LIEFDE DER ZIELEN NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRF.CFtT Setaoonhovrnschf Courant WOENSDAG 5 MAART 1947. WAT ZEGT DE BILT? Verwachting tot Woensdagavond: Krachtige nu en dan harde wind. 'over wegend tusschen Oost en Zuid. Moest zwaar bewolkt met reg^n. In het Noorden en midden van het land tijdelijk nog sneeuw. Langzame stijging van tempera tuur. MAANSTAND. Wassende Maan. 5 Maart: Op 16 06 onder 7.11. 6 Maart: Op 17.33 onder 7.35. y 7 Maart: Op 18 56. onder 7.54. 7 Maart Volle Maan. PLAATSELIJK NIEUWS. Alblasserdam. Contact feestavond In. de zaal van Vogelensang is een contact feestavond gehouden voor de leden van de buurtvereen. Kinderdijk. Medewerking ver leenden het cabaret gezelschap de „Hollan ders", van Papendrecht Bij zijn welkomst woord deed de voorzitter, de heer C' 't Hoen mededeeling 'van verhindering wegens ziekte van burgemeester Lcoij. Het cabaret-gezelschap voerde daarna een non-stop programma op onder het motto .Niet denken .maar doen", bestaande uit muziek, zang en tooneel, o.l.v. den heer H. Daamen. De meest geslaagde nummers van dit gevari eerde programma warer. 't lied op de B.V.K., de „Radio Dokter" en „Krijgsverrichtingen", terwijl ook pet tableau-vivant „Ik hou van Holland" alleraardigst was. Onder dit gezel schap bevinden zich veel belovende krach ten. De lachsalvo's en het applaus bewezen, óat alles zeer gewaardeerd werd. In de pauze hield men een gratis verloting en een Niwin-collecte voor onze jongens »n Indië. Bij de aanvang zongen de aanwezigen ter eere van de geboorte van prinses Marijke het volkslied en tot slot spraken zoowel de voorzitter van B.V.K. als van de „Hollanden woorden van dank voor deze in alle deelen geslaagde avond. Brandgevaar. De bewoners van de WesL-Kinderdijk ontvingen een kennisge ving om achter hun woningen brandbijten te hadden van 75 x 75 c.M., aangezien volgens het bestuur der vrijwillige brandweer dit ten opzichte van de waterleiding en eventueel brandgevaar ten hoogste urgent moet worden geacht. Het bestuur, alsmede de rijkspolitie, zulen controle uitoefenen of aan dit verzoek Is voldaan. Gevonden: portemonnaie met inhoud en dameshandöchoen. Inlichtingen bij de politie. Ammerstol. Dinsdagmorgen ging de melk venter G. Brand met een kar, geladen met 4 bussen melk de Groote straat af. Daar op de afrit geen zand gestrooid was. kon hij de kar niet houden, zoodat deze tot staan kwam te gen 't huis van J. de Vries en omsloeg, waar bij alle melk verloren ging. Giessen-Nieuwkerk. De b£zar der voetbal- vereendging P.V.V., waarvan de opbrengst ten bate van een nieuw speelterrein kwam, is slechts een matig succes geworden. De reden is, dat de weersomstandigheden zoo tegen werkten, dat personen van buiten de gemeen te ln de avonduren geen idee hadden deze bazar te komen bezoeken. P.V.V. zal dus iets anders moeten verzinnen en wethouders Rou- Wert Boer moet de hand maar eens over het hart strijken. De op de bazar aanwezige erw- tenpot won de heer A. de Baat. de naam der pop (Margriet) raadde mej. S. de Groot en de kaas viel ten deel aan den heer M. Rietveld te Giessen-Oudekerk. De opbrengsten van het verjaringsfonds der Ned. Herv. Kerk zullen voorloopig nog niet worden besteed. Eenerzijds wegens de materialenschaarschte op elk gebied en an derzijds laat in vele opzichten de kwaliteit der goederen veel te wenschen over. De uitslag der wedstrijd ringtikkeren, uitgaande van de ijsclub „De Giessen" was als volgt: le prijs D. vafl den Heuvel te Gies- sendam, 2e prijs C. van Hoorne te Giessen- Nieuwkerk; 3e prijs T. Zonneveld Piek te Hoornaar; 4e prijs C. van den Berg te Bles- kensgraaf en 5e prijs W. van Hluwelingen te Giessen-N ieuwkerk. Voor de mooiste versiering behaalde T. Zonneveld Piek te Hoornaar; G. Rietveld te Giessendam en D. de Groot te Noordeloos de prijzen. Eervolle vermeldingen verkregen C. van Hoorne en H. van der Meiden. Het aan tal deelnemers was 27. Voor het priksleden bestond veel liefheb berij, aantal deelnemers 84. De prijzen vielen ten deel aan Adrs. Oosterom, J. van Houwe- lingen. Joh. Westerhout, Adr. Aantjes, II. van der Meiden, Adr. van 't Hoff, H. den Toom, W. Wingelaar, D Westerhout, T. van Wijn gaarden en Ant. Hazer. Bij de prijsuitreiking deelde de voorzitter mede. dat hiermede de ijswedstrijden voor dit seizoen beëindigd waren. Hij twijfelde er niet aan, dat leden en toeschouwers allen naar hartelusthebben genoten van het vele, dat op de ijsbanen van „De Giessen" had plaats gevonden. Bij sneeuwval liet men on middellijk de banen weer in orde brengen, zoodat alle wedstrijden doorgang konden vin den. Spreker hoopte ieder het volgend win terseizoen, echter niet zoo lang als heden, op de Giessen weer terug te vinden. Giewen-Nieuwkerk. Vrijdagavond zou in de Ned. Herv. Kerk een Oranjeavond worden gehouden, waarin als spreker zou optreden da. Fokkema te Delft. Ongeveer een uur voor de aanvang zond deze bericht, dat hij we gens de sneeuwval niet kon doorreizen, zoo dat thans deze avond op een nader te bepa len datum zal plaats hebben. In de zaal van den heer De Baat had de 20ste jaarvergadering plaats der Ned. Herv. meisjesvereen. op G.G. „Dorcas". On danks het winterweer was de zaal goed be zet. De leiding berustte bij ds. Breure, welke bij de aanvang liet zingen psalm 138 vers 1 en daarna deze onberijmd voorlas. Vervol gens sprak hij een hartelijk welkomstwoord tot alle aanwezigen, inzonderheid de afge vaardigden van zustervereenigingen, die de moeilijke reis toch gemaakt hadden. Daarna begon de afwerking van het programma. De dames J. de Bruin, M. den Hartog en J. Roo sendaal, leverden ieder een inleiding, welke keurig waren samengesteld. Verschillende voordrachten werden afgewisseld door het zingen van het Bondslied en zang van het koortje met muzikale begeleiding van mej. N. Roozendaal. Zes afgevaardigden brachten gelukwenschen over, o.a. van de de kerke- raad bij monde van den heer van der Leun, welke namens de J.V. gezien de precaire fi- nancieele toestand van .Dorcas", een gift overhandigde. Een collecte in de pauze bracht f 65 op en een verloting f 100, zoodat de klacht van de penningmeesteresse, dat de kas bijna tot de bodem was geledigd, te niet ge daan werd. Het batig saldo bedraagt thans weer circa f 200. Uit het verslag der secre taresse bleek, dat het aantal leden 36 be draagt De vereeniging kan gezien de textiel- Schaarste nog steeds geen goederen vervaar digen voor de minderbedeelden. Vandaar ook dat ds. Breure ia zijn openingswoord gezegd had. dat deze vereeniging thans meer aange wezen is op Bijbelonderzoek. Aan het eind sprak ds Breure een slot woord, bedankte allen, welke hadden meege werkt tot het welslagen van deze avond, liet zingen psalm 68 vers 10 en sloot hierna met dankgebed. Gouda. Eerste Leerare n-c o n c e r t goed geslaa gd. Zij. die Vrijdagavond ondanks de aanhoudende sneeuwval, zich naar. „Kunstmin" gewaagd hadden, zullen er geen spijt van hebben gehad "Wat de leeraren van het Göudsche Conservatorium o.l.v Nico Ver hoef ten gehoore brachten, was zeer de moei te waard. Vooral de altzangeres Olga Ongena. die over een prachtige stem m een goede voordracht beschikt hoe mooi zong zij de „Ernste Gesënge" van Brahms en de vier lie deren van Ernest Chausson mocht zich in de bijval van het publiek verheugen. Zij werd uitstekend begeleid door den blinden pianist Jan Hisschemöller, die later op buitengewoon mooie wijze het Intermezzo