Van Rondom LIEFDE DER ZIELEN 2 NIEUWSBLAD VOOR Trim)-HOLLAND RN H l KEL'H'l' Schoonïiovnitcne Coirrsrtt. VRIJDAG lt JANUARI IM1. WAT ZEGT DE BILT? 1 Plaatselyk nevel of mtst: overigens wis_ selende bewolking mei hier en daar ^ni- ge lichte regen. Weinig wind. In het Noord-Oosten van het land temperatuur om het vreispunt- in het overige gedeelte enkele graden boven het vriespunt. MAANSTAND. Afnemende Maan. 10 Januari: Op 02.30 onder 10.03. 11 Januari Op 2151. onder 10 52. 12 Januöri: Op 23.08, onder 1108. 13 Januari: Op onder 11.23. 14 Januari Laatste Kwartier. Gerbrandy antwoordt de regeering. In een goed gefundamendeerde radio, rede weerlegde oud-minister prof. Ger. brajidy gisteravond de verklaring, die de regeering afgelegd had, naar aanleiding van zijn rede op 2 Januari. De spreker zeide o.a.: Deze regeeringsverklaring treft niet de kern van ere zaak, het'machtige probleem zelf. Het is een heel onaangename kwes tie, want er zit een persoonlijke kant aan de zaak. De Koninklijke rede vah 7 December is zoo helder als kristal, zij heeft geen toe lichting noodig. Waarom is dit dan toch geschied, vroeg spr. zich af. Het Nationaal comité begrijpt de in houd van deze rede, doch wat zij niet be grijpt en gaarne zou willen weten is de be doeling van die motie Romme en wat de voor- en tegenstanders er van denken. Weer ergerde hij zich over de wijze, waarop in de Tweede Kamer gesold werd met de rede. Men probeerde er dihgen uit te halen, die er niet in zaten en men ver gat. dat met het Koninkrijk bedoeld werd Nederland en Indië, dus volgens artikel I der Grondwet. In de vacature van minister van kolo niën moest destijds worden voorzien. Prof. Gerbrandy pleegde overleg met Jonkh. Tjarda van Starkenborg, den gouverneur generaal van Indië en men besloot dr. van Mook aan te stellen. De oorlog met Japan hing echter als een zware dreiging in de lucht en uit dien hoofde vroeg van Mook ontslag, hetgeen hem, gezien de bijzonde re omstandigheden, verleend werd. Mede op verzoek van den G G besloot men van Mook aan te stellen tot luitenant-gouver neur generaal. Het groote verschil tusschen den G G. en van Mook was. dat eerstgenoemde In dië niet mocht verlaten en bij een oorlog, die dan ook in Maart 1942 uitbrak, het lot der bevolking zou moeten deelen, terwijl Van Mook Indië wel mocht verlaten. Toen de oorlog over Java inderdaad los barste moest men een geschikte figuur naar Londen zenden. In samenwerking met Tj. v. Starkenb. St. besloot men o.a Van Mook deze missie toe te vertrouwen.' De gouverneur generaal werd ln een concentratie kamp opgesloten en met hem hebben vele anderen de meerderheid van den Japanschen onderdrukker ondervon den. In Londen zocht men echter naar een geschikte vorm van samenwerking en men vond die door Van Mook weer als minis ter van koloniën aan te stellen en spr. als minister van algemeene oorlogvoering van het Koninkrijk. Vanzelfsprekend zou Van Mook na de bevrijding weer als luitenant G.G. naar Indië terugkeeren. Op dat moment goldt echter het devies, samenwerken om de oorlog te winnen Natuurlijk waren er verschillen, doch die moesten overbrugd worden. Niet het per soonlijk belang, doch het algemeen belang moest de doorslag geven. Alleen hét Va derland en de Koningin moesten spreken, niet het eigen ik. Was er toen misschien sprake van een machtsophoping? Neen, integendeel. Na de bevrijding immers zou dr. Van Mook weer naar Indië terugkeeren. Juridisch ge zien, was dit een monstrum, doch van practisch standpunt zeer juist «bekeken. Was de macht dan te groot? Neen, want Van Mook moest in verband met de om standigheden nu eenmaal bijzondere be voegdheden hebben. Hij kreeg wat het ka binet nuttig en noodig achtte. De herbenoeming van Van Mook is dan ook met een bespreking gepaard gegaan I n.l. met de bespreking, dat hij weer luite. nant G.G. zou worden. Wanneer Neder land bevrijd zou zijn, zouden er voldoen de menschen zijn, die kund g en bekwaam de leiding in handen zouden kunnen ne men. Bovendien is er een G.G., waaraan .Van Mook als luit. G.G. steeds onderge schikt zou moeten blijven. Op 17 October 1944 heeft Dr. van Mook een rede gehouden, waarin hij verklaarde dat zijn benoeming tot luit. G.G. niet aan een persoon gebonden' was. Hij zou de toestand gaarne zoo goed mogelijk aan Tjarda willen overdragen. Spr. zegt, dat Tjarda in 1942 de beslis sing nam om hetzelfde lot te ondergaan als de Indische bevolking en stuurde Van Mook en anderen naar Londen. De Japan ners hadden diep respect voor zijn hou ding, getuige hun gezegde, dat hij, de verslagene. als een overwinnaar kwam tot een overwonnene. Zijn fier en vastberaden optreden dwong ieders bewondering af. Het beleid van mijn kabinet vond bij de twee volgende kabinetten geen goedkeu ring. Het beleid van mijn kabinet werd omgebogen en uit zijn koers gedreven, de houding van Van Mook werd goedgekeurd. Wie begrijpt lets van de haast die de 60-jarig jubileum. tegenwoordige regeering betracht om een Nle, ee„ „]dl,aIn m,ar men kan aes_ republiek, die geen republiek is, in het za- gen een haast eenig jubileum ia Woensdag del te helpen en Wie begrijpt hoe men met aan de Schoonhovensche Zilverfabriek gevierd, ministers kan onderhandelen, die geen ?n? l.ez"J.welen te'd?or een vroeger - bericht, dat op die dag de heer A. Meijer 60 jaren in betrekking waa bij dat bedrijf. Een koperen een zilveren een gouden jubi leum vierde hij deze getrouwe aan de Zil verfabriek en nu het diamanten feest. 60 Ja ren heeft hij nauwgezet en kundig zijn arbeid daar verricht en nog dagelijks doet hij dat Een auto haalde den heer Meijer met zik» familie des morgens om elf uur van zijn wo ning en bracht hem naar de fabriek, waar het voltallige personeel aanwezig was. Als eerste spreker uitte de oudste firmant, de heer G. Hooijkaas. zijn dankbaarheid voor het vele, dat de jubilaris voor de opbouw van de Zilverfabriek gedaan heeft en schetste in het kort de tijd van leerling tot beswame ciseleur. Deze woorden gin^pn vergezeld van enkele cadeaux waaronder een radio en rook. artikelen. Namens het geheele personeel sprak de heer W. J. Verhoog, procuratiehouder, gevoelvolle woorden en wenschte den heer Meijer van harte geluk met deze dag. Als stoffelijk blijk van hulde bood deze een wandelstok met zil veren knop en bloemen aan. Een lid van het personeel gaf als oudste leerling uiting van zijn erkentelijkheid voor het genoten onderwijs. Voor al de goede woorden en geschenken bracht de heer Andries Meijer zijn patroons loon eel ministers zijn? Laten we aannemen, dat de overeen komst geteekend zal worden. Men heeft dan in strijd gehandeld met de Grond wet. Wanneer het Nederlandsche Volk dan een Grondwetsherziening zou eischen, zouden de moeilijkheden niet te overzien zijn. Een vooraanstaand Nederlander was de. faitist geworden door het defaitistische optreden va» de regeering en zei: „We hebben de oorlog verloren". De Tweede Kamer heeft zijn goedkeu ring gehécht aan de