1/icfookut dcu*d&* Sierlijk gewas in dienst der wederopbouw. 4 KTKUW8BLAD VOOR ZUID-HULLAND EN UTRECHT Schoonhovensche Courant DONDERDAG 8 JULI 1948 ANJER. ACTIE De opbrengst van de Anjer-actie ten bate van het Prins Bernhardfonds bedroeg f 100.45. JIU-JITSU, De Jiu-Jitsu demonstraties voor de militai ren die oorspronkelijk in de tuin bij de ba. rakken gegeven zouden worden, vonden we. gens het slechte weer in het St. Jozeph ge bouw plaats. De leider van het .Jiu-Jitsu gezelschap uit Rotterdam gaf een breedvoerige uiteenzetting over worstelen en boksen, dat in veel uitge breidere vormen gecombineerd in de Jiu-Jitsu Worstelkunst, voorkomt. Enige van zijn leerlingen demonstreerden daarna de verschillende mogelijkheden, die de leider besproken had. De oefeningen werden afgewisseld door uit stekende accordeonmpziek. Er was veel be langstelling. hoofdzakelijk van miütaren. DUIVENVLUCHT. De P V. „De Luchtpost1' hield Zondag een wedvlucht vanuit Chateauroux (Frankrijk). Afstand 615 K M. Als bijzonderheid willen we vermelden, dat voor het eerst de duiven per vliegtuig zijn vervoerd Aan deze wedvlucht namen 82 duiven deel. Zondagmorgen 1115 uur werden zij in vrij. held gesteld en des avonds bereikten 10 dui ven hun hok. Prijzen werden als volgt behaald: Zon dag: 1 J. de Jong: 2 L. de Lange; 3 A. Kore- vaar; 4 en 9 Jac. Lensen; 5 C. J. S. van Vliet: 6 D. van de Graaf; 7 Sterrenburg; 8 A. van der Heul; en 10 D. Rous Maandag: 11 en 21 C. Kromme; 12. 17 en 18 H. J. Saveur; 13 C den Butter; 14 A. van der Heul. 15 J Okhuijzen; 16 Jac. Lensen; 19 J Sterrenburg; 20 M. van 't Huilenaar. Aankomst eerste duif Zondagavond 7.27 uur. laatste duif Maandag v.m. 9.30.30 uur. DE NIEUWE BONNEN. In het tijdvak van 11 tot en met 24 Juli geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van de daarachter vermelde artikelen: 807-0 Brood 800 gram brood (geldig tot en met 17 Juli). 808-2 Brood 200 gram brood (geldig tot en met 17 Juli). •09 Brood 400 gram brood (geldig tot en met 17 Juli). •15 Algemeen 400 gram brood of 1 rantsoen gebak. 014 Algemeen 750 gram suiker, boterham- strooisel enzof 1500 gr. jam, stroop enz. of 750 gram versnaperingen. Tabak- en versnaperingen: 93, 94 en 77 Tabak 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak. Bovengenoemde bonnen kunnen op Vrij dag 9 Juli worden gebruikt. Niet aangewezen zijn en vernietigd kun nen worden de bonnen: 452, 454. 455, 954, 955 Melk- 460. 461. 462. 467. 964. 960, 967 Reserve; 973. 975. 979. 390. 420, 450. 890, 920. 950 van de bonkaarten 806. De volgende, reeds eerder aangewezen, bcfroen zijn nog geldig tot 17 Juli: 007-1 Brood. B-Ü27 en D-0Ï7 Reserve 800 gram brood (geldig t.m. 10 Juli.) •10 Algemeen 400 gram brood of 1 rantsoen vermicelli e.d. C-029 Reserve 400 gram brood (geldig tot en met 10 Juli). •08-1 Brood 200 gram brood (geldig tot en met 10 Juli). 011 Algemeen 100 gram bloem. E-039 Reserve 500 gram bloem. 020 en 035 Algemeen 200 gram rijst (voor inlevering) 012 Algemeen (inmaak) 500 gram suiker, bo terhamstrooisel enz. of 1000 gram jam. stroop enz. of 500 gram versna peringen. •04 en 006 Vlees 100 gram vlees. 005 Vlees 300 gram" vlees. 013 Algsmeen 250 gram boter of margarine of 200 gram vet. B-028, C-030 Reserve 500 gram boter of mar garine of 400 gram vet. •18 Algemeen 250 gram boter of margarine of 200 gram vet. •38 Algemeen 125 gram boter of margarine of 100 gram vet. •17 Algemeen 200 gr. kaas of 250 gr. korst- loze kaas. ••32 Algemeen 100 gr. kaas of 125 gr. korst- loze kaas. •16 en 031 Algemeen 1 ei. 019 Algemeen 50 gram cacao. 034 Algemeen 100 gram cacao. 021 Algemeen 250 gram zacht zeep plus 250 gram soda. 080 Algemeen 500 gram zacht Zeep plus 500 gram soda. Tabak- en Versnaperingenkaarten: 75 Versnaperingen 200 gram versnaperingen of 200 gram suiker, boterhamstrooi sel enz. of 400 gram jam. stroop enz. 9B Versnaperingen 100 gram versnaperingen of 100 gram suiker, boterhamstrooisel enzof 200 gram jam. stroop enz. Reserve E-Tabak 50 gram scheerzeep of 100 gram scheercrême of 400 gram snel- scheèrcrême. Bonkaarten b(jz. arbeid, a.s. moeders en sieken Geldig zijn de bonnen van de strook K. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. PLAATSELIJK NIEUWS. ENGELSE ONDERSCHEIDINGEN AAN NEDERLANDERS. Sir Philips Nicholls. de Britse ambassadeur kal vandaag op het Binnenhof te 's-Graven- hage onderscheidingen uitreiken aan ruim 200 Nederlanders voor tijdens de oorlog ver leende diensten, voornamelijk met betrekking tot het verzetswerk. Tot honorary member of the Order of the Britisch empire wordt benoemd o.a: Ds. W. N. van Nooten.. Meppel. The kings medal for courage in the cause of freedom krijgen o.a.: W. Boot. Dordrecht; J. I. Hollebrands. Sliedrecht; J Kentgens, Zoetermeer; P. de Koning. Papendrecht. Ch. Lanser, Sliedrecht; W. Leenman. Hardinx- veld; mevr. H. B Volkervan Leeuwen, Sliedrecht, M. van Wunsaarden, Dordrecht. Alblasserdam. De muziekvereniging „Soli Deo Gloria" en ..Excelsior" zullen deelnemen aan het jubileum-concert van de muziek vereniging .Apollo" ie Nieuw-Lekkerland ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van dit corps. Alblasserdam. De afdeling van de A.-R. Partij hield Vrijdag een verkiezingsvergade ring in „Het Wapen van Alblasaerdam". Na een welkomstwoord door de voorzitter, de heer J. C de Jong. tred mr. G. van Baren oud.burgemcester van Delft als spreker op. mei het onderwerp: „Het roer moet om''. Hij 'verdedigde de stelling van de A.-R. met het oog op het communistisch gevaar. Er wer den enkele vragen gesteld en door de spre ker breedvoerig beantwoord. Ammeratol. Sportfeest. De sport- vereniging ASV heeft Zondag een sportfeest georganiseerd, waarvan de opbrengst ten goede kwam aan een reis voor de ouden van dagen in deze gemeente. De muziekvereni ging „Excelsior" maakte vooraf een muzikale rondgang door het dorp. waarna burgemees ter Diepenhorst de openingswoorden sprak. De gymnastiekverenigingen D.O.S. (Schoon hoven), WIK. (Groot-Ammers) en A.S.V., alhier, gaven fraaie demonstraties. De hoofdschotel vormde een voetbalmatch tussen A S V. I en O.N.A. uit Gouda. De Gou wenaars verschenen echter met een combi natie. Een van de ASV-spelers. de linksbin nen A. L. de Jong. liep met het koppen naar een bal. een lichte hersenschudding op. zo dat hij enige tijd rust zal moeten houden. Na afloop sprak de voorzitter van de commiasie van ouden van dagen enige woorden van dank tot allen, die dit feest hadden doen sla gen en zodoende aan een mooi doel hadden medegewerkt. Daar er ruim 500 bezoekers waren, ia een mooi bedrag bijeengebracht. BUS AANGEREDEN. Benschop. De bus van De Twee Provinciën- dienst GoudaUtrecht was in de Vlist het slachtoffer van een woest rijdeode militaire Jumbo_wagen. Bij het passeren gleed de mi litaire auto tegen de geheel op de berm staande bus waardoor deze zo ernstig werd be schadigd. dat de dienst niet voortgezet kon worden. Benschop. De collecte voor de stichting tot ondersteuning van hulpbehoevende blindep te Utrecht bracht f 97.72 op Onder het, motto „Stad en land reiken elkaar de hand" zal een uitwisseling plaats vinden van leerlingen uit Den Haag (van de school van de heer P. Beljen. oud-Inwoner van Benschop) met leerlingen van de Openbare Lagere School te Benschop. Op 8. 