SCHOONHOVENSCHE COURANT Sla van je af! Radiorede Koningin Radiorede Minister Beel HES bladzijden. Vxr.roAG S JANUARI UIT. f»i JAARGANG. No. 1ST NIEUWSBLAD VOOR ZUIDtiDLLAND BI UTRECHT Verschijnt Maandag, Woensdag en VrUdag. Prijs bij vooruitbeta- ling: voor Schoonhoven per 3 maanden f 1.30; p. post f 157H HOOFDREDACTEUR: W. KERREMANS. Uitg. S. W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN. Telef. 207. Giro 13763. I Ad verten tiën: 1—18 m.m. 1 80, elke m.ni meer 010; derde plaatsing halve prijs. Advertentièn tusschen de tekst driemaal de prils. De oude Grieken hedden ln hun roman tische godenleer zeer menschelijke verhalen. Zoo bijvoorbeeld dat van de dochter van een Poenicischen koning. Dat beeldschoone meis je heette Europa en de opperste der goden, Zeus werd op haar verliefd. HU veranderde zich 'tijdelijk in een witten stier en ging naar Europa, die met eenige vriendinnen zich ver maakte. De mooie stier was zoo tam en ge willig dat Europa op zijn rug ging zitten, waarna de stier met het meisje verdween en naar Kreta rende. Sommigen meenen dat de naam van ons werelddeel van dat sprookje afkomstig is, maar de waarheid is veel nuchterder. De naam Europa is afkómstig van het woord Ereb, hetgeen beteckent het Westen en met Ereb gaven de Oostersche volken, in lang vervlogen tijden het werelddeel aan. dat nu zoo volop in de moeilijkheden zit. Niet hier en daar, maar in alle landen en Nederland mag als dit onderwerp ter sprake komt er zijn woordje bijvoegen. We hebben ln een vorig nummer iets ver meld van de snel wassende bevolking in ons land. die reeds overbevolking veroorzaakt en ook hebben we bericht gegeven van de lan- oen, die bereid zijn landverhuizers toe te la* ten.' Het tz vru zeker <let wanneer de land verhuizing wordt toegestaan een tamelUk groot aantal Jonge menschen naar een ander werelddeel zullen vertrekken. Niet alleen uit Nederland, maar uit vele andere staten even eens. Jonge menschen, dat zijn menschen mei arbeidskracht, ondernemingsgee»t, mannen en vrouwen die van aanpakken weten en juist die hebben wij in ons Jand en in geheel Europa zoo hard noodig. Nu reeds is er een groot tekort aan werkkrachten, doordat de legers zooveel jonge mannen binden, andere nog in kampen zijn opgesloten. Ook omdat in alle takken van bedrijf viel werk is en er zoon groote behoefte is aan productie. Hoe zal dat moeten gaan wanneer straks Australië, Brazilië, Canada, Zuld-Afrika de mannen lokt en uit de Europeesche staten de jonge krachtige mannen vertrekken naar an dere werelddeelen. Het zullen niet alle jonge krachitge en ondernemende mannen zijn, die gaan emigreeren, daarqnder zal ook be zinksel voorkomen, wanhopige, die geen an dere üitweg weten of angstigen die vreezen dat het oude Europa door nieuwe rampen be dreigd wordt. Die zullen een minderheid vor men, omdat de landen, die de landverhuizers toelaten of uitnoodigen, een strenge uitlezing rullen houden en beproeven de bruikbare elementen te doen overkomen en de onge- wenschte karakters ln eigen omgeving te laten. Minister Beel heeft in zijn radiorede gezegd dat we voortuitgaan en dat de toekomst van «nw l"nd m«omber is d»n sommi gen meenen. We hopen het en we hooren gaarne zu'ke blijmoedige taal van officieel® •prekers, maar het zou zoo goed zijn als we ook naar het buitenland eens het woord rich ten, els Nederland zich wat duidelijker liet hooren. Twee mannen van beteekenis hebben ons daartoe al aangespoord. Churchill heeft ons gezegd: Jullie moeten meer van je af slaan, je meer laten gelden; en de Ameri- kaansche staatsman Welles heeft aan ons ge vraagd „Why con 't you people make more noise?" Waarom maken jullie niet wat meer herrie? Het zou goed zijn als de mannen ln ons land, die het gezag hebben, zich