van Brahms speelde. De violist Giliam Rietveld speelde o.a. werken van Beethoven en Locatelli. Na het concert werd aan Olga Ongena bloe men aangeboden. EIGENAAR "KLEINE BETUWE" VOOR HET GOUDSCHE TRIBUNAAL. Haastrecht. Wilhelmus Kompier, uit Gouda was groepsbeheerder der N.S B te Haastrecht geweest, had daar propaganda gemaakt en er met Vova geloopen. Zijn zoons waren in Duit- sche krijgsdienst en daarom kreeg hij extra kolen en levensmiddelen. Hij zag niet in, dat deze toen van de voorraden voor het Ned. volk werden afgenomen. Dat gaf de Wehrmacht, dacht hij. President: „Pakte die het niet af?" Verd.: „Ja, dat is ook weer waar". Verd. bezat twee groote café's, n.l. één in Haastrecht, „de Kleine Betuwe" en één in Gouda, „De Beursklok" waar de Difltsche of ficieren, door de vele borrels, die er geschon ken werden, 's avonds niet weg waren te krij gen, Toen hij eind '44 naar „het Oosten" ging verkocht hij met een schijncontract zijn café aan zijn kellner. Deze verkocht echter het café vóór f 15.000, maar toen Kompier terug kwam, zei hij, dat het f 10.000 had opgebracht en stelde hij het bedrag aan zijn patroon ter hand. De kellner is direct na Kompier's te rugkomst door de Balfert verhoord, die hem de schijnkoop als een strafbaar feit poogde aan te wrijven. Kompier was gedeeltelijk bij het verhoor tegenwoordig en verklaarde nu. dat de Balfert hem het café terug wilde ge ven, maar dat hij dit geweigerd héd. Verd. las alle nat. soc. kranten, maar toch hod hij in de oorlog nooit precies geweten wat er ge beurde. Zijn verdediger legde in zijn pleidooi de nadruk op de leeftijd en de gezondheidstoe stand van verd. en het feit, dat pas twee van zijn kinderen aan t.b.c Waren gestorven. De onmiddellijke invrijheidsstelling werd echter geweigerd. Uitspraak over 14 dagen. Haastrecht. Jeugdbeweging. De Ned. Herv. Jeugdbeweging, die een jaar be staat, hield haar eerste jaarvergadering. De voorzitter, de heer H. de Wild, gaf een over zicht over het verloop van het eerstevesee- nigingsjaar, waarover hij zeer tevreden was en wat hem veel goeds deed verwachten. Hij memoreerde hetgeen men met organisatie en begrip had bereikt en bracht naar voren, dat het ideaal van een eigen clubhuis is bereikt. Het clubhuis is gevestigd in het gëbouw van de Ned Prot. Bond en zal na de eerstvolgen de jeugddienst in de kerk, worden geopend. Voor het installeeren van deze gelegenheid was veel geld noodig, dat voor een groot deel dank zij de offervaardigheid uit de kring van geestverwanten reeds bij elkaar is gebracht. De plannen voor de a.s. zomer kwamen ter sprake en vonden algemeene belangstelling Als penningmeesteresse werd mej. H. Zuider- vliet herkozen. Na het zingen van een lied sloot men de goed bezochte vergadering. Hekendorp. Bij het teekenen van het fellci- tatieregister tér gelegenheid van de geboorte van prinses Marijke bedroegen de gifteir ten bate van de Stichting 1940—1945 f 15.22. Kinderdijk. De slag om Arnhem.— In het volksgebouw van J. en K. Smit heeft de commissie inzake ontspanningsavonden voor het personeel van J. en K. en S. Smit's scheepswerven 27 Februari een filmavond ge organiseerd. Op deze avond is de film „De slag om Arnhem" tweemaal gedraaid, o.l.v. een heer Den Hartog, voorzitter van de com missie. De film gaf een beeld van datgene, wat zich heeft afgespeeld tijdens de strijd van de Nederlandsche en Britsche strijdkrachten om Gelderlandsch mooie hoofdstad. Voor bei de voorstellingen bestond een geweldige be langstelling van een zeer dankbaar publiek. Leerdam. Damdistrict „Leerda m". Wegens de aanhoudende winter is het nog steeds onmogelijk de afwerking van het pro gramma ter hand» te nemen. Ons resten nog de promotie- en degradatiewedstrijden tus schen de kampioen van de 3e klasse V.D.V. (Vianen) en de hekkesluiter in de gecomb. 1-2 Klasse N.D.V. (Nieuwland). Dat men te Nieuwland nog tot iets anders in staat is dan het dragen van de roode lan taarn heeft de speler H N. van Mourik be wezen. In een te Meerkerk georganiseerde simultaanseance, waaraan vrijwel alle spelers van de kampioensploeg M D V. deelnamen, wist hij spelend aan 16 borden 13 partijen te winnen en 3 remise. De heer Van Mourik is gaarne bereid ook bij andere vereenigingen te komen spelen. Na de promotie- en degradatiewedstrijden zal nog een wedstrijd gespeeld worden tus schen het tiental van de kampioensploeg M. D.V. I en een tientpl van de rest van het dam district, waarvoor dan van elke vereeniging de beste spelers zullen uitgenoodigd worden. Wellicht volgt daarop nog een wedstrijd van het tiental van het damdistrict „Leerdam", de spelers van M.D.V. inbegrepen, tegen L.D.V. I (Leerdam). Mocht deze wedstïijd doorgang vinden, dan zal het districts-JD-tal zoo sterk mogelijk voor de dag moeten komen, wil men nog eenige kans op succes hebben. Lexmond. Volksonderwijs. Uit gaande van de afdeeling Lexmond van het Volksonderwijs vond 27 Febr. een propagan- da-avond plaats in de zaal van het café „De Drie Snoeken", waaraan medewerking ver leenden een aantal leden van de afdeeling „Asperen" van het Volksonderwijs. De voorzitter van de afdeeling, de heer P. van Genderen, opende de avond en i\iep alle aanwezigen een welkom toe. Daarna sprak de heer W. Koek, van Zuilen over het onderwerp „De openbare school". In een gloedvolle rede gaf hij een uiteenzetting van het doel en streven van Volksonderwijs. Een hartelijk applaus ontving^ spreker als be looning voor zijn overzichtelijk betoog. Na een korte pauze, waarin een verloting ten bate van de afdeeling „Lexmond" werd aangekondigd, volgde de opvoering van „De Tyran", een tooneelspel in drie bedrijven, naar het Engeisch, van Bob Bertina, door le den van Volksonderwijs, afdeeling Asperen. Het stuk werd op keurige wijze ten uitvoer gebracht en wekte herhaaldelijk de lachlust van de aanwezigen op. Een spontaan applaus viel hen ten deel. Een accordeon-virtuoos uit Asperen, die de stemming er aardig in bracht, wisselde het geheel af. De voorzitter, die allen, in het bijzonder de heer Koek en de tooneelspel era hartelijk dank zegde voor hun belangelooze medewerking, sloot de avond. Vrijdagavond had een herhaling plaats en was de zaal eveneens geheel gevuld. Ouderkerk a.d IJssel. Feestavond „Julian a". De buurtvereen. „Juliana" organiseerde 28 Febr. in de „Harmonie" voor haar leden, een feestavond naar aanleiding van de geboorte van prinses Marijke. De voorzitter, de heer B. Dekker, opende, na de belangrijke gebeurtenis in het Huis va» Oranje te hebben gememoreerd, de goedbe zochte vergadering a Onder leiding van den heer P Hoogwerf werd een zeer fraai tableau te zien gegeven, waaraan de wachtende ver pleegster bij de wieg en de komende ooievaar met het Koningskind, zelfs niet ontbraken. Spontaan zongen daarna allen het le en 2e couplet van het Wilhelmus. Het door een too- neelgroep van het mannenkoor „Zanglust" van Krimpen a.d. IJssel opgevoerde blijspel „Mijnheer Klaproos" oogstte veel bijval Na sluiting door den voorzitter bleven velen ih de met vlaggen en wimpels versierde boven zaal gezellig bijeen. Oudewater. Bond van Jonge Boe ren. De Bond van Jonge Boeren organi seerde een feestavond in Oudewater Vooruit. De voorzitter, de heer Maaijen, heette allen hartelijk welkom, in h?t bijzonder de heer J. van Dijk en zijn echtgenoote, dierenarts en sprak de hoop uit, dat allen een genoegelijke avond zouden hebben. Vervolgens gaf hij het woord aan den