PLAATSELIJK NIEUWS ItyufookiH Bcutden PLAATSELIJK NIEUWS. SCHOONHOVEN. MARKTBERICHTEN^ LAATSTE BERICHTEN KERK EN SCHOOL. PREDIKBEURTEN. GEMEENTERADEN. Uit de Radio-programma's, FEUILLETON. Nieuwsblad voor ZCID-HOILAND EN UTRECHT Sehoonh«r«nirhe Courant WOENSDAG 2l JULI 194„ WAT ZEGT DE BILT? e Warm. Aanvankelijk droog veer met tijdelyke opklaringen en hogere temperaturen dan gisteren. Tegen de avond ksns op on weersbuien. Matige, later vooral aan de kust tijdelijk krachtige naar Zuidelijke richtingen draaiende wind. Op- en ondergang der Zon. 21 Juli: Op 4.45. onder 20 47. 22 Juli: Op 4 40. onder 20 46. 23 Juli: Op 4.48, onder 20.44. MAANSTAND, Afnemende Maan. 21 Juli: Op 21,41. onder 4 34. 22 Juli: Op 22 02 onder 5 86. (V) 23 uJli: Op 22.18. onder 6 49. 25 Juli Laatste Kwari Hoog water te Schoonhoven: 23 Juli 7 49 uur; 23 Juli 823 uur. 21 Juli 0.23 uur, 22 Juli 7 09 uur. Keulen. 21 Juli. stand 4.52, was 0.04. NIEUWE AUTOBUS VERBINDING. Op 26 Juli opent de N V. Vervoersmaat schappij „De Twee Provinciën" een nieuwe autobuslijn vanuit Schoonhoven over Vlist en Haastrecht naar Gouda. De dienst wordt on derhouden met vier ritten heen en terug, al leen op werkdagen. Groot- Ammerc. Gymnastiek. De gymnastiekvereniging „WIK." gaf Zaterdag avond onder leiding van de heer P G. de Jong, uit Lekkerkerk, een openluchtuitvoering met medewerking van „DOS" uit Schoon hoven en „A.S.V." uit Ammerstol. Ongeveer 1000 personen waren aanwezig. Het terrein was geheel belangeloos afgestaan door de heren Kleljn en Witzier. De organisatie was in goe^ de hahden en de nummers volgden elkaar vlot op. Het toestellenwerk gaf in zijn geheel een verbetering te zien In verhouding tot het vorige jaar. Bijzonder dient vermeld te wor den de rhytmische oefening „Daisy" en „Mooi Holland", welke te Arnhem massaal is op gevoerd. Met enige standen werd de goedge slaagde avond besloten. GEMEENTEDAG VRIJZ. HERV. Haastrecht. De jaarlijkse gemeentendag van de Vrijzinnige gemeenten en de vereniging van Vrijzinnige Hervormden werd Zondag middag in de Ned. Herv. Kerk gehouden in het bijzijn van verschillende predikanten uit de omtrek. De bijeenkomst, die zeer druk bezocht was. werd met gebed geopend door ds W de Voogd van der Straaten. plaatselijk predikant, waar na de gemeente Psalm 68 vers 10 zong. Ds. A. Noorman, uit Zaandam, betrad daar na het spreekgestoelte en behandelde het on derwerp: „De betekenis van de Vrijzinnig Hervormden voor de volkskerk". In zijn rede liet hij vooral uitkomen, dat de vrijzinnigen onmisbaar zijn in de Ned Herv. Kerk. maar dan moet de verkeerde vrijzinnigheid, die zo veel gevonden wordt en waarvan spreker eni ge voorbeelden gaf. uit de weg geruimd wor den. De vrijzinnigen moeten de kerk. die op vele plaatsen ingeslapen is. wakker schudden, het geloof uitdragen en zodoende de schat ten, die men ontving in het geloof aan Chris tus en Zijn Evangelie, verder dragen. Daar zijn de vrijzinnigen onmisbaar in de Ned. Herv. Kerk en dienen zij Jezus Christus. Nadat het dameskoor uit Haastrecht en het Stolwijks Kerkkoor, die de bijeenkomst op luisterden. enige liederen gezongen hadden, sprak dr. N Padt. uit Zutphen. over het on derwerp: „De betekenis van de VrUzinnlg Hervormden in ons volksleven". Hij ging na wat het Vrijzinnig Christendom door de eeuwen heen betekende, uitgebracht door Pe trus als eerste, later door Luther en in de tegenwoordige tijd door Albert Schweitzer. De vrU/innigcn moeten in de eerste plaats Christus liefhebben er. daarnaast hun mede mensen. ook al hebben die een andere over tuiging. Overal moet men zoeken om God te vinden. Ds. De Voogd van der Straaten eindigde de bijeenkomst met het uitspreken van het „Onze Vader". Kinderdyk. De heer D L. van Vliet be haalde te Apeldoorn het diploma voor „auto monteur", uitgaande van de P.B.N.A. Tevens tlaagde hij voor het B.O.V.A.G. examen. Molenaarsgraaf. De heer J. van Essen is ge- alaagd voor het examen assistent calculator van de vakgroep Boek- en Diepdruk. Molenaarsgraaf. In deze gemeente wordt getracht bij voldoende deelname een autobus te laten rijden naar de G. Z. Bondsdag op 5 Augustus te Rijsenburg. Moordrecht. De Vrijzinnige Vrouwenvere niging maakte met twee autobussen een reis door Brabant. Nadat een bezoek aart de zandverstuivingen te Loon op Zand gebracht was, werd te 's-Hertogenbosch. het eigenlijke doel van de reis. de St. Jan bezodit. Na een maaltijd in .Utrecht arriveerde het* gezelschap des avonds weer in de gemeente. De hofegste klassen van de O.L.S. maak ten per autobus een reis naar Arnhem en Apeldoorn en omstreken. Verschillende be zienswaardigheden waaronder het slot St. Hubertus. werden bezocht. Enkele bestuurs leden van de oudercommissie met hun dames maakten de reis mede. In verband met de sportweek te Wad- dinxveen speelde het eerste elftal van Moor drecht een wedstrijd tegen A.R.C. uit Alphen tan de Rijn, kampioen van de Zuid-Holland- se Zaterdagmiddag competitie K.N.V.B Moor drecht gaf in deze wedstrijd de toon aan en had tot een kwartier voor het einde de lei ding met 2—0 Na dien maakte de Moor drechtverdediging enkele fouten, waarvan ARC. handig gebruik maakte en in de res terende tijd drie doelpunten maakte en dus met 3—2 won Om de IJsselbeker. De damver eniging Moordrecht handhaafde haar ongesla gen record in de strijd om de IJsselbeker De Uitslagen luiden als volgt: Moordrecht-LUTO (Ouderkerk ad. IJssel) 10—10. F.O.G. (Ca- pelle a.d. IJssel)—Moordrecht 9—11. K.D.V. (Krimpen a.d. IJssel)Moordrecht 614. De •tand is als volgt: 1 Moordrecht gesp. 6. pun ten 11. 2 F O G. gesp 4. punt. 4. 3 L.U T.O. gesp. 5, punten 4. 4 K.D.V. gesp. 8. punten 4. 6 Het Geruite Bord gesp. 5, punten 3. Turndemonstraties. Op een terrein van de heer P. van den Heuvel orga niseerde de gymnastiekvereniging TH OR. Uit Gouderak een turnavond met medewer king van de gymnastiekvereniging O S S. uit Zevenhuizen en de gymnastiekvereniging uit Nieuwerkerk a.d. IJssel. De avond werd ge opend met een gezamenlijke mars door het dorp. waaraan de Kon. Erk. Harmonie van de K.V.T. „Kunst na den Arbeid" haar me dewerking verleende. Op het terrein werd onder leiding van de heer J. van Tongeren •en vlot en aantrekkelijk programma afge werkt. Bijzonder goed waren de prestaties van de T.H.O.R. damesafdeling. Er was veel belangstelling. Nieuwerkerk aan de IJssel. De afdeling Fieuwerkerk van de Bond van Plattelands vrouwen heeft een goed geslaagd uitstapje per autobus gemaakt naar Nijmegen. Op de heen reis werd in Tiel koffie gedronken en een kersenboomgaard bezocht. In Nijmegen werd een bezoek gebracht aan de Heilige Land stichting. waarna Berg en Dal bezocht werd. Nadat men in Arnhem een maaltijd gebruikt had, werd de terugreis aanvaard. Zaterdagavond geeft de muziekvereni ging „D.K.V." wederom een zomerconcert aan 's-Gravenweg. Mej. D. Leppink en de heer A. van der Dusaen slaagden voor het Mulo diploma A. en mej. N. Karreman voor het diploma kleu- tergymnastiek en rhythmiek. VIJFTIG JAAR „APOLLO". Nieuw-Lekker land. Bij prachtig zomer- weer onder grote belangstelling heeft de mu ziekvereniging „Apollo" Zaterdagmiddag haar 50-jarig bestaan gevierd. Ter gelegenheid daarvan had het Bestuur een groot jubileum concert georganiseerd. Nadat „Apollo" twee nummers ter inleiding had gespeeld, opende de ere-voorz'tter, burgemeester F. M. A. v. d. Rovaart. op het met vlaggen versierde ter rein aan de Dorpslaan het feest. Spreker ging de geschiedenis van de vereniging na. Sedert