GEMEENTERADEN I/ctU&Ui* Bande* Zwendel in maaltijdbonnen ontdekt. LAATSTE BERICHTE» r 'Znt'T,:," t :znT, warn ™- sbjs mSun nfZLhofdM ui,sluiUnd 5™ "ï-ïïtfiS Kennis. T IfBUWSBLAD VOOR ZTTID-HOLLAND EN UTRECHT Schoonhov^sche Contact WAT ZEGT DE BILT? Nog enkele buien. Wisselend bewolkt met voornamelijk in de voormiddag nog enkele buien; plaat selijk. met wat hagel of onweer; wei nig verandering van temperatuur; wind tussen West en Zuid; aanvankelijk krachtig, vooral langs de Waddenkust; later wat afnemend. Op- en Ondergang der Zon. 4 Juni: On 4.24 onder 20.53. 5 Juni: Op 4.23 onder 20.54. 6 Juni: Op 4.22. onder 20 55. 7 Jyni: Op 422 onder 20.56. MAANSTAND. Afnemende Maan 4 Juni: Oo 2.31. onder 17 23. 5 Juni; Op 3.06. onder 18.46. 6 Juni: Op 3.26. onder 20.10. B 7 Juni: Op 3 53. onder 21.32. 7 Juni Nieuwe Maan. 4 Juni 3 32 uur: 5 Juni 4.20 uur. 6 Juni 5.12 uur: 7 Juni 5.44 uur. Keulen 4 Juni stand 1:68, was 0.05 BINNENLAND Koningin bezocht de Bommelerwaard. De Koningin heeft Woensdagmiddag een bezoek gebracht aan de Bommelerwaard. ten einde zich op de hoogte te stellen van de vor deringen der herstelwerkzaamheden en de algemene toestand in het getroffén gebied. Omstreeks 1 uur is H M. per trein in Zalt- Bommel aangekomen. Van hieruit werd een autorit gemaakt door Zaltbommel, Bruchem, Kerkwijk, Well en Ammerzoden. Bij het bin nenrijden van Ammerzoden. waar evenals in Zaltbommel druk werd gevlagd, werden nood woningen. woningwetwoningen en midden standswoningen bezocht. De verwoeste R.-K. Kerk en de herstelde gemeentetoren hadden mede de aandacht. Te half vier arriveerde het gezelschap bij het gemeentehuis te Am merzoden. waar jhr. dr. Quarles van Ufford de burgemeesters van de plaatsen Uit de Bommelerwaard en verschillende andere vooraanstaande vpersonen aanwezig waren. Tijdens het gesprek, dat een zeer- onge dwongen karakter droeg, zijn talrijke prob'e- men, onder meer op het gebied van weder opbouw en landbouw aan de orde gekomen. Tegen vijf uur verliet de Koningin Am merzoden. De tocht eindigde te Zaltbommel. Ondanks het zeer slechte weer - de tocht werd voor een deel onder stromende regen gemaakt was er veel belangstelling in de verschillende dorpen. Op versche'dene pun ten werden HM. bloemen aangeboden, en onderhield de Koningin zich met inwoners. Men waardeerde het bezoek van HM. bui tengewoon. temeer daar men mocht consta teren. dat de Landsvrouwe de vermoeienissen van deze tocht in slechte weersomstandighe den niet vreesde. De Koningin naar de Betuwe. De Koningin zal Maandag 7 Juni een be zoek aan de Betuwe brengen. Zij zal om streeks half elf met de koninklijke trein in Tiel arriveren. Het ligt in Tie bedoeling, dat Hare Majesteit de dorpen Echteld, Ysendoorn, Ochten en Kesteren zal bezoeken. Deze dor pen lagen enige tijd in de frontlinie en wer- ?Rifft^'aar beschadigd. SCHOONHOVEN. DE VAKSCHOOL NAAR HOÜTRÜST Vorige -week spraken -wij naar aan leiding van de kunstnijverheids-ten toonstelling in de Houtrusthallen ie 's-Gravenha^e onze verbazing uit over het feit, dat de rijksvak en kunstnij verheidsschool hier ter stede niet in clc gelegenheid gesteld was aan die ten toonstelling deel te nemen. Sindsdien heeft zich gelukkig het Inzicht baan gebroken, dat inderdaad de Schoonhovense school vertegen woordigd dient te zijn. De tijd van voorbereiding was evenwel te kort ge worden om een uitgebreide stand te kunnen samenstellen. Daarom is be sloten, dat de vakschool met een aan tal geselecteerde werkstukken gast vrijheid zal genieten in de stand van de federatie Goud en zilver. De vrijheidsweek. Zoals wij reeds in het kort gemeld hebben zal de week van 12 tot 19 Juni in Schoonhoven gelden als de „vrij heidsweek". Na de indrukwekkende herdenking op 4 Mei van de bevrijding van het Duitse juk zal in de komende dagen de aandacht gericht worden op de Spaanse overheersing waartegen onze voorvaderen 80 jaar lang een on dergrondse- en later zeer .-openlijke strijd voerden. Het comité „Herden kingsdagen 1948" heeft aansluiiend op de plechtige bijeenkomst, die op 11 Jum des avonds op het bastion gehou den zal worden de \rijheidsweek ge projecteerd, waarin voor alle groepen van de bevolking gelegenheid zal zijn in gepaste opgewektheid het feit te vieren, dat wij ondanks herhaalde on derdrukking thans een vrij en onaf hankelijk volk zijn, dat zijn eigen plaats in de wereld inneemt. In de week zullen op het Doelenplein de at tracties opgesteld staan, waarbver reeds enige opschudding is ontstaan, doch waar\an het comité, dat zelf samengesteld is uit de verschillende geestelijke stromingen, de verze.ke- ring geeft, dat een alleszins aanvaard bare ontspanning geboden zal worden, de neide eerste avonden van die volkomen onpartijdige rangschikking der prestaties gwaarborgd wordt. Dit alles behoort min of meer tot het openlijk en luchtige gedeelte van de Mijheidsviering. Er gaat echter op 11 Juni een avona aan vooraf van het ge halte als op 4 Mei gehouden, waarin meer de culturele zijde van deze her denking gediend zal worden. Voor die avond is de medewerking verkregen van de bekende kanselredenaars ds. H. S. J. Kalf, uit Rotterdam en ds. P. Lug- tigheid, uit den Haag, alsmede \an het Schoonhovens gemengd koor. De beide begaafde sprekers zullen hun talent in dienst stellen van de ver heffing van de gehele bevolking. Zij spreken natuurlijk Voor alle geestelijke stromingen, hierop wordt zeer de na druk gelegd, en de onderwerpen zijn dan ook zO gekozen, dat het niet moge lijk is dat iets van het gesprokene aan stoot zal geven. Ds. Lugtigheid geeft een kijk op de 80-jarige oorlog tot de vrede van Munster, waarbij hij zich goeddeels zal bewegen op historisch terrein. De behandeling van de stof zal echter zodanig zijn, dat ook de niet ge schiedkundig geschoolde daarvan zal kunnen genieten. Ds. Kalf behandelt de gouden eeuw waarna de vrede van Munster viel-en belicht daarbij de grote figuren, die ons land heeft voort gebracht en wier namen thans nog over de gehele wereld met eerbied ge noemd worden. De culturele erfenis van deze Nederlanders, Waarover wij thans te waken hebben, zal dus in welsprekende bewoordingen .getekend worden, in de voor die gelegenheid weer stemmig te versieren loods hp het bastion. Het koor heeft een programma van zeer fraaie liederen dat het gesproken woord zal afwisselen. Na afloop van de eigenlijke herdenking zal er bovendien gelegenheid bestaan voor volkszang onder leiding van de heer Vaij der Beek. In de pauze zullen op het terrein verversingen verkrijgbaar zijn. Deze avond zal niet alleen een gang naar het bastion waard zijn, maar be tekent een waardige, stemmige ope ning van een feestweek, waarin ge heel Schoonhoven op bijzondere wijze enige uren kan besteden aan een te rugblik op een roemrijk verleden om daaruit kracht te putten voor het werk aan een gelukkige toekomst. OUDERAVOND CHR. U.L.O.