Nog lichte vorst. BINNENLAND. Tooneel SCHOONHOVEN. PLAATSELIJK NIEUWS. RECHTSZAKEN. Wat zal in Indië gebeuren? Uit de Radio-programma's. mum de herders. KERK EN SCHOOL 2 OTTnrrWSBLAD VOOR EUTO-HOLLAND IN UTRECHT HchoenhovMtaclie Courant. DINSDAG 84 DFCFMBFR 1* Verwachting tot Dinsdagavond: Licht® vorst tot temperatuur om het vriespunt. Wpinig of geen neerslag. tvla- tige wind uit Zuidelijke richtingen. MAANSTAND. Wassende Maan 24 December: Op 9.51. onder 17.03 25 December: Op 1036 onder 81.01. -w 26 December: Op 11.11, onder 19 08. J 27 December: Op 11 38. onder 20.19 31 December Eerste kwartier. DE WARE CHRISTEN. Wie las of boorde van de gruwelen door de Dultschers in hun kampen op millioenen on- schuldigen gepleegd, wendde zich met weer- *ln, afschuw, wraak- of haatgevoelens af van die beulen. Een jonge vrouw uit Den Haag mej. N. Epker deed anders. Zij is zelf opgesloten geweest in een kamp bij Hamburg, zy heeft maandenlang de on- menschelijke mishandelingen medegeleden, gezien en doorstaan en nu weid zij opgeroe pen naar de rechtbarik in Hamburg, die over de folteraars zal oordeelen. Zij kwam daar te staan oog in oog met haar vroegere beulen en men verwacht dat zij bestormd werd door «en gevoel van genot over het lot, dat nu die wreedaards wacht, dat zij haar schrik en haat zou uitspuwen tegen die verdierlijkte wezéhs en dat zij in triomf daarover zou verteilen. Mej. Épker spreekt heel anders. Een redac teur van de N. Haagsche Crt. heeft haar ge sproken en hij herhaalt wat mej. Epker zei: ,,'t Was wel wonderlijk hoor, ze daar te zien zitten, die vrouwen en mannen van vvie je zooveel wandaden gezien hebt. Maar ik had toch ook diep medelijden met ze, want ze zijn zoo echt slachtoffers van de omstandig heden waarin ze destijds verkeerden. Alles weten is alles vergeven." De Salvequarts, Mory'a, Binz's, Treites en Winkelmanns, die in het Koriuhaus in Ham burg vocht hun rechters staan en voor wie 'Je strop zéker klaar zal liggen, zijn producten van de siaafschheid, kruiperigheid en onbe rekenbaarheid van het Duitsche ras. „Indrukwekkend $as het niet in de rechts zaal. Wel tragisch. En ze keken ook wei be nauwd gedurende de getuigenissen. Een en kele maal verontwaardigd. Zooals Treite, een Duitseh arts, die utt angst, waarschijnlijk, z'n baantje in het kamp niet neergegooid heeft Er waren getuigen, die hem te zwaar belast ten en dan keek hij naar mij met een gezicht alsof hij zeggen wou: „Dat weet Je toch, dat het zóó erg niet was?" Dat t.b.c.-patiönten niet naast krankzinnigen lagen?" Zoo zoekt iedere misdadiger nog altijd naar z'n „goede daden" die hem v®n den doodzul- - len moeten redden. Juffrouw Epker heeft het een moeilijk ge val gevonden, daar in het Duitsch tegen haar vroegere pijnigsters, piaagsterp, tegen deze duivelinnen te moeten getuigen. „Ik ben er zoo diep van overtuigd", zegt zij, „dat ik in wezen geen haar beter ben dan zij, en dat het alleen Gods reddende genade is, die me weerhield tot dezelfde daden te komen. Ik heb gemeend, dat in een briefje aan de verdedigers uit te moeten drukken in de hoop, dat hij het aan de beschuldigden Over zou brengen. Een dergelijke getuigenis staat tegen een achtergrond van onmenschelijkheid, lijden en r.ood, waarvan wij, die er van verschoond bleven, ons geen denkbeeld kunnen vormen. Ze heeft moeten leven, juffrouw Epker, te midden van vuil, moord en dood, dag in dag uit, in barakken waar ze nauwelijks dertig centimeter hadden om te «liggen en amper ruimte om te staan. Maar ook hier ia het juffrouw Epker's ge loof, dat h»»r kracht gaf. Tben ik naar Ra- vensbrück werd gebracht en later naar het Jugendlager, waar het getal van 70 vrouwen dat er heen ging in vier weken tijds tot elf slonk een sterftecijfer van 3000 op 1000!. heb ik steeds aan dat Psalmvers gedacht: „Hij Zal U, als op Mozes beê, wanneer Uw pad loopt door de zee, geen kwaad doeh overko- komen". Voor zulke menschen is, naar Engelman's prachtige vers „de afgrond vervuld van licht". z.g. „Molotov-cocktail", een hejsche ma chine. De kapitein ging er «mee accoord en samenz och ten ze toen In het telefoon boek adressen van diegenen, vdbr wie de ze bommen bestemd waren. Van Heem- str^. die dus op de hoogte was van De Boer's plannen, hechtte zijn goedkeuring aan het voorstel van den sergeant, oni de vier paketten op St. Nicolaas-avond te be zorgen, bij fle bewuste twee hoofdofficie- stol. ren, die resp. in Den Haag en in Amster dam woonden, bij een van colloboratle verdacht Hagenaar en bij wijlen den Keer de Boer aan de Prinsegracht. Van den eveneens in verband met deze gearresteerde koopman uit Den Haag, Bakker, had de sergeant vernomen, dat de gedoode De Boer in de bezettingstijd twaalf Engeland-vaarders zóu hebben ver raden, doch de bewijzen waren verloren geraakt. Reeds In Juni van dit Jaar heeft de sergeant met eenige andere militairen, onder wie korporaal Peterse, getracht einde te maken aan het leven van den Dé Boer. door hem op het Vinkenstation te Loosduinen neer te schieten, hetgeen mislukte. Bakkér, eveneens een vriend van baron van Heemstra, wist van de in Juni ge pleegde aanslag niets af. doch was vol komen op de hoogte met de uitreiking van de St. Nicolaas „surprises". Hij had zelfs 5 wijnflesschen, benoodigd voor de sa menstelling der paketten gegeven. Peterse deinsde, na de aanslag op de Prinsegracht, terug de andere bommen te bezorgen, ook al door de vroegtijdige ontploffing voor Amsterdam, zoodat drie menschen aan een zekere dood ontsnapte. De kapitein, die 5 December' s middags een dienstreis naar Brussel gemaakt had, vernam met een onbewogen gezicht de volgende dag van twee rechercheurs het gebeur^. Na de arrestatie van Peterse en De Boer spraken Van Heemstra en Bakker af zich nooit tot een bekentenis te laten dwingen, hetgeen acht dagen later toch geschiedde. De pölltie meende achter het zwijgen van den kapitein een zekere angst te moeten zoeken onj een heele bende niet te verraden. Het bieek echter, dat op deze wijze Van Heemstra zich uit zjjn benarde positie wilde bevrijden. Sergeant De Boer toonde spijt te heb ben gehad over zijn onverantwoordelijke daden. Majoor Baak dankte de Haagsche recherche voor het knappe speurderswerk en noemded eze affaire „van een ernst en omvang, zooals de recherche naar hij ver moedt nog niet had meegemaakt". Psy chologisch zijn Van Heemstra en De Boer een raadsel. ZIJ zweepten eikaar op en hun handelingen moeten beschouwd wor. den als een ziekelijke na-oorlogsch ver schijnsel. Ie iPrijs 10.— J. Ooms, 2e pr. T.50 P. Bakker, 3e pr. 5.