de oprichting op 12 Juli 1898, traden achter eenvolgens als directeuren op de heren Hak- kert te Rotterdam, Bikbergen. Den Haag. Van Wageningen te Schoonhoven, v. d. Wouden te Lekkerkerk. Hoon te Schoonhoven en Horsman te Krimpen a.d. Lek Onder leiding van laatstgenoemde werden 13 eerste, 7 twee de en 5 derde prijzen behaald. Daarna deel de spreker mede. dat bij de ingezetenen een lijst ter intekening had gecirculeerd voor de aanschaffing van nieuwe instrumenten. De opbrengst bedroeg f 1425,45. Deze medede ling ontlokte een luid applaus. De ere-voor- zltter bracht alle gevers namens Apollo har telijk dank. Hij feliciteerde de vereniging met haar gouden jubileum, wenste haar in haar verder bestaan veel succes toe en hoopte, dat op prettige en gepaste wijze feest zou worden gevierd. De voorzitter van „O.K.K." te Streefkerk, de heer P W. van Aartrijk. complimenteerde de jubilerende vereniging en bood haar een fraaie bloemenmand aan. Achtereenvolgens traden daarna zes zuster verenigingen „O.KK." te Streefkerk. ..Julia na" en „Excelsior" van Lekkerkerk. „Excel sior" en „Soli Deo Gloria" van Alblasserdam en „Crescendo" van Krimpen kd. Lok op. Iedere vereniging voerde 4 nummers uit. zo dat de laatste pas om 11 uur de muziektent ver liet. en de voorzitter van „Apo'iode heer C. Paardekoper, een woord van dank kon uitspreken. Het feest is uitstekend ge slaagd. Nieuw-Lekkerland. Onze plaatsgenoot, de heer D. de Haan. heeft gedurende 25 jaar zitting gehad in hel dijkcollege van de Al- blasserwaard. In de vergadering te Gorin- ciiem feliciteerde de voorzitter van het col b r u i k. De politie alhier hield Zondag op de nieuwe rijksweg een Santal automobilis ten aan. Enkelen hunner waren met in het be zit van een rijvergunning op Zondag en kre gen een verbaal. Ook wielrijders, die over de rijksweg fiet sten, werden bekeurd. Onderscheiding De dienst plichtige sergeant T. H. Koek uit deze ge meente. heeft bij de uitreiking van onder- EEN BLOEDERIGE AVOND. Er heeft gisteravond in de Kweekschool bloed gevloeid, veel bloed zelfs, maar het kwam niet uit wonden, ontstaan door mes steken of andere moordaanslagen. Integen deel, het getuigde van de Opoffering die 133 Schoonhovenaren zich getroostten om een halve liter bloed af te staan aan de bloed transfusiedienst en zodoende hun hoeveelheid soort f 425. 2e soort f 325. 3e soort f 250: gras- kalveren le soort f 230. 2e soort f 140, 3e srt f 100; biggen le soort f 52. 2e soort f 42. 3« soort f 35; hitten le soort f 800. 2e soort f 450 3e soort f 350; paarden werk le soort f 800, 2« soort f 825. 3e soort f 425; paarden slacht le sóórt f 1.40, 2e soort f 1.20, 3e soort f loo per kilo. scheidingen door Prins Bernhard het bronzen te dragen in de bijna 13 000 liter bloed, d'e kruis ontvangen voor moedig gedrag in de Meidagen 1940 Sliedreeht. Winkelweek. De Slie- drechtse Middenstandsvereniging zal trachten de winkeliers te bewegen, tijdens de jubileum feesten een winkelweek te organiseren. Een voorlopig programma is thgns in el kaar gezet. Het is de bedoeling, dat de win kel-étalages geheel in het teken der jubileum feesten zullen staan. In de ctak.ges zal één fo to der Koninklijke familie voorkom «n. om ringd door foto's van de stamb 'onleden. Bij de deelnemendeu zullen formulieren word. n uitgereikt, waarop de namtn det Koninklijke f.tmilie met de leden der stamboom voorko men. Het publiek zal nu moeten uitmaken, in welke volgorde en bij welke winkelier de foto s zijn geëtaleerd. De hoofdprijzen zijn een reis naar Delft voor een bezoek aan het Prinsenhof, en een reis naar 's-Gravenhage voor een bezoek aan het paleis van de Koningin. In totaal zullen 30 prijzen beschikbaar worden gesteld. De meeste winkeliers hebben zich bereid verklaard aan deze actie deel te nemen. ons land jaarlijks nodig haeft om er in Ne derland en in Indië -zieken mee te helper. Eén lokaal van de school I was ingericht tot „operatie-zaai" en daar ondergingen de per stelden, de be- ii erd ddor dr Van Antvelink. byge- iliatselijke afdeling sonen. die zich beschikbaa handeling, welke verricht I Lier uit Amsterdam en dr staan door leden van de plflML.VNMP van Het Rode Kruis. Deze >ehandeling duurt in totaal een half uur. verdeeld, in 5 minuten administratie, lfl minuten bloedafname en een kwartier rusten. De distribütiedienst was te genwoordig om degenen, dis zo juist donor geworden waren, te voor2ien van extra-bon nen voor acht eieren en 500 gram vlees Zi, zullen binnenkort een donor-kaart met donkzegel ontvangen. Personen, die vijfmaal bloed hebben afgestaan, ontvangen een pen ning. In de aankondiging in ois Maandagnum mer meldden wij. dat zich tweehcfederd ge gadigden hadden opgegeven. Vèle4? zullen zich dus afvragen, waarom er s echts 133 perso nen behandeld zijn. De ooi zaak hiervan is. dat de transfusiedienst niet méér bloed kon É'erwerkei). De teleurgesteld* n krijgen echter Slledrecht. Onder auspiciën van de Slie- 0p .Dinsdag 17 AucH«tn« vIt^nh0iH a r «rechtss fiestuurdersbond is een vergadering ?e worden en Lt ië a ion belegd, waarin een .«deling van de Bond L^ls 66^/ lil.c o, LÏ S, 5 J df wan «ntai-An -Taehnlel* »n IMM. >«r «twonlx»** van Werkmeesters. Technici en Opzichthou dend Personeel is opgericht. Het voorlopig bestuur bestaat uit de heren G. Volt. voorzit ter: A. Bons, secretaris; en W. Boer, pen- ngmeester. nMp '«fho irtatfafrnek te Am- wtfrdei geconsef- - - - nog bloed naar de Bloedplasm sterdam gaat om daar veerd. Burgemeester Nieuwenhujs^i en overste De leerling-metaalbewerkers van het 2de van^hun" belanTsTel 1 inedhli*k° d* aV°nd cursusjaar van de ambachtschool ma'p'cten een gstelling blijk geven, excursiereis naar Amsterdam en IJmuiden, waar respectievelijk de Kromhout-motoren- fabriek en de Hoogovenwerken werden be zichtigd In de Kromhoutfabrieken trokken de vol-automatische machines de grootste be langstelling. Bij de Hoogovens te IJmuiden werd juist een staaloven afgetapt. Ook dit trok aller aandacht. De zeesluizen werden natuurlijk niet vergeten. Na op de terugreis even het Katwljkse strand te hebben bezocht, ging men zeer voldaan huiswaarts. OPENLUCHT-FUM*. Wanneer de weersomstanc^gheden niet te genwerken, zal morgenavond om 10 uur, uit gaande vgn de RA O in de tuin achter de barakken de openlucht-film .Tweeduizend Vrouwen" vertoond worden. De voorstelling staat open voor l)et publiek en er wordt geen entree-geld geheven Het ligt in de bedoeling van de R.A.O. voortaan zo mogelijk eenmaal per twee weken een dergelijke ontspanning te organiseren. Sliedreeht. De openbare school voor voort gezet lager onderwijs heeft een driedaagse vaeantiereis gemaakt onder leiding van het hoofd, de heer Kila. Als centrum van het ver blijf wérd gekozen „De Haven" te Wasse naar. Voordat men de hoofdpleisterplaats be reikte, werd eerst nog Den Haag aangedaan voor een bezichtiging van het planetarium en het museum Mesdag Het kampeerterrein lag "'E'" icwv«icc»ue ue voorzitter van net col- te midden van de prachtige Wassenaarse dui- - - rtnvnio«.n »1 7iin slechts lege. de heer F. den Hartog. dijkgraaf, hem nen op korte afstand van het strand Onver- hun ^aas opvolgen zelfs al ver«chmendê met dit zeldzame Jubileum. De heer De Haan getelijke dagen hebben de scholieren daar v>er maanden afgericht. De verschillende dankte de voorzitter voor diens attentie doorgebracht oefeningen zoals het opsporen en het arreste ft"-".0* heren G. Heykoop en C. Kok zijn te streefkerk. Tot tweede ambtenaar ter