overeenkomst, en de regeering juicht want zij heeft een over winning behaald Of diep in hun hart de leden het als een overwinning beschou wen blijft de vraag. Na dp rede van Gerbrandy deelde de omroeper nog mede: Het Nationaal Comité heeft zich in een communique tegen de ontwerp-overeen. komst van Linggadjatl gekeerd Zij noem de een aantal vaststaande feiten op, wel- M^n djCnde ververschingei) en sigaren rond. waarna het personeel, naar gelang het aantal dienstjaren ln het bedrijf doorgebracht gratificatie ontving. In de loop der dag zijn talrijke bloemstuk. ke het onmogelijk maken de goedkeuring aan de overeenkomst te hechten. In twee maanden tijds hadden de In- diërs reeds 350 maal de overeenkomst ge- ken'bu" denKjubilaris* thuisbezorgd, schonden. Nog steeds zuchtten ongeveer 10.000 personen in kampen. Via de radio werd Linggadjatl een voldongen feit ge. noemd, terwijl de Eerste Kamer zich nog niet over het ontwerp heeft uitgesproken. Het was eigenlijk geen tooneelavond, die gisteren den militairen werd geboden, maar de uitvoering geschiedde op het tooneel en daarom brengen we die onder deze rubriek Het was een opera-concert door Nelly Smit, sopraan; Lidy v. d Veen. alt; Henk Viskil. tenor; Anton Heldering, bas, André Boden huis, piano en toelichting. Dit kwartet had een gelukkige keuze gedaan uit verschillende opera's. Arias, die populair en geliefd zijn, die eiken hoorder gemakkelijk aanspreken. We hoorden arias uit Martha, Mignon. Xerxes (het beroemde Largo van Handel) Hofmanns Erzhalungen, Faust, Troubadour, Don Carlos, Travlata en Rigoletto Er was mooi stem-materiaal, rijpe muzika liteit en werkelijk zang-talent. Nelly Smit, een helder krachtig geluid dat zich in alle ligging goed beweegt. Lidy v. d. Veen een licht getimbreerde. breede alt met ruime ademhaling en warm muzikaal sentiment. Viskil was verkouden en zijn mooie tenor kon niet boven de middelnoten komen Maar het opera zingen zit hem in het bloed. Eldering. een nobele bas, rhytmisch verzorgd, zuiver van opvatting en volkomen beheerscht. De heroieke slotacte uit Faust en het bekende veel-tonige kwartet uit Rigoletto waren prachtig van klank en stemming. Rondehuis gal voer elk zangstuk een dui delijke inleiding op het te zingén deel uit de opera's. Zijn accompagnement was volgzaam, met egale buigzaamheid-. De jammerlijke piano kon niet meer geven dan in haar waa overgebleven. Het geheel was een weldadig aandoende vertolking, die voordurend tot gehoor en ge voel sprak. De toehoorders toonden dan ook nadrukkelijk hun erkentelijkheid en waar deering voor deze schoone avond. K. PLAATSELIJK NIEUWS. Lekkerkerk. Op 7 Januari werd het feit herdacht, dat drie leden van het personeel der N V. 3. Broere en Zn., kaas- en graan handel te Lekkerkerk bij deze N.V 40 jaar in dienst waren, ni de heeren C. de Groot Wzn., Jt. Broere Adrzn. en P. Bouwman. Twee leden van het personeel, de heeren Jac. v. d. Graaf en H. de Groot waren 25 jaar werk zaam bij genoemd bedrijf De jubilarissen met hun vrouwen zijn in het bijzijn van het volledig personeel op het kantooj gehuldigd, waarbij zij van den directeur eën geschenk onder couvert ontvingen. OoW het gezamen lijk personeel bood geschenken aan. Burgemeester Mr. G. C. Z. Willigen, die eveneens aanwezig was. deelde mede, dat de 40-jarige jubilarissen door de Koningin on derscheiden waren met de Oranje Nassau Orde in zilver. Ouderkerk *.d. IJssel. Veren gestremd. Alle overzetveeren zijn vanwege het ijs in de rivier de IJssel buiten bedrijf gesteld. Nog één nacht strenge vorst, en men zal wel weer een pad over het ijs kunnen banen. Oudewater. Kers ta vond Derde Or. de. Wenosdagavond vond in het Patronaatg gebouw een Kerstavond plaats voor de leden van de Derde Orde. Het dameskoortje onder leiding van pater E. Banier zong eenige kerstliederen. Hierna sprak pastoor J. A.»v. d. Snoek een kerstrede uit. Spreker legde vooral de klemtoon op het feit. dat de leden der Derde Orde een kern moeten vormen in de parochie; dat zij moeten leven in God en trachten te leven als God, om zoodoende te "komen tot God. Hierna bracht mej. W. Bode de declamatie „Ootmoed" ten gehoore. De priesterstudenten der parochie voerden op voortreffelijke wijze het spel: „De djje Koningen" op. Nadat het dameskoortje nog eenige liede ren ten beste had gegeven en mej. C. Oude. jans het gedicht „Kerstmis voorbij" gedecla meerd had speelden de leden der Jonge Vrouwen Gemeenschap het spel .,'t Hemels Kerstspel". De directeur, pater S. v. d. Swelm. sprak tot allen enkele hartelijke dankwoorden, waar. na deze bijeenkomst werd gesloten. Sfiedrecht. Dinsdagavond hield dr W. H. C. Tenhaeff. dooerrt aan de Rijksuniversiteit te te Utrecht, voor de aldeeling Sliedrecht van de Volksuniversiteit, zijn eerste voordracht over „Leider en Menigte". Spr. behandelde speciaal de sociale psychologie en het dat de jaren, wolke achter ons liggen, ons de oogen hebben geopend voor de groote beteekenis van deze tak der wetenschap, aldus spr. In de beide volgende bijeenkomsten zal bij zonder aandacht worden geschonken aan de massa psychologie alsmedp aan de invloed, die van bepaalde personen op collectieviteiten uitgaat. SCHOONHOVEN. VORSTELIJKE GUT. De N Rott. Ct. had gisteren het verras sende bericht, dat de gemeente Schoonhoven een belangrijk bedrag had geschonken aan Kilewoutsdijk. J Niet onze noodlijdende gemeente, maar de afdeelmg Schoonnoven van Nederlands Volksherstel heeft de zwaar getroffen ge meente Eilewoutsdijk op het eiland Zuid-Be veland geadopteerd. Bij de landing der En- gelsche troepen uit Zeeuwsch-Vlaanderen werd een groot deel van het dorp verwoest. De adoptieplannen zijn door de afd. Schoon hoven bij het Landelijk Bureau te 's-Graven- hage gesuggereerd. Na besprekingen met het provinciaal Comité Zeeland van N.V.H. en vertegenwoordigers der gemeente ElleWouts- dijk is men gekomen tot het volgende plan. Een geheel nieuw wijkgebouw, voor Het Groene Kruis, voorzien van gelegenheid voor consultatie, badinrichting, vergaderlokaal en woongelegenheid voor de wijkzuster, zal ver rijzen. De architect B. en A., de heer Died Visser te Schoonhoven, ontwerpt teekening en plan in overleg met den Supervisor voor Zeeland, den heer Ir. de Hoog. de Schoonhovensche afdeeling Hervormde Ge- JUBILEUM UITVOERING „T.O.A.G.E.N.O.". Vele Schoonhovenaren begaven zich, diep in de kragen van hun winterjassen gedoken. Woensdagavond naar het St. Jozef gebouw, waar de R.