— Ohr. Stlgter, 4e pr. 2.50 T. Bakker, 5e pr. f 1.— W. Stlg ter. Van de op Zondag gehouden nationale wedstrijden zijn de uitslagen: le Prijs '35.— C. Stuurman, Ammer- stol, 2e pr. i 15— D. Buitenkamp, Lop- persum, 3e pr. 7.50, W. Stigter, Ammer- PUttelandi vrou wen. Voor de Bond van Plattelandsvrou wen ,afd. Qerkenwoude, trad Dinsdagmiddag in het café van den heer G. de Jong in de AchterbroaU oj> mej. Fleak te Maassluis, met declamatie. Op boèende wijze bracht zij ten gehoore «Advent1' va» Jan Eekhout; „Kerst- ffesrhenk" vah Fnn Nm Het Electficiteitsbedrijf te Dordrecht heeft een verzoek om uitbreiding der straat verlichting met twee lichtpunten afgewezen wegen^ gebrek aan materiaal. Woensdagmiddag hield de IJsclub haar eerste wedstrijd bp de schaft»: een ringrijde- rlj voor paren: Uitslag: le prijs M. Boom te Noordeloos en mej. M. Duyzer; 2 J. de Kui per te Gorkum en mej.,B de Groot; 3 K. de Groot Az. t® Görkum en mej. T. Maat te Da lem; 4 B-. den Braven efi mej. G. de Groot te Gorkum; 5 K. de Groot Jr. t'e Gorkum en mej. B. Duyzer. NED. HERV. KERR, te Don Botnmel (2e keer) ds. C. C. to Jaarsveld. voetbalwedstrijd tusschen de nationale teams van Engeland en Nederland, komt de hoofd film aan de beurt, die, ?elf* de meest ver stokte pessimist een gulie jach om de mond toovert: „Dé Pechvogel" De hoofdrolspeler Is geen onbekende; Joe Brown behoort tot Het George Formby-genre en dat preekt voor Tcich zelf. |n „Wolf-Irflianen" maker) we kennis met Jack Perrin en epp wonderpaard „Starlight". Het is een boeiend geheel "an de onver- schrokkendheld der roodhuiden en blanke voortrekkers. geschenk" vah Fop Naeff; „Kerstnacht", van D eGroot; „De Boer", van Merode; de schets „De Vader", van Aygusta de With en nog ve le andere. Het was een goede middag, waar voor ondanks de koucje, vele vrouwen bijeen controleurs van den C.C D. een verkoop van buiten de distributie om op het wpoor gekomen. Een aantal bakkers te Gorin- chem en daarbuiten zijn wegens het koopen van clandestiene tarwe geverbaliseerd. Het meel was geleverd door èen handelaar hier ter stede. Haastrecht. Het bestuur van de Haastrecht- sche ijsclub maakte -Widens de onbruikbare toestand van de baan gebru-k van de z.g.n. voorboezem. Thans is echter de groote baan weer in gereedheid gebracht en in gebruik genomen. Een groote attractie voor de lief hebbers is, dat de banen elke avond verlicht worden. De ijstent wojrdt in eigen beheer door de bestuursleden de heeren C. M. Eegdeman J. L. Steenbergen en G. Stubbe, geëxploi teerd. Haastrecht. Op 2en Kerstdag zal In het Ned Herv. Evangelisatiegebouw om 2 uur de Kerstfeestviering plaats hebben met de kin deren van de Zondagsschool onder leiding van den heer G. de Pater. Hardinxveld. De heer J. van der Stelt heeft ontslag genomen als lid van de gemeenteraad Hij had daarin zitting voor de Partij van den Arbeid. Kerstwijding In da __k heeft een Kerstwijding plaats ge had. die ds. van der Linden met gebed open de. Vervolgens gaf het kerkkoor 5 liederen ten beste onder leiding van den heer F.Slob. Ds. vèn der Linden hield een korte predikatie over Lucas 1 van vers 114. Het koor zong hierna nog vijf liederen, met aan het orgel den heer Dekker, leeraar op het gymnasium te Gorinchem ,die tevens een paar orgelsoll ten beste gaf Het geheel mag goed geslaagd worden genoemd. Vrijdag heeft Hoornaar een be zoek gehad van een 30-tal jonge boeren uit het Westland, nJ. uit Wateringen. Zij brach- tea een bezoek aan de stamboekfokkers en bezichtigden de veescharen. Ook hebben zij HAAGSCHE BOMAANSLAG OPGEHELDERD. Baron van Heemstra bekend HOE DE K.L-M. GEERTJE REDDE. De K.L.M.-Constellation» die. vliegend over landen en oceanen, de verbinding met het Moederland met Nederlandsch West-Indië on derhouden. hebben eenige weken lang nog iets anders gedaan buiten hun gewone func tie: het vervoeren van passagiers, post en vracht. Zij hebben gezamenlijk het leven ge red van een klein jongetje, in het Itefson z.ekenhuis te Gouda. Daar ligt een 3-jarig jongetje. Geert de Kooter. De helft van zijn korte bestaan heeft hij hier reeds doorge bracht. Hij is een slachtoffer van de gevrees- eenige zuivelfabrieken bezichtigd. Het ge zelschap is tegen zes uur hoogstvoldaan per autobus weer vertrokken. Alhier werden de cursisten ontvangen door den heer A. Bon- ger8, voorzitter van de fok- en controlevereer niging „Verbetering zij ons doel". Nieuwpoori. Donderdag vond op de banen van de ijsclub de eerste wedstrijd plaats voor schoolkinderen, wat soms spannende ritten te zien gaf. Vrijdagmiddag was er eed hard rijderij voor leden, met de volgende prijswin naars: 1 And. de Bondtx 2 L. w d. Heiden; 3 N. Hermes; 4 M. Deelen. Zaterdagmiddag was er een ringrijderij voor paren: le pr. A. Ra- vesteijn en echtgen.; 2e pr. D. Schippers Jr. en mej. N. Rietveld; 3e pr. K. H. Verdoold en echtgen:; 4e prijs A. Roth en mej. M. Roth. Noordeloos. Onder veei belangstelling werd Donderdagmiddag een door de ijsclub „Voor waarts" uitgeschreven wedstrijd in het ring- rijden voor paren op de schaats gehouden. De prijswinnaars waren: le prijs f 10 mej. L. Bo- gerd en t». Advokaat; 2e pr. f 8 mej. G. Bos en A. K. Vink; 3e pr. f 6 mej. T. de Jong en W. A. Bikker; 4e prijs f 4 mej. P. de Bruin en D. van Kant. 5e pr. f 2 mej. Jt den Besten en H. van Wijk, In de Chr. Ger. Kérk werdep de heeren H. Slob en A. D. Bikker tot ouderling en diaken herkozen. De tegencandidaten waren DE VEERDIENST VOERT KEN ZWARE STRIJD. De Lek vertoont voor onze stad een voort durend wisselend beeld. Bij vloed is de ri vier zoo dicht met drijsijs overdekt, dat de 'motorboot vaak de grootste moeite-beeft om over te komen. Gisteren is, zij fiet nu en dan met horten en stooten, de overvaart nog steeds doorgegaan, doch in de namiddag was de ijsmassa zoo groot, dat n^en de grootste moeite had om aan de kant te komen. Het is op het oogenblik met geen mogelijkheid te zeggen, hoelang het nog mogelijk zal zijn, de dienst te onderhouden. NED. HERV. KERK. In de Ned. Herv. Kerk zijn -de -heeren P. van Beusekom, als ouderling. G. Temminck en G. P. van Süjpe als diaken herkozen en hebben die herbenoeming aangenomen. In de plaats van den heer E. de Kuiper, die aftre dend was als ouderling en die zich niet her kiesbaar stelde, werd de heer Jac. Maaslaód gekozen. Hij heeft de benoeming aanvaard. KERSTFEESTVIERING CHRISTELIJKE - KLEUTERSCHOOL. Wat een blijdschap straalde gisterenmiddag uit al die kinderoogjes, toen de leerlingen der Chr. Kleuterschool in het gebouw aan de Oranjestraat Kerstfeest vierden. Wegens on