LIIA1STE BERECHTEN Uit de Radioprogramma's. Van Rondom MIJHHardt Hoger besef NACHTELIJKE FORTU1NBOUW 9 NTFTTWSBLAD VOOR 7.Uiu-HOLLAND "IN UTRECHT, Schoonhovensche Courant VKIJPAC. 19 OCTOBER 1947 5 WAT KF.GT HE BILT? Verwachting tot Vrijdagavond: Na oplossen van nevel en mist nog el echts overdrijvende wolkenvelden. Zwakke tot matige Z.-Westelijke wind. Droog weer. Zelfde temperatuur. MAANSTAND: Afnemende Maan. 10 October: Op 1.18 onder 170?. 11 October: Op 2.45. onder 17.26. 12 October: Op 412 onder 17 42. 13 October: Op 5.36, onder 1756. 13 October Nieuwe Maan. FRANKRIJK KRIJGT GOUD. Uit de goudvoorraden die in Duitsland ge_ vonden zijn en die afkomstig zijn van cïe door de Duitsers in de bezette landen gehouden rooftochten heeft Frankrijk 80 tot 90 millioen dollar toegewezen gekregen. Dit opent voor het berooide land de mogelijkheid om toch aankopen in Amerika te doen. hetgeen zon. der dit goud onmogelijk was De tijd is nu gekomen, om inkomsten en uitgaven geheel met elkaar in evenwicht te brengen. De uitgaven zullen nog dit jaar van negenhonderd milliard worden teruggebracht tot minder dan zevenhonderd milliard. In plaats van een dubbele begroting ge wone en buitengewone zal er voortaan nog slechts één zijn Deze zal geheel worden ge financierd uit de belastingen. Daartoe zullen de belastingen behalve de inkomstenbelasting, verhoogd worden. KRUIDENIER EN POLITIEK. In Japan is een nieuwe politieke party opgericht, die zich de „Partij van de wettige keizerlijke dynastie' noemt. De oprichter is een kruidenier uit Nagoya. genaamd Kuma- zawa. Hy beweert de veertiende opvolger te zijn van de eerste keizer van Japan. Volgens zyn zeggen bestaat zyn partij uit een hon derdtal leden, die besloten zyn te stryden voor een ideaal Japan, onder het gezag van een wettige keizer. COMMUNISTEN NIET TEGEN lüARSHALL? „De communistische partij van het Roer gebied is niet voornemens de steenkoolpro ductie in het Roergebied te saboteren, ten einde het plan-Marshall te doen mislukken", aldus verklaarde deze party in een protest, dat wordt gepubliceerd in het blad Neues Deutschland, het orgaan van de sociallstisch- communistische eenheidsparty te Beriyn. Dit protest vormt het antwoord op een bericht uit buitenlandse bron, volgens hetwelk de communistische party van fcet Roergebied na de stichting van het informatiebureau te Bel grado een „groot offensief" zou organiseren. LOSSE TEXTIELBONNEN VOORTAAN OOK GELDIG. Het is gebleken, dat de meeste gevallen van vermissing van textielkaarten worden veroorzaakt door het feit, dat men by het doen van textielaankopen deze kaart in haar geheel mleneemt. Aangezien in dergeiyke gevallen vergoe ding uitgesloten ls, wyst het ministerie van Economische Zaken er nogmaals op, dat de bepaling volgens welke losse textielbonnen ongeldig zyn. is komen te vervallen. Ieder wordt dan ook aangeraden, by het doen van textiélinkopgn een beperkt aantal bonnen mee te nemen, die van te voren thuis van de textielkaart zyn verwijderd. Hieronder volgt nog een overzicht van de thans geldi ge textielbonnen. Van de textielkaarten VA tot en met VE 605 zijn geldig de bonnen 101 tot en met 140 alsmede de letterbonnen B, C, D, E en F elk ter waarde van vyf punten Van de textielkaart VF 605 zyn geldig de bonnen 101 tot en met 200. Van de kaart VA 705 zyn geldig de stro ken A, B, C, D, E en F ,elk bestaande uit vyf bonnen ter waarde van 5 punten. De bonnen Reserve A. B, C, O. E en F zijn niet geldig voor de aankoop van textielgoederen. PLAATSELIJK NIEUWS. D1STRIBUT1EN1EUWS. DK AFLEVERING VAN EIEREN. De eieren, die op de vandaag bekend ge maakte bon zullen worden afgeleverd, zyn verse eieren. Dat wil dus zeggen, dat de winkeliers niet geruime tyd tevoren met de ze eierep bevoorraad kunnen worden en dat deze bevoorrading hier en daar nog aan de gang is. Het kan dus voorkomen, dat op de eerste dagen van geldigheid van de nieuwe bon niet alle detaillisten in staat zyn te le veren. Een beetje geduld van de zyde van de klanten wordt daarom by voorbaat inge roepen. DE NIEUWE BONNEN. Voor het tydvak van 12 t.m. 25 October geven elk der volgende bonnen recht op het kopen van de daarachter vermelde artike len: P-91 brood, P-ll brood, P-13 res.. P-96 ree. 800 gram brood. P-03 reserve 1600 gram brood. P-91 boter 125 gram boter. P-ll boter 250 gram boter. P-92 boter, jP-12 boter 125 gram margarine of 100 gram vet. F-98 boter 250 gram margarine of 200 gram vet. P-81 melk 3>/s liter melk. P-93 melk 6 liter melk. P-05 melk fl'/j liter melk. P-13, P-15 melk 10 liter melk. P-91 vlees, P-ll vleea,P-12 vlees 100 gram vlees. P-92 vlees P-91 div„ P-ll div. 400 gram vlees, gram kaas of 125 P-92 div., P-12 div. P-93 diversen P-94 diversen P-21 brood P-21 boter P-22 boter P-.Z1 melk P-21 vlees P-22 vlees P-21 k»u P-21 eieren gram korstl. kaas. 1 ei. 125 gram koffie. 50 gram thee. Bonkaarten bijzondere arbeid, M. moeders en sieken. 800 gram brood. 250 gram boter. 250 gram margarine of 200 gram vet. 5 liter melk. 300 gram vlees. 100 gram vlees. 200 gram kaas of 250 gram korstl. kaas. 5 eieren. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrydag 10 October worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerst op Maandag 13 October mag worden gekocht. De volgende, reeds eerder aangewezen bonnen zyn nog geldig tot 19 October: N-02 Diversen N-12 Div. 100 gram bloem of zelfryzend bakmeel of kindermeel, of kinderbiscuits. N-16 Reserve 500 gram bloem of zelfryzend bakmeel of kindermeel of kinderbia- cuits. Vr93 Diversen 500 gram suiker, boterham strooisel enz. of 1000 gram jam. stroop enz. of 500 gram versnaperingen. N-13, N-li Diversen 250 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gr. versnaperingen. N-94 Diversen 225 gram hulshuidzeep of 180 gram toiletzeep. N-15 Diversen 450 gram hutehoudzeep of 360 gram toiletzeep. N-16 Diversen 500 gym bananen (voorin!.) Bonkaarten b(jz. arbeid. M moeders en zieken N-21 Suiker 250 gram suiker enz. of 500 gr. jam, enz. of 250 gram versnaperingen. Tabak- en versnsperingenkaarten: N-91, N-93 Tsbsk 2 rantsoenen cigaretten of kerftabak. N-91 Versnaperingen 200 gr. versnaperingen of 200 gram suiker, boterhamstroolsal enz. of 4QP grain jam, stroop enz. N-93 Versnaperingen 100 gr. versnaperingen of 100 gram suiker, boterhamstrooi sel enz. of 200 gram jam, stroop enz. Reserve 8 Tabak 50 gram scheerzeep of 100 gram scheercrême of 400 gram anel- scheercrême ZONDAGSDIENST ARTSEN KRIMPENER- WAARD. Van Zaterdagmiddag 2 uur tot Maandagoch tend 8 uur zyn aanwezig de artsen: A. Blom te Krimpen ad. IJssel Tel, 1895—355; H. F. Adam te Stolwyk. Tel. K 1824—327; J N B. van der Grient te Bergambacht. Tel. K 1825 216- en C .G. A von Lindern te Krimpen aan de Lek. Tel. K 1895—451. Polsbroek Haastrecht Oudewater. Zondagsdienst 1112 October dokter J. Hoving te Oudewater. Telefoon 57. Moordrecht. Zondagsdienst artsen. De (jokteradienst wordt van Zaterdagmiddag 2 uur tot en met Maandagochtend 8 uur waar genomen door dr. Kwast alhier. Tel. K 1827— 315 Dr. Kwast neemt gedurende de tyd ook voor Nieuwerkerk aan de IJssel de dienst waar. Bergambacht en Schoonhoven. Zondigi- dienst dierenartsen 11 en 12 October de heer ScheiJgrond te Schoonhoven. Telef. 