9 en 10 Juli zal een aantal kinderen uit Den Haag een bezoek brengen aan deze gemeente, orh kennis te maken met het platteland. De voorbereidingen voor een hartelijke ontvangst zijn reed» getroffen. Hedenmorgen om 11.30 uur zullen de kinderen op het dorpsplein ar riveren. Vanavond zal op het dorps, plein een meer officiële begroeting plaats vinden, waarbij ook een reportage-wagen aanwezig zal zijn om een en ander op de gevoelige plaat vast te leggen. Burgemeester en wethou ders zullen tegenwoordig zijn. De Vrijdag en Zaterdag zullen worden besteed aan excusies naar enkele fabrieken, de zender te Jaars. veld en een bezoek aan de kersenboomgaard, 's Zaterdagsmorgens zal in de voorwe'ering een hengelwedstrijd worden georganiseerd. La ter zullen kinderen uit deze gemeente een te genbezoek aan Den Haag brengen. Benschop. Stuurstang gebroken. Maandagmorgen omstreeks 7 uur brak ter hoogte van de woning van de heer C. van Oort de stuurstang van een aytobus. De chauffeur, de heer L van Dijk. wist het voer tuig echter tot stilstand te brengen, voordat het van de smalle weg was afgereden. De voorwielen stonden reeds op de wegberm. De bus Is later weggesleept. Glessendam. De heer W. Rikkers slaagde voor het M.U.L.O.-diploma B. Onze dorpsgenoot de heer J. Kamerman slaagde te Gormchem voor het eind-examen van de Chr. Kweekschool. Zaterdag zal de mond-accordeonvereni ging „Bravo" een openlucht-concert geven. Dit is de eerste maal dat de jonge vereni ging, die enkele maanden geleden is opge richt, een concert geeft. Ook de zangvereni ging ..Volharding" zal haar medewerking ver lenen. Aan het Verenigd Aannemers- en Steen- houwersbedrijf Van der SfUis en Van Dijk, alhier, is de herbouw en restauratie der Ned. Herv. Kerk te Loenen aan de Vecht opgedra gen. De aannemingssom is f 306.992. Giessen-Nlenwkerk. De afdeling Giessen- Nieuwkerk-Peuraum van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie hield Maandag een openbare vergadering, welke zeer druk werd bezocht. Na het openingswoord door de voor zitter, de heer J. M. Kooijman, traden als sprekers op de heer F den Har tog te Hoog- Blokland, met het onderwerp: „De V.V.D. en de Landbouw", en daarna de heer A. Caljé te Alblasserdam met het onderwerp: „Wij willen niet vergeten". Beide sprekers hadden een aandachtig gehoor. Glessen-Nieawkerk. Paplerprijzen. Van de 75 prijzen, lopende van f 1 tot f 20 per leerling, die de Minister van Onderwijs aan de schelen toekent voor de bekende pa pierinzameling. vallen er enkele van f 1 per leerling in deze omgeving en wei aan de Open bare Scholen alhier. té Hoog.Blokland en Spijk, en aan de Bijz. School te Bleskens- graaf. Hardlnxveid. De heer J de Boer is aan de Rijksuniversiteit te Utrecht bevorderd tot dierenarts. Duivensport. De postduivenver eniging „Gevleugelde Vrienden" hield een wedvlucht vanuit Quivrain. Afstand 178 km. Los 11.30 uur. De uitslag was: A. Verdonk en Zoon 1 en 3 ;Gebr. de Jong 2 en F. Cornegé 3 Aankomst eerste duif 1.55.19 en laatste duif 2.04 49 uur. De tijdens het buurtfeest in „Den Bout" gehouden collecte voor de NIWIN, bracht f 43 88 op. Hel- en Boeicop. De kinderen van de leden van de Buurtvereniging „Het Zwaantje" .maakten Zaterdagmiddag een reisje per auto naar een kersenboomgaard te Schoonrewoerd Ze genoten volop van de vruchten en ver maakten zich met verschillende spelletjes. Op het M.U.L.O. examen te Dordrecht slaagden de plaatsgenoten F. Spronk en J. M. de Raad voor het diploma A en B., de laat ste met lof van de voorzitter van de examen commissie. SPARTA JUBILEUMFEEST VIERING. Krimpen aan de Lek. De afdeling gym nastiek van de sportvereniging Sparta" vier de Zaterdag haar 45-jarig jubileum met een groot gymnastiekfeeat in de grote loods van de heer J. K. Smit. die deze welwillend ter beschikking stelde, toen de overvloedige re. genval van de voorafgaande week het bestuur noopte van het oorspronkelijke plan. hét féést in de openlucht te vieren, af te zien. Des middags hadden jeugdwedstrijden plaats gehad waaraan verschillende verenigingen uit de omtrek met ruim 60n deelnemers elkaar fel bekampten. De burgemeesters van Krim pen aan de Lek en Ouderkerk aan de IJssel toonden hun belangstelling door de gehele wedstrijd bij te wonen. De organisatie bleek in goede handen te zijn. Het uitvoerige programma werd pre. cies op tijd afgewerkt. De wedstrijden en prijstoekenning geschiedden volgens het wedstrijdreglement van K.N.G V. De uitsla gen waren: Tweekamp jongens.adsp. (klassieke vrije oef. en. springen) K.D.O. te Lekkerkerk 271 Pt le prijs; Sparta te Krimpen aan de Lek 24'pt. 2e prijs; K D.O. te Krimpen aan de IJssel 21 3/4 pt 3e prijs; O.K K. te Ouderkerk aan de IJssel 211 4 pt.; C.G.V. te Capelle aan de IJssel 19 1/4 pt. Tweekamp meisjes adsp.: Sparta 29 1/4 pt. Ie prijs; K.D.O, te Krimpen 28 3/4 pt. Ie pr K.D.O .te Lekkerkerk 27 3/4 pt le prijs; O. K.K. 28^ pt. 3e prys; S.G.V. 22 3/4 pt. Driekamp jongen* (vrije oefeningen paard- springen en rek): K.D.O. te Lekkerkerk 42 pt. 2e prijs; OK..K 40pt 3e prijs; Sparta 381/4 pt. 3e prijs; C.G.V. 33 pt. Driekamp meisjes (vrije oefeningen brug en bokspringen): K.D.O. II te Krimpen 49 pt. le prijs: K D.O. I te Krimpen 46 pt. le prils; K.D.O. te Lekkerkerk 43 1'4 pt. le Pr.?*; O.K.K. 32</s pt. 2e prijs; Sparta 41 pt. 3e prijs. Vrij oefeningen naar keuze: K.D.O. te Krimpen (vlagoef.) 36 pt. le prijs; K.D.O te Lekkerkerk (dansje) 20«/i pt. 2e prijs; Spar ta (vrije oef.) 26 pt. Se prijs. Na afloop van de wedstrijden werd een op. tocht door het dorp gehouden onder de vro, lijke tonen van „Crescendo". Des avonds had de prijsuitreiking plaats door de voorzitter van Sparta", de heer J. Bouter. waarna de heer G J. van Tongeren, voorzitter van de turnkring Rotterdam van het K.N.G.V.. de jubilerende vereniging geluk wenste en de gemeente Krimpen feliciteerde gymnastiekvereniging, waarop de turnkring trots is. Spreker gewaagde van het bloeitijd perk van .Sparta toen deze vereniging on der leiding van de heer A. Boon. met zijn mannenwerk, de aandacht trok van geheel Nederland Van deze mannen, zeide spreker, staan er thans nog twee onder uw vaandol, de heren J. Bouter en A. van den Heul. twee voorvechters van „Sparta". die als voorzitter en secretaris reeds 35 jaar de ziel der ver eniging zijn. Hij overhandigde onder dave rend applaus van hef, talrijke publiek aan deze veteranen, als blijk van waardering voor alles wat zij voor „Sparta" verricht hebben, de medaille van verdienste van het K.N.O.V. Hierna complimenteerde de burgemeester van Krimpen aan de Lek. de heer G. J. van Oordt, de vereniging en sprak de hoftp uit. dat. „Sparta" nog vele successen aan de reeds behaalde zou mogen toevoegen. Spreker wek te de Jongeren op in de voetsporen ven hun voorgangers te treden en mede te wer ken aan de lichamelijke opvoeding van het NedeiHandse volk. De heer W. Helleman feliciteerde de zo juisf, gedecoreerden namens de leden en dankte hen. met het overhandigen van een bloemenhulde voor hun vele werk. Tot slot had een uitvoering plaats door de leden van ..Sparta" met medewerking van de turnsters en turners van de keurgnep Lek en ITssel en de muziekvereniging Crescen do". Een afwisselend prgoramma van vrije- en toesteloefeningen werd afg*we-kt. „Sparta" kan met trots op deze jubileum viering terugzien en vol moed haar gouden jubileum tegemoet gaan. Krimpen aan de Lek. De Chr. Gemengde Zangvereniging „Soli Deo Gloria", onder lei ding van de héér W. Koen. nam deel aan het concours, dat gehouden werd door de Ring Rotterdam van de Bond van Chr. Zang- en Oratoriumverenigingen in de Wilhelminakerk te Dordrecht en behaalde een 2de prija met 287 