wat krach tiger Heten hooren en de wereld doen weten wat zij van de toekomst verwachten, hoe zij zich de ontwikkeling in Europe voorstellen en op welke wij" de zaken aangepakt moe ten worden. Op dat punt zijn we altijd schuch ter en bescheiden gebleven. We kunnen ons nog steeds niet aanpassen aan de in gebruik zijnde methoden van „more noise". We zijn ook wel wat al te bescheiden, we gelooven dat de groote «taten dat maar moeten doen en we laten ons daardoor gemakkelijk in een hoek drukken door andere, die minder nede rig zyn en de gelegenheid om zich vooruit te dringen, benutten. Er zijn nu tal van kwesties aan de orde die we niet alleen kunnen oplossen zooals het emigratie-vraagstuk en waarover we mei andere staten zullen moeten onderhandelen. Daarbij zal heel wat afhangen van de indruk die de anderen van ons hebben, nog voor we de conferentiezaal betreden. Wanneer hun oordeel blijft zooals 't nu vermoedelijk is „Hm, Holland, een onbeduidend landje, datje gemakkelijk kunt overbluffen. Vroeger flink en ondernemend, nu slap en bangelijk". Wan neer zoo het oordeel dier anderen is, dan is vooraf ons lot bepaald en kunnen we zonder meer verlies ook van de conferenties wegblij ven. Maar als we de raad van Churchill en van Welles volgen van ons afslaan en „more noise" maken, dan zullen de gedelegeerden zeggen: Daar komt Holland aan, let op wat die zeggen gaat. Wat wij bescheidenheid en gepaste hou ding noemen, zien de anderen aan voor bang heid en zwakheid. Zij denken dat we geen greote politiek durven voeren en niet durven mee spreken in de Europeesche aangelegen heden, dat er geen fut meer in ons zit. Zwij gen en afwachten zijn niet de factoren om op het wereldtooneel een plaats te verwerven en te behouden en wanneer ons buitenlandsch beleid zich wat meer zelfbewust en wat krach tiger zou laten gelden, dan zou men over de grenzen zaakkundig opmerken: Kijk, Holland ontwaakt toch weer! K. BINNENLAND. SCHOLEN OP HET PLATTELAND Het hoofdbestuur van den Nederlandschen Bond van Plattelandsvrouwen, tellende ruim 24.000 leden, heeft een adres aan de Tweede Kamer gericht, waarin o.m. 'ret zijn groote bezorgdheid uitspreekt voor het feit. dat voor de scholen op het platteland zich bijna geen of ln het geheel geen leerkrachten aanmel den. Het hoofdbestuur dringt er bij de ka merleden op aan, dezen toestand onder de oogen te zien en zoo mogelijk met voorstellen te komen, die aan de trek van plattelands onderwijzers naar de stad een einde kun nen maken. tot land- en rijksgenooten „LAAT ONS ELKAAR VERTROUWEN". De Koningin heeft Oudejaarsavond een radiorede gehouden, waaraan het volgen de is ontleend: Na Haar beste wenschen voor 1947 te hebben uitgestfroken richtte K M. zich tot onze Rijksgenooten in het Westelijk halfrond. Zij wenschte hun toe de spoedige vervulling, eerst van het bin nen de huidige Grondwet bereikbare en daarna van wat pas na grondwetswijziging kan woroen tot stand gebracht, opdat men daar die zelfstandigheid deel worde, waar naar velen zoo vurig verlangen. „Mijn gedachten gaan uit naar Indone sië, waar velen nog zoo zwaar worden be proefd. Moge het nieuwe jaar de nieuwe rechtsorde naderbij brengen waarvoor van verschillende zijden alle krachten worden ingespannen. Landgenooten. ik vrees, dat er een scheidsmuur wordt opgetrokken tusschen velen Uwer en hen, die de doorstane schokken nog steeds niet te boven zijn ge. komen. Ik vergeet hierbij niet de goede en verblijdende uitzonderingen van hen, die geheel openstaan voor dit leed. Met waardeering gedenk Ik ln dit verband de arbeid der stichting 1940—1945. Vrienden echter, noch een organisatie als de Stich ting kunnen het gevoel van verlatenheid, wegnemen. Dat kunnen wij slechts als volk ln zijn geheel door te zamen de