O b@D^" U PLAATSELIJK NIEUWS l/ecfcoUtft Beutd&t DE NIEUWE BONNEN. "De Prins op een boerenbruiloft. PLAATSELIJK NIEUWS. SCHOONHOVEN. BURGERLIJKE STAND. Uit de Radio-programma's. LAATSTE BERICHTEN s Klank en Weerklank H, LANDBOUW EN VEETEELT. - MARKTBERICHTEN. De komende gouden eeuw ft m er FEUILLETON. I MIIHIfilAO TOOK ZIJTO-WflGLLAND EN UTRECHT ScftoonhBvensene WA* MOT DE BILT? Weinig verandering. Droog weer behoudens enkel# verpsrei- de onweersbuien In het Zuiden van het land Enige overdrijvende wolkenban ken Mee6t matige wind hoofdzakelijk tus sen Noord en Oost. Weinig verandering van temperatuur Op- ea Ondergang der Zon. 11 Juni: Op 4.20 onder 20.59. 12 Juni: Op 4.20. onder 21. 13 Juni: Op 4.20. onder 21.—. 14 Juni: Op 4.19. onder 21.01. MAANSTAND. Waaiende Maaa. 11 Juni: Op 8 16 onder 0.40. A 12 Juni: Op 9 47. onder 0.46. w 13 Juni: Op 11.15. onder 1 05. 14 Juni: Op 12.40. onder 1.20. Hoog water te Sfhoonhoven: 11 Juni 8.56 uur; 12 Juni 9 50 uur 13 Juni 10.49 uur; 14 Juni Keulen. 11 Juni. stand 1.63 >1 9.50 uur i 11.49 uur. 13. val 0.07. j In hst tijdvak van 13 t.m. 28 Juni gsett elk der volgende bonnen recht op het kopen van de daarachter vermelde artikelen: 445 Algemeen 1600 gram brood (geldig tm. 19 Juni).. 433 Reserve 1200 gram brood (geldig tot en met 19 Juni). 933 Reserve 800 gram brood (geldig tot en met 1 9Juni). u 442 en #42 Algemeen 400 gram brood of 1 rantsoen gebak. 444 en 944 Algemeen. 436 Reserve 400 gram brood (geldig t.m. 19 Juni). 143 ea 943 Algemeen 100 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel. #36 Reserve 500 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel of kinder bis cuits. 440 en 940 Algemeen 500 gram suiker, bo terhamstrooisel enz., of 1000 gr. jam. stroop enz..'of 500 gram versnaperin gen. 447 en 947 Algeifaeen 2 eieren. 441 Algemeen ca. 225 gram huishoudzeep of 180 gram toiletzeep. J41 Algemeen ca, 450 gram hui5h»udaeap ot 360 gram toiletzeep. ïl.b'62* enD65V Tabak" 2'rantsoenen sigaretten of kerftabak. 43 Versnaperingen 200 gram versnaperingen of 200 gram suiker, boterhamstrooi sel enz. of 400 gram jam. stroop enz. 36 Versnaperingen 100 gram versnaperingen of 100 gram' suiker, boterhamstrooi- sel enz. of 200 gram jam. stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen r^eds van daag worden gebruikt. Op bon 943 Algemeen mag ook 100 gram kinderbiscuits besrokken worden. Niet-aangewezen zijn en vernietigd-kun:nen worden de bonnen 392. 394. 395. 894. 895 Melk. 400. 401. 402. 407. 904. 906. 907 Reserve. 917, 919 Algemeen. De volgende reeds eerder aangewezen bon nen zijn nog geldig tot 19 Juni: *48 Algemeen 1600 gram broo- en met 12 Juni). 135 Reserve 1200 gram brood - mét 12 Juni). 438 en 935 Reserve en 948 Algemeen 400 gr. brood (geldig t.m. 12 Juni). 44# en 949 Algemeen 400 gram bfood of 1 rantsoen verm, e d. inlees 1Ö0 gr enthousiasme van de Lochemera. Het „Leve de Prins is niet van de lucht. Het volgend ogenblik zwiert Prins Bern- hard over -de ruwe vloer van de deel te mid den van de Lochemer boeren met een stra* lende Jantje Exel ..Alsof ie een lid van de familie was" zegt een der Veltkampg. ..Ik vond het heerlijk bij jullie te mogen zijn" zegt Prins Bernhard, als hij ora tien uur de boerderij verlaat. STAKING GEËINDIGD. Zoals bekend, zijn ruim honderd Belgische arbeidsters, werkzaam in het confectiebedrijf der Puyenbroek te Goirle. in staking gegaan. Gisteren leidden onderhandelingen tot her vatting van het werk op de oude voorwaar den De Belgische onrustzaaiende arbeidster blijft ontslagen. KLEINE HARlNGAANVOER. De aanvoer van nieuwe maatjesharing Is dit jaar zeer aanzienlijk beneden de ver wachting gebleven. Hoewel thans vrijwel ie gehele vloot in zee is en de reders het aan tal netten per schip hebben opgevoerd, is de vangst tot nog toe 30 000 kantjes minder dan verleden jaar in dezelfde periode. SYNODE HERDENKT VREDE VAN MUNSTER. Met een plechtige herdenkingsdienst in de Nieuwe Kerk te Amsterdam heeft gister avond de generale synode der Hervormde Kerk de 330ste jaardag-van de afkondiging van de vrede van Munster herdacht. Het prachtige oude orgel werd bespeeld door Henk Loohuys. het Hervormd kerkor- kest en het koor ..J. S Bach", beide ofrder leiding van Simon C. Jansen, verzorgden het muzikale deel van de herdenkingsplechtig heid. Ds. H. J .F. Wesseldijk leidde de dienst en sprak een openingswoord. ..Wat Munster te gedenken geeft was het onderwerp van de herdenkingsrede, welke gehouden werd door prof. dr. J. Lindeboom. ..De naam eeuwige vrede, waaronder de vre de van Munster in de officiële stukken voor komt. is niet zo verwonderlijk als wel lijkt" aldus prof. Lindeboom ..wanneer men bedenkt, hoelang men er over gedaan heeft deze vrede, die ons land de onafhankelyk- leid en zelfstandigheid schonk, te bereiken. Die vrede vormde de bekroning van een lan ge en zware strijd, en bracht tevens de be vestiging van het ontstaan der Nederlands Hervormde Kerk" De plechtigheid eindigde met een predi king door dr. K. H. E Gravemeyer. Onder de aanwezigen bevonden zich mr. J. H. van Maarsseveen. minister van Justitie, mr J. R. H. van Schaick. voorzitter van de Tweede Kamer en mr. J. Donner. voorzitter van de Hoge Raad. HOUTEN SCHOLEN IN DEN HAAG De gemeente 's-Gravenhage heeft opdracht gegeven tot het plaatsen van tien houten, zes- Jrlassjge schoolgebouwen. Hoewel de gemeente in het algemeen niet gesteld is op houtbouw, ook al vanwege de grote onderhoudskosten, is men tot deze maatregel overgegaan omdat in verband met materiaalgebrek nog niet tot de bouw van sfen «schoolgebouwen kan worden over ge- tot «aan. en DE BELANGENSTRIJD RONDOM ISRAEL. Zoals vrijwel elke internationale kwestie heeft ook het Palestijnse vraagstuk een eco nomische achtergrond. De hierbij geplaatste nationale oor- 200 gram kaas' of 250 gram i gram kaas of 125 gram 428. 926 en 927 Vit 427 Vlees 300 gram vlees. 434 en 437 Reserve 500 gram boter of mar- i garine of 400 gram vet. 428, 42#eén 928 Boter 250 gram boter of mar- garine of 200 gram vet. #29 Boter 125 gram boter of 100 gram vet. 446 Algemeen. 200 korstl. kaas 946 Algemeen korstl. Kaas. 421 Melk 6 liter melk. 423 Melk 7 liter melk. 923 Melk 12 liter melk. Bonkaarten bU*. arbeid, a s. moeders en sicken Geldig zijn de bonnen yan de strook G. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. MODERNE BESTRIJDING SCHADELIJK GEDIERTE. In de Haarlemmerraeerpolder is gistermor gen een proefneming gedaan met het bestrij den van schadelijk gedierte met behulp van helicoptère. De sproeier die onder aan de helicoptère im gemonteerd ia in samenwerking met het mi nisterie van landbouw door de B.P.M. ge construeerd. De erwten worden besproeid met D.D.T. Deze besproeiing heeft bovendien een nuttig effect op de wormstekigheid. In zes uur tijd werden 110 H.A.. verspreid liggende over 27 bedrijven, besproeid. De he licoptère vloog met «en snelheid van 45 K M. per uur 1 a 2 meter boven dé grond. Als de schadelijke tijd van tanken en heen en terug vliegen niet wordt meegerekend, kan in 40 séconden één H.A worden besproeid. Ook de onderkant der bladen komt met het verdelgingsmiddel in aanraking. Men was te vreden over de resultaten. De proefnemingen ^verkeren niettemin nog in een beginstadium. HITTEGOLF IN RUSLAND. Te Moskou is Woensdag een temperatuur van 33 graden Celsius in de schaduw gere- g istreerd. Dit is ruim 91 graden Fshrenheit. Dit ia sinds zeventig jaar de hoogste tempe ratuur in begin Juni. „Een wals voor de bruidegom en een voor de Prins Deze uitroep weerklonk gister avond op de grote deel van de boerderij "van boer Veltkamp bh Lochem. wiens zoon Hen drik Jan in de écht werd verbonden met Jantje Exel. Het doel van Prins Bernhard's drie-daags bezoek aan de AchterhoeK en de Lijmers was een beter inzicht te kragen in de daar heersende verhoudingen en een inni ger contact op te nemen met de bevolking. En kon er voor dit laatste een betere gele genheid bestaan dan een echte Achterhoek- se bruiloft, zoals die bij boer Veltkamp v/erd gevierd? Veertien degen ls het huwelijk uitgesneld om de Prins van dit giote feest getuite te doen zijn. De Prins kwam. omstuwd 'door honderden boeren en boerinnen naar detees- telijk versierde deel. Natuurlijk volgde een kijkje in de „broedskamer" en naar de vele geschenken, die het jonge boerenpaar ten deel zijn gevallen. Vervolgens moet het jonge paar op stoelen plaats nemen en te midden van de massa worden zij rondgedragen En dan plotseling ziet ?nen de Prins eveneens op een stoei ge zeten boven de menigte zweven. Minuten leng. gedragen door tientallen armen, balan- eeert hij, de sigaar in de mond. boven de boeren gn onder- het dak van de deel Steeds sneller gaat het in de rondte, steeds luiaer gpSgJt de muziek, steeds grofër wordt het grafiek geeft de voornaamste zaken aan. die tot de huidige strijd in Pales- tina geleid hebben. nr koniWhi M STAANS*(CH* VAN 04 1 HAAI iMUêi W»Ai« C.C.D. VANGT ZWARTE KAAS. Ambtenaren van de C.C.D. hebben onlangs by de controle op het clandestien afleveren van kaas een goede vangst gedaan. Twaalf grote, ongemerkte kazen en een schouderham werden aangetroffen in een be stelauto. waarvan de chauffeur had gewei gerd te stoppen, toen hij bij zijn vertrek van het erf van een boerderij nabij Haastrecht werd aangehouden De Auto werd ten slotte na een snelle achtervolgingsrit nabij Krim pen a d. IJssel tot staan gebracht. Nader on derzoek op de boerderij leverde nog 5 kazen op. waar het totale gewicht der in beslagge nomen kaas steeg tot 60 k g. Ammerstol. Voor de reis der ouden van dagen zijn 70 deelnemers ingeschreven. Ter bestrijding der kosten van deze reis. zullen Zondagavond de zangvereniging en de kin- derzangvereniging „Aurora" en de muziek vereniging en de kleine muziekvereniging ..Excelsior" eeh concert geven achter „Het Gebouw". Arkel. Voor de Stichting 1940—1045 werd hier f 150 ingezameld. Dinsdagavond sprak de heer H. v. Es, wethouder te Dordrecht, voor de afdeling Arkel van de Partij van de Arbeid een ver- kier .ngsrede uit. Hij gaf een beeld van wat door de huidige regering in de jaren na de capitulatie van Duitsland gedaan is. De ver kiezingen zullen uit moeten maken of deze ontwikkeling uitgebreid en voortgezet zal kunnen worden of niet. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door enkelen gebruik gemaakt. L.B. Bergambacht Mei. A. de Kovel slaagde te Gouda voor het diplom» wijkverpleegster van het Witte Kruis. Gouda. Mej. J. M. Slinger en de heer G. de Waal slaagden voor het einddiploma aan de Rijkskweekschool te Schoonhoven. Groot-Ammers. Mej. A. Zomerdijk slaagde voor het eind-examen aan de Rijkskweek school te Schoonhoven. Haastrecht. Voetbal. Zondagmiddag speelt Haastrecht 1 tegen Oudewater een vriendschappelijke wedstrijd, waarvan de ba ten ten goede komen aan de NIWIN Met ingang van 26 Juni is benoemd tot besteller ln vaste dienst de heer J. H. Steen bergen. Voordien hulpbssteller bij de P.T.T.- dienst alhier. Haastrecht. Vlist en Steln. De collecte voor de Stichting 1946-1945 heeft f 443.55 opge bracht. Hardinxveld. De heer Looy te Maastricht is met ingang van 15 Juli benoemd to{ tijdelijk opzichter-tekenaar bij gemeentewerken al hier. U n a c. Onder leiding van burgemees ter K. de Boer is ook hie*- een comité ge vormd dat gelden in zal zamelen ten be hoeve van de twintig millioen kinderen, die dreigen ten onder te gaan. Leden van dit co mité zijn de heren T. C. d% Jong D. Nieu- wenhuU F C. J. H. Köhler. J. A. Steynia. C. Blokland en G Tukker allen hóófden van scholen alhier Secretaris-penningnyester ia de heet P. J. Kwak. commies ter secretarie. Lekkerkerk. De heer J. A. Kleijburg slaag de voor het eind-examen aan de Rijkskweek school te Schoonhoven. Oudewater. Voetbal. Zaterdag komt slechts één junioren-elftal in het veld. Unio b speelt om 4 uur in Oudewr^r op eigen ter rein tegen Ammerstol b Unio 1 speelt Zondag op eigen terrein haar laatste bekerwedstrijd tegen O VS 2. Unio 2, Unio 3 en Unio 4 komen niet in het veld. Unio 5 speelt om 12 uur op eigen terrein een competitie-wedstrijd tegen R.V.C. 4. Hier ligt een kleine Umo-zege voor de hand. O.V.S. 1 speelt om half drie haar traditio nele ..kermiswedstrijd" tegen Haastrecht 1. in Haastrecht .Wij geloven niet. dat O.V.S. het tegen de vierde klasse kampioenen zal kunnen bolwerken. O.V.S. 3 speelt om 1130 uur in Gouda een bekerwedstrijd tegen O.N.A. 5. De tegenstellingen in Palestina tussen de Joodse en Arabische bevolking zijn van zo danige omvang dat zij voor beide partijen onoverkomenlijk schijnen te zijn. Terwijl de Joodse bevolking enige tientallen jaren gele den nog verre in aantal de mindere was van de Arabische is de 'situatie sedértdien gron dig aan het veranderen. Bovendien zal vol gens officiële recente schattingen in 1955 het aantal Joden groter zijn dan het aantal Ara bieren! A Een andere tegëïfttellmg is het feit, dat de Joden vrijwel de gehele handel in Palestina beheersen, terwijl de Arabieren zich op de landbouw hebben geconcentreerd. Een der gelijke verhouding kan alleen dén goede vruchten afwerpen wanneer er tussen beide groepen een belangengemeenschap gevoeld wordt. De derde factor van betekenis is dat de Jo den de gehele industrie beheersen. Enerzyds doordat het merendeel der daarin werkzarr.eil uit Joden bestaat en anderzijds doordat de Joden vrywel het gehele geïnvesteerde kspi- taal bezitten. Dat het niet alleen de zuivere interne pro blemen zijn die de kwestie ..Staat Israël" ac tueel hebben gemaakt, behoeft met nader te worden uiteengezet