SCHUDT UW LEVER WAKKER LMITSTE BERICHTEN t NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT schoonhovensche Couranl VRIJDAG 8 OCTOBnt 1148 WAT ZEGT DE BILT? Weinig: verandering:. In de vroege ochtend plaatselijk nevel of mist. Overigens enkele overdrijvende wolkenbanken, maar over het algemeen vrij zonnig en droog weer. Ongeveer de zelfde temperatuur als Donderdag. Zwakke tot matige wind. hoofdzakelijk tussen Noord-Oost en Oost. Op- en Ondergang: der Zon. 8 October: Op 6.52. onder 18.02. 8 October: Op 6.52, onder 18.02. 9 October: Op 6.54. onder 18.00. 10 October: Op 6.55, onder 17.58. 11 October: Op 657, onder 17.56. MAAN8TAND. Wassende Maan. 8 October: Op 14.20. onder 20.52. 9 October: Op 15.14. onder 21.51. 10 October: Op 15.53, onder 22.59. 9 11 October: Op 16.21, onder 18 October Volle Maan. Hoog water te Schoonhoven. 8 Oct. 9.45 uur; 9 Oct. 10.25 uur. S 10 Oct. 1113 uur. 11 Oct. 12.17 uur. X Keulen. 7 Oct., stand 1.13, val 5. j DUBBELE BETALINGEN en andere grapjes. Mensen, die onder andere omstandigheden nogal eerlijk zijn, zien er niet tegen op om, als het gaat om rijksgeld, zich meer toe te eigenen dan hun toekomt. Dat toont bijna elk jaar het verslag van de Rekenkamer I aan. Een bakker, die aan het leger zijn pro ducten had geleverd, kreeg in plaats van eenmaal, tweemaal f 1198285 uitbetaald, waarvan hij eerst mooi. maar toen de Re kenkamer het ontdekt had. lelijk weer speel de. Ook het Commissariaat voor oorlogsscha de had zich op gelijke wijze •(foor f 30.000 vergist en zelfs een organisatie tot onder steuning van Nederlanders te Parijs had heel tevreden tweemaal f 10.000 aanvaard, hoe wel die slechts recht had op eenmaal dat bedrag. Officieren, mannen van eer, hadden zich niet ontzien een verklaring te onder tekenen, waarin zij verzekerden dat zij een bepaalde toelage slechts eenmaal ontvingen, hoewel zij die tweemaal kregen. Een Voedselcommissaris kreeg op diezelfde wijze tweemaal f 2500. Een andere kostbare verkwisting van rijks- geld vormen de schadevergoedingen, die het departement van oorlog moet uitbetalen we gens woest of onoordeelkundig rijden met rijksauto's. Er waren in het vorige jaar 127 gevallen van aanrijding, waarvoor f 216 063 moest worden uitgekeerd en daarbij is f22.128 dat niet eenmaal, maar elk jaar aan slacht offers moet worden toegezonden. Trouwens die auto's van Oorlog zijn ook om andere redenen erg duur. Voor onrechtmatige vor deringen werd f 45.844 uitgekeerd, voor ont vreemde auto's f 19.325, voor vernielde auto's f 162 084. In het geheel koeten de rijders in automobielen van het departement vart Oor log, alleen aan schadevergoedingen, bijna 3/4 millioen. Een tikje meer behoedzaam heid zou de belastingbetalers zeer welkom, zijn. Het verslag klaagt bovendien over het on rechtmatig gebruik van dienstauto's, zuals voor het bezoeken van voetbalwedstrijden e.d. De Rekenkamer tekent daarbij aan dat het haar onmogelijk is alle misbruik van auto's in 's rijksdienst vast te stellen en dat zy dé overtuiging heeft, dat zij maar een klein deel er van kan ontdekken. Daarmede kunnen we 't helaas eens zijn. Nog enkele andere dure grapjes. Een ge schiedschrijving door de accountantsdienst van het dep. van economische zaken kost ons f 44.000. Een ambtenaar schreef een ge schiedenis van de gezamenlijke textielbu- reaux en die kostte slechts f 10.000. Maar er kwam wat by. De ambtenaar, die aan die ge schiedenis een jaar lang had gezwoegd, ge bruikte dat werk toen als proefschrift om de graad van doctor in de handelswetenschap pen te behalen. Dat was wel aardig beke ken van