit land, dat bij de uitvoering van zijn taak in het Oosten als noordsche staat krachtig aan de zijde van Duitschland is opgetreden, een vooraanstaande plaats in het Scan dinavische gebied, „dat zich door Finland liet verdedigen". Ten aanzien van dit standpunt, dat de rol van Finland in het Noordoosten van Europa op de juiste wijze kenschetst, verklaren Duitsche politieke kringen nog, dat Dultschland in November 1940 den druk van het bolsjewisme op de Finsche grenzen heeft beperkt en Molotov heeft laten weten, dat een nieuwe aanval van Moskou op Finland niet meer zou wor den geduld. Dultschland is toen jegens zijn Noorschen vriend een loyaal eri trouw kameraad geweest. Het Finsche volk kan men na zijn ervaringen met den bolsjewist!schen buurman niets meer door Engelsch-Amerikaansch-Sovjettlstl- sche phrasen van humaniteit wijsma ken. Het 18 de eerste natie van het Eu- ropeesche Noorden, die volledig en open lijk de noodzakelijkheid van den huldigen strijd heeft Ingezien. Dultschland zal dat nooit vergeten. leven en dood horden. Dit i. overal waar ivallen, terug- deze oude nieuwen worden straks Westersche en de overwin- De varkens. Een zeer aanzienlijke Inkrimping zal ook de varkensstapel dienen te onder gaan. De varkensstapel is nog veel te groot. Het is niet alleen noodig, dat de in krimping plaats heeft, maar deze moet ook zoo snel mogelijk plaats hebben. bereid tegen gela- ge- loo- BRITSCHE BOMMEN. 3 dooden, 24 gewonden. Gedurende eenlge dagen waren geen Engelsche luchtaanvallen te vermelden- Gisternacht echter vloog weer een aan tal Britsche vliegtuigen boven ons land en wierp vooral in het Oosten des lands verscheidene brisant- en brandbommen. In totaal werden hierbij zes woonhuizen volledig vernield en ongeveer zestig woonhuizen meer of minder zwaar be- schad gd. Verder werden drie broeikas sen vernield. Ook kreeg een vrij groot aantal woonhuizen en broeikassen glas schade. Helaas zijn bij deze aanvallen 8 dooden. 6 zwaar en 18 lichtgewaden te betreuren. Op een gedeelte van het aangevallen terrein werden ook brandplaatjes gevon den. Men maakt er opmerkzaam op. dat het met het oog op den oogst en de eigen voedselvoorziening van ons land van groot belang is, dat met name de bevol king van het platteland de oogen goed openhoudt en na het verschijnen van Britsche vliegtuigen de omgeving op de aanwezigheid van brandplaatjes contro leert. Men bedenke, dat men dez® niet met de bloote handen moet aanvatten, en dat men gevonden brandplaatjes bij de politie ter vernietiging moet Inleve- ren. DIEF LOKTE WINKELIER UIT ZIJN ZAAK. 500 buitgemaakt Woensdagmiddag was de houder van een winkelfillaal te Amsterdam in zijn zaak bezig, toen er een man binnen stapte en hem vroeg of hij even bij de buren wilde komen. De filiaalhouder deed dat, doch tot zijn verwondering kreeg hij te hooren, dat zijn buren niet hem gevraagd hadden. Hij keerde oKniddellijk naar zijn zaak terug en moest constateeren, dat de onbekende intusschen een portefeuille met 500 gul den, welke in '-»dka<t la«. waax- nfoor. Koopt ee» GEEN BESLISSING BINNEN ENKELE DAGEN. Beoosten Smolensk. Het D.N.B meldt uit Berlijn: Naar in Duitsche politieke kringen ver luidt, blijkt uit de Jongste hier ontvan gen berichten over de strijd in het Oos ten, dat de Duitsche aanvallende colon nes reeds ver ten Oosten van Smolensk op de weg naar Moskou opereeren. Hooge militaire kringen wijzen er op, dat met de succesrijke doorbraken c’ de Stalln-llnie de strijd in het Ooj het beslissende statdium is ingegaan, is thans geen strijd meer om de Sta linie, het is een veldslag in het vrije veld. De