gesteldheid van het hoofd, mej. Olree, ve'rtel- de mevr. Hageman—Pijlman,'des Kerstgeschie denis en mej. J. de Goeij boeide de kleintjes met een Kerstverhaal. Met vrijmoedigheid gaven verschillende leerlingen blijk van hun kennis in hetgeen hen was onderwezen eD heel goed klonk de zang der kinderen. Het spreekt vanzelf, dat de kinderen ook een dkime tractatie ontvingen. Het lokaal was keurig versierd en de vele ouders en belang stellenden hebben genoten van hetgeen de kinderen geboden werd. KEBSTWIJDINSDIENST. Qe traditie wil, dat omstreeks Kerstmis ln de Remontstransche Kerk een wijdingsdienst wordt gehouden en dat daarin een eenvoudig Kerstspel wordt opgevoerd. De Vrijzinnig Christelijke Jeugdgemeenschap heeft dat goe de gebruik in -eere gehouden en, zooals steeds bij die gelegenheid, was Zondagavohd in het kerkgebouw elke plaats bezet. De dienst stond nu onder leiding van den heer .P- den Broeder, die na het Votum en nadat men staande gezamenlijk drie verzen van lied 36 had gezongen („Lof zij den Heer, den almachtige Koning der eere"), voorlas uit de profetie van Jesaja en vervolgens het Kerstevangelie van Lukas, hetgeen werd af gewisseld met gemeenschappelijke zang van twee verzen van lied 127 C.Hoe zal ik U ont vangen"). Het Kerstspel was weer ongeveer gelijk aan dat van de laatste jaren: eenvoudig en sober, maar aangrijpend door de devote erpst en de Sergeant-majoor Den Ouden zeide in zijn openingswoord dat de Vrijdagavond gegeven tooneelvoorstelïing voor militairen de laatste was van het jaar 1946. maar dat voor de maanden Januari en Februari nog 5 uitvoe- ringen op het programma staan. De "militairen te Schoonhoven in garnizoen hebbefn geen klagen over de activiteit van de R.A.O. Zij hebben gelegenheid gekregen een aantal, uitmuntend verzorgde tooneel voorstel lingen bij te wonen door beroeps- en goede dillettanten gezelschappen en de afsluiting van dit jaar met „Het eeuwige monster" door Het Amsterdamsch tooneel viel zeer "in do smaak. Het was „eeri mysterieuse geschiedenis in 3 bedrijven", zooals het programma aankon digde, de geschiedenis Van een nauwgezet spook, dat elke 100 jaar dj> eenzelfde dag en uur zich vertoont om de dochter van een edelman te vermoorden. Bij gebrek aan een vrouwelijke nazaat zal de ge ast vermoedelijk met een mannelijk oir genoegen hebben ge nomen. .Tenslotte was het geen spoqk, maar slechts een droom, een wel wat veel gebruikt slot voor een mysterieuze geschiedenis. Ove- ïigens was het werk van Jan van Dam een gavp eenheid, een goede geestelijke sfeer rond spel en dialoog, met veel spannende momen ten en onvoorziene wendingen. De elf spelers gavq» er het vereischte reliel aan en legde» fantaBie en variatie in hun rol len. Er was wel wat Vlakheid in hun uitbeel ding, maar dat' kon moeilijk vermeden wor den, omdat er geen sterke persoonlRkheden, noch psychologische anaiyseering fn hun rol- 1 len liggen. Een persoonlijkheid was overigens wel Otto, met den uit vroegere jaren vermaarden too- neelnaam vKelly, die figuur en uiterlijk wist uit te bulten om die persoonlijkheid volko men recht te doen wedervaren. Er waren meer bekende tooneelnamen onder, zooali Myin, dié -Roemer zonder v?el emotie voor droeg en die in diepte verloor, wat hij aan snelnfeid won en Diny van Dijk, dochter ver moedelijk van den uitnemenden acteur Ko van Dijk, die Carla met gevoelige bewogen heid vertolkte. Verder Brongers die een edel man met noblesse was, Julie Meyer, die haai glossen zoo kostelijk plaatste, de Freese, dis de Lodi marquant over het voetlicht bracht vooral ook G. Muller, die met leef- en spcelkracht het geschreven woord dekte en tot vorm schiep en het geheel dat zoo goed op elkaar was ingespfeeld. Er was op en voor het tooneel groote vol doening mischien minder bij de beklagens waardige actrices die in avondtoiletten zich heldhaftig over het niet vorstvrije tooneel be wogen alsof zij in een verwarmd vertrek huisden. k. BRUTALEN HEBBEN DE HALVE WERELD kinderzoekte intestinaal infantilisme. Hiqc_ bij neemt het lichaam geen of onvoldoende voedsel op. daar de darmen niet hormaal functionneeren. De patiënt wordt dan steed. de heeren H. den Hartog en J. de Jong. De op St. Nicolaas-avpnd ln Den Haag zwakker. Het eenige redmiddel Is hier een dl- papendrecht. Contact-avond Asaf gepleegde bomaanslag is nu geheel op- eet- welks samenstelling afhankelijk ia van de - -- Chr. mannen, gehelderd. Kapitein F J J baron van zlek\fverSchljn8ftlen- Dr- De <3e. g®: „As#", onder leiding van den heer G. ,V neesheer-directeur van het ziekenhuis heeft Vek hieldon een coniact-avond. Het Heemstra, die door de Haagsche politie gearresteerd werd, heeft na een week van stilzwijgen een bekentenis afgelegd. Men meende aanvankelijk met een groot com- een'dieet van vruchtensappen voorgeschreven. Desondanks gaat de kleine patiënt voortdu rend achteruit. Tot pp zékere dag het zieken huis de beschikking krijgt over een. helaas zeer klein, quantum Amerikaansche geconfijte plot te doen te hebben, doch naderhand bananen. Bij wijze van proef wordt dit aan het is gebleken, dat slechts enkele personen dlee' '"««svoegd^ De uitwerking overtreft de verwachtingen. Het ziekteproces, dat steeds in vrouwenkoren van d. "Btek hielden een contact-avond. Het vrou wenkoor zonk twee nummers, welke uitste kend vertolkt werden. Zoowel de declama ties der leden, al? de cello-solo van mej. v. d. Beek en het dubbel mannenkwartet vle. ,len zeer in de smaak Verder traden nog op mevr., Twlgt met een solo-nummer en een heerenduet,. WEDEROM GASLOOS. Papendrccht. Voor de gaB>voorzlenlng de zer gehieente had men na de bevrijding ais noodmaatregel e en gaszinker geleed bil de spoorbrug Baanhoek. Omdat deze leidinjf nog al eens defect raakte, had me» bij de laatste herstelling twee looden lRidSngen naast elkaar gelegd. Een der zinkers was ongeveer 14 de gen geleden onklaar geraakt Repareeren kon men deze niet meer. Nu ia ln de nacht van Zaterdag op Zondag ook de tweede leiding §tuk geslagen, zoodat de gemeente wederom gaslooa is. De beteek ent natuurlijk groot on gerief. vooral voor die bedrijven, gemeente, gebouwen en woninfeen. welke uitsluitend on gas zijn aqngewezen Ook de h« '.