ver antwoordelijkheid er voor op ons te ne men. Laten wij ons onze oorlogsschuld be wust blijven. Mij tot alle landgenooten wendend, vraag Ik voor verdriet en gemis, voor geestelijke en stoffelijke nood de deu ren van hart en huis en eigen kring open te zetten''. Zich wendend tot de oudstriiders in het binnenlandsch verzet, zeide H.M.: „Laat u niet ontmoedigen en wanhoopt niet. wanneer gij het doe! waarvoor gij hebt gestreden nog veraf ziet Groote idealen worden niet in een Jaar bereikt. Laat u niet tot daden verleiden en prikkelen, die Uzelf slechts schade kun nen brengen en die een geest ademen waartegen Ju'st l'w gevallen ntykkers ge. streden hebben, toen rij hun leven gaven voor recht en wet. Slechts zoo blijft gij trouw aan den geest van het verzet". H.ff. elndigoe aldus: k ..Ook ik heb mijn sombere oogenbllkken, wanneer ik zooveel liefdeloosheid, leed en verwarring om mij heen zie Maar neen, wij komen van het Kerst feest en nemen daarvan mede. geloof, hoop en liefde, maar de liefde het meest. Die liefde, die nimmer wanhoopt en steeds klaar staat om vertrouwen te schenken. Laat ons elkander ln het nieuwe Jaar een kans geven en vertrouwen schenken en ook in dit opzicht het voorbeelor volgen, dat Christus ons geeft. Voorwaar, dan zal veel mogelijk zijn, dat thans onmogelijk schijnt". We ftaan vooruit Ter gelegenheid van de jaarwisseling heeft minister-president, Dr. L. J. M Beel, Woensdag een radiorede gehouden, waaraan het volgende is ontleend: Een jaar geleden vielen cue eerste tee kenen van herstel reeds te onderkennen en in den loop van 1946 hebben die tee kenen zich bevestigd, versterkt en ver. meerderd. Wij zijn ln 1946 vooruit gegaan Onze rantsoenen en onze winkels, ons schoeisel en onze kleeding. onze indu strie, onze landbouw, ons verkeer, onze uitvoer en de inzet van onze arbeids kracht, getuigen ervan, zij het dan ook, cat veel te wenschen is overgebleven. Wie het geheel van ons economisch bestel op dit oogenblik vergelijkt met dat van een ^aar geleden, kan zich niet aan de con fusie onttrekken, dat verbetering is in getreden. Het leven is economisch beter geworden in Nederland. De mensch leeft echter niet van brood, van economisch welzijn alleen. Schrede na schrede zet de regeering verder op oen weg, dien zij in haar pro gram heeft uitgestippeld, den weg naar sociale zekerheid en rechtvaardigheid Daartoe is het noodig, dat de overheid zich niet te snel terugtrok van haar be. moeienis op velerlei terrein. In 1946 zijn al onze democratische col. leges ln gemeenten, provincies en rijk thans wederom rechtstreeks gekozen en weerspiegelen duidelijk den wil van het Nederlandsche volk. Dat beteekent, dat de Regeering nu nauwkeuriger dan verleden Jaar weet wat het parlement wil en dat het parlement weet wat het volk wil. LOF VOOR DE KONINGIN. Het zeer bekende en veel gelezen Ameri- kaansche weekblad Time, heeft van onze Koningin gezegd: „Het huis heeft een goede huisvrouw". De Ned. gezant in Amerika, jhr. Loudon heeft deze uitspraak aangehaald in een tot het Nederlandsche volk gerichte radio-Nieuw jaarsboodschap, waarin hij verklaarde dat het Amenkaansche volk ten zeerste getroffen was door de« strijd en het lijden van het Neder landsche volk en vol bewondering was voor wat hetgeen het na de bevrijding reeds heeft tot stand gebracht. MR. OUD VERLAAT HANDHAVING R1JKSEENHE1D. Dezer dagen heeft l et Nationaal Comité „Handhaving Rijkseenheid" vergaderd, ten einde in verband met de op 20 December in zake Linggadjfti in de Tweede Kamer geval len beslissmtózijn gedragslijn nader te bepa len. Het li<»van het comité mr. P. J. Oud. heeft in diefVergadering als zijn meening te kennen gegffen. dat de in de motie Romme gegeven omschrijving vah het te voeren re- geeringsbelejd