li I LIEFDE DER ZIELEN 2 NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. Schoonhovensche Courant WOENSDAG 11 DECEMBER 1946. WAT ZEGT DE BILT? Meest zwaar bewolkt met op vele plaat sen vooral in den ochtend nevel of mist Plaatselijk eenige neerslag. MAANSTAND: Afnemende Maan. 11 December: Op 19.26. onder 11.42. 12 December: Op 20 49. onder 12.22. 13 December: Op 22.13. onder 12.5(1. 15 December: Laatste Kwartier PLAATSELIJK NIEUWS. Bergambacht. Wegverzakking. Zondag had er in Bovenberg een zoodanige wegverzakking plaats, dat er die dag veilig heidsmaatregelen moesten worden genomen door plaatsing van waarschuwingsteekens De verzakking omvatte een lengte van ongeveer 3 M. en een breedte van 1 M. Vermoedelijk zijn op dat gedeelte der weg "s nachts 2 auto's eikander gepasseerd en is de kant uitgescho ten. Tevens ontstond een lek in de waterlei dingbuis. waardoor de weg verder ging ver zakken. Het euvel is intusschen verholpen. De breuk werd Zondagmorgen door de om wonenden geconstateerd. Het ware beter ge weest, dat gemeld feit eerder ter bevoegder plaats was gemeld, opdat de betrokken func tionaris niet eerst tijding krijgt des avonds door eea toevallige voorbijganger. De heer J. Hakkesteegt heeft zijn be noeming tot armmeester aangenomen. Giessendam. Tot leden van het kiescollege der Ned. Herv. Kerk werden gekozen de hee- ren A. Romeijn. J. van 't Verlaat. R. van Houwelingen en G. van Wingerden Bij de gehouden étalage-wedstrijd werden er door het publiek ongeveer 1400 deelne mers-biljetten ingezonden. De étalage van sla ger J. Baardman verkreeg de meeste stem men, n.l. 693. Bij de gehouden stemming in de Vreg. Geref. Kerk weraen tot ouderlingen gekozen de heeren M. Stout en T. de Ruiter. De belasting voor bet houden van hon den in deze gemeente is verhoogd en bedraagt c thans voor luxe honden f 10, voor waakhon- den f 7 en bedrijfshonden f 4. Het vorig jaar waren er in de gemeente 30 luxe honden, 115 waakhonden en slechts 1 bedrijfshond. Door het gemeentebestuur zal aan de snlangs geopende Chr. Kleuterschool een sub- Bidie van f 8 per leerling per Jaar worden verleend. Ook voor de kleuters, die te Neder- Hardinxvéld de bewaarschool bezoeken, zal per leerling eenzelfde bedrag beschikbaar worden gesteld. Giessen-Oudckerk- De opbrengst van de ge houden huiscollecte voor de Kerstfeestviering Ier Zondagsschool der Ned. Herv. Kerk be droeg ruim f 330. Gouderak. Gemeenteraad. Don- dagdagavond komt de gemeenteraad om 7 uur In het raadhuis ter openbare zitting bijeen, om de volgende punten 'e behandelen: Me- dedeellngen: ingekomen stukken: aanbieding der gemeente-begrootir.g over 1947 en recla- tr.es. J u b i 1 e u m-u itvoering. Dins dagavond gaf de plaatselijke harmonie veree- niging in de zaal van den heer Binnendijk een jubileum-uitvoering ter gelegenheid van haar Zo-jarig bestaan, voor leden en genoo- digden. Herhaling voor belangstellenden zal Donderdagavond plaats vinden. De Berken- woudsche tooneelvereeniging verleende haar medewerking door de opvoering van het too- ueelstuk: „Een schoonmoeder uit duizend Zondag werd er op het sportterrein een belangrijke en spannende match gespeeld, waarbij Gouderak door gelijk spel een kost baar puntje, verloor. De kansen op de eerste plaats zijn echter nog niet verkeken. Gouderak. Inbraak. Bij den heer werd in de nacht van Zaterdag op Zondag ingebroken. Distributiebescheiden en kleeren werden ontvreemd. Een politie-onderzoek had, ondanks het gebruik van een speurhond, niet het gewenschte resultaat. Lekkerkerk. Stand der competitie van de Ned. Biljartbond, district Krimpenerwaard, afd. West. Klasse B.: De Amstelbron gespeeld 11, matchpunten 46; OVA gesp. 13, p. 45; Ons Genoegen II gesp. 10, p. 39; KOT gesp. 11, p. 33; Ons Genoegen gesp. 10, p. 32; De Amstel bron II gesp. 12, p. 32, LBC gesp. 10, p. 24; 6choonzicht gesp. 11, p. 12. Klasse Cl: Ons Genoegen gesp. 8, p. 36; De Amstelbron gesp. 8, p. 26; OVA gesp. 8, p. 25; LBC gesp. 8, p. 18; Schoonzicht gesp. 8, p. 14. Klasse CII: LBC III gesp. 10, p. 45; Ons Genoegen gesp. 10, p. 34; ONA gesp. 10, p. 31; Ons Genoegen III gesp. 7, p. 20; LBC gesp. 8, p. 16; De Amstelbron gesp. 9, p. 16 Klasse D: LBC gesp. 9, p 44; OVA gesp. 10, p, 32; KOT gesp. 8, p. 30; De Amstelbron gesp. 10, p. 22; ONA gesp. 10, p. 18, OVA II gesp. 7, p. 16. Van klasse Cl is Ons Genoegen te Krim pen a.d^IJssel kampioen; kampioen van klas se CII is LBC te Lekkerkerk, evenals van klasse D De heer Ch. Oornick is benoemd tot lid van de Commissie van Toezicht op hetAvond- nijverheidsonderwijs. Lopik. Zaterdag organiseerden de plaat- lelijke afdeelingen van de Partij van de Ar beid en de Alg. Ned. Bouwvakarbeidersbond een St. Nicolaasfeest voor hun leden en kin deren in het café van den heer J. F. de Gier. De versierde zaal was dour 200 aanwezigen tot in alle hoeken bezet. Na de opening door den voorzitter van de Alg. Ned. Bouwvak- arbeidersbond, afd. Lopik, verscheen St. Ni- colaas en zijn knecht in de zaal. De kinderen, die allen bij hem moesten komen, werden rij kelijk bedeeld met versnaperingen en som migen kregen een berisping voor hun vele kattekwaad. Daarna werden de aanwezigen op royale wijze getracteerd en de muziek zorgde voor de noodige afwisseling. In gezel lig samenzijn bleef men nog tot 11.45 uur bijeen. Nieuwerkerk a.d. IJssel. Uit de jongste ver- /ieslijst blijkt, dat onze p'aatsgenoot, soldaat P. de Jong van 3 R.I. op 29 November in Ned.-Indië is gesneuveld. Nieuw-Lekkerland. De heer F. Pot is te Delft geslaagd voor het candidaats-examen werktuigk. Ingenieur. Nieuw-Lekkerland. In de plaats van den marecheussee v. d. Hoven, die naar Kedichem is overgeplaatst, is hier met ingang van 9 Dec. als zoodanig gedetacheerd de mare chaussee Vogel te Goudriaan. Noordeloos. Auto met vee te wa ter. Zaterdagmiddag geraakte een auto van den expediteur Kamps te Dordrecht, be laden met 10 voor de slacht bestemde Deen- sche koeien, nabij de boerderij van den heer Kuil bij het passeeren van een luxe auto te «pater. De auto bleef op zijn kant in het vrij ondiepe water liggen. De bestuurder en een naast hem zittend jongetje konden zich spoe dig uit hun benarde positie bevrijden De koeien moesten stuk voor stuk met vereende krachten op de begane weg gesleept worden. Een der dieren bleek gestikt te zijn. Het is echter direct in de slachtplaats van den heer Slob geslacht. Met een kraanwagen uit Gor- cum is de auto in de loop van de dag ge licht. Dit is reeds de derde maal in enkele weken tijds, dat hier een dergelijk ongeval plaats had. DS. J. G. WOELDERINK NAM AFSCHEID. Ouderkerk a.d. IJssel. Na een verblijf van ruim 13 jaren, nam ds. J. G. Woelderink Zon dagavond in een geheel gevulde kerk, afscheid van de Ned. Herv. Gemeente, wegens zijn vertrek naar Zijderveld. De voorzang van de gemeente was Ps. 42 1 en 5. Ng lezing der Apostolische Geloofsbelijdenis, zong men „Uw Koninkrijk kome toch o Heer" en las de scheidende dominee: 2 Cor. 1 1—14. Vervol gens ging hij voor in gebed. Na het zingen van Ps. 27 3, 5 en 7 koos spr. als afscheids- tekst: 1 Cor. 16 23: „De genade van den Heere Jezus Christus zij met U". Spreker verdeelde zijn thema in drie punten, n.l.: Ie. de liefde die uit oeze bede spreekt; 2e. de ootmoed, waarvan deze bede getuigt, en 3e. het geloof, waardoor deze bede gedragen wordt. Bij de uitwerking van deze punten herinnerde spreker aan zijn intree tekst: „Be keert u, en gelooft het Evangelie". „Ik