F^r LIEFDE DER ZIELEN J NTFFWSBLAH VOOR ZtTO-ITOLtANt, RN nTHFCHT. Schoonfiovfnscfie Coorstw. MAANDAG It MAART 1947. WAT ZEGT DE BILT? Verwachting tot Maandagavond: Voor het Noord-Oostelijk deel van het land: In de vroege ochtend matige tot strenge vorst Op enkele plaatsen nevel of mist Later toenemende bewolking. Temperatuur oploopend tot om het vries, punt. Aanvankelijk weinig wind; later toenemend tusschen Zuid en Oost. Voor het Zuid-Westelijk gedeelte: In de vroege ochtend lichte vorst tot tempera tuur om het vriespunt. Later stijgende temperatuur tot enkele graden boven het nulpunt. Toenemende bewolking Op som mige plaasen eenlge regen. Matige tot krachtige wind tusschen Zuid en Oost. MAANSTAND. Afnemende Maan. 10 Maart Op 22.50, onder 8 40. 11 Maart: Op onder 8 55. 12 Maart: Op 0.05. onder 9.14. 14 September Laélste Kwartijer. De bekende radio-dirigent Louis Schmidt alias „Kovacs Lajos", zél op 18 Maart voor net Gooische Tribunaal terecht staan wegens zij» houding in bezettingstijd. Heden waren in België $0 winkels geslo ten en de vlaggen hangen halfstok uit protest tegen de ingevoerde prijsverlaging. Bij Neuss aan den Rijn is een veerpont met 25 passagiers gezonken. Negen passagiers zijn omgekomen De overigen werden door een Ned. schip gered De Berlijners zijn wantrouwend geworden tegenover de schoenmakers, omdat zoo vaak schoenen worden vermist. Ze brengen nu voortaan maar één schoen tegelijk, en de tweede pas als ze de eerste terug hebben. De Duitsche liberaal-democratische par tij heeft in een verklaring de onmiddellijke vorming van een voorloopige centrale Duit sche regeering voorgesteld. De 91-jarige maarschalk Pétain, die op het eiland Yeu geïnterneerd is, heeft den Fran- schen president verzocht om verbetering van zijn omstandigheden. Na voor de tweede maal gedemonstreerd te hebben zuilen onder de Parijsche dokters, die sinds de bevrijding slechts 63 auto's toe gewezen kregen, eerst 300 en later 400 auto's per maand gedistribueerd worden. Zaterdag werden 10 Italianen gedood toen hun auto op een niet ontplofte mijn read. De auto stortte door do ontploffing in een raviln. Bij ongeregeldheden zijn in 15 Itaiiaan- sche steden verscheidene dooden en gewonden te betreuren. 20.000 stakers protesteerden o a. tegen de hooge belastingen en de voedselrant- soeneering. Men verwacht nieuwe uitbarstingen vim de Etna, aangezien het in het binnenste der berg nog steeds rommelt. De schade, die de bewoners op de berghelling hebben geleden is opgenomen met het oog op de door de re geering te tferleenen steun. In Hastings aan de Zuidkust van Enge land, zijn bij den eersten dooi honderden doo- de vogels uit de boomen gevallen, waar zij vastgevroren hadden gezeten. De onder Sowjet-Russische controle staan de radio-omroep te Berlijn heeft medegedeeld dat ih de Amer.kaansche zone tan Oostenrijk 67 personen zijn gearresteerd naar aanleiding van de ontdekking, van een Wijdvertakte on- dergrondsche nazi-beweging. De voormalige S.S.-generaal Grafenberger zou de leider van de organisatie zijn. De .werkcommlssie van de Voor*ïnd4sche congres-partij heeft een ujtnoodiglng doen toe komen aan de Moslemliga om vertegenwoor digers aan te wijzen, die met vertegenwoordU gers van de congrespartij bespreking zouden moeten houden over de situatie, welke is ont staan in verband met de komende machts overdracht. In Voor-Indlë en maatregelen zou den moeten beramen om in die situatie te voorzien. De Vereenlgde Staten worden in hun ge heel bedrëTgd door een staking van 50.000 em ploye's van de „Western Union Telegraph Com pany", welke de volgende maanden zal begin nen. Over een groot deel van de wereld zijn de radioverbindingen door zonnevlekken en magnetische storingen verbreken. LANDBOUW EN VEETEELT. ARBEIDERS OP JAARCONTRACT. Het Ministerie van Sociale Zaken ves tigt de aandacht op het navolgende: Het blijkt hier en daar vpor te komen, dat landarbeiders en tuindersknechts, die ln de mogelijkheid verkeeren een jaar contract aan te gaan, dit niet te doen, omdat zij wellicht als los arbeiders ge durende het seizoen meer zouden kunnen verdienen. Bij werkloosheid wenden zij zich dan tot de Overheid om overbrug- glngs-uitkeering. Aangezien de werkloos heid in die gevallen niet onvrijwillig is te noemen immers zij hebben een dienst verband voor een vol jaar vrijwillig laten schieten, om enkele maanden Iets meer te verdienen kunnen deze werkloozen niet voor overbruggingsuitkeerlng in aan merking komen. Landarbeiders en tuin dersknechts zullen er derhalve goed aan doen aangeboden jaarcontracten te aan vaarden. ten einde zichzelf en hun ge zinnen later niet in financleele moeilijk heden te brengen. VOEDERNORMEN 16 MAART—12 APRIL. Het Bedrijfschap voor Veevoeder heeft de voedernormen voor de periode van 16 Maart— 12 April 1947 als volgt vastgesteld: Voor landbouwwerkpaarden, aangehouden ojjj bedrijven met 10 pCt. of meer bouwland, waarop geen haver geteeld ls, maximaal 100 k.g. paardenvoer. Voor de overige dieren gel den dezelfde voedernormen als ln de voor gaande periode. Pluimveehouders, die tot nu Joe niet voor een voedertoewijzing ln aanmerking kwamen pmdat zij in 1946 aan hun verplichting tot in leveren van eieren hebben voldaan, kunnen met ingang van de nieuwe periode pluimvee voeder ontvangen, indien zij hun hoofd- of ne venberoep in den landbouw hebben en gerech tigd zijn om meer dan 10 stuks pluimvee aan te houden. Alle overige voorschriften blijven ook yoor deze periode van kracht. Als basis wordt ge nomen het aantal dieren bjj de registratie van 23 Februari. blaghtseizoen voor zelfver- ZORGERS. Houders van huisslarhtvergunningen voor bet seizoen 1946-1947 dienen er rekening medé te houden, dat het slachtseizoen voor zelfver- torgera voor vleesch per 1 April wordt gego ten. Zelfverzorgers, die 'n dit seizoen nog een varken wenschen te slachten, dienen derhalve tijdig Pm ymrelacbte -machtiging tot bat var richten van een huisslachting bij den Plaatse lijken Bureauhouder aan te vragen. Behalve aan Instellingen met een liefdadig karakter, kunnen geen machtigingen worden verleend tot slachting né 31 Maart. BLOEMBOL EN POOTAARDAPPEL. Hebt u al gemerkt, dat er een spannende race geloopen wordt tusschen twee van onze Beste landbouwproducten? Onlangs heeft prof van Slochteren aangekondigd, dat we het niet moeten opgeven eer ons land voor 100 millioen gulden aan bloembollen uitvoert. Vlak daarop komt een officieel persbericht ons vertellen dat, in letterlijken zin ijs en weder dienende, dit jaar voor 100 millioen gulden aan poot- aardappelen zal worden uitgevoerd. Daarmee is dan een geweldige sprong voorwaarts ge maakt; in 1929 leverden de uitgevoerde poot- aardappelen nog slechts f 26 millioen op, in 1937 9 millioen en in het vorig Jaar plotseling 50 millioen gulden Daardoor komen de poot-* aardappelen onmiddellijk achter de bloembol len, die 56 millioen opbrachten. Maar reeds dit jaar stuiven ze de bollen voorbij en verdub belen nog eens hun exportwaarde De bloem bol zal zich tot het uite/ste moeten inspannen om dat prachtige voorbeeld te volgen. Daar mee is de pootaardappel plotseling in de voor ste rij van onze landbouw-export producten gekomen en wij hopen alleen maar, dat de kaas zich de kaas niet van het brood zal laten eten, maar ervoor zorgen, dat hij ongeslagen eerste blijft. Onze zuivelexport blijft altijd nog een van de zwaarste