Fan Rondom 7 NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. Schoonhovemche Courant VRIJDAG IS DECEMBER 1944. WAT ZEGT DE BILT? Meest zwaar bewolkt iYlet plaatselijk i eenige neerèlag. Op enkele plaatsen he- vel of mist. Geleidelijk aanwakkeren Je i wind. voornamelijk uit Oostelijke richtin gen Langzaam eenige daling van tempe ratuur. doch nergens meer dan 1 graad vorst. MAANSTAND.4 Afnemende Maan. 13 Deeember: Op 22 13. onder 12.80. 14 December? Op 23.33, onder 13 11. ,i«\ 15 December: Opt—dhder 13.28. i 16 December: Op 0 49. onder 13.42. 15 December Laatste K"wartier. NAZITPLANNEN. Een Zweedsch blad bericht* dat Bormann. de gewezen plaatsvervanger van Hitler in Zwe den is geweest, maar nu ergens "in Zuid-Ame- rika in veiligheid is. Ben geheime Zweedsche nazi-groep zou Voornamelijk S.S.-officieren over de Zweed- sohen grens hebben gesmokkeld. Bormann hfe'ft de leden van de groep de raad gegeven. zich gereed te houden, voor terugkeer vani nieuw Nazi-regiem in samenwerkinf en anderen in Zuid-Amerika Bortnann zou gezeed hebben: „Over vijf jaar komen wij terug, en wel on zoo'n manier, dat de werpld het nooit vergeten zal." IltT CHRISTENDOM IN JAPAN. Gfifipraal Mac Arthur, geallieerd opperbe- - «elhelber in Japan, heeft in een brief aan dr. L. Newton, voorzitter van de Zuidelijke Baptistengemeenschap, verklaard, dat zijn bezettingspolttiek ir. Japan gebaseerd is op Iqltfende beginselen van het christelijk ge loof. Volgens Mac Arthur heeft het christen dom tengevolge van de leege plaats, die de gebeurtenissen in het geestelijk leven in Ja pan hebben achtergelaten, thans een kans zonder weerga sinds de geboorte van Chris tus om zich onder de volkeren van Japan en het Verre Oosten te verbreiden HUURKAZERNE INGESTORT. Bijna 50 dooden? Te Manhattan is een 6 verdiepingen heoge huurkazerne ingestort. Er woonden 22 gezin nen in het gabouw. Tot nu toe zijn 10 dooden geborgen en 30 gewonden naar een zieken huis gebracht. Er wordt echter nog met koortsachtige haast gewerkt aan de bevrij ding van 36 personen, die nog onder het puin bedolven moeten liggen. Men vreest, dat het voor hun levensbehoud reeds te laat is, want bij het afzenden van dit bericht was reeds 19 uur vergeefs gewerkt. KORTE BERICHTEN. Aangezien de behandeling van de onwerp- overeenkomst van Cheriban in de Tweede Kamer deze week nog niet zal beginnen, is de offlcieele opening der conferentie voor de Groote Oost te Den Pasar uitgesteld. Dr. Van Mook zal dan ook eerst Dinsdag naar Bali vertrekken. De heer Schermerhorn heeft tegenover een correspondent van een Belgisch persbu reau zijn voldoening geuit over het feit. dat de regeering zich ih groote trekken met de Commissie-Generaal accoord heeft verklaard. De heer Schermerhorn „achtte het niet uitge sloten. dat de Commissie-Generaal nog voor Keistmis naar Indië zou terugreizen om het accoord te onderteekenén. Op Schiphol zijn Woensdag geen toestel len geland. De mist was te dicht om een vei lige landing te waarborgep. Het New-York toestel is op Croydon gePand. Het Parijstoe stel op het vliegveld Twenthe en de rest der toestellen is of naar hun resp. bases terug gekeerd of ln het geheel niet opgestegen. Ook het uitgaand luchtverkeer lag vrijwel lam. Slechts drie toesfblleij konden opstijgen en dit geschiedde tusschen half negen en negen uur dien ochtend. Het derde militaire vliegtuig, bemand door Soltlkoff, dat op weg van Engeland naar het vliegveld Valkenburg ls misleid door de mist, wordt nog steeds vermist. Gisteren heb ben eenige vliegtuigen de geheele dag vergeefs gezocht. Voor wild, tamme konijnen en gevogelte zijn nieuwe maximum-prijzen vastgesteld. Er mag boven die prijzen 19 ct. extra in reke ning worden gebracht voor thuisbezorgen. De sub-commissie voor ontwapening van de Ver. Naties heeft in principe besloten tot Inkrimping van de bewapening en tot het in stellen van controle daarop. De tweede Skymaster ln den wekelijk- schen dienst Batavia—Los Angeles zal Don derdag 04 45 uur plaatselijke tijd van het vliegveld Komajoran vertrekken. Bestuurder is de Amerikaan J. S Webb. Maandag zijn de drie laatste wagons van den expreslrein HendëyeParijs ten Zuiden van Bordeaux ontspoord. Volgens het rapport van onderzoek is hier sabotage in het spel ge weest. daar een verbzindtngsijzer van de rails losgeschroefd bleek te zijn. Qo 17 November heeft op ongeveer dezelfde plaats nog een treinongeval plaats gehad. Dinsdag is een vliegtuig met 17 passagiers en een vijf-koppige bemanning in de buurt van de Japansche haven Osaka neergestort. Slechts één der inzittenden, een passagier, is nog in leven. Een organisatie van Fransche zoogenaam de ..Weerwolven" helpt in den Elzas Duitsche krijgsgevangenen ontsnappen Tevens werden in Oost-Frankrijk sabotage daden bedreven. Meer dan 2000 Joodsche vluchtelingen, die de concentratiekampen hebben overleefd, zullen over enkele dagen van Genua naar Zuid-Amerika vertrekken. Zij hebben visa voor Brazilië, Argentinië, Paraguay en Uru guay. Militair Elftal wint met 2 -1 van Frankrijk. Het Nederlandsche militaire elftal heeft gis teren in het Amsterdamsche stadion een 21 overwinning bevochten op de Franachen. De rust ging in met een 10 voorsprong van Nederlënd. die in de tweede speelhelft werd vergroot tot 2—0. Eerst kort voor het einde van de wedstrijd maakten de Franschen een verdiend tegenpunt. PLAATSELIJK NIEUWS. DOKTERSDIENSTEN KRIMPENERWAARD Van a s. Zaterdagmiddag 2 uur tot Maan dagochtend 8 uur zijn aanwezig de artsen: J. C. Antvelink, Schoonhoven, tel. K 1823- 432; Joh. Bouman, Gouderak. tel. K 1827-312; J. Koumans, Lekkerkerk, tel. K 1803-236; en A. M. Visser, Krimpen a.d. IJssel, telef. K 1895-307. Bergambacht en Schoonhoven. Zondags dienst dierenartsen 14 en 15 December, de heer J. M. Scheijgrond te Schoonhoven, tel. 379. Benschop. De heer C. L. S reed Maandag met zijn auto huiswaarts, toen ter hoogte van de boerderij van T. Oskam, in het Beneden eind, een personenauto van de tegenoverge stelde richting naderde Daar de weg te smal is, dacht de heer S., dat de tegenligger voor de boerderij zou afremmen, om hem gelegen heid te geven tot passeeren. De tegenligger reed echter door, met net gevoig dat beide auto's met de voorwielen tegen elkaar bot sten. De auto van S. bleek van voren nog al gehavend te zijn en 'móest naar de garage wbrden gesleept. De andere auto kon, licht beschadigd, zijn weg vervolgen. Persoonlijke ongelukken kwamen hierbij niet voor. De po litie stelt een onderzoek ln. A s. Zaterdagmiddag speelt ..Benschop" tegen „Montfport" te Benschop. Aanvang 3 uur. Giessendam. Hedenavond komt de gemeen teraad in een openbare vergadering bijeen. Haastreëht. Oudewaterwater Polsbroek. Doktersdienst 14 en 15 December dr. T. S. J. A. Bonga, Haastrecht, telefoon 303. Lekkerkerk. Woensdagnacht, omstreeks half drie, werd de Lange Achterweg opgeschrikt door brand in de tabrlek van houtbewerking van Joh. van Zoest. De brandweer was spoe dig gewaarschuwd en met 6 stralen werd de brand, die op de bovenverdieping woedde, bedwongen. De benedenverdieping had be langrijke waterschade. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. De heer L. Bruin heeft* bedankt als se cretaris der Wandelsportvereeniging „Door Oefening Verkregen". Dinsdagmiddag werd teraardebesteld de 17-jarige Freek van Boudestein, die na een ernstige ziekte van enkele dagen was over leden. Nadat de kist in de groeve was neer gelaten, sprak de heer Joh Nobel, voorzitter aer harmonievereen. „Juliana", waarvan Freek steeds een trouw lid geweest was, woorden van deelneming tot de moeder en verdere fa milie. Ds. Y. van Dijk sprak naar aanleiding van Jesaja 40, woorden van troost en wees er in het bijzonder op, dat oude menschen móeten sterven en jongeren kunnen sterven. De be dienaar, J. W. Breuklander, dankte namens de familie voor de deelneming en belangstel ling. Drie bloemstukken dekte de baar, ter wijl bestuursleden van „Juliana" als dragers fungeerden. Lekkerkerk. Voetbal voor de NI.W.I.N. Zondagmiddag wordt voor de competitie gespeeld LFC 1—EDS I (R'dam). In Rotterdam won LFC destijds met 30 en nu met eigen terreinvoordeel moet LFC weer strijd vastgesteld, mair gezien de gesteldheid gen. Voor het 2e elftal is ook een thuiswed- in staat zijn op beide punten beslag te leg- van het terrein, zal deze wel niet doorgaan. Het 3e en 4e elftal moeten naar UNIO I II. Veel winstpunten kunnen daarvan niet ver wacht worden. De opbrengst is bestemd voor de N I.W.I.N. Leden en donateurs worden vefzocht eveneens entree te betalen. Nieuwerkerk a.d. IJssel. Ernstig on geluk. De heer D. van Houweling kreeg Dinsdag bij het veevoer rijden van zijn paard een zoodanige klap, dat hij met een versplin terd been in het ziekenhuis opgenomen moest wodren. Eenige dagen tevoren was hetzelfde paard op hol geslagen, zonder persoonlijke ongelukken te veroorzaken. Papendrecht. Het voetbalprogram ma. Het eerste elftal der v.v. Papendrecht staat voor een moeilijke opgave nu het Zon dag van 2—4 uur de gast is van Dubbeldam I Om niet te ver achter de leiders te komen, is Papendrecht verplicht, deze wedstrijd te win-r nen, terwijl Dubbeldam alles in het werk zal sfellen om in puntenaantal gelijk te komen met Papendrecht. Een gelijk spel ligt wel ln de lijn der verwachtingen. Het 3e elftal speelt van 10—12 uur thuis tegen Strijen 3. Het 4e elftal ontmoet van 10—12 uur in het Sportpark te Dordrecht Emma 5. Het 2e elftal heeft deze week rust. SCHOONHOVEN. EEN SPORTPARK. Schoonhoven krijgt een sportpark. De be hoefte daaraan wordt reeds lang gevoeld en de aanwezigheid van een garnizoen heeft die nog aanzienlijk doen toenemen. Bovendien heeft de voetbal- en ath'etiekvereeniging „Schoen hoven" onlangs in een adres aan de gemeen teraad gewezen oa de slechte toestand van het tegenwoordige sportterrein, dat door zijn lage ligging gedurende een groot deel van het sei zoen onbruikbaar is, en ook voor de school jeugd is een goed terrein noodig. In een gisteravond gehouden spoedeischende raadsvergadering, waarvan men een verslap in dit nummer aantreft, heeft de raad nu op voorstel van B. en W. besloten, het tegen woordige sportterrein aan de Opweg en de daarvoor liggende grond, tezamen 3.60.80 H.A., dat wil zeggen meer dan de dubbele opper vlakte van het voetbalveld, zooals dat nu in gebruik is. van den heer A. N. Oskam aan te koopen. De raad heeft zich bij dit besluit bepaald tot de principieele uitspraak, dat deze grond bestemd ls voor de aanleg van een sportterrein en de nadere plannen zullen dan ook eerst la ter aan de orde komen. Intusschen meenen wij hieraan te kunnen toevoegen, dat het in de bedoeling ligt op dit terrein een behoorlijk sportpark te stichten. Het voetbalveld zal daartoe moeten worden op gehoogd. Er zal voonts waarschijnlijk ten dien ste van de athletiekbeoefening een sintelbaan komen, die des winsters als ijsbaan zal kunnen dienen en verder schijnt het o m. in de bedoe ling te liggen, een paar tennisbanen aan te leggen. INKWARTIERING. Onder de vrij talrijke burgers, die hij de inkwartiering van militairen betrokken zijn, blijken eenige verwarde begrippen te zijn ontstaan omtrent de daarvoor geldende rege len. Wij willen er daarom op wijzen, dat in kwartiering uitsluitend kan geschieden door den garnizoenscommandant en wel door over legging van een schriftelijk bewijs van aan vraag, terwijl voor de opheffing eveneens een schriftelijk bewijs van beëindiging noodig is. Zonder een dergelijke schriftelijke opdracht kan men geen recht op vergoeding doen gei den; heeft men dat stuk wel, dan behoeft men zich over het kwartiergeld geen zorgen te maken, want het wordt automatisch door de zorg van den administrateur thuisbezorgd. Voorts kunnen kwartiergevers die minstens 14 dagen per maand inkwartiering hebben ge had, daarvoor een bon voor een eenheid vas te brandstof verkrijgen. Zij dienen tusschen de 20ste en de 25ste van de maand daarvoor een formulier te halen op het riistributiebu- reau en het daar vóór de 26ste weer in te le veren. 'Na controle door distributlebureau en garnizoenscommandant volgt dan 'n oproep tot het in ontvangst nemen van een bon. De vol gende maand moet de aanvraag" op dezelfde wijze worden herhaald. OUDERAVOND. Ondanks het groote aantal uitvoeringen, die Woensdagavond in alle deelen der stad gege ven werden, mócht de belangstelling voor de 48e jaarvergadering, tevens ouderavond, dér Vereeniging voor Chr. Volksonderwijs, in het Vereenigmgsgebouw, zeer goed genoemd wor den. De voorzitter, de heer H. Scheer, ver welkomde met een kort openingswoord alle aanwezigen. Zoowel de notulen als het Jaarverslag van den penningmeester over 1945 werden goed gekeurd. Het hoofd der school, de heer E. de Kuiper, gaf een overzicht over het laatste schooljaar. Het aantal leerlingen varieerde tusschen de 200—250. Door het steeds aanwezig zijn van voldoende onderwijzend personeel was het mogelijk geworden, de door de oorlog ontsta ne achterstand voor een belangrijk deel ln te loopen. Materiaalgebrek moest helaas het aantal handwerklessen beperken. Ook het ge ven van gymnastieklessen ondervond groote moeilijkheden door schaarschte aan schoen tjes. Spr. was echter optimistisch gestemd. Hij spoorde de ouders aan hun kinderen de school trouw te laten bezoeken. De heer De Kuiper herdacht in enkele ge voelvolle woorden zijn oud-leerling, Barend van der Scheur, die op 7 December in O.-I. gesneuveld is. Bij de bestuursverkiezing werden de hee- ren J. H. Kok en G Rehorst met algemeens stemmen herkozen. Ds. J. v. d. Heuvel werd met groote meer derheid van stemmen benoemd in de vacatu re van ds. D. J. van de Graaf. Na twee vrije stemmingen was geen volstrek te meerderheid aanwezig, om in de vacature van den heer T. Horden te voorzien, zoodat een derde stemming tusschen de heeren De Bruin en Van Elk noodzakelijk bleek. De heer De Brui.i kwam ten slotte als overwin naar uit de bus. Van de rondvraag maakte niemand gebruik. De voorzitter dankte allen, die tot het wel slagen van deze avond hebben bijgedragen, ln het bijzonder den organisator, den heer E. de Kuiper. Een en ander werd afgewisseld door zang van een kinderkoortje, bestaande uit leerlin gen der 6e en 7e klas. die tevens eigenge maakte opstellen voorlazen en door twee leerzame filmlessen. In de pauze van deze goedgeslaagde ouder avond werd thee met koek geserveerd. FABRICAGE VAN FORD-PRODUCTEN. Rondom de groote kerk stond gisterenavond een opvallend groot aantal automobielen, groote en kleine, personen- en vrachtwagens en in het Nut was een menigte, waaraan de dicht opejpi staande stoelenrijen nauwelijks plaats gaf. De belangstelling gold de film van de Ford fabrieken en wat daar wordt geproduceerd, waarvan de Dord-dealer alhier, de heer A. Schakel, een voorstelling had georganiseerd. De heer L. van Olffen, van de afdeeiing Pu bliciteit dier fabrieken gaf een Inleiding op hetgeen te zien zou worden