PLAATSELIJK NIEUWS \/u&cólceh. Bonden LAATSTE BERICHTEN I NIEUWSBI AD VOOR ZUID-HOLLA ND EN UTRECHT Schoonhovensche Courant WOENSDAG 23 JUNI 194* WAT ZEGT DE BILT? Wisselend bewolkt. Wisselend bewolkt met nog enkele plaat selijke buien Matige, af en toe krach tige wind tussen Zuid-West en Noord- West. Weinig verandering in tempera tuur. Op- en Ondergang der Zon. 23 Juni: Op 4.20. onder 21 04. 24 Juni: Op 4.20 onder 21.04. 25 Juni: Op 4.21. onder 21.04. MAANSTAND Afnemende Maan 23 Juni: Op 23.12. onder 5.27 24 Juni: Op 23.38 onder 6.37. 25 Juni: Op 23.57. onder 7.49. 29 Juni Laatste Kwartier. Hoog water te Schoonhoven: 25 Juni 8.43 uur; 2g Juni 9 24 uur 23 Juni 7.24 uur; 24 Juni 8.03 uur. Keulen, 23 Juni. stand 1.73. was 0.15. GEMEENTERADEN. volgt: Het Geruite BordMoordrecht 35. MoordrechtReeuwijk 62. Jong en Oud Beiei seMoordrecht 35. Moordrecht- Haastrecht 62. Teneinde te zorgen dat de in deze ge meente terugkerende gedemobiliseerde mili tairen vlug in het arbeidsproces worden op genomen. is een comité gevprmd. In dit co mité hebben zitting burgemeester Brandt, de heren M. Bongers. M. R. v Maren. M. Goed hart. ds. A. Donker, ds. D. P. Kalkman. H. Ockerse, pastoor Roelvink en J. A. de Jong. Paard van de weg. Toen de heer J. W. de Jong met paard en wagen de Stee- nenbrug wilde passeren schrok het dier, maakte een zijsprong en stortte over de ste nen leuning op de langs deze brug lopende stoep, waar op twee k.nderen speelden, die echter als door een wonder ongedeerd ble ven. Nadat het paard losgesneden was werd het met vereende krachten op de weg ge bracht. Ondanks de buiteling bleek het d,er ongedeerd. Nleuw-Lekkrrland. De Nieuw-Lekkerland- ■e Sportvereniging organiseerde Zaterdagmid dag op het voetbalveld een groot sportfeest. De deelnemende verenigingen waren: de gymnastiekvereniging K.D.O uit Alblasser dam K.D.O. uit Lekkerkerk. Sparta uit Streefkerk, de voetbalverenigingen van Al- blasserdam en Lekkerkerk. en de afdelingen gymnastiek en voetbal van de feestvierende vereniging Om 3 uur werd het feest ingezet met een junioren voetbalwedstrijd tussen V.V.E. en Lekkerkerk. waarvan de uitslag 1—0 was voor V.V.E. In de pauze werden kleuteroefeningen gehouden. Van 4.30—6 uur werd een mars door de gemeende gemaakt met muziek van het fanfarekorps Apollo. Van 68 uur gaven de verenigingen gezamenlijk een uitvoering waarbij de massale vrije oefe ningen van het Jubelfeest te Arnhem werden uitgevoerd. Om 8 uur volgde een voetbalwed strijd tussen V.V E. I en Alblasserdam. wel ke eindigde in een 1—1 gelijk spel. Tot slot werden om 10 uur enkele groepen vertoond met Bengaals vuur. De gedenksteen, die op het graf van ds. Van Dorssen is geplaatst, zal Zaterdagmid dag om 4.30 uur aan de familie worden over gedragen. Ofloland Ais consulent bij de Geref. Kerk te Noordeloos Is aangewezen ds. J. van den Berg alhier. Oud-Alblas. Nieuwe klok. Onze gemeente Is jaren van de klank van een luid- klok verstoken geweest. Thans is een nieuwe klok in de toren gehangen en to gebruik ge nomen. De klok weegt 875 k g. en heeft een mooie, .jware klank. Tevens zijn aan de Oost zijde ^de wijzers van het uurwerk weer ge monteerd. Gevonden: Een portemonnaie met toh. Te bevragen bij de politie. Oud-Alblas Dui vliisport. ..De Postduif" hield een wedvlucht vanuit Pont Sint Maxence (Frankrijk). Afstand 320 K.M. De uitslag was: J. Erke'.ens 1: Mouthaan Den Hartog 3; K. van den Dool 4. M. de Groot 10. 12 en 14: J. Kooijmsn 13. F. Nijhof 27. De duiven werden om 11 uur losgelaten. Aankomst eerste duif 14.45 uur. snelheid eer ste duif 1412,9 per minuut; laatste duif 1312,1 per minuut. Ouderkerk aan de Unci. Duivensport. De postduivenvereniging ,.Keer Weer" hie'.d Zaterdag een wedvlucht van Pont St. Maxen ce (Frankrijk). Afstand 325 K.M. Gelost 11 uui* Aankomst eerste duif 8.04.25 laatste 3 20 22 uur. De prijzen werden behaald door: 1 B. van Winden; 2 5 en 8 H. A Opschoor; 3 N. Spek snijder; 4 P Boers; 6 M. de Jong; 7 J. Spek snijder Een passend opschrift. De nieuwe torenklok moet een opschrift dragen. Iedere ingezetene wordt in de gelegenheid gesteld onder een schuilnaam een opschrift aan het gemeentebestuur in te zenden. De inzender van het opschrift dat gekozen wordt, zal daarna worden gevraagd zijn naam bekend te maken, waarna hij f 10 als belo ning ontvangt. De Christelijk Gemengde Zangvereniging ..Oefening en Stichting'' is door ..Zanglust" te Slikkerveer, welke vereniging ter herdenking van haar 20-jarig bestaan, een groot nationaal concours heeft uitgeschreven, waaraan 75 koren hopen deel te nemen, uitgenodigd dit concours onder leiding van dirigent P. Brou wer Cz. te openen Ouderkerk aan de IJssel. De voorzitter van A -H. Kiesvereniging Nederland en Oranje de heer W. van Rijswijk leidde Donderdag avond ln de Chr School II aan de Lageweg de rede van de heer Chr. van den Heuvel, lid van de Tweede Kamer. In. De heer Van den Heuvel besprak de bin- nenlandsche politiek en daarna in korte trek ken de situatie in Indlë. Na een beschouwing over de fina-iciële nooc. wees hij op de enige mogelijkheid *ot herstel die ligt in de erkenning van Chris tus als Koning over deze wereld en het men senleven. Van de gelegenheid tot het stellen van vra gen werd ruim gebruik gemaakt. Dé spreker ging bij zijn beantwoording zeer uitvoerig cp alle vraagstukken ln. De voorzifter dankte de heer Van den Heu vel. De heer Van de Heuvel sloot de avond, dig matig bezocht was. Oudewater. V o e t fc al. Zaterdagavbnd epeelde Unlo 1 in Moercapelle een bekerwed strijd tegen het eerste elftal van de club van die nssm. Voor de rust bracht Moercapelle de stand op 2—0. Nt de hervatting zette Unio een aanval op P Snel brak op zijn eentje door de Moercapelle-verdediging heen en werd daar op ongerechtigde wijze ten val gebracht. De scheidsrechter kende hiervoor een straf schop toe. maar de spelers van Moercapelle protesteerden hevig tegen deze beslissing en weigerden zich op 9 meter afstand van de bal te begeven, daar de halve cirkel buiten het strafschopgebied niet op het veld te vinden wes. De scheidrechter gebood daarom eerst de lijn te trekken en daarna pas de strafschop te nemen De kalkemmer werd er t ■"ehBf'd en <U ontbrekende lijn getrokken. Het re.'^nt v«n de kalk werd door de terre'nknecht over de bal gedooid. L.t kon even wel niet verhinderen dat W Duits de strafschop li een doelpunt wist om te zeltcn. Toen een Unie-speler e 'i- ter een bal in eigen doel deponeerde, was da kans op een ge ijkmaker verkeken. Un o spce'de de laatste minuten een verloren wed- strijd cn r? 1 door de*e n^de-laag niet verder am öe be'-errcmoetit'.e dee>emeo. Ook Unio 2 zol niet verder mogen spelen voor de beker. Op e'gcn terrein sp-e"<4-' dit elftal namelijk met 2—2 gelijk tegen VEP 2 uit Woerden. Oudewater. Donderdagavond hield de Ko ningin Wilhelmina Vereniging haar jaarver gadering in de zaal Oudewater Vooruit. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat het aantal leden in 1947 1411 bedroeg en met 149 was teruggelopen. Blijkens h#. verslag van de penningmeester, de heer W. B. van Dijk, waren de inkomsten over het afgelopen jaar f 1958.59 en de uitgaven f 1709.14. zodat er thans een batig saldo is van f 249.45. De opbrengst van de onlangs gehouden bazar be droeg f 2438,83. terwijl de uitgaven hiervan f 1331.45 waren, zodat de bazar een batig saldo opleverde van f 1107,38. Bovendien wer den nog ongeveer 1800 kleine prijzen over gehouden. welke voor de a s. kinderfeesten te pas komen. De overgehouden grote prijzen, welke ongeveer een waarde van f 300.