heer IJff, die de boeren in het bijzonder aanspoorde om coöperatief sa men te werken. Daarna volgde de opvoering van twee tooneelstukjes, die zeer in de smaak van het publiek vielen. Peursum. De bekende veehandelaar J. Schreuders trad in de afgeloopen week in het huwelijk met mejuffrouw P. Muilwijk te Go- rinchem. Van de zijde der veehouders heeft het jonge echtpaar veel gelukwenschen ont vangen. Sliedrecht. Gevonden voorwerpen: Dwarsstraat 14, want; C 483. wantje; A 548, huissleutel: A 707 paar sportkousen; Juliana, straat 19. inlegvel; C 656. beddclaken; A 1153, sneeuwijzer van schoen; Jan Steenstraat 68. riem en ringetje; De Klopstraat 8 want; Em. masttaat 30. zilverbon- C 656. handbeschermer; Politiebureau want: B 255 melkbus met liter maat: Dr. Langeveldplein 11. poesje; B 16, sleuteltje; Trompstraat 28. wantje; Adm. de Ruyterstraat 23, handschoentje; Emmastraat 27, want. Het ligt in de bedoeling van de Ned, Spoorwegen de treinenloop tusschen Sliedrecht GeldermalsenUtrecht belangrijk uit te brei den. Inplaats van een vier uur dienst zal een twee uur dienst worden ingevoerd. Waarder. Felicitatieregisters. De felicitatieregisters, welke op het gemeen tehuis ter teekening waren neergelegd bij de geboorte van onze vierde prinses, bevatten 92 handteekeningen. Voor de stichting 1940 1945 brachten de ingezetenen circa f 28 bijeen. Rattenverdelging. Van ge meentewege is de rattenbestrijding krachtig ter hand genomen Honderden pakjes brood, besmeerd met vergif, zijn neergelegd en in dien de ratten zich hieraan te goed doen, be- teekent dit voor hen een gewisse dood. Dit verdelgingsmiddel is onschadelijk voor andere dieren, terwijl de gedoode rat niet tot ont binding overgaat, maar verdroogt, zoodat geen onaangename geur achterblijft. SCHOONHOVEN. HOE LEES IK EEN ROMAN? Misschien vonden velen deze vraag banaal en beseften zij niet. dat het een kunst is om een boek goed te lezen, want slechts een klei ne schare belangstellenden had zich Maandag avond naar het Chr Vereenigingsgebouw be. geven om de lezing van den schrijver J. W. Ooms. ter gelegenheid van de Boekenweek, bij te wonen. De heer C. de Gruijter verwelkomde de aan wezigen. in het bijzonder den heer Ooms en den burgemeester, en zeide. dat de interesse in Nederland voor de Boekenweek grooter was dan voorheen, waarna hij den heer Ooms, die in Groot-Ammers geboren is en een groot gedeelte van zijn jeugd in Brandwijk door bracht, het woord gaf. Op onderhoudende wijze, niet ontbloot van humor, vertelde de heer Ooms. als kleine} in. leiding, over de vele prettige herinneringen, die hij aan Schoonhoven had. om daarna zijn onderwerp aan de hand van Anton Coolen's bekende „Kinderen van ons Volk" te gaan be. handelen. Er zijn aldus spreker verschillende soorten van lezers zooals de boekenversün- der, die .terwijl hij met z'jn linkeroog het eene boek leest, zijn rechteroog reeds begee- rig naar een andere rorrian richt. Onder de catagorie nieuwsgierige lezers Worden in de eerste plaats de dames gerangschikt, die be ginnen met het einde van een boek. Een derde soort van lezers zijn de tijd^pqders. die het onverschillig laat. welk boek zij lezen. De leer grage lezer zal zich weinig bekommeren om de inhoud de behandeling van een boek. doch zal zich steeds afvragen, wat is de moraal. Tot de vjjfde groep behooren de fijnproevers, die graag schermen met klassieke romanschrij vers en speciaal geinstall§erd zijn met lees- lamp. leesbril, enz: Maar wat is nu de ideale lezer? Hij. die uit een boek haalt wat er in zit. Een even belangrijke, als schijnbaar mak kelijk te beantwoorden vraag verplaatste de aanwezigen direct midden in het onderwerp, n.l. ..Hoe moet men lezen?" In ieder goed boek gaat aan het begin een stilte vooraf, welke bij het lezen der eerste regel verbroken wordt. Wanneer de schrijver ons zijn eerste regel voorlegt, doet hij net of de lezer met de personen gn de situatie be kend is en verlangt hij. dat we ons instellen om te gaan lezen wat hij te zeggen heeft. Hoe verder we in het boek vorder,en hoe meer we ons kunnen indenken, wat in de stilte gebeurde. Als we met volle overgave le zen en bereid zijn om over te stappen in de wereld, welke de schrijver voor ons opent, dan kan men na de eerste bladzij reeds de sfeer van de geheele roman proeven. Als het eerste hoofdstuk uit is. dan moeten we het boek neerleggen en overdenken, hetgeen we gelezen hebben: doen we dat niet, dan zullgp er altijd dingen zijn die we niet begrijpen. In een roman worden menschen uitgebeeld, die trachten een oplossing te vinden voor de moeilijkheden, waarmee zij worstelen. Na enkele hoofdstukken beseffen we dat het over verschilleride personen met verschillende moeilijkheden gaat en steeds wanneer we de oplossing van die conflicten en problemen ver. wachten, duiken wger nieuwe op. Al deze vraagstukken hebben, zij het. in gewijzigde vorm. betrekking op ons. Hier ligt de bedoe ling van den schrijver; hij wil ons n.l. co«- fronteeren met deze moeilijkheden en als wij dan van aangezicht tot aangezicht met het boek staan en ons af gaan vragen ..Hoe zou ik dat gedaan hebben" is het doel van den schrijver bereikt. Alles zelfs de leestekens spelen een belang rijke rol: het verkeerde plaatsen van een kom ma. een uitroep- of vraagteeken. kan funest zijn. Als men r.iet met goede intonatie leest, en het- rhytme uit het oog verliest, gaat het sprankelende, het levende verloren We moe ten a h w. iedere zin. ieder hoofdstuk herkou- wen, willen niet de kleine, mooie dingen, waarvan er in ieder boek tientallen te virj- den zijn, verloren gaan. Het overslaan van passages geeft een verwrongen beeld en ont neemt de glans aan het leven der hoofdfigu ren. Als het boek uit is pakt de boekenverslin- der een nieuw, maar de ideale lezer begint niet dadelijk aan een ander. Eigenlijk is het boek niet uit, maar wordt het levensproces afgebroken. De ware oplossing van de con flicten en de moeilijkheden is nooit definitief, alleen dan wanneer de hoofdpersoon sterft. Goed lezen is moeilijk en het is een kunst om te verstaan, wat de schrijver in zijn ver beelding of soms in werkelijkheid heeft ge zien. Goed lezen kan een genadelooze biecht voor den lezer, die wakker geschud wordt uit de sleur van het dagelijksch leven beteeke- nen. De heer Ooms spoorde allen aan een ideaal lezer te worden en wenschte ieder bij het on dernemen van die pogingen tot slot van zijn causerie veel succes. In de pauze wenschte de burgemeester den heer C. de Gruijter namens het gemeentebe stuur geluk met het 50-jarig jubileum en zei- de den boekhandelaar te beschouwen als een schakel tusschen den schrijver en den lezer De heer De Gruijter dankte den burge meester vbor zijn gelukwensch. Na de pauze las de heer Ooms voor uit eigen werk: „Ons achtervolgt een haai", spe lende in de Alblasserwaard. Met eenvoudige woorden, die verhaalden over het kind, dat steeds gestraft wordt voor haar verlangens naar het onbekende, het buitengewone en de verandering, wist hij de zaal tot aandachtig luisteren te dwingen. De heer De Gruijter zegde namens allen den heer Ooms hartelijk dank voor het ge boden e. LEGER DES HEIL8. Wegens het vertrek van kapitein Stremme- laar zijn bij het Leger des Heils twee luite nants benoemd, n.l. de heeren A. Drijver eri C. Visscher. Bij hun intrede drongen zij aan op trouw bezoek der samenkomsten en noo- digden in het bijzonder hen, die vroeger tot het Leger