marktberichten. ZITDAG LIEFDE DER ZIELEN NIEUWSBLAD VOOR HUID imitAND BN OTREtHT. ScK«onhovrn«clie Cour* MAAND AO 19 rBIRDAftl I Ml WAT ZEGT DE BILT? Verwachting tot Maandagavond: Hier en daar nevel en mist. Zwaar be wolkt met opklaringen. In het Zuiden van het land eenige neerslag: toenemen, de wind uit O. richting In het Noorden van het land strenge tot matige vorst, in het Zuiden temperatuur om het vries punt. In het midden des lands eenlgü graden boven nul. MAANSTAND Afnemende Maan. 10 Februari: Op 23.57. onder 10 21. 11 Februari: Op onder 10 36. 12 Februari* Op 1.10. ander 10 53. 12 Februari Laatste Kwartier. i,AATSTE BERICHTEN. ANTWOORD DER REGEERING. Naar aanleiding van de weigering der Re- publikeinache regeering om de overeenkomst van Liegadjatti, zooals die na de behandeling in de Kamer is vastgesteld te ondertee kenen. heeft de Ned. regeering bekend ge- dat zij zich hieromtrent nadere over- voorbehoudt. alvorens hierover een be- te kjinnen nemen. Elfstedentocht. Zaterdag Is weer de elfstedentocht onder Ongunstige omstandigheden gereden. Er stond een harde Oostenwind en de toestand van het Ijs was slecht. Aan de wedstrijd namen 310 personen deel, van wie er 182 den tocht hebben volbracht De le was J. J. Bosman, Breukelen. in 10 uur 36 min.. 2e K. Schipper, uit Steenwij- kerwolde, die een halve minuut later aan kwam Zij hadden tot Leeuwarden samenge- reden toen Schipper viel. waardoor Bosman een kleine voorsprong kreeg; 3e was de 20- jarige Nauta uit Wartena, in 10 uur 46 min.; 4e J. Wijnia, uit Edens, 10 uur 51 min.; 5e vén Hoorn, uit Ter Aar. in 10 uur 52 min. Er kwamen totaal 36 deelnemers binnen de vastgestelde tijd. dat is twee uur na aan komst van de winnaar binnen. PLAATSELIJK NIEUWS. DE GLADHEID. ONTBREKENDE BERICHTEN. Negen-dorpentocht. De gladheid van de wegen, die het rijden der autobussen en andefe verkeersmiddelen belet heeft, is ook oorzaak dat we heden een aantal berichten niet hebben ontvangen. Daaronder is het verslag van de Negen-dor- pentocht, die Zaterdag is gehouden en we kunnen daarvan nu alleen een kort bericht geven. De tocht ging over Stolwijk. Gouderak. Berkenwoude, Ouderkerk a.d. IJssel, Krim pen a.d. Lek. Krimpen a.d. IJssel. Lekker- kerk. Bergambacht, Ammerstol, Vltst, Haas trecht. Stolwijk. Aan de start waren 1503 deelnemers en van hen hebben 1260 de ge- heele tocht volbracht. Er waren ditmaal meer uitvallers dan andere jaren en de tocht was dan obk zeer zwaar door de harde koude wind en de toestand van het ijs. Des te meer bewondering moet men heb ben vpor hen, die met de tanden op elkaar de strijd niet opgaven. Onder die taaie rij ders bevond zich de 68-jarige C. de Stlgter uit Ammerstol, die alle negen-dorpentochten nbg heeft meegereden en ook nu weer de lange reis maakte. Hij was de oudste deel nemer. De jongste was de 11-jarige Verdoold uit Stolwijk, die ook de kamp niet heeft op gegeven. De deelnemers kwamen later binnen dan vorige malen, wat wel wijst op de moeilijke rit. Het eerst kwam aan P. de Bruin uit Lek kerkerk, die gereden had in 2 uur 54 minu ten, 2e was J. van Dam, Gouderak. in 2 uur 56 min., 3e A. H. Befkouwer, Stolwijk, 3 uur 2 min., 4e M. Lingen, Lekkerkerk, 3 uur 8 min., 5e J. Dogterom, Lekkerkerk, geen tijd. Aan de wedstrijd namen deel 15 rijders en 2 buiten mededinging. Als eerste dame kwam binnen raej. T. Valk uit Rotterdam. Alblasserdam. Verkeersongeval. Woensdagavond gebeurde aan de Oost-Kin derdijk een verkeers-ongeval, dat voor den betrokkene buitengewoon goed is afgeloopen. .De heer W. de Bond begaf zich per rijwiel naar huis, toen een auto hem van achteren aanreed en hem over de waterkeeringsmuu** slingerde, zoodat hij aan de rand van de Noord bleef liggen. Per auto ging de heer De Bond naar de Dam en stelde zich ondef be handeling van dr. J. T. Weening, die enkele dagen rust noodzakelijk achtte. Het rijwiel is vernield. Gouderalt. TJsvreugde. Sneeuw noch kou kan de activiteit der Gouderakkers verminde den .Bij de iisclub bijlft de belangstelling vpor de wedstrijden onverminderd. Zelfs toen- de sneeuwval de ijsbanen voor goed te bederven scheen wist men door energiek aanpakken de baan weer in orde te krijgen, waardoor een nationale hardrijderij voor manen op de korte baan gehouden kon worden, met als uitslag: le prijs f 100 Hartman, van Zaandam; 2e prijs f 50 Kasberg.en. van Moordrecht: 3e prijs f 25 Trouwborst van Ouderkerk a.d. IJssel. Bij een hardrijderij voor paren behaalden de prijzen: mej. Kool Pn Trouwborst le Drijs; mej. Oostrom en Blanken 2e prijs. mej. Huisman en Van Dam 3e prijs: mej. Verkuil en Van der Bas 4e prijs. „HART VAN HOLLAND Goud». In aansluiting op een reeds vroeger gepubliceerd berient betreffende de strcekten- toonstelling het „Hart van Holland" kun nen wij thans me^edeelen. dat voorloopig de volgende commiss zijn samengesteld.: Tech. nsche commissie I ndel en nijverheid. Land bouw en veeteelt, zuivel, tuinboyw. financiën, oudheidkunde en een wetenschappelijke afdee- ling. Groot-Ammers. Op de Zaterdag j.l. gehou den Nat. Hardrijderij, uitgeschreven door de ijsclub ..De Telegraaf" was de uitslag als volgt: Op de 500 Meter le prijs door A. de Boom, van Krimpen a.d. Lek f 75. in 54,7 se conden; 2e prijs door D. van Dongen, van Strijen f 50. in 57 sec.; 3e prijs H. Schippers, van Streefkerk f 25, in 57,6 sec. Op de 1500 meter: le prijs door A. de Boom, van Krim pen a.d. f 75, in 2 58 3/10 min.; 2e prijs D de Baan. van Den Haag f 50, in 3,5 min.; 3e pr. D. van Dongen. Strijen. f 25, in 3,5 3/10 min. De rijders waren vol lof over het beleid van het bestuur en over de prachtige baan. Hoog-BIokland. Op de jaarvergadering van de Ziekenkas ..Helpt Elkander" waren 27 leden aanwezig. Het jaarverslag van den penning, meester gaf een batig slot van f 800. waar. door de reserve gestegen is tot f 1700. Als bestuursleden herkoos men de heeren T. Klein en A. T. van 't Hart. Hoornaar. De Rijnruiters d e b u- t a a se n, Dg openbare school was 4 Jan. overvol, toen de Glessenruiters een cabaret avond gaven met medewerking van de Rijn- ruiters uit Jutfaas. Een orkest van de Rijn- ruiters zette in met een vroolijk programma en na de openingsrede van den voorzitter, den heer C. Slob, zongen de aanwezigen op zijn verzoek het eerste couplet van het Wil helmus. Na eenige mooie nummers van het orkest brachten enkele leden van de Giessenruiters de 3-acter „Ruiteraanzoek" ten tooneele, wel ke zoowel de dames als de heeren prachtig speelden. Bij tusschenpoozen verscheen de conferen cier met een liedje en een praatje, afgewis seld door eenige één-acters, waarbij bijzon der in de smaak viel de scène op de paar denmarkt. Tal van mooie zangrïlimmers gaf men ten besje en de belichting in verschil lende kleuren bracht aan het gebodene een bijzondere sfeer. Het doel van het program ma was propaganda te maken voor de edele viervoeter, die bij de toenemende mechani seering van de boerenbedrijven, in het ge drang komt. De Rijn- en de Giessenruiters hebben ongetwijfeld hun populariteit ver hoogd met het geven van deze avond. Voor een verloting waren tal