PLAATSELIJK NIEUWS PLAATSELIJK NIEUWS. SCHOONHOVEN. De noodlijdendheid. GEMENGD NIEUWS. LAATSTE BERICHTEN Hittegolf houdt aan. Beel gereed? SPORTNIEUWS. LANDBOUW EN VEETEELT. Uii de Radio-programma's. FEUILLETON. 8 NIEUWSBLAD VOOtt ZTJTP-HOHANP PN OTKECHT SchoonhovbiWcH, courant WOENSDAG Bi JULI 1948 WAT ZEGT DE BILT? Zeer warm weer. Zonnig en zeer warm weer. echter met een kleine kans op enkele verspreide warmte-onweders in het Zuiden van het land. Mest matige wind hoofdzakelijk uit Oostelijke richtingen. Op- rn ondergang der 7.&n. 28 Juli: Op 4 55. onder 2Q.37. 29 Juli: Op 4 57. onder 20 35. 30 Juli: Op 4.58. onder 20.34. MAANSTAND, Afnemende Maan. 28 Juli: Op 23.15, onder 12.44. 29 Juli: Op 23.29. onder 13 :>9. (T 30 Juli: Op 23.49. onder 15.18. Vi- 5 Augustus Nieuwe Maan. Hoog water te Schoonhoven: 28 Juli 10.37 uur; 29 Juli 11.19 uur. 30 Juli 12 06 uur; 31 Juli 12.34 uur. Keulen, 28 Juli. stand 3.98, val 0.20. GRAANOOGST. Nu het weer het toelaat zijn sommige land bouwers reeds overgegaan tot het maaien van het koren. Door de zware regens van de laat ste tijd, heeft het gewas echter veel gele den. COLORADOKEVERBEKTRIJDING. Gedurende de periode van 27 Juli tot en met 6 Augustus moeten alle met aardappelen beteelde percelen in het gehele land ter be strijding van de coloradokever, met een ïnsec- tendodend middel behandeld worden. De sterke ontwikkeling van larven en ke vers. welke zich gedurende de laatste dagen op vele plaatsen voordoet, maakt het noodza kelijk, deze verplichte behandeling voor te schrijven, ondanks de oogsttijd. De behandeling van het aardappelgewas dient te geschieden op de wijze, zoals op de officiële bekendmakingen door de burgemees ter van iedere gemeente is aangegeven. LANDBOLW C.A.O. Het College van Rijkfbemiddelaars heeft het ontwerp voor een collectieve arbeidsover eenkomst voor landbouwbedrijven in de Krimpenerwaard en de streek rondom Gouda goedgekeurd Dit ontwerp was ingediend door de Stichting voor de Landbouw en er zijn door de bemiddelaars geen wijzigingen in aangebracht. De bepalingen uit de overeen komst gelden thans dus voor de georganiseer de werkgevers en werknemers in de boeren- oedrijven. De kans bestaat dat sommige ge deelten uit de C A O. bindend zullen worden verklaard voor alle landbouwbedrijven inde •treek. Alblasserdam. De heer A. C van der Veer, onderwijzer aan de Prinses MarUke School, is dezer dagen geslaagd voor de hoofdacte Gevonden: een kindëïkousje. Inlich tingen bij de politie. Voetb'al. Alblasserdam II speelt Zaterdag tegen A.S.W. uit Hendrik Ido Am bacht. Lange Ruige Welde. Bazar. De muziek vereniging ..Oefening Baart Kunst'' organiseer de in de afgelopen week in het Groene Kruis- ?:ebouw een bazar ten behoeve van haar uni- ormfonds. De netto-opbrengst bedroeg ruim f 600. Hoewel voor dit bedrag voor elk der leden nog geen uniform kan worden aange schaft, is dit toch reeds een stap op de goede weg. Lopikerkapel. Geslaagd te Amsterdam voor de akte K (Nutü. Handw.) mej. W. Eikeien boom. leerl. van de opl. school L. A. Eike ienboom. Lopik. Nieiiwerkerk aan de IJssel. Benen ver brand. De 6-jarige J. van Stem struikelde Zondag over een ketel kokend water en kreeg ernstige brandwonden aan zijn benen en voe ten. Ottoland. De gemeenteraad zal op Donder dag 29 Juli een openbare vergadering houden ter behandeling van: Wijziging der verorde ning heffing van leges; Wijzigingen begrotin gen. Oud-Alblas. De heer W. de Baat slaagde voor het middenstandsdiploma, en de heer D. Sprong voor mulo-diploma A. De collecte voor de evangelisatie te Haastrecht bracht f 22B.46 op. Ouderkerk a.d. IJssel. Geslaagd. De heer J. Sandkuyl is te Amsterdam ge slaagd voor de akte Engels L.O. Oudewater. M u 1 o - ex a me n Op het te Utrecht afgenomen mulo examen, slaagden: L. Bitter, H .Bode. A. Bijman. J. de Groot, L. Haleber. D Hörmann. G. Koetsier. J. Ro llings, L. Kothuis. G. Kuin. G. Mülder. C. Pas. J. van Pejerstraten. D. Schoonderwoerd. V. Smit, R van Stippent, K. Stijnman, D. van Tol, A. Tulp, L. de Veen. D. Segers allen .e Oudewater, en A. van Zuilen te Hoenkoop; G. Ram en G Ram. beiden te Montfoort; J. van Vliet te Polsbroek. De heer E. van der Breggcn slaagde te Amsterdam voor het examen drogist. Het Chr. Gemengd Zangkoor behaalde op het nationaal zangconcours een eerste prijs met 374 punten. Bovendien ontving het koor een exera ere-priis voor het zingen van het lied „Lente Koningin'Het behaalde als enige vereniging voor dit lied het cijfer 10. Oudewaler. Zwemmen. In het zwem bad werd Zaterdag een tweekamp georgani seerd tussen O.Z.V. uit Oudewater en Boskoop. De 3 maal 50 meter vrije slag werd gewonnen door O.Z.V. met 4 punten Eveneens legde de- re club beslag op 4 punten door de 3 x 50 meter wisselslag te winnen. Waterpolo. De polowedstrijden tus sen O.Z.V. I en Boskoop I en O.Z.V. II tegen Boskoop II. werden respectievelijk met ft—0 en 40 door O.Z.V. gewonnen. Beide wed strijden waren voor de competitie. De O.Z.V. adspiranten wonnen van de Boskoop-adspi- ranten met 72 en de O.Z V. dames wonnen met 40. Voetbal. In het afgelopen weekend is in en rond Oudewater weer druk gevoet bald. In Harmeien werd er op het SCH ter rein een tournooi georganiseerd ten bate van de NIWIN. De eerste wedstrijd. UNlO I tecen het versterkte SCH. team. werd door SCH met 20 gewonnen. In de verliezersronde kwam UNIO uit tegen Sportlust I uit Woer den Door een overwinning legde UNIO be slag op de derde prijs. In Woerden werd Zaterdag en Zondag een groot junioren tournooi gehouden door de R K S V V E P. In de c-afdeling veroverde UNIO de eerste prijs De UNIO a iunioren leg den op de derde priis beslag terwiil ri# b-ju- niorèn de tweede prijs voor hun rekening na men. Op het óudewater-terreln werd Tondar de winnaars- en verliezersronde gesneefd v«p het door Oud*water "eorgarniseerde He'^eowaag- teumooi. De verlfe7ers~ond« tusren O v s. en Woerden, wed door Woerden met 2ge wonnen De wlnnsarsrooi*-» g ne tu*»en Haas trecht en Schoonhoven P'n^t-ecT't w-d door een J0 overwtnn'ng w'nnnar van dif ♦otir- nooi Schoonhoven hchnnlde d" 2» n-t«- Wr.»-. de de derde, en O S.V. de vierde Uitbreiding electriscb net. Reeuwyk. De Commissie van Toezicht op het e'.ectriciteilsbedrijf heeft aan B. en W. en aan de gemeenteraad geadviseerd om tot uit breiding van het electrisch net over te gaan, door het aanbrengen van een ring^ding van de Platteveg langs Korsendijk. Deze ringlei ding zou bovendien de spanning op het lei- dmgsnet Platte weg. Ree en 's-Gravenbroekse- weg verbeteren. Het betreft hier een nieuwe leiding over een lengte van 1200 meter, waar van de kosten zijn begroot op f 6000.—. Schellulnen. Zangavond. De zang avond van de bond De Merwede- en Giessen- zangers. die Zaterdagavond op het D.O.S.