posten in onzen buiten- landschen handel en als wij de consumptie van dit product in het binnenland in 1947 op ruim 60.000 ton stellen, moet er bij de te verwach ten nieuwe productie minstens eon even groo te hoeveelheid over de grens gestuurd kunnen worden. Wij vragen ons echter af of de groote bui- tenlendsche vraag naar onze poters zal blijven bestaan. Nu er weer meer giaan en geleidelijk aan meer vet en vleescn gedistribueerd wordt, neemt het verbruik van aardappelen snel af TegJiijk echter stijgen de oogs'en, doordat er weer meer zorg aan het gewas wordt besteed meer kunstmest wordt gebruikt enonze eigen poters zorgen voor hoogere oogsten. Dat beteekent waarschijnlijk inlyimping van de oppervlakte aardappelen. In de Vereënigde Staten zal dat d.t jaar reeds gebeuren, want daar heeft men op het oogenblik reeds een overproductie van ruim een millioen ton. De boeren voeren zooveel zij kannen aan hun vee, een gedeelte wordt vernietigd en de Ame-i rikaansche regeering biedt aan het buitenland aardappelen aan tegen 4, zegge vier, dollarcent oer zak van 100 Engelsche ponden, dat is ruim 45 kilo. Maar men moet de transpostkosten zelf betalen en die komen op 40 tot 50 dollarcent. Zelfs dan nog komt de prijs afgeleverd in Europa op niet meer dan ruim 3 'ent Neder- landsch geld per kilo. Dat de Amerikanen zelfs tegen dien prijs niet meer dan enkele tienduizenden tonnen hebben kunnen verkoo- pen, bewijst, dat er overal aardappelen genoeg zijn .behalve in de streken, die geen normaal bestuur hebben, zooals Duitschland en Italië. Men moet dan ook verwachten, dat in de r.aasle toekomst alleen voor de allerbeste poot- aardappelen afzet zal worden gevonden en oaarom moeten wij in ons land, ook al staan we aan de spits de kwaliteit nog verder op voeren. Ohs grootste export-ras „Bintje" ls te gevoelig voor kiekten en daWs de zwakste plek bij deze belangrijke expd®T Nu de strijd om de internationale pootaardappelmarkt binnen kort veel zwaarder zal worden, moet er met man en macht aan worden gewerkt een aard appel te verkrijgen, die het tegenover het aanbod uit andere landen in alle opzichten moet Kunnen winnen. Als dat gelukt, zal de Pootaardappel een goede toekomst houden. GERED DOOR COLORADOKEVERS. De Zuld-Engelsche landstreek Cornwall be. zat kort na den vorlgen oorlog een belangrijke teelt van vroege aardappelen. In 1921 werden uit die stréek 6000 ton naar de consumptiege- bieden vervoerd Daarna takelde de teelt echtef snel af vooral door de concurrentiè uit Zuid- Frankrijk. zoodat in 1931 nog slechts 875 ton werden afgeleverd. Daarna werd echter Frank rijk besmet met de coloradokever, tengevolge waarvan de invoer vlan Fransche aardappelen naar Engealnd verboden werd Cornwall kreeg toen weer de kans en in 1939 was gijn pro ductie weer tot 8000 ton gestegen. In oorloge, jaren nam deze teeft nog veel grooter vormen agn. zoodat thans tusschen 30 000 en 40.000 ton verhandeld worden. Deze uitbreiding maakt het echter tevens voor onze kweekers van vroe ge aardappelen buitengewoon mdeilijk nog iets naar Engeland te verkoopen. geweest, gaat zij onze gemeente verlaten. Als een blijvend aandenken bood men haar een schilderij aan. Het vërslag van den secretaris gaf een stij ging van het ledental te zien en dat van den penningmeester een goed slot van ongeveer f 1300. Al» bestuursleden werden herkozen de heeren A Slomo. H. Slob en J Verhoef. In de kascommissie werden benoemd mei G. Noordennen en de heer T. C. Zonneveld Plek. Geruime tijd is gesproken over deelname aan een concours echter bereikte men geen over eenstemming. De rondvraag was intern. Na gratis-verloting volgde sluiting Nleuwerkerk ad.. IJ?*el Begrafenis J. St e r k. Donderdag is op de algemeene be graafplaats ter aarde bestelde hjgt stoffelijk everschot van den heer J. Sterk, ip leven fit ter van het waterleidingbedrijf. De overlede ne was ongeveer 22 jaar ou'derling van de Ned. Herv. Kerk een gelijk aantal jaren voorzitter en bestuurslid van de vereeniging tot Instand houding van Scholen met den Bijbel, bestuurs lid. later penningmeester voor ziekenhuisver- plegirjg. Aan de groeve waar met de familie en vele belangstellenden aanwezig waren, voerde ds Vollenweider. namens de kerkeraad, burgemeester Jas namens het gemeentebestuur, de heer A. P. den Hoed voor het schoolbe stuur dr Hage voor het Groene Kruis, en de heer K. de Rooij als vriend, het woord. De eenige zoon van den overledene ds A C. Sterk predikant te Rijsoord. dankte al len voor de betoonde belangstelling. Noordeloos. Ongeval. De echtgenoot# van den veehouder P. Blokland kwam Dins dagmiddag door de gladheid te vallei^, tenge volge waarvan zij haar pols brak. Zij moest naar het ziekenhuis te Gorinchem woren ver voerd. Visscheruvangen. Door de lange vorrtperiode en de daarop volgende sneeuw ls veel visch op de bijten in de Giessen afgeko men Velen maken van de gelegenheid gebruik om door middel van een schepnet een ma.lje visch te vangen. C. de K. die bij de familie B logeerde, ging Woensdagmorgen op de vangst uit Hij was echter niet gelukkig want h!1 gleed uit en kwam ln het koude water terecht. Het was wel een erg groote snoek, die toen uit de bijt f® voorschijn kwam» Schelluinen. Onder de stemgerechtigde In woners worden handteekenlngen verzameld op een adres aan Gedeputeerde Staten met be zwaren tegen het besluit van den gemeente raad (4 tegen 3 st.), om door wijziging der algem. politieverordening te komen tot alge- heele cafesluiting op Zondag. Er wordt druk op get eek end Tot secretaris van de muziekvereeniging D.O.K. is benoemd de heer J. Smits en tot tweeden penningmeester de heer T. Klop. Kinderen, geboren vóór 1 April 1941. kun nen op 1 April a.s. tot de openbare school toe gelaten worden. Aangifte kan geschieden bij het hoofd der school. Sliedrecht. Voortgezet gewoon L. O S c hooi. Personeel en oudercommissie van de openbare school voor voortgezet ge woon lager onderwijs organiseeren Woensdag een contactavond voor ouders, leerlingen en oud-leerlingen. De avond zal geheel gevuld worden met muziek en spel der kinderen. Sliedrecht. Sociale zekerheid. De afdeeling Siledrecht van de Algemeene Ned. Moaalbewerkersbond hield in cgfé Schalk een cursusvergadering over het onderwerp „So ciale zekerheid" Als spreker trad op de hoofdbestuurder, de heeT Van Wingerden die op duidelijke en begrijpelijke wijze aantoon de hoe er nationaal en internationaal gewerkt wordt voor de zekerheU van het bestaan der arbeiders. Speciale raadizl ting Maan dag 17 Maart ,2.30 uur. zal een speciale raads- ziting worden gehouden waarin de nieuwe burgemeester, de heer J. H Winkler zal wor den beëedigd. Om 4.30 uur bestaat in de trouw zaal voor de ingezetenen gelegenheid met den burgemeester kennis te maken. Stolwijk. E e n v ij f 1ng. Bij den graan handelaar Jac. de Vreugt beeft een 7-jarige geit 5 jongen geworpen. PLAATSELIJK NIEUWS. J, Ammerstol. De veestapel van den heer A de Kluiver is na onderzoek geheel vrij van t.b.c. verklaard. Ammerstol. Zaterdagavond hoopt ds. J. J. Buskes Jr. uit Amsterdam in ,Het Gebouw" een rede te houden over hét onderwerp: „Kan een Christen socialist zijn?" Zondagsmorgens 16 Maart zal hij ln de Ned. Herv. Kerk te Am merstol de godsdienstoefening leiden op ver zoek van de kerkeraad. Arkel. Ongeval. Donderdagmiddag had op de Rijksstraatweg nabij de spoorweg een ernstig ongeval plaats. De