^vro^wen zul len haar petroleumtoestellen «n vergassers wederom moeten opzoeken. tJ -.vw., Naar ipen ons meedeelde. Is de kans op ver- hoofdQfficiereiï, hetgeen zijn minderen, ding van Schiphol worden gehaald. Sindsdien nieuwing der leiding vrijwel uitgesloten, onu metw ie hij buitengewoon goed kon Op- Werd elke Vrijdagmiddag pan de poon van '1ot schieten, slecht konden verdragen. Voor- he' ziekenhuis pen groot pakket oer K.LM-» bij de aanslag betrokken waren. Majoor jnr. dr. J. M. J. Baak. auditeur, militair by de Krygsraad te velde, ver moedt, 0at een psychiatrisch onderzoek van kapitein Van Heemstra en sergeant De Boer aan de berechtiging vooraf zou zoekt naar een- oplossing van hef probleem om ernst was toegenomen wordt geremd. Maar de kleine voorraad bHk-barjanen is in HO* da gen uitgeput en de gevolgen blijven niet uit. Het patiëntie komt weer ln levensgevaar. Het geheele personeel vr-n het ziekenhuis. dat Geertje als troetelkind is gaan beschouwen, loss' gaan. Hy wees op het onverklaarbare, in bananen ie krijgen. Alle pogingen faalfien. Zoo was de toestand, toen de hoofdverpleeg- vert ster. Zr. Drooggelman. in de krant iets'las over den dienst Amsterdam—Curacao van de K L.M. Misschien wist Onze luchtvaartmaat schappij. die elke week ln drie dagen de af stand van Nederland naar de West aflegt er iets op te vinden. Het antwoord van de hoofd, stewardess Trix Terwtndt op Zuster Droog- gelmans brief liet niet lang op zich wachten, .port-reeling moeilijkheden met eenige "-ÏZZZ de houding van beide hoofdschuldigen. Sergeant A, T. de Boer volgde den kapi tein, die in Januari van dit jaar aan de nieuwe Frederikskazeme in Den Haag werd geplaatst, blindelings. Van Heemstra kreeg als compagnie. Commandant en hoofd der motortr&n auto bezorgd En Geert herstelde langzaam. He» directe levensgevaar ws geweken Na een maand was hij zoover hersteld, dat an. dere voedingsmiddelen konden worden toege diend. UITSLAGEN IJSWEDSTKiJDEN Ammerstol. De IJsplub „Vooruit, gang" hield Donderdag wedstryden voor dat het gasbedrijf reeds een groote som voor dat doel heeft uitgegeven Er zal dus gewacht aj. sergeant de Boer toonde groote aan- hankeiykheid en zou die met daden wil len bewijzen. In de illegaliteith"eeft hij veel moed en flurf aan de daggel egd en ook na de be vrijding wiide hij zich voor de goede zaak verdiensteiyk maken, zonder dat hij er door in moeilijkheden zou komert. Hij be- jongeren v^n 816 jaar. achouwde denk apitein als het hoogste De uitslagen zijn: gezag en werd ln die opvatting gesterkt door de gedachte, dat deze hem moreele ateun verleende. Daar.Van Heemstra het plan van De Boer, de ontvoering van twee officieren niet ernstig nam en er zich bovendien tegen verzette.b leek dit onuitvoerbaar. Ook het neerschieten vanbe ide officieren vond geen doorgang. In November vervoegde De Bopr zich bij Van 8—11 jaar. le Prijs 2.— A. Brand, 2e prys 1.50 K. den. Hoed, 3e pr. 1— T Looren de Jong, 4e pr. 75 ct. O. de Bruin, 5e pr. 50 ct. J. v. Buren. Van 12— 18 jaar: le Prijs 5.— O. 8tJgter Tzn„ 2e df. f 4 W Ooms Comz. Sch,ell»inen- In de jaarvergsdering van de v jongeliedenjjsclub De Vliet li een bestuur ge moeten worde» tot de spoorbrug bij Baanhoek herateld zal zijn. SUedrecbt. Laat Sinterklaagfeeat. In verband met de schaaraChte aan zalen had- St. Nicolaas zich bereid verklaard Vrijdag voor zijn vertrek naar Spanje, nog èen be zoek te brengen aan de buurtvereeniging „Onderling Jolijt", des middags voor de kin deren. Voor deze heugelijke dag was een re- yue samengesteld, o.l.v. den heer N. Kraan, conferencier. I?e revue, die een beschaafd karakter droeg, werd opgevoerd door uitslui tend leden der buurtverêeniglng. Wij noemen hier de „Thfe Jolly Boys", de twee banjo's, enkele tooneelstukjes en niet te vergeten dén 13:Jarigen pianist Cor Verloop. Sinterklaas kan tevreden naar Spanje gaan! óm fctflitflln met de teekeningen vah een op Zaterdag luiden: 3e pr. 3 Chr. den Hoed. 4è pr. 2.— B. Huting, 5e pr. l_, J. D. de Leeuw den Bouter. 6e pr. 50 ct. B. de Vos. De uitstegen van de leden-wedstryden kozen, bestaande uit de heeren B. van W*k, voorzitter, R. T. van Bépnekom, secretaris, A. Sprong, penningmeester. Mévrouw J. Stoutjeadifk la herkozen ais bestuurslid van de afdeeling Giessendam- b ..I«wutuo „tui urn en een reporiaBe van de Hardnwald ea wnstg, van .hat Roode Kruis, onlang* ut gespeelde Het was een veelbelovend Jongmensch, grwte toewijding, waarmede de Jongelui het' eewjff f' JT", Jf onder leiding van mej. M. Vogel speelden en 0°rdeelingen achter de rug, die zich VOOI de rechtbank te Dordrecht moest verant woorden voor een serie inbraken, welke hy met een buitengewone brutaliteit ge. pleegd had. In de woning van een op reis zijnd* dokter verschafte hy zich toegang door een venster. Na op zijn gemak alles van zyn gading uitgezocht te hebben koos hij het bed van den dokter als rustplaats voor den nacht. De volgende morgen verdween hil met een telefonisch bestelde taxi. Op dezelfde wijze beroofde hy een anderen Dordschen dokter en vertrok even spoor- loos met een ln de woning staande flets Vergezeld van eenige „vrienden" be zocht hij als ambtenaar van de CCD. een café-houder in Dordrecht en wilde 'n trommel met geld en geldswaardige pa pleren benevens eenige „zwarte" goedeL ren in beslag nemen. De weerstand ble. dende café-houder zakte, na een klap met een revolver, bloedend ineen. Tenslotte slaagde men er toch ln hem te arresteeren. echter niet dan nadat hij een politie-agent door de arm geschoten had. By een vroegere achtervolging in Dor drecht, bediende de jongeman zich van een sten-gun, om de politie van zich af te houden. De eisch van den officier van Justitie was 3 jaren gevangensstraf met aftrek van voorloopige hechtenis en ter beschik baarstelling van de Regeering. De ver dachte is in een psychiatrisch rapport als verminderd toerèkeningsvatbaar genoemd KINDERMISHANDELING. Een 23-jarige moeder bracht begin No vember een kind van 10 maanden naar 't Wilheimiha Gasthuis te Amsterdam, waar het spoedig overleed. De officier van justi tie liet op het hjkje, dat teekenen van ernstige mishandeling vertoonde, een sec tie verrichten, waarvan het resultaat be vestigde dat de kleine inderdaad zwaar mishandeld was. De moeder, die gearresteerd werd, ont kende aanvankelijk hardnekkig, iets van ae mishandeling af te weten, doch na her haalde verhooren bekende zy tenslott* Het bleek, dat de man. met wien zij sa menleefde. haar kinderen, geboren uit het huwelijk met een Javaan, hardhandig bo handelde. Ook de man werd gearresteerd, beken de en vertelde, dat hij het kind kort voor de dood zwaar mishandeld had. waarna de moeder het naar het Gasthuis bracht. D6 man zegt. dat ziin zenuwgestel ip do was was. en dat hij daardoor deze af- c"h"ypljjjr» ftea<1 onder leiding van mej. M. Vogel speelden zongen. Het werd dan ook gevolgd in een vofmaakie stille, die de indruk weerspiegel