sanatocen LIEFDE DER ZIELEN 2 NIEUWSBLAD VOOR ZTJTD-BOLLAND EN UTRECHT Sehoonbovfmcfce Cnnot WOENSDAG tt JANUARI 1M1 WAT ZEGT DE BILT? Verwachting tot Woensdagavond: Hier en daar toenemende bewolkln Weinig of geen neerslag. Matige wil tusschen Noord en Oost. In het West overdag temperatuur om het vrlesput In het Oosten temperatuur onder nul. MAANSTAND. Wassende Maan. 22 Januari: Op 803 onder 16 10. ff 23 Januari: Op 9.02. onder 17.29. VL 24 Januari: Op 9.26. onder 18.42. 30 Januari Eerste Kwartli PLAATSELIJK NIEUWS. Alblasserdam. Alg. Nod. Metaal Bewerkersbon d In het gebouw van de S.V.K. hield de Algemeene Nederlandsche Metaal Bewerkersbond een vergadering voor de leden, die zitting hebben in de plaatselijke fabriekskernen. Na het openingswoord van den voorzitter, den heei»( J. Lagendijk, behandelde de heer Bomas, districts bestuurder, het onderwerp „Wat is de taak van een fabriekskern. wat is haar plaats en wat zijn haar functies in het bedrijf. In zijrt betoog zette deze spreker uiteen, dat het zitting hebben in een fabriekskern altijd niet gemakkelijk is en dat deze taak veel omvattender is dan het oogenschijnlijk lijkt. Op deze rede volgde een aangename ge dachten wisseling aan de hand van gestelde vragen. Met een woord van dank aan den spreker en voor de groote opkomst, volgde sluiting. De in de dienst van ds. Wormgoor. uit Den Haag gehouden collecte bestemd voor de centrale verwarming heeft f 100.76 opge bracht. Alblasserdam. Kracht door Oefe ning. In de zaal van den heer Vogelen- sang gaf de turnvereeniging „Kracht door Oefening", o.l.v. den directeur, den heer J Twlgt, op 16 Januari des "s avonds om 8 uua een uitvoering met medewerking van „The Hawain Kid". Nieuw-Lekkerland en Aptoni Duvalon, goochelaar. In zijn openingswoord deelde de heer Twlgt mede, dat dit de eerste proef was met een jeugd-uitvoering, waaraan circa 140 jongens en meisjes medewerkten. Naast een woord van welkom aan de vele aanwezigen, richtte hij een speciaal welkomstwoord tot burge meester Looij. Hierna toonden de jongens en meisjes wat de K.D.O. presteert: zü voerden vrije-, bank-, klap- en brugoefenlngen uit, alsmede c«n reidans. Al deze oefeningen vielen zeer in de smaak. Na de pauze, waarin men een verloting hield voor een nieuwe vlag, kwamen de wer kers aan de rekstok aan de beurt en de bok- springers (kleuterjongens). De kleutermeisjes gaven een zangnummer met oefeningen ten beste, hetgeen een dankbaar applaus oogstte. Ter afwisseling traden op „The Hawain Kid" met hun Engelsche-, Amerikaansche-en Hollandsche zangnummers met Hawain be geleiding. Dit, in alle deelen, op hoog peil staande repertoire, had groot succes. Ook de goochelaar Duvalon wist de kleinen in span ning te houden. De gramofoonmuziek verzorg de de firma v. Steenis. Alblasserdam. Een onzsr oorlogsvrijwilli gers, de heer J. Stierman, in de bezettings tijd en daarna lid van de BS-S-.G., is bij Palembang in de strijd tegen extremistische benden gesneuveld. Ldonverzinkerij. Aan het Zui- derstek, voormalig terrein v. d. Lees machi nefabrieken, vond de eerste steenlegging plaats van de loonverzinkerij der firma G. Clement en Zonen, door den heer G. Cle ment. Burgemeester Looij sprak enkele woor den, waarin hij zijn belangstelling voor de klein-industrie naar voren bracht. Het ge bouw, waar binnen afzienbare tijd ook een blaas- en zandspuit-in-ichting zal verschij nen en waarvan het ijzerwerk voor een groot deel is vervaardigd door de N.V. F. Kloos Zonen, heeft een afmeting van 60 x 15 M. De oven heeft een capaciteit van 70 ton. Bouwer van 4" bedrijf is de heer v. d. Aa, Rotter dam. Architect de heer J C Huijzen, welke zich onlangs als zoodanig hier heeft geves tigd. Zoowel Alblasserdam, als Nederland hebben bij de vestiging van deze industrie belang. Ameide, De heer J. W. Bouter werd door een motorrijwiel te Kinderdijk overreden, toen hij zich van de eene autobus naar de an dere wilde begeven. De heer B. brak een been en werd naar het zieicenhuis vervoerd. -y Maandagmorgen reed een luxe auto den timmerman P. van Vliet aan, terwijl hij per rijwiel de straatweg te Lexmond wilde over steken. Met een hoofdwond is hij, nadat de dokter van Lexmond hem geneeskundige hulp had verleend, naar het ziekenhuis te Utrecht vervoerd. Ammerstol. Uitvoering T.O.G. De tooneelvereenlging T.O.G heeft'Zaterdag avond de falrijke aanwezigen in Het Gebouw weten te boeien met tooneel en zang. De waarn.-voorzitter de heer C v. d. Vlies, open de de avond, waarna dc opvoering van twee revueschetsen volgde, afgewisseld door zang van mevr. van Wijngaardenv. d. Vlies. In de pauze hield men een verloting. Het tooneelstuk in drie bedrijven „Stormeiland" bracht men .hierna ten tooneele. Het speelde zich grootendeels in een vuurtoren af en de vertolking was goed Uit alles bleek, dat de spelers zich ten volle hadden voorbereid. Dit kwam ook tot uitdrukking in de woorden van den heer Vincent Berghegge, die als jurylid ter beoordeeling der prestaties aanwezig was. Hij kende de prijzen als volgt toe: A. Schol ten Hz. Ie prijs van t 5; mevr. C. v. d. Wou denVerschoor 2e prijs va'i f 2.30 en Jos. Leuvenink 3e prijs van f 1.50. Een bal besloot de avond. Benschop. Damnleuws. „Denk en Zet I" Speelde een- competitiewedstrijd tegen U.D.V. I (Utrecht), met de navolgende uit slag: J. van Vliet—Dekker 0—2. A. Lekker- kerkervan Kooten 02, A. SchepBrouwer 20; C. de Bruijnde Groodt 11; H. Lan- rrak Ezn—Hordijk 1—1; T. Schep—Pot 1—1; van Delft—Woudettberg 2—0; D. Langerak van Lon 20; A. SangersWallenburg 20; W. van Stralen—van Tessel 20. Einduitslag 13—7. „Denk en Zet II" speelde tegen U.D.V. II als volgt: G. de JongNachtegaal 1—1; P. de Jong—Buiserd 0—2, F OskamLoozekool 0—2; H. Langerak—Oldenhoff 20; L. de 'JongBookholt 1—1; J. LangerakDammers 02. Adr. Benschopr—Prozee 11; N. v. d. Vlist—niet aanwez.g 2—0; W. Langerak—niet aanwezig 2—0, H. MeerveldD. de Groot 20 Eindresultaat 119. De oudste ingezetene van Benschop, Amel Beijen, Is in de ouderdom van 90 jaren overleden. Bij veehouder W de H. werden 25 luppan doodgebeten door twee honden. Het aantal Ingeschrevenen voor de lich ting 1944 bedraagt 26. De keuring zal plaats vinden op 17 en 18 April. Ten gemeentehuize bevindt zich een heerenrijwiel, waarvan de eigenaar niet be kend is. Bleskensgraaf. Gevonden: damesceintuur en militaire muts. Inlichtingen bij de politie. DE T.B.C—BESTRIJDING Giessen-Oudekerk. De afdeeding Giessen- Oudekerk e o. van de Ned Bond van Platte, landsvrouwen, organiseerde in samenwerking met de afdeeling Giesscndam der H. M. van Landbouw de C B.T.B en de Chr Landarbel. dersbond. een filmavond in het Vereenigings. gebouw voor TBC. bestrijding. De voorzitster, mevr. Kettenborg. opende de vergadering en heette de talrijke aanwezigen hartelijk welkom. Zij zette het doel dezer ver gadering uiteen en gaf het woord aan den heer Van Langeraad. dierenarts te Peursum. Deze verklaarde, wat onder T.B.C. bestrij ding voor menseh en dier verstaan dient te worden en op welke manier door wetenschap pelijke onderzoekingen de bewijzen zijn ver kregen. dat runder T.B.C. op de mens h kan overgaan Hij schetste de gevaren, die een met T B C aangetast rund kan opleveren voor hen die er mee in aanraking komen, of melkpro ducten daarvan consumeeren. Ook toonde hij de financieele nadeelen aan. voor den veehouder, en de moreele verplich ting tegenover anderen, ora besmetting tegen te gaan. Daarna vertoonde