-K Muziekvereenigtng T.O.A.G.E. N.O., onder leiding van den heer B. A. Hoon, een jubileum-uitvoering gat Was het weer buiten onvriendelijk, guur en koud, in de zaal heerschte een prettige, opgewekte en gezellige sfeer, die kenmerkend is voor de uitvoeringen van de jubileerende vereeniging. De voorzitter, de heer J. A. Murk, verwel komde in een korte openingsrede alle aan wezigen. Hij voelde zich verplicht zijn wel- gemeenden dank te brengen aan allen, die ln de afgeloopen 25 jaren de muziekvereeniging steunden, in het bijzonder aan de oprichters, die nog steeds actief aan het leven van T.O.A.G.E.NO. deelnemen. Dit zijn de hee ren: A. C. A. Deerenberg eere-voorzitter; J A Murk, vftorzttter; A. Copier, secretaris en J. van Schaik, J. Straver F. van Vliet, leden. De voorzitter richt zich eveneens tot den heer B. A. Hoon, die, gedurende 10 jaren als directeur der vereeniging steeds zijn beste krachten heeft gegeven om de capaciteit te verhoogen en de kwaliteit van de muziek op te voeren. Spreker uitte de wensch, den di recteur nog lange tijd in hun midden te mo gen hebben en bood hem een bloemenmand aan. Spoedig klonke% de vrooüjke klanken van de „Feestmarsch" door de zaal. Opvallend was het aantal jeugdige leden, die de jubilee- rende vereeniging telt. De vijf nummers ga ven van een ernstige studie blijk en hoewel de ouverture „La montagne dargent" wel eens haperde, deed dit geen afbreuk aan het goed verzorgde en vlot afgewerkte program ma. Met het engageeren van „De Vrooüjke Jantjes" deed het bestuur van de muziekver eeniging een goede greep uit hot groote aan tal gezelschappen, dat de kleinkunst be oefent. Deze in-door artisten, die Zich aan de talrijke' aanwezigen in het frissche marine blauw voorstelden, toonden, wat met een en kel gebaar en een eenvoudig, geestig liedje te bereiken valt. Hun non-stop programma was een bonte aaneenschakeling van humor, muziek en schetsen, waarbij de ernstige noot, het gevoelvolle „Troostende Moeder", gezon gen door „Kleine Jan", wei «enigszins uit de toon viel. „Lange Jan" trof het hart van de T.O.A G. E.N.O. leden op de juiste plaats, toen hij in de korte schets H/an den dorps schoolmeester- uit-de-oude-doos de geheele geschiedenis van de muziekvereeniging verwerkte. Rtella Sterrenberg bezong in haar geestig voorgedragen liedjes de Hollandsche vrouw en waarschuwde lichtzinnige meisjes. Jan Crawford, die jarenlang het concertorgel in het voormalige Rembrandt theater ln Amster dam bespeelde .toonde een bewonderenswaar dige technische vaardigheid en muzikaliteit, zoowel op de piano als op de harmonica. In zijn slotwoord dankte de heer J. A. Murk „De Vrooüjke Jantjes" voor de onderhouden de wijze, waarop zij de aanwezigen geamu seerd hadden. Hij sprak de hoop uit hen spoedig weer In Schoonhoven te treffen. Van de gelegenheid tot dansen werd een dank baar gebruik gemaakt. KERK EN SCHOOL. Tevens van N.V. zorgt de Schoonhov .H. ervoor, dat de meente te Eilewoutsdijk, die slechts noodkerk beschikt, voorzien wordt van het noodige aantal stoelen. Zekerheid bestaat, dat de plannen zeer spoedig uitgevoerd zullen worden. De ge meente Eilewoutsdijk is dankbaar voor het royale gebaar van de Schoonhovensche af deeling. welke nauwkeurig zal toezien, dat de uitgetrokken geldpn op de juiste wijze be steed zullen worden. Voor de milde Schoon hovenaren, die indertijd meegewerkt hebben aan het succes der gehouden geldcollecte, is het een voldoening te weten dat de naam Schoonhoven verbonden zal blijven aan den wederopbouw der Zeeuwsche gemeente. Hun galden worden goad besteed' NUTSBIOSCOOP. Deanna Durbin is een der uitverkorenen van de bioscoopbezoekers en zij zal ongetwij feld haar populairiteit verhoogen in „Eerste üefdeeen film, die bet klassieke sprookje van Asschepoester in een moderne' vorm giet. Zonder een zweem van pose, zonder zoetsap pigheid, doch steed} impulsief handelend, kinderlijk openhartig en naief, zingt en speelt Deanna. Temidden van hoogmoed en rijkdom moet zij alle vieze en onaangename werkjes opknappen, totdat het sprookje van Assche poester vage vormen begint aan te nemen, wanneer zij zich met een sprookjesprins naar een groot bal begeeft, waar zij om twaalf uur verdwijnen moet. Het traditioneele muiltje blijft achter. Jac. Miedema vprtoont Zondag en Maandag een dartele, speelsche sprookjesfilm, die een nieuwe wereld van romantiek opent. HOND OVERREDEN. Een hond van den heer Suur, van het Oli vier van Noortplein, werd gisteren in de Stadhuisstraat aangereden door een auto. Het arme beest was zoo deerlijk verminkt aan de poten, dat een politie-agent het beter achtte met een revolverschot het dier uit zijn lijden te helpen. HET BEDRIJFSONGEVAL. Ter aanvulling van ons bericht melden we dat het ongeval, waarvan we in ons vorig nummer melding maakten, plaats vond bij den heer Jac. Hooijkaas. NED. HERV KERK. Beroepen te Ameide en Tienhoven C. van Rijk te Noordhuizen. Aangenomen naar Sluipwijk A. Baars, cand. te Gorinchem. Bedankt voor Aalst (Gld.) en Nederhemert A. Baars, cand. te Gorinchem. GEREF. KERKEN. Beroepen naar Zwartemeer (Dr.) ds. H. van Heijst te Nieuw-Lekkerland. GEMEENTERADEN. LANGERUIGEWEIDE. De gemeenteraad kwam Maandag 23 De cember 1846 in openbare vergadering bijeen. De voorzitter opent de vergadering met ge bed, waarna de notulen der vorige vergade ring worden gelezen «n onveranderd vastge steld. In behandeling komen de volgende in gekomen stukken: a. Schrijven van Gedepu teerde Staten inhoudende mededeeling, dat de wijzigingen van de begrooting dienst 1945 en 1946 zijn goedgekeurd, b Ter tafel komt een schrijven, waarbij wordt toegezonden de balans- en verlies- en wimtl-ckening 1945 van de Vleeschkeuringsdienst kring Oudewatcr. UH deze rekening blijkt, dat de verliezen over de exploitatiejaren 1941 t.m. 1945 in to taal hebben bedragen f 51771 40'/». welk be drag door de gemeenten, behoorende tot de Vleeschkeuringsdienst, zal moeten worden ge dragen. c. Een schrijven van B. en W. der gemeente Oudewater, inhoudende opgaaf van de te verwachten inkomsten en uitgaven over 1947. Het geraamde tekort voor deze gemeen te bedraagt f 219.60. Genoemde stukken wor den op voorstel van den burgemeester voor kennisgeving aangenomen. Aan de orde wordt gesteld een verzoek van het bestuur der Christelijk® Kleuterschool, welk verzoek de raad in de vorige vergade ring aanhield. B. en W. stellen voor een sub sidie te verleenen van f 1.— per leerling voor elke maand, dat de school wordt bezocht. Met algemeene stemmen besluit de raad de subsi die overeenkomstig het advies van het col lege van B. en W. vast te stellen. Afwijzend wordt beschikt op een verzoek van het bestuur van de afdeeling Langerui- geweide, Waarder, Hekendorp van de Zuid- Hollandsche Vereeniging „Het Groene Krui#" om de subsidie te willen verhoogen. Op een verzoek van het bestuur der Ver eeniging tot Stichting en Instandhouding van een H.B.S, met 5-jarigen cursus voor Woer- den^en omstreken, om jaarüjksch een bedrag van 1 lOü.te mogen ontvangen voor elke leerling, die deze school bezoekt, wordt over eenkomstig het voorstel van B. en W. even eens afwijzend beschikt. Over een verzoek van het R.K. schoolbe stuur St. Bonaventuraparochie, om voor een op te richten R.K. school voor buitengewoon lfger onderwijs te Woerden een jaarlijksche subsidie te mogen ontvangen, beschikt de raad op voorstel van B. en W. zonder hoof delijke stemming afwijzend. De commissie, belast met het onderzoek der gemeente-rekening, rapporteert