V ï^.Mrh.rv.Mïis». f LIEFDE DER ZIELEN meUWSBLAb TOOI rOTD-HOLLAND EN UTRECHT. IthtonkMtMtbr Cnnat WOENSDAG IS APRIL 1M 1 WAT ZEGT DE BILT? 'Verwachting tot Woensdagavond: Plaatselijk ochtendmist Overigens in bij na het geheel e land vrij zonnig droog weer met Iets hoogere temperatuur dan gisteren Zwakke tot matige wind tuaschen Zuid en West. MAANSTAND. Afnemende Maan. 16 April Op 4.40, onder 13.43. 17 April Op 4 58, onder 14.59. 18 April: Op 5.14 onder 16 16. J 21 April Nieuwe Maan. LANDBOUW EN VEETEELT. MELKVEEHOUDER-MELKSL1JTER VERBODEN. Bepaald is. dat melkslijters geen be drijf shandelingen mogen verrichten of doen verrichten op een erf, dat minder dan 200 meter is verwijderd van de be drijfsgebouwen van een melkveehouder en de daarbij behoorende landerijen. Deze bepaling maakt een einde aan ctte camou flage.gevallen waar door het aanbrengen van een muurtje of hekje, eventueel door het scheppen van een nieuw kadastraal nummer, getracht werd de verordening van 1945 te ontduiken. Het ligt niet in de bedoeling, dat de bonafide mJkh andelaar last ondervindt van deze bepaling. De .mogelijkheid tot het verieenen van ont heffing van het verbod is opengelaten. Zij, die reeds op grond van de oude ver ordening ontheffing hebben verkregen, worden voorloopig geacht een ontheffing krachtens de nieuwe verordening te be zitten. Melkveehouders, die op grond van oe verordening 1943 de aflevering van con. sumpüemelk aan verbruikers hebben ge staakt en nog geen verzoek om schade loosstelling hebben ingediend, kunnen dit alsnog doen door de benoodlgde formulie ren aan te vragen bij het Bedrijfschap voor Zuivel, afdeeling Melkvoorziening, 't Hoenstraat 5 te 's-Oravenhage. PLAATSELIJK NIEUWS. AJblutrd..». J» a r e r d e I Int BV. v1 r, rt T d ii k De buurtvereeniging Kin- SdUk kwam in het S.V.K. «aaltje in jaar- vergadering bijeen. In rijn °Perlln»Lw0.°r'}1™®' tnoreerde de yoorritter de heer C. t Hoen ïêt de vereeniging in hel .(geloopen )»»r heef» verricht Na de notulen deed de voorzit- heer Ven Buren m.H.« h>eWine v.n .c:h, bin. "braven trrd^h«ui. gingen voor de door de vereeniging verzon^®" Keratpaketbtn. Daarop volgden J-arverslagen van den aecretaris en penningmeester genoemde werd hulde gebracht voor zijn be heer door een der leden van de contJol®£™|- mUsie. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren C. 't Hoen. voorzitter, en eewone leden heeren P Boele H. Dam W. Schook en A Versluis. Tot leden van controlecommissie de heeren C. de Jong. J. C. van t Hoen en A. den Boef. Nadat een nieuw reglement was vastgesteld volgde de rondvraag en sluitipg. Na de vergadering verlootte men twee l881"*®1} aan de 47 van de 200 opgekomen leden. Het dagelijks beatuur la than, aUvolg d,keer C. va/i 't Hoen. voorzitter: J. A. Brink-aecre- tarla; en A Stuurman, penningmeester./ Alblasserdam. Vergadering P. v.d. Arbeid De afd. Alblasserdam van de p. v. d. Arbeid kwam in vergadering bijeen. Na het openingswoord door den voorzitter, den heer L. Smit. hield hij een inleiding over het werk der partij. Een behandeling van het nieuwe reglement, de statuten en de con- gresvoorstellen volgde. Tot «fgfvaardigden naar het congres te Utrecht op 24 25 en 26 April werd gekozen de heer L. Smit. »1« pleetsvervanger de heer C. v. d_ Rhee. Naar de gewestelijke vergadering werden 8f*eya8r- digd de heeren Joh. Klip en J. Lagendijk^ Na at propaganda te hebben besproken sloot de voorzitter deze geanimeerde vergadering. De heer A. de Jong, zittend gemeente raadslid voor de Chr. Hist. Unie. beeft als zoodanig ontslag genomen. Ammarstol. Jeu«dw«ek l»*'- - P«» week staat 6n» dorp in het teeken van do Jeugdweek. In drie winkeletalages zijn tentoon stellingen van het jeugdwerk te bezichtigen, verzorgd door de V.C J C.. A.J C. en P*dv ri ders. Dinsdag ia een bijeenkomst voor jonge, ren boven 1» J8" geweest Woensdag een Speurtocht daarna volksdansfeeslen. Zaterdag zal een slotbijeenkomst in het Gebouw gehou den worden, waar een bestuurder van de Haagsche jeugdactle zal spreken over de Ned. Jeugdcentrale. Benschop. Wegens reparatiewerk door den heer Boon aan de dijkbrug van den landbouwer Ne lls zal dg Noordzijde vanaf de Jacobabrug tot de' Gemeentebrug gedurende drie 4 yier wekea voor het verkeer afgesloten zijn. Gieasen-Nlenwkerk. D e L o f s t e m". Za terdagavond werd in de Geref. Kerk een goed geslaagde uitvoering gegeven der Chr Gem. Zangvereeniging .De Lofstem", onder leiding van haar directeur, den heer A. Schakel te Peuraurn Ondank» het vergevorderde aeizoen was het kerkgebouw zeer goed bezet, wel een bewijs, dat ..De Lofstem" een goede naam heeft, welke zij deze avond tijden» het zingen van haar verschillende nummers heeft hoog ge houden Enkele aoli werden door mejuffrouw De Vries op zeer verdienstelijke wijze gezon gen. JiegeJeid door mei. Van Houweling te Peuraurn. op het orgel Ds. Van ftekkum open de de avond en ds Breure sprak een kort slot. woord, waarin hij wees op de verheerlijking Gods in goede zang Muzikale medewerking Verleende drs. N P Dekker te Gorinchem. op het pas gerestaureerde kerkorgel Aanrijdingen. Zaterdagmiddag reed mei De Vries per rijwiel door Neerpol der Achter haar naderde 'n luxe auto. welke zonder uit tc wijken, mej. De V. zoodanig aan reed dat haa linkerhand geheel ontveld werd. De automobilist reed zonder zich ergens o\e* te bek ommeren rustig door. Een soortgelijk ongeluk trof een P»" weken geleden den heer Ooat Jr. te Peursum. Ook hem reed, zonder te wijkgn. een luxe auto aan. waardoor Q. kwam te vallen Het gevolg was, dat hij zijn' ledematen zeer ernstig kneusde, zijn kleeren grootendeels stuk waren en zijn rijwiel be schadigd werd. Deze automobilist stopte, zag hoe de val was aangekomen «och achtte het niet noodzakelijk het slachtoffer even thuis te brengen. Door het breken der zoogenaamde veer. steunen, wellicht te wijten aan de niet beste toestand van de Kerkweg reed Zaterdagavond lU(M gutQ te water, Dpor tijdig er uit ta springen, kon de bestuurder zich redden, al leen wa» hij gedeeltelijk nat. Met behulp van een kraanwagen van de heeren Van Mill te Gorinchem. is de euto weer op de begaanbare weg Rebracht. In dc wagen z%ten geen passa- Gymnastickuitvoering. Za terdagavond werd in de zaal van den heer De Baat een uitvoering gegeven door de gym- na.tikevereemging Vridos" te Peursum De zaal was geheel bezet. Na een koet. doch har telijk welkomstwoord. Verd het wel voorzie ne programma vlot afgewerkt Kranige staal tjes oP het gebied van sport leverden de jon gens en meisjes Na de pauze voerde de too. neelvcreenlging .Onder Ons" te Goddriaan een kluchtspel in drie bedrijven op getiteld ..Amor in de mosterd" He< stuk werd keurig ge speeld en de annwozgien genalyn Met een kort slotwoord werd deze deze geanimeerde aport- avend gesloten. Haastrecht. Het Groene Kruis. De Groene Kruis vereeniging hield haar jaar vergadering. Dr. F. S. J A. Bonga opende met een korte inleiding en de heer P C. Hooft las de notulen en het jaarverslag Het laatste was gunstig te noemen, maar vrijwel gelijk aan vorige jaren. Het ledental toonde een uitbrei ding. In 1946 bedroeg het 607. De penningmeester, de heer P. Luteijn, deelde in zijn verslag mede. dat de ontvang sten waren geweest f 6600.74; de uitgaven f 3996 60 en het batig saldo f 2.604.14. Tegen over dit saldo staan uitgaven welke onver mijdelijk zijn. De moeiüjkhe omstandigheden elschen dat het saldo beschikbaar moet blij ven voor eventueele uitgaven. D. T.B-C. dienst had ontvangen f 2282.97; Uitgegeven f 2223 11; batig saldo l 59.86. De rekeningen waren in orde bevonden en de penningmeester werd gedechargeerd. Als leden van de commissie tot nazien van de re kening 1947 werden benoemd de heeren C. F.egdeman en F. v. d. Stok. Als bestuursleden werden