Hout hakken in Duitsland NACHTELIJKE FORTUINBOUW FN i inFth'i, WcnOonnftrenBene i^urani WOENSUAU IS HCUUaiVS X9TI. WAT EEOT DE BILT? Verwachting lot Woensdagavond: Enkele overdrijvende wolkenvelden, doch over hel algemeen zonnig en droog weer. Weinig verandering van tempera, tuur Zwakke, tijdelijk matige Wind tus. sen Noord en Oost.#. MAANSTAND: Afnemende Maan. 13 Augustus: Op 048. onder 1841 (T 14 Augustus: Op 152 onder 19 34. *4- 15 Augustus- Op 3 14. onder 20 13. 15 Augustus Nieuwe Maan. I CONTROLE BIJ DE TEXTIEL. De Centrale Dienst voor de Economische Controle heeft gedurende zijn controle bij la- brikanten in December 1946 tot Ma^rt 1947 gegevens verzameld, welke In April—Juli bij de handel werden gecontroleerd. Van de rultn 45') controles, welke bij detaillisten en gros siers in het gehele land werden ingesteld, leidden er 143 tof het opmaken van een pro cesverbaal. Deze hadden in hoofdzaak te- trekking op het afleveren van textielproduc ten zonder voorafgaande of gelijktijdige Inne ming van distributiebescheiden. EEN EXTRA BON VOOR VERSNAPERINGEN Ter gelegenheid van de wrinardag van H M. de Koningin op 31 Augustus a s. zal alie leeftijdsgroepen- een cjxua bon voor 100 gram versnaperingen worden toegewezen. De ze bon geeft ook recht op het naar keuze aankopen van 100 gram suiker of 200 gram jam tn plaats van versnaperingen. Behalve deze algemene extra-verstrekking zullen voor de viering van deze dag geen bljfcondere toewijzingen kunnen geschied Verzoeken daartoe van feestcommissies enz. aan officiële instanties zullen zonder uitzon dering moeten worden afgewezen en kunnen dus beter achterwégé blijven. DE EXTRA BONNEN VOOR KORSTLOZE KAAS. Het Centraal Distributiebureau deelt mede dat Indien op de voor 50 gram korstloze kaas aangewezen bonnen „J-02 diversen" en ,.J-12 diversen" geen korstloze kaas verkregen kan Worden, men thans op deze bonnen 50 gram gewone kaas kan kopen. Deze bonnen zijn na Zaterdag 16 Augustus a.s. niet meer gel dig. WÊLST ZUINIG MET SUIKER! ZosU men weet la gedurende de zomer maanden eens per veertien dagen een bonnen- lijst gepubliceerd waarbij de bonaanwijzing van de artikelen, die anders in de tweede week van elke veertiendaagse periode plaats had, een week werd vervoegd. Na 30 Augustus worden de bonnen weer wekelijks aangewezen waarbij dan o.m. de suikerbon in de tweede Week van elke veer tiendaagse periode uitkomt De eerstvolgende suikerbon na de aanwij zing van deze week komt dUs op 4 September. In het distributiescnema zou de suikerbon v*n deze week recht geve» op 500 gram en die van 4 September op 750 gram voor per sonen van 5 jaar en ouder. Tepeinde de suikervoorziening te vergemak kelijken (met de bon van 500 gram zou men fl r i e weken, met de bon van 750 gram twee weken moeten uitkomen) wordt deze week een bon bekend gemaakt rechtgevend op 750 «ram In plaat» van 500 gram suiker voor eerder ge noemde groep vah personen. Op 4 Septem ber zal een bon worden bekend gejnaakt. recht gevend oP 500 gram in plaats van 750 gram «uikef. Voor de kinderen van 0 t.m. 4 jaar worden deze week en op 4 September bonnen geldig verklaard recht gevend op 500 gram suiker. PLAATSELIJK NIEUWS. Alblasserdatn. E. H. B. O. De afdeling EHBO neemt op 6 September deel aan een wedstrijd te Vught. Dokter T. A. Hooftman die hier ter plaats correspondent was van de Mijr*°" den van drenkelingen }s door het Haagse co mité voor dezelfde functie benoemd. De EHBO hulppost tijdens 't concours van „Door en Voor" heeft een geval behandeld van een Jongen die uit een zweefmolen viel •n met een gekneusde schouder in de hulp post werd binnengebracht. Gouden bruiloften. Op 13 Augus tus a.s. hopen de heer T. Stout en mej. J. v d Veer hun 50-jarige echtvereniging te vieren. De heer Stout, een bekende Kinderdlj- ker u o.m. 52 J.Sr In (unctie .1. Mg-JPf" timmerman bij L. Smit «n Zn. te Kindermie, Op 19 Augustus hoopt het echtpaar Noor- lander-Hoek zijn gouden bruiloft te vieren. De heer Noorlander Is reeds 47 jaar molenaar Mn het Kortland. Postduiven. De vereniging de „Post duif" hield een wedvlucht vanuit Sorguils, afstand pl.m. 150 km. In concours 176 duiven Duiven gingen los om 12 uur. Aankomst le duif 2.36.19. aankomst tweede duif 3.4.4. Prijswinnaars: J. A. de Heer 1 2 4 21 29 C. Koudstaal 3 9 15 18 22; Eekhuisen 5; K. de Ruiter 6, P. Mouihaan 7 11 12 36; M. de Groot 8; M stout 10 20; F. Nljhoff 13, M. Van Btenis 14; Kortland-Vonk 16 23 24 30; Gras-v Genderen 17 20; D. de Heer 19 25; Joh. Gaal 27 37; G. Wensveen 28; J. Stam 31 40; E. Dijk 32 41; Joh. Erkelens 33; G. Stout 34 35 39; W. Poneen 38 42; H. Boele 43 en J. Wolters 44 Ameide. De voetbalvereniging Amelde 1 ■«p«elde Zaterdag een uitwedstrijd tegen GJS 1 te Gorinchem en deelden de punten 4-4. Ruststand 3-0 voor Ameide. Amelde heeft protest aangetekend daar de «cheidsrechter te lang heeft laten spelen zo dat de tijd reeds verstreken Was toen GJS de gelijkmaker scoorde uit een penalty. Amelde 2 speelde uit tegen Schelluinen 1 èn verloor met 4-1. De Chr. muziekvereniging „Crescendo" behaalde Vrijdag op het concours te Auster- litz een le prijs met 305 punten in de afde ling uitmuntend. Benschop. De gemengde zangvereniging „Ex. «eisior" te Polsbroekerdam behaalde op het concours te Den Dolder in de 2e afdeling een le prijs met 297 punten. Giessendam. In de raadsvergadering werd besloten aan de woningbouwvereniging „Giessendam" een bouw- en grondvoorschot te geven van f 170000. Zulks voor de bouw van 10 woningen te Giessen-Oudekerk. De heer T. Rietveld, onderwijzer bij het Senbaar onderwijs slaagde voor de hoofd- te. Tot ouderling der Ned. Herv. Kerk in de "vacature P. Uittenbogaard is benoemd de heer J. Brand, die de benoeming heeft aan genomen. De opbrengst van de zangavond en huls collecte ten bate van de plaatselijke com missie van het TBC-fonds van „Draagt el kanders lasten" heeft het mooie bedrag op geleverd van t 690.35. Mej. W. Brouwer slaagde te Oorinchem voor het examen stenografie. Grenswijziging. Het gemeentebe stuur heeft een adres gericht aan de Kroon tot grenswijziging van de gemeente Hatdinx- veld. Het betreft hier de Peulengronden, die in de onmiddellijke nabijheid van het cen trum dezer gemeente zijn gelegen. Glfssrn-Nieuukerk. Zaterdagavond speelde P V V. l op eigen terrein tegen Brakel 1. Na verscheidene nederlagen, die P V V. de laatste tij i geleden had wisten zij zich geheel te her stellen en stuurden dan ook de gasten met een 7—0 nederlaag huiswaarts. Direct na de af trap kwam het P.V.V. doel in geva*ar. door dat de keeper de bal liet Vallen, en de mld. voor van Brakel vrij voor het doel kwam te staan, doch hij schoot naast. Na 25 minuten spelen maakte G- den Toom het eerste doel punt en toen volgden snel de meerderen Joh. Westerhout en G de Jong respectievelijk één en twee voerden de stand tot 4—0 voor de rust. Na de rust ging P.V.V direct in de aan val en G de Jong nam numer 5 voor zijn re* kening Hens Westerhout en G. den Toom na men ieder nog een doelpunt vpor hun rekening èn zo kwam het einde met een zeer welvar- diende overwinning van 70 voor P.V.V. 1. P.V.V. 2 zette zijn overwinningreeks even eens voort door Nieuwendijk 3 op eigen veld met niet minder dan 132 te verslaan. Met de rust was het 41. Deze keer kwamen de doel punten van J. van Dijk 6. H. Slob 2 en J. Buit 1. Gouderak, Toen Zaterdagmiddag de oeelnemers van de negondorpentocht per rij wiel nog maar nauwelijks gestart waren, kwamen op de Gouderakse dijk. even voor de Beierseweg twee wielrijders met hun stu-. ren in elkander met het gevolg, dat één met een sierlijke zwaai van de buitenkant der dijk afreed. Hij kwam er met slechts enige ontvellingen af, doch het rijwiel werd ernstig beschadigd. Groot-Ammers. Uitslag wedvlucht, uitge schreven door de postduivenvereniging „De Gevleugelde Bode" te Streefkerk-Groot-Am- mers, is als volgt: 1 2 a: P. de Lange, 3 7 O. Boll, 4 20 F Stout. 