379. Ameidese Paardenmarkt. Drie dagen kermis. Amelde. Het zag er Donderdagmorgen ten opzichte van de weersgesteldheid niet zo heel erg gunstig uit. Een druilende lucht echter weerhield het de vele bezoekers niet, hun jaarlijkse tocht te ondernemen naar 't oude Lekdorp. AJJengs Waarde de lucht op en het werd feen prachtdag. Dank zy de actie welke sinds een grote twintig jaren wordt gevoerd tot instandhouding van de traditionele paar denmarkt kan niet alleen worden gezegd dat hy in stand wordt gehouden, maar zelfs tot grotere bloei is gebracht. Niet minder dan 237 stuks paarden en veulens werden aan gevoerd. Ook dit jaar weer had de ambachts heer van Ameide de heer Stolk uit Rotter dam, aan de marktcommissie een bedrag aan geld beschikbaar gesteld voor propaganda doeleinden, zoals deze ere-voorzitter sinds Jaren doet. De paarden kwamen ditmaal niet alleen uit de Alblasserwaard, maar zelfs uit de Krimpenerwaard de Vijfherenlanden. In de straten en pleinen stonden talloze kramen met koek en fruit, terwyi ook enige attrac ties als draaimolen, auto-scooter enz. tegen woordig waren, waarin oud en Jong zfch naar hartelust vermaakte. Toen we de mar^t overzagen werd daar door boeren „handje geklapt", ten teken dat handel werd gedreven. De prijzen waren niet hoog. Op het terrein zagen we de ere-voor- ïitter van de marktcommissie, burgemeester Luyendyk, voorzitter Van Tuil en secretaris A. Langerak. De keuringscommissie, bestaan de uit de heren A. C. Vermeulen te Kedi- chem, G. van der Grift uit Houten eri D. Hendrlkse uit Groot-Ammers, ging inmiddels aan het wark met de volgende uitslagen: Veulens le pr. f 20 A. C. Schakel, Ameide; 2e pr. f 12.50 alsvoren; 3e pr. f 10 T. J. Bor, Noordeloos; 4e prys f 5 P. van Zessen, Meer kerk; 5e prys f 2.50 wed. D. Bikker, Noor deloos; E.V. T. F. Oosterom, Ameide. lV*-i2-jarigen: le prijs f 25 G. v. IJzeren, Arkel; 2e prys f 20 wed. "t Lam, Lexmond; 3e prijs f 15 T. J. Bor, Noordeloos; 4e prijs f 10 C. Oosterom. Ameide; 5e prys 1 5 C. de Leeuw, Lexmond; E.V. A. van Vuren, Gou- driaan en E.V. C. van der Hee, Bergambacht Landbouwtulgpaarden: le prijs f 25 G. J. van IJzeren ,Hoog-Blokland2e prys f 20 D. de Jong, Tienhoven; 3e prys f 15 J. G. van IJzeren, Hoog-Blokland; 4e prys f 10 wed. D. Bikker; 5e prys f 5 C. van IJzeren, Meer kerk; E.V. wed. D. Bikker, Noordeloos; É.V. P. Buizerd, Meerkerk; E.V, A. H. de Jager, Hoog-Blokland. Ringrjjden met tweewielige rijtuigen: lo prys f 25 A. Buis en dame, Ameide; 2e prys f 15 C. Mesker en dame, Ameide; 3e pr. f 10 H. van de Graaf en dame, Brandwyk; 4e pr f 6 J. van Peet, Meerkerk5e prys f 4 A. J. Jongkind en dame, Gorinchem. Mooiste versleringen: le prys f 15 D. de Lange, Ameide; 2e prys f 10 C. de Jong, Tienhoven; 3e pr f 7.50 A. Buis, Meerkerk; 4e pr f 5 A. de Jong, Ameide; 6e pr. f 2.50 T. Oskam, Ameide. Ringryden rijwielen: le prijs f 10 B. Ver- hey; 2e prys f 8 H. van der Aa; 3e prys f6 G. de Kruijk; 4e prijs f 4 P. Lakerveld. 5e prijs i 2 A. Lakerveld, allen te Ameide. In de zaal van café Diepenhorst kwamen velen by elkaar, want hier zou de hoofd attractie plaats hebben, de verloting met als eerste prys een veulen. Aan deze verloting namen deel inzenders van paarden en veu lens. Het veulen viel ten deel aan C. Leeu- wls, Lexmond die daarop een bedrag van f 25 ter beschikking van de marktcommissie stelde. De verrassing, een zaag viel ten deel aan D. Borst, Loplk. De medaille voor het beste landbouwtuigpaard uit de Lekstreek, beschikbaar gesteld door de Vereniging voor het Landbouwtuigpaard, viel ten deel aan de heer Van IJzeren te Hoog-Blokland. Na afloop van dit alles werd een druk be zoek gebracht aan de kermisattracties. Dit jaar was er ook weer een poffertjestent, die nogal aftrek had. Het feest dat 'n ordelijk ver loop had, duurde tot ongeveer het midder- nachteiyk uur. De paardenmarkt is voor de rasechte Termeijer een ware feestdag. Oud en jong werkt die dag niet. De kermis aan de paardenmarkt verbonden, duurt vandaag on mérgen voort. Bouw van 29 woningen aanbesteed. Ammerotol. B en W. hebben aanbesteed het bouwep van 20 arbeiderswoningen aan de Capellelaan en do Nieuweweg. Er waren vier inschrijvers Laagste inschrijver was de heer A. van der Lecq te eBrgamtscht voor f304.236 hoogste de heer A L. var. Loon te Groot-Am mers voor l 224 875. De gunning werd aange bonden AanrUding. Op de hoek van de Gr Kerkstraat en de Lekdijk, botste een mo torrijder tegen een auto De komplampen van de auto werden vernield. Persooniyke onge. lukken kwamen niet .'oor. Ammerstol. Zondag speelt ASV I op eigen terrein tegen Stolwyk I. Daar ASV de beide eerste partyen won en Stolwyk beide ver loor, zou men geneigd zyn de thuisclub de beste kans te geven. Wy onthouden ons er van, een voorspelling te doen, maar aan spanning zal het- zeker niet ontbreken. Voor af, om 12 uur, speelt ASV 3 tegen Stolwük 2.» De bezoekers zullen zich wel de meerde len tonen. ESV 2 speelt reeds een tegen- wedstrijd, n.l. een uitwedstrijd tegen Lek- kerkerk 3, terwyi de A-juniores Zaterdag te. Oudewater OVS (A) ontmoeten. Bergambacht. Plattelandsvrouwen. Tengevolge van het bedanken van mevr. H. Stam—Kamer en mej. B. Oskam als bestuurs leden van de afd. Bergambacht der Bond van Plattelandsvrouwen heeft in de laatste vergadering een bestuursverkiezing plaats ge had &et bestuur is met twee leden uitge breid en ia thans als volgt samengesteld: me. vrouw BroereVan Wijnen, presidente; mevr. Oskam—Kortleve, aecr.; mevr Versteeg—De Lange pennlngmeeeteresse: mevr. Burger— Lommerde mevr. NederburghVan der Straa- ten. mevr. VisserDambruin en mevr. De BruinStuurman, leden. Zeldza>ra< jubileum. Het echt paar Joh. Kramer en A. A. Verdoold hoopt Dinsdag 11 October zyn 65-jarige echtvere niging te herdenken. Aangezien beider gezond, held minder goed is, zal geen ontvangdag worden gehouden. De ysclufc „Voorwaarts" houdt op 5 No vember een ledenvergadering. De bestuurs leden G .van der Bas P .Slingerland. A. van der Straaten Cz. en A. Bouwman rijn aan de beurt om af te treden. Geen hondenkarren meer. De inschryving van G. Caateleyn als honden karhouder 1« wegens het opruimen van hond en kar ingetrokken. Er staat thans geen