E» LIEFDE DER ZIELEN 5 NIEIWSBLAD VOO» ZUID IIOLLAND EN UTRECHT Schoonhovensch* Courant WOENSDAG U FERRCARI 19«. WAT ZEGT DE BILT? WAT ZEGT DE BILT? Verwachting tot Woensdagavond: Enkele overdrijvende wolkenvelden met plaatselijk «eenige sneeuw Matige, langs de Waddenkust tijdelijk krachtige wind tusschen Noord-Oost en Oost. Strenge tot matige vorst. MAANSTAND. Afnemende Maan. 13 Februari: Op 2.22. onder 11.13. Vl 14 Februari: Op 3.33. onder 11.38. 15 Februari: Op 4.40 onder 12.10. 21 Februari Nieuwe Maan. PLAATSELIJK NIEUWS. Alblasserdam. N 1 w 1 n. Het werk comité gevormd uit het onlangs samengestel de Niwin-comité bestaat %uit; voorzitter de heer B. M. Leis. secretaresse mevr. Smit— Varkevisser; penningmeester de heer M. Marinissen; de burgemeester als vertegen woordiger van het gemeentebestuur; de heer Van Dillen. Chr. Bestuurdersbond. mej. C. J. Jansen, „Pro Rege"; de heer A. J. van Gilse, Roode Kruis. Het ligt in de bedoeling dit co mité nog uit te breiden met vertegenwoordi gers van andere plaatselijke vereenigingen en particulieren. De naam van d*t comité z$l dan zijn: aanbevelings comité. Er zal geld ingezameld worden onder het motto: „Alblasserdam doet mee voor de jon gens overzee!" voor een te schenken cantine- wagen aan onze jongens in Ihdië. In dit ver band zal Vrijdag en Zaterdag een demonstra tie plaats hebben met een cantinewagen, zoo als men er een hoopt te kunnen schenken. Aan deze wagen kan de burgerij koffie en ge bak koopen voor steun van deze actie; tevens zaT worden gecollecteerd. Het comité doet hopenlijk niet tevergeefs een beroep om deze actie, die landelijk gevoerd wordt, onder het motto „Ons hart is bij hen" te doen slagen. Alblasserdam. Rattenbestrijding. Vele inwoners klagen over de hinder, welke zij van ratten, om- en zelfs in hun woningen ondervinden. Daar dit ongedierte een gevaar voo* de volksgezondheid oplevert, meent het gemeentebestuur dezé rattenplaag grondig te moeten bestrijden. In overleg met deskundi gen is nagegaan, welke verdelgingsmethode bet meeste effect waarborgt. Men besloot bij alle woningen en fabrieken pakjes met aas te deponeeren. Dit beteekent een omvangrijk werk. De hoofden van alle scholen zijn bereid, met het personeel en de leerlingen der hoog ste klassen de verpakking te verzorgen. Voor het uitleggen is de hulp der ingezetenen in geroepen. Aan iedere woning en fabriek zal een aantal pakjes met gebruiksaanwijzing worden bezorgd, welke 's avonds moeten wor den uitgelegd. Het gemeentebestuur rekent op de mede werking der ingezetenen, opdat de rattenbe strijding in deze gemeente een succes moge worden. Alblasserdam. IJs feest. De buurtvereen. Kinderdijk organiseerde op de Rijzen-Wiel een goed geslaagd ijsfeest voor haar leden. Er bestond voor de hardrijderijen, waaraan jongens en meisjes deelnamen, een groote belangstelling GiessmpsNieuwkerk. De mannen- en vrou- wenverlren. der Geref. Kerk hielden een ge combineerde jaarvergadering, welke ds. Van Bekkum opende. Hij sprak een hartelijk be groetingswoord tot alle aanwezigen. Daarna hield de hecjr Van Engen, voorzitter derman- nenvereeniging een inleiding, getiteld „De plaats der vrouw in de gemeente", waarop een leerzame en uitvoerige bespreking volg de. Alle vragen werden tot genoegen beant woord. Na de behandeling van enkele huis houdelijke aangelegenheden sloot de heer Van Engen deze geanimeerde avond met dankge bed. -r De oudste ingezetene is de 88-jarige hesr Gerrit de Koning. Wegens het koude winterweer kon Zon dagavond de spreekbeurt van ds. Korevaar te Gouda, die in de Ned. Herv. Kerk een rede zon houden voor .de jongelingsver. Samuël", niet doorgaan en is tot een nader te bepalen datum uitgesteld. Na de rede van dr. Harresteln voor het Ned. Bijbelgenootschap zijn thans reeds 180 nieuwe leden of begunstigers toegetreden. De collecte heeft f 239.75 opgebracht. Giessen-Nieuwlterk. IJswedstrijden. Zaterdagmiddag heerschte op het ijs een on gewone drukte. De ijsclub ,.De Giessen" had namelijk een nationale hardrijderij uitgeschre ven, met een hoofdprijs van l 300. Het aan tal deelnemers bedroeg in totaal 22. De ijs- baan was grondig van de sneeuw gereinigd. Hoewel het vinnig koud was. bestond er groo te publieke belangstelling. De'uitslag was als volgt: le prijs f 300 T. Janmaat te Néder- horst den Berg, 2e prijs f 150 M. In *t Veld te 's-Hertogenbosch3e prijs f 50 J. Schakel te Giessen-Nieuwkerk en 5e pr. f 25 G. Tim mer te Nieuwpoort. De troostprijs viel ten deel aan L. Harrewijn Az. te Giessen-NieuW- kerk. De muziek verzorgde de heer J. H. de Kreij. De voetbalvereeniging P V V. organiseer de een bazar, waarvan de opbrengst ten goe de kwam van een beter speelterrein. Het oude terrein was ongeschikt, datyom had wet houder F. Rouwert de Boer een terrein aan geboden, doch gezien de groote kosten voor het in orde brengen hiervan, besloot het be stuur een bazar te houden. De opening vond plaats op Zaterdagavond. De bazarzaa! achter café De Baat was keurig versierd, met verschillende stands, zooals schiettent, vroolijk rad, erwtenpot, biljart tafel, sjoelbakken, enz. Over het algemeen kan deze eerste avond zeer goed geslaagd ge roemd worden. Er volgen nog drie avonden. De sluiting is bepaald op Zatefcdag, echter met dien verstande, wanneer mogelijk op die dag de blijde gebeurtenis in het prinselijk ge zin mocht plaats hebben, zal de sluiting ge schieden op 22 Februari Glessen-Oudckerk. Het bestuur van de Oranjevereeniging heeft besloten op den Na- tionalen feestdag, in het Vereenigingsgebouw een zaalfeost te houden. Waaraan verschil lende aardige attracties verbonden zullen zijn. Onder leiding van ds. Joh. Poort hield de Jongelingsvereeniging „Ora et Labora" haar 16e jaarvergadering. Ds Poort opende de vergadering op de gebruikelijke wijze en sprak een hartelijk welkomstwoord tot- de aanwezigen. De secretaris, de heer F. Kreuk niet las de notulen, die werden vastgesteld. De heer A. P. Haeser en S. Tukker gaven in leidingen. .waarop een drukke bespreking volgde. Na de pauze hield de heer H. v. Dijk ten inleiding over een vrij onderwerp gèti- teid „Het ambt aller geloovigen". De biblib- theek bevat thans 510 boeken. Tenslotte slpot ds Poort dezre leerzame avond met dankge bed. De ijsclub „St. Moritz" heeft een ring- rijderij voor paren gehoudt-n op de Gieusen. %t namen 40 paras aas deal as m was vaal belangstelling, le prijs f 25 mej. G. de Jong met D. Slob; 2e prijs f 15 T. Korevaar met echtgenoote, 3e prijs f 10 mej. N. Vefmerris met M. den Hartog, 4e prijs f 5 mej. J Kars met C. Schreuder^*. 5e prijs f 2.50 mej. C. Walraven met A. Tukker. Gouderak. Tengevolge van de gladheid Is mei. v. M. komen te vallen,«welke val van dien aard was, dat zij de geneeskundige be handeling van dr. Bouman moest inroepen; deze constateerde een dubbele beenbreuk, en liet het slachtoffer naar het ziekenhuis Óver- brengen, nadat hij eerst een spalkverband had aangelegd. Hoog-Blokland. Het gebouw D.O.V.A. was Vrijdagavond tot In alle hoeken bezet, toen de moderne --vakbonden een propaganda-ver- gadering hielden onder leiding van den heer M .de Koning. De tooneelvereeniging „Kunst en Strijd" uit Gorinchem, voerde op prachti ge wijze op: „Dorp in onrust", een tooneel- spel in drie bedrijven, van Kees Spierings. De pauzes werden gevuld met accordeon- muztek en een spreker. Langerulgeweide. De uitslagen van de schaatswedstrijden, die vorige week werden gehouden op de landijsbaan van de ijsveree- niging „De Vooruitgang" zijn als volgt: Rlngrijden voor paren: le prijs W. Vroege met mej. T. Bongers; 2e prijs A. van Span gen en mej. W. Verhoef; 3e prijs J. Boer en mej„ W. Honkoop; 4e prijs P. van Hof en mej. M. Verburg; 5e prijs G. Hoogendoorn en mej. M. Kramer. Hardrijden met hindernissen voor paren: le prijs H. Kasteleijn Tzn. en mej. Lena Zwaj nenburg; 2e prijs .A. Zwanenburg en mej. L. v d. Heuvel; 3e prijs Wim Zwanenburg en mej. G. Kok; 4e prijs A. van Spengen en mej. G. Vroege. Koppelwedstrijd over 30 minuten le race: le prijs G. Gelderblom en mevr. de Borst, 66 ronden; 2e prijs C. Ouwehand en mej. Dijk stra, 59 ronden: 3e prijs J. Kwakernaak en mej. Jac. Gelderblom, 58 ronden; 4e prijs J. Hoogendoorn en mej. B. Jonker, 58 ronden. 