men de film „De Bonte moet eruit". Daarna voerde de heer A. Oskam directeur van de Gezondheidsdienst Zuid-Holland, het woord. Hij sprak al" vervolg op hetgeen de eerste spreker had betoogd en wat de film had vertoond de bestrijding der TBC on der het rundvee en de drarbij bereikte resul taten benevens de daaraan verbonden kosten, welke gedeeltelijk door officieele instanti-s ge. dragen worden. Oök legde hij de nadruk op de zedelijke verplichting van de veehouders, om aan georganiseerde bestrijding mede te werken en noemde de moeelljkheid. dat van overheidswege oen wettelijke verplichting kan worden Ingesteld. Van de gelegenheid om vragen te stellen werd ruim gebruik gemaakt. Met een hartelijk woord van dank aan de sprekers en aan allen die tot het welslagen van deze belangrijke avond hebben medege werkt. sloot de voorzitster de vergadering. Gouderak. Dond^jag hoopt de beroepen predikant ds. Bouw. van Woudenberg, een bezoek aan deze gemeente te brengen. Des avonds zal hij om 7 uur in de Ned. Herv. Kerk voorgaan. Coudrirak De veerdienst heeft zich. ondanks de moeilijkheden die de ijsgang met zien mee bracht kranig geweerd en er zijn weinig da. gen geweest, waarop men niet over kon vju 1Cn Er heeft zich een comité gevormd, om iets voor de Gouderaksche drieling tot stand te brengen. Het comité is reeds in actie. Goudriaan. Aanranding. Een jon ge dame is van de fiets gesleurd in de oude- jaarsweek op de Nieuwe Weg tusschen de Vuilendam en de nieuwe weg Goudriaan— Peursum, door een onbekende man, die ver dekt stond opgesteld. Er ontstond een wor steling die het meisje won, doch toen zij zich van de onverlaat had los gewerkt en op haar rijwiel wilde stappen, werd zij ten tweede male aangerand, doch ook ditmaal won zij het pleit. Haar kleeren waren gescheurd. Zij heeft helaas verzuimd aangifte te doen bij de politie. Een week later moet zich nog een derge lijk geval hebben voorgedaan, langs dezelfde weg, waarvan ook geen aangifte is gedaan. De heer J. H Kak uit Hoornaar, die als hoofd van een meisjesschool te Lekkerkerk werkzaam is en elke dag per rijwiel de nieu we weg PeursumNieuwpoort passeert, heeft 's avonds een verdacht persoon langs de weg aangetroffen, die zich tegen het struikgewas schuil hield en op verdachte wijze aan zijn rijwiel morrelde. Het is dus geboden, dat de politie een wakend oog houdt in deze omge ving. Na ll'/s J»ar weer thuis. Koog-Blokland. Wout Slob is na ll1/* Jaar weer in de ouderlijke woning teruggekeerd. Alléén een telegrammetje via radio Holland op Vrijdagmiddag was het sein dat de zoon van Aart Slob en zijn gezin in aantocht wa ren. Met de Nieuw-Holland arriveerden zij Vrijdag te Amsterdam uit Indië. De woning leek een bloemenhof. Op 11 Juni 1935 vertrok Wout met de „Si- bajak" en kwam op 10 Juli te Batavia aan. Toen de oorlog tegen Japan uitbrak, woon de hij met vrouw en twee kinderen te Ban doeng. Tot de wapenstilstand waren zij in verschillende krijgsgevangenkampen geinter- neerd. De behandeling was zeer slecht; wei nig eten en veel slaag. Op Sumatra heeft hij een 400 k.m. lange spoorbaan mee moeten aanleggen en velen vonden hier de dood. In Birma werkte hij korte tijd aan de veelbe sproken spoorlijn. Met 4200 man werden zij in 2 schepen weer naar Sumatra vervoerd. Bij Benkoelen werd een der schepen getor pedeerd, waarbij 1400 menschen verdronken. Schipbreukelingen, die zich aa.i vlotten vast klampten hakten de Jappen de handen af. Na de caputulatie, op 25 Aug. 1945, verlosten de geallieerden hen uit gevangenschap. Zij kregen een verblijfsgebied aangewezen, doch vertoonden zij zich hier buften, dan waren zij niet veilig voor de roniloopende Jappen en terroristen. Inmiddels deed het Engelscne Roode Kruis alles om zijn vrouw en kinde ren op te sporen, hetgeen eerst op 11 Juli '46 gelukte. Zij hadden in kampen op Midden- Java aan ontberingen en mishandelingen bloot gestaan. Sieraden en kleeren moesten zij ruilen tegen eten, daar zij anders de hon gerdood gestorven zouden zijn. De T. R J. bracht hen bij de geallieerden. Hoornaar. Cabaretavond. Voor de voetbalclub „Stedeco" en de wandelsport- vereeniging „S.V.A gaf Zaterdagavond inde openbare school, die tot in alle hoeken bezet was, het gezelséhap „De Brama's" uit Dordt een cabaret-avond, die om 7 uur zou begin nen. Eerst om 8 uur kwam het gezelschap aan. Het programma werd niet gewaardeerd en reeds vroeg gingen verscheidenen naar huis. Hun spel-kwaiiteiten waren van dien aard, dat men niet kan spreken van een ge notvollen avond. Een goedq resensie in een Dordtsche krant was aanleiding om dit gezel schap te laten optreden, maar het is een groote tegenvaller geworden. Bezoekers had den met groote letters op de autobus, waar mede zij gekomen waren, geschreven „Keert met meer terug" „Wordt mensch". Hoornaar. Op 26 Febr zal ln de zaal van café P. Uittenbogerd een districtsvergadering worden gehouden door het Ned. Rundvee stamboek Jaarvergadering. De Her vormde Jongelingsvereeniging op G. G. „Eben Haëzer" heeft Vrijdagavond ln de School met de Bijbel haar jaarvergadering gehouden, die druk was bezocht Ds. H. van der Linden, eere-voorzitter opende de bij eenkomst op gebruikelijke wijze, waarna het verslag van den secretaris, den heer J. A. Slob, werd goedgekeurd. Een rijk voorzien programma, bevattende onderwerpen en voor drachten, werd op verdienstelijke wijze afge werkt, waaruit bleek, dat de ledenvergade ringen niet onvruchtbaar zijn geweest. Afgevaardigden van zustei vereenigingen brachten de gelukwenschen over en onder het genot van een kop chocolade was het on gemerkt laat geworden. Bij de ten bate van de stichting van een vereenigingsgebouw ge houden verloting waren aardige prijsjes be schikbaar. De bijeenkomst werd op gebruike lijke wijze gesloten. Langerak-Niruwpoort. De Ned. afd. E H. B.O. gaf twee demonstratie-avonden in het café van den heer v. d. Marks De heer M. Vermeulen, die de aanwezigen op het belang van de E.H B.O. wees, opeq^ de avond en spoorde aan lid te worden. W De burgemeester hield een korte toespraak waarna het vereenigingslied wérd gezongen, dat de geheel gevulde zaal meezong. Daarna volgden eenige tonneielstukjes. In de pauze hield men een verloting en kortte de heer C. Verheij de tijd met orgelspel. Na de pauze volgden tooneelstukjes\ en declama tie. Ook sprak de heer dr. W. N. van Straa- ten een propagandistisch woord. De tweede avond deed sergeant Bouter te Groot-Am- mers dit. De overstelpende drukte is oorzaak dat de afdeeling besloot nog een demonstra tie-avond te geven op 25 Januari. Meerkerk. De zangvereeniging ..Prinses Ire ne" uit Leerbroek heeft in de zaal van den heer D C. de Kuiper een prachtig geslaagde uitvoering gegeven. Er was veel publiek. Poging tot afpersing of „grap". StolwUk. Donderdagavond omstreeks half acht werd de familie De Vries uit de buurt schap Beijersche in haar avondrust gestoord door twee onbekende mannen, die 'n fiets pomp vroegen. De bereidwillige boer gaf een pomp en beide personen pompten voor het huis schijnbaar een band op. wat de boer van wege 't duister niet kon zien. Ze gaven daar na de pomp terug en vertrokken. Toen de boer in de huiskamer, waar alleen zijn vrouw zat, was teruggekeerd, hoo.'de hij de buiten deur opengaan en iemand binnenkomen. Even later werd de kamerdeur geopend en dezelf de personen traden binnen. Een man van on geveer 35 jaar en klein van postuur bleef in de deuropening staan en een andere