wist" aldus spr. „dat deze prediking velen mishaagt. Velen hooren liever een strenge prediking, omdat zij meenen dat zoo alleen de akker wordt opengereten om het zaad des Evangelies te kunnen ontvangen". „Het zou van trouweloosheid getuigen", vervolgde spr., indien ik, om u ter wille te zijn, naar het verlangen van velen had gepreekt. Maar de liefde van Christus drong mij, evenals de Apostelen, te prediken zooals ik gedaan heb. Spr. heeft geen reden tot klachten of verwij ten, al was het ook niet alles goud wat er blonk. Hij heeft zich hier die 13 jaar thuis gevoeld. Men moet een menschen-leeftijd in de geschiedenis dezer kerk teruggaan, om een predikant te vinden die langer dan 10 jaar aan de gemeente verbonden was. Sprekende over de ootmoed wilde ds. Woel derink voor God en de gemeente te belijden, dat zijn werk hier maar stukwerk is geweest. Het geschiedde met ziekte eri zwakheid. Met al zijn gebreken had spr. geen andere toe vlucht dan tot de genade van den Heere Je zus Christus. Sprekende over het 3e punt, zei de schei dende predikant, dat deze tekst niet alleen een bede of wensch is, maar ook een stellige belofte des geloofs. De genade van den Heere Jezus Christus is met u. Het is spr.'s troost bij zijn heengaan, dat die genade bij de ge meente blijft naar Zijn belofte. Daarna me moreerde ds. Woelderink hoe hij deze 13 jaar hier had mogen arbeiden. Het ging met blijd schap en smart. Ik was bij u, in vreugde, maar ook ais de weg door de diepte ging. En ik dank u, dat u ook met mij hebt meege leefd in dagen van diepe smart (het verdrin ken van zijn drie zoons bij het autobusonge luk). ^ware tegenstand heeft spr. nooit ont moet. Goed en prettig was zijn samenwerking met de scholen, koster en organist. De sa menwerking met de kerkeraad was steeds uit stekend. Slechts eenmaal werd een verzoek van spr. afgewezen. Het betrof de meubilee ring van het catechesatielokaal. In de kerk voogdij heeft de dominee het altijd gelaakt, dat zij het kerkgebouw niet wilde beschik baar stellen voor de Kerstfeestviering van de Kinderen. Spr. hoopte dat men nog eens van deze lijn zou afwijken. De kerkeraad riep spr. toe te volharden in het bidden en smee- ken. De oogen der gemeente zijn op u ge richt, zeide hij. Aan den consulent, ds. Enkelaar, van Krim pen a.d. Lek, gaf ds. Woelderink de gemeen te over, al hoopte hij dat ze weer spoedig over een eigen leeraar zou beschikken. Na dat spr. aan ds. Buiskool van Krimpen a.d. IJssel nog een laatste groet had gebracht, zóng men Ps. 90 8 en 9. Hierna sprak namens de kerkeraad ouder ling F. Goudriaan, die er op wees hoe het werk van ds. Woelderink hier diepe sporen zou achterlaten. Met groote trouw hebt u aldus ouderling Goudriaan ons gewezen op de vele dwalingen en stroomingen die nog in de kerk der reformatie zijn achtergeblazen en nawerken. Hij wenschte den scheidenden leeraar Gods zegen toe op zijn verdere ar beid, ook op zijn redactioneel werk aan het nieuwe blad „De eenigheid des geloofs". Spr. besloot met de wensch van zijn afscheids- tekst„De genade van den Heere Jezus Chris tus zij met u". Tenslotte sprak de consulent, ds. Enkelaar, van Krimpen a.d. Lek, ook namens de Ring en het Classicaal Bestuur. In de laatste func tie aldus deze spr. nemen wij geen af scheid van u. U blijft nog voor Gouda in on ze Synode vertegenwoordigd. Op verzoek van ds. Enkelaar zong de gemeente daarop ds. Woelderink toe Ps. 121 4 „De Heer zal u steeds gadeslaan". Daarna legde ds. Woelde rink voor het laatst de zegen op de schare. Ouderkerk ad. IJssel. Nadat de buurtver- eeniging „Juliana" op 4 December des mid dags voor de kinderen van haar leden in de ..Harmonie" een goedgeslaagd St. Nicolaas feest had gegeven, kwamen des avonds ten 7.30 uur de leden bijeen om een gezellige St. Nicolaasavond bij te wonen. De sympathie ke voorzitter B. Dekker, die de vergadering opende, deelde mede verheugd te zijn over de groote opkomst. Van de 302 leden waren pl.m. 225 leden aanwezig. Een mooi program ma. genaamd: „Van dit, van dat. vén aiies wat" werd onder leiding van den heer Hoog werf. door de leden zelve afgewerkt. Het was een aaneenschakeling van verrassingen, waar bij vaak de lachspieren in beweging kwamen en knap spel werd te zien gegeven. Als trac- tatie werden alle leden vercast met koffie en speculaas. Het echtpaar Marelis, dat juist zijn 25-jarlg huwelijksfeest vierde, werd op het po dium gehuldigd en ontving geschenken. Een geanimeerde verloting om boterletters en speculaaspoppen volgde daarna. Aan het slot dankte de voorzitter allen, die aap het welslagen van het kinderfeest en het avondfeest hun krachten hadden gegeven. In 't bijzonder noemde spreker mevr De Koning, die zich geen moeite had gespaard om het kinderfeest te doen slagen. Tapendrecht. In de étalge van den heer A. Koppelaar zijn de prijzen uitgestald voor de tentoonstelling van de Pluimvee- en Konijnen- fokkersvereeniging „Papendrecht". welke ge houden zal worden op a.s. Vrijdag en Zater dag in de „Blauwe Zaal". In totaal zijn 67 eere-prijzen beschikbaar gesteld, w.o. een zeer fraaie herinneringsbeker van het gemeente bestuur van Papendrecht. Voorts telden we 36 verzilverde en bronzen medailles, terwijl de overige eereprijzen bestonden uit luxe voorwerpen, gebruiksartikelen enz., beschik baar gesteld door particulieren. Bovendien heeft het Ned. Merkenbureau 35 prijzen a f 2 50 geschonken en de Ned. Konijnenfokkers- bond voor elk dier ZG of U eveneens f 2 50. Raadsvergadering. De gemeente raad wordt bijeengeroepen op Donderdag 12 December des avonds 7 30 uur. De agenda vermeldt o a. de behandeling der gemeentebe- grooting voor 1947 met bijt- -hoorende be- drijfs- en nevenbegroo.tcfep Sliedrecht. De burgemeester heeft de leden van de gemeenteraad bijeengeroepen ter open bare vergadering op Maandag 16 December te 7.15 uur. De heer J A. Bosse. ontvanger der di recte belastingen# is met ingang van 27 Decem ber in gelijk functies overgeplaatst naar Mid- delharnig. Sliedrtcht. Adventdienst. Donder dagavond 7 uur zal in de Ned. Herv. kerk een adventdienst voor iedereen worden ge houden. De beide Herv. predikanten zullen in deze dienst voorgaan. Streefkerk. De collecte voor de verwarming van de N H.'Kerk heeft f 345.20 opgebracht. Herkozen zijn als kerkvoogden de hee ren Spek en Oskam, en als kerkmeester den heer J. Deelen. IJsselstein. Prijzencommlssie. Het gemeentebestuur heeft een prijzen-con- trolecommissle ingesteld, bestaande uit mevr. PijpersHonkoop en de heeren C. de Lange, S. Ewald, C. Schooneveld en A. Manschot. Wie klachten heeft omtrent te hoog bereken de prijzen, wende zich tot een dezer commis sieleden. SCHOONHOVEN. GENERAAL KRULS IN SCHOONHOVEN. Het Schoonhovensche garnizoen kreeg gis termiddag hoog bezoek en wel van den chef van de Generale Staf, luitenan-generaal mr. H. J. Kruis. De generaal bezichtigde 't modern ingerichte barakkenkamp en de kazerne, waar, in het oude gebouw, de mooie cantine en de nieuw ingerichte keuken zijn aandacht trokken, terwijl zijn belangstelling vooral word gewekt door de moderne teksten die overal op ée gangen van het gebouw zijn aangebracht. Ook de gtoote zaal in het St. Jozefgebouw, waar de militairen zooveel ont wikkeling en ontspanning wordt geboden, werd bezocht evenals het prot. militair te huis. De inrichting daarvan en de mededee- ling, dat zeer binnenkort ook het R.K. mili taire tehuis door een ingrijpende moderni seering aan hooge eischen