herkozen de heeren F. W. Gronert, Joh. v d. Stok en mevr. H. Zeevat—Hoeing. Punt 8 der agenda was een voorstel Inzake kraamzorg, waaromtrent een uitvoerige toe lichting bij de agenda was gevoegd. Dit voor stel vermeldde een geheel nieuwe regeling. De voorzitter &f daarover een uitvoerige uiteenzetting. Door de uitbreiding van de ver eeniging is het werk van de wijkzuster zoo zeer vergroot, dat haar hoofdtaak ziekenver pleging er onder zou gaan lijden, als hierin geen wijziging zou gebracht kunnen worden. De zuster wordt In bijna alle gevallen van geboorte om hulp gevraagd. Dc voorzitter deelde mede, dat een kraamcentrum in het leven zal geroepen worden, onder leiding van de afdeeling van Het Groene Krui» te Gouda. Men merkte op dat de kaaamzorg moet blij ven onder zuster W outman en dat het kraam centrum een aanvulling moet zijn. Aanvanke lijk Zei de voorzitter, dat het kraamcentrum met haar leiding voorkeur moet hebben, ook al om technische redenen. Hij gaf echter de toezegging dat de regeling ook inzake de fi nanciën soepel toegepast zal worden er» dat de omschrijving hiervan in de mededeeling aan de leden scherper is gesteld dan wel be doeld is. De voorzitter geeft *oe dat de zuster haar diensien zoover doenlijk zal blijven ver vullen, ook op het gebied van kraamzorg. Hierna komt de rondvraag, die niets ople vert. Vervolgens sluiting door den voorzitter. Hei- en Boeleop. B. en W. hibben den heer A. Peele vergunning verleend tot het bouwen van een woonhuis aan de Achterkade. Ontslag kantoorhoudster PTT De kantoorhoudster mej. de wed. r. zijderveld heeft wegens famlUymstandighe- den oatslag gevraagd. Dit ontsAg zal v°°* onze inwoners iets meer beteekenen dan het aftreden alleen. Op de plaats Waar men haar altijd kon vinden, n.m.l. op het kleine pos kantoortje kon men ten alle tijd terecht. Met een vriendelijk woord werd men ontvangen en behandeld en de kantoorhoudster stond voor ieder altijd klaar om postproblemen op te Ruim "m jaar heeft de familie Zijderyeld het kantoor waargenomen, waarvan 26 jaar door wijlen den heer F. Zijderveld, na diens verscheiden ging het kantoor over op rijn echtgenoote, die 26 jaren met behulp harer dochters deze werkzaamheden tot ieders grootc tevredenheid heeft vei richt. Door droe ve omstandigheden heeft zij thans ontslag uit deze werkkring moeten nemen. Laten we ho pen dat haar opvolger op dezelfde wijze deze functie zal mogen vervullen. Hoornaar. De politie heeft ten huize van B R een Duitscher aangehouden, die in ons land van de eene naar de andeer gemeente tf<>k- Hij zal als ongewenschte vreemdeling over de greng werden gezet. Laatstelijk is hij uit Moto. ater gekomen. Lekkerkerk. De heer A. van der Graaf Gz. Is aangesteld als meteropnemer bij bet gem. electrlciteitsbedrijf t« Dordrecht. In een Zaterdag te Gouda gehouden ver gadering van burgemeesters en Niwin co mités uit de Krimpenerwaard is een comité gevormd voor een cantmewagen-actie in de Krimpenerwaard. Het comité is samengesteld als volgt: de heeren J. Mol, Lekkerkerk. voor zitter; A. van den Velden, Lekkerkerk, ae cretaris; D. Hoogenboezem. Bergambacht, penningmeester, burgemeester Nieuwenhuisen, Schoonhoven; J. Rinsma, Ammarstol; M. J. Kasbergen, Krimpen ad. Lek; mevr. van der Giessen, Krimpen a.d. IJsael; burgemeester Neet. Ouderkerk a.d. IJssel; J. C. van Dam. Gouderak; burgemeester Gautier, Berken- woude. mevr. Verdoold, Stolwijk, mevr. Grif fioen, Haastrecht. De heeren B. van Dam en C. van der Wouden Dz., leden van de wandelsportver- eeniglng D O V. hebben Zondag met succea deelgenomen aan de 50 K.M. wandeltocht van de Schtpdanuche wandelsportvereen. *De Schiedamsche Wandelaar" en verwierven ieder een medaille. Loplk. Dat ook hier productieve kippetf zijn blijkt wel, daar de heer J. Vonk van een hok met 68 kippen twee dagen achtereen «8 eieren per dag rgapte. J. EN K. SMIT 1M JAAR. Nieuw.Lekkerland. De N V. J. en K Smjt'a scheepswerven en machinefabrieken te Kinder- dyk heeft dezer dagen.haar 100.jarig bestaan herdacht. De directie meende zeer terecht, dat het eeuwfeest van de zaak die een rijBT verle den achter zich heeft en vooral met het bou wen van tinbaggermolens, een wereldberoemd heid heeft verkregen, niet ongemerkt mocht voorbijgain. Donderdag 10 April ging zij met het geheele personeel, pl.m 650 man, van wie elk lid een introducé mee mocht nemen, op twee stoombooten naar Rotterdam, waar in de Rivièrahal het feest werd gehouden, dat achit- terend is gealaugd. Het personeel is daar gul onthaald Een uit het personeel gevormd mu_ ziekkorps hield er de geheele dag de stemming in. en een cabaretgezelschap verhoogde het ge noegen De directie ontving een groote. fraai» bronzen plaquette. Aan niet minder dart1 188 jubilar.ssen, die van 26 tot 50 jaar in dienst waren, werd het insigne niét het embleem van de finna alsmede eeq geschenk onder couvert, overhandigd. Het slot van het feest waa een diner, waarbij menige felicitatie en redevoe. ring werd gejiouden Een woordvan hulde aan de directie mag niet ontbreken, zoo min ala een woord van dank aan de heeren T van Dam en J. Bakker, die de geheele dag met de leiding waren belast Nieuw-Lekkerlsnd. Bij bealuit van den minister van oorlog is aan Aart Slotboom voor goed vrijstelling van dienstplicht ver leend, wegens persoonlijke onmisbaarheid. Vrijdag zwom hier in de Lek een zee hond, wat maar zeer weinig gebeurt. Deze dieren, die aan onze kusten veel voorkomen, zwemmen zelden de rivieren zoo hoog op. Het zijn dan veel al verdwaalde exemplaren. Nieuw-Lekkerland. Uitgaande van de man- nenvereeniglng „Wees een man" te Kinder dijk zal Donderdag 17 April des avonds om half acht In de Ned. Herv. Kerk aldaar op treden ds. G. Alers, v»n Dordrecht met het onderwerp: „De generale Synode en wij". Er zal gelegenheid zijn tot vragen stellen. j- Voetbal. Zaterdagmiddag ging V.V.E. 1 op bezoek bij Gelukvogels te Zwyn- drecht. Uitslag 2—6. V.V.E. (jun.) ging na»r Emma te Dordrecht. Uitslag 06. Noardeloos. Jubileum Op 1 Mei zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer M. Scheer zijn intrede deed als hoofd van de openbare school. Keeuwyk. Mandolineclub. Te Reeuwyk-dorp is een mandoline-club opge richt, waarin medespelen mandoline, guitaar, banjo, blokfluit en eventueele andere tokkel- instrumenten. De oprichting vond plaats met aanvankelijk 12 werkende leden. Het voorloo pig bestuur bestaat uit de heer Van Swaaij, voorzitter; mej. van Harskamp, secretaresse en mej. Boere, penningmeester esse, terwijl als leider van de club zal optreden de heer P. van der Dool te Gouda. De oefeningen zul len Donderdagsavonds in een der lokalen van de openbare school A Reeuwijk-dorp gehou den worden, indien het gemeentebestuur dit toestaat. Da eerste (oefening begint Donder dagavond 1 Mei. Niéuwe leden zijn welkom. Bevrijdingsfeesten. De oran jevereniging aan de Reeuwijkschehrug heeft besloten om de bevrijdingsdag niet feestelijk te vieren, maar wel volgens het nationale programma een stille omgang als vorig jaar te houden naar de graven van de geallieerde piloten op de algemeene begraafplaats te Slyipwijk. Daarna voigt een herdenking op het terrein bij Eifhoeven met medewerking van verschillende fteeuwyksche zangvereeni- gingen. De buurtvereniging Wijk E aan de Brug, zal de bevrijdingsdag feestelijk herden ken met een gezellige middag en avond vOor de kinderen. Het uitbroeden van 4 i 5000000 snoekjes. Reeuwfyk. De gebr. Van de* Starre in de afd. Sluipwijk doen het kunstmatig snoek- brocden al meer dan 20 jaren. In het begin gebeurde dit op zeer primitieve wijze, maar toch waren de resultaten zoo niet goed, dan toch wel bevredigend. In latere Jaren zijn de gebr. overgegaan tot een meer geperfectio neerde inrichting. Jaarlijks worden eenige millioenen