sec- üordrecht geslaagd voor het eindexamen van retarie is met ingang van 1 Augustus be- politiehonden-demoNstratie. De politiehonden-demonstraties door de Rotterdamse Politie-dresseerhortden-verenlging „Rotterdam-Zuid", onder leiding van de heer D. de Bruin, trok vrij veel belangstelling en heeft de toeschouwers zeker niet teleurge steld. Het is bewonderenswaardig om te zien hoe de dieren de verschillende instructies van ren van misdadigers hebben 't publiek er wél van overtuigd, welk een groot nut de poli- tie-macht van goed-afgeriehte verdediglngs- eiectrotechnlek, laatstgenoemde voor de aide- mei. Thana werkzaam op de «ecretar.e te „lul5,„a„n „„dP„ de demonstraties, die ling werktuigbouwkunde. Voetbal. V.V.E. II ging Zaterdag middag op bezoek by Dilettant II te Krim pen a.d. Lek. De uitslag was 5—1 voor Dilet tant. Gameren. De leerlingen van de hoogste klassen der O.L. school I. maakten, onder leiding van het personeel een driedaags uitstapje per fiets naar de jeugdherberg „De Heide bloem" te Soest. Van hieruit werden ver- naar Veriet tegen politie. IJsselsteln. DU 20-iarlge fabrieksarbeider J. de O. alhier kon zich ter zitting van de Utrechtse Politierechter, voor wie hij Vrij dagmiddag was gedagvaard, vrijwel niets meer herrinneren van de bijzonderheden der desbetreffende zaak. Agn de hand van het proces-verbaal friste JLiüi1:.?" namiddags 7.30 uur. een openbare de Politierechter s mant geheugen op. Hij - reejj Dp zgkerg avond op een fiets door IJs- uit én nam een dreigende houding aan, uit roepende: ..ik sla jullie kapot!" Het hierop volgend procesverbaal en de dagvaarejiging van de Politierechter zal de man heugen. hU zal conform de eis van de Officier van Justitie een maand gevangenis straf moeten ondergaan. Zevenhuizen De heer H Tuinzaad slaagde aan de Technische Hogeschool te Delft voor het ingenieurs-examen civiel-ingenieur. Noordeloos. Aanrijding. Zaterdag avond had op het Hoogelnde naby de woning schillende uitstapjes ondernomen o.a. van de heer Van Meeteren een aanrijding Spakenburg en Soestduinen. plaats tussen een motorryder uit Ooudriaan en de motorrijders G. van der Holm en Speij- er, gerepatrieerde rftllitairen uit Meerkerk. Van der Holm liep aan zyn been verwondin gen op. Hy is door de dokter per auto thuis gebracht. Wachtmeester Ritmeester heeft de zaak in onderzoek. Ottoland. De gemeenteraad zal op Vrijdag !3 JuJi. des namiddag vergadering houden ter behandeling van: Wijziging begroting dienst 1947; wyziging al gemene politieverordening. Ouderkerk aan de iJtse!. Klokke- opschriften. Op de door het gemeen tebestuur uitgeschreven prysvraag voor een opschrift op de nieuwe luidklok in de toren in de Ned. Herv. Kerk, zijn 140 opschriften binnengekomen. Duivensport. De postduivenver eniging „Keer Weer" hield Zaterdag een wed vlucht met jonge duiven vanuit Venlo. Af stand 118 K M. De vogels werden om IE 50 uur gelost Aankomst eerste duif 3.11.56 uur. laat ste 3.4130 uur. De prijzen werden als volgt behaald 1. 14 28 en 29 J. Dijksman. 2 én 6 N. Speksnijder; 3 en 33 F. Petersen 4 M de Jong; 5 en 18 C. van Hoorn: 7. 26 en 32 B. van Ommen: 8. 25 en 27 A. Trouwborat; 9 W. Oosterom: 10 G Dijksman; 11. 23 en 24 A. vnn Winden: 12 P van wyk; 13 H. Demper: 15 en 17 C. van der Pool, 10. 13. 30 en 31 J Slingerland 19 en 20 J. Speksnijder, 21 J. Trouwborst. Papendrecht. Onderscheiding. Aan E: A. Verkerk, wonende Hoogendijk 82. al hier, ponser, indienst van de N V. J. en K Smits Scheepswerven te Kinderdyk. is by Koninklijk Besluit toegekend de ere-medaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De uitreiking der onderscheiding heeft Zaterdagmorgen ten kantore van de N.V. door de burgemeester van Papendrecht plaats gehad. Voetbal. Zaterdagavond speelden Zwervers 1 en 2 van Kinderdyk een vriend- schappeiyke wedstrijd tegen Papendrecht 2 en 3 op het terrein aan de Havenstraat. Papen drecht 2 speelde gelyk 33 en het derde elf tal won met 61. Voor het machinisten-diploma C slaagde te Den Haag onze plaatsgenoot, de heer T. van Wijk. Duivensport. De postduivenver eniging „De Luchtbode", hield een wedvlucht voor jonge duiven vanaf Roosendaal. De dui ven werd en te 1105 uur losgelaten. De uit slag was: 1. 33 en 35 J. Romijn 2. 3. 4. 25 en 30 mevr. Zegelaar; 5. 27 en 39 J. de Groot; 6 en 11 A. Herwig. 7 en 21 J. Verhoef: 8, 9 en 15 W Ruiter; 10. 13 22, 28 en 53 T. van de Graaf; 12 LuyendUkVeth; 14 en 16 Ph. Broe- re; 17, 36 en 40 Blootshoofd; 18 en 34 B. de Penning: 19. 26 en 29 A. Bot: 20 J. van den Adel; 23 en 24 M. de Koning; 31 Van def Stelt; 32 en 46 Van der Linden; 37 en 38 G. Stout 41 H. Veen; 43 M Gaal 45. 47 en 51 Smouter: 48 en 49 Verdoorn: 50 T Visser. Aankomst eerste duif 11.39 9. snelheid 1058.8 meter; laatste prysduif 11.48.33, snelheid 830.70 meter. Reeuwyk. Gevonden: rozenkrans, klos touw; uit2etyzer van raam. Inlichtingen by de politie Bij de Zaterdag gehouden verkiezing van natabelen in de Ned. Herv Kerk te Sluipwyk werden tot notabelen herkozen de heren W. A. Guldemond. D. Verwey en H. H. Roel. en in de plaats van de heer G. A. Boon. die niet herkiesbaar was. werd de heer G. Kos ter gekozen. De heer L. J. Smit slaagde te Gouda voor het Mulo diploma. Ongeoorloofd banxinevar- geluidswagen werden de demonstraties, gisteravond onder auspiciën van de R.A O op het sportterrein werden gehouden, toegelicht. JONGETJE TE WATER. Een zoontje van de heer G. Saveur liep Maandag met zijn jas over hat hoofd op de Oude Haven en geraakte daardoor te water. De heer P. Bouter zag hem drijven en maak te mej. N. Eshuis er op attent. Deze aarzelde geen moment en sprong te water. Zy slaag de erin het ventje van de verdrinkingsdood te redden. WATERPOLO. In de gisterenavond tegen B Z C. uit Berg ambacht gespeelde wedstrijden heeft S Z. en PC. de volle buit binnengehaald De dames openden de reeks overwinningen met een fikse 40 zege. De adspiranten, die vervol- aelatein's straten, zigzaggend van links Haar gens de strijd aanbonden met de Bergam- rechts. zodat hij groot gevaar voor zichzelf bacht-jeugd kregen de overwinning niet ca- en voor het verkeer opleverde. Hierin vond deau De BZC.-ers gaven kranig partij en een politié-beambte terecht aanleiding de het duurde tot ver in de 2e helft, voordat de kennelijk dronken zijnde wielrijder te som- Schoonhovense midvoor kans zag de keeper meren af te stappen, waarop deze de agent van de gasten te passeren. Het bleef bij dit met een vloek toevoegde: Dat doe ik niet! ene doelpunt. Toen de beambte aanstalten maakte de be- In de wedstrijd tussen S Z. en P C I— schonkene in te rekenen, trok deze zijn jas B Z C. I ging de strijd aanvankelijk gelijk op HONDERD PROCENT SUCCES. De candidaten voor het Mulo-diploma, die wij in ons vorig nummer vermeldden als ge slaagden voor het diploma A waren de laat- sten van de beide ULO.-scholen hier ter stede, die zich in dit seizoen onderworpen hebben aan eën onderzoek naar hun kennis. In tegenstelling tot vele andere examens, die in deze maanden gehouden worden en waarbij dlkwyis de helft of meer der candi daten afgewezen moet wórden, heeft by de geslaagdenlijstjes van de Mulo-scholen dit seizoen nog nimmer een opgave moeten staan van het aantal afgewezen examinandi. Ook by de laatste opgave van geslaagden ontbrak zodanige aanduiding en de conclusie is juist indien men daaruit geconstateerd lieeft dat dit jaar geen enkele der Mulp-scholieren is gezakt voor het eindexamen. Honderd pro cent geslaagden mag een zeldzaamheid heten.' T.B.C.