5 B. Burggraaf, 6 K. de Bruin, 8 10 14 19 Joh. Streef, 9 W. L. Schippers; 11 12 16 18 Joh. Mourik, 13 J. v. d. Graaf, 15 P. van Wij nen, 17 Gebr. Gelderblom. Vertrek Vilvoorde. Los 12.30 uur. Aankomst eerste duif 2.19.27 uur, laatste duif 2.52.7 uur. Pastoor Clartys gaat heen. Haastrecht. Het is nog slechts enkele ja ren geleden dat Haastrecht zijn zeer beminde en onder de gehele burgerij geziene Pastoor Bont zag vertrekken naar Zoeterwoude, waar hij Deken werd. Zijn opvolger Pastoor Clarijs gaat thans ook Haastrecht veriaten. Pastoor Clarijs diende de parochie Ierseke en kwam toen voor het zware werk in Haas trecht te staan, waar hem in dc oorlogsdagen zijn Kapelaan moest worden ontnomen. Pas toor Clarijs is benoemd te Langedijk, waar hem een nieuwe taak wacht. Ook deze pas toor vertrekt met promotie. Ook zullen zijn parochianen dit heengaan ais een verlies voelen. Als opvolger van Pastoor Clarljs ls benoemd de Weleerwaarde Heer H. H. Westdijk, kape laan te Haarlem. Haastrecht. De heer C. G. Aerts Jr. 'Is te Utrecht geslaagd voor het examen Gevel- Vakbekwaamheid in het Schildersvak. Zweefvliegtuig geland- Hoornaar Dinsdagmiddag om 2 uur landde op Ket weiland achter de hofetede van de heer H. van Beusekom een zweefvliegtuig van het type Gftinau-Baby. De bestuurder was de heer W. J, Kruithof, uit Deventer. Het toe stel Was te Apeldoorn opgetrokken en om 11.30 boven Arnhem losgelaten Er hebben zich geen Ongelukken of beschadigingen voorgedaan Kinderdijk. Louis Wesjelsgroep. Het zomerkamp van de Louis WeSselsgroep is dank zij de opbrengst van de gehouden flessen-actie buitengewoon geslaagd. Door enkele welwillende firma s werden de pad vinders van het zomerkamp te Epe ver voerd. waar o.a. een bezoek werd gebracht aan het Amerikaanse soldatenkerkhof te Mar graten, aan Vaals en de grotten te Valken burg. tocht veel voorgesteld hadden. Niettemin ver liep de laat begonnen tocht op aangename wijze'. Nleuwerkerk a.d. iJssel. Op het politie bureau te Delft bevindt zich een hoeveelheid goederen, afkomstig uit het thans opgeheven hoofdfiliaal te Delft van de Chemische was serij en ververij „Pcrlecta". De politie verzoekt allen ,dle goederen ter behandeling hebben gegeven en deze nog niet terug ontvangen hebben, sich schriftelijk met het politiebureau in verbinding te stellen. Nleuwerkerk a.d. IJssei. Binnennkort be staat de Coop. Maalderij 45 jaar. Om dit feest te vieren heeft het bestuur Vrijdag aan 157 le- aen en genodigden een autotocht naar de Noord-Oostpolder aangeboden. Op de heen reis werd te Elburg een koffiemaaltijd ge bruikt. waarna vanuit Vollenhove de polder ingereden werd, waar de oogstwerkzaamhedeh in volle gang waren. Ieder stond versteld over de onafzienbare graanvelden, 's Avonds werd in Zwolle een warme maaltijd aangeboden. Tot bestuursleden van de nieuw opge richte Oranjevereniging op het dorp zijn ge kozen de heren G. Brakshoofden, H. van der Berg. Th. Berendsen en A. den Had Jr. De vereniging telt nu reeds 200 leden. Zaterdag 16 Augustus zal de Nieuwer- kerkse Gymnastiekvereniging een grote sport avond organiseren in samenwerking met de voetbalvereniging. Vooraf gaat een mars door de gemeente en daarna vrije oefennigen enz. en een voetbalwedstrijd Nieuwerkerk I—Zwer vers I van Capelle a d. Ussel. Ouderkerk Mn de IJssei. Niet minder dan vier kakkers de fa. D. Speksnijder. D van Meeteren. J Mul en J. P Klein, dienden hij B en W. Ingevolge de Hinderwet een verzoek in tot het plaatsen van electro-motoren voor het-in werking brengen van een kneedmachine. Oudewater. Kamperen. De Chr Mels- jefverénigide Het Mosterdzaadje zal geduren de acttt dagen kamperen lh Hoenderlo. De Geref. Meisjesvereniging gaat kamperen in Elspeet. Tegen M. B is procesverbaal opgemaakt wegens het besturen van een aüto in staat van dronkenschap. Zondag j.l. speelde de Unio-junioren té gen de Vep-junioren uit Woerden. KERK EN SCHOOL ned Herv. kbrk. Beroepen te Voorthuizen ds L. Schipper te Schoonrewoerd. Bedankt voor Doorn (toez.) ds. A. van den Akker te Sliedröcht. CHR. GBBEF KERK. Beroepen te Leerdam ds. J. Jonfeleen te Noordcloos. PREDIKBEURTEN. NED .HERV. KERK. BERGAMBACHT Vltgetredenen Ned. Herv. Kerk Donderdag 14 Augustus 's avonds 7 uur. ds Mieras, vdn Krimpen a.d. Ussel. OUD GEREF. GEMEENTE. CAPELLE a.d IJSSËL. Bermwegl. Woens dag 13 Augustus 's avonds 7 uuf. ds. H. Vlot. - Buffelstraat Donderdag 14 Augustus, 's av. 7(80 uur. de heer T. de Jong. SCHOONHOVEN. RIJKSGEBOUWENDIENST BEZOCHT DE STAD. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Rijkegebouwendienst, werd het personeel van die dienst een boottocht aangeboden. Het gezelschap dat uit ongeveer 700 personen be stond, verzamelde zich in Rotterdam vanwaar uit de tocht begon. In Schoonhoven ging men een paar uur aan land om in de Ned. Her vormde Kerk het jubileum op enigszins plech tige wijze te herdenken Een spreker liet in een toespraak het wel en Wee van de organisatie gedurende ha»r bestaan de revue passeren. Met vlooi, en orgelmuziek werd deze bijeen komst opgeluisterd Om 3 uur vertrok de boot weer in de richting Rotterdam. ZESTIG JARIG HUWELIJKSFEEST. Maandag 18 Augustus hoopt het echtpaar G. v.- d. Leeden-A. van der Leeden-Kok de dag te herdenken, waarop het zestig jaar ge leden in de echt werd verbonden. Gemakke lijk is hun levensweg niet geweest want van de 17 kinderen die uit Öit huwelijk geboren werden zijn er thans nog slechts 6 in leven. De 8I-jarige bruidegom is goed gezond en vervult dagelijks nog enige arbeid, de bruid n «o »Bu-juiiiuren uii vrueruen. Utilo bood de strijd aan met Vep a en had. dle 80 Jaar hoopt te -orden vpr 7nrff( «plr Haai- KiiJiKmi^inii a- u _i m"t de rust een 1—0 voorsprong. Na de rust wist Vep echter een doelpunt te scoren. Zodat deze wedstrijd in een 1—1 gelijk spel ein digde. Unio to trad bipnen de krijtlijnen tegen Vep b en wist eveneens voor de rust een 1- 0 voorsprong te verkrijgen. Na de rust voegde zij nog eert doelpunt aan de score toe. zodat Unio b deze wedstrijd door een 2—0 overwin ning tof een succesvol einde bracht. Wedvlucht De Zwaluw. Zon dag j.l. organiseerde de postduivenvereniging De" Zwaluw alhier een wedvlucht vanuit Chi- ney (België) Afstand 103 K M. De eerste duif kwam in Oudewater aan om 12 uur 21 min. en 53 sec. terwijl de laatste dülf In Oudewa. te arriveerde om 1 uur 6 min. en 11 sec. De duiven werden in Chiney in vrijheid gesteld om 9 45 uur. De voorlopige uitslag ls als volgt: B. Stalvord 1 en 4; E Geurts 2; G. Scholman 3. 11 17. 24 en 27: P van Vliet 5. 