de, welke het op de kerkgangers had ge maakt. Zij zongen, na het gebed, staande ge zamenlijk het „Eere zij God", waarna de voorganger de dienst met de zegenbede sloot KERSTCONCERTEN. ScRoonhoveps Gemengd Koor geeft ook dit jaar weer het gebrulkelijka Kerstconcert ln de Gereformeerde Kerk en wel heden, Dins dagavond, 8 uur. Medewerking verleenen daaraan het dameskoor, Dick Jansen, Am sterdam (sopraan), Huub de Goey (bariton), mej. G- de Heer (piano) en Jan Groeneveld. Krimpen a.d. Lek (orgel). Onder directie van Gé van der Beek wordt naast eenige Kerst liederen het Kerstoratorium „Christus* Ge boorte'van R. Beintema, uitgevoerd. Een ander Kerstconcert wordt op de avond van Tweede Kerstdag, om half acht in de zelfde kerk gegeven door het Geref. Koor. De avond staat onder leiding van ds. De Ruiter. Er zal een Kerttdeclamatorium worden uit gevoerd, waaraan, behalve het koor, een kwartet, sblostcmmen, een declamator en een spreekkoor, allen uit eigen krachten gekozen, zullen medewerken, HET IJSVERMAAK. Er heerscht een prettige stemming op de mooie en fraai gelegen baan van de ijsveree- niging „Kunst en Vermaak". Zaterdagmiddag is daar ee» hardrijderij voor mannen gehouden, waaraan 16 personen deelritamen. Er waren prijzen van f 20, f 10, f 5 en -ƒ 2.50. De uitslag was: 1 J. Huizer; 2 W. de Hon; 3 F. Geene; 4 E. v. d. Heuvel. Tegen Woensdag( le Kerstdag heeft het be stuur een groote nationale hardrijderij uit geschreven, waarvoor- de le prijs f 100 be draagt. Daarvoor kunnen dus goede rijders komen Opdagen. De jeugd was gistermiddag aan de beurt. Er werden voor verschillende leeftijdsgroepen wedstrijden Jn tjf/t hardrijden gehouden met het volgende resultaat: Jongens 68 Jaar: 1 Jan van Meerkerk; 2 'Jacque van Meerkerk; 3 Jan Verhoef, 4 Bram den Hollander. Meisjes 9—12 Jaar: 1 Corrie van Meerkerk; 2 Henny Endeveld; 3 Henny Suur. Jongens van 9—12 jaar: 1 C. Deerenberg; 2 L. den Toom; 3 H. Griffioen. ionaens van 13—15 jaar: 1 H. Stubbe 2 L. VeugteF, 3 A. Murk. Meisjes 13—15 jaar: 1 Corrie de Jong; 2 Alje Driqssen; 3 Tlni van den Berg. Gisteravond konden de liefhebbers zichv* maken «p eten gezellig verlichte baan. ZWARTE HANDEL. De Rotterdamsche politie heeft hier twee Schoonhovenaren B. en S., gearresteerd, die betrokken waren bij de verkoop van bóter- coupures. afkomstig van een in de Maasstad gepleegde inbraak. Zij zijn naar Rotterdam overgebracht en daar in bewaring gesteld. NUTSBIOSCOOP. Miedema biedt een kfwisselend en een veel zijdig Kerstprogramma op belde feestdagen in het Nutsgebouw. Na een .uitstekend verzorgd voorprogram ma. dat onder méér bestaat uit een sensa tioneel# „thriller" en een reportage 3 TWEEDE BLAD NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. Schoonhovensche Cooran» tHNSDAO M DECEMBER 1MC De Tweede Kamer heeft gesproken en de meerderheid heeft het beleid van de regeering goedgekeurd met 65 tegen 30 stemmen. Er waren drie moties ingediend, een tan prof. Romme (R.K.) waarin werd aangedrongen op vrijlating en betere ver zorging van de geïnterneerden in de kampen van Soekirno. Deze werd aan genomen met 83 tegen 18 stemmen. Al leen de communisten stemden tegen, zy keuren alles goed wat de republikeinen doen of laten, al gaat het dan ook ten koste van menschenievens. Er was nog 'n motie Romme, waarvan 't slot luidde dat het verdrag „de mogeiyk- beid opent om het duurzame samengaan tusschen Nederland en Indonesië op de grondslag van de beschikking der Ko ninklijke rede te verwezenlijken, veree. nlgd met het ten deze door regeering voorgenomen beleid en gaat over tot de prde van de dag. Deze motie werd aangenomen met de «temmen van de R.K. uitgezonderd de heer Ruys de Beerenbroeck. de sociaal democraten en de communisten met 65 tegen 30 stemmen. De derde motie kwam van den anti tevl. Daarin werd aangedrongen dat de regeeringsverklaringen van 10 Mei '41 en vun 7 December 1942 zouden nageleefd worden en waarin werd verlangd het bü- eenroepen van een rijksconferentie met vertegenwoordigers van de tot het Ko ninkrijk behoorende volken. Deze motie Schouten werd verworpen met 65 tegen 29 stemmen. De beslissing vande Kamer zal weinig opzien hebben gebracht. Men wist dat de Katholieken, de socialisten en de com munisten de plannen der regeering zou den goedkeuren en dat het dus vooraf zeker was, dat alle yeraet tevergeefsch zou zyn. Nu moet men nog afwachten of ook de Eerste Kamer gelegenheid zal worden geboden zich uit te spreken en wanneer dat geschied is zal de commissie gene raal weer naar Indië vliegen en aan Boekamo gaan mededeelen dat hy pre sident is. En verder? we niet anders doen dat de toekomst meer zal brengen dan we er nu van kunnen ver wachten- De republikeinen zelf maken ons dat niet gemakkelijk. Hun uitla tingen ten opzichte van ons land zyn niet veel belovend. Soekarno zei al voor de goedkeuring door de Kamer dat zoo'n verdrag niet eeuwig duurt en bij een andere gelegenheid had hy verklaard dat de Kroon geen invloed zal hebben op de souvereiniteit der republiek. Die ver klaringen van den president zyn duide lijk. ze houden in dat hy van plan is Bich zoo spoedig mogelijk te onttrekken aan de bepalingen uit het verdrag en dat hij alleen president wil zyn zonder eenige invloed of medezegging van de Koningin of van de Nederlandsche regee ring. Ra jat heeft datzelfde gezegd met deze woorden. De Kroon Is een zuivere forma liteit. SJahrir vat de overeenkomst met Ne derland aldus op. „Een nieuwe phase in onze strijd, die zal worden voortgezet. Nog wat duideiyker en beslister is een besluit van de party van Sjahrir en Sja. rifoedln nJ. de Partai Socialis Indonesia. Daarin wordt ronduit verklaard dat de overeenkomst „in het geheel niet be schouwd mag worden als het definitieve einde van onze strijd, maar als een grondslag, welke ons de beste gelegen heid geeft om de strijd voort te zetten". Zet daar tegenover hetgeen onze re geering en minister Jonkman in zyn verdedigingsrede hebben gezegd over het samengaan, de nieuwe sfeer van vrede en orde, het wederzydsch vertrou wen en dergeiyke uitingen van geloof in de oprecfitheid van de andere party. wy sluiten een verdrag, zeggen de Soe- kamisten, met het doel ons daaraan niet te houden, n^ar om het verzet en het strijdvoeren onmiddeliyk en onafgebro ken voort te zetten! Wy willen ons houden aan de rede van de Koningin en aan de regeerings- \erklaring, zegt het Nederlandsche be wind. wy erkennen die niet, zegt de weder partij, maar we zullen doen alsof we het wel doen en onze kans benutten. Zoo zullen we een verdrag gaan slui ten. maar