Alleen reeds het fe.t dat Palestina geografisch gezien, in het Midden Oosten centraal is gelagen, beïnvloedt de hou ding van de grote mogendheden in 't vraag stuk. Tijdens de oorlog kwam dit b v. tot uiting doordat er 1800 nieuwe fabrieken wer den gevestigd, hetgeen een toeneming is van 100 pCt. Oo< mede door dit feit schat men dat Palestina in de komende 10 jaren 600 000 tot 1 100.000 Joodse immigranten economisch veran.woord kan opnemen. Wil men trachten om in deze tijd van ver warring zich een beeld van de situatie in Pa lestina te vormen, dan doet men goed ook, van de econom.sche aspecten, zoals deze in het laatste tiental jaren naar voren is geko men kennis te nemen. Daarom is een bestu dering van de hierb.j geplaatste grafiek ze ker de moeite waard. Lopik. Dinsdagmiddag zal de gemeenteraad in vergadering bijeenkomen. De agenda ver meldt o.a.: Voorstel van B. en W. tot toeken ning van een subsidie aan het kleuteronder wijs. Voorstel van B. en W. betreffende toe passelijke verklaring van het verplaatsings- kostenbesluit 1946. Wijziging begroting 1947. Oude water. De riraatoollecte ten bate, van de reclassering heeft f 80 opgebracht. Schaken. Maandagavond speelde het eerste tiental van „Kijk Uit" tegeft een tiental van de schaakclub „De Dom" uit Utrecht een promotiewedstrijd. Deze wed strijd werd door „Kijk Uit" met 71 2 l4 ge wonnen. Door deze auccesvolle overwinning is de kans van .Kijk Uit" om over te gaan tot de derde klaase. aanmerkelijk gestegen. „Kijk Uit" moet nog één partij winnen om definitief als derde klasser aangemerkt te worden BtolwUk. De heer A. C. de Graaf slaagde aan de Rijkskweekschool te Schoonhoven voor het eind-diploma. Johan t. van Evert Oosterwijk en Oudshoorn. Ondertrouwd: Cornells G Ver meulen 27 j. en Engelbartha J- M. de Jong 23 jAntoon Boom 26 j. te Gouda en Johan na E. Bunnik^20 j. ZEVENHUIZEN. Geboren: Abram Dirk. z. van J- F. van den Dooi en N. de Ruiter Ondertrouwd J. Verweij. 31 j. en J. Prijusers. 28 j. ZEVENHUIZEN. Vertrokken: A. J. Groe nendijk naar Reeuwijk. RaadhuLsweg E 116; M. va nden Begg naar Zoetermeer. Zegwaart- seweg 170; J. Molenaar en echtgenote naar Waddinxveen Brugweg 83; J. van Geel naar Rotterdam. Straatweg 231: P. Dullaard naar Rotterdam. Arkelshof 7; B. van Gangelen en echtgenote naar Gouda. Gouwe 136; J. M. Koole naar Hazerswoude. Schoolstraat 24: L. H. Burghoorn en gezin naar Waddinxveen. Kerkweg 35; A G van Zunderd naar Rotter dam Arreleestraat 13: P. Klapwijk naar Moei- eapelle, Raadhuisstraat 245: A. de Knegt naar Doetinchem Acacialaan 10. Ingekomen: C. Houweling van Rotterdam naar Dorps etraat lb: P Post. van Capelle aan de IJssel naar Lange Zijde 13: K. M. Mannesse, van Rotterdam naar Rottekade 28. A. Hofman, van Bergschenhoek naar Noordeinde 29. DE VRIJHEIDS WEEK. Het Werkcomité voor de nationale herden kingsdagen zal morgenmiddag bij wijze van tractatie de kinderen van drie tot veertien jaar in de gelegenheid stellen een kaartje af te halen voor een gratis pit in één van de vermakelijkheden, die volgende week op het Doelenplein zullen verrijzen. In verband daarmede Wordt morgenmiddag op de Stee- nentrug een grote drukte van jeugdige Schoonhovenaartjes verwacht. Ook op ander gebied werpen de komende gebeurtenissen hun schaduwen vooruit. Re gelmatig ziet men in de stad groepjes aihletiek enthousiasten en amateurs een oefenrondje lo pen voor de wedstrijden en estafettelopen, die in het begin vai) de vrijheidsweek gehou den worden. De deelneming hiervoor is bui ten verwachting hoog zodat een waar volks feest te wachten eteat. Voor de plechtige herdenking van onze vrij- heidsverwerving 300 japr geleden, die heden avond plaats vindt, wordt verzocht de vlag gen uit te steken, PARADE. Zoals wij reeds melden zou de eavalerie- muziek naar hier komen om Dinsdag muzi- kele achtergrond te geven aan enige militai re plechtigheden. Het betreft hier de beëdi ging van drie jonge luitenants, doch daar naast zal de zilveren medaille met de zwaar den .verbonden aan de Orde van Oranje Nas sau uitgereikt worden aan de opperwacht meester J Sturm, die op het ogenblik hier in het depót vertoeft, in afwachting van zijn uitzending naar Indonesië. Deze orde wordt hem verleend voor bijzondere dienstverrich tingen in de afgelopen jaren. De plechtigheden zelf vinden plaats voor het front van de troepen op het Sportterrein aan de Nieuwe Singel, te kwart voor zeven. Eeft uur later begint een militaire marsch met! muziek door de straten van Schoonho ven. waarbij de autoriteiten op het bordes van het stadhuis een défilé zullen afnemen. MILITAIRE TUIN. De officiële opening van de militafre tuin moest Woensdagavond lijden onder een ge brek aan belangstelling tengevolge van de radio-reportage, die werd uitgezonden Van de voetbalwedstrijd NederlandZweden. Boven dien waren de depot-commandant en de bur gemeester het grootste deel van de aVond verhinderd door ambtsbezigheden, zodat de ingebruikneming voor dit seizoen meer het karakter kreeg van een gezellig onderonsje, waaraan T O A G E N.O. luister bijzette door haar muziek. Deze kalme opening zal blijken in geen verhouding te staan tot het drukke gebruik dat op de komende zomeravond van de tuin gemaakt wordt. GESLAAGD. Mej. A. Quak slaagde dezer dagen voor het gind-examen aan de Rijkskweekschool. NUTSBIOSCOOP. De Oosterse verhalen, bij voorbeeld die van de 1001 nacht, hebben steeds veel ingang ge vonden bij de Westerlingen. Dit komt hoofd zakelijk. doordat zij sprookjesachtig zijn en zich ook in een sprookjesachtige omgeving afspelen. De kleuters genieten reeds van de prenten, waarop een kalief en zijn gevolg af gebeeld staan, gekleed in hel gekleurde 'BLESKENSGRAAF. Getrouwd: J. van der Bee 26 j„ en C. van Rees. 28 j. HEI- EN BOF.ICOP. Geboren: Willem z. v. C. Speijer en P. E Colverdingen: Pieternella d. van B. Meijdam en S.H.C. Zijderveld: Aart je Cornelia d. van Th M Verkerk en H. K. de Leeuw: Aartje d. van D. de Jone en A. A. de Heer. Qvarleden- Anna Chatarina van Bruchem oud 65 jaar echlgen. van M. van Beek: Nicolaas Spronk oud 86 jaar echtgen. van Sijgje de Jong. HOOG-BLOKLAND. Overleden: L. Wal- laard, 71 j. KRIMPEN AAN DE LEK. Geboren: Janny, d van J. de Lange en M. Veldhuizen. Cor nelia. d. van A Ouweneel en G. van der Hoe ven. Franciscus Cornelia, z. van M. de Ko gel en M de Bode. KRIMPEN AAN DE IJSSEL. Geboren: Jan Gerrit Hendrik, z. van D. Boers en J. van Dam. Catharina Pieternella d. van D. Rits- kes en C. P Scholten Elsje Maria. d. van A. Bakker en M. Goudswaard. Johannes, z. van R van Duin en P. Twigt. Cornelia Margerietha d. van H van Xwigt en C Ver schoor Martinus. z. van M. van der Blom en I. M Groenendijk. Cornells Willem z. van M. J. Paulus en G Westbroek. Hen drik. z. van M Littel en M. Nobe.l Johan nes z. van L v#h Duijvendwijk en H. de Vis ser. Adrlaan Arie z. van C. W. Geleedts en H. S. Steenheven. OUDERKERK AAN Qj£ IJSSEL. Geboren Cornelia Johanna, d. van M. C. de Ridder en A. Burger. RIEUWIJK Geboren: Maria d van Pieter de Vos en Tacoba van Es; Dirk z. van Cor nell! L. van der Laan en Johanna M. G. G. F v in Roon; Alida Anna Mar.a d. van Jan Slappendel en Johanna M. de Roo.j; Polinka d. van Kors Verwey en Leentje Schouten Indien het inderdaad juridisch onmogelijk mocht zijn om de vrijgelaten „kriminal di. rektor" op grond van oorlogsmisdrijven te vervolgen, achten de ministers het dan wel. voegelijk. dat Schreieders invrijheidstelling gepaard gaat met een toelichting van de zij de der justitie, waarin deze Duitser, die zo nauw betrokken is geweest bij een onafzien bare reeks van tragedies, die de vijand inde oorlogsjaren over de beste zonen van ons volk heeft gebracht, een „zeer knap en cor. reet politie-ambtenaar" wordt genoemd' Kunnen de ministers mededelen. *.