Leve de Vrijheid met Oranj el r Schoonhoven in feestroes Dankdiensten. Wat men gevoelt. ons heen te blikken of een spion ons be luistert. Wij behoeven niet meer niet be vende an get te wachten ol een gezinslid zal terugkomen van zijn jacht op voedsel. Wij schrikken niet meer ais een bode op de deur klopt en lezen niet sidderend van zijn gelaat de boodschap, die hij brengt. Vrij zijn wij wederom! De Draagster der Kroon, de Oranj©-vor stin keert terug, een eigen regeering van Nederlanders en niet van Duitschersen ver raders, neemt het bewind op. onbevreesd zijn we voor persoonlijke veiligheid en on bedreigde eigendom. Vrij zijn wel Koml, burgers, laat de vlaggen wapperen Ons lijden is voorbijl IC. Reeds heel vroeg was vanmorgen de nog onderdrukte feeststemming op ieders ge zicht te lezen. Nog onderdrukt, want eerst om S uur ging de capitulatie in en ook toen scheen het nog te vroeg voor luide juich kreten. Op dat uur liet een fabrieksfluit een lang aanhoudende vreugdetoon hooren en aarzelend werden, nu hier, dan daar, de vlaggen reeds ontplooid, die echter een voor een weer verdwenen. Maar om half negen verscheen aan de gevel van het bu reau der Schoonhovensche Courant het van ouds bekende „zwarte bord" met üet be richt van de overgave en meteen werd vlak ernaast de vlag uitgestoken. Oat was het seir:, dat aan alle twijfel een einde maakte! Als bij tooverslag kwamen onze nationale kleuren en de oranje wimpels uit alle ra men te voorschijn. Mannen en vrouwen, met oranje getooid, kwamen uit de huizen en metgroote sjerpen en strikken holden de kinderen de straat op en bestormden de winkels, waar vlaggetjes en feestartikelen werden uitgedeeld. Een groenten handelaar strooide kwistig bosjes radijs in het rond, timmerlieden holden met vlaggestokken, jongens staken zevenklappers af eu trok ken zingend door de straten, kortom in een oogwenk was de feeststemming voltooid. Al spoedig vertoonde zich ook op de toren, het stadhuis en aan de andere of- ficieele gebouwen het rood-wit-en-blauw en om half elf luidde de klok van onze oude St. Bartholomeusloren de mare van vrede en vrijheid over stad en omgeving. Morgen worden in Schoonhoven dank diensten gehouden in de Ned. Herv. Kerk (om 10 uur), in de Katholieke Kerk, in de Geref. Kerk (om 10 en 6 uur) en in de Remonstr. Kerk (om 10 uur). Aan eenige vooraanstaande stadgenooten verzoch ten wij ons in korte bewoordingen de indruk te willen weergeven, welke op hen het vredesbericht gemaakt heeft. Hieronder nemen wij de antwoorden op, welke wij hebben ontvangen Met groote dankbaarheid dankbaarheid jegens hen. die onze bevrijding bewerkten, maar bovenal jegens Hein. Die ons dit gaf en een gejoel van groote opluchting beleven wij de herwonnen vrijheid. Laten we niet vergeten wat leed geleden is en hoe- velen gevallen zijn. Dan kunnen we weer vooruit zien en de geslagen wonden ver zorgen en een nieuw begin maken. J. G. ANTVELINK, Arts. Men zou het beleven van de vrede kunnen vergelijken met een ernstige ziekte, waar bij de patiënt na het lichamelijk en feeste lijk i ij den, dat hij heeft doorgemaakt, zijn krachten voelt terugkeeren en daarmee langzaam maar zeker een nieuw leven te gemoet gaat. G. J. BART EN, Arts. „De Heerezij in alles geprezen! Hij gaf druk> opdat wij tot hem zouden vluchten. Hij geeft uitkomst, opdat wij ons in Hem zou den verblijden. Hij geeft een nieuwe toe komst, opdat wij in waarheid bouwen op het eenige fundament, dat gelegd