die naarstige ambtenaar, maar hij was niet tevreden, hij wilde zyn proefschrift ook gedrukt en verspreid zien. Kan gebeu ren, zei de minister. Het proefschrift werd gedrukt en verspreid, wat het ryk f 1500 kostte en, by wijze van reclame, werden ook nog 40.000 circulaires verzonden om de aan dacht te vestigen op de arbeid van de jeug dige doctor, die nog eens f 1250 eisten. Heel wat duurder is de geschiedschrijving van het Militair Gezag, dat ook veel te ver tellen heeft. Daarvoor moest uit de schatkist t 50.000 genomen worden. Van een ander .boek over bloembollen heeft minister Lieftinck gezegd, dat het ..weinig zakeiyk en kostbaar is opgezet". Dat laatste is ongetwijfeld juist, de 1600 exem plaren kostten f 58.000 of ruim f 36 per stuk. Slechts de helft er van werd verkocht, zo dat het ryk weer een verlies leed van f 24.500. Niettemin had het departement van land bouw toch wel animo voor een andere uit gave nu over tuinbouw. Of dat eveneens weinig zakeiyk was weten we niet, want de uitgave ging niet door. Er was echter al een begin gemaakt met het zetten van 't boek en dat kostte weer een vergoeding van i 12.000. Zo royaal en vrijgevig is men op al die bureaux met het rijk.:geld. dat de Reken kamer moet verklaren: de bij de rijksuitge- very aanwezige, niet verkochte boekwerken zyn in veel te grote oplagen gldrukt. De Rekenkamer stelt zuchtend voor, de stapels nu maar als öud papier op te ruimen. Hoe- vele duizenden guldens c mede naar de papiermolen j n .vernemeu we niet. PLAATSELIJK NIEUWS. AUTOBUS-DIENSTEN. Verschillende uitbreidingen en verbeteringen zyn aangebracht in en ge Valk autobusd en- sten. SchoonhovenUtrecht krijgt een volle dige uur-d enst met extra busren op de spits uren en betere tre naansluitingen. Leickerkerk Gouda bekomt een volledige 1 V£-uur dien?t en verbeterde treinaanslmtingen. Gouda Utrecht ook verbeterde tre'naansluitingen en DriebruggeWoerden uitbreiding diensten en evenzo betere aansluitingen op de treinen. VEER GORINCHEM—SLEEWIJK. Het veer Gorinchem—Sleewyk is thans door het wederom in gebruik stellen van de grootste veerboot, de Gorinchem V belang ryk verbeterd. De Gorinchem V is de gehele zomer In re paratie geweest en is thans wederom instaat een groot aantal voertuigen tegelijk te ver voeren. Ameide. De heer H. Visser heeft voor de tweede maal in dit seizoen aardbeien ge plukt. Eerste tien wonineen. Bergambacht. De bouw van 10 woning wetwoningen in het uitbreidingsplan Berg- stoep is gegund aan Gebr. Buitendyk te Ca- pelle aan den IJssel voor f 114.999,99. Het is de bedoeling, dat direct met de bouw wordt begonnen. Er bestaat grote behoefte aan de ze woningen, hetgeen vanzelf spreekt, wan neer men bedenkt, dat na de bevrijding nog geen nieuwe woningen in deze gemeente werden gebouwd. Burgemeester van Rappard naar Utrecht. Gorinchem. Het schynt thans vrywel vast te staan, dat de burgemeester van Gorin chem, mr. L. R. J. Ridder Van Rappard, bin nenkort benoemd zal worden tot burgemees ter van Utrecht. De vacature, die daar reeds vele maanden bestaat, sinds het vertrek van burgemeester Ter Pelkwijk heeft de autori teiten veel hoofdbrekens gekost voor de ver vulling. De benoeming van burgemeester Van Rappard naar Utrecht zal nu waarschyniyk de oplossing brengen. Haastrecht. Been gebroken. Toen de 80-jarige Th. Jansen in zyn woning over een drempel stapte, kwam hij te vallen en brak zijn been. Hij werd naar een ziekenhuis te Gouda overgebracht. In een drukbezochte ledenvergadering van „De Knegtsbosse van 1748" werd besloten onder contro.e van het gemeentebestuur een