16 19. 22 en 26: G Ekelschot 6. B Burger 1 en 10: P van der Horst 8 0. 12, 15 21. 23 en 25: Gebr. Oostendorp 13: L. Burger 14 en 20 L. van Dam 18; H. Koster 28; en Th. Ekelschot 20. otioUnd Bij de Oorinchem gehouden tweede paardenfókdag behaalde in klasse II Hengstveulens geboren na 14 Mei 1947, Wed. D. van den Broek, alhier een eervolle ver melding voor Geld. type en in de afdeling 13. vierjarige en oudere merries met veulen (Geld. type) een le prijs met Henritha. De heer Jac. Verbufg alhier behaalde In de af deling 2-jarigen (Geld. type) met Jorrilla "n eervolle vermelding. Krimpen aan de IJssei. De postduivenvere niging .De Snelpost" hield een wedvlucht Uit Sorgnie». Afstand 155 K M De prijzen werden als volgt behaald: K Jansen 1, 11 en 25; P. Boender 2. 10 en 45. J. Konings 3. 6 en 31; P. Gouwens 4. H de Kwjint 5 en 42; A. Mudde 7. A. van Brk 8 en 20, L. van Rijswijk 9 en 41; J Mourik 10 17 32 en 43: A. Rademakef 12 en 38. W. Stam 13; C. Slingerland 14. 15. 39 en 40; Jac. van der Ham 19 en 23: M. Brand 18; A. ciwyr»|iri,n;e de Bruin 22; H. RitskesdM; G. de Pee 26. 35 SPORTNIEUWS. en 37; B. Geleedts 27; J Mourik Az. 28. H. v«n Houselt 29 30 en 33; Jac. Vuijk 34; C. Zwa nenburg 38 en 44. Op het zangconcours te Dep Dolder be haalde de gemengde zangvereniging „Julians" in de eerste afdeling een eerste prijs met 304 punten. Lekkerkerk. Zaterdagavond gaf de landelij ke rijverentglng ..De Lekruitera" een ruiter- demonstratie op het sportterrein met mede werking van de harmónieverenlging ..Juliana". Nadat vooraf een rondgang door de kom der gemeente was gemaakt opende na aankomst op het terrein de voorzitter, de heer D. A. Oskam, met een hartelijk welkom de avond. Uitgevoerd werden cafousselnummer elgaret- ten-race individueel springen stoelendans, vrijheidsdressuur groep-springen en taliy-ho, hetwelk telkens een daverend applaus oogstte Een grote menigte toeschouwers was getuige van de demonstratie, welke door prachtig weer begunstigd werd Gebed Jn de raad? Naar aanlei ding van het verzoek van het raadslid C Eikelboom om de raadsvergaderingen met ge. bed te openen, delen B. en W. aan de ra.id mede dat ieder die meent voor zijn arbeid in de vergadering kracht eh bijstand in het ge bed te moeten zoeken en na afloop der vèr- gadt^iing behoefte heeft voor ondervonden kracht en bijstand te danken, daartoe steeds persoonlijk in zijn eigen woning alle gelegen heid heeft zodat het niet doen uitspreken van ambtsgebeden in de vergadering naar het B. en W wil voorkomen, geen dgr leden in zijn geestelijke behoeften te kort zal doen B en W. zijn dan ook van gevoelen, dat het verzoek van de heer Eikelboom n'et ingewilligd tehoelt te Worden. Polsbroekerdam. Verleden week Vrijdag maakten de leerlingen der Chr. Lagere School onder leiding van bestuur en onderwijzend personeel een reisje naar Haarlem en Zand- voort. Schiphol, de Bijbelse diorama's. Neêr. lands hoogste duin. de Blinckert de zee de speeltuin, 't viel alles buitengewoon ln de smaalt. Sliedrecht. Gevo nden voorverpen: een kano, een bril, een bril, een portemonnaie m inhoud, een touw, een hengellat, een postduif, een bos touw. een bankbiljet, een rijwlelsléu- tel, een kam. een regenjas, een riem, een por temonnaie. een portemonnaie. Tienhoven. Mej. A van Ës slaagde Maandag te Amstrdam voor het examen Engels L. DORDTSE VOETBAL BOND- Zaterdagmiddagcompetitie. Programma voor Zaterdag 16 Augustus. 6 30 uur Stedoco 1—Ameide 1; 6.30 uur Aalat 1 OJS 1; 6.30 uur Noordeloos 1—Andel 1; 8 30 utu Veen 1—Peursum 1; 4.30 uur Wijk 1— Woudrichem 2. 6.30 uur Aalburg 2—GJS 2; 5 uur K Boys 2— Zuilichem 1; 6.30 uur Schalk, wijk 2Schelluinen 1; 4 30 uyr R. BoysAalst 2 4 30 uur Ameide 2-«Almkerk 1; Aalburg 3— Kerkwijk 1: 6 30 uur Altena 1—K. Boy» 3. 4.30 uur Noordeloos 2—Andel 2; Zuilichem 2—Wijk 2 6 30 uur Ame'de 8—Stedoco 2; 5.30 uur Kerk. w ik 2—hrakel 3; 6 uur Wei! 1—Aalst 3. Neder, hemert 1—Veen 2; 6uur Wijk 3-Slulpwijk 3; 6 uur Almkerk 2—Peursum 2: 4 30 uur Alte na 3Vuren 2; 6.30 uur Rijs. hoys 2Heilouw 1. Moordrecht. Baldadigheid. Onbe kend gebleven personen hebben uit Fjure bal dadigheid bosjes en struikjes langs Rijksweg 3 op meerdere plaatsen in brand gestoken. De Vrijwillige brandweer heeft ter plaatse 'n on derzoek ingesteld en uitbreiding voorkomen. Pech. Een reisgezelschap van 60 perso nen uit deze gemeente had het voornemen met twee autc bussen van de RTM Noord-Hol land te bezoeken. Toen de reis Zaterdagoch tend om 7 uur aanvaard zou worden bleek een der bussen defect te zijn. Het herstel nam Zoveel tijd in bééiag, dat óm half elf de reis begonnen werd. Zéér Zéker een gewéldige te genvaller vóór de veléö dié zieh «Art deze Ameide. Zaterdag had de aangekondigde Sportdag plaats Waaraan medewerking ver leenden de ëporlverehlgingen van Meerkerk, Noordeloos en een vijftal turner» uit Gorin. chem Om half zes vertrok het gezelschap v- van de Ddm te Ameide. met de muziekvernii-r"-"'^ ging „Unie" voorop naar het A S.V A. terrein te Tienhoven. Er werd aan de talrijke bezoe kers een afwisselend programma geboden, zo als vrije oefeningen, hrugturnen. hoogbrugtur- nen. ringzwaaien hoogrekturnen enz De sportdag i» een groot turnfestijn geworden. Vooral de turners uit Gorinchem mochten met hun acrobatiek een daverend applaus na elk nummer In ontvangst nemen. Ammerstol. Voetbal. Het eerste êlftal van A.S.V. nam Zondag deel aan de serie-Wed- strijden, uitgeschreven door de v v Bergam bacht. De eerste match glhg tegeh Stolwijk 1. welke met 2—1 werd gewonnen. Reeds voor de rust had A.S.V. een 2—0 voorsprong be haald. Na de rust kwam Stolwijk danig opzet ten en niet zonder geluk wist A.S.V. een voor, sprong ie handhaven. Daar Bergambacht van Götldefak Won (4—2) ging de finale tussen Bergambacht en A.S.V. Voor de rust nam A.S.V de leiding, welke na de pauze tot 2o worden opgevoerd. Toen de thuisclub tegenscoorde werd het nog even spannend maar A.S.V. hield verder stand, zo dat de rood-witten de eerset prijs kregen toe gewezen zijnde een beker. Vriendschappelijk werd oog gespeeld P.V.V, 1 (Giessen-Nieuwkerk)—A.S.V. comb. 2 en 3 op Donderdag j.l. P.V.V. won met 42. nadat de rust met 4—0 was ingegaan verzorgt «elf haar huishouding nog. Op het ogenblik zijn er nog 30 kléinkinderen en 18 achterkleinkinderen, zodat alleen reeds van de zijdé der familie een drukke dag te wach ten is. EERSTE PAAL. Zonder veel plechtigheid of vertoon ié gis teren de eerste paal in de grond geheid voor de twintig woningen, die de gemeente laat bouwen. Aanwezig waren o.a. de burgemees ter de wethouder van openbare werken en de gemeente-architect. Ook «onder toespraken en erewijn was de eerste slag op de eerste heipaal een voldoening gevend moment voor het gezel schap. Gouds Tribunaal. Een eigenaardige vergissing. Maandagmiddag deed hét Tribunaal enige oude zaken nog eens over. Zo was de gevraag de verbeurdverklaring voor Cornells van Duu- ren, uit Haastrecht te laag geweest, volgens de fialeur. Deze caféhouder had onder meer zijn café beschikbaar gesteld voor vergade ringen van de NSB te Haastrecht, zijn minder jarige zoon Arie bij de Waffen SS laten die nen, anti-nazi's aan de Duitsers opgegeven (o.a. een zekere L. van Dijk), aan de veld wachter verzocht