bij monde van den heer B. van Vliet de rekening dienst 1943 vast te Btellen overeenkomstig de voor gedragen cijfers, De raad besluit hierop met algjmeene stemmen (de wethouders onthou den zich van stemming) de gemeente-reke ning dienst 1943 voorloopig vast te stellen als volgt: Gewone dienst ontvangsten f 36.135.26; uitgaven f 30.841.32, batig sJoi f 5.293.94. Kapitaaldienst: ontvangsten en uitgaven f 20.067.13. Daar de verordening op de heffing van ha ven- en kadegeld is goedgekeurd tot 1 Jan. 1947 besluit de raad met algemeene stemmen genoemde verordening opnieuw ongewijzigd vast te stellen. Zonder hoofdelijke stemming wordt vastge steld een wijziging der begrooting dienst '46. Daar de commissie tot wering van school verzuim in haar geheel op 31 December 1946 aan de beurt van aftreding is, worden met algemeene stemmen opnieuw benoemd de af tredende leden, t.w. de heeren: G. P. P. Boer, H. J. Sonius, A. Westeneng, D. Looij en S. Slingerland. TOILETZEEP OF HUISHOUDZEEP? Huisvrouwen wees verstandig in Uw keu ze. U moet uit Uw rantsoen halen, wat er uil te halen is. Kies daarom 225 gram huishoud zeep, dat wil zeggen twee forsche stukken Sunlight Zeep! Daarmede kunt U de wasch voor het heele gezin doen In dezen tijd van schaarschte moet de huisvrouw vóór alles zuinig zijn; dus op .Uw zcepbon twee kloeke stukken heerlijke Sunlight Zeepl (Adv.). Uil de Radio=programma's. Zaterdag 11 Januari. t HILVERSUM I. 7 00 Nieuws: 7.15 Ochtend gymnastiek, 7.30 (Morgengebed; 7.45 Maria ter eere, 8.00 Niedws, 8.15 Gramofoon; 900 Voor de vrouw 9.05 Gramofoon 9 45 Vocale duetten; 10 15 Hoorspel; 10.45 Nocturnes; 11.00 Voor de zieken; 1145 Familieberichten uit Indië. 12.03 Zangrecital; 12.30 Luncheon, cert; 13.00 Strijdkrachten; 13.30 Lunchconcert; 13.50 Tooneelkijker; 14 00 Orkest. 14.15 Engel- sche les 14.45 Kwartet; 15.15 Piano. Zang, 15 45 itiosk; 16.00 Gramofoon; 16 20 Vliegende Hollander; 16.30 Schoonheid van het Gregori- aansch; 17.00 Voor de jeugd 18.00 Dlnermu- ziek; 18.15 Weekoverzicht; 18.30 Strijdkrach ten; 19.00 Nieuws; 1915 buffalo Bill; 19.45 We. deropbouw 20.00 Nieuws: 20 08 De gewone man; 20 15 Gramofoon; 20.3J) Lichtbaken Pater Henri de Greve: 2100 Opera. Operette: 22.00 Gramefoon; 22 50 Avondgebed; 23.00 Nieuws- 23 20 Klaas van Beeck. HILVERSUM II. 700 Nieuws, 7 15 Ochtend gymnastiek: 7.30 Gramofoon; 8 00 Nieuws; 8.15 Gramofoon; 9.30 Waterstanden en Politiebe richten; 9.50 Symphonie Orkest; 10-00 Morgen wijding; 10.20 Radiofeuilleton; 10.35 Viool. Pia_ no: 11.00 Gevarieerd programma: 12.00 Harmo- nie.muziek: 12 35 Orgel; 13.00 Nieuws; 13.15 Klassieke muziek; 13.35 Gramofoon; 13.50 Kwintet; 14 00 Kwartet; 14.lg Sport; 14.30 Philharmonlsch Orkest; 15.30 Van boek tot boek 15.45 Eddy Walls; 16 10 „Aankoop van de Hollandsche Schouwburg 16 25 Metropole Orkest: 16.(15 Zangkoor; 17.10 Metropole Or. kest; 17.30 Voor de jongeren; 18.00 Nieuws; 1815 Gramofoon; 18 45 ..Openbare Nutsbedrij ven en Gemeenschapsbeheer"; 19 00 Piano; 19 30 Voor de rijpere teugd 19 45 Bijbelvertel. hng; 2000 Nieuws; 20.05 Dingen van de dag; 20.15 Gevarieerd .programma; 21.00 Socialis tisch commentaar; 21.15 The Ramblers; *21 45 Hoorspel 22 15 Guitaar: 22 30 Piano Zang; 23.00 Nieuws 23.15 Hobby-hoek 23.30 Huis bioscoop. Zondag 12 Januari. HILVERSUM I. 8.00 Nieuws; 8.15 Voor den man; 8.30 Prot.' Studiodienst; 9 30 Nieuws en Waterstanden; 9.45 Muziek; 10.15 Hoogmis; 12.03 Gramofoon; 12.15 Boeken; 12.30 Lunch concert; 13.00 Nieuws; 13 15 Lunchconcert: '3 3a Apologie; 13 45 Muziek; 14 00 Gramofoon; 14.15 Luisterspel; 15.50 Gramofoon; 16 00 Vi oolconcert; 16.30 VoQr de zieken; 17.00 Kerk dienst, voorganger ds. J. Ovcrduin; 18.30 Strijdkrachten; 49 00 Gewijde muziek; 19 IJ Kent gij uw bijbel; 19 30 Nieuws. 19 48 Jeugdleiders in de sport: 20 00 Actualiteiten; 20.07 De gewone man: 20.15 Klaas van Beeck, 20 55 Luisterspel, 2115 Grambfoon: 22 00 Nieuws 22.20 Avondgebed. 22 35 Strijkkwar tet, 23.10 Disco Show. HILVERSUM II. 8.00 Nieuws: 8.15 Gramofoon; 8.30 Voor de tuin; 8.45 Gramofoon. 9.15 Post. zegels. 9 30 Men vraagt en wij draaien; 10 09 Geestelijk leven; 10 15 Kwartet: 10.55 Poë zie; 11.15 Cabaret; li.00 Muziek; 12.30 Zon dagsclub: 12.40 Vrouwenkoor; 13 00 Nieuws; 13 15 Musette Orkest; 13.50 Spoorwegen spre ken; 14 00 Gramofoon; 14.05 Boekenhalfuur. 14.30 Kamerorkest 15 30 Filmpraatje1515 Concert; 18 30 Voor de vrouw; 16.40 Sport; 17.00 G.G. Cabaret- 17.30 Oome Keesje; 18 09 Nieuws; 18.15 Sport: 18.30 Vrijzinnig Christen dom nu; 19.00 Prot. Studiodienst, voorganger dr. F. Oort: 20 00 Nieuws; 20 05 Actualiteiten; 20.15 Walsmuziek; 20 45 Hersengymnastiek, 21.15 Muziek; 2135 Luisterspel. 22 10 Gramo foon; 23.00 Nieuws; 23.15 fikymasters, 23.4# Gramofoop. Maandag 13 Januari. HILVERSUM I. 7.00 Nieuws; 7.15 Gymnastiek; 7 30 Harmonieorkest; 7 45 Woord voor de dag; 8.90 Nieuws; 8.15 Gramofoon; 8.30 Morgen concert; 9.15 Ziekenbezoek; 9.30 Joseph Haydn; 10.00 Gramofoon, 10.30 Morgendienst; 11.00 Kwartet, 11.15 Van oude en nieuwe schrijvers. 11.35 Gramofoon 1145 Familiebe richten uit Indië; 12 Cinderella; 13 Nieuw*; 13.15 Orgel; 14.00 Voor de Jonge moeders; 14.20 Ensemble; 15.00 Zang en guitaar; 15 15 Vioolrecital; 16.00 Bijbellezing; 16.45 Piano, zang; 17.15 Gramofoon; 17 45 Rijk over zee: 18.00 Orgel; 18.10 Sport; 18.30 Strijdkrachten; 19.00 Nieuws; 10.15 Onder de iëeslamp; 19 35 Gramofoon; 19.45 Landbouw; 20.00 Nieuws; e0.0?.uV?,kszanï; 20-45 Le*er de» Hel»; 21 Strijkorkest; 22.00 Nieuws. 22 15 Actueel ge luid; 22 30 Piano; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Orgel; 23.30 Strijkkwartet. HILVERSUM II. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtend gymnastiek; 7 30 Muziek; 8.00 Nieuws; 8.16 Gramofoon. 9 00 Orkest; 9.30 Waterstanden en Politieberichten; 9.50 Muziek; 10 00 Morgen wijding; 10.20 Voor de zieken. 11.00, Plano, Zang; 11.30 Kinderen uit mijn klas; 11.45 Mu sette: 12.00 Orgel; 12.35 Harmoniemuziek; 13 oh Nieuws; 13.15 Voor het platteland; 1320 The Ramblers; 13.50 Zang. Orkest 14.00 Muziek 14 30 Voor de vrouw; 14.45 Gramofoon; 15.35 Voor de kleuters. 15.50 Orkest; 16 30 Voor dr jeógd; 17 30 Jan Corduwener; 18 00 Nieuws, 18.15 Muziek; 18 45 Lezing; 19.00 Piano. Bari ton; 19.30 Partij van den Arbeid; 19 45 Sweet en Swing- 20.00 Nieuws; 20 05 Dingen van de dag; 2015 Omroeporkest; 21.15 Volksverhaal; 21 45 Gevarieerd programma: 22.45 Geestelijk leven: 23.00 Nieuws; 23.15 Van twee kanten bekeken. van A 47 naar Moordrecht; E. Muilwijk, van C 50 naar Lekkerkerk: A. Teerds. van A 170 naar Schoonhoven, met vrouw en drie kinde ren. LANGERAK. Vertrokken personen: A. C. Holler, van nr. 179 naar Vaals; Ja. van der Ham. ven nr. 110 naar Nieuwpoort: C. Stolk Na de rondvraag wenscht de voorzitter de en_M Stolk van Waal 82 naar Bergschenhoek. leden een gezegend Kerstfeest en een goed Ingekomen personen: G^pn. Hartog, van nr. 170 naar-Zeist; J. van Hou. deze wenschen beantwoord hebben, sluit de voorzitter met dankgebed de vergadering. BURGERLIJKE STAND. Geboren Maria Adrians Yvonne, d. van J. W F de Vos en C. H. M. Coppens. Ge trouwd A Klip 42 j,, en C. Verveér. 