van prijzen beschik baar. Zoo wonnen de heeren A. de Groot, Hoog-BIokland een veulen E Aanen, Hoor naar een schaap, mej. L. de Groot en de heer D. de Groot te Noordeloos een konijn en een haan. Aan het einde van deze geslaagde avond bracht de heer Slob dank aan alle instanties die medewerkten om deze avond te doen slagen. Onder de aanwezigen bevonden zich o.m. burgemeester Schakel, wethouder Bongers, leden van gemeenteraden uit omiiggende ge meenten en wethouder Slob uit Noordeloos. Kinderdijk. Marine.avond. In het Volksgebouw J. en K. Smit organiseerde het comité voor ontspanningsavonden een Marine avond, die mogelijk was gemaakt door de marine voorlichtingsdienst en onder leiding stonden van luitenant ter zee 2e klasse H. Barnstijn en den marine-correspondent luite nant ter zee 3e klas A. Kleiwegt. In zijn openingswoord sprak de voorzitter, ir. Den Hartog. iijn voldoening uit over het feit, dat de interesse voor onze Nederland- sche marine, die zoo veel voor onze vrijma king heeft gepresteerd, bleek uit de groote opkomst van het publiek. Hierna gaf luitenant Barnstijn een overzicht der voornaamste gebeurtenissen gedurende de oorlog en een inleiding tot de films, die allen geluidsfilms waren. De eerste gaf het mari, neleven en de verschillende oefeningen aan boord te zien. Zeer interessant was de tweede film. die 't ombouwen van 'n koopvaardijschip tot vliegtuigkampschip toonde, en eenige oefe_ nigen in volle zee met vliegtuigen. De derde film handelde over een inspectie op een mo tortorpedoboot van Prins Bernhard. Na de pauze vertoonde men de buitenland- sche maringfilm Broad Fourteen, welke even als de andere de prestaties der marine in beeld bracht. Na een slot- en dankwoord tot den leider van deze avond, zong een dankbaar publiek het eerste couplet van het ..Wilhelmus". Lekkerkerk. Tot leden van de commissie tot wering van schoolverzuim zijn herkozen de heeren A. J. van Lare J. Hoek. J. v. Os, A. Monfrooij, J. van Riemsdijk, L. Broere Jacz. en C. Slijk. Lcxmond. Een dochtertje van den heer Schotman reed op het ijs tegen een ander op. waarbij zij een sleutelbeen brak. De heer Schotman, dienende als sergeant bij het Ned.-Indische leger, is voor bijzondere dienstprestaties beovrderd tot sergeant-majoor. Noordeloos. Jaarvergadering. De Geref Jongelings- en Meisjesvereeruging „Ti- motheus" en „Strijdt om in te gaan" hielden Donderdagavond een goed bezochte jaarver gadering in de Chr. School. De voorzitter van de J.V. opende op de gebruikelijke wijze. Na de jaarverslagen hield mej. K. van Drenth een inleiding over Joh. 14—17 en de heer A. Blokland over „Christendom en Hu. manisme", waarop een vrij langdurige bespre king volgde. Voordrachten, declamatie en zang vulden op aangename wijze het verdere ge.deelte der avond. Vooral een samenspraak der M.V.. getiteld „Oranje Boven" viel zeer in de smaak. Tijdens de pauze tractearde men op chocola demelk met koekjes Nadat afgevaardigden van zustervereni gingen de groeten hadden overgebracht, sprak ds. Schut een slotwocgrd en eindigde met dankgebed. Oudewater. Nationale feestdag. Voor de aanstaande nationale feestdag heeft de K.W.V. het volgende programma vastge steld; 1. Satuutschoten, waarna klokgelui vanaf het stadhuis. 2. Officieele afkondiging van het bordes van het stadhuis. 3. Carillon-concert vanaf de stadstoren. 4. Kinderfeest, bestaande uit tractatie op de scholen en kindervoorstellingen in het patronaatsgebouw. 5. In de loop der dag concert vanaf de stadstoren. 6. In de loop der middag muzikale rond gang met medewerking van de rauziekveree- niging „Juliana". 7. Concert in de Ned. Herv. Kerk. welke welwillend aan de „Koningin Wilhelmina Vereeniging" ter beschikking is gesteld. Om 7 30 fles avonds verleenen medewerking Oude- watersch Christelijk gemengd zangkoor, Oudewater's mannenkoor en het R.K. zang koor „St. Caecilia". Ds. P. J. Steenbeek, pas toor J. A. van der Snoek en ds. J. L. Wie- lenga zullen als sprekers optreden. Solisten zijn: mej. Gré Berkenhosch, zang; Laurens Tuynman, viool en W de Groot, orgel. 8. Om 11 uur groote fakkeloptocht. 9 Tot slot groot vreugdevuur In de Kleine Gracht. Indien de nationale feestdag alleen 's mid dags gehouden wordt, zal het geheele kin derprogramma naar de volgende dag ver schoven worden. ReeuwUk. Financiering s-r eg e- ling wederopbouw 1947. Bij een beschikking van den minister van openbare werken en wederopbouw is vastgesteld de financierings-regeling woningbouw 1947. In gevolge deze regeling kunnen van overheids wege ten behoeve van de bouw door particu lieren jaarlijksche bijdragen en leeningen on der verband van tweede, hypotheek worden verstrekt. Zij, die met gebruikmaking van deze regeling wehschen te bouwen, dienen zich met het gemeentebestuur in verbinding te stellen, dat nadere inlichtingen zal ver strekken. N i w i n-c o 11 e c t e. Het Niwin-co- mité zal op de as. nationafen feestdag een beroep doen op de milddadigheid der inwo ners door het houden van een huis-aan-huis- collecte. Zevenhuizen. De raad dezer gemeente komt Woensdag 12 Februari a s. des voorm. 10 uur. in openbare vergadering bijeen. De installatie van den nieuw benoemden burgemeester dezer gemeente, den edelacht- baren heer A Boer, zal plaats vinden op Za terdag 15 Februari s. 15 uur ten gemeente huize. - SCHOONHOVEN. DR. BARTEN NAAR ÏNDIE. Dokter G J. Barten is gisteren per vlieg tuig naar Ned. Indië vertrokken, om van daar uit per boot terug te keeren in zfijn hoedanig heid als kapitein-officier van gezondheid, ter begeleiding van repatrieerenden. Zijn afwezig heid zal ongeveer 6 weken duren. REM. GEREF. GEMEENTE. In de gistermorgen gehouden kerkdienst in de Rem. Geref. Gemeente is in de plaats van mej. Duel, uit Willige-Langerak. die wegens ziekte als zoodanig bedankt had, als kerke- raadslid bevestigd mevr. de Bode. VRIJZINNIG CHRISTELIJKE JEUGDCENTRALE. De tweede Zondag in Februari, dat is voor de vrijzinnige gemeenten in ons land een be langrijke d^g. Dan komen n.l. ouderen en jongeren op de Jeugddag bijeen, om geza menlijk te getuigen van hun „Verbondeiüieid en Trouw". Ook door de Schoonhovensche V.C.J.C. was deze dag geheel in dit kader gevierd, 's Mor gens waren ouderèn en jongeren bijeen in een dienst in de Rem. Kerk, waarin de heer P den Broeder voorging. o •s Middags hield de jeugd eerst een ster- tocht, waarna men bijeenkwam in de boven zaal van de „Stadsherberg", waar een bont programma en een gemeenschappelijke maal tijd een gezellige V.C.J.C stemming brach ten. Het declameeren van het Jeugddagspel „Haggai" besloot deze goedgeslaagde dag. waarin onze vrijzinnige jeugd weer duidelijk getoond heeft, dat zij een stevige gemeen schap vormt. E.N.O.S. Men schrijft ons: Voor de afd. Schoonhoven van de R.K. Arb. beweging gaf de Goudsche Tooneelvereen. E.N.O.S. 6 Februari een uitvoering in het Paroch Vereen, gebouw ten bate van het Encycliek Meeting Fonds. Opgevoerd werd „Jeugd verzet zi-h", spel ln drie bedrijven, door Kaspar Dierckx. Het stuk dat speelt tijdens de bezetting, geeft-ons een beeld van het leven en werken in die dagen