punten. Lekkerkerk. Brandweersucces. Zaterdag had de Provinciale Brandweerwed, strijd 'te Lisse plaats waar gekampt werd door de eerste twee winnaars van de op 12 Juni gehouden districtswedstrijden. Toen be haalde de Vrijwijlige Brandweer alhier de eer ste prijs. De uitslag van de provinciale wed strijd ia 1 Vrilwillige Brandweer te Lekker kerk 16 min. 26.3 sec. 2 Vrijwillige Brand weer te Leerdam 17 min. 32.1 sec.; 3 Bedrijfs brandweer Glasfabriek te Schiedam 18 min. 54.8 6ec.; 4 Vrijwillige Brandweer te HiUegom 19 min 1.3 sec.; 5 Bedrijfsbrandweer Glasfa briek te Leerdam 19 min 35.8 sec.; 6 Vrijwilli ge Brandweer te Dordrecht 22 min. C.6 sec.: 7 Vrijwillige Brandweer te Oostvoorne 24 min. 12.4 sec. De Lekkerkerkse ploeg, onder de kranige leiding van de heer Joh. Nobel, heeft dus met een voorsprong van 66 seconden op nummer twee de eerste prijs behaald. Lekkerkerk en Naaldijk zullen nu over vier weken in de na tionale wedstrijd te Bussum uitkomen V o e t b al. De wedstrijd Lekkerkerk 1 —Haastrecht 1 eindigde in een 1—1 gelijk spel. Ï.V.V, 1 (Nieuw-Lekkerland) won met 14—5 van Lekkerkerk 2 Nlenwerkerk aan de IJssel. De heer W. van der Eijk is aan de Rijks Universiteit te Utrecht geslaagd voor het doctoraal examen vee-artsenijkunde le gedeelte. De Nieuwerkerkse gymnastiekvereni ging geeft Zaterdag een grote sportavond, waaraan vier verenigingen met in totaal pl m. 400 turnsters en turners me'dewerken. Te vens wordt N.G.V, een vlag aangeboden door de Mij. Tot Nut van 't Algemeen, departe ment Nleuwerkerk aan de IJssel. Leden van de Oranjevereniging „Oranje Boven" hebben de revue „50 jaar Wilhelmina" samengesteld door R van Engen. in studie genomen. Bij de feestelijkheden op 31 Augus tus zal dit «<uk dis openluchtspel opgevoerd worden. Gevonden- Tennisschoen, kindersok je. melkemmer Inlichtingen op het politiebu reau. Nieuw-Lekkerland. De vergadering van de afdeling Nieuw-Lekkerland van de Bond van Plattelandsvrouwen werd, nadat de presiden te. mevr. v. d. Rovaart, allen welkom had geheten, aangevangen met het zingen van het bondslied. Voor de plannen om een b?zoek te brengen aan Noord-Holland, of naar Den Haag te gaan voor het défilé, bestond wei nig animo. Mevrouw van Bergen—Moleha ar vertelde een en ander over het kaasmaken. Verschillende vragen werden gesteld en be antwoord Men besprak de mogelijkheid, om de zuivelfabriek „De Graafstroom" eens te gaan bezichtigen. Nieuw-Lekkerland De afdeling Nieuw-Lek kerland van de Chr. Metaalbewerkers Bond kwam in de Chr. School in algemene verga, dering bijeen onder leiding van de heer S M Busé. De aftredende bestuursleden de heren A. van Meerkerk. A. Verkerk en A. Ouwe- neel, werden herkozen De voorzitter hield daarna een rede over «.Bedrijfsorganisatie", waarop een leerzame bespreking volgde. Na de rondvraag, waaraan een paar perso nen deelnamen, werd de vergadering met dankgebed gesloten. Zaterdagmiddag speelde V.V.E. (jun.) te gen Hercules (jun.) van Ridderkerk eij ver loor met 23. De maand-collecte. Zondag in de Ned. Herv Keik gehouden, ten behoeve van de kerkvoogdij, bracht f 71 op. J .BARON, f Nieuwpoort. Met ontroering nam de ge meente Maandagmiddag kennis van het plot seling overlijden van de heer J. Baron Wz. in het Diaconessenhuis te Utrecht. De over ledene bekleedde verschillende openbare en kerkelijke functies. Sedert 1908 was hij ge meente-ontvanger en vanaf 1931 tevens ge meente-bode voor Nieuwpoort en Langerak. Op 1 Januari 1946 werd hem eervol ontslag verleend van genoemde betrekkingen, doch hij bleef die van secretaris-penningmeester van het Burgerlijk Armbestuur waarnemen. Op jongere leeftijd was hij vele jaren diaken en later kerkvoogd van de Ned. Herv. Kerk. De laatste tijd was hij nog voorzitter van het Prinsde Haan-fonds (orgelfonds) van genoemde kerk. De oudere ingezetenen zullen zich nog herinneren, dat hij jarenlang de Zondagsschool op zo voortreffelijke wijze leidde. Met de heer Baron is een eenvoudig man heengegaan, die aller achting genoot. Dit is het eerste stelfgeval in de gemeente sedert 26 September 1947. Ottoland. De uitreiking van nieuwe bon kaarten 10e en 11e periode zal hier gehou den worden op Donderdag 8 Juli a.s. van 912 en 13 uur. Ottoland. De oorlogsvrijwilliger M. de Hoop is Zaterdag na een twee-jarig verblijf in Indië, in zijn woonplaats teruggekeerd. Ve len kwamen hem gelukwensen met zijn be houden thuiskomst. Ouderkerk a.d. IJssel. De distributiedienst zal nieuwe algemene bonkaarten uitreiken op 14 Juli, 21 Juli. 4 Augustus. 11 Augustus. 18 Augustus en 25 Augustus. De na'uitrei- king is op 27 Augustus te Krimpen a.d. IJs- Ottoland. Als leden van de commissie van onderzoek van de in het volgend jaar af te leggen rekening van de polder Laag-Blokland zijn aangewezen de heren A. Swjjnenburg C. Bons en A. Bos Bzn. Oudewater De Koningin Wilhelmina ver- eniging organiseert in samenwerking met de verschillende middenstandsorganisaties tij. dens de feestelijkheden een winkel-attraetie welke duurt van 30 Augustus tot en met 9 September en waaraan mooie prijzen ver» bonden zijn. De film „Bernadette" komt. Oudewater. De zeer bekende en machtigs film „Bernadette" wordt op 10. 11, 12 en 14 Juli a.s alhier in het Centrum Theater (Pa» tronaatsgebouw) verwacht ReeuwUk. De Christelijk gemengde zang. vereniging aan de Reeuwijksebrug maakte met bijna 100 personen een reisje in drie autobussen. Eerst werd een bezoek gebracht aan Schiphol. Voor een vliegtocht kon echter geen voldoende deelname worden verkregen Van hier werd de tocht voortgezet naar HeemstedeBloemendaal en omgeving eD vandaar naar Bergen aan Zee. waar gezant, men werd. De terugreis ging over Ha|»eg, waar men echter de speeltuin bezocht. De heer A. Nieburg slaagde voor het examen kostprijsberekening en kostprijs-ad. ministratie in het Boekbindersbedrijf. De heef J. M. van Zwieten slaagde voor het M.ULO. diploma B. Schelluinen. De vrouwen, die hun handt®, kening plaatsten voor het huldeblijk aan da Koningin, krijgen gelegenheid, de tentoon, stelling „De Nederlandse Vrouw" in Den Haag per autobus te bezoeken op Donderdaa 26 Augustus. MARKTBERICHTEN. BODEGRAVEN. 6 Juli. Kaasmarkt. - Aanvoer 187 partijen Prijzen: le soort f 168 —171. 2e soort f 165—167. zware f 173. Han- del flauw. Rietveel gevraagd, artikel Alles, wat dienstig kan zijn om de opbouw van ons land te bevorderen, staat momenteel in het middelpunt der belangstelling. De on dernemers. die de opbouw in de getroffen ge bieden ter hand genomen hebben zien met spanning uit naar de toewijzingen voor ma terialen. Hoogovens, steen- en cementfabrie ken, houtzagerijen en andere bedrijven leve ren hun producten af en ieder ziet in de hoe veelheden ijzer, steen, hout en andere zware materialen een seismograaf voor de stand van de wederopbouw. Men vergeet daarbij meestal de minder op vallende materialen, die toch bij de wederop bouw niet gemist kunnen worden. Eén van die onmisbare producten is een echt Neder lands gewv, het riet. Bij de levering hiervan is men niet aan import-quantum gebonden, maar toch kan men ook voor dit artikel niet aan de enorme vraag voldoen. Rietteelt In onse omgeving. Hoewel het riet (dat zoals we straks zullen zien een zeer belangrijk artikel is) in bijna alle Nederlandse provinciën voorkomt, zijner toch enkele centra die jaarlijks grote hoeveel heden leveren. Het riet-centrum voor het Westen is thans nog de Biesbosch. waar men uitgestrekte rietgorzen vindt. Het gewas is daar van uitstekende kwaliteit