is, n.l. Jezus Christus, den Heere." J. W. DE BRÖIJN, Ned. Herv. Fred consul. Ned. Herv. Gem. v. Sshoonhoven De Hcere heeft groote dingen bij ons gedean dies zijn wij verblijd. Nooit is de blijdschap zuiverder, dap' wan neerzij oprijst uit ckiKHneltkroes defr smar ten en zich open'baflffin ootmöedigen aan God Almachtig. Die uit grooten nood heeft verlost. Nimmer klinkt de hymne van dep overwinningsjubel, die geboren wordt uit het donkere thema der bange worsteling heerlijker, dan wanneer zij aangeheven wordt ter eere van den Heere Zebaoth, van Wien beieden wordt: Mijn Schilt en de Betrouwen, zijt Gij O God, mijn Heer! Dankdag, 6 Mei 1945. J. HOEKSTRA Geref. predikant. Goddank! Eindelijk weer vrij! We voelen ons overgelukkig, dat we verlost zijn van een barbaars regiem, lijnrecht indruisend tegen de beginselen van het Christendom, dat onze kinderen weer een toekomst heb ben, niet behoeven te worden opge voed in de afgodendienst van het miiitairisme en het geweld. Moge de nieuwe Volkenbond ons een duurzame vrede brengen! A. v. d. LAAN, Hoofd U.L.O. School Vrede het rijk der demonen is uit. Nu gedenken wij dooden en levenden; en willen buigen voor de Heilige Majesteit van deze Vrede Gods, Die tot ons komt ais een oordeel en een genade waarin ons een nieuwe kans gegeven wordt tot opbouw en Leven. Wij willen buigen èn verstaan. H. C.LUYT, Predikante. Want g' lyck de paerden syn geschapen [om te rijden, De vogels om de locht met vleugels te [doorsnijden, De visch tot s wemmen, end tot jock en ploeg den os Soo mede wy oock om te wesen vrij en los. (Uit „Ned. Gedenck-clanck" van A. Valerius".) TH. MALINGRÉ, Apotheker. Nu wij gespaard mogen blijven voor ver smoring in de modder der „Kultur" moeten wij, mannen, ons voor zelfoverschatting hoeden. Want wij hadden dit nimmer be reikt zonder den steun der Nederlandsche Vrouw, met de Landsvrouwe aan de spits. En ik ken meer voorbeelden van mannen, die in hun taak te kort schoten, dan van vrouwen. Ir. A. N. NOLST TRENITÉ. Vrede! Een golf van vreugde slaat met ver dovende kracht over ons heen. En we vra gen ons af: „Wat nu? Vergeven en verge ten?" Laat vergeven, wie vergeven kan! Vergeten zou een misdaad zijn: tegenover hen, die vielen in tien strijd of stierven op execulieplaatsen, in concentratiekampen, in gevangenissen en in de straten van onze steden, tegenover onze verwoeste steden en landerijen, tegenover de komende geslach ten. Wij moeten onthouden, onze kinderen moeten onthouden, de kinderen van onze kinderen. En als we van dit alles diep door drongen zijn, laten we dan feestvieren. Maar de ondertoon van onze feestvreugde zij een dankbaar erkennen, dat zij, die ge vallen zijn, door hun offer ons de vrijheid brachten. Direct. Rijkskweekschool Schoonhoven, J. P. ROSENDAAL. Nu ons land bevrijd is, gaan onze gedach ten in de eerste plaats uit naar de velen, die de vrede niet meer hebben kunnen bele ven, doordat zij hun leven en al hetgeen hun dierbaar was, hebben geofferd voor het vaderland. B. J. TEIJINCK, Notaris. Erger dan het vuurpeloton, en de hongers dood is het lijden door het gemis der geestelijke vrijheid. Nu onze bevrijding ons dit kostbaarste van alle dingen weer heelt teruggegeven zuilen wij daaruit de moed en de kracht putten tot geestelijk en materieel herstel van ons vaderland, opdat onze kinderen en ons nageslacht zullen le ven in betere omstandigheden. J. GROESBEEK. Arts.

Schoonhovensche Courant | 1945 | | pagina 2