£tZ^ i Vcutmhtiwitk Gemeente raden I" Schoonhoven niet langer noodlijdend. Pimpelmans met vacantie. BdanpcifU teciM! \Jqh Ifrtce*GOUDERAK Ehdctye-weMtcijd terras geopend Ca(l ,,JUUzUU'' Uitgangsweek drie pracht tochten Jan$e's Garagebedrijf bi Een impopulaire school wordt gehandhaafd. Arie Oskam Jacz. Te koop: Te koop: Complete Trap-Slijpstelling, nmr ifmat AducdusH doel uukoptn „De Oranjevriend" Leen de Jong drultavermn Zondags gesloten TT" *P TOOR Zmn-HOII AND EN FTRECHT - g^toTmMh. Conrsnt WOENSDAG 28 JULI IMS AVONDTOILETTEN voor de nacht.... Niet alleen op het terrein van japonnen en mantels zwaait Vrouw Mode haar scepter, ook op dat van nachtkleding spreekt zy geregeld een woordje mee. Jaren geleden was het ab surd. dat een vrouw gekleed in een pyama naar bed ging. maar omgekeerd was het voor enkele jaren vreemd, als ze een nachthemd of nachtjapon droeg. Aan het idee nachthemd koppelde de moderne vrouw nog altijd het be grip van een stüf. wit-katoenen hemd met strookjes en kantjes, en dat verklaart wellicht de tegenzin tegen deze dracht. Als wij nu eens een dergelijk exemplaar van onze grootmoe ders uit de kast nemen, glimlachen wij slechts. Van Russisch tot Amerikaans. De rollen zijn nu weer omgekeerd. Nee. dat betekent niet. dat wij zullen terugkeren naar de tijd, dat men in stijf-katoenen japonnen ging slapen, maar toch, de nachtjapon is er weer. En hoe! De modellen, die wij in de étalages kun nen bewonderen, zouden wij wel graag willen hebben, maar tegelijk zouden we het jammer vinden om ze te gebruiken, omdat we zo n gewaad evengoed als avondtoilet konden dra gen. Modellen, waaraan stof noch moeite is gespaard. Gaan we dan terug naar het nachthemd en behoort de pyama tot het verleden, waar on ze kinderen op hun beurt over kunnen glim lachen. Zover is het nog niet. Want aan de andere kant tracht men pyama's in allerlei variaties te geven. We treffen ze zelfs aan in battle-dress model. Dit is inderdaad erg prac- tisch en neemt niet veel stof als we het zelf willen maken. Daarnaast zien we Russissche creaties met hoge boordjes rond de hals en wijde jawHk die met een koord om het mid- *"""K houd T,rden gehouden. In Amerika t.ver S. f yeer meer van een luch- öfhangen e" at men de wijde jasjes los Nylon-nachthemden. «„»ach!e *Nde *n dun katoen zijn natuurlijk nog steeds de meest gebruikte materialen. Maar in Amerika worden thans nylon nacht hemden vervaardigd. Dit materiaal kreukt met. men kan het geregeld wassen en het is u* m een minimum van tijd droog. Het is echter nog steeds erg kostbaar en de kans. clat deze hemden spoedig in grote hoeveel heden in ons land ingevoerd zullen worden. LSvoorlopig geheel afgesloten. Wij zullen het de eerste tijd dus nog met de zijden en katoenen exemplaren moeten stellen. De hoge puntenwaardering is helaas nog steeds een belemmering om onze garderobe aan te vullen met deze luxueuze nachtkle ding. Een nieuw japonnetje is altijd toch be langrijker. Eerst wanneer wij wat ruimer in de punten zitten, zal de Nederlandse vrouw meer interesse voor haar négligé vertonen. DE GROENTEPRIJZEN. De groenteprijzen zijn in de achter ons lig gende tijd (en wel speciaal in het voorjaar) aan critiek, voornamelijk van de zijde der consumenten, onderhevig geweest, waarbij de consumenten dap veelal tot de conclusie kwa men. dat de prijzen der groenten vaak onre delijk hoog lagen. Velen leiden het begrip duur af uit een ver gelijking met vroegere prijzen en trekken hiertoe vaak een vergelijking met vóór-oor- logse prijzen. Zij concluderen dan, dat de groenteprijzen thans enige malen hoger zijn dan die van vóór de oorlog. Dit laatste is echter niet verwonderlijk, gelet op de alge mene stijging van het gehele loon- en prijs peil sinds de oorlog. Bovendien vergete men niet. dat de buitengewoon lage groenteprijzen van vóór de oorlog het gevolg waren van on gezonde economische verhoudingen en deze verhoudingen zal wel niemand terug wensen. We kunnen dus moeilijk een vergelijking trekken met de vóór-oorlogse toestand. Aangezien in het afgelopen jaar het loon- en prijspeil vrij constant is gebleven, kunnen we als maatstaf nemen de prijzen, die vorf* jaar om deze tijd golden. Bij vergelijking blijkt, dat de groenteprijzen zich over het al gemeen op hetzelfde niveau als vorig jaar be wegen, of soms nog iets daar beneden lig gen. De prijzen dopen echter voor verschillen de kwaliteiten en vooral in verschillende pe rioden sterk uiteen, zodat men bezwaarlijk op een bepaald moment van een „normale" prijs kan spreken. Sterk treedt het verschijnsel op. dat de con sument die soorten groenten wenst, die op dat moment nog schaars zijn. En dan is het natuurlijk niet te verwonderen, dat hij hoge prijzen moet betalen. Om dit verschijnsel, dat leidt tot klachten over dure groente, te bestrijden, propageert het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilin gen periodiek het verbruik van bepaalde soor ten groenten gedurende de perioden, dat deze groenten betrekkelijk overvloedig voorkomen. En men kan bezwaarlijk afeggen, dat men voor deze groenten veel moet betalen. Deze „goedkope groenten-actie" is. een ge volg van het overleg met de Overheid, waar bij de tuinders en de groentehandel de kans krijgen te tonen, at zij ook zonder