zal voldoen gaven met andere indrukken den generaal aanlei ding om tegenover den garnizoenscomman dant, overste Termaten en jegens' burge meester Nieuwenhuisen zijn groote waardee ring uit te spreken voor de bijzonder goede samenwerking en vriendschap die in Schoon hoven tusschen burgerij en militairen valt waar te nemen. Geheraal Kruis hield in de Koestraat een toespraak tot de daar opgestelde troepen. IN INDIE GESNEUVELD. Een regeerings-telegram van Radio-Holland bracht Maandagavond den burgemeester het droeve bericht, bestemd voor de wed. Van der Scheur, wonende aan de Lopikerweg, dat haar zoon, de soldaat B. van der Scheur, Zaterdag in het hospitaal te Batavia was over leden. Hij was gewond tijdens een patrouille- tocht. De gesneuvelde was de eenige zoon in het gezin, dat nu nog slechts uit de moeder en één dochter bestaat. BESPARÏNG OP GAS EN STROOM NOODZAKELIJK. De opheffing van de mijnwerkersstaking schijnt optimisten in de meening te hebben gebracht, dat het nu op de voorgeschreven bezuiniging op het brandstofverbruik niet zoo erg meer aankomt. Hoewel men het tegen deel reeds heeft kunnen lezen in de rubriek Binnenland van ons vorige nummer, willen wij, om die verkeerde conclusie weg te ne men, hier de aandacht vestigen op een des betreffende bekendmaking, die de directie der gemeentebedrijven in het advertentiegedeelte van dit nummer doet. De verscheping vun kolen uit de Vereenig- de Staten wordt eerst de volgende week her vat en er is reeds een aanzienlijke achter stand. Bovendien voldoet de invoer uit Duitschland tot nu toe lang niet aan de ver wachtingen. Als gevolg van een en ander Is aan de electrische centrales en aan de gas fabrieken een beperking van het kolenver- bruik opgelegd, die een inkrimping van het rantsoen voor December noodzakelijk heeft gemaakt. Dit is nu voor niet-huishoudelijk gebruik, dus voor industrie enz. met het oog op het reeds verstreken gedeelte van de maand, nader vastgesteld op 87 pCt. van het over November toegestane rantsoen. Een beperking tot dat percentage moet mo gelijk zijn, gezien ook de extra rustdagen aan het einde van het jaar. Op het huishoudelijk gebruik moet van nu af minstens 20 pCt. wor den bespaard. In het bijzonder wordt de medewerking der verbruikers, vooral van de industrie, gevraagd voor een dringend noodzakelijke verminde ring van het stroomverbruik in de spitsuren, namelijk van 7.309.30 uur des morgens en van 3—8 uur des middags. Slechts met ieders medewerking zal het mogelijk zijn de invoering van gas- en stroom- looze uren, waaraan we zulke onaangename herinneringen hebben, te voorkomen. GESLAAGD. De heer P. Nlenhuis is aan de Technische Hoogeschool te Delft geslaagd voor het prop. examen scheepsbouwkundig ingenieur. EEN LEERZAME AVOND. Het was voo$ de afd. Schoonhoven van de Unie van Werknemersorganisaties in het ty pografisch bedrijf gisteren een leerzame avond.'Op ultnoodiging wis de heer Stct..e uit Den Haag overgekomen om de leden een beeld te vormen van de moderne typografie van na de bevrijding. Een flinke opkomst bewees, dat de typogra fen uit Schoonhoven die zeer op prijs stelden. Na een Welkomstwoord door den voorzit ter, den heer C. Krins, ging de heer Sterke over tot zijn bespreking. Wat de zetwijze betreft, zoo begon spr., Is de typografie nog dezelfde als voor de be vrijding. Alle industrie en alle arbeidskrach ten zijn deze jaren gebaseerd geweest op de oorlog, zoowel In Engeland, in Amerika als in andere landen. Niets nieuws is er op de markt der typografie gekomen, behoudens een enkele lettersoort. De heer Sterke had daar om eenig drukwerk meegebracht, waarover een geanimeerde en leerzame discussie volg de. Vervolgens kreeg hij enkele ontwerpen te beoordeelen, door de leden van de studie club ingezonden. Na ze allemaal onder de loupe genomen te hebben, koos hij er de bes te uit. Het was een voldoening voor de leden dat zijn keus dezelfde was, als die, welke zij eenige weken geleden onderling hadden ge maakt. Tijdnood noopte ons de avond te doen eindigen en de voorzitter dankte den heer Sterke voor zijn duidelijke en leerzame uit eenzettingen en overhandigde hem als blijk van waardeering een zilveren boekenlegger, welke attentie de héér Sterke zeer op prijs stelde. DENK EN ZET. Voor de onderlinge competitie werden nog de volgende dampartijen gespeeld: H. DuëlG. van Wijngaarden 02; J. J. v. d. HorstA. Bouter 0—2; A. Mesker—P. de Jong 1—1; N. W. Veer—G. A. van Egmond 2- M. DroogW. v. d. Horst 1—1 Qoudsch Tribunaal. UITSPRAAK TEGEN DE GEBR. DE GOOYER Maandagmiddag werd uitspraak gedaan in de zaak tegen de geor. de Gooyer uit Oude water. Bij J. C. de Gooyer werd vervallen verklaard het punt, dat hij pressie op zijn werknemers zou hebben uitgeoefend. G de Gooyer had blijk gegeven van anti-semietis me. Bovepdien was het Tribunaal van oor deel, dat hij een fel N.S.B.-er was geweest. Beide broers werden ontzet uit de kiesrech ten en het recht, om openbare ambten te be- kleeden, terwijl van leder f 2500 verbeurd is verklaard. J. C. zal tot 12 Jan. geïnterneerd blijven, zijn broer G. tot 8 Maart van hetzelf de jaar. K. J. H. Heymans, student in de biologie, uit Woerden, verliest eveneens zijn kiesrech ten; op 24 Dec., die voor Kerstmis, zal hij vrij komen. In de zaak tegen zijn stadgenoot Jan Zon, werd weer een getuige gehoord. Over 14 dagen zal het Tribunaal uitspraak doen. Bedrijfsleider van de ()ostcomp- Jan Marinus de Ruiter uit Waddinxveen, had het van veehouder gebracht tot bedrijfs leider bij de Ned. Oostcomp. in de Oekr§ine en Litauen. In 1933 was hij ai bij de N.S.B., omdat het voor boerenzoons moeilijk was, aan de kost te komen. De N S B. zou daar voor zorgen. In de Oekraïne zag hij het land van de toekomst. Hij zag echter over het hoofd, dat dit gebied Russisch eigendom was. Behalve de beide kiesrechten, raakte hij nog zijn verdienste bij deze comp. kwijt, ten be drage van f 1800. Zijn interneering eindigde 8 December. Tot slot verscheen O. W. H. Groen, uit Woerden, die telefoonkabels had aangelegd van Den Oever naar Den Helder en op Texel. Het Tribunaal was van meening, dat Groen had behooren te weten, dat dit werk niet voor de P.T.T. alleen, maar feitelijk voor de Duitschers was. Groen, die illegaal gewerkt had, ontkende dit. Hij was geen collobora- teur. Daarom was hij in verzet gekomen te gen het vonnis van de proc. fisc. Hij wilde gerehabiliteerd worden. Uitspraak over 14 dagen. SPORTNIEUWS. K.N.V.B. AFDEELING GOUDA. Uitslagen Zondag 8 December le klasse: VEP 1—Lekkerkerk 3 2—0; Moer- capelle 1Groot-Ammers 1 6—2; Nieuwkoop! Moordrecht 2 23; ONA 4Nic. Boys 1 13. 2e klasse A: Stolwijk 2Gouderak 2 35. 