3e race over 20 minuténr le prijs J. Boer en mej. W. Vroege, 41 ronden; 2 eprijs A. van Schalk en mej. A. Zwanenburg, 40 ronden; 3e prijs W. van Duren en mej F. Kaslus Md. 39 ronden ;4e prijs J. Mulckhuysen en A. den Boon, 38 ronden. Molenaarsgraaf. Vrijdagmiddag vond men het 5-jarig zoontje van den heer M. Maas land met een gebroken bovenbeentje op het Ijs van de Graafstroom liggen. De juiste toe dracht van dit ongeluk is door geen volwas sen personen opgemerkt, maar volgens het ventje zelf en ook van kinderen die er mee speelden, zou hij door een, hen onbekend per soon, van de weg af op het ijs zijn gegooid, met bovenstaand gevolg. Nadat de kleine naar de ouderlijke woning was gebracht, werd de hulp van dr. Bruggraaf ingeroepen, die noodig oordeelde dat hij naar het ziekenhuis te Dordrecht werd overgebracht, waar het ter verpleging is opgenomen. Nieuwpoort. Zaterdagmiddag hield de IJs club Langerak-Nieuwpoort een wedstrijd voor leden met sleden. Er namen 24 koppels aan deze wedstrijd deel. le prijs f 12 J. v. d. Hei den. Nieuwpoort en G. de Groot Wzn. te"Lan- gerak; 2 eprijs f 8 M. Deelen, Nieuwpoort en T. Voormolen Azn. te Langerak; 3e prijs f 6 H. P. Dekkers, Nieuwpoort en J. de Rle te Langerak: 4e prijs f 4 W. Rozendaal en W. Kuijl, beiden te Nieuwpoort; 5e pr. f 3 Dan. den Braven en D. den Braven, beiden te Lan gerak; 6e prijs f 2 mej. Gr. Rietveld en G. Middelkoop, beiden te Langerak. Noordeloos. Pr opagand a-avond E. D. O. S. Zaterdagavond de sport- vereeniging E.D.O.S. een propaganda-avond voor leden en donateurs in de openb. school, die, zoowel wat het gebodene als de opkomst betreft, zeer goed geslaagd mag worden ge noemd. Medewerking verleende een groep leden der sportvoreeniging S.V.M. te Meerkerk, die onder leiding van hun leeraar, den heer Van Arkel te Gorinchem, een programma van gymnast^ek-oefeningen afwerkte, dat volko men aan het doel van deze avond beant woordde. De prestaties overtroffen veler ver wachtingen, zoodat de deelnemers na elk mer een enthousiast applaus in ontvangst mochtén nemen. In het bijzonder dwongen de brugoefeningen, zoowel van de dames als van de heeren. veler bewondering af. Als intermezzo zong mej. C. Spruit enkele liedjes met banjo-begeleiding. Tevens hield men de aanwezigen eenige tijd gezellig met hersengymnastiek bezig. Ter bestrijding van het nadeelig saldo in de kas, was aan het einde der avond een ver loting, waarvoor o.m. enkele taarten waren beschikbaar gesteld. Ouderkerk a.d. IJssel - De heer Schro ten blijft. Het bestuur van de Vereen, tot stichting en instandhouding van scholen met de Bijbel heeft overleg gepleegd met het be stuur van de Chr. U.L.O. school te Lekker- kerk, met het gevolg, dat laatstgenoemd be stuur de benoeming van den heer H. J. Schroten, onderwijzer aan school I alhier, als onderwijzer aan hun U.L.O. school heeft ingetrokken. De heer Schroten blijft dus aan school I verbonden. Oudewater. «- Tooneeluitvoering K. A. B. De Katholieke Arbeidsbeweging afdeeling Oudewater, geeft op Zondag a.s. in het Patronaat voor haar leden met hun da mes een tooneeluitvoering. Opgevoerd wordt het vroolijk spel" in drie bedrijven vén H. Nauw Jr. „Als mama aan de touwtjes trekt" door het R.-K. tooneelgezelschap van Haas trecht. Oudewater. - Gecostumeerd ij s- feest. Het bestuur der Oudewatersche ijsclub organiseert op de a.s. nationale feest dag een groot gecostumeerd ijsfeest voor de inwoners van Oudewater en üe leden der ijs club, indien de toestand van het ijs dit ten minste nog toelaat. Dit geeostumeerde ijsfeest zal worden gehouden op de banen der Groote Gracht, des namiddags om 3 uur. Feestvergadeting. De Jonge Boeren Bond, afdeeling Oudewater, hield Woensdag een fee9tvergadering in het Patrol na&t. Op deze avond werden uRgenoodigd de geestelijk- en technisch aviseur der vereeni- ging; de besturen der A.B.T.B., boerinnen- bond, K.J.M.V., K-A.J., en de geheele Rhei- nilda-club Met toepasselijke woorden opende de voorzitter, de heer Th. Blom deze verga dering en gaf het woord aan pastoor J. A. van der Snoek, die eenige geestige en invloed rijke woorden tot de leden sprak. Hierna brachten leden van de J.B.B. op voortreffelijke wijze een tooneelstuk ten too- neele, dat bij de aanwezigen zeer in de smaak viel De muziek en het optreden van den heer F. J M. Verouden, droegen veel bij tot het welslagen der avond. Polsbroekerdani. Dinsdag hield de Polsbroe- kcrdamsche ijsclub een wedstrijd met ring steken Hiervoor bestond nogal animo Er wa ren 62 deelnemers. De prijswinnaars waren: 1? prijs A. Nobel; 2e prijs P. Borst; 3e prijs U. da Pater; 4e prijs W. A. Schouten; 5e prijs H. van Dauw; 6e prijs W. v. d. Hoek; 7e pr. S. Kok; Be prijs A. Gelderblom. Polsbroekerdani. De uitslagen van het hard rijden voor paren waren: le prijs J. S. Zij derlaan en mej J Pons. 2e prijs P. Zijder. laan en mevr. Klop; 3e prijs T Bakker en me) A. Pons. Gezien voor deze wedstrijd slechts weinig deelnemers waren, doch veel publiek, werd op de baan nog een wedstrijd georganiseerd met drie aan een stok. Hier voor meldden zich 57 deelnemers le prijs mevr. Klop J Van dér Vlist ,en J. van Kalk: 2e prijs J. Zijderlann. mei. M Sluis en Jo van Kaik: 3e prijs C. Benschop, H. Sluijs en K. van den Berg: 4e prils P. Zijderlaan. P. de Pater en H. Verweij 5e prsij T. v. d. Broek. A. van den Wijngaard en Joh. Schou- ten. Voor het hardrijden met hindernissen had den zich 39 deelnemers opgegeven. Uitslagen: le prijs Jos. de Jong; 2e prijs A. Schouten: 3e prijs E. van der Vlist: 4e nrijs G. Kok: 5e prijs W. van den Hoek: 6e prijs A. Roskam: 7e prijs H. van Beuzekom; 8e prijs P. Toes; 9e prijs S. Kok. Sliedrecht. As. blijde gebeurtenis. Op de avond der nationale feestdag, ter ge legenheid van de a.s blijde gebeurtenfe, zal 's avonds na 6.30 uur in de Herv. Kerk een herdenkingsdienst worden gehouden, waar zullen spreken ds. H. v. d Akker, ds. G. W. Kwant en ds. J W. van Tol. Hieraan zal me dewerken het Herv. Kerkkoor. In deze dienst wordt een collecte voor „Het contact" gehou den. De opbrengst zal worden aangewend om alle militairen in Indië een blijvend aanden ken te zenden. Verder zullen om 8 uur de plaatselijke zangvereenigingen een kerkconcert geven Ieder koor zal zingen onder eigen dirigent terwijl de algeheele leiding van het kerkkoor en van dit concert berust bij den heer G. Kusters. Hierna zullen, bij gunstig weer, bei de muziekvereeniglngen op het Raadhuisplein muziek ten gehoore brengen, opdat de bevol king massaal zijn vreugde kan uiten. Donderdagavond hield de buurtvereenl- ging „Wijk D" in het Thaliagebouw haar