en kele honóenkarhouder meer ingeschreven. Bergambacht. Roe door bliksem gedood. Tijdens het hevige onweer van Woensdagavond ls een koe van de heer Ver waal aan de Kerkweg door de bliksem ge troffen en gedood. In enkele percelen ont stond tegeiykertyd een storing op het llcht- net. „BURGEMEESTER" VAN LEER VOOR HET TRIBUNAAL. Gorinchem. Donderdag stond de 52-jarige Journalist W. van Leer, ex-N.SB. burge meester van Leerdam voor het Tribunaal. Zyn ïyst van beschuldigingen was lang. Hem werd ten laste gelegd aan het districts hoofd van het opvoedersgilde ter kennis te hebben gebracht dat de onderwijzer van der Griend de kinderen vaderlandse liederen liet zingen. Aan de N.S.B. inspecteur van het L.O, had hy verteld dat de onderwyzers Overhagen en Van Herwynen fel tegen de N.S.B. waren en dat zy vaderlandse leuzen op het bord sohreven. Collecteren voor Frantzorg. zyn adres was een Inlichtingen bureau voor melding by de Waffen S.S. Zou J. Vermeulen te Leerdam aangespoord heb ben by de S.S. te gaan. Had aan het N.S.B. districtshoofd Holtke te Dordt de namen op gegeven van vyf vooraanstaande Leerdam mers die fel antl-N.S.B. waren. Zou ter ken nis van de S D. gebracht hebben dat men by het uitgeversbedrijf Ter Haar en Schuit sa boteerde en zou gezpgd hebben dal het per soneel zich voor de arbeidsinzet moest mel den. HU zou tevens gezegd hebben dat ervan de vier directeuren Ter Haar wel drie naar Duitsland konden. Zou getracht hebben met behulp van de S.D. de krant de Teisterban- der uit handen van Ter Haar en Schuyt te halen en onder te brengen by het Dagblad van Rotterdam. Had een burgemeesterscur- sus gevolgd en de fiyyjtie van burgemeester van Leerdam aangenomen uit handen van den vijand. Zou by de S.D. bewerkt hebben dat burgemeester Hanemefjer na zijn afzet ting niet meer mocht wonen in een straal- gebied van 25 K M. rond Leerdam. Had uit hoofde van zyn lidmaatschap van de N.S.B. zyn radio mogen behouden. Uit dit alles biykt, dat van Leer op deze dag heel Wat zou moeten praten om alle vragen van den president te beantwoorden. Dat was hem dan ook ten volle toevertrouwd. Alle bovenge noemde verdenkingen trachtte hy van zich af te wentelen. Hy bekende echter aan de S.D. de namen van vyf vooraanstaande in gezetenen genoemd te hebben, maar gafhier- by te kennen te haastig geantwoord te heb ben. By het verraad der onderwijzers was het niet zyn bedoeling deze moeiiykheden te bezorgen, doch om 't hun eens te laten ver tellen dat het uit moest zyn Zo had hy op alle beschuldigingen jets te zeggen. Nieuw-Lekkerlsnd. t 8 0 jaar. De heer P G- Streefland, Correspondent van dit blad, vierde gisteren zyn 80ste verjaardag. Hy zelf h%d daaraan weinig ruchtbaarheid gegeven, doch hy is een zo bekende figuur in het dorp, dat hy toch veel belangstelling opdervond. De burgemeester en andere no tabelen kwamen hem gelukwensen aanbie den, de zangvereniging zorgde voor bloemen en zo was het toch nog een duideiyke jubi leumdag voor de grijze „meester", die on danks de last der jaren met grote nauwge zetheid en toewyding de berichtgeving voor dit blad verzorgt, doch van deze belangrijk® gebeurtenis voor hem zelf nu eens geen ver slag behoefde te maken. DE VEERPONT BIJ KINDERDIJK. De veerpont by Kinderdyk—Krimpen a.d. Lek wordt wegens reparatie op 13, 14, 15 en 16 October uit de vaart genomen en op deze dagen vervangen door een kleinere pont met beperkte autovervoerscapaciteit, KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen te Wapenveld ds. G. den Duyn te Oud-Alblas- Noordeloos. 10 October is het 50 Jaar ge leden, dat ds. K. H. Wolfenberger zijn in trede deed in de Ned. Herv. Gem., waarin hy ruim 33 jaar werkzaam was. Daarna is ds. Wolfenberger naar Tholen gegaan, waar hy de gemeente 10 Jaar heeft gediend. Na zyn emeritaat was hy nog 5 jaar hulppre diker in Utrecht. Dominee Wolfenberger, die tot heden door persoonlijke bezoeken steeds zyn belangstelling liet biyken. zei Zondag een herdenkings-prediking houden. GEREF. KERKEN Beroepen te Nieuw-Lekkerland da. P. de Fey- ter te Zwartsluis. Beroepen te Krimpen aan de Lek M. de Regt. candiaat te Loosduinen. CHR GEREF. KERKEN. Beroepen te OosterLeek J. van Genderen t» Goudriazn PROTEST. Het Nederl. Instituut voor Volkshuis vesting en Stedenbouw, heeft geprotes teerd tegen de eki>ort van 25 millioen stenen naar Engeland, omdat Nederland zelf jaarlijks 100 millioen stenen tekort komt. Het ministerie voor Wederopbouw ont kent. dat de bouw hier te lande van de ze export nadelen ondervindt. De cijfers wijzen echter uit, dat hier jaarlijks min stens 800 millioen stenen nodig zijn, ter wijl er maar 700 millioen worden gefa briceerd. NEDERLAND HERRIJST. De verbinding ttissen Noord en Zuid is aanzienlijk verbeterd, doordat Woensdag de Moerdijkbrug weer geheel hersteld in gebruik genomen kon worden. Hetzelfde is het geval met de beide Roer-spoorbrug gen nabij Roermond. Zij werden gisteren opengesteld. Het vervoer van kolen uit de mijnstreek naar het Noorden, is daardoor aanzienlijk verbeterd. Dagelijks passe ren daar ruim 140 treinen, voor het me rendeel kolen treinen. Voorheen moesten deze treinen over een enkel hulpspoor worden geleid. OORLOGSDREIGING IN HET NABIJE OOSTEN. Afdelingen van het Syrische en Egyp tische leger nikken op naar de Palestijn se grens, om een heilige oorlog "te voeren tegen de Joodse gemeenschap, zodra de Engelsen het gebied gaan ontruimen. Irak en Trans-Jordanië zegden op de conferentie der Arabische Liga toe, mee te zullen vechten. Joodse vrijwilligers, die in de Tweede Wereldoorlog hebben meegevochten, worden in allerijl opge roepen. Men verwacht gevechten op le ven en dood. De Balkan. Rusland heeft in de Veiligheidsraad verklaard de nieuw.benoemde Balkan- commissie bij haar werkzaamheden te zullen boycotten. SCHOONHOVEN. DE DISTRIBUTIEDIENST VERDWIJNT. Het distributiekantoor hier ter atede ia aan de laatste dagen van rijn bestaan. Per 1 No vember wordt Schoonhoven en daarmede du« ook Ammerstol en Bergambacht inge deeld by de distributiekrtag Gouda. Dat be tekent weliswaar niet ,dat alle diatributieaan. gelegenheden voortaan op het kantoor te Gouda behandeld zullen moeten worden, maar het houdt tcoh wel in dat het kantoor als zo danig van de Haven verdwijnen zal. Deze maatregel la van rUkswege geïnspireerd om te komen tot «en bezuiniging op de kosten van het distributieapparaat. Het kantoor te Gouda zal een groot gebied bestrijken, doch voor de bediening daarvan zullen minder ambtenaren nodig zyn. dan er op het ogenblik in werk zaam zUn. Na 1 November zullen hier ter ste de zitdagen gehouden worden voor het uitrei ken van distributiebescheiden e.d. doch de na.uitreiking byvoorbeeld zal uitsluitend