-SCHOOI. Vele ouders vulden Woensdagavond een der lokalen van de Chr. u.l o - school voor de jaarvergadering der vereniging en de jaarlijkse ouderavond De heer L. Schuman sprak na de ope ning een hartelijk woord van welkom cn noemd? in verband met het jubile um-jaar, enkele jaartallen waarbij hij hijzonder aandacht schonk aan de be- VERKIEZINGS VERG ADERING. De afdeling Schoonhoven van de Partij van de Arbeid hield gisteravond in het Nutsge- bouw een verkiezingsvergadering. De voor zitter van de afdeling, de heer Peerbolte. richtte een openingswoord tot de aanwezigen en gaf het woord aan de heer H. J. Hofstra, lid van de Tweede Kamer, die sprak xover het onderwerp: „Nederland voor de keus!" Hij behandelde de beginselen van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie en die van de communisten en kwam tot de slotconclusie, dat slechts de weg van de Partij van de Ar beid de goede is. Met een opwekking om bij de as. verkie zingen zijn plicht te verstaan, sloot de spre ker zijn redevoering. De heer Peerbolte dankte de spreker voor zijn betoog en sprak een opwekking tot de NAAR DE WEST. Zoals wel meer gebeurt zijn gisteren weer een kleine honderd dienstplichtigen uit het depot hier ter stede naar West-Indië vertrok ken. Te twee uur zijn ze te Amsterdam aan boord gegaan. De dag tevoren had in de R.-K. Kerk de gebruikelijke afscheidsdienst plaats gehad voor de Katholieke leden van het ge zelschap In de cantine trad de veldprediker ds. Paap uit Gorinchem. op. Hij verschafte de vertrekkenden een inzicht in 't land bunner bestemming door de vertoning van een smal film over de West. Aan de ouders van de vertrokken dienstplichtigen, die naar de West vertrokken ziin zal van de zijde van het de pot een circulaire worden gezonden waarin verteld wordt wat de zonen gaan doen en waar zij terecht komen. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Schoonhoven werd gedurende de maand Mei 1948 ingelegd f 16862 69 en terugbetaald f 44 086.54. Gedurende de maand Mei werd op deNuts- spaarbank f 25.857,61 ingelegd en f 56.121,33 terugbetaald. VOETBAL. A.s. Zondag kunnen de voetballiefhebbers genieten van een goede wedstrijd. U.V.V.. de sterke Utrechtsche 2de klasser. komt op be zoek en speelt tegen het districts-elftal. sa mengesteld uit spelers van Schoonhoven. Ammerstol. Bergambacht en Stolwijk. De combinatie is als volgt samengesteld: Doel: Looren de Jong (Ammerstol). Achter; Ooms (Ammerstol), Graafland, (Bergambacht). Midden: Graafland (Bergambacht). Bakker (Ammerstol). Benoist (Schoonhoven). Voor: Klink (Stolwijk). Bunschoten (Stol wijk). v. d. Horst (Schoonhoven). Verkaik (Stolwijk), v. Putten (Schoonhoven). DENK EN ZET. Maandag werd de onderlinge competitie voortgezet, met de volgende partijen: der Leeden—P. Vee P. de Jong—M. Visser J. MaaslandP. Veen P. Veen—M .Visser 2—0 2—0 2—2 SPORTNIEUWS. um-jaar, enkele jaartallen waarbij hij hijzonder aandaent schonk aan de be tekenis van het Yolkspetietionnement in 1878. dat voor de ontwikkeling van de bijzondere scholen. De secretaris,' de heer Visser vertelde in zijii jaar verslag enkele bijzonderheden van het voorbijgegane schooljaar, waarna het verslag van de penningmeester, de heer G. Rehorst de aandacht vroeg. De 22 leerlingen, die \orig jaar ex amen deden en allen hun diploma be haalden werden daarna door de heer H. Scheer toegesproken, waarbij hun ter gedachtenis aan hun schooljaren een bijbeltje in uitzicht werd gesteld. Bij monde van P. Witzier boden de jongelui een tafelkleed voor de be stuurstafel aan. Na de pauze sprak de heer H. C. Stemfoort over: „Examen", een cau serie waarin de voor- en nadelen ter sprake kwamen, en waarbij veel nut tige wenken voor ouders en kinderen werden gegevên. De heren G. Hooijkaas en H. Scheer zagen hun bestuursfuncties verlengd. Ds. G. Lans uit Willige-Langerak sloot deze avond met dankgebed. SERENADE Woensdagavond bracht „Tavenu" een serenade bij de heer J. van Os- van den Abelen in de Koestraat. De heer van Os- van den Abelen was na melijk 25 jaar lid van „Tavenu". POLITIE-DIPLOMA Wachtmeester E. Vondeling slaagde te Amersfoort voor het politiediploma. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Joris Dirk Robert, z. van J. Huij- zer en W A. Terlouw. - Overleden; A. de Lusenet, 87 j., weduwe van P. iCop^nol. K.N.V.B. - ArDRLING GOUDA. Programma Zondag 6 Juni Bckerwedstrtlden. Afdeling A 1. VEP—ASTO; Nieuwkoop— GDS. 4 Nleuwerkerk—Moercapelle. 5. UNIO—Haastrecht 2. Afdeling B- 2. NieuWkoop 2—Nic. Boys 2; 5. DONK 3—Oudewater 3; UNIO 2—ONA 5 Zaterdag 5 Juni. Afdeling C. Waddinveen Z—Jodan Boys 2. Victorie—SSVG. JUNIORENCOMPETITIE. Programma Zaterdag 5 Juni. Afdeling A Groep 1. ONA b—DONK b. Afdeling B. Oudewater bBergambacht Olympia bGroot-Ammer* a; UNIO bStol wijk a (terrein Stolwijk) Groep 2. GSV b—Waddinxveen a (Terrein Donk); Moordrecht a—RVO a (terrein Goude rak). Groep 3 Bodegraven b^-Gouda d (terrein Gouda). K.N.V.B, —AFDELING DORDRECHT. Zaterdagmiddagvoetbal Gorinchem e.o. GJS 1—Peursum 1' Woudrichem 2Noorde loos 1: Ameide 1-BrakeI 1; Aalet I—K. Boy» 1; Andel 1—Wijk 1; Zuilichem 1—Altena 1: Schelluinen 1—GJS 2 Ameide 2—R. Bovs 1: Aalburg 2-Veen 1; Sleeuwijk 2—Almkerk 1: Wijk 2—Aalst 2: Kerkwijk 1—Altena 2: Stedo- co 2Heilouw 1: Noordeloos 2: Brakel 2; Zui lichem 2—K. Boys 3; Andel 2—Aalburg 3; Noordeloos 3—R. Boys 2; Peursum 2—GJS 3; Almkerk 3—Vuren 2: Altena 3—Sleeuwijk 3: Brakel 3—Zuilichem 3; Wi1k 3—Veen 2: Aal burg 4—Kerkwijk 2; Aalst 3—Heilouw 2: Alm kerk 2—Well 1. GEMENGD NIEUWS. GROTE BRAND IN AMSTERDAM. Arbeiders ontdekten gisteravond rookont wikkeling in de N V. Bertels oliefabrieken te Amsterdam. Binnen enkele minuten sloe gen de vlammen reeds van alle zijden uit de bovenétage. De arbeiders hadden nauwelijks tijd een goed heenkomen te zoeken. Het vuur grèep snel om zich heen op de zolderverdieping, waar zakken veevoeder la gen opgeslagen. De brandweer die met groot materiaal uitrukte werd in haar blussings- werkzaamheden sterk belemmerd, doordat 't gehele fabriekscomplex door sloten is omge ven, zodat de motor- en ladderwagens, niet dicht genoeg tot de vuurhaard konden nade ren. Drie kwartier nadat de brand was ont staan werd met de eerste straal, via een lad derwagen, water gegeven. Intussen was het vuur ook naar de olieslagerij overgeslagen. Of> -een afstand leek het alsof ook de grote worden sportwedstrijden ver werkt, waarvan wij in ons xorig num mer reeds bijzonderheden publiceerden De ■winkeliers zullen in de vrijheids- week bijzondere aandacht besteden •an hun uitstallingen, waarbij zij on derling een etalagewedstrijd houden. De jurv ter beoordeling van 't schoon ste resultaat zal samengesteld Avorden jjij ftiêt-^c&oonhovenaren. zodat een Sliedrcebt. Het 's de Sliedrechtse politie ge lukt de hand te leggen op vijf personen, die gedurende de laatste maanden niet minder dan 3000 maaltijdfconnen. vertegenwoordigende een waarde van 107.000 rantsoenbonnen, hebben ontvreemd en deze langs tal van kanalen hebben omgewisseld in rantsoenbonncn. Het geval heeft zich aia volgt toegedragen: In April vervoegden zich twee personen aan het loket van het distributiekantoor