feestavond. Grootendeels eigen krachten en het trio „De Coribas" verzorgden het pro gramma, dat uit ongeveer 20 nummers be stond. Ter dekking der hooge kosten vond een verloting plaats. Ondanks het kfiude weer en de slecht begaanbare weg wés de opkomst zeer bevredigend. Benoeming. De heer N. Vos. on derwijzer aan de O L- School V, is ln gelijke beirekking benoemd te Lunteren. Dè heer Vos 'heeft de raad telegrafisch ontslag gevraagd, en dit is hem inmiddels eervol verleend. Stolwijk. De Plattelandsvrouwen van Stol wijk hielden in café Noomen een feestelijke bijeenkomst. De presidente gaf na de opening direct het woord aan mej. Smit uit Bussum, die op boeiende wijze vertelde van het leven op het Zweedsche platteland. Eep lezing, die alle aanwezigen met aandacht volgden. Na de pauze hield men een verloting, afge wisseld met zang, voordracht en muziek. VHst. De onlangs overleden, heer G. v. d. Neut werd in 1929 benoemd tot heemraad der polder Vlist-Oostzijde en als lid van het Hoo ge Boezembestuur; tal van jaren was hij no tabel van de Ned. Herv. Kerk te Polsbroek. Zevenhulzen. De ijsclub „Zevenhuizen" or ganiseerde wederom nationale hardrijderij wedstrijden op de schaats voor heeren om prijzen van f 200.f 125.en f 60.—. De belangstelling voor deze wedstrijden was niet zoo groot als bij vorige wedstrijden. Deprijs- winnaare waren: 1 Hoven, uit Eelde; 2 Kei zer uit Amsterdam, 3 Ellekom uit Badhoeve- EEN DUITSCHE ERFENIS. Óngeveer op de plaats, waar eenige jaren geleden een Duitsche vrachtwagen geladen met een flinke partij eieren en een kleine hoeveelheid munitie in de Lek reed, n.l. In de nabijheid van de veerpont, ontdekte men Maandagmiddag bij laag water enkele over blijfselen van de munitie De mijn-oprui mingsdienst in Leiden werd gewaarschuwd met het gevolg, dat dezelfde dag tegen half vier een ontploffing klonk en groote brokken ijs in de lucht vlogen. De gevaarlijke Duitsche erfenis, die men tot ontlading gebracht had. was geliquideerd. UITSPRAAK P. v. d. HEK. Het Goudsche Tribunaal heeft uitspraak ge daan in de zaak tegen P. van der H^k. die zich tijdens de bezetting onvaderlandschlie- vend en pro-Duitsch gedragen had. Men hield rekening met de hooge ouderdom van den delinquent, hetgeen uit het vonnis blijkt. Van der Hek zal niet meer geïnterneerd wor den, doch voor de rest van gijn leven verliest hij beide kiesrechten en het recht om een openbaar ambt te bekleed an. Van zijn vermo gen is f 100.— verbeurd verklaard. „DENK EN ZET". Maandag speelde de damvereenlglng „Denk en Zet" een competitiewedstrijd tegen „Kijk Uit" van Nieuwpoort in het clublokaal bij P. van Veen. „Denk en Zet" moest het onderspit delven met 713 „Kijk Uit" werd hierdoor kampioen van de 2e fclasse A van het G.D.D. De uitslagen luidden: N. W. VeerM. Dee len 02; M. DroogT. A. den Hartog 1—1; W. van der HorstA. den Hartog 02; A. BouterJ. Hakemulder 1—1; G. A. van Eg- mondA. Droog 02; P. de Jong—J. W van der Hek 11; M. Visser—J. Ouweneel 02; A. MeskerC. Baardwijk 1—1: J. Maasland T. Baardw-k 20; A. A. DriesenW. van Beuzekom 11. Vriendschapelijk speelden nog: H. DuelD. Scherpenzeel 20: A, van RooienH. den Hartog 1—1. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen (toezegging) te Brandwijk ds. Pop te Kockengen (U.). GEREF. KERK. Breoepen: naar Nieuweroord ds. K. Bokma van Waarder. Ter gelegenheid Van de blijde gebeurte nis in het prinselijk gezin zal in de Ned. Herv. Kerk te Zevenhuizen een bijzondere kerkdienst worden gehouden, waarin zullen voorgaan ds. D. ter Ste(£e, Ned. Herv. predi kant en ds. A. P. Helner, Geref. predikant. Indien de blijde gebeurtenis voor 12 uur be kend gemaakt wordt, zal de dienst diezelfde dag om 19 uur worden gehouden. Wordt de geboorte na 12 uur bekend, dan wordt de dienst op de daarop volgende dag gehouden. ;r SCHOONHOVEN. BUITENGEWONE GEMEENTERAADS VERGADERING. De leden van de gemeenteraad hebben een oproeping ontvangen voor een buitengewone vergadefihg van de raad ter gelegenheid van de blijde gebeurtenis in het Prinselijk Gezin, op den nati^nalen feestdag, des namiddags 2 uur. DE FEESTELIJKHEDEN EN DB VORST. De vorst, die van geen wijken nog wil we ten, dreigde moeilijkheden te brengen in het programma dat „Oranje Boven" heeft ont worpen, omdat dit voor het grootste deel in de openlucht gehouden zou worden. Hierin heelt overste Termaten uitkómst gebracht en het programma zal als het blijft vriezen als volgt worden gewijzigd. N.m. 1.30 uur: Tractatie der Kleuterscho len in de versierde cantinebarak. N.m. 2 uur: Onofficieële bijeenkomst van de gemeenteraad en genoodigden ten Stad- huize. N.m. 2.30 uur: Zanghulde der kinderen in de Militaire barakken aan de Oranjelaan. N.m. 3 uur: Tractatie der overige school kinderen, in de Cantine-barak. Na de zanghulde kunnen de kinderen in de barakken wachten tot hun beurt voor da tractatie gekomen is. N.m. 7 uur: Dankstonden in de Ned. Herv. Kerk waar de predikanten Ds. W. J. de Ruiter en Ds. J. v. d. Heuvel het woord zul len voeren en na de sluiting met het zingen van twee coupletten van het Wilhelmus. N.m. 8.30 uur: Massa volkszang in de ver sierde cahtine-barak, waar voorzoover mo gelijk den zanglustigen chocolade melk zal worden aangeboden. Daar bij, vorst de muziekvereenlging geen muzikale rondgang kunnen maken moet dit punt vervallen. Ook in Schoonhoven zal gelegenheid zi) felicitatieregisters te teekenen ten bate van de Stichting 1940-'45. Van de onderteekenaars wordt een gift voor deze" instelling verwacht. Het teekenen dezer registers zal kunnen geschieden ln het meubelmagazijn v&n den heer W. Groenen, Haven 35. De kinderen worden verzocht elk een kop of beker mee te brengen en zich te verza melen in hun eigen school en dus niet op het Doelenplein. DE LEK-OVERGANG. Vanmorgen slaagde het veerbootje er slechts éénmaal in de overzijde te bereiken, nadat vijf ijsbrekers gepoogd hadden eet vaargeul te maken, hetgeen slechts gedeelte lijk gelukte. Velen die naar de overzijde moesten, waren genoodzaakt teleurgesteld te rug te keeren. Pogingen om de aanlegsteiger in Gelkenes te voet te bereiken werden hal verwege opgegeven, omdat dit te gevaarlijk bleek. Intrede van den heer M. A. A. Slaager. Alblasserdam. In een geheel gevuld kerkge bouw heeft Zondag de bevestiging en Intrede plaats gehad van den heer M- A. Slaager tot voorganger van de afdeeling Alblasserdam— Nieuw-Lekkerland der Ver. v. Vrijzinnig Hervormden. Deze dienst, die. door de latere, aankomst wegens de gladheid van de weg. om circa 11 uur eer^ aanvang nam, leidde ds. K. A. Beversluis, van Zutfen, die na votum, voorzang van Psalm 103 1 en Schritflezing Jesaja 6:1:8 voorging in gebed. In zijn predicatte bepaalde deze predikant zich. naar aanleiding van de tekst Jer. 1 7 in verband met de Vrijzinnige Jeugddag, tot de leuze „Verbondenheid en Trouw". Hij schetste hoe hij zich de voorganger als ver-* kondiger van Gods Woord en het Evangelie van Jezus Christus voorstelde aan de hand van het mensch zijn. Na de bevestiging richtte ds. Beversluis zich persoonlijk tot den heer en mevr. Slaa ger. alsmede tot de gemeente, die haar voor ganger Psalm 134 4 toezong. Na de tusschenzang van Gez. 257 8 en 4 hield de heer Slaager zijn predikatie en sprak over de taak yan den Evangelieprediker, zoo als hij die hoopte te vervullen. Hij deed dit naar aanleiding van 1 Cor. 9 18 „Wee mij. indien ik het Evangelie niét verkondig". Hij onsgnde het Evangelie de ernstigste, de blijd- ste. de onzettendste en de heerlijkste bood schap, die ooit verkondigd werd en wees op de groote geboden uit Matth. 