prijsbinding in staat zijn het publiek groente tegen een re delijke prijs te leveren. Dit overleg heeft me de verband gehouden met de voorgenomen intrekking van de maatregel, waarbij inder tijd marges voor de groot- en kleinhandel 1» groente werden vastgesteld. Als gevolg van de regelmatige grote aa-n voer op de veilingen heeft het onder de te genwoordige omstandigheden weinig zin meer marges, die bedoeld waren excessen in de groenteprijzen tegen te gaan, te handhaven. In het Voedselvoorzieningsblad no. 62 van Zaterdag 24 Juli 1948 is dan ook een veror dening van het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit gepubliceerd, waarbij de bestaande wettelijke voorgeschreven handelsmarges in de groentehandel worden ingetrokken. Bet spreekt echter vanzelf, dat de Overheid op de ontwikkeling van de groenteprijs een wa kend oog houdt. EEN NA-OORLOGS VERSCHIJNSEL: Jonge mensen met oude gezichten. SCHOONHOVEN. De behandeling van de agenda in de voltallige gemeenteraad van Maandagmiddag vergde slechts tien minuten, maar daarin was een zeer heugelijk feit voor de stad de revue gepasseerd. De voorzitter kon namelijk, nadat een aantal begrotings wijzigingen was goedgekeurd, mededelen, dat Schoonhoven daarmede de periode van nood lijdendheid verliet. Er was slechts één ingekomen stuk, dat voor kennisgeving werd aangenomen. De salarisverhogingen voor het gemeente- personeel, krachtens de nieuwe bezoldigings regeling werden goedgekeurd, evenals de restitutie van de pensioenpremie door dat personeel betaald sinds het tijdstip, waarop de nieuwe regeling geacht wordt van kracht te zijn geworden. De geldlening van f 145.000 die nfet bij de rijksverzekeringsbank geplaatst kon worden werd nu ondergebracht bij de Bank van Ne derlandse Gemeenten. Van de minister was bericht binnengeko men, dat de oorspronkelijk op f 57.000 ge raamde rijksbijdrage aan de gemeente, was teruggebracht tot f 35.300. Aanvankelijk was de gèmeente-begroting met de hogere bijdra ge reeds sluitend, doch thans moest opnieuw rond f 22.000 gevonden worden om een de ficit te vermijden. Door de verhoging van enkele uitgaven met f 2000 werd het ontbre kende bedrag eigenlijk f 24 000. zodat de be grotingswijzigingen. die thans voorgesteld werden, bezuiniging tot dat bedrag voorstel den. Daartoe moest f 5.000 uit de winst van het veerbedrijf overgeboekt worden naar de gemeentekas Voorts wordt de opbrengst van de vermakelijkheidsbelasting en van de on dernemingsbelasting hoger geraamd en wor den nog enige verlagingen op uitgaven toe gepast. Het totaal van het voordelig verschil voor de gemeente-begroting van al deze ma nipulaties is 31.000. zodat de post onvoor zien met f 7000 verhoogd kon worden. Toen de hamer over deze besluiten geval len was. kondigde de voorzitter, burge meester Nieuwenhuisen aan, dat hiermede de noodlijdendheid formeel was op geheven. Hij achtte dit een vreugdig ogenblik voor de gemeente, die sinds 1933 noodlijdend was geweest. De raad besteedde er verder geen woord aan I1®- Ged, Staten hebben aanmerking gemaakt op de beloningsregeling voor het brandweer personeel. Deze moet vrij drastisch, verlaagd worden. B. en W. stelden voor daartoe te be sluiten met dien verstande, dat de nieuwe regeling slechts van kracht is voor nieuw personeelen dat de bestaande beloning ge handhaafd blijft voor het aanwezige perso neel. De raad verklaarde zich daarmede ac- coord. Indien Ged. Staten nu hetzelfde wil len doen is de beloning voor de brandweer lieden verzekerd. Enige tijd geleden Is een regeling goedge keurd waarbij aan ambtenaren die ten be hoeve van de gemeente Schoonhoven moeten verhuizen een tegemoetkoming in de kosten in het vooruitzicht wordt gesteld. B. en W. stelden thans voor die regeling uit te brei den voor onderwijskrachten. De raad ging daarmede accoord. Daarmede was de agenda afgewerkt en volgde de rondvraag. De heer Van Schaik was ontevreden In de eerste plaats wordt de brandweer- garage gebruikt om er een particuliere auto in te stallen (op verzoek van de voorzitter preciseert de heer Van Schaik dat hij doelt op de auto van mr. Slager) en in de tweede plaats is 't alarmeringssysteem reeds maan den lang defect. De voorzitter, die tevens tweede voor zitter is van de Zuid-Hollandse Brandweer- bond zegt, dat de Schoonhovense brandweer steeds een voorbeeld voor vele gemeenten is geweest en dat het alarmeringssysteem uniek is in de provincie. Hij herinnert eraan, dat op aandrang van B. en W. het brandweer- materiaal over twee garages is verdeeld. Nu de directeur van de vleeskeuringsdienst stal ling voor zijn auto zocht, meenden B. enW. te moeten toestaan, dat die auto voorlopig in de tweede brandweergarage onderdak ge bracht werd. mits daarvan geen bezwaar werd ondervonden voor de brandweer. De alarminstallatie heeft gedurende veer tien jaar uitstekende diensten bewezen, maar door de oorlog is onderhoud daaraan onmo gelijk geworden. Het is nu zover gekomen, dat de installatie practisch geheel vernieuwd moet worden. De raad heeft daarvoor reeds een crediet toegestaan en" op het ogenblik wordt voor de uitvoering een bestek samen gesteld. De voorzitter verwacht dat de aan besteding zeer binnenkort zal kunnen plaats hebben. De heer Van Schaik wenst nog te we ten