-ONDERZOEK. Op de ledenvergadering van de Nijverheids vereniging voor goud- en zilversmeden, wel ke gisteravond in hotel Belvédère gehouden werd. waren het bestuur inbegrepen Langzamerhand kwamen de gastheren in de meerderheid welke uitgedrukt werd in twee doelpunten van de midvoor Na de pauze was het dezelfde speler die de stand op 30 bracht, waarna B Z C. zich ge wonnen gaf. De linksvoor van Schoonhoven had daarna weinig moeite om het 4e doel punt te scoren Even later zette Bruggeman de kroon op zijn goede spel van deze avond, door met zyn 4e treffer in deze wedstryd, de stand op 5—0 te brengen, waarmee het einde kwam. Ook 8.Z. en P.C. II. dat tegen B ZC. II speelde, liet zich van haar beste zijde zien. door de reserves van Bergambacht met een 40 nederlaag naar huis te sturen. In totaal werden deze avond door S.Z, eir PC. 14 doelpunten gemaakt, terwijl de kee pers geen enkele maal werden gepasseerd. Een prachtig resultaat. DENK EN ZET. In het clublokaal bij de heer P Veen werd de onderlinge dam- en schaakcompetitie voort gezet met de volgende wedstrijden: Dammen: J. J. v. d. HorstJ. Maasland 2—O; H. Duel—W. v. d. Horst 0—2: N W. Veer—A. A. Driesen 02; H. Duël—J J. v. d. Horst 0—2; P. Veen—W. v d. Horst 0—2; A. v. d. LeedenJ. J. v. d. Horst afgebr.: J Liedorp—A. A. Driesen 0—2; P. Veen—M. droog 02. Schaken: B. VeerP. de Jong 10; A. v. d. LeedenM. Droog 10; P. de JongA. v. d. Leeden 01; M. VisserM. Droog 01: B. de Hoop—B. Veer 0—1; N. W Veer—M. Visser 10; P. de JongJ. Maasland 10; M Droog—W. v. d. Horst 0—1. De heer M. Droog is dit jaar weer club kampioen van de dam-afdeling. Hy heeft in veertien leden aanwezig. Het voornaamste deze onderlinge competitie slecftts één parti, punt van de agenda was de bespreking van 1-- het plan om alle werknemers in de goud en zuverindustrie met hun gezinnen te laten verloren en wel tegen de heer A. Mesker. GEVONDEN VOORWERPEN. Twaalf kleine foto's, rozenkrans; schoen. Inlichtingen op het politiebureau. BODEGRAVEN. 19 Juli. Kaasmarkt. Aangevoerd 154 partijen kaas. Prys: IV soort f 1.71—1.74, 2e soort f 1.67—1.69. zware tot f 1 76 Hsndel flauw. ROTTERDAM. 20 Juli. Veemarkt. men besloot dan ook een organisatie op touw Aartvoer in totaal 2619 stuks, waarvan 150 vet te zetten, waar het personeel van alle goud- te koeien en ossen. 916 gebruiksvee. 108 gras- doorlichten voor t b c.-onderzoek. Na de opening door de voorzitter, de heer G. J. van den Berg. besprak dr. Gtoesbeek, die hiervoor ter vergadering gekomen was, het ontstaan en de bestrijding van de tbc. Hy wees nadrukkeiyk op het zeer grote be lang van de keuring van het personeel, voor al daar t.b.c. zo besmettelijk is. Door deze leerryke uiteenzetting waren allen overtuigd van het nut. van een personeel-onderzoek en zilverbedryven gelegenheid zal krijgen zich met hun gezinnen te laten doorlichten. Dit zal waarschyniyk éind September of be gin October geschieden. De werkgevers tekenen gelylc met het on derzoek een verklaring, dat zij een perso neelslid. al moet hij enige tyd rust houden, toch na zyn genezing weer in hun bedr»if te werk atellen kalveren, 306 nuchtere kalveren. 333 biggen. 135 verlens. 308 paarden. 203 schapen en lam meren. 70 bokken en geiten. 90 varkens. De pryzen waren als volgt: Kalfkoeien le soort f 800. 2e soort f 700, 3e soort f 600; melkkoeien le soort f 800. 2e soort f 700, 3e soort f 600; varekoeien le soort f 550, 2e soort f1475 3e soort f 400. vaarzen le soort f 600, 3le soort f 450. 3e soort t 350: pinken le DE STAKING IN DE MIJNEN. Toen de nachtploeg van de mijn ..Wilhel- mina" gisteravond om 10 uur aan het werk ging, bleek zy geheel volledig te zyn. Op do myn „Oranje Nassau" duurt de staking ech« ter voort. AANVARING OP DE SCHELDE. Het Zweedse stoomschip „Uruguay" (5294 ton), komend uit Antwerpen, is op de Schel de ter hoogte van Walsoorden, in aanvaring geweest met het Finse motorschip „Ida". De vrouw van de Finse machinist is bij de aan. varing verdronken. AMERIKAANSE LUCHTMACHT IN EUROPA. De Amerikaanse luchtmacht in Europa zal per 1 Augustus meer dan verdubbeld zijn in vergelijking met vier weken geleden GEHEIME AGENTEN IN 'AMERIKA. Het Amerikaanse departement van Buiten landse Zaken heeft medegedeeld, dat verschil lende honderden revolutionaire vreemde agenten in Amerika zyn binnengekomen als employes van de U.N.O. NATIONAAL HULDEBLIJK. Donderdagavond 22 JulL van 20.05 uur tot 20 15 uur zal jhr. mr. F. Beelaerts van Blok land, vice-president van de Raad van State, over beide zenders spreken over: „Het Na tionaal Huldeblijk aan de Koningin". MUNITIE VOORRADEN ONTPLOFT. Tussen Pisa en Livorno is brand uitgebro ken in een munitieopslagplaats, waar meer dan 40 ton springstoffen waren geborgen. Een gedeelte er van is in de lücht gevlogen De schade wordt op meer dan 100 millioen lira geschat. Slachtoffers zyn niet te betreu. ren. MODDER OVERSTROMING. Bagger uit de Oude Zeehaven wordt opge spoten op het bosplanterrein achter de Hev- eimansstraat te Zaandam. De Oostelyke dijk van dit opspuitingsterrein if, gisteravond over een breedte van 50 meter bezweken. De bag ger vloeide in het achter het terrein liggende vaarwater ,de Gouw. en overstroomde zelfs een deel van het weiland aan de overzyde. De schade wordt op enige tienduizenden gul dens geraamd. AMERIKAANSE POLITIEK VOOR BERLIJN De Amerikaanse regering heeft besloten haar politiek inzake de crisis te Berlijn te richten op een vreedzame oplossing van het geschil door vastbeslotenheid en kalmte. Het schynt niet waarschijnlijk, dat Amen- ka er in zal toestemmen, dat getracht wordt de blokkade te verbreken door ten gewapend voedselconvooi naar Berlijn te laten gaan Hooggeplaatste functionarissen te Washing ton hopen, dat de crisis kan worden opgelost, doch verhelen niet. dat zy bezorgd zijn. dat zij tot een oorlog zou kunnen leiden. DE ZAAK CHRISTIANSEN. De zaak Christiansen wordt vandaag door het Bijzonder Gerechtshof te Arnhem behan deld De verdediger, mr. Arnold, heef tzes ge tuigen k décharge opgeroepen. OVERSTROMINGEN IN CHINA. Stortregens hebben de Chinese rivier de Jang Tse Kian en haar zyrivieren buiten de oevers doen treden, zodat in do oever-pro vincies de oogst is verwoest en honderddui zenden mensen dakloos zijn. 600 000 ha staan onder water en in het gehele gebied zyn het wegennet en de bruggen vernield. In de provincie Hoenan, China's rijst schuur, zijn 300 000 H A. rystvelden verwoest, meer dan een millioen ton ryst zyn daarbij verloren gegaan en in de getroffen provin cies wordt de bevolking met hongersnood be dreigd. De Jang Tse Kian. waarvan het peil blijft wassen, heeft de lage wyken van ver scheidene steden overstroomd en andere ste den worden ernstig bedreigd. Men vreest de herhaling van de rampen der vorige jaren, waarbij duizenden slachtoffers zyn gevallen VLIEGTUIG NEERGESTORT. Een Frans Cormoran vliegtuig is gisteren op zyn eerste vlucht by Parijs neergestort. De vyf inzittenden kwamen om het leven. GEREF GEMEENTEN. Bedankt voor Nieuwerkerk aan de IJssel J. Hagestein. candidaat te Vlaardingen. OUD GEREF. GEMEENTE. Beroepen te Ederveen (2e maal) J. van der Poel te Giessendam. DE KERK IN DE SOWJET-ZONE. De protestantse bisschoppen van de Russi sche zone van Duitsland hebben maarschalk Sokolofsky, militair gouverneur dezer zone. een memorandum gestuurd, waarin zy ver klaren. dat het tegen de beginselen van de Evangelische kerk ingaat, zich ten aanzien van haar politiek standpunt door buitenker kelijke kringen te laten beïnvloeden. NED. HERV. KERK. BERGAMBACHT Uitgetredenen Ned Herv. Kerk. Donderdag 22 Juli, 's avonds 7 uur. ds. Mieras. van Krimpen aan de IJssel. LEKKERKERK. Herv Evangelisatie Don derdag 22 Juli. 