sneeuwploeg, ge trokken door een auto. trachtte de straatweg sneeuwvrij te maken. Ondanks herhaalde waar schuwingen reden verscheidene kinderen mee. Daar zich veel harde ijskorsten op de weg be. vonden, slingerde de ploeg van links naar rechts en op een gegeven moment schokte het 13-jarige zoontje van den heer Van Y te Hoog-Blokland van de ploeg en geraakte met zijn linkerhand onder de ploeg. Deerlijk ver minkt verleende de wijkzuster eerste hulp, waarna de jongen naar het ziekenhuis te Go rinchem vervoerd werd voor verdere behande ling. De IJsclub Keulsche Vaart heeft het Initia tief genomen om te komen tot het aanschaf fen van een eigen pick.up installatie Ook andere plaatselijke vereenigingen zullen zich hier Wel voor interesseeren. omdat door een dergelijke installatie bij alle mogelijk festivi teiten de muziek bjj voorbaat reeds verzorgd is Capelle a.d. IJssel. Verkoopdag. De Ned. Herv. Kerk hield in de Uitbreiding West een verkoopdag ten bate van hun wijkwerk. die f 1150.50 opbracht. Ongeval. Mej M. A. Kalkman kwam bij i*>ar woning te vallen en brak een pols en een schotfderbeen. Ze moest ln het zoé-kenhuis te Rotterdam worden opgenomen Gorinchem en Vreeswijk. Pilote n-h e 1- por^ Woensdag zaf om 2.30 uur in de Stadsschouwburg te Utrecht een uitreiking plaats vinden van 120 Amerikaansche vrij- heidsmedaille8 aan pilotenhelpers. De heeren B. J Monster uit Vreeswijk en Klaas de With Uit Gorinchem behooren tot deze groep. Hoornaar. „Vol Moed". In de jaarverga dering van de zang. en fooneelclub Vol Moed" sprak de heer A Slomo de openingsrede en felictieerde mei A Heikoop mei haar voorge nomen huwelijk. Na 25 jaren trouw lid t* zijp SCHOONHOVEN. EEN PSEUDO-ARTS. Dokter Barten moest voor eenige maanden naar Indië en dus diende hij een waarnemer te zoeken. Hij vond die. meende althans dia» gevonden te hebben, in den heer I. A. Slaven burg te Arhsterdam. die als plaatsvervanger van dokter Barten diens praktijk zou doen. De waarnemer bracht een bezoek aan den burge. meester, die hem vroeg napr zijn doktersbul. De plaatsvervanger antwoordde, dat hij door de groote haast, waarmede hij vertrekken moest, het document in zijn koffer te Am sterdam had achtergelaten en de burgemees ter verzocht hem het alsnog te laten komen en hem te toonen De nieuwe dokter trok de aandacht van de patiënten. Niet zoozeer door zijn uitblinkende kennis en zorgzame behandeling maar meer door iets wat men aanvankelijk voor achteloos heid of gemakzucht hield. Hij onderzocht zijn zieken niet of zeer vluchtig en op andere wij zij dan dr. Barten had gedaan en de heer Slavenburg zond de patiënten grafcg naar een ziekenhuis. Er gingen klachten en geruchten rond en de burgemeester wendde zich tot den inspec teur der volksgezondheid, die een onderzoek verzocht. Dit onderzoek geschiedde. De burgemeester en de chef van politie bezochten den heer Slavenburg en de burgemeester vroeg hem of zijn bul reeds was aangekomen. De onder vraagde erkende toen. dat hij geen bul had en geen arts was. Was hij den misschien semi- arts, vroeg de burgemeester? Neen ook dat niet hij had in Duitschland, in Bonn. gestu deerd. Bpzat hij daarvan bewijzen? Neen, die wa ren alle zoek geraakt. Er is daarna procesve'rbaal opgemaakt tegen den heer Slavenburg wei*ens onbevoegd uit- uitoefenen der geneeskunde en er wordt na der onderzocht of zijn gevaarlijke handelwijze ernstige gevolgen heeft gehad voor de pa. tiënten. De pseudo-arts is dezelfde dag naar Amster dam vertrokken en dr. G roesbeek neemt de praktijk van dr. Barten waar J.V. „JOZEF" 70 JAAR. De jongelingsvereeniging „Jozef" bestaa' Donderdag 13 Maart 70 jaar en zal dit feit her denken tijdens een kerkdienst, die des avondt om half acht aanvangt in de Nederlandscb Hervormde kerk. Als sprekers zullen optreden ds. W L. Tukker uit Bleskensgraaf over: ..Waarom Christelijke Jeugdactie". ds J. Ver maas uit Amersfoort met als onderwerp ,.Be- geerige handen" en ook ds. J. v. d. Heuvel zal het woord voeren. Muzikale medewerking ver leent het Nederlandsch Hervormde Zangkoor uit Groot-Ammers. Woensdag 26 Maart zal deze ln 1877 opge richte vereeniging haar jaarvergadering hou- 8NEEUYV RUIMEN. Veel en vast lag de sneeuw 'n de straten. Klein was het aantal handen en werktuigen om sneeuw te ruimen. Met de weinig mannen van gemeentewerken en de enkele steuntrek- kenden zou het lang duren voor de straten weer vrij kwamen voor alle Verkeer. De bur gemeester heeft toen den garnizoenscomman dant huip gevraagd, die eerst 20 en later 60 militairen met schoppen en groote vrachtauto's beschikbaar §telde voor het sneeuwruimen. Met zooveel jonge, frlssche krachten ging het snel. De voornaamste verkeerswegen Koe straat, Haven, I/^kerstraat werden geruimd en kwpmen sneeuwvrij. In de meer afgelegen straten verwacht men dat de bewoners zelf de 6chop en scHuiver ter hand zullen nemen, want alle straten kunnen niet 'n enkele da gen door de gemeente worden schoon ge maakt Bij dat ruimen dient men er voor te zorgen de sneeuw niet van de trottoirs op het mid den van de Straat te brengen, omdat dan het wielverkeer belemmerd wordt, maar de sneeuw op te stapelen langs het trottoir, met vrijlating vn een geul voor afvoer van het smeltwater. Tribunaal te Gorinchem, Zitting Tribunaal op Donderdag 6 Maart. Uitspraken. Mej. M. Kruijt. echtgenoote van G. Eegde- man te Gorinchem Nader onderzoek gelast. J. van Arkel ie Gorinchem. Schuldig. Inter- neering tot 10 Mei 1948. D. van der Leeden te Tienhoven. Schuldig. Interneering tot 1 November 1947. H. van Koppel te Gorinchem. Schuldig. In terneering to» 20 Februari 1947. Aan alle vérooi deelden is het'kiesrecht ont nomen voor 10 jaren, alsmede het recht van een openbaar ambt te bekleeden en om te die nen bij de gewapende macht „Eerbied voor het Vaderland". De eerste beklaagde is de boerenarbeider T Harmsen uit Hardinxveld Tenlaste legging: N S.B.. N.A.F.. Hulplandwacht, colportage Sig naal Economische omstandigheden waren bij hem het tweede motief voor zijn verkeerde da den. Het eerste motief was „Godsvertrouwen. Eerbied voor het Vaderland en Eerbied voor de Arbeid". De president wees de man op zijn verkeer de houding. Paradeeren met een jachtgeweer om op goede Nederlanders te schieten en 'a nachts op dienst te gaan als een nacht schaduw. De verdediger mëende. dat deze man onder der. invloed stond van De Bruin en consorten. Ze hebben hem baantjes gegeven die een an der niet wilde hebben. Hij hoopt, dat deze man in vrijheid gesteld zal worden. Rassenhater. Piet d.e Bruin, monteur te Hardinxveld. Lijst der beschuldigingen: N.S.B. biokleider. W.A. lezer Vo en Va en Nat Dagblid. had de eed van trouw gezworen op den fuhrer en was landwachter geweest In 1934 was hij ai aan de N.S.B had voordien veel gevoeld voor de bezempartij van Jan Baars, de hulsvriend van den edele en veelbesproken Kees Verhagen die ook nog vast zit Verdachte heeft gehan deld uit liefde voor zijn vaderland en hij be. treurde het dat de moffen hier zijn binnen- •gevailen. Hij meende dat een Nationaal Socia lisme ln Nederland bestond. De verdediger merkte op. dat zijn cliënt niet tot verraad in staat wps. Hij wees op de omgeving waarin hij zijn jeugd had doorge bracht. Een lijst met de handteïkeningen van 68 omwonenden legt getuigenis af van de men taliteit van De Bruin. De president bepaalde de uitspraak op over 6 dagen, na opgemerkt te hebben, dat in De Bruin een zekere rassenhaat leefde, want hij heeft zich in een brief, die zich In het dossier bevindt, niet al te vriendelijk over de joden uitgelaten. Correspondeerde met Mussert. G. van der Pijl te Hardinxveld wordt ten laste gelegd: N.S.B.. N.A.F., werken in Frank rijk voor de O.T., werken al» verpleger en tot slot zou hij een brief aan Mussert geschreven hebben, waarin hij burgemeester De Boer be tichtte van het gezegde, dat alle N.S.B.