Van Rondom LIEFDE DER ZIELEN 4 NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Sehoonhoventrhf Cnrui VRIJDAG 7 MAART 1MT. BUUKPRA1TJEH UITKIJKEN. Er is een speekwoord dat luidt: ,,Wie een ander niet vertrouwt deugt zelf niet". Wij zouden dit ook kunnen omkeeren. Boeren.die eerlijk en te vertrouwen zijn. geven dat ver- troyweft ook heel graag aan een ander En dat doen ze dikwijls veel te gauw. Er komen bij zoo'n boer een paar heeren van de één of andere verzekering of spaarkas. De heeren kunnen uitstekend praten, want die dat niet kan wordt er niet op uitgestuurd. Ze halen den boer over om op een gezegeld papier even zijn naam te plaatsen en zijn zij het heele on derhoud de vriendelijkheid zelf. Maar hoe vaak is het niet gebeurd, dat de fcoer achteraf spijt kreeg van het vertrouwen, dat hij in de heeren gesteld had. Het is wal voorgekomen, dat een boer een som gelds be taalde om zich weer vrij te koopen. Want toen de heeren weg waren heeft hij cp de achterkant van het afschrift, dat hij had, een paar artikelen van de statuten gelezen en toen heeft hij itaoeilijkheden ontdekt Maar nu had hij eenmaal geteekend en hij zat er aan vast soms voor vele jaren. Een troost is het hem dan soms nog als hij na een week of wat bemerkt, dat hij de eenige niet is. die wat spoedig geteekend heeft. De heeren hadden im mers de heele buurt bewerkt. Nu behoeft dit alles geen oplichterij e zijn het is alleen maar iets ,dat de boer zich mooier voorgesteld heeft dan het achteraf bezien was. Er zijn door de heeren soms dingen verzwegen of slechts ter loops genoemd, die toch zeer belangerijk, wa ren. Hetzelfde is ook gebeurd bij de oprichting van enkele vereenigingen of coöperaties De menschen werd het grpote voordeel ervan in een gloedvolle rede voorgesteld en ze werden dezelfde morgen of dezelfde avond nog overge haald om te teekenen. Ze konden immers ook weer bedanken wanneer ze dat maar wilden. Dat zou hen weinig of niets kosten. Misschien dat ze mee moesten betalen aaft een mogelijk tekort in een boekjaar maar dat tekort zou er wel niet zijn .omdat de coöperatie met den dag groeide. En het nadeel zou immers nooit opwe gen tegen het voordeel. Wat zij deden was trouwens tot heil van heel de boerenstand. Zij waren nu zooveel als de pioniers. Menig boer was echter eenige tijd na de op richting van zooiets of na de aansluiting aan zulk een coöperatie, lang niet zoo geestdriftig meer als bij de aansluiting. De voordeelen vie len niet mee ja bleken soms nadeelen te zijn. Bedanken kon hij óók moeilijk meer, want men had in de statuten gezet, dat er ulttreegeld zou worden geheven De boer begint te klagen hij krijgt spilt en hij breekt door zijn praten zijn coöperatie nog af ook. Niet-ledden hebben er schijt van en de speculatieve zaken niet min der .De boer beschouwt zich als een paling, die in een fuik geloopen is., Hij zoekt tever geefs een gaatje om er weer uit te kruinen. Qc wil eerlijkheidshalve ook zeggen, dat het heel anders kan gaan. De coöperatie kan bloeien, ze kan winst maken en werken niet alleen tot volle tevredenheid van de leden, maar ook tot welzijn van de boeren in den omtrek. Maar ik wil alleen maar waarschoen om nooit te lichtvaardig ergens voor te teeke nen Eerst wanneer men statuten en huishou delijk reglement goed gelezen heeft, is men verantwoord. Als men in het begin niet uit kijkt en te go,edgeloovig is. kan men later veel zelfverwijt hebben. En dat is nooit prettig. JAtf DE BOER. BUITENLAND. DENE"N AAN DEN GROND. Als er één land door den vrede teleur gesteld Is, dan is het Denemarken. Het was nagenoeg onbeschadigd en onvera^akt uit den oorlog gekomen, had met de Duitschers geen onvoordeelige zaken ge daan en rekende erop, dat na den oor log de vraag naar landbouwproducten zeer groot zou zijn. Maar hoe geheel anders is het uitge vallen! Engeland kon voordeeliger koo pen in Canada, Australië en Nieuw-Zee- lantf; Duitschland was verslagen, ver woest en uitgeput en kon daardoor in 't geheel niets van de Denen betrekken. Het gevolg is dan ook geweest, dat de magere jaren vopr Denemarken eerst na den oor log zijn begonnen. Het boterrantsoen is er thans lager dan het tijdens den oorlog is geweest en zelfs melk is schaprsch in dit land van melkovervloed, omdat zooveel mogelijk zuivel voor export bestemd moet worden. Hoe snel Denemarken achteruit is gégaan, blijkt wel uit het feit, dat het land op het eind van 1945 nog een vorde ring op het buitenland had van 200 mil- lioen Kronen, doch een jaar later reeds een schuld aan het buitenland van 500 millioen. In één jaar was dus 700 millioen Kronen Ingeteerd. Door een drastische be perking van het binnenlandsch gebruik hoopt men in 1947 vroor 1900 millioen Kro nen te kunnen uitvoeren, terwijl er voor 2300 millioen moet worden ingevoerd. Het nog 'overblijvende tekort van 400 millioen zal gedeeltelijk gedekt worden door inkom sten uit de scheepsvaart, e.d. maar er zal toch mog ln het buitenland geleend moe ten worden, wat echter niet vlot gaat. Alle niet strikt noodzakelijke producten Zijn dan ook van de invoerlijst geschrapt. Geen zuidvruchten meer, alleen een kleine hoeveelheid citroenen; wijn, modeartike len, zijden stoffen, dassen en andere luxe komen het land in het geheel niet in. De handel met Zweden ls reeds zoo moeilijk, dat een dagelijksch artikel als lucifers die uit Zweden moeten komen, bijna niet te krijgen is. Zwitserland klaagt erover, dat het geen textiel van de fijnere soorten aan de Denen kan verkoopen en van horloges alleen de goedkoope uitvoeringen. Deze gespannen toestand dwingt Denemarken thans zijn eigen landbouwproducten te ruilen tegen Dultsche kolen. Doch dit heeft weer tengevolge gehad, dat de En. gelschen wat toeschietelijker zijn gewor den, omdatgpij vreezen. dat de Deensch- Duitsche handel de Deensch-Engelsche zou kunnen verdringen. Daarom hebben de Engelschen er nu ln toegestemd voor de Deensche producten betere prijzen te betalen op voorwaarde, dat de Denen daarvoor in de plaats Engelsche goederen zullen invoeren. En de moraal uit het verhaal ls. dat de economische moeilijkheden die uit de in ternationale verarming van na den oorlog voortvloeien npgvmoeilijker te overwinnen zijn 'dan de regelrechte verwoesting. PLASTIC VEROVERT DE WERELD In Chicago zal van 6 tot 10 Mei a s. een groote plastic-tentoonstelling worden gehou den Daar zal men kunnen zien in welk e$n tempo deze nieuwe grondstof voor de indus trie de wereld veroverd heeft. Er zijn thans reeds 32 of meer verschillende plastic-soor ten. die ieder weer speciale eigenschappen hebben In Chicago zal men toepassingen kun. nen zien. die varieeren van vliegtuigen en auto's tot zalfdoosjes eé sigarettenaénstekers. Een van de belangrijkste gebruiksmogelijkhe den is wellicht de plastic-buis met plastts. kranen, tfie voor alle mogelijke doeleinden kun nen worden gebruikt. Straks krijgen we wel licht plastic voor waterleidingen, voor