22. Hij sprak over de. keuze, waarvoor wij gesteld zijn, n.l. de breede of de smalle w?g: de keuze tus. schen God en de Mammon, fid 'beloofde trouw aan de gemeente en vroeg trouw aan de Vrijz. Herv. Kerk. „Woe mij. als ik het Evangelie niet zoo varkondig en zonder aanziens des .peraoona. maar ook wee ai» u het Evangelie in Gods trouw niet tot de voornaamste le- venseisch maakt." Daarna richtte de voorganger nog eenige persoonlijke woorden van dank voor zijn be vestiging. in de eerste plaats tot ds. Bever sluis. tot het bestuur van de afdeeling en me vrouw Rozendal, voor hun algemeene, harte lijke ontvangst van hem en zijn gezin. Tot ds. Klaar, van Sliedrecht. die te voet was ge komen om deze dienst bij te wonen, tot de af gevaardigden ven de zasterafdeelingen Krim pen a.d. Lek. Bolnes en Slikkerveer, en een polderjongen uit dq Noordpolder, waar de spreker werkzaam is geweest, alsmede tot zijn ouders en verdere familieleden, sprak de heer Slaager eenige woorden. De slotzang Gezang 164 4 en de zegen bede beëindigden de dienst. Van de zijde van uitgenoodigde kerkinstan ties waren berichten van verhindering om principieele redenen binnengekomen. MOLENAARSGRAAF. Donderdag J8 Febru ari, 's avonds 7 uur. ds. Korevaar. van Gou da. Rede voor de Jongelingsvereeniging. OUDERKERK h.d. IJSSEL. Evangelisatie. Zaal Harmonie (Dorp). Donderdag 13 Febru ari. 's avonds 7 uur. ds. G. A. Zijderveld. van Zwljndrecht. GEREF GEMEENTE. ALBLASSERDAM. Vrijdag 14 Februari, n.m 2 uur ds W C. Lamain. Afscheid. BERKENWOUDE. Vrijdag 14 Februari, 's av 7 uur. ds. Rijksen. van Leiden. CHR. GEREF. KERK. AMEIDE. Donderdag 13 Februari, 's avonds 7 uur. de heer Gebraad, van Leersum NIEUWPOORT Donderdag 13 Februari, 's avonds 7 uur. ds Overduin. Bilbellezing. VRIJE GEREF. GEMEENTE. GIESSENDAM. Woensdag 12 Februari, 's av. 7 uur. de heer Vijverberg, van Rhenen. Uit de Radio-programma's. Donderdag 13 Februari. HILVERSUM I 7 00 Nieuws: 7.15 Ochtend gymnastiek: 7.30 Morgengebed; 7.45 Gramo- foon; 8.00 Nieuws; 8.15 Muziek: 9.00 Muziek- kalender; 9.05 Concert: 9 45 Kleuterzang: 10 00 Leger des Heils; 10.15 Morgendienst: 10 45 Or kest; 1100 Voor de zieken; 11.45 Familiebe richten uit Indië; 12 03 Zang en Piano; 12.30 Klaqs van Beeck: 12 55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13.15 Vaudeville Orkest. 13.50 Voor de vrouw; 14.00 Ensemble: 14 40 Voor de vrouw: 15.00 Harmonie Orkest: 15 30 Zang; 16 00 Bijbellezing; 16 45 Kamerorkest; 17.30 Ca- nadeesche componisten :7.45 Gramofon; 18 00 Sextet; 18.30 Strijdkrachten; 19.00 Nieuws 19.15 Gramofoon; 19.25 Vaart 4er volkeren; 19.45 Regeeringsvoorlichtingsdienst: 20.00 Nieuws; 20.08 Gevarieerd programma: 21.30 Gramofoon; 22 00 Nieuws, 22.15 Actueel geluid; 22.30 Koor; 22.45 Avondoverdenking 23 00 Nieuwe Neder- landsche muziek; 23 30 Phithsriponisch Or kest. HILVERSUM H. 7 00 Nieuws; 7 15 Ochtend gymnastiek; 7.30 Muziek; 8.00 Nieuws; 8 15 Gramofoon; 8.45 Symphonie; 9 15 Morgenwij ding; 9.30 Waterstanden en Politieberichten; 9.35 Muziek; 10.30 Voor de vrouw; 10.35 Kwar tet; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Gramofoon; 11.30 Trio; 12.00 Muziek; 12 30 In het spion, netje; 12.35 Orgel en Zang 13.00 Nieuws; 13 15 Metropole Orkest; 13.45 Hongaarsch Orkest; 14.00 Voor de vrouw; 14.20 Kamermuziek; 15.00 Vóór de zieken: 15.20 Reprises: 1610 U kunt het gelooven of niet; 16.15 Film; 17.00 Kaleldoscoop; 17 20 Welk dier; 17 30 The Sky- masters; 17.50 Rijk over Zee; 18.00 Nieuws; 18 15 Septet; 18.45 Sport; 19 05 Gramofoon; 19.15 Voor de jeugd; 19 30 Volksmuziekschool; 20.00 Nieuws: 20 05 Echo van de dag; 20 15 Concert; 21.15 Hoorspel: 22 05 Confetti; 22.45 Nederland ln de wereld; 23.00 Nieuws; 23 15 Italiaansche melodieën; 23.30 Hoogste tijd hee ren; 23.45 Orkest. Vrijdag 14 Februsrl. HILVERSUM I. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtend gymnastiek; 7.30 Orgel; 7.45 Woord voor de dag: 8.00 Nieuws; 8.15 Koor; 8.30 Concert; 9.00 Kamerconcert; 9.30 Viool en Piano; 10.30 Morgendienst; 11.00 Piano; 11.45 Familie berichten uit Nederl. Indië: 12.00 Me tropole Orkest; 13.00 Nieuws: 13.15 Weensch programma; 14.00 Orgel: 1420 Van oude en nieuwe schrijvers; 14.40 Orkest; 16.00 Decla matie; 16.30 Kwartet; 17.15 Zang; 17 45 Mu ziekkorps der Amsterdamsche Politie; 18.30 Strijdkrachten; 19.00 Nieflws; 19 15 Espéranto; 19.30 Vocaal Ensemble: 19.45 Waarom christe. lijk georganiseerd?; 20 00 Nieuws; 20.08 Bijbel en Muziek; 20.40 Hoe zoekt het leger zijn toe komstige officieren?; 2100 Omroep Orkest; 22.00 Nieuws; 22.15 Vragen aan voorbijgangers; 22.45< Avondoverdenking; 23.00 Concert. HILVERSUM II. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtend gymnastiek; 7.30 Muziek: 8.00 Nieuws; 8.15 Koor; 8.20 Opera: 8.50 Voor de buisvrouw; 9.00 Septet: 9.30 Waterstanden en Politiebe richten; 9.50 Orkest: 10.00 Morgenwijding; 10.20 Voor de zieken; 10.45 Voordracht; 11.00 Zang en Guitaar: 11.15 Voor de vrouw: 11.30 Operette; 12.00 Piano; 12.30 Sport; 12.35 The Skymasters; 13.00 Nieuws; 13.15 Ensemble. 14.00 Kookkunst; 14.20 Kwintetspelers: 15.20 Hoorspel; 15.50 Gramofotm; 18 00 Miller-Sex tet; 16.30 Voor de jongeren; 17.00 Ouverture en Walsen; 17.30 Muf.ikaal babbeltje; J8.00 Nieuws; 18.15 Felicitaties; 18.20 Kwartet; 18 50 Orgel; 19.00 Denk om de bocht; 1915 Toela ting tot de buitenlandsche dienst; 19.30 Ons Vrijzinnig Protestantsch geloof; 20 00 Nieuws; 20 Oi Plano: 20.30 Personalisme; 21.00 Gramo foon: 21.30 Buitenlandsch overzicht; 21.45 At- tentia; 22.15 Jazz; 22 40 Avondwijding; 23.00 Nieuws; 23.15 Concert. MARKTBERICHTEN. PREDIKBEURTEN. NED. HERV. KiytK. BERGAMBACHT. Ultgetredenen Ned. Herv. Kerk. Donderdag 13 Februari, 's avonds 7 uur, ds. Mieras. van Krimpen a.d. IJssel. GIESSENDAM. Donderdag 13 Februari, 's avonds 7 uur. ds. L. Vroeglndeweij, van Waddinxveen. HOORNAAR. Donderdag 13 Februari, 's av. 7 uur. Samenkomst voor het Ned. Bijbelge nootschap. ROTTERDAM. 11 Febr. Veemarkt. Aan voer 1755 dieren, waaronder 142 paarden. 1 veulen. 307 gebruiksvee. 350 vette koeien en ossen ,123 schapen, 503 nuchtere kalveren, 31 graskalveren, 37 varkens. 65 biggen. 198 bok ken en geiten. Prijzen per stuk: Kalfkoeien f 780650 475; melkkoeien f 760—650475; varekoeien f500—350—275; vaarzen f 575—450—275; pin ken f 425—325—225: graskalveren f 250—180 —100; biggen f 30—25—20. De aanvoer van kalf- en melkkoeien was kleiner met stuggen handel, prijzen als vorige week. Varekoeien aanvoer kleiner, handel slecht met onveranderde prijzen. Vaarzen en pinken aanvoer gering met slechten handel, prijzen als vcrige week .Graskalveren aan voer kleiner, met slechten handel, priizen als vorig eweek. Biggen kleiner aangevoerd met kalmen handel en onveranderde prijzen. De Wereldreis van Pietje Pluis en Jantje Joppe g"or G. TH ROTMAN 67. Gelukkig duurde het bezoek niet lang. De dieven waren enkel gekomen om wat te eten en vertrokken na een half uur weer. Gauw klommen de jongens naar beneden, waar ze zich te goed deden aan de resten van het maal. Toen klommen ze, daar de deur weer op slot was, door het raam naar buiten en zetten bun reis voort. 