\at ge. daan wordt of reeds gedaan is om de achter- gronden van het Englandspiel bloot te leg. gen? rust in Palestina. De eerste berichten o"er het staken van het •vuren in Palestina ontvangen od het hoofd kwartier van het Arabische legioen, melden, dat all®* rustig is aan de Palestijnse fron ten. volgens een telefonische mededeling ilil Oud-Jeruzalem werden in de nacht van Don derdag og Vrijdag enige schoten met moq* tieren gewisseld, doch in de ochtend was al. les rustig. In de nacht had een van de zwaarste Jood. se aanvallen in de sector van het zwaar omstreden Latroen plaats. Volgens Arabische berichten verloren de Joden honderd man eo werd slechts een man van het Arabische Le gioen gedood. Onder de Joodse gevangene» bevonden zich twaalf vrouwen. Rooijen J. Zij gewaden. Ook vele groteren lezen met ge noegen een boek, dat zich afspeelt in de Oos terse landen. De film „Ali Baba en de 40 rovers" is ge maakt in die romantieke omgeving. Natuur lijk komt er een beeldschoon meisje in voor. dat na veel wederwaardigheden haar minnaar in de armen zijgt. De film is uitgevoerd in technicolor en de fantastische kleurschake ringen zullen wel in de smaak vallen van het publiek. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Pieter, z. van G. J- vi en A den Boer: Magda. d. van T J. Zij derlaan en H A. Oosterling. - Overleden: T. Bruines. 66 j„ echtgenote van H. de Lange A. Hoogendoorn, 77 j., weduwnaar vanG. J. Wiersma. SCHEEPSRAMP BIJ JUTLAND. Het 1.668 ton metende Deense passagiers schip „Kobenhavn" is voor de Oostkust van Jutland vanochtend op een mijn gelopen en gezonken. Vijftig ziekenauto's met dokters en verpleegsters zijn naar de kust gedirigeerd om de slachtoffers op te némen. Het schip zonk 24 km. uit de kist. De reders hebben meegedeeld, dat de ..Kobenhavn" binnen tien minuten zonk. Ondanks de beperkte tijd was het mogelijk twee boten uit te zetten. Er wa ren 400 passagiers aan boord en gevreesd wordt, dat verscheidene hunner om het le ven zijn gekomen. Tientallen vaartuigen hebben zich naar de plaats van het ongeluk begeven. Ook vlieg tuigen nemen deel aan de reddingspogingen. A.F.P. meldt, dat 100 passagiers reeds zijn gered. VRAGEN OVER SCHREIEDER. Het Tweede Kamerlid de heer Goedhart, zou vanmiddag in de vergadering der Twee de Kamer vragen stellen aan de minister president en de minister van Justitie, over de vrijlating van de „Kriminaldirektor der Sicherheitspolizei" Schreieder. De vragen luiden: Moet aangenomen worden, dat Schreieder op geen enkele wyze betrokken is geweest bij de dood van enige uit Engeland hier ge komen agenten die na hun ontsnapping in hun cel vermoord werden? en dat Schreieder niet mede-verantwoordelijk gesteld wordt voor de als ..wapen-droppmg" te Helvoirt op gezette hinderlaag, ten gevolge van welke, provocatie verscheidene Nederlandse jonge mannen de dood ingejaagd zijn? k*t;' 22.41 Concertgejf Zat«rd&« 12 Juni. HILVERSUM I 7.00 Nieuws: 7.15 Gynw rgstiek; 7.30 Gramofoon 8.00 Nieuws, 8 1$ Soc Strijdlied; 8 18 Lichte Morgenklanken; 9.15 Gramofoon: 10.00 Morgenwijding. 10.26 Radio feuilleton; 10.35 Viool en Piano. 10.55 Zang; 11.00 En nu Oké; 12.00 Salonorkest; 12.30 Weerpraatje; 12 33 Gramofoon: 13.0$ Strijdkracthen13.30 Orgel; 14.00 Nederlands* lied: 14.15 Vaudeville Orkest; 15 00 Het N.V.V.; 15.15 Gramofoon; 15.45 The Honolulu Birds; 16 00 Lezing. 16.15 Amateifrs; 16.45 Om en nabij de twintig; 17.15 Volksconecrt: 18 00 Nieuws# 18.15 Sport; 18.30 Strijdkrachten; 19.00 Art.s- tieke staalkaart. 19.30 Vragen en wensen: 19 45 Regeringsuitzending: 20.00 Nieuws; 20.05 Va* cantiekamp. 20 12 VARA Varia; 20.15 Circu* der mensen; 21.15 Socialistisch commentaar; 2130 Vindobona Schramml n; 22 00 Hoorspel; 22.30 The Ramblers; 23.00 Nieuws; 23.15 Qr4 gel; 23.35 Gramofoon. HILVERSUM II. 7.00 Nieuws; 7.15 PhllTi Orkest: 7 36 Gramofoon; 7.45 Morgengebed; 8 0o Nieuws: 8.15 Pluk de dag. 9.00 Voor de vrouw 9 05 Promenade Concert; 9.30 Water standen. 9 35 Oramotoon; 10 00 Klein kleuter tje; 10.15 Gramofoon: 11.00 Zonnebloem; 11.43 Schoolradio; 12.15 Gramofoon. lï.30 Weer- overzicht; 12 33 Klaas van Beeck; 12.55 Zona newijzer; 13.00 Nieuws; 13.20 Klaas van Beeck; 13.50 Film en Toneel: 14 10 Gramofoon, 15.15 Piano; 15.45 KRO Kiosk: 16.00 Engelse liede ren; 16 20 De Vliegende Hollander; 183.0 Gre« goriaans, 17.00 De Wigwam: 18.00 VolkslteJ deren; 1815 Journalistiek weekoverzicht; 18.30 Tennis; 18.4 Spineuza; 19 00 Nieuws: 19 15 Pia no. 19.45 Reportage 20.00 Nieuws: 20.05 Gewon ne man: 20.12 Pops Orkest: 20.20 Lichtbaken; 20 50 Kleip Orkest. 21.20 K V.P. nieuws; 2125 Radio feuilleton22JZ) Omroeporkest Avondgebed: 23.00 Nieuws, 23.15 Coi bouw Orkest. Zondag 13 Juni. HILVERSUM I.' 8.00 Nieuws: 8.15 Soc. Strijdlied; 8 18 Gramofoon: 8.30 Vacantieland; 8.40 Intermezzo; 9 07 Postduiven; 9.15 Men vraagt' 9.45 Geestelijk leven; 10.00 7.ang. 10.10 ClavecJmbel; 10.40 Voordracht: 11% Omroep Orkest; 12.00 Lunchpakket: 12.30 ZondagdubS 12.40 Mannenkoor; 13.00 Nieuws; 13.15 Bandï Balogh: 13.50 Spoorwegen. 14.00 Piano; 14 05 Boekenhalfuur; 14.30 Svnjph Orkest. 15.45 Film; 16.00 The Skymasters. 16.30 Reportage- dienst: 17.00 Meisjeskoor; i7.2o Gramofoon# 17.30 Ome Keesje. 17 50 Sport; 13.00 Nieuws} 1315 Boekbespreking: 18.3* Strijdkrachten}1 liJOG Studiodienst. 20.00 Nieuws: itO.05 Actuali teiten; 20 15 Waltztime- 21.45 Hoorspel; 2120 De Speeldoos; 2145 Hersengymnastiek: 22 IS Kamerorkest; 23.00 Nieuws. 23.15 GrairiofooiV 23.50 Piano. HILVERSUM II. 8.00 Nieuws; 815 Gra mofoon; 8.25 Hoogmis. 9.30 Nieuws: 9.45 Strijk orkest: 10.00 Jongerendienst. 10.30 Kerkdienst; 12.00 Na de Kerkdienst; 12 15 Apologie; 12 33 Orkest zonder Naam; 12.55 Zonnewijzer: 13 00 Nieuw»; 13.20 Orkest zonder Naam: 13.40 Zang 14.00 Gooise Kring; 15.50 Tombola; 16 10 Re portage- 16 25 Vespers; 17.00 Kerkdienst: 18 30 Cantates. 