lange man van ongeveer dezelfde leeftijd, trad bin nen en liep op den boer (die doof is) toe. Hij hield hem een revolver voor de borst en Schreeuwde: „Jij hebt vandaag een varken clandestien geslacht!" De boer antwoordde ontkennend en zei, dat hij die middag net op het gemeentehuis een slachtvergunning had gehaald en wilde'deze wel toonen. De daad bij het woord voegend begaf hij zich snel naar de voorkamer. De „lange" schoot, waar schijnlijk om den boer angst aan te -jagen, zijn revolver af. De boer kwam niet meer terug. Zijn vrouw wist zich eveneens uit de huiska mer te bevrijden, en rende liiid gillend naar buiten. De boer had inmiddels in de voorka mer een raam weten te openen en hing daar uit luidkeels „moord" te brullen. De gevaarlijke heeftn achtten hun tijcf ook gekomen om de biezen te pakken en maak ten zich ijlings uit de voeten. Zij stapten op een gereedstaande motorfiets en vertrokken in de richting Goudscheweg. Uit het huis wordt niets vermist en om trent* de bedoeling van deze overval tast men volkomen in het duister. De politie heeft een onderzoek ingesteld, doch daar de boer en vrouw zoo goed als geen signalement kunnen opgeven en nie mand in de_ omgeving verder iets van de da ders heeft gezien, zal aanhouding wel heel moeilijk zijn. SCHOONHOVEN. EEN HUUR- EN VERHUURKWESTIE. In kort geding heeft Maandagochtend de president van de rechtbank te Rotterdam uit spraak gedaan in de zaak van de gemeente Schoonhoven contra den heer Rijneveld, die zonder vergunning van de woningscommissie was gaan inwonen bij den heer Bunschoten, lekdijk 10 en weigerde, op aanmaning van de commissie die te verlaten,. Da president van de rechtbank heeft uit gesproken dat de vestiging van den heer R. ten onrechte is geschied en dat hij verplicht is de woning te ontruimen. AUTOBUSSEN-WACHTKAMER. De reizigers voor bussen naar Utrecht, die men nu nog steeds zag kleumen tegen het Stadhuis, hebben een officieele wachtkamer gekregen. Met ingang van Donderdag a.s. is daarvoor ingericht de voorzaal van het pand Haven 52 en de afrijdplaats geschiedt dus niet meer aan de Haven Oostzijde maar aan de overkant Westzijde. DE NEDERLANDSCHE VOLKSBEWEGING VERGADERT. Voor een gering aantal belangstellenden, opende de heer Geerling, de voorzitter der afdeeling Schoonhoven van de Nederlandsche Volks Beweging in de zaal van den heer De Groot. Maandagavond met een hartelijk woord van welkom, de vergadering. In het bijzonder richte hij zich tot den heer Stam. den voor_ zitter der N.V.B.. die geen moeite teveel was geweest om zijn woonplaats Bussum te verla ten en als spreker op te treden. De heer Geerling was dankbaar, dat de pas. benoemde voorzitter niet was teruggeschrikt voor de groote moeilijkheden, waar de N.V.B. mede te kampen heeft. Bij het op 38 Novem. ber van het vorig laar te Utrecht gehouden congres gaf de secretaris-penningmeester een weinig rooskleurig beeld van de financieele toestand. Het geldelijk tekort, dat door het maken van fouten ontstaan was. moest wor den terugbetaald. In een retfe somde de heer Brugmans, toenmalig voorzitter der N.V.B. de tekortkomingen op. die hun oorzaak vonden in een te kleine en onervaren staf. een on geregeld en onervaren leger medewerkers. Te vens ontbrandde de strijd op ëen moeilijk mo ment. De denkbeelden van de N V.B. waren teveel vooruit hetgeen voor de menschen een aan leiding was om de Beweging niet te steunen. De opzet en het beoogde doel waren goed. do®i gebrek aan menschen was de oorzaak, dat de top niet bereikt werd. Na de oprichting van de Partij van de Arbeid geloofde niemand meer. dat de N.V.B geen politieke beweging was. Om deze misplaatste opvatting recht te zetten, 'stelde de heer Brug. mans voor de N.V.B. te liquideeren en een Personalistische Unie op te richten, dus een nieuwe beweging, waarvan directe politie^ actie uitging. Dit voorstel verwierp men met meerderhed van stemmen. In tegenstelling tot een tusschen-voorstel van den heer Stam om zich wel op personalistisch-socialisitsch tér- rein te bewegen, doch. hij wenschte geen op heffing. Na deze openhartige en eerlijke Inleiding van den heer Geerling. gaf deze het woord aan den heer Stam die op boeiende wilze het standpunt der N.V.B. uiteenzette. Spreker was getroffen door twee krantenberichtjesjJie een volkomen tegenstelling waren. Het eer ste berichtje gaf een beeld van een grot ge mis aan gemeenschapszin m Nederland, ter wijl het tweede sprak van onderling oveueg en samenwerking in een land als Palestina, het eenige land, waar geen Staat is. doch wel een concrete volksgemeenschap. Hiermede wude spreker niet zeggen, dat in Nedermd het gevoel van saamhoongheid zock was. Hij memoreerde de oprichting van de Ned. Unie in de bezettingstijd, waartoe mtu- schen uit breede lagen der bevolking by dui zenden toestroomden, alleen met het doel een hecht blok te vormen. Ook manifesteerde dit één zijn zich in de hulp aan onderduikers, het verleenen van gezinshylp erw- Na de oor log hoopte men deze hechte gemeenschap te kunnen behouden, ondanks, dat men wist, dat de politieke partyen weer zpuden worden op gericht. De drang naar personalistisch socia lisme. krachtens de eerbied voor de mensche- lyke persoonlijkheid en het streven naar so ciale gerechtigheid, bleef wél sterk. Deze op. vatting is een levensbeschouwing, zoodat men er geen politieke partij van maakte, die deze visie schade zou heropenen. De Partij van de Aioeid wenschte de door. braak op politiek terein. de N.V.B. op gees- telyk gebied, iedere partij moest doordrongen zijn van deze vernieuwing en het personalis tische in zijn gelederen brengen. Ter verduidelijking van het een en ander las de heer Stam de beginselverklaring van de N.V.B. voor en ging op verschillende on- derdeelen min of meer uitvoerig fn. In de wereld heerschen twee groote. cen trale machten. Ie. het Staatssocialisme ln Rusland dat in ons land geen Ingang zou vin den. omdat de Nederlanders honderden jaren vrijheid van drukpers, godsdienst, politieke overtuiging enz. bezeten hebben, en 2e. het Amerikaansche individualismes. Dit is even eens totaal ongeschikt voor Nederland, omdat de slechte sociale toestanden in Amerika, de zucht naar snel rijk worden en de opvatting Ieder voor zich en God voor ons allen" er bij ons niet in wiUen. Men tracht Europa te doordringen en wat moet er dan van terecht komen?- De N.V.B wil een platvorm, een forum zijn. waar iedereen .van rechts tot links de mee, ning van zijn politieke tegenstander leert respecteeren. Men moet samenwerken fede ratief werk verrichten, persoonlijk initiatief toonen om zoodoende te bouwen aan een nieuwe toekomst, en aan een nieuwe «men- 1C,De "aanwezigen hebben de boeiende rede van den heer Stam met aandacht gevolgd, hetgeen niet alleen b'eek uit het instemmend applaus, doch eveneens uit de vragen, die aanleiding gaven om verschillende ondeïdeeJen van de beginselverklaring, de tank van de N.VB en de middelen om het gestelde ideaal te berei ken. nogmaals aan een geanimeerde bespre king te onderwerpen. KERK EN SCHOOL GEREF. KERGEN. Bedankt voor Oud- en Nileuw Bildtdijk ds. P. Warmenhoven te Reeuwijk. NED HERV. KERK. KINDERDIJK Donderdag 23 Januari av. 7.30 uur. ds Stelwagen, van Giessendam. OUDERKERK ad. IJSSEL. Wykgebouw Ij. geweg. Donderdag 23 Januari. avonds 7 uur. dsa Van Dijk van Monsfr. OUDERKERK ad IJSSEL. F,vangelisatie. Zaal Harmonie. Dorp. Vrijdag 24 Januari, 's av. 7 uur ds P van der Bijl. van Barendrecht. WIJNGAARDEN. Donderdag 23 Januari, ds. J Bus. van Staphorst (beroepen predikant). CHR. GEREF. KERK. AMEIDE. Donderdag. 