op geheel verschillende grond slagen. K. BETHLEHEM. Bethlehem, het klein dorpje in Palestina, ligt twee uur ten Zuid-Oosten van Jeruzalem. Bethlehem was ook de geboorteplaats van David en is in dat opzicht ook belangrijk voor de Joden. De stal, waarin Christus is geboren, was eigenlijk niet binnen, maar even buiten de stad gelegen. Deze grot is niet kunstmatig aangelegd, maar is een echte door de natuur gevormde bergholte. Reeds in de eerste tijden van het Christendom werd deze grot vereerd, evenals het Heilig Graf te Je ruzalem .Deze vereering trok de aandacht van Keizer Adrianus, die in het jaar 136 de hei lige plaatsen liet onteeren. door er een boscb te plapten voor den eeredienst van Adonis, den minnaar van Venus. Deze ontheiliging heeft toch ook zijn goede zijde gehad, daar hierdoor de herinnering be waard bleef aan de juiste plaats van Chris tus geboorte. Met den afgodendienst was het echter spoedig gedaan en het bosch werd ge heel verlaten. Keizerin Helena, Moeder van Constantijn, liet het bosch vernietigen en bouwde boven de grot een prachtige kerk. Constantijn liet deze kerk nog oijzonder ver fraaien. Koning Boudewijn 1 werd op Kerst ma 1100 in deze kerk gekroond. DE EERSTE KERSTBOOM. De eerste betrouwbare mededeeling over het opstellen van een Kerstboom wordt ons ge daan door een onbekende man uit Straats burg, die in de zestiende eeuw geschreven heeft: „Op Kerstavond wordt te Straatsburg in de kamer en denneboom opgezet, waaraan men rozetten van veelkleurig papier, appels klatergoud en suikerwerk hangt". Hieruit volgt echter niet, dat dit gebruik niet van veel ouderen datum kan zijn. Men neemt zelfs aan, dat het een oud gebruik der Alemannen in den EJzas was en weer oplzefde onutreeks 1500. Tevoren was het een tijd lang bijna ver geten geweest,o.a. omdat de ln- 1024 gestor ven Bisschop Burchard van Wormes ijverde tegen het gebruik, boomen te versieren met kaarten en andere voorwerpen, omdat daar door de gedachte werd opgewekt aan "*on- derboomen en de vereering van heili: 1 o- men ln den heidenschen voortijd. Het dan ook niet buitengesloten, dat er tusschen den altijd groenen, verlichten Kerstboom en oude heidensche gebruiken verband bestafet. Het Noorsche joelfeest is folkloristisch ge- gesproken de voorlooper van het Kerstfeest en daarin speelde de lijsterbes een rol. Een oude IJslandsche sage vertelt van een heilige lijsterbes, die in den nacht der zonnewende straalt in een geheimzinnigen glans van dui zenden lichtjes, zoodat de kale klippen kan de eenzame kusten der zee in het licht flikker den. In de 17e en 18e eeuw trof men als voor looper van den Kerstboom een groengeverfde houten, pyramidevormige stellage aan. waar van de hoeken veislerd waren door verschei dene rijen kaarsen. Deze Kerstpyramides heb ben zich het langst gehandhaafd te Berlijn. HILVERSUM I 8.03 Nieuws: 8.18 1 9 00 Kerstverhaal; 9 15 Strijkkwartet; 10.00 Poëzie 10.30 Prot. Kerkdienst. Voorganger dr. J C. A Fetter: 12.02 Sextet; 12.35 Kerstgroet; 13.00 Nieuws; 13.15 The Ramblers: 1350 Voor fle jongeren. 14.15 Cabaret; 14.15 Gramofoon; 15.15 Partij van de Arbeid: 15.55 Ziekenbe zoek; 16 45 Het stond in de krant; 17.15 Orgel; 17.50 Koor ..De Krekels"; 18.00 Nieuws; 18.15 Reportage; 18.30 Strijdkrachten: 19 00 Canada- Nederland; 19 30 Zondagshalfuur: 20.02 Nieuws: 20 08 Metropole Orkest: 20.40 Blnaco Posnets ware gedaante. Hoorspel; 21.15 „Der Bettel- student"; 2155 Philharmonisch Orkest; 23.00 Nieuws; 23.15 Gramofoon. HILVERSUM II. 7,00 Kerstzangdienst: 8.08 Nieuws; 8.18 Ho:gmis. 9 30 Nieuws; 9 45 Or. kest; 10.00 Prot. Kerkdienst Voorganger ds. J. R. Wolfensberger: 11.30 Gramofoon; 12.15 N.C.R.V. Orkest; 13 00 Nieuws; 13.15 Orgel; 13.45 Kerstmis in de muziek; 14.45 Voor de jeugd; 15.45 Gramofoon; 16 15 Rijk over Zee; 16.30 Matrozenkoor; 17.00 Kerkdjenst. Voorgan ger cïs. J. C. Brussaard; 18.30 Kerstliederen: 19.00 Orgel; 19.30 Nieuws: 19.45 Philharmon<sck Orkest: 20 30 Kerstdeclamatorlum: 21.20 Kin derzang: 2200 Nieuws: 22.15 Actueel geluld; 22 30 Gramofoon; 22.45 Avondoverdenking: 23.00 r BU DE KERSTBOOM. waar zij nog in het midden der vorige eeuw verkocht werden op de van oude beroemde Kerstmarkt, die op het Slotplein gehouden werd. Tegenwoordig treft men echter overal in Duitschland de verlichten denneboom aan. KERSTBOOMVERSIERING EN WAAR ZE VANDAAN KOMT. Velen vragen zich niet af, waar de versier selen van hun Kerstboom vandaan komen. Elk jaar opnieuw wordt er aaq groote hoe veelheid van verbruikt in alle landen, waar de Kerstboom tot de Kerstgebruiken behoort. Oorspronkelijk werden deze versierselen ge maakt in Duitschland, in de dorpen van Thu- ringen en Franken, waar geheele gezinnen zich bezighielden met het vervaardigen der teere voorwerpen. Vooral de omgeving van Sonneberg en Neurenberg was een middel punt van deze bewerkelijke en weinig loo- nende huisvlijt; deze streken zijn oqk in de geheele wereld bekend om hun speelgoed industrie. Oude voorbeelden worden nagé» maakt, nieuwe uitgedacht, en elk jaar wor den zij op de beide groote jaarmarkten te Leipzig tentoongesteld, om van daaruit door de groothandelaars en exporteurs naar geheel Europa te worden verkocht. De wijze van versiering van den Kerstboom is zeer verschillend. Oudere menschen geven dikwijls de voorkeur aan het aesthètisch ef fect van kéarslicht op een ov^vloed van zil verdraad, doch waar er kinderen in huis zijn, vindt men gewoonlijk een meer kleurige ver siering, waarbij ook snoepgoed niet ontbreekt. Bollen en kettingen van gekleurd glas wor den afgewisseld door voorwerpen, d>e de kin deren zelf wekenlang uitgeknipt, geplakt, ver zilverd en verguld hebben. Velen geven er ook de voorkeur aan. niet elk jaar een ge heel nieuwe Kerstboomversiering te koopen. doch zooveel mogelijk de versierselen uit vroegere jaren opnieuw te gebruiken met het oog op de daaraan verbonden herinneringen. Andpren versleren den Kerstboom eoo m'n mogelijk of maken zelfs uitsluitend gebruik van kaarsen. Het is ook wel aan te raden, den Kerstboom, niet te overladen, zelfs niet voor kinderen, omdat dan de schoonheid van den donkergroenen boom op zichzelf niet meer uitkomt. Even oneigenlijk is hét ge bruik van electrische gloeilampjes op een Kerstboom; deze mag slechts verlicht worden door het zachte licht der kaarsjes, terwijl ook de kamer niet te licht mag zijn. Het gebruik, elkaar Kerstkaarten te sturen gaat meer en meer verloren. Het is echter nog altijd in zwang bij vorstenhuizen en bij presidenten. Deze Kerstkaarten worden door (Een Kerstlegende). In den Kerstnacht gebeurden vele wonde ren. Vele dezer wonderen zijn de menschen tegenwoordig vergeten. Een is er echter, dank tij het feit, dat de herders het verhaal aan elkander hebben verteld, geslachten lang be waard gebleven. Onder de herders, die in het veld hun kud den hoedden, toen een Engel hun verscheen was er een, die gebukt ging onder zware zor gen. Hii had dien avond eigenlijk maar liever thuis willen blijven, want zijn vrouw lag «waar ziek. De laatste dagen vooral, was zij, die reeds lang haar ledematen niet meer kon. gebruiken, zeer koortsig geweest. Dien avond, toen het donker begon te worden, was haar loan naar haar bed gekomen en had gezegd: Vrouwlief ik blijf vanavond bij je. Onze buurman zal wel op mijn kudde willen letten. Dat moet je terwille van mij niet doen, man, zei de vrouw.