18.55 Zang en Orgel: 19.15 Kent gil uw Bijbel; 19.30 Nieuws; 19.45 Piano: 19 50 Boekenhalfuur: 20.05 Gewone man: 20.12 Re sidentie Orkest: 21.25 Hoorspel; 2210 Kletp Orkest: 22.37 Actualiteiten: 22.45 Avondgebed; 23.00 Nieuw;# 23 15 Dansmuziek. Maandag 14 JnnJ. HILVERSUM I. 7.00 Nieuws; 7.15 Gym nastiek: 7.30 Gramofoon; 8.00 Nieuws, 8.15 Soc. Strijdlied: 8.18 Morgenklanken: 9.15 Gra mofoon; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Zang en Orkest: 10.30 Voor de vrouw; 10.45 De Regen boog: 11 20 Zang en P.ano; 11.40 Verkoopkun- de 12.00 Gramofoon; 12.30 Weerpraatje. 12.33 Platteland 12.38 Honolulu Bircls; 13.00 Nieuw# 13.15 Kalender! 13.20 Miller Sextet; 13.50 Zang en Orkest; 14.00 Viool en Piano; 14.30 Lezing; 14.45 Gramofoon; 15 15 Hoorspel; 16.15 Opera; 17.00 De school is uit; 17.30 Piano. 17.45 Rege ringsuitzending; 18.00 Nieuws. 18.15 VARA- Varia; 18.20 Palladium Orkest; 18.30 Strijd krachten; 19.00 Viool en Orgel; 19.15 Twente; 19.45 Regeringsuitzending; 20.00 Nieuws: 20 05 Causerie: 20.15 Residentie Orkest en Piano; 20.55 Radio-debat- 21.15 Cabaret: 21.45 Lezing; 22 00 Meester Trio; 22.30'The Ramblers; 23.00 Nieuws; 23.15 Vaudeville Orkest; 23.50 Zang. HILVERSUM II. 7.00 Nieuws; 7.15 Reveil le; 7.45 Woord voor de dag: 8.00 Nieuws. 8.15 Gewijde muziek; 9.00 Pro Arte Kwartet; 9 li Ochtendbezoek; 9.30 Waterstanden 9.35 Frtsed monter; 10.15 Clavecimbel; 10.30 Morgen dienst; 11.00 Strijkkwartet met Harp. 11.» Oude en nieuwe schrijvers; 11.40 Piano; 12 02 Omroepkoor; 12.30 Weeroverzicht; 12.3» Oklahoma; 13.00 Nieuws. 13.15 Kon. Militair^ Kapel; 14.00 Schooluitzending: 14.35 Koor en Orkest; 16 00 Bijbellezing; 16.45 Staatskapel} 17.00 Kleuterklokie. 17.15 Viool en Altviool; 17.45 Orgel; 18.15 Sport; 18.30 Met band en plaat; 19.00 Nieuw». 19.15 Ler+amp: 19 30 Actueel Beluld; 19 45 Orgel: 20 00 Nieuws: 20.06 Proloog, 20.15 Kerkconcert; 20 45 Landbouw- vragen: 2108 Amati Trio; 2130 Klankbeeld; 4 21.50 Gramofoon. 22 00 Strijkorkest: 22 45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 Vrij e# Blij. 23.40 Sictaccoord. D Mfl U-B! \p VOOR ZUID-HQ1.IAND EN UTRECHT «"boonhovenscbe Courant VRIJDAG 11 JUNI 1948 Een beeld uit de beginperiode der luchtvaart. d->t op het vtl rtournooi op Soesterberg zal herleven de start van het toestel „de Brik" in 1911. Over het Beheersinstituut zijn nogal harde noten gekraakt en als er muor een klein deel waarheid is van het geen men hoort vertellen, dan oor deelt men het tijd om dit beheersinsti tuut onder beheer te stellen, omdat de beheerders zich niet kunnen beheer sen. Er zijn tienduizenden beheerders, bestuurders en bewindvoerders, die alle over grote en kleine, maar meest al grote bedrageji beschikken van mensen, die onder beheer zijn gesteld, zodat er voor bijna twee milliard gul den in administratie is. Er' is nu een jaarverslag verschenen van dat lichtzinnige institu rond, maar velen volkomen terecht, at wekt een bedenkelijke mentaliteit onder de bevolking, het begrip dat van hogerhand onrecht wordt gepleegd of toegelaten en in plaats van, zoals het jaarverslag doet, te streven naar vergoelijking' en verdediging van de fouten, zou een streng en krachtig op getreden moeten worden tegen de ach zovelen, die voort kunnen blijven gaan wantrouwen en verdenking te doen wassen tegen het gezag. MEER VOEDSEL VAN MINDER LAND. Een taak die volbracht ituut en daar in wordt toegegevafi: „Voorts bleek steeds duidelijker dat vele beheerders in min of meer ernstige mate tekort bleven schieten in het zelfs maar na leven van hun formele verplichtingen, dat het dientengevolge niet mogelijk was om hun beleid - aangenomen zelfs dat dit overigens volkomen in orde was - een effectieve controle uit te oefenen." Het is een echte mooie onduidelijke ambtenarenzin, waarin de eenvoudige lezer de bij- en tussen zinnen uiteen poogt te houden, maar de bedoeling is begrijpelijk, het jaarverslag geeft toe, dat er zoveel verduisterd en versmok- keld is dat men er niet goed meer uit wijs kan worden en dat er geen „ef fectieve controle" meer mogelijk is. Geen jaarverslag en geen groepering van cyfers zal de schuld kunnen weg- 'Svassen die op dat instituut drukt. Me nigeen mompelt bij die schuldigver klaring, dat het niet zo erg is, want dat het toch maar geld is van landver raders en Duitsers- en misschien heb ben de tienduizenden beheerders, die de millioenen van anderen manipule ren, ook die opvatting. Het is dan on getwijfeld een zeer voordelige opvat ting, maar even ongetwijfeld onjuist. Verbeurdverklaring van bezit kan door de rechter worden opgelegd als niet ver f kt delinquenten dragen, maar als zij dan Het is ongeveer anderhalve eeuw geleden, dat de Engelse econoom Malthus schreef.dat de bevolking sneller groeide dan de voedsel productie toenam. Dat was vóór de komst van de kunstmest en vóór de openlegging van nieuwe werelddelen, waardoor een stroom van levensmiddelen naar de dichtbevolkte Oude Wereld ontstond, die het gevaar van •or altijd scheen uit te ban- De hongersnood, die het gevolg toas van de laatste oorlog. nu ja. daarvan was de oor zaak duidelijk en mét het verdwijnen van die oorzaak verdwijnt vrij spoedig het ver schijnsel. En toch zijn er verscheidene des kundigen. die op het ogenblik waarschuwen voor een te groot vertrouwen op de toerei kendheid van de vruchtbaarheid der aarde. Zij wijzen op een aantal verschijnselen, die tezamen onze voedingsbasis smaller maken. Ten eerste is er de zeer snelle groei van de wereldbevolking. Deze snelle groei is eender mooiste vruchten van de Westerse bescha ving. Zij is mogelijk geworden door de ver betering van de hygiënische weten dan ook. dat de gemiddelde oogst over de gehele wereld nog zo ver opgevoerd kan worden, dat er van een blijvend tekort aan vóedsel geen sprake behoeft te zijn. En trou wens de ontwikkeling in Amerika bewijst dat. Want ook daar neemt de voortbrengings kracht van de aarde sinds een tiental jaren met sprongen toe. sinds men het gevaar van roof? uw is gaan onderkennen en op grote scharl met grondverbetering is begonnen. Terwijl vroeger de Noord-Amerikaanse oog sten van jaar tot jaar grote schommelingen vertoonden, had men het vorige jaar voor de vierde achtereenvolgende maal een oogst van meer dan een millioen bushel tarwe en de groo.te van de oogst neemt zelfs regelmatig toe. Wij maken ons dan ook geen zorg. Mil lioenen en millioenen vierkante kilometers land over de gehele aarde verspreid, leveren nog maar een deel van de oogst, die zij bij goede bemesting en bewerking kunnen voort- bren-rn. Bovendien zijn er nog enorme ge bied: n in Afrika, die ontgonnen kunnen wor den. Hongersnood behoeft er dus niet te zijn. Aües