23 j. - Overleden. A van Holten. 85 j„ weduwe '•an R. Maasland (woonachtig te Bergambacht}- LOOP DER BEVOLKING. ARKEL. Vertrokken- L. A. Breure naar Ber gen op Zoom; G. Hol naar Jutphaas; H. A. Prins naar Gorinchem- C. Muilwijk naar Zi|id- Afrika; W. Hunnik naar Tilburg. - Ingekomen' I van Kuilenburg, van Gorinchem; J Smits man. van Zwijndrecht: P. van Leeuwen, van Utrecht. GROOT-AMMBRS. Ingekomen personen: E Beekman en A. Ockels uit Schoonhoven naar A 41; L. J. Bastiaans uit Utrecht naar B 38. C. van Hees. uit Streefkerk naar A 136. met vrouw en vier kinderen: J van Houwelineen uit Nieuwpoort naar Burgemeester Fortuijn. plein 60 Vretrokker personen. M C. Spek. welingen van nr. 170 naar Groot-Ammers - Ingekomen personen: H. G A. M. Botermans uit Rottemam naar nr. 76; Ja. van der Ham uit Langerak naar 197: A. Muizelaar uit Wym- britseradeel naar nr. 170. BURGERLIJKE STAND. LEKKERKERK. Geboren; Johannes, z van J. Hoogenduk en L. van Halewijn. Adam, z. van W. de Jong en A. Broere. Klaas. z. van J. Graveland en J. Both -- Janna, d. van D. Brand en K. van Dam. Gijsbert Leen- dert, z. van A Stuurman en J. M. C. Eer- land. - Getrouwd: J. van Zoest, 25 j. en M. Stuüt. 25 j. - Overleden. D. Je Lange, 61 j., echtgenoot van H. Roest. C Zwijnenburg. 79 j., echtgenoot van A van Vliet. A. C. H. van Berk, &1 echtgen. van M. Alkema J TWEEDE BLAD NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Schoonbovenactie Courant. VRIJDAG 19 JANUARI 1947. Mislukkingen. De leider van een groot bedrijf was op een jubileum gehuldigd door verscheide ne sprekers en in zijn antwoord zei hij men hem had geprezen voor zijn kunde, energie* vastberadenclheid en anoere eigenschappen, maar dat er een r waaraan hij veel te danken had en die men niet had genoemd. Dat was de gave geweest om het nut van de tegen spoed te begrijpen. De hinderpalen, de beletselen van zijn ondernemingen moet men liefhebben, voegde hij er bij. Voor de rusteloos voortstormende mensch, die naar snelle resultaten jaagt, zal dat'onbegrijpelijk zijn. Hoe kan men liefhebben, wat u de weg verspert, de tijd rooft, de moeite verveelvoudigt en soms gedane arbeid nutteloos maakt. Deze zien niet, dat mislukkingen en hin derpalen iemand dikwijls verder vooruit brengen dan een zegepraal. Gemakkelijk slagen brengt veelal zelfbedrog mede, om. dat het niet altijd een gevolg is van nauwgezette controle van alle in aanmer king komende factoren, maar meer be rust op een toevallige samenloop van gun- stige omstandigheden. Mislukkingen daarentegen leeren ons de werkelijkheid zien en onderzoeken, re kening houden met dingen, die we vroe ger niet hebben opgemerkt of verwaar. loosd. Eeh onverdiend slagen, een snel verworven geluk bedriegt ons over onze eigen hoedanigheden, zoodat we niet be seffen hoe onvoldoende voorbereid wij waren voor de opgenomen of ons opge. legde taak. Mislukkingen zijn een leer school voor zelfkennis en levenskennis; voorspoed of geluk in ondernemingen w-soms een leerschool voor overmoed en zelf bedrog. Wat de jubilaris bedoelde was dat men de opvoedende kracht van de nederlaag moet verstaan, gemoed en hart openstllen voor de voorwaarts drijvende krachten, die ons juist ten deel vallen als we in onze haast een duw naar achter meende waar te nemen. Als onze arbeid op hindemissen stoot, leeren we niet alleen onze practische nje- thoden verbeteren, maar we worden ook behoed voor de koorts van het succes, die wel eens het geweten verschroeien kan. Zij oefenen ons ln geduld, ze wek. ken ons op tot nadenken over vraagstuk ken en stalen onze wilskracht. De roes van het succes is een gemoedsstemming, waarin enkels vermogens snel verkwij nen, men raakt vervuld van eige^ ge wichtigheid en het succes verdringt, dan cce oprechte deelneming en waardeering van de arbeid der medewerkenden. Zoo'n geluk is een ware mislukking, de triomf zelf is dan een mislukking omdat het resultaat er van is dat de geslaagde enah als mensch mislukt is. K. BINNENLAND. NED.—BELGISCH ACCOORD. Op het ministerie van buitenlandsche za ken te Brussel is Woensdag het Belgisch— Nederlandsch financieel accoord ondertee kend. De Nederlandsche ambassadeur trad op als vertegenwoordiger van den Nederland- schen staat en van Belgische zijde was mi nister Spaak de onderteekenaar. Deze nieuwe overeenkomsten zullen Neder land in staat stellen zijn aankoop-programma van Belgische goederen tot 1 September te verwezenlijken en tevens aan eenige finan- cieele verplichtingen te voldoen. Aan den anderen kant stelt Nederland ter beschikking van België de betalingsmiddelen, benoodigd tot het uitrusten van schepen, als mede vreemde deviezen. WEL WATER GEEN STROOM. Menschen, die uitsluitend op hun eigen be lang letten, laten bij vorst <*e waterleiding geopend, zoodat het water in vele huizen dag en nacht wegvloeid. Zoo deden ook een groot aantal bewoners in het gebied van midden Noord-Holland. Het gevolg was, dat de wa tertorens leeg raakten en er geen water meer kwam; ook niet in de ziekenhuizen. Om half negen 's morgens werd begonnen met het oppompen van het door de gemalen Castricum en Wijk aai Zee opgemalen duin water in de verschillende watertorens. Om negen uur waren de benedenbewoners in Zaandam weer van water voorzien, maar de menschen werden gewaarschuwd niet weer het water te laten stroomen. EEN FIETS?... Nog even wachten Velen hebben na de bevrijding een zucht van verlichting geslaakt, want algemeen ve-r wachtte men, dat het tijdperk van de mas sieve- en houten banden en „onbekende her komst" rijwielen tot het verleden zou behoo- ren. De K.LM. opende luchtlijnen in alle rich tingen, zoowel binnen de grenzen van ons continent, als daarbuiten. De Ned. Spoorwe gen werkten onvermoeid en slaagden erin een groot deel van de vernielde wagenparken en opgebroken spoorrails te herstellen. Alle de- viezen-moeiJJjkbeden ten spijt verschenen op de Nederlandsche wegen luxe auto's van hy permoderne uitvoering, en vrachtwagens in allerlei grootte. Maar hoe staat het met onze fietsen, het meest typische en karakteristieke Holland sche vervoermiddel, waarvan wij er vóór 1940 ongeveer 4 000.000, dat is per 2 inwoners 1 rij wiel bezaten? Onze jaarproductie bedroeg ongeveer 40J.