23 Januari, 's avonds 7 uur. ds. W. Baaij. van Alphen a.d. Rijn. SPORTNIEUWS. K.N.V.B. AFDEELING GOUDA. Uitslagen Zondag 19 Januari. Ie klasse: Gouda 4Haastrecht 2 30; VEP 1 GSV 3 62; Nieuwkoop 1Nic. Boys 1 71; Mcercapelle 1—UNIO 1 3—2; Qroot-Ammers —Nieuwer kerk 1 4—0. 2e klasse A: Ammerst. S.V. 2Groeneweg 1 2-0; Stolwijk 2—GSV 4 0—5: Oudewater 2— 2e klasse B: Olympta 3—NSV 1 11—0; Bos- Schoonhoven 3 41. koop 1—RVC 1 8—1; GDS 1—Bodegraven 2 3é klasse A: Haastrecht 3GDS 2 S4; UNIO 2—Bergambacht 3 3—1 gestaakt. Haastrecht. H.D.V.—Ha a s t r e c h t 0—5. Behoudens de eerste 5 minuten, heeft Haas trecht de thuisclub de les gelezen. De geel zwarten voelden zich goed thuis in de mod der en waren weldra ingespeeld. Ze trokken zich niets aan van het beter stedelijk voet bal, noch van de reputatie van den gevaar lijken H.D.V.-midvoor J. Kempkes, en speel den hun eigen spel over de vleugels. H.D.V. werd totaal onder den voet geloopen en dat ze met de rust slechts met 3-0 achterstond, had ze te danken aan buitengewoon werk van haar doglverdediger. A. Bakker, B. Vergeer en A. Baan scoorden de doelpunten in de eerste helft. Na de pauze waren de bezoekers, behou dens een kleine periode weer het meest in het offensief en toen B. Vergeer een kwar tier voor het einde de stand op 40 bracht, was alle hoop bij H.D.V. verdwenen. A. Baan maakte 5 min. voor het einde de 5e goal. Haastrecht II trok met 5 Invallers naar Gouda 4 en kreeg ondanks goed werk van Stijnis een 40 nederlaag te slikken. Haas trecht III hield met diverse Junioren in de gelederert aardig stand en verloor met 32 van G.D.S. Krimpen a.d. IJssel. Voetbal. Het competitie-programma van de K.N.V.B. is Zondag weer hervat met de wedstrijd DC.V --Quick. Na de fraaie prestatie in Sliedrecht heeft deze wedstrijd voor D.C.V. weer een teleurstelling gebracht, want weinigen zullen een 4_i nederlaag verwacht hebben. Zoowel Quick als D.C.V. hadden een kleine kans op de bovenste plaats, welke de Hagenaars door dit resultaat hebben behouden en die voor D.C.V. dit seizoen definitief verkeken is. De eerste tien minuten van de wedstryd van Quick sterk in de aanval en toen dc rechts half van D.C.V. geblesseerd raakte, kori de Haagsche linksbuiten zijn club de leiding ge ven. Hierna kwam ook D.C.V. er beter in, maar Vrouwe Fortuna bleek onze plaatsge noten deze middag niet erg gunstig gezind want op wonderbaarlijke wijze ontsnapte het doel der gasten enkele malen aan een door boring. Na een half uur spelen werd een snelle tegenaanval van Quick D.C.V. opnieuw noodlottig, toen de middenvoor een voorzet van den linksbuiten van dichtby inkopte. Met deze stand, 20, kwam ook de rust. D.C.V. zette de tweede helft in met een offensief en reeds na 1 minuut wist P. de Hay de achter stand te verkleinen. Hierdoor aangemoedigd bleef D.C.V. lange tijd de leiding behouden, maar door te kort aan de eene zijde en heri uitstekende werk van de Haagsche achter hoede, waarin vooral de bekende C. Houffoer door zfjn rustig spel opviel aan de andere kant, bleef verder succes voor D.C.V. uit. Een derde doelpunt óan Quick, 8 minuten vóór het einde gescoord,, besliste de strijd. De Hagenaars mistm hierna nog een strafschop, maar door een fout van de D.C.V .-doelman werd het toch nog 4—1, waarmede Quick een verdiende, doch eenigszins geflatteerde over winning behaalde. Zondag gaat D.C.V. op bezoek bij U.V V. in Utrecht, welke club eveneens nog in de run ning is voor het kampioenschap. Op eigen veld behaalde D.C.V. destijds op U.V.V. zijn eerste, zij het dan een benauwde 54 over winning, maar ditmaal gelooven wij niet dat zij één der punten uit Utrecht zal weten mee te brengen. D.C.V. 2 speelt op eigen terrein tegen Slik kerveer 2, waarvan DC.V. in bet begin van het seizoen zijn eerste nederlaag te slikken, kreeg. Thans kunnen de reserve's van DCV zich door een overwinning op een lastige concurrent hem van de bovenste plaats te verwyoeren. D.C.V. 4. speelt eveneens thuis tegen D.O.H. 2. OudeWater. Voetbal. Unio i had van haar bezoek aan Moercapelle I weinig plezier, want een 32 nederlaag was het re sultaat van deze wedstrijd. Reeds direct ont wikkelt zich een snelle wedstrijd met beid* doelen beurtelings in gevaar. Unio heeft ech ter Jiet eerst succes door haar linksbinnen, die onhoudbaar inschiet. Bij een schermutse- ling voor de Unio-veste schoot re rechtshalf in eigen doel. Kort voor de rust scoorde de Moercapelle rechtsbinnen een doelpunt uit bultenspelpositie, wat den scheidsrechter ech ter ontging, zoodat de rust komt met een 21 voorsprong voor de- thuisclub. Ni de rust draagt het spel een ruw karakter. Na een kwartier spelen maakte Moercapelle door haar midvoor de stand op 31. De Unio-rechtshalf- wordt op unfaire wijze ten val gebracht, hetgeen verder mede-spelen onmogelijk maakte. De midvoor verkleint in- tusschen de achterstand tot 32. De laatste minuten zijn het aanzien van de wedstryd niet waard, daar de Moercapelle-spelers de bal meer buiten het veld, dan tusschen de lijnen plaatsen. Unia 2 verspeelde 2 kostbare doelpunten! Unio 2 speelde thuis tegen Bergambacht 3 en hier lag de schuld bij den scheidsrechter, die de leiding niet volkomen in handen had. Na een botsing tusschen twee spelers, groo tendeels het gevolg van het gladde veld, stuurde in de tweede helft de scheidsrechter beide elftallen naar de kleedkamers. De stand was toen 3—1 ln het voordeel van Unio. De voetbalvereen. „Oudewater II" stuurde Schoonhoven 3 met een 51 nederlaag naar huis. MARKTBERICHTEN. GORÏNCHEM, 20 Jan. Veemarkt. Aan voer 125 runderen, 71 kalveren, 236 biggen, 12 schapen. Prijzen bij kalmen handel: kalf- koeien f 400—625, kalfvaarzen f 300—f 400. varekoeien f 325—f 450, pinken f 200—f 350, stieren f 200375, kalveren f 90140, over- loopers f 25—50, biggen f 12—20, schapen f 50—f 80. ROTTERDAM. 21 Jan .Veemarkt. Aan voer 2723 dieren, waaronder 174 paarden. 17 veulens. 475 gebrujksvee. 462 vette koeien en ossen. 95 graskalveren. 266 nuchtere kalveren, 209 schapen. 38 varkens. 434 biggen. 553 bok ken en geiten. Prijzen per stuk: Melkkoeien f 760—650—475; kalfkoeien f 780—650475; varekoeien f 500— 350—275; vaarzen f 575—450—275; pinken f 425— 325225; graskalveren f 250180100; biggen f 28—23—18. De aanvoer van kalf- en melkkoeiep was Iets korter met luien handel en onveranderde prijzen. Varekoeien aanvoer als vorige week stabiel. Vaarzen en pinken aanvoer als vorige met sleependen handel en de prijzen bleven week met stroeven handel en de prijzen ble ven constant De aanvoer van graskalveren was iets grooter met redelijken handel, de beste iets stijver in prijs, verder onveranderd. Big gen aanvoer iets ruimer met kalmen handel en de pryzèn als Vorige week. De Wereldreis van Pietje Pluis en Jantje Joppe TH. ROTMAN 49. Pietje en Jantje Varen intusschen ver der gewandeld, op zoek naar een karweitje, waarmee ze weer wat konden verdienen. Zoo zwervend kwamen ze aan Je waterkant, waar juis^ een pontje van de overkant aankwam. Met zoo'n pontje overvaren leek hun wel een aardig werkje en ze besloten dan ook, hier hun geluk te beproeven en hun diensten aan te bieden. 