68. Ze vonden die nacht een hooiberg voor nachtverblijf; dat was veel prettiger dan on der de struiken. De volgende ochtend gingen ze reeds voor dag en dauw op 't pad Opeens ontdekte Jantje een aanplakbiljet. Het was van de politie, er werd 500 gld. belooning uitgeloofd aan dengene die aanwijzingen kon geven omtrent de diefstal bij boer Jansen! 3 NIEUWSBLAD VOO* ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Sohoonhovensehe Courant, WOENSDAG 12 FEBRCABI 1M7. PLAATSELIJK NIEUWS. DE NEGEN DORPENTOCHT. We laten hier het verslag volgen, dat ons was toegezonden voor het Maandagnummer» maar dat ons tengevolge van de gladde we gen niet tijdig bereikte. Zaterdag was het een bijzondere dag voor de Krlmpenerwaard. Op dien dag werd de 5e negen dorpentocht gehouden. Drie maal was deze wegens de ongunstige weersgesteld heid uitgesteld moeten worden, doch ditmaal kon zij toch plaats hebben. De 9 dorpentocht is voor deze omgeving een tracfltioneele ge- beurten^. Op initiatief van de ijsclub Stol wijk tot stand gekomen, is dit een waar suc ces geworden. Waren er de eerste keer slechts 200 deelnemers. Bi) de laatst gehouden 9 dorpentocht in 1942 was dit aantal geklom men tot 2800 Dit aantal werd deze keer ech ter niet bereikt. Stolwijk is de plaats waar gestart wordt en ook het einde van den tocht. De route is on geveer 62,5 K M. lang en op 13 plaatsen moe ten de kaarten worden afgestempeld. De rou te gaat van Stolwijk, Beiersche, Gouderak, Achterbroek, Ouderkerk a.d. IJssel, Krimpen a.d. IJssel, Krimpen a.d. Lek, Lekkerkenc, Berkenwoude, Bergambacht. Ammerstol, (Schoonhoven dat aanvankelijk ook aange daan moest worden, is wegens het slechte ijs der baan afgevallen), Vfist, Haastrecht en te rug Stolwijk. Alle deelnemers die op de con troleposten hun kaart af laten stempelen krijgen een herinneringsmedaille, die later wordt toegezonden. In het dorp was het des morgens goed te alen dat er iets bijzonders gaande was. Van alle kanten kwamen de deelnemers opzetten, per bus, per auto of op andere wijze. Extra autobussen waren ingelegd. Aan hun sport- kleeding was het wel te zien, waarvoor zij kwamen. Het was een vrij heldere lucht en hèt zonnetje scheen. Wel was er een vrij scherpe Oostenwind, doch verder kon men toch niet zeggen dat h?t weer slecht was. Voor de snelheidswedstrijd hadden zich slechts 15 deelnemers opgegeven. Dit waren alle inwoners uit de Krimpenerwaard. Ande ren mogen hier niet aan deelnemen. Onder die deelnemers waren weer M. van Lingen en Berkouwer, die al eerder als eersten uit den wedstrijd zijn gekomen. Twee perso nen reden verder mede zonder mededinging. Aan die wedstrijd waren vijf prijzen verbon den, resp. t 30, f 20. f 10, f 7.50 en f 5.—, be nevens eenige medailles. De oudste deelne mer van de vorige tocht was de heer Voge lenzang de Jong, uit Krimpen, toen 68 jaar. Deze kon echter wegens een eenige dagen geleden ongeval niet mede doen. Dit speet hem ten zeerste, daar hij er zoo op gerekend had deze tocht mede te maken. Wel was hij op de baan. De baan was met vlaggen ver sierd en mej. de wed. Rabouw, zorgde voor afwisseling van het muzikaal gedeelte. Vele bestuursleden van de aangesloten clubs waren aanwezig. Voor de prestatlétocht waren 1503 deelne mers. Uit verschillende provincie'! waren die bierheen,gekomen. Dat 't aantaldeelnemers niet zoo gfrfot was als in 1942, vond wel zijn oorzaak dat/fevoren al bekend was, dat de baan in nrfnder goede conditie verkeerde. Omstreeks 'VS uur sprak de voorzatter, de heer D. Bur ger, de aanwezigen toe, gaf de rijders' enkele Aanwijzingen hoe de tocht moest worden ge reden. De wedstrijdrijders mochten niet ge- tamenlijk rijden, waarop onderweg controle zou worden uitgeoefend. Hij wenschte hun verder een voorspoedige reis. Hierna sprak de burgemeester van Stol wijk, mr. L. C. A. Lepelaars de aanwezigen toe. Het deed hem genoegen dat er zooveel rijders aan de tocht deelnamen. Hij heette hun allen welkom en hoopte dat zij een ple zierige en genoegelijke tocht zouden hebben. Te 10.10 gaf de voorzitter het sein tot ver trek en 15 rijders bogen zich voorover en aanvaardden de tocht. Er werd al onmiddel lijk een flinke gang ingezet en het was een waar genoegen hen zien te vertrekken. Kort daarop volgden de deelnemers aan de presta tietocht. Dezen vertrokken echter geleidelijk, na hun kaart in de le O.L. School te hebben doen afstempelen. Daar deze slechts om 17 uur binhen behoefden te zijn, ging zulks zeer geleidelijk, hoewel sommigen toch wel hun best deden om zoo spoedig mogelijk, de eind spurt te bereiken. Het was een schitterend gezicht al die rijders door den polder te zien trekken. Vooral in het begin toen er nog zoo veel kort op elkander zaten. Van de snelheidswedstrijd was de eerste die te 13.05 uur binnenkwam T. de Bruin, uit Lekkerkerk. Deze had de tocht in 2 uur en 45 minuten volbracht. Hlepp velgden na ver loop van slechts enkele minuten als 2e J. vén Dam uit Gouderak; 3e A. H. Berkouwer. uit Stolwijk; 4e M. van Lingen uit Lekkerkerk en 5e J. Dogterqm, eveneens uit Lekkerkerk. Enkele snelheidsrijders hebben de tocht niet volbracht. Van de prestatietocht kwamen te 13-36 uur vier personen tegelijk binnen en wel le W. van der Flier, uit Waddinxveen; G. Stolk, uit Ridderkerk; M. van IJssteren, uit Lekkerkerk en M. den Ouden, uit Lekker kerk. De eerste dame die binnenkwam was ®ej. pValk uit Rotterdam. Volgens haar 'eggen had zij de tocht geheel alleen gere- voor een dame wel een prestatie. De oudste deelnemer aan de tocht was de 68-ja- rlge C. de Stigter uit Ammerstol. Iedere dor pentocht heeft hij mede gereden, doch dit was toch de zwaarste tocht voor hem geweest Ook verschillende jeugdige personen hebben aan de tocht deelgenomen, onder hen was er een van 11 jaar. Uit hetgeen wij van de rijders vernamen was het een zware tocht geweest en verschillende onderweg hadden het opge geven. Het ijs was op sommige plaatsen zeer slecht en op eenige trajecten wind tegen. De tocht is blijkbaar goed verloopen, daar geen ongevallen van beteekenis zijn gemeld. °e P^-v. d. A. ging niet in de oppositie, maar nam deel aan de regeering en tracht te redden wat te redden valt. Hij besprak ook de Indische aangelegenhe den verklaarde dat in Indië de voor-oorlog- sche regeeringsvorm niet gehandhaafd kan worden. Hij vereenigde zich met de houding van de regeering om overleg te plegen en geen oorlog te voeren. Daarna behandelde spr. nog het aanhangige ontwerp pensioen wet, waarin op een vraag uit de vergadering werd medegedeeld, dat de pensioen krijgen- den de helft van het eigen inkomen mogen behóuden. Haastrecht. Het R.K. Gemengd Tooneel gaf Zaterdagavond in het Vereenigingsgebouw een opvoering van: „Als Ma aan de touwtjes trekt". De spelers hebben het spel op ver dienstelijke wijze uitgevoerd. Het bezoek was niet in verhouding tot de waarde van het spel. De reden daarvan; was het orifeunstige weer en het feit dat het blijspel eerder was opgevoerd. Bij het passeeren van een overpad waar mede de Boezem bereikt zou zijn en tevens de ijstent, waar hét laatste stempeltje van de tocht gezet zou worden kwam een 64-ja- rige tochtrijder te vallen Met veel pijn in zijn arm werd hij door dr. T. Bonga in zijn auto vervoerd; vermoedelijk een gebroken arm, constateerde de dokter Krimpen aan de Lek. Brand. Vrijdag middag werd Motorspuit I gealarmeerd we gens brand in de werkplaats van den heer L. Terlouw aan de Dorpsstraat De spuit was spoedig ter plaatse en kon doordat inmiddels een brandbijt was gehakt onmiddellijk met het blusschingswerk een aanvang