of.de stalling van de auto van de direc teur van de vleeskeuringsdienst gratis ge schiedt, waarbij hij binnensmonds iets zegt over de noodlijdendheid. De voorzitter bevestigt de gratis stal ling. waarbij hij er op wijst, dat de heer Slager een vaste vergoeding krijgt voor het dienstgebruik van zijn auto 'f 1350 per jaar). Dit bedrag is naar het oordeel van de voor zitter te laag en indien de heer Slager, zon der enige schade voor de gemeente, daarin een tegemoetkoming kan krijgen door gratis stalruimte, acht de voorzitter dat billijk. Wethouder Deerenberg wenst hieraan nog iets toe te voegen. Hij heeft de heer Van Schalk het woord noodlijdendheid in dit ver band horen noemen. Hij wil er op wijzen, dat het voorschrift is, dat de directeur van de vleeskeuringsdienst een auto van gemeen tewege ter beschikking heeft. Indien de heer Slager gedwongen wordt zijn auto elders te stallen zal hij daardoor bij de gemeente aan kloppen om stallingsvergoeding en spr. vreest dpt dat juist de omgekeerde uitwerking ten opzichte van de noodlijdendheid zal hebben, dan die welke de heer Van Schaik bedoelt. Wat de alarminstallatie aangaat wijst hij er op dat een zuinig beheer van de gemeente- financiën het noodzakelijk maakt, dat van verschillende zijden een begroting wordt ge vraagd voor het herstelwerk om de goed koopste weg te vinden. De heer Van Schaik is van oordeel dat over de brandbeveiliging. de gratis stalling de schijn wekt van philan thropic en hij acht het onjuist, dat de ge meente die bedrijft tegenover de ambtena ren. Wethouder De renberg ziet niet naar de schijn, maar naar de practische voorde len voor de gemeentekas. De heer Simons heeft reeds verscheide ne malen in de commissie voor openbare werken naar de kwestie van de gratis sel ling geinformeerd. maar hij zegt nimmer het antwoord en de motivering gekregen te heb ben die thans van de zijde van B. en W. ge geven is. Hij herinnert eraan, dat toen het bedrag is vastgesteld de heer Slob gevraagd heeft of de gemeente met f 1350 „van alles af" was en dat daarop bevestigend geantwoord is De heer Bron wil het zo stellen, dat de heer Slager nadat hij de f 1350 autover goeding ontvangen heeft volkomen gelijk staat met iedere andere Schoonhovense bur ger en dat spr. dus zelf evenveel recht op gratis stalling kan laten gelden als de heer Slager Hij stelt daarbij op de voorgrond dat hij niet op alle slakken zout wil leggen, maar hij meent dat de heer Van Schaik, naar de let ter van de bepalingen genomen, gelijk heeft. De voorzitter bevestigt dat. De heer Bron wil dan ook vragen de be paling omtrent gratis stalling in de instruc tie van de directeur v. d. vleeskeuring op te r.emen, opdat de gemeente niet langs achter deurtjes iets gaat toevoegen aan door de raad vastgestelde vergoedingen. Wethouder Deerenberg verwacht, dat nu spoedig een herziening van de autover goeding in behandeling zal moeten komen. Nu het debat zo gelopen is, dat daarbij de noodlijdendheid ter sprake is gekomen wil hij er op wijzen, dat het slechts voor een zeer klein deel aan het beleid van de raad te dan ken is, dat de noodlijdendheid kan worden opgeheven. In hoofdzaak is dit de verdienste van het college. Indien daarom de raad in de toekomst bij al lerhande onderwerpen de noodlijdcndheid als stok achter de deur zou \yillen gebruiken en die te pas en te onpas in het geding zou wil len brengen, dan moet spreker ervoor waar schuwen, dat hij dat een vruchteloze wijze van debateren vindt. Hij zou het dan ook niet juist achten indien de raad op die wijze de beleidsvragen zou willen belichten. Indien de zaak van de auto-vergoeding ter sprake komt zal in het college zeer nauwkeu rig onderzocht worden of en in hoeverre ver hoging noodzakelijk geacht moet worden. De voorzitter stelt voor deze kwestie bij de behandeling van de begroting voor 1049 te bezien, waarmede de raad zich ac coord verklaart. De heer Simons vraagt inzage van da lijst dergenen, aan wie de twaalf arbeiders woningen aan de Oranjelaan. die dezer da- gen zullen worden opgeleverd, zijn toegewe zen. De voorzitter zegt hem die lijst toe. Voorts informeert de heer Simons of en zo ja waarom B. en W. dadelijk tot vorde ring overgaan als een woning door een sterf geval leeg komt. De voorzitter adviseert deze kwestia in besloten vergadering te behandelen. De heer Kok Jr.. vraagt de lantaarn op de steiger des avonds te ontsteken. De heer v. Beusekom wil weten wan neer de klok van de grote toren weer in or de zal zijn. waarop wethouder Deeren berg antwoordt, dat het daarmede gaat ala met het alarmsysteem. De Ned. Herv. ge meente heeft verzocht de luidklok te voor zien van een installatie voor electrisch luiden en in verband daarmede is de mogelijkheid onderzocht de wijzerplaten te verlichten. Van dat alles moest prijsopgave gevraagd worden en een voorstel aan de raad voorbereid wor den. Bovendien moesten onderhandelingen met de Ned. Herv. gemeente worden gevoerd over een bijdrage in de kosten. Electrische installaties in de toren vergen nog al wat voorzieningen in verband met beveiliging die noodzakelijk is wegens de waarde die de to ren heeft als monument. Waarschijnlijk zal een en ander in de eerst volgende vergadering worden ter tafel ge bracht. De raad gaat daarna in een