gedeelte van de baten der kas in de gemeen te te verdelen om een algemeen doel te be vorderen. Een ander deel zal uitgekeerd wor den aan de leden persoonlyk. Tevens zal nog een avondje gegeven worden voor de leden en hun dames. Molenaarsgraaf. Men zal trachten in deze gemeente een schietvereniging op te richten. De gymnastiekvereniging heeft thans de finitief een bestuur gekozen, dat bestaat uit de volgende personen: Voorzitter A. Timmer, secretaris H Vermaas; penningmeester L. de Deugd; leden P. Bons, mej. Stoel, Van Ha len,. C. Hogendoorn, mej. Kooyman en J. van Meteren. Men besloot ten bate der kas een bazar te organiseren. Als tydeiyk leider is be noemd de heer R. Kars te Molenaarsgraaf. MOND- EN KLAUWZEER BREIDT ZICH UIT Molenaarsgraaf. Het mond- en klauwzeer breidt zich hier nog al uit. Was in het begin van deze week slechts de veestapel van een veehouder aangetast. Donderdag zyn weer aan tasting van twee nieuwe bedryven ten ge meentehuize aangegeven. Velen laten nu in *1- lerijl hun vee tegen deze gevreesde ziekte inenten. Moordrecht. De Party van de Arbeid kwam in leden-vergadering bijeen onder voorzitter schap van de heer B. van Gent. In zyn ope ningsrede besprak ds heer Van Gent de uit slag der laatste verkiezingen. Spreker drong aan op waakzaamheid om te behouden het geen bereikt is. Als afgevaardigde naar de gewestelijke vergadering te Rotterdam wer den aangewezen mevr. W. Schuddebeurs Prummel en P. M van Kersbergen. Betref fende de oprichting van een vrouwengroep werd besloten eerstdaags een vergadering te beleggen en dan te trachten een correspon dentschap te stichten en contact op te ne men met de afdeling Gouda. By de rond vraag werd levendig gediscussieerd over de woningbouw in deze gemeente en over de verdeling der woonruimte. Voetbal. Zondag ontvangt Moor drecht I op haar terrein aan de Middelweg voor de 3e klasse K.N.VJ3. het Rotterdamse Spartaan '20 Jndien Moordrecht haar oude vorm terug vindt, kan een spannende stryd verwacht worden. Ondewater. Nat brood. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen te Reqjwyk-dorp ds. J. van Am- stel te Hoevelaken. Beroepen te üud-Alblas J. van Rootselaar te Oosterwolde. Aangenomen naar: Den Haag, L. Lagerwey Dordrecht. Bedankt voor Woudrichem en Hendrik- Ido-Ambacht (2e predikantsplaats) ds. Joh. Poort, te Giessen-Oudekerk. Bedankt voor: Haaften J. G. Abbrink te Benschop. Bedankt voor Meerkerk P. Bouw te Wou denberg; voor Noordeloos J. R. Cuperus te Doornspijk; voor Linschoten J. C. ter Waal te Otterloo. WORDEN GEESTELIJKEN STAATS AMBTENAREN? Volgens uit Slowakije ontvangen berichten dreigt het bestaande geschil tussen kerk en staat, dat tot nog toe alleen de Rooms-Ka- tholieken aanging, zich uit te breiden tot de I) iet-Katholieke kerken. De regering zou van plan zyn de bedienaren der kerk als amb tenaren te gaan behandelen. Hiertegen zou sterke oppositie ontwikkeld zyn in de Evan gelische Kerk in Slowakye. GEBED OP VOORSCHRIFT. Volgens een nieuwe overeenkomst tussen de Hongaarse regering en de Hervormd-Cal- vinistische en Unitaristische kerken zullen gebeden voor de regering worden voorge schreven en verschillende kerkelijke scholen »an nationalisatie worden uitgezonderd. haalde de heer B de Jong een overwinning op Rcmyn en de heer M. Boer won van Dubbel-iam. Door deze overwinning is de heer De Jong één punt achter op de leiders. De heer Koppelaar zal een beslissingswed- stryd moeten spelen voor de bezetting van de bovens.e plaats. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDINGEN. Slledrecht. E-n der laatste regeringsdaden van Koningin Wilhelmina is geweest het toe kennen ven onderscheidingen aan verschil lende personen voor moedig gedrag, betoond gedurende de bezetting. Aan de volgende dorpsgenoten v el deze eer te beurt: J. Bak ker, C. L. Bolyn. D. H. van Gooi, J. Meyer, J. Vis-er. A. Kunst. Zij ontvingen allen de bronzen leeuw. De onderscheidingen werden gistermiddag te Arnhem door Koningin Juliana uitgereikt GROND-AANKOOP. WIJNGAARDEN. In de laatst gehouden openbare raadsvergadering werden de leden der wonmgvorde. ingscommiss.e herkozen. De rekening over 1947 werd behandeld en voorlopig vastgesteld. Er is een batig slot van f 1900.Het prijzenbureau ging niet accoord met de prys. die de heer Aantjes vroeg voor een perceel grond voor de wo ningbouw, doch de heer Aantjes wensteniet tegen een lagere prijs te verkopen. De raad besloot nu te trachten een stuk grond van A. Boers uit Oud-Alblas te kopen, omdat dit nog gunstiger gelegen is. Kan men vrywil- lig niets beremen dan zal tot onteigening worden overgegaan. ALBLASSERDAM. Geboren: Pieter, z van C. Verhey en C. H. Korporaal. Margje, d. van J. C. Kle wegt en M. Stout. Jeane en Cornelia Dirkje, dochters van S. van Winger den en N. de Zwart. Ondertrouwd: W. C. Besems, 27 j.. en E. Heilaar. 25 j Ge trouwd: T. Knuistingh Neven, 27 en E Oos- terom, 24 j. C. Bas. 25 j., en J. Hoefnagel. i. P. van Dillen, 27 j., en H. P. J. Crans. 24 j AMMERSTOL. Geboren: Jan Leendert, z. van L. Kooi en P. A. van den Berg. Kees. z. van H. Stuurman en A. Verschoor. Cor nelia. d. van C. Ooms en L. Bode Jan Wil lem, z. van J. W. Bezemer en C C. Kok. Getrouwd: M. Verschoor. 26 j„ en L. de Bruin, 27 j. A. Verschoor. 25 j.. (te 's-Graven- deel). en J. de Jong. 25 j. J. de Jong. 24 j., en W. A. K. Schouten, 25 j. (te Bergambacht) Overleden: A. Klein, 77 j., weduwnaar van T. P. van Driel GIESSENDAM. Geboren: Jannigje, d. van A. van der Giessen en A. van Wijngaarden. -- Ondertrouwd: M. den Uil. 26 j.. en G G. de Koning. 20 j. A. Meerkerk. 29 j.. en M. Ne- derveen. 22 j. Getrouwd: D J. Slob. 33 j en G. de Jong. 28 j Overleden: J. den Boer, 74 j., weduwe van H. Blokland. tijd aangeboden, waaroy -oe «c-vzitter van de toneelgroep zijn sympathie uitsprak de goede sfeer, die in het garnizoen Schoonho ven heerst. Op Dmsdag 26 October treedt hetzelfde gezelschap hier weer op, maaj- dan met „Betje regeert", een toneelstuk van een meer ernstig genre. NUTSBIOSCOOF. Eey plaats, die vry onbekend is kan soms door een of andere gebeurtenis in de gehele wereld genoemd worden. Dit was ook het geval met Tobroek in Afrika, waar tot voor enige jaren nog zo goed als niemand van ge hoord had. In de afgelopen wereldoorlog is er een periode geweest, dat de naam Tobroek by iedereen op de lippen lag. Dat was toen de Engelsen en de Duitsers een verwoede stryd voerden om het bezit van deze plaats. De film ,)Sahara" laat zien hoe Tobroek na een hevige stryd door de Duitsers veroverd werd en hoe daarna een groepje Engelsen, dat met een tank de Sahara ingetrokken is, in de verzengende hitte vecht voor ïyfsbe- houd. De Amerikaanse acteur Humphrey Bogert. die momenteel tot de grootste sterren van Amerika gerekend wordt, speelt in deze film een meeslepende rol. In het voorprogramma draait de film ever Prinsjesdag en over de rytoer van de gouden koets in-D(in Haag. bit de Radio-programma's, GEMENGD NIEUWS. SCHOONHOVEN. KULTUR EN MISDAAD. Een stadgenoot, die een vriend en vereer der van Duitsland is, zond ons daarvan in 'n brief de erkenning. Echter gaat zyn vriend schap niet zover, dat hy er openlijk voor uit durft komen, hy