maken. Evenwel kon niet verhinderd worden, dat het houten gebouw vrijwel geheel afbrandde. Gelukkig konden de machines voor het grootste gedeelte behouden blijven. Daar de brand ontstaan is tijdens net schaftuur, zoo dat er niemand in het gebouw aanwezig was, zal de oorzaak vermoedelijk gezocht moeten worden ln het uitslaan van vonken uit een „Voorwaart s". Van het bondsbe- 9 brandende kachel. Voor den eigenaar betee- stuur Is bericht ontvangen, dat de naam kent deze brand een vrij groote schade, „Voorwaartsdoor de voetbalclub niet meer daar het gebouw laag Was verzekerd. In dit mag worden gevoerd. Het bestuur heeft thans verband kan er nog worden gewezen hoe besloten de vereeniging „Benschopsche Boys" noodzakelijk het is, dat men zijn verplich te noemen. tingen ten aanzien van het hakken van Fancy-fair. De buurtvereniging ferandbijten nakomt. „Vrede-Vrijheid-Vreugde" te Polsbroekerdam, Volksonderwijs. De vereeniging is voornemens ter eere van de a.s. blijde ge- Volksonderwijs gaf voor hare leden in het beurtenis in het prinselijk gezin, in café van soelteitsgebouw drie uitvoeringen, waarbij 't Vliet te Polsbroekerdam een fancy-falr te or- Krimpensch Onderwijzerstooneelclub mede- Benschop. Dammen. „Denk en 2Tet II" speelde een competitie wedstrijd tegen Austerlitz I te Benschop met als uitslag: W van Stralen—H J Bouchart 1—1; c. de Brutjn—G. Platjouw 2—0; H. Langerak Jzn T. van Rimmerden 0—2; L. de Jong—T. de Haan 20; J. Langerak Ezn.H. Bos 0—2; A. Benschop—N. van Doorn 0—2; H. Meer- veld—P H. Brinkhuis 0—2: G. Schinkel—W. Zeijpveld 0-2; N. v. d. Vlist—P. Geleijnse 1—1; W Langerak—D. v. d. Haar 1—1. To taal 7—^3. „Denk en Zet I" speelde te Benschop een competitiewedstrijd tegen „Ons Genoegen 111" uit Utrecht met de volgende uitslag: J. van Vliet—Hulshof 1—1; A Lekkerker- kerLagerweij l—l; a. Schep-^Stomphorst 0—2; M v. d. Vlist—Hogendonk 0—2; H. Lan gerak Ezn.—v. Ommen 2—0; T. Schep—We- verijn 1—1; J. van Delft—van Beek 2—0; D. Langerak—Zure 0—2; W A. Rosenboom— Hoogenboom 2—0; C. de Bruijn—Besselink 2—O! Totaal 11—9. Uitvoering. De R.K.V.V. „Voor waarts" hield in café Lieverse haar jaarlijk- eche uitvoering. Opgevoerd werd het too neelstuk „Oom Tinus was een rare", een klucht in 3 bedrijven, waarover het publiek zich goed amuseerde. 't)e regie was van den heer F. Th. Pastoors, technisch adviseur van de vereeniging. In de pauze had een taart verloting plaats. De avond weTd verder op geluisterd door den accordeonist P. v. Zoelen uit IJsselstqin. ganiseeren. Berkenwoude. De afd. Berkenwoude van het Nut voor 't Algemeen hield Vrijdagavond een bijeenkomst, waar als spreekster optrad mevr. Pim Siegers uit Delden. Zij hield verschil lende voordrachten, ernst als luim, Zeeuwsche, Vlaamsche en Zuid-Afrikaansche. Een en an der viel zeer in den smaak van het publiek. De zaal was goed gevuld, maar degenen die niet op dezen avond geweest zijn, zullen spijt hebben dit te hebben gemist. De bijeenkomst stond onder leiding van ds. Priester, die hartelijk dank bracht aan de spreekster. Capelle a«d. IJssel. P r ij z e n-c ommii- s i e. Klachten over prijsopdrijving kunnen werking verleende door opvoering van het tooneelstuk Z.B.B.H. Een hartelijk applaus viel den tooneelspelers ten deel. Tijdens de pauzes werden verlotinkjes gehouden, ter bestrijding van de kosten. Krimpen a.d. IJssel. De schaakver. Krim pen a.d. IJssel zette Donderdagavond haar onderlinge competitiewedstrijd voor de 21e ronde voort: D. M. de BruijnA. Spruiten- burg 0—1; T. Loeve—R. van Walsum 0—1; A. G. KladierC. J. van Walsum 01; M. Rol- loos—Jac. v. d. Ent 1—0; J. v. d. Linden—M. Visser afgebr P. Eerland—Fr. de Bruijn af- gebr.; G. C. PetersA. de Jong afgebr.; J. C. v. d. WoudenJ. Romeijn 10; P. G. de Haan—A. Schütte Vs'/s- Uitgespeeld worden ingediend worden, bij de daarvoor ingestelde de volgende partijen. D. M. de BruijnG v. prijzencommlssie, welke bestaat uit de hee ren A. Lagerwaard (voorzitter), r H. Heuvel man, Weteringstraat 3, secretaris, mej. A. Leusink, D .Mourik, G. Brouwer en B. C. Damsteeg. De heer W. Verkalk Cz. is te 's-Graven- hage geslaagd voor staatspraktijkdiplpma Han del en Administratie. Evangelisatie-film. In de Ge ref. Kerk aan de IJsselmondsche Laan werd Donderdagavond de Evangelisatiefilm „Een biddend en werkend volk" vertoont, waarin verschillende voorvallen uit het Evangelisatie werk der Geref. Kerken werd vertoont. Ds. Feenstra sprak een toepasselijk woo/d. Door de koude weersgesteldheid was het bezoek maar matig, 's Middags was in de fchr. School een kinderfilm gedraaid, waarvoor van de zij de der jeugd veel belangstelling was. Oranjevereeniging. De oran jevereeniging „Wilhtlmina" fn de Uitbreiding West zal ter gelegenheid van de blijde ge beurtenis in het prinselijk gezin des 's na middags 3 uur een optocht houden, die opge steld wordt op het Elandstraat en ontbonden wordt in de Antilopestraat voor het gymnas tieklokaal der Openbare School. In het gym nastieklokaal zal ds. K. Feenstra, Geref. pre dikant dan een toespraak houden. Haastrecht. In een vergadering van de P. v. d. A. sprak het Tweede Kamerlid de heer A. vag der Brug, uit Gouda. In een histo risch overzicht behandelde spreker de staats- verhouding voor 1918 en de politieke ontwik keling daarna. Hij schetste de kiesrechten welke aan maatschappelijke welstand was ge bonden. Ook wees hh er op dat na de invoe ring van het algemeen kiesrecht zoovelen dit ongebruikt lieten, wat hij toeschreef aan de verarmde toestand. Hij releveerde de strijd om de 10-urige, later 8-urigf werkdag. Ver der besprak hij ook vorming van een kabinet en de macht van de hoogere ambtenaren en wat dat voor een volk beteekent, behandelde de vorming van een regeering en releveerde de partijverhoudingen na de verkiezing, als mede het deelnemen aan de regeering. Buuren 0—1; J. v. d. Linden—M. Rolloos 1-0; K. A. C. Bonte—D. M. de Bruijn 1—0. Lexmond. Uitvoering „W.IJC." Don derdagavond had -de eerste uitvoering plaats van de kort geleden opgerichte "Wandelsport- vereeniging „Willen Is Kunnen" in de zaal van „De Drie Snoeken" te Lexmond. De voorzitter, de heer J. van Dijk opende de avond met een welkom. In zijn openings woord kondigde hij o.m. een door de vereen, te orgahiseeren marsch aan en spj;ak het vertrouwen uit, dat de vereen, ook hiervoor op de volle medewerking van het Lexmond- sche publiek zou kunnen rekenen, teneinde dit belangrijke evenement te doen slagen. Als eerste nummer van het programma volgde een tableau tromgeroffel, trompetge schal, zang en declamatie. Het eerste optreden van de „Cisca-Hawa- lens", bracht „sterrenhemel van Hawaï" "eVi ,,Pa»el mijner droomen" met zang van Tom Lemmen en Hendrik van Ravensteyn. Na de opvoering van een kluchtspel „Klep tomanen" volgde een korte pauze, .waarin 'n verloting werd gehouden. Na de pauze zong een der „Cfcca Hawa- iens" 2 liedjes met gitaarbegeleiding, waar na de opvoering volgde van „Jochem de onverstoorbare" een klucht in één bedrijf, hetgeen in het bijzonder de lachlust van de aanwezigen opwekte. Daarna „Het Nikkertje" eveneens een klucht in één bedrijf. Voorzitter van Dijk tenslotte sloot de avond met eenige kernachtige en opwekkende woorden. Donderdagavond werd een herhaling gege ven van deze opvoering, wederom voor een volle zaal. De door de leden der vereeniging zelf op gevoerde tooneelstukjes kunnen op enkele uitzondering na als vrij goed