- Ik ben heel kalm en bo vendien is onze jongen thuis, die kan mij zoo noodig Helpen. Ik weet niet, hoe het komt, maar ik geloof dat het zeer verkeerd is, wanneer je vanavond thuisblijft. Ga maar gerust, ik zal veel kal mer zijn, wanneer jij buiten bent. Terwijl zijn vrouw zoo sprak, besloot hij te gaan. Toen de Engel de mooie woorden sprak en hij mocht „knielen aan de kribbe, waarin het Jezuskind lag, vergat de herder al zijn zor gen. Wat een wonderlijke glans s'raait er uit de oogen vaq dit juqdl, dacht hij. Geheel vervuld, van hetgeen hij had ge zien. ging hij naar buiten. Nauwelijks had hij in den wondernacht een paar schreden ge daan, of hij werd weer angstig Hij liep, zoo snel hij kon, naar zijn nederige hut. Reeds in de verte zag hij het huisje en het verwonderde hem, dat zijn woning helder was verlicht Buiten adem van hri harde loopen trad hij binnen. Zijn hart klopte bijna hoor baar. Hij had zooveel moois gezien en wilde het aan- zijn vrouw vertellen, maar hij bleef aan den grond genageld staan. In de kamer stond zijn vrouw, een kleur op de anders zoo bleeke wangen, bij de ge dekte tafel. Komt er vannacht geen einde aan de wonderen?, bracht hij met moeite uit. Ben jij het werkelijk? Zijn vrouw knikte hem glimlachend toe. Ga eerst zitten, zeide zij. Ik weet, dat Hij geboren is. en ik zal je vertellen, wat hier ia gebeurd. De herder, die begeerig was geweest, te vertellen, wat hem was overkomen, bedwong zich ert. luisterde. De vrouw vertelde, dat de koorts dien avond voortdurend was toegenomen, ze had zelfs eenigen tijd het bewustzijn verloren. Maar, zeide zij, het werd niet alles duis ternis om mij heen. Integendeel, het was als of een helder licht mij omstraalde. Toen zij meer bijkwame-had ze nog hevige pijnen en een ontzettende dorst. Haar' kind had trouw aten haar bed gewaakt. Hij was echter van vermoeidheid even ingeslapen. Zij had hem wakker gemaakt en gevraagd, in de aar-'en kan water uit de bron in den hof te palen. Kan ik wel water halen moeder? Het is zoo koud buiten en ik ben bang, dat de bron bevroren is. Ga toch maar, Jongenlief. De jongen was naar buiten gegaan. Slaap dronken was hij naar de bron geloopen. De bron was, wonder boven wonder, niet bevro ren. Hij had snel zijn kan gevuld. Thuis had hij dadelijk zijn moeder het water gegeven Nauwelijks had ze gedronken, of ze voelde zich beter worden. Het water smaakte als edele wijn. Zij durfde maar een paar slokken te nemen. Toen zette ze de kan neer. De koorts was geweken Ze voelde zich veel beter en dacht, over wat was gebeurd. Ze had alleen nog pijn in armen en beenen. Zij voelde zich hongerig en zei Kind, kijk eens, of je ln de kast niet wat eten vindt. De jongen keek in de kast. Weldra kwam hij met een bedrukt gezicht terug aan het ziekbed. Moeder, er is zoo goed als niet meer. Ik vind alleen dit uitgedroogde stpk brood. Geef het mij maar, jongen. Nauwelijks had zij een hap van het brood genomen, of haar pijnen hielden op. Zij kwam uit haar bed en zij prees den hemel, dat er haar zoo'n wonder was geschied. Dat komt aliea door het groote Licht dat in dezen nacht is verschenen. De moeder was naar het venster gegaan en schoof het gerdijn opzij. De sterrenglans straalde in de hut. Ga nu maar rustig slapen lieve jongen zei de rv.r. En, zuue dg yiouw tegen haar man, IJl wist vooraanstaande kunstenaars ontworpen en 't onderwerp is elk jaar iets anders. Vele vorsten laten op de Kerstkaarten gebeurte nissen uit hun eigen leven of uit de geschie denis van hun land afbeelden, mderen geven de voorkeur aan godsdienstige onderwerpen. Zoo laten in Engeland de koning en de prin sen hun kaarten voorzien van een voorstel ling uit Engeland's geschiedenis, terwijl de koningin en de prinsessen een kribbe met het Kerstkind of een ander op KerUmis betrek king hebbend onderwerp kiezen. Deze kaar ten worden uitsluitend verzonden aan staats hoofden en de naaste familieleden der regee- rende vorsten. DE KERSTBOOM VAN DEN GOUDGRAVER De kostbaarste Kerstboom, die ooit gemaakt ls bij ons weten, tooide de salon van een m:l- lionayr, Clement geheeten. in Hotel Lafayette te New York. Hij begon zijn carrière als rem mer op de spoorwegen en ging naar Klon- dijke, toen hij de eerste berichten hoorde van de goudmijnen in Alaska. In betrekkelijk kor ten tijd verwierf hij zich een vermogen van vele millioenen. Hij heeft voor den Kerstboom 180.000 gulden uitgegeven. Elk takje van den reusachtigen kerstboom was met klompjes goud belegd, terwijl 49 kaarsen bevestigd wa ren in gouden houders. De voet van den boom was bedekt door een hoop goudstukken van 20 Dollar elk. KERSTGEBAK. De populariteit van het Kerstgebak ls alge meen bekend. Oms reeks 1400 werden er voor het Kerstfeest reeds groote, langgerekte broo- den gebakken. In een Kerstpreek uit het jaar 1593 is reeds van Kerststollen sprake, peper koeken en besuikerd gebak met diverse |i- guren. Nog tnans is het gebruik van Kerst stollen in den vorm van het Kerstkindje in Saksen algemeen bekend en zelfs in het arm ste huisgezin zal men deze op Kerstavond aantreffen. SCANDINAVISCHE KERSTGEBRUIKEN. Ieder land heeft zijn eigen Kerstgebruiken. Zoo wordt in Zweden en Noorwegen de Kerstboom reeds op den eersten Advencszon- aag opgesteld. Eiken dag komt er één lichtje bij, totdat op Kerstmis de geheele boom ver licht is. Gedurende deze dagen staan alle huizen open voor de zwervers, die hartelijk ontvangen worden aan den steeds gedekten tafel. Ook de dieren, vooral de vogels, wor den met liefde verzorgd, terwijl allen er naar streven, vrede te verspreiden en te behou den, wat een zeer prijzenswaardige trek van het feest is. Oude twisten worden vóór Kerst mis bijgelegd en lang gekoesterde wrok uit de harten verdreven. HILVERSUM I. 8.00 Nieuws: 8.15 Beiaard coru eert; 8.30 Gramofoon9.15 Morgenwijding; 9.30 Omroepkoor en -orkest; 9 47 Vioolspel; 10 00 Voordracht; 10.30 Prot. Kerkldenst. Voorgan ger ds. J. de Graaf; 12.00 Welhnachtsoratorl. urn: 12.30 Wat vrouwen op bet hart hebben; 12.40 Clavecimbpl; 13.00 Nieuws: 13.15 Sextet; 13.45 Gramofoon; 14 10 Voordracht; 14 30 Mu ziek Mozaïek; 15.00 Voor zieken en gezonden; 16.00 Gramofoon: 1615 „Kerstnacht" Hoor. •pel; 17.00 Kaleidoscoop; 17.20 Lezing door dr. A. F. J. Porteilje: 17 30 Vaudeville Orkest; 18.00 Nieuws: 18.15 De stem van de vtöol; 18,30 Strijdkrachten: 19.05 Sportflitsen; 19.20 Gra mofoon: 20.00 Nieuws; 20.15 Musica Antiqua; 21.00 De vrouw in de wereldlitteratuur 21 30 Gevarieerd programma; 23.00 Nieuws; 23.15 „The Skymasters". HILVERSUM II'. 