beslissing van deze v< niet binnen enkele dagen te ten. NIEUW SOORT „FIETSBAND". Een ketting kurken. Een vindingrijk Amsterdammer fietst elke dag op een voorband, d e er zoo op het oog een beetje smaller uit riet dan een gewone band en door velen dan ook wordt aangezien voor eenracebato Eerst een nauwkeurige beschouwing van het voorw.el brengt aan het l.cht, dat de band eigenlijk in het geheel geen band Toen de nood aan den man kwam en de Amsterdammer de tijd zag naderen, dat hij z>ch bij gebrek aan een fietsband te voet naar zijn werk zou moe’.en bege ven, begon hij te peinzen en vond wel dra een oplossing. Hij nam «en groot aantal kurken van een plat model, zoo- al8 men gebruikt vour flaconnetjes, en reeg ze aan een koperdraad op de wijze van een snoer kralen. Hij maakte twee van dergelijke snoeren kurk, samen ter lengte van de omtrok van de velg, boorde een gat in de velg tegaiover de ventlel- opening en voerde door deze twee ope- ningen de uiteinden van de koperdra den, die vervolgens zeer stevig aan de spaken werden bevestigd. De twee snoe ren kurken sloten toen goed tegen el kaar. doch ook tusschen de kurken was geen speling. In de holte van de velg bleef de nieuwe band uitstekend zitten. De resultaten waren boven verwachting. Hij fietste als op een matig hard opge pompte band. PIONIERSWERK VOOR JONGE BOEREN. In de N.O. polder. Voor het in cultuur brengen van de nieuwe N.O. polder, waarin het water van de voormalige Zuiderzee thans ge stadig valt en die omstreeks Kerstmis droog zal vallen, is reeds een aantal landarbeiders langesteld voor de voor bereidende werkzaamheden. Het ligt in de bedoeling dit narital in de komende maanden sterk uit te breiden. Behalve un landarbeiders zal ook aan een beperkt aantal jonge boeren gele genheid worden gegeven om onder de voor de landarbeiders geldende arbeids voorwaarden aan het ontginningswerk deel te neihan. mits zij bereid zijn alle voorkomende werkzaamheden te verrich ten. In de toekomst zal bij het ontgin- nlngs- en exploitatiewerk een aantal ploegbazen, trekkerchauffeurs, paarden knechten en landbouwkundige opzich ters noodig zijn. Het ligt in de bedoeling deze voor een gedeelte uit de jonge boe ren, die met geestdrift aan het pioniers werk hebben deelgenomen en ook voor het overige geschikt geacht worden, te recruteeren. Geen enkele toezegging kan echter nog worden gedaan, dat de pioniers in de gelegenheid zullen worden gesteld, later als pachter op te treden. Alleen jonge boeren tusschen 18 en 40 Jaar kunnen voor plaatsing in aanmer king komen. Zij kunnen zich uitsluitend schriftelijk wenden tot de directie van de Wieringermeer te Alkmaar, postbus 43. waar een aanvraagformulier voor te werkstelling verkrijgbaar is. Uitdrukkelijk wordt er de aandacht op gevestigd, dat landarbeiders voor den Noordoostpolder uitsluitend via de rljks- arbeidsbureaux worden aangenomen, waar deze categorie werknemers alleen kan aanmelden. geen strijd met het is een veld De beslissing enkele De prijzen wa- roode) f 22.50, oemkool le srt. i. komk. le srt 50, kropsla U I. idem 11.50— loenen le srt. -16. pieterselie •abarber 7—12, 89. staakauiker 822, duitsche tuïnboonen 7, schpeen 8—10, 100 kg. of IQ* EN EN FRUIT tuinbouwveiling Platg. komkom- l t 11, idem B f 3.70—6.10 per 10 cent, bloem- peen per bos 7 B, C en CC 22 kg. 20—24 ct., stampincesse- ïitskool 6 cent Sroenten- en en omstreken. 29 Juli. Fram- 18—22.50, kruis 12, kersen 10— azen 14, n.