gegeven en daar na volgde tot 11 uur een interessante vertoo ning van de snelle en nauwgezette wijze, waarop in de Fordfabrieken wordt gearbeid: de bouw der bekende auto's, de vervaardi ging van het veiligheidsglas, de fabricage der Liberators, waarvan er in oorlogstijd elk uur een werd afgeleverd, hoewel zoo'n toestel uit 1.225.000 onderdeden bestaat, de wonderbaar lijke organisatie van dat omvangrijke bedrijf. Ter afwisseling kwam een teekenfilm op het doek „Het betooverde schip", met vin dingrijke humor en dartele fantasie. Met gespannen aandacht hebben de talrijke toeschouwers het vertoonde gevolgd. HET JOODSCHE VRAAGSTUK. Een onderwerp van groote beteekenis voor duizenden Israëlieten die ontkomen zijn aan de vervolging door het Hitier *regime, werd Woensdagavond in de Geref. Kerk van alle zijden belicht. Doordat ds. R. Bakker wegens ongesteldheid verhindetfl was, trad ds. C. Kapteijn, die door zijn arbeid onder de Joden als predikant te Amsterdam evenzeer deskun dig is, als spreker op. Deze begon met een schets der ellende waarin de duizenden ver- keeren, die op weg naar Palestina het beloof de land, niet binnen mogen gaan, doch naar Cyprus worden verwezen. Het Engelsche volk staat voor een taak, w aartegen het niet is opgewassen. Met uitspraken van Leviticus 26 en Deuteronomiun 28 toonde spreker aan, dat de Heilige Schrift wordt bewaarheid, waarin Mozcb de moeiten voorspelt, die zich thans voordoen. Het Joodsche volk weet dat niet, ook de orthodoxe Joden niet, hoewel het in hun synagogen gelezen wordt. Ook Christus heeft een tweede ballingschap uitgesproken. Een bevestiging der beloften en bedreigingen uit de Schrift zag ds. Kapteijn in het aantal nakomelingen van Jakob, die in 1934 18 mll- lioen Joden gedroegen, terwijl van Ezau geen nageslacht is overgebleven. In 't Nieuwe Tes tament wordt de Chr. Kerk tot barmhartig heid aan de Joden opgeroepen. Vreeselijke cijfers gaf spreker over de ver liezen die in den oorlog werden geleden. Van de 135.000 Joden, die hier voor den oorlog wa ren, zijn er 106.000 vermdbrd. De Duitsche geest keert zich thans nog te gen de Joden. Vandaar willen zij die de ver volging ontkwamen, graag naar Palestina. Maar Engeland weigert dit en toont zich hier door een on-christelijk land. Het wordt hu manistisch geregeerd, maar wee den mensch, die in de handen van een mensch valt. Attlee en Bevin willen 8e Arabieren meer ontzien dan de Joden. Uitvoerig ging spr. de ontwik keling van het Joodsche vraagstuk in Pales tina na, de oprichting van het Zionisme en noemde de resultaten die de Joden met hun kolonisatie in de dorre woestijnen verkregen, verrassend. De Arabieren ergeren zich hier aan en zoo ontstaat een tegenstelling. De Jo den hebben zoowel in de eerste als in de tweede wederloorlog veel voor Engeland ge daan. Churchill eischl dan ook inlossing der #hen gedane beloften omtrent Palestina. Ds. Kapteijn zag het ook als een eisch van christ. barmhartigheid, dat er plaats gemaakt wordt voor 500.000 a 1 millioen. Dat Engeland het moeilijk heeft met toezeggingen aan Arabie ren en Joden mag geen oorzaak zijn, dat de ze laatsten de dupe worden. Spr. eindigde met de opmerking, dat de rust voor het Joodsche volk niet in Palestina doch in het nieuwe Jeruzalem 2al worden ge vonden. Van de gelegenheid om schriftelijk vragen te stellen, werd druk gebruik gemaakt, waar na ds. Kapteijn ze alle uitvoerig beantwoofd- de. Ds. de Ruiter, die het samenzijn leidde, sprak tenslotte een woord van dank. MUZIEKAVOND VOOR DE MILITAIREN. Pech, vooral in de vorm van autopanne, blijft -de R.A.O. achtervolgen bij de organi satie der amusementsavonden voor de mili tairen. Woensdagavond kwam het Hak a-or kest uit Utrecht zoo laat aan, dat de volle zaal zich een wachttijd van een uur moest ge troosten. Sergt.maj. Den Ouden "kondigde, met bij zondere waardeering voor de verdiensten van den heer J. P. Rosendaal, diens zevende lezing met lichtbeelden aan, voorta tegen de vol gende week het optreden van het eigen militaire tooneelgezelschap ondsr regie van Vincént Bergheggè en tenslotte een biljart wedstrijd om prijzen. Een klacht moest hij Jateu hoor en m*' heirakkitur tot bot gebruik van de bibliotheek, waarvan vaak de boeken niet tijdig worden terugbezorgd, soms zelfs bij overplaatsing meegenomen of zoekge maakt. In zulke gevallen zal de schade vol ledig moeten worden vergoed. Het programma, geheel door dilettanten verzorgd, bood deze avond veel afwisseling- Vier „oud-Transvalers" zonjen bij tokkelin- strumenten vroolijke liedjes, Zuid-Afrikaan- sche. zoowel als andere, die erg in de smaak vielen en een opgewekte stemming in de vol le zaal brachten. Aangevuld met vijf zange resjes, vormde dit kwartet een ensemble, waarvan de costuums en het repertólre ons deden dolen tusschen Java en Hawaiian, maar dat met zijn aardige liedjes veel succes had. Tenslotte was er nog een trio met moderne liedjes en een lepdansje. Eerst na de pauze kon het orkest zich laten hooren. Evenals „Amicitia", dat hier reeds eerder voor de militairen concertreerde, doch dat nu verhinderd was, stond het onder di rectie van den heer Pijl. Het heeft hem geen overweldigend succes bezorgd. Onder 't strijk- wer kvooral haperde er nogal eens wat. De blaasinstrumenten klonken beter, maar de onderlinge stemming van het geheel liet te wenschen over. Met een wat uitgebreide be zetting en de medewerking van een scylofo- nist gaf dit orkest nog een paar populaire marschen. Het beste deel van de avond was het op treden van een mannenkoor, eveneens onder directie van den heer Pijl. Het had een goe de bezetting en gaf aan zijn nummers een werkelijk muzikale vertolking, die dan ook met een hartelijk applaus' werd beloond. We kregen ook orkest en koor tezamen te hoo ren, in de wals „Rozen uit het Zuiden". Hoe wel dat nummer als niet in de echte Straus- sfeer vermocht te verplaatsen ,had het in de volle zaal veel succes. De heer Den Ouden dankte onder de aan bieding van bloemen de vele executanten voor hun komst naar Schoonhoven, waarme de zij vooral de soldaten, ole binnenkort naar Indië vertrekken, een dienst hadden bewe zen. Zooals gebruikelijk wei dde avond met twee coupletten van het Wilhelmus gesloten. PRO REGE. In het Tehuis voor Militairen is gisteren avond een propaganda-avond gehouden voor de vereeniging Pro Rege. Als sprekers traden op de heeren B. Geleynse en W. F. Verheeft, m?t het onderwerp: De Koning roept u. De heer Geleynse begon met een schets van de ontwikkeling der protest, christelijke actie in leger en vloot. In 1878 hebben twee gene raals de eerste militairen in hun woningen ontvangen om hen te onttrekken aan de straat, de kroeg of verkeerde plaatsen. Enkele jaren later ontstond de Chr. Militaire Bond, die zich beijverde vcor de totstandkoming van militaire tehuizen in alle garnizoensplaatsen. In 1900 werd de Chr. Officiersvereemging op gericht en het volgende jaar de Nat. Chr. On- derofficiersvereeniging. Al deze organisatie» hebben zeer veel gedaan om de geest in het leger, die voorheen anti-christelijk was. om te zetten en te zorgen dat er met de christenen in het leger rekening werd gehouden. Tijdens de mobilisatie van 1914—'18 werd de militaire vereeniging Pro Rege in het leven geroepen, die een band legde tussch-n burgers en mili tairen, die strijden wilden voor Kqning Jezus. Daarna behandelde spr. het werk dat thans gedaan wordt en gedaan moet worden. Voor den oorlog waren er