gas buizen voor isolatie van electrische aanleg, voor centrale verwarming enz Plastic concur reert niet alleen tegen ijzer, koper. lood. tin. zink en andere metalen, maar ook tegen rub ber leer glas en papier In ons eigen land zien we de eerste verschijningen in den vorm van regenjassen, damestasschen ceintuurs gespen, horloge-bandjes, bekleedingsstof voor wagenkappen e.d. Het publiek aarzelt nog. want al vindt het dit materiaa lwel mooi. men is er nog niet van overtuigd: dat het sterk is. Heeft plastic eenmaal zijn duurzaamheid bewe zen dan zal zijn opmarsch niet meer te stui ten zijn Tot slot nog een aardig puntje: wist u dgt de lens van de bekende» ..knijpkatten" van plastic wordt gemaakt Zoo heeft de plas- tic reeds uw pad verlicht eer u van het be staan van die stof afwist. PLAATSELIJK NIEUWS. Alblasserdam. Gecombineerde jaar vergadering. In jaarvergadering kwa men bijeen de m.v. „Het Mosterdzaadje" en de k v. .Rehoboth" in de zaal van den heer J. van Krimpen. Voor de pauze berustte de leiding bij de leidster der m.v., mej A. de Ridder, Behal ve de verslagen onderwerpen en voordrach ten, was er een goed geslaagd tableau Uit een verslag van het meisjeskamp bleek, dat zij vorig jaar een geslaagde en verdien de vacantie hadden genoten. Na de pauze presideerde de leider van de k.v., de heer J. Bakker, de vergadering. Een der punten van de agenda was een verslag van de roeitocht van vorig jaar. wat soms danig de lachlust opwekte. Bij een wedstrijd, waarvoor 10 personen uit óo zaal telkens moesten raden, hetgeen op het podium werd voorgesteld, bleken 8 perso nen goed geraden te hebben. Ds R. de Vries sprak een passend slotwoord. Alblasserdam. De vereenlging leesbiblio theek .Neem en Lees", uitgaande van de .Ge- ref. Gemeentpn Oud Geref. Gemeente en de afd. der Stnatk Geref Partij zal 15 Maart haar bibliotheek openstellen Deze bibliotheek ls gevesitgd bij Jac VerweiJ. Oost-Kinderdijk 49, waarden vrij groot aantal hoeken aanwe zig is. Reeuwijk Intrede Ned Herv. pre dikant. Zondag 20 April zal candidast A Baars te Gorinchem. des namiddags, zijn intrede doen in de Nfed. Herv. Gemeente te Sluipwijk waar hij werd beroepen. De be vestiging in het ambt zal geschieden door ds Vreugdenhil te Gorinchem. Inenting Dinsdag 18 Maart, n.m 2 Uur. zal ten raadhuize gelegenheid bestaan tot kostelooze inenting en herinenting. Trouw boekjes medebrengen. Tevens zal gelegenheid bestaan tot Inschrijving van nieuwe leerlin gen per 1 April voor'de Openbare Lagere Scholen. Jaarvergadering „Samue 1". Gezr.menlijk met de Herv knapenvereenjging Daniël" hield de Herv. jongelingsvereeniglntr JScmuel" haar 21e ja—vergadering in de Ned. Herv Kerk te Reeuwijk.Dorp. die ds H Goedhart opende. Op keurige wijze werd het proeramma. bestaande uit onderwerpen en ge dichten. afgewerkt. Door middel van afgeva*- digden gaven zusterverenigingen uit de om trek blijk van hun belangstelling. Ui t v o e r i n g. De plaatselijke muziek vereniging „Crescendo" geeft 11 en 12 Maart haar eerste uitvoering in de zaal van den heer A. van der Starre met medewerking van een amusementsgezelschap uit Boskoop Aan de in woners de taak, te toonen dat zij het bezit van een plaatselijk muziekkorps op prijs stellen. Streefkerk. Men schrijft ons: „Het Streef- kerksche Niwin Comité" is een" actie begon nen voor onze soldaten in Indië onder het mot to: „Oké, Streefkerk leeft nee. met de jon gens over zee". De burgemeester heeft het voorzitterschap op zich genomen en wordt ter zijde gestaan door de comitéleden J. Bakker. W. C. Rooy, W. Breet, L den Butter, C. Che valier, A. Jongeneel, J. Pakvis. Woensdag a s. zullen twee filmvoorstellin gen worden gehouden voor personen van 16 Jaar en ouder, n.l. de legervoorllchtingsfilm „Strijders voor orde en veiligheid", de mari nefilm „H.M. Heemskerk", „Een dag uit het leven van een soldaat te Batavia" en bijfilms. Zaterdag wordt een Niwin-collecte geftouden. De opbrengst van de film-voorstellingen en van de collecte zal een bijdrage vormen in de aanschaffingskosten van een cantine-wagen die de Alblasserwaard aan onze troepen in Indië zal aanbieden. Willige-Langerak. De muziekvereeniglng „Crescendo" uit Lopikerkapel geeft 11 Maart een uitvoering in de Openbare School, onder leiding van haar directeur, den heer Van Ros- sum. uit Vreeswijk. KERK EN SCHOOL. NED .HERV. KERK. Beroepen te Gameren ds. P. J. Dorsman te Schelluinen. die bedankte voor Wezep. Beroepen te Oud -Beyerland L. Vroeginde- wey te Waddinxveen. Bedankt voor Papendrecht ds. H. Bout t» DelfshavenRotterdam. Montfoort. Het afscheid van ds. D. van der Eht Braat, wegens vertrek naar Elburg, dat bepaald was op 23 Maart, is door omstandig heden tot nadere aankondiging uitgesteld. GEREF. KERKEN. AFSCHEID DS. DE VRIES. Alblasserdam. Zondag nam ds. R. de Vries in de avonddienst afscheid als predikant Aar Geref. Kerk wegens vertrek naar Kampen. Fr was voor deze gelegenheid groote belang stelling o.a. waren aanwezig afgevaardigden van de cIbbsIs Dordrecht, van de Geref Ker ken Nieuw-Lekkerland, H. I. Ambacht, Mole naarsgraaf en Papendrecht. Voorts waren te genwoordig de burgemeester en weth. Vogel. Ds. De Vries bediende voor de laatste maal het Woord naar aanleiding avn Collessensen I vers 23 en sprak over Paulus vermaning: „In dien gij maar gefundeerd :ijt". ten eerste de voorwerpelijjce kant van deze fundeering en ten tweede de onderwerpelijke kant van deze furdeering. Spr besloot met de vèrmaning: ..V7eest altijfl standvastig .onbeweeglijk, altijd overvloedig in het werk der liffde. God zege- ne u en de God des Vredes zij met u allen". Daarna volgden toespraken tot de gemeen te.. kerkeraad. catechisanten, jeugdverenigin gen. zendings. en evangelisatie commissie fi_ nancieele commissie, de organisten en de kos teres Ds. Van der Loo 6prak namens de classis Dordrecht, ds. Van Heijst en ds. Vos namens de kerken van Nieuw-Lekkerland en H. I. Ambacht. Ouderling De Waal sprak namens de kerkeraad en gemeente Tenslotte werd den scheidenden leeraar toe gezongen Psalm 121 vers 4 en 2. Zeer velen maakten van de gelegenheid ge bruik om persoonlijk afscheid te nemen van ds en mevr. De Vries. INGEZONDEN. VOLWASSENEN EN JEUGD. Geachte Redactie, Met groote belangstelling las ik het hoofd artikel deze week in de Schoonhovensche Courant over Kinderen als censors. Waar ik in mijn kwaliteit als jeugdherbergvader reeds meer dan 12 jaar met deze kinderen (14 tot 22 jaar te maken heb, moet ik het jammer vin- l den dat u alvorens tot het schrijven van uw Aartikel over te gaan, niet even stil heeft ge staan bij wat de Ned. Jeugdgemeenschap is en wil. en wat de z.g. Butling kampen willen. Dat wij als ouderen het zoo uitstekend we ten en met ons zelf getroffen hebben, wil er bij mij niet in. Er is een spreekwoord dat zegt „Kinderen en gekken spreken de waarheid". En al vindt u de verschillende doelstellin gen niet zoo belangrijk, toch zullen we daar op in