en wordt hoofd zakelijk gebruikt voor de vervaardiging van rietmatten. De rietvelden in de Biesbosch zullen echter in de toekomst uitvallen, wan neer de inpolderingsplannen worden uitge voerd. Zal de liquidatie van de Blesbosch als rietcentrum van invloed zijn op de rietteelt in onze omgeving? Wij hebben hierover het oordeel van een deskundige gevraagd. Déze meende, dat de invloed hiervan zich wel zou laten gelden, doch niet tot veranderingen op grote 6chaal zou leiden. Langs Lek. Merwede en Waal en in de Zuidwest-hoek van Utrecht wordt de rietteelt op verspreide percelen uitgeoefend. Het is wel te verwachten dat de ondernemers deze teelt intensiever zullen gaan beoefenen. Wel kunnen hier en daar langs de rivieren nog gronden voor de rietteelt geschikt ge maakt worden, doch de bewerkingskosten zul len zeer hoog zijn. Wanneer een terrein voor de rietteelt geschikt gemaakt is. duurt het nog 46 jaar voor het riet voor de eerste maal geoogst kan worden. De velden en gor zen voor deze teelt moeten op een bepaald niveau liggen, zodat de bewerking veel arbeid vraagt. Momenteelt is er wel zeer veel vraag naar riet, maar men weet niet wat het over 5 jaar zal zijn. Wel is het riet dat in de Bies bosch en in onze omgeving wordt geteeld van een bijzondere kwaliteit. Er worden hoofd zakelijk rietmatten van gemaakt, terwijl het riet uit de Noordelijke provinciën voor dak bedekking wordt gebruikt Daar door de precaire situatie in de man denindustrie langs de Lek veel grienden waar deloos worden, rijst de vraag of deze gronden niet voor rietteelt geschikt gemaakt kunnen worden. Dit zou echter zoveel arbeid vragen, dat een lonende exploitatie onmogelijk zou worden. De rietteelt in onze omgeving zal zich na de inpoldering van de Biesbosch wel meer ontplooien, doch van sterk ingrijpende wijzi gingen zal geen sprake zijn. Daar de Belangstelling voor griendhout sterk daalt, zal men ook niet trachten de griendcul- tuur van de Biesbosch naar onze omgeving over te plaatsen. De kosten van griendaanleg en onderhoud zijn momenteel zeer hoog. De opbi engst bedroeg de laatste jaren 300—400 gulden per bunder. Het hout wordt slechts éénmaal in de vier jaar gekapt, zodat de jaar lijkse opbrengst per bunder hoogstens f 100 - is. De vooruitzichten voor deze teelt zijn dus niet zodanig dat men zich er op grote schaal op toe zal gaan leggen. Ongetwijfeld zal het uitvallen van een zo groot gebied als de Biesbosch echter in onze omgeving merkbaar worden. Het valt echter moeilijk te voorspellen welke vormen dit aan zal nemen, want dit is van velerlei factoren afhankelijk. Zoals gezegd wordt de rietteelt in onze omgeving reeds tamelijk druk beoefend. Be kende rietstreken vindt men ook in Overijs sel en Friesland en ook in het nieuwe land. de Noord-Oostpolder, komt veel riet voor. Met het kweken van dit gewas wordt een algemeen belang gediend. Niet alleen pan- nenbakkerijen en steenfabrieken zijn belang rijk voor de wederopbouw Het rletsnijden. In onze streek kan men op verschillende plaatsen 's winters de rietsnijders aan het werk zien om de oogst binnen te halen. De rietoogst begint namelijk als alle andere pro ducten reeds bjnnen zijn. omstreeks Decem ber. Nu is het' snijden weer achter de rug. De opbrengst is niet zo groot als wenselijk was. In veel rietvelden trof men namelijk een schadelijk insect aan. de rietboorder of „No- nogrina gemenipuncta Hatchett'. een vuil witte rups. die zich in de stengels nestelt, waardoor deze zich vertakken. Bovendien had men deze zomer last vande droogte. Het klinkt een leek merkwaardig in de oren dat riet. de waterplant bij uitnemendheid, niet buiten het hemelwater kan. Door gebrek daaraan is het gewas dunner gegroeid. Ds rietsnijders langs de Lek kunnen het goed merken aan de opbrengst. Een apart slag volk, die rietsnijders. Hun werk lijkt een voudig. maar de ongeoefende die het eens proberen wil, zal ontdekken dat het niet mee valt. Er is een flinke dosis uithoudingsver mogen voor nodig. Vroeger werd dit werk hoofdzakelijk verricht door landarbeiders, die dan „van de biet in het riet kwamen", zoals het in de volksmond heette, omdat ze eerst bij de bietenoogst hadden meegeholpen. Het snijden van riet gaat bij grote armenvol ge- lijk. Men loopt om de bundel die men om vat heeft heen, zodat die wordt „afgewon den". want al ronddraaiende wordt de cir kel steeds kleiner gesneden. Riettelers in deze omgeving hadden de laatste jaren dikwijls moeite om personeel voor dit werk te krijgen. Soms werden er fa belachtige hoge lonen betaald. Het riet-snij den is nu eenmaal een ruw en moeilijk be drijf. Dit wordt b.v. getypeerd door de kle ding der arbeiders. Een gewone overall zou in het riet spoedig aan flarden zijn; men, moet er speciale kleding dragen, van pillow, vet- of Turksleer. flinke rubberlaarzen en kielen van Beaverteen. Het gebrek aan deug delijke kleding werkte een gebrek aan arbei» ders nogal eens in de hand Als de oogst binnen is zijn de werkzaam heden nog niet ten einde, want sorteren en bewerken van het riet vragen veel arbeid. Tegenwoordig kent men oqk het pers-procédé waarbij het brandvrije riet ontstaat, dat voor dakbedekking wordt gebruikt. Gewild artikel. Ongeveer vijftien jaar geleden was het riet totaal onverkoopbaar en het bleef toen on- .gesneden. De toestand is nadien radicaal ver anderd. De riethandelaren kunnen thans bijna geen baas blijven van hun product. Zoals we reeds opmerktep zijn verschillende soorten riet onmisbaar voor de wederopbouw. Bij de sortering krijgt men eerst het lange of mat- riet. dat op duizend en een manieren wordt aangewend in de getroffen gebieden. Er wor den veel rietmatten van gemaakt .Stucadoors gebruiken het voor plafonds, men wendt het aan voor afscherming, er worden zelfs semi- permanente wanden van gemaakt. De boeren dekken er hun hooi en stromijten ot voorra den koren mee af; ze maken er schuttingen yan rond hun tuinen; deze schutten en schuren en bergplaatsen mee af. Het wordt gebruikt om er broeikassen mee af te dekken bij vorst. Kortom, mat-riet en riet-matten zijn onmisbaar. Overigens ls er veel vraag naar deze rietsoort van steen- en cqnservenfabrie- ken en andere grote bedrijven,' maar boven al van tuinderijen. Ook in het buitenland wil men het graag afnemen. Het wordt geëxpor teerd naar België en voor de kwekers in En geland is het bij de brandstoffenschaarste een uitkomst, omdat het gebruik van rietmatten ter afscherming van warenhuizen en kassen enorm veel kolen bespaart. Naar het dekriet, dat speciaal voor dakbe dekking Wordt gebruikt, is zo mogelijk nog meer vraag. Een rieten dak is wel eens als „ouderwets" gekwalificeerd, maar dat is toch niet het geval. In de verwoeste gebieden wordt het vanzelfsprekend veel gebruikt we gens gebrek aan ander materiaal, maar ook in onze omgeving zien we nog veel met riet gedekte huizen, veelal boerderijen. Maar ook villa's en landhuizen met rieten daken gelden voor modern. Er kan niet genoeg riet groeien om aan de vraag te voldoen. Zelfs de bui tenlanders laten ons niet met rust. Zij wil len ook bouwen, en ook al wegens gebrek aan andere materialen moet er Nederlands riet op de daken. Maar.... de rietdekker moet meekomen. Dergelijke vaklui zjjn er buiten onze grenzen niet veel te vinden. Maar om dat wij ze momenteel ook niet kunnen mis sen stuit de export op móeilijkheden. Het zijn buitengewone vaklui, die rietrekkers, die een jarenlange practische leerschool moeten door lopen voor ze