— ver tegenwoordigen zijn bestemd als prijzen vóór de te houden wedstrijden. Hierna volgden de verkiezingen van vier nieuwe bestuursleden, wegens periodieke af treding van de heren W. B. van Dijk. G. de Jong en J. Th. Spruijt en J. A. M. Joosten. die zich met uitzondering van laatstgenoemde herkiesbaar stelden. De heren W. B. v. D jk, G. de Jong en J. Th. Spruijt werden herko zen. In de plaats van de heer J. A. M. Joos ten werden op voorstel van de vergadering mej. T. van Wijngaarden en W. van Beusekom gekozen. Het ligt in de bedoeling van het bestuur de jubileumfeesten op 31 Augustus op beschei den wijze te vieren, waarbij zoveel mogelijk de plaatselijke zang-, muziek- en sportvere nigingen zullen worden ingeschakeld, terwijl voorts een winkelweek zal worden georgani seerd. De kroningsfeesten zullen worden ge vierd op 8 en 9 September. Eerstgenoemde dag is speciaal bedoeld als feestdag voor de schoolgaande jeugd. Voor ouden van dagen zal dan eveneens worden gezorgd. Bij de rondvraag stelde men voor een openluchtspel of een revue op te voeren. Ofschoon hieraan zeer vele bezwaren zijn verbonden, besloot men een en ander te onderzoeken. Meer eerbied voor de doden. Oudewater. Enige jaren geleden kwam bij een opgraving voor een onderzoek naar een eventueel Romeinse nederzetting rondom de Ned. Herv. Kerk een groot aantal beenderen te voorschijn af.komstig van aldaar ter aarde bestelde personen. Met deze bepnderen werd toen door enkele jeugdige personen op een zeer onkiese wijze omgesprongen. Na beëin diging van de werkzaamheden werden de meeste beenderen weer in de grond verbor gen, Nu is ipen op een ander punt bij de Ned. Herv. Kerk aan het graven en wederom wor den een groot aantal beenderen en brokstuk ken van schedels naar boven gebracht. Het zou wenselijk zijn. als men deze verzamelde en op een betere en meer passende wijze weer aan de aarde toevertrouwde. Koeien ge-dood. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag geraakten achttien koeien van de veehouder Van Beek in Pape- kop op de langs het weiland gelegen spoor baan. doordat het landhek openstond. Door een passerende trein werden twee koeien aangereden en op slag gedood. Het vlees werd voor consumptie goedgekeurd en overdevrij- bank verkocht. Reeds eerder werd op dezelf de spoorbaan een koe doodgereden. Outiewater. Waterpolo. Zaterdag avond speelde OZV I tegen BZC uit Bergam bacht en wist met 3—2 te winnen. OZV II (dames) speelde tegen BZC II en won met 20 De ÖZV-adspiranten wonnen van BZC- adspiranten met 2—1 Polsbroek. Bij de gehouden keuring van dienstplichtigen werden 7 jongelui goedge keurd. terwijl er 2 afgekeurd werden Reeuwfjk. B. en W hebben de heer A. J. Baart, hoofd-commies ter gemeente-secretarie aangewezen als plaatsvervangend gemeente secretaris en plaatsvervangend gemeente-ont vanger. MEER DAN DIAMANT. Slledrecht. Vandaag herdenkt het echt paar M. BouwmanStok zijn 65-jarig huwe lijksfeest. De bruid, die de 90 jaren reeds is gepasseerd, is bedlegerig. De bruidegom tg 86 jsar. Slledrecht. De heer H. Veth slaagde aan de Economische Hogeschool te Rotterdam voor het propaedeutisch examen Het personeel der centrale boekhouding van de gemeentebedrijven heeft Zaterdag zijn jaarlijkse autotocht gemaakt. De reis ging over Rotterdam. Scheveningen naar Bergen aan Zee. waar een paar gezellige uren aan het strand werden doorgebracht. Over Alk maar reed mnn naar Amsterdam, waar het diner werd gebruikt De thuisreis ging over Utrecht. EFR8TE 8TE EN LEGGING N.H. KERK. Stolwijk. Met de bouw van het nieuwe kerkgebouw voor de Nederlands Hervormde Gemeente zal spoedig een aawang gemaakt worden Vrijdagavond worden de ingezetenen in de gelegenheid gesteld bij de eerste steen legging tegenwoordig te zijn Voor nadere bij zonderheden zie men de advertentie in dit nummer Streefkerk. Bijgestaan door enkele laden van de ouder commissie maakte het personeel van de O.L. School I een schoolreisje met de kinderen van alle klassen met uitzondering van 20 leerlingen die begin Juli voor een paar dagen naar de jeugdherberg te Soest zullen gaan. Om negen uur ging men met twee bussen naar Rotterdam. Voor de t-inr.el werd gestopt, de bus ging door de rljtunnel. maar de leerlingen bereikten door de loop tunnel dg andere zijde De tocht ging verder naar de diergaarde Blljdorp en naar de speel tuin ..Plaswijk", waar volop werd genoten. Het leuke van deze reis en van de nog tema ken reis is. dat het benodigde geld groten deels door de ijver der kinderen voor J.A.P.I. was bijeen gebracht. Streefkerk. Het Oranjecomité heeft plan nen ontworpen om met het regeringsjubileum van de Koningin feestelijk te herdenken. Het mnrfini KERK EN SCHOOL. derdag 15 Juli: wlndhondenrennen Vrijdag 16 PRFD!KRFI1RTFN J li: 's avonda concert door de be'de plaats?- **CI/!I\DCUI\ l cil< lijke muziekkorpsen in de muziektent aan het station. Zaterdag 17 Juk: prestatietochten in de Gouwe. 300 M. gekleed zwemmen (kinde ren tot 14 jsar); 600 M. gexleed zwemmen; 2 K.M. nationale zwemwedstrijd; V avonds pro- paganda-voetba'. wedstrijd en upenluchtülm NIEUWE O. L SCHOOL. NIEUWLUKERK AAN Di£ IJSSLL. De ge meenteraad kwam Vrijdagavond in vergade ring bijeen. De heren C. Ames en A. van der Spek waren met kennisgev.ng atwezig. De Voorzitter opent de vergadering en instal.eert het nieuwe raadslid, de heer D. Vuik. De Voorzitter hoopt,, dat hij de voet sporen van zijn voorganger mag drukken en mee zal helpen om de goede verstandhouding in de raad te bevorderen. De heer Vuik dankt voor deze woorden. De Voorzitter spreekt, ook namens zijn echtgenote, nogmaals tot allen woorden van dank voor het huldebetoon bij de herdenking van zijn 25-jafig ambtsjubileum Het bestuur van de Bijzondere School aan de Bermweg verzoekt enige toestellen voor het vak lichamelijke opvoeding ten bedrage van f 76 te mogen aanschaffen. Dit wordt goedgevonden. Op een schrijven van het hoofd van de >e O. L. S. om een nieuwe taalmethode te mogen aanschaffen, wordt eveneens goedgunstig be schikt. De kosten hiervan worden op f 120 geraamd De chemische fabriek Greevos N.V. komt in beroep tegen een raadsbesluit dat afwij zend beschikt op een aanvraag om een schaft lokaal te mogen bouwen. De Voorzitter zegt dat ook door Ged. Staten afwijzend beschikt is en dat ook rijks waterstaat een vergunning verleent, daar het pand dicht bij de Rijksweg ligt. De heer Verboom ach» het ln 't belang van de gemeente, dat deze industrie gesteund wordt. Het beroep van de N.V. wordt geweigerd. Tot lid van de bedrijvencommisaie wordt gekozen de heer A. Vente. Hierna wordt de gemeenterekening 1946 aangeboden Gewone dienst. Tolaal batige saldi f 128.727.58. nadelige saldi f 68.487. Batig slot f 60 260,58 Kapitaaldienst. Totaal nadelige saldi f 34.776.91. batig saldi f 13203.48. nadelig slot f 21.S72.91. In de commissie van onderzoek worden aangewezen de heren Van der Eijk. «Tuch en De Man. Op een drietal reclames tegen de aanslag in de hondenbelasting wordt goedgunstig be schikt. Op voorstel van de heer Verboom wordt de premieregeling voor woningverbeter.ngen- splitsin* ook voor deze gemeente ingevoerd. De woningbouwvereniging ..Ons Huis" vraagt om een grondvoorschot van 3807 M2. a f 6 80. zijnde f 25.887.60. Dit wordt verleend. De Voorzit te r deelt mede. dat een aan vrage om grond voor het bouwen van een middenstandswoning in het plan Dorp ingeko men is. Nu is aan het Prijzenbureau voor