behoorden uit tot bijwoning'Wn de bijeenkomst op Zondag, welke onder leiding zal staan van kapitein Spiegelaar. JAARVERGADERING BESTUURDERS- BOND Dinsdagavond werd in de zaal van den heer De Groot een, jaarvergadering gehouden van de Schoonh. Bestuurdersbond. Bij de opening door den voorzitter, den heer G. van Os van den Abeelen. bleek, dat 60 le den aanwezig waren. Als punt twee van de agenda werden behandeld de ingekomen stuk ken en daarna volgden de jaarverslagen van den secretaris en penningmeester, die beide werden goedgekeurd. Verder deelde de voorzitter mede dat ter ge legenheid van het 30.jarlg bestaan der Bestuur dersbond en' het overschrijden van de 300 le den, op 13 Maart een feestavond zou worden gegeven, waarbij zal optreden het bekende „G.G. Cabaret". Tevens zal een hoofdbestuur der van het N.V.V. een propaganda-rede uit spreken. Wat betreft de 1 Mei-viering (de Dag van de Arbeid) was besloten dit feest tesamen met de plaatselijke afdeeling van de Partij van de Ar beid te vieren. Voor deze avond wist het be stuur reeds beslag te leggen op het cabaret gezelschap van „Frans Nienhuis". Hierna volgde de bestuursverkiezing, waarbij de heeren Van Os van den Abeelen, T. Kok Jr. en T. de BruiJn resp. als voorzitter, se cretaris en penningmeester werden herkozen. Bij de rondvraag stelden verschillende aan wezigen vragen die tot ieders voldoening door den voorzitter werden beantwoord Hierna sloot de voorzitter met een woord vkn dank voor de goede opkomst deze geslaagde vergadering. DE „FUHRER" VOOR HET TRIBUNAAL. De zaak tegen Dirk Johannes van der Hek, groentenhandelaar. werd naar het voor-onder zoek teruggewezen, in verband met een on derzoek naar de geestestoestand van ver dachte. Het lijstje met beschuldigingen, dat de president hem eerst voor liet lezen, was zeer lang Van der Hek zou om. blokleider van de N.S.B., opperwachtmeester bij de W.A. en brandwacht bij het Marinezeugamt zijn geweest. Verder had hij in roerende goe deren van Joden gehanddeld en vrijwillig groenten en fruit aan den bezetter geleverd. Voor hij de zaal uitgeleid werd, verklaarde hij er reuze spijt van te hebben. DENK EN ZET. Maandag werden voor de onderlinge com petitie van het le tiental de volgende par tijen gespeeld: J. J. v. d. Horst—W. v. d. Horst afgebr. P. de Jong—G. A. van Egmond afgebr. A, Mesker—M. Visser 1—1 M. Droog—N. W. Veer 2—0 Voor de 2e groep is een 6-kamp begonnen, waarboven weer een medaille wordt ver speeld. De volgende partijen zijn- daarvoor gespeeld: A. A. DriesenP. Bakker 20 H. Duël—A. van Rooljen 20 A. KrommeP. Bakker 02 A. A. DriesenH. Duël 20 LANDBOUW EN VEETEELT. VEREENVOUDIGING IN DE KIPFEN- HOUDERIJ. Op de Engelsche kippenhouderijen is men begonnen gebruik te maken van lage, uit- neembare rennen, die over het land verplaatst kunnen worden. Deze rennen zijn, met inbe grip van het nachthok, niet hooger dan 1 me ter. Zij bestaan uit een breede uitloopren en een nacht- en leghok aan de smalle zijde. De ze rennen worden iedere dag enkele meters versleept, zoodat de kippen steeds versch groen kunen afpikken. Desgewenscht kan men ook de rennen openzetten. Het groote voor deel van deze rennen is, dat zij weinig ma teriaal vereischen en gemakkelijk te verslee-" pen zijn. Het is gebleken, dat men met dit systeem verreweg het hoogste rendement van de óppervlakte grond trekt. De controle op de leg- en valnesten geschiedt door het dak op te lichfen, zoodat men, zonder zich te buk ken en zonder in de rennen te komen, de eieren kan verzamelen en de kippen kan con troleeren. Voor het gemakkelijk versieepen zijn onder de rennen een paar glijhouten aan gebracht. INGEZONDEN. ANTWOORD. Mijnheer de Redacteur. Naar aanleiding van het ingezonden artikeltje van mej. D. StoelVan Loon te Brandwijk no. 141 in uw blad van d.d .21 Februari 1947. heb ik de der nogmaals op genoemd artikel te ant woorden. Dat ik de oorzaak van de brand uit sluitend heb toegeschreven aan een rieten mat achter de kachel, wat inderdaad een vaststaand feit is. Dat deze woning 57 jaar bij de Onder linge- Brand Mij. verzekerd geweest is, Is heel goed mogelijk, doch daar de brandmaatschap- pij er niet van ln kennis was. Hoe de stook, gelegenheid in mijn woning was ingericht, bleek wel uit het feit. dat. toen de controle werd uitgeoefend volgens de gegevens, die de genoemde maatschappij, had. de rieten mat met cement bestreken moest wezen doch hiervan was geen sprake. Wat betreft het overige van dit bericht, daarop wil ik niet verder ingaan, daar ik mij tegen dergelijke fantasiên niet wensch te verdedigen, daar dit niet met mijn principe overeenkomt. Mijnheer de Redacteur, u dankend voor d» verleende plaatsruimte, teeken Jk. Hoogachtend: ADR. KOREVAAR, KERK EN SCHOOL NED. HERV. KERK. Bedankt voor Wlllige-Langerak M. Verweij te Nedcrlangbroek. GEREF. KERK. Beroepen te Lobith ds. K. Feenstra teKra- lingsclie Veer. PREDIKBEURTEN. GEREF. GEMEENTE. ALBLASSERDAM Donderdag 6 Maart vun. 10.30 uur. ds. J. Fraanje. Huwelijksbevestiging; n.m. 3 uur en 's avonds 7 uur. ds. J. Fraan je. Biddag. NIEUWERKERK a.d. IJSSEL. Donderdag 8 Maart, v.m. 9.30 uru. n.m. 2.30 uur en 's av. 7 uur. ds. H. Lichtenberg. Biddag. OUD GEREF. GEMEENTE. CAPELLE a.d. IJSSEL. Buffelstraat. Don- derdog 6 Maart, s' avonds 7.30 uur, de heer T. de Jong. CHR. GEREF. KERK. AMEIDE. Donderdag* 6 Maart, 's avonds 7 uur ds. W. Baaij van Alphen a d. Rijn. NIEUWPOORT. Donderdag 6 Maart, 's av. 7 uur. ds. Overduin. Bijbellezing. NED. GEREF. GEMEENTE. CAPELLE a.d. IJSSEL. IJsseldijk. Donder- derdag 6 Maart, 's av. 7.30 uur. ds. F. Kraayo- veld. MARKTBERICHTEN. ROTTERDAM. 4 Maart. Veemarkt. Aan voer 2127 dieren, waaronder 150 paarden, 3 veulens. 401 gebruiksvee, 530 vette koeien. 38 graskalveren, 109 biggen. 223 bokken en geiten. •59 schapen. Prijzen per stuk: Kalfkoeien f 780650475; melkkoeien f 760—650—475; varekoeien f 500— 350—275; vaarzen f 575—450—275; pinken f 425 —325—225; graskalveren f 250-^180—100; biggen f 35—30—25. De aanvoer van kalf- en melkkoeien was ieta ruimer met stillen handel; prijzen waren met moeite te handhaven. Varekoelon aanvoer klein, handel stroef, de prijzen bleven'onveran derd. Vaarzen en pinken met korten aanvoer, tragen handel, de prijzen als vorige week. Graskalveren aanvoer klein, handel slecht, de prijzen bleven stabiel. Biggen iets grooter ter markt met matigen handel en iets hoogere prij- NIEUWERKERK a.d. IJSSEL. Geboren: Pie- ter Corfielis, z. van J. Voordijk en C. D. Doorn- hein. Gerarda Maria d. van G. Jongenelen, en C. M. van Erk. - Ondertrouwd: A. Muit, 32 en O. Vis. 29 j. Overleden: S. de Wild, 37 J.. echtgenoote van A. A. van Weelde. W. C. Benard 68 j.. weduwe van J. A. Slobbe. J. Sterk 63 j-„ echtgen. van C. Mulder. De Wereldreis van Pietje Pluis en Jantje Joppe door TH ROTMAN 85. Daar het midden in de schoonmaaktijd was en dus zeer druk, besloot de behanger het er maar op te wagen. Ze kregen eerst allebei een flink maal eten en werden toen naar mevrouw Smits gestuurd, wier boven kamer nieuw behangen moest worden. „Zie jij er kans toe" zei Pietje onderweg tegen Jan. „Ik niet, en jij?" zei Jantje. Even later belden ze met pak en zak bij mevrouw Smits aan, die zelf opendeed. 