-ter- ren gehouden is. werd door ongeveer 1200 belangstellenden bezocht. De bijeenkomst werd geopend met muziek van D.O.K., en met een rede van de bondsvoorzitter, de heer A. Bron. uit Hardinxveld, die inzonderheid de jonge mensen, die nu nog aan de kant blijven staan, opwekte, zich bij een zangclub aan te slui ten. Nidat acht zangverenigingen zeer ver dienstelijk enkele liederèn hadden gezongen, werd het samenzijn besloten met opgewekte muziek van D.O.K. B. en W. hebben hun beesluit, om me vrouw J. J M. StoutjesdykDe Kramer te be noemen tot tijdelijk onderwijzeres aan dé Openbare School tot de dag. dat in de vaca ture van onderwiizeres definitief is voorzien, ingetrokken en besloten, dat de benoeming slechts van kracht blijft tot 1 Augustus. De Minister van Onderwijs heeft namelijk mede gedeeld. dat in deze slechts rijksvergoeding voor een gehuwde vrouw, werkzaam bij het onderwijs, zal worden gegeven tot het begin der zomervacantie. LANDBOUWSCHUUR AFGEBRAND. Slledrecht. Gistermiddag om 1 uur ontstond brand in een der schuren van de kapitale boerderij van de firma Bos en Kadijk aan de Zuidzijde van de Merwede te Sliedrecht. Vc-moedelijk werd de brand veroorzaakt door 1 "ebruik van een machine bij het dorsen. spoedig ingrijpen van de brandweer kon hi belendende woohnuis van de familie Ka- dijk worden behouden. Men kon echter niet voorkomen, dat de schuur geheel uitbrandde. Een aantal landbouwmachines ging verlo ren. De schade is aanzienlijk. Slledrecht, B en W van Ridderkerk heb ben het opmaken van een terrein-ophoging (ongeveer 2500 M3 zand» met verdere bijko mende werken aan de haven te Ridderkerk gegund aan gebr de Jager, alhier De Rijkswaterstaat heeft het b8ggerwerk in de ligplaats voor schepen ten Noorden van de vaargeul buiten het IJ nabij de Oranje sluizen te Schellingwoude opgedragen aan N V. Bagger Mij Bos en Kalis voor f 22 150. De Rijkswaterstaat heeft het verwisse len van de middensluis te IJmuiden gegund aan de firma J. van der Vlies voor f 81 000 De firma Bos en Kalis NV. is met f 130600.laagste inschrijfster voor het ver richten van baggerwerk voor de gemeente Amsterdam in een gedeelte van de vaargeul van het afgesloten IJ ten Oosten van 't Cen traal Station. Dezelfde firma was met f 118.500— laagste inschrijfster voor het ver richten van baggerwerk in perceel Blozings- kanaal met bijkomende werken. Waterschade. In verband met de grote waterschade, welke de vorige week in de Dordtse Biesbos is ontstaan, heeft hétdis- trictorgaanbestuur van de Stichting van de landbcyiw in Zuid-Holland in de burgerzaal van het raadhuis een bijeenkomst met de ge troffenen belegd. Nadat het bestuur een over zicht gekregen had van de schade werd uit de vergadering een commissie ingesteld waar van burgemeester Winkler tot voorzitter werd aangewezen. De bedoeling is dat deze com missie zich tot de betrokken instanties en het rijk zal richten om te trachten de gedupeer den schadeloos te stellen. De voorzitter van het districtsorgaanbestuur, de heer W. Jas. spoorde de getroffenen aan samen te werken om de polders vrij te maken van het ver dronken hooi, daar anders de grasmat verlo ren gaat. te de heer J Drijber. praesses-collegi te Lei den. zich in een rede tot de Koningin. Namens de algemene senatep-vergadering en de bond van vrouwelijke studenten vere nigingen in Nederland droeg spreker tenslot te de beplanting en het plantsoen aan de Koningin over, waarbij hij een tekening over handigde. welke een beeld geeft van het plantsoen in zijn definitieve vorm. Na de overdracht sprak de Koningin de volgende woorden: „Zeer hebben mij getroffen Z9wel de ge dachten die aan dit geschenk ten grondslag liggen, als het geschenk zelve. Met vreugde aanvaard ik dit. dank zeggend aan de algemene senatenvergadering. de bond van vrouwelijke studentenverenigingen in Nederland en aan allen, die zich moeite ge troost hebben om het tot stand te doen ko men". STAKING IN DE ORANJE-NASeSAUMIJN OPGEHEVEN. Maandag zijn alle mijnwerkers in de Oranje Nassaumijn II weer aan het werk gegaan. De besprekingen tussen de vakbonden ener zijds en de beheerders anders/.ijds. die de vori ge week reeds begonnen, worden nog vcort- gezet. HEVIGE STORM BIJ HONKONG. Naar men geloofd zijn 20 personen omge komen ten gevolge van een hevige storm bij Hongkong, die typüoonsterkte bereikte Er is zware schade aangericht. Een vloedgolf ver oorzaakte vele ongalukxen. Men meent, dat op liet eiland voor ok stad eveneens mensen omgekomen zijn. Vele^jonken zijn vergaan. GOUDZOEKERS BEGONNEN. De botter, waarmede het voorbereidende onderzoek naar het goud van de „Renate Leonhardt" zal worden verricht, is Maandag van Zaandam vertrokken met bestemming Den Helder. Gisteren zijn de Zaankanlers bij Textel begonnen met het zoeken naar de sta ven goud ter waarde Van 54 millioen gulden, die z.ch aan boord van het in 1917 gezonken Duitse smokkelschip bevonden DOCUMENTEN VERDWENEN. Belangrijke documenten over de productie der Leuna- en Schkopaufabrieken syntheti sche benzine en rubber) in Sachsen-Anhalt zijn verdwenen. De Russische geheime poli tie heeft een onderzoek ingesteld en een groot aantal leidende ambtenaren en tolken der beide fabrieken ondervraagd De Leuna- fabrieken vorrpen èen der belangrijkste cen tra der Duitse chemische industrie. Schkopau is de grootste fabriek voor synthetische rub ber. TWEE PERSONEN GEDOOD. Bij motorongeluk. Gisteravond had te Rijsoord een ernstig ongeval plaats. De 38-jarige kleermaker Van Die. wonende te Barendrecht. reed met zijn elfjarig zoontje per motorrijwiel op de Rijks straatweg te Rijsoord toen een vrachtauto uit tegenovergestelde richting 'n erf opreed, wat Van Die niet opmerkte, zodat een botsing v De botsing was zo hevig, dat beide motor fietsrijders een schedelbreuk «pliepen en on middellijk werden gedood. De bestuurder van de vrachtauto treft geen schuld. „INDRAPOERA" AANGEKOMEN. Met het troepen transportschip „Indrapoera" kwamen gisterochtend te Rotterdam 1400 mi litairen uit Indonesië terug. De „Indrapoera" is ongeveer een week later gearriveerd dan in de bedoeling lag. CHEF-UITBREKER. Otto Skorzeny. voormalig SS-chef van de Duitse spionnagedienst. die in September 1944 Mussolini uit geallieerde gevangenschap be vrijdde. is gedurende het afgelopen weekeinde het interneringskamp te Darmstand ontvlucht. Skorzeny werd het vorig jaar door een Ame rikaanse rechtbank van oorlogsmisdaden vrijgesproken en naar een interneringskamp gezonden in afwachting van een zuiverings proces. KAPITALE BOERDERIJ AFGEBRAND. Tengevolge van hooibroei is gistermiddag om ongeveer half zes brand ontstaan in de kapitale boerderij van de heer W. Zwagerman te Hensbroek bij Alkmaar. Ondanks verwoede pogingen van de terstond gealarmeerde brand weer van Obdam en Heer Hugowaard. kon niet worden voorkomen, dat de boerderij tot op de grond toe afbrandde. Slechts een klein deel van de inboedel kon door de dorpsbe woners in veiligheid worden gesteld. Door kor daat ingrijpen kon een grotere omvang van de brand, dië mogelijk catastrofale gevolgen had kunnen hebben, voorkomen worden. Het vuur was n.l. overgeslagen naar een tweetal ln de omgeving liggende woningen, waarvan de da ken vlam vatten In beide huizen slaagde men er echter in de beginnende brand in de kiem te De boerderij was laag verzekerd. OVERVAL OP DIERENARTS. Gistermiddag werd de zaak tegen L. G.. de DE BRANDWEER. In de gemeenteraad van Maandagmiddag» vrij lang en tamelijk scherp gedebatteerd over de in eigendom aan een ambtenaar toebeho rende dienstauto, die wordt gestald in d« brandweergarage aan de Havenstraat Hoe wel de aanleiding daartoe gelegen was in een vraag of door die personenauto het uitrijden van de brandspuit niet vertraagd zou worden is het debat overigens geheel gevoerd over de financiële kant van de zaak. De noodzaak, dat de brandweerauto bij slarm ogenblikkelijk uit kan rijden is verder niet meer ter sprake gekomen. En dit «n juist lijkt ons belangrijker