-ers landverraders waren. Verdachte behoorde vroe ger tot de S.D.A.P. en had voor die partij zit ting in de raad. Bij de besprekingen over de werkloozensteun trad de S.D.A.P. te soepel op en uit dien hoofde trad hij uit de raad en uit de partij. Volgens hem zou er van de N.S.B. meer sociaal gevqel zijn uitgegaan. Pro Duitsch is hij niet, maar een welvarend Duitschland heeft ons land noodig. Dat hij geen brief aan Mussert had geschreven kan hij niet zeggen, maar het was niet oir. den burgemeester te treffen. De president wees hem op zijn on-Ne- derlandsche houding, en nam hem vooral de brief aan Mussert kwalijk. Verdachte verzocht nog om hem een geldstraf te geven. Uitspraak over 6 dagen. Een wispelturig landstormcr. W Breeveldt te Hardinxveld. Werken voor den mof en toetreding tot de Landstorm Ne derland. Voor de oorlog was hij een wispeltu rige persoon. Even werken en dan maar weer wegloopen. Hij was geen N S.B.-er, niet pro- Duitsch, doch had niet goed nagedacht. Hij was getrouwd, maar van zijn vrouw af en weet niet eens of hij nog getrouwd is of niet. „Ze zeggen, dat ik gescheiden ben", zeide verdach te. Voor de krijgsdienst is hij in Slowakije af gericht en heeft aan het Oostfront gestaan, maar toen hij er aan kwam, kon niet meer gevochten worden, want ze sloegen allemaal BUURPRAATJE» WAARDEERING. De waardeering van de veldarbeid schijnt bij enkele instanties niet groot te zijn. De mijn- werker wil men te vriend houden door te zor gen. dat hij extra kleeding en brandstof heelt De textielarbeider mag ook geniéten van een bevoorrechting van goederen maar de land arbeider komt achteraan. De landbouworgani. saites hebben voor hem het mogelijke gedaan, róaar men klopte aan dovemansdeur. of liever: men had nu ineens allerlei bezwaren. De or ganisaties wilden namelijk, datkde boerenar beider voor zijn boer van alles zou kunnen koopen tegen gewone prijB. Die arbeider moest immers vroeg opstaan om de koeien te melken en het was dus redelijk, dat hij en zijn gezin daarvan zouden profiteeren. Wie wil er tegen woordig nog graag melken? Welnu, men behoort elke opmerking toch zeker te waardeeren en dat te doen blijken door een extraatje. De boer, die zelf genoot van zijn volvette boerenkaas, gunde die zijn daggelder ook. Maar neen .daar kon niets van komen. De administratie zou te om. slachtig worden. Wat gebeurde er toen? Wel, de boer maakte zoon gaasje clandestien voor zijn arbeider. Die arbeider had immers bedongen, dat hij bo ven zijn huur een hoeveelheid kaas zou krijten. De boer moest wel loegeven. wilde hij den man niet kwijtraken. Maar toen de C.C.D. ei achter kwam. kreeg de boer boete en hij was ziji» kaas kwijt. Een boer ergens uit het Noor. don van de provincie Utrecht vertelde op een vergadering dat hij er vijftig gulden boete voor had moeten betalen. Het gevolg zal wel zijn geweest, dot de boer weer anderen ge maakt heeft en de daggelder toch niet tekort kwam. Maar prettig was het geval niet. Dat van één en ander misbruik kan gemaak. worden is te begrijpen en er zal een beetje werk aan zijn om alles vlot te doen verloopen. Maar als men leest, wat voor andere arbeiders gedaan wortft, dan mag de landarbeider toch niet vergeten worden. Als de mijnwerkers ook eens op Zondag werken, wordt dat met groote letters vermeld in de couranten, en wij din gen daar niets op af. maar menig daggelder moet eiken Zondag naar zijn boer. zonder dat iemand het in zijn hoofd krijgt, daar nu eens extra melding van te maken. Een blijk van waardeerring komt zulk een man toch wel toe. Ik wil in dit verband ook nog wijzen op het feit, dat het voor den *boerendaggelder deze winter met meeviel om gummi-laarzen te krijgen. De boeren stonden er soms voor in de rij en werden dan soms nog teleurgesteld en een daggelder kreeg de kanj; haast niet, om dat hij ook de Zaterdagmorgen (wanneer ze verkocht werdenf bij zijn baas was. Als men een artikel wil vrijgeven, dan moet men toch eerst verzekerd zijn, dat het er ook in vol doende mate is. Anders gaan er enkele bevoor rechten mee weg en dat zijn dan juist men. schen. die het minst verzuim hebben. Dat de boerenwerkman goed gekleed gaat en goed gevoed wordt is in dezen tijd een eerste ver- eischtg. Wie hem waardeert, zal hij ook dar te beter kunnen waardeeren. JAN DE BOER. op de vlucht. De eed van trouw op den Füh- rer legde de officier der compagnie af. De verdediger noemde deze man een wis pelturig persoon met een zwak karakter. Zijn huwelijk is gederailleerd en gevochten heeft hij niet. Hij riep de uiterste clementie in, want hij U al genoeg gestraft. Uitspraak over 6 da gen. Boodschappen jongen. De laatste klant was ook een Hardlnxvelder nj- H. Bosman. Het ventje, dat wegens een beenbreuk met twee stokken liep, maakte eeD medelijdende indruk, maar toen zijn mondje openging was hij niet mis. Hij was in verzet gekomen tegen een schrlf. telljk vonnis, want hij had geen kwaad ge daan. Hem werd ten- lasto gelegd: bood-ichap- penjongen bij den mof want hij bracht schoe nen naar den schoenmaker, sigaretten ruilde hij tegen hout en hij molk van den mof 12 koeien N.S.B._er wjib hit niet. .JDus u was een goed Nederlander," zei de president. „Ja, dat ben Ik nog," zeide Bosman. Hij had zelf Inkwartiering gevraagd, om de moffen uit te hooren en da_n zoo mogelijk menschen te waarschuwen. Ook moest er wat gedaan wor den om te eten want dat was bulten den mof niet te krijgen. De president zeide, dat we in die dagen al lemaal honger hadden en een kleinigheid wpa wel te krijgen zonder moffen. „U had tevens een handeltje in lekkernijen", aldus de president. Verdachte verzocht om de f 300 die hij be taald had. weer te mogen terugontvangen want economisch gaat hij ten onder. Uitspraak over 8 dagen. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Aangenomen naar Weesp ds. D. ter Steege te Zevenhuizen. Bedankt voor Giessendam-Neder-Hardinxvel0 (toez) L. Vroegindeweij te Waddinxveen. MARKTBERICHTEN. GOUDA. Veemarkt. Aanvoer 29 biggen f 25—30: 64 runderen. 139 nuchtere kalveren, 1 graskalf. 1 schaap. De laatste vier groepen zijn overgenomen door de bedrijfsgroep voor vee; 2 bokken en geiten, waarvan geen aotee- ring. Handel matig. De Wereldreis van Pietje Pluis en Jantje Joppe J,00rT(I HOTMAW 89. Mevrouw Smits, die dadelijk begreep wat er aan de hand was holde door de keu- Ken naar de tuin en liet, toen ze den armen gjazenwasscher aan de ladder zag spartelen, onmiddellijk haar zonnescherm ne;r, om hem daarmee op te vangen. Nu. het was juist bij tijds. want nog geen seconde later plofte de glazenwasscher. die zich niet meer houden kon, naar beneden. 90. Hij viel precies op het zonnescherm, veerde weer op en belandde midden in de prachtige rhododendron, die het sieraad van de heele tuin uitgemaakt had, maar nu tot een vormlooze massa in elkaar geplet werd. Ook het zonnescherm was er niet zonder kleerscheuren afgekomen, zoodat het voor mevrouw Smits een middagje werde om nooi* te veraeten. NIEUWSBLAD VOOR ZUID HOM AND EN f'TRFCHT Schoonhovensrhr Courant MAANDAG 18 MAART 1941 Uit Radioprogramma's. Dinsdag 11 Maart. fflLVERSUM I. 6 <io lichbaken pater DeGree- ve, 10.15 Kameimuziek 10.40 Voordracht; 10 50 Gumoioon: 1130 Ais de ziele luistert. 