snoekjes uitgebroed. Ook dit voor jaar ia hier weer mee begonnen. De langdu rige winter heeft het broeden echter 14 dagen verlaat. Het is nu nog in volle gang, doch na dert het einde, want het kuit moet worden bij gebracht en de paaitijd raakt yoorbij. Momen teel hebben de gebr. v. d. Starre vijf bakken met jonge snoekjes staan, ieder bevattende ongeveer een half millioen vischjea. De gebr. hebben weinig ruat tijdena de broedperiode, want het vereischt groote zorg. Hoe het broeden in zijn werk gaat? Daar voor ia een groot reservoir voor water aan gebracht, dat electrisch «n automatisch wordt gevuld en bijgehouden. Dan is er een gewone broeikas van glas opgetrokken, waarin ge plaatst zijn z.g. trechters, waarin het visch- broed wordt gedaan, i^oor middel van een slang met watertoevoér steeds in beweging blijft, terwijl het overtollige water steeds .wordt afgevoerd. Als men in de trechters, die gevuld zijn met eischkult, kijkt, is het alsof het steeds kookt door het opborrelen van het onderaan toegevoerde water. De vischkuit is daardoor steeds in beweging en deze bewer king duurt zoo ongeveer 8 a 10 dagen naar gelang de weersgesteldheid. Wanneer samen- klitting ontstaat, wijst dit op schimmel en dit moet steeds verwijderd worden om algeheele vernietiging van het vischbroed te voorko men. Wanneer de kuit ia uitgekomen, wor den de kleine vischjea in bakken gedaan, waarna ze spoedig aan de randen en bodem van de bak en aan de toegevoegde z.g, kaar ten uit de Bloot, zich vastzetten. Is het eidooiertje van het vischje ai, dan beginnen ze spoedig woeliger te worden en zijn ze rijp om in het water te worden uitgezet. Als men de gebr. v. d. Starre vraagt, of ze allen bestemd zijn om in de plassen te wor den uitgezet, krijgt men ten antwoord „neen", want dit zou te veel zijn! De jonge snoekjes worden meestal door de visscherijinspectie opgekocht en in water, dat daarvoor in aan merking komt. uitgezet. Hoe komt men aan het vischbroed?. Dit wordt van elders aange voerd. Dit jaar is het voornamelijk afkomstig van snoek uit de Brasemermeer en uit Aals meer. De reden, dat schimmel bij het broe den optreed is het door stormweer onrein worden van het water, iets waarvan nu juist in de broedtyd last is ondervonden. Dit jaar zullen ongeveer 4 a 5000000 snoek jes worden uitgebroed. Snoekbaars plant zich in de vrije natuur beter uit, daar de snoek baars bij hun nest blyft en dié bewaakt, het geen bij snoek met het geval is. De gebr. v. d. Starre zijn gemoedelijke lieden en zullen gaarne een en ander vertellen over deze won dere en nuttige broederij. Streefkerk. Vergadering. Onder voorzitterschap van den heer Westerweel, hoofd der O. L. S. I, had in de consistorie der Ned. Herv. Kerk een vergadering plaats, om te komen tot oprichting van een School- vereeniging tot behoud der beid* Openbqre Lagere Scholen met gen Bijbel. De vooriitter opende de vergadering met het laten zingen v^n Psalm 75 1. las uit de Hei. llge Schrift Pred. 3 1 tJn. 7, »n ging daar na voor in gebed. Nadat hij dank had gebracht aan de kerk. voorgdij voor het welwillend afstaan van de consistorie, zette hij op duidelijke wijze uit een. waarom deze vergadering was belegd. Uit Verschillende besprekingen is overduidelyk ge bleken. dat zeer velen, zoowel kerkelijk mee levende als andere ouders, terugschrikken voor de strijd, die in Streefkerk onherroepelijk zal ontbranden, bij oprichting eener byzondere school. Daarom zal het bestuur der te stichten ver. eeniging moeten waken, dat de belangen der beide Openbare Lagere Scholen met de Bijbel behartigd worden en dat de jeugd niet wordt verdeelden twee vijandelijke kampen. Daarna sprak de heer P van Bqyren, hoofd der O. Ij S. II. Hij wees er in zijn betoog op, dat in Streefkerk bestaan kunnen twee Open- bare Scholen met de Bijbel. En omdat w ker kelijk meelevend pertoneel is. krijgen we zoo het prachtideaal verwezenlijkt. De kinderen van alle gezindten dageliiks rondom Gods Woord, één kerk. één school, één kuddg wa één Herder. Wat een prachtig zendingsveld voor verantwoordelijk zijnde Christenen wat een zendingszegen! Verder lichtte hij met een paar voorbeelden het dagelijksche Bijbel-on derwijs in de laagste leeriaren op dé O. L. S. II toe. Na afloop hiervan gaf de voorzitter gelegen, heid tot het stellen van vragen. Opgemerkt werd o a dat dienen, die bijzon der onderwijs verlangen voor hun kinderen, zich eerst tot de beide hoofden van scholen hadden behooren te wenden. Na de opmerking van den heer Pakvis. dat juist door de oprichting van de Chr. SthooL vereeniging tot zijn groote blijdschap de Bij- bel nu ook op de O. L .S I komt. is de ver gadering algemeen van meening. dat de strijd dan ook niet behoeft te worden voortgezet en dat dit slechts reden kan geven tot groote dankbaarheid Nadat nog enkele vragen zijn gesteld en be antwoord wordt de gelegenheid opengesteld, zich op te geven voor 4e nieuwe schoolveree- niging; 28 personen plaatsen terstond hun handteekening. De heer Van Buuren verzocht de vergade ring te zingen Gezang 180 1. waarna hij met dankgebed sloot. Twee personen die zich niet opgaven, ver lieten nu de vergadering. Voorloqpig is nog geen bestuur gekozen, omdat de meening der vereeniging waa dat eerst nog een besnreking moet worden gevoerd met het bestuur der Che, Schoolvereeniging. Opmerkelijk is. dat enkele heeren. die tij dens de vergadering nog aarzelden te teekq. nen. thans zijn toegetreden. Het ledental der Schoolvereeniging tot behoud der beide Open bare Lagere Scholen met de Bijbel te Streef kerk is reeds uitgegroeid tot 102. Stolwijk. B. en W hebben den garagehou der T. Vermaat vergunning verleend tot het exploiteeren van een huurautobedrijf. In dewètering. Toen de be stuurder van een vrachtauto van L. Zijde hand uit Moerkapelle, het erf van den vee houder N. Dogterom achteruit af wilde rij den, was de 38-jarige bestuurder, de heer Knop, het stuur blijkbaar een moment niet meester, want hij reed zonder dat daartoe eenige aanleiding bestond in de langs de 80- venkerksche weg gelegen Wetering. Met een kraanwagen van de gebr. Van Zevenhoven uit Gouda is de auto op het droge gebracht. Deze bleek weinig te zijn beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor en het verkeer ondervond geen vertraging. In de zaal van den heer Noomen voer den de „Haghe SpelersZaterdagavond het tooneelstuk „Het Godsgericht" op, een trage die van een oude moeder, die in haar leven alles moest verliezen. Het stuk werd schit terend weergegeven en onder ademlooze stil te door de bezoekers aangehoord. Voor het tooneelminnend publiek was het een genot volle avond. Jammer, dat niet meer publiek aanwezig was. SCHOONHOVEN. N.LW.I.N Burgemeester A. M. Nieuwenhuisen heeft zitting gekregen in een comité dat tijden» een onlangs te Gouda gehouden vergadering van burgemeesters en Niwin-comité's uit de Krim penerwaard is gevormd. Het comité stelt zich, ten doel een cantine-wagen actie te voeren. „KUNST EN VERMAAK". De met gekleurde lampjes en suggestieve wandteksten versierde zaal van het Nutsge- bouw had zich Dinsdagavond niet over ge brek aan belangstelling te beklagen en ver hoogde het feestelijke tintje aan de viering van het 10-jarig bestaan der ijsclub „Kunst en Vermaak". Na de verwelkoming van den voorzitter, den heer J. G. Voorsluijs, deed de secretaris, de heer Peerbolte, enkele mede- dpelingen, teekende in bet kort de periode, welke „Kunst en Vermaak" achter de rug heeft en wekte de aanwezigen op zich als lid te laten inschrijven. De voorzitter van de ysclub „Houtrust" uit Den Haag, tevens voor zitter der Nederlandsche Kunstrijdersveree- niging, de heer C. de Voogd, vertelde het een en ander over het kunstrijden, dat in ons land de kinderschoenen nog niet ontwassen is, doch veie enthousiaste beoeienaars telt. Wethouder Deerenberg feliciteerde namens het gemeentebestuur de jubileerende vereeni ging en bracht met vreugde ter kennis, dat men in de Residentie geen bezwaren opperde tegen het credlet, beschikbaar gesteld voor de aanleg van een 'kportterrein, waarvan- ook Kunst en Vermaak" des winters gebruik zal kunnen maken. D2 afgevaardigden der zus terverenigingen uit Gjuderak, Ouderkerk-en Krimpen a.d. IJssel, Berkenwoude, Bergam bacht en de voorzitter der ijsboyd Krimpe nerwaard, lieten hun gelukwenschen verge zeld gaan van* een bloemenhulde, terwijl de Vlist een stierkalf schonk, dat op Amerikaan- sche wijze verkocht, ruim f 125.