86. „Komt u binnen, jongeheeren!" zei me vrouw Smits, en onze twee nieuwerwetsche „behangers" sjouwden alvast de ladder naar tinnen. Bom! Het eerste wat ze deden, was een prachtig marmeren beeld van de Maagd van Orleans omstooten, dat ln volle wapen rusting onderaan de trapleuning prijkte en de trots van mevrouw Smits uitmaakte En dat was het begin nog maar! -» 3 NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Scfioonfaevensetie Co.rant. WOENSDAG I MAART 1HT. Personeel gevraagd. Ons land roept om industrieën, om bedrijven, waarin onze snelgroeiende bevolking opgeno men kan worden. Met zijn 10 millioen inwoners peet ons land overbevolkt en men meent, dat er straks voor boeren, noch voor burgers, voldoende plaats zal zijn. En toch, terwijl deze discussie aan de gang ig. hooren we overal klagen over het tekort aan arbeidskrachten. Fabrieken kupnen geen bankwerkers krijgen, textielmachines staan stil wegens tekort aan mesjes, wasscherijen plaatsen suikerzoete ad vertenties om de jonge dames te verlokken bij hen te komen werken, kantoren bieden te gen elkander op din typistes te krijgen en de Btaet biedt zelfs aan de meisjes gratis voor stepo.typiste op te leiden. Men zou dus eerder geneigd zijn te zeggen, dat er duizenden men schen m ons land tekort zijn, dan dat er.5©ver- bevolking zou zijn. Maw. waar zijn de menschen? De provincie plaatsen richten tot de groote steden het ver. Wijt. dat zij met hun hooge loonen het perso neel wegzuigen, doch de stedelijke bedrijven Verwijten Weer aan de provincie, dat men daar met alelrlei kunstgrepen het officieele loon te hoven gaat. De arbeiders worden dan voor be. ter betaald werk aangenomen, dan waarvoor ingeschreven staan en als de rijksbemidde laars daar achter komen, volgt dan ook prompt een proces. Tpch traehten die bedrijven slechts hun personeel té behouden. In den landbouw is liet al niet beter. Men heeft be rekend. dat er sinds 1939 ruim 65.000 landar- bdders hun beroep vaarwel hebben gezegd, hd geen beteekent, dat één van iedere drie boerenarbeiders een ander beroep heeft ge recht. Vandaar dan ook dat de boeren in de drukke tijd tegen elkander opbieden om ar beiders te krijgen. Zelfs moet men reeds bij pfficieele prijsberekeningen de „zwarte loo nen" in considiratie nemen. Waar zijn die 65 000 arbeiders gebleven? Het particuliere be drijfsleven beklaagt zich er over. dat al die yijkshAreaux en andere offlcièele instellingen de arbeidsmarkt afroomen. terwijl de chef van diezelfde kaptoren met hun handen ln het haar ritten, omdat er bij particulieren meer ver diend kan worden en hun goede krachten dua piet lang blijven. In de eerste plaats i> er een tekort aan ge schoold personeel, aan menschen. die een vak verstaan. Ongeschoolden zijn er genoeg en dat Is verklaarbaar omdat in de oorlogsjaren tien duizenden jongeluj moesten onderduiken of paar Duitschland werden gêtransporteerd, ter- Wijl zij eigenlijk een vak hadden moeten lee_ yen. Andere duizenden hebben wel iets ge leerd. doch niet veel moois, n.l. hoe men met rwarte handel gemakkelijker aan de kost kan bomen. In vele gezinnen heeft dit laatste zoo veel geld Ingebracht, dat de meisjes niet meer jde noodzaak voelen in een fabriek te gaan wer- ben. Bovendien zijn de besten van hgp opge- pomen in ander werk dan zij vroeger hadden, want er is veel meer kantoorwerk tp doen dan voorheen. Voor dep oorlog kenden we geen Jdistributie. geen huisvestingsbureaux, geen tijksbureaux voor materialen, geen wederop bouw. geen prijsbeheerschlng. minder sociale Jwetten enz. Niej alleen eischqp,deze instellin gen enorm veel ambtenaren en ambtenares pen. maar ook de ondernemingen en bedrijven [moeten veel meer personeel aanstellen voor Ihun administratie.. calculaties sociale wetten, gnquêtte enz. Hierbij komen nog de vele tienduizenden 3onge mannen, die in Nederland en in Indië 'bij leger en vloot moeten dienen en die dus voor eenige jaren onttrokken zijn aan het pro ductieproces. waarin ze zoo dringend noodig Zijn. Wij komen dus arbeidskrachten voor het productieve werk tekort. De daardoor 1 aan blijvende productie moeten we fggTcrn^teeren en distribueeren waarvoor veel personeentarer_ eischt wordt. Dit personeel komen we dan weer tekort bij de opvoering van de produc tie en zoo draaien we ln een kring rond. BUURPRAiTJEft BOER EN BURGER. Doorgaans bekijkt een boer de dingen heel anders dan een burger Als de stedelipg langs eeh akker loopt en tusschen het koren de bloeiende klaprozen ziet, dan vindt hij dat iets moois, terwijl de boer het onkruid noemt. Als de burger de herik ziet bloeien dan roept .hij uit „wat een piooi veld'" Ter wijl de boer zijn best doet er van verlost te worden. En in het voorjaar ziet men burgers van de fiets stappen om een ruikertje boter bloemen te plukken. Nu hindert die andere kijk op de dingen In veel dingen heelemaal niet. De boer lacht er hoogstens eens om. Maar er zijn bok ge vallen waarin dat stedelijk inzicht heel las tig kan zijn. Eén van 'die dingen is b v. de woningbouw. Als een schilder uit de stad op het platteland komt en hij brengt bij voor keur een heel oude boerderij op het doek. «an kan dat geen kwaad doen. Maar heel anders wordt het als die menschen, die in dat huls wonen, hun huis een beetje willen laten opknappen. De stedeling en ook de bur- gelijke burgemeester vindt die kleine ruitjes in die kleine smalle ramen wel mooi, maar de boerin heeft achter die kleine ruitjes haar oogen al bedorven Het is in dat oude huis, dat de heeren zoo mooi vinden, vaak hokkerig en ongezellig. De oude menschen zijn er een beetje aan gewend geraakt, maar de kinderen weten dat het ook anders kan. Ze hebben in andere huizen meer licht ge zien en ze weten dat de kamerplanten het daar ook heel wat beter doen dan bij hen. Ze beginnen er een tijd over te praten en ten laatste krijgen ze het van vader gedaan dat hij het kleine smalle raam er uit wil gooien en een breeder raam met groote ruit in de gevel zal laten plaatsen. De timmerman wordt er bij gehaald en de kinderen (en meestal ook de vrouw) hebben pret. De kosten worden uitgerekend en va der strijkt zijn hand over het hart. Het moet dan maar gebeuren en het is trouwens ook maar een kleine verbetering Er zal in de kamer meer licht komen en licht is leven. Licht is gezond. Tot zoover gaat alles goed. Maar nu be gint de armoe. De timmerman stelt den boer voor om het geval bij den burgemeester aan te vragen. Maar nu mo-it je zoo'n burge meester (zoo zijn er temiinste) eens zien kijken. Een grooter raam in die gevel? Geen denken aan. Er kan een ander kozijn ge plaatst worden van dezelfde grootte, met weer die kleinere ruitjés, maar verder ge beurt er niets. Men zou toch dat heele mooie van die oude boerderij met zoo'n nieuwer- wetsch raam bederven. Er is immers ook nog zooiets als een schoonheids-commissie. Neen, daar gebeurt niets van De burgemeester vindt het zelf wat fijn te zitten achter zijn groote ruiten en de heeren <«|n' de schoon heids-commissie zouden het zélf ook niet graag anders willen, maar die menschen heb ben natuurlijk een nieuwerwetsche woning. Dat is toch heel wat anders. Neen. die boe- rengevels moeten liefst zoo blijven als ze zijn. En de boerin moet haar oogen maar verder bederven of een andere oril koopen en de kinderen moeten dan maar iets anders gaan zoeken als ze oud genoeg zijn. Maar het grootere raam komt er niet. En als de burgemeester in zijn luxe auto door de buurt rijdt vindt hij het toch maar echt leuk dat er hier en daar rog zooveel van» dat oude is overgebleven. De boer-.