in Gouda plaats vinden. VERDWENEN HOEDEN. De politie is in het bezit yan oen ïyst ver meldende de in de ververij Perfecta te Delft aangetroffen hoeden, die door geen kwaad vermoedende klanten waren toegezonden ter behandeling, zy vernamen echter nooit meer iets van hun hoofddeksels. Nu kan de poli tie licht brengen. NUTSBI08C00P. In het algemeen toont de Europese film meer kunstzinnigheid dan de Amerikaanse. Zeker is dit het geval met de Franse film. die ean Weergave van stemmingen is, van teer verlangen, tot blinde hartstocht. Hoe veel menseiyker worden daardoor voor one de tafrelen op het witte doek. Zo draait dan deze week de Franse film „Ontgoocheling". Wat een bombast zouden de^Amerikanen van dit gegeven hebben gemaakt. Er is aanlei ding genoeg toe. Een groots .opgezette zwen. del in valse bankbiljetten wufte vrouwen be zaaid met nagemaakte juwelen, nachtclub», vol lugubere personen die men uitfluitend af gaande op hun ongunstig uiteriyk een paar jaar celstjgf zou geven speelholen, het ingrij pen der politie, mannen die erg heldhaftig doen met revolvers. Zeker, in de Franse film gebeuren dezelfde feiten. Maar we worden niet geprest om ons aan die daverende dingen te vergapen. Ze zyn omstandigheden uitfcriykheden. Waar het in de Franse filmkunst omgaat ls het echt-men. seiyke element. De gevolgen drijven hier een man tot zwendel, tot misdaad op grote schaal, maar men ei»t niet meer aandacht voor de misdaad dan ze verdient. Het gaat hier om mensenhart en bet verlangen, maar niet om de misdaad. TELEPATHIE EN REKENKUNST. De opening van het variété-seizoen hier ter stede u geen onverdeeld succes geworden. Dat is jammer, want het peil van het hier ge- bodene was in de laatste jaren behoorUjk ge stegen. Ook Woensdagavond had de sleehts matig bezette Nutszaal we.iswaar over het al gemeen „waar voor zUn geld" doch er waren enkele punten, die het geheel een onaange. name bijsmaak gaven. Het grootste deel van de avond werd gevuld door Madame Hamida die met haar telepathi sche experimenten waariyk verbluffende re sultaten bereikte. Verscheidene moeiiyke op drachten voerde rij feilloos uit op niet uit gesproken bevelen Haar helderziende mede. delingen aan toeschouwers over het lot van familieleden bleken eveneens voorzover con troleerbaar geheel juist. Dat was alles voor de pauze Voor het tweede deel van de avond was het optreden aangekondigd van Pascal, het rekenwonder maar in plaats daarvan ver scheen wederom Madame Hamida die nu zou overgaan tot massa-suggestie. Inderdaad ver toonden enige aanwezigen in de zaal de symp. tomen van onder de macht van Madame Ha- m.da te staan doch er rees tijdens de voor stelling onder het publiek twijfel of dit in derdaad alleen suggestieve n&cht was Een deel van het publiek wachtte dan ook na af loop van de voorstelling aan de uitgang van het Nut het gezelschap op en toen bleek, dat de drie .slachtoffers" van de sqggestje van ma dame Hamida in relatie stonden tot het gezel- schap. Na enige woordenwisseling is van het geheel aangifte gedaan. Dit alles neemt niet weg dat tyvoorbeeld Sandrah die aangekondigd was als faki-medi- iun buiten twy/e) zander doar?e*ts>kno kzart" Zaterdag 11 October. HILVERSUM I. 7.00 Nieuws; 7.15 Gymnastiek; 7 30 Orkeft; 8.00 N.euws; 815 Strijdlied; 8.18 Orgel- 8 40 Morgenklanken; 9 30 Kamermu ziek,' 10-00 Morgenwijding; 10.20 Feuilleton; 10 35 Viool" 11.00 Voor Continubedrijven: 12 00 Concert 1230 Weeroverzicht, 12.33 9extet; 13 00 Nieuws 13.30 Gramofoon; 13.45 Kwartet; 14 00 Voor A.J.C.; 14.15 Stafmuziek: 13.00 Over toneel; 15.15 Gramofoon; 16.00 Lezing: 1815 Woningnood; 16 45 Flitsen: 17.15 Concert; 18.0° Nieuws: 18.15 Sport; 18.30 Voor Strijdkrachten: 10.00 Kwartel: 19.30 Gesprek; 19 45 Voor Ne derlanders In Duitsland20.00 Nieuws; 20 05 Van de dag; 20.15 Notenkraker 21 15 Commen. taar21.30 Orkest; 22.00 Hoorspel: 22.30 Dans muziek; 23 00 Nieuw»; 23.15 Puzzles; 23» Koor; 23.50 Orgel. HILVERSUM II. 7.00 Nieuw»; 7-15 Gymnastiek-, 7 30 Gebed; 7 45 Voor Maria; 8 00 Nieuw»; 8 15 Pluk de dag: 9.00 Orkestmuziek. 9.30 Wa terstand- 9.35 Ooera; 10-00 Voor kleuters; 10 18 Herdenking' 1L00 De Zonnebloem: 1145 Her denking; 12.00 Angelus; 12.03 Hawaiians; 1236 Weeroverzicht; 12.33 Concert; 12.55 ZonnewiJ. SoSjS Hi»™: «15 Boekbespreking; 13.20 Concert: 13 40 Over film; 13 50 Viool; 14.00 Tc*, neelkyker; 1410 Gramofoon; 14 20 Engelse lee< 14 40 Plaatjes: 15 00 Jongelui; 15.15 Jonge kunstenaars; 15.45 Kiosk; 16.00 Week.end; 16 21 Praatje: 16 30 Gregoriaans. 17.00 Wigwam: 18 M Duo- 1815 Weekoverzicht: 18.30 Hoorspel: 19 00 Nieuws en Weer; 19.15 Katholiek nieuws; 19.30 Confetti: 19 45 Klankbeeld; 19.85 Plano; 20 00 Nieuws: 20.05 Actualiteiten: 2012 De ge wone man- 20.20 Gramofoon; 20 30 Lichtba ken: 21.06 Potpourri: 21 40 Hoorspel; 2290 Se renade: 22 40 De Van Rooyens; 22.45 Gebed; 23 00 Nieuws; 23.15 Orkest. Zondag 12 October. HILVERSUM I. 8.Q0 Nieuw»; 815 Strijdlied; 8.18 Klokken en Koper- 8 30 Voor het platte land 8 40 Melodiën; 9.12 Sportpraatje; 911 Gramofoon; 9.45 Vrede en Rede; 10.00 Zondag, praatje; 10.30 Oogsldienst; 11.45 Toespraak, 12 00 Fanfare: 12.30 Zondagaclub; 12-40 Koor; 13.00 Nieuws: 15.30 Spoorwegen; 1400 Orkest; 14 05 Boekbespreking; 14.30 Orkeet; 15.41 FiimDraatje; 16.00 Orkest; 16 30 Reportage; 17.00' Gesprekken; 17.20 Gedicht; 17.30 Ome Keesje- 17.05 Sport; 18.00 Nieuws- en Sport berichten; 18.15 Zang en Orkest: 18.30 Voor Nederlandse Strydkrachten; J9-00 Radiolympua; 19 30 Sextet- 20.00 Nieuws; 20.05 Actualiteiten: 2015 London Show; 20.45 Allerlei; 20.50 Hoor-, spel; 21.35 Orkest: 22.35 Hersen-echim.mastiek; 23.00 Nieuws; 2315 Nocturne; 23.35 Gramo- foon. HILVERSUM II. 8 00 Nieuw» en Waterstand; 815 Koor; 8.30 Wijding: 9.30 Nieuw» en Wa terstand 9 45 Toespraak: 9 48 Korgalvoorspel 9 55 Piano; 1025 Inleiding Hoogmis: 1030 Hoogmis; 12 00 Angelus: 12 03 Orkest; 12.15 Boekbespreking: 12.30 Concert; 12.55 Zonne- wyzer; 13 00 Nieuws: 13.15 Toespraak; 13.20 Orkest: 13.50 Katholicisme In Overijsel; 14.00 Orkest- 14.30 Over weven; 16 15 Zonnebloem; 16 30 Vespers; 17.00 Kerkdienst: 18.30 Orkest; 19 00 Psalmen; 1915 Bijbellezing; 19.30 Nieuws en Weer; 1945 Piano; 19 50 Reportage; 20 00 Over sport. 20.12 De gewone man: 2020 Re vue- 22.00 Slotwoord; 22.06 Gramofoon; 22 10 De Van Rooyens 22.15 Gebed; 22 30 Nieuw»; 22 45 katholiek nieuw»; 22.50 Slavische mu» ziek. Maandag 18 October. HtLVERSUM I. 7.00 Nieuws; 7.15 Gymnastiek; 7.30 Gramofon; 8.00 Nieuws; 8.15 Gramofoon; 8.45 Orkest; 915 Wijding; 9.30 Clavecymbel; 945 Voor arbeiders; 10.30 Van vrouw tot vrouw; 10.35 Zang; 11.00 Op de uitkijk; 1115 Orkest^ 12.00 Piaijo: 12.30 Weerpraatje; 12.33 't Spion- netje; 1228 Dansorkest; 13,00 Nieuws; 13.11 Zang en Orkest; 13.45 Gramofoon; 14 00 Or gelconcert; 14.45 Toespraak; 15.00 Bonbon- nière 16.30 Opera; 17.15 Orkest; 17.30 Hoort, zegt het voort; 17.4$ Rijk over Zee- 18 00 Nieuws. 