geheime zit- ting over. die de leden nog meer dan een uur bijeenhoudt. BERGAMBACHT. Vrijdag kwam de ge meenteraad bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Diepenhorst. Vóór de behandeling van de agenda houdt de voorzitter een uitvoerige inleiding over de officiële ingebruikneming van de nieuwe torenklok .Hierbij verklaart spreker, waarom juist de voorkeur is gegeven om de ingebruikneming te voltrekken door de klok een kwartier voor deze vergadering te doen luiden. In de 15e eeuw en vroeger was er nog geen gemeenteraad, maar toen werd bij belangrijke aangelegenheden de burgerij ge raadpleegd. Dan werd de burgerij door klok gelui opgeroepen. De voorzitter heeft ge meend, dat het ongetwijfeld op zijn plaats zou zijn bij deze zeer bijzondere gelegenheid de nieuwe klok voor éénmaal te bezigen in de historische functie. Spreker zegt tenslotte dat het een vreugd en een trots is. dat de lege plaats weer is ingenomen. Op voorstel van B. en W. wordt besloten Klokluiden. zich aan te sluiten bij het Centraal Orgaan inzage gemeenschappelijke behandeling vau gemeentelijke personeelsaangelegenheden, waarvoor een jaarlijkse bijdrage van f 6.— verschuldigd is. Naar aanleiding van een verzoek van de gemeente Polsbroek wordt f 1.— per leerling toegekend voor die leerlingen, die uit deze gemeente een lagere school in Polsbroek be zoeken. voor de tractatie der schoolkinderen ter gelegenheid van het Regeringsjubileum. De kosten van het openbaar onderwijs over 1946 worden vastgesteld. Aan Gedeputeerde Staten zal worden ver zocht de tijdelijke toelagen voor de secreta ris-ontvanger zo spoedig mogelijk om te zet ten in een vaste wedde, waaldoor zijn pen sioensgrondslag aanmerkelijk gunstiger zal worden. Met de Coop. Boerenleenbank wordt een geldlening gesloten groot f 12.500 tegen 3 eerst dacht hij dat het twqe mannen waren, maar toen hij goed keek zag hij dat de ene een meisje was. gekleed als een man. gewoon fé van Bram Streng twee vreemdelingen, met een broek en een soort van jas aan. Al leen aan haar gezicht en d'r haren zag je dat 't een meid was. Ze rookte ook nog. „Belialskinderen", zei vader nijdjg. Kijk Voor je Marien. Marien keek echter niet voor zich en ver zon een voorwendsel om achter te blij «en. Hij bleef kijken wachten tot het tweetal op stond en naar de paarden ging. die ze vast gebonden hadden. Mooie, ranke dieren met fijne zadels op d'r rug. De meid sprong net zo vlug en licht in het zadel als die vent. die ze bij d'r had en in een draf reden ze weg Zo iets bezaten die mensen en ze wisten misschien niet eens hoe een genot, een weel de, ze hadden. Hij. Marien, wist het en hij zou dat nooit kunnen hebben. Al lang voor het voertuig met Arie bij hem is slaat Marien leunend tegen de beu gel in def sloot hem op te wachten. Arie is bereid en trekt de leidsels aan. „Ho, Bles zegt hij ten overvloede als het paard al stil staat.') „Ga je uit rijen, vraagt Marien"" Arie schudt het hoofd. „Voer halen?" Hetzelfde zwijgende gebaar. Marien denkt en zoekt een derde oplos sing. Arie heeft met opzet nog niets gezegd om de uitwerking van zijn mededeling te ver hogen. Neen, het was niet zo iets alledaags van mest rijen of voerhalen. wat hij ging doen en een beetje onverschillig net als hij zelf het niets bijzonders vindt, antwoordt hij: „Het nieuwe kamenèt halen, dat moeder op de verkoping van Jaap, aan 't Molenpad gekocht heb. Marien knikt bedachtzaam. Een nieuw ka binet. dat is voor de zuster van Arie, die op trouwen staat. „Voor jullie Sien?" Arie knikt. „Gaan je Zondag nog naar de mats van V.B.C. kijken? Marien overweegt de vraag. Zijn vader is er niet voor dat hij Zondags naar voetbal- matchcs gaat kijken. Dat speulen met een bal net als kleine kinderen, had ie gezeid.op de dag des Heeren is een zondig bedrijf en het is even zogoed zonde om daarheen te gaan en te kijken .Arie weet even goed als Marien dot Venkel zijn jongens op Zondag thuis wil hebben en de verleider spreekt: „Je hoef er niks van te zeggen, thuis." Merien spuugt eens: ..As ik kom. dan zien ik je Wel. antwoordt hij voorzichtig, om toezegging en weigering te vermijden." „De goeie, roept Arie". Hort bles. Rqmmelend rijdt de kar weg en Marien kijkt zijn vriend na. Vaders wou 't niet dat hij naar de voetballers ging kijken en Marien had er een hekel aan stikum toch te gaan. Was dat nou echt wel zonde om daar alleen maar te staan en te kijken naar de voetbal? Hij speelde toch zeker zelf niet mee en wan delen mocht hij. stilstaan ook en kiikeo o<»k dat was geen verstoring van de Zondag, maar vader zei. dat as ie daar ging staan kiik«m, hij plichtig was aan de zonde en die jongens die met het balletje speelden stijfde in hun zondig werk. Nog keek hij de kar van Arie na. Ha. wat is dat? Een auto! Nou, die komen ook niet veel deze kant op. Langzaam rijdt ie. anders dan vliegen ze je. ruts, zo voorbij. Zo is het beter .dan kon hij de wagen goed zien. Daar is ie al. Een meneer achter het stuur en een meisje naast hem. Rijk volk natuurlijk, dat kon je zo wel zien. Allemaal nikkel en glimmend cn knap in de verf. Mis schien wel weer Engelsen. Die waren onder- laatst in 't dorp geweest. Arie had ze gezien. Ze kakelden als kippen tegen mekaar en nie mand die er een woord van verstond as' al