— opleverde. Sportihstructeurs van het regiment Jagers uit Ede demonstreerden de minstens 2000 jaar oude kunst van zelfverdediging, zonder wa penen, de Jiu-JiUu. Een der hoofdgedachten van deze vechtkunst is het bieden van een zoo gering mogelijke weerstand aan uit- of aanval door behendig ontwijken. De militai ren toonden duideiyk op welke wijze men handig met enkele eenvoudige bewegingen zijn tegenstander bulten gevecht kan stellen. Het revue- en cabaret gezelschap van Ge rard Walden had weinig moeite om de aan wezigen te amuseeren met een sketch, een praatje en een liedje. Berry Kievits bewoog zich even gemakkelijk in de witte schort van Sientje, de werkster, die „de wind frlsch door Nederland liet waaien", als in verschillende ander rollen. Zij beschikte over een beter en vlotter optreden dan het tweede vrouwelijke lid van het gezelschap. Jesje van Marie, die echter de zaal tot aandachtig luisteren wist te dwingen met declamatie. Gerard Walden en Herbert Joeks waren onverbeterlijk in en kele schetsen, die de lachlust van het publiek danig opwekten. Laatstgenoemde oogstte veel bijval met het „Christeneziele'een bekend dichtwerkje in dialect van den Over-Betuw- schen dichter Van Meurs. Bob Nelson confe reerde en zong verschillende van zijn radio- successen, waarbij de aanwezigen een werk zaam aandeel kregen. Rest nog te vermelden Cas Rus, die aan de vleugel niet alleen keu rig begeleidde, doch ook een potpourri voor „elck wat wils" ten gehoore bracht. In de pauze ontving de voorzitter van „Kunst en Vermaak" bij monde van den heer B. Vos een fraaie met de hand uitgesneden voorzittershamer, die de heer Buis uit Berg ambacht. veivaardigd had. Een bai hield velen na deze door den heer Voorsluijs met een dankwoord gesloten avond geruime tijd bijeen. Hedenavond vindt een herhaling plaats. TELEFOONKABEL OPGERUIMD. Toen in de winter van 1944 de Duitschers het^veerhuis in beslag namen, moesten zy een rechtstreeksche telefoonverbinding tusschen Noord en Zurd aanleggen, aangezien de ver binding met Dordrecht te omslachtig en mis schien ook Wel, wat het afluisteren van ge sprekken betrof, te riskant bleek. Zooals be kend, hebben^ zij hiervan slechts korte tijd ge bruik kunnen maken. Woensdag is men de geheele dag met een bootje en een auto in de weer geweest om de kabel, die van inferieure kwaliteit en niet zooals gebruikelijk enkele meters in de rivierbodem ingegraven^ was te verwijderen. Zelfs de veerpont kwam er nog bij te pas, doch kon niets uitrichten. Tenslot te is men er tdctfi in geslaagd de kabel te lich» ten. TEN TWEEDE MALE JAN HUISMAN. Voor de tweede maal moest de zilversmid Jan 'Huisman zich verantwoorden voor hel Goudsche Tribunaal, dat wegens ziekte van mr. Bronkhorst onder voorzitterschap stond van mr. Lijklema Nijenholt uit Rotterdam. Het fiat op de uitspraak van het tribunaal van 30 September 1946 was-geweigerd, omdat een verbeurdverklaring van f 2000.te ge ring werd bevonden. De dagvaarding las men nogmaals voor en beschuldigde, die reeds uit Detentie ontslagen was, betoogde weer geen eed van trouw aan Musêert te hebben afge legd, maar aan de leiding der N.S B. Jammer voor hem. dat de oorkonde met zijn handtee kening duidelijke taal sprakBij de W A. was hij lichamelijk ongeschikt verklaard en niet hij, doch de firma was aangesloten bij het etonomisch front. In een brief had hij uitdrukkingen gebezigd zooals „oranje-bols jewieken' en „Engelsche ziekte". Vervolgens kwam het vermogen ter sprake. De firma, waarvan Huisman en zijn broer de eenige firmanten waren, bleek in de bezet tingstijd goede vorderingen te hebben ge maakt. Alle zilversmeden waren trouwens beter geworden van de oorlo?. Het firma-ver mogen bedroeg in Mei 1945 f 76.000.ter- wyl het in Mei 1940 f 23.000 was, hetgeen een jaarlijksche vermeerdering van f 10.600 betee- kent. Het ptivé-vermogen van den beschul digde betreft een bedrag van pl.m. f 30.000. Sinds een half jaar werkten hij en zijn broer weer in het bedrijf en produceerden veel voor de export. Mr. J. W. Rutgers, de raadsman van ver dachte, verklaarde zich tegen een hoogere verbeurdverklaring van het vermogen en be toogde, dat de winst niet ontstaan was door het handel drijven met de Duitschers. Pro- centsgewijze is geen hoogere winst gemaakt dan bij de andere Schoonhovensche firma's. Volgens een verklaring van het accountants kantoor heeft men zich nooit aan zwarte han del schuldig gemaakt. „Als er iemand de be langen van het Nederlandsche volk geschaad heelt, dan is het niet de beschuldigde, maar de collaborateurs niét N.S.B.-ers die het lichtst gestraft worden", riep de verdediger uit. De firma van Huisman werkt mee aan de export, waardoor Nederland de zoo hoog noo- dige deviezen verkrijgt. Een hoogere belas ting van het vermogen van den verdachte zou te zwaar op de firma drukken, zoodat de uit voer een belemmering zou ondervinden. Bo vendien moest hij als gevolg van zijn mis stap hooge kosten betalen, o.m. f 7200 aan het beheersinstituut, die de firma voorloopig heeft gefinancierd. Jan Huisman vreesde, dat bij een zwaardere belasting van zijn vermogen, zijn broer, die niet tot de N.S.B. behoorde, de firma zal ontbinden, waardoor hij geheel zonder inkomen zal zijn. Hij hoopte dan ook op een bevestiging van de vorige uitspraak* Over 14 dagen valt de beslissing. FIETS GESTOLEN. Maandagmorgen plaatste de dienstbode van de familie J. O. op de Haven haar rijwiel voor de winkel, om eenige tijd later tot de ontdek king te komen, dat een ander zich over hei karretje had ontfermd. DENK EN ZET. Voor de onderlinge damcompetitie werden de volgende partijen gespeeld; M. Droog—P. de Jong 1—1; A. Bouter—A Mesker 2—0; H. Duël—J. Maasland 2—0; A Bouter—W. v. d. Horst 1—1 en N. W. Veer- W. v. d. Horst 1—1. Hieronder volgt de stand van 't le tiental: W. v. d. Horst 13 gesp., 17 punten; M. Droog 15 gesp., 20 p.; G. A. van Egmond 15 gesp., 20 p.; A. Bouter 13 gesp., 16 p., P. de Jong 13 gesp., 13 p.; M. Visser 12 gesp., 11 p.; A. Mes ker 14 gesp., 9 p.; N. W. Veer 16 gesp., 11 p.| J. J. v. d. Horst 15 gesp., 9 punten. De stand der 6-kamp is: A. A. Driesen 7 gesp., 11 punten; H. Öuël 7 gesp., 10 punten; J. Maasland 6 gesp., 7 p.; P. Bakker 8 gespn 6 p.; A. van Rooijen 3 gesp., 0 punten en A. Kromme 3 gesp., 0 punten. KERK EN SCHOOL NED HERV. KERK. Bedankt voor Veenendaal ds H. Kraaij te Hardinxveld; voor Gouderak ds. Lamhns, van Blspeet. Capeile *,d. IJssel. Zondagmiddag deed ds. H. L. Goudt. van Burun (Fr.) in de Maaskerk aan de Schaardijk. zijn intfede als predikapt der Ned. Herv Kerk van de buurtgemeente Kralingsche Veer. met gen predikatie over Joh. 20 21 en 22 „De opdracht van den op gestegen Heer tot verkondiging van het Evan, gelie*. Ouderling C. de Jon^h sprak den nieu wen predikant toe namens den kerkeraad eg liet toezingen Psalm 134 3. De bevesitging had 's morgens plaats gehad in de Hoflaankerk door ds. Ch. J. GalL. mej een predikatie over Hand. 10 33 en 347 GEREF. KERKEN. Beroepen te Nieuw-Lekkerlnad ds. Th P Potma te Meerkerk. PREDIKBEURTEN. NED. HERV. KERK. BERGAMBACHT. Uitgetredenen Ned. Herv. Kerk. Vrijdag 18 April, 's avonds 7 uur. ds. Vis. ser van Rotterdam (Z.). CAPELLE a.d IJSSEL. Herv. Geref. Evan gelisatie. Boezemstraat. Doiiderdag 17 April 's avonds 7.30 yur. ds. L Vroegiodeweij. va0 Waddinxveen. NIEUW-LEKKERLAND. Woensdag 16 April 's avond* 7,30 uur, ds Van Öorssen. Bidstond voor het Gewas Donderdag 17 April, n.m. 2.30 uur. ds. Van Dorssen. Huwelijksinzegening. GEREF GEMEENTE. CAPELLE a.d. IJSSEL. De Ruyterstraat. Woensdag 16 April, 'n avonds 7.30 uur. ds. Ver- hage, van Lisse. STOLWIJK. Vrijdag 18 April, 's avonds uur. ds. Steenblok, van Goüda. OUD GEREF. GEMEENTE. CAPELLE a.d. IJSSEL. Bermweglaan, Woensdag 16 April, 's avonds 7 uur, ds. H. Vlot, BURGERLIJKE STAND. AMEIDE. Overleden: G de Groot, 87 j.. we duwnaar van W. den Hartog. LEERBROEK. Overleden: A. van Middel koop, .42 j-, echtgenoote van P. W. Havelaar. NIEUWERKERK A.D. IJSSEL. Getrouwd: D. A. Bakker. 