18.15 Piano. 18-30 Voor Nederlandse Strydkrachten; 19.00 En nu naar bed; 19.05 Kamermuziek; 19.30 Over muziek: 19.45 Appél ex-politieke gevangenen; 2000 Nieuws: 20 03 Journaal: 20 2Q Cello; 20.35 Voor iedereen; 2118 Spel; 21.36 Prentbriefkaarten: 21.45 Hoorspel; 22.30 Reportage; 23.00 Nieuws; 2315 Concert. HILVERSUM II. 7.00 Nieuws; 715 Gymnastiek: 7 30 Reveille; 7.45 Een woord; 8.00 Nieuws; 8.15 Sionsllederen; 9.00 Vioolmuziek; 9.15 Zie kenbezoek; 9 30 Waterstand; 9-35 Vragen; 10 05 Orkest 10.30 wyding; 11.00 Zang; 11.15 Boek* bespreklgn: 11.35 Orgelconcert; 12 00 Gramo foon; 1220 Weeroverzicht; 12 32 Koor; 13 08 Nieuws- 1315 Kamermuziek; 14.00 Voor scho* len- 14.30 Cello* 14.50 Ensemble; 15.30 Orkest; 16 00 Bybellezing; 16.45 Amusementsmuziek; 17 00 Voor kleuters: 17.15 Kamermuziek; 17 45 Gramofoon: 18.00 Piano: 18.15 Sportrqbrlek; 18.30 ..De Varianten"; 19 00 Nieuws en Weer) 1915 Onder de leeslamp: 19.30 Actueel geluld; 19 40 Toespraak: 20.00 Nieuws; 2005 Proloog. 20.15 Gramofon; 20 30 Hoorspel; 21.35 Viool en Piano; 22 00 Orgelcursu»; 22.30 Nieuws; 22 45 Overdenking; 23.00 Opera-fragmenten; 23.4® Liederen. werkte .waarvan hij by een rondgang ln de zaal de overtuigende bewijzen leverde door ricb zelf met lange naalden te doorsteken. Het was jammer, dat de niet onbegaafde danseres Masucla haar kunst op het toneel moest bren gen onder zo weinig gunstige omstandigheden. Het publieji wa» nog wat afgeleid door het gebeurde met de suggestie en bovendien mis. maakte de pianiste op to erbarmelijke wyze de Dance rituelle de feu van De Falla en de Dance macabre van Saint Spens dat er wei. nlg aandacht was voor de gratie van Masula. Dat was gehegl anders tydens het optreden van Pascal die zeer moeiiyke rekenkundige opgaven uit de zaal in weinig seconden op loste Hy gaf voorts zonder een enkele hape ring de juiste dag aan voor willekeurige data in Jong o_f grys verleden. Hy noemde geschied kundige gebeurtenissen, die bij door het Pu. bliek opgegeven jaartallen behoorden en de personalia van willekeurige componisten. Dat alles vermocht niet een bij de aanvang van zyn optreden opgegeven reeks van vijftien cyfers uit zijn geheugen te wissen. De organisatoren van deze avond koesteren het voornemen deze winter nogmaals in Schoonhoven op te treden Indien zij Pascal wederom ten tonele brengen zal dat zeker suc ces hebben, maar overigen» schijnt het wel nodig dat het gezelschap zich wat meer eer bied aanschaf voof de smaak en het oordeel in de provincie. Zelfs pompeuze aankonidgin- gen van de conferencier kunnen laakbare ge» deelten vap een avond niet goed maken. MOEDKRCURSU8. De afdeling Schoonhoven van het Groene Kruis organiseert dit jaar wederom een moe dercursus op dezelfde voet als de cursus sen, die in vorige jaren zoveel waardering vonden. Biykens een advertentie staat dis aanmeldingstermijn nog open BURGERLIJKE STAND. Geboren: Jacobu» z. van D. van Buren et A Copier. Janna d. van J. van der Meer et A. Eshuls. TWEEDE BLAD. MIECTTSBLAD VOOR ZP11)-nOHAW> m UTRECHT. 8cln.onhoT.mchf Courant VRIJDAG 10 OCTOBER 1047 f I door JAN KUKtTIT. Teun ls geen man van uitbundigheden. Integendeel mag men zeggen, dat hij 'n bezadigd oordeel heeft al is zijn wijze van uitdrukken soms wat spontaan. Toen hij deze week op een morgen zijn dage- i HJks uurtje had staan babbelen op de 6toep vt*n onze woning hoorde ik hem uitbundig lachend naar binnen komen sloffen. Hij had1 staan praten met de ge meentesecretaris, die zich verwaardigd had stil te staan toen Teun hem toeriep, dat het zacht weer was voor de tijd van het jaar. Ik vond daarin niets lachwek kends, maar Teun zat steeds te grinni ken onder zijn verhaal. Na enig aan dringen onzerzijds leidde Teun ons de reden van zijn vrdlljkheid bloot. De ge meentesecretaris had gezegd, dat hij graag belasting betaalde. Dat vond Teun no belachelijk, dat hij zonder dralen naar de kamer was gekomen om ons dit nieuws te vertellen. „Die gemeentesikkerataris is bepaald de enige mens in heel het land, die zo graag zijn centen kwijt raakt", dacht WJ- Jod keek misnoegd. En dat was dit keer niet alleen omdat 'n vertegenwoor diger van het openbaar bestuu# de lach lust van Teun opwekte. „Je stelt het voor", zei hy met een verontwaardigde toon in zijn stem, tot Teun, „alsof belasting betalen wegge gooid geld is". „Ja, wat een wonder", zei Teun ver baasd, Js het dat soms niet?" Nu werd Jod eerst recht kwaad en hij hield een uitvoerig relaas over de ge meenschapszin. die aan het belastlngbe- fcalen ten grondslag ligt. Hij vertelde dat Teun óp geplaveide straten liep, waar 's avonds licht brandt, dat zUn akkertje niet onderloopt omdat er dUken zyn langs de rivieren, dat zyn eigendommen niet gestolen worden omdat er politie is, dat hy te eten krijgt voor minder geld dan de kostprijs van het brood en de kaas omdat de regering een deel van de kosten draagt en dat dat alles mogeUjk Is omdat Teun belasting betaalt. Teun was wat verbaasd over die uit wijdingen. Hy antwoordde dan ook niet veel anders dan: «Jij betaalt toch geen belasting, va der". Jod was het daar niet mee eens en hy wilde een uitvoerige uiteenzetting gaan geven over het verschil tussen directe belastingen en accynzen, maar ik sneed hem de pas af, door aart Teun te vra gen: „Heb Je nu al die tyd met de secreta ris over belastingen staan praten?" „Nee, warachies nie", antwoordde Teun. „Hy had het eerst ok wel over de riolebelasting of zo iets, maar daar kon ik het fUne niet van vatte. Hy zee. dat de gemeente het niet nodig vond, maar dat de baze in De Haag gezegd hadde: En Jullie heffe die belasting toch maar. k Weet nou niet krek hoe of dat het werkt, maar die secretaris was der niks over te spreke". „Ja, dat komt omdat onze gemeente hoodiydend ls, Teun", legde ik uit. „Het rijk moet de tekorten in de gemeente kas by passen en daarom zeggen Gede puteerde Staten, dat de gemeente straat- en rioolbelasting moet heffen". „Nou en as ze dan zegge dat ze het nie doen?" informeerde tfeun. „Dan is het antwoord heel eenvoudig", ging ik voort, „dan zegt het rijk: wy doen het ook niet meer, we züiveren jul lie tekorten niet meer aan en zoek het nu verder maar alleen uit". „N«$v, zei tante, „dat is reël. Maar die woninatommlssles hebben toch niets met geld te maken. Dat is zogezegd allemaal liefdewerk". „Daar hebbie 't", zei Teun opgewekt, -k Zou haast zegge dat je an de deur heb mee staan luisteren Bet, want %le sikkeretaris had het ook over die ke- missie. Hy zee, dat de gemeente dat ok doen moest of