moeten gaan om het verband beter te begrijpen. De Ned. Jeugdgemeenschap wil dan zijn een samengaan van alle georganiseerde jeugdver- eenigingen. (Padvinderij, Arbeider Jeugd Cen trale, Katholiek Jeugdwerk. Geref. Ned. Herv. Jeugdwerk, de Vrijz. Chr. Jeugd Centrale, de Ned. Jeugdherberg Centrale) kortom zij wil zj.n de Ned. jeugd. In gezamenlijk overleg wil zij uiting geven aan die waarden die voot allen gelijk zijn. Zoo kan het vraagstuk volkszang, volksdans, lee- kenspel, verkennerswerk, vacantiebesteding op hooger plan gebracht worden en tot betere uitvoering komen, zonder daarbij de eigen be ginselen geweld aan te doen. Als symbool van die verbondenheid is daar dan de oranje cir kel om de diverse vereenigings-insignes. Op grond van deze volgens u misschien wat aan matigende houding wil de N.J.G. leiding geven ook wat betreft de vrije tijd besteding van de Ned. jeugd. Daarbij is in de eerste plaats een schreeu wend gebrek aan goede jeugdleiders en jeugd leidsters. Verder is in de groote stad groot ge brek aan goede vergaderruimte. Verder komt daarbij de grondige vernieling door de bezet ter van meer dan de helft van onze goede jeugdvacantieverblijven van voor de oorlog. Van de 70 jeugdherbergen voor de oorlog wa ren in 1946 nog rtiaar 25 primitief in het ge bruik en vóór 1947 wordt dat misschien 40. De jeugdbewegingen verloren practisch al hun kampbezit. Ook dit moet van de grond af aan opgebouwd worden. Daarnaast is nu de verplichte vacantie-re- geling van een weck gekomen van alle jeug dige werkers en misschien wordt dit 14 dagen. Waar gjoet deze jeugd heen, die voor een groot deel toch werkers zijn aan de Neder- landsche opbouw? Die een week voor zich zeir te besteden krijgen, zooals wij dat noo t gekend hebben. Van de werkfabriek naar de vermi akfabriek, zooals we het Butllngkamp rustig kunnen noemenl Wat is n 1. een Bufling- kamp. Een-Butlingkarop is eigenlijk een ijoort Lunapark voor een heele week of langer waar je alleen maar behoeft te betalen eh je alles kant en klaar voorgezet krijgt, van alles wat je maar kunt verzinnen. Of beter verzinnen behoef je niets. Butling heeft alles al verzon nen. Je geest en verstand kan Je gerust thuis laten, want die heb j« er niet bij noodlg. Kortom een geestdoodende vermakelijkheid aan de loopende band gedur«nde een week of langer. Zet daar naast een jongen en een meisje dat vrij wil zijn in zijn week vacantie, die er uit wil trekken, die zelf ontdekken wil, wel ke waarden er verborgen liggen in de vrije natuur, in ons volk, in andere streken dan de eigene omgeving, die mee wil werken aan de opbouw van de eigen vergader- en ontspan ningsruimte. Geeft die jeugd, die thans nog aarzelend over de scheidingsmuren van voor de oorlog heenkijkt naar andere, het mate riaal in handen en zij zuilen bouwen dat de stukken er af vliegen. Vraag het aan de tien tallen. neen honderdtallen jeugdigen van voor de oorlog, die nu gezeten mannen zijn, maar die in hun jeugd het geluk hebben gekend lid t«> zijn geweest van een jeugdbeweging, waar dubbeltje bij dubbeltje gespaard om een weekend of een vacantietQcht te maken, die hebben meegewerkt in werkkampen waar, óf het tentenkamp öf het vaste huis gebouwd werd. Ons land kent er tientallen voorbeel den van. En nu zal er voor 3*/a millioen iets uit de grond gestampt worden, waar je alleen maar in hebt onder te dompelen en waar je even onfrisch uit te voorgbhijn komt als je er In ging. Dat is de kern waar het N. J. G. tegen protesteert. Deze industrie die louter alleen rekent met het winstmotief wordt door haar veroordeeld. Dit beste deel van onze Ned. jeugd, dat nog denkt en vooruitziet ln deze tijd, ziet hier verloren gaan, wat pas verwor ven is, de vrijheid. Vrijheid die geen ongebon denheid beteekent, maar vrijheid die inder daad bevrijdt van sleur en gewoonte. Nu zult u mij tegenwerpen goed maar laat ze zich niet bemoeien hoe wij ouderen onze vrije tijd willen besteden. Ook dit is een kern punt. Wanneer de Butlingkampen er komen (en dat zullen ze zeker, gezien de kapitaal krachtige lichamen die zich hiervoor interes- seeren) zullen ze niet zoo zeer zuigkracht uit oefenen op ons ouderen maar op de ongeor ganiseerde Jeugd. Ook de georganiseerde jeugd in het N. J. G. zal veelal inmuun zijn voor deze zuigkracht. En hier ligt volgens mij de grond van het protest van het N. J. G. Zij vraagt hulp aan ons ouderen om te beletten dat het ongeorganiseerde deel slachtoffer wordt van die grootmachten, die alleen maar exploiteeren uit winstmotieven en zoo ooodig vernielend optreden om vooral dien winst veilig te stellen. Dè jeugd censureert hier niet maar vraagt hulp, dringende hulp van ons, die het voor het zeggen hebben te beletten dat dit nu gebeurt. En misschien sleept ze daarbij motieven naar voren, die op het eerste gezicht werken op ons ouderen als een roode lap op een stier, we kunnen ons er met een veroordeeling van de jeugd die hier onze hulp vraagt niet af maken, maar zullen allea in het werk moeten stellen om waar we aan de eene zijde de jeugd de vrijheid (de gebonden vrijheid) dan geven om te genieten en kracht op te doen, haar aan de andere kant te beschermen tegen hen die haar belagen. Met hoogachting, H. P. DULLEMEIJER, Arkel. We hebben niet gezegd, dat de ouderen het zoo uitstekend welen en we erkennen zonder voorbehoud dat de ouderen in veel te kort schieten: De heer Dullemeijer zal echter be zwaarlijk kunnen concludeeren dat de jeugd het beter weet dan de volwassenen. Het aan gehaalde spieekwoord is niet juist geciteerd. Het luidt: Beschonkenen en gekken spreken de waarheid. Van kinderen is niet bekend dat zij altijd de waarheid zeggen De geachte inzender geeft dan een beschrij ving van de Butlinkampen. die overeenkomt met hetgeen wij daarover schreven. Als de Jeugdgemeenschap bezwaar heeft tegeh die kampen, is zij vrij die te mijden, maar daar aan de eisch te koppelen om al het voor zul ke kampen bestemde materiaal af te staan aan de Jeugdgemeenschap lijkt ons wel wat onbil lijk tegenover de volwassenen en bevoorrech ting van de Gemeenschap. De meening dat de Jeugdgemeenschap niet censureerde, maar allen hulp vroeg is ln strijd met de feiten. Het ons gezonden artikel bevat uitsluitend scherpe critiek. Red. PREDIKBEURTEN. Zondag 9 Maart 1947. NED. HERV KERK. AMEIDE v.m. 10 uur Leesdienst; avonds 6 uur ds. de Bruin, van Lexmond, Bevestiging ouderling. AMMERSTOL v.m. 10 uur ds. Hugenholtz. - Herv. Gerl. Evangelisatie Gebouw, v m. 10 uur en 's avonds 6.30 uur de heer De Groot. Maandag 10 Maart 's avonds 7 uur, de heer T. de Jong. van Kralingsche Veer. ARKEL geen Dienst BENSCHOP v.m. 9.30 uur en 's avonds 6 uur ds. Abbringh. BERKENWOUDE en ACHTERBROEK vun. 10 uur ds. Priester. BLESKENSGRAAF v.m. 9.30 uur vermoede, lijk ds. Tukker of anders Leeskerk; s avonds 6.30 uur ds. Tukker. BRANDWIJK v.m 9.30 uur nog niet bekend; 's avonds 6.30 uur ds. Kwant, van Sliedrecht. CAPELLE a.d. 1JSSEL v.m. 10 uur en 's av. 4.30 uur ds. Flnik. Herv. Geref. Evangelisa tie. Boezemstraat v.m. 10 uur en n.m. 4 uur de heer Terlouw. van Giesendam. GIESSENDAM v.m. 9 uur, v.m. 1045 uur en 's avonds 6 uur ds. Stelwagen. G1ESSEN-NIEUWKERK v.m. 9.30 uur en 's avonds 6.30 uur ds. Breure GIESSEN-OUDEKERK v.m. 10 uur en 's »v. 6.30 uur ds Poort. ÜOUDERAK v.m. 9.30 uur ds. Van den Heu vel. vpn Schoonhoven. Doopsbediening. 