ZITDAG Waarheid en leugen Van Rondom LIEFDE DER ZIELEN 2 NIEUWSBLAD VOOR EtTTD-ROLL AND Kh UTRECHT. SrTioonhovrnortir Conmn» VRIJDAQ n APRIL 1947 <WAT ZEGT DE BILT? Verwachting tot Vrijdagavond: Na een koude ochtend met plaatse lijke mist, overdag overdrijvende wol- kenvelden. Wind uit uiteenloopende richtingen. Iets zachter. MAANSTAND. Afnemende Maan. 11 April: Op 1.20. onder 8.37. 13 April: Op 2.19 onder 9 21. 1 13 April: Op 3 08. onder 10.15. 14 April Op 3.47, onder 11.19. 13 April Laatste Kwartier. KORTE BERICHTEN. Bij het ministerie van justitie zijn wet telijke maatregelen in voorbereiding, om te komen tot een meer doelmatige berechting van economische delicten. Het is aanvanke lijk de bedoeling, dat aan iedere rechtbank oen economische kamer wordt toegevoegd, terwijl als eenige appèl-instantie het Haag- sehe Gerechtshof zou worden aangewezen. De jonge boeren te t ijm art hebben, naar aanleiding van een van de zijde van de land bouw hoogeschool te Wageningen gevoerde propaganda-actié, besloten, een massaal grond onderzoek voor hun gemeente voor te berei den. Voor West-Brabant beteekent dit plan het eerste, uit pafrticulier initiatief voortko mend, grondonderzoek. Het graan bestemd voor de Duitsche be volking zal men blijven invoeren via de ha vens van Noordelijk Duitschland, daar dit goedkooper en vlugger is en dus niet door onze havens. Nog deze week zal de koningin het be sluit teekenen, betreflende de nieuwe sala risregeling voor onderwijzers. Dinsdagavond 10 uur is te Ooltgensplaat op het eiland Goeree en Overflakkee, een groote brand uitgebroken. Tien brandspuiten van het geheele eiland afkomstig, waren be zig met de blusschingswerkzaamheden. Er zijn 8 landbouwschuren, 2 woonhuizen, een groote hoeveelheid landbouwwerktuigen, twee koeien, twee paarden en een partij hooi en «troo verloren gegaan Het jongenskoor „de Oosterhoutsche Nachtegalengaat weer op concert-tournee, thans door Zwitserland. Zij zullen optreden in St. Gallen, Weinfelden, Lugano, Sion, Mar- tigny, Lausanne. Neuchatel, 2urich en Basel. Waarschijnlijk wordt ook in Zei matt een con cert georganiseerd ter geledenheid van het verblijf aldaar der prinselijke familie. Dezen zomer komt Engeland aan de beurt. Uit een rapport van het Ned. Roode Kruis blijkt, dat 'van Maart tot Juli 1943 ne gentien deportatietreinen van Westerbork naar het vernietigingskamp Sobibor (Polen) *ijn vertrokken, waarmee er ruim 34.000 per sonen zijn weggevoerd. Hiervan zijn slechts 19 teruggekeerd; de re?t is in de gaskamers omgekomen. De communistische partij in Hessen eischt een openbaar onderzoek naar de om standigheden van 11.000 Nazi's, meerendeels SS-lieden, die in een interneeringskamp nabij Darmstadt verblijven. Zij mogen uit gaan, krijgen een dagelijksch rantsoen van 1700 ca lorieën en wonen in verwarmde vertrekken. De razzia, die Woensdag in Berlijn ge houden is hééft niet het verwachte succes opgeleverd, hoewel in de Britsche zone 300 verdachten gearresteerd werden en in de Amerikaansche 80. De gedeeltelijke misluk king is toe te schrijven aan de vroege publi catie van de razzia door den Amerikaanschen commandant. Hierdoor konden de voornaam ste gezochten Ontkomen. Het neerstorten van een Belgische Da kota in SchtfÓand kostte de 8 inzittenden het leven. De tornado, die Woensdagavond de Ame rikaansche provincies Texas en Oklahoma teisterde heeft aan ruim 150 menschen het leven gekost. PLAATSELIJK NIEUWS. Alblaaserdatn. Nederland helpt In- dié. In de laatste vergadering van het comité ..Nederland helpt Indië" i8 besloten tot opheffing van dit comité, aangezien de werk zaamheden als geëindigd mochten worden '-e_ schouwd. De resteerende gelden werden ten deel* besteed aan gerepatrieerden. terwijl .Pro Rege" en de „Niwin" elk 100 gulden zullen ontvangen Inzake het beheer der gelden lig gen de boeken bij mevr. Seis voor leden ter Inzage Contact-avond ..Pro Rege" Het bestuur van ..Pro Rege" heeft in de Corn. Vroege Stichting een contact-avond georgan,. seerd voor ouders en verwanten van de mi litairen in Indië. Na het welkomstwoord van den voorzitter den heer J. L. Verhoef, zong mevr De Haan op het orgel begeleid door mej. Stout, enkele liederen. De heer A. Sicut hield een causerie over „Ipdrukken over In dië.". In dit betoog deed de heer Stout uitko men de toestand van voor de oorlog, die gun stig afstak bij de Engelsohe. De zending be.- reikte het fraaie resultaat dat van de 70 ïpil- hoen bewoners er 1 mlllioen waren ge doopt. De Inlanders zijn goede werkkraih. ten maar moeten onder goede leiding staan. Toen Japan de baas werd. trachtten zij *en chaos te ontketenen wat maar al te goed is gelukt. Spr teekende ons mooie Indië de groote ellende ontstaan door de Japansche ovtrheersching Hierna gaf de heer v. d. Wiel. uit Hilver- »um een, demonstratie met ..de gesproken brief". Na* nog enkele zangnummers, sprak ds. Sirag inplaats van den he.cr G. Vos. het slot woord daarin 'vijzend op de zware taak van onze jongens. Dit dienen zij te weten en te beseffen ..Je moet in dienst een soldaat van Jezus Christus zijn". Deze avond is ten slotte geslpten met het zingen van Psalm 89 1 en dankzegging Alblasserdam. Nieuwe leerlingen. Voor de cursus 19471948 werden de volgen de nieuwe leerlingen ingeschreven: Openbare school 1, hoofd de heer J. de Kramer 24; openbare school II, hoofd de heer A. C. Hoff man, 12; school met den Bijbel, hoofd de heer J. H. van Wijnen, 24, Chr. nat. school, hoofd de heer J. v. Nes, 64; chr. u.l.o. school, hoofd oe heer D. J. C. v. Neutegom, 39. HET VEERBOOTJE „MACHIEL" LEED SCHIPBREUK. Gorinchetn. In ons geheele land heeft de storm haar kracht op ondubbelzinnige wijze doen gelden en ook de passagiers van het veedbootje „Machiel" van het veer GorinchemWoudricheïh kunnen daarover meepraten. Dinsdagavond klonk boven het loeien van de storm het aan houdende geluid van een misthoorn, dat afkomstig bleek te zijn van de „Machiel", die ongeveer op 500 meter buiten de Wa terpoort door de onstuimige golven op 'n ondergeloopen krib was geworpen. De veecbQQfc (te Qfrin»ham V, moest een po- het ontgelden en op ver plaatsen was de lichtleiding de- ging tot hulp opgeven, omdat zich aan boord auto's en passagiers bevonden. Een vaartuigje uit Woudrichem kon het niet bolwerken tegen de woeste golven en keerde onverrichterzake terug. Na het lossen van de passagiers en de auto's on dernam de veerboot voor de tweede maal een reddingspoging en slaagde er, na 5 maal getracht te hebben om een betere positie te verkrijgen in, om de 3 passa giers -en de twee leden der bemanning v. de .Machiel" aan boord te nemen. Geen van hen heeft nadeelige gevolgen onder vonden van dit hachelijke avontuur. Krimpen a.d. IJssel. De P.V. De Snelpost", Zaterdagvliegers, hield 2e Paaschdag een wedvlucht van de Lage Zwaluwe. De uitslag luidt als volgt: le O. Blom; 2 en 10 A. Mudde. 