wat de mensheid daartegen heeft te stellen is: vrede en arbeid. Die twee factoren zijn de grondslag waarop wij ook thans wel vaart kunnen bouwen. De schepping is rijk genoeg; als de mens die rijkdom maar met w.i ïeid weet te beheren, zal het aan niets on. or eken. MTXERALEN ONMISBAAR OP WEILAND. Het is niet alleen in Nederland, dat men on-dekt hoe onmisbaar mineralen zijn om ge zond vee te houden. Zo heeft men op Nieuw- Zeeland. in de Verenigde Staten en in Ca nada ontdekt, dat een veel voorkomende schapenziekte terug te brengen was op een gebrek aan cobalt in de grond. Andere ver schijnselen treden weer op wanneer calcium, natrium, chloor, koper, magnesium, jodium en fosforzuur onvoldoende of in onjuiste ver houdingen voorkomen. Een overmaat van sommige stoffen, vooral van nitraten. kan eveneens een gevaar worden Overal waar het grasland intensief beweid wordt en de bemesting onvolledig is. treden vroeg of laat dergelijke verkeerde toestanden op. die niet nalaten een slechte invloed uit te oefenen op de gezondheidstoestand van het vee. Men be gint thans vooraj in de Engels-spre'iende Jan den deze vraagstukken grondiger te onder zoeken Nogmaals zij vermeld, dat bemesting met stadscompost een grote verrijking van de bodem aan de meest gewenste mineralen geeft. EEN „OPVOUWBARE" GRASDROGER. De grote moeilijkheid bij het drogen van gras is. dat het transport van het verse en dus zware gras van het land naar de drogerij zeer kostbaar is. Daardoor ook wordt het nuttig effect van de installatie beperkt tot een tamelijk klein gebied, omdat aanvoer over grotere afstanden eenvoudig ondoenlijk is. Een oplossing voor dit vraagstuk heeft de Engelse machinefabriek S. Opperman te Boreham Wood ins Herefortshire gezocht in een verrijdbare en opvouwbare droger. Het droogapparaat bestaat uit een droogtunnel. waarin rekken met gras worden gebracht. De buitenste rekken worden volgeladen met vers gras en de binnenste met het halfge droogde product. De hete luchtstroom wordt verkregen met een oliebrander, die ongevaer 50 liter dieseloli'e per uur verstookt. De pro ductie is ongeveer 200 k.g. drodg product per uur. Voor het transport kan de gehele ma chine opgebouwen worden tot een breedte, die geringer is dan die van een dorsmachine. straf, maar daarbij kan niet inbegre pen zijn geoorloofde of vergoelijkte diefstal. De opgelegde straf kunnen de delinquenten dragen, maar als zij dan bovendien bestolen worden door hen die des rechters vonnis moeten uit voeren. dan zullen zij dat erger vinden dan de straf zelf, omdat het onrecht is wat hun dan wordt aangedaan en hun een gevoel geeft van rechteloos heid. Te veel Nederlanders, onder wie goe de vaderlanders, die niets op hun ge weten hadden zijn door het Militair gezag, de zuiuerings colleges, en het beheersinstituut zodanig behandeld dat zij smalen op de Nederlandse recht staat. Sommigen met t\iet voldoende Daartegenover brokkelt de hoeveelheid cul tuurland voortdurend af tengevolge van stads uitbreiding. wegenaanleg, enz. En daar komt dan nóg bij, dat in deTApierikaanse landbouw de roofbouw van tientallen jaren zich gaat wreken. Deze roofbouw heeft geleid tot bo dem- en klimaatvernietiging op reusachtige schaal. En ziedaar de oorzaken van de vrees dat de voedselproductie te kort zal schieten. De directeur van het beroemde Engelse proefstation te' Rothamstead. Sir John Rusell heeft onlangs aan deze vrees uiting gegeven in een toespraak tot een groep pas afgestu deerde veeartsen. Hij zei o.a., dat vóór de oorlog voor iedere Britse onderdaan, die ge boren werd, ruw geschat twee acres (80 are) nieuw land „ergens in de wereld" in exploi tatie werden genomen. Maar dat is thans btf lange na het geval niet meer. Wij raken aan het eind van de mogelijkheid van uitbreiding •vlakte cult(*rland. Onze taak ap gericht zijn in de toekomst voedsel van minder land te halen. Dit is een taak. sinds jaren onze Nederlandse boeren wel zo ongeveer het best van allen weten te volbrengen. Wij muggen vliegen vlooien luizen.». D. D T, POEDER in de practiüche en voordelic e st uifzak 65 cent garine, veel gehakt» peterselie, wat zout. Het tuinbonennat met de bouillonblokjes aan de kook brengen en bijbinden met de aangemengde bloem. Een klontje boter of margarine en op het laatste de gehakte pe terselie er aan toevoegen. Spinaziesla: i/2 k.g. spinazie. 2 lepels azijn of slasaus .zout. peper, basilicum, dille, ker vel. tijm. bieslook, venkel (gekookte aardap pelen). De spinazie wassen, zeer fijn snijden en vermengen met azijn, zout en peper of slasaus, met de fijngehakte tuinkruiden en desgewenst met wat fijngemaakte aardappe len. Gort met plockworst en kerriesaus: Ruim 1 liter water, 350 g. (3 kopjes gort. 2 grote uiten, 150 g. plockworst, peper, zout, 30 gr. (2'eetlepel) boter of margarine. Voor de gort: liter- bouillon (bijv. van 1 bouillonblokje en i/t 1. water). 1 uitje. 30 gr. (2>^ eetlepel), boter of margarine. 30 gr. (ruim. 3 eetleepels) bloem, zout. kerriepoe der. scheutje melk. De gort wassen en in ruim 1 liter water gedurende 24 uur laten weken. Vervolgens de gort in '/8 a 1 uur gaar in het weekwater met zout. De worst in blok jes snijden, de uien snipperen en goudgeel fruiten in de boter of margarine. Op 't laatst de plockworst even meeverwarmen. Dit mengsel door de gaargeworden gort roeren, alles goed verwarmen en op smaak afmaken met peper en zout. Voor de saus: het uitje snipperen en met kerriepoeder in de boter of de margarine fruiten. De bouillon toevoegen en het vocht binden met de aangemengde bloem. De saus op smaak afmaken met een scheutje melk en wat zout. De gort warm opdienen met de saus en er kropsla bij geven. l 'S-HERTOGENBOSCH. 9 Juni. Vee markt. Op de markt van Woensdag wer den aaangevoerd 3462 stuks vee zijnde 886 runderen 486 nuchtere kalveren. 128 lopers. 1364 biggen 554 schapen en lammeren en 46 geiten. De prijzen waren als volgt: Melk- en kalf- koeien van f 500—700 per stuk, extra kwali teit boven notering; guiste koeien van f 350 475 per stuk; kalf vaarzen van f 425—650 per «tuk; graskalveren van f 120175 per stuk; lopers van f 7590 per stuk; biggen van f 45 75 per stuk; schapen van f 4070 per stuk; lammeren van f 20—28 per stuk; ooien en lammeren van f 80—100 per stufc; geiten van f 40—75 per stuk. WOERDEN 9 Juni. Kaasmarkt. Op kaasmarkt te Woerden werden aangevoerd 252 partijen. Prijzen: le soort f 170174. 2e soort f 166—176. De handel was flauw. GOUDA. 10 juni. Veemarkt. Aanvoer 328 biggen f 4560; 4 marktrunderen f 475 f 550; 9 runderen. 160 nuchtere kalveren. 1 schaap. Deze laatste drie soorten zijn over genomen door het Bedrijfschap; 20 lamme ren. f 2634. 9 bokken en geiten f 30f 55. Handel redelijk. Kaasmarkt. Aanvoer 229 partijen kaas 1» kwaliteit met rijksmerk f 1.71—1,74. 