1140 0-rimofoon; 1145 familieberichten; 12.03 So. ori.an en Piano, 12 3l Metropol# Orkest, 13 00 Nieuws, 13.15 Metropole Orkest; 13.50 Moder ne levensstijl; 14.00 Opera; 15.00 Voor de vrouw. 15 30 Viool; 16 00 Voor de zieken; 16 30 Na schooltijd;; 16.45 Koor: 17.15 Klaas van Beeck 17 43 Rijk over Zee 18 00 Klaas van Beeck 18 20 Sport. 18.30 Strijdkrachten: 19 00 Nieuws; 19 15 De brug; 19 30 Zang, 19.45 Hoe wordt ik meester; 2000 Nieuws- 20 08 De gewone man '20 15 Orgel. 2030 Vastenmeditatie. 213# Or- ke.-t 22.00 Nieuws- 22.20 Orkest; 22.45 Avond gebed; 23.00 Actualiteiten HILVERSUM II. 9.50 Muziek: 1030 Voor de vrcuw; 10 35 Orkest 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Piano; 11.20 Ameyikaansche reis. 11.35 Giamofoon, 12 30 Ons platteland, 12 40 Orgel. 13.00 Nieuws. 13 15 Septet: 13 45 Gramofoon. 14 00 Met naald en schaar. 14 20 Concert; 15 00 Wondere wereld 15.15 Radio-matiné: 16.30 Marschmuzlek; 16.40 Schoolbel: 17.00 Dat kun jij ook; 17 30 Muziek; 18.00 Nieuws, 18.15 Kwartet; 18 30 Radioscoop; 19,05 Zang; 1915 Op het Westelijk Halfrond; 19.30 Fluit en Cem balo; 20 00 Nieuws; 20.05 Echo van de dag. 20.15 Dinsdegavondtrein; 21.30 Contact; 22 15 Buiten- landsch overzicht; 22 304 Zang en Piano; 23 00 Nieuws. Woensdag 12 Maart. HILVERSUM 1. 9.30 Symphonie Orkest: 10.30 Morgendienst; 11.00 Concert: 1145 Famil'ebe- richten- 12.00 Orgel: 12 25 Vio«rl; 12.33 Koor; 13 00 Nieuws; 13.15 Stafmuziekkorps der Am. sterdamsche Politie: 14.00 Orgel; 14 30 Voor de tuin; 1450 Metropole Orkest: 15.30 Muziek: 1600 Gramofoon: 10.20 Koor; 16.45 Voor jon gens en meisjes- 17.30 Volksherstel: 17.35 Sex tet :18 30 Strijdkiachten: 19.00 Nieuws; 19.15 Land- en tuinbouw; 19 30 Engelsche les: 20 00 Nieuws; 20.08 Biddng voor het gewas, 2130 Orgel; 21.40 Kwartet; 22.00 Nieuws; 22.15 Ac tueel geluid; 22.30 Piano; 22.45 Avondoverden king. HILVERSUM II. 10.00 Morgenwijding; 10.20 Voor de vrouw: 1035 Alt en Piano; 11.00 Non- Ftop; 12.00 Accordeon Orkest; 12 30 Kalender; 12 35 Orgel: 13.00 Nieuws. 13 15 Voos het platte land; 13 20 Miller Sextet: 14.00 Voor de vrouw; 14.15 Kamerorkest. 15 00 Voor de jeugd. 15 45 Ziekenbezoek; 16.15 Voor de jeugd 17 15 The Ramblers; 17.45 Rijk over Zee. 18.00 Nieuws; 1815 Orkest; 18 30 Dichter en Volk; 19.00 Pia no- 19.15 Nieuws uit Irdiö; 19 30 Ontwikkeling run het geloof ln een kinderleven; 20 00 Nieuws: 20 05 Dingen van de dag 20.15 Om roep Orkest- 2100 Hoorspel; 22 00 De zilveren zeven: 22 30 Koor- 22.45 De jeugd in het be drijfsleven; 23.00 Nieuws. PLAATSELIJK NIEUWS. Gouderak. 25 jaar School met de Bijbel: Onder groote belangstelling her dacht men Woensdagavond in de lokalen der Chr. School het 25-jarig bestaan van de school met de Bijbel. Omstreeks 7.15 uur opende de voorzitter, de heer S. Tom. de bijeenkomst met het laten zingen van ps. 33 1 en T, gevolgd door gebed en schriftlezing van Efeze 6. Daar na sprak hij het openingswoord en heette de aanwezigen, in het bijzonder het oud-perso neel hartelijk welkom. Hij belichtte de moei lijkheden en mislukkingen, ondervonden bij de oprichting, die 25 jaar geleden boven verwach ting midden ln het dorp kon plaats vinden. Voorts las de heer Tom nog eenige schriftelij ke felicitaties voor, t w. van den oud-voorzit ter, den heer Roodnat, van ds. v. yiiet, mej. H. Ockkerse, mevr. Rootselaar en den heer Graveland, die verhinderd waren aanwezig te zijn. Hierna kreeg de secretaris, de heer M. van Dam het woord, die een Keurig verzorgd over zicht over de voorbijgegane jaren gaf. Met 7 personen is getracht een schoolvereeniging te stichten met ais resultaat, dat bedoelde vereen, met aanvankelijk 21 leden werd opgericht. Toen kwamen de moeilijkheden. Niettengen- staande deze, opende men de school op 1 Maart 1922. Het aantal leerlingen bedroeg toen 37 met 2 leerkrachten .Ds. Verkerk was bij de ope ning tegenwoordig en ds M. van Grieken, uit Rotterdam hield een openingsrede. Spoeaig kon een 3e leerkracht geplaatst worden en de bouw van een derde lokaal bleef niet achter wege. In 1925 vertrok het eerste hoofd, d? heer Goverts, in diens plaats kwam de heer Noten boom, onder wiens leiding de school tot bloei gekomen is en een vierde lokaal en een leer kracht noodzakelijk waren. Eere-voorzitters waren de heeren D. Tom en ds. C. J. Leen- mans, tijdelijk hoofd de heer v. Teijl. Na de heer Noteboom kwam als hoofd de heer G. Mouw, die nu nog als zoodanig fungeert. Het financieel verslag van den penningmees ter volgde, waaruit bleek, dat een en ander met moeilijkheden en strijd gepaard ging, doch eveneens een bevredigend resultaat opleverde. Nadat de chr. gem. zangvereeniging eenige nummers ten beste gegeven had en een bloem- •tuk was aangeboden, pauseerde men. Na en kele versnaperingen en het zingen van ps. 25 4, kregen de oud-leerlingen het woord. De heer C. A. de Leede, van Berkenwoude, was als oudste de eers'e woordvoerder en droeg namens de 37 eerste leerlingen een gedenksteen over die inmiddels reeds ingemetseld is en het opschrift het le vers van ps. 40 draagt. Vijf an die leerlingen zijn reeds overleden Na mens de overige oud-leerlingen bood de heer A. Evegroen Cz de reeds ln de voorgevel aan gebrachte klok aan met het restant der voor dit doel ingezamelde gelden. De heer L. van Herk deelameepde een gedicht Namens het personeel sprak de heer Kloet die een schets der school, welke later dooreen foto vervangen zal worden, het bestuur over handigde. De heeren J. W Kloot en G Kok spreker namens de ouders, laatstgenoemde in dichtvorm Hij besloot met: „Die u dit alles wenscht is Kok, de machinist van Middelblok". Verschillende afgevaardigden brachten hun gelukwenschen over. De heer Nooriander na mens de Kerkeraad en Zondagsschoolvereeni- ging; de heer Verkerk van de Chr. J.V.. mej. Kok—van Jeveren van „De Macht van het Kleine mej. Blom »van de Chr. M V. „Dor cas": de heer Adr. Terlouw vertegenwoordig de de Knapenvereeni^ing; de heer P, Bregman de Chr. Gem, Zangvereeniging; de heer Scha kel de Schoolvereeniging van Moordrecht en de heer v. d Berg de Stolwijk3che Schoolver eeniging Zang van „Euphonia" en een cql- .ecte, die f 178 opleverde, volgden. Na het zingen van ps. 25 6 spraken ach tereenvolgens ds. T. H. Oostenbrug van Vlaar- lingen, de oud-hoofdonderwijzer de heer Go verts, van Oud-Bcieriand, die tevens de dag herdacht, dat hij 25 jaar hoofd-onderwijzer was. Op verzoek van den voorzitter zong men den jubilaris toe ps. 121* 4 Hierna sprak de heer Noteboom van Hilversum, mevr. Fran ken, eerste onderwijzeres der school, de heer Kethel namens het oud-personeel en de heer Mouw Om circa 2 uur sloot ds. Oostenbrug de herdenkingssamenkomst met dsnkgebed. Lekkerkerk. Feestavond „L.F.C.". Donderdagavond hield de Lekkerkerksche Footbalclub „L F C voor leden en donateurs een feestavond in „Amicitia", waarvoor zoo veel belangstell:ng bestond, dat geruimen tijd vóór de aanvang zich reéds een filé tot in de Burgemeester Roosstraat gevormd had, om tpegang te verkrijgen. De zaal was dan ook tot in alle hoeken met belangstellenden ge vuld. Do voorzitter, de heer D. A. Oskam, opende met een hartelijk welkom en memoreerde, dat deze avond nog was voor het behalen van het 3e kiasscrschap van de K N.V.Bmaar dat dit door verschillende omstandigheden niet eerder kon plaats hebben. Van een Huldiging zou dan thans niet meer Resproken worden, het eerste elftal werd gecomplimenteerd, evenals het junioren-elftal, dat ook het kampioenschap be haalde in hun afdeeling. Hij verzocht den aan voerder van het eerste elftalen, den heer J. v. Dongen, die wegens vertrek naar Weert de vereeniging gaat verlaten, naar voren te ko- 'men en huldigde hem voor al hetgeen hij voor ae vereeniging had gedaan. Hij was in 1937 bIs junior begonnen en eindigde als aanvoerder van het eerste elftal U*f dankbaarheid bood de voorzitter hem eejr vergulde voetbal op voeststuk aan met/Je inscriptie; „Ter herin nering aan V VytTekkerkerk 1937—1947". met dt wensch, datJget een plaatsje in zijn nieuwe wonmg zou kji De heerVan Dongen dankte voor dit blijk waanlrering, L.F.C. zou steeds in zijn ge- dacbtcw'zun en hij zou wel op de hoogte blij ven a/li lezer van het clubblad de „L.F.C.