geslaagd be schouwd worden, waarbij vooral het spel van de Gebr. van Dijk opviel. Beide avonden kunnen over het geheel ge nomen als zeer goed geslaagd beschouwd) worden. Openint autobusdienst. Maan dag 10 Februari is een aanvang gemaakt met de autobusdienst Vlanen Leerdam Go rinchem. Deze dienst, welke kort na Mei 1940 werd gestaakt is nu weer hervat door de N.V. Vervoer Mij „De Twee Provinciën", de maat schappij, die het vervoer in onze omtrek vervuld. Op het traject zal voorlooplg een beperkte dienstregeling worden uitgevoerd, die te Vianen aansluiting geeft op de busdienst naar Utrecht en te Gorinchem in de richting Slie drecht en Rotterdam. Voorlooplg 4 ritten per dag. Wonderlijk is hierbij, dat de eerste rit van Vianen vertrek 7.20 rechtstreeks via Schoonrewoerd naar Leerdim rijdt, waardoor zoowel Lexmond als Hel- en Boeicop van de ze rit geen gebruik kunnen maken. Dit wordt veroorzaakt, doordat deze dienst eerst moet wachten op de eerste bus, welke 's morgens vanuit Utrecht om 7.20 in V-ianen aankbmt. Wij kunnen het nut van deze maat regel niet inzien. In het bijzonder Jiet uitge strekte Hei- en Boeicop wordt hierdoor wel zeer gedupeegd, doordat noch schoolkinderen, noch werkmenschen door het Wegvallen van deze rit van deze dienst gebruik kunnen ma ken. Daarentegen geeft het reizigers uit Utrecht de mogelijkheid met deze eerste rit Leerdam te bereiken, hetgeen van Utrecht uit ook gemakkelijk per trein mqgelijk is. Uit het oogpunt .yan streekvervoer moet deze maatregel dus wel bestreden worden. Ook het inleggen van een vijfde rit, we'ke b.v. om 19.10 uit Vianen en 20.20 uit Gorin chem kon vertrekken zou ook geen overbo dige luxe zijn geweest. Nleiiwerkerk a.d. IJssel. Vrijdag Hield de Onderl. Brandverzekering haar ledenvergade ring in hotel Honkoop. Na opening door den voorzitter, den heer Jac. Segers, volgden de notulen. Uit het jaarverslag bleek, dat het le dental 111 bedraagt en nog steeds groeit. Uit de rekening en verantwoording en de balang bleek, dat ondanks hooge belasting en enkele brandjes nog een behoorlijk bedrag bij de re serve gevoegd kon worden. De aftredende be- stuursleden, de heeren J. A. Schinkel en A. Doms werden bij acclamatie herkozen. Tot leden van de controle-commissie werden be noemd de heeren Jac. v. d. Dussen en P. C. van Cappellen, terwijl als opperscheidsman de heer P. C. Oudijk zal optreden. Besloten werd een peilijzer aan te schaf fen en zoo de leden dit wenschen collectief brandbluschapparaten te koopen. Vrijdag overleed plotseling op 76-jarigen leeftijd de heer A. van Leeuwen. De overle dene was 29 jaar onderwijzer aan de Bijzon dere School, eerst aan de Kerklaan en na de verplaatsing aan de Bermweg. Tevens was hij tot voor enkele jaren lid en secretaris van de commissie tot wering van schoolverzuim en bestuurslid van de vereeniging voor Zieken- huisverpleging. Tot zijn dood toe was hij se cretaris van het kerkbestuur van de Gerefor meerde Kerk. Bij allen die hem kenden, stond de overledene in hoog aanzien. Papendrecht. De blijde gebeurte nis. De Oranjevereeniging „Oranjedag" heeft besloten met de blijde gebeurtenis in het prinselijk gezin eenige optochten te orga- niseeren. De beide muziekvere'enigingen „Ex celsior" en „The Music Boys" zullen haar medewerkfhg verleenen. De optochten zijn zoo geregeld, dat, Indien het bericht van de geboorte voormiddags 4 uur bekend zal zijn, deze dezelfde avond plaats zullen vinden. Komt het bericht na 4 uur binnen, dan zullen de optochten den vol genden avond gehouden worden. Heeft de ge beurtenis 's Zaterdags na 4 uur of 's Zondags plaats, dan op Maandagavond. De muzlekvereeniging „Excelsior" zal des avonds om kwart voor acht vanaf de Malena langs den Merwedijk naar den Veerdammar- cheeren. De mondaccordeonvereenigtng „The Music Boys" komt 's avonds om 8 uur vanaf den Hoogendijk via de Eilandstraat naar den Veerdam. Bij aankomst van de optochten aan den Veerdam zal op het z.g. strandje een vreug devuur worden ontstoken. „Oranjedag" verzoekt iedereen, hetzij ln vereenigingsverband, of individual zich bij de optochten aan te sluiten en mede te mar- cheeren, het liefst met fakkel of lampion. Jaarvergadering Partij van den Arbeid. In café Stuijv. d. Herik Kerkbuurt, hield de Partij van den Arbeid haar jaarvergadering. Uit het jaaroverzicht van den secretaris, den heer C. v. d. Heuvel bleek, dat er 4 ledenvergaderingen en 12 be stuursvergaderingen waren gehouden. Eén openbare vergadering met den spreker mr. Burger, werd gehouden, die goed bezocht was. Wethouder Van Es uit Dordrecht had voor de afdeeling eep lezing gehouden over loonen en prijzen. Het ledenaantal ging nog steeds in opwaartache richting, het getal 70 was gepas seerd. De penningmeester, de heer H. Donker, kon de vergadering mededeeling doen, dat, met- tegenstaande de hooge bedragen, welke be steed waren in verband met de verkiezings campagne het batig slot f 52.57 bedroeg. Bij. het verslag der raadsfractie door wëth. Koppelaar ontspon zich een interessante dis cussie, die tot ieders geioegen werd opge lost. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren A. Dekker en C. van Wijngaarden. Tot bode der afdeeling werd aangesteld de heer J. Donker. Een geanimeerde rondvraag besloot deze belangrijke jaarvergadering. Kiezerslijst 1947 Het gemeente bestuur heeft de kiezerslijst voor het jaar '47 vastgesteld. Ze bevat de namen van 320 kie zers, te verdeelen «ver: Kiesdistrict 1 (Raadhuis) 789 kiezers. Kiesdistrict II (Westeind) 980 kiezers. Kiesdistrict III (Oosteind) 632 kiezers. Kiesdistrict IV (Molenpolder) 824 kiezers. Zij werden niet verg'eten. De kerkeraad der Ned. Herv Kerk zond met Kerstmis pakjes voor de militairen ln Indië, die uit deze gemeente afkomstig waren. Zoo als bekend bevatten deze pakjes lectuur, ver snaperingen en sigaretten. Dat dit door de - militairen op hopgen prijs gesteld wordt, be wijzen de talrijke brieven die de heer K. Asmus. godsdienstonderwijzer, wekelijks ont vangt. Deze brieven, die in zeer hartelijke be woordingen zijn gesteld, getuigen van hun groote dankbaarheid jegens de milde gevers en geefsters en dat zij, hoewel ver van huis, door nun dorpsgenooten niet zijn vergeten. Waarder. Feestprogramma. Het bestuur van de Oranjevereeniging „Trouw aan Oranje", heeft een programma opgesteld om bij de a.s. blijde gebeurtenis te doen uit voeren. Direct na het bekend worden volgt voorlezing van een proclamatie door herau ten te paard. Hierna tractatie der schoolkin deren in de school, waaraan eenige attracties als sjoelen, raden, schieten, enz. zijn verbon den. Tevens zullen, indien de toestand van het ijs dit toelaat, voor de jeugd schaatswed strijden worden gehouden. INGEZONDEN. GEEST EN MATERIE. Mijnheer de Redacteur, Vergun mij als abonnè in uw veelgelezen t)ad, een plaatsje voor eenige opmerkingen aangaande het schrijven van mijnheer Goris, waarvoor bij voorbaat mijn oprechten dank. De heer Goris vraagt zichzelf af of de ver loren éénheid die tot verbrokkeling voert wel van groot belang is en meent d^ materieele welvaart van primair belang. Zelfs de groote geestelijke en cultureele waarden hangen er van af en verder kan de geest niet buiten het leven, doch het leven wel bulten den geest. Dit is alles onwaar. Hij oordeele zelf. „Éénheid, geen verbrokkeling-welvaart" ls te stellen tegenover: „Verloren éénheid-ver- brokkeling geen welvaart". In het eejste betrekt