30 j. en G. van Arnhem, 38 j - Overleden: A. Colijn, 75 j„ wed. van P df Waal. W. Miilort, 80 j., wedn. van M. vaa Halem, TWEEDE BLAD NIEUWSBLAD VOOR ÏÜTD HOLUTTO VB UIEEtll»' BAomMtciiAi Cenraaf. WOETfSBAO 18 a wrm* buurpraatjes. DE LANDBOUWORGANISATIES. Onlangs schreef iemand in dit blad een in gezonden stuk onder het motto: „Eendracht maakt macht". Als ik het goed begrepen heb, dan was het de bedoeling van den schrijver dat alle boeren lid behoorden te zijn van één organisatie. Ik schreef daarop onder hetzelf de motto een buurpraatje en betoogde dat de verschillen te diepgaand 'waren en het dus riet zou gelukken. In de bezettingstijd had men het tevergeefs gepoogd. Ik trachtte toen de verschillende opvattingen zoo onpartijdig mogelijk weer te geven, maar het schijnt mij niet heelemaal gelukt te zijn, want een voor stander van de H.M.v.L. en het U.L.G. meent, dat ik „achter de schremen een bepaalde po litiek georiënteerde landbouw-organisatie wil voorstaanNu dit was in dit blad allerminst mijn bedoeling. Ik ben heel dankbaar voor zijn schrijven en zal trachten dit zoo onpar tijdig mogelijk te beantwoorden. Ik schreef dat de boeren die aangelsoten zijn bij de H.M-V.L. (en ik had ook het U.L.G. kunnen noemen, maar dit blad verschijnt in Zuid- Holland) in hun organisatie, godsdienst en politiek ér buiten wilden houden". Ik gaf niermede woordelijk weer wat een geacht lid van het U.L.G. mij een paar dagen tevoren gezegd had. Had ik mijn eigen gedachten wil- *en neerschrijven dan had ik het woord „po litiek" weggelaten. Want de leden van de CB.T.B. zeggen: „wij doen als organisatie niet san politiek. Wij zijn dus ook niet politiek georiënteerd. Bij ons en in onze besturen zit ten leden van verschillende politieke par tijen' Als bewijs hiervoor zullen ze naa* vo ren brengen dat in mijn gemeente in het be stuur van de C.B.T.B dat vijf leden telt, minstens drie partijen als het ware zijn ver tegenwoordigd. Ook van de uitdrukking „neu traal" moet u zich niets aantrekken. De heer Van Dam zei b.v. pas nog op een vergade ring van jonge boeren: „Wij sieren ons niet met de mooie naam „Christelijk". „Wij wil len neutraal zijn". Het is dus heelemaal geen beleediging. Dat het woord neutralen niet hetzelfde is als ongodsdienstigen spreekt van zelf. Dat heb ik ook niet willen beweren. Als de schrijver van het stukje bang is voor Farizeïsme dan kan ik hem van harte de hand drukken. Men moet echter voorzichtig zijn in het beoordeelen van een ander. Men moet achter een naam niet meer zoeken dan er eenvoudig inlegt Als het U.L.G. zich zoo noemt dan willen ze daarmee niet zeggen dat zij de organisatie zijn die het in de provincie Utrecht voor de boeren opneemt en dat de andere organisaties minderwaardig zouden zijn. En als de C B.T.B. zich zoo noemt, dan willen ze daarmede ook niet zeggen dat zij alleen christelijk is. Neen „volle neef" zoude man van de radio zeggen, u moet dit heel ge woon nemen. Het Utrechtsch Landbouwge- nootschap is Utrechtsch omdat de boeren in Utrecht wonen en de C.B.T.B. noemt zich christelijk omdat ze als christenen zijn ge doopt en zich als christenen willen gedragen. Dat is dunkt me nogal eenvoudig en ik meen het heel onpartijdig te hebben weergegeven. Ik schreef echter over een diepgaand ver schil en haalde als voorbeeld aan de melkle- verlng. De heer Cnossnn zei op een vergade ring van de C.B.T.B. in Utrecht dat de C B. T.B. uit principe tegen staking was. Hierop reageerde de heer Penders. rijkslandbouwcon- wlent, die Roomsch-Katholiek is en zei dat hij zich hierover verblijdde. Beiden haalden als voorbeeld de melkkwestie aan. Ik dacht daarbij óók wat in 1903 is gebeurd bij de spoorwegstaking. Het was vroeger zoo, dat R K. onder invloed van de kerk tegen sta king waren. Het blijkt echter dat ik mij ter goeder trouw eenigszins vergist heb. De in zender wijst er op dat er in mijn omgeving' een „proclamatie" is afgekondigd van wege de A.B.T.B. om geen melk te leveren en om du» te staken. Ik heb dit nader onderzocht en nu is me gebleken dat de zaak zóó in el kaar zit. Het werd de boeren verboden, lan ger kaas te maken. Alleen de fabrieken moch ten er mee doorgaan. _Dat werd door allen aangevoeld als onrecht. Overleg baatte niet en toen adviseerde de heer Karsbergen, die in het kringbestuur van de A.B.T.B. zit om door te gaan met kaasmaken. Men verklaar de me echter van R.K. zijde dat men in be ginsel nog tegen staking was en dit alleen sou willen toepassen bij uiterste maatregel. Ik wist, zooals gezegd, hiervan niet af en ging alleen af op het gesprokene van den heer Penders, die meende dat wij de over heid steeds moesten gehoorzamen. Het ver schil tusschen de C.B.T.B. en het U.L.G. (om hierbij nu maar te blijven) ligt meen ik hier in dat de C.B.T.B. tegen staking is omdat dit in strijd is met uitspraken van den bijbel (zooals Romeinen 13 en dat het U.L.G. er te gen is omdat men eenvoudig staking revo lutionair vindt. Dit laatste standpunt is zoo als de schrijver opmerkt „ook uit godsdiertstig oogpunt wel aanvaardbaarWant daarin komt tenslotte toch een christelijke gedachte haar voren. In verband hiermede wil ik echter nog op snerken dat alle boeren over de houding van hun bestuur niet tevreden waren en zooais lk schreef het niet prettig vonden. Dit bleek mij hi een gesprek met een lid van het U.L. G. Vandaar mijn opmerking Het spijt mij dat ik door mijn vergissing •en voorstander van da Holl. My. van Land bouw en Utr. Landbouwgenootschap geraakt heb, want dit was mijn bedoeling niet. Ik w'i als Jan de Boer onpartijdig zijn, anders zou ik nog wat dieper op deze zaak zijn ingegaan. JAN DE BOER. PLAATSELIJK NIEUWfc. Alblasserdam. Corn Vroege Stich ting. in een vergadering van het bestuur der C^rn, Vroege Stichting besloot men de tarieven der baden te verhoogen en wei voor volwassenen van 15 ep 25 cent en voor kinde ren van 10 op 15 cent per bad. Deze maatre gel bleek noodig om een sluitende begrooting te krijgen Voorts nam dr. T. A. Hooftman wegens vertrek uit de gemeente, afscheid als bestuurslid der Corn. Vroege Stichting. De voorzitter dankte hem voor alles, wat hij in het belang van de Stichting had gedaan. Op voorstel van den heer Marinissen werd Hooftman benoemd tot eerelid. ..Nederland en Oranj e". De Anti-Rev. kiesvereeniging .Nederland en Oranje" kwam in ledenvergadering bijeen. Na de gebruikelijke opening van de vergadering der Staten-sectie Gorinchem door den heer C. Timmermans, lichtte de voorzitter, de heer K. Bakker het Millioenenplan nader toe Hier. voor was een vergadering gehouden te Rot terdam. Na beantwoording van verschillende vragen, werden 20 personen belast om de leden der kiesvereeniging t.e bezoeken, met lijsten ter tee- kening. Voorts werd ingeschakeld de A.