en boden een aantal maaltijdbonnen voor militairen met overlegging van verlofpasen ter verkrij ging van rantsoenbonnen aan. De distributie- ambtenaar vertouwde de zaak niet en ver- w ttigde de politie. Be.de personen hadden voergegeven te logeren in hotel BelJevue. doch bij onderzoek bleek dat de mannen daar niet bekend waren. Het bleek, dat val se namen waren opgegeven Het gelukte de politie be'-de personen aan de hand van een door de ambtenaar verstrekt signalement op te sporen. In samenwerking met de Rotter damse en Bredase recherche werd een com plot van vrij grote omvang ontdekt. Een mi litair. werkzaam te Rotterdam, bekende 3000 maaltijdbonnen te hebben ontvreemd De bon nen waren door'gegeven aan enige personen en deze op hun beurt hadden weer anderen in geschakeld. Per auto trok men het gehele land dood en bood aan ongeveer 20 distribu tiekantoren deze coupons ter omruiling in rantsoen bonnen aan. Onder meer werden de distributiekantoren in Gouda. Voorburg. Den Haag, Rotterdam Capelle aan de IJaeel. Apel doorn Breda en Tilburg op deze manier op gelicht. In Sliedrecht Lep men éindelijk te gen de lamp. Het complot werkte met valse verlofpassen en valse stempels. Het mocht de Sliedrechtse politie gelukken 1860 maaltyd- bonnen in beslag te nemen. In Rotterdam zijn in het Huis van Bewaring opgesloten vijf personen drie afkomstig uit Rotterdam, één uit Leiden en één uit Breda, die inmiddels voor de Officier van Justitie te Rotterdam zijn voorgeleid. Veder werden negen processen- verbaal terzake diefstal, valsheid in geschrif te en opzettelijke heling opgemaakt. graansilo, die zich hoog boven de overige ge bouwen verheft, door het vuur was aange tast. De olietanks liepen geen gevaar. Na anderhalf uur. toen met vijftien stralen en het waterkanon gespoten werd. had de brandweer de brand spoedig onder de knie. Het staat wel vast. dat het gebouw verloren is. De nablussing duurde de gehele nacht voort. GOEDERENTREIN ONTSPOORD. Eén dode. Dinsdagmiddag ontspoorde te Holwerd de 'locomotief van een goederentrein en reed op een stilstaande wagon met kolen. Eén per soon werd geraakt en is later in een zieken huis overleden. DE OVERSTROMINGEN IN AMERIKA. Ofschoon het water van de Fraser rivier is gaan zakken is er later opnieuw gevaar ont staan voor verdere overstromingen, doordat smeltende'sneeuw een verder stijging van het waterpeil in de zijrivieren van de Fraser heeft veroorzaakt. Steeds is men met man en macht in de weer om de dijken te versterken doch dc weerberichten geven weinig hoop, dat men er in slagen zal het stijgende water binnen de perken te houden, daar hoge tem peraturen zijn voorspeld voor de sneeuwge- bieden in de bergen. Men schat de tot nog toe door de overstromingen veroorzaakte schade op ongeveer 130 millioen dollar. Bijna zestig duizend mensen zijn dakloos of geëvacueerd. CONGRES INTERNATIONALE LAND ARBEIDERS FEDERATIE. Woensdag en Donderdag wérd het congres van de Internationale Landarbeidersfederatie in Krasnapolsky te Amsterdam gehouden. In de ochtendzitting werd de agenda be sproken, waarop als voornaamste punt hét onderwerp van de positie der federatie ten opzichte van het Wereldvakverbond en haar taak in verhouding tot de UNO voorkwam. Vanaf de oprichting in 1920 te Amsterdam tot heden is het ledental gedaald van 2.104.200 tot 371.700. Het congres besloot een voorstel over de positie van buitenlandse arbeiders in de land bouw voor te leggen aan het wereldvakver bond. In dit voorstel stellen de vergaderde vakbonden zich op het standpunt, dat elke arbeider het recht moet hebben zijn arbeids terrein vrijwillig te kiezen De buitenlanders moeten zich aan kunnen sluiten bij de vak bonden in de landen waar zij werken. Bij de bespreking van het rapport betreur den de gedelegeerden het. dat het aantal aan gesloten arbeiders sinds de oprichting in zo sterke mate gedaald is. Vervolgens kwam aan de orde het al of niet toetreden van de Duit se landarbeidersorganisaties tot .de Interna tionale Federatie. Het Engelse standpunt was dat de tijd nog niet rijp was voor toetreding der Duitsers. De Palestijnse landbouworgani satie had zich in principe tegen aansluiting der Duitsers uitgesproken. Een Zweedse woordvoerder gaf als zijn menmg te kennen, dat de Duitse arbeiders meer dan wie ook "behoefte hebben aai) con tact met het buitenland. De Oostenrijkse de legatie sloot zich hierbij aan. De voorzitter van de vergadering gaf com mentaar op deze beschouwingen en kwam tot de conclusie, dat de sociaal-democratische principes in Europa bij de geallieerden zowel als bij hen. die niet als geallieerden in de strijd stonden, moeten worden verbreid. Het is, naar zijn mening, wenselijk, dat de Duit sers in de federatie worden opgenomen. Na de toespraak door de vertegenwoordi gers van de F.N.O. besloot het congres op de tweede zittingsdag voor de nieuwe periode een vijfhoofdlg bestuur te benoemen (Neder land had een bestuur van drie leden voor- geste'd). Als nieuwe leden werden by accla matie benoemd de heer A. de Ruyter (Neder land) E Jansson (Zweden), en A. C. Dann (Engeland). In zijn slotwoord zeide de voorzitter, dat het de belangrijkste taak van de federatie zal zi1n te zorgen dat het aantal aangesloten landen in de komende periode wordt uitge breid. Vandaag maken de congressisten als gasten van de Nederlandse Landarbeidersbond een tocht door Noord-Hollahd en de Wieringer- meer. DUITSE KINDEREN SLUIPEN OVER DE GRENS. In ie laatste weken neemt de illegale grens overschrijding door Duitse kinderen in het Limburgse grensgebied hand over hand toe. De Nederlandse grensbewaking heeft aan het toezicht hierop de handen vol, want de kin deren komen in de grensdorpen overal be delen om etenswaren, terwijl in enkele ge vallen ook diefstallen worden gemeld. In één week zijn alleen onder de gemeente Ubach meer dan twintig Duitse kinderen in leeft ij- den. vanerend tussen 6 en 18 jaar, die over de grens gekomen zijn, aangehouden en naar Duitsland teruggestuurd. Ook volwassenen proberen over de grens te sluipen om eten te halen. Tegenover deze indringers wordt met grote gestrengheid opgetreden. AMERIKAANSE BEWAPENING. De commissie uit het Amerikaanse parle ment voor 'defensie aangelegenheden heeft een budget voor leger en luchtmacht ten be drage van 6' t milliard dollar, het grootste ooit in vredestijd voorgekomen, aanvaard. Het bedrag is bedoeld voor een militaire macht van 1.234.500 man (zonder vlootperso- neel en mariniers) en een luchtmacht met een sterkte van 444.500 man. Tezamen met de nog overgebleven gelden van vorige jaren zal er voor leger e.i lucht macht voor.het op 1 Juli beginnende jaar een totaal van twaalf en half milliard dollar be schikbaar zijn. Deze begroting blijft nog 600 millioen dol lar beneden het door Truman gevraagd be drag. De comissie beloofde, dat later, indien nodig, meer gelden beschikbaar gesteld zou den worden. Voor de vloot is in deze bedra gen nog niets begrepen. WALLACE STRAFBAAR? Wheeler, een democratisch afgevaardigde, heeft