8.00 Nieuw*; 8.15 Gramofoon; 8 30 Prot. Kerkdienst. Voorganger ds. C. Brandt: 9.30 Nieuws 9.45 Hoogmis: 11.30 Mu ziek; 12.03 Kersttriptiek van Canivez: 12.30 Lunchconcert: 12.55 Zonnewijzer; 3.00 Nieuws; 13.15 Kamerkoor; 13.45 Kerstlegende; 14 00 Sextet: 14.30 Rleuteruitzending: 15 05 Bii)>d- sche sonaten; 15 45 Kerstviering in Militair Hospitaal: 16 45 Gramofoon: 17.00 Kertsliede- ren: 17.50 Rijk over Zee: 19 00 Nieuws: 19 15 Vereenlging Intern. Jeugdverkeer; 19 30 Kerst- chansons; 20 00 Nieuws: 20.05 Fragmenten uit ..The Messiah"; 21.30 Kersnacht, declamatie; 22.30 Gramofoon; 22.45 Avondoverdedking; 23.00 Nieuws; 23.15 Klassieke orkestwerk». wat was gebeurd. Van vader op zoon is onze familie een zeldzaam woord overgeleverd. Op den dag van mijn trouwen heeft mijn vader het mij nog gezegd. Het luidt: Wanneer in het water de kracht van den wijn zal zijn, wanneer in het brood tegelij kertijd de artsenij is en het licht tot schaduw van het leed wordt, dan wordt Hij géboren, Die ons allen verlost. De man had ademloos geluisterd. Hij greep de hand van zijn vrouw en drukte ze met groote innigheid. Merkwaardig, merkwaardig, mompelde hij in stille vreugde. Toen zijn vrouw hem vragend aankeek, fluisterde hij haar in het oor, terwijl hij naar zijn jongen keek: Weet je, hoe hij eruit ziet? Hij kijkt net als het Kindje, dat ik in de kribbe heb ge zien. Van Hem heb ik je nog niets verteld. Vertel maay, man. Toen hij zijn verhaal had geëindigd, zeide zij slechts: Het is mij, alsof wij een tweeden huwe lijksdag vieren, ja alsof het een nieuwe dag is voor de geheele wereld. In. het schijnsel der sterren zetten zij zich aan de tafel, waarop de Jcruik met wajèr stond, en waarop het brood lag Een greate vreugde was er in hen, toen .ij aten en dron ken. Een groot, helder licht bestraalde hen. Dat was de schaduw van hun leed. Ja, zeide de herder, het ia werkelijk waar. De wonderen, die dezen nacht zijn ge beurd. zijn grooter. dan dat men ze in woor den van menschen kan navertellen. Vrtfdag 27 December. HILVERSUM I. 19 00 Denk om de bocht: 1918 Gramofoon; 19.30 Ons Vrijzinnig Prot. Geloof; 20 00 Nieuws; 20.08 Sonate; 20.30 Ouderjaars. avondgebrutken: 2100 Men vraagt en wij draaien- 21.30 Buitenlandsch weekoverzicht: 2150 Omroeporkest: 22.20 Jazzmuziek: 22.40 Avondwijding: 23.00 Nieuws; 23.15 Symphoniscb concert. HILVERSUM II 19.f)0 Nieuws: 10.15 Toespraak door den heer Coppens: 10.30 Gramofoon; 10.40 Missionarissen: 20 00 Nieuws; 20 05 Dwars door Frankrijk; 20.45 Kerstspel: 21.25 Omroeporkest; 22.00 Nieuws 22 20 I.ezlng ..Wereldregering Gouden Tijdperk": 22 35 Avondgebed. 22.50 Gremofoon; 23.00 Klaas van Beeck; 23 30 Gra mofoon. DE ZENDING IN INDlfe. De zendingsarbeld heeft gevoelige slagen gekregen door de oonog. zoodat het geen ver wondering behoeft te wekken, dat Christelijk Nederland juist nü zijn volle aandacht wijdt, aan de geestelijke en stoffelijke belangen der inheemsche bevolking. De Nt.d. Herv. Kerk, die er zich meer dan ooit van bewust is. dat zij haar roeping geheel zelfstandig dient te leiden, zet beide schouder» met kracht onder dit onbaatzuchtige werk. In 1947 zal het 150 Jaar geleden zijn, dat de basis voor het Ned. Zendelingsgenootschap werd gelegd. De verschillende broederschap pen zullen vervangen worden door de op breedere leest geschoeide en veel productie vere kerkelijke Zending. De verwezenlijking \an deze volmaakte gedachten zal plaats vin den door de onderdeelcn van de provincie en de locale Zendingscommissies, die daarljij terzijde gestaan zullen worden door de Herv. Raad voor Uitwendige Zending, waaronder tevens de Ger. Zending^pond ressorteert. Bh de inheemsche kerken heeft zich in de oorlog een sterk gevoel van zelfstandigheid ontwikkeld, zoodat er een verschuiving plaats zal vinden in de richting der inheemsche voorgangers. Tevens houdt dit in, dat de op leiding een bijzondere zorg zal vragen. De Nederlandsche zendelingen zullen een acade mische vorming ontvangen, terwijl zij na hun candidaatsexamen een twee-jarige speciale zending8-opleiding moeten volgen. In April 1947 zal dr. E. Jansen Schoonhoven de tegen woordige rector, prof. dr. H. Kraemer, "ver vangen. Wel een btwijs, dat Christelijk Nederland doordrongen is van de plicht, de belangen van de btvolking te behartigen, zijn de zen dingsontvangsten die in' 1945 totaal f 1.140.000 bedroegen. Voor Indié werd 4 4 van dit be- arag beschikbaar gesteld en 20 pCt. voor de bekostiging van de opleiding en het Zen dingsbureau te Oegstgeest. Inheemsche kerken, die vroeger, dus vóór de Japansche bezetting, nauwelijkens 200 le den telden, hebben zich nu. als een opmer kelijk gevolg van de oorlog, samengevoegd en tellen 1000 leden. Ook aan de vorming van inheemsche pre dikanten worden nieuwe en zware eischen gesteld. De thans weer functionneerende Hoogere Theologische School telt een eerste klas van dertig leerlingen. Vetel steun werd ondervonden van de talrijke zendelingen, di>e hun arbeidsveld prefereerden boven repa- trieering naar Holland. Evenals de zendingitaak in het algemeen. Is die voor de -christenvrouw gesplitst in de thuis- en Indië-basis. Het doel van de ln on« land werkzaam zijnde 20 vrouwen- en mets- jesvereenigmgen, 70 groepen en 7000 leden, is het wekken van warme belangstelling. Dat deze belangstelling gewekt wordt is ze ker noodzakelijk, indien we bijv. denken aan de nood op verloskundig terrein. Er zijn stre ken, waar op de 180 000 zielen, slechts één arts aanwezig is. Ook de lectuurvoorziening staat in het brandpunt der belangste-Uing. Men treft dorpen aan, waar slechts één Bijbel te vinden ls, terwijl andere dorpen drie kerk diensten per dag houden, terwille van de kieedwg, die by beur tor de gedragen wordt

Schoonhovensche Courant | 1946 | | pagina 2