-n be wijzen toch maar telkens, met zulke p- -a- gen, dat ze heel geen smaak hebben. Daar zijn het immers ook maar boeren voor. Als je ze d'r gang liet gaan. zouden ze aan etn oude boerderij óók nog een erker bouwen JAN DE BOER. PLAATSELIJK NIEUWS. Bergambacht. Verkeerslichten. Oq initiatief van den burgemeester zijn in de Raadhuistraat en de Voorstraat bij wijze van proef verkeerslichten (rood, oranje en groen) aangebracht, welke automatisch gn electriseh werken. Het ligt in de bedoeling genoemde straten voor alle doorgaand verkeer af te slui ten behalve voor de autobussen en de rij- en voertuigen welke zich ln die straten moeten ophouden. De verkeerslichten zouden dan al leen dienen voor de autobussen en het andere bedoelde verkeer, benevens voor rijwielen. Hiertoe is overgegaan om bij de moeilijke boch ten aan de Kerksingel verkeersstremmingen of botsingen te vermijden. Een en ander is het gevolg, dat de autobushalten naar de Raad huisstraat zijn verlegd, om in de Hoofdstraat verkeersopstoppingen te ondervangen De in stallatie is een uitvinding van de gebr. D en A .van de Velde van het gem. electr bedrQf, die alles van primitief eigen materiaal hebben gemaakt, hetgeen een mooie prestatie genoemd mag worden. Berkenwodde. Feestavond Juliana. Vrijdagavond organiseerde de Oranje veree niging „Juliana" een feestavond ter herden king van de geboorte van prinses Marijke. De heer M Gautier, eere-voorzitter der vereeniging. opende de avond. Staande zong het aanwezige publiek het volkslied. Vervolgens begon men met de afwerking van het programma. De muziekvereeniging D.H T.S.G., onder leiding van den heer C. Korevaar, en de gemengde zangvereeniging „Vriendschap", onder leiding van haar di recteur, den heer J. P. Oskam te Gouda, veerden eenige muziek- en zangnummers uit. Daarna werd het romantisch» tooneelstuk „De Pastoor van Neuvillette", in drie bedrij ven, ten tooneele gebracht, afgewisseld met zang en muziek. De rollen in het stuk waren uitstekend vervuld, in het bijzonder die van den pastoor, de dochter van den maire, den maire en den Pruisische kapiteit vorf Gór- litz. De voorzitter van de oranjevereeniging. de heer L. de Vries, dankte na afloop de spelers en speelsters voor het gepresteerde en de muziek- en zangvereeniging voor hun aan deel in deze avond. Een bijzonder woord van dank richtte hij. tot den heer F. C. v. Hcrk, voor het vele werk, dat hij voor de oranje vereeniging verricht" heeft. De heer W. C. Molenaar dankte ten slotte zijn tooneelclub voor alles wat de leden persoonlijk gedaan hebben. Laten wij, zei spreker, bij elkaar blijven en ook andere tooneelstukken opvoe ren. Ondanks het slechte weer was de zaal geheel gevuld. Capelle a.d. IJssel. Ongeval. De heer W Kreuk chauffeur bij de familie Graveland aan de 's-Gravenweg kreeg bij de ontploffing van een vat benzine verwondingen aan het been en moest naar het ziekenhuis te Rotter dam vervoerd worden. Hoornaar. In de Openbare School is Vrijdag avond en Zaterdag ce film „De slag em Arn hem" gedraaid voor de leden van de Oranje vereeniging en verdere belangstellenden. De heer F. Bronkhorst. voorzitter der Oranjever eeniging. opende ue bijeenkomst met een kort woord waarbij hij er de nadruk oplegde, dat deze bijeérikomsten werden gehouden om het onderlinge contact der leden te verstevigen. Voordat de hoofdfilm werd gedraaid, vertoon de men eenige interessante voorfilms. „De slag om Arnhem" gaf de aanwezigen een juiste kijk op de zware strijd» die luchtlandingstroepen moesten voeren De burgemeester en eenige leden van de gemeenteraad woonden de avond bij. In de bijten komen de visschen naar bo ven en laten zich gemakkelijk grijpen. Niet alleen witvisch, maar zelfs paling begint naar boven te komen. Als de dooi Intreedt, zal de toevoer in de bijten nog grooter worden. Als gevolg van de gladheid had nabij de. Witte brug een aanrijding plaats tusschen een auto van L de B alhier, en Den O., uit Groot-Ammers. laatstgenoemde w%gen werd beschadigd. j —Afscheid van den heer Van A 1 p h e n. De heer P. H. van Alphen. die gedurende vier maanden optrad als waarne mend hoof der Openbare School, wegens ziek te van den heer, qhr. de Kok. heeft afscheid genomen, omdat de heer De Kok zijn ambts bezigheden weer heeft hervat. De heer De Kok sprak hem op harteltlke wijzp toe en dankte hem voor alles, wat hij ln het belang van de school had gedaan. De kinderen der hoogste klassen boen den heer Van Alphen bloemen aar. De heer Van Alphen. die twee jaar gele den' gepensioneerd Is. heeft de functie van hoofd hier 8 jaren vervuld. Nieuwerkerk a.d. IJssel Zaterdag veroor zaakte de zware sneeuwval een groote ver- keersstagnatie op de rijksweg Rotterdam— Gouda Ofschoon met enkele sneeuwschuivers getracht werd de weg sneeuwvrij te maken, ge beurde het telkens, dat een wagen ln een sneeuwberg strandde, met het gevolg, dat zich een eindelooze file auto's vormde, die het uit graven van het slachtoffer af moesten wach. ten. Met ingang van 1 Maart Is als onderwij zer^ aan de Biiz. School aan de Bermweg benoemd mej. Wijstjes. uit Gouda, voorheen ln betrekking te Bleiswijk. Met ingang van 1 October is den heer P Boer. hoofd van de Bijz. School aan de Bermweg. eervol ontslag verleend. De heer Boer js ruim 15 jaar aan de school verbonden geweest. „Nieuw Leven" Het kinderkoor van de gemengde zangvereeniging ..Nieuw Leven" heeft in hotel Honkoop een goed ge slaagde uitvoering gegeven. De zangnummer, tjes en tooneelstukjes vielen bij het talrijke publiek zeer in de smaak Het koor en de di recteur. de heer Van Herwaarden, kunnèn op een mooie avond terugzien Diefstal. Vrijdagnacht moest een chauffeur uit Veendam zijp. wagen, geladen met kolen wegens een defect, in de Zuidplas- polder achterlaten. Wegens het slechte weer kon de auto niet opgehaald worden, met als gevolg, dat een gedeelte der kolen, een dek zeil en drie wielen met banden verdwenen. Nieuw-Lekkerland. De heer L. Klootwijk is aan de rijksuniversiteit te Utrecht geslaagd voor het kerkelijk examen. Zondag zal hij in de Ned. Herv. Kerk. des voormiddags en des avonds, in de Dienst des Woords voorgaan. Het burgerlijk armbestuur heeft, in ver band met de blijde gebeurtenis in het Prinse. lijk gezin, in de afgeloopen week aan de arm lastigen een dubbele uitkeering verleend. Ouderkerk a.d. IJssel. Geslaagde uit voering. Zaterdagavond hield de Chr. Gem. Zangvereeniging „Oefening en Stichting" een uitvoering in d» Geref. Kerk. Niettegen staande zeer ongunstige weersomstandigheden, was de ruime kerk geheel bezet. De voorzit ter. de heer Joh. Baas. heette na het zingen van Psalm 98 1 en 3 de aanwezigen wel kom. waarna 'het programma vlot werd afge werkt, onder leiding van den heer W Koen, van Krimpen a d Lek. die een uitstekend di rigent bleek. Vooral het „Russisch Vesperkoor" Psalm 122, en .De Starrenhemel" waren pracht nummers en werden goed gezongen. De voor. zitter sloot na een dank- en propagandawoord de goed geslaagde avond op gebruikelijke wij ze na het zingen van Psalm 150 1 en 2 De ze uitvoering zal ■Zaterdagavond herhaald wor den In de Chr School II aan de Lageweg. Bidstond voor het gewas In het Wijkgebouw zal hedenavond om 7 uur een bidstond voor het gewas worden gehouden. Voorganger- de heer A. de Redelijkheid, gods. dienst-onderwijzer. Mannenvereenlging opge richt. Aan de Lageweg is met aanvanke lijk 13 leden een Ned Herv. Mannenvereenl ging opgericht Ook worden pogingen aange wend tot het oprichten van een vrouwenver- eeniging. Polsbroekerdam. Auto van