de Amerikaanse minister van Justitie verzocht te verklaren of Henry Wallaft^oor zijn open brief aan Stalin, de wet heeft over treden. Ieder Amerikaanse burger, die met een buitenlandse regering onderhandelingen voert om de rpgering der Verenigde Staten te beïnvloeden of haar politiek te doen mis lukken. is namelijk strafbaar met een boete van 5000 dollar en gevangenisstraf van drie KERK EN SCHOOL. NED HERV. KERK. Aangenomen naar Delft W. L. Tukké* te Bleskensgraaf die bedankte voor Papendrecht en Veenendaal. Bedankt voor Sliedrecht D J. de Reu» ta Lage Zwaluwe. CHR. GEREF. KERK. Beroepen te Meerkerk D. Driesen te Vlaar- dingen. GEREF. GEMEENTE Bedankt voor Hendrik Ido Ambacht D. L Aangeenbrug te Dordrecht. BENELUX VOLWAARDIGE PARTNER. West-Duitsland ook. Behalve de vorming van een West-Duits, parlement tegen 1 September en de interna tionale controle over de verdeling van de voornaamste producten van de industrie van het Ruhrgebied, is op,de Londense conferen tie ook nog voorzien in de bezetting van de v itale gebieden van West-Duitsland na de be ëindiging van de militaire bezetting van de drie Westelijke zones. Voorts is een valuta-herziening voor de drie Westelijke zones waarschijnlijk ingaande volgende maand, op stapel gezet. Dë Benelux-landen zullen als gelijkwaar dige deelgenoten aan het overleg inzake da Duitse vraagstukken met Amerika, Engeland en Frankrijk blijven deelnemen. West-Duitsland zelf zal volledig vertegen woordigd zijn in de permanente organen voos het Europese herstelprogram. De grenseisen van de Benelux t a v. Duits, land zullen zo spoedig mogelijk behandeld worden. Tenslotte zou nog een voorziening getrof fen zijn voor de bescherming van geallieerd/ eigendommen in Duitsland. PALESTINA IN DE VEILIGHEIDSRAAD. Arabische en Joodse woordvoerders hebben gisteravond in de Veiligheidsraad opvattin gen van het staken van het vuren gegeven, die lijnrecht tegenover elkaar stonden. Uit de Radio-programma's. Zaterdag 5 Juni. HILVERSUM I. 7.00 Nieuws; 7.15 Gym nastiek; 7 30 Gramofoon: 8.00 Nieuws; 8.15 Soc Strijdlied; 8.18 Gramofoon: 9.30 Kamer muziek; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Radicw feuilleton; HU5 Gramofoon; 10.45 Sopraan en Plano; 11.00 Voor de arbeiders; 12 00 Gra mofoon; 12.30 Weerpraatje; 12.33 Orgel; 13.00 Strijdkrachten; 13.30 Malando; 14 00 A.J.C uit zending; 14.15 Gramofoon; 15.00 Het N.V.V.f 15.15 The Ramblers. 16.00 Congres; 16.15 Ama teurs 16.45 Om en nabij de tw.ntig; 17.15 Volksconcert: 18.00 Nieuws; 18.15 Sport: 18.30 Strijdkrachten: 19.30 Artistieke staalkaart; 19.30 Vragen en wensen; 13.45 Regeringsu.t- zending. 20.00 Nieuws; .20.05 Toespraak: 20.15 En nu.... Oké; 21.30 Weekend-concert; 22 0» Hoorspel. 22.30 Jan Corduwener: 23.00 Nieuw»*1 23.15 Dansmuziek. HILVERSUM II. 700 Nieuw»; 7.15 Symph Orkest: 7.30 Gramofoon; 7.45 Morgengebed; 8 00 Nieuws; 8.15 Piuk de dag: 9.000 Voor de vrouwi 9.05 Symph. Orkest; 9.30 Waterstanden. 9.35 Gramofoon; 10 00 Klein kleutertje: 10 15 Gra mofoon: 1100 De Zonnebloem; 11.45 Schoolra dio; 12.15 Plano; 12.30 Weeroverzicht; 12.33 Klaas van Beeck: 12.33 Zonnewijzer: 13.00 Nteuws; 13.20 Klaas van Beeck. 13.50 Film en Toneel; 14.10 Orgel en piano; 14.35 Kamer orkest 15.15 Piano; 15 45 K R O. K;osk; 16.00 Gramofoon; 16.20 D- kinderen: 16.30 Gregori- acns; 17.00 De Wigwam: 18.00 Piano; 18.15 Journalistiek weekoverzicht: 18.30 Actualitei ten. 18.40 Spineuza: 19 00 Nieuws: 19.15 Me- tropole Orkest. 19 45 Kamp/uren* 20.00 Nieuw» 20 05 Gewone man 20.12 Gramofoon: 20.20 Lichtbaken. 20.50 Omroep Orkest; 21.25 Radio feuilleton22.00 Weekend-serenade; 22.37 Or gel: 22.45 Avondgebed; 23.00 Nieuws; 23.15 Philh. Orkest. Zondag 6 Juni. HILVERSUM I. 8 00 Nieuws; 815 Soc. Strijdlied. 0.18 Symph Orkest. 9.30 Platteland: 8.40 Barcarole; 9 07 Olympische Spelen; 9.12 Postdulvenberichten: 9.15 Men vraagt; 9.45 Geestelijk leven: 10.00 Zondagshalfuur: 10.30 Kerkdienst. 11.45 Causerie. 12.00 Antwoord; 12.15 Gramofoon; 12.30 Zondagsclub; 12.40 Zangklasse 13 00 Nieuws; 13.15 Les Gars de Paris; 13 50 Spoorwegen spreken; 14.00 Cello; 14.03 Boekenhalfuur; 14 30 Strijkorkest; 15.45 The Skymasters. 16.40 Reportage: 17.00 Ge sprekken17.20 Voordacht; 17.30 Ome Keesje; 17.50 Korfbal; 18.15 Jan Corduwener; 18.30 Strijdkrachten; 19.00 Radiolympus; 19.30 Stra- diva Sextet: 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten; 20.15 Opera Concert. 20.50 Hoorspel; 21.20 Opera Concert; 22.0 Klein Concert ;22.15 Gra mofoon.. 22.25 Piano; 23.00 Nieuws; 23.15 Gra mofoon. HILVERSUM II. 8.00 Nieuws; 8.15 Gramo foon; 8 30 Morgenwijdin g 9.30 Nieuws; 9.45 Guitaar. 9 55 Hoogmis; 11.30 K.R.O Trio; 12.00 Angelus; 12.03 Liederen: 12.25 Apologie; 12.35 Orkest zonder Naam; 12.55 Zonnewijzer: 13.00 Nieuws- 13.20 Orkest zonder Naam: 13 40 Alt en Piano; 14.00 Utr. Sted. Orkeat; 14 30 Mu ziekconcours: 15.30 Kath Volkspartij; 15.40 Tombola; 18.W» Voetbal; 16.25 Vespers; 17.00 Cantates; 17.30 Kerkdienst; 19.00 Mynwerkers- kocr; 19.15 Kent gij uw bijbel; 19.30 Nieuwe; 19.45 Viool; 19.50 Boekbespreking; 20.05 Gewo ne man; 20.12 Omroep Kamerorkest; 2125 Hoorspel; 22.02 Gramofoon: 22.37 Actualiteiten; 22.45 Avondgebed; 23.00 Nieuws; 23.15 Sym phonic Orkest. 'Maandag 7 Juni. HILVERSUM I. 7.00 Nieuws; 7.15 Gym nastiek: 7.30 Gramofoon; 8 00 Nieuws; 8.15 Gramofoon: 9.15 Morgenwijidng: 9.30 Strijkor kest; 9 45 Arbeidsvitaminen; 10.30 Korte ge sprekken; 10.35 Theater Orkest; 11.00 Op dl uitklik; 11.15 Gramofon; 11.45 Voordracht; 12.00 Bariton en Piano: 12.30 Weerpraatje; 12.33 In 't spionnetje; 12 38 Geures Deloof; 1300 Nieuws: 13.15 Zuid-Amerikaans Orkest: 13.45 Piano; 14.00 Wat gaat er om; 14 15 Piano; 15.00 Bonbonnière. 16.00 Klercnmotten: 1615 Musi calender; 17.00 Rhythmische klanken: 17.30 Padvinders; 17.45 Rijk over Zee; 18.00 Nieuws: 18.15 Londen; 12 30 Strijdkrachten; 19.00 The Skymasters: 19.30 Muziekbegrip: 19.45 Rege ringsuitzending; 20.00 Nieuws; 20.05 Ra* dicscoop; 22 30 Radio Orkest; 23.00 Nieuws; 23.15 Reportagedienst; 23.20 Noordzeeklankea HILVERSUM II. 7.00 Nieuws; 7.15 Reveil le: 7.45 Woord voor de dag; 8 CO Nieuws. 8.15 Gewijde muziek; 9.00 Piano; 9 15 Ochtendbe zoek; 9.30 Waterstanden; 9.05 Vragen aan, voorbijgangers; 10.05 Gramofoon: 10.30 Mor genwijding: 11.00 Opera Orkest; 11 15 Oude en nieuwe schrijvers; 11.33 Viool; 12.00 Omroep koor; 12.30 Weeroverzicht; 12.33 Sans Souci; 13.00 Nieuws 13.15 Mandolinata; 13.45 Zang; 14 00 Schooluitzending; 14.35 Gramofoon; 15.00 Trio; 15,30 Piano; 16 00 Bijbellezing; 16.45 Symphonic Orkest; 17.00 Kleuter klokjes; 17.15 Hobo en Piano 17.;5 Orgel; 18.13 Sport; 18.30 Met band en plaat. 19.00 Nieuws; 19.15 Boek bespreking; 19.3o Actueel geluid; 19.45 Gra mofoon; 20 00 Nieuws; 20.05 Programma P™' loog; 20 15 Kerkconcert; 20.45 Conferentie. 