Grond te Gouda gevraagd, wat voor de grond gerekend mag worden. Voor plan Dorp mag per M2. f 8 en voor plan Bermweg f 7 ln re kening gebracht worden Ir Christiaanse had de vraagprijs voor plsn Dorp op f 9 ge raamd. De heer T u c h xegt. dat hij dan precies uit moet rekenen ^(nUntonen. ds» f 9 ue kost prijs is voor de gemeente en dat dege dan niet voor f 8 dus met verlies, kan gaan Verkopen. Men moet niet f 8 vragen «n voor f 8 verko pen. Door verruiming van Jiet contingent nieuvjJ te bouwen scholen kan ook hier een nieuwe school gebouwd worden en wel een seml-per- manent schoolgebouw waarvan de kosten hoogstens f 12.000 ppr lokaal mogen bedragen, bulten de onderbouw. Er zullen dan vier loka len komen. De heer Tuch vraagt of er reeds «odanige scholen gebouwd zijn. Dg Voorzitter weet dit niet, maar als straus de tekening circuleert, zal het wel mee vallen. Hierna gaat <fe raad over In geheime zit ting. ter verdere bespreking van de plannen. Na heropening van de openbare bijeenkomst, wordt met algemene stemmen tot de bouw van een nieuwe openbare school besloten. De politieverordening wordt in die Zin ge wijzigd dat het bij het drijven van paarden, rundvee en schapen verboden U erven of tuintjes te betreden. Enkels deskundigen verklaren, dat het door het gejacht van automobilisten en motorrijders wel eens onmogelijk is. voor de drijvers de dieren in bedwang te houden. De heer Vente informeert er in de rond vraag naar. hoe het staat met de benoeming van een gemeente-architect De V o o r z i 11 er zegt. dat Ged. Staten nog steeds voor combinatie met Moordrecht zijn. omdat dit het voordeligst is. Moordrecht wil bier echter niet in treden? Ged. Staten konden er ook niet in treden dat ds architect tevens controleur over de bedrijven zou zijn. De heer Tuch zegt. dat men als Moor drecht blijft weigeren, zonder blijft zitten. In een vorige zitting was toch besloten, dat men na bepaalde tijd een oproep zou plaatsen. Hij vindt het niet meer verantwoord, dat men met bouwplsnnen van ongeveer een half mU- lioen zonder architect zit. De Voorzitter stelt voor zich offici eel tot Moordrecht te wenden om combinatie. Wordt dit afgewezen. dan zal men Ged. Sta ten hiervan in kennis stellen en een oproep plaatsen. Aldus wordt besloten. De heer Tuch vraagt hoe het met de gas- enquêts staat. De V o o r i i 11 er zegt. dat de gegevens nog niet volledig ontvangen zijn. maar dat dp stand ongeveer 50 tot 50 is Tevens vraagt de heer Tuch welke bestem ming aan de oude Openbare School gegeven wordt. De Voorzitter antwoordt, dat daar nog niet over gesproken is. De hèer Tuch stelt voor het gebouw voor verenigingslokssl in te richten of voor gym- nestiekgebouw maar er geen grote kosten aan te besteden daar het dit niet waard is. Hierna sluiting NED. HERV. KERK LEKKERKERK. Donderdag 24 Juni. n m. 2.30 uur. ds. Tu'.ker, van Bleskensgraaf Hu welijksinzegening. GEREF. GEMEENTE. GJESSENDAM. Woensdag 23 Juni. 's avonds 7 uur. ds. Bel. van Dirksland. OUD GEREF. GEMEENTE. CAPELLE AAN DE IJSSEL. Buffelstraat. Donderdag 24 Juni. avonds 7.30 uur. de heer T. de Jong. VRIJE EVANGELISATIE. OUDERKERK AAN DE IJSSEL. Zaal Har monie Donderdag 24 Juni. 's avonds 7 uur. ds. Smits, van Driebergen. SCHOONHOVEN. BRAND IN COMMUNISTISCH PARTIJ BUREAU. Er is brand uitgebroken in het gebouw van de communistische partij te La Vino, in de Italiaanse provinc.e Bologna. Het vuur .dat door een hevige wind werd aangewakkerd, breidde zich snel uit. zodat ook naburige noodwpningen door de brand werden geteis- terd. De laak van de brandweer werd be moeilijkt door de ontploffing van munitie, welke zich in het gebouw bleek tc bevinden.' BUITENLAND STAKING IN BELGIE AFGELOPEN. De berichten wijzen er op dat alle twee honderdduizend arbeiders in de Belgische me taal- en machine-Industrie, die van Woensdag j.l. af gestaakt hebben, vandaag volgens or der van de vakverenigingsleiders, weer aan het werk zijn gegaan, nadat gisteravond een overeenkomst tussen de werkgevers en ver tegenwoordigers van de vakvereniging is be reikt. EEN EXTRA-AVOND. Het woord extra wordt meestal gebruikt in de betekenis van iets. dat ergens apart bij komt, een toegift dus. Dit .was ongetwijfeld ook de strekking van het woord extra-avond, de betiteling van de ontspannings-avond, die de R.A.O. gisteren de militairen aanbood. Aan het eind van de avond had het woord extra echter een diepere betekenis gekregen dan een toegift. Extra betekende oorspronke lijk buiten het gewone, dus buiten gewoon goed, en van een zodanig gehalte was het pro gramma. dat uitgevoerd werd. Het gezelschap, dat optrad, bestond geheel uit militairen, onder leiding van kapitein Van Ewijk. De accordeon-virtuoos Sambrink met zijn verbazingwekkende vingervlugheid, de sneltekenaar Van Gelderen met zijn kunstige tekeningen en caricaturen. de goochelaar en de jongleur, kortom alle medespelenden heb ben getoond, dat er onder de militairen ar- tisten schuilen, geen amateurs, maar werke lijke artisCep. Dat het optreden van de groep van kapi tein Van Ewijk bijzonder in de smaak geval len is. bleek wel uit de ovatie, waarmee het publiek instemde met de woorden van dank. die sergeant-majoor Van Lent aan het slot tot het gezelschap richtte. RODE KRUIS COLLECTES. De opbrengst van de Rode Kruis conccten, die gedurende de afgelopen week gehouden werden was als volgt: Ameide en Tienhoven f 211.90; Groot-Ammers en Nieuwpoort f 171.69; Ammerstol f 56.6914; Bergambacht f 252.52; Stolwijk f 104.71; Vlist f 24.88; Schoon hoven f 248,49 De totële opbrengst was dus f 1069.97. SCHOOLREISJE. Drie-en-zeventig leerlingen uit de hoogste klassen van de lagere school Voor Christelijk Volksonderwijs, hoofd de heer De Kuiper, hebben gisteren onder leiding van het onder wijzend personeel een schoolreisje gemaakt, dat nog goed geslaagd is Om halftien s morgens arriveerde het ge zelschap te Aalsmeer, waar onderwijzers en leerlingen, hebben genoten van de bloemen veiling. Als het volgend punt van het reis- program niet Schiphol geweest was. zou het zeker niet gemakkelijk gegaan zijn. de bloe- men-bewonderaars mee te krijgen. Op het vliegveld zag men verschillende ty pes vliegtuigen opstijgen en dalen, de post in- en uitladen, kortom alles, wat een vlieg veld als Schiphol te zien geeft. Het Rijksmuseum te Amsterdam met zijn oudheden vormde een grote tegenstelling met deze nieuwste uitvindingen van de moderne tijd. Toch vonden de bezienswaardigheden, vooral de historische afdeling, gretige bewon deraars in de Schoonhovenaren. Na een bezoek aan Artis werd de reis voortgezet naar de Uitspanning ..Anna's "Hoeve" te Hilversum Hier konden de jon gens en meisjes naar hartelust genieten van de vrije natuur, bossen, heide en water partijen Langs het paleis te Soestdjjk ging men naar IJsselstem, waar in de boomgaard voor ieder een pond kersen gereed stond. Om negen uur stapten allen met een uiterst voldaan gevoel weer door de straten van Schoonhoven. De jeugdige reizigers hebbende gehele dag mooi weer gehad. VOO* DE HENGELAARS. Nu het visseizoen weer opengesteld is. ziet men elke dag vele liefhebbers van de hen gelsport aan de waterkant hun geluk beproe ven Deze openstelling wil echter niet zeggen dat iedereen, die zin heeft om een poosje te gaan hengelen, dat ook mag doen. Om te vis sen zonder het risico te lopen, door een agent in de kraag gepakt te worden .ia een vlaakte nodig. Deze akte kan op het atadhuis afge haald worden. Wanneer hiervoor gelegenheid bestaat, kan men te