'a av. 6.30 uur ds. Van den Heuvel. Collecte restau ratiefonds. GOUDRIAAN v.m. 9.30 uur ds. Anker; 's av. 6.30 uur de heer De Wit. van Groot.Ammers. GROOT-AMMERS v.m. 9.30 uur en avondi 6 uur ds. Damsté. HAASTRECHT v.m 10 uur ds De Voogd van der Straaten. Ned. Herv. Geref. Evangelisatie v.m. 10 uur evangelist De Wit. van Groot-Am- mers; 's avonds 6.30 uur evangelist De Pater. HARDINXVELD v.m. 9 30 yjjr en 's avonds 6 uur ds. Kraaij. HEI- en BOE1COP v.m. 9.30 uur Leesdienst; 'a avonds 6 uur ds. Fruit, van Everdingen. HOOG-BLOKLAND v.m. 10 uur ds. Pelle. boer. HOORNAAR v.m. 0.30 uur candidaat Baars, van Gorinchem; 's avonds 6.30 uur ds. Van der Linden. JAARSVELD v.m. 9 30 uur ds. Postma; 's av. nog niet bekend. KINDERDIJK v.m. 10 uur en *s avonds 6 uur de heer Mouw. g.-o. te Gouderak. KRIMPEN a.d. IJSSEL v.m. 10 uur ds. Buis kool; 's avonds 6 uur ds. Batenburg, van Al blasserdam. LANGERAK v.m. 9.30 uur en avonds 0 uur ds. Haverkamp. LEKKERKERK v.m. 10 uur ds. Van Dijk. - Herv. Evangelisatie v.m. 10 uur en 's avqpds 6 uur Leesdienst. LEERBROEK vm. 9 30 uur ds. Wijnmalen. LOPIK v.m. 9 30 uur ds. Do Vries, Doopsbe diening; 's avonds 6 uur ds. De Vries. MOLENAARSGRAAF v.m. 9 30 uur Lees. dienst; 's avonds 6 30 uur ds. Van Dorssen, van Nieuw-Lekkerland. NIEUWERKERK a.d. IJSSEL v.m 9.30 uur ds. Vollewelder, Doopsbediening, n.m. 3.30 uur ds. Volleweider. NIEUWLAND vm 10 uur ds Laurense. NIEUW-LEKKERLAND v.m. 10 uur en 's av. 6 uur candidaat Klootwijk. N1EUWPOORT v.m. 10 uur en 's avonds 6 uur ds. Van Malensteijn. NÓORDELOOS v.m. 9.30 uur en avonds 6.30 uur ds. Eijsinga. OTTOLAND v.m. 9^0 uur ds. Vreugdenhil. van Gorinchem; 's avonds 6 30 uur ds Anker. OUDERKERK a s. IJSSEL v.m. 930 uur ds. Ewoldt. van Ridderkerk; 's avonds 6.30 uur ds. Buiskoo.l van Krimpen a.d. IJssel. - Wijkge- bouw: v.m. 9.30 uur en 's avonds 6.30 uur de heer De Redelijkheid, g.-o. Evangelisatie. Zaal Harmonie (Dorp) Dinsdag 11 Maart, 's av. 7 uur ds H Visser Mz„ van Rotterdam Zuid. PAPENDRECHT v.m. 10 uur ds. Sirag van Alblasserdam; 's avonds 6 uur de heer Asmus. REEUWIJK vm. 9.30 uur en n.m. 3 uur ds. Goedhart. POLSBROEK en VLIST v.m. 9.30 uur ds. Timmer, Doopsbediening; s' avonds 6.30 uur ds Timmer. SCHËLLUINEN v.m 9.30 uur en 's avonds 7 uur ds. Dorsman - Maandag 10 Maart, 's av. 7 uur. ds. P. Zandt, van Delft. SCHOONHOVEN v.m. 10 uur en 's avonds 6 uur ds. Willemsen, van Zuilichem. - Min derheidsgroep. Zaal Muilwijk. v.m. 10.30 -uür ds. Veldhuizen van Groningen. SLIEDRECHT v.m. 9 45 uur ds. Kwant; 's av. 6 uur ds Van den Akker. SLUIPWIJK v.m. 10 uru ds. Korevaar. van Gouda. Doopsbediening; 's avonds 6-30 uur ds. Goedhart, van Reeuwijk. STOLWIJK v.m 10 uur ds Van Ewijck - Ned. Herv. Evangelisatie v.m 9.30 uur en *a av. 6.30 uur de heer Vroegindeweij WILLIGE-LANGERAK v.m. 10 uur en 's av. 6 uur de heer Stolk. g..o. te Bergambacht. R.-K. KERK. CAPELLE a.d. IJSSEL Kapel Krulsverhef. fing. Nijverheidstraat, v.m. 8 uur en v.m. 10 uur H. Mis. SLIEDRECHT v.m. 8 uur H Mis. REM GEREF GEMEENTE. SCHOONHOVEN v.m. 10.30 uur da. Luyt. van Breda. Collecte Orgelfonds. VRIJZ. HERVORMDEN. ALBLASSERDAM v m 10.30 uur ds Slaager. SLIEDRECHT 's avonds 6 uru ds. Mulder. GEREF. KERKEN. BENSCHOP v.m. 9.30 uur en 's avonds 6 uu* ds Esselink. van Doorn. BRANDWIJK v.m. 9.30 uur.en n.m. 2 uur ds. Rulman, predikant met verlof uit Ned.-Indië. CAPELLE a.d .IJSSEL IJsselmondsche Laan. v m. 10 uur ds. Feenstra, 's avonds 5 uur ds. Feenstra Biduur voor het Gewas. - Gymnastiek lokaal Bermweg. vjn. 10 uur en nzn. 4 uur ds Elshout. GIESSENDAM v.m. 9 30 uur en 's av. 6 uu* ds De Graaf. HAASTRECHT v.m. 10 uur en avonds 6.3* uur ds. Visser. HARDINXVELD v.m. 9.30 uur en 'a avond» 6 uur ds. Jonker, van Voorburg. KINDERDIJK n.m. 3 uur ds. Van Heijst. LEKKERKERK v.m. 10 uru en 's avonds 4 uur ds. Jonkers, van Delft. NIEUWERKERK a d. IJSSEL m. 9.30 uur e» 's avonds 6 uur ds. Bouman. van Muiden. NIEUW-LEKKERLAND v.m. 10 uur en av, 6 uur ds. Van Heijst. NOORDELOOS vun. 9.30 uur en 's avonds uur ds. Schut. OTTOLAND v.m 030 uur sn 's avonds 6.3t uur ds Kok, em.-pred. te Voorburg. OUDERKERK a.d. IJSSEL v.m. 930 uur e« 's avonds 6 uur ds. Vogel. PAPENDRECHT vm 10 uur en n.m. 2.30 uur ds Vos van H. I. Ambacht PF.URSUM v.m. 10 uur en avonds 6 uu* ds Van Bekkum. REEUWIJK v.m. 10 uur en 's avonds 5 uu* ds Warmenhoven. SCHOONHOVEN en WILLIGF-LANGERAK v.m. 10 uur en 's avonds 6 uur ds. De Ruljter. SLIEDRECHT v.m. 9.30 uur en 't avonds 4 uur ds. Vai» Tol. GF.RKF. KERKEN (Art. II). KINDERDIJK v.m .10 uuV en 's avonds 5 uur ds. Van Kamp. LANGERAK v.m 9 30 uur en n.m. 2 uur da, Heij. Afscheidspredicatle. PAPENDRECHT v m 1645 uur ds. Reijonga, van Dordrecht; n.m. 4 uur Leesdienst. SLIEDRECHT v.m. 8.30 uur en n.m. 3 uu* ds Overeem. NED GEREF. GEMEENTE. CAPELLE a.d. IJSSEL. IJsseldijk. v.m. 10 uu* en njn. 4 uur ds. Kraayeveld. GEREF GEMEENTE. NIEUWERKERK a.d IJSSEL v.m. 9.30 uur** n.m. 3.30 uur de heer Heerschap. GIESSENDAM vjn. 10 uur en avpnds uur Leesdienst. VRIJE GEREF. GEMEENTE. GIESSENDAM v.m. 10 uur en 's avemds f uur Leesdienst. GEREF. GEMEENTE H.V. SLIEDRECHT v.m. 10 uur en *s avonds 6 uu* ds. Overduin. OUD GEREF. GEMEENTE. CAPELLE a.d. IJSSEL. Bermweglaan. vm. 14 uur en 's avonds 5.30 uur ds. Vlot. - Bermi weg 362. v.m 10 uur en n.m. 4 uur ds. Van Dijk. - Bu/felstroat. v.m. 10 uur en avond» 5 uur de heer De Jong. GIESSENDAM v.m 10 uur en avonds 4 uur ds. Van der Poel. PAPENDRECHT v.m. 10 ury en 's avond» 6 uur de heer Kolijn. SLIEDRECHT v.m. 10 uur en 's avonds 8 uu* de heer Bijkerk. CHR. GEREF KERK. NIEUWPOORT v.m. 9.30 uur an 'e avond* 6 uur ds. Overduijn. NOORDELOOS vjn. 9.30 uur en 's avonds 4 uur ds. Jongeleen. PAPENDRECHT v.m. 10 uur en 's avonds 4 uur ds. Van der Knijff. SLIEDRECHT v.m. 9.30 uur en 's avonds 4 uru ds. du Marchie van Voorthuizen. LEGER DES HEILS. SCHOONHOVEN. Zaterdag- la avonds 7 uu* Bidstond; 's av. 7.30 uur Straatzang. - Zondag v.m. 10 uur Heiliglngsdienst; avonds 7 yu» Veriossingsdienst. SLIEDRECHT gewone Diensten. De Wereldreis van Pietje Pluis en Jantje Joppe door G. TH. ROTMAH Want toen ze bovenaan de eerste trap waren, ging de ladder met veel geraas dwars door het trapvenster. dat zich daar bevond, ze stond stokstijf onderaan de trap en kon van ontzetting geen kik geven. Maar buiten, vlak achter het gebroken raam, klonk een aller akeligst hulpgeroep, terwijl de ladder op een vervaarlijke manier op en neer bewoog. 