zond de met ondertekende brief voorzichtig over de post. Iemand zou eens kunnen zien. dat hij het waagde om prijzend te schrijven over het Duitse volk. Daarom ondertekende hij zyn brief slechts met A. Bonné. Dat pseudeniem is niet juist, want de heer A. Bonné is geen abonné. Hy leest ons blad slechts „toevalligerwyze", zoals hij in de aan hef van zijp brief verzekert en verklaart daarmede dus geen A. Bonné te zyn. Hy is kwaad op ons, over de „Klank en Weerklank" in het nummer van 4 dezer, hij De 16-Ja- rige bakkersleerling M. K.. werkzaam by bakker v. d. B., reed met een grote bakkers- mand, volgeladen met brood en beschuit, te gen een boom en geraakte in de IJssel. •Brugwachter Van El kon de drenkeling op het droge krygen. De schade aan brood en beschuit was belangryk. Papendrecht. Korfbal. Zaterdag trekt P.K.C. I naar Goéinchem om daar G.K.V. te ontmoeten. P.K.C. II ontvangt G.K.V. II. Dinsdagavond werd in de Beatrixschool de Chr. Middenstandscursus geopend. Als do centen treden op de heren B. Kok en Van Zellem. Dammen. Het eerste tiental van de damvereniging Papendrecht verloor te Dubbeldam met" 146 tegen Dubbeldam I. Het tweede tiental won van Dubbeldam II met 11—9. Voetbal. Zondag is het voor Pa pendrecht I een belangryke dag. Het ont vangt nameiyk Slikkerveer I. Deze laatste club heeft nog geen enkel verliespunt en Papendrecht slechts één. Er zal dus uitge maakt moeten worden, wie voorlopig de lei der zal zyn in deze afdeling. Het programma der lagere elftallen is: Papendrecht 2—Rap- tim I; Papendrecht 3O.D.S. 5; D.M.C. 3 Papendrecht 4. Het vijfde elftal speelt niet. Het programma der junioren voor Zaterdag luidt: Papendrecht aSliedrecht a; Hardinx- veld—Papendrecht b; Papendrecht c—Oranje Wit c; RysoordPapendrecht d. HOOIBERG AFGEBRAND. Polsbroekerdam. Gistermorgen ontdekte de graanhandelaar J. van E. een begin van brand in de hooiberg by de landbouwer C. van Schaik. Hy maakte alarm en arriveerde wel dra met een handpomp. Intussen had de brand een groter omvang genomen en waren om wonenden te hulp gesneld. Spoedig arriveer de ook de motorspuit uit Benschop. De tot de kap gevulde hooiberg ging door brand en waterschade grotendeels verloren Ook huis en inboedel leed waterschade. Vermoedelyke oorzaak ls het spelen van kinderen pet lucifers. Sliedrecht. Dammen. Voor het dis trictskampioenschap hoofdklasse dammen be- pryst de Duitsers als „inderdaad een Kultur- yolk van de eerste orde", hy jubelt over hun prestaties op het gebied van muziek en wyst op hun verdiensten in de techniek, wetenschap en „andere kunsten". Wel, onbekende toevallige lezer van ons blad", we kunnen ™u verheugen met de verze kering. dat we 't volkomen met u eens zijn en dan doen wy dat nog wel openlyk, niet anoniem en niet over de post. We willen zelfs er nog een hoedanigheid bijvoegen, waarin de Duitsers uitmunten, die de onbekende heeft vergeten. Zy zyn ook heel knap en onvermoeid in het oorlog voeren. Maar al deze min of meer bewonderens waardige eigenschappen, nemen toch niet weg en maken niet ongedaan de beestachtig heden. die dat geprezen Kulturvolk in zijn oorlogen heeft bedreven. Niet hier en daar. maar overal waar zy verschenen. Niet in woe de en opwinding, maar heel kalm. met over leg, met voorbedachte rade en goed georga niseerd. Alle muziek, gedichten, Achines enz. door Duitse» vervaardigd, kunnen de smaad niet uitwissen van die schanddaden en een volk. dat collectief tot ruwheden, wreedheden, martelingen, massamoorden enz. in staat is ge bleken. moet voorlopig niet als dragers der cultuur, der