dan de stalling vergoeding van enkele kwartjes. Behalve de Studebaker, waarvan sprake was. wordt te genwoordig ook de nieuwe vuilnisauto in de. zelfde brandweergarage gestald. Deze beid» laatste auto's zijn dagelijks in gebruik en d« brandweer-auto natuurlijk met. Toch zou het zo moeten zijn .dat de brandweerwagen het dichtst bij de uitgang staat, zodat die zonder één ogenblik oponthoud kan uitrijden. Wij betwijfelen of de practijk hier in overeen stemming is met de voorschriften, die zeg. gen. dat de beide andere voertuigen zonder hinder voor het brandweermateriaal gestald moeten worden. Sclttonhoven is niet meer noodlijdend, zo als ^tfaen in het raadsverslag. elders in dit numrefei* kan lezen. Het heeft 15 jaar lang sinds 1933 gezucht onder de onverbrekelijk aan een rijksbijdrage verbonden voogdij van j Haagse instanties. Nu de begroting sluitend i gemaakt is. wil dat echter nog niet zeggen. dat de gemeentelijke autonomie volledig her- steld is. Ook thans ontvangt Schoonhoven nog een zogenaamde bijzondere uitkering groot f 35.300 uit de rijkskas, krachtens de voorzie- ning gemeente-financién volgens de commis- sie-Oud. Mede daaraan en aan de goede resultaten van het gemeentelijk beheer is het evenwel 1 te danken dat de noodlijdendheid formeel I opgeheven kan worden. Wij vertrouwen, dat j het gemeentebestuur er in zal slagen ook voor j volgende jaren e^n sluitende begroting sa» 1 men te stellen. Streefkerk. In de afgelopen week maakte de Chr. Jongedochtersvereniging per autobus een rensje naar Marken. De reisvereniging be zocht Amsterdam en Schiphol, waar door en kele deelnemers een vliegtocht werd onder nomen. Zaterdagavond gaf de gymnastiekvere- het terrein van de heer Blom. Aan deze uitvoe- niging Sparta" een openluchtuitvoering op ring werkten enige leden van zusterverenigin gen mede en waren enkele keurturners en -turnsters uit Dordrecht gekomen, om staal tjes van turntechniek te laten zien. De ver schillende oefeningen werden onder leiding van de direceur. de heer E. G van Meer kerk, keurig uitgevoerd. Een geluidsverster king zorgde voor muziek. Mej. A. Westenveel slaagde Zaterdag voor het diploma Handenarbeid. Stolwijk. De leerlingen van de vier hoogste klassen van de beide Openbare Lagere Scho len hebben onder leiding van hun personeel, een schoolreisie gemaakt naar Arnhem en om geving en volop genoten van Burger's Die renpark en van het park Sonsbeek en haar attracties De plaatselijke muziekvereniging ..Harmonie" zorgde bij de terugkeer voor «ni- ge pittige marsen. De heer G Oskam is benoemd tot se cretaris van de Wilhelminavereniging. in- plaats van de heer F. Groenendijk, die be dankt had Vechtlustig Een koopman en een landbouwer, beide pit deze gemeente, kregen op het erf van de landbouwer ruzie met el kaar De landbouwer werd daarbij zo toe getakeld. dat hij zich onder geneeskundige be handeling moest stellen. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer G. van Rooyen. onderwijzer te Utrecht, slaagde op het te Utrecht gehouden examen voor de hoofdacte. Voor het bouwen van de zes arbe<derg- wonireen aan de Goudseweg. in opdracht van het gemeentebestuur, is men thans met het heiwerk begonnen. Vllst. Geslaagd De heer W S v. Dam slaagde te Amsterdam voor de akte En gels L.O. Brand tijdig ontdekt Waddlnxveen. In de nacht'van Zondag op Maandag c a 3 uur ontdekte de nachtveilig- heisdienst een begin van ijarbendbdij heidsdienst een begin van brand bij de N V. Houthandel v.h. J .en G Alblas aan de Zuid kade. Men toog ijlings aan het werk om het mothok. de opslagnlaats van zaagsel, uit te ha len en kon met emmer# water het vuur in de kiem te smoren. De uitgerukte brandweer be hoefde geen dien#t te doen. OVERDRACHT GESCHENK AAN KONINGIN. Gistermiddag werd te Sluis het geschenk van de Nederlandse studenten aan de Ko ningin overgedragen. Zoals bekend bestaat ait geschenk uit een nieuwe beplanting van de wallen van Sluis en de aanleg van een nieuw olantsoen aldaar. Ter gelegenheid van deze overdracht HEET GEBAKERDE SCHOONZOON. Brandstichting. Zondagnacht ontstond omstreeks half twaalf brand in de woning van de landarbeider E. M te Zwollerkerspel Met veel moeite kon den de zes inwonenden uit het brandende huis ontsnappen. Het huis en de inboedel werden geheel in de as gelegd. Omtrent de oorzaak van de brand tastte men aanvanke lijk in hét duister. Gisteravond bleek échter, dat er opzet in het spel is geweest. Het spoor leidde naar een grondwerker uit Hattem, schoonzoon van M. Deze Schóonzoon leefde gescheiden van zijn vrouw, die een toevlucht had gezocht in het huis van haar vader. Uit woede hierover heeft de grondwerker het rieten dak van de arbeiderswoning in brand gestoken. Huis en inboedel waren verzekerd. VALSE TEXTIELPUNTEN De Haarlemse economische recherche heeft in totaal ongeveer 100.000 valse textielpunten in beslag genomen, terwijl twintig personen Zijn geairesteerd als verdacht van importeren en verhandelen van deze valse bonnen. PUINKOORT8. Te Piasa (Italië) is een vreemde epidemie in de vorm van hevige koortsaanvallen van korte duur uitgebroken. Deze koorts zou te wijten zijn aan steken van insecten, die „puinmuggen" worden genoemd. Soortgelijke koortsaanvallen deden zich na de luchtaanval len te Milaan eveneens voor. Er zijn tot nu toe geen doden te betréuren. EEN GESCHEURDE JAS. De groep Achtkarspelen (Fr 1 van de rijks politie deed gisteren èen goede vangst, toen zij vier te Eestnim woonachtige jongemannen arresteerde. Hervermoeden bestond reeds, dat deze vier schuldig waren aan een groot aan tal diefstallen. Toen deze dagen een inbraakje gepleegd was. werd een stukje van een ;as gevonden, dat achter een spijker was blijven haken. Toen er een onderzoek werd ingesteld bleek dit stukje precies in de jas van een van de vier verdachten te passen. De heren vielen spoedig door de mand en uit huh be kentenis kwam vast te staan, dat zij de 'aat- ste tijd niet alleen heel wat pluimvee, maar ook niet minder dan 110 rijwielen in alle mo gelijke delen van Friesland hebben ont vreemd. GEEN BALLPOINT VOOR P.T.T.- FORMULIEREN. De P.T.T. zegt. dat men bij het invullen van P.T.T. formulieren, waarvan de invulling met inkt of inktpotlood moet gebeuren, geen gébruik mag maken van de zogenaamde ko- gelpunt pennen Het schrift van deze pennen voldoet namelijk niet aan de gestelde eisen. ONDER MOSKOU S VLEUGELEN. Alle scholen voor de kinderen der Russi sche kolonies te New York, Washington en San Francisco zullen worden gesloten, meldt de Neue Zürcher Zeitung Op bevel van Moskou moeten ale Russische kinderen boven de ze ven jaar naar Rusland worden teruggestuurd. De moeders mogen de kinderen vergezellen, als zij dit wensen. OOSTENRIJKSE KINDEREN IN NEDERLAND. Met zeer geringe vertraging arriveerde gistermiddag om 1.30 uur op het station te Venlo onder leiding van het Nederlandse Ro de Kruis een transport van 500 kinderen uit Oostenrijk, die bij Nederlandse pleegouders een aantal weken zullen doorbrengen. De trein was Maandagmorgen om 945 uit Wenen vertrokken. Gedurende de lange reis hebbén de kinderen zeer veel last van de warmte gehad. GAS VERSTIKKING- Toen Zondag een zoon van de heer en me vrouw C. H en P. J. v. I—v. d. S. respectie velijk Ö3^en 81 jaar oud. èan de ouderlijke woning te Tilburg belde, kreeg hij geen ge hoor Nadat hij zich toegang tot de woning had