-R propaganda-club, terwijl ook een beroep zal worden gedaan op J.V en M.V. Daarna hield dezelfde persoon een korte causerie over de gemeentebegrooting 1947. Na beantwoording van enkele vragen volgde sluiting op gebruikelijke wijze In verband met de rnoeilijkheid. waarin zich onze gemeente bevindt zal de raad tot verhooging van de straat-, vermakelijkheids, en hondenbelasting moeten overgaan. Door een meevaller uit de ondewiemingsbe- lasting. groot f 17 000. kan het tenort op de geraeente-berooting dienst 1947. worden terug, gebracht van t 135 000 tot een bedrag van f 118 000. De vermoedelijke opbrengsten van de voleende belastingen zijn: opcenten hoofd som der grondbelasting Qp gebouwde eigen dommen f 24.000: ongebouwde eigendommen f 2800; op de hoofdsom der personeele belas ting f 16 600 Dc vermoedelHke opbrengst der ondernemingsbelasting f13.500 Berkenwoude. Voor het examen van de Ne derlandsche Mode-Vakschool 's-Gravenhage is voor costumière geslaagd mej. L. Suiker. BleskeusgraafBoeren- en tuin- dersbond. De afd. Bleskensgraaf-Wijn- gaarden van de Chr. Boeren- en Tuindere- bond kwam in de chr. school in jaarvergade ring bijeen; 41 leden waren aanwezig. Na de gebruikelijke opening volgde lezing en vast stelling der notulen. De secretaris bracht zijn jaarverslag, waaruit bleek, dat de afdeeling bloeit en thans 81 leden telt; 5 leden- en 3 bestuursvergaderingen werden gehouden. Ge middeld bezochten 46 leden de vergadering. Het verslag van den penningmeester liet een batig saldo van beteekenis zien. De controle commissie bevond alles in orde, zoodat dé charge volgde. De aftredende bestursleden, de heeren A. de Hoop, A. Tukker qp T. de Wit, werden met groote meerderheid herkozen. Daarna sprak de voorzitter van Holland-Bra bant, de heer P. v. d. Heuvel, van Ooltgens- plaat over: „De boer en zijn zorgen boor de naaste toekomst'Spreker herinnerde aan het gedichtje van Poot: „Hoe genoeglijk rolt het leven des gerusten landmans heen". In den breede schetste hij-hoe ver het daarvan af is* onder de huidige omstandigheden. Vervolgens behandelde spreker de melkprijs, de wijze waarop door het landbouw economisch insti tuut de kostprijs werd berekend en de moei lijkheden, die in ons verarmde land ons deel zijn om tot een redelijke prijs te komen. Uit voerig werd ingegaan op het verschil in be drijfsvoering tusschen het Westen en het Noorden des lands, en tenslotte volgde een weergave van het standpunt van de C.B.T.B. Verwezen werd naar het verslag der in Blrk- hoven hierover gehouden veehouderij-confe rentie. Wat betreft de arbeidsmoeilijkhedqn en het algemeene tekort aan arbeidskrachten meende spr. vooral te moeten opkomen voor vermindering der ambtelijke bemëeiingen, omdat dit naast de op de duur niet te dragen financieele lasten ook een groot aantal vitale krachten aan het arbeidsproces onttrekt. Daarna werd gewe*en,op de eischen van het leger, terwijl velen zich afvragen of het hier wel gaat om een dienst ten bate van het va derland. De heer v. d. Heuvel sprak over de steeds stijgende kosten voor polder, waterschap en fiscus in het algemeen, waartegen de boer geen voldoende opbrengst heeft. Bovendien zijn alle bednjfsbenoodigdheden vele malen duurder dan voor de oorlog en zijn de onder houdskosten onbetaalbaar. Ook hier is verso bering va» bovenaf eisch. Ook de sociale las ten worden te zwaar, tenzij de overheid hoo- ger productieprijzen garandeert en de ar beidsproductiviteit wordt opgevoerd. Aan de discussie namen deel de heeren D. Meerkerk, J. v. h. Graaf, Joh. Bouman, C» G. Hooden- dijk, .J^Kuiper Jzn., K. Kuiper, A. Bouman, A. Kok, P. Korevaar, B. Terlouw, A. de Hoop, A. A. van Dam, C. Romeijn en A. P. Kore vaar, wat den spreker gelegenheid gaf tot uit voerig antwoord. Deze welgeslaagde bijeen komst sloot, op verzoek van den voorzitter, de heeryv. d. Heuvel met gebed. Capeile a.d. IJsael. De Herv Geref. Evan gelisatie in de Boezemstraat heeft tot hulp prediker, belast met het ziekenbdfcoek, cate chisatie enz. ds. J. Fokkema, benoemd, cm pred. der Ned. Herv. Kerk te Delft en lid der 2de Kamer. Den heer L. van Herk van Gou derak is eervol ontslag als zoodanig verleend. Geslaagd. Mej. G. van Herk, slaag de voor het diploma-costumière. Giessen-Niruwkerk. Vergadering „Samenwerking'. Vrijdrgmorgen werd in de zaal van den heer De Baat een leden vergadering gehouden der Coop. Landbouw- vereeniging „Samenwerking". De opkomst was vry goed. De voorzitter opende de ver gadering met een welkomstwoord tot alle aanwezigen, waarna de secretaris de notulen las, welke zonder opmerkingen werden goed gekeurd. Vervolgens deed men enkele be- drijfsmededeelingen, welke voor kennisge ving werden aangenomen. Als lid van het be stuur en de raad van commissarissen werden respectievelijk herkozen de heeren W. Boer en Adr. Schakel Cz„ beiden te Giessen- Nieuwkerk. Aan de orde kwam de statutenwijziging Alle leden ontvingen een concept der wijzi gingen. zoodat de behandeling hiervan een zeer vlot verloop had. Nadat enkele vragen en opmerkingen beantwoord waren, werden deze wijzigingen z.hst. goedgekeurd. Met al gemeene stemmen werd machtiging verleend tot verhooging van het credlet, daar alle grondstoffen en materialen zeer belangrijk in prijs gestegen zijn. Aangezien de rondvraag grootendeels verdisconteerd was in de reeds gedanemededeelingen, sloot hierna de voor zitter met een woord van dank deze vergade ring. Giessen-Nieuwkerk. Hèt ontwerp uitbrei dingsplan in uitvoerige kaarten is uitgewerkt met de bebouwingsvoorschriften. Een en an der ligt ter secretarie ter inzage van ld April tot 14 Mei. Bezwaren tegen dit ontwerp en de bebouwingsvoorschriften kunnen bij de ge meenteraad worden ingebracht voor 15 Mei. Dit is dus het begin voor de komende wo ningbouw. Varkensfokv er eeniging. In de zaal van den heer De Baat werd de jaar vergadering gehouden der varkensfokvereeni- ging Giessen-Nieuwkerk e.o. De opkomst was vrij goed. De voorzitter, de heer T. de Jong, opende de vergadering met een welkomst woord tót de aanwezigen, waarna de secre taris de notulen las, welke zonder opmerkin gen werden goedgekeurd. Uit bet jaarverslag van den secretaris bleek, dat de vereeniging 73 leden telt. Het kassaldo bedroeg f 1081.56. De vereeniging heeft momenteel de beschik king over 3 dekbeeren. Juist is dezer dagen een jong exemplaar aangekocht te Zoeter- rneer en is gestationeerd by den heer W. Win- gelaar. Als bestuurslid werd,herkozen de heer C. Tukker te Giessen-Oudekerk. Er volgde een uitvoerige bespreking inzake de vaststel ling der dekgeiden ad f 7 per zeug. Men be sloot aan de leden een dóór het bestuur vast te stellen reductie te verieenen. Als afgevaardigden naar de stamboekver- gadenna te Rotterdam werden benoemd de heeren P. Aanen en J. Boer beiden te Gies sen-Nieuwkerk. De rondvraag bepaalde zich tot enkele huishoudelijke aangelegenheden waarna de voorzitter met een woord van dank deze vergadering sloot. Wegens de zeer strenge vorst in de af- geloopen winter is het wegdek op vele plaat sen geheel stuk gevroren, zoodat diepe kui len zijn ontstaan. Wanneer materiaal ver krijgbaar is, zal waarschijnlijk opnieuw een asfalt dek moeten wordeh aangebracht. Gouderak. Jaarvergadering gei- tenfokveeniging Vrijdagavond hield de geitenfokvereenlging „Veredeling zij ons doel" in de zaal van den heer Binnendijk haar jaarvergadering. B(j afwezigheid van den voorzitter opende de aecretaris, de heer M. v. d. Laan, de vergadering en las vervol gens het jaarverslag voor. De vereeniging telt 51 leden. Het financieel overzicht van den penningmeester vertoonde een batig saldo van f 154,29. De heeren J. Boutesteijn en E. Hoo- gendoorn controleerden de rekening en be vonden deze in orde. Bij de bestuursverkie zing werd de heer H. de Jong herkozen, ter wijl in de vacature van den heer KI. Bouman gekozen werd de heer A'. Gelderblom. Voorts