om op te treden tegen jon gens die Duitse aanplakbiljetten hadden af gescheurd, aan het personeel van de Heine- kens bierbrouwerijen een dreigbrief geschre ven, waarin hij met de Arbeitseinsatz dreig de, omdat hij enige tijd geen bier meer had ontvangen en 3000 kilo anthraciet en extra levensmiddelen ontvangen, omdat zijn zoon bij de SS diende. Besch. erkende detc feiten, hij had overal goede bedoelingen mee gehad en verklaarde er nü spijt genoeg van te hebben In het geval van de aanplakbiljetten had hij het uit belang van de gemeente gedaan Mr. van 3ronkhorst: „Eigenlijk moesten wij een ere-zuil voor je oprichten. Ik vind deze houding alleen maar laf. Ik kan me heel goed voorstellen, dat de fiateur uw «traf te laag vond'. „In Haastrecht ben ik de enige vader, die ff" "°n. 1«-?e ss heeft 8chreef hü «n de untersturmfuhrer der Germaanse SS te Utrecht. Feldmeyer, die hij na deze inleidihg om een revolver verzocht, om zich te verde digen. ,.Ze grijpen me zo bij mijn nek, als er lets gaat gebeuren", voegde de ex-caféhou- toe' dle b"JHl>«r «era ven r, bijltjesdag had gehoord. Ook zou hij graag een groen uniform hebben. „Het bloed van mijn zoon heb Ik al gegeven, ze kunnen het mijne er wel bijkrljgen". Het vérmogen bleek een stuk minder te zijn, dan bij de eerste behandeling was voor gesteld. Practisch was er geen vermogen meer. De f 500 die de procureur-generaal ge- eist had en die al betaald hadden moeten wor den, waren door besch. geleend. De raads man, mr. van Eikelenborg uit Utrecht, ver zocht het Tribunaal dan ook, indien de ver beurdverklaring hoger mocht uitvallen dan f 500, deze voorwaardelijk op te leggen. Een financieel nadeel was ook nog. dat de ver gunning van besch. was ingetrokken, zodat hij geen café meer zal mogen d&enen, waar „borrels" worden verkocht. Het Tribunaal bepaalde de uitspraak over 14 dagen. Een vergissing, De chauffeur Johannes de Vlaming uit Nieuwerkerk a.d. IJssei, was bij vergissing door de procureur-fiscaal ln December van het vorig jaar vrijgelaten. Het Tribunaal had hem vorig jaar veroordeeld tot 2 jaar, welke detentie op 27 Juni 1947 zou eindigen. Ten gevolge van het feit, dat er twee dossiers van besch. waren geweest, waarvan er eén bij de procureur-fiscaal was blijven liggen, die ver geten was. dat het andere naar het Tribunaal was gegaan, had deze vergissing plaats ge had. Enfin, het was een eigenaardig geval. Besch. kon het niet helpen, dat hij gauwer van de vrijheid was gaan genieten, dan het Tribunaal hem beloofd had, terwijl het Tri bunaal meende aanspraak te mogen maken op die zes maanden, of wel besch. nu nog zes maanden moet zitten. De Vlaming was uit materialistische over wegingen lid van de NSB geworden. Via de WA en de Motortransportactie ktvam hij bij het NSKK, dus trad hij in vreemde krijgs dienst. Mr. van Meehelen bestreed deze con clusie op grond van de bepaling, dat zijn be trekking met een week kon worden opgezegd, hij was dus een burger-corveeër. op grond van de vergissing verzocht raadsman de be schuldiging vervallen te verklaren of anders geen verdere maatregelen meer op te leggen. Uitspraak over 14 dagen. In vrijheid gesteld, Aan Jan Molenakr, uit Oudewater, werd 'n internering opgelegd van twee jaar, 9 maan den en 2 dagen, m'et aftrek en zes nlaanden voorwaardelijk, zodat deze detentie dan op 11 Februari 1948 zou eindigen. Gedurende eer» driejarige proeftijd zal hij zich echter als 'n goed Nederlander moeten gedragen, terwijl hij zijn kiesrechten en het r§cht om openbare ambten te bekleden verliest. Hij werd onmiddellijk ln vrijheid gesteld. 0FFIC1ELE PUBLICATIES. DISTRIBUT1EDIENST GOUDA. Aanvragen Transportbandenbonneq Belanghebbenden, die voor bun beroep ot bedrijf eeh tfahSportrijwiel en/of een carrier gebruiken en Dezitten, kunnen hiervooo transportbanden aanvragen in het tijdvak van* 13 tjn. 23 Augustus 1947, aan loket 1 van d« distributiedienst Gouda, Westhaven 33. Zij die een carrier hebben, voorzien van houten Btywielen, kunnen eveneens een aan* vrage indienen. Dit moet uitdrukkelijk op t formulier worden vermeld. De formulieren moeten duidelijk en volle* dig worden ingevuld. Aanvragen tourbanden voer Invalidewagens. Belanghebbenden, die in het beeft eijn ven invalidewagens kunnen eveneens formulieren voor toerbanden, afhalen en indienen in bo vengenoemd tijdvak (13 t.m. 23 Aug.). ook zijl die reeds hun aanvragen Ingediend hebben. Belanghebbenden in de buitengemeenten kunnen hun formulieren afhalen op de zlt-< tingsdagen ln bovengenoemd tijdvak, en moe ten hun aanvragen indienen voor 23 Augustus 1947 op de zittingsdag ter plaatse, of ander» op het hoofdkantoor te Gouda. DISTRIBUTIEDIENST NIEUWpOOET. De distributledlenat Nleuwpoort maakt be* kend: Personen die verzuimd hebben hun formu lier voor het aanvragen van inachrijvlngsbe- wijzen voor banden in te leveren, kunnen dit alsnog doen te: Noordeloos op Woensdag 13 Augustus a.s„ van 0—11 en 1—8 uur. De stamkaart moet worden mede gebracht. Op de bekende zittingsuren op 16 en 1» Au gustus a.s. zullen nog schoenenbonnen wor den uitgereikt aan diegenen dle niet op tijd een bon hebben kunnen afhalen in verbanf met vacantie e.d. DISTEÏBUTIKKRING U8SELSTEIN. Distributie van Transportbanden. Tot het aanvragen van Transportbanden B«0 gelegenheid worden gegeven: Te IJsselstein Maandag 18 Augustus. Te Montfoort Dinsdag 19 Augustus. Te Linseiioten Woensdag 20 Augustus. Te Polsbroek Dinsdag 19 Augustus. Te Benschop Donderdag 21 Augustus. Te Lopik Donderdag 14 Augustus. Telkens van 16—12 uur v.m. MARKTBERICHTEN. ROTTERDAM 12 Aug. Veemarkt. - Aanvoer in totaal 2381 stuks vee. waarvan 450 vette koeien en ossen 444 gebrulksvee. 127 graskalveren, 203 nuchtere kalveren 10 var kens. 448 biggen 125 veulens. 201 paarden. 21f Schapen 1S9 bokken en geiten. De prijzen waren als volgt: Graskalveren la soort 130. le soort 100 3e soort 7o cent per kg.- kalfkoeien le soort f 820 2e soort f 525. 3e soort f 375; melkkoeien le soort f 620, 2e soort f 525. 3e soort f 375; varekoelen le aoort f 475, 2e soort f 375. 3e soort f 300; vaarzen le soort f 425 2e soort f 325 3e aoort f 200; pinken le soort f325 2e soort f 225. 3e soort f 175 biggen le aoort f 35. 2e soort f 30 3» soort f 20. Graskalveren aanvoer als vorige week. han- dei slecht, prijzen minder; kalf- en melk koeien aanvoer redelijk handel slecht, prijzen teruggaande; varelcoeien aanvoer kort. handel zeer traag, prijzen dalende vaarzen en pinken aanvoer klein, handel zeer fill prijzen lager; biggen aanvoer groter handel zeer kalm. prij. zen konden zich door aanvoer van zware die ren handhaven. Hoe jantje Kruizemunt een erfenis kreee;. Door O. Th. ROTMAN 102. Langs een steile ladder werden ze omhoog gesjouwd; fhet bleek de hut van het dorps- of stamhoofd te zijn. De hoofdman, die daarbinnen zat, zag er uit, om er kippenvel van te krijgen; z'n nek was met grote roof diertanden versierd en ook door «ijn neus staken twee grote tanden. 0 101. „Och, laat u ons alsjeblieft in leven, als het u he.zelfde blijft!" smeekte meneer Kruizemunt. Maar de papdea's verstonden er geen woord van. Na enige tijd beraadslaagd te hebben, bonden ze hun slachtoffers aan handén en voeten en voerden ze mee naar het papoea-dorp. Dit bestond uit huisjes, wel ke OP bag* palAD «Ahmuud w*r«a 3 NIEUWSBLAD VOOR ZT7TD-HOLLA NT) "EN UTRECHT. Sehoonhovensche Courant WOENSDAG 13 AUGtSTUS 1047. Uit de Radio-programma's. Donderdag 14 Augustus. HILVERSUM I. 7 15 Gymnastiek. 