2e klasse B: Olympia 3Boskoop 1 2—S: GDS 1—Gouda 5 6—3; Nic. Boys 2—RVC 1 I—7. Bergambacht. Voetbal. Het eerste elftal van „De Zwaluwen" kwam na een spannende wedstrijd met een gelijk spel huiswaarts. Na dat de eerste helft vs&x de rust met een 3—0 achterstand was Ingegaan, wisten ze na de thee al spoedig te doelpunten 3—1, doch D.O.N.K. bracht de stand nog op 4—1. Berg ambacht nam nu het spel geheel in handen en driemaal moest de V O N.K -keeper de bal uit het net vlsschen 4—4. In de laatste minut-n hadden de blauwzwarten de overwinning voor het grijpen, maar de kansen werden niet be nut. Lekkerkerk. Voetbal. Lekkerkerk II—D.H.Z. III (Rotterdam). De arbiter liet verstek gaan en na overleg werd de heer J. Potuit bereid gevonden zijn plaats in te ne men. Na wederzijdsch verkennen is de eerste aanval voor DHZ, maar ten koste van een corner wordt er gered. Dan is LFC aan de beurt; de bal wordt tweemaal ingeschoten, maar wordt corner gewerkt. Na 23 minuten neemt LFC door haar linksbinnen de leiding: 10. Het spel golft heen en weer en een goed aangegeven bal wordt door den midvoor prachtig ingekopt 20. Enkele minuten later is het 3—0, als DHZ, met keeper Incluis blijft staan, voor vermeend buitenspel, waarna het spoedig rust is. Na de thee gaat DHZ er direct met het leer vandoor en voor de LFC verdediging het be seft, ligt de bal in het net 3—1. Nu neemt LFC het Initiatief over, een misstap van DHZ: 4—1. Aan beide zijden gaan nog ver schillende kansen verloren en als tenslotte de LFC midvoor er alleen met den bal van door gaat, wordt het 5—1, waarna geen wijziging meer in de stand komt. LFC II staat nu ste vig op de tweede plaats en wacht nu op een misstap van de leiders, DCV II te Krimpen a.d. IJssel, om de leiding over te nemen. Het derde elftal heeft niet veel plezier ge had van de verre reis naar VEP 1. Hoewel ze meermalen sterk aanvallend gespeeld hebben, was de VEP-keeper niet te passeeren. VEP wist iedere helft eenmaal te scoren, zoodat onze jongens met een 20 nederlaag huis waarts keerden. Het eerste elftal was vrij en het vierde heeft niet gespeeld wegens terreinafkeuring. PREDIKBEURTEN. NED IIERV. KERK. BERGAMBACHT. Uitgetredenen uit de Ned. Herv. Kerk. Donderdag 12 December n.m. 2 30 uur. ds. Mieras van Krimpen a.d. IJssel, Hu- welijksbevesi»»ing; 's avonds 7 uur, ds. Mie- res. LOPIK. Chr. School. Wielsche Kade. Don derdag 12 December, 's avonds 7 uur. da. La- man. van Rotterdam. POLSBROEK en VLIST. Donderdag 12 De cember. 's avonds 7 uur, ds. IJ. van der Zee. van Ridderkerk (in de Gemeentezaal). Onder werp; De kerk in 1618 en in 1946. Uit de Radio-programmal Donderdag 12 December. HILVERSUM I. 7.00 En u naar bed; 7 05 Sport praatje; 7.20 Muziekschool: 7 45 RegetJerings. voorlichtingsdienst. 8 00 Nieuws; 8 08 Echt van de Dag 8.15 Kamerorkest; 9 15 Hoorspa ..De Roode Pimpernel10.15 Koor en Solisten 10.45 De Nederlandscne scheepvaart; 11.01 Nieuws; 11.15 Gramofoon; 11.30 Hoogste Tdd 11.45 Gramofoon HILVERSUM II 7 00 Nieuws; 7 15 Clubhuize» arbeidersjeugd; 7.30 Piano-duo; 7 40 Dé vaarl der volken; 8.00 Nieuws. 8 05 Kerstconcert; 8 4{ Wat zit er aan een walvisch?: 9 05 Vervolf Kerstconcert 10.00 Nieuws: 10 15 Actueel ge. luid: 10 30 Gramofoon; 1045 Avondoverden. king; 11.00 Gramofoon. Vrijdag 13 December. HILVERSUM I. 7 00 Denk om de bocht: 7)5 Gramofoon: 7.30 Cursus Vrijz. Prot. geloof: 7.50 Vrijz. Prot nieuws; 8 00 Nieuws; 8.08 Piano duo: 8 30 Jeugd en Ouderen; 9.00 Men vraagt en wij draaien; 9.03 Buitenlandsch weekover zicht; 9 45 Omroeporkest; 10.1J Jazz: 10 40 Avondwijding 1100 Nieuws: 11.15 Gramofoon. HILVERSUM II 7.00 Nieuws. 7.15 De Prij- zencommissies; 7 30 Zang. 7.45 Kath. Midden standsbond; 8.00 Nieuws: 8.05 De gewone man; 8 15 Luisterspel; 10.00 Nieuws; 10.15 Katholiek nieuws. 10.20 Muziek Uit Canada; 10.35 Avond gebed; 10.50 Gramofoon; 11.00 Orkest Klaas va* Beek 11.30 Gramofoon. STOLWIJK. Donderdag 12 1 7 uur. ds Goedhart, van Reeuwijk. Rede vooe de Jongelingsverecniging. INGEZONDEN. DE INDISCHE KWESTIE. Geachte Redactie, v Naar aanleiding van het ingezonden Btukje van den heer Kunst verzoek ik u beleefd mij ook eenige ruimte in uw blad te willen hl» staan. Niet op de Indische kwestie zelf zal Ik In gaan. We weten nu hoe de heer Kunst es over denkt en we weten ook dat zeerwelen tegen de overeenkomst van Cheribon zijn. doch het trof mij zoo, dat de heer Kunst zich zoo boos op de A.V.R.O. en N.C.R.V. toont, omdat ze de tegenstanders van de overeen komst aan het woord hebben gelaten. Is dat een nieuw soort democratie van den heer Kunst, die alleen voor den tegenwoor-rf digen tijd geldt? Volgens den heer K. hadden de tegenstanders zich voor de radio niet mo gen uitspreken. Is dat misschien nog onbe wust een uitvloeisel van de Duitsch-Japan- sche overheerscning? Er zijn trouwens wel meer van die „klei nigheden" uit dat tijdperk blijven hangen, b v. een wetje waarbij het voor de post ver boden is circulaires van politieke strekking te bezorgen en voorts nog Soekarno die ia lndië „president" mag worden. Wat heeft die Mussert het toch slecht ge- troffen dat hij in Nederland woonde en niet in lndië. Dankend voor de plaatsruimte. A. v. d. VELDEN, Bestuurslid comité van acttg te Lekkerkerk. December 1946. BURGERLIJKE STAND. CAPELLE a.d. IJSSEL- Geboren: Wijntje. van J. van de Graaf en L. Noomen. Leen- dert. z. van L. Moree en G. van Manen. Jan. z. van J. van Pelt en N Verkalk. Hui- bert. z. van A. Broere en M. Verkalk. Ma ria Petronella Hendrika Adriana, d. van A. A. van Hooft en H. C. van Helden. Jacobus, z. van L. de Leeuw en M. Gonlag. Willem, z. van A. Houweling en D. Mourik. - Onder trouwd: J. van Gennep en G. van der Velden. A. Bruinstroop en B. Coken Lagerwaard. Getrouwd: W. van der Plaat en H. Uitten- bogaart. - Overleden: C. Koolmees 82 j.. we duwnaar van J. de Jong. A. Vulk, 78 j.. we duwnaar van G. van Herk. MARKTBERICHTEN. ROTTERDAM, 10 Dec. Veemarkt. Aangevoerd: 3269 dieren, waaronder 262 paar den. 21 veulens, 580 gebruiksvee. 405 vett® koeien en ossen. 172 nuchtere kalveren. 97 gra8kal veren. 329 bokken en geiten, 1011 big gen. 339 schapen. 53 varkens. Prijzen per stuk kalikoeten f 775—625450; melkkoeien f 750—625450; varekoeien f 506— f 350—275; vaarzen f 550—406—250; pinken f 400—300—200; graskalveren f 206-160—80; biggen f 23—16—14. Aanvoer melk- en kalfkoeien iets korter, kalme handel, onveranderde prijzen. Aanvoer varekoeien matig, stille handel, prijzen stabiel. Vaarzen en pinken gewone aanvoer, stroef, prijzen constant. Graskalveren iets kleiner aanvoer, trag» handel, onveranderde prijzen. Biggen ruimer ter markt, tamelijke handel, iets hooger in prijs. GORINCHEM, 9 Dcc. Veemarkt. Aan voer 104 runderen en kalveren, 455 biggen, 35 schapen, 2 geiten. Bij kalmen handel wa ren de prijzen: kalfkoeien en melkkoeien f 400—650; kalfvaarzen f 350—550; varekoeien f 325525; pinken, nuchtere kalveren f 20— f 35; biggen f 12—18; overioopers i 30—f 50; schapen f 50—80, geiten f 10—25. G. TH. ROTMAN 17. Na den middagschooltijd spraken ze af des avonds, als ze naar bed gebracht waren, stilletjes te vluchten. Ze zouden elk een deken meenemen en probeeren, den laatsten trein te halen, die aan het station stopte. En zoo zien we hier Pietje, z'n deken over den schouder, stilletjes door het raam sprin gen Welke angsten z'n arme ouders zouden uitstaan en hoe ze naar hem zoeken zouden, daaraan dacht hij heelemaal niet. 18. Vlak achter het dorpsstation, onderaaó de helling van den spoordijk, ontmoette hij volgens afspraak, zijn vriendje Jan, die even eens eep deken bij zich had. En toen even later de trein stopte, slopen de bengels in een leege coupé. Vlug trokken ze de gordijntjes aan de perronzijde neer en gingen in de bagagenetten liggen, waar ze zich in hun deken wikkelden, zoodat ze precies t»w groote pakken leken. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND t.