2e kwaliteit met rijksmerk f 1.661.70. Extra kwaliteit irot ft 1,78 ipclusief opzet. Handel Vrijheid en gouden eeuw zijn twee woorden die in deze dagen van herdenking van het in 1648 gebeurde nogal eens gebezigd zullen worden. Die gouden eeuw heeft ook in waar heid maar een eeuw geduurd. Ligt zij dus achter ons. voor goed? Neen. ze ligt vóór ons. Wij moeten de vooruitgang van de wereld niet zien als een voortjagende trein, waarin de reizigers rustig neerzitten, de een soezend, de ander lezend, overigen pratend of uitkij kend door de vensters. Zo gaat het niet. er is niet een kracht, die ons voortsleept, ter- Wijl wij soezenö pratend er bij zitten, er is geen vooruitgang, die wij niet ieder voor ons zelf teweegbrengen. De bestanddelen van een betere toekomst zijn aanwezig. De hogere kracht zal niet al tijd in het verborgene sluimeren, de geest die de mensheid bezielf doet haar te epiger tijd ontwaken en we denken hierbij aan wat de Franse schrijver Barbusse in een van zijn werken schreef: „Ik geloof in weerwil van alles aan de overwinning van de waarheid. Ik geloof aan de macht, die niet meer te breken is. aan die enkele broederlijke mensen, die oprijzen in alle landen te midden van het losgebroken nationale egoismè, die rotsvast staan als prachtige beelden van het recht en de plicht. En meer dan mijn geloof: ik ben er zeker van dat de nieuwe maatschappij zal worden op gebouwd op deze eilanden in de wereld ar chipel. Al moeten we nog lijden, zover ons óog reikt, die gedachte kan niet m»er ophou den te leven en te groeien, evenmin als het mensenhart en de mensenwil kan worder vernietigd" ..Ik ben de heraut van de stellige komst van de wereldrepubliek, ne internationale waar heid zal vervuld worden en geen voorbij gaande reactie, geen duistere afschrik, geen moeilijkheden kunnen de waarheid tegen houden. die onder alle volken is geboren". Is niet uit het jammerlijk verleden van voor 1648. waarin zelfs het door de uitkomst gescherpte oog de kiemen van de betere toe stand ternauwernood ontdekken kon. de la tere voorspoed en vrijheid te voorschijn ge komen? Waarom zou dan uit onze verwarde beschaving, waarin de door de avondnevel bijna verduisterde blik de eerste beginselen van een betere wereld aanschouwt, die we reld. het verheven rijk vap ware beschaving en zedelijkheid, niet tenslotte geboren kun nen worden? DE WANDELAAR. Het Mei-nummer van „De Wandelaar" brengt een „Moedertrots" in Mei" en fijne plaatjes bij het opstel over de wilde Aronskelk! „Pionierswerk op Mars" ls een relaas over de mossen. Nannen W. A. van Eiijk steekt de loftrompet over „Mooi land en goed volk" van Texel. Zaanse Luilak leverde Kruizinga stof en mevrouw BrediusAdams gaat met de Zweedse studenten „Valborgmaësaofton" vie ren. J. Boerstra schreef over „Radar''. Verder over het Groningse Westerwolde. een etudie aan ^onge ooievaars opvoeding van honden en een gevoelig gedichtje SUIKER UIT INDONESIË. Het motorschip „Marken" is uit Batavia te Rotterdam aangekomen met o.a. byna drie millioen kg. suiker aan boord. Dit is de groot ste partij suiker, die na de oorlog uit Indo nesië in MAALTIJDEN IN JUNL In Juni komen de zomergroenten in hun volle glorie voor de dag: een bron van ge- ieid voor alle jonge en oudere mensen hun rykdom aan voedingsstoffen en door de geur en kleur die ze aan iedere maaltijd kunnen geven. In de zomer zijn het immers juist de groenten en vruchten. tijd zo gezellig en smaakvol n Laten wü daarbij ook een bruik maken van de vitaminenrijke tuinkrui den (liefst zelfgekweekt) en deze in soepen, sausen, rauwe en gekookte groenten verwer ken lbonensoep: 1 liter tuinbonennat (kook- aangevuld met water of melk), (een restje fijngemaakte tuinbonen), 2 bouillon blokjes, 30 a 40 gram (3 a 4 eetlepels) bloem (al naar de dikte van het nat), boter ofmar- ZONDAGSDIENST ARTSEN KRIMPENER- WAARD. Van Zaterdagmiddag 2 uur tot Maandag ochtend.8 uur zijn aanwezig de artsen: G. J. Barten ie Schoonhoven Tel. K 1823—339. A. Blom te Krimpen aan de IJssel. Telefoon K 1895—355; Joh Bouman te Gouderak. Tel. K 1827—312; J. K Hoogenboezem te Lekker kerk. Telefoon K 1805—303, ZONDAGSDIENST ARTSEN LOK WAARD. De medische dienst voor Lopik. Vreeswijk en IJsselstein wordt van Zaterdagmiddag 12 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door dokter Leering te IJsselstein Telefoon K 3478—262; en dokter De Moree te IJssel stein Telefoon K 3478—223. ZONDAGSDIENST ARTSEN Arkel Meerkerk. Leerbroek, Noordeloos en Gieaaen-Nieuwkerk. Van Zaterdagmiddag 12 Juni n.m. 2 uur tot Maandagmorgen 14 Juni, 's morgens 8 uur, dokter L. J. Bastiaans te Meerkerk. Tel. 16. en dokter U. R. Brandsma te Noordeloos. Te lefoon 7. MOTORSPORT DE RONDE VAN ZUID-HOLLAND. Ronde Krimpener- en Loptker- wa&rd. De K N M.V verkreeg van het Ministerie van Verkeer en Waters!aat de vergunning tot organisatie van de Zuid-Hollandse grensrit. IA motorrijdeaa kringen meer bekend ppder de „Royde van Zuid-Holland". Dejep ronde zal Zaterdag a.s. .met start en finish te Was senaar. plaats vinden. Er kwamen voor deze zware betrouwbaar- heidsrit 110 inschrijvingen binnen, waaronder van zeer bekende Nederlands rijders. De start vindt des morgens 8 uur plaats. De route loopt via Gouda en chj Lasel- en Lek dijken naar Amerongen om vervolgens via Jutphaas en IJsselstein na Gouda terug te keren, waar wordt gepaleerd. De deelne mers worden hier tussen 1 en 3 uur verwacht. Het tweede traject over Linschoten en Woer den naar Ouderkerk, daarna via Uithoorn naar Zwammerdam en tenslotte langs Leymuiden en HiHegom naar de Ruigehoek Te ongeveer 7 uur worden de eerste rijders weer te Was- Deze week wordt de Zondagsdienst der dpk- toren in de gemeenten Haastrecht. Polsbroek en Oudewater vanaf Zaterdag 12 Juni, des middags 12 uur tot Maandag 14 Juni. des morgens 8 uur waargenomen door dr. J J. Hoving te Oudewater, die telefonisch doorlo pend is te bereiken onder Oudewater no. 57. DOKTERSDIENST MOORDRECHT. Vanaf Zaterdagmiddag 12 uur tot en met Maandagochtend 8 uur zal de doktersdienst in deze gemeente waargenomen worden door dr. S. J. Hage te Nieuwerkerk aan de IJssel, Telefoon K 1803315. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN. Schoonhoven Bergambacht. Deze dienst wordt op 12 en 13 Juni waar genomen door de heer Bant te Bergambacht, Telefoon 357 (bij geen gehoor 214). (Hamameliscreme) Houdt Uw Huia ■l'.'Vt.loo. zuw«- STAMBOEK- EN PREMIEKEURINGEN. Arkel. Vanwege de afdeling Zuid-Holland van de vereniging tot bevordering van de landbouwtmgpaardfokkerij hadden Dinsdag op het terrein van gebr. de Jong de jaarlijkse stamboek- en premiekeuringen plaats De ju ry had geen gemakkelijke taak. Ondanks de hooibouw, die deze dagen alle krachten vraagt was de belangstelling bevredigend. Bij de Roman van MARLISE KOLLING. 