's avonds 7 uur, ds Du Mar* chie van Voorthuizen, van Sliedreeht. STOLWIJK Gebouw Zondagsschool Beierse Donderdag 22 Juli. 's avonds 7 uur. de heer Van den Brink, van Vriezen veen. GEREF. GEMEENTE. GIESSENDAM Donderdag 22 Juli. avonds 7 uur, candidaat Kersten, van Rotterdam. OUD GEREF. GEMEENTE. CAPELLE AAN DE IJSSEL Buffelstraat. Donderdag 22 Jul,i 's avónds 7.30 uur. ds Van der Poel ,van Giessendam Doopsbedienmg CAPELLE AAN DE IJSSEL. De Ruyter- straat. Vrfjdag 23 Juli. 's avonds 7 30 uur, ds H. Lichtenberg, van Rotterdam-West. CHR. GEREF. KERK. AMEIDE. Donderdag 22 Juli, 's avonds 7 uur, ds. C. Smits, van Driebergen. Vrije evangelisatie. NIEUW-LEKKERLAND. Woensdag 21 Juli. 's avonds 7.30 uur, de heer D. In 't Veld. var Dordrecht. OUDERKERK AAN DE IJSSEL. Zaal Har monie. Donderdag 22 Juli, 's avonds 7 uur «is. Visser van Rotterdam S NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Schoonhovensche Courant RENTEVERLAGING GELDLENING. BENSCHOP. De gemeenteraad kwam Don derdagavond in vergadering bijeen, onder voorzitterschap an burgemeester Schreuders. Nadat verschillende ingekomen stukken oy- der de hamer waren doorgegaan. Kwam het verzoek van de heer A. van Eltercn om toe kenning van een premie voor de verbetering van het woonhuis, bewoond door de heer J. Timmer, in behandeling De raad besloot de maximum-premie beschikbaar te stellen Op voorstel van B en W werd besloten, de rente der geldlening, aangegaan bij het schoolbestuur Eben Haezer te verlagen van 31 - op 3 pCt. Hot bedrag dat over 1947 voor het openbaar lager onderwijs is uitgegeven werd vastgesteld op f 25 88 per leerling. Tenslotte werd het uitbreidingsplan, zoals dat vanaf 16 Juli 1948 ter inzage ligt. ter ken nis van de raad gebracht. 8UBS1DIE8. GIESSENDAM. Onder voorzitterschap van de loco-burgemeester, wethouder D. de Rooij. kwam de gefneenteraad VrOdag in een open bare vergadering byeen. Wethouder J. de Mik was afwezig. De Voorzitter opende de vergadering met gebed, waaena besloten werd namens de raad een adres var rouwbeklag te zenden aan de burgemeester in verband met het overlijden van diens echtgenote. De Voorzitter stelt de benoeming van een onderwyzeres aan de Openbare Lagere School te Giessen-Oudekerk aan de orde. Hij zegt. dat B. en W gaarne met een voordacht gekomen zouden zijn. maar dat zulks niet mo gelijk is daar er slechts één sollicitant was Met algemene stemmen werd daarna mej. A. Dobbelman, uit Dordrceht. met ingang van 15 Juli 1948 benoaand De Voorzitter deelt vervolgens mede. dat B eo W voorsteilen om, evenals aan de andere kleuterscholen ook te voldoen aan het verzoek van de Chr. Kleuterschool in de school De Zeeuw om f 10 per kind subsidie te verlenen. Het aantal leerlingen aan die school is 83 Met algemene stemmen wordt daartoe be sloten Daarna stelt dev Voorzitter een voorstel van B en W aan de orde om een crediet toe te staan van f 500 bestemd om de beide Oranjeverenigingen voor elk schoolgaand kind 25 ct. te verstrekken ter bestrijding yan de kosten voor de kinderfeesten ter gelegen heid van het regeringsjubileum van de Ko ningin De kosten daervoor zullen ongeveer f 200 xijn, terwijl B. en W voorts van plan zyn het gemeentehuis te illumineren, waarover be sprekingen gaande zUn met Philips te E'nd- hoven en waarvan de kosten op ongeveer f300 worden geraamd. Ook daartoe wordt eendrachtig besloten. Ten slotte komt een voorstel van B en W. in behandeling om de Oranjestraat. Willem- straat Wilhelminastraat. Frederlkstr Spoor straat en Emmastraat in te delen in de B- kiasac. De heer Tukker vraagt, of zulks wel ef fect zal hebben De Voorzitter meent N»n wej De heer Van Noordennen zou aange vuld willen hebben ..ook aanhangwagens", daar zulks ook zeker nodig ia naar zyn me ning. De Voorzitter en de heer Van Loon zyn van mening, dat zulks niet in de wet staat. Het voorstel werd daarna aangenomen- De heer Stam vraagt nog waarom er by staa t. dat het alleen in „Rondom de Giessen" bekend zal worden gemaakt. De Voorzitter zegt. dat men om de kosten te beperken, en toch te voldoen aan de voorschriften, kan volstaan met het in één blad bekend te rnaken. Na de rondvraag, waarvan geen der leden gebruik wenst te maken, sluit de Voor zitter de vergadering. NOG MEER WONINGEN? SCHELLl'INEN. De gemeenteraad kwam Vrijdagavond in voltallige vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester R. Sterk. De heer P Donk te Giesaen-Nieuwkerk werd met algemene stemmen benoemd tot opzichter over de bouw van zes gemeente woningen. De vergoeding bedraagt f 1200. met inbegrip van de sociale lasten De heer Huisman vond, dat die benoe ming te laat kwam. Men was al aan het bou wen. De voorzitter zei. dat de heer Donk toen ook reeds zyn werk verrichtte in het vertrouwen, dat de raad voor zyn benoeming straat en riolering in verband met de nieuwe gemeente-woningen en een tot vergroting van de begraafplaats, verschoof de voorzit ter naar het eind der agenda, om het dan in beslotep zitting te behandelen. De heer Huisman maakte bezwaar te gen de geheim? Litting. Er werd zyn inziens te veel in 't geheim behandeld. Ook vroeg hy waarom deze werkzaamheden niet in 't open baar. maar wel onderhands zullen aanbesteed worden. De voorzitter achtte zUn handelwijze in 't belang der gemeente. Er moet over per sonen gesproken worden, hetgeen zyns in ziens niet in 't openbaar Kon geschieden. Van de heer P J. Blomaard te Oudelande. was bericht ingekomen, dat hij zijn benoe ming tot hoofd der openbare school aan neemt en dat hy 1 Sept. in functie zal tre den. De heer Huisman betreurde het. dat het nieuwe hoofd der school een haveloze school zal aantreffen De voorzitter deelde mede. dat B. en W. opdracht hebben gegeven, de school en de onderwijzerswoning van buiten te laten schilderen; de kosten zijn f 984. Nu gebleken is. dat het aantal gegadigden voor de in aanbouw zijnde gemeentewonin gen groter is dan het aantal huizen, sprak de heer Huisman de wens uit. dat B en W. spoedig zullen beginnen met plannen voor de bouw van nbg enkele woningen. De voorzitter zal deze zaak bekijken. De heer De K r e ij wenste een andere ver deling der woningen over de gekochte grond. In de laatste oorlogswinter hebben Duitse zware wagens veel vernield van het betegel de plein der openbare school. Veel tegels zyn stuk en in de putten blijft na regenval wa ter staan Het hoofd der school heeft dik wijls op verbetering aangedrongen: laatst ook de schoolarts. Thans werd besloten het plein opnieuw te betegelen. D.A.W.E.T. DRUK BEZOCHT. Voor de D.A.W ET blijkt grote belangstel ling te bestaan. Trok de verleden jaar ge- houdpn tentoonstelling 13 500 bezoekers, de Dawet 1948, die nog slechts drie middagenen -avonden geopend is geweest, telt er al bijnf 20000. Uit de verre omtrek komen de be langstellenden naar Dordrecht en zelfs ver schillende Belgische zakenmensen zijn de con trole gepasseerd Ook de andere gebeurtenis sen. die in het kader van de hoffeesten wor den gehouden, -mogen over gebrek aan be langstelling niet klagen Zo kon het histori sche hof hedenavond de mensenmenigte bij na niet bevatten, die de massale zanguitvoe ring van de gecombineerde Dordtse zangko ren bywoonde Vandaag komen de Zuid-Hollandse bak kers in Dordrecht in