ze woue of niet en dat most nog wel voor 1 October voor mekaar zyn". „Ja. maar dat is een geheel andere kwestie", lichtte Jod toe. .Die bepaling vloeit voort uit de wet op de vordering van woonruimte de dato 4 Augustus". „Het zal hier of daar wel beschreven staan", veronderstelde tante, ..maar het is toch helemaal geen leuk baantje. Als er iemand uit zyn huis gezet wordt krijgt de commissie natuuriyk de schuld". «Er is geen sprake van schuld, tante", zei ik, „en het gaat ook niet om uitzet ten, maar alleen om de vordering van een deel van een woning" „Evengoed is ter niemand, die In zo*n kemissie zitte wil", veronderstelde Teun. „Ze zou we tenminste by my niet wezen moe te". „Dat is nu net als by die belasting plicht", zei Jod. „Als jy de maatschappy kan dienen door zitting te nemen in de adviescommissie voor vordering van woonruimte dan moet Je Je daaraan niet onttrekken". ,J>at mo je dan maar es in Gouwerak gaan vertelle", antwoordde Teun met 'n triomf an teiyk gezicht. „Wat is daar dan de hand?" infor meerde tante. „Dat is een vreemd geval tante", zei ik. „In Gouderak heeft de raad in ge heime zitting besloten om geen woning- commissie in te stellen en dat ls dus te gen de bepaling van de wet, die Jod zo even noemde. Er wordt gemompeld, dat in Gouderak de opvatting van Teun op geld deed, nameiyk dat niemand in de commissie zitting wilde nemen. Maar daarvan kan niemand het juiste weten, omdat die raadszitting geheim was." „Daar kenne ze anders gerust mee voor de dag komen", vond Teun. „Zoiets höeve ze niet achteraf te houde". LANDBOUW EN VEETEELT. WEL TARWE EN ROGGE ZAAIEN Naar aanleiding van berichten, dat aan de boeren de raad zou zijn g;gt.en geen tarwe of rogge te zaaien voor de minister fle prys bekend gemaakt zal hebben, richt de heer H. D. Louwes, voorzitter van de Stichting voor de landbouw de volgende oproep tot de boeren: „De wens van iedere boer om, voordat hy zaait, te weten, welke prijs hy voor zyn producten zal ontvangen, is onder de tegenwoordige verhoudingen zeer be- grijpelijk, maar moeihjk te vervullen en niet -zonder risico. Regering en stichting voor de land bouw zUn het er over eens, dat de grondslag onzer agrarische prijspolitiek, zowel in tyden met hoge als met lage we reldmarkt-prijzen, wordt gevormd door de berekeningen van het Landbouw-eco. nomisch instituut. Ondanks de moeiiyk heden en de soms gebleken meningsver schillen daaromtrent, moeten wy voort gaan de weg te zoeken om tot een voor regering en producent aanvaardbaar prijsbeleid te kunnen komen. Wanneer nu de minister van Landbouw mededeelt, voor oogst 1948 tot een ande re verhouding tussen de prijzen van tar we en rogge enerzyds en die der voergra. nen anderzUds te willen komen, dart moeten wy als boeren ons beleid daarop instellen. Ons volk is nog steeds in nood en de internationale verhoudingen zyn zodanig dat die' nood wel eens ontstellend gfoot kan worden. Al hebben regering en volk na de be vrijding niet altyd getoond de betekenis der landbouwproductie en de redely ke verlangens en verwachtingen der agra rische bevolkingsgroep voldoende te er kennen, dat mag ons niet weerhouden ons nu opnieuw af te vragen, wat onze verantwoordeiykheid tegenover ons volk in zyn geheel medebrengt en dan leidt dit tot de conclusie, dat wy thans wel rogge en tarwe moeten zaaien, en, in zoverre de bedryfsomstandigheden dat toeiaten, in minstens normale omvang". PLAATSELIJK NIEUWS. Alblaaaerdam. De heer G. v. Sier had het ongeluk van een tafel te vallen waarbij hij vermoedelijk een inwendige kneuzing opliep Dokter Semoine verleende de eerste hulp Het slachtoffer is naar het ziekenhuis ver voerd. Alblauerdam. De A.A.A. nam Zondag deel aan een veldloop in den Haag. W. Braven- boer leverde een pracht prestatie, door als eerste B klasser in de veldloop van 4000 m. de derde plaats te bezetten. Bij de junioren werd W. Jongenburger 9e van de 75 deel nemers aan de 1500 M. Als 2e Alblasserdam mer kwam aan K. Schook, op de 13e plaats; J. van Houwelingen bezette de 18e plaats, terwijl J. de Boer uit vlei. Alblasserdam. In een spoedvergadering van de raad is in de vacature van onderwijzeres aan School II benoemd mej. M. Griethui- sen. thans éls zodanig in Eindhoven werk zaam. De afd. Alblasserdam van de V.C.J.C. zal een lectuuractie inzetten, voor de mili tairen in Indië. Ameide. De oudste inwoner van Ameide. oe heer Arie Streefkerk. i6 Zondag in de leeftijd van 89 jaar overfeden. De voetbalvereniging Ameide II speel de Zaterdag een thuiswedstrijd tegen Aalst 11 en won met 40 Ameide III speelde een uitwedstrijd tegen Brakel II, die met gelijk spel 3—3 eindigde. De oudste inwoner van Ameide, de heer Arie Streefkerk is Zondag in de leef tijd van 89 jaar overleden. Arkel. in September passeerden de Ar- kelse schutsluis 1097 vaartuigen met een ge zamenlijke inhoud van 110877 ton. De reisvereniging Kerkeind gaf Zater dagavond ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan een goed geslaagde cabaret- en bal- avond ln Odina. Er werd een vlot en vrolijk programma met muziek, zang en scherts uit gevoerd, terwijl een draaiorgel later voor de nodige dansmuziek zorgde. Bergambacht. Het le elftal van „De Zwa luwen1' gaat Zondag op bezoek bij DONK I te Gouda, .dat nog gean enkele wedstrijd ge wonnen heeft. Het 2e elftaj speelt thuis te gen Olympia 3. Gezien de resultaten van vo rige week kunnen de punten in Bergam bacht blijven. Het 3e elftal gaat naar Groot- Ammers 2 en zal moeten trachten de neder laag zo klein mogelijk te houden. De junioren spelen Zaterdagmiddag thuis tegen Ammerstol hüo eerste wedstrijd. Benschop. De plaatselijke muziekvereni ging „Onderling Genoegengaf Zaterdag middag een z.g.n. „Bruggenconcert". Per auto werd van brug tot brug gereden en bij 12 bruggen nummers ten gehore gebracht. Enkele dames zamel dee geiden in, welke be steed worden voor de 'aankoop van nieuwe lessenaars. In totaal wérd f 136 opgehaald. In de onderlinge competitie van „Denk en Zet" werden de volgende partijen ge speeld: W. van Stralen—G. Berkien 1—1; j. van Vliet—C. Labee 20; W. Langerak—P. van Roest 2—0; D. LangerakH. Langerak Jzn. 20, W. RosenboomN. v. d. Vlist 2-0; J. van Vliet—T. Schep 0—2; A. Lekkerker- ker—H Langerak Ezn afgebr. Inenting. Nomaals wordt gele genheid gegeven voor kosteloze inenting van kinderen en volwassenen tegen diphterie. De aanmelding moet geschieden ten huize van de heer A. I. de Hulster, vóór IS Oct. Huisslachtingen. Sedert 1 Oc tober is de gelegenheid weer opengesteld tot het doen van huisslachtingen. De keuringen geschieden evenals verleden jaar op Dins dag en Donderdag. De aangifte ten gemeen tehuize moet 7 dagen van tevoren plaats vinden. Giesaen-Nleuwkerk. Na