kwam het vraagstuk inzake aanstelling bok- houder ter sprake. Getracht zal worden hier in een voorziening te treffen. De heer v. d. Laan sloot de slecht bezochte vergadering. Hoornaar. Vrijdag reed als gevolg van een defect aan de stuurinrichting een vrachtwa gen van de zuivelfabriek „De Giessen" bij het ^omgemaal Wisboom van de dijk. Een kraanwagen van de fa. Van Mill uit Gorin chem heeft de auto geborgen. Krimffen a-d. IJssel. Op het solisten con- cours te Pijnacker behaalden onze plaatsge- nooten de heeren W. Schouten (muziekver. „Kunst en Strijd" een le prijs; Joh. Vogele zang (K. en S.) een 2e prijs en P. de Jong (muziekvereen. „Concordia een le prijs. Ook 't kwartet „Kunst en Strijd" bestaande uit de heeren W. van Dam, W Noorlander, Joh. Vo- gele?ang en het jeugdige lid D. Oosterom be haalde een le prijs. De pianobegeleiding be rustte bij den heer L. de Jong Hzn. Het ge heel stond onder leiding van den heer W. Schouten. Begrafenis G. Jongste. Woens dag werd op de begraafplaats ter aarde be steld het stoffelijk everschot van den heer G. Jongste, in leven verbonden aan de zoutzie derij te Kralingsche Veer en organist der Ned. Herv Kerk. Trots de huilende wind waren veel belangstellenden aanwezig, onder wie leden van de directie van genoemde zout ziederij en vertegenwoordigers van het per soneel. De kist was met enkele bloemstukken gedekt Dr. Sinnige, directeur van het lichaam wairaan wijlen Jongste schier van zijn jeugd af zijn beste krach en had gewijd, voerde het woerd. Op waardccrcnie en gevoelige wijze herdacht dr. Sinnige de verdiensten van den overledene. In het bijzonder roemde hij zijn toewijding en eerlijkheid. Vervolgens sprak de predikant der Ned. Herv. Kerk, ds Buit- kool, namens het college van kerkvoogden en de kerkeraad, welker leden vrijwel voltallg tegenwoordig waren, evenals het kerkelijk personeel om in zen woord van nagedachte nis eerbiedige hulde te brengen aan wat «Je heer Jongste voor de gemeente was geweest Ds. Buiskool sprak woorden van troost voor de weduwe en kinderen. A&n het einde be tuigde een zwager van den overledene, den heer P. Boon, de dank der familie voor de betoonde belangstelling en de blijken van me deleven. Meerkerk. Vergadering zieken huishulp. Na opening door den voor zitter werden de jaarverslagen goedgekeurd. Als bestuursleden herkoos men de heeren J. Boon en A. Verduin en in de vacature van den heer M. K'einendorst werd gekozen de heor W. J. Benschop. In de financieele com missie kregen zitting de heeren T. C. v. Mou- rik, A. van den Heuvel en F. Rietveld. De vergadering was slecht bezocht. Tentoonstelling. Vandaag om 2 uur zal in de zaal Hof van Holland de bur gemeester een tentoonstelling openen, uit gaande van de huishoudelijke voorlichting ten plattélanae. Donderdagsavonds wordt een film gedraaid over het inmaken van groenten en ales wat daarmede in verband staat. Nieuwerkerk a.d. IJssel. 65 jaar ge trouwd. Op 27 April hopen Arie Baas, 86 jaar en Joh. Baas—Meljtee, 84 jaar, hun 65-jarig huwelijksfeest te herdenken. 57 jaar hebben ze in hetzelfde huis in Capeile a d. IJssel gewoond. Aangezien de vrouw slecht ter been is, zyn ze bij hun dochter ingetrok ken. Bziden zijn kerngezond en zeer kras. Het echtpaar Baas heeit 12 kinderen en 180 klein en achterkleinkinderen. Aan de rijksuniversiteit te Utrecht is voor het eerste gedeelte van het doctoraal examen veeartsenijkunde geslaagd de heer W. v d. Eijk Cz. Tot ouderling der Ned. Herv. Kerk is ge kozen de heer K. M. Teeuwen, zulks in de plaats van wijlen den heer J. Sterk. Schaken. Het 2de tiental van N.S.D.N. speelde in de 4de klasse B. van de Rott. schaakbond een thuiswedstrijd tegen Hermandad III. Uitslag N.S.D.V. II—Herman dat III 6—4. 3 0 jaar „Ons Belang'. Tef ge legenheid van het 35-jarig bestaan van de coöperatieve bakkerij „Ons Belang", heeft 't bestuur de leden twee gezellige avonden aan geboden, waar het revuqgezelschap „De Ze venkloppers" uit Amsterdam de cooperatie- revue „Wij kloppen" voor het voetlicht bracht. Na een openingswoord van den voor zitter, den heer Oosterom, waarin hij de cooperatiegedachte uiteenzette, wisten de spe lers de aanwezigen ds gansche avond te boeien, waarbij telkens een gul gelach op klonk. Het is van het bestuur een gelukkige gedachte geweest bet jubileum zoo te vieren. Ouderkerk a.d. IJsael, „Pro Reg e". Als leden van het voorloopig comité van de militaire bond „Pro Rege" reden op de hee ren: C. Bouter, A. W. Goudriaan, P. H Heu velman, Jan Hoogendijk P.Mz., G. Nap, An ton van Soest, A. Speksnijder Azn. en C. C van Veen. Er werden 435 leden geworven met een contributie van f 831,26 per jaar, verdeeld ais volgt Wijk A 152 leden f 279.50; Kromme 102 leden f 235; Wijk C 75 leden f 139 50. Kerkweg, Tiendweg, Ouweland en Hitland 100 leden, i 177,25. Er werden boeken, tijd schriften en kranten ingezameld voor onze jongens in lndieinl. bij de heeren Nap, Hoo gendijk en Speksnijder. Papeudrecht. Partij van de Arbeid. In het café van den heer Stuij—v .d. H^r k in de Kerkbuurt hield de Partij van de Arbeid een algemeene ledenveigaue..ug. uc v_o... ter, de heer P. T. Schenkel deelde in zijn openingswoord mede, dat het ledenaantal nog steeds stijgende is en dat binnen afzienbare tijd een vrouwenafd. zal worden gesticht. On derhandelingen met het gemeentebestuur zijn gaande om bet oude raadhuis voor Woens dag-, Donderdag- en Zaterdagavond te hu ren. Daarna werden de congres-voorstellen uitvoerig besproken .Tot afgevaardigden naar het congres te Utrecht werden benoemd de heeren A. Koppelaar en C. v. d. Heuvel. Na een geanimeerde rondvraag werd deze verga dering gesloten. Voetbal. Door met 2—1/ van Bolnes te winnen heeft Papendrecht zich wederom oij de kopgroep gevoegd en heeft ze nog een kansje het kampioenschap van haar afdeeling te behalen. Tribunaal te Gorinchem, Zitting Woensdag 9 April Uitspraken. Aan aile veroordeelden werd voor 10 jarea het kiesrecht ontnomen en het recht tot het bekleeden van openbare ambten en het d.ene* bij de gewapende macht. Alle uitspraken zijn mei aftrek van voorloopige detentie. A. H van Stuijvenberg je Leerdam. Schui. idg. Interneering 3 iaar eindigende 7 Mqj '46. J den Toom te Giessen-Nieuwkerk Schul dig Inteneering 10 jaar eindigende 7 Met 1055. met verbeurd verklaring van zijn ver mogen tot een bed.a» van f 4000. A Berendse. te Arkel. Beschuldiging ver. vallen verklaard. G. vén Ameide te Leerdam. Schuld»? In- te tneering 5 jaren, eind.gcnde 7 Mei 1950. J. de Groot te Arkel. Onderzoek gelasi bul. te» de zitting om. S. VerhoevenVisscher te Leerdam. Schul dig verklaard en verbeurdverklaring van haar vermogen tot een bedrag van f 110. (Deze ver dachte was niet geïnterneerd en is ook geen in- terneering opgelegd). In tegenstelling myt andere kegren. was dit maal de publieke belangstelling voor de zit ting gering. Sleohts enkele personen bevonden zich op de publieke tribune. Brood-N.S.B.-er. De slagqr H. Roza. uit Gorinchem, was d» eerste boeteling, die voor de Vroedschap ver. scheen. Deze Vnan. een brood N.s B -er. was lid geweest van de Voiksdienst. las het Natio nale Dagblad, deed dienst in de N.S K.K en sloot zich ten slotte aan bij de ber^epsiaod»- wacht Vrijwillig naar Dultschland wa.' hij niet gegaan. het arbeidsbureau. De president wees hem er op. dat hè als N S.K.K.-er in uniform en gewapend had rondgcloopen. Wegens ziekte had hij zich agn het N.S.K K. onttrokken en was beroepsljod- wachter geworden, echter heeft hij geen ande re dienst dan in een garage gedaan. In April 2945 is hij weer te Gorinchem teruggekomen, omdat hij pr niets voor voelde ..Omdat ji voelde, dat het misliep," zeide dé president Verdachte moest berouwvol toegeven, dat et- van de NSB en de moffenbeweging niet veel terecht is gekomen Met de N.SB.