congres byeen. Er zal tevens een receptie worden gehouden om het zilveren jubileum van de Zuid-Hollandse Bakkersbond te vieren Met een militaire taptoe en vuurwerk, worden Zaterdag de hoffeesten besloten. ELFDORPENTOCHT PER RIJWIEL. Het vacantie-comité Gouda 1948 zal op Za terdag 31 Juli een Elfdorpentorht per rijwiel organiseren door de Krimpenerwaard Al le deelnemers de inschrijving is voor alle leeftydsgroepen opengesteld ontvangen een herinneringsspeldje. NIEUWE MOTORSPUIT. Alblasserdam, Onder grote belangstelling *yn Zaterdagmiddag proeven genomen met de nieuwe motorbrandspuit. Na een technische toelichting door de commandant, de heer J. U. Smit. had een demonstratie plaats in com binatie met de andere motorspuit onder lei ding van de heer W. Nieuwennuis. H. Borsje en J. H. Recourt. Verder is vanaf de Haven, waar werd ge demonstreerd. een koppeling aangebracht met een babyspuit in de Havenstraat en zo blus sing in combinatie op verre afstand getoond. Nadat nog een proef was genomen met het koolzuurschuimapparaat. heeft in „Het Wa pen van Alblasserdam" de officiële over dracht plaats gehad Hier voerden het woord de heer Jf U. Smit commandant, namens het brandweercorps, bij afwezigheid wegens z ek- van burgemeester Looij. de heer B Stam. gemeerd-esecretaris, namens het gemeenteoe- stuur en ten slotte de heer Maas. namens de firma Bikkers De proeven met de nieuwe spuit zUn buitengewoon geslaagd De spuit heeft een motor van 100 pk De eapaH4éit van de waterpomp is 250 liter per minuut. Er kunnen in totaal 8 stralén gegeven worden met een hoogte van ongeveer 30 meter Ver der zijn twee schu'mkanonnen en 'n koolzuur apparaat. De spuit kost met alle toebehoren f 9800 en betekent e»n grote aanwinst voor Alblasserdam en zijn actieve brandweer. Ammerstol. Mej P Borsje uit Groot-Am- mers slaagde ta Utracht voor het medisch énalyste examen Op de Zaterdag te 's-Hertógenbosch ge houden vergadering van aandeelhouder», waar bij betrokken zijn de provincie Noord-Biu- bant en 54 gemeentebesturen, is de heer ir. A. J Stuurman P.Dz. met bijna algemene stem men benoemd tot directeur van de N.V. Drink waterleiding voor Oost-Brabant. Brandwijk Voor de uitwendige Zending is in de Hervormde Kerk f 67,79 gecollec teerd. Benschop. Donderdagmorgen vond ten ge meentehuize de openbare aanbesteding van de verbouw van de openbare lagere school plaats. Er waren 7 inschryvingen. als volgt: A. B. Leeuwis, Moordrecht f 10.175.Fa. A. A. van Delft. Haastrecht f 10.100.—; Th. Jan sen. Haastrecht f 9.900.H. van Es. Ben schop f 9.900.C. van Duuren, Polsbroek f 9825 J. Hilgeman en Zn.. Linschoten f 9.797.—; Jac. Boon. Benschop f 9.747.—. De gunning is aangehouden. Mej A Hoogenboezem is geslaagd voor het eind-examen H B S Mej. N. Kastelein slaagde voor het e/nd-exam»n ULO en voor het toelatingsexamen voor de 2e klasse van de kweekschool. De gemengde Chr. Zangvereniging „Zanglust" behaalde op het concours te Zeist met 287 punten een 2e pr. in de 3e afdeling. Tegelijk maakten de leden een uitstapje naar de NCR V.-studio te Hilversum en naar Oud-Valkeveen. terwijl ook een wandeltocht door 't Gooi werd gemaakt. GEZONDE GEMEENTE. Gedurende de laatste acht maanden kwamen in de gemeente Ottoland geen sterfgevallen voor. In de laatste 25 jaar is nooit zo'rt lange periode zonder begrafenissen voorgekomen. Bergambacht. Raadsagenda. De ge meenteraad zal Vrydagavond om 8 uur in openbare vergadering bijeenkomen om de uitgaven van de O.L. School over 1946 vastte atellen en te besluiten hoeveel de vergoeding voor de Bijzondere School over 1947 zal be dragen. Verder zal de raad een beslissing re- men inzake het voorstel van B. en W. om -'en geldlening van f 12.500 aan te gaan Na een bespreking van het klokluiden en de benoe ming en bezoldiging van een klokluider, ko men B. en W nog met het voorstel tot .iver- plaatsing van de heer Verhoeven als horfd \an de Openbare School voor V.G.L.O. Een kwartier voor de aanvang van de raadszit ting zal de nieuwe torenklok officieel worden ingeluid. Bergambacht. Op de Vrijdag gehouden le denvergadering van de Oranjevereniging „Oranje Nassau", die behalve door het be stuur door slechts 4 leden werd bezocht wer den de bestuursleden J. Scholten. K. van Vliet en B van Starr by acclamatie herkozen. terWyi de acht jaarlijks aftredende commissa rissen eveneens werden herbenoemd. Men be sloot na de Setfysmber-feesten een n'euwe contributieregeling in te voeren door de le den de gelegenheid te geven hun jaarlljkie bijdragen per weèk. maand of iets deracl'jks te voldoen. De minimum bijdnge werd ech ter bepaald op f 0 05 per week. Het "cortsel om dit jaar de feestelijkheden op een ter rein te doen plaats hebben. .verd goedge keurd Eveneens werd het bestuursvoorstel aangenomen aangaande de te heffen entree- kosten voor terreinbezoek bU voor-verkoop en op de dagen van de festiviteiten voor le den en niet-leden. De gelegenheid om zich alsnog als lid der vereniging op te geven, wordt nog opengesteld tot 13 Augustu- as. voor f 2 50 per lid Ook het voorgestelde feestprogramma, zoals in de courant genu- bliceerd. vond algehele instemming. Met het nog op de veehouderij, zullen de middag programma's om 1 uur aanvangen en *al ge tracht worden aanvulünj te vinden tot de avonduren. Voor de uitvoering van ver schillende programmanummers werden commissies ingesteld Op 31 Augustus ral des morgens in de Geref Kerk een wijdings- diemt worden gehouden met als voorganger ds. Ven der Loo. uit Doxdveeht. Huldiging koordirigent. Bergambacht. Zaterdagavond werd in de Voorstraat een gecombineerd concert gege ven door vijf zangverenigingen, namelijk: ..Zanglust te Ameide. „O. en U" te Mole naarsgraaf. Krimpen aan de Lgk Kerkkoor te Berkenwoude en „Zanglust" alhier, in to taal 250 werkende leden, allen onder leiding van de heer H. Zanen. Voor de aanvang van het concert werd vanaf de muziektent het woord gevoerd door de heer Eeriand van Krimpen aan de Lek. namens alle genoemde verenigingen. Toen deze de heer Zanen hartelijke gelukwensen aanbood met zyn 25-jarig jubileum als koor dirigent. stonden de meesten der aanwezi gen vreemd te kijken, daar dit jubileum met bekend was. Wanneer men bedenkt, dat de vyf verenigingen nimmer met elkander hadden gerepeteerd, dan moet gezegd wor den. dat de programma-nummers op vlotte wijst werden uitgevoerd. Na afloop van het concert gingen alle le den naar de bovenzaal van 't Centrum en brachten daar de familie Zanen ongetwij feld een grote verrasaing. Vele sprekers uit de verenigingen traden naar voren en uit ten woorden van lef tot de jubilaris. Een mooie actetas, benevens vele bloemen wer den aangeboden Uit de vel^* speeches, die gehouden werden, bleek, dat de diverse ver enigingen gedurende die 25 Jaren bij con coursen met ruim 70 pCt. eerste prijzen naar huis gingen. Het zal de heer Zanen zeker een grote lichtzijde hebben gegeven in zijn werk op een dergelijke wyze gehuldigd te worden. In de zaal de Kovel werd Zaterdag avond een algemene ledenvergadering ge houden van de woningbouwvereniging „Het Volksbelang". De aftredende bestuursleden, 'de heren D Blanken WznT. Ligthart en J. A van Zwienen werden herkozen. Het af tredende lid van de Raad van Commissaris sen. dr. W. A. de Haan. had zich wegens zijn a s. vertrek niet herkiesbaar gesteld. In zijn plaats werd gekozen de heer A. van der Lecq. De voorzitter deelde mede. dat de be staande plannen voor nieuwbouw geen voort gang hebben wegens het wachten op toe stemming van het Ministerie van Wederop bouw. In verband met het feit. dat eerder stagnatie ontstond in de nieuwbouw, doordat het uitbreidingsplan niet spoedig In exploi tatie kon worden gebracht en thans de no dige vergunning lang uitblijft, werd besloten een verzoek te richten aan het College van Commissarissen voor de Wederopbouw om de gevraagde vergunning met spoed te ver lenen. M.U.L.O.