21.05 Gramofoon: 21.30 Ensemble; 22 00 Strijkor. kest; 22.45 Avondoverdenking: 23.00 Nieuw) 3 TWEEDE BLAD NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND IN UTRECHT Schoonhoyensche Courant: Klank en Weerklank Er nog een an,ler «wment. m pi,» vooJ de roodbonten. Dit vee is n.l. minder Er is een tijd geweest dat er slechts minder ver veredeld en daardoor melijk edelen en met-edelcn. De eer- ons. De roodbonten kunnen wat meer ver- sten hadden veel rechten en niet meer dragen en voldoen juist daardoor in hetbui- plichten dan zij vrijwilliq op zich na- tenla"d doorgaans uitstekend. Een grotere plichten. De edelen leefden in over- roodbonten mankeert is uniformiteit. Er vloed, de rest in armoede, gebrek en wordt nog op veel te geringe schaal doelbe wust mee gefokt en juist dat moet beter wor den. Legt men zich in brede kring op de slavernij. Er kwam langzamerhand verbetering, r"Sb«HS*£3 ,„T«l.n er kwamen vrijen, burgers, poorters, weinig jaren ook dit Nederlandse veeslag zich patriciërs, rijken, middenstanders en eenwereldnaam verwerven en een export- armen. Ook dit verbeterde langzamer- Jaanzi?nlijke waarde opleveren. hand Het tandenver,cM ,leel ,terk T.ntvïftT af,^ de arbeidendebevolking verkreeg meer zorg aan de roodbont-fokkery te be- betere omstandigheden, de adel ver loor zijn voorrechten en men beqon in te zien dat alle mensen recht hebben op een behoorlijk bestaan, op heid. ontspanning, levensgeluk. Zover zijn we, maar nu komen WEI IN RIOLEN EN SLOTEN. -j Op «en vraag van het Tweede Kamerlid vrij de heer Borst: ..Is het juist, dat er jaarlijks nog millioenen liters wei in riool of slootver re dwijnen?" heeft de minister van Landbouw communisten en die willen terug naar «eantwoord dat nog steeds een gedeelte van fip PPrstp nprindr fp mpfpn èèn wel verdwijnt, doch dat al het mogelijke de eerste periode, te weten één klasse wordt gedaan om het weiverlies zoveel mo- van bevoorrechten en de overigen al- gelijk te beperken. Dit verlies is in verhou- leen plichten. ding tot de zeer grote totale productie en Het communistische Eerste Kamerlid verBfleken bij de vroegere toestand niet zeer van Santen heeft het openlijk gezegd. ShSLSi p?»" br werd m de bengat gesproken over bleent tot een oplossing te brengen. Hierbij onze volksvrijheden en toen iemand moet echter niet uit het oog verloren, dat de de vraag stelde hoe het daarmede in om .wei ala veevoeder te ge- Eu,land waz gesteld antwoordde de S" d£l' communist „Daar inderdaad zijn de de zandgebieden bevinden, terwijl in de spe- volksvrijheden gerealiseerd voor de ci,ieke kaasgebieden over het algemeen wei- varkens aanwezig zijn. Hierbij is echter onderliggende klasse en concreet geli quideerd voor de bourgeoisie". Dat betekent in gewoon Nederlands dat in Rusland de volksvrijheden be staan voor de arbeiders en dat zij voor de overige bewoners geheel zijn Vie wel eens wat leest over de toe standen in Rusland weet wel beter, hij weet dat er geen vrijheid bestaat, noch voor de arbeider noch voor ie mand anders. Hij weet dat er daar weer rijken en machtigen naast armen en ellendigen en rechtlozen leven en dat de levensomstandigheden er veel slechter zijn dan onder de Czaren. We hebben het pas weer gezien hoe de Russen in Tsjecho Slotnakye de volks vrijheden handhaven bij de verkie zing. Er was maar één lijst, de com munistischekiezers waren alleen zij van wie vast stond dat zij op die lijst en nirf blanco zouden stemmen en bovendien was er scherp toezicht op de wijze, waarop men zijn stem uit bracht. Maar zelfs indien dit alles niet zo was en indien werkelijk in Rusland voor de arbeiders en alleen voor de arbei ders, de volksvrijheden bestaan, dan zou men daar zijn teruggekeerd naar de tijd, die niemand wenselijk kan achten, waarin maar één klasse volks- orijheden geniet en maarin die voor de overige bevolking „concreet zijn geli quideerd." LANDBOUW EN VEETEELT. MEER WAARDERING VOOR DE ROODBONTEN. Nederland is zozeer het traditionele land van de zwart-bonte koe. dat ons rood-bonte veeslag als min of meer „tweede rangs" wordt beschouwd. Maar dat is niet juist. De origine van het roodbonte slag is in wezen niet verschillend van de zwart-bonten. Be ziet men schilderijen uit de 17e en 18e eeuw. dan vinden we zwart en rood naast elkan der, doch meestal met overheersing van het roodbont. Eerst toen in het begin van de vo rige eeuw de systematische verbetering van bet vee begon, is men de zwarten zuiver gaan fokken en heeft men daaraan al zijn zorg be steed. De voorliefde voor zwartbont in nes- land. Holland en Utrecht had zoveel succes, dat het Nederlandse fokvee spoedig als zwart bont „Friesian" in de wereld bekend werd. De roodbonte is op de achtergrond gebleven. Men moet echter niet vergeten, dat de ro de koe in vele landen zeer gezien is. Er zijn meer rode dan zwarte rassen in de wereld en dikwijls bestaat zelfs een tegenzin tegen het zwartbont, omdat men die kleur verbindt met de productie van vetarme melk. Dit komt doordat in ons land tot voor kort meer op hoge productie, dan op hoog vetgehalte werd gefokt. Onze Friese fokkers hebben reeds met succes deze laatste slechte eigenschap eruit gefokt, maar toch moet men het kleurbe- zwaar by uitvoer van gebruiksvee niet on derschatten. VEESTAPEL EN Vl|EESPRODUCTIE. Thans wordt nagegaan, of dé •verplichte vleeslevering kan worden afgeschaft in die zir., dat de veehouders niet meer, zq^ls in voorgaande jaren, en dit jaar. een aanslag zullen krijgen om ditmaal voor de periode 1948-1949 een voorgeschreven hoeveelheid vlees te leveren. Veehouders moesten verle den jaar nog een gewicht aan vlees per rund ouder dan een jaar. gebaseerd op de vooraf gaande December-mventarisatie. verplicht le veren. Men gaat thans de mogelijkheid na om deze aanslag te laten vervallen. Dit jaar is, wegens geregelde gewillige leveranties vor dering vrijwel, niet nodig geweest. Hierdoor zullen de veehouders geheel vrij zijn wan neer en hoeveel runderen zij voor de slacht willen leveren. Mocht deze regeling een feit worden dan wil dit geenszins zeggen, dat van een voor-oorlogse toestand gesproken kan worden. Verkoop van slachtvee van veehou der aan slager zal zeker niet kunnen en mo gen plaats vinden, omdat ook. wanneer de aanslag voor de verplichte veelevering ver valt. de veehouders hun slachtvee alleen kwijt kunnen aan het Bedrijfschap voor Vee en Vlees. Mocht de regeling, zoals hierboven om schreven. doorgaan .dan zal men van over heidswege ongetwijfeld maatregelen nemen, om vooral in het najaar de grote uitstoot op de leveringsmarkten te kunnen opvangen- Onze vleespositie biyft grotendeels afhan kelijk tan de varkensstapel, die op zijn beurt weer omgevoerd kan worden indien de vee voederpositie normaler vormen gaat aanne men. Daar de veevoederpositie en speciaal ook de aardappelteelt een wat gunstiger beeld gaat vertonen, zal wellicht een verrui ming in de varkensstapel mogelijk zijn. Op advies van het bestuur van de de Landbouw, waarin de boei en-werkgevers samenwerken, oor fokzeugen iedere akker- !gelopen werknemers-organisaties wordthet toewijzingen-stelsel ingetrokken. Hierdoor zal dus bouwer, in tegertstelling met j de afge jaren, een fokzeug op zijn bedrijf mogen aan houden en