Tehuizen in alle garni zoensplaatsen, thans zijn er weer 21 geopend of heropend. De groote taak die er voor het christenvolk op dit terrein ligt, nu al deze organisaties in een verband zijn ondergebracht, zette spre ker met groote nadruk boeiend uiteen. De heer Verhoeff, die een Schoonhovenaar van geboorte bleek te zijn en jaren lang in Indië werkzaam was, ging in '45 met de troe pen op de Nieuw-Amsterdam mee ter bevor dering van de totstandkoming van Militaire Tehuizen in de plaatsen, waar ze voor den oorlog gevestigd waren, doch door de Ja panners gesloten en leeggeroofd waren. Op interessante wijze vertelde de heer Verhoeff van de totstandkoming van een hospitaal en van enkele tehuizen en schetste de enorme moeilijkheden die daarbij te overwinnen wa ren, maar ook de waardeering die dit werk bij de soldaten tand. Dat hier enorme bedra gen voor verelscht zijn, ligt voor de hand, maar wanneer alle christenen hun steentje bijdragen kan het werk slagen en zal het sla gen, al ziet de toekomst voor Indië er op het oogenblik nog zoo donker uit. Nadat enkeie vragen gesteld waren, die door de sprekers beantwoord werden, traden verschillende belangstellenden tot de reeds gevormde burger-afdeeling toe en kwam ook een militaire afdeeiing tot stand. De garntzoens-commandant overste Terma- ten, verschillende officieren, en burgemees ter Nieuwenhuisen toonden hun belangstel ling. De goedgeslaagde avond werd met dank gebed door den heer Verhoef! gesloten. BUITELING MET GOEDE AFLOOP. Donderdagmorgen reed de auto van dokter v. d. Griend, bestuurd door diens plaatsver vanger, op de Lekdijk, van Schoonhoven naar Ammerstol, toen de wagen ter hoogte van Den Hem plotseling van de dijk liep. Onder aan de dijk- aloeg de auto om De geneesheer zoowel als de chauffeur kwamen met de schrik vrij. Met vereende krachten werd de auto weer op de wielen gezet en een juist paseerende vrachtauto trok hem weer de dijk op, waarna hij op eigen kracht de reis naar Ammerstol kon vervolgen. WORDT ER ZONDAG WEER GEVOETBALD? De sportliefhebbers zijn er de laatste we ken slecht afgekomen en velen zullen zich afvragen, of het Zondag niet weer zoo zal zijn. Werkt het weer mee, dan kunnen zij weer getuige zijn van een spannend partijtje, want dan komen de „Pechvogels" uit Rot terdam op bezoek. Deze vogels doen in dit seizoen hun naam eer aan, want hoewel zij ln alle wedstrijden technisch hun tegenstan ders de baas waren, zijn ze toch op een der onderste plaatsen terecht gekomen, doordat op het laatste nippertje de overwinning aan hun neus voorbijging. Anders staan onze stadgenooten er voor. Deze hebben nog een goede kans, op een der bovenste plaatsen, maar het verschil met an dere clubs ls slechts gering, zoodat een ne derlaag weer enkele plaatsen zou kosten. Spanning zal er dus genoeg zijn en over de uitslag zullen we maar geen voorspelling doen. Het tweede elftal gaat bij Lekkerkerk 2 op bezoek. Thuis werd met minimaal verschil verloren, hoewel een overwinning verdiend was. Sindsdien hebben zoowel de Blauw- Witten als LFC een hartig woordje meege sproken in de strijd in de kopgroep, waarbij de Lekkerkerkers op de 2de plaats zijn beland. Ook hier zaï er wel hoogspanning zijn, al geven wij de thuisclub i^ts meer kans op de beide punten. De beide laatste Soomclub-elftallen staan er niet rooskleurig v»»jl Zoowél het derde als het vierde zijn mqj ver van de laatste plaats veswiyderd. Wat het derde betreft, ln de positie van dat elftal zal wel niet veel verbetering komen, want Gouderak 2 zal de Blauw-Witten wel met de kous op de kop terug sturen. Sport club 4 heeft echter ln Amm ;rstol tegen ASV 3 een kans om met die ploeg van plaats te ver wisselen. NUTSBIOSCOOP. Met de vertooning van ..Intermezzo" op Zon dag en Maandag, doet Miedema een buitenge woon gOide greep uit hel groote aantal films d&t er op het gebied der liefdesgeschiedenissen bestaat. „Intermezzo" is een rolprent met uitzonder lijke kwaliteiten en geen liefdeshistorie zon der meer. doch een film. die op boeiende wij ze het conflict, dat tusschen genie en geluk ontstaat, weergeeft. De bek?nde. in 1943 bij een vliegtuigongeluk gesneuvelde Leslie Howard en de Zweedsche actrice Ingrïd Bergman vervullen de hoofdrol-, len ln deze film over het leven van den gema len violist Holger Brandt. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Jan Wernard. z. van J W. van Oos- trom en H. Verveer. Teunis Izaëk, z. van W Boonstoppel en H. van Meteren. - Ge trouwd: G Bekkenk. 24 j.'. en E. C. van Laar. 19 j. Uit de Radio-programma's Zaterdag 14 December. HILVERSUM I. 7^0 Kamerkoor; 7 63 Rijpere jeugd 7 45 Wederopbouw: 8 00 Nieuws: 8.08 Dingen van de dag. 0.20 Stafmuzlek; 8 55 So cial. commentaar; 9 10 Brieven aan ledereen, 9 40 Hoorspel Jape Eyre 10.15 De Ramblers; 10.45 Orgelspel; 11.09 Nieuws; 11.15 Hobby, hoek: U3o Film. HILVERSUM II. 7.00 Nieuws; 7 15 Gramofoon; 7.30 Buffalo BiJl. 8.00 Nieuws: 8 05 De gewone men; 8 15 Gramofoon: 8.03 Lichtbaken Pater De Greeve: 9.00 Cabaret; 10.00 Gramofoon; 10 45 Avondgebed: 1100 Nieuws; 1115 Katho liek Nieuws 11.20 Gramofoon; 11.30 Qrkef t Klaas van Beek. Zondag 15 December. HILVERSUM I. 8 45 Melodieën; 9 15 Pluimvee; 9 30 Gramofoon. 10 00 Geestelijk leven; 10 15 Kamerorkest. 10 40 Gedichten. 1100 Muziek en Zang 12.00 Volksheistel 12.30 Zondagclub. 12 40 Mannenkwartet13.00 Nieuws: 13.15 Orkest; 1350 Spoorwegen spreken: 14 00 Muziek. 14 05 Boekenhalfuur; 14 30 Muziek, 15.15 Film- praatje: 15 30 Concertgebouw Orkest: 16 00 Voor de vrouwen; 16.10 Dansorkest: 16 40 Dammen; 17 00 G.G. Cabaret: 17.30 Oome Kees je: 18 00 Nieuws. 18.15 Sport; 18.30 Strijdktach- ten- 19 00 Studiodienst. Voorganger us C. C. Pijpers; 20.00 Nieuws 20.15 Opera .Zar und Zimmerman"; 2*.45 Herscngymnast ek- 22 15 Weet je nog oudje? 22 45 Causerie; 23 Of Nieuws; 2315 Orgel: 23 45 Gramofoon. HILVERSUM II. 8.30 Hbogmis; 930 Nieuws; 9 45 Strijkorkest: 10.00 Geref. Kerkdienst. Vo rgangcr ds. J. C Maris 11.30 Gramofoon 1215 Boekenkwartier; 12.30 Concert. 13 00 Nieuws; 13.15 Concert: 13.30 Apologie; 13 50 Guitaar met muziek. 14 00 Sprookje. 15.15 „Ad-, vent"; 1600 Piano; 16 30 Ziekenlof; 17 00 Prot. Kerkdienst. Voorganger ds. J van Veen: 18 30 Gramofoon; 19 00 Orgel 19 15 „Kent gij Uw Bijbel?"; 19.30 Nieuws. 19 45 Sport; 20.07 De gewone man 20 15 Mpziek; 2100 Hoorspel; 21.15 Muziek; 2145 Gramofoon. 22.00 Nieuws; 22.20 R.-K. Volksuniversiteit; 22 35 Avondge bed. 22.50 Piano, 23.00 Septet; 23.30 Klaas vag Beeck. Maandag 16 December. HILVERSUM I. 19 00 Partij van den Arbeid; 19.15 Kamerkoor; 19 45 Landbouw, 20 00 Nieuwe 20 08 Dingen van de dag; 20.20 Orkest; 2120 Hoorspel; 22 45 Geestelijk leven; 23 00 Nieuws: 23 15 Dansmuziek. 23 45 Kinderzang. HILVERSUM II. 1900 Nieuws; 19.15 Pianot 19 40 Boekbespreking; 20.00 Nieuws. 22.15 Ac tueel geluid; 22 30 Gramofoon. 22 45 Avond* overdenking; 23.00 Orgel; 23.30 Orkest. BIJZONDERE MEDEDEELING. „Warmte in de winter". De Ricardo's, die gisteravond door autopech niet om 8 uur in het Nutsgebouw aanwezig konden zijn zij kwamen 10.30 uur vonden natuurlijk een teleurgesteld publiek. Het ste deel was intusschen weer huiswaarts ge keerd, enkele optimisten bleven en hebben nog gezellig eenige uren gedanst Vo?r. groote deel komen de Ricardo's echter avond weer terug en beginnen dan kloksiaf acht uur met hun show-programma „Warmte In de winter Kaarten blijven dus geldig en de Ricardo* hopen zich hiermede geëxuseerd te hebberv Dus allen alsnog vanavond naar „Warmte in de winter" in het Nutsgebouw. NUTSGEBOUW - SCHOONHOVEN, HET RADIO DANS- EN SHOW-ORKEST DE RICARDO'S onder leiding van LUl'K RIJKS, brengt U Vrildagavond 13 December WARMTE IN DE WINTER WILLY BENT en WILI.Y BI.FY. Zang. FLIP en TONNY met leugens e a. ver haaltjes bij Gitaar. DE CUBANO'S, een der beste Accors deon-duo's. LUCANO. Wervelwind op Xylophoon. DANSFESTIJN NA m. d. RICARDO'S tot 2 uur Aanvang 8 uur Entree: 1.50 en f 2.