en doet ons weer in al zijn felheid, die spanning on dergaan. waarin wij allen toen leefden. Het illegale werken in zijn verschillende vormen treedt hier intens voor onzen geest. Dat er mesrdere malen, goede vaderlan ders verdacht werden van te heulen met den vijand en daardoor slachtoffer werden van hun beginsel, «toonde ons dit tooneelstuk. Het stuk. dat zeer goed gespeeld werd, maakte veel indruk op de aanwezigen en ontlokte een dankbaar applaus toen 't acherm sloot. De gewestelijk voorzitter der K A B., de heer A. T. Hoonhout, opende de avond met een vurige propaganda-rede en wekte de aan wezigen op tot deelname aan het op 15 Mei te houden Encycliekfeest. De WelEerw. Heer Kapelaan Blommestijn sprak in waardeerende woorden, mede als tolk van het publiek, zijn dank uit voor het gebodene en riep een tot weerziens toe. KERK EN SCHOOL NED. HERV. KEKR. Beroepen te Gameren ds. H. G. Abma te IJsselstein. Bedankt voor Gouderak ds. P. Bouw te Woudenberg. GEREF. KERKEN. Bergambacht. In de gisterenmorgen gehou den godsdienstoefening in de Geref. Kerk. heeft ds. J. G. W. Terhaak bekend gemaakt, dat hij thans voor het beroep naar de Geref. Kerk van Oost- en West-Souburg, hetwelk hij eenigen tijd geleden aangenomen had. bedankt heeft. De predikant zeide. dat hij verkeerd gedaan had vooraf niet voldoende kennis ge nomen te hebben van het werk. dat hem in die gemeente wachtte, en dat hij na ernstig beraad met den kerkeraad de beslissing geno men had in deze gemeente te moeten blijven. Ds. Terhaak zou op 2 Maart afscheid geno men hebben van zijn tegenwoordige gemeente. GEREF. KERKEN (art. 31 K O.) Aangenomen naar Krajingsche Veer ds. W. J. van Otterloo te Zuidhorn. PREDIKBEURTEN. OUD GEREF. GEMEENTE. CAPELLE a.d. IJSSEL. Bermweg Oost 554. Dinsdag 11 Februair. 's avonds 7 uur ds. Mie ras. van Krimpen a.d. IJssel. Tribunaal le Gorinchem, Zitting van Donderdag 6 Febr. Uitspraken der vorige zitting. L. Pliéger. Ameide; schuldig veroordeeld tot 2' i jaar met aftrek van voorarrest: 10 jaar ontzegging kiesrecht en bekleeden van openbare ambten. I. C. de Bel. N.S.B. secretaris der gemeen te Leerdam beschuldiging opstellen wacht lijsten vervallen: overigens schuldig: inter- neering 2'/i jaar met aftrek ontzegging kies recht, bekleeden openbare ambten gedurende 10 jaren. Een administratieve rommel. W. C. van Iperen. geboren te Meerkerk, had een lange waschlijst; lid N.S.B.vrijwil liger van het Legioen Nederland, lid tech nische noodhulp, verzoek radio te mogen be houden en werken voor de weermacht. In 1936 is verdachte tot de N.S B toegetreden en bedankte na een '/s jaar weer. In het dossier bevonden zich twee stamboeknum mers. Verdachte zeide zelf geen aanvrage voor aansluiting bij de N.S.B. te hebben ge- teekend in 1943. Toen de president opmerkte dat voor de technische noodhulp geteekend had, zeide verdachte, dat hij wel over meer dingen spijt heeft, die hij deed. President: U had zich moeten terugtrek ken, toen het verkeerd ging. U zegt wel in 1936 voor de N.S.B, bedankt te hebben, maar op 7 Nov. 1940 sto^fi uw naam nog ln de re gisters". Verdachte: „HetNwas een groote rommel ln de administratie", f Verdachte wijst vervolgens op de moeilijk heden om als krijgsgevangene uit de opbouw- dienst te komen HU wilde ln het burgerle ven terug. De president zeide dat hij wel wat anders had kunnen "inden, dan zich ten dienste van de moffen te stellen. Nauwelijks vanuit de Ned. krijgsdienst ontslagen, ging hij werken voor de moffen, om Nederlandsche auto's te reviseeren. In 1941 had verdachte zich gemeld voor het Legioen Nederland en had er zelfs een operatie voor over. om goedgekeurd worden Later was hij ondergedm», doe*, bleef voor de moffen wei ken. Van Iperen sou in Groningen e«n wonla* hebben betrokken, waaruit de beWoner door de S.D. was weggehaald. Verdachte zeide. deze woning van het wo ningbureau te hebben toegewezen gekregen, wat een toenmalige wethouder van Gronin. gen ontkende. Hem werd verder ten laste gelegd, boeken, die zich in die woning bevonden, verkocht te hebben wat de president hem zeer kwa lijk nam. al had hU de opbrengst aan de fa milie doen toekomen. De president vroeg welke voorliefde hU in een moffenuniform had. Verdachte zeide. toendertüd in de war te zijn geweest. Hij is gescheiden van zijn vrouw, die het met de raoften hield en als hij nor maal geleefd had, zou dit alles niet gebeurd zijn. De president merkte op. dat verdachte e*»n gevaarlijk mensch was. die zich anders voor deed dan zijn werkelijke gedaante. De P.R.A. en kampcommandanten legdjyi gunstige verklaring over dezen man af. De verdediger verzocht bU de uitspraak re kening te willen houden met het feit, dat de ze man voldoende gestraft is. BU verhoor in elkaar gezakt. M. van Hemert. geboren Van Meeteren. te Gorinchem. Beschuldiging: ingenomenheid met den vijand; omgang met de moffen en het noemen van namen van personen ,die de mof fen wilden arresteeren. „Waarom ontving u moffen;" informeerde de president. Verdachte zeide slechts een keer voor de moffen te hebben gewasschen ep kousen ge stopt. maar de preideiu merkte op, dat er één mof veel kwam, waarop verdachte zeide. dat deze. niet wilde wegblijven, maar daar om behoefde men toch nog geen Intieme om gang met hem te hebben. President: „Dat had u niet moeten toela ten." ZU zou Inlichtingen hebben gegeven, waar van er drie niet terugkeerden. President: „U heeft bekend, dat ln Juli 1944 twee Feldgendarmen en een burger bij u geweest zijn. Wat is er op die dag gebeurd? Wie was die persoon in burger?" Verdachte: „Die Duitschers en de burger zijn nooit bij mij geweest. Ik ben door de po litie gedwongen die verklaring af te leggen President: „U heeft toch verteld, dat die drie personen bij u geweest zijn?" In dit verhoor blijft het een vraag en een ontkenning van den voorzitter en verdachte, die zei. dat de verklaring nl$t voorgelezen ts maar dat de politie gezegd had: „Teeken maar gauw dan is alles in orde Nadat de verdediger verzocht de dames E. van SteenisMus en G van Stenis—Bergak- ker als getuigen te hooren, kondigde de pre sident comité-generaal aan en toen deed zich een incident voor :n.l. verdachte zakte in el kaar en moaat gillende en trappende worden weggevoerd Na getuigenverhoor werd de zitting ver daagd. Na de heropening zet de president dat de politie als getuige had verklaard, niet ge sproken te hebben in de geest van: „Ala je teekent ben ie spoedig vrij." De verdediger verzocht verdachte in vrij heid te stellen. Uitspraak over 14 dagen. Haar zoon het huls ontzegd. Juffrouw S. Verhoeven—Visser uit Leer dam werd beschuldigd, voordeel te hebben getrokken uit de toestand, die geschapen was door toetreding van haar zoon tot de S S. Tevens zou zij tweemaal geld van een Duit- ache instantie hebben aangenomen. Verdach te zeide geheel onschuldig te zijn. Een aan vrage om haar radio te mogen behouden, had haar zoon geteekend. Het geld, dat gezonden was, zou voor haar zoon zijn geweest. Dit had zij op een boekje geplaatst, doch dat raakte zoek. De president zeide, dat zij geen enkel bewijs bezat