leen maar Yes. Yes. Dat was zoveel als ja inderlui taal. Een was er bij die kon Hol lands parlevinken. Wat hebben we nou? De auto stopt. Marien is vol aandacht en blijft in zijn half hangen de houding tegen stok leunen. Zeker wat ka pot dat ie al zo langzaam reed. Nou daar kan de vent lol van hqbben. Dan motten ze met een paard komen om de auto weg te slepen en reken nou maar niet dat ze in deze tijd zo maar een paard hier voor derlui auto heb ben staan. Ze zijn toch zeker allemaal op 't land. Misschien als straks Arie terugkomt. Het meisje opent de deur van de open auto en springt er los en luchtig uit. Nee. die is goed ze komt deze kant uit. Hij ziet haar nader hqllen. Een keurig. lichtblauw japonnetje met kleine bloemetjes, blonde wapperende haren en een knap jong gezicht, diep blauwe ogen, een half lachende half vragende uitdrukking om de even open mond. Net zo wat van zijn leeftijd. As ze nou maar geen Engels koeterwaalt, denkt Marien. Het meisje staat voor* hem op de weg met de sloqt tussch hen. Hij vuil. be smeurd met modder, met een zwetende rode kop. een gelapte broek en een openstaand boezeroen, een bonk van een boerenjongen in smerige arbeid; zij licht, mooi, fyn gekleed, vrolijk teer. in frisse heldere kleuren ge kleed. Ze weet niet goed hoe ze hem moet aanspreken. Mijnheer zou wel wat raar klin ken. ze laat de betiteling weg en zegt met een helder klinkende stem: „Goedendag. Kunt u mij ook zeggen of wij zo op de weg zUn naar Reekamp? Marien zwijgt. HU kijkt alleen maar naar het meisje, naar de prachtige, betoverende verschijning, die daar plotseling als uit de hemel voor hem is neergekomen. Hij ziet haar en beseft hoe hy zelf er uit ziet en voor de eerste maal in zUn leven staat hij verlegen en beschaamd tegenover een meisje. Zij glimlacht nu wat meer en vraagt- „Weet u het niet?" Marien weet niet goed wat hij doet: wat hij onderneemt gaat buiten hem om. HU wil het onderhoud rekken, dichterbij haar ko men. HU laat zijn beubei vallen. strUkt met de hand langs zijn mond en knoopt zijn boe zeroen dicht. Dan gaat hij voor zUn manier va nhandelen vlug naar de <i«m en 8Dringt er over met een hand op het hek. terwUl hij naar het meisje roept: ,,'t Zal 't je effe kom- me uitleggen!. Het meisje kijkt hem verwonderd en een beetje onrustig aan. Ze werp snel een blik in de richting van de auto en ziet de bestuur der recht voor zich uit zit te kUken en dus niet weet wat er achter hem gebeurt. Zou ze weg lopen voor die boerenjongen? Neen. ze begrijpt een klein beetje van de tovermacht die zU op die jongen heeft gehad en wacht met hetzelfde rustige lachje hem af. Marien is bU haar gekomen en tikt tegen zijn pet;: ..Reekamp zegt u. Da zak je per- sies zeggen. Hij wist in de richting waar de auto staat. Je kunt deuz' weg afrijen en dan de tweede weg inslaan, dan kom je in het dorp. maar dat is Reekamp niet, weet je. dat is zogezeid Breedam. Nóu dat dorp rij je door om de kerk keen en vast achter de kerk daar tde,grote Weg op Dic riJ °P tot te bij t fabriek aan een brug komp en die mot je over. Aan je linkerhand snap je en dan ben Je op de weg naar Reekamp. Je kunt nie missen. „Juist ik dank u wel". Ze wil weg. maar Marien beproeft haar nog even tegen te houden. „Mot je nog verder dan Reekamp?" wé', w 8lS re daar zijn dan vinden we 't wel. We moeten bU de notaris zUn •tO bij notaris Van Haaften zo gezeld. «ia juist. (Wordt vervolgd.) NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Schonnhovensche Conrsnt 's jaars. ter dekking van de kosten, verbon den aan de uitbreiding van de Bijz. School met twee lokalen Daarna komt het klokluiden in bespreking aangezien B. en W. het wenselUk vonden niet met nauwkeurig omlijnde voorstellen ter ta fel te komen. Achtereenvolgens wordt aan de orde gesteld het luiden van de klok: a. vóór de aanvang van de godsdienstoefening?n der N.H. Kerk; b. bij begrafenissen; c. des mid dags om 12 uur: d. bij brand; e. in inciden tele gevallen, zoals bij officiële plechtigheden. Het luiden bij begraven geschiedde vroe ger 2 x éen uur. daarna één uur. De voor zitter zou nu het luiden willen beperken tot ten hoogste een kwartier. De heren De Pater. Speksnijder, en Verdoold stellen er prijs op. wanneer het luiden bij begraven op een half uur wordt gesteld. I Wethouder v. d. Berg vindt een kwartier voldoende. Men moet niet alleen rekening houden met de doden, maar ook met de le venden. o.a. de ernstige zieken. De heer Van der Lecq zou bij een ziek tegeval het lulden liever achterwege laten. De heer Van Vliet vindt het onhoud baar. indien het luiden lang aanhoudt. De voorzitter zegt. dat het doel van 't luiden buiten beschouwing gelaten is. maar dat hiér rekening is gehouden met de tradi tie en met de belangen van de omwonenden. Bij ernstige ziekten zou niet geluid kunnen worden. Op een vraag van de heer Speksnijder, wanneer het de bedoeling is om te luiden en op welk tijdstip, zegt de voorzitter, dat dit zal plaats hebben op de dag der begrafe nis. terwijl net tijdstip aan betrokkenen zal worden overgelaten. Met 3 stemmen tegen (die van de heren .De Pater. Verdoold en Speksnijder) wordt besloten een kwartier te luiden. Het gebruik om des middags om 12 uur te luiden wordt in ere hersteld. Bij brand wordt het