beschaving, aandienen. BRANDWEER. Tydens een oefening in het avondlijk duis ter zyn gisteren de nieuwe leren Jekkers door de brandweer in gebruik genomen. De commandant de heer D. Visser reikte de kledingstukken uit namens het gemeentebe stuur. Het1 ligt in het voornemen binnenkort op een Zaterdagmiddag een kleine parade van de model geklede brandweerlieden te houden. ZANG- EN MUZIEKAVOND. Met het doel het culturele leven eniger mate te bevorderen zullen het Schoonhovens Gemengd Koor en zyn onderafdelingen, het Dameskoor en kinderkoren A en B met me dewerking van het Kamerorkest op Donder dag 21 October in de grote loods op het Bas tion een zang- en muziekavond geven. Het gehele programma, waaraan ongeveer 270 personen medewerken, staat onder leiding van de directeur van deze verenigingen, de heer G. v. d. Beek. Deze avond wordt gege ven in het kader van de samenwerking tus sen burgers en militairen. De toegang is vry. VOETBAL. Zondag de grote stryd. Sportclub gaat op bezoek by Lekkerkerk. De winnaar van de ze wedstryd neemt voorlopig de leiding van de afdeling. Het zal er dus aan spanning niet ontbreken. Spelen onze jongens als de laatste weken, dan zien we met vertrouwen de uitslag tegemoet. Schoonhoven II ontvangt het Haagse Ce- leritas II, waarvan weinig te voorspellen Is. ..MAANDAGMORGENZIEKTE". Voor een zaal. die geheel gevuld was met militairen en burgers heeft Woensdagavond het Rotterdams toneelgezelschap van mevr. Kolsteren, onder auspiciën van de R.A.O. in het gebouw St. Jozeph de klucht „Maandag morgenziekte" opgevoerd. De rol van een oude boekhouder, die vertolkt werd door de lieer Kolsteren was uitstekend, maar ook de andere spelers, hoewel allen amateurs, lever den verdienstelyk werk. Dat bleek trou wens wel uit de daverende lachsalvo's, dat aanzwol tot een ovatie, toen majoor Van Lent het gezelschap dankte voor zijn spel en de dames bloemen aanbood. Na afloop werd de spelers een broodmaal- OUDE TWEELING. Op 13 October zullen de tweeling zusters Drika Pluym en Helena Pluym te Waspik tachtig jaar worden. Beiden verkeren in goede gezondheid. Helena is gehuwd en Drika ls ongetrouwd gebleven. BOUW ZELF EEN HUIS! van leemblokken. In het Steinerbos onder Stein (L.) is het eerste huis van eën nieuwe woningtype ge reed gekomen. Het werd in de tyd van pre- c.es vier weken gebouwd. De muren worden opget.-okken van leemblokken en de bouw geschiedt volgens een ontwerp van de beheer der der staatsmijnen, Ir. Groothoff. De wo ningen van dit type zullen de naam dragen van „Limburg -woning. Ze bevatten een gro te woonkamer-keuken, drie slaapkamers, een was- en berghok en een kelder. Er zullen vrn dit type nog dertig in serie gebouwd worden 9fgevaardigden van het bestuur der staatsmy- nen zijn Woensdag de nieuwe woning gaan bezichtigen. De bedoeling ls om later de mijn werkers voor te lichten, hoe ze zelf zo'n woning kunnen bouwen. GEBREK AAN ZUURSTOF. In een plas onder de gemeente Zoetermeer deed zich het verschynsel voor, dat de vis in grote massa's naar de oppervlakte kwam. De visser ij-inspectie te Utrecht constateerde dat gebrek aan zuurstof de vis naar boven bracht. Daarop werden zuurstofcylinders aan gevoerd en met behulp van slangen werd de zuurstof in het water gebracht, hetgeen het gewenste resultaat had. Uit een onderzoek bleek, dat de oorzaak moet schuilen in een bron. welke grondwa ter vén grote diepte omhoog brengt, dat veel koolzuur bevat. Door deze toevoer van kool zuur ontstond gebrek aan zuurstof. Men zal trachten de bron af te dammen. BRAND IN LABORATORIUM. Voor de tweede maal In een week tyd is brand