de welvaart zich op den mensch ln het laatste geval op de ma terie dus niet op den mensch en is bij komstig. De materieele welvaart kan ook nooit méér voortbrengen dan individueele rijkdom en de ze veroorzaakt noodwendig het dringen en verdringen van menschfen onder elkander. Juist wqar eenheid van menschen is kan het dringen en verdringen onder elkander niet zijn. „De mensch zal bij brood (materie) alleen niet leven". Het dringen «en verdrin gen van menschen onder elkander tengevol ge van de materieele welvaart zijn geen gees telijke en cultureele waarden en kunnen er dus niet van afhangen. Daarom kan het leven (welvaren) niet bul ten den geest (éénheid). Maar wel kan de geest (eenheid) buiten het leven (welvaart!) en la hij het ook momenteel. Wat schrijver zegt is alles vanuit deze verloren geest. Schrijver stelt ambtenaren contra niet amb tenaren. „Eendracht (éénheid) maakt macht" en zon der deze geen welvaren dus ook geen wel vaart. Dus is de „éénheid* primair en .van het grootste belang. Nogmaals dankend. Hoogachtend, Lekkerkerk. Uw. dw. dr., Jc. DE VRIES. DRAAKBESTRIJDERS. Mijnheer de Redacteur, Na allen die de sombere kanten van de ■nvrtenarij en de vakgroepen hebben bespro- ken wil Ik nog een andere kant van de kwes tie bekijken. Ik heb n.l. ook sinds jaren de aUernarigste belevenissen met een van de drie vakgroepen, waaronder jk ressorteer. Langzamerhand bleek echter dat dit een sti mulans is geweest voor dat onderdeel van mijn zaak, want mijn aandacht werd steeds voor die afdeeling gevraagd en zooals dat meer gebeurt, het oog van den meester maakt het paard vet. Thans is het zoo ver, dat Ik onafhankelijk ben van de heeren en zij mij hoogstens vla valstrikken o! verraders nog een hak kunnen zetten. Zouden er niet meer n-enschen sijn, dl» dergelijke .belevenlss.» nebben? Laten wij eikaar met bang maken voor bureaucraten, maar liever de handen ln- een slaan om ze te isoleeren van de gezonde actieve zakenwereld. En opent u, geachte re dacteur, een klein hoekje eens in de week, el£an(Jef behaalde tfUccessen kunnen berichten. Ik stel voor als motto boven deze rubriek te plaatsen: St. Joris Gilde. Mede- deelingen van de Draakbestrijders. Dankend voor de ruimte, J. HESS, (pseudoniem want anders sta ik zoo weer op de zwarte lijst,) I\oman schema door W. Kerremans. 83. „Niet noodig", beet Roelants. „Ik heb hèel goed verstaan wat Jullie niet hebben willen zeggen en dat Jo's leven yeel ellendiger is dan jullie tegenover mij wilt erkennen. Maar de belofte die Je van me vraagt wil ik Je geven en lk kan nu ook wel gissen dat die vent tegenwoordig in Utrecht is omdat Je anders zulke voor zorgsmaatregelen niet genomen zoudt hebben. Het is toch goed, dat lk dit weet. Ik ben er nu op voorbereid dat lk op zekere dag ineens tegenover Yonca zal komen te staan en lk zou er niet zeker van zijn dat ik mijn zelfbeheerschlng niet verloren zou hebben, wanneer dat gebeurd was zonder deze voorbereiding" HOOFDSTUK VL De bel luidt in de nacht. In Utrecht terug viel het Roelants niet moeilijk ook het adres van Uilenburgh te vinden. Het bleek te zijn in een vet buiten het centrum liggende straat, met eenvoudige, klein-burgerlijke woningen. Hij dacht in die dagen aan niets anders dan aan de mogelijk heid om iets voor Yonca te doen, maar hij kon geen pnkel uit voerbaar plan vinden. Het eerst noodige zou zijn een onderhoud met haar, maar hij kon niet zoo maar naar haar wo ning gaan en aanbellen. Enkele dagen na zijn terugkeer ln Utrecht, toen hij aan het ontbijt zijn post door keek, vond hij daarbij een aankondiging van de verloving van Coba de Greve met Henri Berkhout. Coba had met hem op de collegebanken gezeten, maar hij vermoed de dat ze nu de studie wel gestaakt zou hebben. Ook haar aan staande echtgenoot kende hij oppervlakkig en hij besloot daar om naar de aangekondigde receptie te gaan. Prettig vond hij zulke ceremoniën filet. Roelants had dan altijd een zekere schroom te overwinnen. Het binnentreden in een salon met veel menschen viel hem moeilijk en hij moest zich geweld aandoen om zijn bevangenheid niet te laten blij ken. Hij bestelde de vereischte bloemen en begaf ziQh op de receptiedag naar het adres. Terwijl hij in de hal het receptie- boek teekende hoorde hij in de twee kamers, waarin de ont vangst plaats had, al het drukke geroezemoes van vele stem men en het lachen der gasten. De stijve bediende opende de deur voor hem en nog voor hij een stap had gezet in de kamer zag hij Yonca. Zooals een sterk licht direct zijn aandacht zou hebben ge had. zoo zag hij haar en alleen haar. Ze stond met een groepje bezoekers te praten en tegenover haar zag hij een officier in uniform, dien hij voor haar man hield. Zijn eerste impuls was om rechtstreeks naar hadV toe te gaan, maar hij kreeg nog tij dig voldoende zelfbeheerschlng over zich zelf om niet zoo op vallend tegen de vormen en gebruiken te zondigen. Met moeite zijn opwinding bedwingend trad hij eerst toe op het verloofde paar en de ouders en zocht vorschend naar de vereischte gebruikelijke gelukwenschen. Hij onderhield zich kort met Coba, maar moest al spoedig zijn plaats inruimen voor anderen, die ook het paar kwamen feliciteeren. Rustig probeerde hij het groepje te naderen, waarbij Yonca stond. HIJ wist. dat zij hem had gezien, maar ze had niet ver der op hem gelet en toen hij bij" haar was stond zij nog met baar rug naar hem toegekeerd.' „Dag Jo", zei hij wat schutterig. Zij wendde zich om en deed alsof ze hem nu pas opmerkte. ..Zoo Roelants", antwoordde m kalm. prettig ie weer eens te ontmoeten. Laat me je eerst eens voorstellen". Zij noemde de namen der bezoekers met wie zij in gesprek stond en de officier bleek inderdaad Uilenburgh te zijn. Toen hy werd voorgesteld stak hij niet als de anderen zijn hand uit naar Roelants, maar knikte hem een beetje hautain toe. Zoo was hij dus. Het was het type van den verboemelden man. Vermoeide waterige oogen, een opgezet gelaat, diepe trek ken dn een nogal schorre stem. Als Roelants niet geweten had hoe hij was, don zou hem dit bij de eerste aanblik angstig dui delijk zijn geworden. En aan dat verdierlijkte wezen was Yonca gebonden. Yonca, die er bij stond in een veelgedragen Japon met een uiterlijk cfat in die weinige Jaren al de onmiskenbare spore» droeg van leed en strijd. Haar groote heldere oogen stonden nog even frisch als vroeger, maar er lag een trek van bezorgdheid in. De fijne mond bleef vastberaden dicht geklemd en de prachtige, stra lende glimlach, die Roelants zoo- bewonderd had. was niet on vermengd vroolijk meer. Zij leed. zij was ongelukkig, heel haar gelaat en houding drukte het uit en hij wist dat en kon niets doen om haar te helpen of te bevrijden van den walgelijken kerel, die haar gevangen hield. Althans niet op dat oogenblik, maar hij zou niets onbèproefd laten, hij zou alle wegen be proeven in te slaan om enminste haar droevig lot wat te ver zachten. Hoe wist hij niet. maar dat hij niet zou rusten voor hij iets ten hare behoeve b'ad bereikt, dat stond onwrikbaar bij hem vast. „Hoe maak je het?'', vtoeg hij op de conventioneele toon. „O dank je en jij? Je bent intusschen advocaat geworden, heb ik van Lydie gehoord. Bevalt de advocatuur Je nogal?" „Ja, ik ben bij Massinki ln de Maliebaan. Het plan is dat ik daar een paar jaar werk jen dan zijn praktijk overneem". JLWOKtt ïmolgd).

Schoonhovensche Courant | 1947 | | pagina 2