brandweerpersoneel door middel van een brandschel gealarmeerd, In verband waarmede het niet nodig «wordt geoordeeld bovendien de klok te luiden. Tenslotte zal worden geluid in geval van nood en bij bijzondere officiële plechtigheden. Voor de functie van klokluider zijn twee sollicitanten ingekomen, t w. A. v. d Woude en J Speksnijder Johzn B en W geven de voorkeur aan Van der Woude. omdat met hem reeds een band met de gemeente be staat. Bij de stemming verkrijgt Van der Woude 6 en Speksnijder 5 stemmen Van der Woude wordt ingaande 26 Juli op arbeids contract benoemd met opzeggingstermijn van één maand op een wedde van f 300 per jaar. Na een toelichting wordt een besluit tot wijziging van de begroting 1948 vastgesteld. De post voor verlichting en versiering van openbare gebouwen wordt verhoogd fan f 250 tot f 650 Nu kan tot aankoop worden over gegaan. Hiertoe wordt besloten mede om dat de huur van materiaal f 500 zou bedra gen. Voordat de beide volgende punten der agenda worden behandeld, wordt de verga dering ruim een half uur geschorst. Na heropening komt een voorstel van B en W aan de orde tot bestemming van enige percelen in de gemeente tot straat of plein, waartoe zonder hoofdelijke stemming wordt besloten. Met betrekking tot het voorstel van B en W tot plaatsing van de heer C. Verhoeven, hoofd der openbare school voor g.l.o.. aan -f het hoofd van de openbare school v. g. 1. o. kopschool-Bergstoep houdt de voorzit ter een uitvoerige inleiding. In de eerste plaats zet spreker uiteen, waarom B. en W. van oordeel zijn, dat de v.g.l.o school met dient te worden opgeheven. Sedert 1 Juli 1948 staat vast. dat voorzien moet worden in het v.g.l.o. onderwijs, hetzij in afzonderlijke scholen, hetzij in afzonder lijke klassen, verbonden aan een school voor g.l.o. Nu men in deze gemeente een v.g.l.o. school hoeft, zou men dan. omdat het leer lingenaantal tengevolge van een tijdelijke maatregel vanwege het rijk (opschorting 8e leerjaar tot 1 Jan I950> enigermate is ge daald. aanstonds tot opheffing van die school moeten overgaan? B. en W. zijn van oordeel van niet. omdat het 8c leerjaar per 1 Jan. 1950 weer zal gelden en de minister kenbaar heeft gemaakt, dat een soepel standpunt dient te worden ingenomen ten aanzien van die scholen, welke in moeilijkheden dreigen te geraken door de opschorting van het 8e leer jaar. Het gemiddeld aantal leerlingen bedroeg in 1943: 43. in 1944: 48 1 3. in 1945: 41 1 3 en in 1947 30 2 3. Dit laatste jaar laat een terug slag zien door de opschorting van het 8e leer jaar per 1 September 1947 Het zou dus met verantwoord zijn een besluit tot opheffing van de school te nemen Voorts toont spreker aan. dat er behoefte aan v.g.lo. onderwijs is om leerlingen geschikt te maken voor ambachtsschool. U I. OH.B.S.. Gymnasium. Lyceum of Huishoudschool. Om nu de instandhouding van de school te verzekeren, moet in de kortst mogelijke tijd in de vacature van hoofd worden voorzien. Volgens spr. is er slechts eén mogelijkheid om het v.g.l.o. onderwijs voortgang te doen hebben en dat is door plaatsing van het hoofd der g.l.o. school aan het hoofd'der v.g.l.o. school. B en W. .^tellen dan ook voor. de heer C. Verhoeven per 1 Aug. te benoemen als hoofd van de kopschool. De heer Van der Lecq komt tot de con clusie, dat de v.g.l.o. school wegkwijnt: het leerlingenaantal is gedaald van 40 tot 9. Hij vraagt, of het wel in het algemeen belang is de school te handhaven. Het lijkt hem beter het v.g.l.o. onderwijs te geven in de g.l.o. school en indien wenselijk, die school na 1 Januari 1050 weer te openen. Aangezien het betrekken hoofd tegen de overplaatsing is en gelet op het afwijzend advies van de inspec teur, kan hij zich niet met het voorstel van B. en W. verenigen. De heer De Peter voelt er ook niet voor een hoofd tegen zijn zin over te plaatsen. Hij heeft duidelijk geconstateerd, dat de v.g.l.o. school niet in trek is. Ook hij kan zich niet verenigen met het voorstel. De heer V an Vliet is van mening, dat de bestaande school gehandhaafd moet blij ven. Men is gehandicapt door de opschorting van het 8e leerjaar, maar men zit met de school en daarom vindt hll het huidige voor stel aannemelijk. De daling van het aantal leerlingen moet tot stilstand komen. Het nieuwe hoofd zal de school aantrekkelijker moeten maken. Als hij zijn taak serieus op neemt. moet het aantal leerlingen toenemen. De heer De Haan zégt. dat hier dus twee problemen aan de orde zijn. ten eerste al of niet opheffgn der school en ten tweede over- plaatsing van het hoofd, de heer Verhoeven. Hij kan zich met de meningen van de heren De Pater en Van der Lecq verénigen, terwijl hij het standpunt van dé heer Van Vliet zeer wonderlijk vindt, om de school maar te handhaven, nu men er mee zit. Hij verwacht, dat de school geen bestaansmogelijkheid meer zal krijgen, want ook vóór de opschorting van het 8e leerjaar was zij Impopulair. Hij heeft een onderzoek ingesteld in een andere ge meente. hoe het daar is gesteld met het v g. l.o. onderwijs. In de gemeente Gouda is slechts één dergelijke school met een klein aantal leerlingen. Hij is er sterk voor om de school op te heffen. Hij vindt overplaatsing buitengewoon onaangenaam voor de heer Verhoeven, die daardoor in een financieel zeer