-er". Voorzitter deelde nog mede, dat het dans- oikest van de vereen, van spoorwegambtena- len te Utrecht wegens de sleehte reisgelegen heid helaas niet kon komen, maar dat voor andere goede muziek gezorgd was. Daarna voerde de Vires-tooneelgroep uit Gouda op „Ketty jokt nooit", Amerikaansche klucht in 3 bedrijven, vertaald door Adr. Pool. Het werd uitstekend vertolkt en na ieder bedrijf klonk een daverend applaus. Na de pauze hield de heer C. Stoppelenburg een geestige propaganda-rede om abonné te worden op het clubblad de „L.F.C.-er" en bood den aanvoerder van het eerste elftal een foto der eerste elftal-spelers aan, die de beslis singswedstrijd op het Neptunus-terrein te Rot terdam tegen Rijswijk gespeeld hebben, welke zooveel van hun zenuwen gevergd had. De foto's waren door den heer Klip genomen en de heer J. E. Ouweneel schonk een lijst. De voorzitter dankte voor het fraaie geschenk, dat een plaats zou krijgen in de medaiilekast in café Veerhuis. Na afloop ven het tooneelstuk dankte de voorzitter ae tooneelgroep Vires hartelijk voor de uitmuntende opvoering en bood de dames een fleschje eau de cologne en de heeren een doosje sigaretten aan. terwijl de hoofdrolspeel ster en de »ouffleuse nog een bouquet bloe men ontvingen. De aanwezigen betuigden met een langdurig applaus hun ingenomenheid met de opvoering Tot slot werd de trekking ge houden van ln de pauze verkochte loten, waar na het bal velen geruimen tijd gezellig bijeen hield. Gevolgen van de giadheid. Een man die per rijwiel naar zijn werk ging. kwam zoodanig te vallen,'dat de voorvork van zijn fiets brak. Een vrachtauto, die aardappelschillen moest brengen bij den landbouwer J. A. de Vos, reed van de stoep en kantelde. Met eenige matéri- eele schade liep dit ongeval af. Nieuw-Lekkerland. Filmavond. D.nsdagavond heeft de afd. Nieuw-Lekkerland van de CPN. in de bovenzaal van het café Van Vliet een groote filmavond georganiseerd, welke tevens was bedoe'd als propaganda- avond. De voorstellling. die om half acht zou aanvangen, begun pas om half negen, aange zien het filmgezelschap uit Rotterdam een uur te laat arriveerde. Gedurende die tijd heeft de heer Wols uit Alblasserdam een propagan da-rede voor het communisme gehouden en de aanwezigen opgewekt zich op'te geven als lid van de afd Vervolgens werd. nadat het ap paraat een piar maal had geweigerd, de eerste film vertoond, n.l. „Tadsjikistaneen Russi sche cultuurfilm. Na de peuze kwam op het doek de schitterende muziekfilm van Toscani- ni „Het lied der Volkeren" welke zeer in de smaak viel. Medewerking ver.eenden „Bram en Bob", twee zwervers, die met guitaarbege- .eiding eenige vroolijke satyre's zongen. Ondanks de sneeuw en de niet verwarmde zaal was de belangstelling bevredigend. De voorzitter, de heer MuilwijK, leidde de avond. Papendrecbt. 20 laar .DeLofste m". De Chr. gem. zangvereeniging De Lofstem" herdacht in een gezéllig samenzijn haar 20-ja- rig bestaan. De voorzitter, de heer G J. Middelkoop zette in zijn openingswoord uiteen, dat het, door de oorlogsomstandigheden na 1938 niet meer mogelijk is gewees teen jaarvergadering te houden, waarna de secretaris de heer H. Tullen in het Jaren-verslag" uit liet komen dat desalniettemin de ver. niet heeft stil gezeten petuge o.m. de verschillende uitvoe ringen, dte gegeven zijn De vereenging die momenteel 85 leden telt. heeft reeds op het vorig jaar gehouden concours een goed figuur geslagen .door in de le afdeelirg nrn e£n eerste prijs thuis te komen, terwijl de djyec_ teur de heer A P .C. Rijsdijk, de eerste di re-, teursprijs verwierf. Een programma werd ou afgewerkt, dat vol. komen in de stijl der vereeniging ligt. De te nor- en bessolo en de versch'Ue-de kwartet ten gaven alle blijk, dat De Lofstem" inder daad over zeer goed stemmenmateriaal be schikt. Opvaiien was. dat terwijl ale iexecu- tar ten individueel en zonder leiding hun ver schillende nummers hadden ingestudeerd er een eenheid van opvatting en technische pro ductie viel waar te nemen, hetgeen onge. twijfeld beteekent. dat de dirigent heeft weten te bereiken dat zijn opvatting over uitsnraak en toonvormifig ook wezenlijk door de leden is overgenomen en tot hun eigen opvatting is ge maakt. De vroolijke noot van het programma vorm den enkele voordrachten, een declamatie en do op voortreffelijke wijze ge/onfen .Spijskaart' Even na het middernachtelijk uur sloot de heer A P C. Rijsdijk deze welgeslaagde avond met dankgebed. Polsbroekerdam. On geval bij de ar beid. De timmerman-meubelmaker A. R verwondde Donderdagmorgen met de cirkel zaag zijn hand zoo ernstig, dat enkele spieren worden doorgesneden. Nadat dr. Pasmooij een voorloopig verband had aangelegd, is A. R. ter verdere behandeling naar Utrecht overge bracht Rreuwjjk. Combinatie zangver- eenigingen. De chr. gem. zangvereeni ging „Halleluja" ln Sluipwijk en de chr. g^m. zangvereeniging „Hosannah" aart de Reeuwijk- sche Brug hebben zich gefuseerd, nadat de we- derzijdsche bezwaren waren opgelost. In de ledenvergadering, waarin dit besluit viel, werd een nieuw bestuur gekozen, bestaande uit de heeren K. Perdijk als voorzitter, oud-voorzit ter van „Halleluja", Joh. v. Bodegraven, A. Eikelenboom, Joh. v. d. Star, J. C. Hoogen- ooorn en de dames Kraan—v d. Heijden en J. Blonk. De functies zullen onderling geregeld worden. De wekelijksche repétitieavond werd vastgesteld op Woensdag n.m. 7-30 uur in het gebouw der Chr. Nat. School. Als directeur der zangvereeniging, die de naam zal dragen van „Reeuwijksche Chr. Gem. Zangvereeniging" treedt op de heer E. M. Loorende Jong uit Moerkapelle, die reeas directeur der beide vereenigingen was. Buurtvereeniging Wijk E. In de zaal van den heer A. v. d. Starre hield de buurtvereeniging „Wijk E" een ledenvergade ring, waarvoor veel belangstelling was, onder voorzitterschap van den heer W. J. Blom. De penningmeester, de heer C de Kamper, gaf een overzicht vin de stand der financiën, waaruit bleek, da» na de feest-avond ter ge legenheid van de geboorte van een prinses nog f 60.