weten komen door de ad vertentie in dit nummer te lezen. JEUGDIGE ZWIJNTJESJAGERS. Tijdens de feestweek werd bij de politie aangifte gedaan van diefstal van twee rijwie len. De verdenking viel op twee onbekende jongens. Nadat de politie zich met haar col lega's in Gouda in verbinding had gesteld, bleek, dat daar twee knapen op stap waren. Zij hadden gezegd, dat zij naar Frankrijk gin gen. De opsporing van deze jongelieden werd verzocht en Zondag werden zij te Breda aan gehouden en naar Gouda teruggebracht De rijwielen, die zij inderdaad te Schoonhoven gestolen hadden, waren nog in hun bezit. Het politiebureau te Schoonhoven werd hun tij delijke verblijfplaats Daar bleek, dat het de 13-jarlge S- 12-jarige O. waren. Het was niet de eerste wier, dat zij met de politie in aanraking kwamen. De jeugdige zwijntjesja gers zijn overgebracht naar Rotterdam. GEVONDEN VOORWERPEN Twee armbanden; babymuts: loonzakje met inhoud; kinderregen jasje: hond; twee broches; alpinomuts twee brochet met hanger. In lichtingen op het politiebureau. SPORTNIEUWS. K.N.V.B AFDELING DORDRECHT. Zaterdagmiddagvoetbal Gorlncbem. Programma Zaterdag 26 Juni 1948. Woudirehem 2—GJS 1: Brakel 1—Peursum 1, Wijle 1—-Noordeloos 1; Ameide 1—Aalst 1; Schetluinen 1—Aitena 1; Rijsw. Boys 1—Veen 1: GJS 2—Ameide 2; Zuilichem 1—-Sleeuwijk 2; Andel 2—Wijk 2; Aalburg 3—K. Boys 3; Stede, co 2—Aalst 2: Altena 2—Brakel: Kerkwijk 1— Noordeloos 2 Zuilichem 2—Heilouw l; Peur sum 2—Almkerk 3; Vuren 2Schellulnen 2. GJS 3Ameide 3: Altena 3—Noordeloos 3, Rijsw. Boys 2Sleeuwijk 3. Aalst 3—Kerkwijk 2. Heilouw 2—Zuilichem 3; Well 1—Aalburg 4- Almkerk 2—Brakel 3. DE BESPREKINGEN TE BATAVfA. In aansluiting op de Nederlandse bereid, verklaring tot het voortzetten van de onder handelingen verneemt Aneta thans, dat stop zetting van de besprekingen met de republl. kemse delegatie geenszins stopzetting van ds onderhandelingen met de republiek beteken de. Jhr. v. Vredenburgh (Ned.) zeide. d%t ..goede diensten slechts dan nuttig voor bel. de partijen kunnen zijn. indien, eenheid be staat in de boezem van de C.ytG D. en indien de 18 Renville-beginselen gehandhaafd blij vee als basis van de besprekingen. Naar Aneta voorts verpeemt komt op de agenda voor heden van de vergadering van de agenda-commissie het Australisch-Ameri- kaanse voorstel voor. dat door de Nederlan ders niet in beschouwing kan worden geno men. Na de onomwonden verklaring van de Nederlandse regering, dat dit voorstel nietajs basis van discussie kan worden aanvaard, vragen wij ons af wat er om moet gaan in het brein v4n diegenen .die er nu onmiddel lijk weer mee op de proppen komen, aldus schrijft de „Nieuwsgitg-". BRANDSTICHTING TE PARIJS? Er is brand uitgebroken in de opslagplaat sen naast het ministerie van wederopbouw te Parijs Verscheidene brandweercorpsen zijn gealarmeerd. Uit de eerste onderzoekingen zou blijken, dat men hier te doen heeft met brandstichting. VEERTIG DOODVONNISSEN TE ATHENE. Veertig van honderdnegentien officieren en manschappen der Koninklijke Griekse vloot zijn door een Atheens militair gerechtshof ter dood veroordeeld. Alle veertig ter dood veroordeelden waren beschuldigd van sabotagedaden tegen de mari ne ten behoeve van de comgiunstische partij; 19 anderen werden tot levenslange gevange nisstraf veroordeeld'; negen tot tien jaar en tien tot twee jaar; 41 beschuldigden werden vrijgesproken. DE FINANCIËLE VERDEELDHEID IN DUITSLAND. In verband met de onenigheid, die ontstaan was tussen de Westelijke en de Russische be zettingsautoriteiten van Duitsland over de geldzuivering hebben deskundigen van de vier landen, na een Britse uitnodiging, overlegd of nog samenwerking mogelijk was. Hierbij is men. voor zover het de zuiver financiële kant van de zaak betreft, tot overeenste m ming gekomen, doch de Russen stelden ten slotte nog politieke voorwaarden, die met de geldzuivering op zich zelf niets te maken hebben .Daarover konden de deskundigen het natuurlijk niet eens wordtn en de hoopvol begonnen vergadering gmg onverrichter zake uiteen. De Rusaiache bevelhebber in Duitsland heeft daarop aan zijn Engelse collega doen weten dat de Russen zelf tot een geldzuive ring in hun gebied zouden overgaan. Tot hun gebied rekenen zij de gehele stad Berlijn. Zij wijzen er daarbij op. dat nu twee soorten geld (een voor Oost-Duitsiand en een voor WestrDuitsland) zullen geldpn en dat Berlijn economisch geheel in de Russische sfeer zal komen. „Het heeft dus voor de Westelijke mogendheden geen enkele zin vertegenwoor digers in Berlijn te handhaven" aldus besluil de Russische mededeling. DUITSERS OVER DE GRENS GEZET UIf hel kamp Marlënbosch te Nijmegen zijn gisteren weer «estig ongewenste Duitsers met hun familie» over de grens rezet. De Duit- sers werden vervoerd in vrachtauto's. DE OPSTAND IN ISRAEL In Tel Aviv hadden gevechten plaata tus sen het Israëlitisch# leger en eenheden van de Irgoen, die zich trachten te verenigen met de landingstroepen welke laatste even eens met Israëlitische troepen slaags waren. Volgens de laatste berichten hebben de Ir goen troepen de Israëlitische troepen van de Noordelijke zeekant van Tel Aviv verdron- MARKTBERICHTEN. 's avonds kerkdienst; 13 Augustus 's morgana optocht en vgrder volksspelen. WaddJnxveea. Sportweek. Het Comité Sportweek heeft voorlopig het volgende pro gramma opgemaakt voor de Sportweek 1940: Zaterdag 10 Juli: Wielrennen: Ronde van Wsd- dinxveen: 's avonds: turndemonstratie door de gymna't ekverenig-.ng ..TO O.8 Maandag 12 Juli voetbalwedstrijd Waddiixveen 1—Olym- pia 1 Dinsdag 13 Juli: waterpolowedsfcrijden. Woensdag 14 Juli grote demonstratie door de Rotterdamse Redd'ngsbrigade en en'"e kimi- se nummers in het zwembad Karr,*'"'ijk *"w- GEREF. KERKEN Beroepen te Kralingsche Veer eandidat A- I. Koffeman te Amsterdam. CHR. GEREF. KERKEN. Bedankt voor Meerkerk D. Driessen te Vjaardingen. Bedankt voor Kamparveen P. J Dorsman ta Schellulnen EVANG LUTH. KERK. Aangenomen naar Go 'da W. F. S"b v nud-zendelin» en hulonr fftre'-M BODEGRAVEN 22 Juni. Kaasmarkt. Aanvoer 246 partijen Prijzen: le aoort f 172 174. 2e soort f 167-170. zware f 176. Handel flauw. ROTTERDAM 22 Juni Veemarkt. Aanvoer In totaal 2361 stuks, waarvan 150 vet te koe.en en ossen. 607 gehruiksvee 36 gras kalveren. 544 nuchtere kalveren. 287 biggen. 64 veulens. 251 paarden. 63 schapen en 214 lammeren 69 bokken en geiten. 76 varkens. De prijzen waren al» volgt: Kalfkoeien le soort f 79o 2e soort f 670. 3e soort f 520. melk koeien le soort f 790. 2e aoort f 670, 3e soort f 520; varekoeien le soort f 530. 2e soort f 430, 3« aoort f 360; vaarzen le aoort f 580, 2e soort f 430 3e soort f 300: pinken Je soort f 400, 2e aoor* f $00, 3e soort 223. grsskalveren le soort t 230 2e soort f 140. 3« soort t 100. big gen le soort f 50 2e soort f 40. 8e soort f 30; hitten le soort f 600. 2e aoort f 450 3a soort f >50: paarden werk le aoort f 800. 2« soort f 625 3e soort f 425. paarden slacht le aoort f 1.40. 2e soort f 1.30 3e soort f 1.00 per kilo. hebben het schip van de Irgoen in brand geschoten, waardoor voortdurend ontploffingen san boord plaat» vinden. Er ziin op het schip een onbekend aanfal slachtoffers. Volgen» voorlop.ge cijfers zijn ten minste vier leden -v»n de Irgoen gesneuveld en zes gewond. Verder zijn nog atht andere perse* nen gewond. Volgens mededeHng van de Joodse zender van hedenmorgen i» de staat van beleg te Tel Aviv welke gisteren was afgekondigd, he- denmorgen weer opgeheven. DE STAKING TE LONDEN. Op een vergadering van Londepse haven arbeiders leden van de Transport and Gene ral Wooers Union, is met* grote meerderheid gestemd voor hervatting van het werk. Een andere „onofficiële" vergadering van stakers besloot echter *ot ..voorzetting van de sta king tot het uiterste" Aan een oproep van de vakverenigingslei- der» en mln.