verschaft, vond hij zijn ouders levonsloo* te bed liggen .De gasslang van een comfoor bleek vin de gasleiding te zijn afgegleden, zodat het gas vrij in de woning stroomde. NOODLANDING. Maandagmiddag heeft een Spitfire .afkom stig van het vliegveld Twenthe. even buiten Zwolle op de Meppelerweg een noodlanding gemaakt. Bij het uitlopen raakte de machine twee bomen; daardoor knaptén de vleugels af. De piloot werd licht gewond. Hij was de veroorzaker van het anto-ongeluk dat 23 Ja nuari yan dit jaar bij Zoetermeer geschiedde en aan de Haagse dierenarts P Roodzandt het leven kostte, voor de rechtbank te 's-Gra- venhage behandeld. De procureur-fiscaal ging m zijn requisitoir het strafregister van verdachte na. die reeds op zeer jeugdige leeftijd blijk gaf van een misdadige meritalite<t. Twee inbraken met diefstal, verduistering van een grote hoeveel heid drank van de firma Richters, waar ver dachte gedurende 8 maanend als magazijn- knech twerkzasm was geweest, dienstneming bij de S S en als laatste roof op dr Roodzandt vulden het strafblad van verdachte. De pro cureur-generaal nam als vaststaan aan. dat roof het mot'ef was waarom G met Rood zandt was meegereden. Hij achtte het ten laste gelegde bewezen en eiste een gevange nisstraf van 5 jaar met aftrek. Het spychiatrisch rapport dat omtrent G. was opgemaakt, noemde de ontwikkeling van diens geestvermogens dusdanig slecht, dat hij de verantwoordelijkheid van zijn daden niet dragen kon. Uitspraak over 14 dagen. ONTPLOFFING IN AMERIKAANSE MIJN. In de ..King's Station Mine" bij Princeton heeft zich gisteren een ontploffing voorge daan waardoor 14 mijnarbeiders gedood en vier gewond zijn twee van hen ernstig. ELECTRA-Z RADIO-SERVICE Wasmachines, Stofzuigers, Strijkijzers Dompelaars, Zeilwrijeers Infraphiel, Phil!shave, Handdynamo's Radio, Gramofoon en gecombineerd Gramophoon-versterkers en Auto radio Ook gemakkelijks betaling Alle soorten verlichting Gedurende de laatste 10 dagen zijn er be- langrtjKe wijzigingen in de luchtdruKverdeling over Europa en het aangrenzende zeegebied van de Atlantische Oceaan opgetreden, waar door zich in geheel West-Europa een periode met grote warmte heeft ontwikkeld. In geheel West-Europa begon een hitte golf. Gisteren stegen de temperaturen in ons land bijna overal tot boven de 30 graden en in Eindhoven zelfs tot bijna 34 graden. Afgelopen nacht daalde het kwik op som mige plaatsen niet beneden de 20 graden De lucht, die zich boven West-Europa bevindt, is zo warm. dat de maximumtemperaturen hier en daar op kunnen lopen tot ongeveer 35 gra den. Bij deze temperatuur wordt vorming van verspreide hitte-Onweders in d« namiddag mogelijk. Veranderingen voltrekken zich heel lang zaam. zodat de eerste paar dagen het buiten gewoon warme weer nog blijft aanhouden, met hoge nachtelijke minimumtemperaturen en veel zonneschijn overdag. De kabinetsformateur dr Beel heeft in de afgelopen dagen wederom een bezoek ge bracht aan de Prirtses-Pegentes en bespre kingen gevoerd met enkele ihimsters uit zijn demissionnair kabinet. Bovendien ontving hij de commissaris der Koningin in Noord-Hol land. baron de Vos van Steenwijk en jhr. Van Karnebeek. verbonden aan de Nederlandse ambassade in Londen. In politieke kringen in Den Haag sprak men ons de verwachting uit. dat de heer Beel vanavond of morgenochtend gereed zal zijn met de samenstelling van een extra-nar'e- -oentaig kabinet. WATERPOLO. De S Z en P.C. voorspeler. Bruggeman. was gisterenavond weer buitengewoon op schot en liet in de wedstrijd tegen Gouwe II te Waddmxveen de keeper 5 keer de bal uit het net halen. De gastheren slaagden er zelfs niet in de ^er te redden, zodat S Z. en P C. I in deze competitie nog geen enkel verlies- punt heeft. Het 2e zevental wilde voor het le niet on derdoen en behaalde te Bodegraven op ZS. en PC. I een verdiende 30 overwinning. Piet v. d. Bergh vierde run terugk-er in S Z. en PC met 3 doelpunten van uitstekende kwaliteit. Door deze resultaten handhaven beide zeventallen hun posites aan de kop va» de ranglijst. GESLAAGDEN. De heer M. L. van Vugt, onderwijzer aan de Openbare Lagere School, is geslaagd voor het examen handelskennis L.O. Mevr. M J. de Haan. onderwijzeres aands Openbare U.L.O., slaagde voor het examen Hoogduits MO. A. De neer P. Bijl te Maassluis, die met in gang van 1 September is benoemd tot onder wijzer aan de Christelijke ULO. alhier, b* haalde dezer dagen de akte Engels L.O. DUIVENVLUCHT. De P.V. „De Luchtposthield een wedvlueht met jpnge duiven vanuit Roosendaal. Afstand 52 K.M. De prijzen werden gewonnen als volgt: 1. 3 en 50 L. de Lange. 2, 14 en 47 Jae. de Lange. 4. 12. 26 cn 37 T. Kromme, 5, 13, 19. 27, 33, 41. 64 en 65 Jac. Lensen; 6. 52 en 60 Okhuijzcn; 7, 8 en 30 W. van 't Huilenaar. 9. 3# en 49 Van Breukelen; 10. 48 en 68 J Ster renburg; 11. 16. 22, 39. 51 en 55 C. J. S. van Vliet; 15 en 21 Van den Bergh; 17, 35 en 43 T van 't Hullenaar; 18. 23. 24. 25. en 42 R vin Witzier; 20 en 38 D. van de Graaf. 28 en 53 A. van der Heul; 29 K Korcmans; 31 en 45 A. Ko- revaar; 32, 34 en 69 J. G. Saveur; 40 en 62 T. Plnce van der Aa: 44 H. Murk; 46 L. Schriek; 54 en 61 Rous. 56 en 57 K. G. den Oudsten; 58 Faaij; 59 A. van Engelen; 63 D van der Heul; 66 G. van Zoelen; 67 N. van Halewijn. GEVONDEN VOORWERPEN. 4 sleutels, ketting met slot. vulpen, hondje, haarstrik .polshorloge, portemonnaie met in houd, armbandje, zakkammetje. Inlichtingen op h»t politiebureau. DE OLYMPISCHE SPELEN. Prins Bernhard is Maandagmiddag vanai het vliegveld Soesterberg naar Londen ver trokken. De Prins zal in Engeland de Olympi sche Spelen bijwonen. De Prinses-Regentes zal zich tijdens de spe len niet naar Londen begeven. Koning George VI van Engeland. Koningin Elizabeth en Prinses Margaret zullen morgen middag in het Wembley Stadion het défilé dat 50 minuten duren zal vtn de Olympi sche deelnemers, bijwonen. NederlandEire S—1. Nederland heeft zich Maandag door een 3—1 zege over de Ierse Vrijstaat, in de eerste ron de van het Olympisch voetbaltournooi ge speeld. maar deze overwinning op een zwakke tegenstander hield een waarschuwing in: dat men niet al te optimistisch mag zijn over de kansen vgn ons voetbalelftal in dit tournooi. Het Nederlandse elftal heeft namelijk een wei nig bemoedigende wedstrijd gespeeld, waarin naast technische tekortkomingen een gemij aan eenheid viel te constateren. K.N.V.B. AFDELING DORDRCEHT. Zaterdagmiddag voet bal Gorinrham e o. Programma 31 Juli 1948. Wijk 1Peursum 1 Ameide 1GJS 1. Noor deloos 1—Aalst 1, Andel 1—Koz. Boys 2; Bra- kel 1—Woudrichem 2; Ameide 2—GJS'2. Veen 1Sleeuwijk 2: Zuilichem 1—Aalburg 2, Alm- kerk 1Altcna 1; Koz. Boys 3Hellouw 1. Noordeloös 2—Aalat 2 Wijk 2—Kerkwijk 1; Zuilichem 2—Stedoeo 2: Andel 2—Altena 2; Aalburg 3—Brakel 2; Almkerk 3—Noordeloos 3. Altena 3Péursum 2 Ameide 3GJS 3; Rijsw Boys 2—Vuren 2 Sehelluinen 2—Sleeu wijk 3; Aalburg 4—Hellouw 2. Well 1—Zui lichem 3 Veen 2Almkerk 2; Brakel 3— Aalst 3 Kerkwkit 2—Wijk 8. Sehelluinen l-~ Rljsw. Boys j MOORDRECHT Geboren; Jansje. d. van G. Thiele en H. G. Langerak. Geeske Maria, d. van W. Broere en E. de Vries. Arie Nico Dirk. z. van A. Spaan en A. I Faber. Ja cobus Gerardus Joannes, z. van J. G: J de Knegt ert C. E. Meerten Getrouwd: C. B Huiden. 30 j„ (te Gouda), en M A. Steen bergen. 