22 Als eerste trad Fedor Stolyn stralend op Lisaweta toe. Zij herkende hem in het eer ste ogenblik niet eens. Hjj droeg eenzeer ele gant rokcostuum, dat zijn slank figuur nog beter deed uitkomen. Met de anjer in zijn knoopsgat representeerde hij in alle opzich ten de gentleman uit de voormalige Russi- ■che salons. Terwijl Lucilla een paar kennis sen begroette, geleidde Fedor Stolyn Lisweta naar een tafeltje en onmiddellijk daarop ■tond een Sakoesta voor hen. „Het is b ijna angstwekkend", zei Lisaweta „zoo snel als de mensen hier veranderen. Ik herkende u bijna niet eens. luitenant Stolyn Stolyn lachte. „Dat wil ik graag geloven. De eerste we ken van mijn verblijf hier had ik zelf moeite om mij er by aan te passen. Wij leiden hier een dubbelleven. Overdag werken -wij hard; 's avonds, als het werk gedaan is. willen wy degeen zijn, die wij vroeger waren. Dat is de enige mogelijkheid om over alles heen te komen. U vindt hier alle beroepen verte genwoordigd, die u maar bedenken kunt. Die daar bijvoorbeeld, die jonge man in smoking ja. die blonde met dat frisse ge zicht is overdag bankwerker in een ma chinefabriek maar nu is hij bij Wladimir graaf Rischkow. Dia dama daar schuin voor u in dat donkergrijze toilet met dat sneeuw witte haar en die mooie parels is een vroe gere hofdame van de Charin. Overdag ls zij chef de réception in het Louvre. Zo zou ik er u nog veel meer ksfcinen noemen. Als wij hier niet onze eigerf kriijg hadden, waarin we weer eens onszelf kunnen zijn. dan zou het op de duur zeker spaak lopen. Zoals het nu gaat. vinden wij echter steeds troost bij de gedachte, dat zorg en armoede ons inner lijk niet kunnen deren. Wij hebben ons met ons lot verzoend en nemen het niet meer zo tragisch". Zich met zijn lot verzoenenhet niet meer zo tragisch nemendeze woorden grepen Lisaweta diep in het hart. Mocht zij in de komende weken eens een zwak ogenblik hebben, dreigde het verlan gen naar Robert Escberg haar te machtig te worden dan zou zij zichzelf deze woorden voorhouden. De terugreis naar Wenen vormde voor Ro bert Eschberg een voortdurende kwelling. Hoe verder trein en boot hem van Lisaweta verwijderden, des te onmogelijker leek hem alles. Weenen? Zijn gewone leven? Werk? Holle phrase. Maar misschien zou hij er toch nog enige 'betekenis aan weten te geven. Als hij tenminste maar met iets van verbittering aan Lisawet# kon denken! Maar elke poging in die richting bleek tot mislukken gedoemd Voor een liefde als de zijne was geen kruid gewassen. Hij kwam, zonder iemand van zijn terug keer in kennis t« hebben gesteld, op zijn kan toor te Weenen aan. Toen hij met een taxi voorreed, staarde de portier hem aan, of hij een geest zag. „Wy dachten allemaal, dat u wat overko men was", stotterde hij. „Meneer Fiedler heeft al overal heen getelegrafeerd". „Maar Schröring. wat zou er dan gebeurd moeten zijn En eerst nu drong het tot Robert door. wat het zeggen wilde zijn kan toor sinds Moskou zonder bericht te hebben gelaten. De portier hield de deur nog open. toen Robert allang met de lift en in gezelschap van een al evenzeer verbaasde liftboy, op weg was naar hogere regionen. Boven had de huistelefoon zijn plotseling verschijnen natuurlijk reeds aangekondigd Dr. Stephan. de eerste directeur, anders de rust en kalmte in persoon, stormde hem al op de gang tegemoet, terwijl zich achter vensters en deuren de nieuwsgierige gezichten van 't personeel verdrongen. En juffrouw Küllers Robert's particuliere secretaresse, bleek ze.fs haar tranen slecht met moeite te kunnen be dwingen. „Jullie hebben mij hier zeker al dood ge waand?" Robert probeerde het met een grapje, maar het kwam niet van harte. ..Jullie willen zeker wel aan je werk gaan!" snauwde dr. Stephan de bedienden toe en te gelijkertijd trok hij Robert mee in het privé- kantoor. ..De hemel zij dank. meneer Eschberg!" Hij liet zich met een zucht m zijn bureaustoel vallen en bette met een zakdoek zijn voor hoofd „Vertelt u mij astublieft. wat er ge beurd is. Wij hebben ons gek getelegrafeerd om u in Moskou te bereiken en daarna heb ben we het per telefoon geprobeerd. fn het hotel vertelden ze, dat u vertrokken was. Vertrokken, waarheen? Wij hadden er geen flauw idéé van. Van uur tot uur ver wachtten we bericht van u niets! Tenslot te hebben we ons met de firma in verbinding gesteld. Meneer Lohr was tegelijk met u in Warschau geweest, daarna in Moskou, zo werd ons meegedeeld. Ongeveer tegelijker tijd kregen we bezbek van een partlfculiere detectieve hij zweeg even om adem te scheppen, maar vervolgde bijna onmiddellijk: „Ja. meneer Eschberg, ben ik nou geK of is er toch werkelijk iets waars aan hetgeen mij, natuurlijk onder strenge geheimhouding, is meegedeeld!" „En wat is je dan wel voor sensationeels ter ore gekomen, waarde Stephan Robert kreeg bijna medelijden met de man die hij een reeks van jaren als zijn trouwe medewerker had leren waarderen. Stephan was het toonbeeld van correctheid en zake lijk overleg. Zonder hem. zou Eschberg zich m.sschien wel eens met al te riskante onder nemingen hebben ingelaten. De eerste direc teur had hem steeds als een schildknaap ter zijde gestaan. Af en toe had hij wel eens ge zucht onder diens vele bezwaren, maar nog vaker was hij hem dankbaar geweest, wan neer mj hem op zijn tastische wijze had we ten te bewegen met zijn plannen en onder nemingen binnen het raam der mogelijkhe den te blijven. En nu? Nu was een enkele ge beurtenis voldoende geweest om al zijn plan nen en al zijn voornemens in duigen te doen va'len „Zij hebben mij verteld, dat u verdaent werd iemand met een valse pas Hij keek Robert smekend aan, alsof hij zeggen wilde: Val mij toch in de rede, zeg toch. dat het niet waar is 1 Over de grens te hebben gebracht" vol tooide Robert in zijn plaats. „Beste, brave Stephan en als ik dat nu eens gedaan had?" Stephan verschoot van kleur. „Om 's he- mels wilDus dan had uw verloofde toch gelijk?" „Aha. mijn verloofde is dus degene, die»-—" Robert keerde zich met een ruk in zijn stoeJ om en greep de telefoon. „Wat gaat u doen?" „Mij met juffrouw Lohr in verbinding stel. Jen". „Zou u niet liever eerst meneer Lohr dat lijkt mij beter. Zover ik weet. probeert meneer Lohr te bemiddelen misschien, dat hij"— juffrouw Lohr schijnt bereid tot het uiterste te gaan. zij sprak er zelf over De politie van een en ander in kennii te stellen, nietwaar?" Robert nam Stephan de woorden uit de mond. Dat was weer ectai Daisy. In haar gekrenkte trots deinsde zij voor niets terug. En hij kon het haar niet eens kwalijk nemen! Enfin, des te noodzake lijker was het zich nog eenmaal met haar in verbinding te stellen en wel onmiddellijk CWordt vervolgd.)

Schoonhovensche Courant | 1948 | | pagina 2