onschuldig te zijn. Uit spraak over 2 weken. Een lastige klant. S. van der Meijden te Gorinchem bad blijk baar nogal wat op zijn geweten, want hij werd geboeid binnepgeleid. Deze 23-jarige man heeft geen best verle den. volgens den president. Hij wordt be schuldigd van werken voor den vijand, lid N. SB., verzoek bij het N.S.K.K. geplaatst te worden en diefstal van meubelen uit, op bevel van de moffen, ontruimde woningen op Uit breiding West. Verdachte zeide. dat hij zeer jong was toen hij deze dingen deed. Hij heeft voor de mof fen gewerkt om geld en eten voor thuis te verdienen Hij geeft een uiteenzetting, hoe hij. in Duitschland. getracht had naar Holland te komen, doch aan de grens werd gepakt en opgesloten, na danig door de moffen te zijn afgeranseld. In 1942 had hij op de kalkzand steenfabriek een drijfriem gestolen en een electromotor in poeder laten draaieft, omdat van hem geld werd acthergehouden. wat de president niet geloofd* In 1944 zou hij ook vee hebben gestolen. Over de meubelen ont fermde hij zich omdat anders de Russen, wel ke in die huizen kwamen, de boel toch maar kapot zouden maken. „Je hebt heel wat op je geweten, jonge man." zeilde mr. Overwater. „en het ziet er niet naar uit. dat je je zal beteren." Verdachte zeide thans 23 jaar te zijn en een ander leven te willen beginnen. Hij wil nu eens voor zijn ouders gaan werken. President: „U is al vaak met de politie in aanraking geweest. Ik ben niet overtuigd, dat U een beter leven zal gaan leiden. Uitspraak over 14 dagen. INGEZONDEN. KKNDKACHT MAAKT MACÜT. Polsbroek. 3 Febr. 10W Dit U een spreekwoord, dat een boer ver geet en in de wind slaat. Het is nu ecnmat.i een tijd. dat men georganiseerd wil wezen. De ineesten zijn dan ook georganiseerd, maar lang niet allemaal. Hoeveel vergaderingen zijn er al geweest in elke plaats, maar met weinig resultaat, en het gevolg is. op de ou&« voet doorgaan maar. En waarom? Omdat ds boeren elkaar niet verstaan willen. Verleden jaar Augustus moesten de boeren .énmaal meik gaan leveren, er werd wat tegen ge prutteld. maar de meesten wgren wel zoo wys toch door te gaan. hetwelk ook werd ge steund door de drie organisaties. Maar helaas, waren er toch weer bij, die dat „gevaarlijke" werkje niet aandurfden en de melk aan de weg zetten en precies op de datum, die was aaftgewezen. Als iedere boer zijn kaart thuis krijgt voor vee leveren, dan verwekt dat weer nieuwe zorgen en praat, want dat is toch wat. Er wordt over vergaderd en nog eens vergaderd, het eindresultaat is. leveren. En dit is niet het eenige. er zijn er zeer vele te noemen. Als er vergadering is. worden ze eens be handeld en nog eens onder oogen gezien. Het hoofdbestuur alat zijn blik er nog een% over gaan, en af is de kous. Men boort niets meer. En dan zal ik maar niet van de C C.D. spreken, want ik weet al wat er komt als de U L.G. in Polsbroek vergadert ep de meeste boeren ook wel dunkt' me. Dan klinkt het volgende punt. Maar zoo is het niet goed te maken, als de boeren denken dat ze onrecht vaardig behandeld worden, dsn denk ik san bovenstaand spreekwoord. Niet half ojn half, want dan bereikt men weinig of niets. Als de productieprijs te laag is. of men moet vee leveren, of de C.C D. moet weg. of to vroeg uitscheiden met kaasmaken, dan een drachtig schouder aan schouder (niet tegen het bolsjewisme) maar tegen de melkfabriek, want die spelen mooi weer van onze centen Maar ik gelfiof dat de boeren daar te dom voor zijn. Zoo bereikt men niets. Wij boeren zijn net van die kaatsballen: je kan ze gooien, net zoo je wilt. Halen ze een kwart-cent van de melkprijs af. voor de T.B.C-vrije bedrij- ven. dan wordt er niet gevraagd hoe of wat. De „Vereenigde Naties" in Den Haag zoe ken het wel uit en die enkele mlllioenen ko. Integendeel je moet het maar goedvinden, men wel op. En zoo zijn er nog vele dingen, waar men zich mee bezig kan houden. Waar met ona boerekop toch niet bij kunnen Het zijn er te veel om op te noemen, want dan Uep de cou rant over. U. mijnheer de redacteur dankend voor de fhij verleende plaatsruimte P. I.EKKERKERKER. LOOP DER BEVOLKING. AMMERSTOL. Ingekomen M. L. de Visser en echtgenoote. van Heteren: J. van Buren en echtgenoote. van Bergambacht. Vertrok ken: V. Both enar Wassenaar; T. V. de Jong naar Bergambacht: P. Stigter naar Lekker- kerk; J. A. Beugelaar naar Schoonhoven; D. de Jong naar Gouderak; A. J. Stuurman, wed. C. Kok, naar Lekkerkerk. ARKEL. Vertrokken: A. v. d. Beek naar Zwolle; A W. Hardenberg naar Rotterdam; N Pannekoek naar Leerdam. - Ingekomen; W. HUnering. van Leerdam; P. M. Suiker, echtgen van J. van DUk. van Sliedrecht: W. J. Hoenders, van Gorinchem; W. Jongbloed, van Gorinchem; A. *an Leeuwen, van Gorin chem. BLESKENSGRAAF. Ingekomen; M. Rozen- boom. van Ede: W H Fricke. van Ottoland; W. Leusink van Oldebroek: A. J. Prins, van Brandwijk; J Brandwijk, van Wijngaarden. Vertrokken: M. Korporaal naar Kockcngen; A. C. Meerkerk naar Schoonhoven; J. W. Tukker ^ïaar Stolwijk. BURGERLIJKE STAND. BENSCHOP. Geboren- Allda. d. van H. Riet veld en A. de Rruijf, - Getrouwd: G. van Zijt- veld en W Balk. LEKKERKERK. Ondertrouwd: H. de Groot. 26 j. (te Nieuw-Lekkerland). en A. C. van Gelder. 25 j. Getrouwd: H. Ooster- wijk. 23 j. (fe Nieuw-I.ekkerl.ind). en B. L. Klerk. 24 Overleden: G. Hoogenboe- zem. 55 j„ echtgenoote van M. de Waard. P van Wijnen 88 j. .B. de Redelijkheid. 67 j.. weduwe van D. van der Graaf. A. Oskam. 41 j. .echtgenoot van B. Broere. H. Schenk. 84 j.. weduwnaar van H. J. G. van der Wouden. OTTOLAND. Getrouwd: J. C. den Besten en C. de Jong. - Overleden- (te Alblasserdam) A. van den Berg, 83 weduwnaar van F. v. Drenth. OUDERKERK AD. IJSSEL. Geboren: Arie Willem, z. van J. Dekker en M. van Vliet. REEUWIJK. Geboren: Coriells. z. van O. Belt en M Achterberg. - Overleden: J. P. Streng, 65 j. C. Hufener 82 J. WILLfcSKOP. Overleden: E. de Jong gebo ren De Heer. 85 j, - GOUDA. 5 Febr. Veemarkt. Aanvoer 9 magere varkens f 37—50; 22 biggen f 25—30; overgenomen door B.V.V.: 52 rundgren; 182 nuchtere kalveren en 18 schapen. Voorts 11 bokken en geiten f 15—30 en f 30—70. Handal redelijk. De Wereldreis van Pietje Pluis en Jantje Joppe TH. ROTMAN 65. „We zullen wat licht maken, antwoordde Jantje. Ze ontdekten ln de hoogte een ven ster, waarvan de blinden gesleten waren. Er stond nog een laddertje en nu had Jantje gauw de blinden open. „Oooo!" riep Pietje, toen het licht binnenviel enhij wees op een verzameling pendules, doozen, tapijten en an dere kostbaarheden. 68. „Als je 't mij vraagt, vervolgde hij. ns- dat Jantje van de ladder geklommen was. ge loof ik, dat we hier in 't hol van do dievet- zijn. Als ze ons vinden, zijn we niet geluk kig' Gauw, jö, kom mee:" Net had hij 't ge zegd of beneden ging de deurPietje keek bevend van angst, door het luik naar ben»- dan..., „Ze zijn hat, hoor!" fluisterde hH J NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT 8choonbovensche Con ran*. Met de Koninklijke Landmacht naar Indië Te Velde. 7 Dec. 1946. 