all round rietdekker zijn. In deze tijd worden ze weer eens gewaardeerd. De mechanisatie heeft in dit bedrijf nog weinig voet gekregen, in verband met veel moeilijkheden die overwonn-m moeten wor den. Onlangs werden in Overijssel wel proe ven genomen met een machine om riet te snijden, iets dergelijks als een maaimachine voor gras. Deze proeven zijn uitstekend ge slaagd. Door de buitengewone positie dit dit product van onze lage landen thans inneemt wordt hr aan teelt en bewerking meer aan dacht besteed dan tevoren. Dat hiermee al gemene belangen gediend worden bewijst het feit. dat het ranke, ruisende riet thans krach tig meewerkt aan het grote doel; de opbouw 4 van ons vaderland. l 5 NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Schoonhovenscöe Courant DONDERDAG 8 JULI 1M8 Uil de Radioprogramma's. buurpraatje B O N V RIJ. Behalve zwarthandelaren en enkele ambte naren zal wel ieder het toejuichen dat de melk van de bon is. Het is alleen maar jam mer dat deze maatregel niet reeds een paar jaren geleden genomen is. We hopen nu maar dat veel meer andere artikelen vrij zullen komen, maar er zal van ambtenaars-zijde wel heel wat tegen gevochten worden en ze zul len het de minister wel voorpraten, dat dit onmogelijk is. Er moet immers teveel worden uitgevoerd voor de nodige deviezen. Maar wat zien wij in de practijk? Dat het gebruik vrijwel hetzelfde blijft. Neem nu eens de pud ding. Toen ze vrij kwam. verkocht de dorps- winkelier veel minder dan toen ze op de bon was. Als een artikel op de bon ls neemt men het. omdat men de bon niet wil laten verlo pen. Zo gaat het b.v. ook met de versnape ringen. Was de snoep vrij. dan zou de omzet veel minder zijn. Wie van de boeren kocht er vóór de oorlog zoveel snoep als de laatste ja- ren? Maar we beleven het thans dat men bij overvloed nog aan de distributie vasthoudt. Nu moet ik aan de andere kant eerlijk er kennen dat wij, boeren, ook bij de ambtenarij zeer gebaat zijn. Als de minister het stel in meerderheid gedaan gaf en tal van maatrege len losliet, zoudefri de prijzen van enkele ar tikelen danig gaan zakken. Ieder is immers nu al bang dót de biggenprijzen omlaag zul len gaan. Als de kaas en de boter vrij waren zou je hetzelfde kunnen beleven, tenzij de regering garant blijft voor de prijzen. Hoe meer overheidsbemdeiing. hoe duurder de producten. Daar staat echter tegenover dat al die heren de schatkist ontzettend veel kosten En dat merk je op je belastingbiljet wel. En dat nie* alleen. Thans is er gebrek aan werk krachten. omdat er zovelen op het kantoor zitten. Daardoor brengt het land veel minder op dan mogelijk is. We komen dus tot de slotsom dat we uit eigenbelang niet te hard moeten schreeuwen om vrijheid. Maar als we het landsbelang bo ven het eigenbelang stellen, en dat moet toch, dan zullen we elke vrijheid toejuichen. Bij vroeger jaren vergeleken wordt er in ons land weinig gewerkt. Maar als we er boven op willen komen zal er aangepakt moeten Worden, niet alleen door de boer en zijn jon gens. maar ook door zovelen voor wie we nu moeten zorgen dat ze te eten hebben. Dat kan »ls er meer van de bon gaat. JAN DE BOER. PLAATSELIJK NIEUWS. Alblasserdam. Voetbal. De voet balvereniging Alblasserdam organiseert Za terdag een reeks wedstrijden tegen de voet balvereniging Pelikaan te Zwijndrecht. Het programma luidt; Junioren: 2 30 uur AlblaS- eerdam B—Pelikaan B; 3.45 uur Alblasserdam A—Pelikaan A. Senioren 5 uur: Alblasserdam II—Pelikaan II, 7 uur: Alblasserdam comb.— Pelikaan I. Alblasserdam. Duivensport. ..De Postduif' hield een wedvlucht vanuit Quie- vrain. Afstand pl.m. 175 k.m. Aankomst eer ste duif 1.53.9. Snelheid 1225.2 meter per mi- puut. Laatste prijswinnende duif 2.8 0. Snel heid 1112.7 meter per minuut. De uitslag was J. A. de Heer 1. 9; M. de Groot 2. 4. 8. 17 en 18: Heuzeveld—den Boef 3. 7 en 15; Ruiter— Vastenhout 5 en 13; Mouthaan—Hartog 6; H. Gras 10; D. de Heer 11. 12 en 19. J. Erkelens 14; Boon—Tuijtel 16; Kortland—Vonk 20; A. de Vries 21 en A. v. d. Rhee 22. In de Vrijdag gehouden personeelsverga dering is het dagelijks bestuur als volgt sa mengesteld: de heer J. Hardam. voorzitter: mej. S. Bakker, secretaresse en E. Ouweneèl, penningmeester. De transport-colonne van t Ned. Rode Kruis nam deel aan de jubileum-wedstrijd te Dussum. Een damesploeg onder leiding van mej. T. Klink behaalde met 310 punten een 3e prijs. Een herenploeg behaalde onder lei ding van de heer L. M. van Opijnen een 2e prijs met 267 punten. Arkel. Op de Rijkspostspaarbank werd over Juni f 3402.15 ingelegd en f 11307.38 terugbe- Do inzameling Yoor het Prins Bernhard fonds bracht f 46.W8i/j op. Bergambacht. Waterpolo. Heden avond speelt B.Z.C. II een competitie-wed- •trijd tegen Bodegraven I. B.Z.C. I. B.Z.C.-dames en adspiranten zul len de strijd aanbinden tegen de overeenkom stige zeventallen van P.CG. (Gorcum). De wedstrijden tegen P.C.G. zijn vriendschappe lijk- Bergambacht. De collecte ten bate van het Prins Bernhardfonds heeft f 45.48 opgebracht. Het aanleggen van enige wegen met rio leringen en het maken van een betonnen brug in het uitbreidingsplan Bergstoep, is aan de laagste inschrijver, de fa. Zanen en Van Harten, alhier, gegund voor f 22.635.—. In aansluiting op een bericht in één der vorige nummers betreffende de reis van ouden van dagen, kan worden medegedeeld, dat de opgerichte' vereniging, gevormd door 29 plaat selijke verenigingen, de naam draagt van „Vereniging Zomevuitstapje Ouden van da gen". Het bestuur is samengesteld uit de vol gende personen: Burgemeester J. G- Diepen horst, ere-voorzitter; J. van den Berg. voor zitter; G. van Vliet, secretaris; mévr A Prins- Eerland. penningmeesteresse; D. Stolk, 2e voorzitter; mevr. G. Broerevan Wijnen. 2e secretaresse; B. van Stam, 2e penningmees ter. VAN STELLING GEVALLEN. Capelle *.d. IJssel. Bij het verrichten van werkzaamheden aan het kerkgebouw der Oud Geref. Gemeente aan de Buffelstraat viel de schilderknecht W. Terlouw van een vier meter hoge stelling. Hij-moest met een ge broken dijbeen naar een ziekenhuis te Rot terdam worden overgebracht. Capelle a.d. IJssel. Ruim 90 ouden van da gen hebben per touringcar een reisje gemaakt door de mooie streken van ons land. daartoe welwillend in staat gesteld door een aantal inwoners, dat een comité had gevormd In de kring der Hervormde Jongeren be staan plannen om tot de oprichting van een Hervormde Jeugdcontrole te komen. Glessen-Nieuwkerk. De leerlingen van de hoogste klassen der Chr. School, hoofd de heer Van Engen, maakten per autobus een uitstapje naar Amsterdam. Schiphol, Valken veen en Delft. Des avonds keerden zij in de beste stemming huiswaarts. Leerbroek Voor aanbieding van een hulde blijk aan de Koningin door de Nederlandse vrouwen, is hier f 210.25 gecollecteerd. Lekkerkerk. Duivensport. De Post duif hield een wedvlucht van St. Quintin. Af stand 249 K.M. Snelheid eerste duif 1388 me ter per minuut. 1 M. Hoogenboezem; 2 en 5 Eikelboom en Bravenboer; 3 A. de Jong; 4. en 10 J Boer; 6 P. Verheij; 7 en overduif Stoppelenburg en Borsje; 9 J. Graafland; 11 en 12 P. Mudde. 13. 