-h. 11—54, alles In iken 8—26 per De Duitsche autoriteiten zijn gebleken het contract, waarbU veevoeder varkens zoudpn worden verd, om te zetten in een, waarbij deeltelijk gebrulksvee, gedeeltelijk pers worden geleverd. Onze veestapel en vooral ook onze veevoederposltle zijn er niet op bere kend om het aantal stuks vee. waarmede nu eenmaal deze veestapel moet worden ingekrompen op tijd slachtrijp te krij gen. Deze kunnen nu als gebrulksvee worden afgezet. Daarnaast zullen In plaats van een groot gedeelte gecontrac teerde vette varkens, loopers kunnen Minder kippen minder eieien. De directeur-generaal voor de voed- sel-voorzienmg. ir. S. L. Louwes, medegedeeld, dat de zeer slechte voeuerpositie, tengevo ge van het uit vallen van de import, het noodzakelijk maakt, dat ten opzichte van bepaalde or.derdeelen van de veestapel zeer vér gaande beperkende maatregelen woraen genomen. Hierdoor zullen in de eerste plaats getroffen het pluimvee en do Voor de rundveestapel is reeds gemaakt, hoever de beperking Tot opvolger van den Duitechen mili tairen bevelhebber in Bervle, genera»! von Schroder, die Maandag in een zie kenhuis in Dultschland is bezweken aan de gevolgen van een vliegongeluk, is de generaal der vliegers, Danckelmann, be noemd. teerde vette varkens, worden geleverd. Om in een regelmatige levering te voorzien, zal iedere varkenshouder. In het bezit van loopers, mededeeling krij gen van de hoeveelheden en de plaats, waar hij deze moet leveren. Ook aan die varkens, die niet als loo pers worden afgenomen, zal geen lang leven beschoren zijn. Zij zullen, tenmin ste voor zooyer een gedeelte nog n et op lichter gewicht, dus in feite als looper, ten hoogste bij een gewicht van 60 kg, moeten worden geslacht. ren Oranje Wit Blauw, welke ons, zooals eens onze voorvaderen, oproepeu ten strijde. Nederlanders, bolsjewistische benden bedreigen Europa, de communistische ’luw graait naar Christendom, bescha dig en cultuur, uw doodsvijand zwaait de toorts der vernietiging, maar daar wappert hoog het vaandel met da vertrouwde kleuren, daar wijst het Oranje Wit Blauw, de kleuren onzer voorvaderen en thans weer van de Ne- derlandsche Legloensoldaten, die zich imaken den strijd te strij ...euren roepen u toe uw plicht u aan te melden bij het Koninginnegracht 22, 'a-Qravenhage. Brttscht aanval afgeslagan, w y Stelselmatig verloop van W de strijd in het Oosten. Wr Het opperbevel van de w weermacht maakt bekend: Bij de vervolging van de in de Oekraïne verslagen Russische le gers drongen Duitsche strijdkrach ten tot diep in de vijandelijke terugtochtsbewegiMen door. De ring om den omsingelden vijand ten Oosten van Smolensk werd weer nauwer toegehaald. Nieuwe pogingen van den vijand om de ingesloten strijdkrachten te bevrijden, werden varljdeld. De vijand leed hierbij zware verliezen. De in Estland strijdende troepen wierpen den vijand naar het Noor den terug. Gevechtsvliegtuigen bestookten den afgeloopen nacht militaire doelen te Moskou, evenals het spoorwegknooppunt Orel met bom men. Duikbooten achtervolgden de ttlteengejaagde overblijfselen van het in den Atlantischen Oceaan aangevallen convool en brachten nog vijf andere koopvaardijsche pen met een gezamenlijken inhoud van 24 000 brt. tot zinken. Het to tale verlies van den vijand tenge volge van deze operaties steeg daardoor tot 140.500 brt. In den strijd tegen Engeland be schadigde het luchtwapen door het werpen van bommen een groot koopvaardijschip ten Oosten van Lowestoff. Andere bomaanvallen vonden den afgeloopen nacht op vliégvelden ten Zuid-Oosten en Oosten van het Britsche eiland plaats. De aanvalspoglng van ongeveer 40 Britsche vliegtuigen, die van een vllegtuigmoederschip af naar de haven Kirkenes (Noorwegen startten, weed verijdeld. De vijand