60. Manhaftig stapten ze op de pont. „Kunt U niet een paar knechten gebruiken?" vroeg Pietje. „Nu, dat treft reusachtig!" zei de pontjesbaas, „want ik heb net geweldige kies pijn en moet noodig naar den tandarts! Ne men jullie zoolang voor een kwartje mijn baantje waar; je behoeft niks te doen als al maar te draaien! Tot ziens!" Vol trots gingen ze samen aan bet wiel 4 3 ™ws»»n VOOK ZPrO-HOtXAND bn TrrKEcnT Schoon»»,,,,,,!,, Coortnt. WOENSDAG ÏANTTARI 1M PLAATSELIJK NIEUWS. Ammerstol. Voetbal A.S.V. 2 bond Zondag de strijd aan tegen haar concurrent „Groeneweg I" uit Zevenhuizen. Het was een spannend partytje, waarvan de uitslag lange tijd onzeker bleef, doch tenslotte bleek ASV over beter uithoudingsvermogen te beschik ken. In de beginne waren de bezoekers reeds direct in het offensief, en ontstonden angsti ge momenten voor de A -veste, doch met eenig geluk bleven doelpunten uit. De thuis club kwam er beter in en het spel ging gelijk op; tot doelpunten kwam het echter niet in de eerste helft. Na de pauze was ASV ster ker en de Groeneweg-doelman werd zwaar beproefd, doch hij redde kèurig. Tenslotte moest hij 20 min. voor het einde zwichten, toen de A.-rechtsbinnen van dichtbij inschoot (1—0). De gasten drongen nu op, doch de rechtsbinnen der thuisclub scoorde het twee- de doelpunt (2—0). Deze sportieve match stond onder de goede leiding van den heer Kroon uit Gouda. Bergambacht. In een tjokvolle zaal hield de muziekvereeniging „Excelsior" onder leiding van haar directeur, den heer J. P. Oskam, haar jaarlijksche uitvoering. Na een openingswoord door den voorzitter, den heer A. Prins, begon men met het spelen van de zes muzieknum mers. Zij werden goed verzorgd weergegeven. Na de pauze voerde men de klucht in drie be. drijven ..De Spaaqsche Vlieg" op. Het is eejj genoegen te kunnen constateeren dat ook in deze gemeente goede tooneelspelers zijn. Het stuk werd zeer mooi opgevoerd en deed het publiek schateren van het lachen. Een gezellig bal sloot de avond. Giessen-Nieuwkerk. Voor de afdeeling van het Ned. Bybelgenootschap „De Giessen- streek", werd' in de Ned. Herv. Kerk een pro- paganda-avond gehouden. Gezien de ongunsti. ge weersomstandigheden was de opkomst vrij behoorlijk. Ds. Breure. Ned. Herv predikant, opende de bijeenkomst door te laten zingen Psalm 19 vers 4 en 6. Hij las een gedeelte u:t Jesaja 40 en ging daarna voor in gebod Na een kort begroetingswoord, beklom dr. Harre- stein. hoofdbestuurslid van het Genootschap, de kansel. Hij gaf «en zeer duidelijke uiteenzeting inzake de financieele nood. waarin het Bij belgenootschap verkeert, te meer. daar voor ons Indië niet minder dan f 500.000 benoodigd is. wil men slechts op bescheiden voet de be woners van Bqbels in hun eigen talen voor zien. Ook bracht spreker naar voren, de vraag naar Bijbels in geheel Europa Met stille aan dacht beluisterde men deze zeer boeiende rede Het slotwoord sprak ds. Van Bekkum. Geref. predikant, welke met dankgpbed sloot De heer A v. d W struikelde, toen hij bij het station zijn fiets uit de trein wilde ne men. waardooqr hij op de rails viel. Hij be zeerde zijn knie zoodanig, dat hii wellicht ge. ruimen tijd rust zal moeten houden. Groot.Anjmerg. Geslaagd voor coupeuse mej. A Verkerk te Ammerstol. Voor postumière mej. J. Brandt te Streef, kerk,'mei T. Stigter en L Kuik te Ammerstol. mej. An Both te Nieuwpoort. mej. M E Groe- neveldt te Streefkerk, en mej. B. Heijboer te Groot-Ammers. Krimpen a.d. Lek. Veeritremmini, Zondagavond voer de sleepboot der Keulsche Vaart de reep van de pont van het veer Krim. pen aan d LekKinderdyk Stuk. waardoor de pont stuurloos op de rivier rond dreef. Twee metorbooten snelden te hulp en wisten de pont spoedig aan de kent te brengen. Persoonlijke ongelukken kwamen niht voor. De materieele schade is vrij groot. Het veer was dan ook en. kele uren gestremd. G 1 a sa c t i e. De Zaterdag gehouden glasinzameling verliep vrij gunstig. Opge haald werd niet minder dan pl.m 70 M2 glas en een bedrag van f 216.76, terwijl .nog qn. kele toezeggingen zijn gedaan. Na inpakking zal het gias worden vecyoerd naar een plaats in het Zuiden van ons land. Een vrachtrijder heeft zich reeds geschikbaar gesteld om voor het vervoer te zorgen. De gemengde zangvereeniging „Krimpen ajm de Lek" hield in de zaal van het socië teitsgebouw haar jaarlijksche winteruitvaerfng. Na opening door den voorzitter, den heer W. Eerland. die mededeelde, dat volgend jaar het tachtig jarig bestaan der vereeniging zal wor den herdacht werkte men het programma af. De verschillende koornummers werden op keu rige wijze gezongen. In het bijzonder viel de solo van mej. Bep Groeneveld In de smaak Na de zang volgde de opvoering van het too- neelstukje ..De verliefde beeldhouwer". Een bal besloot de avond. Buurtvereeniglngen. De plaat selijke buurtvereeniging ontstaan ter gelegen heid van de bevrijdingsfeesten, blijven actie!. Niet alleen ter opluistering van de Oranje feesten treden zij op. doch het contact tusschen de led epwordt nog verstevigd door het hou den van een jaarlijksche uitvoering. Vorige week gaf de vereeniging ..Het Middelland" een gezellige avond: deze week de „Schoolstraat" met een non-stop programma, waarbij ver. schillende artisten uit de straat hun beste kunnen naar voren brachten. De heer J. van Dijk ontving vQor zijn toewijding een boek werk. Lekkerkerk. De biljartvereeniging L.B C. D I met de spelers Joh. van Loon. C. Stoppelen burg en L. de Bruin, wtiïke kampioen was van district Krimpenerwaard. afd West. is door haar overwinning (ff B.B.C. I te Bergam bacht, kampioen van district Krimpenerwaard afd. Oost thans kampioen van hun afdeeling va nhet geheele district Krimpenerwaard. Onze dorpsgenoot de heer H. de Jong Gz.. is gesiaagd voor het praktijkdiploma boekhouden. De heer A Broere G Cz. heeft bedankt als commissaris van orde der gymnastiekver- eeniging „Kracht door Oefening". De afdeeling van de Kon. Ned. Midden, standsbond hield 15 Januari haar jaarvergade ring in café ,,'t Veerhuis'' De 2e voorzitter, de heer C. P. Broer, opende, waarna de secre taris. de heer D. P. de Groot, een uitvoer'g jaarverslag uitbracht. waarin gememoreerd we^d de heroprichting en de gehouden étala- ge-wedstryd. Daarna deed de penningmeester, de heer D. van der Wouden rekening en ver antwoording hetgeen de leden Joh. v. d. Heu vel en I. Noordergraaf Jr controleerden. Er was een batig saldo van f 6.40. Tot voorzitter werd gekozen de heer P van der Graaf Dz.; de secretaris, de heer D P. de Groot, werd bij acclamatie herkozen, en tot bestuurslid okos men den heer I. Noordergraaf Jr. Men besloot te tracthen in Krimpen a.d. Lek, Krim. pen a.d. IJssel en Ouderkerk a.d. IJssel af- deelingen te vormen om dan gezamenlijk de belangen van de middenstand te verdedi gen hetwelk zeer noodzakelijk werd geacht. Na nog enkele huishoudelijke zak^n besproken te hebben, sloot de 2e voorzitter de vergade- irng. De biljartvereeniging „Ons Genoegen" hield haar jaarlijksche onderlinge wedstrijden in hotel ..De Groote Boer". Ieder had 25 beur ten. De uitslag was: le prijs M Bak 113 ca ramboles. 