16 en 17 P. H Ros; 14 Mart. Mudde; 15 P. Slingerland; 18 CL van Limborgh; 19 J. de Jager, en 20 E. Hofwegen Wandelsport. De wandelsport- vereniging „Door Oefening Verkregen nam Zondag met een groep onder le'^"g va" heer S. H A Peters deel aan de 25 K.M wan deltocht van de W.S.V. „Vrijheid ons Pa rool" te Dordrecht, en behaalde de derde prils een verguld zilveren medaille, terwijl alle deelnemers nog een herinnerlngsmedallle ont "'zaterdagmiddag nam«» vijt laden tndlvidu- eel deel aan de 25 K.M. tocht van de W.SV. „Irene" te Hendrik Ido Ambacht en behaald den allen een fraaie herinneringsmedaille. Zaterdag 10 en Zondag 11 Juni worden al hier wandeltochten gehouden, waarvoor fraaie extra prijzen beschikbaar zijn gesteld. Er zijn marsen van 15 25 en 35 K M Er wordt ge start vanaf de Prinses Beatrlxschool aan de Lange Achterweg. Lexmond. Tot tijdelijk hoofd aan d« Open bare Lagere School alhier is benoemd de heer Van Alphen te Hoornaar. Loplk. De Rode Kruis-collecte heeft in de ze gemeente f 500,41 opgebracht. Moordrecht. In dete gemeente liL«" S geval van typhus geconstateerd De betrel fende patiënt is opgenomen In een der barak ken te Gouda. t Pa ard op hol. Toen de heer Do J. met paard en wagen de stoep vud« Bmg dlikbrug atreed, sloeg het paard op hol. Nabij de woning van de heer Hardeer viel het dier waardoor de wagen op het terecht kwam. Het voertuig werd van voren Seheel vernield. De bestuurder kwam er met de schrik en enkele ontvellingen goed al. Moordrecht. Prins Bernhardfo n d s. De opbrengst van de anjer-actie ten^bate va het Prins Bernhardfonds was t lu.dd. -Dammen. - Onze plaatsgenoot, de heer P. Twigt wist. na een b®sl!ss'n*s^'err" strijd tegen de heer M. Zijlstra het damkam pioenschap van het district Gouda te beha len. De eindstand luidt als volgt: gesp. pnu P. Twigt (Moordrecht) jj M. Zijlstra (Damlust) A. van den Berg (Damlust) 5 A. A. de Jong (Goudk) H. van Herk (Bergambacht) 5 e M. Droog (Schoonhoven) 5 Wegverbetering. De door de Zuidplaspolder lopende Rijksweg 3 (R, ,er" dam—Utrecht)zal binnenkort aanmerkelijK verbeterd en verbreed worden. Deze verbe tering is opgedragen aan de N V. C. J. van der Hoeven te 's-Gravenhage voor ruim f 1.110000. Begunstigd door uitstekend weer werd Zaterdagavond een in elk opzicht geslaagd gecombineerd concert gegeven m de tent aan de Burgemeester, Brandtstraat .De belangstelling was zeer groot. Na een 8«za- menlijke openingsmars. opende - Door Kunst Verkregen', uit Nieuwerkerk ad. IJssel. net concert. Vervolgens concerteerde „Kunst na den Arbeid", terwijl ..Concordia uit Wad- dinxveen voor een uitstekend slot zorf> droeg Alle gezelschappen stonden onder leiding van de dirigent Cor van Gent te Schiedam. Dé Volkspartij voor Vrijheid en Demo cratie hield een openbare bijeenkomst in ho tel „Het Posthuis'Drs. P. Herweijer sprak een propaganda-rede uit. Spreker wees in hoofdzaak op de grote betekenis van de ver kiezingen. Noordeloos. Vrijdag maakten de hoogste klassen van de Christelijke School per auto bus van de Twee Provinciën hun zomerroisje onder leiding van het personeel Er wer«l een bezoek gebracht aan Burgers Dierenpark te Arnhem .aan de Jullanatoren te Apeldoorn en aan de Grebbeberg. Oud-Alblas. De heer H. Visser behaalde te Dordrecht een diploma voor U.T.A.B. Ouderkerk aan de IJssel. Zaterdagmiddag ia de eerste vrijwiliger teruggekeerd uit In dië. Het was de heer H. van der Vlist, wo nende aan de Verlengde Kerkweg. De buren hadden een erepoort opgericht bij zijn ouderlijke woning, terwijl van vele huizen de vlag was uiigestoken. Velen kwamen hem met. zijn behouden aankomst gelukwensen o.a burgemeester Neet. terwijl hij verschillende geschenken ontving. Duivensport. De postduivenvere niging „Keer Weer" hield Zaterdag een -wedvlucht met oude duiven vanuit Quivrain (Frankrijk). Afstand 190 K.M. Gelost 11.30 uur. Aankomst eerste duif 2 uur 0i m.. 27 sec., laatste duif 2 uur 12 min. 37 sec. Prijzen: 1 B van Winden; 2 en 3 S. den Ouden; 4 J. van Brandwijk. „Keer Weer" hield Zaterdag ook een wed vlucht met jonge duiven vanuit Roozendaal Afstand 47 K.M. Gelost 1 uur. Aankomst eerste duif 1 uur 45 min. 21 sec., laatste duif 1 uur 48 min. 48 sec. Prijzen: 1, 21 en 24 C. van der Poel, 2 M. de Jong: 3, 4. 14. 16. 19. 25. 28. 3! en 42 A Trouwborst. 5 11. 33. 37 en 45 H. A Opschoor; 6. 7 en 10 P Petersen: 8, 9. 23 en 38' J Dijksman: 12. 18, 30 en 41 J. Trouwborst: 13 S. den Ouden- 15. 17 en 32 N. SDeksmjder: 20 C. van Hoorn; 22 J van Brandwijk. 26. 27 en 34 W. Oosterom; 20 en 46 H Demper; 30, 35 en 39 J. Speksnijder; 40 J. Slingerland: 43 en 44 D. van Ommen. Oudewater. Kaasdag Op 31 Aug a s. organiseren de gezamenlijke landbouwers organisaties alhier een kaasdag. Alle leden zullen worden uitgenodigd hieraan deel te ne men. De verenigingen stellen enige prijzen beschikbaar. Nog te jong. De kantonrechter te Gouda legde broodbakker v. H. alhier een boete op. De oorzaak lag in het feit dat de betreffende bakker werkzaamheden had laten verrichten door een nog leerplichtig kind. U.N.I.O.'S JUBILEUM-TOURNOOI. Oudewater. Zondag 4 Juli j.l. werd ten tweede male door Unio haar derde lustrum gevierd. Dit geschiedde op zeer originele wij ze want een Jubileum-Bondentournooi werd nog nimmer te voren in Oudewater gehou den. Aan dit tournooi werd deelgenomen door zes R.K. verenigingen, waarvan het eerste elf tal momenteel speelt in de eerste klasse van de onder-afdeling. Deze verenigingen waren W1CO. uit Rotterdam. KDS. uit Utrecht. VDO uit Uithoorn. Graaf Willem, uit Voorburg. Meerburg, uit Leiderdorp en Unio. uit Oude water als organisator. Respectievelijk verte genwoordigden deze verenigingen de afdelin gen: Rotterdam. Utrecht. Amsterdam. Den Haag. Leiden en Gouda. Een merkwaardig feit was het. dat deze middag de drie eerst gespeelde wedstrijden allen in een 1—1 gelijk spel eindigden, n.l. UnioWico, VDOKDS, Graaf Willem—Meerburg De laatstgenoemde ploegen waren echter in het nemen der straf- ■choppen het beste thuis, zodat Wico, KDS en Meerburg zich in de demi-finale plaatsten. Aan deze drie verenigingen werd nog toege voegd VDO. dat uit de loting der verliezers als gelukkige naar voren kwam. De verliezersronde tussen Unio en Graaf Willem eindigde in een 0—0 gelijk spel. Na dat men tot bijna in het „oneindige" straf schoppen genomen had. werd Unio winnaar. De uitslagen van de demi-finale waren: Wico—VDO 0—3: KDS—Meerburg 1—1. (Meerburg wint met strafsch.) Verliezersfinale: KDS—Wico 20. Finale: VDO—Meerburg 3—1. Na afloop van het tournooi sprak de voor- Verbolgen portret. zitter van Unio. de heer F. J. M. Verouden, tot alle verenigingen een hartelijk dankwoord en reikte vervolgens aan de navolgende ver enigingen de prijzen uit: VDO eerste prijs; Meerburg tweede prijs; KDS derde prijs; Wico vierde prijs: Unio vijfde prijs; Graaf Willem zesde prijs. De aanvoerders van V.D.O. en Meerburg boden Unio nog bloemen aan ter gelegenheid van haar 15-jarig bestaan, hetgeen door het Unio-bestuur zeer op prijs werd gesteld. De publieke belangstelling w^s deze mid dag buitengewoon groot en de aanwezigen werden zeer zeker met teleurgesteld, want men heeft deze middag kunnen genieten van aantrekkelijk en sportief voetbalspel, dat meerdere malen op zeer hoog peil stond. Vooral VDO beschikte over een superieure ploeg. De leiding berustte deze middag bij de heren scheidsrechters Compeer. Nolte en Mulder, die zeer zeker tot aller tevredenheid deze zeer moeilijke leidende functie hebben vervuld. Een woord van dank aan deze scheidsrechters is dan ook zeer zeker op zijn plaats. Geen enkel incident heeft zich deze mid dag voorgedaan en Unio kan dan Ook op een zeer geslaagde jubileum-viering terugzien, terwijl zeer zeker ook de bezoekende vereni gingen aangename herinneringen aan dit tournooi zullen blijven behouden. Papendrecht. Duivensport. Zondag hield ..De Luchtbode" een wedvlucht voor jon. ge duiven vanaf Breda. Afstand 26 K.M. De uitslag was: 1. 