-d i p 1 o m a. Onze dorpsge noten M. van Eyk A. Ooms. C. Verkalk en G van der Wouden behaalden het M.U.L.O.- diploma A. De collecte ten bate van de Ned. Mil. Bond „Pro Rege" heeft f 250 48 opgebracht en die voor het Reclasserings- en opvoedings werk van de vereniging „Het Hoogeland f 66.25. Overplaatsing De wachtmees ter der rijkspolitie, de heer J. H Wijngaar den is overgeplaatst naar Noorwijkerhout. Waterpolo. Wegens het niet op komen van Boskoqp zijn de wedstrijden van Zaterdagmiddag niet doorgegaan. Donderdag avond worden te Bergstoep de volgende wed strijden gespeeld: BZC damesPCG dames (Gorinchem); BZC IPCG I en BZC ads.— PCG adsp. Met lof. Aan de Middelbaar Techni sche school te Utrecht behaalde de heer H. van Wijngaarden Azn. het diploma voor de afdeling Weg- en Waterbouwkunde, voorzien van de aantekening „Met lof". De heer J. Pons. die in de vacature Jac. Oskam was benoemd tot afgevaardigde in de Stichting „Krimpenerwaard" heeft voor de ze functie bedankt. In zyn plaats werd als zodanig benoemd de heer D. Oskam A Dzn. Bleskengaraaf. Opbrengst collecten in de Ned Herv Kerk: Voor de diaconie f 5; voor de Kerk f 35. De maandeollecte bedroeg f 260.70 en de inhoud der bussen f 106.72. Giessendam. De inzameling van gelden ten bate van de Stichting 19401945. welke door de afdeling Gieasendam en Omstreken is ge houden in de omringende gemeente, heefteen totaal bedrag van f 2500.91 opgebracht. De heer W. Dekker slaagde te 's-Gra venhage voor het 2e gedeelte van het nota rieel examen. De heer W. Leeuwis slaagde voor het 5-jarig H.B.S. examen te Dordrecht. Giessen-Oudekerk. Onder leiding van het onderwijzend personeel maakten de leerlin gen van de hoogste klasse der Openb. School per autobus een schoolreisje naar Arnhem en Nijmegen en omgeving. Eerst ging de reis naar Den Bosch, waar de St. Janskerk be zichtigd werd en vervolgens naar Nijmegen, waar men verschillende mooie plekjes op zocht. 's Avonds keerden zy voldaan huis- Waars. Groot-Ammers. De reisverenigirg „Groot- Ammers" maakte vorige week haar jaarlijks uitstapje. De tocht ging ditmaal via Rhenen, langs park Sonsbeek te Arnhem naar 's-Hee- renberg, waar een wandeling rond het kasteel werd gemaakt. Daarna ging men over Montferland en Dieren, naar Apeldoorn, ter bezichtiging van de prachtige bloemen tentoonstelling in Berg en Bos. en van de bunker van Seys Inquart. Over Otterlo en Utrecht werd de terugreis aanvaard. Haastrecht. Zware aardappel. By het rooien van aardappels trof de heer C. Kooiman een eersteling aan van ruim 750 gram. CULTURELE REÜNIE EEN GROOT SUCCES. Hardinxveld. De culturele reünie, welke Zaterdagavond door de personeelsvereniging „Werf de Merwede" werd georganiseerd, op liet IJsclubterrein te Neder-Hardinxveld, was een belangryke gebeurtenis. Reeds in de middaguren werden de deel nemers op het terrein van de scheepswerf door de personeelverenigmg ontvangen, waar na onder leiding van de technici een rond gang over de werf werd gemaakt. Na een stukje samenzang stelden de deel nemende verenigingen zich op voor de rond gang door de gemeente, waarby het tempo van de tocht door de muziekvereniging van de constructiewerkplaatsen van „De Vries en Robbéen de Dordrechtse Postharmonie werd aangegeven. Op het terrein zelf werd door de voorzitter van het ere-comité van deze culturele reünie, burgemeester K. de Boer. van Hardinxveld, het festyn geopend Deze bracht in zijn öpe- ningswoord hulde aan de mannen van de Mer wede. die met d't initiatief de samenwerking tussen de verschillende bedrijven hoopten te be vorderen. Dat hierbij ontzaglijke moeilijkhe den overwonnen moesten worden, behoeft geen> betoog. Van deze gelegenheid maakte burge meester De Boer gebruik om nog eens te wijzen op het ontbreken van een geschikte localiteit in deze gemeente Hy hoopte, dat dit euvel overwonnen zou worden door de sa menwerking tussen overheid en particulier. Donderdag 22 Juli. HILVERSUM I 7.00 Nieuws; 7.15 Gym nastiek. 7.30 Gramofoon; 7.45 Morgengebed; 8.00 Nieuws 8 15 Pluk de dag; 9.00 Voor de vrouw. 905 Gramofoon; 9.3o Muziek houdt fit. 10.00 Instrumentaal kwintet, 10.15 Morgen dienst; 10.45 Zang en Orgel: 1100 De Zonne bloem; 1145 Gramofoon; 12.00 Angelus; 12.03 Klaas van Beeck, 12.55 Zonnewyzer; 1300 Nieuws 13 20 Bariton en Piano; 13.45 Hora d Oeuvre. 14.00 Musette Orkest, 1430 Gra mofoon; 14 40 Causerie: 15.00 Koor. 15.30 Alt en Piano. 16.00 Bybellezing, 16.45 Viool en Symph. Orkest 16 50 Jeugdjournaal; 17.15 Schoolzangwedstrijd; 18.15 C.N.V. kwartier; 18.30 Strijdkrachten; 19 00 Nieuws, 19.15 Le ger des Heils; 19.30 Actueel geluid; 19.45 Re- geringsuitzending; 20.00 Nieuws; 20.15 varia 2100 Vergeten land; 21.30 Openlucht Concvert 22 15 Vaart der volken; 22.35 Gramo foon; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 Kamermuziek. HILVERSUM II. 7.00 Nieuws: 7.15 Gra mofoon; 7.50 Dagopening; 8.00 Nieuws; 8. IS Gramofon; 8.45 Klassieke muziek; 915 Mor genwijding 930 Waterstanden; 9.35 Gramo foon; 10.30 Korte gesprekken. 10.35 Balalaika klanken: 10 50 Kleutertje luister; 11.00 Orgel en Zang; 1145 Voordracht; 1200 Lyra Trio; 12 30 Weerpraatje; 12.33 In t spionnetje; 12.38 Piano; 13 00 Nieuws: 13.15 Vaudeville Orkest; 14 00 Poolse Feestdag. li.30 Gramofoon: 15.00 Zieken en gezonden. 16 00 U kunt het gelo ven; 18 05 Assortimento 17.00 Kaleidoscoop; 17 20 Welk dier; 17 30 Piano en Orgel; 17 50 1830 The Skymasters; 1900 Enthousiasme; Regeringsuitzending.- 18.00 Nieuws; 18.15 Sport 19 15 Solistenconcert: 20.00 Nieuws. 20.05 Echo van de dag. 20.15 Omroep Kamerorkest; 21.00 Klankbeeld: 21 20 Gramofoon; 21 40 Hoorspel; 22 15 Gars de Paris; 22.45 Lezing; 23.00 Nieuw» 23.15 Dansmuziek. Vrijdag 23 Juli. HILVERSUM I. 7.00 Nieuws: 7.15 Gym nastiek. 7.30 Gramofoon: 7.45 Morgengebed; 8 00 Nieuws; 8.15 Pluk de dag. 8.00 Piano9.35 Schoolradio; 10.20 Muziek houdt fit; 1100 De Zonnebloem; 11 35 Als de ziele luistert, 11.45 Gramofoon; 12.00 Angelus; 12.03 Piano; 12.30 Weeroverzicht; 12.33 Orkest zonder Naam; 12 55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13.20 Orkest zonder Naam. 13.40 Guitaar; 13 50 Van man tot man; 14 00 Faust; 15.15 Orkestwerken; 10.20 Filmmuziek. 1700 Na schooltijd; 17.15 Piano 17 45 Het buitenland leest: 18.00 Vau deville Orkest; 18 30 Strijdkrachten: 19.00 Nieuws 19.15 Klaas van Beeck. 19 45 Fede ralisten: 2000 Nieuws; 20.05 Piano; 20.12 Kur» haus Concert: 22.00 Verzinsel; 22.30 Piano; 22 37 Actualiteiten 22.45 Avondgebed; 23.00 Nieuws; 23 15 Gramofoon: HILVERSUM II. 7.00 Nieuws; 7 15 Gramo foon; 8.00 Nieuws. 8.15 Soc. Strijdlied; 818 Operettes: 850 De huisvrouw; 9.00 Gramofoon; 9 30 Waterstanden: 9 35 Gramofoon. 10.00 Morgenwyding. 10.20 Palladium Orkest; 10 30 Voor de vrouw 10.45 Viool en Piano; 11.15 Voordracht 1130 Orkest Concert. 12.00 Lunch concert: 1230 Weerpraatje; 1233 Sport; 12.33 Orgel 18 00 Nieuws; 1315 The Avroleana-, 18.45 Zang: 14 00 Kookkunst 14.20 De Kwintet spelers 15.00 Dichters 15:20 Gramofoon, 16 00 The Ramblers; 16.30 Vacantie: 17.00 Orgel; 17.2Ó Wy en de muziek: 18.00 Nieuws; 18.15 Accoredon Orkest: 1840 Jan Corduwenr. 