een afwijüing van de overeen komst van Linggadjati beteekent. Mr. Oud adviseerde het Comité zijn actie te staken daar de mptie Romme gezien mag worden als een gunstig resultaat van de mede door het Cwnité gevoerde actie. De overige leden van bel Comité hebben zich met dit standpunt niet kunnen vereenigen. Het Comité heeft derhalve met overgroot? meerderneid beslo ten zijn actie voort te betten. Naar aanleiding van dit besluit heeft r«s. P J. Oud, die deze beslissing niei met zijn verantwoordelijkheid meent te kunnen dekken zijn ontslag geno men als lid van het Comité. HIJ GAF HET VOORBEELD. Vorife week begaf lich de ruim 6-jarige H. J. Jonker uit Den H^ag op het us aan de Moer weg. Verschillende omstanders zagen "t ventje bij een brug in een wak zakken, doch schoten niet te hulp. Tot beschaming der oudiren sprong de 12- jarige Jan Korubel ln het koude water en slaagde erin t kind, dat onder 't ijs was ge schoten, bewusteloos op de kant te brengeh. Het leven van het 6-jarige knaapje is dank zij het moedige optreden van Jan gered. NEDERLANDSCH-INDIE. NIEUWE EISCHEN DER REPUBLIKEINEN. De republikeinen in Ned.-Indië. de Partal Nasional Indonesia, hééft het verdrag van Linggadjati of Cheriboh niet goedgekeurd Zg verlangen heel wat meer, nJ.: volledige erkenning van de republiek over Java, Su matra en Madoera. Een staatsregeling op de gmndslag va., cesvhen. %«n Indie. Een ver bond met Nederland als twee onafhankeluke en gelijkgerechtigde staten. Om beurt zal de Koningin en de president van de republiek hoofd van de Unie zijn, doch in elk geval zal dit niet meer zijn dan een symbool. Di plomatieke betrekkingen van de tweeataten bij elkaar. Erkenning van de rechWS^Wan hen, die geen Indiërs zijn en eerbJedi, buitenlandsche eigendommen. Het tsjtuf§x^- ken der Nederlandsche troepen uit spoedig als mogelijk is. Wat zal de commissie-generaal hi^ woorden? Zai zij ook deze eischen invjfeiigen? OVEREENKOMST OPGEZEGD. Dinsdag heeft de republikeinsche delegatie van de Commissie voor uitvoering i^an de be- standsvoorwaarden het Nederlandsche hoofd kwartier te Medan er van in keiyils gesteld, dat zij alle bestaande overeenkulnsten, die met betrekking tot do demarcatielijn op 7 December waren gesloten, opgeztegd op grond van de beslissing van de gemengde bestands commissie te Batavia dat „nieuwe defensie maatregelen niet geoorloofd waren". Dr. J. J. van de Velde, politiek adviseur van de Ned. Indische regeering op Sumatra, verklaarde, dat aan Nederlandsche zijde aiies v^as gedaan om de overeenkomst, welke door Sjarifoedin en Oorip onderteekend was, na te leven, doch dat de Republikeinsche mili taire leiders haar voortdurend saboteerden Thans is met een telefonische mededeeling van kolonel Sitompool van Siantar, die even eens mede-onderteekenaar is geweest, de overeenkomst geschonden zonder eenige re delijken grond. In verband met deze ontwikkeling heeft men de bevolking van Medan geadviseerd in huis te blijven. SNELLE UITBREIDING. Bij wijzigingsdecreet van Soekarno is het toiale aantal leden van het K.N.I.P. (Voorloo- pig Indische parlement) van 223 op 413 ge bracht. Te Medan overschreed op 28 Dec. een Ne derlandsche patrouille bij vergissing de voor- loopige demarcatielijn in aen Zuidwestelijken senior. Ofschoon Nederlandsche militaire auto riteiten onmiddellijk contact zochten met een rep^blikeinschen liaison-officier en met den republikeinschen burgemeester van Medan terwijl zij de fout toegaven en maatregelen tegen de overtreders toèzegden, werd toch door gewapende benaen een aanval in dezen sector ingezet. De Nederlandsche posten wor den 2 uur lang met geweren, mitrailleurs en mortieren beschoten, waarbij bovendien van Indische zijde voor het eerst van artillerie gebruik werd