88. Wat was er geneurd? Mevrouw Smit» had ter gelegenheid van de scnoonmaak ook den glazenwasscher gehuurd en deze was net san het glas-ln-loodraaih bezig. Hij had een stomp gekregen van de behangersladder, toen deze door het raam'heen kwam waardoor hij z'n evenwicht verloor en z'n eigen ladder om viel. Jammerend klemde de arme man zich nu aan de ladder van Jantje en Pietje vast..— HIÜtlWBB.AIl VOO» gulp- HOLLA WD mi rTKÜCHT e.„™, VRIJDAG 7 MAART 1M7. door JAN KIJKUIT. We hebben een logee gehad en nog wel een gan ons geheel onbekende. Onze buurvrouw, die een paar honderd me ter van ons verwijderd woont, kwam deze week en deed haar verhaal. Er was een ken nis bij haar uit Bergambacht, een zekere juf frouw Hooibijter. „Je zult er wel kennen Bet", voegde ze er bij. maar tante schudde naden kend het hoofd. Neen, ze kende geen -juffrouw Hooibijter. „Nou dan, vervolgde onze buurvrouw ge troost. da s dan ook goed". Ze is een particu liere kennis van m'n man en van d'r eigen heet ze de Bok. Dat komp dan goed uit met d'r pians naam, merkte Teun op. De buurvrouw knikte afwezig en ging voort met uiteen te zetten dat jutfrguw Hooibijter de Bok op bezoek was geweest en niet terug kon. omdat er geen bussen meer naar Berg ambacht konden rijden vanwege de sneeuw -Het trof zoo casueel, zei ze, dat ze al een zus ter op' logies had en nu de Hooibijtende Bok geen nachtverblijf kon geven en of Bet nu zoo vriendelijk wilde zijn haar voor een nacht een bed en zoo te verschaffen. De altijd bereidvaardige tante stemde dade lijk toe en juffrouw "Hooibijter verscheen Ze was nogal omvangrijk en de stoel, waarop zij ging zitten, protesteerde met luid gekreun. Tante zei dat ze haar maar een eenvoudig kamertje kon geven en voegde er bij: „Er Is een ruit gebroken en we kunnen er geen glas voor krijgen. Teun heeft het gat met papier dichtgeplakt, maar ik kan niet zeggen dat 't erg netjea la gebeurd. We kunnen er verder niks aan doen. Geen glas weet Je." „Geen glas, bliea Juffr. Hooibijter, maar dan mot je heengaan en gaan eens naar Per- kouw, daar kan je glas krijgen „In Perkouw, vroeg tante verbaasd en we keken allemaal vreemd op, hebben ze daar glai te koop?" „Of 't nou echt te koop is, dat week ik niet, lichtte onze gast ln. maar er Is daar glas zat. Mijn man die most laatst daar op het secre tarie aijn en hij zeit dat daar glas genoeg staat om een heel dorp te helpen." „Waar komt dat vandaan", informeerde Ik. Hooibijter keek me een tijdje onderzoekend aan of Ik er betrouwbaar genoeg uit zag en antwoordde: „Dat is glas van Schoppen troef." „RUiien troef", verbeterde Jod. „Odfc goed. Dat is toen opgehaald in de tijd Jat ze voor de kapotte dorpen glas collecteer den „Staat dat daar nog altijd.„ vroeg ik? „Ja, mijn man seit wel drie of vier stapels staan er naast mekaar tegen de muur «n nou mot Je weten dat er bij ons in Bergambacht nog haast geen ruitje te krijgen was voor de verkeerslichten." Zij had dat laatste vd^ord met zekere item verheffing en op trotsche toon uitgesproken en we vroegen alle drie verwonderd: „Verkeerslichten? Hebben jullie ln Berg ambacht verkeerslichten noodfg? Ze knikte zoo lang en zoo krachtdadig met haar hoofd dat ik me bezorgd begon te'rtia- ken of haar halswervels dat geweld konden doorstaan. „Ja, zei ze, wij hebben verkeerslichten en Ik denk dat er gauw menschen van buiten naar .zullen komen kijken." „Maar juffrouw, vroeg tante, is 't daar zoo'n druk verkeer bij jullie op 't dorp?" „Zal ik je zeggen, hernam de logee en ging er wat gemakkelijker bij zitten. De autobus sen naar Gouda, die komen van Schoonhoven en die komen zoo gezeid samen in Bergam bacht. De eene die komt van Schoonhoven en de andere die komt van Gouda. Nou stongen die bussen altijd in dè Hoofdstraat en dan re den ze door de Burgemeester Uilkensstraat verder. Maar 't was eigenlijk in de Hoofdstraat te smal voor twee bussen en toen is de bur gemeester heengegaan en heeft er wat op ver zonnen. Die bussen, heb ie gezeid. die motten niet meer door de Burg, Uilkensstraat maar door de Raadhuisstraat, de Kerkslngel. en de voorstraat rijden. Best. dat zou kunnen. Maar dr was een maar. Als nou zoo'n bus uit Gouda, zal ik maar zeggen, c'at hoekte van de Kerksingel om komt, dan is 't daar zoo smal dat als er net ook een bus uit Schbonhoven aan komt rijden, die twee vast en zeker tegen mekaar zouden opbotsen en daarom moest er een verkeerslicht zijn, dat de chauffeurs van de bussen kunnen zien of er van den anderen kant een bus op komst is." „Een ingewikkeld werk. meende Jod." „Net wat je zegt. riep juffr. Hooibijter. met Jubel in haar stem. net wat je zegt!" En weet Je waar vandaan we die ingewikkeldheid ge kregen hebben? Ze «eek de kring rond, zeker van haar over winning. „Uit Den Haag", raadde ik. „Niet uit Den Haag en niet utt Amsterdam, maar dat hebben we zelf in Bergambacht in mekaar gezet. De burgemeester zei tegen het electrisch bedrijf: Maken jullie me eens zoo'n lichtje, en toen zijn de gebroeders Van de velde aan 't werk gegaan en hebben 't ge maakt." 8 „Hoe kunnen ze dat. vroeg ik verbaasd want daar behooren toch allerlei instrumen ten en mechaniekje» en zoo bij." „Ja. zei ze plechtig, een heele hoop en dat hebben die twee mannen allemaal gemaakt met d'r eigen handen van blscuitbllkken en wieletjes van klokken en ijzerdraadjes en weet ik wat meer. maar ze hebben t voor mekaar gekregen en. als er nu een bus aan komt van welke kant ook. dan. floep, gaat er zoo maar uit z'n eigen, zonder dat er iemand bij staat om een knoppie om te draaien, eén licht aan en dan ziet die chauffeur dat ie effe mot wachten. Dat kunnen ze bij ons in Berg ambacht. voegde zij er fier bij, alsof zij zelf het verkeerslicht had gem&akt. „Maar dan is er toch altijd maar een van die chauffeurs, die dat lichie kan zien, merk te Teun slim op." ..Neen man. doceerde de gast. want er zijn twee van die lange palen en aan iedere paal hangt een lantaarn". De bus van Gouda ziet t en de bus van Schoonhoven ziet 't. Nee reken maar dat het in orde is Wat ze bij ons maken dat ls altijd in cide „Altijd in orde. herhaalde Teun bedacht zaam. Bet. we mosten ook maar daar gaan wonen, want hier bij ons kunnen we dat niet zeggen." Met de Koninklijke Landmacht naar Indië No. 14. Té Velde. 