3, 5 en 6 G. de Pee; 4 H. van Houselt; 7 C Spek; 8 H. de Kwant; 9 P. Gouwens; 11 R. de Buitelaar. Zaterdag hield de chr meisjesclub V.K. Z., vervolgklasse Zondagsschool, een Paasch- wijdings-samenkomst, in het bijzijn van ouders en genoodigden. De heer A. Luyten opende de avond met het doen zingen van ps. 86 10 en gebed. Het Paaschdeclamatorium bestaande uit 4 gedeelten: „De Profeet aan het woord „Christus Lijden en Kruisdood De Opstanding", en „Heerlijkheid en Glo rie"; voerden do meisjes eerbiedig en duide lijk uit. Leiding, declamatie en orgelspel be rustte bij de leidsters: M. Luyten—de Visser, T. de Wilde en HonkoopAdrichem. Een wij dingswoord van den heer A. Luyten naar aanleiding van 1 Cor. 15 besloot de avond. Na gezamenlijke slotzang ging hij voor in dank gebed. Vrijdagavond 4 April, na de kerkdienst in de Ned. Herv. Kerk, werd de organist, de heer G. Jongste, bij het naar huis gaan on wel. zakte in elkaar en werd de woning van den heer B aan de IJsseldijk binnengedra gen. De inmiddels ontboden geneesheer con stateerde, dat de dood vrijwel onmiddellijk was ingetreden. De heer Jongste was 57 jaar en heeft de functie van organist der Ned. H|;rv. Kerk alhier 25 jaar vervuld. Ongetwij feld beteekent dit een groot verlies. Lekkerkerk. De storm heeft weer danig huisgehouden. Dakpannen, verkeersborden boomen moesten schillende fect. Het bestuur van het mannenkoor „Zang- lust" heeft voor het op 2de Pinksterdag te houden nationaal zang- en muziekconcours het gunstig gelegen land achter de woning van de familie Kaptein aan de Tiendweg-Oost gehuurd. Er zijn reeds ruim twinitg vereeni- gingen ingeschreven. Gevonden: een hoepel, Lange Stoep 19. Lexmond. 40-j aar school met de Bij beL Deze week vond de herden king plaats van het feit, dat op l April het 40 jaar geleden was, dat de school m. d. Bijbel werd gesticht. Overdag herdacht men dit feit met de kinderen. De jeugd kreeg een overzicht van de geschiedenis der school. Zij zongen voor dit doel gemaakte liederen en ont vingen een tractatle. 's-Avonds vond de herdenking plaats voor ouders, oud-leerlingen, leden en vrienden van het onderwijs. Jammer, dat de Voorzitter der schoolvereeniging, de heer H, F. den Hartogh, wel de vergade ring: kon bijwonen, maar niet in staat was de herdenkings-samenkomst zelf te leiden. Er zijn op de herdenkingsavond veel goede woorden gesproken. Woorden van herinnering en dank, van vreugde over het kostbaar bezit der vrijheid ons na de bezetting weer geschonken, waardoor aan de ouders de keuze wordt gelaten de kin deren zoo te laten onderwijzen, als men zich overeenkomstig het geweten geroepen acht. Zoo voerde de 2e voorzitter die volgens zijn verklaring de zware taak van deze avond had aangevoeld en na het openings woord de leiding van de avond had, het woord. Vervolgens de beide predikanten ds. Knauff en ds. de Bruyn, de heer Mei- fna, vroeger hoofd der school, de heer W. K. Haafkens, hoofd der school, de burge meester enz. Op deze avond spraken in totaal ruim 4 uur achtereen verschillende sprekers. Ove rigens zou het de avond in zijn geheel ten goede gekomen zijn, wanneer er eenige variatie in het programma gebracht was, b.v. door muziek, zang of declamatie. Aan het einde van deze bijeenkomst dankte de 2e voorzitter alle medewerkers en verder den heer Haafkens. den heer en mevrouw Van Bekkum voor de leiding bij het onderwijs. Een sobere tractatle com pleteerde de avond, die ds. de Bruyn met dankgebed sloot. selijke ontmoeting ral zeer spannend werden. De uitslag zal wel niet ver van een gelijk spel liggen. Unio 3 en Unio 4 hebben rust. Een nieuwe nederlaag zal de gastheeren wel worden toegebracht. Oudewater 1 krijgt bezoek van V.D.S 1 uit Den Haag De pun ten zullen zeeT waarschijnlijk in Oudewater blijven, gezien de 16 overwinning, die O.V.S. in de residentie behaalde Oudewater 2 gaat op bezoek bij Olympia 3 en zal wel met leege handen naar Oudewater terugkeeren. ReeuwUk. Detollen weg. De oude hinderpalen in de Bodegraafsche straatweg zullen verdwijnen na een bestaan van ruim 100 jaren. De tollen werden eerst door de As sociatie van de straatweg verpacht en de pachter zette er een tolgaarder op. De laat ste jaren werden de tollen niet meer verpacht ert zette de Associatie toch een tolgaarder er op. Na de eerste oorlog 19141918 begon pas de tol-oorlog. Uit protest tegen de tollen meenden verschillende automobilisten niet beter te kunnen doen, dan weigeren het ver schuldigde geld te betalen. Hierdoor ontstond meestal een opstopping van het verkeer voor en bij het tolhek, doch de tolgaarder hield het tolhek gesloten. De politie kon tegen- de weigerachtige tolbetalers niet optreden, dit was van geheel civielrechtelijke aard. Meestal waren in de file wachtenden wel personen d:e tolgeld wilden betalen, maar die zich de doorgang versperd zagen door hun weiger achtige collega's. Vooral gebeurde dit op het smalle weggedeelte en op de brug bij de Oud- F.eeuwijksche tol. De politie nam dan weldra de noodige maatregelen om het vrije verkeer ever de straatweg te herstellen en het in goede banen te leiden. De protesteerende tol betalers werden dan aan de kunt van de weg geplaatst, tot ook zij het wachten moede, bet zij tolgeld betaalden, hetzij dat het hen ge lukte te ontsnappen aan het toezicht van den tolgaarder. Ook is er een tijd geweest, dat zelfs wielrijders tol moesten betalen en al was dit dan ook maar een klein bedrag ook hiertegen werd geprotesteerd. Deze tolheffing is sedert een aantal jaren afgeschaft. De tolgaarders hadden veel onaangenaams te incasseeren van het rijdend verkeer. Nog zelfs kortgeleden riep een automobilist tot den tolgaarder aan de Oud-Reeuwijksche tol: „Ze moeten dat dorpje hier maar vergassen met hun tol!' De inwoners van dat dorpje, met aan het hoofd het gemeentebestuur, hadden niets uit te staan met het bestaan van de tollen enbe- sloten toch unaniem er aan mede te werken om tot opheffing van deze oude beestjes te komen Voor 1947 is nog concessie vobr tol heffing aan de Associatie van de straatweg verleend. Schellulnen. Als gevolg van de bemoeiingen der Prijzencommissie stellen B en W. de ge meenteraad voor het besluit tot aankoop van de Diaconieboomgaard voor bouwterrein in te trekken en een nieuw besluit te nemen tot het koopen van dezelfde grond tegen een prijs, die belangrijk lager is. Willige-Langerak Bij den landbouwer F. Brouwer aan de Tiendweg heeft een geit vijf levende lammeren geworpen. we revue „Kijk voor je". Spartinstructeurs van de Koninklijke Landmacht geven een npt- litaire demonstratie van de Jiu-Jltsul, Japan sche behendigheids worstelkunst. De pianist van het gezelschap, Cas Rus, zal het onge twijfeld waardeeren, dat men voor deze ge legenheid de aanwezige piano beide avonden zal vervangen door een vleugel. De Nutszaal krijgt een feestelijke aanblik door het mon- teeren van een groot aantal gekleurde lamp jes. TRIBUNAAL. Ter zitting van Maandag zal het Goudscio Tribunaal o.m. behandelen de zaak tegsn Jan Huisman. NUTSBIOSCOOP. Zondag en Maandag zullen zij. die het lich tere genre films preiereeren kunnen genie ten van de film „V Victorie" met de En- gelsche komiek Will Hay. Het hoofdthema van deze fantastische, onwaarschijnlijke, doch vroolijke rolprent is het aan de Duitschers trachten te ontfutselen van een geheim wa- DE TWENTSCHE BANK *.v. t« L«kk*rk«rk, Voorstraat 9 ladara Woanidag; Niauw'Lakkarlana Lekdijk B 4a itdart Dondardag. Kantooruren 10 uur v.m. tot 3 uur n.m Uit de Radio-programma's. Zaterdag 12 April. HILVERSUM I. 8.00 Nieuws: 8.15 Muziek; 9.15 Orkest. 