-pre». Attlee tol de stakende ha venarbeiders in Londen, het werk vandaag te hervatten schijnt weinig gehoor gegeven te - worden. De tekenen wezen er hedenmorgen of> dat de staking over het algemeen zou voort duren. Jt S NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT SchóOnhovensohe Courant WOENSDAG 23 JTTNI 1948 ZUID-HOLLAND EN HET REGERINGS JUBILEUM. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland over wegen ter gelegenheid van het as regerings jubileum van de Koningin van provinciewe- ge een plechtige bijeenkomst te Delft te be leggen op 1 September, waartoe o.m. zullen worden uitgenodigd de leden der provinci ale staten met hun echtgenoten. Ged. Staten vragen de staten met het. oog op de aan deze plechtigheid verbonden kos ten te worden, gemachtigd voor dit doel uit gaven te doen tot een maximum van f 5.000. Nieuwe leden. De Provinciale Staten van Zuid-Holland hielden hun eerste gewone zitting in dit jaar. Nadat de voorzitter, mr. L. A. Kesper. de ver gadering had geopend, deelde hij mede. dat de heer W. C- Hage (V.V.D.) zijn ontslag had ingediend. Vervolgens werden de geloofsbrieven van de heren L. Krol (C.H.) en J. de Groot (VVD uit Berkenwoude onderzocht en in orde bevonden. Genoemde candidaten werden daarop geïnstalleerd, respectievelijk als op volgers van de heren Wagenaar en Hage. Jhr. J. M. M. van Asch van Wijck (A R bepleitte het verlenen van provinciale sub sidies in de kosten van herstel van monu menten van geschiedenis en/of kunst. Een voorstel daartoe werd daarop aangeno men. De vlag. In de middagvergadering kwam het voorstel van Gedeputeerde Staten tot vaststelling van een provinciale vlag ter tafel. Jhr. van Asch van Wijk pleitte voor een zesbanige vlag, terwijl het vooritel van een driebanige vlag spreekt. De heer G' van Praag (communist) wenste liever de Nederlandse driekleur met Oranje wimpel inplaats van een provinciale vlag Mf Schmal was voor een driebanige vlag. Een zesbanige vlag deed hem te veel aan een voetbalshirt denken. Het amendement van de heer Van Asch van Wijk om de vlag zesbanig te maken werd met 32 tegen 20 stemmen verworpen. Alblasserdam. De E.H.B.O. afdeling nam deel aan de wedstrijd te Capelle aan de IJs- ael ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan van die afdeling. Er werd door twee groepen deelgenomen. De groep A van A. Versfhi», lei der met J. de Groot en mej. J. de Heer. be haalde met 228Yt p. een eerste prijs en de eerste leidersprijs met 17 punten. Alblasserdam. De rel*vereniging De Oranje Straat meakte Vrijdag met vijftig leden een tocht naar Noord-Holland en Utrecht. In het „Jagershuis" te Zeist werd gedineerd. Zaterdagavond gaf de muziekvereniging „Excelsior" onder leiding van haar dirigent, de heer A. van der Linden, een copcert in de muziekent in de Kerkstraat. Er werd een keur programma uitgevoerd. Duivensport. ..De Postduif" hield een wedvlucht vanuit St Maxence Afstand 320 KM Aankomst eerste duif 2.46.51 Snel heid 14129 laatste duif prijswinnend 3411. snelheid 1312.1. Uitslag Joh. Erkelens l;'Heu- zeveld—De Boef 2. 7 en 26: Mouthaan—Den Hartog 3. K. van dén Dool 5. 18 en 19. W. Slagboom 6 D. de Heer 8 en 20; Boon—Tuv- tel 9 en 17, M. de Groot 10. 12 en 14. O. Stout 11; J Kooljman 13: C Koutstaal 15 en 24 J. J Geukes 16; J. A. de Heer 21 en 22: C. Jalink 23; A den Hartog 25 en F Nijhoff 27. Benschop. In de Vrijdagavond gehouden algemene vergadering van de Coop. Boeren leenbank werd de balans met verlies- en winstrekening goedgekeurd. Aan het verslag over 1947 Is het navolgende ontleend: De in- l*ggingen aan spaargelden hebben f 257369 95 bedragen De ontvangsten in lopende reke ning waren f 267573.95. terwijl aan voorschot ten f 200— werd terugontvangen. Aan spaar gelden werd f 236112 95 terugbetaald, in lo pende rekening f 244540.68. terwijl aan voor schotten f 41500— werd verstrekt. De winst bedraagt f 1414.34. Het kassaldo op 31 December j.l. bedroeg f 9544 27 De totale ontvangsten en uitgaven bedroegen elk f 562736.45. terwijl de balans een eindcijfer vertoont van f 1001 398 43. In 1947 zijn de spaargelden gestegen met f 21 257— Het geblokkeerde ge deelte is over 1947 gedaald met f 21 923 49. zodat het vrije gedeelte gekomen is tot f 57079503. en het totale bedrag aan spaar gelden f 967 260.09. Op 31 December j.l. be droeg het geblokkeerde deel der spaargelden f 386 465.06. Doordat een aanzienlijk deel van de reserve n afgeboekt wegens betaling van belastingen is de reserve gedaald tot f 12964.07 Het aantal spaarboekje» bedroeg 796. waar onder 405 geblokkeer<Je kaarten. Het aantal leden bedroeg op 1 Jan. 125. Als lid van het bestuur werd herkozen de heer A. Gille en als lid van de Raad van Toezicht de heer H. van der Vlist. Bergambacht. De uitslég van de Maandag ten gemeentehuize gehouden aanbesteding van de aanleg van wegen met rioleringen en het maken van een betonnen brug in het uitbrei dingsplan Bergstoep te Bergambacht, luidt e1-* volgt: Fa Zanen en Van Harten te Bergam bacht f 23.758. Gebr. De Man te Ammerstol f 24.3Q0Sfbveren én Versluis te Gouda f 25.000 D Zandbergen te Rotterdam f 25.500; M Stig- ter te Ammerstol f 25.600: Th. Jansen te Haas trecht f 26.000. C. Langeveld te Alphen aan de Rijn f 26.900. G BrandJ van den Dool te Bergambacht f 26.984. D. Gouwen» te Krimpen aan de IJssel f 27 800 P. van den Dool te Am merstol f 27.994; A. B. Leeuwi» te Moordrecht f 28.975; A van Delft en Zn. te Haastrecht t 30.000: A. Bakker te Ammerstol f 30.386. De gunning is aangehouden. ERNSTIG ONGEVAL. Bergambacht. De heer P. Slingerland had Vrijdagmiddag het ongeluk van een voer hooi te vallen, doordat het paard onverwachts vooruitliep. Het slachtoffer kwam op de pol derboom terecht en werd in zorgelijke toe- wendijk II 4—0. stand naar het ziekenhuis in Gouda overge bracht. stelling van een gemeente-arts. Vaststelling instructie gemeentebode tevens concierge. Vaststelling instructie gemeente-werklieden. Aan de heer J. van der Vlies, aannemer te Haastrecht is de bouw van 10 woningen voor de plaatselijke bouwvereniging opge dragen. Giessen-Nieuwkerk. Mej. Stadig, directrice der Iandbouwhuishoudschool te Giessen- Oudekerk, heeft per 1 September ontslag ge vraagd. De collecte voor het Rode Kruis heeft in deze gemeente f 244 opgebracht; te Peur sum f 88.10. en té Giessen-Oudekerk tot aan de Kale Hoeve f 101.25. De N I.W I N.