— over was. Een nieuw bestuur werd ge kozen,. bestaande uit de heeren W. J. Blom voorzitter, C. de Kamper, A. Matse, L. Prins en C. Bontenbal. Hierna besprak men de te houden feestavond op de bevrijdingsfeestdag in Mei, waarvoor men nogmaals ln wijk E zou collecteeren om de onkosten te dekken. Be sloten werd vooï de volgende avond gpbrujk té zullen maken van de zaal van merv. Lager- weij. Benoeming. Tot onderwijzeres aan de neutrale kleuterschool aan de Brug werd oenoemd mej. W. Boerefijn alhier. Sliedrecht. Jubileum b ij v. v. „S11 e - d.r e c h t". Gedurende de bezetting was het niet mogelijk eenige leden der voetbalvereen- niging ..Sliedrecht' wegens hun langdurig lid maatschap te huldigen. Tijdens het 35-jarïg be staan der vereeniging zijn vier leden gehu>. dlpd. n.l. de heeren G. W. A. Visser. P. J. Vroege B. van der Zwaan en K. Vlot. De he»T Visser is 35 laren lid en treedt vanaf Fe bruari 1925 op als secretaris. Voor het vele belangrijke werk. dat hij voor de vereeniging verricht, benoemde de Dordtsche Voetbalbond hem tot lid van verdienste SHedrecht. Gevonden: Adm. de Ruyter- straat 27, slee; Burg Drijberplein 37, handbe schermer; B 773. huissleutel: Emmastraat 13 sleutel van e«n schaats; Juliannstraat 8, zak doek; C 574. combinatietang: Emmastraat 16 vingerwant' Pr. Hendrikstraat 10, schaatssleu. tel. Adm de Ruvterstraat 102. want: Wilhel- minastraat 35A wantje A 1129 vier zilver bons; B 353 hoofddoek; C 153 duimstok: Oran jestraat 21 ring met vier sleutels: Juliana, staart 73 metalen plaatje met nummer; Dr Langeveldplein 20 meelzakje: Van Lennepstr 63. ceintuur: De Klopstraat 20. paar wantjes- C 24 foxterrier: C 22 staaf ijzer: Politiebureau zilveren hangertje: B 367 vulpen: C 103 twee paar handschoenen: Middeldiepstraat 5 huis sleutel; Burg. Drijberplein 51 knot wol- Em mastraat 5, paar wanten Middeldiepstraat 95 porlemonnale met inhoud- Dr Langeveldole'n 20 actetasch: Julian ast faat 59 fietssleuteltje. GEMEENTERADEN. KRIMPEN A.D. IJSSEL. De raad- kwam 21 Febr. bijeen. De voor zitter opent de vergadering en memoreert o.a. de geboorte van prinses Marijke. Wij denken aan de band. welke er Is tus schen Nederland en Oranje, een band sinds eeuwen. Wij zien de souvereiniteit van het huis van Oranje als door Gods bijzondere lei ding in de loop der historie met als volksbe staan samengeweven. Telkens als de nood het noogst was, was het Oranje, die goed en bloed opofferend, de banier ophief ter verlossing. Deze vergadering is de eerste in 1947. Bij het bezien van een kaartje van Zuid-Holland zal het opvallen hoe Krimpen a.d. IJssel past in het geheel dat aangeduid wordt met: industriegebied van de Nieuwe Waterweg. De aanwezigheid van onze bedrijven, gele gen aan de groote waterwegen Rotterdam- Amsterdam. Rotterdam—Dordt naar het Oos* ten en Zuiden hebben haar bestempeld tot industriegemeente. De plaatselijke welvaart houdt nauw verband met de bloei van Euro pa's grootste haven: Rotterdam; omgekeerd heeft Rot'erdam belang bij een welvarend randgebied. Voor den kleinen ondernemer de eenmans zaak. heeft deze gemeente vooruitzichten, waardoor hun bedrijven zich kunnen opwer- Ken tot een groote. die vrijwel niet voorkomt ten plattelende. Het heeft mij verheugd, dat de heer Van Kleef het initiatief genomen heeft voor een aan alle eischen des ♦ijda voldoend bedrijf. Het is te verwachten dat binnenkort een tweede bedrijf hiernaast gevestigd zal wor sen en het is geen geheim dat meer onderne mers plannen beramen. Wat betreft de plannen tot kanalisatie van de HollandscKe IJssel onder deze gemeen te zei de voorzitter: Hoe ook de kanalisatie wofdt uitgvoerd, burgemiester en wethouders zullen voor zoover van hen afhangt, trach ten een oplossing te vet krijgen, waardoor de Kr.mpcn6che belangen zooveel mogelijk als in het plan der algemeene belangen mogelijk is, te behartigen. Begin 1946 werd de commissie van advies volkshuisvesting ingesteld, welke mij adviseert omtrent de uit gifte van vrijkomende woonruimte. Wij dienen ons hiermede voor dogen te stel len, dat met alle waardeering voor het tijd- roovende en vaak ondankbare werk dat door de commissie verricht wordt, dat dit toch ten opzichte van de volkshuisvesting van secun dair belang is. Primair is en blijft nieuw bouw. Wij trachten dit jaar zestig woningen te bouwen, voor het grootste deel op de gronden welke uw raad aangekocht heeft, en hopen dat dit een begin zal zijn om de bestaande ach terstand ln te halen. De cijfers der verschillende ziektegevallen ln 1946 zijn belangrijk lager dan die in 1946. In 1946 werd de nieuwe begraafplaats be langrijk uitgebreid. Omtrent de beplanting der gemeente kan ik nog mededeelen, dat overleg gepleegd is met verschillende instelllingen om dit jaar tot herbeplanting te komen. Wanneer men aan het begin en het einde van het jaar 1948 een vergelijking maakt tus schen de aantallen werkloozen die overbruggingsuitkeerlng genoten, dan kan niet anders dan de gevolg trekking gemaakt worden, dat het herstel van het bedrijfsleven belangrijke vorderingen heeft gemaakt. Niettemin kwamen tot medio Sep tember nog geregeld werkloozen zich melden jyaarvoor de oorzaak lag in het feit, dat veie industrieën met de grondstoffenvoorziening moeilijkheden ondervonden. Momenteel zijn 49 personen wegens vorstverlet ln de over- bruggingsvegeling opgenomen. Per 1 Jan. 1946 waren 284 personen in de wachtgeldregeling opgenomen. Dit aantal vloei de geleidelijk af. Per 1 Maart 1946 bedroeg h6t aantal pl m. 112. De regeering besloot de uit voering der nieuwe wachtgeldregeling 1946 met ingang van 1 April 1946 door de Gewestelijke Arbeidsbrueaux te doen geschieden. Verdere gegevens zijn alzoo niet meer beschikbaar. Burgemeester en Wethouders stelden voor deze gemeente een disirictsraad in, die de aanvragen voor een coasumenten-crediet be oordeelt. Bij de raad zijn 206 aanvragen bin nengekomen. Na beoordeeling zijn 10 gevallen afgewezen, terwijl 23 aanvragers, nadat deze de beslissing hadden ontvangen, te kennen hebben gegeven niet voor een consumenten- erediet in aanmerking te willen komen. Aan 173 aanvragers is thans eeó credlet in de vorm van voorschotboekjes verstrekt tot een totaal bedrag van f 91.000 De werkzaam heden van de districtsraad hebben een viot verloop glhad. Op de vastgestelden tijd waren alle voorschotboekjes uitgereikt. Tot slot spreekt de burgemeester over de burgerlijke stand en bevolking Opmerki 13 verdient de toename van het aantal huwelij ken van 40 ln 1945 op lOt in 1946. Het aantal overlijden nam belangrijk af- van 69 in 1945 werd het 43 in 1946. Bij de geboorten zien wij in 1945 121 kinde ren, in 1946 niet minder dan 193. Dit aantal kinderen zal over vijf jaren een probleem gaan vormen voor de schoolruimte. Ingekomen zijn 211 personen; vertrokken zijn er 288. De be volking liep op van 6550 op 1 Januari 1946 tot 6623 op 1 Januari 1947 Opgemerkt wordt dat onder de 288 vertrokkenen vele evacuee's wa len. die naar hun oude woonplaats terugkeer- Jen. De voorzitter spreekt de hoop uit, dat de leden van de raad. wijshe.d en verstand als mede de krachten geschonken mogen worden om onder Gods Zegen te arbeiden aan de be langen der gemeenschap en wgnscht hen het beste voor de leden persoonlijk en hun gezin nen. De heer P. Boon (chr. gr.), oudste raadslid dankte den voorzitter voor zijn uitgebreid- jaar-overzicht. Ingekomen waren de goedkeu ringen van Ged Jjjt. wat betreft de subsidie aan de kleuterscho«l f 15 per leerling per jaar, uitgaaf f 42 00 voor het welvaartsonder- zoek voor een tijd van 5 jaar f 100.000 voor ophoogen van het industrie-terrein. In een 3chtijven van het dagelijksch bestuur der wa terleiding