15. 16 en 45 J Verhoef; 2. 3. 4. 7. 17 18 en 30 H. G. Stout. 5. 12. 13. 21 46 en 47 T.' van de Graaf 6, 14. 21 en 32 A. Herwig; 8. 10 en 18 W. Smouter; 9. 20 en 24 W. Ruiter; 11. 27 en 42 A Bot. 19. 23 en 43 W. de Lan ge. 25 37 en 48 B. de Penning; 20 en 33 Luij- endijk—Veth: 29 en 41 Zegelaar: 34 J. de Groot 35 en 36 Van der Linden:. 38 Van Duin. 39 Blootshoofd; 40 G. van Rliswijk; 44 Van der Boor. De duiven werden te 7.30 uur losgela ten. Aankomst eerste duif 7.54.3, laatste duif 7 55.17 uur. Dulventrouw. B ijde heer A. Be- zemer keerde een postduif terug, die enige weken geleden op een vlucht vanuit Orleans (Frankrijk) was achtergebleven. De verbazing van de eigenaar was groot, dat zijn duif er in die tijd nog een ring had bijgekregen waar op vermeld stond „Vogelwarte Helgoland Men mag aannemen, dat de duif door dit sta_ etion is gevangen en daarna weer in vrijheid gesteld zodat ze ruim 1100 K.M. heeft gevlo gen. voordat zij op haar hok terug was. Polsbroek. De meisjesvereniging „Wees een Zegen" maakte Donderdag haar eerste jaar lijkse reisje, en wel naar Amsterdam. Marken en Volendam. onder leiding van ds. Timmer en zijn echtgenote. Ondanks het slechte weer was de stemming goed. Op het eiland Mar ken werd een Markerbinnenhuisje bezocht. Allen gingen in Volendammer coatuum op de foto. Het was een aardig gezicht, die fleurige klederdracht. Om tien uur 's avonds kwamen allen voldaan terug. Grootse Jubileum-feestviering. Sliedrecht. Het programma voor de jubile um en kroningsfeesten i6 thans definitief vastgesteld Op 6 en 7 Augustus zal de buurtvereniging Tot Ons Genoegen een 0Pen" luchtspel opvoeren getiteld „Wat de Vrijheid kost" van Baardman. 31 Augustus zal hoofdzakelijk door kinder feesten in beslag worden genomen. Mor gens te 8 uur zullen de kinderen met mu ziek naar het raadhuis marcheren, waar dan vaderlandse liederen worden gezongen. De Burgemeester zal vanaf het bordes eén feestrede houden. Daarna zullen de kinderen rijkelijk worden onthaald. Het is de bedoeling dat in de morgenuren athletiek wedstrijden plaats hebben z g. schóolwedstrijden onder leiding van de heer Broekhuis en Moert, 's Middags houden de scholieren een optocht, waaraan verschillen de prijzen verbonden zijn. De drie muziek gezelschappen zullen in deze optocht mee- marcheren. Na deze optocht volgt gecostumeerd hard lopen op de oude uitbreiding. Om 6 uur zullen alle plaatselijke vereni gingen voor de autoriteiten defileren en om 8 uur geeft een der muziekverenigingen een nationaal concert. Tijdens dit concert zal een elite ploeg van S.S.S athletiekoefeningen vertonen onder hét licht van schijnwerpers en bengaals vuur. De traditionele illuminatie aan het raad huis zal worden uitgebreid en zal het gehele dr Langeveldplein in beslag nemen. In de avonduren van 1 September zal on der leiding van mevr. Budding een Kinder spel worden opgevoerd. Op 2 en 3 September worden concerten ge geven in de muziektent terwijl in het C.J M. V.-gebouw aan de Stationsweg een Oranje- spel zal worden opgevoerd. De Zaterdag voorafgaande aan de kro ningsdag heeft in de Ned. Herv. Kerk een herdenkingssamenkomst plaats, waarin voor gaan Ds. Voorsteegh uit s-Gravenhage met het onderwerp „300-jaar vrede van Munster, 100 jaar grondwet en 50-jarig jubileum der Koningin". Maandag 6 September is het hoogtijdag. Om 8 uur zullen hoornblazers vanaf de kerk toren, hun tonen laten horen, terwijl ruiters door "cle gemeente zullen trekken om de pro clamatie van de Troonsbestijging van Konin gin Juliana voor te lezen. Het is de bedoeling dat de gevels en. ere- FEUILLETON. Roman van MARLISE KOLLING. 83Toen Robert thuis kwam. vodd hij op zijn schrijfbureau een brief van Atexei uit Parijs. Alexei was ten einde raad. Hij lag met hoge koorts in een klein hotel in dei Franse hoofd stad. „Ik ben zo zwak schreef hij. „dat ik eenvoudig niet meer op mijn be"en staan. Gisteren heb ik het geprobeerd maar ik moest direct weer naar bed. Een wrak als ik is tot niets meer in staat. Ik smeek u, k hierheen misschien gelukt het u V,I8®JJe te vinden. Kom spoedig, voor het voor mij te laat is! Ik kan niet rustig sterven, zolang k niet weet in welke omstandigheden Lisaweta V'DSTmwktade van Alexei m voldoende om Robert tot een besluit te brengen. HU moeit gaan en wel onmiddellijk. Vanmiddag had h« een belangrijke conferentiemet Eugen Lohr. Van Lohrk deelneming aan de Zweedse transactie hing voor hem alles at. Hij vermoedde op dit ogenblik wel «lier- minst; dat die beslissing al gevallen was Daisy Lohr «at in de werkkamer jan haar vader, die er oud en vermoeid uitsag. Wat hij «inds lang had gevreesd en aichtell toch nooit had willen bekennen, bleek nu ml'»'» Maan: tussen Daisy en Robert was he hof loos mis. Anders sou Daisy toch waarlijk met verlangen, dit hij haar toezegging tot linan- cieële participatie aan de Zweeds-Russische onderneming annuleerde. „Maar kind. dat geld is toch voor honderd procent safe: anders zou ik je immers niet hebben geadviseerd om mee te doen?" „Daar gaat het nu niet om. vader ik heb me bedacht. Ik wens er niet aan mee te doen". Maar je begrijpt toch wel. dat je verliest, wanneer je een dergelijk belangrijk bedrag nu weer terugeist". Daisy was verblind door haat. Er viel niet met haar te praten. ..Robert verliest dan nog meer. nietwaar vader?" Eugen Lohr stond op en legde zijn hand op Daisy s schoüder. „Kind, denk er eerst nog eens over na. Wil je dan werkelijk Robert's financiële ondergang? Kan het tussen jullie beiden dan niet meer goed worden? Daisy je weet. hoe graag ik de jongen mag". Hij sprak wat zachter nu. HIJ wist. hoe zel den Daisy geneigd was eens iets voor hem te doen. Ze leefde alleen voor zichzelf, zoals ook haar moeder dat steeds had gedaan. Maar precies zo. als hij eens Vivian had lief gehad, hield hij nu van zijn kind. Zij kon hem nog zoveel verdriet doen. het vermocht zijn lief de voor haar niet te verminderen. Daisy kuste hem vluchtig op zijn wang „Ik geef Robert nog een paar dagen tijd. vader. Misschien bedenkt hij zich nog wel. ^anneer hij ziet. dat het mij ernst is. Voorlopig wil je er dus Wel met geen woord over spreken Een paar dagen kan ik nog wel wachten. In ieder geval ben ék nu voldoende ingelicht. Hoe staat het overigens met je reis naar Kopen hagen?" „Ik vertrek vanavond met de nachttrein. Ik hoop over vier dagen terug te zijn". Daisy kwam de zakenreis van haar vader zeer gelegen. Nu behoefde zij hem althans geen tekst en uitleg te geven van haar plan nen voor de eerstvolgende dagen. Robert was door het telefoontje van Lohr in zijn overpeinzingen gestoord. „Beste Robert", zei Eugen Lohr, „ik kan je vandaag niet ontvangen, want ik moet van avond dringend naar Kopenhagen een con ferentie over die aandelen, die we willen overnemen. In vier, hoogstens vijf dagen ben ik terug. „En onze besprekingen over de Zweeds Russische transactie?" „Dat moet dan maar zolang blijven rusten. Het spijt me. maar dat kan nu niet tot ziens dus. ik heb zeer weinig tijd". Lohr was buitengewoon kort. Robert kreeg niet eens de gelegenheid hem goede reis te wensen. Daar was toch waarschijnlijk iets niet in orde Eugen Lohr was toch anders waarlijk niet zo zakelijk, of hij vond nog wel even tijd voor een persoonlijk woord. Zou Daisy de oude, heer alweer ongerust hebben gemaakt? Robert voelde zich ernstig be zwaard. Lohr Alexei Lisaweta