1000 Morgenwijding; 10.20 Radio, feuilleton; 10.35 Sopraan en Piano; 11.00 Voor de arbeiders; 11.45 Familieberichten: 12 00 At_ tentia; 12.30 Kalender; 12.35.Orgel; 13.00 Strijd^ pen, waarmede in een laboratorium geëxpe- krachten; 13.30 Miller Sextet; 14 00 Sport; 14.15 rimenteerd wordt. Dubbelgangers, beruchte Gramofoon; 15.30 Van boek tot boek; 15.43 i.azi-spionnen en de Intelligence Service spe- Huismuziek: 16.10 Esperanto; 16.25 Zilveren Ze len een voorname rol in deze geschiedenis en ven, 17.00 Staalkaart; 17.30 Om en nabij de zij veroorzaken menig spannend avontuur, twintig; 18.00 Nieuws; 18.15 Muziek; 18.30 Natuurlijs lukt het om, na sensationeele ge- Strijdkrachten; 19 00 Piano: 19.30 Rijpere jeugd; beurtenissen, de bom in handen te krijgen en 1945 Nederlanders in Duitschland; 20.CO Nieuws; haaf, dwars door ballonversperringen en af- 20.08 Dingen van de dag; 20.15 The Ramblers; weergeschut heen, ppr vliegtuig naar Enge- .2100 Socialistisch commentaar; 21.15 O.K.; 22.30 land te transporteeren. Deze film, die Jac. Hoorspel; 23.00 Nieuws. Miedema in het Nutsgebouw vertoont, ver- HILVERSUM II. 8.00 Nieuws; 8 1Ö" Muziek; 9.00 plaatst de Bioscoopbezoekers in het jaar 1943 Concert; ,9.30 Nieuws; 9 50 Zang: 10.00 Voor en zal wel geen diepe indruk achterlaten. VOETBALNIEUWS. Het is te hopeh. dat Zondag voor de Sport- club-elltallen de bal weer eens gaat rollen, want na de extra rüst is er voor de Blauw- Witt^n een groote achterstand ontstaan. Het eerste elftal gaat naar Ammeratol en af gaande op de débacle tegen S.I.O.D., zouden we ohze stadgenooten niet veel hoop durven geven, maar ook A.S.V. is niet een van de sterksten en de ongetwijfeld talrijke toeschou. wers zullen wel een spannend partijtje te zien krijgen. Een gelijk spel ligt in de lijn der verwachtingen. Meer hoop op succes geven we Sportclub 2, dat U.S.C. 2_^ ontvangt. Deze jongens hebben zich tot nu toe uitstekend geweerd en moge. lijk kan het ook Zondag de puntjes thuis houden. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Johannes, z. van J. Rekoert en A. Itjeshorst Cornelig Jan, z. van J. W. Mets ep K. Oosterwijk. KERK EN SCHOOL Nieuwpoort. Dinsdag heeft de damvereenl. ging „Kijk Uit" de wedstrijd om het kampi oenschap 2e klasse van het Goudsche Damdis- trict gespeeld tegen Gouda II. De uitslag was als volgt: Nieuwpoort J Gouda II. M. DeelenL van der Linde 1—1 T. A. den IiartogH de Jong 2—0 A. den Har togH Luidens 1—1 J HakemuldecA. van der Ppuw 11 A. DroogD. van der Linde 02 J. W. van der Hek—A. den Ouden Sr. 1—1 J Ouweneel—Van Setten 0—2 C. Baardwijk—A. den Ouden Jr 0—2 T. Baardwijk—Potharst 0—2 A. P. Brokking—T. Bak 1—1 Uitslag in het voordeel van Gouda II 7—13 Oudewater. Tentoonstelling. Maandag zal in de voormalige Openb School een tentoonstelling worden gehouden van tee- keningen der leerlingen van de *Nuts Avond- teekenschool. De toegang is gratis des avonds van 6 3C8.30 uur. Bloemdag-collecte. Zondag 13 April houdt de Nederlandsche Katholieke Ar. helders Beweging aan de Kerk een bloemdag. collecte ten bate van het Encycliek-meeting fonds. V 0 et b a 1 p r b g r a m ma. Het voet balprogramma voor de Oudewatersche aan de competitie deelnemende elftallen luidt el* volgt: Unio 1 krijgt bezoek van G.S.V. 3 en moet ln staat zijn tegen deze club het pad der overwinningen terug te vinden. Unio 2 gaat naar Oudewater 3 en deze plaat. SCHOONHOVEN. AFSCHEIDSAVOND. Het vertrek rAar In<jië van een groote groep vaste Tehuisbezoekers, was aanleiding dat het bestuur van het Chr. Tehuis voor Mi litairen Woensdagavond ln Intieme kring af scheid van hen heeft genomen. Het ruime lo kaal was geheel gevuld en er heerschte een prettige stemming, waardeor het scheen als of het afscheid niet zwéar viel. Na Schriftlezing en gebed volgde een ope ningswoord van den voorzitter, den heer Visser. Aan zang en muziek was een goede plaats op het programma gegeven, zoodat be halve een gemengd kwartet en een aoliate, het gezelschap Orgipimavi, onder leiding van den heer H. C. de Goeij, zich enkele malen deed hooren. Een voordracht van enkele da mes droeg bovendien als titel- Het muzikale trio Wegens teleurstelling door de fegeerings- voorlichtingsdienst, waarvan een film over Indië verwacht was, kregen de aanwezigen nu twee in de omgeving van Schoonhoven op genomen films te zien, waarvoor mevrouw Teyinck medewerking verleende. De schoone indrukken die het gezelschap door deze fraaie beelden kreeg vormde voor den veldprediker ds. Brokke, aanleiding ,tot een frissche toe spraak, waarin de juiste toon getroffen en waarbij ook aan de bagage voor de reis aan dacht geschonken werd. Namens de bezoekers voerde sergt.-majoor De Jong het woord, die een hartelijk woord van dank sprak en de tehuisouders bloemen aanbood. Na een pauze, waarin allen getracteerd werden, sprak burgemeester Nieuwenhuiseq geestig en pakkend en zong mevr. den Hol lander nog enkele liederen. Overste Termaten, door dienst verhinderd de geneele avond bij te wonen, kwam nog juist op tijd om zijn mannen een goede raad mee te geven en zijn waardeering te uiten voor Aetgeen het Tehuis biedt. De uitstekend geslaagde avond werd na dankgebed, besloten met het uitreiken van herinneringskaarlen aen de vaste bezoekers. yOOR DE REI8. Teneinde de verveling aan boord verre te houden van zijn mannen heeft overste Ter- maten een oproep gericht tot de huisgenooten om iedere soldaat een boek mee te geven. Door uitwisseling onderling kon dan worden bereikt, dat voldoende lectuur aanwezig zou zijn. Deze oproep is zoo goed ingeslagen, dat honderden boeken deel uitmaken van de ba gage der mannen, die vandaag scheep gaan naar de Oost. Ook heeft de overste getracht door het orga- niseeren van spelletjes aan boord de goede geest te bewaren Een stadgenoote heeft gis terenmiddag een bezoek gjbracht aan ver schillende winkeliers en zakenlyl. teneinde en kele prijsjes voor spelen en wedstrijden te kunnen uitloven. Het resultaat was verras send. Tal van voorwerpen van allerlei aard air scheerapparaat. scheermesjes, sigaren, aansteker, papiersnijder bladwijzers conser ven postpapier, schemerlampje, en dergelijke vulden gisteravond de tafel van den comman dant. die zeer verheugd was over zooveel meeleven. „KUNST EN VERMAAK". 