Ü00 stuk3, waarmede de behoef te werd gedekt. In de bezettingstijd zijn veel karretjes ge sneuveld of ten offer gevallen aan de „or ganisatie drang" der Duitschers, met het ge volg dat slechts l.OflO.OOO fietsen overbleven. De regeering trachtte in dit tekort te voor zien door in Engeland 97.000 nieuwe en 50.000 opgeknapte, in Frankrijk 100.000 en in Tsjechoslowakije 4500 stuks rijwielen te be stellen. Onze eigen productie bedroeg tot De cember 1946 bijna 39.000 stuks. Totaal leverde het buitenland tot Augustus 51.000 rijwielen af, zoodat het aanvullen van het tekort nog wel eenige tijd zal vergen De Nederlandsche fabrieken verwerkten veel onderdeelen uit Duitschland en Enge land. Eerstgenoemd land zal de eerste tien tallen jaren wel met bij machte zijn een fiets bel te leveren, terwijl Engeland ook niet be paald kwistig voor onderdeelen zorgt. De persoonlijke belangen spelen ook hier weer een rol. De vakgroep kan wel is waar bogen op een uitstekend functioneerende or ganisatie, doch de persoonlijke belangen der leden spreken een woordje mee en loopen ver uiteen. Trekken we uit bovenstaande een conclu sie. dan komen we tot de ontdekking, dat ge duld een schoone zaak is, want eerst in 1954 zou de verhouding van vóór de oorlog weer bereikt zijn. Er zijn fietsen noodig, veel en vooral bruik bare fietsen, die in de kortst mogelijke tijd dienen afgeleverd te worden. Het doet er na tuurlijk weinig toe of het een karretje is met verchroomde velgen, dan wel met gouden bie zen. De hoofdzaak is, dat men zich sne* ver plaatsen kan, zonder gebruik behoeven te maken van overvolle trams of bussen. Men moet zoo efficiënt mogelijk te werk gaan en geen verschillende typen, doch een eenheids' -fiets produceeren, vanzelfspre kend in verschillende maten. Indien men verwachten zou, dat een der gelijke werkwijze gevolgd wordt, heeft men het mis. Een fabrikant stelde voor, om geza menlijk een fabriek, die onderdeelen ver vaardigt, op te richten. De rijwiel-industrie verzette zich er tegen en voelde er niets voor. Men klaagt over ambtenarij, inplaats van een vlotte en coulante hulp der overheid. Wanneer de menseden zoo spoedig moge lijk aan een rijwiel geholpen moeten worden, is het van de vakgroep niet de juiste weg om de persoonlijke belangen boven die der ge meenschap te verheffen. KOSTBARE LADING GING VERLOREN. Des nachts verraste een storm 'n Deensch stoomschip van 791 ton, dat met een lading van 453 koeien aan boord onderweg was. naar Nederland. Door het hevige stampen van het schip raakten vele koeien los en slingerden van links naar rechts. Zij struikelden en werden verpletterd. De cadavers verschoven naar stuurboord, zoodat het schip een zware slagzij maakte. Alle pogingen, door de be manning in het werk gesteld, om de lading naar de andere zijde over te brengen, mis lukten. Toen de storm eindelijk ging liggen, bleek, dat meer dan honderd beesten dood waren, hetgeen onze vleeschpositie niet ten goede zal komen, want de cadavers zijn gedeeltelijk niet voor menschel ijke consumptie geschikt en zullen ter beschikking gesteld worden van Artia en het in Amsterdam optredende, Zwit- sersche circus Knie. De reis, die onder normale omstandigheden slechts 36 uren duurt, nam nu bijna 3 dagen in beslag. De 18-koppige bemanning, heeftop een lichte voetwond van een matroos na, geen nadeelige gevolgen ondervonden Van de moeilijke reis. BRAND IN KINDERPAVILJOEN. Voor de tweede maal in enkele weken brak brand uit in een gesticht van de Vereeniging tot christelijke verzorging van geestes- en ze nuwziekten. Dinsdagmiddag ontstond op de bovenver dieping van het kinderpavil)oen der stichting te Ermelo-Veldwijk tijdens het etensuur door een tot op heden onbekende oorzaak brand. De zolder van de tweede verdieping en de geheele bovenverdieping brandden uit, waar bij de hoofdverpleegster, zuster Stam. die op de bovenste verdieping kleeren heeft willen redden, om het leven kwam. Waarschijnlijk is zij door de rook bedwelmd. De brandweer had het vuur vrij spoedig onder de knie. HAKKEN OP EEN BOM. Werk lieden, die te Apeldoorn een water leidingbuis zouden repareeren, stuitten bij het blootleggen van die leiding op iets wat op een boomstronk leek. Een van hen begon hierop te hakken. Plotseling ontdekte hij dat het metaal was. Het bleek dat er een En- gelsche vliegtuigbom van 450 pond in den grond zat. Het werk werd ijlings gestaakt en de karwei overgedaan aan den mijnenopruj- mingsdienst, die het gevaarlijke projectiel onschadelijk heeft gemaakt. PLAATSELIJK NIEUWS). Arkel. Voor het consumentencrediet hebben zich in deze gemeente 16 gezinnen aangemeld. De gymnastiekvereeniging „Ornos" gaf Zaterdagavond 4 Januari in Odina onder lei- oing van den heer T. van Arkel Sr. haar eer ste der drie winteruitvoeringen. Een vlot pro gramma van twintig nummers werd uitgevoerd. Geinspireerd door het optreden in deze zomer van twee acrobaten groepen van een zuster, vereeniging tijdens het 5-jarig bestaan, heeft zich bij de aspirant-jongen? ook een derg^lij. ke groep gevormd De eerste prestaties volg den zeer Een bal besloot deze avond De heer P- den Braven, brugknecht bij de Rijkswaterstaat, is benoemd tot sluisknecht aan de groote sluis te Vianen. Tengevolge van de vorst is het werk op Arkel Betondak practisch stil komen te liggen. Daar de overbruggingssieun slechts 80 pCt be. draagt, beteekent dit vQ.or vele gezinnen een schadepost. Benschop. Jubileum. 1 Januari was het 25 jaar geleden, dat mej. H ,M. Brouwer werd aangesteld ais concierge van het ge meentehuis. In de vergadering van B en W. op 3 Januari werd dit feit herdacht De voor zitter sprak mej. Brouwer toe en overhandig de haar namens het gemeentebestuur een en veloppe met inhoud als blijk van waardeering voor de langdurige en troywe vervulling van haar functie. Hei- en Boiecop. Begin van brand. De echtgenoote van den veehouder K. had een pot met vet. die op het fornuis stond, vermoe delijk te heet laten worden, want de vlam sloeg in de pot. Hëar man probeerde de bran dende pot van het fornuis te nemen doch slaagde daar niet in en kreeg eenige brand wonden aan zijn handen Op hulpgeroep snel den buren toe. die met behulp van zakken de vlammen doofden. Ook de schoorsteen, die me de in brand was getaakt, kon op dezelfde wij ze worden geblusght. Op 1 Januari heeft de watermolenaar, de heer A. J. den Braven, wegens het bereiken van pensioengerechtigde leeftijd, zijn werk zaamheden neergelegd. Hiermede sluit zich een periode af van de oude tijd. daar de molen niet meer in gebruik zal worden gesteld. Hoornaar. Voor de Alblasserwaard en Viif_ heerenlanden is een vereeniging voor kunst matige bevruchting bij rundvee opgericht. Voorzitter is de hegy A Bongers te Hoornaar, en secretaris de heer W. Slob Gz. te Overslin-, geland. Verder werden i° het bestuur benoemd de heeren D. de Jong O* de Bruin en A van Kleef te Hoornaar. C. Trappenburg te sum. C. de Groot te Noordeloos. en J. Wzn. te Giessen-Nieuwkerk. Oudewater. Ouderavond VL/K.3. e n K.J.M.V. Zondagavond werd het Pa tronaatsgebouw voor de ouders der K A|J - en K J M.V.