verloor daarbij In luchtgevechten 23 vliegtuigen en door afweerge schut en marinegeschut vijf vlieg tuigen. Boven de Duitsche Bocht schoten jachtvliegtuigen uit een escadrille van acht Engelsche bommenwer pers er vijf omlaag. Marine-artll- lerie bracht twee,, een mijnenve ger een Brltsch gevechtsvliegtuig omlaag. Op eenlge plaatsen in West- Duitschland wierpen Britsche vliegtuigen brisant- en brand bommen. De burgerbevolking leed eenige verliezen aan dooden en ge wonden. De Japansch® scheepvaart Een mln of meer automatisch gevolg van het afbreken der handelsbetrekk n- gen tusschen Engeland en Japan is, dat aan Japansche vaartuigen de z.g. scheepsbevoegdheden zijn ontnomen. Dat beteekent. dat de schepen der Japansche maatschappijen voortaan geen gebruik meer mogen maken van de Engelsche kolenlaadstations of olle-tankinrjchtin- gen over de geheele wereld. Ook zijn zij uitgesloten van het goederenverkeer tus schen havens van het Britsche rijk. Tejiang Kai-sjek laat bruggen en wegen vernielen. Domei meldt uit Saigon, dat Tsjlang Kai-sjek met het oog op <je landing van Japansche strijdkrachten in Fransch- Indo-China aan zijn militaire bevelheb bers opdracht heeft gegeven, alle brug gen en wegen in het grensgebied tot een diepte van 30 kilometer terstond te ver nielen. De Du.tsche koerierspost, die op bevel van het Argentijnsche parlement voor onderzoek naar anti-Argentijnsche agi tatie was weggehaald uit een vliegtuig, is teruggegeven. Aan de ukken ontbraken de oorspronkelijke sluitingen en veroega- llngen. De Japansche minister-president, Ko noJe heeft in een rede gewezen qp de noodzakelijkheid van een snelle tenuit voerlegging van alle maatregelen, welke beoogen Japan voor te bereiden op ieoe- re toestand in het Verre Oosten. Na er op gewezen te hebben, dat de Europee- sche oorlog met het uitbreken van den Duitsch-bolsjewistlschen oorlog in een nieuwe phase is getreden, verklaarde prins Konoje: „Ongetwijfeld zal deze ooriog ernstige gevolgen voor Japan hebben Met het oog op de snel veranderde wereldpositie moet iedereen in Japan steeds op het ergste zijn voorbereid De regeering doet alles wat in haar vermogen ligt om alle reserves aan menschen te mobUiseeren en om aan iedere toestand het hoofd te kunnen bieden, welke zich in de toe komst zou kunnen voordoen. Indie onder Japan's bereik. De Engelsche en Amerlkaansche reac tie op de landing van Japanners in In- do-China worden in de Duitsche pers toegeschreven aan de vrees, dat Japan van Indo-Chlna uit d? hand zou kun nen leggen op de wereldproductie van rubber. Men wijst er daarbij op dat Ne- derlandsch-Indië. van waar Amenka ver reweg het grootste gedeelte van zijn be hoefte aan rubber dekt, thans binnen het bere.k van het Japansche leger, de vloot en het luchtwapen is gekomen. Geen verdere Japansche actie? De plaatsvervangende leider der meer derheid in den Senaat, Hill, heeft in het N. Amerlkaansche parlement verklaard: „Ik geloof niet dat Japan verdere acties zal voeren, alvorens het de militaire po sitie van Duitschland ten opzichte van de Sowjet-Unle en de gevolgen van de Engelsch-Amerikaansche maatregelen ten volle overzien kan Actie van de Britsche vloot? Volgens te Tokio ontvangen berichten uit de Thailandsche bladen, heeft de Britsche vloot in Singapore alle voorbe reidende maatregelen getroffen om zoo noodig terstond de Straat van Malakka te sluiten. GEVECHTEN BIJ TOBROEK. It. Weermachtsbericht. Het hoofdkwartier van de Italiaansche Weermacnt maakt bekend: In Noord-Afnka aan het front van To- broek werden vijandelijke afdeelingen, die door pantserafdeelingen werden