-actie is eveneens bijzonder geslaagd. Te Giessen- Nieuwkerk werd 175 50 gecollecteerd en te Peursum t 124.50. Voetbal. De uitslagen van de voet balwedstrijden op het terrein van P.V.V. ren: Wijk I—PVV I 3—2 en PVV II—Nieu- Bergambacht. Ook in deze gemeente blijkt daadwerkelijke belangstelling te bestaan om de ouden van dagen in d« gelegenheid te stellen een gratis dagreis te laten maken. Naar aan leiding van een aanschrijving van de burge meester aan diverse verenigingsbesturen heb ben zich reeds velen bereid verklaard mede werking te verlenen. Het ligt ln de bedoeling binnenkort een vergadering te houden, om een en apder nader te bespreken. Bergambacht. De gemeenteraad >zal Don derdagavond in vergadering bijeenkomen. De agenda vermeldt onder apder: Verzoek van de heer D. E. Hueting om ontslag als hoofd en van mejuffrouw A. H Wester weel om ont slag als onderwijzeres van de openbare school voor voortgezet gewoon laper onderwijs. Voorstel tot verlenging overeenkomst met destructiebedrijf Overschie. Voorstel tot wijzi ging van de jaarwedderegeling van de dlrec- eur van de Vleeskeuringsdienst. Opmerkingen van Gedeputeerde Staten der prov. Zuid-Hol land tegen salarisverordening gemeente-perso neel 1947 en kinderbijslagverordening met voorstel van B. en W. tot opheffing van be zwaren. Benoeming van een lid van de com missi e tot wering van schoolverzuim, vaca ture P. Buijs Aanbeveling luidt: No. 1 W. van den Dool Pz No. 2 W. Kok Wzn. Benoeming van een controleur voor de inning van ver- makelijkhedenbeiaaWng Voorgedragen wordt L. Boom. Voorstel tot het beschikbaar stellen van f 100 voor een herinneringsaandenken aan de gemeente Rhenen. Verzoek van B. en W. tot het toestaan van een crediet tot het b«- groten van cU kosten van herstel van de ge meentetoren Voorstel van B. en W. om één fonds te stichten tot oprichting van een gym nastieklokaal voor deze gertuaente en hiertoe voor 1948 t 1000 beschikbaar te stellen. NIEUW STATENLID. Berkenwoude. De voorzitter van het cen traal stembureau heeft in de vacature, ont staan doordat de heer W C Hage te Boskoop ontslag heeft genomen als lid vén de Staten van Zuid-Holland, benoemd verklaard als lid van deze staten de heer J. de Groot Jaczn. te Berkenwoude. Paard verdronken. Berkenwoude De heer M. Bak geraé'xte met een paard, gespannen voor een hooi- schudder to water Voordat de strengen van het tuig konden worden losgemaakt, waa het paard reed» verdronken. Het dier werd ver voerd naar de noodslachtplaats. Douche Deza week werd in het zwembad een douche geplaatst. In café Berkouwer vond deze week. uit gaande van de afdeling Berkenwoude van de Bond van Plattelandsvrouwen, een demon stratie plaats door de Ferlafabrieken te Am sterdam. Deze fabrieken vervaardigden een preparaat waardoor het wecken van vruchten en groenten niet meer nodig is. Oudste Inwoonster overleden. Bleskensgraaf De oudste Inwoonster dezer gemeente, de weduwe De Graaf—Bor. i» over leden in de hoge leeftijd van bijna 92 jaren. Bleskensgraaf. De nieuwe Herv Kerk na- nadert hoewei langzaam haar voltooiing. De binnenhemel. die geheel uit eikenhout bestaat, is gereed. Nu komt het maken van de gale rijen de vloer en dan het ülaatsen van d# spits Het zal dus nog wel enkele weken duren, voor dat de kerk in gebruik kan worden De bouw van de woningan vordert zeer langzaam Gebrek aan arbeidskrachten speelt hiarin een grote rol. Ook wacht man nog ateeds op dakpannen. Capelle a.d. IJssel De plaatsel. afdeling van ..Het Groene Kruia" hield in het Wijkgebouw een ledenvergadering, die zeer matig bezocht was. De rekening van den penningmeester sloot met een nadelig saldo van f 2000. Een brede bespreking werd gehouden, ever de middelen, die nodig zijn om de financiën op te voeren. Binnenkort zal men opnieuw een ledenvergadering houden, waarin dit pynt weer aan de orde gesteld zal worden. Gietsendam. Raadsagenda. Vrij dagavond komt de gemeenteraad im een^pen- bare vergadering bijeen om dfc volgende agenda te behandelen. Voorstel tot cdnceasie- verlenging voor levering van enrtriciteit. Voorstel tot aankoop van bouwgrond. Voor stel tot wijziging der gemeente-begr/bting over de diensten 1947 en 1948. Voorstel/ tot aan- Gouda. Mei. M Abbenaa en de heer J. A. van der Vlist zijn geslaagd voor het propae deutisch examen aan de Economische Hoge school te Rotterdam. Gouderak Zaterdag gaf de gymnastiekver eniging „T.H.O.R." met de Ouderkerkse gym nastiek ver en i gin e „OKK." in de voormalige steenfabriek ..De Schan»" te Ouderkerk aan de IJsel voor de N.I.W.I.N. een turnavond. Vingertoppen afgekneld. De heer P- Huisman, werkzaam bij het aanne mersbedrijf van de heer P de Kwaadsteniet, had tijdens zijn werkzaamheden bet ongeluk met zijn vingertoppen tussen een staaidraad van een dreglijn ta geraken. Van twee vhv- gers werden de tbppen afgekneld Aan het aannemersbedrijf P. de Kwaad steniet is het verbeteren van watergangen ln een gedeelte van de B'.nnenwegse polder on der de gemeenten Zoetermeer en Bleiswijk gegund voor t 122.175. Gouderak. Na alfoop van de godsdienst oefening in de Ned. Herv. Kerk. maakte de heer De Jong. die voor de inwendige zending was voorgegaan, bekend, dat hij de kerkeraad verzoeken zou. ih de komende herfst een le zing te mogen houden over het werk der In wendige Zending. Voetbal. J)e vriendschappelijke voetbalmatch tussen Gouderak I en Haas trecht I is met een 4—4 gelijk spel geëindigd Ere-medaille ln zilver. Gouderak Aan de heer D. Boer alhier 1» de ere-medaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau verleend. Groot-Ammers. De speldjesdag voor' het re- plasseringswerk bracht f 77.88 op. Groot-Ammers. Duivensport. De postduivenvereniging ..De Gevleugelde Bode" StreefkerkGroot-Ammers hield een wed vlucht vanuit Pont St Maxence. afstand 329 K.M. Los 11 uur 1 en 4 K. de Bruin; 2 G. Boll. 3 Gebr. Gelderblom; 5 A. P de Lange. Aankomst le duif 2 52.27. laatste duif 3.9.13. Haastrecht. De Haastrechtse feestcommissie besloot in haar laatste vergadering op 31 Augustus het regeringsjubileum van H.M. de JConingin te vieren De kroning van de Prin ses-Regentes zal op 6 September worden ge vierd. De muziekvereniging ..Concordiagaf Zaterdagavond haar eerste zemerconcert waar voor. ondanks het ongunstige weer. goede be langstelling bestond Haastrecht. Gevonden: Nummerbord met stoplicht: paar wollen wanten; paar kin- derwantjes. sjaal: halsdoek, nikkelen knop van autoportier; 2 lederen riemen; kinderpor- temonnaia m. inhaud; rozenkrans: portemon naie met inhoud; tabakszak; glas van een autolamp: armbandje; sleutels, mondharmoni ca. Inlichtingen bi) de politie. LANDDAG VOLKSONDERWIJS Hoornaar. Velen hadden zich Zaterdagavond verzameld op het fokveedagterrein om de Landdag van Volksonderwijs, georganiseerd door Merwekrlng. bij te wonen. Onder de aan wezigen merkten we onder meer burgemeester Schakel op De kringvoorzitter, de heer K. de Boer. uit HardJnxveld begroette de aan wezigen en sprak een hartelijk woord van dank tot burgemeester Schakel, voor de spontane wijze, waaron deze toestemming had verleend, en waarop hij het openbaar onderwijs behar tigde. Dit wordt zeer op prijs gesteld. Spre ker zeide. det met de plannen, die te Schei- tuinen bestaan om d« openbare school te split sen. het algemeen belang niet gediend wordt. Daarna kreeg de eerste spreker, mr. A. de Roos. wethouder van onderwijs te Amster dam het woord. Deze wees op de grote taak welke de openbare school te vervullen heeft ten dienste van de opvoeding van de volksge meenschap waarin een geest van wereldvrede wordt aangekweekt en waardoor de mens wordt gevormd. Volksonderwijs strijdt niet te gen andersdenkenden We moeten onze achool maken tot een levende gemeenschap D« volgende spreker was mr. Wendelaar. oud-lid van de Tweede Kamer. Deze releveer de de eenheid van ons volk in de jaren 1940— 1945 waar we ons zoveel van voorgesteld had den. maar waarvan zo weinig is overgebleven. De sehoolstrild t« Schelluinen noemde mr Wendelaar een versnippering van het onder wijs. die aan de bevolknig niet ten goede komt. De muziekvereniging ..Euphonia" uit Meer kerk en de zangvereniging ..Vol Moed" te Hoornaar hebben een mooi concert gegeven. Burgemeester De Boer dankte aan het slot de sprekers voor hun uiteenzettingen, de heer Bongers voor de beschikbaarstelling van het terrein en de afdeling Hoornaar van Volkson derwijs voor het voorbereidende werk. en de muziek- en zangvereniging voor de medewer king. Hij sprak de wens uit. dat deze bijeen komst zal mogen bijdragen tot het geven van de plaats aan de openbare school, die haar in de volksgemeenschap toekomt Hoornaar. Voetbal. Stedoco 2 ontving Zaterdag Altena 2 voor de competitie. Het einde kwam met 1—I. Hoornaar. Voetbal. - Programma voor Zaterdag 26 Juni bevrijdingstournooi re turn wedstrijden: 6.15 uur Stedoco 1S.V.W.