-leden een ouderavond georgani seerd De heer C. van Wijk sprak als voorzit ter der K.A.J. tot de aanwezigen een harte- iijk welkomstwoord. Hij zette op korte, doch duidelijke wijze uiteen het doel van een ouderavond, n.L de ouders een Indruk te ge ven van de vereeniging. Als tegenprestatie vroeg de voorzitter de ouders in de toekomst tot naaste medewerkers van het bestuur te behooren. De heer F. Vierbergen sprak als voorzitter der K J.M.V. een woord van welkom tot de aanwezigen en gaf een korte beschouwing over de afzondering tusschen de K.A J. en de K.J.M V. Daarna zette hij uiteen wat de K J. M.V. eigenijk wel beteekent. Ook deed hij een beroep op de ouders tot verleening van medewerking. Hierna gaf de secretaris der K.A.J., de heer J. Spruit, op geestige wijze een uitvoerig verslag over de voornaamste gebeurtenissen in het afgeloopen jaar. Hij bracht o.m. in zijn keurig verslag naar vo ren het congres te Amsterdam, het zomer feest te Boskoop, de glasaetie en de viering van het Christus Koningfeest. De penningmeester der K.A.J., de heer A. Bode, sprak ovft de financieele voor- en na- deelen der door den secretaris aangeroerde acties. Bij zijn algemeene beschouwing bleek, dat er momenteel nog een bedrag van f 213 98 ln kas Is. De verslagen van K J M.V.-zijde bleven alsnog achterwege, daar deze veree niging nog geen jaar bestaat, maar op 1 Juni werd opgericht. De leden der K.A.J, en K.JM.V. voerden door JAN KIJKUIT. „As ik nou goed zie dan komp daar Aai uit Lopik aan gekuierd, mompelde Teun zijn neus tegen de koude ruit drukkend. „Ja, hij is 't, vervolgde hij met geestdrift en hij komp regulier hier op an". De regulier loopende Aai naderde inder daad vastberaden onze woning en Teun was bij de deur om heip binnen te laten. „Komp er in Aai, want je zal best. trek hebben in een warme kachel en kom koffie. „As 't mot twee", antwoordde Aai begeerig. Hij begroette ons en installeerde zich bij de kachel, ontvouwde zijn inzichten over de kou en over de mogelijke lange duur van de vorst, waarop ik hem vroeg of hij op de schaats was gekomen „Nee Jan, antwoordde hij, mijn niet ge zien. Slecht ijs op de wetering, en te veul wind. Ik ben in de bus gekropen en ben over de dijk komen hobbelen." „Hobbelenvroeg Jod, en er wordt elke dag aan gewerkt om die weg in orde te hou den. ,Ja, lachte Aal, dat doen ze, maar ze kun nen alleen maar net 't kwaad er zoowat uit houden." „Dat zal nu gaan verbeteren, troostte Jod, als jullie de nieuwe weg over de Broeing krijgen. De rustige en bedaarde Aai sloeg plotseling met zijn vuist op zijn knie en barstie uit: „De weg over de Broeing! Dat zou een groot schandaal zijn als ze dat gongen doen. Mot je toch eens even kijnen wat een gekkenwerk dat zou zijn. Van d# Lopikerwetering tot de Lekdijk, dat zal, Ia 'k nou nie te weinig schatten, niet meer dan 400. op z'n best 500 meter zijn. Daar liggen nou maar 'ns effen drie paralellel loopenden wegen. Daar hebbie de Lopikerdijk .de Tiendweg en de Lekdijk en nou willen ze heengaan en leggen er nog een vierde weg over de Broeing. Is dat gekken werk of niet? Vier wegen Jod, die dus niet meer dan een 100 meter van mekaar af lig gen." „Je vergeet," zei Ik. „dat die drie andere wegen geen van alie gofde verkeerswegen zijn. Je hebt 't net zelf over hobbelen genad." „Accoord," vervolgde Aai grimmig. ,.'t Ben geen beste wegen, de Lopikerdijk is te smal en te zacht de Tiendwe". is ook smal en heeft te veel hooge dammen, en de Lekdijk nou daar is ieder woord, wat je daarover zegt. nog te veel. Maar d'r was toch zeker e?n best plan. om de wetering te dempen en dan had den we toch een prima weg naar IJsselstein." „Aal." zei ik. „daarnet had jij 't over een schandaal, nou zal ik jou eens zeggen wat een schandaal zou zijn. Dat is als ze die prachtige wetering zoujlen dempen. Er zijn in ons land maar/tveinig stukken Holland, die zoo mooi ■eiJrTals die slingerweg met zijn omboordin gen en het rustige water en" „Hier. zei ik," een tijdschrift grijpend „moet je zien wat ..De Kampioen" over die weg schrijft: „Het zou eeuwig jammer zijn wan neer de knusse beslotenheid, het hoogst intie me van deze landelijke schoonheid, werd ver. broken „Jewel. Jewel." gichelde Teun, „maar 1e kan toch zeker niet al dat moois laten en de boeren met de last laten zitten." „Net zoo Teun," juichte Aai. „dat zeg je goed. Asse de menschen mooie dingen willen zien. laten ze dan naar een museum gaan of naar streken, waar ze mooie wegen hebben, waarvan de boeren en andere menschen geeq. last hebben." „Ja Jan." beaamde tante, „dat ben ik eens met Aai en met Teun. je kan de mooiigheid niet vóór het nut en het werk laten gaan. Als de landbouw of wat ook de opoffering eischt van een stuk natuur, dan moet dat ge beuren. Al vind ik dat ook erg." „Ik reken, dat gedeputeerdert" toch ook we) zooveel verstand zullen tconen om het plan van de Broeing niet goed te keuren." opperde Aai Begrijp toch eens wat een last en schade dat voor de boeren mot zijn. Die nieuwe weg zou natuurlijk de Broeing niet volgen, maar' 't zou een rechje weg worden, dus de per. ceelen land. die daar liggen, worden dan in nog weer kleiper stukken gesneden en da boeren zullen weer meer last hebben, om op d'r lui land te kunnen komen," ..Nou mqt ik zeggen." wierp tante op, „dat het bussenverkeer o- r de Lopikerdijk heel en heel gevaarlijk is en dat die breede bussen niet op zoo n weg behooren te rijden." „Accoord Bet," hernam Aai. zich blijmoe dig tot tante wendend ..maar as je nou denkt, dat die bussen over de nieuwe weg zullen gaan rijden, dan ben je d'r een heel stuk naast. Die bussendienst. Bet dat is een on derneming. een zaak en die zegt niet Ha die mooie rechte weg, daarover kan ik de reizi. gers van Schoonhoven vlug naar Utrecht bren gen. N°en Bet. hij gaat heen en hij zeit tot z'n eigen die nieuwe weg is niks voor mijn. daar woont geen man en geen kip. en daar ligt geen dorp Ik moet die weg hebben over Cabauw en Lopik en Jaarsveld en Lopiker. kapel en IJsselstein, de weg waar of dat een massa menschen wonen. Dus ik blijf over de Lopikerdijk rijden ..Ja, ja." sprak Jod nadenkend, daar heb ie gelijk in' en dat geldt niet alleen voor de bus sen maar ook voor het handelsverkeer." ..De marskramers, bedoel je." spotte ik. Neen Jan." viel Aai bij. .Jod heb gelijk, de hendel de vrachtauto-'s die d'r lui waren naar de hofetees langs de Lopikerdijk mot ten brengen" „De dijk wordt toch goed onderhouden." voerde ik aan. „Nou of-ie." riqp Aal. „en dat kost Lopik dik geld. De kosten zijn veul te hoog voor zoo'n slechte weg en nou mot je eens goed op letten. As nou de gedeputeerden is echt zoo tegen de draad in gongen en die weg over de Bioeing aannamen, dan mot Lopik de Loni- kerdijk toch blijven onderhouden en de ge meente zal ten eeuwige dage noodlijdend blijven." „Daar komt nog wat bij. Aai." betoogde Jod. „of beter daar gaat nog wat af. Nu ge niet Lopik subsidie van het rijk voor het we- genonderhoud. maar is die weg over de Broeing kiaar. dan zal die steun natuurlijk ingetrokken worden „En dat allemaal." sprak Aai bitter, „omdat Jan en nog een paar van zukke gekken, dis we ering moqi vinden. Ze zeggen dat 't in Zwit serland nog mooier is dan lanes de Lopiker. dijk ga jij daar dan eens kijken Jan. en dan koop je een paar aanzichten, die hang ie op in je kamer en as je dan wat moois wjB. zien dan ga je daar maar op zitten kijken en dan kannen wij over de gedempte wetering rij den En nou