moeilijke positie kan komen. Tegen het voorstel verzet hij zich ten sterkste Welh. Van den Berg zegt met verhef fing van stem. dat de bezettingsjaren niets goeds hebben gebracht, behalve het 8é leer jaar. Hij is een groot voorstander van het v.g.lo onderwijs. Er wordt te veel tegenstand van de ouders ondervonden. De school is ver waarloosd en hij zal vechten voor instand houding. Uit de verslagen van de commissie tot wering van schoolverzuim is meermalen gebleken, dat van de zijde der bijz. school wordt tegengewerkt. Voorts spreekt hij zijn afkeuring uit over een ingezonden si uk. dat dezer dagen over die school in de Schoon- hovensche Courant heeft gestaan. „Waarom heeft die inzender zijn naam niet onder dat stuk gezet"? zo vraagt hij. De voorzitter a»>gt in zijn inleiding duidelijk betoogd te hebben, waarom de school in stand moet worden gehouden. Zijn mening is, dat men de school een kans moet geven. Door het onderhavige voorstel kunnen bei de scholen blijven bestaan. De heer Van Vliet komt temg op de uitlating van de heer De Haan. die zijn standpunt wonderlijk vindt. Hij geeft toe. dat de overplaatsing niet prettig is. Betrokkene lijdt echter geen enkel financieel nadeel en heeft in eigen handen de school op te wer ken. Een vergelijking met Gouda vindt hij niet juist. De heer De Haan vindt de uitlating van de heer Van Vliet „we zitten met die school" minder geluktfg. Het gaat hier over een noodlijdende school, die dat ook nog is in 1950. Hiervan is hij overtuigd, daar het nu eenmaal een impopulaire school is. Hij vraagt of het voorstel in twee delen kan worden ge splitst. namelijk de al of niet instandhouding en de overplaatsing. De voorzitter zegt. dat de inspecteur tegen de „overplaatsing is. maar hij spreekt er met va4. dat zich wel sollicitanten zullen aanmelden voor hoofd van de v g 1 o. school. Daar B. en W de instandhouding nodig oor delen. rest alleen nog maar de mogelijkheid tot overplaatsing van de heer Verhoeven. De voorzitter is bereid het voorstel te splitsen. Het voorstel van instandhouding der v g.l.o. school wordt met 6 stemmen van lmks tegen 5 stemmen van rechts aangenomen. Met de zelfde stemmenverhouding wordt besloten de heer Verhoeven met ingang van 1 Augustus aan het hoofd van de v.g.lo. school te plaat sen. Tenslotte gaat de votering van f 250— op de begroting voor de aanstelling van een vakonderwijzeres aan die school om gedu rende 2 uren per week handwerkonderwijs te geven, onder de hamer door. Voor de rondvraag bestaat weinig belang stelling. Enkele vragen van de heren De Graaf. Van der Lacq en Van Vliet worden door de voorzitter beantwoord. De heer Van Vliet vraagt nog. hoe h«t staat met de straatverlichting in het conces siegebied. of al overleg gaande is en of op korte termijn een oplossing zal komen. De voorzitter zegt. dat die aangelegen heid in onderzoek is. B. en W. hebben nog geen standpunt bepaald, maar het heeftsteeds de volle aandacht. Bij besprekingen hierover doen zich nog meer problemen voor. die ge lijktijdig opgelost moeten worden. Hierna sluiting. MARKTBERICHTEN. GROOT-AMMERS. 26 Juli. Veiling. Prijzen Maandagveiling: Oomskmder 1340 cent suikérperen 28 cent, yellow 1245 cent, eldense blauwe 1830 cent, krozen 2432 cent. ROTTERDAM. 27 Juli. V e e m a r kt. Aan voer in totaal 2521 stuks, waarvan 160 vetet koeien en ossen. 941 gebruiks vee. 115 graskal veren. 334 nuchtere kalveren. 302 biggen. 144 veulens. 277 paarden. 128 schapen en lamme ren. 75 bokken en geiten. 45 varkens. De prijzen waren als vtilgt; Kalfkoeien le soort f 820. 2e soor tf 720. 3e soort f 620; melk koeien le soort f 820. 2e soort f 720. 3e soort f 620; varekoeien le soort f 550. 2e soort f 475. 3e soort f 400: vaarzen le soort f 600, 2e soort f 450. 3e soort f 350: pinken le soort f 425. 2e Soort f 325. 3e soort f 250: graskalveren le srt. f 230. 2e soort f 140. 3e soort f 100; biggen le soort f 48. 2e soort f 40. 3e soort f 33: hitten le soort f 575. 2e soort f 425. 3e soortf 300; paarden werk le soorf f 780. 2e soort f 605. 3e soort f 410 paarden slacht le soort f 1.40, 2e soort f 1.20, 3e soort f 1.00 per kilo. BODEGRAVEN. 27 Juli. K Am.rkt - Aanvoer 186 partijen kaas. Prijzen: le soort f 1.701.73. 2e soort van f 1.671 69. de zwa re soort tpt f 1.75. Handel matig. KERK EN 'SCHOOL. BEZIN.NINGS WEEK. Van 1 tot 5 September wordt op het ge meenschapsoord „Drakenzburgh" een religi euze bezinnmg^week gehouden met als thema ..De volheid van Christus". De inleidingen dragen een beschouwend karakter en belich ten achtereenvolgens de persoon van Christus. Zijl) voortleven in zijn mystiek lichaam de kerk en de betekenis van het eucharistisch of fer. Sprekers zijn prof dr G de Gier. prof. dr. J. Peters. Anton van Duinkerken. Beranard Verhoeven, dr. J. M. Kramer, pater Jac Ja cobs. dr. A. M. Daniels, dr. C. R. de Klerk en dr. M. Arts. NED. HERV. KERK. Beroepen te Kamerik ds. W. de Bruyn t® GEREF GEMEENTE. Bedankt voor NieuWterkerk aan de IJsseJ candidaat J Hagesteijn te Vlaardingen. PREDIKBEURTEN. GEREF. GEMEENTE. CAPF.LLE AAN DE IJSSEL. De Ruyter- straat Donderdag 29 Juli. 's avonds 7.30 uur, candidaat Heerstnap. van Rotterdam. NIEUWF.RKERK AAN DE IJSSEL. Donder dag 29 Juli. 