\ ut. Schoonhovensche Courant BUllKl'llAATJES PLAATSELIJK NIEUWS. Zóó niet. Ik heb het ingezonden stuk van den heer Kroon uit Lekkerkerk. in ons blad van Vrij dag gelezen «o mij daar heelemaal niet over verbaasd. Ook niet over de toon. die de inzen der daar aanslaat. Ik heb mij over zulk een toon van meer dan één stamboekfokker al ve le jaren geërgerd en ik zou degenen, die dat nog niet afgeleerd zijn, willen toeroepen: Zóó niet! De heer Kroon sehrijfLb.v. in de mee- ninst verkeerd te hebben, darhij een krant in handen haö van tien jaar geleden en heusch mijnheer, u kon weten, dat er streken zijn, waar de meeste boeren geen stamboekfokker zijn. evenmin als tien jaar terug. In sommi ge plaatsen is het maar een heel klein pro cent die bij het stamboek zijn aangesloten. En nu heb ik niets anders gedaan dan alleen de vraag- eenigzins beantwoorden: waarom zijn die velen geen lid? Daar zijn vooral vele bur- germenschen weieens nieuwsgierig naar en geschreven, dat het heelemaal mijn bedoeling niet was om het stamboek te bestrijden, vandaar mijn Buurpraatie. Ik heb trouwens Leest u het maar eens rustig over. Als dan ook mijnheer Kroon aan het slot van zijn stuk de redactfe verzoekt om der gelijke negatieve Buurpraatjes niet te plaatsen dan moet ik onwillekeurig denken aan die kleine groep N.S.B.-ers die het niet hebben kon.dat de meerderheid van ons volk een an dere meening had dan zij. Zij waren de voor- uitstrevenden en de anderen de achterlijken. Zoó moet het niet De bezwaren tegen het Hd- zijn mogen in Lekkerkerk en omstreken onzin worden genoemd, op andere plaatsen noemt de meerderheid der boeren die geen dhzin, mijnheer Kroon. En dat zult u eenvoudig moe ten dulden. Doe uw best die boeren te over tuigen van het nut van het N.R.S"., maar be gin dan niet met achter het woord „boeren" een vraagteeken te plaasen. zooals u dat doet. Dan begint u glad verkeerd. En als zoo n boer-met-een-vraagteeken eens een opmer king maakt over de keuring, noem dat dan direct geen ..smoesjes want die boer-met- een-vraagteeken heeft ook nog oogen in zijn hoofd. Ik schreef, dat het met alle stamboekboeren lang niet zoo rooskleurig ging als het volgens de theorie wel moest zijn* en dat noemt de heer Kroon vaag. maar u zult het mij ten goede moeten houden dat ik toch geen na men in de krant ga zetten. Menig lezer van deze krant zal direct begrijpen, wie ik alle maal op het oog heb. Daar waren stamboek- bedrijven onder, ja zij wazen het juist, die tientallen van .jaren dat geweest waren en die fokmateriaal verkochten voor zeer hooge prij zen. En dat /wel in een tijd. waarin andere boeren in dezelfde buurt met ..wild vee" voor uit boerden. Mijn ..waarom" was dus heusch niet zoo misplaatst Die boeren hadden er hun levenswerk" van gemaakt en ze gingen er mee onder. Het is daarom goed om maar niet te boog van den toren te blpzen als het eens een poosje voor den wind gaat. Wat die roode kalf en die vlekpoot betreft, als die voorkomen op bedrijven, waar men al twintig jaar in een bepaalde richting had ge fokt. dan meen ik. d« de goede naam van ien stier daar we? mee gemoeid was Mij is ruik een geval (van een rood kalf) door een buurman van een bekend stamboekfokker meegedeeld en ik heb dat geloofd Misschien ten onre-hte en ik plaats natuurlijk geen naam in do krant. De heer Kroon vind het jammer, dat ik or nog niet meer van gezegd heb. welnu, ik wil nog één ding noemen Ik geloof, dat de kwa liteit van het land een danig woordje mee spreekt Als men op minder goed of slecht land stamboekfokkef wil zijn. dan zal dat moeilijker gaan dan op bes*, land. Het valt niet mee op hermoes-land goede melklijsten te krijgen. En die wil men toch zoo grahg heb ben als men lid is. Niet alleen 'om het directe voordeel maar oók om de naam van het vee en van den stier hoog te houden. Nu zou Ik nog kifnnen schrijven over een omweidings-8ysteem vlak voor de controle, over de verhouding: boer-controleur, o"»r op zettelijk laat melken als er controle is en zoo vele dingen meer. maar ik heb er geen lust in Mijn vader zei: je moet niet alles zeggen, wat je weet. maar je moet weten wat je zegt. Daarover zwijg ik dus verder. Maar ik Wil tenslotte opmerken. de heer Kroon en ik* heel dicht naast elkaar staan, al moge hij dat wat vreemd vinden. Wij willen immers ■Hebei vooruit in de W3reld. En als men nu ziet. dat men met de beste pogingen, zuinig zijn en hard werken .toch achteruit boert, en als men dan om zich heen ziet hoe best stamboekvee dat vele jaren is doorgefokt, op een boelhuis moet worden verkocht voor een veel te lage prijs, dan geloof ik. dat we wel- eens een „Waarom" mogen stellen. U zult zeg gen: dat was tien jaar geleden. Best. Ik hoop en geloof ook wel. dat het nu heel wat beter gaat. Maar de herinnering aan die tijd zal toch menige boer nog'terug gehouden hebben van lid te worden van het NJ1.S. We kun nen nu wel zeggen: „dat een boer het vol moet houden, al gaat het de draagkracht van ziin bedrijf te boven", maar wij willen toch ook eten en op ziin tijd betalen Als dat heden als lid van het N.R.S. kan. óók op slechte grond, best. Het was ook nu mijn bedoeling niet om het N.R.S. te bestrijden. JAN DE BOER. Alblasserdam. Dammen. De uitslag van de damwedstrijd Hardmxveld—Alblasserdam luidt als volgt: Hardinxveld 1—Alblasserdam 1: D. OvergauwJ Giphart 1—1; P. v. d. Berg— L. Stam 2—0; J. W .de Jong—S. Boer 3—2; A Vonk—C. van der Wal 1—1; W. Koppelaar A. Noorlander 2—0; G. de Jong-G. Twigt 1—1. J. T. Oversteeg—J. C te Htnr.epe 6—2; W. de JongC. Baan afgebroken. G. J. van Wijngaarden—A. Boon 2—0; W. A. Huisman L. Bakker 2—0. Totaal 11—9. Hardinxveld 2Alblasserdam 2: R. A. Bak ker—J. P. de Deugd 1—1; A van Bennekom J. P. de Kloe 2—0; C W Klof—G Mudde 0—2: A. van Meteren—A. C. Jongkind 20; A KoppelaarW. F Blok afgebroken. P. van HouwelingenH. M v. d. Hoorn 20; W H. van HouwelingenL Ouweneel 0—$. W. Lock— P. de Jong 2—0; F. Lock—H. Rikkers 1—1. Voorloopige uitslag 108. Alg Ned Metaalbewerkers, bond. In de zaal van den heer B. Voge- lensang hield de afd Kinderdijk van dp Alg. Ned. Metaalbew. Bond een ledenvergadering. Na het openingswoord van den voorzitter sprak de heer J Wacht, uit Rotterdam, over het onderwerp „Hoe komen wij uit de moei lijkheden" en in verband hiermede over de loon- en prijzenpolitiek. Er was een aandach tig gehoor en er volgden vragen, die de spre ker uitvoerig beantwoordde. Na het slotwoord door den voorzitter volgde sluiting. Kasconcours. In de Esch heeft de hengelsportvereeniging „Sportlust" haar jaar- lijksche kasconcours gehouden. De voornaam ste prijswinnaars waren 1 P Spruijt. 2 S. Sta lenburg. 3 D. de Kreij, 4 A. de Boer, 5 J. Bakker. Alblasserdam. De muzlekvereeniging „Excel sior" kwam in jaarvergadering bijeen, onder voorzitterschap van den heer E. Bakker Beslo ten is in het begin van Februari de jaarUjk- sche uitvoering te geven en in principe deel te nemen aan een te organiseeren bondsconcours door de muziekvereeniging „Volharding" te Dordrecht. Het bestuur is als volgt samengesteld: E. Bakker, voorzitter: Chr. Wijnhof, secretaris; C. de pater, penningmeester. B. Stout, 2e voor zitter; en T. Gaal. 2e penningmeester. DE TOREN SCHEEF GEZAKT. Ameide. Door de tand des tijds was een beer. die voor het scheefzakken in vroeger ja ren tegen de toren gebouwd was. geheel uit elkaar gevallen. Thans heeft de metselaar Woudenberg de beer weer geheel nieuw op gebouwd. De toren staat weer stevig, zopden we zeggen. Toch is bij onderzoek gebleken, dat het bouwwerk een heel eind uit hét lood gezakt is .naar we vernemen bijna een halve meter. Het is ecther een stevig, hecht bouw werk. zooals men vroeger gewoon was. die te maken- Voor omvallen behoeft men dan ook niet bevreesd te zijn De toren dateert uit 1365, in welk jaar men in Juli met de bouw begon. Daarna is de Ned. Herv. Kerk er aan gebouwd. De bouw duurde 6 jaren-* Stichter was de heer Ram. die toen leenheer wa» van Ameide. Arkel. De heer A Goes heeft bedankt als kerkeraadslid der Ned. Herv Kerk. —De wijkverpleegster van Het Groene Kruis zal Dinsdagmiddag 17 Dec van 2 tot 4 uur op het Gemeentehuis vitaniine-D tabletten" uit reiken voor kinderen van 3 maanden tot en met 3 jaar en aan toekomstige moeders. Aan belanghebbenden wofdt aangeraden deze uit reiking niet te vergeten, daar nabrengen on doenlijk fs. De begrooting voor het Burgerlijk Arm bestuur voor 1947 is vastgesteld op f 4825i, waarin is begrepen een eventueele subsidie der gemeente van f 4500. De begrooting der gemeente Arkel geeft voor 1947 voor de gewone dienst een bedrag aan inkomsten en uitgaven van f 62.286,48. waarvan de post voor onvoorziene uitgaven f 4131,73 bedraagt De belastingramingen zijn als volgt: 190 opcenten grondbelasting voor gebouwde eigendommen f 3G90, 110 opcenten grondbelasting ongebouwde eigendommen f 2750. 