vele nederlagen is het PVV I eindelijk gelukt een overwinning te behalen, en wel op Woudrichem II. PVV I verscheen met enkele invallers in het veld, en het leek er al spoedig op, dat PVV de sterkste was. Wel maakte Woudrichem het eerste doelpunt, maar P.VV zette met alle macht in, en J. Versluis passeerde de keeper met een laag schot (11). De strijd golfde op en neer door gevaarlijke aanvallen op beide doelen, waarin de rechts-back D. de Groot en keeper J. Hoogenboezem buitengewoon spel toonden. KI. van Dijk kreeg de bal en schoot op vrij grote afstand met een pracht- schot de bal in het net (1—2). P. Rietveld wist met een onverwacht hard schot de stand op 13 voor PVV te brengen. Even vóór het einde kwam PVV ernstig in gevaar door een keihard schot van de midvoor, maar Hoo genboezem wist door een mooie duik naar de bal het gevaar te bezweren en de eindstand betekende een overwinning voor PVV met 3—1. I b'j pijnen In de tropen worden planten altijd bedreigd door hagedissen die de bladen vreten daarom zet nien planten in potten op een voetstuk van klei, zodat die diertje» er niet in kunnen komen. Gouderak. De Chr. Gem. Zangvereniging heeft deelgenomen aan het zangconcert, dat in de St. Janskerk te Gouda werd gegeven. Hei- en Boeicop. Het scheepvaartverkeer door het Merwedekanaal was de afgelopen maand bijzonder druk. Niet minder dan 3202 schepen passeerden in op- en afwaartse richting de Zwaanskuikenbrug. De maand daarvoor bedroeg dit aantal 2893 schepen. Kinderdyk. Hoge onderscheiding De heer J. C. L. Smit, oudste directeur van L. Smit en Zn's Scheepswerven, is hij Ko ninklijk besluit benoemd tot ridder in de ordé van de Nederlandse Leeuw. Krimpen a.d. Lek. De gemeenteraad komt Maandagavond 13 Oct. om 9 uur in openba re vergadering bijeen. De agenda vermeldt: Verkiezing van een wethouder. Aanvrage van het bestuur der School met de Bijbel om gelden voor verbetering der sanitaire voor ziening van die school, lopende zaken. Krimpen a.d. IJssel. Woensdagavond hield de afdeling Volksonderwijs een leden-verga dering in de zaal van de heer Wesselo. Na de behandeling der beschrijvingsbrief wer den als afgevaardigden naar de provinciale vergadering te Rotterdam benoemd de heren D. J. Vink en B. Schreuders, als plaatsver vanger de heer A. v. d. Ent. Bij het punt propaganda werd besloten, deze winter weer propaganda-avonden te organiseren. De on derwijzers-toneelclub heeft zijn medewerking toegezegd. Krimpen aan de IJaeel Op overtuigende wijze heeft D C.V. Zondagmiddag me 41 van Sliedrecht gewonnen. Het elftal van de gasten maakte echter een vrij zwake indruk. Voor al het spel van de voorhoede had weinig te betelteneü zodat de achterhoede van DC.V. ditmaal een gemakkelijke dag had Ter ver. ontschuldiging moet echter gezegd worden, dat Sliedrecht met dr'e invallers moest uitko men. Toch duurde het bijna nog een half uur alvorens D.C V. de leiding kon nemen In de tweede helft kwam het overwicht van D.C.V. meer tot uitdrukking. D.C,V. 2 deed weer goed werk door R F C. 4 In eigen hui» kanslost met 50 te slaan D.C V. 3 kreeg van Saturnus 2 in Rotter dam met 52 ziln eerste nederlaag te Incas seren. De grootste overwinning kwam op naam van het vierde elftal, dat Martinit 4 met 91 aan haar zegekar bond. Het vijfde elftal won zijn uitwedstrijd te» gen S V.O. 2 met 3—2. Het A junioren elftal van D.C.V. Is na haar 14 en 160 overwinningen in de eerste com. petitiewedstrijden inmiddels naar een sterke re afdeling overgebracht Zaterdag gingen zij op bezoek bij C V.V. A in Rotterdam alwaar e>en eervoj gelijk spel 00 werd behaald. Krimpen a&g de IJssel. Maandagmiddag kwam de 17-jarige bankwerkersleerling J. de Jong. werkzaam bij de N V. C. van der Gies- sens Werktuigenfabriek. met zijn rechterhand tussen tandwielen, waardoor hij de top van zijn rechter middelvinger moet missen. Bij beschikking van de Minister van Oor. log is aan Jacob Boers dienstplichtige van de lichting 1046 met ingang van 14 October 1947 voorgoed vrijstelling van dienstplicht verleend wegens persoonlijke onmisbaarheid. De schaakvereniging „Krimpen aan de Blijmoedige denkers hebben gebeerd, dat alle kwaad een dwaling is en dat boosheid en haat met het daaraan verbonden lijden al leen onstaan door onwetendheid. Zij gevoel den erbarmen met wie hun leed deden en toonden, dat liefde met deemoed ongeluk en leed kan omtoveren in geluk en berusting. Zo als een men9 misvormd, gebrekkig, blind kan zijn naar het lichaam zo kan hij oo'k mis vormd gebrekkig en blind zijn naar de ziel. Wij zien de misdeelden, die lichamelijk op vallende tekortkomingen hebben en we erva ren de zielsgebreken op andere wijze. Met de eerste ongelukkigen hebben we deernis de anderen verfoeien en haten we. Een defect aan het hart of aan de ziel. daarover komen we niet heen en de graad van liefde om me delijden te hebben met die ons leed of scha de doen is er een. waartoe slechts heel wei nigen zich kunnen opvoeren Spinoza was er een van. Toen hem de vloek werd gebracht, van de Joodse rabijnen. waarbij hij uit de synagoge werd gebannen zei hij: Gij vloekt mij, qmdat gij niet auders kunt: ik vloek u niet ook omdat ik niet anders kan. ln plaats van neer te zien of te schoppen naar zwakkeren en dwalenden heffen zij die omhoog .totdat ze alleen kunnen staan en meester worden over zichzelf en over ande ren. Alle levensgroel komt van binnen uit en men wordt eerst waarlijk meester naarmate de kennis van het ftoede in anderen in ons zelf tot innerlijke zekerheid wordt en wij zo tot kennis geraden van de hogere wetten die de menselijke aandoeningen beheersen. Wij kunnen het ontwaken van dat besef bij anderen niet beter verhaasten, dan door in on» eigen leven zo eenvoudig mogelijk te to nen dat wij inzicht *n begrip daarin hebben. Door het voorbeeld, niet door het voorschrift: door leven niet door toespraken: door doen» niet door betogen. Niet liefhebben is nietJeven al» een le vend dode. Het leven, dat ln liefdé uitgaat tot allen is vol en rijk en ontplooit zich voort durend in schoonheid en kracht het neemt altijd meer op dat het uitgeeft en wordt steeds wijder van omvang en invloed. IJssel'' hield 6 October JJ. een onderlinge competitie in de zaal van de heer F. van den ArendSchippers. De uitslag is ai» volgt: Groep 1: G. van Buuren—A. Spruitenburg 10; Jac. van der EntA Schütt» 10; M. Rolloos—A. de Jong afgebr C. J. van Wal- sum—A. G. Kladier 10; H. A. van der Lip A. van Buuren 01; Jac. VrolijkP. G. de Haan 0—1. 