't Was de heele Week al een drukte op ons gymnastiekweitje. niemand snapte er ook maar iets van; er werd gesjouwd met balken en klspperstammen en gr verscheen ook een smalspoor en een lome. Woensdag voor Sinterklaas kwam de aap uit de mouw. De sergeant-majoor maakte be kend. dat in verband met de Sinterklaasvie ring een feestdag| op touw was gezet met volksspelen, een krujlsjas wedstrijd en een ge zellige avond in de cantine. Wij konden ons opgeven voor zatyloopen kuipjesteken en ..vechten op de pajal". De animo was zeer groot. Daar het werk op het laatst veel tegenslag had vond het feest plaats op 6 December. Terwijl wij zoo bezik waren klonk in de verte het gegrom van aijtillerie .onze neven-com pagnie wak haar geljited aan het schoonvegen. Wij zelden: een rajje oorlog 't ia wapenstil. stand, we hebben f^-est en anderen zijn aan het knokken. Het volgende numimer was „vechten op de paal". Hiervoor wai een groote klapperstam goed gladgoschaafd pp een stellage geplaatst, daarohder was met peilen een waterreservoir gemaakt; de spelers kregen ieder een zak met hooi gevuld in de hand en moesten daar mee trachten elkaar! van de paal te werken. Dat hierbij af en toe een bulderend gelach de spoorbrug 1) deed schudden, laat zich den ken. Iedereen deed mee. de officieren zoowel als de onderofficieren. De officiers partijen werden natuurlijk n^et nog meer aandacht en spanning gevolgd. Onze llutenant gaf een num. mertje worstelen met èén van zijn collega's. De luitenant was zoo enthousiast, dat hij hoe wel verslagen, weer op de paal klom en om een anderen tegenstander vroeg. De sergeant ziekenverpleger waagde het. maar lag na een korte spannende strijd in het water Na het middageten gingen wij verder Met 4e koelis werd Intusscheln hetzelfde program ma afgewerkt. Dit was zoo mogelijk nog ver makelijker door de groote kinderdlijkheid. waar mede zij de wedstrijd hielden. Vooral hpn vechten op de paal was zeer vermakelijk. Met vertrokken gezichten zaten zij elkaar aan te kijken en ala het dan begon ügen zij meestal met de eerste slag beiden in het water. De een verloor zijn evenwicht door de klap die hij gaf. de ander door de klap die hij kreeg. Het nummer kuipsteken viel in het water. Hadden wij 's morgens te kampen gehad met moeilijkheden ln de wateraanvoer .'i middags hadden wij te veel water 't Is regentijd en het goot van de hemel. Geen nood. er moest gekruisjast worden, dus naar de cantine en daar werd in een „rustiger" sfeer (onze can tine heeft een zinken dak) onder het genot van een glaasje limonade de feestdag op een an dere manier voortgezet. Na het avondeten was er de gezellige avond Onze bataljonscommandant was aanwe zig. Onze eompeKnlescommandant opende de avond, heette de overste welkom en bedankte allen, die meegewerkt hadden aan het slapen van deze dag. Met een paar oolijke woorden reikte hij aan de winnaars van verschillende nummers enkele prijsjes uit Daarna was het woord aan de ..Vrooïijke OVWers". die zich met een bandje en een vrooïijke conferencier de menigte vermaakten, In de pauze was er voor iedereen een taai.taal pop. borstplaat en voor de liefhebbers een borrel van Lucas Bola. Met het zingen van het Wilhelmus werd de ze zéér geslaafde avond besloten. Toen wij goed en wel onder het muskieten gaas lagen, weerklonken twee zware ontnlof- fingen in de stilte door de bergen honderd voudig weerkaatst „Soekamo gee*t ook een Sinterklaasmdeautje weg", zei één van de jongens TRI vierde Sinterklaas door weer een stuk weg op te blazen. KLOKKENDTEF. 1) Wfj beveiligen daar een zeer belangrijke rivierovergang. Uit de Radio programma's. Dinsdag 11 Februari. HILVERSUM I 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtend gymnastiek. 7 30 Morgengebed; 7 45 Gramo- ioon; 8 00 Nieuws. 8.15 Muziek; 9.00 Muziek- kalender; 9 05 Concert; 9 45 Lichtbaken Pater De Greeve; 10.15 Koor en Orkest; 10.40 Be rijmde «ertelling; 1050 Opera; 11.00 Zang en Orgel; 11.30 Als de ziele luistert; 11.40 Maria ter eere; 11.45 Familieberichten uit Indië; 12 03 Viool; 12 30 Orkest zonder Naam; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13.15 Tarantella; 13.50 Folklore: 14.00 Liederen; 15 00 Voor de vrouw; 1530 Metropole Orkest: 16 00 Voor de zieken; 16.30 Na schooltijd: 16 45 Mannenkoor; 17.15 Kamerorkest; 17.45 Rijk over Z;ee 18.00 Zang; 1820 Sport; 18.30 Strijdkrachten: 19.00 Nieuws; 19 15 De Brug: 19 30 Orkest; 19 45 Ne- derlandache in- en uitvoer; 20 00 Nieuws; 20 08 De gewone man; 2015 Khmerorkest; 20 55 Luisterspel: 22.00 Nieuws; 22.20 Avondgebed; 12 35 Hongaarsch Strijkkwartet; 23.05 Actuali teiten: 23 15 Klaas van Beeek. MAANDAG 19 FEBRUARI 1947. HILVERSUM II. 7.00 Nleuwa; 7.15 Ochtend gymnastiek, 7.30 Gramofoon; 8.00 Nieuws; 8.15 Gramofoon; 8.45 Phiiharmonisch Orkest 9.16 Morgenwijding: 9 30 Waterstanden en Politie berichten; 9.50 Muziek; 10.30 Voor de vrouw; 10 35 Vlooi; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Taag der vrouw: 11.30 Piano; 11.15 Vaudeville Or kest: 12.30 Ons platteland; 12.40 Orgel: 13.00 Nieuws 13 15 Ballroom Orkest; 13 45 Gra mofoon 14 00 Met naald en schaar: 14.20 Gra mofoon: 15.00 Wetenswaardigheden: 15 15 Concert; 15.30 Liederen; 16 00 Strij«kwartet: 16 30 Gramofoon: 16.40 Schoolbel: 1700 Voor de 1eugd. 7130 Musette Orkest: 18 00 Nieuws; 18.15 Fiano; 18 30 Erfelijkheid en verantwoor delijkheid; 19 05 Gramofoon; 19.15 Jeugdge meenschap. 19.30 Sopraan en Piano- ?o.OO Nieuws: 20 05 Echo van de dag! 20 15 Dinsdag- avondtrein. 2130 Contact; 22 15 Buitenlandsch overzicht: 22 30 Viool en Piano- 23 00 Nieuws: 23.15 Dahsmuziek: 23.45 Gramofoon Woensdag 12 Februari. HILVERSUM I. 7 00 Nieuws; 715 Ochtend gymnastiek; 7.30 Orkest; 7 45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws; 8.15 Kerkkoor. 8.30 Mor genconcert. 9.00 Voor de zieken; 9.30 Strijk orkest; 10.00 Zang; 1030 Morgendienst; 11.00 Orgel en Orkest. 12 40 Koor; 13.00 Nieuws, 13.15 Orgel; 13.45 Expressivo; 14 30 Snijbloe men; 14.50 Bach-Orkest, 15.25 Kwartet: 15.50 Hobo; 16.25 Kinderzang; 16 45 Voor de jonge. r*n; 17.30 Volksherstel; 17.35 Harmonie: 18 00 Klavier: 18.30 Strijdkrachten; 19.00 Nieuws; 19.15 Christelijk Nationaal Vakverbond; 19 30 Engelsche les; 2000 Nieuws; 22.15 Actueel ge luid. 22.30 Piano; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Orkest: 23.10 Mandolinata; 23 35 Non Stop. HILVERSUM II. 7 00 Nieuws; 7.15 Ochtend,, gymnastiek; 7 30 Muziek 8.00 Nieuws. 8.15 Gramofoon; 8.50 Voor de huisvrouw. 9 00 Gra mofoon: 9.30 Waterstanden en Politieberich ten; 9.56 Cello en Piano; 10.00 Morgenwijding: 10 20 Voor de vrouw; 10.35 Piano; 1100 Non Stop; 12 00 Gramofoon: 12 30 Kalender; 12.35 Orgel- 1300 Nieuws- 13,15 Voor het platteland: 13.20 Muziekkorps Amsterdamsche Politie: 14 00 Voor de vrouw; 14.15 Kamermuziek; 15 00 Voor de jeugd; 15 45 Ziekenbezoek; 16.15 Voor de jeugd; 17.15 Zang, 17 45 Het Rijk over Zee 18 00 Nieuws; 18.15 The Ramblers: 18 45 Een eigen politiek van Europa; 19.00 Gramofoon; 19 15 Nieuws uit Indië; 19.30 De kerk in het nieu we land; 2000 Nieuws: 2005 Dingen van de dag, 20 15 Operette: 21 30 Sprookje: 22.15 Gra- mofooon; 22 45 Orgel; 23 00 Nieuws; 2315 Pia no en Cello; 23.25 Gramofoon. PLAATSELIJK NIEUWS. Ameide. Zaterdagavond gaf de A.J.C. in de zaal van den heer L. H. Diepenhorst een bonte avond. Toen mevr. van Kuilenburg de avond opende, was de zaal geheel bezet. Zij schetste het doel en streven der A.J.C., waar uit bleek, dat men als A.J.C-er nog diverse verplichtingen heeft. Onder leiding van mej. Ravesteijn bracht de A.J.C. verschillende liederen ten gehoore. Een groep AJ.C.