2e prijs W. van Herk 104 car.. 3e prijs A. Potuit 95 car.. 4e prijs J Bak 89 car., 5e prijs H. Nobel 70 car.. 6e prys J. de Rede lijkheid 69 car. Donderdagavond gaf Lekkerkelksch mannenkoor „Zanglust" dirigent de heer P. Kroon, haar jaarlijksche uitvoering in „Ami. citia" dat geheel met belangstellenden was gevuld. Opgevoerd werd de revue „Zanglust op z'n best", een non-stop programma van zang en tooneel hetwelk telkens veel bijval oogstte. Vooral het herinneringslied aan het door een noodlottig ongeval om het leven ge. komen lid werd onder doodsche s ilte- aange hoord. Tot slot dankte de voorzitter allen die aan het welslagen hadden medegewerkt, tn het bijzonder de heer Krpon. waarna het bal velen eenigen tijd gezellig bijeen hield. Meerkerk. De gem. zangvereen. „Prinses Irene" uit Leerbroek, gaf twee uitvoeringen in de zaal van den heer D. C. de Kuijper. Beide avonden was de zaal overvol. Voor een aandachtig publiek werden 8 zangnummers ten beste gegeven. Deze yereeniging, die haar eerste uitvoering gat, is op 27 Juli 1945 op gericht en kan zeer tevreden zijn over de re sultaten. Het tooneelstukje, „De Nieuwe Typiste" werd zeer goed gespeeld, de rollen zaten er goed in. De inwoners van Meerkerk, die van zang en tooneel houden, kunnen zich niet voorspel len. dat de vroede vaderen te Leerbroek, een dergelyke vereeniging geen zaal willen af staan om een uitvoering te geven. Montfoort. De scholen, die wegens de kou de gesloten waren zij.i geopend. Van de dijk gereden. Op de Achthovenscheweg reed de groentehandelaar Van Dijk met zijn vrachtauto in de langl de Wrg loopende sloot. Gelukkig was het ijs zoo sterk, dat de wagen er niet doorzakte, zoo dat ook de vracht, bestaande uit groenten niet verloren ging. Aangezien de auto geheel on. dersteboven lag. moesten voorbijgangers de ruiten verbrijzelen, om de twee inzittenden uit hun benarde positie te bevrijden. Ze kregen geen letsel, doch dc wagen was door de tui meling zwaar beschadigd. Straatve'betering. In verband met de vorst zijn de werkzaamheden, wat be treft de verbetering van de Vrouwenhuisstraat gestagneerd. Na de hervatting van het werk zal de straat einde Januari weer in gebruik worden genomen. Het gemeentebestuur heeft deze gelegenheid tevens aangegrepen om langs de straat breede trottoirs aan te leggen. Nieuwerkerk a.d. IJssel. Over het vierde kwartaal 1946 waren de ontvangsten van zie- kenhuisverplegir.g f 1267.82, de uitgaven t 2014.93. Nadeelig saldo f 752.11 Van het operatiefonds waren de ontvangsten f 325,93, uitgaven f 464 26. Nadeelig saldo f 158.31. Het aantal opgenomen patiënten bedroeg 12 met 250 ligdagen. Tot voorzitter van de commissie tot we ring van schoolverzuim is benoemd de heer W Koolhaas en tot secretaris de heer C. M. Christiaanse. De heer Jansen, groepscommandant van de marechaussee, wordt overgeplaatst naar Bodegraven. In zijn plaats is de hèer Brink man van Aarlanderveen aangesteld. Nieuw-Lekkerland. Zanguitvoering Donderdagavond gaf de muziekvereeniging „Apollo" in de bovenzaal van het café Van Vliet haar jaarlijksche uitvoering, welke zich in een druk bezoek mocht verheugen. Na een kort openingswoord door den voorzitter, den heer C. Paardekooper, werden de nummers van h»t programma, onder de degelijke lei ding van den heer C. Horsman, zooals ge woonlijk, zeer verdiensteiyk uitgevoerd. Me dewerking verleende de tooneelvereeniging ,,T(ot) O(ns) G(enoegen)", van Alblasserdam Deze vereeniging, die hier al eens eerder met succes is opgetreden, heeft ook nu met haar blijspel in 3 bedrijven „De Huisleeraar", de aanwezigen veel genoegen verschaft. In de pauze werd een verloting gehouden. Een kort doch gezellig bal, met muziek van het en semble „The Kentuckie Serenaders" besloot de avond. Vergadering „Amiciti a". Vrijdagavond hield de zangvereeniging „Ami- citia" in het café van den heer A. Janse haar jaarvergadering onder voorzitterschap van den heer Jac. Huisman. Deze opende om 8 uur de bijeenkomst, waarna de notulen en het jaarverslag ongewyzigd werden vastgesteld. De rekening en verantwoording over 1946 sloot met een batig- saldo. De heeren Ant. den Boef en P. Tromp controleerden de rekening en bevonden hem in orde. De aftredende be stuursleden, de heeren A. Janse. J. van Dam en J. Schilt werden bijacclamatie herkozen fn de plaats van den heer C. van Dyk, die ontslag had genomen wegens vertrek uit de gemeenle, werd de heer P. Tromp gekozen. Na eenige bespreking besloot njen op voor stel van het bestuur om in de zomer deel te nemen aai^ het nationaal concours te Alblas serdam en ook nog om een pleizierreis te maken. In verband met het 60-jarig besiaan der vereeniging zullen ter herdenking van dit feit. twee uitvoeringen worden gegeven, nj. op 4 en 6 Februari. Na rondvraag, waar bij de heer C. van Dijk zijn beste wenschen uitte voor het welzijn der vereeniging, sloot de voorzitter met eenige woorden van dank de vergadering, en bleef men nog eenige tijd in gezellig samenzijn bijeen. Ottoland. De heer G. Hakkesteeg h^eft be dankt als voorzitter van de districtsraad voor consumentencrèdiet in deze omgeving. Bij de te Gorinchem gehouden militaire keuring werden uit deze gemeente goedge keurd de heeren Jac. Hamerpagt, A. J. Hor den, T. de Ruiter en T. J. Verrips. tijdeiyk ongeschikt J. Hol; voor goed ongeschikt L Tronchet. Gevonden In het Vereenigingsgebouw een portemonnaie met inhoud. Inlichtingen bij G. de Heer, A 39. Oudewater. De R.-K. Fabrieksarbeidersbond organiseerde deze week een geze lige avond voor haar leden, die in alle opzichten slaag- Papendrecht. - L ij k g e v s c h t. - On der Kinderdijk is het lijk gevischt van den heer P. J. de Heer. Een voorbijvarende schip per zag het in de rivier drijven. Tijdens de bezetting liet De Heer in het najaar van 1944 zijn sleepboot zinken in de Roschersbuurt, teneinde haar aan de bezettende macht te onttrekken. Jammer genoeg kwam hij met een zekeren de B. hierbij om het leven. Het lijk. dat in verre staat van ontbinding ver keerde, kon geïdentificeerd worden aan een riem, broek en kous. De installatie van burgemeester Keyzer zal plaats hebben op 1 Februari des namid dags om 2 uur. Reeuw(jk. Veroo rdeeld. Mej. S. W. van/L. deed bij de distributiedienst een aan vrage voor twee rijwielbuiten- en twee .bin. nenbanden, omdat zij. naar zij voorgaf leer- lingverpleegster was' in het St. Elizabeth zie kenhuis te Leiden en dagelijks de rejs naar Leiden per fiets van Reeuwijk heen en terug moest afleggen. Toen bleek, dat deze opgave valsch was. maakte de politie tegen haar procesverbaal op. De Rotterdamsche Po litierechter veroordeelde haar tot f 10 boete subs, 4 dagen hechtenis en 1 maand voorwnar- aeiyke gevangenisstraf met 2 jaar proeftijd. De Chr. Reclasseeringsvereeniging heeft een rapport over haar ingezonden. Voor het praktijk-examen boekhouden slaagde te Gouda Adr H W .an Leeuwen Wz Het examen werd afgenomen door de Ned. As sociatie van practijk.examens. Reeuw(Jk. Gslaagd. Onze plaatsge noot. de heer H. van Hees. slaagde aan de Rijksuniversteit te Leiden voor het doctoraal examen Wis. en Natuurkunde (geologie). -Stierenkeuring. De verplichte stierenkeuring, districts- of premiekeuringen in 1947 zullen plaats hebben o m. te Alphen a d. Rijn, Bodegraven, en Gouda. resp. op Woensl dag 2 April, Woensdag 26 Maart en Vrydag 28 Maart te 9 uur. 1.30 en 10 uur. De stierhouder kan zijn stier ter keuring voorbrengen op de keuringsplaats die hij verkie t. ook al is hij gelegen buiten het district. Bij de verplichte keuringen worden uitsliutend toegelaten stie ren van het zwartbont en het zwartbiaar vee. slag. in Alphen a.d. Rijn uitsluitend zwart biaar. in Bodegraven iwar'bliir en zwart bont. De aangifte voor de verplichte keuringen moet geschieden uiterlijk twee weken voor de keuringsdag en die voor de districts- of pre miekeuringen uiterlijk vijf weken voor de keuringsdag bij den secretaris der commissie, den heer A. Louter. Laan