150 opcenten personeele belasting f 5050. uitkeering van het rijk aan onderne mersbelasting f 1500. Dinsdag 17 December zal er ten getneen- tehuize om 2 uur gelegenheid zijn tot koste- looze inenting of hei^nenting tegen pokken. Grenjzende aan onze gemeente, wil de ge meente Gorinchem op een perceel, gelegen tusschen de Groote Haarsche Kade en den Mollenburpscheweg een opslagplaats inrich ten voor stadsvuil Bezwaren hier tegen inge volge de hinderwet kunnen op Zaterdag 11 December ten stadhuize te Gorinchem inge diend worden Woensdagavond gaf de muzlekvereeniging ..Kunst na Arbeid" onder leiding van haar di rigent. den heer J J. Gerritse. een concert in Odina. waaraan solistische medewerking werd verleend door de hoeren A van Wijn gaarden. fluit, en D. van Wijngaarden, hoorn, beiden uit Gorinchem Een vlot programma werd afgewerkt da; het niet talrijke publiek zeer op prijs gtelde. Aan het solistenconcours, dat eind De cember in Leerdam gehouden zal worden, ne men vijf leden van K.N«,\. deel Capeile »-d. IJssel. De luidklok der Ned. Herv. Kerk. die indertijd naar Duitschland is gevoerd, is daar ontdekt en zal naar onze ge meente teruggebracht worden, om na oen klei ne reparatie weer in de toren geplaatst te worden. Giesaen-Nieuwkerk. Het zou heusch geen overbodige luxe ztjn, wanneer de wegen weer eens grondig werden nagezien. Zoo is o.a. de weg in deze gemeente vol putten en kuilen. Den werkman H. v. d. L. had het ongeluk een zware balk op zijn voet te krijgen, zoodgt geneeskundige hulp noodzakelijk was. Eenigg tijd zal hij zijn werkzaamheden niet kunnen verrichten. Hoornaar. De zang- en tooneelclub „Vol Moed" heeft in de Openbare School een uit stekend geslaagde uiivoenng gegeven, onder leiding van den heer Kaasschieter, uit Schoonhoven, die, na een openingswoord door den voorzitter, den heer A Slomp, een vijftal mooie jjummers uitvoerde. Mej. L. Uittenbo- gerd gaf een voordracht ten beste terwijl Viej. M. de klerk eep gedicht voordroeg, be trekking hebbende op iubileerend? leaen der vereeniging, op den dirigent enz De drie-acter klucht „Nicodemus en zijn schaduw" werd op vlotte wijze voor het voetlicht gebracht en de spelers verdienen allen een loflijk compliment. Het talrijke publiek eefde mee met het stuk, en betuigde uitbundige instemming. Tegen half 12 sprak de heer Slomp een sluitingswoord en dankte het onderwijzQjid personeel voor de ontruiming der school. Lekkerkerk. De Stichting van de Landbouw, district 12. voor Lekkerkerk en omstreken bestaat uit de heeren: A. C. Streefland. voor zitter: A. M Hoogendijk, Ouderkerk a.d. IJs sel 2e voorzitter: W Hijkoop, Krimpen ad. IJssel. secretaris leden de heeren: A van den Berg. Krimpen a.d. IJssel; C. Bregman. Gou derak: J. van Erk. Berkenwoude: H. Fe'jnen- buik. Lekkerkerk; en A. Hoogendoom. Ouder kerk a.d. IJssel^ Lrxmond. Ambtsdragers. Tot ouder ling der Geref. Kerk werd gekozen in de va-' cature van den heer C. Schep de heer A. F. Hartman, en tot diaken in de vacature T. van Zessen de heer J. Veen Pzn. De aftredenden waren niet herkiesbaar. Tot notabelen der Ned. Herv. Kerk werden gekozen de heeren G. IL»ssa en K. de Jong- De eerste heeft echter zijn benoeming niet aange nomen. zoodat een nieuwe stemming moet plaats vinden. Rijkspolitie. De heer N Schrijvers hof. postcommandant der Rijkspolitie, is met ii.gang van 1 Januari bevorderd tot wacht meester lfe klasse. Meerkerk. In verband met het bedanken van dr. Schrooten voor het beroep naar Stavenisse, is in de Herv. Kerk een z.g. stille coUecte ge houden. die blijkens afkondiging vanaf de Kan sel f 212 heeft opgebracht. Vandaag zal Jas Vink, alhier woonachtig, zich voor het Gorinchemsche Tribunaal moe ten verantwoorden. Noordelooa. Ziekenhuishulp. De ver- een.gmg „Ziekenhuishulp kwam Vrijdagavond in een algemeene vergadering in de Openbare School bijeen. Aanwezig waren 15 leden. De aftredende bestuursleden, G. Bikker Jacz. (voorzitter) en H. Vuurens. werden beiden her kozen. In de plaats van den heer J Kanselaar, die niet herkiesbaar was. werd de heer Jac. Slob tot lid van. de controlecommissie geko zen. Voor de contributie werd een nieuw be drag vastgesteld, terwijl de vervoers- en dok terskosten nader werden geregeld. Bij de rondvraag werd over de aansluiting in het streekverband Lek en Linge gesproken. Nacfat men eenige tijd had gediscussieerd o\<.r het voor en icgen van aa^.ijit. .g, we d met 13 tegen 2 stemmen hiertoe besloten. Te gen stemden de heeren P. Vink en W. Slob Azn. K erknieuws. Als notabelen werden in de Ned. Herv. «Kyk herkozen de heeren G de Bruin. B. Verhoef en A Westerling. In het kiescolege werden herkozen de hee ren M. van 't Hof. J. van de Leeden en Joh. van de Rest. Ottoland. De electrische verwarming in de Herv. Kerk zal Woensdag 11 December, des avonds 7 uur, in gebruik worden genomen. Te vens zal dan een collecte voor de verwarming worden gehouden. Intocht en Installatie van burgemeester A. Neet. Een plaatselijke feestdag. Ouderkerk a.d. IJssel. Zaterdag was voor ons dorp een feestdag. Uit vele huizen, vooral in de Dorpsstraat, was de vaderlandsche drie- kleur gestoken." ter eere van de komst van den nieuwbenoemden burgemeester, den heer A Neet. Omstreeks 10 uur werd hij aan de grens der gemeente in het buurtschap ,,'t Zwaantje'1 welkom geheeten door wethouder en loco-burgemeester H. Verkaik en tevens dooi de commissie van ontvangst, terwijl ook de le den van deze commissie, alsmede eenige raads leden en de rijkspolitie aan hem werden voor gesteld. Daarna stapte burgemeester Neet met zijn echtgenoote en drie kinderen in een auto. die met de driekleur versierd was. De uit ze ven auto's bestaande stoet reed naar de Chr. School II in WUk A DaSr sprak het hoofd der schopl. de heer J. W de Veer. een woord van welkom, en beval hij de jeugd, als de burgerij der toekomst, in de bijzondere belang stelling van den nieuwen burgemeester aan. hopend, dat hij onder Gods zegen hier vrucht baar zou mogen werken De kinderen zongen daarna op de wiize van „O schitterende kleu ren" een welkomstlied, waarop den burge meester de tekst van het lied, verlucht met een viertal teekeningen, werd overhandigd, teiwiji aan mevrouw een bouquet door eeq leerlinge werd aangeboden Bij het verlaten der school, waar tot slot nog het ..Wilhelmus' (lste couplet) was ge zongen en een kop koffie gebruikt, vormden de kinderen een eerehaag. Nu ging het via de