mot ik zien dat ik weer een eindje verderop ga. BedankU voor je koffie, Bet en ik hoop. dat er nog rrhnnen met ver, stand bij de gedeputeerden zitten." De Broeing. waarover hierboven gesproken wordt, is de Broeidijker wetering. De commis sie „De weg in het landschap" heeft aan Ge deputeerden van Utrecht een adres gezonden om inplaats van de Lopiker wetering te dem pen. een nieuwe weg aan te leggen door het open polderland, ongeveer langs de B roek dij ker wetering met een paar zijtakken naar de bestaande weg. Blijkens het in ons nummer van 6 dezer ge. publiceerde schrijven van de raad der gemeen te Lopik aan Gedeputeerden, heeft de hoofd ingenieur van de prov. waterstaat zich met het plan van bovengenoemde commissie vereenigd, H. R te Tienhoven. Dank namens ons vieren voor de fraaie kaart met „het kasteel". het bekende Fransche blijspel „Durand en Durand" op. Het overtrof alle verwachtingen en deed ons \Veer denken aan het vroegere, bekende Gezellentooneel. Tijdens de pauze werd voor de ouders koffie geserveerd, ter wijl ook de leden niet werden vergeten. Tot slot sprak de aalmoezenier der beide vereenigingen, pater E. Bannier, tot allen een hartelijk dankwoord, speciaal tot de tooneel- spelers, de Kajottersband uit Woerden en de ouders der leden. Zilveren Klocrterfeest. Zondag 5 Januari vierde in het St. Francis- cus Pensionnaat haar Zilveren Kloosterfeest Zuster Honorina, in de wereld Ch. Hoogen- boom. Reeds eerder vierde zij het officeele feest in haar klooster te Wijchen. In de kapel droeg pater Derks een plechtige H. Mis op. Het lof droeg pater E. Kemp op. De Moeder Overste heeft deze dag voor de jubilaresse en familie in alle opzichten tot een onverge telijk weten te maken. Paarden op hol. In het naburige Hoenkoop reed de veehouder T. B. A. van Os Zaterdagmorgen mest met een driewieler wagen, bespannen met twee zeer jonge paar den, Aanvankelijk ging alles goed, doch bij de derde vracht sloeg het span op hol. Van Os kon zich tijdig redden, zoodat het span de vrije teugel had Een bakkersknecht vluchtte een hoveling op, die echter in desolate toe stand verkeerde, zoodat fiets met de brood- mand te water raakten. Het span kwam in de Voor Langsaam terecht. Eén paard was al gauw door hulpvaardige handen op het droge gebracht, doch het tweede paard leverde moeilijkheden op. Na een half uur was oolr deze weerspanninge gered. Roman schema door W. Kerremans. Toen zij aarzelend rondkeek drong Roelants aan: „Bedenk u eens, dat we hier zijn om liefdadigheid te beoefe nen, mevrouw Vermeer en dat u niets moogt afwijzen, wat de inkomsten van deze avond zou kunnen doen stijgen. Juffrouw Vermeer draagt daartoe ook het hare bU". „Nu als u het zoo beziet, kan ik werkelijk niet weigeren. Jo zal me wel weten te vinden". „Zullen we Jo ook vragen", vroeg Reinders met een snel knip oogje naar Roelants. „Voor den echtgenoot van een der leidsters ben je slecht op de hoogte, Reinders De verkoopsters mogen zich niet van hun •rbied laten afleiden en zich laten onthalen, vooral niet door heeren". „Wat een onmenschelijke wreedheden er ln het brein van een bestuur kunnen opkomen,", zuchtte Roelants. Nu moet uw dochter het aanzien dat wij zitten te smullen,, terwijl zij mis schien hongerig met haar koopwaar moet venten". „Zoo dramatisch zal het wel niet zijn", lachte mevrouw Ver meer. Zij waren in de poffertjeskraam aangekomen maar konden geen plaats vinden. Aan een der tafeljtes waaraan een heer en een dame zaten stond de man op en zei: „Mevrouw Vermeer, een oogenblik, ik ben aan het afrekenen toe. Onze tafel is beschikbaar. Neemt u alvast plaats dan kan niet een ander u deze tafel ontgrissen". Tegelijk stak hij Roelants zijn hand toe en mompeld'e een -•aam die deze niet verstond. Reinders trok Roelants naar voren en zei gekscherend: „Hier Roelants, een collega van Je. Mevrouw Vermeer «»n lk gaan vast zitten en terwijl meneer van Gennep als een eerlijk man wacht om zijn schuld te betalen, kunnen jullie misschien wat zaken doen". „Zaken", vroeg van Genep gretig. „U bent toch niet Roelants van Roelants en Sytsfria?" „Ja," antwoordde Roelants lachend, „dat ben ik toevallig wel". Van Gennep bekeek hem alsof hij hem moest monsteren voor een of andere functie. Toen legde hij zijn hand' op zijn arm en zij zacht: „Ik ben opgetogen u te ontmoeten. Ik heb iets met u te be spreken Zoudt u mij het genoegen willen doen morgen bij mij aan te loopen. U vindt mijn kantoor in de Wilhelmlnastraat nummer 19". „Wat zegt u van mijn kijk op het zakenleven, mevrouw Ver meer", hoorde hij Reinders zeggen. „Ze zijn waarachtig direct met zakendoen begonnen". „Is uw vriend ook in het bankbedrijf", informeerde Jo's moe der. „Ja, hij is directeur van een bank". „Hij lijkt me nog zoo jong voor zoo'n post''. „Hij Is Inderdaad pas 25, maar hy heeft zyn bank zelf opge richt en die schijnt voortreffeiyk te gaan". „Logeert hij bij u?" „Neen, hij heeft hier kamers gehuurd. Hy studeert nu rech ten". „Rechten? In Breda?" „Hy heeft wat vacantie genomen en de stad en de bosschen bevielen hem zoo goed, dat hij besloot eenige maanden hier te bJyven". Van Gennep en Roelants hadöën een afspraak gemaakt en de eerste had zyn vertering betaald. Mevrouw van Gennep had de gebruikeiyke formules gepreveld tot mpvrouw Vermeer en het echtpaar was daarna vertrokken. „KrUg ik provisie in je zaken met van Gennep vroeg Rein. ders gekscherend. „Ik heb je die relatie bezorgd Ik wist «iet dat je zoo'n beroemd financier waart, dat een Breda'sch ban kier met een oude, gevestigde zaak, met ontzag uitroept: „Bent u Roelants van Roelants en Sytsma. Het klonk als: „Bent u de groote, de machtige Roelants". „Ja, ja," antwoordde Roelants spottend, „je moet niet den ken dat ik de eerste de beste ben". Reinders keek in het stralende met gloed overtogen gezicht van zyn vriend, dat zich heen erv weer wendde, uitkykend naar Yonca. Het kostte Karei een geesteiyke inspanning zich by het gesprek met mevrouw Vermeer te bepalen, hoewel de gedachte dat het Yonca's moeder was met wie hy zich kon onderhouden de moeiiykheid verlichtte. Yonca had1 met niemand gesproken over de ontmoeting in de tram en op straat. Zy begreep, zy vermoede, zy wist. Roelants had haar niet kunnen misleiden door te doen of hy haar niet had gezocht. Zy had ook heel gemakkeiyk vernomen dat hij directeur van een bank in Amsterdam was en nu tijdeiyk in Breda vertoefde, zy was niet zoo zelfingenomen dat het by haar was opgekomen Q"at Roelants alleen voor haar zich in Breda had gevestigd, maar, maar zij giste toch wel dat er ver. band zou bestaan. Het waren prettige en streelende gedachten, die haar bezighielden en juist het verschil in leeftyd deed haar trotsch groeien. En toen zy hem weer zag gaf haar dat een schokje van vreugde. Ze hoopte hem te zullen zien als ze door de stad ging en nu zij kennis gemaakt hadden en hy ook aan haar moeder was voorgesteld, verwachtte zij osj, hij

Schoonhovensche Courant | 1947 | | pagina 2