30 j. 4 s TWEEDE BLAD NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Srlmorhcirantfht Courant WOENSDAG M JULI IM» BUURPRAATJE OMWEIDEN. Er is al eens meer over dit onderwerp ge schreven. maar hoe meer ervaring men op dit gebied heeft opgedaan, hoe meer men tot de slotsom komt. dat het voordeel geeft. En niet zo weinig ook. Zo heeft men nagegaan hoeveel een koe per dag eet en dat was ongeveer 70 k.g. Deze hoeveelheid was voldoende om het dier ruim twintig liter melk te doen produceren. Men kwam alzo tot dfc conclusie dat een koe doorgaans veel teveel eet wanneer ze in een volle wei loopt. Als men nu gaat omwei- den en de dieren noodzaakt alles op te eten wat redelijk eetbaar is. dan kan men dezelfde hoeveelheid melk verkrijgen en meer vee houden. Zo stelt men het ons voor .De prac tijk zal het leren. Zoals men weet zijn er ook tal van andere voordelen aan verbonden. De mest kan men gemakkelijker over het land spreiden en de zode wordt beter. Het beste omwetding- systeem moet wel dat zijn, waarbij men om de drie dagen omweidt op een klein perceel. Zelfs een dagelijks omweiden meet de voor keur verdienen. Maar dan moet men het steeds op dezelfde tijd doen. Een beest is al spoedig aan een zekere dagtaak en regel ge wend. Als men nu de ene dag 's morgens en de andere dag 's avonds de hekken gaat ver zetten. krijgt men heel onrustig vee. Neen. men moet ze aan de vaste tijd houden en dan loopt het met die onrust wel af. zegt men. Een koe is olijker dan men dikwijls denkt. Je verwent ze gauw. Als je ze vandaag met de schouw bietenblad voert, staan ze de vol gende dag te schreeuwen als ze een schuit zien. Neen net als kinderen moeten ze een soort vsn opvoeding hebben. Omweiden naar vaste orde is dus de eis. Vanzelf zal men dan ook een paard bij de hand moeten houden of de sloten wat vroeger moeten schoonma ken. Ik meen dgt vooral het laatste aanbeve ling verdient. Elk paard is niet even rustig als het lang moet wachten. En wat het werk betreft, dat valt vooral 's middags wel mee. Toen ik het deed. nam ik dikwijls 's middags de schouw met emmers en bussen mee naar achter. Dan kwam Je 's avonds gewoon met de melk thula. Meer bezwaar had ik tegen de wijde vlak te bij buien Dan is men toch liefst thuis. Ook het vee heeft weinig beschutting. Het ver dient dan ook overweging om ook achter in het land. hier of daar, een hoekje af tehei- nen of af ta graven voor houtgewas. Dan ver liest het omweidingsysteem weer een be- #Waar" JAN DE BOER. BENELUX-MAR8CH. In het Casino te Luxemburg ia voor de eerste keer de „Benelux-marschge speeld. gecomponeerd door Fernand Mertens. Als thema's voor deze marsch dienden de Brabangonne. het Wilhel mus en het Luxemburgs Volkslied. Te oordelen naar de verslagen in de Lux- embugrse pers ia deze Benelux-marsch door de toehoorders met geestdrift ont vangen. DE VERBOUW VAN GRAS IN ENGELAND Melkproductie en wcidebouw !ün op het ogenblik de meest renderende het Engelse landbouwbedrijf. Hoewel (ie melkproductie ln verbond met de e.conomb sche betekenis, welke zij voor het bearu heeft en mede met het oog op het door de overheid gevoerde prijsbeleid, de ^^«be langstelling heeft, is het zwaartepunt voor het ogenblik althans, verschoven van de Koe naar de weide en het hooiland. De problemen, waarvoor men zich opi het ogenblik ziet geplaatst zijn in de eerste plaats het verlengen van de weidepenode zowel in het voorjaar als in de herfst De verlenging van de weidepenode in het voorjaar tracht men te bereiken door ae percelen, welke men vroeg in het voorjaar wil beweiden, een zodanige bemesting te ge ven dat hierdoor een sterke beworteling wordt verkregen en een zo Eroot mogelijk kwantum plantenvoedsel in de wort«ls. w opgenomen. Bovendien wordt woeg m het voorjaar wederom een stikstofbemesting g geven. In normale jaren kan men dan het vee ongeveer twee weken eerder mscharem In de herfst krijgt men een verlengingvan één of meer weken door de groei'va:etJr" te stimuleren met stikstofbemesting. Ookmer heeft men ontdekt, dat de^fos,faat"^e^ vele graslanden de beperkende:factor is. en dat fosfaatgiften vooral ook de beworteling gunstig beïnvloeden Door veelvuld ge toe diening van fosfaat-méststof waar dit nodig mocht blijken .tracht men, naar menboopt te mogen verwachten, een maximumprodu tie en groeisnelheid van het gras te verkrij- '"volgens een verklaring van dr. Davle». dl- tecteur van het grasland proefstation te Drayton, is het zelfs mogelijk in enkele stre ken van Engeland grassen te kweken die niet afsterven, zodat het gehele jaar rond ge weid kan worden. De voedingswaarde van deze grassen is in Januari en Februari nog even hoog als in October. Een ander probleem dat men hoopt te over winnen is de val in de zomergroei van het gras Om dit tot op zekere hoogte te onder vangen. zou men gebruik moeten meken van andere mengsels dan die tot dusver zijn toe gepast. Daar dit speciaal geldt voor Engels raaigras. is het vanzelfsprekend dat deze grassoort zijn waarde verliest, en men zich thans gaat specialiseren op kropaar en ti- mothee en nieuwe klavervariëteiten. Men wil verschillende soorten grasland creëren, die voor bepaalde behandelingen geschikt zijn door het inzaaien van verschillende meng sels en een zodanig gebruik dat die grassen, die voor het bepaalde doel het meest ge schikt zijn. het best in de weide gehandhaafd blijven. Hierdoor verkrijgt men op de duur een volledig grasbedrijf met verschillend, varië teiten. Door bestudering van de wijze, waarop de grassin zich ontwikkelen is men er reeds in geslaagd een veel groter percentage scheuten tot zaadproductie te brengen. Het voordeel hiervan is. dat epn veel klei ner kwantum graszaad per H A. behoeft te worden gebruikt, waardoor de kosten van de inzaai aanmerkelijk lager zijn dan die van het handelszaad. Geheel nieuwe methoden van graslandbe handeling worden in Engeland toegepast, en hoewel alles nog in een beginstadium ver keert. kan men reeds de invloed van de thans behaalde resultaten constateren. SPOORWEG-AANLEG. De N.V. Spoorwegopbouw in Oprichting te Utrecht heeft voor rekening van de N.V. Ne- derl. Spoorwegen aan de N.V. Hollands Aan nemersbedrijf Zanen en Verstoep te 's-Gra- venhage bij overeenkomst opgedragen het maken van grondwerken met bijkomende w er ken ten behoeve van de aanleg van de spoor weg NieuwerkerkRotterdam DP (gedeelte HoofdwegCeintuurbaan) voor f 5 599 000. Na dit werk komt in uitvoering het tweede gedeelje van deze spoorwegaanleg, waarvan kort geleden het eerste gedeelte van het grond werk. lopende van de spoorbaan GoudaRot terdam Maas tot de Hoofdweg onder de ge meente Nieuwerkerk aan de IJssel is gereed gekomen. Alblssserdam. De reisclub ..De Trekvogels" maakte met 98 leden een tocht naar Bergen aan Zee. De -reisclub „Kortland" maakte haar eerste tocht naar Groesbeek. Arnhem en Rhenen. Beide tochten werden vla Utrecht geëindigd. Alblasserdam. Mej. Buesink te Poortugaal is met ingang van 1 September benoemd aan de School met den Bijbel, hoofd de heer J. L. Verhoeff. De heer A. C. Haek. onderwijzer aan de Chr. Nat. School Kerkstraat, is als zo danig benoemd aan de Chr. U.L.O. school te Beilen. Voetbal. Zaterdag speelt Alblasser dam I een oefenwedstrijd tegen Dlndua, van Rotterdam. Bergambacht. De heer P. C. v. d. Munnink, onderwijzer aan de O. L. School voor gewoon lager onderwijs. slaagde voor het examen hoofdakte, deel A. Zaterdagavond gaf de muziekvereniging „Excelsior" een concert in de muziektent- Vooraf werd een mars gemaakt naar Berg- stoep en terug. Er was tamelijk veel publiek en de muzieknummers werden goed uitge- V°lrdNieuwe klok ingeluid. Vrijdag- i avond werd de nieuwe klok ln de toren offi cieel in gebruik genomen. Zij werd een kwartier geluid voor de aanvang der raads- vergadering. Ook Zondag kon men na ruim acht jaren het klokgelui weer horen voor de aanvang der godsdienstoefening in de Ned. Herv Kerk. De prijzen, welke op Hemelvaartsdag be haald zijn door de deelnemende verenigingen op het muziek- en zangconcours van de har- momevereniging „Excelsior", zijn thans geëta leerd in de étalage van de heer D van de Velde Ook Hggen hier geëtaleerd de door de Koningin en de Prinses-Regentes beschikbaar gestelde medailles. De oprichters hebben een meda'lle aan „Excelcior" aangeboden ter her innering aan haar 50-jarig beriann Een groot gedeelte van de prijzen is geschonken door in woners dezer gemeente. Bleskensgraaf In de Ned. Herv Kerk wer den een gift van f 5. een van f 20 en twee van f 10 gecollecteerd, terwijl aan ke^k" bestuur door iemand werd medegedeeld, dat hij een schuldbekentenis van f 100 schonk. De leerlingen van de hoogste klassen der Chr. School maakten per autobus een uitstapje naar Arnhem en omstrelren Ook werd een bezoek gebracht aan de Grebbeberg en Aus- terlitz. Capelle aan de IJasel. De heer Fl. Streef kerk is geslaagd voor het praetijk-diploma boekhouden van de Associatie van Leraren, én de heer J Kaptein Cz. voor het diploma En gelse handelscorrespondentie. Giesaen-Nleuwkerk. Gevonden; een zil verbon. Inlichtingen ter gemeente-secretarie. PVVII speelde Zaterdag tegen GJS (van Gorineheml III en won met 8-2. PVV I versloeg de leider van de competitie. Kozak ken Bovs 2. met 5—0. De wedstrijden voor Zaterdag zijn: Wijk 1-PVV 1 en Altena 3- leerlingen der Landbouwhuishoud- school maakten onder leiding Van het neel per autobus een uitstapje naar Arnhem en omstreken. Gouderak. De woningbouwvereniging be legde in verband met een bestuursvacature een ledenvergadering, en koos de heer G. L. Mourik als bestuurslid. G o u d e r a k verloor. In een wed strijd tegen de damclub van Capelle aan de IJssel. moet Het Geruite Bord wederom het onderspit delven Capelle won met 14—6. Tot voorzitter van de woningcommissie is gekozen de heer M. van Herk Sr.. en tot plaatsvervangend voorzitter de heer A. Mo lenaar. Hekendorp. Uitbreiding straatver lichting. Gedeputeerde Staten hebben hun goedkeuring verleend aan het besluit van de raad om over te gaan tot de uitbreiding van de straatverlichting in de Buurt en de Opweg waarvan de kosten worden begrooi op f 5000 Het zal thans van de materiaal positie afhangen of nog voor het intreden van de winter de uitbreiding tot stand kan worden gebracht. Krimpen aan de Lek. Raadsagenda De gemeenteraad zal Vrijdagavond in open bare vergadering bijeenkomen. De agenda vermeldt o a Voorstel tot vaststelling van nieuwe legesverordeningen; Verhuring per ceel Molendijk no. 138; Reclames schoolgeld en hondenbelasting; Wijziging vermakelijk heidsbelasting van administratieve aard; Verzoek van het bestuur van de afdeling Krimpen aan de IJssel van de Nederl. Ver eniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken, tot het uitvaardigen van een ver bod. om tijdens de feestdagen alcoholhouden de dranken te verkopen of te verstrekken; Begrotingswijzigingen. Krimpen aan de Lek. De mannenzangver- eniging ..Inter Nos" behaalde onder leiding van de dirgent. de heer W. Koen. op de na tionale zangwedstrijden te Slikkerveer met 293 punten in de afdeling uitmuntendheid een tweede prijs. Krimpen aan de Lek. De heer J. de Jager slaagde te 's-Gravenhage voor het examen M.O. Handelswetenschappen A. Lekkerkerk. Vrijdagavond hield de wandel- sportvereniging „Door Oefening Verkregen haar jaarvergadering in café 't Veerhuis. Bij de bestuursverkiezing werden gekozen de heren M. de Jong A.Pz., S. H. A. Peters. B. van Dam. Jilles de Jager Az.. Joost de Jager Hz. en de dames S Broer en J. J. van der Wouden. Eerstgenoemde is voorzitter en de overige functies worden onderling verdeeld. Zaterdagmiddag werden te Bussum de landelijke brandweerwedstrijden géhouden. waaraan de 12 beste ploegen uit het land deel namen. De Vrijwillige Brandweer van Lek kerkerk kwam op de zevende plaats met 15 min. 57.1. sec. Ter gelegenheid van het regeringsjubi leum van de Koningin zal op 31 Augustus het historisch openluchtspel ..De mislukte aanslag op Lochem" opgevoerd worden. Hieraan spe len 80 personen mede. Lexmond. Mej. M. van Dieren slaagde te Utrecht voor het examen Mulo A. De Geitenfokvereniging maakte Woens dag met een bus van Kool uit Leerdam een uitstekend geslaagde reis naar Limburg. Nieuwêrkerk aan de IJaaeL De 0P^e"g»t van de Pro-Rege collecte bedraagt f 256.17. Bij het rgeringsjubileum stelt de ge meente f 0 50 per leerling van alle scholen be schikbaar voor tractatie. Nieuwerkerk aan de IJssel. De Gemengde Zangvereniging ..Perseverance" geeft op 31 Juli een concert op het dorp. Medewerking verlenen het kinderkoor, gemengde zangver eniging Eensgezindheid te Stolwijk, chr ge mengde zangvereniging Soli Deo Gloria te Koudekerk aan de Rijn. gemengde zangver eniging Zanglust te Bodegraven en gemengde zangvereniging Zang zti onze leus te Bos- koop. Het geheel staat onder leiding van de heer K. J de Beun te Gouda. Donderdagmiddag zal mei. C. J de Rui ter. na een 42-jarig dienstverband aan de le O. L. S„ afscheid namen van haar leerlingen. Gevonden: Jongensriem. en porte monnaie. Inlichtingen op het politiebureau. Nieuw-Lekkerland- In deze gemeente is een plaatselijk comité „Nationaal Huldeblijk op gericht. waarin de volgende heren zitting heb ben: Burgemeester F M A. van de Rovaart. voorzitter; P C. Kooiman. 2e voorzitter: S M. Busé secretaris; M J den Oudsten, pen ningmeester en M den BoeL W J. van der Kraats. C. J Kroon. J. den Ouden en J. G Slob. leden. Nleuw-Lekkerland. De reisvereniging „De Zwaluwen' kwam Woensdag m vergadering bijeen, onder leiding van de heer P. Schip pers Het reisplan voor 1949 werd besproken Voorlopig werd een tweedaafsc reis naar Je Ardennen vastgesteld Met het oog daar p werd de contributie verhoogd tot 50 ct per week. Van de 35 leden, die de verenig "«JfU moesten er 10 bedanken wegens dienstplicht- De heren P Schippers, voorzi ter; W. de Haan. vice-voorzitter: J. den 9u<ler?'