ge steund. op de vlucht gedreven. Duitsche art.lierie heeft de inrichtingen en verde- digingsstelLngen van Tobrcek beschoten. In het verloop van den in het weer machtsbericht van gisteren gemeiden aanval op Benghazi heeft onze bodem- afweer een Engelsch vliegtuig neerg»- schoten. Het toestel viel in zee. Vliegtui gen van de as hebben voor de kust van Cyrenaica een tankboot tot z.nken ge bracht en een ander sch.p zwaar bascha- In Oost-Afrlka hebben zwalthemden en formaties inlanders dappere uitvallen en aanvallen ondernomen, waarbij het hun gelukte In vijandelijke stellingen binnen te dringen. De vijand bood veraet, doch werd overal op de vlucht gedreven. Hij leed verliezen aan menschen en materi eel. De laatste dagen hebben eenlge aan vallen plaats gehad op de woonwijken van Gondar. Er vallen geen slachtoffers te betreuren. Engelsche vliegtuigen hebben g ster- middag Cagliari aangevallen Onze bo- demafweer en onze jachtvliegtuigen heb ben de vtjandelljke actie terstond af ge slagen Er valt slechts één slachtoffer te betreuren. worden varkens, bekend zal gaan Verdere ffikrmping van de lundvee- stapel zal. in het nationale belang, zoo veel mogelijk worden voorkomen. Teneinde den ingekromper. rundvee stapel ?oo gezond en zoo productief mo gelijk door de winder te krijgen, most een groot deel van het veevo?d°r vcot dit deel van de veestapel worden gere serveerd. Bij de verdeeling van het weinige, nog besch'kbare vee/oeder voor aa plu mvee- en varkensstapel zal er op worden gelet, dat bij eventueele verbe tering in de voorziening met veevoeper deze beide onderdeden van de veehou derij weer zoo snel mcjdljk tot éen be hoorlijke omvang kunnen worden uit gebreid. In het algemeen zal het voer dus worden bestemd voor de opfok. Bij varkens zal dit dus neerkomen op een zeer snelle rouleerlng van 'den stapel, b’J pluimvee op een reserveering van hec voer voor die bedrijven, die het best in staat zijn om zoo snel mogelijk weer tan goede plu mveestapd op te bouwen. tot een derde. De pluim veestapel zal op korten ter mijn moeten worden teruggebracht op ongeveer een derde van de huldlga om-j vang. S.echts voor een gedeelte van het pluimvee, dat nog mag worden aange houden, zal voer worden beschikbaar gesteld. Op de boerderij zal men een 10 a 15 stuks pluimvee mogen houdt mits deze worden gevoederd met van de boerderij. Natuurlijk beteekent een wn ander, dat wij over zeer weinig eieren de be-, schikking zullen krijgen, welke slechte' voor bijzondere instellingen en voor bij zondere omstandigheden, in de eerste plaats ziekenhuizen, beschikbaar zullao worden gesteld. Onder deze aloude kleuren zal het Vrij willigerslegioen Nederland strijden aan het Oostfront. Het zijn de roemrijke kleu ren van het vaandel der Nederlandschi Legloensoldaten. Dit vaandel volgen zij als zij vertrek ken uit Nederland. Dit vaandel zal hea voorgaan in den strijd op 1 tegen de bolsjewistische vaandel zal fier wapperen. zij den vijand zullen aanval» slaan en vernietigen. En ook c kleuren zullen het zUn. die met nleui roem beladen door hen zullen teruggebracht in ons vaderland, als de strijd gestreden, de beschaving veilig gesteld nlng behaald is. Oranje Wit Blauw. Het zijn de kl’uren. welke getuigen van een tijdperk, 2, waarin Nederlanders geschiedenis maak- K ten. Een tijdperk, wliarln Nederlanders daden wisten te stellen, welke de wereld met ontzag vervulden. Er wordt een beroep op de edelste eigenschappen van ons volk gedaan. Weer moeten er daden gesteld worden. Weer staat de toekomst van om ‘o-ud oo het spel. Weer >ii.n dat

Schoonhovensche Courant | 1941 | | pagina 1