-ers uit Leerdam voerde verschillende dansen uit. Enkele aardige tooneelstukjes brachten de jeugdige gasten onder leiding van hun gts- scur, den heer G. van der Grijn, verdienste lijk ten tooneele. Arkel. Uitslagen van de schaatswedstrijden voor de schooljeugd op de ijsbanen der ijs- club Een eerste prijs behaalden Joke óe Koning, W. van Schijndel. Chr.. Blanken, Joop de Jong. Adrie den Adel en Gerrit den Adel. Een tweede prijs: Fenna Brouwer, Aart van Zee, Gerrie van Zee, Peter v. Hou- welingen, Ina v. d. Dool en Jan Kooij. Een derde pr.: Dikkie de Jong. Tony den Ouden. Dim Boogert en Jan Boogaard. Roely Kooij won de 4de prijs. Tot directeur van de gemengde zang- vereeniging „Eendracht Maakt Macht" en haar kinderkoor is benoeipd de heer G. van Oort te Gorinchem. Houders van honden moeten, voor zoo ver zij geen aangifte-formulier ontvangen hebben zelf hiervan aangifte doen aan het gemeentehuis. Arkel. De uitslag der damwedstrijd Arkel D.S.A.—MD.V. II is 13—7. zoodat de Arkel- sche damclub haar laatste competitiewed strijd heeft gewonnen. De schoonhardrijderij voor paren, uitge schreven door de ijsclub Keulsdhe Vaart, le verde de volgende wltmaars op: 1 de heeren mevr. de Groot—de Greef; 2 J. Bijsterveld en mevr. C. Klein—Verploeg. 3 J. Verhoef en mevr. PrinsVerschoor. Barwootswaarder. Met ingang van 1 Mei is benoemd aan eén der christelijke scholen te Ede. mej. F. W. van Luijn, thans werkzaam aan de bijzondere lagere school. Linsohoten. Ter gelegenheid van de aah- staande blijde gebeurtenis zijn plannen ge maakt voor het geven van een gezamenlijke uitvoering door het mannenkoor „Zanglust", de chr. gemehgde zangvereeniging en de ver eeniging „Er zit schot in", ondpr auspiciën dor oranjevereeniging ..Oranje, Nassau". De prijzen-inzameling der verloting ten bate van het fonds-wijkgebouw van het Groene Kruis is thans zoo goed als geëin digd. Er is een schitterende collectie prijzen bijeengebracht, in totaal pl.m. 125 stuks. De lotenverkoop ia inmiddels begonnen. Molenaarsgraaf Onder groote belangstelling vond op de prachtige banen van de ijsclub ..De Graafstroom" een hardrijderij voor man nen uit Zuid-Holland plaats Winnaars: le prijs f 150 A de Boom te Krimpen a.d. Lek. 2e prijs f 75 A Schouten te Krimpen a.d. Lek; 3e prijs f 25 C Noorland te Streefkerk; 4e prijs f 10 H. Schipper te Streeflcerk. Moordrecht. Op de ijsbaan van de Moor- drechtsche ijsclub. werd een nationale hard rijderij op de korte baan gehouden. Uitsla gen: 1 M. in 't Veld, 's-Hertogenbosch2 J. Lekkerkerker, Vlist: 3 M de Graaf. Bleis- wijk; 4 M. de Boom. Krimpen a.d. Lek. Voor meisjes van 814 jaar hield men een estafette wedstrijd. Prijswinnaars: 1 T. Jan sen en W. Mudde; 2 W. v. d. Ruit en G. v. d. Heiden; 3 J. Boer en M. IJsselstein. Bij een estafette-wedstrijd voor jongens van 814 jaar waren de uitslagen 1 L. Bos en A. Koolmees; 2 S. Bos en G. Blom, 3 J. Macleane en A. Blom. Nieuwerkerk a.d. IJssel. Wegens ziekte van den heer J. Sterk za' de heer B Andéweg voorloopig als penningmeester van Het Groe ne Kruis optreden. Nieuwerkerk a.d. IJssel. Woensdag gaf de vereeniging „Volksonderwijs" een propagan da feestavond in hotel Sirre. Na opening door den 2den voorzitter, sprak de heer J H. van Driel, uit Rotterdam, hoofdbestuurslid, op zeer onderhoudende wijze over„Op voor onze Openbare School" .In de pauze bracht de verloting van een taart en een doos siga ren f 132 op. De afdeeling tooneel voerde op zeer verdienstelijke wijze de klucht „Jan Ongeluk", van Jac. de Vos op. In klasse 4 B van de Rott. §chaakbond luidde de uitslag van de wedstrijd Kralingtn -N.f.D Z4--C. De 15- arige C. Stolk viel bij het sleetje rijden van den Ringdijk met zijn gezicht op de grond. Vlak Doven het oog kreeg hij een diepe wond, die in het ooglijdersgesticht be handeld moest worden, want het oog was be schadigd. Nieuw-Lekkerland. De Ned. Herv. J.V. heeft een actie op touw gezet, om boeken en tijd schriften te zenden aan jongens uit de ge meente die in Indië vertoeven. Ingezetenen, die lectuur hebben te missen, kunnen die aan de vereeniging sturen, waarna het bestuur voor de verdere verzending zal zorgen. Ottoland. Uitslagen der ijswedstrijdefi geor ganiseerd door de ijsclub „Wilhelmina" Hardrijderij voor mannen op de lange baan. 500 meter: le prijs f 60 en wisselberker J de Reuver te Hoog-Biokiand; ?e prijs H. Schippers te Streefkerk; 3e prijs f 15 J. van Kleef te Brandwijk; 4e prijs f 5 T. J Dam steeg te Streefkerk De beker moet driemaal achtereen of ln totaal viermaal worden gewon nen. Nationaal ringsteken voor naren: le prijs f 25 C. Hamerpagt en mej W Vermeij; 2e prijs H. Verburg en mej. A van den Broek: 3e prijs T van den Broek en mei C Ver meij; 4e prijs C Tukker en mej Tukker: 5« priis J van Dieren en mei A Tukker. De prijzen bedroegen f 25. f 15 f 7.50. f 5 en f 2 50. De wedstrijd werd opgeluisterd met muziek. Ottoland. Het bestuur van de Ned. Herv. Jongeltngsvereeniging op Geref. grondslag „Daniël" is^thans als volgt samengesteld: Voorzitter de heer D Muilwijk; 2e voorzitter® de heer A. Aanen; secretaris de heer G. van den Berg; penningmeester de heer P. den Boer; algemeen secundus de heer Adr. van Vliet. Veertig-jarig bestaan „De Hanze". Oudewater. Dinsdag vierde de R.K^ mid- denstandsvereeniging haar 40-jarig bestaan. Na de kerkelijke viering door een tridüum in de kapel van het Sint Franiscus pensio naat, had Dinsdagavond in het patronaat de feestelijke vfcring plaats. De voorzitter, de heer C. M. Stolwijk, opende deze bijeenkomst met een toepasselijk woord. Spreker memo reerde de geschiedenis van de middenstands- vereeniging „De Hanze" en feliciteerde in 't bijzonder de heeren M. J. Quee en R .J. Dionissius. die lid zijn vanaf de oprichting. De voorzitter der feestcommissie, de heer J. J. van Vliet, overhandigde na een kort woord beide jubilarissen een prachtige bloe menmand. De heer M. J Quee. secretaris van de plaatselijke afdeeling van „Santos". maaEte van deze gelegenheid gebruik om te collec teeren voor „Santos" .Deze collecte bracht f 85 op. Pastoor J. A. van der Snoek, de geestelijke adviseur, pater Van der Swelm. de heer J P. van Doornen, namens de Katholieke Arbei dersbeweging en de heer C. W Kasbergen, namens de plaatselijke afdeeling der A B T B. voerden het woord. Een der leden bood een snel ontwikkelde foto van de bestuursleden aan. Het verdere gedeelte der avond bracht men in gezellig samenzijn door. IJswedstrijden. Ondanks het koude winterweer begaven zich Woensdag middag vele belangstellenden naar de ijsba nen op de Groote Gracht, waar de ijsclub een nationale hardrijderij georganiseerd had. De finale tusschen Ultee en