—» Alleen de zon is beier! (Advertenties.) KERK EN SCHOOL NED. HERV. KERK. Beroepen te Slulwijk candldaat A. Baars t« Gorinchem. Bedankt voor Den Bommel ds. C. C. T, Postma te Jaarsveld. Beroepen te Bleiswijk (toez.) ds. A. J. Wijn- maaien te Leerbroek. GEREF. KERKEN. Beroepen te Kampen (vacature-dr. C. N, Im^<°ta) ds. R. de Vries te Alblasserdam. MARKTBERICHTEN. BODEGRAVEN. Kaasmarkt. Aanvoer 15 partijhn. Noteering le soort met rijksmerk f 2.062 09. 2e soort met rijksmerk t 22.04, Handel matig. GOUDA. 12 Dec. Veemarkt. Voor 49 runderen kwam een noteerinj; tot stand van f 300400, voor 22 magere varkens was de no teering f 2030, voor 237 biggen f 10—18 HeA bedrijfschap voor vee nam 27 nuchtere kalve ren en 142 schapen over Voor 21 bokken en geitèn was de noteering f 15—40. De handel was redelilk. Kaasmarkt. 7 partijen kaas aangevoerd, le kwal. met rijksmerk f 1 61—1.63. 2e kwal. met rijksmerk f 1.87—1.59. exclusief f 0.45 toe» slag. De handel was matig. J TWEEDi; BLAD. NIEUWSBLAD VOOB ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. ScliümllOTaucht Cour»-! NAi.'ïïAU 1? T "■Y.l.r.n 1918. taksche onverschilligheid Een groot, een veel te groot percentage landgenooten heeft blijk gegeven onverschil lig te staan tegenover een naderende beslis sing, waarvan voor het eigen land en voor een groot rijk aan den evenaar uitermate veel afhangt. En juist in deze tijd is hel gevoel van eigen waarde en van eigen k-acht onmisbaar noo dig. Verslappende invloeden doen zich gelden en we verliezen uit het oog dat ons land en onze verbinding met Nederlandsch-Indiè door andere sta'en met baatzuchtige gedachten in het oog wordt gehouden. We zullen hier niet vroegere tijden ln her innering gaan brengen, de gouden eeuw, met de kloeke strijd tegen de Spanjaarden, we leven in onze eigen tijd en daarmede moeten we rekenen. We moeten meer en scherper begrijpen, dat Nederland is een land van vrij heid, met een beschaving, waarover we met beschaamd behoeven te staan. Om die positie te behouden, moeten we aan ons zelf eischen stellen, hooge eischen en niet onverschillig en sloom ons gedragen bij belangrijke aangelegenheden. Wat er met Indië gaat gebeuren, raakt onze levensbe langen en de onderteekening van he't ver drag zal een onheratelbare slag toebrengen aan land en volk. Wat het Nederlandschè volk blijkt noodig te hebben is nieuwe levensmoed, krachtiger werkzaamne.d, meer wilskracht, afschuw voor het midde'matige, haat aan gemakzucht, le venwekkende gisting en gezonde belangstel ling voor de zaken des land. Te veel denkt men nog: ,,'t Zal mijn tijd duren" of „Ik kan er toch mets aan veran deren", of „Waarom zal ik me druk maken, er zijn genoeg anderen die het doen", of „Ik weet er niks van en dus kan 't me niet sche len". Verander dat in verkwikkende aan dacht voor wat om u gebeurt en wacht niet tot schuring van wreede omstandigheden of wrijving van zware verliezen u wekken in een tijd, dat uw belangstelling niet meer kan tateu, omdat het onherroepelijke dan zal zijn voltrokken. Leven is nog iets anders dan een' beroep uitoefenen en zorgen voor voedsel en dek king. Dit is zeker plicht, maar men moet ook menscii, volledig mensch zijn. Het land, waar reder alleen maar er naar streeft behoorlijk gehuisvest te zijn, kan zich niet handhaven. Men moet leven en om te leven moet men een doel hebben, een liefde, een ideaal, een verlangen. De zorg voor iets hoogers moet die vcor het bestaan beheerschen. We zijn ciaar nog ver vandaan, althans het aantal landgenootei} dat geen belangstelling toont voor dat hoogere, voor dat wat niet tot hun enge wereldje behoort, is veel te groot. We hopen dat de 5 oorlogsjaren daaraan schuld hebben en dat we spoedig weer wor den „een levend volk dat werkt aan zijn toe komst". Q K. PLAATSELIJK NIEUWS. Aibtasserdun. „Z w ij n t j e s j a g e r s". Van de een dezer dagen vermelde rijwiel- dielotal Is inr.iddels gebleken, dat de politie zich over het karretje had ontfermd. Een an der rijwiel werd gestolen. Bleskensgraaf. Met de voorbereidende werkzaamheden voor de bouw der kerk is men zoover gevorderd, dat spoedig de eerste steenlegging kan geschieden. De consistorie kamer zal hst eerst worden opgetrokken. Capelle a.d. IJssel. Chr. Besturen bond. De verschillende Chr. Vakorgani saties ln Capelle en Kral. Veer hebben een Chr. Besturentond opgericht. Voorz. is de heer Fr. Jongeneel, Buffelstraat 57. Wegcn3 vertrek naar Rotterdam-Zuid, waar hij bij een zijner kinderen zijn intrek hoopt te nemen, verliest onze gemeente als ingezetene dea heer W. de Groot, die gedu rende de laatste 25 jaar magazijnmeester was op werf I, der firma A. Vuijk en Zonen s Scheepsbouwwerven. De heer De Groot had ook een actief aandeel in het publieke leven. Hu was ruim 40 jaar penningmeester der Chr. Schoolvereeniging pan de IJsselmondschelaan en tevens ruim 25 jaar koster der Ger. Kerk te Kralingsche Veer. Hoog-Blokland. In de grienden aan de Blok- landsche Weg hebben arbeiders een prachtige das gevangen. Om hun pels hebben deze zeid- saam voorkomende dieren groote waarde. Hedenavond houdt de Herv. Jongelings- ▼ereeniging „K.A.L.E.B." haar jaarvergade ring. Hoornaar. Herkozen werden als ouderling der Ned. Herv. Kerk de heer A. Aanen Azn. en als diaken de heer A. Aanen Ezn. De heer S. had een paar nieuwe klom pen voor de* deur uitgetrokken. Later bleek, dat een ander zich erover had ontfermd. De heer T. van de Griend ving in de Lage Giessen een snoek van 11 pond. Krimpen a.d. Lek. De heer A. van Duyven- dijk ls benoemd tot opzichter bü het Tech nisch Bureau in de Krimpenerwaard. In de plaats van mevr. v. d. Linde is tot bestuurslid van de Vereeniging van Vrijz. Hervormden gekozen de heer N. Boerboom. Burgemeester en wethouders hebben de stithting „Eigen Haard" geplaatst op de lijst van instellingen van weldadigheid. Krimpen a.d. IJssel. Dutvententoon- stelling. De P.V. „De Vriendschap" hield een geslaagde tentoonstelling. Ingezonden waren 200 duiven. Als keurmeester fungeer de heer Unterhorst. uil Rotterdam. De prij zen werden als volgt toegewezen: Oude doffers onbevl le C. Twift. 2e H. Braanker. 3e J G. Noorlander. 4e G. de Bruijn. Z.E.V. M. van Mullem. E.V. P. Neef, E.V. J. Nobel. Duiven oud onbevl - le T Baas. 2e L. Ponsen, Z E.V. G. de Bruijn. E.V. M. Twigt. Jonge doffeers onbevl.: le G. de Bruijn. 2e J. de Mik. 3e D. Ritskens. 4e F Treure, E V. 5e A. Huisman. Z.E.V. J. de Mik. Z.E.V. B. de Groot, E.V. J. de Mik Duiven Jong onbevl.: le M. Twigt. 2e E. Twigt, 3e J de Mik. 4e B. de Groot. E.V. A. Huisman, E.V. P. Neef. E.V. G de Bruijn. Jonge doffers bevl.: le D. Ritskens. 2e M. Twigt, 3e E. Twigt, 4e en 7e J. Buijs 5e en 6e J. G Noorlander. 8e A. Visser. Z.E.V. G. de Bruijn, E.V. C. Twigt. Duivinnen jong bevl.: le P. van Buuren, 2e H. Braanker. 3e J. Veer. 4e J. A. Ver- maat. 5e D. Ritskens. 6e G. de Bruijn. Z.E.V. P Neef en E. Twigt. E.V. J. G. Noorlander en S. Visser. Late doffers jongen: le Adr. Spek, 2e J O. Noorlander. 3e D Ritskens. 