2 Februari 1937 richtte men de IJsclub „Kunst en Vermaak" op en sindsdien heeft zij zich mogen verheugen in een steeds stij gend ledental, dat op het oogenblik de 300 dicht benadert. Het behoeft dan ook niet te verwonderen, dat beide avonden, die ter her denking van het 10-jarig bestaan georgani seerd zyn op 15 en 1& April ln de sari van het Nutsgebouw bijna geheel uitverkocht zijn. Het uit 6 personen bestaande cabaret- en revuegezelschap van Gerard Walden zal op de planken verschijnen met haar laatste nieu- NED. HERV. KERK. Bedankt voor Pijnacker H. v .d. Akker te Slledrecht. GEREF. KERKEN. Bedankt voor Klundert en voor Mijdrecht P. Warmenhoven te Reeuwijk. Bedankt voor Otteland candidaat J. A. van Netten te Weesp. OUD GEREF. GEMEENTEN. Op het tweetal te Schsvenmgen komt voor B. Toea te Kinderdijk. Afscheidspredlkatle Ds. G. W. Kwant. Slledrecht. Zondag le Paaschdag heeft ds. G. W Kwant, predikant bij de Ned. Herv, Kerir, afscheid genomen van zijn gemeente wegens vertrek naar 's-Gravenzande. Na het zingen van Psalm 103 vers 1 las ds. Kwant een gedeelte uit de Psalmen, en Lucas 24 van vers 36 t.e.m. 42. Tot tekst had hij geko zen het laatste gedeelte van het 34e ver# uit het Lucas evangelie en een gelijkluidend ge deelte Joh. 20 9 n.l. „Vrede zij u lieden". Na de predikatie richtte ds. Kwant 't woord tot de gemeente. Ik zal geen poging doen om wit ik misdaan heb weer in ééns goed te ma ken. De oorlog heb ik met u medegemaakt. HILVERSUM I. 8.00 Nieipvs; 8.15 Gramofoon; evenals de bevrijding en gij hebt aldoor van 8 45 Zang; 9.15 Morgenwijding; 9.30 Muziek; uw volle vertrouwen doen blijk geven. Het af- 10.30 Van vrouw tot vrouw: 10.35 Musette; 11.06 scheid wordt voor u eenigzins gemakkelijk ge_ op den uitkijk; 11.15 Viool; 11.45 Familiebe- maakt doordat mijn opvolger ds. De Vries weer richten; 12.00 Orgel: 12.30 Spionnetje; 12.36 klaar staat en mijn college Van den Akker voor Muziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Metropole Or. zijn beroep heeft bedankt kest; 13 50 Orgel; 14.15 Piano en Alt; 14.45 Alle ringpredikanten. met uitzondering van Wat gaat er om in de wereld; 15.00 Bonbon- ds. Tukker van Blesksengraaf. waren tegen- nière- 16.30 Opera; 17.00 The Skymasters; 17.30 woordlg Ds. Van den Akker sprak den ver_ Hoort zegt het voort; 17.45 Rijk over Zee; 18.00 trekkenden herder toe en hoopte, dat hij met Nieuws 18.15 Viool; 18.30 Strijdkrachten; 19.05 dezelfde ijvep mag werken in zijn nieuwe Keus van den omroeper; 19.3p Muziekbegrip; standplaats. Op verzoek van ds. Van den Akker 19 45 voor de landbouw: 20.00 Nieuws; 20.08 werd toegezongen Fsalm 121 4 Radioscoop; 22.15 Piano; 22 45 Wat leeft onder Diep ontroerd dankte ds. Kwant voor het onze gtudenten?: 23.00 Nieuws; 23.15 Jazz. hem toegesprokene. REM. GEREF. GEMEENTE. SCHOONHOVEN Zondag 13 April, v uur dr. F Rappold. van Alkmaar. Diaconie. de kleuters; 10.15 Kwartet: 11.00 Voor de zie ken; 11.45 Gramofoon: 12 00 Angelus. 12.C3 Koor 12.30 Klaas van Beeck; 12.55 Zonnewijzer; 13 00 Nieuws; 13.15 Metropole Orkest: 13.45 Tooneel en Film; 14.00 Orkest; 14.15 Engelsche les; 14.45 Gramofoon; 15.00 Voor de jongeren; 15.10 Strijk kwartet- 15.45 Kiosk; 16 00 Gramofoon: 16.20 Vliegende Hollander; 16.30 Schoonheid van het Gregoriaanseh; 17.00 Wigwam: 18.00 Cantua Populorum; 18.15 Weekoverzicht; 18.30 Buffalo Bill; 19.00 Nieuws; 19.15 Klaas van Beeck; 19.45 Banden, die binden- 20.00 Nieuws. 20 05 De ge- wone man: 20.15 Gramofoon; 20.30 Lichtbaken pater De Greeve: 21.00 Cabaret: 21.25 Orkest; 22.-00 Tombola: 22 40 Avondgebed; 22.55 Vader» dagboek; 23.00 Nieuws. Zondag 13 April. HILVERSUM I. 8.00 Nieuws; 818 Kwartet; 8.30 Voor het platteland; 8.45 Muziek; 9.15 Geestelijk leven; 9.30 Gramofoon; 10.00 Zon dagshalfuur; 10.30 Kerkdienst; 11.45 Tot het hart van het volk; 12.00 Over the ocean; 12.30 Zondagclub. 12.40 Kwartet; 13.00 Nieuws; 13.18 Septet; 13.50 Spoorwegen spreken; 14.00 Viool piano; 14.05 Boekenhalfuur; 14.30 Kameror kest; 15.30 Film; 15.45 Orgel; 16.00 The Se mesters; 16.30 Wat vrouwen op het hart heb ben 16 40 Sport; 17.00 Bijbelverzen; 17.10 Ge sprekken met luisteraars; 17 30 Oome Keesje: 18.00 Nieuws; 18.15 Sport; 18.30 Strijdkrach ten; 19.00 Radiolympus; 19 30 Cabaret; 2009 Nieuws; 20.08 Actualiteiten; 20.15 The Roman cers; 20.45 Luisterspel; 2115 Allerlei; 21.20 Gramofoon; 22.10 Muziek; 22.30 Cabaret; 23.00 Nieuws. HILVERSUM II 8.00 Nieuws: 8.15 Varf man tot man; 8.30 Morgenwijding. 9 30 Nieuws, 9.45 Hoogmis; 11.30 Trio; 12.03 Gramofoon: 12.15 Boeken; 12.30 Klaas van Beeck; 12.5b Zonnewijzer; 13.00 Nieuws: 13.15 Klaas van Beeck: 13.45 Apologie; 14.05 Muzieklyceum; 14.30 Piano: 14.45 Voorwaarden voor een we reldstaat: 15.00 Piano: 15.20 Gramofoon; 15.30 Muzieklyceum; 16 00 Muziekkalender; 16.20 Pony wagens en versche melkkoeien; 16 36 Zang: 17.00 Jeugddienst: 18.30 Muziek: 19.15 Kent gij uw Bijbel?; 19.30 Nieuws: 19.48 Voet bal 20.00 Gewone man; 20.08 Actualiteiten, 20.15 Zilvervloot 21.15 Hoorspel; 22.00 Nieuws.; 22 20 Avondgebed; 22.35 Dagboek; 22.40 Septet; 23.15 Gramofoon Maandag 14 April. HILVERSUM II. 8.00 Nieuws; 8.15 Zang; 8 30 Gramofoon; 9.15 Voor de zieken: 9.30 Water, m 10.30 standen en Politieberichten; 9 50 Muziek; 10.30 Collecte Morgendienst. 11.00 Gramofoon: 11.15 Oude en nieuwe schrijvers; 11*35 Piano; 12.00 Koor; 12.15 Quintet: 13.00 Nieuws; 13.15 Mandoünata; 14.00 Voor jonge moeders 14.20 Trio; 15.00 Non stoD-, 15.30 Zang; 1600 Bijbellezing; 16.45 Kwartet; 17 25 Hoor je het verschil; 17 45 Gramofoon; 18 00 Sport- 18.30 Orgel: 19 00 Nieuws; 19 15 Een plaatje: 19 20 Leeslamp: 19.40 Gramofoon: 20.00 Nieuws: 20.05 Stemvork: 2015 Kwariet; SPORTNIEUWS. KON. NED. VOETBALBOND, AFD. GOUDA Programma Zondag 13 April. le klasse: Moordrecht 2—Haastrecht 2; Nieuwerkerk 1—Qroot-Ammers 1: Moercapelle -- - 1—Zwervers 2; Nic. Boys 1—ONA 4, VEP 1— 20.35 Gramofoon: 21 10 Opvoeding tot eerbied. Gouda 4; UNIO 1—GSV 3; Nieuwkoop 1— 21.30 Cello en Vleugel: 22.00 Nieuws. 22.15 Lekkerkerk 3. tueel geluid- 22.30 Piano: 22.45 Avondoverden, 2e klasse A: Bergambacht 2—Groeneweg 1; king. 23 00 Concert. Boskoop 2—Nieuwerkerk 2; Olympia 4Oude water 2; Waddinxveen 2—Stolwijk T, Goude rak 2Schoonhoven 3. 2e klasse B: Bodegraven 2—Nic. Boys 2; RVC 1—Waddinxveen 3: Gouda 5—Boskoop 1: ESTO 1DONK 2; GDS 1—Olympia 3, NSV 1—ONA 5. 3e klasse A: Gr.-Ammers 2—Haastrecht 3; Lekkerkerk 4Schoonhoven 4; Oudewater 3 —UNIO 2; Bergambacht 3—Amm. SV 3. 3e klasse B: Groeneweg 2Moercapelle 2; DONK 3—Nieuwerkerk 3; Waddinxveen 4— Zwervers 3; Gouderak 3GDS 3. 3e klasife C: GSV 5^-Bodegraven 3; GDS 4 .ESTO 2; NSV 2—RVC 2, UNIO 5—VEP 3; Boskoop 3—Nieuwkoop 2. 3e klasse D: RVC 3—GDS 5: ESTO 3—Bos koop 4; VEP 4—Gouda 6; ONA 6—GSV 6. op 11; enkele minuten voor de rust wis^ G.K.V. de stand te brengen op 2—1. Na de rust zakte H.K.C. eenigszins af, maar wist toch de stand op 2—2 te brengen. G.K.V.die nog steeds over goede schutters beschikt, wist de stand weldra op 7—3 te brengen. „Zonder geluk vaart niemand wel", en dit geldt ook voor G.K.V. Ondanks het jeugdige elftal van H.K.C. hebben we toch wel moed, dat zij in de 2e kla» geen slecht figuur zal slaan. 12 April speelt H.K.C. haar eerste compe titie-wedstrijd tegen Oranje-Wit 2 te Dor drecht. Lekkerkerk. Voetbal. Fluks I (Dordrecht)Lekkerkerk I; Lekkerkerk II— Bolnes II; Nieuwkoop ILekkerkerk III; Lek- Ammerstol. Voetbal. Zondag speelt kerkerk IV—Schoonhoven III. Het eerste^lf- ASV 1 thuis tegen Schoonhoven I. Deze wed- tal moet bij de leiders op bezoek. 