19.00 Denk om de bocht; 19 15 Regeringsuitzen- ding 19 30 Bergrede; 19 50 Tien voor acht; 20 00 Nieuws; 20 05 Zang en Piano: 20.30 Taak en Toekomst 21 00 Men vraagt; 21.30 Leken- rechtbank: 21.50 Cello en Piano; 22.00 Buiten lands weekoverzicht; 22 15 Swing and Sweet; 22 40 Avondconcert; 23 00 Nieuws; 23.15 Sym- phonisch Vrijdagavondconcert Eerst trad daarna de onder-arfdeling van de organiserende personeelvereniging „Merwe- zangers op de planken. Onder leiding van de heer Bouman. uit Dordrecht, werden drie lichte werkjes uitgevoerd, welke lieten biy- ken. dat de Merwezangers-prestatiea zich in stygende lijn bewegen Wat toevloed van jon ge krachten zou het geheel nog kunnen v#** beteren. „Wilton Feijenoord" mannenkoor uit Rotter dam onder leiding van de heer Verweel, waf reeds beter. Het mannenkoor der „Delftse Nyverheid* ortder leiding van de heer Van den Bos. wel ke uitkwamen in de afdeling superieur. waar- In vooral een goede tenor-partij viel te be wonderen. liet horen, wat bedryfsverenigin» gen kunnen bereiken. Het mannenkoor „Electrisfh Materiaal Ne derlandse Spoorwegen" uit Haarlem opende zijn optreden met een verrassing, n.l. een werkje van de dirigent, de heer Zeilmaker, waarin de drie V's van de spoorwegen, vlug, veilig en voordelig, op verdienstelijke wyze Roman van MARLISE KOLLINQ. 39 Daisy beet zich van woede op de lippen. Wat was dat nu toch alles voor een kraftk- zmnige verdraaiing van de feiten Waren alle mannen er nu alleen nog maar om haar verwijten te maken? „Misschien wil Je wel zo goed zijn het aan my over te laten om te "beoordelen, wat ik doen en laten moet! Zei ze scherp... Merkwaardig, dat jy je plotse ling geroepen voelt ais verdediger van Esch- berg op te treden. Ik daché. dat jij toch alle reden had om over deze loop van zaken te vreden te zyn?" „Je vergist je, Daisy. Ik zou biy zyn ge weest. wanneer alles behooriyk was verlo pen Ik heb Robert Eschberg leren waarde ren. dat moet je goed begrypen". Daisy balde haar vuisten. Begrijpen? Geen hormaal mens begrijpt immers iets van dat krankzinnige gedoe praat me niet meer over Robert Eschberg! Die denkt misschien, dat hy er zo gemaickeiyk afkomt: Adieu Daisy, het spijl me. maar ik vind een ander aardiger, ik heb Je niet meer nodig' O nee, Doug, zo gemakkeiyk gaat dat niet! Laat hy die Lisawcta maar trouwen, als hij dat dan persé wil maar van mij is hy nog niet af. Hy zal nog vreemd opkyken ik heb nog andere pylen op mijn boog". „En wat zyn dat wel voor pyien?" Douglas Gattersworth vroeg het heel kalm maar hij keek Daisy op een eigenaardige manier aan Er scheen iets van v erachting in te liggen en dat deed Daisy's woede nog toe nemen. „Je weet waarschynlijk niet. dat ik een groot deel van het vermogen, dat ik van myn moeder erfde, in Roberts onderneming heb gestoken Vader heeft mij destyds daartoe geadviseerd Wat denk Je. dat er gebeuren zal. als ik die credieten op korte termyrt op eis? „Dat zal Robert Eschberg vermoedelijk zeer ongelegen komeri. Daisy." Daisy lachte schamper ...Zyn financieële ondergang kan het betekenen. Ik heb et va der laatst nog naar gevraagd en hy heeft het mij bevestigd. Morgenóchtehd vroeg geef ik de bank Op dracht het crediet op te zeggen!" „Dat zul je niet doen. Daisy!" „Wou je my dat soms verbieden?" „Ja. inderdaad, dat wil ik." En waarom, als ik vragen mag?" „Omdat een man als Robert Eschberg stel lig niet verdient door de grillen van'n vrouw te gronde te worden gericht". „Doug. ik ben niet gewend, dat er op een dergelijke toon tegen mij gesproken wordt" „Dan zul je daaraan moeten wennen. Daisy." „Nooit. Doug!" Douglas Gattersworth haalde zijn schou ders op; zyn gezicht scheen wat bleker te zyn geworden. „Goed, dan niet, Daisy. Maar dat betekent dan het emde ook tussen ons." Daisy vloog ontzet op. „Doug!" Maar Douglas Gattersworth maakte slechts een hoffelijke buiging, keerde zich om en deed de deur behoedzaam achter zich dicht. Sinds het onderhoud met Gattersworth wa ren een paar dagen verlopen. Robert had de Engelsman. Daisy. Weenen, zyn zaken al les vergeten. Nóg wilde hy aan niets anders denken dan aan Lisaweta en gelukkig zyn. Maar de werkelykheid diende zich weldra in haar meest prozaiache vorm aan. Er kwam een telegram van dr. Stephan. spoedig ge volgd door een tweede: „Verzoeke onmiddel- lyk overkomst voor besprekingen met Lohr Robert zat met Lisaweta in de hal van zijn hotel, toen hem dit telegram werd gebracht. „Excuseer my een kwartier, ja? Ik moet even een dringend gesprek voeren met Wee nen." Haar vrouwelijk instinct deed Lisaweta on- middeliyk vermoeden, dat er iets onaange naams was gebeurd. Zy had willbn informe ren, maar Robert zou het haar zelf wel zeg gen. als hy de tijd daartoe gekomen achtte. Eschberg wachtte in de telefooncel op het totstandkomen van de dringende verbinding, waarmee slechts enkele minuten gemoeid wa ren. Stephan zelf was aan de telefoon. „Me neer Eschberg. u meet onmiddeliyk terug komen! Daisy Lohr heeft haar crediet opge zegd!" „Dat had ik wel gedacht", antwoordde Ro bert, volkomen onbewogen. Stephan, aan het andere einde van de lijn. «cheen een beroerte naby. „En dat zegt u maar zo kalmweg?" stamelde hy. „Maar dat betekent immers „Ik weet precies wat dat betekent, beste Stephan. maar ik kan me er op het ogenblik toch heus niet over opwinden." „Wilt u dan tenminste zo goed zyn om di rect terug te komen?" vroeg Stephan. bijna schuchter. Het scheen hem aan geen twijfel onderhevig, of Robert Eschberg had zyn ver stand verloren. „Met de eerstvolgende trein, beste Stephan. maar houd je alsjeblieft kalm. Erger dan het is, kan het toch niet worden. En het dunkt met het voornaamste, dat overigens alles in orde is." Stephan had er geen idee van. wat Robert met dat „overigens alles in orde" bedoelde. Voor hem verkeerde alle» in de grootste wanorde, een wanorde, die een catastrophe naby kwam. Langzaam keerde Robert Eschberg naar Lisaweta terug. Hij overlegde, wat hem te doen stond. Ala Daisy Lohr haar crediet op zegde. ging het niet alleen om het geld, dat zij in zijn firma had belegd. Waarschyniyk zouden nog wel andere credieten te krijgen zyn. maar het feit, dat Daisy Lohr zich te rugtrok, Daisy, achter wie tenslotte de naam van haar vader stond, dat was het fatale. Hü moest inderdaad onmiddeliyk terug. Maar wat zou hij met Lisaweta beginnen? Zolang zy geen pas had. kon hij haar niet meene men. Aan wiens zorgen moest hij haar in die tyd toevertrouwen? Aan madame Trubetz- kov? pat leek hem het enige. Lisaweta wachtte in angstige spanning, welke zij zo goed mogelijk trachtte te ver bergen. Nochtans viel hem haar ongerustheid onmiddellijk op. „Niet zulke rimpels in je voorhoofd!" zei hij hartelijk, terwyi hij vluchtig haar wang streelde. Daarop vertelde hij haar. dat hij naar Weenen terug moest. „Het is maar voor een paar dagen, liefste, dan kom ik je weer halen". Maar daarmee was haar ongerustheid niet weggenomen. „Er is iets heel ernstigs ge beurd. Robert, ik z-e het aan je gezicht". Hij glimlachte. Wat kon er voor ernstiga gebeuren, zolang zy elkaar liefhadden? Lisaweta schrok aanvankelijk enigszin» toen zy hoorde, dat zij naar Helena Trubetzkoy terug moest, maar Robert achtte dit de enige oplossing. „Wij zijn haar bovendien een verklaring schuldig", zei hy. „Ze is heel goed voor je geweest en zij heeft het recht te weten hoe zich alles in werkelykheid heeft toegedrager (Wordt vervolgd.)

Schoonhovensche Courant | 1948 | | pagina 2