uitgebroken in een laboratorium van de Melbournse Universiteit (Engeland). Het werk van twee jaar onderzoekingen werd hierby vernield. MET GROOT VERLOF. Een deel van de dienstplichtige so'dnhn le klasse en soiaaten van de lichting 1946 zal per 1 November met groot verlof gezon den worden. Het betreft hier militairen be horende tot de territoriale troepen, die op gekomen zyn voor 1 Mei 1947. Voor militai ren. die m Indië dienst doen geldt deze re geling dus niet. SOWJET-SUPERFORTEN. Voor de eerste maal zyn moderne vier motorige bommenwerpers van de Sowjet- luchtmacht gebruikt by de manoeuvres, die thans in Duitsland worden gehouden Vol gens ooggetuigen zou hun vorm geiyken op die van de Amerikaanse superforten B 29. GOEDE VOORUITZICHTEN VOOR PALESTINA. Dr. Bunche. waarnemend bemiddelaar der V N. voor Palestina, heeft gezegd, dat er een groter mogelijkheid op een regeling tussen Joden en Arabieren ls dan de laatste maan den. Hy zeide zeer hoopvol te zyn, dat over eenstemming bereikt zal worden. SOLDATEN VOOR DE WERELDVREDE. Generaal Hueber. de plaatsvervangende Amerikaanse bevelhebber in Duitsland, heeft een oproep aan de Amerikaanse militairen in Duitsland, w.er diensttijd afloopt, gericht. Hy drong er by hen op aan opnieuw dienst te nemen „voor de handhaving van de we reldvrede'. Amerika had hen nodig, omdat de wereld nog steeds niet tot rust was ge komen en in moeiiykheden verkeerde." „Wy kunnen onze kaarten niet op zwakte zet ten", zo zeide hy. Canada houdt zich gereed. De Canadese minister van defensie. Clax ton, heeft verklaard, dat Canada overweegt een voorraad belangryk oorlogsmateriaal aan te leggen, omdat de „onverzoeniyke houding" van de Sowjets de mogeiykheid van een nieu we oorlog had vergroot. AANVULLING VAN RENTEN. Da toeslagen, welke zyn verleend op de wezenrenten krachtens de Invaliditeitswet en op de Invaliditeits- en Waduwenrenten krach tens deze wet van rentetrekkers, die in de maand October 1948 de 65-jarlge leeftijd nog niet zullen hebben bereikt, zullen met ingang van 1 October 1948 worden vervangen door toeslagen en kinderbyslagen. bedoeld in de nieuwe wetten. Er zyn vyf uitzonderings gevallen. ENGELSE TRAINER VOOR DE K.N.V.B. De oud-speler van de Schotse club Queen of the South, Tommy Sneddon, tot voor kort coach van de bekende Tsjechische vereniging Bratislava, is per 18 October op proef aange steld als trainer van de Koninklyke Neder- landsche Voetbalbond, speciaal belast met de training van topspelers en voorts van de veel belovende jongeren uit de Nederlandse voet balwereld. Sneddon zal zich in Utrecht vesti gen. DOODSTRAF VOOR JODEN-JAGERS. Het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam veroordeelde vanmorgen twee leden van de colonne Henneicke. die een groot aandeel heb ben gehad by het opsporen van Joden, ter dood Zaterdag 9 October. HILVERSUM I. 7.00 en 8.00 Nieuws: 8.15 Gra- mofoon; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Feuille ton; 10.35 Gramofoon; 12.00 Vincentino; 12.30 Weerpraatje; 1233 Orgel; 1300 Strijdkrach ten; 13.30 Metropole orkest; 14.00 Zang; 14.20 Mueiekcorps; 15.15 Orkest en Piano, 16.00 Het N.V.V.; 1615 Gramofoon; 17 30 Om en nabij de twintig; 18.00 Nieuws; 18.15 Zang; 19.00 Artistieke staalkaart;» 19.30 Wat doet de kerk? 20.00 Nieuws; 20.15 Opera; 21.00 Socia listisch commentèar; 21.15 Bonte bal; 22.00 Sextet; 2225 Voordrecht; 23 40 Kwartet; 23.00 Nieuws; 23-15 Dansmuziek. HILVERSUM II. 7.00 en 8 00 Nieuws; 815 Gramofoon; 9.30 Waterstanden; 9.35 Gramo foon; 11.00 De Zonnebloemen: 1145 School- radio; 12.30 Weeroverzicht: 12 33 Gramofoon; 13.00 Nieuws; 13.25 Gramofoon, 14.20 Engelse les; 14.40 Kamerorkest; 15.10 Trio; 16.00 Gra mofoon; 16.30 Gregoriaans; 17.00 Wigwam- 18.00 Piano. 