4e M. van Mul lem. Z.E.V. J Nobel en A. Huisman, E.V. G. de Bruijn. Duivinnen late jongen- le J. Veer. 2e H. Braanker. 3e C Twigt. 4e G. de Bruijn. 5e P van Buuren, E.V. J. G. Noorlander en G. de Bruijn. Late doffers Jonge onbevl.: le D. Ritskens. Duivinnen late jonge onbevl. le J A Ver- maat. 2e J Nobel. 3e F. Treure. E.V. D. Rits kens Oude doffers bevl le T. Baas. 2e B de Groot. ZT.V J. Nobel. E.V. G. de Bruijn. Duivinnen oud bevl.: le E. Twigt, Z.E.V. B. de Groot en G. de Bruijn. Ottoland. Onder het vee van den landbou wer B. komt mond- en klauwzeer voor. SJolwUk. In de Cursus Maatschappelijke Vragen, uitgaande van de Ned. Hervormde Kerk, hoopt Woensdagavond 18 December te half acht mr. G. J. van Heuven Goedhart, oudTminister en lid van de Tweede Kamer, in de openabre school op het dorp te spreken over het actueele onderwerp: „En nuIn donesië". Gemeenteraad van Schoonhoven. De gemeenteraad kwam Donderdagavond in een spoedeischende vergadering bijeen, waar bij alle leden tegenwoordig waren. Na opening der vergadering, stelde de voorzitter, burgemeester A. M. Nieu wenhuisen, ais eenig punt aan de orde een voorstel van B en W. tot aankoop van grond op het Hofland. Spr deelde mede, dat het college naar afnleiding van de onlangs in een besloten zitting gevoerde bespreking aan wethouder Deerenberg opdracht had ge geven, om ln onderhandeling te treden met den heer A. N. Oskam. Als resultaat daarvan las spr. thans de raad een voorloopige koop akte voor. Ze heeft betrekking op een terrein van 3 60.80 H A, gelegen op de hoek van de Opweg en de Singel, waarvan een gedeelte in gebruik is bij de Voetbal- en Athletiek- vereenigtng „Schoonhoven". De koopsom be draagt t 35.000, waarbij komt een vergoeding van f 2.500 voor de opstal. De heer N. K. Kok merkt op, dat bij de bespreking in ae vorige vergadering de grootte van het stuk grond nog niet nauw keurig vaststond. In verband daarmede vraagt spr. of in de nu genoenide oppervlakte ook water is begrepen. Weth. Deerenberg antwoordt daarop, dat, voorzoover hij het op dit oogenblik kan nagaan, hier grond is bedoeld. Er kan ech ter ook eenig water bij (fcijn. De voorzitter legt nog een Verklaring over van den heer J. P. Faay, die daarin als voorzitter van de genoemde sportvereeniging voor de kostende prijs van f 1,100 haar recht cp een gedeelte van de opstal aan de gemeen te ter overname aanbiedt. Weth. Deerenberg licht dit achrijven toe met de mededeeling dat de opstal bestaat uit de afrastering, een schuur en een bar. „Sportclub" heeft een gedeelte daarvan in ge bruik als kleedkamer en het leek B. en W. ongewenscht die toestand te handhaven, mede m.-t het oog op het toekomstig gebruik van het terrein voor de scholen. Het is daarom noodig, de kostèn, die de vereeniging inder tijd voor het recht van gebruik heeft ge maakt, aan haar te vergoedan. Voor datzelfde bedrag wil Sportclub namelyk dat recht aan de gemeente overdoen, die het lokaal dan zelf kan gebruiken als dat noodig is. De voorzitter bevestigt deze woorden met de toelichting, dat B. en W. graag baas in eigen huis willen zijn. De heer Simons meent goed te nebben begrepen, dat het voorstel van B. en W. al leen betrekking heeft op de aankoop, en dat het hier dus niet gaat over de bestemming van de grond, Weth. Deerenberg lijkt het wel goed, dal de raad er tevens de Uitspraak bij doet, dat de grond bestemd is voor sportterreinen, wat den voorzitter de aandacht doet ves tigen op een feit dat niet mag worden ver geten, namelijk dat de gemeente ongeveer 1000 militairen herbergt, dis dringend behoef te hebben aan den gelegenheid tot sportbe oefening. in verband daarmede heeft spr. over deze aangelegenheid overleg gepleegd met den garnizoenscommandant, die bereid bleek de gemeente de noodige hulp te bieden, om de terreinen in de kortst mogelijke tijd in or de te maken. Weth. Deerenberg voegt hieraan nog toe, dat als de raad niet voorne mens zou zijn, om een sportpark aan te leg gen, er ook geen behoefte zou bestaan voor de aankoop van deze grond. De heer Simons hoort nu reeds van een „sportpark" spreken. Hij wijst erop, dat we hier niet in Amsterdam zijn. Die bestemming zal dan ook nog nader «moeten worden be zien. De voorzitter antwoordt, dat dit na tuurlijk in de bedoeling ligt Intusschen moet de raad echter een doel voor oogen hebben, al hebben B. en W. dan ook nog geen defini tief plan. Weth. Peerbolte acht het onnoodig, hier verstoppertje te spelen. De raad zal moe ten besluiten, deze grond, althans in principe, te bestemmen voor sport en dat daarbij zal komen, dus bijvoorbeeld niet voor woning bouw. Tenslotte brengt de voorzitter Inde eerste plaats in rondvraag het voorstel tot aankoop van de grond van den heer Oskam. Het wordt met alg. stemmen aangenomen. Daarna wordt overname van het gebruik van het kleedlokaal van Sportclub in stemming gebracht, waarmede de raad zich op dezelfde .wijze vereenigt. Tenslotte wordt gestemd over een voorloopig voorstel om de grond te be stemmen als sportterrein .hetwelk wordt aan genomen met alleen de stem van den heer Simons tegen. De vergadering wordt daarop gesloten. 0FF1CIEELE PUBLICATIES. DISTRIBUTJEDI^NST ALBLASSERDAM. Uitreiking Bonkaarten le en 2e periode 47 aan niet-selfverzorgers (normaalverbruikers): Te Nieuw-Lekkeriand Dinsdag 17 December 1946 v.m. 9.30—12 uur wijk B t m. A. Pols; n.m. 1.30—3.30 wijk B t.m. A. Pols; Woensdag 18 December 1946 v m. 9 3012 uur wijk A en "B tot einde; n.m. 1.30—3.30 giur wijk A en B tot einde. Te Oud-Alblas Donderdag 19 December 1946 v m. 9.15—12 uur letters A t.m. F; n.m. 130 3.30 uur letters G t.m. L; Vrijdag 20 December 1946 v.m, 9 15—12 uur letters M t.m. S; n.m. 1.30—3.30 uur letters T t.m. Z. DISTRIBUTIE DIENST GOUDA. SCHOENEN. Houders van Tweede Distributiestamkaarten wonende te Gouda en Stolwijkersluis. w er stamkaartnummers op het cijfer 2 eindigen, voor zoovei zij geen schoenenbon hebben ont vangen. kunnen na 1 Januari 1945 volgens on derstaand schema een schoenenbon afhalen aan het gebouw van den distributiedienst Westhaven 33 loket 9 Maandag 16 Dec. A—B C; Dinsdag 17 Dec. D—E—F—G—H, Woens dag 18 Dec I—J— K—L. Donderdag 19 Dec. M _N—O—P. Vrijdag 2fl Dec. Q—R—S—T—U; Zaterdag 21 December VWX—IJZ. De uitreiking van schoenenbonnen vindt plaats t e Berkenwoude Maandag 16 Dec.; Stolwijk Dinsdag 17 Dec Haastrecht Woens dag 18 Dec. Gouderak Donderdag 19 Dec., Vlist Vrildag 20 December in het gebouw van de uitreiking. Afhalen formulieren rijwielbanden. De Leider van den Distributiedienst te Gouda maakt bekend, dat zij. die meenen hiervoor in aanmerking te komen, aanvraag formulieren voor rijwielbanden kunnen afha len en indienen aan loket 1 en 2, Westhaven 33 alhier, van 16 Dec. t.m. 21 Dcc. 1946. Stamkaarten en e.v.t. werkgeversverklaring moeten hierbij overgelegd worden. De for mulieren moeten duidelijk en volledig wor den ingevuld. Strepen en of doorhalingen ma ken de aanvraag ongeldig. Inwoners van Berkenwoude, Stolwijk, Haastrecht, Gouderak en Vlist, kunnen deze formulieren afha'en aan het zittingslokaal in hun gemeente, op den eersten zittingsdag na deze publicatie. Het inleveren kan geschieden den week daarop. Verder gelden voor hen dezelfde bepalingen. DISTRIBUTIEDIENST LOPIK. In verband met de samenvoeging der Dis tributiekringen LopikIJaselstcin zijn de da gen en uren. waarop de kaontoren te Lopik. W illige-Langerak en Uitwee geopend zullen zijn, per 16 December als volgt vastgesteld: Lopik Maandag 930 uUr tot 12.30 uur Alg. Zaken. Dinsdag 9 30 uur tot 12.30 uur Detaillisten. Donderdag 9.30 uur tot 12.30 uur Detaillisten. Vrijdag 9.30 uur tot 12.30 uur Alg. Zaken. Uiiweg: Maandag 14 uur tot 15.30 uur Alg. Zaken. Willlge-Langerak: Woensdag 9.30 uur tot 12 uur Alg. Zaken DE LF.TDER VAN DEN DISTRIBUTIE DIENST. DISTRIBUTIEDIENST SCHOONHOVEN. Uitreiking bonkaarten. De Distributiedienst Schoonhoven maakt bekend, dat nieuwe bonkaarten zullen wórden- uitgereikt voor niet-zelfverzorgers te: Schoonhoven op Maandag 16 Dec. van 912 u. en van 1.30—3 u. voor de letters A t.m. F; op Dinsdag 17 Defc. van 912 uur en van 1.30—3 uur voor de letters G. tm. L. op Woensdag 18 Dec. van- 912 uur en van 1.303 udr voor de letters M tm. S; op Donderdag 19 Dec. van 9—12 uur van van 1.303 uur voor de letters T t.m. Z. Medebrengen alle stamkaarten Bonder In legvellen. Inlevering door detaillisten. De distributiedienst Schoonhoven maakt bekend, dat in verband met de komende feestdagen de volgende regeling is getroffen ten aanzien van de in te leveren bonnen. In de week van 1521 Dec. kunnen naast de normaal ih te leveren bonnen, ingeleverd worden de bonnen voor zoover voorradig van de art. versnaperingen, suiker, brood, bloem, boter, margarine, kaas eieren, vleeschwaren en tabak. De genoemde artikelen moeten wor den ingeleverd op een tienvoud, daar Voor deze artikelen evenredige bevoorrading niet geldt. In de Kerstweek mag uitsluitend wor den ingeleverd door slagers en bakkers. In de week van 29 Dec.4 Januari is gelegenheid de resteerende bonnen van bovengenoemde artikelen in te leveren, aangevuld tot een tienvoud met de dan geldige bonnen. Daar naast vindt de normale inlevering plaats van •de artikelen waarvoor wel de evenredige be voorrading geldt. Uitreiking schoenenbonnen. De Distributiedienst Schoonhoven maakt bekend dat zij wier stamkaartnummer ein digt op een 2 hun schoenenbonnen kunnen af halen te: Schoonhoven Op Dinsdag J7 Dec. van 9—12 uuf en van 1.303 uur, Ammerstol op Dinsdag 17 Dec. van 912 uur; Bergam bacht op Woensdag 18 Dec. van 912 uur en vap 1.303 uur. Medebrengen stamkaart en inlegvel. DISTRIBUTIEDIENST SLIEDRECHT. Uitreiking schoeaenbonnen. Onder overlegging van de 2e distributie- Stamkaart en het nieuwe inlegvel kunnen personen, wier T.D. een nummer draagt, waarvan het laatste cijfer een 2 (twee) is, en die na 1 Jan. '45 nog geen bon voor gewone, Amerik. of beroepsschoenen hebben ontvan gen, een schoenenbonnen naar keuze afhalen. Kinderen, geboren na 31 Mei '44, die den leef tijd van 10 maanden hebben bereikt, komen onmiddellijk voor een schoenenbon naar keuze in aanmerking. De uitreiking geschiedt als volgt: Streefkerk: Maandag 16 Dec. van 10-12 uur. Wijngaarden: Maandag 16 Dec. van 2—3 uur. Brandwijk: Dinsdag 17 Dec. van 9.30—11.30 u. Lieskensgraaf: Dinsdag 17 Dec. van 1—2.30 u. door JAN KIJKUIT. Teun heeft een vriend in Berkenwoude Hij komt wel eens bij ons op visite en als Teun gelegenheid heeft om mee te rijden, gaat hij hem bezoeken. Van de week kwam Knillis en met welbehagen zaten de twee oude heeren over hun eigen woonstreek en gebeurtenissen te praten. De bezoeker sprak natuurlijk over Perkouw en wij ook. Jod is de eènige, die al tijd deftig en officieel die gemeente aanduidt met de voile giorieuse titel van Berkenwoude. Toen Knillis binnenkwam, stond de radio aan en zond muziek uit, maar tante zette het apparaat of om de conversatie niet te storen. „Je kunt wat mijn aanbetreft, dat ding best laten draalen," zei Knillis. „Ik hoor graag een meziekie. as je d'r maar aan denk. dat je bij zang de lamp aansteekt en bij muziek niet." ..De lampen moeten altijd branden," onder richtte Jod. „anders komt er geen geluid uit „Wat je zegt," zei Knillis verbaasd. „Ja, Jod. dat wist ik al. toen jij nog in de luiers lag want dat is toch zeker nog zoo bar niet geleden." „Dat heb je mis. Knillis." antwoordde Jod vr:end'!ijk. t^en ik zoo klein was. bestond er nog geen radio." „Afijn, dan heb jij die misschien wel uitge dacht. maar ik bedoelde niet de lampen uit de radio, maar die in de kamer." ..Dat begrijp ik niet," voegde tante er bij. „Wat hebben de lampen van het licht met de radio te maken?" „Zal ik uitleggen. Onderlaast hebben we in Perkouw een zanguitvoering gehad. Mooi was wel wel een man 2300. Nou was 't een mira kel was en ik denk. dat ze nou nog bezig ben nen met applaudiseeren. Dat zaal was vol. ze- kel weel een man of 2300. Nou was 't op die dag geen donkere avond, maar alle straa - verlichting brandde volop en dat vonden die mannen van het kezert kwamen noppes." „De vrouwen toch zeker ook. Knillis?" vroeg ik. Hij dacht een poosje na over mijn vraag en ging voort: „As ik zeg de mannen dan meen ik al die menschen bij mekaar en wij zeggen dan voor 't gemak: de mannen. Goed dan. dat was dan tot zoover. Maar nou komp er een poosje te rug weer een meziekuitvoering. geen zang, maar meziek, twee avonden achter mekaar en allebei de avonden weer een volle zaal. Toen was 't wel een donkere avond en toen brand de er geen een pitje van 't electriek. Daarom zeg ik, dat je bij zang de" lamp moet aan draaien en bij meziek niet, want dat schijnt zoo te hooren." „Ik denk. dat de man. die de lampen moeat aandraaien, zelf naar het concert is geweest en vergeten heeft het licht te ontsteken," op perde Jod. „Dat kan best zijn. dat je dat denk," ver volgde Kniüis onverstoorbaar. maar dart hebbie 't toch glad mis. Ik heb 't hem zeivers gevraagd en hij zei, asdat-ie bij de zang wel de boodschap had gekregen om de pitjes te la ten branden, maar bij de meziek niet. En hij zee er bij. dat je maar eep kftoppie in het ge meentehuis teb om te draaien om alle lam pen te laten branden as gekken." „Gekken branden niet. Knilles," wees Jod terecht. Neen, daar hebbie gelijk in Jod. die praten alleen maar. niewaar?" „Wel." voerde ik san, „het zal zijn. dat het gemeentebestuur voor de zuinigheid is en niet te v.el stroom wil verbruiken." „Dan bennen ze Itoch alleen maar zuinig bij mec.Ci. en n.ct u,j en uu- va.. et elektriek dat gaat best hebben zij mijn ver teld. Neen Jan. dat is 't m nie. Ik denk. dat de zang mooier uitkomp as buiun de lantaarns branden en daarom geef ik jullie de raad om jullie lamp ook aan te ste ken as er zang uit de radio komp. Ik ben ook naar het kezert geweest en heb in 't don ker gestruikeld en me krie bezeerd. Ik ben er mee naar den dokter gegaan, maar die zee. dat 't nilfcs was en 't was o k niks. Maar cue dok ter hr.d een boek. en dat gong over Perkouw vertelde hij mijn. Hij liet 't mijn zien. 't was een heel hoofdstuk en daar stong boven „Een denkooien rond Perkouw". ..Er zal Berkenwoude gestaan hebben, denk ik," kon Jod niet nalaten te zeggen. „Dan mot ik je alweer hetzelfde zeggen, Jod. dat je dat wrj kan oenken, maar dat je 't weer glad mis «mt». Er stong Ferkouw en as je naar den dokter wil gaan, dan zal hij 't misschien jou ook wel laten zien. Maar heele- maal zeker ben ik daar toch niet," voegde hij eT weifelend bij. „Daar stond in. dat er vroe ger'veul en veul meer eendenkooien in ons land waren, maar dat wij nou toch nog meer zuklce kooien hebben dan alle andere landen ■samen. Js dat effen wat? En dan een heel ver haal over hoe de kooiker met die man, die 't boek heb geschreven, is meegegaan en wat of dat-ie allemaal verteld heb en over de schraal- lancicn en hoe die op de wereld zijn gekomme en allemaal namen van planten en blommen, die daar alleen maar jjroeien." „Stond er niks in van deze kant op?" infor meerde Teun. „Jawel," zei Knilles, .daar stong In. dat er hier zoo'n rare ouwe vent woont, maar dat je dat hie kan zien. omdat z'n neef Jod. nog veul raarder is." PREDIKBEURTEN. Zondag 15 NED. HERV. AMMERSTOL 10 uur ds. Hugenholtz. - Herv. Geref. Evang. Gebouw. 