gemaakt. Alle pogingen en middels Republikeinsche officieren en den burgemeester van Medan de verhitte gemoederen te bedaren, waren vergeefsch. Toen de mortiergranaten in de Chineesche wijk neerkwamen besloot het Ne derlandsche militaire commando 's avonds om half 11 tegenmaatregelen te nemen. De Ne derlandsche artillerie vuurde tweemaal, waar op de tegenpartij het vuren staakte. Aan Ne derlandsche zijde werden geen verliezen ge leden. De verliezen aan Republikeinsche zij de zijn nog niet bekend, dpch naar verluidt zijn vele Indiërs gewond, omilalf ^de mortier granaten fn eigen gebied terefcm ïwamen. In militaire kringen te Medan men zich af of deze gebeurtenissen inJlrskpS'band staan met den opgewonden toon van1 *de rede van generaal Soedirman. SJAHRIR HEEFT HAAST. Sjahrir heeft gezegd, van oordeel te zijn, dat de situatie in de laatste twee maanden voordurend slechter is geworden Dat komt. zei hij, door het uitstel van de onderteeke- ning van het verdrag van Linggadjati het geen de positie van hen. die naar een vreed zame oplossing van de moeilijkheden streven, steeds moeilijker maakt Aan beide zijden willen de poiitieke leiders een ramp als die van Vietnam voorkomen, maar dan is een snelle onderteekenine van het verdrag in den oorspronkelijken vorm eerste eisch. GEVECHTEN. Te Palembang hebben in de nachten van 28 op 29 December eenheden van het Lasjkar Raat Nederlandsche patrouilles beschoten .waarbij aan Nederlandsche zijde twee dooden en 5 gewonden waren. De republikeinsche verliezen zijn waarschijnlijk aanzienlijk hoo- ger. 28 December heeft zich te Semarang een bende genesteld in een bunker in den Oos telijken sector van het Nederlandsche gebied Bij een zuiveringsactie met pantserwagens werd zij teruggedreven tot ver achter de de marcatielijn. Ook werden vliegtuigbommen binnen Nederlandsch gebied onschadelijk ge maakt. Een zeer goed bewapende bende moest in den Westelijken sector door Neder landsche troepen na een kort vuurgevecht worden verdreven. LAF EN SCHANDELIJK. Van een soldaat te Tandjong Priok ontving de N. Rott. Crt. een brief, waarin wordt me degedeeld. dat op de Kerstpakketten, weike dank zij de N I.W.I.N. naar lndië waren gfjt, stuurd ten behoeve van onze manschappen bij lossing opschriften bleken te zijn gekalkt als: „vroolijk Kerstfeest, ploerten", „vroolijk Kerstfeest, moordenaars". •"Hij schrijft naar aanleiding hiervan o.m.: Laten de laffe nietsnutters, die dit gedaan hebben, toch beseffen, dat deze ploerten en moordenaars hier in lndië de Inheemsche be volking voor ellende, honger, moord en over vallen vrijwaren, een bescherming, die zij helaas noodig hebben tegen hun eigen land genooten. Laten zy eens kijKen naar wat er verricht wordt door Nederlandsche doktoren die in hospitalen, klinieken en zelfs in de kampong, driekwart van een etmaal in touw zijn in den strijd tegen de ontelbare ziekten die de Inheemsche bevolking teisteren. Laten zij eens een kijkje nemen bij militaire keu kens, die iederen dag ontelbare Inheemschen van voedsel voorzien, terwijl hun eigen re geering. in casu de Republikeinsche, op dat zelfde moment rijst uitvoert naar Britsch- Indlë om hiermede politieke voordeelen te behalen. Laten zij eens een kijkje komen ne men bij de vele compagnieën van het Neder landsche leger, die kleine Inlandsche jon gens, door den Jap van hun ouders behoofd hebben geadopteerd. ANDERE TAAL. Volgens het Bataviasche blad De Nieuwsgier heeft de bevolking van Tjiandjoer aan de W- brigade 4300 gulden aangeboden als blijk van waardeering voor de bevrijding van Tjiand joer en voor do correcte houding, door de Nederlandsche troepen aangenomen. Voorge steld is om dit bedrag gedeeltelijk te beste den voor de oprichting van een gedenkteeken ter herinnering