van Haagvliet 23 te Voorburg. Te late aangiften worden niet meer aangenomen. Gewezen wordt nog op de strafbepalingen verbonden aan het ter dek king beschikbaar stellen van niet-goedgekeur- de stieren. Reeuwijker in Ned. Indië van burgemcesierscha-p ontheven. Bij besluit van den luitenant.generaal van Ned. Indië is onze oud-plaatsgenoot, de heer D. M van Zwieten. eervol ontheven van zijn functie als burgemeester van Makassar in Ncd. In dië, onder dankbetuiging voor de onder moeilijke omstandigheden in die fuactle be wezen diensten. HU ia thans in de rang van hoofd.ambtenaar ter beschikking gesteld van het binennlandsch bestuur De heer Van Zwieten werd ln 1900 te Reeu- wyk geboren en werkte aanvankelijk als huis schilder in dienst by zUn vader die thans nog alhier woont. "Daarna trad hij in militaire dienst en werd reeds hier ter lande bevor derd tot adjudant-onderoffcier bij de cavale rie. De heer Van Zwieten heeft blijkens mede- deeling van het hoofd van de regeeringsvoor- lkhtingsdienst te Makassar zijn plaats moeten inruimen voor een Indischen burgemeester, op wensch van de voorloopige raad van Zuid-Ce lebes. In waardeeerende woorden bra£ht ge. noemd hoofd den heei Van Zwieten hulde Hij schetste hem ais een goedmoedig en be hulpzaam mensch die zich vol werklust, met al zijn krachten gaf voor zijn taak. Voor deze belangrijke stad ligeft hij veel bereikt. Hij be greep. dat het herstel van Makassar moest gaan in twee richtingen; uitbreiding van de verkeersgelegenheid en zorg voor de daarby betrokken tallooze personen Met groote vast beradenheid streed hij voor stad en bevolking Hem wacht thans een belangryke functie bij het binenlandsch bestuur. Sliedrecht. Uitvoering „E x c e 1 s i or Donderdag heeft de gem. zangvereeniging ..Ex celsior" haar eerste uitvoering gegeven onder leiding van den nieuwen dirigent, den heer Van Bijnen. uit Rotterdam. In vier maanden heeft hij kans gezien met deze vereeniging een programma in te studeeren, dat er zijn mocht. Het gebodene stond op hoog peil. Ter afwis seling brachten de dirigent en zijn dochter pia- no.soli ten gehoor e. De heer Van Bijnen Jr. verrastte de aanwezigen op clarinet-muziek. Dat een en ander bijzondqr in de smaak viel bleek wel uit het dankbaar applaus dat koor en solisten na elk optreden in ontvangst moes. ten nemen Na de pauze trad het .Merwe-en- semble" voor het voetlicht met de revue „Hou je roer recht". Ook dit gezelschap oogstte bij zonder bijval met zyn humor en de komiek Antonio vergde dikwijls het uiterste van de lachspieren. Tot slot volgde het gezellige sa menzijn. De heer P. Overduin. onderwijzer aan de Openbase School is benoemd tot predikant bij de Geref. Gem H.V. te Rotterdam, in de va cature van wijlen zijn vader ds. D, Overduin. Sliedrecht. Het aechtpaar J. Webers te Kla. zinaveen is de leiding opgedragen van het Le. ger des Heils te Sliedrecht in de vacature van het echtpaar Mast dat naar Suriname is uitge zonden. Bedankt. In verband met veran derd politiek inzicht van den heer K. Middel koop (Soc. verk. biok) hpeft deze bedank» ais lid van de gemeenteraad. Zijn opvolger is dp heer M A. R. Dijkstra. Twintig meisjes.leden van de vereeni ging „Beatrix" hadden het initiatief genomen ter vervaardiging van babykleertles. welke ter gelegenheid van de blijde gebeurtenis, d-jor Prinses Juliana zal worden uitgereikt Dezer dagen zijn de geschenken naar Baarn ovarge. bracht door drie afgevaardigden. Zij mochten de volgende dag een kaart ontvangen, getee- kend door de Prinses. Stolwijk. GDS—Stol wijk 1—3. Stolwijk behaalde te Rijswijk in een sportie ve wedstrijd een vcrdiïnde 3—1 overwin ning. Al spoedig nam Stolwyk de leiding door den rechtsbinnen met een onhoudbaar schot in de benedenhoek. Hierna kreeg de midvoor nog een prachtkans, toen hij alleen voor den keeper kwam te staan, maar hij schoot ln handen van den doelman. Bij een corner op het Stolwijk-doel werd de bal ingekopt, maar één der backs sloeg de bal eruit. Uit de strafschop maakte G D S. gelijk. Na de rust gaf de rechtsbinnen Stolwyk opnieuw de lei ding met een schot via de paal. De midvoor "bracht eenige tijd later de stand op 3—1 uit een voorzet van links. G D.S. gat zich echter nog niet gewonnen en stelde heftige pogin gen in het werk om de achterstand in te loo- pen, maar Stolwijk's achterhoede was goed op dreef. Ook de G.D.S -defensie wist verde re Stolwijk-aanvallen af te slaan, zoodat de stand geen wijziging meer onderging. Stolwijk 2 verloor thuis tegen G S.V. 4 met 5—0. Zondag speelt Stolwijk 1 tegen Delfla/D.V.K. thuis. Vooraf speelt Stolwyk 2 tegen Ammer stol 2. Sterk Uw senuweii* met Somatogenic Minder dan ooit kunt U dl* vermoeidheid en neerelaoh* tigheid juist nu gebruiken. Doe er iets aan neem Sanatogen. Ssnatogen versterkt het geheele gestel, geeft werklust en een beter uithoudingsvermogen. Talloo* sijn degenen, die door Sanatogen hun levensvreugde hebben her wonnen en het warm aanbevelen. Neem óók Sanatogen, Uw apo theker of drogist heeft het in Stolwyk. De kantoorhouder der P.T.T. wrordt met ingang van 1 Maart in gelijke betrekking overgeplaatst naar Boekelo. De heer Van der Laan »s verscheidene j aren werkzaam ge weest en heeft door zijn humaan en bereid willig optreden de achting van het publiek weten te verwervem Velen zullen hem noode zien vertrekken. Vrijdagavond omstreeks 22 30 uur, reed een zware melkautdi van de Gebr. Van der Laan. uit Lekkerkerk. doordat de bestuurder een moment het stuur niet meester was in de langs de Benedenheulscheweg gelegen wete ring. De auto kwam midden in de wetering, die vrij diep is terecht- Vier knotwilgen moes ten het daarbij ontgelden en werden finaal afgereden. De bestuurder kwam met een nat pak en de schrik vrij. De auto is Zaterdag middag met behulp van twee kranwagens van de firma De Putter uit Rotterdam, weer op de weg gehaald De schade aan de auto bleek gering te zijn De Benedenheulscheweg ls echter vier yren afgesloten geweest, zoodat het verkeer moest worden omgelegd. Uit de Radio-programma's. Donderdag 23 Januari a HILVERSUM I. 7.00 Nieuws; 7.15 Ocntend- gymnastiek; 7.30 Morgengebed; 7.45 Gramo„ foon; 8.00 Nieuws; 8.15 Muziek; 9 00 Morgen concert: 9 45 Voor de kleuters; 10.00 Leger des Heils; 10.5 Morgendienst; 10.45 Orgel. Piano en Alt; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Familieberich ten uit Indië- 12 03 Piano; 12 30 Lunchconcert; 12 55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13.15 Klaas van Beeck, 13.50 Voor de vrouw: 14.00 Sextet; 14.40 Voor de vrouw; 15.00 Omroeporkest, 16.00 Bij bellezing: 16.45 Koorwerken: 17.15 Mariniers, kapel; 18.00 Orgel; 18 30 Strijdkrachten; 19.00 Nieuws; 19.25 Vaart der Vinkeren; 19.45 Re. geeringsvoorlichtingsdienst antwoordt; 22.00 Nieuws. 20.08 Zang en Voordracht; 2130 Gra. ihofoon; 22.00 Nieuws 22.15 Actueel geluld; 22 30 Viool; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Or gel en Koor; 23.30 Avondconcert HILVERSUM II. 7 00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek; 7.30 Gramofoon; 8.00 Nieuws, 8.15 Operette; 84 5 Beethoven programma: 9 15 Morgenwijding; 9 30 Waterstanden en Politie berichten; 9.50 Muz4ek: 10.30 Voor de vrouw; 10 35 Orkest- 10 50 Vonr de kleuters; 11.00 Ben- jpmfno Gigli; 11.15 Uit de wereldpers. 11 3d Muziek. 