biggen telen. Ongetwijfeld zal over een half jaar het aantal biggen aanmer kelijk groter zijn, waardoor de kans vrij groot is. dat de biggenprijs, die de 1 latste tijd ab- elijk gaan normaal hoog was, aanmerk zakken. De vleesproductie in ons land bli deels afhankelijk van voederai nvoei buitenland en dus van de dev ezen. GEEN VERPLICHTE VEELEVERING. Hoewel het vleesrantsoen nog aanzienlijk beneden het vleesverbruik van log lfgt en hoewel de vleest istributie niet binnen afzienbare tyd kan worden ven. zijn de omstandigheden zichten wel zodanig gewijzigd aanslag niet meer nodig blijkt ting tot levering van vee op t« Mede opdat bezuiniging op ten kan worden verkregen, 1 ter van landbouw, visserij en VRIJDAG 4 rem M48 Stichting voor de oor- opgehe- vooruit- de vee- verplich- leggen. personeelskas- minis- voorzie- vast te ■oortaan voorde slacht bestemd vee wensen af {te zetien. Wel zal op het tydstip van levering invloed wor den geoefend door een variërerd schema van prijzen voor slachtvee. Het vervallen van de aanslak brerjgt geen enkele wijziging in de voorset iften [voor de afzet van en de handel in slachtvee. llen. De veehouders kunnen zelf bepalen, op welk tydstip z)j hun hiieft dc i voedse l aanslag :n dus r. een gunstig vooruitzicht voor de toekomst, dat de beperkende maatregelen ten aanzien van de varkensfokkery thans zijn opgeheven. Zy. die denken, dat de struisvogel dom is hebben een geheel verkeerd begrip van het natuurlijk instinct van deze vogel. De struis vogel verbergt zyn kop niet in een struik, omdat hy denkt dat hij onzichtbaar is. als hij zelf niets ziet. Hy doet dit slechts om zich te camoufleren, want als de kop en de lange nek in de struik verborgen zyn. ïykt het precies of de veren een deel van de plant uitmaken. KALKARMOEDE KOST ONS DE OPBRENG8T VAN 13750 HECTAREN LAND In het jongste nummer van het Landbouw kundig Tijdschrift geeft ir. G. M. Castenmil- Ier een overzicht van de onderzoekingen naar de kalk toestand van het Nederlandse bouw land. Hoewel de beschikbare gegevens verre van voldoende zijn, meent de schrijver temo gen concluderen, dat 29 pCt. van de zand- en dalgronden en 25 pCt. van de klei- en löss- gronden bekalkt moeten worden, waardoor een oogstvermeerdering kan worden verkre gen, die overeenkomt met de opbrengst van 22750 H A. zandgrond en 11000 H.A. kleigrond (De Wieringermeer is 22000 H.A. groot). Nu betreft dit nog alleen het bouwland; welk een schade een onvoldoende hoeveelheid kalk aan de opbrengst van onze nog veel grotere op pervlakte grasland toebrengt, laat zich alleen maar raden. De zuurgraad (pH) van de grond op wei nig kostbare wijze gemakkeiyk vast te stel len. waarom de boereh dringend wordt aan geraden hun grond ta onderzoeken en zo no dig extra met kalk te bemesten. Het spreekt vanzelf, dat ook de ontwatering van de grond in orde moet zijn. Volgt men dit advies op, dan kan met geringe kosten onze landbouw nog veel productiever worden dan op het ogenblik het geval is. BESPREKINGEN OVER BENOEMING WETHOUDER. CAPRLLE AAN DE IJSSEL. De gemeente raad kwam Maandag onder voorzitterschap van de heer A van Duist, loco-burgemeester, bijeen. Alvorens over te gaan tot de behandeling der ingekomen stukken, deelt de Voorzit ter mee dat een schrijven is ingekomen van de drie hoofden van de Openbare Scholen, waarin deze verzoeken subsidie te willen ver lenen voor schoolfeestjes. De Voorzitter zegt .dat het voornemen van het college was dit schrijven te behan delen bij de gemeentebegroting en dan met voorstellen te komen Voor de feesten, die dit jaar gehouden zullen worden in verband met het regeringsjubileum van de Koningin, zou dit echter geen effect hebben, omdat de be handeling van de gemeentebegroting nog wel even op zich laat wachten. B en W. stellen nu voor een crediet te ver lenen van f 1.25 per leerling of totaal f 1200. De heer J. Schouten C z. (P.v d.V.) infor meert. welk bedrag vroeger toegekend werd. Als de Voorzitter hem dit meedeelt en ook uiteenzet, waarvoor het bedrag van f 1.25 zal gebruikt worden, verklaart hij met het voorstel accoord te gaan. waarna het zonder hoofdelijke stemming wordt aangenomen. By het voorstel om een schrijven van het bestuur van det xolkswonlngbouw inzake de bouw van 20 woningen die ds minister voor Capelle in 1948 beeft toegekend, in handen van B en W te stellen, maken de heren L. Verhoef (P.v.d A.) en A. de Weerd (P. v.d.A.) de opmerkingen dat het college hier van bekendheid hatj behoren te geven, opdat de vereniging „Volksbelang" op tijd haar plannen gereed had kunnen maken. Ook had den B en W plannen moeten maken om bouwgrond beschikbaar te hebben zodat deze toewijzing Capelle niet zou ontgaan. De Vo van de heren L. Verhoef en De Weerd de conclusie getrokken zou kunnen worden, dat de toewijzing aan Capelle zou ontgaan, een Indruk, die ook cewekt door het schrijven van „Volksbelanghet monopolie van de woning- ningbouwvereniging hadden kennis gegeven van de toewijzing. Spreker toont aan. dat de toewyzing de gemeente nog niet voorbijgaat, maar hoeveel voorwaarden er aan verbonden zijn. Het verwijt, als zou geen bouwgrond be schikbaar zyn weerlegt spreker met de bewe ring dat wel minstens voor 16 huizen grond beschikbaar zal zijn voor de overige zijn on derhandelingen met de eigenaar gaande. De héren W. Schouten (a.r.) en wethou der V e rh o e f (c.g.p.) zeggen, dat de woning bouwvereniging „Volksbelang" niet het mono polie van de woningbouw heeft De heer W Schouten toont voorts uit voer.g aan. dat er zijns inziens geen reden is om het college van B. en W. verwijten te ma ken over het niet aanwezig zijn van bouw grond. daar dit te herleiden ts tot de vijf be zettingsjaren toen de president van de bouw vereniging wethouder en ook een tijd lang lo co-burgemeester was Spreker acht het ge wenst. deze brief als niet ter zake dienende terzijde te leggen. De heren De Weerd en Verhoef ant woorden dat zit niet beweerd hebben, dat ..Volksbelang" het monoplie van de woning bouw moet hebben maar zij menen, dat meer publiciteit aan de toewijzing gegeven had moeten worden, dan had men reeds kunnen beginnen. De Voorzitter meent, dat het college niets verzuimd heeft, dat spoedige bifuw zou kunnen bevorderen. De heer B. van Genöei waarschuwt de voorzitter, die ijn de discussie ook de montagebouw genoemd beeft. ian bouw niet te beginnen De Voorzitter antwoordt, geen vrees behoeft te bestaan. nog 10 pCt. hoger zijn. dan bij alleen de korte tijd waarin de reed kunnen zijn. heeft iets aantrek! Het schrijven wordt overei ekoms dat liervoor aar dn kosten jewons bouw, wonirjgen ge- eUjks. tig voorstel ter afdeoening in hanc en van B. W. gesteld. Van de gemeenteraad van Beerta Is ien ver zoek ingekomen om adhaesie akn ten motie, tot verbetering van de slechte toestanden, die heersen in de D.U.W. De heer Van Gen de ren (P.v.d. K.) zegt namens zijn fractie niet nodig te vinden aan dit adres adhaesie te betuigen, [daar dé vak organisatie reeds in deze richting werkzaam is. De Voorzitter