de moeilijkheden stapelden zich steeds meer op. Douglas Gattersworth begon Daisy Lohr langzamerhand voor een zeer capricieuse vrouw te houden, capricieuser dan een man op de duur zou kunnen verdragen. Wat moet dat nu weer betekenen: Vanmorgen dat plot selinge afscheid tengevolge van hevige hoofd pijn en nu ineens dit onverwachte besluit naar Parijs te gaan. Daarbij had zij het pas nog over een weekend-uitstapje naar Stier marken gehad. Gattersworth toonde zich uiterlijk tegenover een knappe vrouw als Daisy zeer leidzaam, maar innerlijk liet hij zich niet graag van zijn vaste gewoonte af brengen. Hij/ was tenslotte geen Amerikaan, die zich volkomen willoos aan de grillen van een vrouw onderwierp. Ondanks al zijn ver liefdheid bleef hij Engelsman en dus wa ren er zekere grenzen, die hij niet wenste te overschrijden. Daisy bemerkte wel dat hij niet bijster enthousiast was over haar plan Aangezien er haar om bepaalde redenen veel aan gelegen was hem te vriend te houden, deed zij hem een voorstel: „Ga mee. Doug! Parijs moetom deze tijd van het jaar heel aardig zijn". Douglas Gattersworth overlegde even. Hij had op het ogenblik toch niets nuttiger* te doen en het vooruitzicht een paar dagen on gestoord met Daisy te kunnen samenzijn, lok te hem wel aan „Graag. Daisy! Wanneer denk je te ver trekken?" „Vanavond al. wanneer het je tenminste gelegen komt". „Natuurlijk, mijn koffers zijn gauw genoeg gepakt. Zal Ik plaatsen in de slaapwagen re serveren?" „Ja, dat is goed; wij ontmoeten elkaar dan Donderdag 8 Juli. HIVLERSUM I. 7.00 Nieuws; 7.15 Gym nastiek; 7.30 Gramofoon; 7 45 Morgengebed; 8 00 Nieuws; 8.15 Pluk de dag; 9.00 Voor de vrouw. 9.05 Concertgebouw Orkest; 9 45 School radio 10.00 Piano: 10.15 Morgendienst; 10.45 Gramofoon 11.0 De Zonnebloem, 11.45 Oeral Kozakkenkoor, 12.00 Angelus: 12.03 Klaas van Beeck. 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13.20 Piano 13 45 Hors d' Oeuvre, 14.00 Koor; 14 30 Piano. 14è0 Voor de vrouw; 15.00 Omroep Or_ kest 16.00 Bijbellezing. 16 45 Piano; 16 50 Jeugdjournaal 17.15 Schoolzangwedstrijd; 18.15 Land- en Tuinbouw. 18.30 Strijdkrachten; 19.00 Nieuws; 19.15 Leger des Heilsmuziêk; 19.15 De Soldaat; 19.45 Regeringsuitzending; 20.00 Nieuws; 20.05 Proloog; 20 15 Plaatvaria; 21.00 Poort der Academie. 21 20 Fagot en Cello; 21.30 Strijdorkest; 22 15 Vaart der Volken; 22.35 B.C. Orkest; 22.45 Avondoverdenking; 23 OU Nieuws; 23,15 Staatskapel. HILVERSUM II. 7.00 Nieuws; 7.15 Gramo foon; 7.50 Dagopening; 8.00 Nieuws;. 8.15 Gra mofoon; 8.45 Bahc-Handel conc.-et; U15 Mor genwijding; 9 30 Watersta nden; 9.35 Gramo foon; 10.30 Korte gesprekken; 1035 Gramo foon 10.50 Kleutertje luister; 11.00 Orgelcon cert 11.45 Oude Radiobodes; 12.00 The Avro- leans; 12.30 Weerpraatje; 12.33 In 't spionne tje; 12.38 Piano 13.00 Nieuws; 13.15 Metropol» Orkest; 14.00 Herinneringen; 14.15 Solisten concert: 15 00 Ziken en Gezonden; 16.00 Van vier tot vijf; 17.40 Kaltidoscoop; 17 20 Welk dier 17.30 Rhvthmlsche muziek: 17.50 Rijk over Zee; 18.00 Nieuws; 18.15 Sport: 18.30 Zangkla^se. 18.50 A VRO.)» receptie; 19.00 Beiaard-composities 19.30 Muziekkorps; 20.00 Nieuws: 20.05 Programma overzicht; 20 15 Philh Orkest; 21.35 Hoorspel. 2210 Mannen- zangvereniging; 22.30 Zang en Orkest, 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. Vrijdag Julia HILVERSUM I. 7.00 Nieuw»; 7.15 Gym nastiek; 7.30 Symph. Orkest; 7.45 Morgenge bed- 8.00 Nieuws; 8 15 Pluk de dag: 9.00 Plano; 9 35 Schoolradio. 10.20 Gramofoon; 11..00 De Zonnebloem; 11.35 Als de ziele luistert; 1145 Strijkorkest: 12.00 Angelus; 12.03 Piano. 12.30 Weeroverzicht: 12.33 Orkest zonder Naam; 12 55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13.20 Orkest zender Naam; 13.40 Gramofoon; 13.50 Van man tot man; 14.00 Opera; 15.15 Zomerrelsje; 1545 Gramofoon; 17.00 Na schooltijd; 17.15 Omroep Koor: 17.45 Het buitenland leest; 18.00 Oudo melodieën: 18 30 Strijdkrachten; 19.00 Nieuws; 19.45 Vaudeville Orkes.t 19.45 Levenskracht; 20.00 Nieuws 20 05 Gewone man; 20.12 Resi dentie Orkest; 20.45 Gramofoon. 21.00 Hoor spel; 21.50 Residentie Orkest: 22.25 Gramo foon, 22.37 Actualiteiten; 22 45 Avondgebed? 23.00 Nieuws; 23.15 Gramofoon. HILVERSUM II. - 1.00 Nieuwe; 7.18 Plana en Orgel; 8.00 Nieuws; 8.15 Soc. Strijdlied, 818 Opera; 8.50 De huisvrouw; 9.00 Gramofoon; 9.30 Waterstanden. 9.35 Viool en Piano; 10.00 Morgenwijding; 10 20 The Harqueraders; 10 30 Voor de vrouw; 10.45 Piano. 11.15 Voordracht; 11.30 Harmonie; 12.00 Orgel en Zang; 12.30 Weerpraatje, 12.33 Sport; 12.38 Grernofoon; 13.00 Nieuws; 13.15 Bandi Balogh; 13.45 Parijs. 14.00 Kookkunst; 14.20 Kamerorkest; 15JH) Dlcthers: 15.20 Kamerorkest: 16.00 The lum bers: 10 30 Vacantietijd: 17 00 Bariton enPi a no; 17.20 WU en de muzoek; 18.00 Nieuws, 18.15 Accordeon Orkest; 18.40 Q»ge en Zang, 1900 Denk om de bocht; 19.15 Regeringsuit zending; 19.70 De Bergrede: ll.S0Tiw voor acht- 20 00 Nieuws; 20.05 Piano 20.30 Taak en toekomst- 21.00 Men vraagt; 21.30 LekwKcht- bank: 21.50 Viool en Piano. 22 00 BuiUOlnH weekoverzicht; 2215 Swig and Sweet; 22 40 Vandaag 22 45 Avondwijding; 23.00 Nieuwa; 23.15 Symnhonisch Vrijdagavondconcert. poorten van verae bloemen worden voorzien. Om 9 uur zal de schooljeugd luchtballon» nen loslaten. Hierna zal het gehele gezelschap zich op- Btellen voor de mars naar het feestterrein, waar de jeugdvereniging „Beatrix" voor de ontvangst zal zorgen. De kinderen kunnen dan genieten van een goochelaar en een ouderwetse poppenkast. 's-Middags wordt een allegorische optoom gehouden Om ongeveer 6 uur zal op het raadhuisplein massazang plaats hebben door alle zangverenigingen onder leiding van de heer Kusters Om 830 zal een Dorta gezel schap onder leiding van de heer A. J. Liep man het openluchtspel „De «P»0" v»1 prins" van K. van Randwijk uit Dordrecht opvoeren op het feestterrein. Na afloop hiervan zal op hetzelfde terrein een groot vuurwerk worden ontstoken, lij» dens de feestelijkheden zal een etalagewed strijd worden georganiseerd. een kwartier voor het vertrek van de trein in de eerste klas wachtkamer". Een half uur na haar vader verliet Daisy Lohr de ouderlijke woning. Slechts juffrouw Schellberg was mede in het complot. Voor da anderen ging Daisy drie dagen bij een zieke vriendin in Graz doorbrengen. Juffrouw Schellberg vergezelde Daisy met haar minzaamste glimlach tot de auto. ..Doe vooral de groeten aan Margot, Daisy en wens haar een spoedig herstel!" Juffrouw Schell berg wuifde tot de auto uit het gezicht was verdwenen. Wat zou Robert Eschberg daar wel van zeggen, als de trip van z(jn verloofde met Gattersworth hem ter ore kwam? Misschien zou dat het einde wat kunnen bespoedigen. - Een welgemeende waarschuwing met een verdraaide stem vanuit een publieke telefoon» cel betekende tenslotte een kleinigheid. Maar tot haar grenzeloze verbazing ontving juffrouw Schellberg van Robert's huisknecht de mededeling, dat meneer Eschberg voor een paar dagen op reis was. Neen. waarheen was niet bekend en evenmin, wanneer hij weer terug kwam. Aline Schellberg legde diep teleurgesteld de hoorn weer op de haak. Haar plan was mislukt! Tegen het tijdstip, waarop zij hem zou kunnen Inlichten, zou Daisy zeker allang terug zij*. De D-trein WeenenParijs raasde door de nacht. Daisy en Gattersworth verlieten als laatste bezoekers het restauratierijtuig om zich naar de slaapwagen te begeven. Tastend en ziqh overal vastgrijpend, baan-

Schoonhovensche Courant | 1948 | | pagina 3