..?ec. ris. A. Ros. penningmeester; J. Schilt, vice- penningmeester, gekozen. ningmjesti werden tot bestuursleden De" lieer J. Kooljman slaagde te Schie- dam bij de Ned. Associatie voor Practijk- examens voor het diploma boekhouden. Dfe collecte, in de Ned. Herv. Kerk ge houden. ten behoeve van de Gereformeerde ZendingsboHd. bracht f 129 op. Nleu«-teUkerl»»4. De UNAC-collecle heelt ta deze glmeente f 2839.41 opgebracht De dl- rectie en het personeel van J. en K. Smit heb ben een bedrag van f 1500 geschonken. Nieuw-Lekkerlan.d Voetbal. Vrijdag avond speelde het overheidspersoneel dezer gemeente een vriendschappelijke wedstrijd te gen het overheidspersoneel van H. I. Am bacht. De uitslag was 4—3 Van wip gevallen. Nieuw-Lekkerland. In de nog ni®tï°"\ciee) geopende kinderspeeltuin aan viel het 5-jarig zoontje van A. R. Zaterdag van een wip. waardoor het jongetje het lin kerbeen brak. Hij is terstond naar het zie kenhuis te Dordrecht overgebracht Jonge waaghals. Het 8-jarig zoontje van W de G. klom Zondagavond in de dakgoot van een woning aan de porps- laan en greep zich vast aan een electrische draad Het knaapje kon zich niet meer los werken Op zijn hulpgeroep snelden de buren toe en zetten de stroom af. waardoor de jon gen loskwam. Hij heeft geen nadelige gevol gen van zijn waaghalzerij ondervonden. Door de directie daartoe in staat gesteld maakten pl m. 45 personeelsleden van de pijpleidingfabriek van de firma De Jong Za terdag ptr autobus een uitstapje naar Apel doorn, onder leiding van de heer J. C. de Jong. Omstreeks 12 uur kwam men ter be stemder plaatse aan. Na de lunch vertoefde men geruime tijd in de prachtige omstreken en op de fraaie bloemententoonstelling De terugreis ging over de Veluwe naar Utrecht, waar in hotel Noord-Brabant gedineerd werd. Zeer voldaan kwam het gezelschap 's avonds in de gemeente terug. Noordelooi. Leden van Landelijke Rljver- eniging „Giessenruiters" zullen medewerking verlenen aan de opvoeriftg van 't openlucht spel „Het Slot Vertelt". Verwaarlozing van wegen. Nu in de .toekomst" van de Achterkade niet veel gebruik meer zal worden gemaakt, om dat daar langs een nieuwe weg komt. wordt er geen aandacht meer aan deze weg ge schonken. Het gedeelte vanaf de Middelweg tot aan de Minkeloos is reeds met gras over dekt. In 't midden staat een rand gras dat hoog nodig moet worden verwijderd. Het zou niet erg zijn dat men het met deze weg zo nauw niet neemt, als er maar voortgang werd gemaakt met bestrating van de nieuwe weg waarvoor sinds lang de stenen en trottoir banden zijn aangevoerd. Het achterste ge deelte van de Middenweg verkeert ook ineen toestand dat hij nauwelijks te berijden is. Ouderkerk aan de IJssel. W aterlei- din glekkages. De laatste tijd komen aan de Kerkweg en de Oudelandseweg veel lekkages voor in de waterleiding. Het steeds zwaarder wordende verkeer zal hier'aan wel licht niet onschuldig zijn. Een parkeerverbod voor de ene helft van de weg. zou misschien verbetering kunnen brengen. Duivensport. De postduivenver eniging „Keer Weer" hield Zaterdag een wed vlucht met jonge duiven vanuit Roermond. Afstand 120 KM. De prijzen werden behaald: door: 1. 10 en 15 J. Speksnijder; 2. 13 en 17 J. Trouwborst: 3 P van Wijk!: 4 en 7 P Pe tersen; 5. 8 en 30 P. Visser; 6. 12 en 24 W. Oosterom; 9 en 31 H. Demper; 11 A. van Win den. 14 en 18 A. van Walsum: 16 C. van Hoorn 19 M de Jong; 20 en 28 A. Trouw borst 21 en 22 N. Speksnijder: 23 en 25 B. van Ómmen: 26 J. Dijksman: 27 J. Slinger land; 29 H. Hoogendijk. Papendrecht. Voetbal. Zaterdagavond namen het eerste en tweede elftal van de voetbalvereniging Papendrecht deel aan de nederlaagwedstrijden te Grote Lindt. Het eer ste elftal, dat met Invallers verscheen, ver loor met 2—1. Het tweede won met 1—4). Peursumi De reisvereniging „Tot ons Ge noegen" maakte haar jaarlijkse trip naar Den Bosch Nijmegen, Apeldoorn, en tenslotte naar Utrecht. ReeuwUk. Hooibergbrand. Zon dagnamiddag brak brand uit in de hooiberg van de familie Van Buren in de afdeling De Tempel. De oorzaak wordt toegeschreven aan hooibroei. De gehele berg brandde af Maandagmorgen werd in de Breevaart aan de Reeuwijksebrug. door twee henge - verenigingen van de aardewerkfabrieken uit Gouda, een hengehvedstrijd gehouden. De aardewerkfabriek P Z.H. nam deel met ruim V 1 Donderdag 29 Juli. HIT VFRSUM I. 7.00 Nieuws; 7.15 Gym nastiek 7 30 Gramofoon; 7 45 ^1°^g?fgeb«fi 8.00 Nieuws; 8 15 Pluk de deEl M« Voor de rouw, 9 05 Beethoven programma; lü.Uü ur gel 10.15 Morgendienst; 10.45 Ge«telUke lie" deren; 1100 De Zonnebloem; 11.45 Zang en Orkest; 1Ï00 Angelus. 12.03 Klaas van Beeck, 12 55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws, 13.20 Pian°l 13 45 Hors d Oeuvre, 14.00 Amati Trio. 14.30 Olympische Spelen. 17 00 Jeugdiournaai; 17.30 Euphonia; 17.45 Olympische Spelen; 18.00 Euphonia. 18 15 Land- en Tumbouw. iS^O Strijdkrachten; 19 00 Nieuws. 19.15 Leger des Hells; 19 30 Actueel geluid. 19.45 Regerlngs" uitzending. 20 00 Nieuws. 20^05 Proloog. 20. 5 Schoolzangwedstrijd2130 Vrij en Blij. 22 15 Vaart der volken; 22.35 Gramofoon. 22 45 Avondoverdenking, 23.00 Nieuws; 23.15 Avond- concert. HILVERSUM II. - 7.00 Nieuws; 7.15 Or^ mofoon; 7 50 Dagopening: 8.00 Nieuws; 8.1a Promenade Orkest. 8 45 Ochtendconcert; 915 Morgenwijding 9 30 Waterstanden; 9 35 Gra mofoon. 10 30 Korte gesprekken; 10^35 Grfimo- foon; 10 50 Kleutertje luister; 1100 S/mph; Orkest; 1145 Proza en Poëzie; 12.00 Plano, 12 30 Weerpraatje. 12 33 In 't spionnetje; 12.38 Pinno 13.00 Nieuws; 13.15 Gramofoon; 1400 Bc«ar<U-„; 1415 Plano en Viool; 1500 Zieken en gezonden: 16.00 Colorlet, 17.00 Ka- leidoscoop. 7 20 Welk dier": 17 30 Zangklas se 17 50 Jeugduitzending. 18 00 Nieuws. 1815 Wegennet; 18.30 The Avroleans. 1945 Jeugd- gemeenschap. 19.25 Nieuws, 19 30 Promenade Concert: 21 00 Lering. 2115 Revue. 2155 Hoorspel 22 30 Olympische Spel-n; 23.00 Nieuws; 23.15 Zang en Orkest. VrUdag 30 Juli. HILVERSUM I. 7.00 Nieuw;s 7.15 Gym nastiek; 7.30 Reveille; 7 45 Woord voor de dag; 8.00 Nieuws; 8 15 Ge wide muziek; 8.30 Ochtendconcert. 900 Kinderkoor, 915 Och tendbezoek. 9 30 Gramofoon; 9 55 Busch- kwnrtet 10.30 Morgendienst; H.00 Schots Or kest. 1130 Viool en Piano; 1200 Gramofoon; 12.25 Busch Strijkorkest; 13 00 Nieuws. 13.15 Piano; 13.45 Gramofoon; 14.20 Oude en nieu we schrijvers; 14 40 Orgel; 15^05 SymP^ Or- kest: 15 30 Zang en Piano* 1600 Voordracht, 16 20 André Kostelanetz: 16 50 Gramofoon; 17.15 Clavecimbel; 17 30 Dubbel Vier; 17.45 Olympische Spelen 18.00 BMbelgenootecb*P: 18.00 Olympische Spel-n. 18.15 Gramofoon, 18.30 Strijdkrachten; 19 00 Nieuws. 10.15 Ame land; 19.45 C.HB kwartier: 20.00 Ntejw®i 20.05 Proloog 20 15 Concertgebouw Orkest; 21 35 Orgelconcert. 22 15 Negro sPi'i.t"?ls:^9 Olympische Spelen 23 00 Nieuws; 23.15 Avond overdenking. 23.30 Gramofoon. HILVERSUM II. 7.00 Nieuws; 7.13 Gramo foon; 7.20 Sport 7 45 Gramofoon, 8.00 Nieuws; 8.15 Soc. Strijdlied; 8 18 Opera; 8.50 Voor de huisvrouw 9 00 Gramofoon. 9.30 Waterstan den 935 Opera Orkest; 10.00 Morgenwijding: 10.20 Philh. Orkest 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Piano; 11.15 Voordracht; 1120 Orkestconcert; 12.00 Operette; 12 27 Weerpraatje; 12.30 Olym pische Spelen; 12 45 Gramofoon; 13.00 Nieuws. 13.15 Ensemble. 13 45 Zang: 14.00 Kookkunst, 14.20 Kamerorkest: 15.00 Boekenschouw; 15.2U Middagconcert; 16 00 Zang en Orkest; 16 30 Vacantietijd; 7.00 Filmland; 17.20 Wij en d® muziek; 1800 Nieuws 18.15 Accordeon Or kest 1840 Honolulu Birds; 10.00 Denk om de bocht: 19 15 Regeringsuitzending: 19.30 Berg rede 19 50 Tien voor acht; 20.00 Nieuws. 20 05 Viool en Piano: 20.30 Taak en Toekomst; 21.0tt Men vraagt; 21 30 De Ducdalf: 21.50 Piano; 22.00 Buitenlands weekoverzicht. 224!iSw ing and Sweet: 22 40 Avondwiiding 23 00 Nieuws, 23.15 Symphonisch Vrijdagavondconcert. 