Gelderblom was bui tengewoon spannend. De eerste rit was het Gelderblom, die als overwinnaar de eind streep passeerde met slechts 1 meter voor sprong. De tweede ronde werd Ultee echter met een voorsprong van ruim 3 meter eerste. De eindstrijd moest de beslissing leveren en E. Ultee kwam als eerste aan. De einduitslag was: 1 E. Ultee, van Linschoten; 2 W Gel derblom. Rietveld; 3 A. Stichter, van Groot- Ammers; 4 S. Kijk in de Vechten, van Gouda. Baldadigheid. De politie maakte tegen een aantal jongens pioces-verbaal op. Op ergerlijke wijze vielen zij meisjes lastig met sneeuw. Papendrecht. Dammen. Dinsdag spe len het eerste en tweede tiental van P D V. tegen Alblasserdam. De vorige competitie leed Papendrecht een nederlaag. Zal zij nu revan che nemen' De netto-opbrengst ad f 46 66 van het gecombineerd concert, kon aan den penning meester van Het Groene Kruis worden afge dragen. ReeuwUk. Woningbouw De R.K. Woningbouwvereniging „St. Joseph" te Gouda, welke een plaatselijke afdeeling te Reeuwijk heeft, deed het gemeentebestuur het verzoek, om de bouw van de nog 16 door de gemeente te bjuwen woningen te mogen over nemen. B. en W. deelen de raad mede, niet veel voor dit voorstel te voelen en zijn van meening, dat bet geen zin heeft van de toege kende vergunning tot het bouwen van 30 wo ningen, de resteerende 16 aan de vereeniging over te dragen. Het college is echter bereid om de Woningbouwvereniging haar mede werking te verieenen om te komen tot de bouw van 30 woningen. Schaatswedstrijden. De buurt vereniging „Middelburg" hield een hardrij derijwedstrijd op de schaats n haar buurt schap De eerste prijs behaalde M. Oosterom de 2e Nic. Plomp ,de 3e A. de Groot, de 4e T. van Leeuwen, de 5e R. Benschop en de 6e P. van Leeuwen. Ieder der 44 deelnemers ontving een prijs, dank zij de vrijgevigheid der buurtbewoners De prijzen bestonden uit levensmiddelen, zooals kaas en spek, voorts brandstoffen en kleine gebruiksartikelen. Een hardrijdwedstrij i op de schaat! door de voetbalvereniging „R.V.C." leverde als win naars: Dames, le prijs W. van Leeuwen; 2e Frijs W. de Jong; 3e prijs N. Verkleij. Hee ren. le prijs N. Plomp; 2e prijs Ch. Schie- broek; 3e prijs A.. Groenen; 4e prijs Th. Ver kleij. Junioren: 1« prijs P. van Leeuwen; 2e pr. P. de Groot; 3e pr, J. de Groot. Schelluinen. Tot tijdelijk onderwijzeres san de Openbare School no 5 te Gorinchem is benoemd mevrouw W. de Groot—Hermnn Stolwijk In het laatste kwartaal van 1946 zijn de volgende huisslachtingen verricht: 204 \-arkens 21 geiten en 4 schapen. Het aantal noodslachtingen bedroeg: 5 koeien waarvan 1 afgekeurd 3 varkens, waarvan 1 afgekeurd. 1 graskalf. 2 schapen .beiden afgekeurd, en 1 paard. De heer W Kool slaagde voor het te Utrecht gehouden examen, voor controleur«der zuivelfabrieken. Mej. C de Graaf .aan de Benedenkerk- ■cheweg. viel deze week op het ijs en brak haar arm Zij moest zich o'rtder behandeling van dr. Adam stellen. Streefkerk. Tot ambtenaar ter secretarie is benoemd de heer P. Damsteegt uit Nieuw- Lekkerland, thans ambtenaar ter secretarie in Molenaarsgraaf. Zevenhulsen. Bij de Zaterdag op de Rotte meeren door de ijsclub „Zevenhuizen" georga niseerde wedstrijden op de schaats won de be kende hardrijder op de korte afstand Van Eike ren. uit Badhoevedorp de eerste prijs. De volledige uitslag van deze wedstrijd, welke een talrijk publiek bijwoonde, luidt: 1. Van Eikeren. uit Badhoevedorp. 2 Schippers, uit Mierlo: 3. De Graaf, uit Bleiswijk. sop en het spoelwater niet te heet zijn. Alle kousen worden zoewel aan de binnen- als buitenzijde gewrsschen, uitgedrukt en bij de teenen opgehangen. Hang ze met den ver keerden kant buiten in de schaduw te dro gen. Daarna strijkt u ze ook aan de .rkeer- de kant. Uw kousen worden het beste be waard. hangende over een kousenring. welke laatste met een stukje gerimpeld stof is over trokken. DE TWENTSCHE BANK N.V. t« Lakkarkark, Voorstraat 9( iodoro Woansdag; to Niauw-Lakkarland Lekdijk B 4a iodoro Donderdag. Kantooruren: 10 uur v.m. tot 3 uur n.m Voor de vrouw. WENKEN VOOR HET BEHOUD VAN KOUSEN. Kouen ztjn en blijven schaarsch. De mode geeft de voorkeur aan dunte kousen en ook de spaarzaamste vrouw kan zich niet aan de eischen van de mtfde onttrekken. Daarom is het noodzakelijk uw kousen een goede be handeling te geven. BU het aantrekken wordt uw kous gespaard, wanneer u de kous keert en een z.g. „hieltje" maakt, en ze dan over de voet en het been stroopt, zoodat de goede kant weer buiten komt. Van veel belang is ook, dat u de kousen geregeld en op de goe de wijze wascht. Fijne kousen moeten telkens als u ze heeft aangehad, worden geweekt in lauw water, waarna uitgedrukt en in schoon water opgespoeld. Kousen, die er wat beter tegen kunnen, weekt u in een goed zeepsopje, daarna flink met de handen gekneed (niet "gewreven) en goed uitgespoeld. Bij het was- schen van wollen kousen doet u wat geest van salmiak in het zeepsop. Om te voorko men dat de wol gaat vervilten, mag het zeep- II L l' K I» It l.ATJËS. EIGEN HUISJE. In de vorige oorlog ben ik soldaat 'geweest onder Almkerk in Noord.Brabant. Onder de ✓ele dingen die mij daar opvielen, was dat de meesten ja misschien alle werkmenschen, hun eigen huisje hadden. In de provinciën Utrecht en Zuid-Holland was dat anders Daar gebeurde het vaak dat de boer voor ziin arbeider een huisje bouwde en dan verhuurde. Hij kreeg dan gemakkelijk een daggelder en deze ging ook niet zoo spoe dig bU hem vandaan. Maar in Brabant was de werkman daarmede niet tevreden. Hij en zijn meisje hadden wat geld opgespaard, niet alleen voor meubelen, maar ook voor een stuk. je grond en eigen huisje. Voor die meubelen werd een veel kleiner bedrag uitgeteld dan hier. Ze waren dan ook hoogst eenvonudig en een Utrechtsch of Zuid-Hollandsch bruid je zou er misschien niet mede tevre den zn geweest. Maar /het Brabantsch meisje was dat doorgaans wel. Ze had iets an ders waar ze trotsch op was. Voor een paar honderd gulden kochten ze van den boer een stukje grond en daar bouwde men een klein huisje op Soms bracht men het niet verder dan een muurtje van een mbter hoog en bouw de men verder met planken en riet. Het zol dertje was niet hoog en men zou thans zeker met de bouwverordening ln conflict komen. Het dak bestond dikwijls uit agrof riet. dat in den Biesbosch groeide. Maar als het klaar w^s dan kon een kasteelbewoner niet trotscher zijn op zUn gebouw dan de jonggetrouwden op hun eigen nestje. Ze konden het nu immers zelf zpo maken als ze wilden. De jonge man plantte een druivenwingerd tegen het zuidermuurtje, of een peren-lieboom Hij hoefde dat aan nie mand te vragen Hij pootte om het huisje wat vruchtboomen en hij wist dat de vruchten la ter voor hem en zUn gezin zouden ziin als God hen spaard In dat huisje kwam hij als brui. gom en hij zou het niet eerder verlaten tot ze hem ep zonder ziin weten uit zouden dragen. In dat huisje sleet hij dan ooc gelukikge dagen. Als het hem bij den boer A. niet beviel, dan ging hij naar B. toe. Daar. vcor hoefde })i} zijn huisje niet uit. Van huur- opslag was nimmer