- combinatie Gorinchem. 7.30 uur Woudrichem I —Aalburg 1. Krimpen a.d. Lek. De muziekvereniging „Crescendo" gaf onder leiding van haar di rigent. de heer C Horsman. Zaterdagavond een concert in de tuin van de heer P. J. den Boer. Met als onderwerp ..Nederland in Nood" sprak het Tweede Kamerlid de heer C. v. d. Heuvel in de School met den Bijbel voor de plaatselijke afdeling van de A R. Partij. De netto-opbrengst van de bazar, ten be hoeve van het Crescendo-instrumentenfonds Dedroeg f 2890.87. ELECTRA-£ RADIO-SERVICE 124.- i I 95—, I U7_ o«t I 1)5. Wai- aachlac f 202— tol I 335— Stringier met game keur t 13—. Kopwratioa eem Kadio ra «ll« •loctriacho arRkolra. SCHEEPSBOUWER VEROORDEELD. Krimpen aan de IJssel. De directeur van een scheepswerf de heer C. van der Giessen, werd door bet Bijzondere Gerechtshof te Rot terdam tot f 20.000 boete subs. 100 dagen hech tenis veroordeeld. In beroep van cassatie verwierp de Bijzon dere Raad de stelling dat Van der Gieiaen onder dwang zou hekben moeten handelen De werf heeft oorlogsmateriaal voor de Duitsers gebouwd en gemonteerd. Met eenparigheid van «temmen besloot de Raad det hier geen boete kan worden opge legd. Met vernietiging van het vonnis veroor deelde de Raad Van der Gleasen tot een half jaar gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie iaar. Krimpen a.d. IJsel. Duivensport. De postduivenvereniging ..De Snelpoat" hield Zaterdag een wedvlucht vanuit Pont St. Maxense De afstand bedroeg 325 KM- De uitslag was: Jar Vuijk 1. 5 en 11; F. Burger 2 Gebr van Rij 3 en 13. G. Joling 4; T. van Herk 6. W Stam 7; H Twigt 8; Jac v d. Ham 9. 10. 16, 17 en 20: J. Konings 12: A. Radema ker 14; J. Mourik 15 en 18 M Rolloos 19; H. de Kwant 21: H. van Housselt 22: C. Slinger- land 23. J. Man 24. le overduif W. v. d. Wal. Lakkerkerk. De veteranen afdeling damea van de gymnastiekvereniging „Kracht Door Oefeningheeft Donderdag een uitstapje ge maakt naar Den Haag en Scheveningep. Al lereerst werd een rondgang gemaakt in het bedrijf van de melkinrichting ..De Sierkan". Nadjt nog enkele bezienswaardigheden beke ken waren, ging m«n naar Scheveningen Er werd een tocht gemaakt op de Noordzee, maar aangezien het nog al ruw waa is dat verschil lend» dames minder goed bekomen. Voetbal. Voor de Juniorencompeti- titie speelde Lekkerkerk tegen Ammerstol. De eindstand was 6—0 voor Lekkerkerk. Met de ze overwinning zijn de L.F.C. junioren on geslagen kampioen van hun afdeling gewor den. Na afloop sprak het bestuurslid, de heer A. van der Velden, de spelers toe. en prees hen. dat ze tweemaal achter elkaar kampioen waren geworden. Hij sprak de wens uit, dat ze eenmaal het eerst# elftal weer omhoog zouden brengen en overhandigde aanvoerder C. Ver meulen bloemen, terwijl alle spelers een ver snapering ontvingen Vriendschappelijk: LFC 4—DCV 5 (Krim pen aan de IJssel) 3~2: LFC 3DCV 3 (Krimpen aan de IJssel) 4—0. In de laatste wedstrijd maakte Bak alle doelpunten. Nieuw:erkerk aan de UbmI. Gevondan: Twee veilingkisten: 2 portemonnaies; kruisje met penning padvindersrfem. Inlichtingen op het politiebureau De heer J. C. Geleijns, hoofd der Kath School is met ingang van 15 Augustus be noemd tot onderwijzer aan een School voor Donderdag 24 Juni. HILVERSUM T. 7.00 Nieuws; 7.15 Gym nastiek. 7.30 Gramofon. 7.50 Dagopening; 8.04 Nieuws 8.15 Zang; 8.45 Gramofoon; 9.15 Mor- wenwljding; 9.30 Fluit; 9.45 Arbeidsvitaminen; 10.30 Korte gesprekken; 10.35 Gramfooon; 10 50 Kleutertje luister; 11.00 Gramofoon; 12.(0 Vi ool en Piano; 12.30 Weerpraatjfi. 12.33 ln 't Spionnetje; 12.38 Gramofoon; U.OlFNieuws; 13.15 Bandi Balogh; 13 45 Gramofon; 14.00 De vouw 14.20 Vaudeville Orkest; 1500 Zieken en Ge zonden: 10.00 Tussen vier en vijf; 17.00 .Ca leidoscoop; 17.20 Welk dier; 17.30 The Sk.r- masters; 18.00 Nieuws; 18.15 Sport; 18 DO Strijdkrachten; 19.00 Symph. Orkest. 19.05 Tennis; 19.15 Verkiezingsrede lijst Weiter, 19.30 Filmmuziek; 19 45 Regeringsuitzendlng. 20 00 Nieuws: 20.05 Echo van de dag. 20.13 Residentie Orkest: 20 20 Lezing; 22.35 The Ro mancers; 23.00 Nieuws: 23.15 Gramofoon. HILVERSUM II. 7.00 Nieuws; 7.15 Gra mofoon: 7.45 Morgengebed; 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk de dag; 9.00 Voor de vrouw; 9.05 Zang; 9.30 Waterstanden; 9.35 Gramofoon; 9.45 School radio; 1000 Gramofoon; 10 1S Morgenwijding; 10.45 Symph Orkest; 11.00 De Zonnebloem; 11.45 5olisten: 12.00 Angelus: 12.03 Zang; 12.30 Weeroverzicht: 12.33 Orkest Klaas van Beeck; 12.35 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws; 13.20 Klaas van Beeck; 13.45 Hors d' Oeuvre; 14 00 Ancora Trio; 14.30 Piano en Orkest; 14.40 Voor de vrouw: 15 0o Kamerorkest; 16.00 Bijbellezing; 16.45 Schoolzangwedstrijd17.45 Gramofoon; 17.50 Regeringsuitzendlng; 18.00 Marsen; 18.15 Land- en Tuinbouw: 18.30 Muziekvereniging; 19.00 Nieuws; 19.15 Leger des Heils; 19.30 Ver kiezingsrede AR.: 19 45 Jonge mensen; 19.53 Bach-koraal; 20.00 Nieuws; 20.05 Proloog; 20.15 Rlaatvaria- 2100 Reportage: 21.30 Openlueht- roncert: 22.00 Plano; 22 15 Vaart der Volken; 22.35 Orgelconcert; 23 43 Avondoverdenking; 23.00 Nieuw»; 23.15 Sweellnck kwartet; 23.45 Kamerorkest. Vrijdag 23 Juni. HILVERSUM I. 7.00 Nieuws; 7.15 Gym nastiek; 7.30 Gramofoon; 8.00 Nieuws; 8 15 Soc Strijdlied. 8.18 Gramofoon: 8 50 Voor de huisvrouw 9.00 Gramofoon; 10.00 Morgenwij ding; 10.20 Gramofoon; 10.30 Voor de vrouw 10.45 Viool en Piano; 11.15 Voordracht; 11.30 Gramofoon; 12.00 Hibernia. 12.30 Weer- praatje. 12.33 Sport: 12-S8 The Avroleans; 13.00 Nieuws; 13.15 Orgel; 13.45 Gramofon. 1400 Kookkunst; 14.2o Kamerorkest; 15.00 Dich ters; 15.20 Kamerorkest; 15.50 Tennis; 16 00 Orgal; 16.30 Tussen twaalf en zestien; 17.00 Zang en Orkest; 17.20 Wij en de muziek; 18 00 Nieuws; 18.15 V.A.R.A. feliciteert; 18.30 Strijd krachten: 19.00 Denk om de bocht; 19.15 Ver- klezlngsrede Nat. Onafh. Partij; 19.30 Cursus; 19.50 Tien voor acht; 20.00 Nieuws; 20.05 Klank beeld: 21.00 Men vraagt; 21.30 Lekenrechtbank; 21 50 Cello en Plano; 22.00 Buitenlands week overzicht, 22.15 Swing and Sweet. 22.40 Van daag 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuwe; 23.19 Symphonisch Vrijdagavondconcert. HILVERSUM II 7.00 Nieuws. 7.15 Gra mofoon; 7 45 Morgengebed; 8.00 Nieuws. 8.15 Pluk de dag; 9.00 Gramofoon. 9.30 Waterstan den; 9.35 Schoolradio; 10.30 Operettes; 11.00 De Zonnebloem-. 11.36 Al» de ziele luistert; 11.45 Piano; 12 00 Angelus; 12.03 Viool. 12.15 TT.-races; 12.30 Weeroverslcht: 12 33 Lunch concert: 12 53 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13.20 Lunchconcert; 13.40 Piano; 13.50 Van man tot man; 14.00 Middagconcert ;14.50 Opprh: 16.20 Gramofoon; 17.00 Na schooltijd; 17.t5 André Kostelanetz; 17.45 Wat het buitenland leest; 18 00 Volksliederen: 18.10 Klaas van Beeck; 18.30 Actualiteiten 19 00 Nieuws; 19.15 Rege ringsuitzending; 19.30 Verkiezingsrede Oud- S.D A P.