de dijk. Wegens het slechte zicht geraakte een gela den melkauto van den heer Koolwijk Vrijdag morgen in de kromming van de Damweg van de dijk. Toen de wagen gelost was, trok een hulpauto het voertuig van het ijsdek weer op het vaste pad. Eenige bussen melk gingen verloren. ReeuwUk. IJsclub „De B ree va art". Door toedoen van een voorloopig comité heeft in de zaal van den heer Van Roon de op richting plaats gehad van de ijsclub „De Breevaart", aan de Wethouder Venteweg. Een bestuur werd gekozen, bestaande uit de hee ren J. J. Beekman, voorzitter; M. A. Smit, lt. v. d. Bas, A. de Knikker, B. Roelofs, te Reeuwijk. Smits uit Gouda en de Redelijk heid uit Waddinxveen. Reeds hebben zich 03 leden opgegeven. Benoeming. Tot onderwijzer aap de Chr. Nat. Bijz. School aan de Brug is de heer J. Fh. Voorbrood te Den Helder be noemd in de plaats van den heer J. Bouw meester, die vertrokken is naar Aiphen a.d. Rijn. Herv. Knapenvereen. „Jozef De Ned. Herv. Knapenvereeniging „Jozef" in Sluipwijk hield een jaarvergadering onder leiding van de heeren J. van Bodegraven en K Verweij, leiders der knapen. Na een Bij belbespreking werden afwisselend gedichten en onderwerpen geleverd. Na de pauze hield men een improvisatiewedstrijd in het spre ken gedurende 3 minuten over een willekeu rig onderwerp, waarbij P. van Wensveen de eerste prijs won. Ouderling A. Bitter sloot de avond. GEMEENTERADEN. ARKEL. Donderdagavond 27 Februari kwam de raad bijeen, in zijn openingswoord memoreerde de burgeweester de geboorte van Prinses Marijke. Vervolgens gaf hij een uitvoerig over zicht over hetgeen in het afgeloopen jaar tot stand was gebracht en sprak de wensch uit, dat ook 1947 door gezamenlijke inspanning veel goeds voor de gemeente mag brengen. Wegens schaarschte moesten vele dingen in 1946 geheel of gedeeltelijk nog achterwege blijven. De ma teriaalvoorziening voor de noodzakelijke her- stell'ngen wordt krachtig ter hand genomen. Ten aanz»en van de woningvordering wil spr. nadrukelijk vaststellen, dat deze bevoegdheid uitsluitend bij hem. als burgemeester .ligt. Al »s hij de raad geen enkele verantwoording verschuldigd, wil hij zekere geruchten, als zou een invloedrijk persoon uit andere gemeente zijn beslissingen inzake de vordering van de woning van den heer Van Dijk beïnvloed heb ben ten stelligste 1egenspreken4®a het gereed komen van de woning van den heer Van Dijk Jr. leek het hem gewenscht. daar hij niet re bevoegdheid bezat de heer Van Dijk te belet ten zijn eigen woning te betrekken, den heer V an Dijk te adviseeren bij zijn vader in te blij ven wonen, aangezien anders vermoedelijk een gedeelte voor derden zou kunnen worden ge vorderd. Deze oplossing heeft de heer Van Dijk niet gewild en de gevolgen hiervan zal hij nu onder oogep moeten zien. Zeer zeker ia het niet de bedoeling twee geheele gezinnen, die vreemd van elkaar zijn. bij elkaar in één woning te brengen. De behoefte aan een der gelijke vordering is gelukkig in Arkel nog'niet aanwezig. Ten aanzien van de brandweer, die het vo rige week ook al weer tegen kwade tongen te verduren had. tijdens het brandje bij slager Bovënkerk. kan hij mededeelen. dat dit een vergissing van de telefoniste te Gorinchem was die inplaats van de verbinding met politie en brandweer tot stand te brengen, direct de Go- rinchemsche brandweer alarmeerde. De plaat selijke brandweer treft dus hier geen enkele blaam van niet paraat zijn. Al met al gelooft de burgemeester, dat het de gemeente zeer goed gaat. want toen het oorlog was en het slecht ging. hield iedereen zijn mond. nu we in vrede en vrijheid leven, zoekt ieder weer iets. waarop hij zijn misnoegen kan bot vieren. Na deze uiteenzetting wórdt een begin met de agenda gemaakt. Bij de ingekomen stukken is een verzoek van de raad aan God. Staten om den gemeen tebode, die.de dienst wegens gevorderde leef tijd wil verladen, eqn jaariijksche pensioenver vangende gratificatie toe te kennen van f 300. De heer K r o s informeert naar het aantal dienstjaren. Deze blijken II te bedragen en in verband daarmee acht hij de f 300 wel wat te hoog. De Voorzitter zegt. dat onverschillig of de raad hier mee accoord gaat of niet ,de ge meentebode toch eerstdaags de dienst gaat ver laten en dan vermoedelijk voor ondersteu ning bij de gemeente zal aankloppen. Daar de gemeente Kedichem eenzelfde plan tot uitvoe ring wil brengen, zal het voor de gemeente Arkel voordeelig^r zijn hier aan mee te wer ken, dan het geheel voor eigen rekening te moeten nemen. Bovendien is deze manier voor den betrokkene coulanter en menschelijker, dan hem op ondersteuning aan te wijzen. Verschillende begrotingswijzigingen der diensten 1946 en 1947 worden vervolgens goed- Uit de Radio-programma's. Donderdag 6 Maart- HILVERSUM I. 10.00 Leger des Heils; 10.15 Morgendienst: 10.45 Koor; 11.00 Voor de zie ken; 1145 Familiebericthen; 12.03 Piano; 12 30 Vaudeville Orkest: 13.00 Nieuws; 13.15 Vaude ville Orkest; 13.50 Voor de vrouw; 14.00 Sex tet; 14 40 Voor de vrouw; 15.00 Fagot en Pia no. 15.20 Orgel: *30 Zang; 16.00 Bijbellezing; 16 45 Trio; 17.30 Orgel; 18.00 Marschen; 18.30 Strijdkrachten; 19,0 NieuwM 19.15 Orkest en Orgel; 19 25 Vaart der volkeren: 19.45 Regee. ringsvoorlichtingsdienst antwoordt: 20 00 Nieuws; 20.08 Ontspanning na inspanning; 21.30 Gramofoon; 22 00 Nieuws; 22.15 Actueel geluid; 22.30 Orgel; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Gra mofoon. HILVERSUM II. 9.50 Muziek; 10.30 Voor de vrouw;.. 10.35 Duetjes; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Muziek; 11.15 Uit de wereldpers; 11.30 Muziek: 12.00 Gramofoon; 12.30 ln het spion netje: 12.35 Septet: 13 00 Nieuws; 13.15 Metro, pole Orkest' 13.45 Piano: 14.00 Voor de vrouw; 14.20 Cello en Piano: 15.00 Voor zieken en ge zonden; 15.20 Reprises: 16 .25 U kunt het ge- looven of niet; 16.30 Spaansche muziek; 17.00 Elf steden tochten; 17.20 Welk dier deze week?; 17.30 Piano: 17.50 Rijk over Zee; 18.00 Nieuws; 18 15 Muziek en Zang; 18.45 Sport; 1905 Plano: 19 15 Indië spreekt 19.30 Volksmuztekschool; 20.00 Nieuws: 20 05 Echo van de dag; 20.15 Con cert :21.20 Hoorspel: 21 45 Confetti; 22.45 Ne derland in de wereld; 23.00 Nieuws. Vrijdag 7 Maart. HILVERSUM I. 10.00 Uit het boek der boeken; 10.15 Kamermuziek: 11.00 Voor de zieken; 11.35 Als? de zielé luistert: 11.40 Gramofoon; 1143 Familieberichten: 12 03 Gramofoon; 21.30 Mu ziekkorps der Amsterdamsche Politie 12 55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13.15 Muziekkorps der Amsterdamsche Politie; 13.50 Voor den man; 14.00 Zigeunermuziek; 14.30 Het eeuwige masker; 15.10 Gramofoon; 15.45 Voordracht ..Oh. hart voor ons gebroken": 16.00 Gramo foon; 16.30 Na schooltijd; 16.45 Gramofoon; 17 20 Piano; 17.45 Wat het buitenland leest; 18.00 Klaas van Beeck; 18.30 Strijdkrachten; 19.00 Nieuws: 19.15 Pantificaal Lof; 20.00 Nieuws 20.08 De gewone man; 20.15 Bijbelsch Oratorimum; 21.00 Luisterspel; 22 00 Nieuws- 22.20 Avondgebed: 23.35 Fantasia; 22.50 Alge meene hulpactie 3.00 Fantasia. HILVERSUM II. 10 00 Morgenwijding; 10 20 Voor de zieken; 10.45 Russische sprookjes; 11.00 Hawaiian.mviziek: 11.15 Voor de vrouw: 11.30 Vioo en Piano; 12.00 Gramofoon; 12 30 Sport; 12.35 The Skymasters; 13.00 Nieuws; 13.15 Muziek; 13 45 Gramofoox; 14.00 Kookkunst: 14 20 Russisch concert; 15.20 Gramofoon: 16 00 Attentie; 16.30 Voor de jeugd; 17.00 Orgel- 17.30 Muzikaal babbeltje; 18 00 Nieuws: 18 15 Felici taties: 