sprake. En als het hem heel goed ging in de wereld, dan kon ziin vrouw hem overhalen een mooier huisje te koopen. maar dat was uitzondering. Wat ging er boven rijn huisje? Rondom groeiden de vruchten en de boomgn werden elk jaar groo- ter en zwaarder. Op een hoek lag een klein akkertje. Daar verbouwde hij zUn groenten en de aardappelen voor hem en zijn vrouw. Werd zijn gezin grooter. dan ging hij naar den boer en trachtte voor een redelijke prijs er een stukje bij te koopen Ook hierin was van huren zelden sprake. De boeren verkoch ten zulke stukjes grond gemakkelijker d*n hier. In deze strewn ziet men weinig wegen en heele lange landerijen. Zoodra de boer een stukje grond aan den weg verkoopt, vermin dert de waarde van zijn hofstee aanmerkelijk. Maar daar was dat anders. Soms lag de bjjele kamp langs den weg en wat hinderde dan die paar honderd roeden? Het zou dus. om tot eenzelfde resultaat In deze streken te komen, notjijr zijn dat enkele ..groote" boeren een «tuk grond verkochten, waarachter eenige huisjes zouden kunen wor. den gebouwd aan een kort zijweggetle Dat zal echter de eerste jaren wel niet gemakke lijk gaan wegens gebfek aan bouwstoffen Maar ik geloof dat het om tot zulk een re sultaat te komen ook noodig is. dat er meer propaganda gemaakt wordt voor h«t eigen huisje Als men eens het geluk gezien heeft van de menschen die dat in Noord-Brabant hadden verworven, dan voelt men aan dat er ln deze streken iets gemist wordt. Het is daarom goed dat alles uit den weg geruimd wordt wat zulk geluk zou teirenhouden. WH. Hollanders hebben de gewoonte dikwlils lang te praten voordat wij aan iets beginnen. Wie weet. of ons buurprastfje daar thans het eerste begin van is. JAN DE BOER. Roman schema door W. Kerremans. 32. „Och," poogde Reinders te ontwijken, „een vos verliest wel zijn haren." „Drank, schulden en vrouwen," herhaalde Roelants, „en daar in Yonca". t Hij kneep zijn handen krampachtig sameri. „Je moet nu niet dadelijk het ergste denken,.* voerde Lydie verontschuldigend aan. „Ik geloof dat zij het samen wei kunnen vinden." Roelants lachte grimmig. „Kan zij niet schelden?" „Dat weet ik niet," zei Reinders, maar hij stopte haastig en Lydie vervolgde: „Ik geloof niet, dat daarvan sprake ls geweest. Ik denk wel dat hij nog van haar houdt." Roelants knikte alleen maar. HU begreep wat hem verzwegen werd en dat de toestand voor Yonca veel erger was dan zijn vrienden hem wilden vertellen. „WH Je mU een genoegen doen," vroeg hU Reinders. „Kan Je mij opgeven waar Uilenburgh in garnizoen is. Je kunt dat zon der risico doen. want ik beloof je dat ik niets tegen hem denk te ondernemen". „Ik wil dat met plezier doen. maar als je er niets mee wilt aanvangen wat helpt hèt je dan of hU in Gorcum of ergens an ders is." „Misschien dat ik Yonca eenige hulp kan doen toekomen door tusschenkomst van anderen". „Goed, ik zal het je morgen zeggen. Het is volstrekt geen ge heim en lk ga er dus niet voor buiten mijn boekje". TerwUl Reinders sprak dticht deze aan hetgeen Lydie en hij wisten omtrent Jo's eiiendig huwelijk. In de loop van haar 17e jaar waren zU gehuwd op aandringen van Uilenburgh. Eenige maanden had de man zich goed gedragen, hoewel hij al zeer spoedig koeler was geworden jegens Jo. Daarbij had hij zijn oude leven hervat van drank en vrouwen. Hij had overplaatsing moe ten vragen bU de vesting artillerie, omdat zijn middelen hem niet langer veroorloofden paarden te houden en het duurdere leven bU een bereden wapen te blijven leiden. Hij verwaarloosde zijn dienst, was reeds tweemaal door zUn hoogsten chef gewaar schuwd, hU had steeds meer moeilijkheden met zijn crediteuren en kon geen crediet meer krijgen of nieuwe leeningen sluiten. Jo, wist Reinders, was al voor haar I8e jaar diep ongelukkig ge worden en had na haar huwelijksdag weinig gelukkige uren ge kend. Haar moeder hatf zich het zelf verweten dat zU toestem ming had gegeven tot die verbintenis, zU ging zwaar gebukt onder het lot van haar kind waarvoor zU zichzelf verantwoorde. lUk stelde en de opgewekte levenslustige vrouw was in die Jaren sterk verouderd en somber geworden. Reinders zou zUn vriend niet graag alles willen vertellen wat hij over Uilenburgh wist. Het gevaar was lang niet denkbeeldig, dat de onwaardige officier genoopt zou worden ontslag te nemen uit de dienst en dan geen ander inkomen zou hebben dan een belachelijk klein pensioen. Schulden, drank, vrouwen, geen plichtsgevoel, geen verantwoordelijkheidsbesef, geen liefde meer voor zijn jonge vrouw, armoede. De arfhe Jo moest bij dien el lendeling leven, nog trachten voor hem te zorgen en van het ar. me.yke inkomen stand op te houden. Let was goed dat zij niet veraer op het onderwerp ingingen. Hij vond dat Lydie reeds te veel had gezegd. Karei 1 on iir.mers tcch niets doen om Jo te helpen. Het maakte hem alleen maar verdrietig te weten welk droevig lot zijn verheerlijkte Yonca h*d getroffu De volgende dag op zijn bureau zocht Reinders op, waar op dat oogenblik de le luitenant Uilenburgh was geplaatst en toen zag hij tot zijn schrik, dat deze vier maanden geleden was wegge stopt op een onbeduidende administratieve betrekking bij de ar tillerie in Utrecht. Als hij dat aan Roelants zei. zou deze het er natuurlijk niet bij laten. Hij zou het adres van Uilenburgh vinden, misschien Yonca gaan bezoeken en wie weet wat daarvan het gevolg zou zijn. Zoo al geen moord en doodslag, dan toch nieuwe schanda len met alle gevolgen daarvan voor de ongelukkige Jo. Maar wat dan? Hij kon hem niet wijsmaken, dat hij het gar nizoen van Uilenburgh niet wist, er stonden Roelants genoeg wegen open om dat zonder veel moeite te vernemen. Hij kon hem ook niet misleiden door een andere stad te noemen waar Uilen burgh thans zou liggen, want ook dat zou gauw aan den dag komen en hij zou dat zijn vriend zeer kwalijk nemen, hem te hebben bedrogen. Reinders besprak het moeilijke geval met Lydie en samen kwamen zy tot het inzicht dat Reinders het wei moest zeggen, dat Uilenburgh in Utrecht woonde, maar dat zij hem tevoren de belofte zou eischen niets te ondernemen tegen hem. „Nu moet je eens luisteren." begon Reinders tegen zijn vriend. Ik heb nagekeken waar Uilenburgh ligt en ik zal je dat mede- deelen. maar ik heb nog eens nagedacht over je vraag en mijn opmerking daarover. Je moet nu deugdelijk er van doordrongen zijn dat je Jo bij haar moeilijk bestaan geen nieuwe moeilijk heden mag brengen, ook al zouden je bedoelingen nog zoo mooi zijn. Elke stap die jij zoudt doen om haar te helpen moet haar nieuwe zorgen, rtieuwe angsten brengen. Daarom wil ik je het adres alleen geven als je mij op handslag belooft niets te onder nemen ten opzichte van Jo voor je mij daarvan kennis hebt ge geven. Je begrijpt wel dat dit geen bemoeizucht is. maar ik heb de pretentie beter te kunnen beoordeelen wat je in dat geval moet laten en wat je misschien zoudt kunnen doen. Ik kan je niet alles zeggen, maar geloof mij dat het zoo is. Later zal ik Je nog wel eens meer hierover vertellen". (Wordt vervolgd).

Schoonhovensche Courant | 1947 | | pagina 2