25 Januari 1947. Dinsdagavond was het weer feest Om zoo wat kwart voor tien komt de luitenant de cantine binnen met de kaartentasch onder de armpeleton verzamelen, was de order. Op de Tcamer werd de order uit gegeven. Om 10 uur zou een sectie op patrouille gaan langs een weg in het achterterrein, om 24 uur mpest die terug ziin en om 2 uur ging een anOëre sec tie dezelfde opdracht uitvoeren. De inlichting was: er bestaat de mogelijkheid dat verkeer de elementen zullen trachten over de weg van D. naar B. door te dringen om dan hier ?n daar brandjea te stichten. Onmogelijk is zoo iets niet, want die buurt 's eenzaam en ver laten en er staan genoeg leege huizen om in brand te steken. Ik zou dan met de patrouille van twee uur mee gaan. Om half twee wer den wij geroepen Wat eten en drinken, wa pens en munitie pakken en toen kwam de luitenant zeggen dat we eruit moesten. Wij kregen onze plaatsen aangewezeh en daar gingen wij. Voor mij lag na een kleine eindje loopen .de of liever onze spoorbrug, 't Was een typisch gezicht,, onder de brug staan groo te schijnwerpers die het terrein er omheen verlichten en de lui op de brug in het donker laten. Voor mij was een groot verlicht vlak me( daar midden in een donkere sector, die een donkere bundel recht naar boven gaf. Over de brug liepen wij verder, het eerste stuk was niet veel te verwachten. Voor mij hoorde ik den luitenant zachtjes mopperen op de verkenners, want die liepen als gekken. Toen moesten wij halt houden. De luitenant ging vooraan vertellen, hoe hij er over dacht. Gelukkig werd het toen beter. Af en toe hiel den wij een poosje halt om te luisteren. De weg was hier en dakr bar slecht, 't Leek wel wat op het pad van een bouwboer in de bie- tentijd. en dan te bedenken dat dit één van de mooie autowegen is geweest, waar Java zoo rijk aan was. Ineens werd zonder bevel halt gehouden. En rechtsch van ons hoorden we geplas als of iemand in de sawah zat; Ik hoorde den luitenant tegen den man naast hem fluisteren: ik denk dat het Bruno Is. (Bruno ls èen klein hondje dat alle patrouil le'# meeloopt). De man naast den luitenant betwijfelde het; ineens flitste de scherpe bun del van een toortslantaarn over de sawah en in de zoekende bundel wordt Bruno gevan gen. Na nog een paar keer halt te hebben ge houden maakten wij rechtsomkeert en op de zelfde manier gingen wij terug Om goed kwart over vier lag ik weer onaer mijn klam boe. Om kwart over achten stond ik mij te wasschen toen in ons voorterrein een hevig vuren van Brenns, geweren en het schieten van mortieren te hooren was. Zou het peleton van A. contact hebben? 1 Leek er veel op, maar er was geen radioverbinding Dus ai- wachten. Kwart over elf kwamen er twee zwaar bemodderde en hijgende mannen met de mededeeling van hun commandant d>,t er een gewonde was. HU was gewond door een schot in de zijde. Per telefoon werd de zie kenwagen aangevraagd, binnen het .cwart:er strnd al te wachten bU de brug -n tien minuten later lag het slachtoffer van «-anbe- grip en extremistische ophitserU tn de wa gen Onze luitenant ging mede naar het zie kenhuis. Tegen het avondeten kwam hij te rug Hij werd bestormd met vragen; veel wist hU niet. maar het leek niet zoo bar best 's Avonds werd per telefoon nog eens gevraagd en toen vernamen we dat er goede hooo was De volgende dag werd onze cantine feestelijk geopend Er was hard aan gewerkt om haar op de vastgestelde Ujd klaar te heb ben. 's Middags mochten de liefhebbers inde stad hun vriendinnetje gaan halen. Voor de medewerkers aan de bouw was een feestelU- ke rijsttafel. Vrijdagmorgen kwam een luidsprekerwagen van de legervoorlichtingsdienst. Deze wagen heeft een zoo sterke installatie, dat het ge luid op vUf kilometer afstand te hooren moet zijn In het kamp werd een proef gegeven De taal waarin dit werd voorgedragen was Soendaneosch en werd gesproken door een Soendaneesche bestuursambtenaar Daarna gingen wij als beveiliging een eindje mee het voorterrein in en in twee verschillende rich tingen werd toen het woord gevoerd. De twee de keer hadden wij republikeinsche troepen onder ons gehoor. Met do kUker konden wij ze zien staan, ze stonden boven op hun stel lingen. Toen viel het motortje van het toestël uit en direct kwam van de andere kant ge schreeuw „Bohong". Er werd nog meer ge roepen. maar dat konden wij niet verstaan. J "ePen ook dat wU bang waren voor hun kogels. Door hun geschreeuw verrieden zij aardig hun opstelling en hun sterkte. De luitenant was zeer blij dat hij dit op mooie manier te weten was gekomen. De volgende dag weer wat nieuws. Door de veie regens van de laatste dagen waren de rivieren zoodanig gestegen dat een groot deel van het kamp onder water stond. Onze barak ken stonden nog net met de vloer uit het wa ter. Als je er op liep kwam het water door oe vloernaden. Ik heb overwogen om maar als aan het veer in Schoonhoven een bord te zetten met „Val" en ..Was" dan weten wil wanneer verschillende deelen van het kamp onbereikbaar worden. KLOKKENDIEF. PLAATSELIJK NIEUWS. ZONDAGSDIENST ARTSEN KRIM- PENERWAARD. Van Zaterdagmiddag 2 uur tot Maandag ochtend 8 uur zijn aanwezig de artaen: Joh. Bouman, Gouderak, Tel. K-1827-312; J. g' Antvelink. Schoonhoven. Tel. K-1823-432; J. K. Hoogenboezem, Lekkerkerk, Tel. K-1805-303 en A. Blom, Krimpen a.d. IJssel, Telefoon K-1895-358. Haastrecht. Ondewater. Polsbroek. Dok- tersdienst 8 en 9 Maart, Dr. Bonga, Haastrecht Telefoon 303. Bergambacht en Schoonhoven. Zondags dienst dierenartsen 8 en 9 Maart de heer J M. Scheijgrond te Schoonhoven, Tel. 379. Alblaeaerdam. Jaarvergadering Be- styurdersbond. In het zaaltje van de S V K. kwam de Bestuurdfefsbond onder leidin* A weraen pogmgen geaaan rot opnrn- van den voorzitter den hoer r Smit hii«n i„ .t'ngu^a° Kleuterschool die echter in af zijn op de Centrale Hengstenkeuringen te Utrecht in het Stamboek werd opgenomen. De inspecteur van het V.L.N voor het Groninger type heeft een zeer gunstig oordeel over deze hengst uitgesproken. Benschop. Cursus. In café Lieverse werd een cursus gegeven voor de leden van de R.K. Boermnenbond in het tafeldekken en dienen, *foor mej. Zwarts uit Arnhem. De le den warén in groote getale opgekomen en de cursus viel zeer ir. de smaak De voorzitst r mej. Zwanenburg, dankte mej Zwarts aan het slot van de cursus voor de leerzame les. Hoornaar Gevonden een zil' eren armband. Inlichtingen K Advokaat, A 290. Kinderdijk. Jubileum Zaterdag 1 Maart was het 25 jaar geleden, dat de heer A. J Prins—Visser, thans directeur bij de N V. F Kloos en Zonen te Kinderdijk als montage, leider in dienst trad Door omstandigheden is deze dag ln alle eenvoud herdacht Het geza menlijke personeeL bood den jubilaris behalvs bloemen, twee fauteuils aan. Voor deze attentie heeft de heer PrinsVisser het geheele per soneel zijn dank betuigd. Moordrecht. Volksonderwijs. Deaf- deeling Moordrecht van Volksonderwijs gaf in de groote zaal van het ..Posthuis" een propa- ganda-avond. Spreker was de heer Masten broek. uit Waddinxveen. over het onderwerp De strijd om het kind". Deze boeiende en duidelijke rede volgde de volle zaal. Na de pauze voerde de afdeeling tooneel de klucht ..Een huis vol herrie" op. Kostelijk typeerden sommige spelers de diverse personen. Zonder de anderen iets tekort te doen, mogen toch wel genoemd worden de vertolkers van Arra. bella, Noah Doe en Jac. Gay. Het talrijke pu bliek heeft met de verwikkelingen, die som tijds ware lachorkanen opwekten meegeleefd Mej. C W Exalto is met Ingang van 1 Maart benoemd tot kantoorhoudster der P T T alhier. Zij volgt zoodoende haar vtfder. den heer J H Exalto .op. die wegens het berei ken van de pensioengerechtigde