11.45 Orgel; 12 30 In het spionnetje; 12.35 Dolf van der I,inden 13 00 Nieuws; 13 15 Stafmuziekkorps der Amgterdamsche politie; l|t.00 Voor de vrouw; 14 10 Kwartet: 15.00 Voor zieken en gezonden: 15.20 Reprises: 16 10 U kunt het gelooven van niet; 16.15 Reprises; 17 00 Voor de jeugd; 17.20 Welk dier?: 17 30 Plano: 17.50 Rijk over Zee; 18 00 Nieuws; 18 15 The Skymasters: 18 45 Soort: 19 05 Gramofoon; 19.15 Huize Pietersberg: 19.30 Volksmuziek school: 20.00 Nieuws 20 05 Echo van den dag; 20.15 Omroeporkest21.15 De vrouw in de we. reldlitteratuur; 45 Confetti: 22 45 Nederland jn de wereld: 2300 Nieuws 23 15 Gramofoon; 23.30 Hopgste tijd heeren; 23.45 Zigeuner- muziek. Vrtldag 24 Januari. HILVERSUM I. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtend, gymnastiek; 7.30 Morgengebed; 7.45 Gramo foon; 8.00 Nieuws; 8.15 Muziek; 9.00 Ochtend concert; 9.45 Gramofoon: 10.00 Uit de Bijbel; 10.25 Gramofoon; 11.00 Voor de zieken; 11.35 Als de ziele luistert; 11.45 Familieberichten uit Indië; 12.03 Gramofoon; 12.15 Cupido; 12.30 Stafmuziekkorps der Amserdamsche Politie; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13.15 Lunch concert; 13.50 Voor de man; 14-00 Alt. Viool en Piano; 14.30 Het eeuwige masker; 15.10 Gra mofoon; 16.30 Voor de jeugd: 16.45 Zuid-Afri. kaansche liedjes; 17.00 Gramofoon; 17.15 Disco, causerie. 17 45 Wat het buitenland leest: 1800 Solisten Ensemble; 18.30 Strydkrachten19.00 Nieuws; 10.15 Katholieke jeugd. 19.30 Klassie ke muziek. 19.50 Katholieke arbeidersbewe ging; 20.00 Nieuws: 20.08 D* aewone man: 20.15 Muziekspel; 21.00 Balansprogramma; 21.36 Or kest zonder naam 22.Q0 Nieuws: 22.20 Avond gebed; 22.35 Muziek; 22.50 Biddend leger Ne. derland; 23.00 Gramofoon23 05 Klaas van Beeck: 23.35 Gramofoon. HILVERSUM II. 7 00 Nieuws; 7.15 Ochtend gymnastiek; 7.30 Muziek: 8 00 Nieuws; 8 15 Koor; 8.18 Opera; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Kamermuziek: 930 Waterstanden en Politlebe. richten; 9.50 Viool en Piano; 10 00 Morgenwij ding. 10.20 Voor de zieken: 10.45 Voordracht; 11.00 Gramofoon: 11.15 Voor de vrouw; 11.30 Philharmonlsch Orkest; 12 00 Zang en Muziek; 12.30 Sport; 12.35 Orgel. 13 00 Nieuws; 13.15 The Romancers; 14 00 Kookkunst: 14 30 Kwintet spelers. Boekenschouw; 15.20 Hoorspel; 16 00 Operette; 16 30 Voor de jongeren. 17.00 Accor deon Orkest. 17.30 Muzikaal babbeltje; 18.00 Nieuws: 18 15 Felicitaties- 18.20 Muziek: 18 45 Orgelspel: 19.00 Denk om de bocht: 1915 Re. portage; 19.30 Ons Vrijzinnig Prot. geloof; 20 00 Nieuws; 20 05 Piano en Alt: 20.30 Prot. Kerke lijk werk 'n Suriname 21 00 Gramofoon: 21 30 Buitenlandsch weekoverzicht; 21 45 Viool en Piano; 2? 15 Jazz: 22.40 Avondwijdlng: 23 00 Nieuws: 23.15 Concert. Roman schema door W. Kerremans. 24 ,,Mag ik de rechtbank, alvorens tot stemming over te gaan er aan herinneren dat het gebruik is om bij zoo'n stemming met den jongsten der rechters te beginnen", vroeg Roelants ne derig. „Ik ben voor vrijspraak", riep Guus luid. „Rechter Jo". vroeg de presidente. „Gelet op het gunstige verleden van den beklaagde en in aanmerking nemend zijn jeugd die zekere onbezonnenheid tot verzachtende omstandigheen maakt, sluit ik mij aan bij den Jongsten rechter".. ..Dan behoeven wij niet meer te stemmen", zei mevrouw Vermeer, daar u al een meerderheid voor vrijspraak hebt". „Toch zou il£ gaarne ook uw uitspraak hooren", vroeg Roe lants. „Dan stel Ik vrijspraak voor met algemeene stemoen", zei me vrouw Vermeer en zij stond op en reikte Roelants de hand en dankte hem nogmaals voor het van zoo fijne smaak getuigende cadeau dat hij haar gezonden had en waarmee zij zieer opge togen was. Ook de anderen kwamen hem danken en Jo feliciteerde hem met zijn glorieuze vrijspraak in een zoo penibele zaak. Roelants antwoordde te verwachten, dat in die casette brie ven zouden komen dit haar dierbaar zouden zijn, waarna zü hem vragend af k en toen bloosde. Toen kwam i ling weer die onverklaarbare angst over Roelants, angst over iets wat in de toekomst zou gebeuren. Dat bange voorgevoelen had hem vroeger een pair maal ge kweld, maar dan had hü het gemakkelijk kunnen verdrijver dopr zich ln te praten dat het ontstond door aj te groote be zorgdheid over Yonca en en alles wat haar betrof, maar nu, te midden van vroolljkheid, scherts, lachende gezichten en blijde stemmen, kwam het eensklaps onontwijkbaar duidelijk, als een vlammend schrift op de muur, alsof de aankondi ging in zijn hart werd geschroeid. Hij ergerde zich nu over die parodie van een rechtsspraak, waaraan hij tot dat oogenblik zelf met overgave had deelge nomen. Het was ongepast. Er zou immers een tüd komen dat het bittere en tragische ernst zou zijn, met Yonca als de be schuldigde. Met zoo'n ernstig gevaar dat eenmaal over haar zou komen, nu zoo te spotten was onbehoorlijk. Ditmaal week de onrust niet, toen hij het middel beproef de om die te verjagen, 't Bleek nu maar een dunne laag vah kunstmatige zelf-misleiding, die hij spreiden kon over het vaste fundament van zekerheid, van weten, dat in de toekomst zoo'n rechtszaak Yonca zou bedreigen. Een onbestemde hiaar krachtige indruk had hij door die scherts-rechtzitting gekre gen, maar ook weer als bij vroegere, zonder nadere aanwijzing waardoor het voorgevoel tot een waarschuwing had kunnen worden. Het was. dacht hij, alsof toekomstige gebeurtenissen, opge stapeld vóór onze levens, met een zwaar gewicht tegen de on bestemde en bedriegelijke dijk van het tegenwoordige drukken zoodat deze ze niet meer kan tegenhouden. De feiten of iets daarvan siepelen door het dükje heen, ze zoeken een opening om tot ons bewustzijn te komen, maar ze kunnen slechts he onderbewustzijn bereiken en dat geeft de ontvangen boodscha; vaag en onvolledig door. Ik voorvoel dat wat nog komen moe en ik weet dat wat gekomen is, maar ik zie ze niet op dezelfd afstand, ik kan de twee visies niet genoeg onderschelden e er de feitelijke toekomst uii lezen. „Roelants", riep mevrouw Vermeer, „ik geloof dat je gewe- tensknaglng begint te krijgen en berouw over je strafbare han delingen". Hij schrok op. V^.,Neen, neen", antwoordde hij zich met moeite tot een glim lach en een vroolijke toon dwingend", „ikik dacht er over of in die casette van Jo niet wat briefpapier en enveloppen hadden behooren te zijn". „Je bent nog verstokter dan de rechtbank vermoedde. Dat komt er van als de tucht zoo slap wordt gehandhaafd." zuchtte mevrouw Vermeer „Waag het niet zoo iets te doen. Vertel me eens, vorder je goed met Je rechtsstudie''. „Ja, ik werk regelmatig, maar ik ben voornemens ln Januari voor een paar maanden naar Amsteraam te gaan om aan de universiteit eenige colleges te volgen. Mijn repetitor iheeft me dat sterk aangeraden, maar inplaats van aan de Utrechtsche ga ik liever naar de Amsterdamsche universiteit zpodat ik me >ok nu en dan eens weer op de bank kan vertoon»»n". HOOFDSTUK V. Tegengewicht in de geluksschaaL Roelants had dat voornemen gemaakt, omdat hij meer en meci n meer ging gevoelen, dat het niet langer mogelijk zou zijn ijn liefde voor Yonca te verbergen. Ho® streng hij zich ook had voorgenomen met haar om te gaan als een man van 28 jaar ■net een 16 jarig meisje. Hij wist dat hem zooiets niet afging m dat zelfs in een'gewoon gesprek met haar. een aandachtig oeschouwer moest opmerken, dat zU veel meer voor hem be. eekende dan hij wilde toonen. Hij besefte dat Yonca zoo'n aan dachtig toeschouwster was en dat zij reeds begreep, of tenmin- te elke dag kon gaan begrijpen, dat zijn bezoeken haar golden. (Wordt, vervolgd).

Schoonhovensche Courant | 1947 | | pagina 2