2e groep: M. Visser—G. Bokx afgebr.; J. van der LindenK A. C. Bonte 01: J. Mourik—J. Romeijn afgebr.; W. Eijkelenboom E. Wol 0—1; P .Eerland—J C. van der Wouden afgebr T. LoeveP. M. Roos 01. In aansluiting op het bericht ln ftns vo rig nummer omtrent de Donderdag gehou den aanbesteding kunnen we mededelen, dat ook het ophogen van het speelterrein ls ge gund aan de laagste inschrijver. Gebr. Heu velman. alhier. Echter niet tegen inschrij. vingssom van f 11.261. maar tegen die der begroting n.i. f 9900. De huis aan hui» colletce ten bate van de E H B.O afdeling heeft de som va? f 318.15Vi opgebracht. Er wacht D.C.V. Zondag een zware strijd. In het VU.C. stadion in Den Haag komen on ze plaatsgenoten tegen de club van Bertu» de Harder uit waarbij uitgemaakt zal worden of VUC of DCV bet Dordtse Emma zal vol» gen in de strijd om de bovenste plaats. De overwinningen die VUC tot dusverre behaalde waren allesbehalve overtuigend. Toch zal de verdediging van DCV er goed aan doen om aan de gevaarlijke Haagse links buiten meer dan gewone agndacht te be. steden. Slaagt zij hierin, dan geloven we. dat beide ploegen elkaar niet in kracht zullen ontlopen. DCV 2 dat CVV 4 op bezoekt krijgt aal er wel voor zorgen, niet van het goede pad af te wijken. DCV 3 speelt om half tien thuis tegen Transvalia 3 en kan zich de misstap van vo rige-week ongedaan maken. x Het vierde elftal onderneemt de reis naar Oostvoorne. en ontmoet daar om half twaalf O.V.V. 3. De personeel vereniging van de N V. Van der Giessens Werktuigenfabriek geeft Vrij dag 24 October een wetenschappelijke avond, waar de SK.F. Kogellagerfilm zal worden vertoond. Lekkerkerk. Het materiaal ls er nu weer en men is overgegaan tot het herstellen van de verlichting op de vier wijzerborden van de torenklok. De biljart-competitie voor het kam pioenschap van de Krimpenerwaard is Maan dagavond begonnen met de wedstrijd LBC A (Café 't Veerhuis)—De Amstelbron A (Café Schoonzicht"). welke door laatstgenoemd» met 26 werd gewonnen. Lekkerkerk. Het belastingkantoor is voort aan geopend: Voor directe belastingen op Maandag, Dinsdag. Woensdag en Donderdag van 912 en 1314 uur; andere zaken iedert werkdag, behalve 's Zaterdags van 912 et 1315 uur. 's Zaterdags van 9—12 uur. tO door W. KERREMANS. „We zullen", zei Dick, „ons plan niet kunnen volbrengen. Die troep wilden in de trein zal binnen enkele minuten na aan komst in St. Louis de tijding van uw aankomst rondblazen en dat zou ons wel enige bandieten op onze weg kunnen brengen Het is nog een lange weg naar St. Louis en we hebben dus de tyd om te overleggen. Wat dunkt u van de situatie?" „Ik vind dat we ons oorpronkeiyk plan wel moeten uitvoe ren. Doen we dat niet dan zal mijn verbiyf in Amerika nood- zakelljk verlengd moeten worden en dat maakt het gevaar gro ter, dan wanneer we nu doorzetten. In St. Louis weten de ban dieten nog niet dat ik op komst ben en voor zy heb weten, kunnen wy al op het Vliegveld zyn". Dick dacht na en zei toen langzaam: „Ja. ik geloof dat u geiyk hebt. We moeten in de allereer ste plaats beproeven u veilig aan boord van da boot te bren gen. Ik zal de politie in St. Louis telegraferen en bescharmin. vragen". „Telegraferen?" vroeg Hennes verbaasd, „dat kunt u toch niet in de trein?" „Ja, dat kan hier wel. Draadloos". Hy riep den conducteur by zich en gaf hem een telegran voor de politie in St. Louis, waarin hy verzocht om zo onop vallend mogelijk voor enige bescherming op het station en ge leide naar het vliegveld te zorgen. De jonge mannen bespraken nu uitvoerig hoe zy na aan komst in St. Louis zouden handelen. Hermes was er niet zo zeker van dat de politie daar zo maar dadelijk gereed zou staan om op bevel van een reiziger een troep agenten en in specteurs te alarmeren, maar dat praatte Dick hem uit het hoofd. „Onze naam", zei hy, „ia een klein beetje, maar de uwe is zeer bekend en de politie zal alles doen wat mogelijk is, om te voorkomen, dat een zo vermaarde man als u by een bezoek van één dag in de States zou worden aangevallen. Dat zou haar reputatie over de gehele wereld zo'n schade doen, dat zy liever de gehele politiemacht van St. Louis er voor in actie zal brengen, dan die kans te lopen. Bovendien heb ik in het telegram laten doorschemeren, dat hun moeite beloond zal De trein naderde St. Louis en zy volgden het opgemaakte plan. ZU bleven ln hun hokje tot alle reizigers de trein ver laten hadden, toen spronpen eerst de twee agenten en daarna Dick naar buiten. Hij keek uit naar den inspecteur van poli. tie, die al zoekend langs de coupé's liep. „Ik ben Slater", zei hij, toen hy dien gevonden had. Mr. Hennes blijft in de trein tot u gereed zyt. We hebben in Oha- ma al een aanslag te doorstaan gehad". Hy vertelde den ambtenaar wat daar gebeurd was. „Goed dat u ons hebt gewaarschuwd", antwoordde de In specteur. Wy wisten natuuriyk niets van uw reis hierheen maar nu kunt u gerust zijn. Gaat u terug naar mr. Hermet tot ik u kom waarschuwen". De aankomst van de grote Hollander was intussen bekeno geworden en over het gehele station bleven mensen staan wachten, die de beroemdheid wilden zien.. Na korte tyd kwam de inspecteur by de beide reizigers en stelde zich met zeker respect voor aan Hefmes, die hy bleef bekyken als een lasti- we „Als de heren gereed zijn", ging hij voort, „kunnen gaan. Voor uw wagen staan twee porters gereed om uw gage te dragen. Biyf vlak achter my. Met vlugge passen ging de politieman hen voor. Er stonden niet alleen twee witkielen by de uitgang van de spoorwagen maar ook 3 stevige agenten by de 2 uit Oha» ma. die de mensen terug hielden. „Heurms", riepen de toeschouwers, „zeg eens wat!" live the States", schreeuwde Hermes, en die kreet zy prachtig. zy brulden allerlei dooreen en een verslaggever poogde Hermes te naderen. „Een paar woorden voor de Chicago #>aily News, mr, Heurms", riep hy van verre. „My kindly greetings to all your readers", riep Hermes weer opgewonden, „and good bye". De krantenman vroeg nog wat, maar was niet meer ver staanbaar. De agenten hadden zwaar werk om zich door de menigte heen te boksen en buiten het station werd het nog erger. Daar vocht een kluwen van mannen en vrouwen met elkaar en met de politie om Heurms te kunnen naderen. Vlak by de uitgang stond een auto waarvan het portier door een agent werd opengehouden. Er was maar één persfotograaf tydig ge noeg aanwezig om kieken te nemen, maar deze weerde ziek dan ook geducht. - De inspecteur duwde Hermes en vervolgens Dick in de wa gen en beval den chauffeur: „Ryden. Snel". Zelf nam hij plaats naast den bestuurder. Aan elke kant van de auto reed een politiebeambte op een motorfiets me® en achter hun wagen volgde een auto met meer agenten. Met een waanzinnige vaart stoof hun auto door die drukke stad en Hermes zei tot Dick dat hy geen klagen had over ge. brek aan zorg by de Amerikaanse politie. (Wordt vervolgdJ

Schoonhovensche Courant | 1947 | | pagina 2