Groenendijk langs de IJseLdijk in de richting van het dorp. De Chr. School I werd ook be zocht. waar tevens de leerlingen van de O. L. School waren ondergebracht met l\et personeel daar hun school was ingeruimd voor de koffie tafel na afloop van de installatie ten raad- huize. Hier klonken weer heldere kinderstemmen den burgervader en zijn familie tegen in het „Burgemeester, wij zijn allen heden zoo ver heugd en blij," enz. Nadat de beide schoolhoofden, de heer W. A. Brouwer van de Chr. School I. en de heer J. Sandkuyl. hoofd van de O. L. School, een woord van welkom hadden geuit, waarin zij hoopten op wederzijdsche hartelijke samenwer king. dankte burgemeester Neet met eenige hartelijke woorden voor de hulde, terwijl ook hier aan mevrouw bloemen werden overhan digd. Ongeveer kwart voor twaalf arriveerde de stoet voor het Raadhuis, waar reeds vele ge- noodigden aanwezig waren. Wij merkten hier op circa alle burgemeesters uit de Krimpener waard. alsmede die van Moordrecht en Nieu werkerk a.d. IJssel. Ook bleken drie burge meesters uit de Bommelerwaard aanwezig te zijn. Verder de plaatselijke predikanten, dok toren enz. Het was er dan ook eivol en velen moesten met een staanplaats tevreden zijn. Zoowel ex- als interieur van het Raadhuis waren keurig met groen en bloem'rn versierd. Loco-burge meester H. Verkaik opende deze bijzondere raadszitting met het ambtsgebed, waarna de secretaris, de heer J van Gorkum. het Kon. besluit der benoeming van den heer Neet tot burgemeester dezer gemeente voorlas. Hierop werden de heeren Den Duyf en JDek- ker met den gent -secretaris benoemd als com missie. die de burgemeestersfamilie moest bin nenleiden. Toen allen gezeten waren, heette wethouder Verkaik den burgemeester en zijn echtgenoote welkom, hing hem. na een korte toespraak het teelten zijner waardigheid, de ambtsketen, om en reikte hem de voorzittershamer over. Burgemeester Neet dankte daarop de Konin gin. den Minister van Bmnenlandsche Zaken, de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland en Gelderland, voor zijn benoeming, alsmede alien, die h<=m ter wille waren geweest. Hij verblijdde zich er over. dat ook zijn ouders, alsmede zijn schoonvader hierbij tegenwoordig konden zijn dankte den vertegenwoordiger van den Commissaris der Koningin, collega's, nota belen. gemeentebestuur en yerdere aanwezi gen voor hun tegenwoordigheid, herinnerde aan een waardeerend schrijven, dat hij ont ving van zijn ambtsvoorganger, mr. Van Beeck Calkoen, wiens voetstappen spr. moeilijk zou kunnen drukken. Spr. hoopte met liefde en toewijding zijn taak te aanvaarden hoopte op goede samenwerking met de verschillende in stanties. en stelde zich voor een onpartijdig en rechtvaardig beleid te zullen voei^n, in afhan kelijkheid van Gods zegen. f Achtereenvolgens spraken/nog weth. A. Demper, namens de fracti^van de Partij van de Arbeid. J. de Jong Cz.,ifamens de reehtsche raadsfracties. N van Wijle namens de groep H. Verkaik. B Dekker gamens de Partij v. d. Vrijheid, en door den Weer J. van Gorkum als gemeente-secretaris namens het personeel. Officieel werd daarop de vergadering door weth. Verkaik met het ambtsgebed gesloten. Na een korte pauze, waarin eenige verver- sching we^-d rondgediend spraken nog burge meester Van Goelst Meijes. van Rossub. bur gemeester mr. C. C. van Willigen, van Lekker kerk namens de burgemeesters uit de Krimpe nerwaard en als tijdelijk ambtsvoorganger: en ds J. G. Woe'derink, Ned. Herv. pred namens zijn kerkeraad en de gemeente. Plaatsgeorek verbiedt ons op al deze toespraken in te gaad. Zij waren vol goede woorden, waarjp weder zijdsche waardeering en samenwerking werden gevraagd en/of toegezegd. Burgemeester Neet beantwoordde alle spre kers waardeerde hun weT-hen en beloften en zegde toe zenn beste krachten te zullen geven aan de burgerij van Ouderkerk a.d. IJssel Hierna vond in de O. L. School de koffie maaltijd plaats. In de middag werd een défilé voor den nieu wen vertegenwoordiger van de Kon ngin ge houden. waaraan schier alle vereenigingen deelnamen Daarna maakten tenslotte nog ve len van de gelegenheid gebruik persooilijk met den burgemeester kennis te maken» Ouderkerk a.d. IJssel. Distributie- nieuws Ten dlstributlekantore alhier zal Donderdag 12 December gelegenheid zijn tot inlevering van ingevulde aanvraagformulieren voor*Werkschoenen Degenen, wier tweede distributiestamkaart op het cijfer 2 eindigt, zullen aan het distri butiekantoor een schoenenbon kunnen afhalen op Donderdag 19 en Zaterdag 21 December. Het kantoor zal alleen des voormiddags ge opend zijn. De in de Ned. Herv Kerk gehouden col lecte voor de Geref. Zepdingsbond. bracht f 643.50 op. Voor de Kleuterschool. In de Ned. Herv. Kerk werd een collecte voor de Chr. Kleuterschool gehouden, die f 201,12 op bracht. WOENSDAG 11 DECEMBER lMf. Papendrecht. De gelukkigste won Pa pendrecht I was niet gelukkig in de strijd te gen Bolnes I. Haar spel was technisch be ter verzorgd dan dat van Bolnes, maar de voorhoede had geen geluk met haar schoren. Toen de rust inging had Papendrecht zeker n.et 20 voor moeten staan. De stand was evepwel 00. Na de rust hetzelfde beeld. Na ongeveer twintig minuten in de tweede helft gesoseld te hebben, trok Bolnes ten aanval en de rechtsbinnen kopte uit een voorzet van den rechtsbuiten onhoudbaar in 6--1. Hoe Pa pendrecht ook ploeterde op het zware veld. het mocht haar niet gelukken een goai te sco ren. zoodat Bolnes punten meenam. De spanning in deze afdeeling is nu wel groot, wat nu staat Bolnes no. 1. Wie zal het de volgende week zijn? Papendrecht 3 deed het beter. Ze sloeg I.F C. 3 met 8—1. Wegens terreinafkeuring kon de wedstrijd Pppendrecht 2—Merweboys 2 geen doorgang vinden. 1 Papendrecht. Jeugdcontactavond. Woensdagavond werd in de Chr. Geref. Kerk de vierde Jeugdcontactavond gehouden onder leiding van den heer W. van Drimmelen (Ger Namens de Ned. Herv. J V. voerde de heer L. Nugteren het woord met een referaat over „De Uitverkiezing". Zijn keurig verzorgd en uitste kend bestudeerd betoog <verd met stille aan dacht gevolgd, waarna in ruime mate van de gelegenheid tot vragen stellen werd gebruik gemaakt. Als vertegenwoordiger van de Chr. Geref. Jongelingsverecniging droeg de heer C. Verdoorn de schets „De Diefstal" voor uit J. K van F.erbeek's bundel „Burgers uit Nijstad". Het geheel werd afgewisseld met zang. De meisjesvereenigingen. die nog niet in het jeugdcontactwerk zijn oppenomen, waren door vele leden vertegenwoordigd. Peursum. Bij den heer A. de Kreij zijn een tweetal postduiven uit België gevonden. Zij waren genummerd: 72667-1945 en 620716-1946. De jongerengroep der turnvereeniging „Fridos" heeft in de zaal van den heer Schreuders aan het PinkeVeer Zaterdagmiddag een vrooiyk Sinterklaasfeest gevierd. De zaal was zobwel met jongeren als met ouderen gg- heel gevuld. Nada,t de goede Sf.nt op een zeer hartelijke wijze was ontvangen, werden de kleinen ruil» onthaald op chocolademelk en verder de lekkernijen Daarna ontvingen zij al len een prachtig cadeautje. Aan het slot dank te mej. A. Kooiman den heer Muilwijk voor het vele dat hij voor „Fridos" heeft gedaan en werd hem als blijk van waardeering een prachtic rookstel aangeboden. De heer Muil wijk dankte in goed gekozen woorden, voor dit geschenk. Het was reeds avond, toen men huiswaarts ging. Sliedrecht. Schaken. De schaakclub Slle- dreeiit speelt dit seizoen weer me a in de bondscompetities en wel