werd medegedeeld, dat Ged. St. be zwaar maakten tegen de hooge rente van 3 1/4 oCt op de lecning van f 40.000 tot de tijd van 15 jaar. De rente wordt nu bepaald op 3 pCt, voor de duur van 20 jaar. De raad verklaarde accoord te gaan dat bij het aanstellen van een schoolarts deze niet ln vaste dienst, doch op arbeidscontract zal wor den aangesteld. De raad besluit eveneens ac coord te gaan met het verzoek van de Hol- ■andsche Maatschappij van Landbouw om te komen tot oprichting van een Landbouwhuis- houdschool in 1948. Van den directeur-gene raal van volkshuisvesting was bericht ingekb- nien, waarin medewerking werd toegezegd tot het bouwen van 16 noodwoningen. Vervolgens kwam in behandeling een ver zoekschrift van de Voetbalver. Afh. Ver. D.c.V. om uitbreiding van hun sportterrein. Dp heer F 0 n t ij n e (P.v.d.A zegt, dat he- aas de gemeente op de huidige dag, door het gemeentebestuur aan sportbeoefening en alger meehe lichamelijke opvoeding weinig of niets ■s gedaan. Het mag een algemeen bekend feit geacht worden, dat de gemeentebesturen van voor de oorlog niet bepaald het vuur uit hur» sloffen hebben geloopen, om op dit gebied iets te bereiken. Het is zeker was, als D.C.V. zegt, dat er qen schreeuwend tekort is aan gelegen heid tot sportbeoefening. Met een gerust ge weten kan men veyklaren. dat deze toestand is ontstaan onder de uit een rechtsche meer derheid bestaande gemeenteraad. Wij willen hiermede geen verwijten uitspreken doch al leen de feiten constateeren. Intusschen is de jeugd er niet mede gebaat. De fractie van de P.v.d.A. staat op het standpunt, dat het de hoogste tijd is. dat het gemeentebestuur maat regelen treft, die zoo spoedig mogelijk leiden tot een goed bestuurd, onder gemeentebeheer staand coj'npiex sportterreinen met een daar bij behoorende accomodatle. De fractie van de P.v.d.A. is er zich ten volle van bewust, dat het in deze mbeilijke tijden niet gemakkelijk zal zijn, een betrekkelijk groot bedrag hier voor uit te trekken. Maar desalniettemin is onze fractie van meening, dat het geld be steed aan de lichamelijke en de daarmede ge paard gaande geestelijke opvoeding van jeugd, onder alle omstandigheden, niet alleen verantwoord ls, maar zeer noodzakelijk. Want wellicht is geestelijke nood nog erger, dan stoffelijk nood. Nog nooit was de ontsporing van de jeugd zoo groot als thans. Wij hebben allen kennis genomen van het schrijven van D.C.V. en er zullen hierover verschillende meeningerf zijn. Maar over één ding kunnen wij het eens zijn. En wel dit: Veel wordt er geklaagd over vandalisme onder de jeugd, maar wordt ter bestrijding ervan gedaan? Dat D.C.V, de sport hiertoe als een middel ziet, onderschrijven wij volkomen. Het zij ons ver gund een enkel woord tot de rechtsche tractie te richten. Gij zijt om principieele redenen tegen het beoefenen van sport op Zondag. Het is uw goed recht, daaraan niet mede werken, maar denk dan ook aan de consequenties van een dergelijke handelswijze. Want heusch door het onthouden van sportvelden krijgt gij de 1 i- Roman schema door W. Kerremans. 41. „Hebt u die nog aangeraakt of verlegd?'» „Neen, niet althans wetende dat ik dat deed". „U bent na uw bezoek in de slaapkamer weer naar de ver dachte gegaan en u hebt met haar gesproken. Wat hebt u toen gezegd?" „Ik bevestigde dat haar man dood was en dat wij ten spoe digste de politie en een dokter moesten roepen". „Stemde zij daar direct mee in?" „Ja". Roel an ts verhoor was daarmede geëindigd en nu kwam de beurt aan de verdachte. Na de gewone inleidende vragen vroeg de president: „Vertelt u de rechtbank nauwkeurig wat er op die avond ls gebeurd" Zij keek als om hulp uitziend naar de rechters of geen van hen haar kon vrijstellen om hier nog eens weer, ten aanhoore van een gretig luisterend, publiek haar droevig huwelijksleven te bespreken, te vertellen wat een bruut haar man was. hoe hij haar had behandeld en wat hij haar gezegd had toen hij in haar slaapkamer was binnengedrongen. „Ik heb dat alles al medegedeeld aan den rechter van in structie. Kunt u niet de stukken voorleggen waar mijn verhoor instaat?" „Het spijt mij, maar ik moet perslsteeren dat u de rechtbank zooals die hier voor de behandeling vaM uw zaak ls bijeenge komen, verslag geeft van wat toen is geschied". Er was geen ontkomen en mét zwakke bevende stem, die moom «ta noofeiers nauwelijks hoorbaar was herhaalde zij nog eens de gemeenheden van haar man, zijn bedreiging de deur te zullen Intrappen en haar vrees dat hij haar geweld zou wil len aandoen in zijn dronkenschap, de slag waarmede zij de arm van Uilenburgh wilde afweren en hoe hij toen juist zijn hoofd naar voren had gebracht, zoodat de slag op zijn hoofd terecht was gekomen. „Heeft uw man duidelenk te kennen gegeven dat hij van u vei n_.de dat u toeschietelijker zou zijn jegens leitjes?" „Ja, zoo zeide hij het". „Had hij in de hand die u wilde neerslaan de revolver of had hij die ln zijn andere hand?" „In de hand die hij naar mij uitstak". U moest dus wel denken dat hij op u wilde schieten?" Ja, dat vreesde lk" Maar de revolver was niet geladen". „Dat wist ik niet. Ik dacht van wel". Een andere rechter vroeg haar: „Heeft leitjes voor die avond wel eens poging gedaan om met u in contact te komen?" „Ik had een griezel van dien man en ontweek hem zooveel lk kon. maar als lk hem ontmoette, stak hij altijd direct zijn hand uit om mij de hand te geven en trachtte beleefd te zijn tegen me". „Waaruit bestonden die beleefdheden»?" „Uit flauwe praatjes over een japon die mij zoo goed stond of dat ik er als een jong meisje bleef uitzien en meer var zulke laffe dingen". De derde rechter vroeg haar waarom nadat Uilenburgh was neergevallen zij niet dadelijk een dokter had geroepen en daar op verhaalde zij naar waarheid dat zij op weg was geweest naar ëen dokter en de politie omdat er geen telefoon in huis was, maar dat onderweg die gedachten bij haar was opgeko men raad te gaan vragen aan Roelants. „Ik begijp niet waarover u raad noodig had op dat oogen blik. Er was toch geen andere raad te geven dan roep direct een dokter, misschien leeft uw man nog". „Ja.... zekerdat is zoo. Maar toen ik eenmaal de ge duchte had aan mijn vriend uit. vroeger Jaren die mij 's mid dags alls hulp had beloofd, ben ik zonder verder denken naar hem toegegaan". „En op heel die lange tocht door de stad is het niet meer bij u opgekomen dat uw man daar lag en misschien huip noodig had?" „Neen, want lk wist dat hij dood was". „Hoe kon u dat weten? Een dokter moet eerst nog een on derzoek instellen voor hij het zeggen kan". „Ik wist het. Ik had hem gezien en wist dat hij een doode was". „Goed, dat Ml ik aannemen dat u er van overtuigd was dat uw man dood was. maar ook ln dut geval kon uw vriend u toch geen andere raad geven dan naar de politie en roep een dok ter". „Nu vind ik dat ook. ma3r toen dacht ik er alleen maar aan dat ik Iemand moest hebben, die mij kon bijstaan, dat ik niet langer alleen kon zijn en niet alleen kon terugkeeren naar mijn huls". Uitvoerig werd Jo nu ondervraagd over de handschoen en het daarop voorkomende vet. maar zij bleef de zelfde antwoor den geven als in de instructie, namelijk niet te weten hoe haar handschoen in de zak van Roelants was gekomen en op welke wijze er vet van de revolver op was gekomen. Dan volgde het requisitoir. (Wordt vervolgd).

Schoonhovensche Courant | 1947 | | pagina 2