27 October strijd is voor beide partijen van belang, daar leed Fluks hier een 4—1-nederlaag, zoodat zij het gevaar van de laatste plaats noeh voor ASV, noch voor Schoonhoven geweken is. Een voorspelling is moeilijk te geven, daar het verschil in kracht ons niet grbot lijkt. Scheidsrechter is de heer Koppeschaar uit Leiden. ASV 3 speelt te Bergambacht tegen het derde elftal aldaar. Het tweede team heeft rust. Benschop. Zaterdagmiddag speelt de v. Benschop' foort". Hardinxveld. Korfbal. Zaterdag speeltje het 12-tal haar eerste wedstrijd tegen G.K.V. Hoewel H.K.C. de heele winter noch getraind, noch gespeeld heeft, hebben zij het er voor de eerste wedstrijd tamelijk afge bracht. De nederlaag 7—3 is geflatteerd. Ook komt hierbij dat G.K.V. deze winter getraind en ook reeds een wedstrijd gespeeld heeft. Voor de rust ging de strijd gelijk op. G.K.V. scoorde eerst, daarna bracht H.K.C. de stand wel op revanche belust zullen zijn. LFC zal haar uiterste best moeten doen om haar po sitie te handhaven, zoodat een spannend# strijd tegemoet gezien kan worden, waarom trent moeilijk een voorspelling is te maken. Het tweede elftal verloor 13 October met 2—0 te Bolnes. Mogelijk dat nu met voordeel van eigen terrein een punt bemachtigd kan wor- -Dden- Het derde elftal onderneemt de verre thuiswedstrijd tegen „Mont- reis naar Nieuwkoop. Of zij veel winst zal behalen, valt te betwijfelen. Het vierde elftal zal daarentegen Schoonhoven III wel met le dige handen huiswaarts sturen. Slledrecht. Korfbal. De plaatselijk® korfbalvereniging „Herwed®" komt in de 2# klasse van de afd. Dordrecht van 4e Chr. Korf. balbond uit tegen de volgende clubs Altena I te Altena; D V.O. I e Dubbeldam; H.K.C. te Bo- ven-Hardinxveld; Oranje-Wit te Dordrecht, Snel II te Dordrecht: P.K.C. te Papendrecht- en Vriendenschaar te Neder.Hardinx.veld. 3 TWtKDk BLAD mniVUl AD VO«»R fctTlD MOlI.aNu aft UT«RC**T Bchoo«he**nfc Cenraet. VRIJDAG II APRIL Wfl We herinneren ons een kort verhaal, waar.n de lotgevallen beschreven wor den van een man, die zich had voorge nomen niet anders dan de volle waar heid te zeggen. Na enkele uren had hij zich al zijn familieleden en vrienden tot vijanden gemaakt en was door de poli tie gearresteerd. Die man had geen ge bruik meer willen maken van de voor onze maatschappij onmisbaar geworden leugentjes-om.bestwil, die ieder zonder eenige wroeging bezigt en waarvan heel dikwijls degene tegen wie ze worden ge uit even goed weet dat het een leugen is. De gast, die na een doodteiijk verve lende avond zijn gastvrouw dank brengt en zegt dat het heel prettig geweest ls, liegt ert de gastvrouw weet dat hij liegt en toch kunnen geen van beiden die leugen missen. Kunnen zij dat inderdaad niet? In ve le gevallen wel. De hierbedoelde gast had zich bijvoorbeeld kunnen bepalen tot een dankbetuiging voor de vriendelij ke ontvangst en er zijn heel wat verle genheidsleugens, die onnoodig worden uitgesproken en waardoor het bezigen van zulke onwaarheden steeds gemakkelijker gaat. Niemand ls verplicht ongevraagd alles te zeggen wat hij weet of wat hij denkt, maar vraagt men hem lets in ver trouwen, dan mag hij geen uitvlucht zoeken of met een onjuis'heid antwoor den. „Wee de leugen", schreef Goethe, „zij bevrijdt niet evenals ieder ander woord". Dieper nog is wat Shakespeare Hamlet laat zeggen: „Wees waar Jegens u zelf en even zeker als de dag volgt op de nacht, komt daaruit voort dat ge dan ook niet onwaar kunt zijn tegen ande ren". Hamlet legt daarmede een onscheidbaar verband tusschen het onware woord en de stoornis van de geheele zielstoestand. Om te kunnen liegen zal men zich onbewust afkeeren van zijn beste innerlijk en dat heeft ernstige gevolgen voor het karak ter, dat steeds met het geweten te racfe moet gaan. Waarheidsliefde hangt ook nog samen met het wezen van het ka rakter. omdat de leugen meestal uit vrees voorkomt en ons tot wilzwakte en lafheid brengt, terwijl het aanvaarden van alle gevolgen van eigen doen en la ten. het vaste voornemen om dappA al het pijnlijke en onaangename, wat van anderen komt. het hoofd te bieden, de beste leerschool is voor cte kracht der persoonlijkheid. Een andere gewichtige en persoonlijke grond voor de waarheidsliefde ligt in het gevaar, dat onze geestelijke gezondheid loopt, wanneer wij ons rusteloos en fan tastisch „ik" niet voortdurend aan de buitenwereld toetsen en we ons niet wennen dingen te zeggen, welke niet in alle opzichten stroken met de werkelijk heid. De liefde tot de waarheid spruit voort uit het instinct van zelfbehoud van het karakter. Het wezen van het karakter ligt i-n de eenheid van de mensch met zichzelf, in het geheele wezen van den mensch. dat zich in alle levensuitingen openbaart. Wanneer niet onze woorden, onze gelaatsuitdrukkingen en gebaren in harmonie zijn met onze persoonlijkheid, wannber wij woorden spreken, die met ons innerlijk en onze overtuiging in te genspraak zijn, dan loopt de eenheid al gevaar en met die eenheid onze geheele zedelijke waarde. Wie echter uitgaat van de meening. dat de hoofdzaak in het le ven is zich zelf en anderen leed te be sparen. die zal nooit de leugen geheel kunnen missen. Het doel van het leven evenwel is eer niet in de vlucht voor al les wat onaangenaam is. maar in het toenemen van onze dapperheid en zieie- grootheid. K- PLAATSELIJK NIEUWS. Arkel. Partij van de Arbeid. Voor de afdeeling Arkel van de Partij van de Arbeid sprak de heer E. Vermeer, van Am sterdam, lid van de Tweede Kamer, over de internationale politiek, de nationale welvaart en mogelijkheden in deze. Daarbij stónd hij uitvoerig stil bij het probleem Duitschland en Indonesië. Al zijn wij maar een kleine natie, de neutraliteitspolitiek heeft volkomen afge daan en we zijn er in het probleem Duitsch land voor 100 pCt. bij geïnteresseerd, wat in Moskou over deze kwestie beslist wordt. Economisch staan en vallen we met dit pro bleem. In de kwestie Indonesië voert de regeering een doelbewuste, zelfstandige politiek, wat weer niet zeggen wil. dat de wereld ons niet op de vingers kijkt, hoe wi} deze zaken op lossen De basis van de volle gelijkgerechtig- heid is daarbij de eerste voorwaarde. Fel cri- tiseerde hij daarbij de houding der tegenstan ders van de overeenkomst van Linggadjati De tijd der koloniale verhoudingen en het voogdijschap over wat voor vrijheid wij de lndoneesische volkeren willen toemeten is voorgoed voorbij. Ook een militaire veldtocht is zelfmoord van ons volksbestaan, Want waar rullen we de middelen vandaan moeten ha len om dit tot een einde te brengen? Dat een dergelijke veldtocht ln korte tijd beëindigd zou kunnen worden heeft de laatste oorlog wel bewezen. De vrijheid is geproefd en zoo goed het Nederlandsche volk doorvocht na de 14e Mei 1940, zal ook het lndoneesische volk op alle wijze haar vrijheid trachten terug te vinden. Tot slot besprak de heer Vermeer nog de binnenlandsche moeilijkheden. De regeer.ngj- politiek is gericht in democratisch-socialisti- sche richting. Op deze weg is veel tegen stand. Tegenstand van ambtenaren, zwarte handelaren, ondernemers en bankinstellingen. Al» typische staaltjes noemde de heer Ver meer hierbij de 3 maal volledige vervanging van het personeel van de rijksverkeersin spectie te Amsterdam, het geknoei met de noodzakelijkste goederen voor de opbouw en het jaarverslag van de Rotterdamsche bank- vereeniging, die haar zusterinstellingen te Ntw York waarschuwde niet al te scheutig te zijn met' leeningen aan Nederland, omdat zij van haar 13 miilioen winst in het afgeloo- pen jaar 7 