100 personen. De vissers zaten verdeeld vanaf de Schelebrug tot aan café Van Dam. HUWELIJKSBOOTJE. ReeuwUk. Vrijdag had een voor Reeuwt ongewoon huwelijk plaats tussen de heer A. Vos en T Schmidt, wonende in afdeRng Sluipwijk. Met e°n versierde werd vanaf de woonplaats over de piassen naar het gemeentehuis gevaren. De loop plank werd uitgelegd om de hu^'«1^!"an daten 'n weg te Dannen naar de ambtenaar van d. burgerlijke etend Nad.t het huwelijk w». voltrokken, aanvaardde de hmvell Jjbool d" terugreis onder muziek van de pick-up de autoboot. Te water. - Zondagnamiddag ge raakte de veehouder A. van Leeuwen, die van het melken huiswaarts keerde, n«bU da Tl -K Kerk te Reeuwijk-dorp. met paara en wagen in de sloot. Door kordaat optr^.n werd hPt naard voor de verdrinkingsdood gered. Van de vier bussen melk gingen er twee ver loren. Drie Vrcmww door W. KERBEMANS. Het vertrek waarin de boer Venkel met gijn gezin «at te eten. was e«jn ka mer Het waa de ruimte, die des winters diende voor koestal en zomer, voor woon vertrek. Wie deze verandering met kent moet zich een onjuiste, een onsmatav°or^ ltnl van die woonkamer maken. Hij zal z cb die ruimte denken, zoals hij ze misschien wal eens heeft gezien, als ze door koelen was betrokken, met de weemoedige koppen der dieren naast elkaar, allen treurend over de vel. kalveren die .11 tf wereld brachten en haar allen ontnomen werden. Achter en beaat hen de bral.chtige mest. voor de bees ten een lage voerbak en in het tend, gedeelte landbouwwerktuigen, kisten, menden, slierten hooi en stro, alles in een halfduister licht, werm en vol sterke koelen- '"«aar dan komt bat voorjaar en wat stal was verandert Den wordt met mannelijke en vrouwelijke krachten gewerkt geschuurd, geschrobd gewit, gekrabt. gekalkt en opge i j alles wat aan een stal herinnert, rardwtlnt Do muren zijn hagelwit, de grond 1, aehoon of de vloer pas gelegd is. de kleine vensters zijn helder en met gordvin «e. behangen, er hgg-n vloerk eden.olmat Sm. ar umIm **n e*n hangt boven de tafel en wandversieringen tegen de muren en wie er dan binnentreedt, ziet een vertrek, dat door vorm en inrich ting wel niet overeenstemt met de kamers van een stads woonhuis, maar dat ook alleen maar door de koepalen verraadt waarvpor het in de wintermaanden wordt gebruikt Het maal wordt in stilte genuttigd. De dunne rook stijgt langzamer op uit de enor- me schaal met aardappelen en allen eten. duidelijk hoorbaar is het eten van het gezin, vader moeder en twee zoons. Marien en Geert. Vader Venkel legt zijn ijzeren vork neer. laat zich achterover zakken en knoopt en gesp van zijn broek los. Dat geeft wat ontspanning aan de vol geladen maag en hij boert tevreden en voldaan. „Marien, zegt hij tot zijn oudsten zoon. ik heb gedocht, as dat jij vanmiddag de weg sloot kos uit baggeren van de eerste wei. Dan kunne we die bagger in dat stuk sloot gooien dat nou droog is gelegd en afgedamd. Marien knikt. „De lange meen je. vraagt hij?" „Nee. de korte langs de weg. Daar krijg je genog bagger uit." „Het de Bonte nog een styve poot. vraagt de vrouw?" De man schudt het hoofd. „Ik heb 'm gisteren nog goed ingesmeerd, laat de vrouw er met voldoening op volgen. As je er drek by ben. is 't zo over. De vader geeft het sein dat het eten en het gesprek geëindigd is door zyn pet af te ruk ken. zijn ogen te sluiten en het hoofd te la- ton zakken tot dicht over de saamgevouwen handen. De overigen doen hetzelfde en dan staan alle op. De drie mannen gaan nafr de zolder om tot 2 uur te slapen, want het zUn lange werkdagen in de zomermaanden. Niet een 8-urigen. maar een 14-urigen werkdag is en zonder een middagrust van niet veelmeer dan een uur wordt het zwaar. Zodra de mannen op hun bedden zün neer gevallen. slapen ze tot van beneden de vrouw met een stok tegen de houten zolder bonst en aan de trap roept: „Twee uur mannen, twee uur! Ben je wak- Gestommel en wat gebrom beantwoordt de vraag en met slaperige gezichten dalende boeren weer omlaag. Marlen zoekt zyn ge reedschap voor het baggerwerk bijeen, klom pen met leren afsluiting, een leren schouder lap en de baggerbeugel. de lange stok met aan het eene einde een scherpe beugel, waar aan een net. Als hij buiten komt in de felle zonneschijn knippert hij even met de ogen en legt de beugel over de schouder. Met lange trage passen begeeft hij zich naar zijn werk. de eerste wei. die een halve kilometer van zijn woning ligt. Het is miters warm. denkt hij. ik gooi voort mijn buis uit. HU opent de dam van de wei en sluit die weer zorgvuldig. Een belangstel lende koe kijkt op van het grazen en doet een paar passen in zijn richting, maar blijft dan nadenkend naar hem staan kijken en begrijpt dat het nog geen melktijd ia. Ze overweegt nog even of ze toch een pas zal doen. t<M»ar wordt afgeleid 4oor een horzel. die ze met een nijdige zwaai van haar kop tracht te verjagen. Het is bladstil en slechts enkele zwakke geluiden zijn flauw te horen. Gezoem van insecten, getilp van ruziënde mussen en heel in de verte het hobbelen van een kar over de keien. Marien trekt zijn buis uit en legt het neer in het gras, maar dan neemt hy het weer op en vist uit een der zakken een pakje siga retten. waaruit hij met styve onwillige vin gers er een wegstrekt. Lucifers vindt hij in zijn broekzak en met genot zuigt hij de ro«k in*Hij is klaar om zijn morsig werk te begin nen. Vlak naast de dam zal hU aanvangen, hij spuugt in zyn handen en legt de stox over da schouderlappen en mikt de beugel in het water van de sloot. De stok van de schep wordt gesteund door zyn schouder en door beide handen, het schepnet verdwUnt in de diepte en dan begint hy met korte rukjes de modder op te diepen van de bodem der sloot. Als de schep de wal nadert, trekt hU die omhoog en zwaait de zwarte, natte in houdt naast zich neer in het gras. Het heldergroene gras en de sieriyke ma deliefjes met haar gele hartjes en witte bladerkransjes, worden bedekt met de vieze stinkende brei uit de sloot, spetters vliegen rond tegen de kleren en het gezicht van de arbeider, die nu en dan eens met de mouw van zyn boezeroen langs de wangen veegt en zyn rode kop met smoezelige strepen maakt. Marien is een sterke knaap. Hij ia pas 16 Jaar maw slJn fiauur I* forser Han dat voor een jongen man van die leeftyd. breed «n zwaar zijn de schouders, hard en hollend de spieren van zijn armen en het zwarewerk vermeeit hem niet De ene schep na de dere wordt opgetrokken en neer gekwekt. 1 en dan dan kijkt hij even op. niet om te ras- ten. masf om uit te zien ol zich niet lemend wit vertonen, met wie hij een praatje kan maken, maar alle zijn evenals hij aan de ar beid en de weg blijft verlaten. Eindelijk hoort hij iets naderen. Het is Arle ziet hij. die op een lege kar met veel geraa, over de weg rijdt .Al heeft een paard, be- zint hij. Venkel had er geen. als hü een trek dier nodig had. huurde hy het van een buur man. Vader wou er niet aan zelf een paard te kopen, hoe dol graag Marien dat ook ge had had. Paarden en vooral paardryden was van zijn kinderjaren af zyn grootste en in nigste verlangen, hij kon zich niets denken, dat daarmee te vergeiyken was. Hij speelde vroeger paardje rijden en nu nog als hij zien onbespied wist. zat hy in de schuur dikwyis op een kist of bankje en verbeeldde ztch sen ruiter te zyn. Ruiter, magisch woord voor hem. RUden. galoperen. rennen op 'n paard over wegen en weiden, springen over sloten en heggen, er was niets dat daarmee ts ver gelijken was en nooit zou hij dat kunnen bereiken. Hij mocht wel eens een paard ha len of wegbrengen en er dan opzitten, maar dat was een korte rit en hy wist dat dit geen rijden was, alleen maar op een paard zit.en. Eenmaal had hy ruiters gezien in het dorp. Op een Zondag toen hy met vader en nc«- itor 4tU ri» kerk kwsra. «aten er voor^ het ca-

Schoonhovensche Courant | 1948 | | pagina 2