7.30 Morgen gebed; 7.45 Piano; 8.15 Gramofoon; 9 00 Klas. »iek Concert- 10.00 Leger des Heils; 10.15 Mor gendienst 10.45 Orgelspel; 11.00 Zonnebloem 11.45 Pastorale; 12 00 Angelus; 12 03 Zang; 12.30 Weekoverzicht. 12.33 Lunchconcert, 12 55 Zon newijzer; 13.15 Kath. nieuws; 13 20 Boekbe spreking 13.25 Lunchconcert; 1345 Voor de vrouw, 14.00 Lichte muziek; 14 40 Causerie, 15 00 Kamerorkest; 16 00 Bijbellezing, 16 45 Fluit- 17-30 Amusemenu Orkest; 17 45 Celesta Ensembiie: 18.30 Strijdkrachten; i» 15 Indië; 19.30 Actualiteiten; 19 45 R.V.D.; 20.05 over zicht; 20.15 Mariniers-tournee; 21.00 Huismu ziek; 21-30 Weekoverzicht; 21.50 Verzoekpro gramma 22 45 Avondoverdenking; 23 00 Zang; 23 30 Avondconcert. HILVERSUM 11 7 15 Gymnastiek; 7.30 Gra mofoon; 8.15 Ochtendrhytme. 8 45 Philharmo- ntsch Orkest* 9.15 Morgenwijding; 9 30 Water- gtrnden; 9.35 Gramofoon. 10 30 Van vrouw tot vrouw; 10.35 Moderne muziek: 10-15 Kleuter, tie luister: 11-00 Operamuziek; 12 00 Piano: 12 30 't Spionnetje; 12 35 Musette Orkest; 13.15 galon Orkest; 13.45 Kozakkenkoor. 14 00 Gra mofoon; 14 45 Quintet 15.00 Toespraak. 16 00 Causerie; 16.05 Gramofoon: 17.00 Kaleidoscoop: 17.20 Wat wil je worden; 17.30 Philharmo- nisch Orkest; 17.50 Rijk over Zee; 18 15 Sporjpraatje; 18.30 Danamuziek; 19 00 New Yorkse trief; 19.10 Bont Programma: 20 05 Vraaggesprek; 20.15 Haarlems Concert: 20.50 Piano; 20.55 Hoorspel; 22.00 Schijnwerper 22 30 Negerliedjes, 23.15 Dansmuziek. 2345 Gramo foon. Vrijdag 15 Augustus. HILVERSUM I 7.18 Gymnastiek. 7 30 Strijk orkest; 7.45 Woord voor de dag; 8.15 Gramo foon; 8.00 Morgenconcert. 9 15 Piano. 9 30 Symphoniach programma; 10 30 Morgendienst; 11.00 Trio; 11.45 Militaire Kapel; 12.30 Weer- overzicht: 12.35 Kamerkoor; 13.15 Gramofoon; 14.00 Orgel, 14.20 Boekbespreking; 14 40 Piano; 15,10 Gramofoon; 15 30 Zangduet; 16.00 Voor dracht; 18.20 Strijkorkest; 17 15 Viool; 17 45 Sextet. 18 30 Strijdkrachtenprogramma; 19.15 Lezinï- 19.30 Geestelijke liederen; 10 45 Socia le vraagstukken; 20.05 Programma proloog, 2015 Hobo en Orgel 2100 Herdenking V J - dag; 21.20 Residentie Orkest. 22 46 Avondover denking 23 00 Lichte ayondklanken. HILVERSUM II. 7.15 Gymnastiek: 7.30 Gro- mefoon; 8.15 Opera programma; 8 50 Voor de huisvrouw; 9.00 Lichte morgenklanken- 9 30 Waterstanden; 9.35 Quartet; 10.00 Morgenwij ding; 10-20 Regenboog; 10.48 Franse liederen; 1100 Gramofoon; 11.15 Voordracht; 11.30 Luch tige klanken; 12 00 Orgel; 12.35 Dansmuziek. 13.15 Zigeunermuziek; 13.45 Operettefragmen ten; 14.00 Kookkunst; 14.20 Sextet; 15.00 Voor dracht. 15 20 Klassieke muziek; 16 00 Orkeat- werken; 16.30 Jeugdrubriek; 17 00 Kameror kest 17.45 Zang; 18.15 Orgel; 18 40 Musette. musiek; 19.00 Schets; 18.15 N.IW.I.N.; 19.30 Bijbelse lezing; 20.06 Strijkorkest: 20 30 Gods dienstige beeldhouwkunst; 2100 Verzoekpro gramma; 21.30 Weekoverzicht; 2145 Amateurs. 2215 Swing and Sweét dansmuziek: 22.40 iAvondwijding; 23.15 Symphonisch Concert. LANDBOUW EN VEETEELT. DE ZOMERMELKPRI.IZEN. Het Tweede Kamerlid, de hear Borst, heeft Be Minister van Landbouw Visserij en Voed selvoorziening de heer S. L. Mansholt. ge vraagd, of het hem bekend is dat de Onte vredenheid onder de consumptiemelkers in het Westen van het land toeneemt, nu zij met de vastgestelde zomermelkpnjzen een ervaring van twee maanden hebben opgedaan en of de Minister met van oordeel ia dat de consump tiemelkprijzen vastgeste.d op basis van de in- duïtriemelk de consumptiemelkers voor on. Overkomenlijke moeilijkheden plaatsen, daar het voor hen in het verleden niet mogelijk is geweest zich een veestapel aan te schaffen, dle ingesteld was op het geven van melk met «en hogeg vetgehalte. In «ijn antwoord op deze vragen zegt de bewindsman dat hef hem bekend is. dat een deel van de consumptiemelkers in het Westen van bet land van mening is. dat de vastge stelde zomermelkprijs te laag ligt en dat a'.s gevolg daarvan een zekere ontevreden stem ming merkbaar is Het is niet juist, dat de consumptiemelkprijs uitsluitend oP basis van de industriemelk Is vastgesteld. Bij dc kost prijscalculaties ten behoeve van de vaststel ling van een gemiddelde voor het gehele land geldende melxprijg is uitgegaan van de productiekosten van een aantal bedrijven In Friesland Noord-Holland en Zuid-Holland (omgeving van Gouda) waarbij ook kosten van consumptiemelkbedrijven in dê berekenin gen zijn opgenomen Bovendien wordt aan de consumptiemelkers In hst Westen boven de vartgeste'.de richtprijs een toeslag gegeven van 0.50 cent per kg melk over een geheel jaar Daarnevens is momenteel nog op grond vah de toegepaste quaiiteitscontroleregeiing voor bedrijfspremies wegens verhoging der hygië nische qualiteit, stalinrichting en verbetering melkwinning een bedrag van 0.45 cent pér kg. geleverde melk ln de prijsstelling voor deze groep veehouders opgenomen. Ook de kosten voor de uitvoering van deze quaiiteitscontroleregeiing worden vergoed. Voorts vroeg de heer Borst of de Minister niet meent, dat men hier te doen heeft Viet een historisch gegroeide toestand en dat. als overgangsmaatregel naar een andere productie wijze. hogere prijzen aan de consumptiemel kers betaald moeten werden in antwoord waarop de bewindsman zegt dat juist op grond van deze historisch gegroeide toestand in het Westen d« hierboven genoemde, bijzondere prijsregeling wordt toegepast. In antwoord op de vraag van de heer Borst of de Minister niet van mening ls. dat als de huidige toestand in zake de vastgestelde Prijzen voor consumptiemelkers gehandhaafd blijft de gevolgen hiervan zullen zijn een vefarmde groep van consumptiemelkers die niet in staat zal zijn om aan die eisen te vol doen. welke aan een modefn-hyglënisch inge richt boerenbedrijf behoren te worden gesteld. Zegt de heer Mansholt. dat de mening, dat bij de huldiee melkprijzen de conSumptlemelkers ln het Westen zullen afglijden tot een ver armde groep veehouders niet door hem kan worden gedeeld. Tenslotte vroeg de heer Borst de Minister of deze bereid is het Landbouw Economisch Instituut op te dragen alsnog op de prijzen Voor consumptiemelkers te herzien Ten ant woord op deze vraag zegt dc bewindsman, dat het niet de taak van 'net Landbouw Economisch Instituut ie de prijzen voor de melk vast te stellen De berekeningen van het Landbouw Economisch Instituut dienen als basis voor de vaststelling der prijzen van de landbouwpro ducten. De VTStstelllng der prijzen béschiedt door het Bedrijfschap voor Zuivel onder goed keuring van de Minister van Landbouw Vis serij en Voedselvoorziening. Laatstgenoemde acht thans geen termen aanwezig de prijs voor coneumotiemeiker» te herzien. Rundvee- en Varkcns- fokdagen. We gaan 't najaar woèr tegemoet, de tijd. waarin de stamboekfokkers gewoon «ijn wat lokmateriaal af te zetten en hiertoe dienen de fokveedagen bij uitnemendheid. Hoornaar heeft reeds deze belangrijke dag vastgesteld op Woensdag 15 October waarbij dan ook weer een kaasdag zal worden gehouden. Niet alleen de Alblasserwaard