onderstree om B. en W. voorstellen het aq nisgevlng aan te nemen. Aldus wordt besloten. Aan mej. S. E Glas wordt vol ontslag verleend als ond de Openbare Schooi aan de K? eens aan de heer J. Hekking aan de Openbare School op hel Met algemene stemmen word» tot onderwij zeres aan de Openbare School a(an de Kanaal- weg benoemd mej A. J. G. Schukking te Eethen. De heer Van Genderen '.v.d.A.) infor meert of het juist i« dat voor ie oproep voor een tijdeiyke leerkracht geen advertentie geplaatst. De Voorzit te r wil hlero;gaarne ant woorden maar aan het eind va ring. Zonder hoofdelijke stemming of discussie zitt e rzegt. dat uit de discussie worden de pensioensgrondslagen van het on- - derwijzend personeel vastgestelc Tengevolge van de verschillende wijzigin gen. welke in de laatste jaren in de Kinder bijslagwet zijn aangebracht, is de van 21 Jan. verzoek eer- larwijzeres aan ifaalweg. Even- i onderwijzer I dorp. de verga de- 1944 daterende kinderbijslagregeling voor be paalde groepen van gemeentepersoneel die be trekking heeft op personen die op arbeids overeenkomst naar burgeriyk ïecht in dienst der gemeente werkzaam zijn niet meer in overeenstemming met de bepalingen dier wet. De gemeentelijke verordening kent thans nog een kinderbijslag toe. geiyk aan die. waarop de Kinderbijslagwet yan 1944 aan spraak gaf De uitkeringen volgens de kin derbijslagwet zijn inmiddels aanzienlijk verbe terd niet het minst door de bepaling dat reeds voor het eerste kind bijslag Wordt verleend. Een bUzondere regeling, welk® door de mi nister erkend is. mag niet riinder gunstig zijn dan de in de wet neergelegde regeling Er is dus reden om de gemeen|eiyke regeling te herzien. B. en W. stellen mitsdien Iroor de thans nog geldende regeling in te 1 rekken, en te vervangen door een verordening, welke de ge- meenteiUke regeling volledig in overeenstem ming doet zijn aan de Kinderbijslagwet. Het voorstel wordt zonder hojofdelyke stem ming aangenomen. Voorgesteld wordt aan de Chlr. Prins Alex- anderschool f 2575 per leerliijg. f 822.83 in totaal, en aan de Ds. Joh. Bogeijmanschool f 11 toe te kennen per leerling, f 1463 in totaal, aan voorschotten. Hiertoe wordt besloten. Van de fractie van de Partij het van de Arbeid Kermis heeft tweeërlei waarde. Vooreerst is zy een zaak. een artikel, dat men om zo te zeggen, inkoopt tot de prys van arbeid en inspanning, om er. evenals met andere zaken en artikelen winst uit te behalen en het aan te wenden tot allerlei wat in het leven be geerlijk i». Maar kennis heeft een grotere en hogere waarde. Zy is een middel tot opleiding en het grote doel is niet slechts om In het leven te slagen, doch om de jongelieden, de kinderen te maken tot mensen in hoger zin. zo moge lijk tot de hoogste graad. Het gehële leven is niet anders dan een opleiding, een school, en het beroep, waaraan men zich geeft, i» niet anders dan een onderdeel er van. Het doel van de arbeid mag niet uitsluitend zijn om daarin goed te slagen, maar de arbeid moet ook uitwerking hebben op karakter en vermogens. Er is in onze tyd minder belangloze vurige geestdrift naar kennis om haar zelfs wil. dan by onze voorouders, ons stelsel is meer ge richt op scherpe wedstrijd en ogenblikkelijke beloningen en daaraan is 't gevaar verbonden dat men in schitterend slagen voor een exa men of in het winnen van een prijs of in het behalen van succes in het beroep, het eind doel ziet van de opleiding. Dat is het niet Het einddoel van de opleiding is de uitwer king. die zy heeft op de mens zelf. op de staat waar in die u brengt en waarin zy u laat Er zyn velen, die grote kennis vergaren, en wier geest toch dor blijft, enkel omdat zij kennis beschouwen als een waar. een werk tuig tot het bereiken van zeker oogmerk, ter wijl ze vergeten, dat het opdoen van kennis slechts een onderdeel is van een veel groot ser en edeler proces, waaraan wij allen on derworpen worden in dit leven: het ontwik kelen, het doen rijpen, het louteren van ons karakter, ten einde ons in staat te stellen in de hoogste zin onze plicht te doen. De grote stuwkracht is de algemene wet der wereld, die der ontwikkeling, waardoor de inhoud van het denken en het willen zich gaandeweg ontplooit. Maar tevens is er. waar ontwikkeling is. een schouwing van de toe komst, waarin we zien dat hier op aarde het einde niet is. het einde, in de oogst der eeuwen opgetast, is in de schuren van de eeuwigheid. Is een schrijven Ingekomen om in de raad een bespreking te houden over het benoemen van een tydelijke derde wethouder De Voorziter zegt. dat B. en W hier over met geen voorstel of advies tot de raad zijn gekomen meed door het feit. dat de S.G.P/ fractie, en dus ook weth. A. Verhoef, over de bezetting van de wethouderszetel met spreker niet gelijk denken. De heer De Weerd (P.v.d.A.) meent, dat het niet nodig is over dit punt veel té zeg gen Het standpunt van spreker ep diens frac tie 1* ten deze bekend. Zij hadden reeds di- rcet na het vertrek van de burgemeester een tydeiyke derde wethouder willen benoemen. Het college is met wekr overbelast, bestaat uit twee personen en heeft eigenlijk geen meerderheid, hetgeen met drie personen wel het geval is. De wet kent de mogelijkheid van de benoeming van een tijdelijke derde wet houder toe. Spreker zou deze mogelijkheid in het belang van de gemeente willen benutten. De heer W. Schouten (a.r.) had gtaag van B. en W. op dit verzoek eeh advies ge hoord, het «pyt hem dat het er niet ls. want nu schijnt het college de benoeming van een tijdeiyke wethouder wegens drukke werk zaamheden niet nodig of wenselijk te vin den. B. en W schijnen dus in deze benpemihg geen verlichtig van hun taak te zien wat spr. als het hoofdargument van de heer De Weerd meent te mogen aanmerken. Maar dan ia er naar sperker meent, geen reden tot deze be noeming over te Eaan. want dan bereikt men mogelijk met uitbreiding van het college al leen dat er langer beraadslaagd en tneei vergaderd moet worden. De heer J. Schoyten Cz weerspreekt de menign. als zou er in een cc lege van twee man geen meerderheid zj."