in de 3e klas»*, ter wijl als partners optreden Utrecht 3. De Dom 2 Oud Zuilen 1. Eeuwe 1, Het Sticht b en Leerdam 1. De eerste ontmoeting was met Oud Zuilen. Voorloopige uitslag 4—4. Twee partijen werden afgebroken, doch deze zullen wel remise worden. De uitslagen zijn als volgt: Oud ZuilenSliedrecht. L. stokkers—P. C Parel 6—1; G. van KuykB. Hokken l/t— y, A Bregman—J. Beenhakker 10, Th. van EyndthovenA. T Visser afgebroken; H Bloe- mink—A. Koppelaar 1 t—Yt A vanJ^.u^* Scheermeijer afgebroken; H van Tricht—G. Hokken G H. Jansen—C G. Meijwaard 0—1 J de Bree—J. Bakker H'/e: J A. SrhéllingerA. den Bogf 1-0. Voorloopige uit- In de vergadering van het kiescollege der Ned. Herv. Kerk. werden drie vacatures vervuld, die ontstaan waren door vertrek van den heer N. Desjardeijn naar Haarlem, en net zich niet herkiesbaar stellen van de heere». Van Oosterom en Dek. De heer Van Oosterom had 25 jaar zitting in dit college. Gekozen wer- de heeren H. Dekker. C. Vlieg en B. van Rijsbergen. terwijl de heer R. Kros werd her- kozem^ j van Qosterom is herbenoemd als regent van het Herv. Rusthuis. Ds H. van den Akker is op de clasiscala vergadering van de Ned. Herv. Kerk benoemd tot secundus-lid-predikant. In de financieel® commissie werd gekozen tot lid ds, G. w. Kwant, die tevens als classicaal-gedelegeerde voor de financiën optreedt Donderdag 12 December zal in de Ned. Herv. Kerk een Adventsdienst worden gehou den. Deze dienst, waarin de beide plaatselijke predikanten hopen voor te gaan. ligt in het ka der „Samenkomrten voor iedereen Tot onderwijzer aan de Chr. School C 143, hbofd de heer T. Dek. Is benoemd de heer G. van Meerkerk te Kinderdijk. Kerstuitvoering. De afd. Meisjes koor van de „Vereenigde Zangers" onder lei ding van mevr. Budding, heeft in studie geno men het mooie Kerstspel „De Witte Ster". De opvoering vindt plaats op Donderdag 19 Dec. in Thalia, waarbii tevens zal worden gespeeld het zangspel „De Kerstman en de Sneeuw- vrouw". De afdeeling Vrouwen- en Mannen koor onder leiding vap den heer Hans Hoven, verleenen medewerking. De heer H. de Bruin Pz. zal een en ander op de piano begeleiden. Op initiatief van de tooneelvereeniging „Onderling Genot" zal op 13 Maart 1947 een amateurswedstrijd worden georganiseerd. De gHeeenheid tot deelname wordt geboden aan alleen Sliedrechtsche amateurs op het «ebiëd van muziek, zang. dans, tooneel. declamatie* snelteekenen. enz. Roman schema door W. Kerremans. 8. „Ach ja, natuurlijk", stotterde Roelants. „u moet er hier uütJa, ik ben verkeerd. Ik moet er ook uit. Neemt u mij niet kwalijk. Zij was al voorbij en uitgestapt en liep snel toe op een deur, bijna recht tegenover het punt, waar de tram had stil ge houden, de deur van een bovenhuis met een naamplaat. Roelants had de tram ook verlaten en weer genoeg besef en zelfbeheersching gewonnen om zich een houding te geven. Hij haalde een koker uit zijn zak, nam er een sigaret uit en begon die omslachtig aan te steken. Het meisje was verdwenen en de deur was achter haar ge sloten. Karei ging er heen en las op de naamplaat „Mevrouw Vermeer". Hij bleef langer naar die naam kijken dan noodig was om de twee woorden te lezen, toen wendde hij zich traag af. „Yonca!" bepeinsde hij. Yonca Vermeer. Hoe kom ik toch aan die naam? Ik heb haar nooit gezien. Waarom ben ik zoo wonderlijk verward geraakt, toen ik haar zag? Wat was dat voor een metaphysische duizeligheid die mij beving toen ik haar zag? Of zou die duizeling niets met haar te maken heb ben? Zou het een of ander heel gewoon psychisch of misschien wel een physiek proces zijn geweest? Ja. dat zal het zijn. Die plotselinge verwarring zou Ik ook gekregen hebben als dat meisje er niet was geweest. Wanneer ik het geval aan een dokter vertel zal hij me duidelijk maken, welke omzettingen of natuurlijke reacties, die wonderlijke toestand verwekt hebben. Te veel of te weinig bloed in de hersenen of zoo Hij glimlachte om deze verstandelijke redeneering, want achter dat verstandelijke immers wist hij het echte en het zuivere weten, dat geen professor ter wereld, geen dokter of psycholoog hem anders zou kunnen doen gelooven, n.l. dat de plotselinge mutatie in zijn geest en gevoel, alleen veroorzaakt was door dat jonge meisje. Enkel en alieen door haar. Hij zag haar, zooals zij voor hem had gestaan, een tikje ver ontwaardigd over zijn schijnbare opzettelijkheid en toch ook weer verbaasd, dan boos hem aanziend met haar stralende uitdagende donker oogen. Het was een bevallig meisje, maar niet een theaterschoonheid voor wie de mannen op straat zich zouden omkeeren. Een leni ge gestalte van de juiste middelmaat, een scherp geteekend profiel, een zuiver gevormd ovaal gelaat met de uitdrukking van ee%werkzame geest en van een dynamische natuur. Met haar schoonheid was het. die hem zoo ontroerd had. Iets anders, iets wonderbaars. Een vonk was overgesprongen, naar hem en die had de meest explosieve lading In hem ge troffen. Langzaam en met gebogen hoofd zonder Iets om hem te zien was hij voortgeloopen naar het hotel. Hoe was hij er toe gekomen om naar Breda te gaan? Die va- cantie. die bosschen en zelfs het verlangen om Reinders weer eens te ontmoeten, bleken onder het licht dat van Yonca uit straalde, voorwendsels te zijn. Uitgeslapen kunstgrepen van zijn lot. Zeker. Reinders was een vriend van hem. maar waar om had hij dan vroeger nooit eens de behoefte gevoeld hem te bezoeken. Hij was notabene in Haarlem in garnizoen geweest en in die tijd was zelfs de gedachte niet bij Roelants opgekomen om een avond van Amsterdam naar Haarlem te gaan en Rein ders te spreken. Dan was er dat andere «moesje, zfjn behoefte aan rust en bosschen. Dat was toch eigenlijk een brutale streek geweest van het fatum. Had hij ooit behoefte gevoeld aan rust, aan vacantie? Wat een baarlijke nonsens. Zijn werk beviel hem uitstekend en hij had nooit gemerkt, dat hij zich te veel of ook maar veel inspande en van eenige vermoeienis was geen spoor ooit waar te .nemen geweest. En dan de bosschen dat was wel het meest verraderlijke symptoom. Nooit had hij ook maar de geringste liefde of be. wondering gehad voor bosschen. Het was om te lachen, zooals hij zich zelf had bedrogen. Bosschen hij had rechtuit een hekel aan bosschen en vooral aan mastbosschen, die hij saai, grimmig, somber en eentonig vond. Hij hield van een wijd en vrij uitzicht van polders en landbouwstreken. En toch was het in zijn brein, in zijn eigen brein, eensklaps opgekomen om naar die gehate mastbosschen te gaan. Gekomen? Neen, waarachtig niet, het was er in gebracht en niet door hem zelf. Hij was be stuurd en gestuurd: doe dat en dat. ga daar en daar. Vrije will Hem! Jawel, hij had zelf gekozen om naar Breda te gaan. niemand had hem gedwongen, niemand had hem er over gesproken. Het was ook zijn vrije wil geweest om in hotel Mastbosch te logeeren, om op die avond op dat bepaalde uur bij Reinders weg te gaan, hoewel hij toch zoo genoeglijk met Lydie had kunnen praten tot Reinders weer naar beneden kwam. Vrije wil, om niet zooals zijn plan was naar het hotel te loopen, maar om plotseling op die aankomende tram te springen. Vrije wil. maar de mensch kan zich zelf niet ont vluchten en evenmin zijn lot. Dat staat altijd weer langs de weg, die men gaat om hem op te waohten of het komt plotse ling te voorschijn als men gelooft zichzelf en het lot ontsnapt te zijn. (Wordt vervolgd).

Schoonhovensche Courant | 1946 | | pagina 2