gaat voor ten opzichte van de stamboekfokkerij ook in de Vijfherenlanden ontstaat initiatief. De fokkers ln dit gebied hebben besloten een fokveedag te houden en wel op 3 October az te Schoonrewoerd- Dit ts de tweede fokveedag. die daar gehouden wordt terwijl Hoornaar al 35 jaar zoo'n dag heeft georganiseerd Telken Jare wordt op de fokveedag veel handel gedaan en de Hoor- naarse stiertjes zijn uitgezwermd naar alle oor den der wereld. Jammer' dat door de oorlogs omstandigheden. waarbij het voedervraagstuk wel de grootste rol speelt, de varkerUtteelt zo geweldig is teruggelopep. Niettq«»nstaande dat laten de atamboekfokkefg zich niet ontmoedi gen en nog steeds streeft men naar verbete ring van het varkenstype. Er worden dan ook gewoonlijk mooie zeugen, beren en big]es aan gevoerd We hebben ons licht eens opgestoken bij de fokkers zowel in de Alblasserwaard éls ip de Vijfherenlanden Men heeft de verwach tingen voor de komende fokveedagen hoog rpannen. Trots de onzekere toestand houden fokkers de moed er in Zij pogen nog ie verbeteren wat zij reeds hebben bereikt om op de internationale markt te kuntfen verschij nen met eerste klas producten, zodat aan de buitenlandse concurrentie het hoofd geboden kan worden Wat de méllscontrole en gezond heidsdienst betreft die werkt vrij algemeen in wat het vbordeel inhoudt met producten op de markt te komen van gecontroleerd t.b.c.- vrij vee. LAND- EN TUINBOUWTENTOONSTELLING van de "Hol|. Mij. van Landbouw. Ter gelegenheid van het l00-jarig bestaan organiseert de Hollandse Maatschappij van Landbouw van 2 t.m. 6 en van 8 t.m. 12 Sep tember een groot» opgezette land. en tuin- bouwtentoOnételling op Houtruat te 's-Graven- hflBij deze tentoonstelling wordt radicaal ge broken met de oude sleur, welke aadert lange jaren land- en tuinbouwtentoonstellingen ken. WHoewel alle belangrijke met de land- en tuinbouw in verband staande zaken oP deze tentoonstelling aanwezig zullen zijn. zal de vorm waarin het matèrlaal dê bezoeker za gorden voorgezet sterk verschillen van de tot PU toê gebruikelijke. Als voorbeeld kan de meer 100 M. l®n*te stand van het rundvee genoemd worden Hier in wordt de opfok de ziekteteatrijdlng. de productiecontrole het st^mboekwezen het hy giënisch melken de kunstmatige bevruchting, do voedering, de voederwinning en conserve ring. de graslandverzorglng de gehele zuivêl- l-ereidtng en de controle op de zuivelproduc ten kortom alles dat maar met de koe te maken heeft, tot uitbeelding gebracht Het ls als het ware een stilstaande film. die de belangrijkste dingen uit het leven van een koe Uat tien Een film die ook toont, hoeveel moeite en koeten de veehouder zich moet getroosten om zijn doel te bereiken Eenzelfde stand is uitgewerkt voor het schaap, de aardappel, de suikerbiet en het graan. Daarnaast getuigt een weelde van plan ten bloemen groenten en fruit van het mees terschap van de Hollandse kweker. Ook het culturele leven op het platteland vindt in de hallen een belangrijke plaats. De weiktuigenshow met ruim 5 000 M2. slandruimte zal een overzicht geven van de stand van de ontwikkeling der mechanisatie in de land- en tuinbouw. Zelfs zullen tot dit d«el speciale ^nacMines uit het buitenland worden aangevoerd, die in Nederland nog niet eerder op de markt kwamen. BACONVARKENS OP TIJD LEVEREN. Omstreek» half Juli is voor varkenshouders in verschillende provincies de gelegenheid opengesteld mestcorttracten af te sluiten voor taconvarkens. Irt deze mestcontracten zijn bij zondere voorwaarden opgenomen o.m dat de levering zal plaat» hebben op een door het Bedrijfschap voor Vee en Vlees nader aan te wijzen ontvangstplaats en tn één der maan den September t.m. December welke in het desbetreffende contract vermeld staat Gebleken dat in enkele gevallen ftu reeds baconvarken» geleverd worden zonder dat voor d'e levering ontvangstplaatsen zijn aange wezen Dit is in strijd met de bepalingen, welke in het mestCOntract voor baéonverkens zijn opgenomen. Voor baconvarken». die niet In de maand, welke in het contract genoemd ls. op overna. ire-plaatscn worden aangevoerd, worden dan ook niet de vOOr baconvarken» vastgestelde prijzen uitbetaald, doch de normale prijzen. welke voor slachtvarkené gelden. SPORTNIEUWS. HET 15-JARIG BESTAAN VAN DE „V.V. OUDEWATEB Vrijdagavond begonnen de feestelijkheden met een algemene joaenvergadenng in hotel Deunoo. De voorzitter, de heer De Pijper memoreer de het verloop der vereniging, die veei met tegenslagen te kampen genad neelt, maar nu op heden een fllnüe vereniging geworden is. Zaterdagmiddag begonnen oe voetbalwed strijden en wel de junioren met een tour- nooi. Oudewater C—Haastrecht C. De uitsla* van deze wedstrijd waS zoals het begin 0-0. Na het nemen van atrafichoppen won Haastrecht de beschikbaar gettelde medaille. Na deze wedstrijd kregen we de wedstrijd Oudewater B—Jodan Boys B. Deze werd in de laatste minuut gewonnen door Oudewater B met 2-1. Na deze wedstrijd kregen we een aardige wedstrijd te zien. Ouderwater A—Jodan Boys A. Deze wedstrijd eindigde in een 5-0 over winning voör Oudewater, dus zodoende ble ven er van de 3 beschikbaar gestelde medail- ies 2 ervan in Oudewater. Zondagmiddag waren velen naar 't match- veld gekomen om getuige té zijn Van de oud gedienden en wel de veteranen. Deze wedstrijd werd gespeeld tussen Ou dewater veteranen en Haastrecht veteranen. Over de wedstryd het volgende. Het is kwart voor drie als beide elftallen zich opstellen onder leiding van de scheidsrechter Muurling. Het is een aardige, gelijkopgaande atrijd, die door beide elftallen flink wordt aangepakt. Maar het is al gauw de oudé bekende mid denvoor Edelman van Oudewater dié met 'n onhoudbare schuiver 1-0 maakt. Nog voor de rust wéét dezelfde speler te doelpunten en met deze etend breekt de rust aan. Na de limonade komt Haastrecht met een gewijzigde opstelling en enige nieuwe spelers in het veld, wat weldra een flinke verbete ring was, want het Was Haastrecht die de toon aangaf Maar de keeper van Oudewater wist van geen wijken, maar hét kon niet uit blijven of er moest een doelpunt komen, wat dan ook al vlug kwam. Nu zette Haastrecht alles op alles om ge lijk te maken en in de laatste minuut maak te Haastrecht gelijk. Nu moesten er strafschoppen genomen wor den wie er als winnaar uit de strijd zou verschijnen. Dat had nogal wat voeten in de aarde eer er een winnaar was. Na 5 keer strafschoppen genomen te hebben, kwam Haastrecht als overwinnaar uit de strijd. Verder wensen we Oudewater nog veel succes met de festiviteiten. Zaterdagavond begint de openingswedstrijd om 6 uur. die opgeluisterd zal worden door de muziekvereniging Julana en wel de wed strijd Oudewater 1—Woerden I. Zondagmiddag om 1 uur vangt het tour- 4)ooi aan waaraan de volgende verenigingen deelnemen Oudewater I, Schoonhoven I, Haastrecht I en MontfoOrt Zoals wij reeds hebben bericht is 'n onder nemer uit Lexmond vergezeld van werkers uit verschillende plaatsen in de waard, on langs naar het Zwarte Woud (Duitsland) ver trokken om daar hout te kappen ten behoeve van de Nederlandse houtverwerkende be drijven. Over de werkzaamheden in 't Zwar te woud kunnen wij nog het volgende mel den: Het eerste