18.20 The Ramblers: 18 45 Gramofoon: 19 00 Denk om de bocht: 19.15 Het Irenefonds; 19.30 Ons Vrijzinnig Pretestantsch geloof; 20 00 Nieigws; 20.05 Viool en Piano; 2Q.30 Antieke wijsheid en Christendom* 2100 Gramofoon; 2130 Buitenlandsch weekoverzicht: 2145 Sex- tet; 22.15 Jazz; 2240 Avonoverdenking; 23.00 Nieuws. gekeurd, alsmede de financieels verbeterin gen van het secretarie-personeel. De toepassing van artikel 122 der gemeente wet wordt goedgekeurd. Dit betreft het innen van bepaalde gelden door den ambtenaar ter secretarie, inplaats van den gemeente-ontvan ger. Tot lid van «het algemeen bestuur van de Drinkwaterleiding de Lingemond wordt herko zen de heer P. den Besten ,en tot plaatsver vangend lid de heer J. W. Molendijk. Als punt 9 op de agenda staat het uitbrei dingsplan der gemeente. Ook daar zijn zeer vele tongen over in beweging gebracht. De raad gaat over in gesloten zitting en de Voorzitter hoopt, dat dit voor het uit breidingsplan de laatste keer zal zijn. Bij de rondvraag brengt weth. S e r v a a s den voorzitter dank voor de woorden in de aanvang der zitting, waarbij de heeren K r o s en Molendijk zich aansluiten. De heer Molendijk inofrmeert naar de mogelijkheid om indien een der beide plaatse lijke kolenhandelaren beter bevoorraad is, een regeling te treffen, waardoor de klanten van den ander ook hun H.L. brandstof zullen krij gen. Het gaat niet goed. wanneer een dubbel heeft en de ander niets. De Vo o r z i tt er zegt een en ander te wil len nagaan en zal trachten een oplossing te vinden. De heer K r o s vraagt naar het sneeuw ruimen en zandstrooien De rijkswegen, die door onze gemeente gaan. worden goed ver. «urgd, maar de rest laat wel wat te wenschen over. De Voorzitter zegt. dat de verordening uit de bezettingstijd, waarbij iedere gemeente verplicht was alle wegen sneeuw en ijsvrij te houden vervallen is en da^ hpt onderhoud weer behoort bij de polderbesturen of heem raden. Gemeentewegen heeft de gemeenteniet. Wel is overleg gepleegd met het hoogheem- raadschap de Vijfheerenlanden voor wat be treft het begaanbaar houden van de Linge- dijk. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering. Roman schgma door W. Kerremans. 39 HOOFDSTUK VIL Het voorloopig onderzoek bracht twee onaangename dmgcu aan het licht. Aan de handschoen van Jo werd wat vet bevon den van dezelfde samenstelling als dat wat aan de revolver was gesmeerd en op het schietwapen stelde de onderzoeker vast. dat er strepen en vegen op te zien waren, die onmiskenbaar er op gebracht waren door diezelfde handschoen. Het figuur en de draad van het weefsel was er duidelijk op te herkennen. Jo en Roelants hadden natuurlijk geen gelegenheid meer ge had een woord te wisselen, maar wel hadden zij tijd gehad om te overdenken wat zij moesten verklaren omtrent de hand schoen. Beiden zagen in dat elke bepaalde verklaring gevaarlijk kon worden, omdat die in tegenspraak zou kunnen zijn met die van de een of van den anderen arrestant. Daarom namen bei den zich vast voor op de vraag over de handschoen te blijven antwck)rden geen herinnering meer te hebben aan de wijze waarop de handschoen ln de zak van Karei was gekomen. Karei wist heel goed hoe hij. na de revolver naast het lijk te hebben gelegd, zich had voorgenomen de handschoen dadelijk aan Jo terug te geven, maar hij had het vergeten en het was zijn schuld dat zij nu beiden door die nalatigheid in moeilijkheden waren gekomen. Zonder die handschoen zou er geen re^en zijn ge. weest om hem in arrest te houden en hij had kunnen werken aan de vrijlating van Yonca. Nu kon hij haar niet eens ver dedigen en zou zij de hulp moeten Inroepen van een advocaat.' die haar geheel vreemd was. Yonca was in haar cel apatisch en gelaten. Zij had de vrees voor langdurige gevangenisstraf overwonnen. Zij had een vrien delijke, goedige bewaakster, Bets, die haar niet als gevaarlijke gevangene bewaakte, maar die haar poogde te troosten en moed in te spreken. „Maakt u maar niks geen zorg, mevrouw." zei ze. ,,'t zal best meevallen. Ik heb er wel kijk op gekregen op zulk soort van ctingen. Ze kunnen u niets anders opleggen dan as dat u ge handeld heb in wettige zelfverdediging, zooals ze dat noemen. Die vent van u wilde u aanvallen en u wilde hem met dat stuk hout op zijn fikken slaan. Nou, dat die slag zoo ongelukkig aan kwam is toch zeker uw schuld niet, zou ik zeggen. En dan weet ik nog niet eens of het wel zoo'n groot ongeluk is dat u hem zoo goed geraakt hebt. Wat ik er van hoor, sou ik zeggen: op geruimd staat netjes". Jo knikte alleen maar en glimlachte dankbaar voor de goade bedoelingen van de bewaakster. Het begon haar meer en meer onverschillig te worden wat er verder met haar zou gebeuren. Haar leven was toch gebroken en kon zich niet meer herstel len. Als die Yonca er, niet was geweest, dan zou het anders zijn geweest. Karei kon haar redden, dat wist en gevoelde ze met iets (fat op verrukking geleken zou hebben als de mogelijkheid van de vervulling niet was weggenomen, doordat hij haar die naam had genoemd. Hij had zich dadelijk hersteld en- gedaan of hij zich alleen maar vergiste, maar het was duidelijk dat er een vrouw was aan wie hij had zitten denken. Hij was verbaasd en wat verschrikt geweest, maar er was toch ook blijdschap ge weest toen hij uitriep Yonca. Karei, de eenige mensch in de, geheele wereld, die haar h^ leven nog tot iets moois en goeds zou kunnen maken, die deze verschrikking kon wegnemen en die haar zou kunnen bescher men als zij uit de gevangenis kwam en door ieder gemeden zou worden. Dan zou hij al gehuwd zijn met die Yonca en wat moest zij dan beginnen? Hier in de gevangenis was zij het veiligst en een veroordeeling zou haar niet afschrikken* neen, het zou de beste oplossing zijn. De instructie duurde langer dan Roelants had gedacht, maar als hij bij het onderzoek aandrong op bespoediging, er op wij zend dat alles toch duidelijk was en niets ontken^ werd, kreeg hij ten antwoord, dat men nog steeds niets wist omtrent de handschoen en het zich daarop bevindend vet. Zoolang de ver dachten bleven weigeren daarover te zeggen wat zij wisten kon de openbare behandeling niet beginnen. Eincrelijk toch, na ruim twee maanden in arrest te hebben gezeten, kwam de zaak voor. Toen Jo de rechtszaal werd binnengebracht en zij uit de we kenlange eenzaamheid plotseling in een groote zaal met een dichte menigte menschen kwam, schoot haar maar een enkele gedachte door het hoofd: „Zou Yonca daar nu ook bij zijn? Op haar dringend verzoek waren geen familieleden en vrien den aanwezig. Zij was mager en bleek geworden en er ging een gemompel van deernis op toen men haar zag. Het op sensatie beluste pu bliek kende nu het geheele drama en wist hoe die Jonge, mooie vrouw geleden had en welke voorstellen haar man had gedaan. Er was geen moord, geen doodslag, maar alleen zware mishan deling den dood tengevolge gehad hebbende, ten laste gelegd. Een tamelijk lange reeks getuigen werd gehoord. De hospita van Roelants, die*verklaarde dat verdachte op de middag voor de vreeselijke nacht, bij Roelants op bezoek was geweest en dat zij een lang onderhoud hadden gehad. De getuige had oók ge hoord dat er 's nachts was gebeld en dat meneer iemand had binnengelateq, maar zij wist niet wie het was en ook niet hoe lang de bezoeker was gebleven. „Hoe laat was dat?" vroeg de president. I Wordt vervolgd)

Schoonhovensche Courant | 1947 | | pagina 2