miilioen af moest staan aan be lastingen. Tot actieve strijd wekte hij de toehoorders op om te blijven strijden voor een democra tisch socialistische gedachte, omdat de ver worven rechten en vrijheden bestendig blij ven en de reactie geen schijn \an kans krijgt. Giessen-Nienwkerk. In de plaats van den heer Neyk is tot kaesmaker aan de zuivelfa briek „Samenwerking" benoemd de heer Bergsma. Laatstgenoemde was voorheen werk zaam aan een der zuivelfabrieken in Noord- Holland. -Eindles. - In eender lokalen van de L. S. is de eindles gehouden der twee-jarige gemeentelijke tuinbouwcursus te Gorinchem. Behalve de cursisten en de leeraren, de her ren P. G. van Engen en Kemperman. waren aanwezig de voorzitter van de commissie van toezicht, de burgemeester van Gorinchem en de rijkstuinbouwconsulent te Geldermalaen. Als hoofd van de cursus opende de heer Van Engen deze les met een welkomstwoord tot de verschillende autoriteiten. Daarna stelden de leeraren vragen over de behandelde stof. De burgemeester deelde met een toepasse'yk woord de diploma's uit. Begonnen met 27, ein digde de cursus met 13 cursisten, die allen gediplomeerd werden. Aan het eind sprak de heer Rozendaal een dankwoord namens de cursisten en overhandigde de docenten een fraai boekwerk als blijk van waardeering Da namen def geslaagden zijn: F. Baelde, F. de Goey. A. de Groot. K. de Groot. H. van Wa geningen, P. A." Rozendaal. allen te Gor.n- chem. P. Erkelens te Vuren; W. H. van Haaf- ten te Leerdam; K. de Krey en B. Leendertse te Schellulnen en H. van Steenbergen en W. Sterk te Spyk. De storm van Zondagnacht deed bij den heer H. de schoorsteen van het dak waaien, die op de zolder terecht kwam. Gelukkig bleef het ongeval alleen tot materieele scha de beperkt. Ook werden hier en daar enkele rieten daken beschadigd. Van de directie der Nederlandsche Spoorwagen is bij het gemeentebestuur be richt binnengekomen, dat zij geen termen ganwezig acht om tot verdere beveiliging bij de voormalige halte Bulder'steeg over te gaan. Gelijk bekend, betreft het hier een onbewaak te overweg, waar een zeer druk verkeer is. Waneer dus deze zomer een twee uur dienat zal worden gereden, is uiterste voorzichtig heid dringend geboden. Tot leden der commissie tot wering van schoolverzuim zijn herkozen de heer G. A. Goosens. T. J. Stam. Adr. Schakel Czn. en A. D. de Vroomen. In de plaats van den heer T. de Jong is gekozen de heer J. W. Termaat. Oudewater. Voetbal. Zaterdagmid dag speelde Unio 1 een thuiswedstrijd tegen het ongeslagen Moordrecht 2 en zag geen kans haar de eerste nederlaag toe te bren gen. Reeds direct na de aftrap onderneemt Unio enkele goed opgezette aanvaUen, doch door het peuterige spel van haar voorhoede blijven doelpunten uit. Ook Moordrecht trekt enkele keeren ten aanval, maar de goed spe lende Unlo-backs b ij ven voorloopig de. si tuatie meester. Tien minuten voor de rust heeft Moordrecht succes uit een snelle door braak. die in een onhoudbaar doelpunt zijn bekroning vindt: 0—1. Aan de andere zijde gaan enkele prachtkansen voor Unio verlo ren. zoodat de rust ingaat met een kleine 0—1 voorsprong voor de bezoekers. Na half time is Unio reeds direct in de meerderheid en voor het grootste gedeelte vindt de strijd plaats op de Moordrecht-helft. Een doelpunt aan deze zijde blijft echter uit, doch ontstaat juist aan de andere kant. wederom tengevol ge van een snelle doorbraak 0—2. Unio blijft aanvallen en ziet na twinitg minuten haar aanhoudend offensief op de Moordrecht veste beloond met een prachtig doelpunt van haar linksbuiten: 1—2. Unio tracht met man en macht gelijk te maken. Eenige opgelegde kan sen worden gemist, doch de verlangde en ver diende gelijkmaker blijft achterwege. De Moordrecht-spelers slaakten een zucht van verlichting en een kreet van vreugde toen de goed leidende scheidsrechter, de heer M. Hor nis voor de laatste maal zijn fluitsignaal liet hooren. Unio heeft het kleine theoretische kansje, dat nog bestond, verloren laten gaan. Unio 3 ging op bezoek bij Gouderak 3 en moest daar met een 3—2 nederlaag genoegen Unio 5 incasseerde gen VEP 3 Unio een sombere dag. Zondagmiddag speelde O.V.S. I een oefen wedstrijd tegen Olympia 1 uit Gouda. Daar het O V.S.-terrein in onbespeelbare toestand verkeerde, werd deze wedstrijd door de wel- wlllendhe'd van Unio gespeeld op het Unio- lerrein. Een groot aantal bezoekers waren reeds op het \errein aanwezig, toen om half 3 de elftallen zich opstelden Na eenig terrein- verkennen. ondernamen beide elftallen beur telings verschillende aanvallen. Doelpunten bleven echter uft. daar alle aanvallen op bui tenspel strandden. Het veld was erg gl*d en zeer zwaar bespeelbaar. het?een menige glij partij tengevolge had. De Qlympia-linksbui- ten gaf met een goed schot Vrij onverwachts zijn club de leiding' 9—1. Aan de andere zij de werd een doelpunt wegens buitenspel ge annuleerd De O.V.S.-fechtsbuiten Van der Klis bracht de partijen voor de rust op ge lijke voet: 1—1. Na de rust was O.V.S. het meest aanval lend en de midvoor L. van Dam wist deze meerderheid in een doelpunt uit te druk ken: 2—1. O.V.S. bleef ln de aanval en links buiten K. de Bruin nam een derde doelpunt voor zijn rekening. Aan de andere zijde moest de doelverdediger nog enkele malen hande lend optreden, hetgeen hem echter zeer goed afging. Toch kon hij niet verhinderen, dat kort voor het einde een der Olympia-voor- waartsen de achterstand verkleinde tot 3—2, ln welke stand geen verandering meer kwam. Een sportieve ontmoeting, die onze stadge noot, de heer Prins, correct leidde. Peursum. Het orgel ln de Gereformeerde Kerk. dgt een grondige schoonmaak- en re paratiebeurt heeft ondergaan, is thans weer gekeerd. De gehee'e winter is de zang door een huisorgel begeleid. De naai- en knipcursus in de zaal van den heer Schreuders is thans beëindigd. Alle cursisten ontvingen een diploma. Aanstaande winter hoopt men weer met een nieuwe cur sus te beginnen. Reeuw jk. Vergadering Melk- centrale. De afd. Reeuwijk en Gouda van de Coop. Melkafzet-centrale hield een gezamenlijke vergadgripg, onder voorzitter schap van den heer Zaal als oudste lid, die wees op de be'angrijkheid ven deze vergade ring, met het ootf op de beslissingen, die in de ledenraad moesten worden genomen. De heer Van der Burg lichtte hierop de b®# schrijvingsbrief van de ledenraad nader toe. Het en'reegeld is tot nu toe nihil. Overwogen wordt om in de toekomst het en'reegeld vast te stellen op basiB bezit van C.M.C. Het voor stel van het hoofdbestuur ls om voor 1 Nov. geen entreegeld te eischen. De heer Van der Hulst te Reeuwijk vroeg om geen entreegeld te heffen. De heer v. d. Burg meent, dat het entreegeld ongeveer t 0.35 per 100 liter melk zal zijn. Schorsing van het lidmaatschap kan bij be ëindiging van het bedrijf of bij overlijden plaats hebben, tevens bij verhuizing b.v. naar West Nederland. Ook door bedanken kan schorsing plaats hebben, evenals wanneer een lid door zijn gedrag de C.M.C. op een of an dere wijze benadeeld. Hierop volgde een bespreking over uitbe taling van het vetgehalte. Aangezien ln het werkgebied der C.M.C. v«orheen steeds pias- melken werd