leeftijd zijn functie neerlegde De brandmeesters hielden een controle on de brandbijten waarbij bleek, dat bij %eel boerderijen hieraan'-niets gedaan was. Nalatl- gen worden in verband hiermede herinnerd aan de verplichting een brandbijt van 1 x 1 M. te maken. Nieuw-Lekkerland. Uitgaande van de oud- gereformeerde gemeente zal Donderdag 13 Maart des avonds om 7.30 uur in de christe lijke school te Kinderdijk optreden ds. P. J. Dorsman, Ned. Herv. predikant te Schellui nen, voor het houden van een tijdrede. Ds. H. van Heyst zal 4 Mei des voormid dags om 10 uur te Zwartemter (Dr.) In zijn dienstwerk worden bevestigd door ds. Hoek- sema te Oosterwolde (Fr.). Des namiddags zal da. v. H zijn intrede houden. In verband m*t de aanhoudende vorst zijn de vacanties op de scholen verlengd. Ouderkerk a d. IJssel. Het Chr. onder- wij» in 1946 Maandagavond kwam de vereenlging tot stichting en instandhouding van Scholen niet den Bijbel ln School I in jaarver, gadering bijeen De voorzitter .de heer G. de Rek Jz., open de op gebruikelijke wijze en heette alle aan wezige leden welkom. Hij herdacht den on- vergetelijken voorzitter, den heer C. J. Hoo- gendyk, die in 1946 overleed, en deed enkele grepen uit de geschiedenis van de scholen nu drie in het afgeloopen jaar. De heer C Evegroen bracht als secretaris daarop zijn Jaarverslag uit, waaraan het vol gende kan worden ontleend- De Kleuterschool op het dorp werd geopend en heeft een groeiend le-rllngen.eantal. Ook in Wijk A werden pogingen gedaan tot oprich- van den voorzitter, den heer L. Smit. bijeen in jaarvergadering. Na een inleiding over vakver- eenigingswerk en mededeeiingen werden de verslagen van secretaris en penningmeester on der dankzegging goedgekeurd. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat de Moderne Bestuurdersbcnd nog steeds groeiende is en op 31 December 1946 1069 le den telde. In dit jaar ls tot stand gekomen een Raad van Overleg, waarin voor de modernen zitting hebben de heeren L. Smit en Jac Huis man. en P. A. van Leeuwen en J. Broere voor de Chr. Bestuurdersbond. Ook in de gevormde commissie voor het Consumentencredlet bestaat samenwerking Te Alblasserdam hebben zitting de heeren C Maat en A. Vogel. wachting eener nadere regeling van dit onder wijs bij op handen zijnde onderwijsvernieu. wing, nog niet werd geopend. School I had gemiddeld 234 leerlingen. Het onderwijs had geregeld voortgang. School II had gemiddeld 198 leerlingen. Het onderwijs verliep normaal, terwijl in het per soneel geen verandering kwam. Het 40-jarjg bestaan van School II werd op waardige wijze herdacht. 19 April zal School I 60 jaar bestaan. Blijkens verslag van den penningmeester den heer J. de Jong Cz bedroegen de Inkom sten der belde lagere scholen f 86 067.97; de uitgaven f 82 385.98. zoodat er een batig saldo was van f 3681,99. Wat betreft het N V.V -T.B.C. fonds bleek Namens de commissie van controle rappor- 14 iw —„i.t n... k.i teerde de heer C. Graveland. dat alle beschei den in orde waren bevonden, waarop de pen ningmeester werd gedécharcheerd voor zijn ge. houden beheer De Kleuterschool had aan In komsten f 3115.50. aan uitgaven f 4881 82 zoo. dat in die kas een tekort was van f 1766.32. Hierin was echter het bewoonbaar maken van de lokaliteiten en de aanschaffing van het meubilair beerepen. welke uitgaven men dit jsar niet heeft Als bestuursleden werden herkozen de hee ren M Holdermans. P Hooa»rwaard en C. Hnoffendiik J Mz.. terwiil in de vacature van den heer C J Hoovendiik ziin zoon. den heer C Hoogendijk O.Jz. werd gekozen Over de uitslag van deze laatste verkiezing snraken dat een lid ondersteuning geniet Door het be. danken als voorzitter van den heer L Smit weiden als candidaat gesteld de heeren Jac Hulsman en J Lagendijk die echter beiden be dankten zoodat in de eerstvolgende vergade ring dit opnieuw aan de orde komt Het bestuur is thans als volgt: de heeren L Smit. voorzitter; J Kros. secretaris; I. C. Noordegraaf, penningmeester; J. Hiusman A. Vogel. P de Kreij en J. Lagendijk, leden Na de rondvraag sloot de voorzitter de ver. gadering. Arkel. De gebr. de Jong kochten te Gronin gen een 6-jarige zwarte witvoet hengst van het Groninger type. die na voorgeleid te zoowel de voorzitter als de secretaris hun blijdschap uit. De heer W A Brouwer, hoofd van School sloot de druk bezochte vergadering Beno erad De heer E Ooms. on derwijzer aan de Chr. School II aan Je Lage- weg is ingaande 1 Juni in gelijke betrekking benoemd aan een Chr. school te Soestdijk. Polsbroekerdam Dinsdag 4 Maart hield men nog ijswedstrijden. Voor het ^iigsteken met likkers bestond veel belangstel.Ing. Er waren 48 deelnemers. De uitslag is: le prijs de twee 14-jarigen H Oskam en H. Verdouw; 2e prijs J. de Jong, Lopik; 3e prijs M. Overbeek en echtgen., Lopik; 4e prijs J de Jong en J. de Gier, Lopik. 5e prijs Jon. Clever en C. Sluis, Polsbroek; 6e prijs J. Kuil en H Tuithof, Lo pik. ReeuwUk. Auto-ongeluk. Doordat d« weg tengevolge van de zware sneeuwval niet meer te onderscheiden was geraakte de be stuurder van een vrachtauto van Gebr Gort. huis uit Zaandam die op de Nieuwdorperweg reed. het spoor bijster, zoodat de auto. beladen met vaten siroop, to, een gewicht van 4V$ ton. van de wegberm afgleed en op het ijs ln de sloot terceht kwam Hoewel het Us zeer dik is zakte de auto er doorheen Met een kraan wagen van de firma v. d Weijden uit Nieu- werkerk a.d IJssel werd de auto op het dro ge gebracht Naar enkele vaten siroop, die on der het ijs waren geschoten, wordt nog ge zocht. Bij de berging ontstond eenlg opont. houd^. C C.D ambtenaren bemoeiden zich met het 4P*val om de lading te onderzoeken. Feestavond Voor een volle zaal gaf de buurtvereeniglng „Ons Genoegen" aan de Wethouder Venteweg in de zaal van mpvr. Lagerweij een feestavond Na opening door den voorzitter, den heer M Davidson, voerde een tooneelgezelschap een non-ston-revue „Van al- les.wat" uit onder leiding van den voorzitter. Vlot on keurig werkte men het programma af! In de pauze voltrde de gebruikelijke verloting om mooie prijzen. LANDBOUW EN VEETEELT. Minister Mansholt's Landbouwplan. Bij twee gelegenheden heeft de minister van landbouw zijn plannen ten aanzien van het boerenbedrijf uiteengezet: de eerste maal voor de Friesche Maatschappij van Landbouw en de tweede maal op een congres van zijn par tij te Utrecht. Hij gaf nog slechts een beknopt overzicht van zijn inzichten en kondigde aan, dat irt de loop van het jaar een uitgewerkt plan gepubliceerd zal worden. Het hoofdmo tief van den minister is, dat binnen afzienba- zen tijd gerekend moet worden met een zeer groot aanbod van landbouwproducten op de wereldmarkt. Niet alleen nemen de Ameri- kaanache oogsten toe. vooral door verbetering van de landbouwmethoden en door snelle stij ging van het kunstmestgebruik, maar boven dien beginnen de Amerikaansche landen meer en meer over te gaan tot intensiveering van het