houtleveringscontract, dat Ne derland met de bestuurders der Franse bezet tingszone van Duitsland heeft afgesloten, om vat honderdduizend kubieke meter ofwel rond het derde deel van onze jaarlijkse hout-im port. Dit kwantum zou aan het einde van dit jaar geslagen en vervoerd moeten zijn, doch de moeilijkheden, waarmee men vooral in de aanvang te kampen heeft gehad, om het no dige zware materiaal ter beschtkking te krij gen, hebben een aanzienlijke achterstand ver oorzaakt. Op het ogenblik is nog slechts rond het derde deel van de gecontracteerde hoe veelheid gekapt en het laat zich aanzien, dat het programma dit jaar voor slechts tweeder de zal kunnen worden vervuld. Temeer daar de hoop bestaat, dat Nederland bij de dezer dagen beginnende besprekingen over de af sluiting van een nieuw handelsverdrag met de Franse zone. nieuwe houtaankopen zal kunnen doen, kan worden aangenomen, dat de kleine gemeenschap van Nederlandse wer kers nog geruime tijd haar zware werk op de bergruggen, die het Rijndal Insluiten, zal verrichten. De drie Nederlandse houthakkerskampen te Reichental. Grensbach en Kirschboum- wasèn zijn alle drie vlak bij de thans leven diger dan ooit zijnde tourlstenstad Baden- Baden gelegen. Het is daar tegen de hellingen van het vriendelijke bergland of men in een Neder landse bezettingszone verkeert. Onophoudelijk ziet men er de zware Nederlandse trucks met haar lasten van twintig kubieke meter langs de smalle bergwegen denderen. Men treft er de barakken, de „Mess", de werkplaatsen \an het „le pioniers detachement", waarin de werkers zijn ondergebracht alsof zij hun werk slechts in militair verband konden ko men verrichten. Men treft er wegen aan. die alleen voor het houttransport zijn opengesteld. Kortom, afge zien van de weinige met ossen bespannen boerenwagens, is alle bedrijvigheid puur Ne derlands. Houtkappers doen hun werk. Van verre ziet men de kaalgeschoren vlek ken in het groene kleed der bergruggen; dat zijn de plaatsen, waar onze kappers hun werk geoaan hebben. Men moet zien een lange moeizame tocht over smalle bergpaden ge troosten, om er de mannen aan het werk te zien. Maar zo n tocht loont ruimschoots de moeite. Men moet hen hebben zien zwoegen en zweten op de steile rotsige hellingen of op hun daverende machines, om te weten, hoe zwaar de arbeid is, die «ij negen uren pér dag verrichten. Houtkappers is niet de juiste benaming voor hén. Het kappen be perkt zich tot het ondoen der gevelde woud reuzen, fparren en dennen van rond 130 ja ren oud. van takken en groen. Het hoofdwerk gebeurt zo ongeveer geheel mechanisch, maar dit maakt het voor de mannen niet lichter. Het vellen van de twintig meter hoge bómen is op zichzelf een licht karwei: de motorzaag snijdt er in een paar-minuten doorheen Maar het is minder gemakkelijk om met de motor- zaag de toppen der ruggen te bekllmmïn. Men moet er zich een weg voor banen of men moet er bergbeklimmers talenten demon streren bij hét beklimmen der rotsen. En de grote moeilijkheden beginnen eerst, wanneer de bomen geveld Zijn: vanaf een bergtop hoog boven de drukke tennisbanen, maneges én golflinks van Baden-Baden tot aan de Rijnaken in de haven van Karlsruhe, dat is een lange en vooral een moeilijke weg. Het zwaarste werk is, net gekapte hout veilig op de begaanbare wegen te brengen. De trucks, zelfs tanks en pantserwagens heb ben een metamorfose tot houtdrager onder gaan, kunnen de hellingen tot een onwaar schijnlijke hoogte beklimmen. Maar daartoe is dan ook de kracht van de zwaarste moto ren en de behendigheid van bedreven chauf- leurs nodig. Hou» voor woningen in Nederland. Met olke houtvracht moeten vele kilometers worden afgelegd over bergpaden, die voorheen nooit zwaarder vervoer hebben getorst dan dat van eén ossenwagen. Er is een volmaakt kloppende organisatie nodig om daarbij geen Onoverkomelijke verkeérsstrubbelingen te veroorzaken. Plaataen om te passeren zijn er op deze paden namelijk niet en het tempo der af en aan rijdende wagens moet dan ook. wil men al het beschikbare materiaal benut ten. zodanig worden afgestemd, dat alles klopt éls een bus. Maar op de bergen komt een punt. waarop de wegen ophouden. De gtvelae bomen liggen meestal daarbo ven, soms nonderavyftig meter bogef op een onbenjdDare helling. De oude legerwagens, die hier de sleepdiensten verrichten, heoben zeker nooit in ae oorlogsjaren zulke zware diensten moeten doen als thans voor vredes werk. /.ij trekken zichzelf met behulp van staalkabels omhoog, waarbij het lijkt of hun massieve licnamen zich ais logge monsters over de rotsblokken kronkelen. Iedere boom brengt daarbij zijn moeilijkhe den; hij kan vastraken achter rotsblokken en vaak is er dan geen andere mogelijkheid dan om hem in stukken te zagen. Hij kan ook machtige steenblokken loswurmen, die dan met vaart naar beneden rollen. Dan is de kunst tijdig een heenkomen te zoeken. Vervol gens kunnen er kabels breken. Dat kost geld en tijd en vooral tijd mag niet verloren gaan. want bij dit werk grijpt alles in elkaar en 't optasten van gezaagde stammen op de wa gens mag niet veel tijd nemen, omdat anders beneden een nieuwe wagen werkeloos staat te wachten. Bovendien moet er schot in het werk blijven en wil men liefst het huidige tempo van 250 kubieke meter per dag nog opvoeren. Daartoe komen weer nieuwe wer kers naar Baden, bij de 250 die er reeds zijn. Zij zullen een zwaar werk ter hand nemen, maar ook een dankbaar, want bij iedere wa gen die naar beneden rijdt met genummerde, gemeten en geboekte vrachten van 20 kubie ke meter kunnpn zij bedenken, dat daar weer drie nieuwe woonhuizen naar het vaderland gaan. De huisvesting van de werkers. De Nederlandse werkers leven hier voof het grootste deel in barakken. Voor hun ver zorging 2ijn voortp enkele dorpsherbergen gevorderd. De nieuwe werkers die thans ko men zullen gehuisvest worden in een woon- achuit, die in de Rijn zal ankeren. Neemt men aard en omstandigheden van het werk id acht, dan moet men zeggen, dat zij hun zwa re taak in de beste stemming verrichten. Dat neemt evenwel niet weg, dat er wensen .le ven, die voor iemand, die het werk heeft gezien, maar al te begrijpelijk zijn. Zij me nen wel eens recht te hebben op een extraa tje boven hun gewone rantsoen voor zwaar ste arbeid. Er is voor hen dan ook al vaak gesproken over wat extra tabak of wat krui ken Hollandse jenever, maar zij hebben nof nooit zoiets gezien. Er wordt nogal wat ge mompeld over het feit, dat er nog altijd ambtelijke instanties gevonden worden, dié zo weinig begrip hebben voor het-harde le ven. dat een Nederlandse arbeider ln Duits land heeft, dat zulke kleine bijdragen aan zijn ontspanning altijd op formele bezwaren schijnen te moeten afstuiten Gebrek aan ontspanning en deugdelijke vulling der vrijt uren. dat is inderdaad een gemis, dat hier verholpen zou moeten worden. Het verheugd» ons te vernemen, dat de Nederlandse missie te Baden-Baden daartoe reeds pogingen heeft éangewend. Het is in deze omstandigheden niet ver wonderlijk. dat onder de arbeiders "nogal êen sterk verloop plaats heeft. Naar de leider» van het werk ons mededeelden is dit eens deels te wijten aan het feit, dat vele nieuwe lingen lichamelijk niet opgewassen blijken