aangemoedigd door de 1. g. tax- contracten en er niet op vetgehalte werd ver kocht. is het vet in de melk, b.v. tegenover Friesland laag te noemen. Wordt nu de melk prijs over heel Nederland eender berekend, dan komen wij in West-Nederland zoo laag, dat de kpstprijs der melk niet w^rdt bereikt. Om hierin eenigszins tegemoet te komen, wordt een overgangstyd van 10 jaar voorge steld, waarin dan door goed foksysteem het vetgehalte hooger zal. kunnen zijn. Teun keek vergenoegd op van zijn kran- tenlectuur en kraalde: ,,Dat hebben ze 'm daar toch maar gelapt In Hoornaar' Daar hebben ze nou een Stich ting wat of dat is dat weet ik nie> afijn, ze hebben daar een Stichting Dorpshuis en dat gane ze nou opzetten voor alle gezindten en zoo en daar kan dan iedereen zijn verga deringen en uitvoeringen houwen en ze ma- Rpn geen mot onder mekaar om daar twee of drie van die gebouwen te zetten. Jod greep zijn kans gauw aan: „Een stichting, zei hij. dat is een regeling, die rechtspersoonlijkheid heeft of eigenlijk neemt men aan dat ze die heeft, want het staat niet in een of andere wet zoo vastge legd. Zoo n stichtingsvorm wordt nogal eens gekozen voor het beheer van instellingen als het Dorpshuis in Hoornaar, die dan door de overheid worden gebouwd en ingericht en op die manier wordt het mogelijk dat een hoop formaliteiten, die anders noodig zijn en die veel tijd kos en. niet in acht genomen behoe ven te worden." „De overheid, vroeg Teun. maar ik lees daar dat de menschen uit Hoornaar de centen bijeen motten brengen en dat ze ieder al vast een paar guldens of zoo gegeven hebben." „Jm natuurlijk. De stichtingsbrief bevat als voorSamste bepaling dat een kapitaal wordt afgezonderd, waarmede de slichting wordt opgericht en over het doel van de stichting, bestuur, geldmiddelen en zoo van alles. De overheid voert het werk alleen maar uit om het gemakkelijker te maken." „Ja ja. dat klopt deze keer wel. meesmuil de Teun, want ik lees daarnet asdat de stich ters aandeelhouders moeten zijn. Maar ik ben toch niet zoo glad zeker er van dat die zaak verders zonder moeilijkheden zal gaan, want hier in de Schoofsche krant daar staat, dat de comnussie voor christelijke belangen aan ae vergadering een briefie had gestuurd, dat ze verhinderd was aanwezig te zijn en andere plaatselijke vereenigirgen hadden ook al zukke briefies gezonden. Daar l?es ik nou uit dat al die verhinderde menschen't er eigenlijk toch niet zoo mee eens zijn met dat Dorpshuis en 't zou nog best kunnen beuren dat je daar nou nog allerlei gepraat achteraf over krijgt." „Als er oneenigheid ov.-r komt, zei tante, dan zal 't voor Hoornaar een zware hijsch zijn om het tot een Dorpshuis te brengen en nog zwaarder om 't vol te houden. >0 inwoners hebben Teun lichte zijn elleboog omhoog in tante Betjes richting en riep uit: „Laat naar je kijken. Bet! 1500? Krap de helft! „Zoo, nou dan wordt 't nog moeilijker, ging tante voort. Laten we zeggen 800 inwoners, dat zijn dan zoowat een goeie 200 gezinnen en misschien 400 menschen die naar zoo n ver- eenigingslokaal tee kunnen, gaan. Die hebben ze hard noodig denk ik om zoon gebouwtje in stanu te houden en dan kunnen ze heele- maal geen oneenigheid gebruiken, want dan loopt 't zóó mis. Alleen eendracht onder me kaar als goede Nederlanders en goede Hoor naars, kan 't mogelijk maken dat de Stichting er komt en blyft bestaan en dat de gemeente «en gebouw krygt en behoudt, waaraan blijk baar toch wel behoefte bestaat." „Daar zit juist de groote moeilijkheid, op perde ik. Ieder staat op zijn stuk en zegt: ik wil wel meewerkenals jullie mijn zin maar doen." Bij Teun voltrok zich iets ongewoons. Hij zat met beide handen op zijn knieen strak voor zich uit te staren njet zijn getrouwe pijp rookloos in zijn mond. „Teun, vroeg ik, heb je wat?" „Ja Jan, ik heb wat, antwoordde hij op aroomerige toon. Ik gaan voort een inge- zon stik aan de krant schrijven. D'r staan er zooveul in tegeswoordig en ik heb t mijne al heelezaar klaar." „Dat is knap werk, prees ik bem." Met veel omhaal zocht hij papier, pen en inkt en zette zich tot schryven. Het duurde met lang en toen zij hij trotsch: „Ik doch eerst, ik zal 't in 't klad schrijven en dan in 't net, maar ik zien nou dat ik 't in eens voor mekaar heb. Mot je hooren: „Meneer de redactie. Dat mot er altijd bo- ven staan, weet je, zei hij mfit kennis van zaken en vervolgde toen de lezing van zijn artikel: Ik wil 'ns wat zeggen aan de men schen in Hoornaar over d'r lui stichting. Die hebben ze nou wel gesticht, maar t is nog geen stichting. Ga nou heen en sticht een ge bouw, daar kunnen de menschen dan geslicht worden, maar als jullie ruzie maken onder mekaar dan kom je allemaal nog in een ge* sticht. Hoogachtend Teun." „Dat is een voorbeeld van een goed en kort ingezonden stuk, Teun, sprak ik. dat heb je knap en kort gezegd en ik hoop dat 't sticht." We zitten in Zuid-Holland en niet lh 1 Sticht, voegde Jod er bij. Hierop volgde een voorstel van het bestuur tot aankoop van aandeelen van de melkfa briek Delfland te Naaldwijk. De heer v. d. Burg lichtte dit voorstel toe, daar dit de eer ste sap is op deze weg. De ledenraad moet hieraan haar bijzondere goedkeuring geven. Bij goedkeuring zullen twee derde der aan deelen in handen komen van de C.M.C., waar mede voldoende zegsenschap zal worden ver kregen en de kosten van het verwerken van de melk gecontroleerd kunnen worden. De fabriek is geheel en volled'g ingericht en zal bij volle bezetting zeer goed werken. Leden- raadsleden van de afd. Reeuwyx en Gouda gaven hun wensen te kennen, dat met Delf land zaken zal worden gedaan en behouden het recht voor. dat steeas voor gelijksoortige zaken de ledenraad m eten worden gehoord. Enkeleri vragen naar de aansprakelijkheid der leden. Deze zal bedraden 4 pCt. van 't melk- geld van over het laatste jaar geleverde melk. Het voorstel van het hoofdbestuur aan de ledenraad om zelf melk te gaan verwerken en aankoop of bouwen van fabrieken, wees de vergadering stellig van de hand. Anders is het met het laten verwerken van malk ln bestaande fabrieken, doch een en ander moet met de grootste voorzichtigheid geschieden. Mocht evenwel kostgeld worden opgenomen, dan moet de ledenraad dit ten allen tijde be- oordeelen Dit is ter voorkoming, dat het be stuur of de directeur der C.M.C dictator zou den worden. De heer v. d. Burg wees er op. dat noodig bussen moeten worden aangeschaft daar nog van veel bussen het materiaal slecht is. Rotterdam Noord vroeg premiewijziging bij de stalconlrole, daar nu allen bij uitmuntend heid en zeer goed premie wordt gegeven en bij „goed" niet. Voor de melkprijs 1947-1948 had de minister nog geen beshssing genomen. Verwacht mag worden dat deze hooger zal zijn dan in het afgeloopen jaar, daar alle kos ten steeds hooger worden. Aan het slot der vergadering werden 10 melkemmers en 40 borstels verloot onder de aanwezige leden. ReeuwUk. N 1 w 1 n-c 0 m i t Het Niwin-eomité houdt .regelmatig contact met onze jongens in Indie. Het ontvangt en ver zendt alleen brieven van en aan onze jon gens, maar ook pakketten en tijdschriften, die de ingezetenen welwillend aan het comité