aan het zegenrijk werk der brigade. VERONTRUSTENDE BELANGSTELLING. De Amerikaansche consul-generaal te Ba tavia heeft aan een verslaggever van een inlandsch blad verklaard, dat Amerika van plan ia alle grondstoffen te koopen, die lndië voortbrengt. Het zal die koopen van de Ne derlanders of van de inlanders, al naar ge lang de onderhandelingen tusschen beide partijen zullen uitvallen. BUITENLAND. EEN VREEMD GEVAL. Kapitein Nagel, een Nederlandsch marine officier, is op Nieuwjaarsdag met een schot in het hoofd te Colombo (Ceylon) op straat- aangetroffen na zijn terugkeer van een Nieuwjaarsieest. Hij is in het ziekenhuis overleden. Hij bevond zich in gezelschap van een cfellega kapitein Haagenbeck. Bij het ver. laten van het hotel werden zij aangespro ken door rickshaw-dragers. wier hulp zij wei gerden. Er ontstond een woordenwisseling en plotseling klonk een schot dat den kapitein in het hoofd trof. DE FRANSCHEN IN DUITSCHLAND. De Fransche autoriteiten hebben nieuwe maatregelen ter isoleering van het Saarge- bied van de rest van Duitschland genomen. Saarlanders Zullen het mijngebied niet mo gen verlaten voor perioden van langer dan 72 uur. Duitschers kunnen slechts het Saar- gebied binnenkomen, wanneer zij er verwan ten of vrienden hebben. Bovendien moeten zij aan strenge eischen voldoen. De 1200 gen darmes en douanen, die toezicht houden op de grens tusschen Saargebied en Duitschland zouden order gekregen hebben om te vuren op personen, die zouden trachten de grens clandestien te overschrijden. Een reden voor het weren van Duitschers zou zijn te voor komen, dat men Marken zou binnen brengen met het oog op eventueele voordeelige inwis seling van francs, wanneer het Saargebied Fransch zou worden. Het uitvoeren van steenkool, voedsel, kleeding en andere goe deren wordt verboden, doch niet het invoe ren hiervan uit Duitschland. DE NAZI-GEEST LEEFT NOG. De nazi-geest is volgens een Zweedsche zegsman, in de streek, waar hij werkzaam is nog duidelijk merkbaar. Steeds worden sa menkomsten gehouden van o.a. de voormali ge Hitierjeugd, ondanks de groote activiteit. die de Britsche Opsporingsdienst aan de dag legt. Zij zweren trouw aan hun leider en trachten op zeer geraffineerde manier de „afvalligen" terug te brengen en te bekeeren tot de eenige weg, die er nog bestaat om Duitschland weer in het zadel te helpen. In vrijwel de geheele Britsche zone zag de Zweed rtiet eenvoudige middelen aangebrach te opschriften, zooals ..Wie thans de Fiihrer verlaat is een hond". Hij constateert, dat het Nazidoi^a, ln tegenstelling met de hier be- DISTRIBUTIENIEUWS. WEER EEN SINAASAPPEL-BON. Voor 5 Januari kan men bij den fruithan delaar de bonnen 53-7 en 54-8 algetneen in leveren waarop, nadat de loopende bon zal zijn gehonoreerd, een pond sinaasappelen wordt verstrekt. DE NIEUWE BONNEN. Voor de periode van 5 t.m TB Januari zijn de volgende bonnen aangewezen: 55-1, 56-1, 55-4 brood, 55-lc, 56-1 D reserve 800 gram brood. 55-1 b reserve 1600 gram brood. 55-2 brood 400 gram brood. 55-1 boter 125 gram boter. 55-2, 56-2 boter 125 gram margarine of 10.0 gram vet. 55-3 boter, 55-4 margar. 250 gr. margarine ot 200 gram vet. 56-1, 55-4 boter 250 gram boter. 55-1, 56-1, 56-2, 55-5 vleesch 100 gram vleestp 55-2. 55-4 vleesch 300 gram vleesch. 55-1 algemeen 200 gram kaas. 56-1 algemeen 100 $ram kaas. 55-4 kaas 200 gram kaas. 55-2 algemeen 1 el. 55-3 algemeen 500 gr. suiker, strooisel enz. of 1000 gr. jam, stroop enz. 56-3, 56-4 algemeen 250 gr. suiker, strooisdl enz. of 500 gr. jam, siroop enz 55-4 suiker 250 gr. suiker, strooisel enz. of 500 gr. jam, stroop enz. 56-1 E Reserve 600 gram bloem of kindermeel. 