tegen hun taak, anderdeels Ook aan de om standigheden dat sommigen zich te zéér heb ben laten lokken door het avontuurlijke van een baan in Duitsland, dat evenwel meestal niet langer dan een maand zijn aantrekking» kracht behoudt. Deviezen worden gespaard. De Nederlandse kolonie in Baden verricht belangrijfte diensten voor het vaderland. Zij helpt met alleen woningen bouwen, zij helpt ook deviezen sparen. Veelal is de vraag ge opperd, waarom dit werk niet «net Duitse ar beiders verricht kan worden. Het antwoord^ is eenvoudig: in de eerste plaats zijn er niet voldoende Duitsers voor het werk te vlndert en in de tweede plaats zou Duitse arbeid met deviezen moeten worden betaald. Het hout aer Franse zone is door het feit, dat het door Nederlanders gewonnen wordt, 't goedkoopste dat er in ons land wordt ingevoerd. De an dere belangrijke bouwstoffen, die in deze zo ne door Nederland wordt aangekocht (basalt, bims, cement, tras. klei), worden door Duit sers gewonnen, doch om de productie ervan op het gewenste peil te houden moet de Duitse arbeiders extra voeding uit Neder landse voorraden gegarandeerd worden om hén voor het zware werk fit ie houden. Be halve deze bouwstoffen levert de Franêe zon» aan ons land thans ook honderdduizend vier kante meter glas. waarvan deze week het eer-» ste transport tal worden verscheept. Het is dan ook vooral de wederopbouw (naast de spoorwegen, wier dieaeltreinen met Maybachmotoren zijn uitgerust) die bplang heeft bij het verloop der handelsbesprekingen die begin Augustus met de Franse zone g»* voerd tullen worden. door W. KERREMANS. I „Hebt a voortdurend aan de tafel gezeten?" „Ja. a.aa", antwoordde de goudsmid weuêlêna. „M»&- pehlen ben ik wel eens opgestaan om een of ander gereedschap te nemen maar ik ben de kamer niet uit geweest. Daarvan ben ik heel zeker. Bekijk u alles goed. Hier, gaat u eens even pitten op mijn plaats en concentreer u op het géval' i Keefl deed het en entge minuten lang zwegen allen. I .Ziezo zei Hermes opstaande, nu denK ik dat ik voldoende geladen ben en zal vannacht nog eens proberen t« dromen I Dl® nacht droomde Keea. ujj iag 'de 'werkkamer voor zich met Kok zittend aan zijn bafel bezig aan de reparatie van de dasspeld. De parel lag in t oog vallend duidelijk op de plaats waar Kok had gewezen. Hij zag Kok opstaan en zich voorover buigen om een wat ver der liggend tangetje te grijpen. Daarbij raakte z«n mouw de parel, zi>viel van de tafel en kwam terecht in de omslag* van Koks pantalon en toen verdween het droomgezicht plotseling. Kees ontwaakte op zijn gewone tijd, half acht, hij kleedde eich haastig en liep snel naar Kok. De winkel was nog geslo ten. maar op het bellen van Kees werd de deur geopend door Kok wiens tollet nog niet voltooid was. „Hebheb heb.... je het?" „Ja", juichte Kees, ..de parel is terecht". Hij ging met Kok naar binnen en sprak opgewonden: „Blijf «taan. dan tover ik de parel te vooreohijn. U hebt die bij' u". Kees bukte zich en doorzocht de omslag van de broek, maar vond de parel niet. Driftig en onrustig gleden zijn vingers door de tweede opslag en daar voelde hij het kleine bolletje zitten. „Alstublieft! Hier is uw parel!" Kok sloeg zijn armen om Kees en snikte van vreugde. „Ik.... Ik.... weet met wat ik zeggen moet". Toen liep hij de gang in en riep met overslaande stem: „Eduard! Vrouw! Kom eens gauw. De parel is tereoht. Her mes meneer Hennes heeft 'm gevonden. Ik heb hem in ln mijn hand De parel", voagde hij er ter verduidelijking bij. Hij keerde weer terug naar Kees en drukte hem krampach tig de hand. Er klonken stemmen en stappen in de gang. de vrouw en de zoon van Kok stormden binnen. „Is het waar? Is het echt waar? Ja, Ja. daar la htf! Dc zie Tn". Jubelde mevrouw Kok. .Hij is het. Hij is het", zei Eduard. de parel in zijn hand krijgend. .Hoe ter wereld is zo ieta mogelijk? Waar zat hi) toch?" „O meneer Hermes", hernam mevrouw Kok, .neemt u mij niet kwalijk, dat we niet eerst naar u zijn gekomen om te be danken We kunnen u niet genoeg dank zeggen: Ja. waar was dat vreselijke ding. dat ons zoveel angst heeft bezorgd?" „In mijn broek gichelde Kok. „Hier", en hij wankelde toen hij zijn been ophief om de plaats aan te wijzen, waar het kleinood al die tijd verborgen waa geweest. .Daar zat 't en meneer Kermes heeft 't er uit gehaald. Blijf staan, zei hij te gen mij en lk tover de parel te voorschijn. En cfat deed hij prompt. Hoe is T daar terecht gekomen? Gevallen zeker? Ver. tel ons uw droom eens meneer Hermes". Kees verhaalde wat hij in Rijn droom had gezien en Kok sloeg de handen in elkaar. „Ja. ja. zo is 't precies gebeurd. Ik weet het heel goed. Ik ben opgestaan om de kleine krom tang te nemen en die lag hier", zei Kok. wijzend op de plaats die Kees had gezien. „O. o. wat een zegen dat dle parel daar al die dagen in mijn broek is blijven liggen. Hoe licht had dle bij het lopen er niet uit kun- rten springen". „Of bij het afborstelen", herinnerde zijn vrouw. „Dan was het ook juist, wat u in uw eerste droom hebt ge zien", merkte Ec'uard op. ..Toen u tegen mijn vader zei: u hebt de parel bij u. De droom was die eerste nacht nog niet mach tig genoeg om ook de plaats te tonen". ,.Dst ls gekomen doordat u hier zijt geweest", viel de vader geestdriftig bij „JIJ hebt het gisteren tegen meneer Hermes gezegd, weet je wel Eduard. Jij hebt gezegd de parel moet öp u Inwerken. En toen is meneer daar aan mijn tafel gaan zitten en heeft zich geconcentreerd. Ja. dat was blijkbaar n6- dig. Maar komt u mee nalir binnen, naar de kamer. Heb Je de thee al klaar vrouw?" .Dank u. meneer Kok", zei Hermes. Jk moet naar huis én naar mijn kantoor. Men weet thuis niet dat ik naar u toe ben, maar ik Wilde u eerst uit de narigheid komen halen en u de blijde tijding brengen". .Meneer Hermes", bedacht Kok wat verlegen, „nog Iets voor j u heerraat. Zou het kunnen, dat u niet spreekt over dit ge val? Het zou voor ons niet prettig zijn als meneer Boekholt vaj» Solingen er van hoort". „Wel neen. vader", riposteerde Eduard met overtuiging. „U moet het hem franchement vertellen. Dat is toch zeker veel beter, dan wanneer hij het later zou horen en u het voor hem had verzwegen. Hij kan er alleen maar schik in hebben". „Ja." bevestigde Kees. „dat lijkt mij ook. „Mijn ouders heb ben mij gevraagd, waarover u mij wilde spreken, nadat u aan ons huis waart geweest en lk hob het hun verteld. Zij zullen nu ook de uitslag willen horen. Dan heb ik er nog over gespro. ken met mijn vriend Gijs Spronken, allen "bijeen zijn er dus al ongeveer tien mensen, die hiervan weten en u kunt moei lijk verwachten het geheim te kunnen houden". „Neen man", viel mevrouw Kok bij. „je moet het hele geval eerlijk aan meneer Boekholt mededelen. Je hebt je voor niets te schamen en hij zou het je heel kwalijk nemen, wanneer je het hem verzwijgt. Hij is een goede klant'-', voegde zij er waar derend bij. Nu vloog het relaas door de stad. Het was zo'n prachtig en interessant onderwerp voor gesprekken. Het werd op de ge bruikelijke wijze opgesierd en maar weinig vertellers hadden de voldoening het te kunnen overbrengen aan luisteraars, dié het nog niet hadden vernomen. (Wordt vervolgd.)

Schoonhovensche Courant | 1947 | | pagina 2