-era heeft hij hoegenarmd geen contact gehad. De verdediger noemde verdarhte een aan de grond geraakte slager die uit armoede in de handen van de moffen was geraakt. Actie! aan de strijd he-ft hij niet deelgenomen en als landwachter had hii een broodbetrekkipg. Ziin vroaw was geen N S B -ster. De Gorcum- sche vroegere vrienden geen N S B..ers, zijn hem goed gezind. De rcadsman verzocht ulter» ste clementie. Advocaat of collaborateur? Volgende klant, een bejaarde landbouwer uit de Arkelache Onderweg, gemeente Gorinchem A. van Mourik had een aardig lystje en oraat. te dit goed met een élan, dat da beate advo caat hem niet kon verbeteren. Zijn broer heeft onlangs voor dezelfde vergrijpen terecht, gestaan en hoewel ook deze niet gedetineerd was. werd een aardig duitje aan boete door het gleufje van zijn spaaroot geschud. Zij hadden van de mpiien een piano aangenomen die natuurlijk vao Nederlanders gestolen was. Verder hadden zij aangenomen een banden wagen. hittekar stalmest, een paard, dat de moffen hadden laten staan, en een kreupele kalfkoe was geruild met een vaars. De koe was kreupel en kon niet verder mee en toen zouden zij ongevraagd een vaars van «tal heb ben gehaald en meegenomen Van Mourik zei- de dat de moffen de radio bij zijn broer had den „georganiseerd" en hiervoor had hij de plano ln de plaats gekregen. Zijn beste kaas- brik. was weggehaa.ld en een oude verrotte bandenwagen was teruggegeven De vaars weg gehaald eji een kreupele koe teruggekreggp. Een paard, dat afgebeuld was. en dik in de luis zat. hadden de moffen achtergelaten. Veel hooi en atroo hnden de moffen gevorderd en ter compensatie mochten de Van Mourik's mest op de Hollandla terughalen. Verdachte meende heftig te moeten protesteeren tegen de bewe ring. dat hij veel omgang met de moffen had wen* deze kwamen wel bij zijn broer en n!et bij hem. „Jij ging er wel naar toe.' zeide de pres!, dent ,.Je handelde graag met hen." Over 14 dagen zal Van Mourik hooren. hoe ver de spaarpot open zal moeten. Achter gesloten deuren. Eenige maanden geleden bestreed Metje Kruijt. echtgenoote van den heer G. Eegde- man te Gorinchem, verschillende bezwatendj» punten in de dagvaarding, o m. vrlerfdschappe- lijke omgang mej moffen. Nadjit het de P.R A. was gelukt een bepaalde rijksduitscher op te sporen en te verhoren werd zij vandaag weer voorgeleid, echter met gesloten deuren. Zij f erd tevens beschuldigd van verraad vgn haar ian aan''de moffen, waardoor deze geruime jd moest onderduiken. Oh, die propagandisten! A|Van Alphen, uit Leerdam, al eerder voor- g^W en teruggewezen voor een nieuw on. deW>ek stond thans weer terecht ln de dag vaarding stond: dienst bij de S.S., wat thans gewijzigd is in, dienen Dultache leger. Deze persoon is een willoos werktuig geworden in handen van de Du.tsche propagandisten. Hij heeft als chaufeur gereden achter het front ey voor het rijkscommissariaat Wagens heeft hS niet gedragen. Alles heeft hij gedaan om er Roman schema door W.' Kerremans. 66. „Zoud-t u t erg vinden dominee, om onze tocht hier af te breken en terug te gaan naar Freudenatadt?" Ds. Lelie lachte even en zei toen vriendelijk; „Vreeseüjk erg. Zoo erg dat ik er niet over detik. Het is een mooie dag en een mooie tocht eneen prettig gezelschap. Neen Roeiants, je hebt mij nu als je raadsman aangenomen en ik gevoel me als een dokter verplicht te doen, wat ik weet wat noodig is voor den patiënt. Dat is: vermijd alle overhaasting. Stel eens dat ik zoo onverstandig was om je zin te doen en met je terug te gaan. Jij zoudt dan een telegram zenden aan Marie of naar Holland reizen per eerste gelegenheid en dat zou allebei verkeerd zijri. Houd er toch rekening mee mijn Jon gen, dat ik het evengoed mis kan hebben als jij en dat zij Je inderdaad niet lief heeft. Wat zouden dan de miserable gevol gen zijn van zoo'n ondoordachte handeling van jout Manie zou je telegram krijgen en voor een hoogst pijnlijk dilehima komen te staan. Zij zou jou, die goed V005 haar zijt gen/èéft, die haar geholpen hebt in moeilijke dagen en van wieti zij dan ging begrijpen dat jij haar altijd hebt liefgehad, moéten afwijzen of zooals jij het nu hebt opgevat voor de tweede madl dat doen. Overijl je niet, je moet alles rustig met Je zelf uitvechten of beter met je zelf er over in het reine trachten te komen. Door ons gesprek is et iets voor je zichtbaar gewerden, dat je nog niet had gezien. Je moet nu dat nieuwe tooneel eerst scherp waarnemen en in alle hoeken bezien. Kan ik je daarbij helpen, ian zal mij dat zeer verheugen". Roeiants zweeg weer. Geruime tijd zaten de beide mannen naast elkaar zonder een woord te wisselen. De dominee begreep dat de tijd zijn werk begonnen waa, dat zijn jonge metgezel alles overpeinsde en hij vermeed het hem te storen. Rustig ge noot Lelie van zijn pijp en wijn en overdacht het gehoorde. Hij was er zeker van dat God Roeiants op zijn weg had gevoerd zoodat hij den zwerver^con bijstaan en licht geven en hij bad jdat hem het juiste inzicht en de goede woorden zouden ge schonken worden om aan Roeiants het werk te doen dat deze behoefde. Wat moest hij nu doen? Wat moest hij dien Jongen man ra den, die zoo schrikkelijk overhoop met zich zelf was en die niet meer wist waaraan zich te houden? Hij kon hem niet ad- viseeren onmiddellijk naar Holland te gaan en mevrouw Ver meer te zeggen wat een zekere dominee Lelie hem in het Schwarszwaid had geopend en aangeraden. In de eerste plaats moest Roeiants tot meer rust kom^n om bedaard en logisch te kunnen denken en daarnaar zijn handelingen richten. Ik zal bedacht de predikant, niet zelf meer beginnen over'dit onder werp maar afwachten welk aanknoopingspunt hij me geef HOOFDSTUK XI. Retnissancev Het duurde bijna een half uur voor Roeiants zich weer wast werd van zijn omgeving en plotseling met een lichte schrik riep hij: „Als u verder wilt gaan dominee, zegt u het wel". „Nou, ik! ben volkomen uitgeirust en bereid verder te gaan op het pad." Roeiants riep de Frau^Wirèin, betaalde het verteerde en direct nadat zij het café verlaten hadden, begon hij; „Ik heb eens nagedacht en ik weet dat u gelijk hebt. Ik moet eerst <ie nieuwe stand van zeken overdenken voor ik weer iets onderneem dat misschien nog eens verkeerd zou zijn, maar ik ben bang dat ik te veel uw aandacht vraag voor een zoo per soonlijke aangelegenheid". „Zet dat idee uit Je hoofd, Roeiants, Ten eerste is het mijn taak, maar er komt bij dat ik een zeer leyendlg belang stel in je moeilijkheden en dat je me geen last doet maar me ieen ge legenheid1 geeft te spreken over dingen, die ln het volle leveq staan en waarbij het geluk of ongeluk van twee menschen be trokken is". „Ik ben zeer dankbaar voor uw goedheid en uw uitnemend in zicht en om dat nog te verhelderen zal ik u alles mededeelen" „Ja, doe dat. Beschouw me als de man uit een detective roman, die alle kleinigheden moet vernemen om de samen hang van het gebeurde te kunnen opsporen". Roeiants verhaalde. Hij begon met de ontmoeting in de tram en eindigde met het vertrek van Yonca naar Breda. Toen hij zijn lang verhaal had besloten wachtte dominee Lelie eenige oogenbiikken voor hij antwoordde. „Die gebeurtenis in de trgjn", zei hij, „is wel bijzonder merk waardig. De reincamisten zouden er een bewijs in zien voor de juistheid hunner hypothese, dat wij allen reeds een vroeger leven geleefd hebben, maar wat nuchterder beziifci is het niet zoó metaphyisisch als jij ook schijnt te denken* Tot normale proporties teruggebracht is de eenvoudige verklaring, dat jij* getroffen werd door de schoonheid of de aanvalligheid van dat Jonge meisje, misschien dat zij voldeed aan dat ongekende en onomscbreven beeld, dat een gezonde jonge man in zich om

Schoonhovensche Courant | 1947 | | pagina 2