af staan. De soldaten zijn daar zeer dankbaar voor. Het buuftchap Weth. Venteweg wa» tot nog toe niet ln het Niwin-comité verte genwoordigd. De heer J. Plak, aan de Weth. Venteweg is thans aan het comité toegevoegd. De heer J. de Klerck heeft wegens ^vertrek naar elders als lid bedankt. De eerste pakketten zijn volgens schrijven van de jongens in Indie aangekomen en ei volgen spoedig meer. Het dames-comité, on der leiding van mevr. v. d. Heijden-Bouman, verzendt al weken achtereen pakketten. Binnenbrandje. Pbasch-Maan- dag ontstond ten huize van de familie H. van Bodegraven aan de Nieuwdorperweg een bin nenbrandje op de zolder. Een matras was te gen de kachelpijp gevallen en in brand ge raakt Het vuur had zich reeds meegedeeld aan de zoldering en een tafeltje. Gelukkig ontdekte men de brand spoedig. Met eigen middelen werd ze gebluscht. Door C.C.D. ambtenaren aan gehouden. De veehouder v. d. S. ia C.C.D. ambtenaren op het station te s-Gravenhage aangehouden. In de koffer, die hij meevoerde, troffen de controleurs 20 pond boier aan, die in beslag werden genomen. V. d. S. is in arrest gesteld en bij een huis zoeking in de boerderij te Reeuwijk nam men vijf kazen plus de karnmachine ln beslag. Na proces-verbaal werd v. d. S. weer op vrije voeten gesteld. Gevonden: Portamonnaia. met in houd, Randenburg A 21; doosje sigaretten, Nieuweweg A 31. Stolwijk. Men schrijft ons: „Dezer dagen slaagden aan de Rijkslandbouwwinterschool te Utrecht de heeren J. A. de Vries en G. Blokland. Tevens behaalden zij een diploma van een aan de school verbonden melkcon- troleurscursus. (4. Roman schema door W. Kerremans. „Ik moet het wel denken", zei de heer Lelie, zijn weg ver volgend. „want wat u mij verteld hebt is zoo Ik wil niet zeg gen dwaas, maar ik kan geen zachter term vinden. Zoo onbe grijpelijk zal ik maar zeggen, dat het mij geen ernst lijkt. ZU noemt u haar vriend en dat vertaalt u in: ik wijs je af. Kijk eens hier Roeiants, ik laat dat meneer weg, het past niet in dit onderhoud, wij kennen cfe vrouwen heel, heel weinig. Ieder die zegt de vrouwen te kennen is ol een bluffer of iemahd die niet het minste begrip heeft van de gecompliceerde en zoo van ons mannen verschillende psyche der vrouw. Misschien dat de piaiychologie, die nog maar aan de eerste ophaal van de letter A bezig is, haar beter zal leeren kennen als die wetenschap, op de helft van het alphabet is gekomen, maar nu ktennen wij haar niet, zoo goed als niet. Alleen een paar dingen weten we en daartoe behoort dat zij aangeboren schuchterheid en terug houdendheid heeft jegens den man, dien zij liefheeft en die haar zijn liefde niet verklaart. Dat weet u evengoed als ik. Die jonge vrouw, die Marie, zegt tot u en nog wel met nadruk, dat u haar vriend bent. U, die de taal der vrouwen al zeer slecht kent, vertaalt het weer volkomen fout door er van t* maken: vriend beteekent: ik heb je niet hef. Hebt y er wel eens over nagedacht, wat zij volgens u had moeten zeggen inplóats van dat met nadruk geuitte „vriend". Had zij moeten zeggen: ik wil dat. je mijn minnaar zult zijn, dat je met mij huwt?" „Neen. neen, dominee, uw gedachtengang en ,uw conclusies rijn Juist voor u omdat u niet alle bijomstandigheden kent. Ik heb eens toen zij zeer bedroefd was, haar genaderd en wilde haar met een voorzichtige liefkozing, een streek over het haar of een hand op haar schouder, moed inspreken, maar nog voor ik haar genaderd was, wees ze mij terug „Goed, ga verder. Ik luister. Wat gebeurde er toen?" „Niets. Ik trok mij natuurlijk terug". „Komaan. U hebt dus 3 feiten, die voor u bewijzen dat rij u niet liefheeft: le dat zij met een ander is gehuwd, zonder iets van uw liefde voor haar te we^en, 2e dat zij u gezegd heeft dat rij u als een vriend beschouwde en 3e dat zij niet toeliet cïat u haar aanraakte. De twee eerste heb ik besproken. Het derde punt is als bewijs voor uwe meening wel het zwakste van de drie. hoewel er eigenlijk geen bij is die niet uitmunt door zwak heid en steriliteit. In die behoedzame afwering, Roeiants. kan ik niets anders zien dan een symptoom, dat zij je liefheeft, dat zij er naar snakte dat je haar in Je armen zoudt nemen en troosten „En daarom weerde zij mij juist af?" „Ja Roeiants", herhaalde de dominee me.t sterke nadruk op elk woord, „oaarom juist weerde zij je af. Wanneer zij je niet lief had zou zij het prettig gevonden hebben en toegelaten, dat je haar streelde, eens op de schouder klopte, desnoods eens kuste, maar omdat zij je wel liefhad, omdat zij er naar hun kerde door jou getroost te worden in je armen, weerde zij de arme ziel je af, omdat zij wist en niet zonder goede reden dat jij haar niet beminde. Zij heeft in dat korte oogenblik van jouw stappen in haar richting snel gedacht en nog sneller gereageerd. Dit heeft zij toen doorgemaakt: daar komt Roeiants naar mij toe. Hij zal mij. aanraken. 0 hoe hser. njfc zou dat zijn, maar als hij mij aanraakt zal ik bezwijken, zal ik mij zelf niet meer kunnen bedwingen, zoo ais Ik nu doe en zal Ik hem zoo hartstochtelijk omarmen dat hij het niet anders dan een liefdesverklaring van mij kan begrijpen. Wat moet hij dan doen? MIJ zeggen: neem me niet kwalijk Marie, maar dat is mijn bedoeling niet? Of zich uit beleefdheid hou den alsof hij mij ook liefheeft? Zooiets moet haar met wilde vaart door het hoofd zijn gegaan en voor je de tweede pas had gezet wees haar arm en haar hand: je terug". De dominee zweeg en Roeiants zweeg. Hij was diep geschokt door hetgeen ds. Lelie had gezegd. Het klonk alles zoo eenvou dig en waar, zoo logisch en haast onaantastbaar. Als het eens waar was. Als het eens waar wasHij was bang er aan t« denken en wilde die gedachte nog wat terugwijzen. Daarom be gon hij zonder juist te weten wat hij ging zeggen: „Maar dominee „Ga voort Roeiants, ik luister met belangstelling naar wat je wilt zeggen". „Als het waar is, wat u veronderstelt d?n zou YonMane bedoel ik, wel eenshm ik bedoel ^Je bedoelt Roeiants. dat zij het jou wel gemakkelijk had kunnen maken, door een vriendelijk lonk je, een aangehouden handdruk, een uitdagende oogopslag of een van de vele in zulke gevallen gereed liggende middelen. Hoe zou je dat ge vonden hebben?" .Neen, zulke uitingen bedoel ik niet". .Anders dus, maar in elk geval komende van haar kant. Jij had je plicht gedaan door in diepe stilte verliefd te worden op Marie;, haar met geen woord of gebaar daarvan ooit iets t« laten blijken en dus moest zij Jou, van wien rij niets wist, komen zeggen ik bedoel daarmede niet precies ln woonden, moest zij jou doen blijken: ik heb Jou lief. De ben bang Roe iants. dat j» die vrouw groot onrecht hebt gedaan. Je bent al te kiesch, al te voorzichtig, al te bescheiden geweest. Had ten minste eenmaal met haar gesproken. Zij bleef na de dood van haar man in moeilijke omstandigheden achter ael Je „Ja, maar dat is het Juist wat me weerhield. Ik had haar eenige dienst bewezen en nu vreesde ik, dat als ik haar ten huwe ijk vroeg, zij uit een gevoel van verplichting of erkente lijkheid of omdat zij mij niet wilde afstooten, mij zou aanne- pipn", (Wordt vervolgd

Schoonhovensche Courant | 1947 | | pagina 2