- 19.45 Soenda land. 20. Nieuws: 20 05 Gewone man; 20.12 Omroep Orkest; 2100 De drie landen: 21.15 De Zilvervloot: 21.45 Hoor spel; 22.35 Harp; 2300 Nieuws; 23.13 Gramo foon. REDE VAN MINISTER DREES De minister van Sociale Zaken, da heer W. Drew, zal vanavond om 20 08 uur over Hll- varsum II een radiotoespraak houden over ds ..Anjerdag Vrijheidsdag 1948" van hef Prins Bernhardfonds. Buitengewoon Lager Onderwijs ta Rotter dam. De kerkaraad van de Geref. Kerk heeft aan de firma Van Leeuwen te Voorschoten opdracht gegeven voor de bouw van een nieuw kerkorgel. Wagen In Watering. Nlauw-Lekkerland. Doordat een met hooi geladen wagen van de landbouwer P. B. Don derdagmiddag in de zachte berm van de Tiendweg verzakte, geraakte het gehele ge vaarte in de wetering. De voerman sprong bijtijds van de wagen en het paard werd spoe dig gered, zodat het ongeval met enige ma teriële schade afliep. FEUILLETON. Roman MARLISE KOLLING 27 Het ergst waren nog zijn maatschappelijke plichten ten huize van Lohr zelf. Bijna elke avond gasten Daisy's kennissenkring scheen werkelijk onbeperkt. Het waardeloze, lege ka rakter van dergelijke avondjes was hem vroe ger nooit opgevallen. Nu kwam daarbij nog een pijnlijk gevoel van schaamte tegenover zijn schoonvader Eugen Lohr was een hoog staand mens. Hij had met geen woord over het gebeurde gerept. „De hoofdzaak is. dat jullie weer bij elkaar zijn. Daisy en JU", had hU gezegd, maar de verdrietige trek op zijn gerimpeld gezicht be wees, dat deze pijnlijke geschiedenis hem meer had aangegrepen dan hij wilde doen blüken..Ik heb niemand meer dan Daisy had hij er daarna met onzekere stem nog aan toegevoegd „Zij is nu eenmaal mijn kind en in jou. Robert, had ik gedacht nog een zoon voor mijn ouden dag te krijgen. En nu spre ken wij er niet meer over. Robert, da tijd zal Ook dit wel weer heden Op een ochtend zat hij op zijn kzntoor. ge heel verdiept in berekeningen en dictaten. Hij had strenge opdrachten gegeven hem in geen geval te storen Toen dan ook de tele foon op zjjn schrijfbureau zoemde en bil *e stem van zijn secretaresse hoorde, snauwde hij haar geergerd toe. „Ik heb u toch uit drukkelijk gezegd, dat ik voor niemand te spreken ben. juffrouw Küllera'." ..Neemt u mij niet kwalijk, maneer Esch- berg. maar beneden bij de portier is een man die u dringend wenst te spreken. Hij laat zich niet afschepen. Het is een Ru» hij noemt zich Alexei". „Onmiddellijk boven laten kernen!" Zijn eigen stem klonk Robert volkomen vreemd ln de oren. Alexei? De broer van Lisaweta? Het kon niemand anders zijn. Hl) kende geen andere Alexei. Maar hoe kwam die men in he melsnaam hier? Misschien was hij niet al leen Wie weet. had hij Lisaweta wel by zich? Hij bekommerde zich niet over het ver baasde gezicht van zijn secretzrass# hy rende de gang af naar de lift. Bedienden kwamen voorby. «prongen onderdanig epzy. en keken hem verwonderd na. Wat had de baas nu weer? Sinds hij zo onverwacht» uit Londen was teruggekeerd, deden de zonder lingste praatjes de ronde. Daar was de van beneden komend# lift. Een bleke, zeer sober geklede men. door de liftboy met enig wantrouwen opgenomen, trad naar buiten- .MUn naem is Alexei Finschow". De be zoeker keek de vol spanning waebtends Ro bert deemoedig aan „Kom mee'" Robert nam hem by de arm en duwde hem zachtje* in de gewenste rich ting. Juffrouw Kuilers, die achter haar schrijf bureau troonde, vergat van verbazing haar mond te sluiten. Wie bracht de baas dan daar nog wel persoonlijk in het allerheiligste? Maar nog vóór haar nieuwsgierige ogende vreemdeling goed en wel hadden kunnen op nemen. duwde Eschberg de deur reeds achter zich in het slot. Alexei Finschow's donkere ogen. waarin een koortsachtige glans lag. dwaalden schuw door de ongewone omgeving, de grote werkkamer, waarvan de vloer geheel bedekt werd door •en kostbaar tapijt, de bruin betimmerde mu ren met enige mooie schilderstukken, 't fraai gebeeldhouwde schrijfbureau met de enorme stapel» boeken, acten en andera pgperassenen het onnoemelijk aantal wit ivoren schelknop pen. de zware fauteuil», in een der hoeken rond een laag tafeltje gegroepeerd, de geu rende bloemen in een lage drijfschaal. kortom deze gehele atmosfeer van arbeid, rykdom en schoonheid. „Gaat u zitten". Robert drukte zijn bezoe ker in een der grote stoelen. Daar zat hij nu op de uiterste rand. zun magere, witte han den onrustig op zijn knieën heen en weer schuivend. „Rookt u?" Alexei knikte en zoog direct zijn longen vol. Maar plotseling deed een afschuwelijk hoest »Un gehele lichaam schokken Huwt* paarsrood in het gezicht en snakte naar adem Robert stond er wat hulpeloos by. maar emdeiyk bedaarde de hoestbui. Uitgeput leun de Alexei Finschow achterover ih de stoel. Kleine zweetdruppels parelden op zijn voor hoofd. „Neemt u me niet kwaiyk", hijgde hy. „ik mijn vlucht hierheen het was te veel voor me „Zal ik u misschien iets warms te drinken brengen?'* „Als u zo goed zoudt willen zijn ik had niet moeten roken alleen" hij glimlach te verontschuldigend „het is vaak zo moei- ïyk om het te laten". Robert was al aan de huistelefoon- „Juf frouw Kuilers, een pot thee en een paar be legde broodjes, maar snel Als u het hebt. belt u mij even. Ik kom het wel bU u halen". „Jawel .meneer Eschberg". Juffrouw Kiil- lers in de aangrenzende kamer haastte zich aan de opdracht te voldoen. Een paar minu ten later nam Robert zelf bij de deur het ta blet met thee en broodje» van haar in ont vangst; zijn gezicht stond ondoorgrondeiyk. De bescheiden maaltyd scheen Alexei Fin schow goed te hebben gedaan Zijn wangen kregen weer wat kleur. Onwillekeurig moest Robert aan zun eerste ontmoeting met Lisa weta denken: ook by haar hadden een paar belegde broodjes wonderen verricht. „Als u mij nu eens een en ander wilt ver- 'eüen. meneer Fmschow. Hoe bent u hier ge- xomen?" „Ik heb het aan u te danken, meneer Esch- erg .dat ik Sovjet Rusland de rug ken toe eren", antwoordde Alexei Finschow zacht. Robert keek hem vragend aan- „MU? Hoezo? „U hebt toch mister itixley verzocht my te helpen". „Det i» zo. ja Heeft meneer Hixley \J mee hierheen genomen?" Alexei Finzchow glimlachte droefgeestig. „Dat zou niet goed mogelijk geweest zijn, me neer Eschberg. Langs legale weg kan nie mand Rusland verlaten Maar als men geld heeft mister Hixley heeft ontzettend veel voor me gedaan kort en goed, het is mij gelukt over da grens te komen. Overigens hy schraapte zyn keel „heeft die vlucht nogal wat ven mün krachten gevergd. Mijn gezondheid laat al sinds jaren veel te wensen over, ik heb nachten achtereen in de open lucht geslapen, wanneer ik niet af en toe on derdak vond in een of andere boerdery. Men is ln Rusland zeer hulpvaardig, men kent elkanders noden en zorgen maar men is ook ontzettend bang. Elk kind weet. wat er op staat als men iemand helpt vluchten. Ik heb wat kou gevat, maar het zal toch wel niet ernstig »yn. nietwaar? Angstig hechtten zijn donkere ogen zich aan Robert. Dezen viel onmiddellijk weer de eigenaar dige gloed op. Nu h#d Finschow ook van die vpiseh teringachtige vlekken op zijn wangen Hu probeerde hem gerust te stellen. „Dat is alleen meer een gevolg van oververmoeid heid. meneer Finschow. Als u «en paar da gen behoorlük hebt uitgerust, zei dat wel weer over gaan. U hebt er toch geen bezwaa» •egen. dat ik daarvoor zorg?" ..U bent a] te go#d. meneer Eschberg mom pelde Alexei dankbaar. „Ik weet niet. waar om u dit alles doet ik ben niet neer u toe gekomen om te bedelen". (Wordt vervolg^

Schoonhovensche Courant | 1948 | | pagina 2