*. Ook geldt j hem het hoofdargument Vcde heer De Wteerd de drukke werkzaamheden van het coll niet. Dit zou eerst tot gelding komen, als even als in de grote steden in het college Ivan B en W. taakverdeling was De Voorzitter is eveneens van oordeel, dat de benoeming van een tijdelijk wetnou- der géén taakverlichting voor de zittjeode wethouders betekent. Met een paar ambtenaren op de secretarie waren deze^neer gebaat Tevens zal het dan in de bedoéling liggen, een linkse wethouder te benoemen, wat ook weer consequenties meebrengt. De heer De Weerd zegt. dat zijn tie thans om geen zetel in het college 1 gevraagd. Hy wil niet teruggrijpen naai beurtenissen in 1939 en 1945. zyn stan< is bekend, maar hy acht de benoeming i om de reden in eerste instantie door hei noemd. Naar aanleiding van hetgeen de heei Weerd zegt meent de heer W Schoulten (a.r.) te moeten opmerken, dat ook bij piet op gemelde gebeurteniséën terug wil grijpen. Dit is ook niet nodig Het dpbat kan in Zake lijke sfeer gehouden worden namelijk, bifengt de benoeming verlichting voor het colfege. Nu het college die vraag ontkennend b woordt, is er voor de fractie van de PlartiJ FEUILLETON. Roman van MARLISE KOLLING 19 Toen Robert de volgende ochtend om acht Uur ontwaakte, kletterde de regen in stro men tegen de ruiten. De lucht was grijs-geel. dik en ondoorzichtig: echt Engels weer. een mengsel van regen en mist. De lantaarns op het plein verspreidden een droefgeestig licht. Tegen negen uur zoeht Robert een plaatsje op de bank aan het einde Van de corridor, waar hy op Lisaweta wilde wachten. De wU- »ers van de klok boven de monumentale trap vervolgden tergend langzaam hun weg. Nu liep het al tegen half tien. Hy stond op en begaf zich naar haar kamer, waar hy aan de deur klopte. Niemand antwoordde. Hy klop te nogmaals, luider nu. Het bleef stil. Een kamermeisje haastte zich voorby. Ja. z(j be diende op deze kamer. Mevrouw was al een uurtje geleden naar beneden gegaan. Een allerongelukst misverstand, dacht Ro bert. Daat zat hy waarachtig een half uur hier. zich hevig ongerust makend en intus sen wachtte zy nog wat langer op hem in de hal.' Maar toen hij beneden kwam, was Lisa weta nergens te zien. Noch in de hal. noch in d# ontbytzaal, waar de meeste tafels reeds bezet waren. „Is miss Lohr al beneden geweest?" vroeg Robert de man adhtey het loket. Op hetzelf de ogenblik zag hij ook de sleutel van Liaa- weta's kamer aan de haak hangen. Verbaagd keek de man aehter de tralies hem aan. „Miss Lohr is vanmorgen vroeg al vertrokken". Robert begreep het niet? Of liever, hy wil de het niet begrijpen. Want in zyn ziel was iets. dat hem toefluisterde; Had je werkqBjk gedacht, dat dit alles zo kon biyven? Zyn wondelijke ontmoeting met Lisaweta. deze liefde, uit duisternis en angst geboren, moest Immers ook weer in het donker verzinken. De portier keek hem wat verlegen aan. Ro bert ti achtte zicli een houding te geven. „Dan heeft myn verloofde vanmorgen vroeg zeker het verwachte telegram ontvangen jammer, dat zy geen opdracht heeft gegeven om my te wekken. Heeft zU misschien nog iets voor mij echter gelaten'" ..Ja .sir". De portier nam een brief uit een der vele vakken aan de wm.d Robert scheur de hem haastig open. „Veageef me. ik moest van je weg Denk niet te slecht over me. Lisaweta". Robert staarde lang op deze weinige woor den. Dat was dus het einde! Lisaweta, vreemd meisje met het gezicht van Annegreet weet je. wat je me hebt aangedaan? Annegreet werd my door de dood ontnomen. Tegen de dood bestaat geen beroep, jy echter hebt my jezelf ontnomen, in het volle leven daar zal ik my nooit by neerleggen. Heb ik je daarvoor uit de hel ge haald. om je weer in het donker te laten ver dwijnen? Lisawetahy vormde zwijgend haar naam. Hy had hem kunnen uitschreeu wen in de wereld, tot zyn echo hem overal opnam, tot de gehele aarde weergalmde van deze ene. hem zo dierbare naam: Lisaweta Maar het koppig opkomende voornemen: „Ik zal je vinden. Lisaweta!" viel' weldra In duigen. Robert keerde tot de werkeiykheid terug. Daar was het gezicht van de portier, daar waren honderd andere onverschillige gezichten, waarvan hij er geen enkel kende. Hoe zou hy onder de tienduizenden en hon derdduizenden in deze metropool, in de ge hele wereld het enige gezicht, waarnaar zyn verlangen uitging, kunnen vinden? Hij moest zich beheersen. Men eiste van hem, dat hy met een ondoorgrondeiyke ge lijkmoedigheid de nuchterste dingen afdeed, zijn rekening betaalde, plaatskaarten bestel de ja. waar wilde hy eigeniyk heen? Het was plotseling alles zo onwezenlyk gewor den. Dat daar in Weenen millioenen zaken op hem wachtten, disposities moesten worden getroffen, wat ging hem dat alles aan? Van nu af zou hy daar nog alleen maar uiteriyk bij zijn. Zijn werkelijke ik echter zocht nog slechts het meisje Lisaweta in alle euwig- heid. Hy liet zich met de lift naar boven bren gen, begaf zich naar zyn kamer en wierp al les. wat hy gisteren met zoveel plezier voor zichzelf had gekocht in een koffer. Hy belde „Myn bagage voor de trein naar Harwich!" „Meneer heeft nog bUna drie uur tyd de trein naar Harwich gaat pas om half twee". „Dat kan me niet schelen; zorg. dat myn koffers er komen!" De kellner keek de vreemde gast lichtelijk vérwytend aan. Een gentleman, die zich om niets dusdanig opwond? „(Uitstekend, me neer". Nadrukkeiyk behoedzajam verliet hy het vertrek. Robert ergerde zich over zyn heftigheid. Hy was toch anders niet iemand, die zyn woede en ontstemming op anderen placht te koelen. Maar deze kamer hisr maakte hem krankzinnig. Zij herinnerde hjem al te zeer aan zyn droom van gisteren, 'zy herinnerde hem te veel aan Lisaweta. I Urenlang zat hy op het ongezellige Victo ria station. Haastige, onverschillige mensen gingen aan hem voorby af en tpe dacht hy op enige afstand in een of andere vrouw Lisaweta te herkennen maar steeds weer bleek deze bedriegelijke waarneming op een vergissing te berusten. raad- XI. •awjs. Door tkehde dag lande stand 7»m. Een milde lenteavond lag over Pa de laatste schemer van de verzirtké boorden reeds de flikkerende lichtguirlandea der straatlantaarns. Juist boven een tgxlsta plaats verspreidde 'een grete booglajnp/zyn melkachtig lieht. Een jonge vrouw met een klein reiskoffer- tje in de hand kwam besluiteloos naderby. Zy keek naar de straatnaambordjes, ging een paar stappen achteruit en zocht weer verder Tenslotte wendde zy zich tot een jonge chauf feur. die met een sigaret in zyn mond, in het avondblad verdiept, achter het stuur van zyn wagen zat. „Kunt u my misschien zeggen, waar de Rue St. Honoré is! Is het nog ver? Kan ik er heen lopen?" De chauffeur bracht de hand saluerend naar zyn pet. „Stapt u maar in", antwobrdde hy in het Russisch. „Ik zal er u met genoe gen heen brengen voor een landgenote doe ik het gratis". De jonge vrouw staarde hem stoml ver baasd aan. „Hoe weet u, dat ik Russische ben?" De chauffeur lachte over zyn gehele brui ne gezicht. „Dat hoor ik aan uw accent. Zo'q R spreken toch alleen maar wy. Russen! Heb ik geiyk?" Hy oekeek het meisje nu wat nauwkeuri ger en het was. alsof hy zyn geheugen i pleegde. „Neemt u my niet kwaiyk, maar ben mischien nog geparenteerd aan de Bai ki. die in de omgeving yan Dorpat gezeten?" „Een zuster van mijn moeder was getrouwd met een overste von Barkowski". Het kostte de vreemdelinge steeds mee* moeite haar verbazing te verbergen. „Dacht ik het niet! U gelykt als twee drup pels water op uw tante. Maar mag ik mij even voorstellen? Fedor Stolyn vtoeger luitenant in het 2e Petersburger Garderegi ment, nu chauffeur". „Stolyn. myn hemel", stamelde de j jonge vrouw. bUna fluisterend. De Stolyns] ken de zy nog van boren zeggen; zy behofordeo vroeger tot de rykste Russische familie» Hun naam was geslachten lang verbonden geweest aan de hoogste rangen in het leger. Rn nu vond zy een Stolyn zo (Wordt vervolfd.) Dqni u Barkows- t hèbbe*

Schoonhovensche Courant | 1948 | | pagina 2