10 en 6.30 uur de heer De Groot. ARKEL 6 30 uur ds. Kraal. BEN SCHOP 9.30 en 6 uur ds. Abbringh. BERG AMBACHT 9.30 en 6 30 uur ds. Ewoldt. Collec te Kerstfeest. - Uitgetredenen Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur Leesdieust. BERKENWOUDE 9.30 uur ds. Priester. BLESKENSGRAAF 9.30 uur waarschijnlijk Leeskerk. 6.30 uur ds. Tuk ker. BOVEN-HARDINXVELD 9 30 en 6 uur ds. Kraaij. BRANDWIJK 9.30 en 6.30 uur de heer Stolk. g.-o. te Kralingsche Veer. CAPELLE a.d. IJSSEL 10 en 4.30 uur ds. Flink. GIESSEN DAM 9.-<- 10.45 en 6 uur ds. Stelwagen. GIES1 SEN-NIEUWKERK 3 30 uur ds. Breure; 6.30 uur onbekend. GIESSEN-OUDEKERK 9.30 uur ds Poort. Restauratiecollecte. GOUDERAK 9 30 uur ds. Huls, van Gouda, Bediening van hei H. Avondmaal; 6 30 uur de heer De Wit, Nabetrachting. GROOT-AMMERS 9.30 uur *ds. Dcmsté- 6 uur ds. Haverkamp, van Langersk. HAASTRECHT 10 uur ds. De Voogd van der Straaten. - Ned. Herv. Geref Evangelisatie. 9.30 en 6 30 uur evangelist De Pater. HEI- en BOEICOP 9.30 en 6 uur de heer Matze. g.-o. te Gouderak HOOG-BLOKLAND 9.30 en 6.30 uur ds. Pelleboer. HOORNAAR 9.30 en 6 uur ds. Van der Linden. JAARSVELD 9.30 en 6 uur ds Posjma KINDERDIJK )0 en 6 uur de heer Vroegindewei, van Middelharnis. KRIMPEN a d. LEK 10 uur de heer De Groot, g -o. te Nieuw-Lekkerland; 6 30 uur ds. Enkelaar. KRIMPEN ad. IJSSEL 10 en 6 uur ds. Buis kool. LEKKERKERK 10 uur ds. Van Dijk - Herv. Evangelisatie. 10 en 6 uur de heer Loon- stra. van Westergeest. LEERBROEK 9.30 en 6 30 uur ds. Wijnmalen. LOPIK 9.30 en 6 uur ds De Vries. MEERKERK 9 30 en 6 uur ds. Schroten. MOLENAARSGRAAF 930 uur ds. Tukker, van Bleskensgraaf6 30 uur Lees- dienst NIEUWERKERK a.d. IJSSEL 10 uur dé. Volleweider: 7 uur ds. Kalf, van Rotter dam, Jeugddienst. NIEUWLAND 9.30 uur ds. Laurense. NIEUW-LEKKERLAND 10 uur ds. Van Dorssen Voorbereiding H. Avondmaal: 6 uur ds. Van Dorssen. NOORDELOOS 9.30 *n 6 uur ds. Eijsinga. OTTOLAND 930 uur ds. Anker; 6.30 uur onbekend. OUDERKERK a.d. IJSSEL 9 30 uur ds. Enkelaar. van Krimpen a d. Lek. Doopsbediening: 6 30 uur ds. Koole, van Gouda - Wijkgebouw. 9 30 en 6 30 uur de heer De Redelijkheid, g.-o. POLSBROEK en VLIST 9.30 en 6 30 uur de heer Van der Kraats. g.-o. te Nieuw-Lekkerland'. REEUWIJK Dorp. 9 30 en 3 uur ds. Goedhart. SCHELLUINEN 9 30 uur ds. Dorsman. Doopsbediening: 6.30 uur de heër Kruis SCHOONHOVEN 10 uur de heer Van der Hoeven, g.-o. te Waddinx- veep; 6 uur ds. Van den Heuvel. - Minder heidsgroep. Zaal Muilwijk. 1030 uur ds. De Kluis, van Rotterdam. SLUIPWIJK 10 uur ds. Elzinga. van Gouda: 6.30 uur ds. Korevaar. SLIEDRECHT 9 45 uur ds. Kwant; 6 uur ds. Van den Akkër. STOLWIJK 10 uur ds. Van Ewijck. STREEFKERK 10 en 6 30 uur ds. Bar- neveld. van Woerden. WILLIGE-LANGERAK 10 uur ds. Van den Heuvel, van Schoonhoven, Bedijenins H. Avondmaal: 6 uur de heer Van der Hoeven, g.-o. te Waddlnxveen. LANGE- RA9K 9.30 en 6 uur ds. Haverkamp. NIEUW- POORT 10 en 6 uur ds. Van Malenrteijn PA PENDRECHT 10 en 6 uur de heer Asmus. R.-K. KERK. CAPELLE a d IJSSEL. Kapel Kruisverheffing. Nijverheidstraat. 8 en 10 uur H. Mis. SLIE DRECHT 8 uur H. Mis. REM GEREF. GEMEENTE. SCHOONHOVEN 's av. 6.30 uur ds. Van Royvan Boskoop. WF VRIJZ. HERVORMDEN. ALBLASSERD AM-N W.-LEKKERL AND 10 30 uur ds. Boersema. KRIMPEN a.d. LEK 3 uur dr. Tjalsma. MEERKERK. Zaal van den heer D. C. de Kuijper. 's av. 7 uur ds. Westmeijse, van Rotterdam. SLIEDRECHT 4 uur ds. De Nie. GEREF KERKEN. EENSCHOP 9 30 en 6 uur candlaat Van der Horst, van Den Haag. BERGAMBACHT 10 en 6 uur ds. Terhaak BOVEN-HARDINXVELD 9.30 en 6 uur ds. Schut, van Noordeloos. BRANDWIJK 9 30 etl 6 uur ds. Moens. van IJmuiden. CAPJCLLE a.d. IJSSEL. IJssel- mondsche Laan 10 en 5 uur ds. Elshout. van Capelle a.d. IJssel. - Gymnastieklokaal. 10 en 4 uur ds Feenstra. GIFSSENDAM 9.30 en 6 uur dr. Matter. HAASTRECHT 9-30 en 6.30 uur ds. Visser. KRIMPEN a.d. LEK 10 en 6 uur ds. Brunsting. KINDERDIJK geen Dienst. LEKKERKERK lo en 6 uur ds. D<? Wit, van Rolterdam-Delfshaven. MEERKERK 9.30 en 6 uur ds. Potma. NIEUWERKERK ad. IJSSEL 9 30 en 6 uur ds. Hagebeek, em.-pred. te Vlaar- diogen. NIEUW-LEKKERLAND 10 en 6 uur ds Hoeksema. van Zwartemeer (Dr.). NOOR DELOOS 9.30 en 6 uur Leesdienst- OTTOLAND 9.30 uur Preeklezen 6 30 uur ds Van Munster, van Gorinchem. OUDERKFRK a.d. IJSSEL 9 30 en 6 uur ds. Vogel. PEURSUM 9 30 uur ds. Buffinga. van Rotterdam, Bevestiging can dldaat Van Bekkum: 2 uur Intrede ds. Van Bekkum. REEUWIJK 10 en 5 uur ds. Van der Stoel, van Boskoop. SCHOONHOVEN en WIL LIGE-LANGERAK 10 en 6 uur ds. De Ruiter. SLIEDRECHT 9.30 en 6 uur ds. Van ToL PAPENDRECHT 10 en 4 uur ds. Hoekstra, ean.-pred te Rotterdam. GEREF. KERKEN (Art. 81). GIESSENDAM 9 30 en 6 uur ds. De Graat KINDERDIJK 10.30 en 6.45 uur ds. Van Kamp. LANGERAK 9 30 en 6 uur ds. Heij. PAPEN» DRECHT 10 uur Leesdienst; 5 uur ds. Over- «em. van Sliedrecht; SLIEDRECHT 8 en 3 uur ds. Overeem. NED. GEREF. GEMEENTE. CAPELLE a.d. IJSSEL. IJsseldijk. 10 en 4 uur ds. Kraayeveld. GEREF. GEMEENTE. ALBLASSERDAM 10 en 6 uur ds. Van den Woesiijnè. GIESSENDAM 10 en 6 uur Lees dienst. NIEUWERKER& a.d. IJSSEL 0.30 en 3.30 uur Leesdienst. GEREF. GEMEENTE H.V. SLIEDRECHT 10 en 6 uur ds. Overduin. VRIJE GEREF. GEMEENTE. GIESSENDAM 10 en 6 uur Leesdienst. OUD GEREF. GEMEENTE. CAPELLE a.d. IJSSEL. Bermweglaan. 10 en 5.30 uur ds. Vlot. - Bermweg 362. 10 en 4 uur ds Van Dijk Buffelstraat 10 en 5 uur de heer De Jong. SLIEDRECHT 10 en 6 uur de heer De Jong GIESSENDAM 10 en 6 uur de. Van der Poel. PAPENDRECHT 10 en 6 uur de heer Kolijn. SLIEDRECHT 10 en 6 uur de heer Bijkerk. CHR. GEREF. KERK. MEERKERK vermoedelijk Leesdienst. NIEUW- POORT 9.30 en 6 uur ds. Overduin. NOOR- PELOOS 0.30 en 6 uur ds. Jongeleen. SLIE DRECHT 9.30 en 6 uur ds. du Marchfe van Voorthuizen. PAPENDRECHT 10 en 6 uur ds. Van der Knijff. EVANGELISATIE. SLIEDRECHT Maranatha. 5 45 uur Dienst LEGER DES IïEILS. SCHOONHOVEN Zaterdagavond 7 uur Bid stond; 7.30 uur Straa'.zaru?. Zondag: 10 uur Hei- ligingsdienst; 3.30 uur Verteluur Ned. Indië; 7 uur Verlossingsdiens* onder leiding van maj. Ch Cardinaal. SLIEDRECHT gewone Diens| onder leiding van kap. Mast. De Wereldreis van Pietje Pluis en Jantje Joppe door G. TH. ROTMAN 19. Dat het oneerlijk was, om zonder kaartje in den trein te sluipen, hadden onze twee vrienden óók al niet overdacht. Ze deden net alsof ze thuis waren en lagen gezellig te keu velen. Bij het volgend station echter (het was een boemeltrein) stapten twee mannen in. De een was een struische boer. met zoo'n stel van die kerngezonde handjes aan z'n lijf; de an der was een nuffig meneertje met mooie ge lakte nageltjes en 'n veel te kort jasje aan. 20. Het meneertje pakte voorzichtig een paar dun-gesneden boterhammetjes uit en begon er aan te peuzelen als 'n eekhoorntje. Toen nam hij een slok uit een fleschje, dat hij bij zich had. „Hé", dacht Jantje, die bo ven den boer lag, en het fleschje open hoor de doen, „kon ik ook maar wat drinken!" En hij sloeg z'n hand al aan de flesch met koude thee, die hij van huis meegebracht had. Maar hü durfde zich niet verroeren.

Schoonhovensche Courant | 1946 | | pagina 2