landbouwbedrijf, d w.z. dat zij ook op de wereldmarkt zullen komen met vleesch, zui velproducten en eieren. Het gevolg daarvan zal onvermijdelijk zijn, dat het voor ons land nog moeilijker wordt zijn landbouwoverschot in het buitenland tê plaatsen. Wanneer het nu zoo was, dat in ons eigen land alle kleinbedrijf opgeruimd kon worden, dan ware het wellicht niet zoo moeilijk met dat buitenlandsche aanbod te concurreeren, doch de Nederlandsche boerderijen zijn voor meer dan tweederde kleine bedrijven en wij moeten er rekening mee houden, dat dit aan tal zeker niet zal afnemen. Er moet dus met alle kracht naar gestreefd worden, dat het Kleinbedrijf en onze veehouderij zulke lage productiekosten krijgen, dat zij hun producten toch kwijt kunnen. Als gunstig verschijnsel mag hierbij in aanmerking worden genomen, dat de stedelijke bevolking nog steeds groeit. Hoe onaangenaam het voor de boeren op zich zelf is, dat zij naar verhouding een steeds kleiner deel van het volk uitmaken, men mag niet uit het oog verliezen, dat door deze zelfde ontwikkeling onze binnenlandsche markt re gelmatig grooter wordt. Wanneer 40 pet. van onze bevolking in den landbouw werkt, kun nen de boeren hun producten slechts verkoo pen aaft de andere 60 pCt., zoodat het aantal koopers slecht# anderhalf maal zoo groot is als het aantal producenten. Daalt het percen- la?® „va" de landbouwende bevolking echter tot 20 PCt., zooals in ons land ongeveer het geval is, dan staan er reeds tegenover iedere boer vier koopers. Het binnenlandsche afzet gebied is daardoor dus ruim 2>/t maal zoo groot geworden. Niettemin houden wij ook dan nog een groot deel van onze landbouw productie over. doordat onze boeren hun vak zoo goed verstaan en dus uit hun bedrijf halen wat er uit te halen is. Naarmate het bedrijf zich meer herstelt van d» oorlogsschade zal dit overschot toenemen. Eveneens zal de produc tie grooter worden, doordat men met het oog op de groote bevolkingsdichtheid van ons plat teland voortdurend bezig is de bedrijven in tensiever te maken. Nu willen wij ons land- S°rH°r8f,h0t Braag uitvoeren- wij kun- nen dat alleen, wanneer Wij onze producten tegen ongeveer dezelfde prijs kunnen aanbie den als andere landen. Daartoe is het noodig, Roman schema door W Kerremans. 4°. „Ik heb op mijn klokje gekeken en gezien dat 't effe 1 uur was". „Hebt u verdachte wel meer bij uw kamerbewoner gezien?*' „Neen edelachtbare, bij mijn weten is ze nooit bij hem op bezoek geweest". leitjes vertelde op nederige toon dat hij op die avond met Uilenburgh een bespreking had gehad en dat Uilenburgh nogal veel had gedronken. „Waarover ging de bespreking?" „Meneer Uilenburgh had nogal wat schuld en nu wilde hij dat ik die alle zou overnemen, zoodat hij maar met één credi teur zou te doen krijgen". „Dat voorstel is zeker van u uitgegaan?'* •»Neen meneer de president", loog de zaakwaarnemer, die wist dat aooden niet spreken. „Hij heeft er op aangedrongen". „Welk belang |6u hij daarbij gehad hebben?" tfHij begreep wel, dat ik het hem niet zoo lastig zou maken als die anderen". „Hebt u bepaalde condities gesteld?" Ja. natuurlijk over afbetaling en rente en zoo". „Wat is: en zoo?" „Och. alles wat bij zoo'n transactie te pas komt''. „Hebt u ook gesproken over de verdachte?" „Neen meneer de president", riep hij vol deugdzaamhek „Mevrouw Uilenburgh had daarmee niets te maken e zij wa altijd nogal erg uit de hoogte tegen mij. hoewel „Daar wordt u niet naar gevraagd. U hebt uitsluitend te antwoorden op mijn vragen. Hebt u dan zinspelingen gemaakt over verdachte?" „Neen meneer do president". Geen der andere rechters had den getuige vragen tf stellen maar wel Jo's verdediger. Deze vroeg aan leitjes: „Wat zeide de verslagene toen hij u uitliet?" „De gewone groeten en zoo". „Wat is en zoo?" lk ,herlnner precies wat MJ zei. Ik heb er eigentijk uiet op gelet". „Dan zal ik uw slechte herinnering te hulp komen. De ver slagene zei tot u: Komt in orde hoor. We verstaan mekaar en ik zal dat varkentje wel wasschen. Herinnert u zich dat?" „Het kan wel zijn dat meneer Uilenburgh zooiets heeft ge zegd, maar lk kan onder eede dat niet met stelligheid verkla ren De eigenaar van de garage deelde mede. dat hij die nacht omstreeks half twee was opgebeld door meneer Roelants, die hem vroeg direct met een auto te komen. De chauffeur gaf zijn verklaringen omtrent het uur van voorrijden, maar kon niet zeggen of zijn passagiers zich fn op gewonden staat hadden bevonden. De inspecteur van politie trachtte te doen uitkomen hoe verdienstelijk hij het onderzoek had geleid en hoe hy de ïandschoen in dc zak van den medeplichtige had gezien. „U hebt hier niet te spreken over een medeplichtige", ver- ood de president streng. „Daar weet u niets van". De dokter deed een mededeeling die nogal opzien baarde. .,De verslagene". zei hij, „had een ongewoon dunne schedel )e sla« dIe hem werd toegebracht behoefde niet zeer krachtig te zijn om een breuk te veroorzaken. Het was een ongelukkig toeval geweest, dat de klap met het hout juist op die plaats was aangekomen. Op een ander punt zou de verwonding ver moedelijk minder noodlottig zijn geweest". Een deskundige in vingerafdrukken gaf een uiteenzetting van zijn onderzoek. Op.de stoelleuning, waarmede de slag was toe gebracht, had hij uitsluitend afdrukken van verdachtes vingers gevonden en op de revolver alleen die van de verslagene. Een tweede deskundige, die het scheikundig onderzoek had verricht, verklaarde dat het vet op de revolver en dat op de handschoen buiten eenige twijfel van dezelfde substantie wa ren en dat de indrukken en vegen op het wapen zeker waren van dezelfde handschoen. De verdediger vroeg of de vetsoort een speciaal merk was en of dat veel gebruikt werd. „Het is het vet dat de militairen bezigen voor het insmeren van hun wapenen, maar of het ook voor andere doeleinden wordt gebruikt, weet ik niet". «Het is dus heel goed mogelijk dat hetzelfde vet is gebezigd om bijvoorbeeld het slot van een deur of deelen van een naai machine of van een fiets of schaatsen in te smeren?" „Zeer zeker". „Dank u", zei de verdediger voldaan en maakte een aantee- kening. Als laatste voor de verdachte werd Roelants verhoord. Rustig vertelde hij waarover mevrouw Uilenburgh die mid dag hem was komen spreken. De president zei: „De rechtbank heeft de brief, die verdachte u had geschre. ven. Daaruit blijkt dat u haar al lang kentje. Hoe was de ver houding tusschen verdachte en u?" „Er heeft tusschen ons nooit eenige verhouding bestaan in de zin als u vermoedelijk bedoelt. Ik heb met verdachte kep- nis gemaakt tijdens mijn verblijf in Breda, ik ben daarna ver schillende malen bij haar aan huis geweest, altijd in de ge bruikelijke vorm van een visite aan haar moeder en andere huisgenooten. Ik heb verdachte nooit alleen ontmoet, nooit me* haar gewandeld, nooit een intiem samenzijn gezocht".

Schoonhovensche Courant | 1947 | | pagina 3