55-1 melk 4 jjter melk. 55-2, 55-3 melk 3 liter melk. 56-1 melk 12 liter melk. 55-4 melk 5 liter melk. T 65, X 65 2 rantsoenen tabaksartikelen. V 66 200 gr. chocolade of suikerwerken X 66 100 gr. chocolade of suikerwerken. Reeds aangewezen bonnen 53-5, 54-6 2 liter petroleum. 01 t.m. 08 krt. UA 4 liter petroleum. 01 t.m. 04 krt. UB 4 liter petroleum. 01. 02 krt. UC 4 liter petroleum. 02. 03 krt. UD 4 liter petroleum. 04, 05 krt. UD 5 liter petroleum. B C D, E 33, 57 Ueserve serviesgoed. 506 en 006 Algera. emaille-artikelen. Voor de week van 12 t.m. 18 Januari zul len nog bonnen worden aangewezen voor bloem, koffie, thee, cacao en tabak. De bonnen van de strooken No. L der toe- slagkaarten voor bijzonderen arbrfl en voor a.s. en jonge moeders MA, MQgfilC en MD 701 zijn na 5 Januari niet rrmer geldig. De bonnen dezer toeslagkaarten hebben, zooals hekend, een geldigh-i-iaduur, wzlko is aan die van de overige genummerde bonnen. De niet aangewezen bonnen van strook no 1 kunnen worden vernietigd. VIJF EN TWINTIG TEXTIELPUNTEN. Met Ingang van 1 Januari 1947 zijn de vol gende bonnen en punten van de textielkaar- ten VA 605, VB 605, VC 605, VD 605 en VE 605 geldig voor de aankoop van op punten ge waardeerde textielgoederen: de letterbonnen D, E, F, elk ter waarde van 5 punten, de cij- ferbonnen 131 tot en met 140 (elk ter waarde van éen punt). Er wordt op gewezen, dat van de 25 geldig verklaarde punten er 5 als extra beschikbaarstelling zijn te beschouwen. Het ligt in de bedoeling, indien zich geen onvoor ziene omstandigheden, zooals langdurige vorst, stagnatie in de kolen- of grondstoffenvoor- ziening e.d., voordoen, ieder volgend kwartaal van 1947 ten minste 20 punten geldig te ver klaren, zotdat in totaal, zooals reeds is me' degedeeld, ten minste circa 80 punten ter be schikking komen. De aandacht wordt er nog op gevestigd, dai de reeds geldig verklaarde bonnen en punten eveneens tot nader order hun geldigheid be houden. PETROLEUM. Het C.D.K. deelt mede, dat zij, die in het bezit zijn van kaarten voor "-petroleum voor kookdoeleinden of verlichting gedurende de maand Januari 1947 op onderstaande bonnen dezer kaarten de daarachter vermelde hoe veelheden petroleum kunnen koopen: kaar ten UA 611 bon A 09 tm. A 12: 4 liter per bon; kaarten UB 611: bon B 05 en B 06: 4 li ter per bon; kaarten UC 611: bon C 03: 4 li ter; kaarten UD 611: bon D 06 en D 07; 5 li ter per bon. GEEN EXTRA VLEESCH MEER. Met ingang van 5 Januari zal de extra ver strekking van 100 gram vleesch boven het rantsoen van 400 gram per persoon per veer tien dagen voorloopig worden stopgezet. staande ideeën, ontstaan door da activiteit van de groote Duitsche democratische par tijen, niet dood is, doch terrein wint. De Duitschers bezitten de overtuiging, als gevolg van Goebbel's propaganda, dat zij het alleen beter kunnen. Hier schuilt het Duit sche gevaar, grooter dan Wij ons na het tee kenen van de wapenstilstandsvoorwaarden ii| het algemeen realiseeren. De Pruisische geest, het verloop van iedere Duitsche ne derlaag, kent men. Wij weten, dat Duitsch land kapot is, doch dat zij achter het masker van vriendelijke attenties en kruiperige ge hoorzaamheid een groote vereering koesteren voor hun „Führer", meent de Zweedsch» waarnemer. VIETNAM VRAAGT VREDE. De voortvluchtige president van Vietnam in Indo China heeft den Franschen om wp_ penstilatand en onderhandelingen Bevraagd. De Fransch|n hebben geantwoord, dat de eer ste voorwaarde was onmiddellijk alle vijan delijkheden staken, en ten tweede, dat goed moet worden vastgesteld, welke volmachten de vertegenwoordigevs zullen hebben met w:- onderhandeld zal worden. De verliezen der Vietnameezen zouden zee. zwaar zijn. Ook in Combadja zou een opstand tegen de Franschen zijn uitgebroken, maar krachtdi. dig ziin onderdrukt

Schoonhovensche Courant | 1947 | | pagina 1