's avonds 7 uur. de heer J. Ker» GEREF. KERKEN. Beroepen te Nieuwerkerk aan de IJssel J Koolstra te Kruiningen. OUD GEREF GEMEENTE. CAPELLE AAN DE IJSSEL B.uf fel straat. Donderdag 29 Juli. 's avonds 7.30 uur. de heer T. de Jong. VRIJF EVANGELISATIE. OUDERKERK AAN DE IJSSEL. Zaal Har monie. Donderdag 29 Juli. 's avonds 7 uur, ds Smit. van Driebergen. 95 Met niet te stuiten vaart schoot mijn heer Pimpelmans met zijn vehikel over de hei. dwars langs de monden der kanonnen. Daar hij in vergelijking met de grote heide maar eig klein en nietig was. merkte men hem niet dadelijk op. Boemm! daar viel een schot.... een granaat schoot sissend onder mijnheer Pimpelmans door, en weg was de fiets. De arme man sprong door de luchtdruk een eind de hoogte in en kwam toen in zit tende houding op de heide terecht. 96 Aangezten de hei een stuk lager lag dan de plaats, waar het zadel gezeten had. was de kennismaking met de grond minder aan genaam Mijnheer Pimpelmans krabbelde steunend overeind, strompelde naar de weg terug en begon moeizaam de terugtocht naar Zomerdorp. Ik ga naar Epscheuten terug!" mompelde hij. „ik blijf hier geen minuut lan- gsr'. Nog nooit had hij zoveel medelijden met zichzelf gehad. 1 Bij de VERKIEZING van de Polder Bergambacht van «en Voorzitter in de plaats van wijlen jac. Oskam Ai wordt met de meeste aandrang aan bevolen de zoon van de voormalige voorzitter Vele belangstellenden Polder Streefkerk. HET BESTUUR van de POLDER STREEFKERK «laakt bekend, dat op Maandag 9 Aug. a.s. S0HOUW zal worden gevoerd over het Schoeven en Schoonmaken van de water gangen en het bloten van de Achterdek- Aangeboden: D.K.W. - RT 1939 !uxs motorrijwiel: in uit muntende staat. Adres: C. TERI-OUW EN ZONEN. Bergambacht. in prima ntant lijnde Kleermakers- Trapnaaimachine, merk Singer. Aan hetzelfde adres een Kinderwagen te koop. - J. W. BODE. Dijk- laan A 115, Bergambacht. Ta koop aangeboden Zo goed als nieuwe IJzeren SCHOUW, laadverm. pl m. 2500 pond. H G WERRIE. Timmerman. Lopik. ZOMERHUISJE «e koop, go goed als niauw-, dubbel wandig. 41* x 8'. M„ bij H A BHÖKKÏNG. Jaarsveld ook heel gemakkelijk voor een landbouwer. Adres: Lsnge Weistraat 43. Schoon hoven. Vaconlüc plannen Wij hebben nu voor verhuur een moderne 6-7 pers. wagen Lage prfjiee kollerrutate beachikbaar. GARAGE EN TAXIBEDRIJF BIP WOUDENBERG Schoonhoven - Telef. 3C4 Ook auto's to huur zonder chauffeur. Per dag. per week. Manufacturen en Meubelen Wij maken Uw Bedden driedelig als het tijk nog goed is. Dekens overtrekken indien zelf stof heeft Bij aankoop van MEUBELEN kan vloerbedekking bijgeleverd worden STROMATRASSEN, psr slsl 17.50 Spiraslmatrasuseii en stalen Ledikanten. DAMES! Eis op gebied van maatwerk alleen le klas kwaliteit. Onze onder garantie geperfec tioneerde uitvoering is een sucCes. Do domei zijn enthouaiait. Ons maatwerk is le. Zeer sterk. 2e Laag tn prijs. 3e. Steungevend voor zwakke buikspieren. 4e. En zo heerlijk passend als U nog nooit ondervond. Prijzen vanaf f 13.50. Bestelt U hedén bil Mevr. WICHER3 Schoonhoven Hotel .Belvedere', lekdijk 4, Tel. 377 (Btfl- O. v. AspcicnJ Aparte ipreekkamer Vrijdags van 1.30 -3.30 uur. GROOT-AMMERS Zij die deel willen nemen aan de etalagewedstrijd ter gelegenheid van de jubileumfeesten kunnen zich op geven bij de Heer W. FREDR1KZE Secr. Oranjevriend. ELECTR. SLIJPERIJ F. J. HUISKES (Let op de juiate naam) WAAGSTRAAT 8 - SCHOONHOVEN HERENRIJWIELEN uit voorraad leverbaar met rem en naaf en trommelremmen vanaf f 108.25 en een z.g.a.n. HeTenTijwIel met trommelremmen en een Jongensrijwiel leeftijd 8-14 jaar. Verder 5 soorten electrische Rijwitllampen. Rijwialhandal Bergambacht Geeft bestellingen voor al Uw op bt) onze agenten: Benschop, C. Bikker, No. 456. Bleskensgraaf, B- Blonk. Nieuwpoort, A. de Bondt, Veerhuis Bergambacht. Boekhandel J. de Bruin, Hoofdstraat Dose vertegenwoordiger» noteren ook gaarne abonnementen en advertenties voor het NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT S. W. N. v.Nooten.Haven 25, Schoonhoven Ttr overname: Best Cylinder Bureau 65.-; mooie eiken staande Kap stok 25 -; Rookstoel 20.-; twee grote Schilderijen 15; sterk l-pers. Ledikant met Beste spiraal 45.-; 2-perg. Ledikant met spiraal 55.-; eiken Buffet 50.-; twee eiken Fauteuils, rood-plurfhe. 30.-: sterke Klaptafel 8.-; Waterfornuisje 12.-; Kap stok 12.-; klein Kastje 17.50; Dressoir 40.-; eni ge Vloerkleden enz. LekdUk 25 - bij Schoonhoven Ti)<Uns de zomermaanden is ohs Schitterend riviergezicht Prima consumptie SCHOONHOVEN. Aanbev. P. v. Veen. Voor de a.s. waak organliaran wij T«n eerst® t Naar Arnhem, via de Postbank, naar Apeldoorn met bezoek aan de schitterende bloemen- tentoons oiling op Dinidag 3 Auguitui, vertrek 8 u. Priji i 7 per perioon Ten tweede: Op Vrijdag 6 Aug., vertrek 8.30 uur naar Brabant met bezoek aan Baarle-Nassau, Oisterwijk enz. Priji f 6 per persoon Ten derde: Op Zaterdag 7 Aug., vertrek 8 uur naar Zandvoort met bezoek aan de grote auto-race Pri)s f 5.50 per persoon Wegens het beperkte aantal plaatsen, raden wij U aan vroegtijdig plaatsen te bespreken, dit om teleurstelling te voorkomen Clubs, Verenigingen e.d. huurt bij ons Uw touringcar, wij hebben gloednieuwe wageos voor U, neemt geen risico maar belt eerst Telefoon 15 Groot-Ammeri

Schoonhovensche Courant | 1948 | | pagina 3