18.20 Gramofoon, 18.30 Journa listiek weekoverzicht, 19 00 Nieuws 19.15 Promenade orkest; 20.00 Nieuws; 20 12 Zang en Orkest; 20.20 Lichtbaken; 20.50 Promenade Orkest; 21.00 Negen heit de klok; 2145 Het fiarada; 22.00 Weekend serenade; 23,00 Nieuws; 23.15 Avondconcert. Zondag 10 October. HILVERSUM I. 8.00 Nieuws; 8.15 Gramo foon; 8.40 Barcarole; 915 Gramofoon. 945 Geestelyk leven; 10.00 Zondagshalfuur; 10.30 Kerkdienst; 12.00 Musicorda; 12.30 Zondag club; 1300 Nieuws; 13.20 Romancers, 14.05 Boekenhalfuur; 14.30 Kamerorkest; 15.10 Ka merkoor; 16.00 The Skymasters, 17.00 Boeken; 17.15 Voordracht; 17.30 Ome Keesje; 18.00 Nieuws; 18.30 Strydkrachten; 1900 Radio- lympus; 19.30 Viool en Orkest; 20.00 Nieuws; 2015 StrUkorkest; 21.15 Hoorspel; 21.50 De Speeldoos; 22.10 Zang; 22.30 Aan boord, 23.00 Nieuws; 23.15 Gramofoon. HILVERSUM II. - 800 Nieuws; 8.30 Kerk dienst; 9.30 Nieuws, 9.45 Gramofoon; 9.55 Hoog mis; 11.10 Zang; 11.30 Kamermuziek; 12.10 Reizen; 13.00 Nieuws; 1315 Kruistocht; 13.55 Orkest: 15 30 Klankbeeld; 16 00 Toneelmuziek; 16 45 Winkelen; 17 00 Kerkdienst 18 30 Gra- mofoon: 10 00 Stedelijk Orkest; 19.15 Kent gij uw Bijbel?; 19 30'Nieuws; 19.45 Zang; 20.00 Treurspel; 21.15 Opera: 22.15 Klankbeeld/ 23.00 Nieuws: 23.15 Variété. Maandag II October. HILVERSUM I.— 7.00 en 8 00 Nieuws- 813 Gramofoon; 11 00 Op de ultkyk; 11.15 Óramo- J2'00 De paPavers; 12.30 Weerpraatje; 13.00 Nieuws. 13 20 The seven Wings 14.00 Wat gaat er om; 14 15 Piano en Sopraan; 15 00 Bon- bonnière; 16 00 Thgotermuziek16 45 Musica lender; 17.30 Padvinders; 18 00 Nieuws; 1830 Strijdkrachten; 19.00 Filmkrant; 1930 Muziek begrip 19 45 Consumptlemelk; 20 00 Nieuws- 20 05 Radioscoop; 22.30 Piano; 23.00 Nieuws; 23.15 Gramofoon. HILVERSUM II. 7 00 en 8 00 Nieuws: 8.15 Gramofoon; 930 Waterstanden: 935 Gramo foon; 10.30 Morgendienst; 11.00 Sympn. Orkest; 11.40 Zang en Piano; 12 50 Gramofoon- 12 30 Weeroverzicht- 13 00 Nieuws: 1313 Mandoll- nata; 14.00 Sch'oolradio; 14.35 Orgel; 15.00 Phllh Orkest: 16 00 Bijbellezing: 16 45 Kwar tet: 17 00 K'euterklokle. 17 4.5 Metropole Or kest; 1830 Piano; 1900 Nieuws: 19 15 Boek- bespreking: 19 45 Koperkwartet 19 55 Sym- phonie Orkest; 2000 Nieuws; 20.15 Stryk- plaat; 2215 Koor: 22 45 Avondoverdenking; LANDBOUW EN VEETEELT. GOEDE SUIKERBIETEN-OOGST. Nadat aanvankeiyk gevreesd werd voor de suikerbietenoogst van dit jaar. is dit pessi misme achteraf ongegrond gebleken. Het sui kerpercentage in de bieten was aanvankelijk bedenkelijk laag door hat koude weer, maar het heeft zich volledig hersteld. Het suiker gehalte zal nu zeker het normale gemiddel- de halen. De suikercampagne zal goed wor den. want het bietengewicht per hectare is zeer gunstig. De suikerfabriek te Dinteloord verwacht een campagne te maken van 300 000 Vorig jaar werd een campagne va» 260000 ton gemaakt. KANTONGERECHT TE GOUDA. In de zitting van het Kantongerecht werd thans uitspraak gedaan tegen de personen, die zich veertien dagen geleden reeds te verantwoorden hadden voor het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunst. De drie ver dachten waren een magnetiseur uit Den Haag en zyn zuster uit Utrecht en een psy chologisch adviseur uit Berkenwoude. De rechter veroordeelde ieder tot tweemaal f150 boete subs .twee maal 150 dagen hechtenis, KANTONGERECHT GORINCHEM. Het Kantongerecht veroordeelde Dinsdag de volgende personen: Overtreding Coloradokeverbesluit: T. H. den M. te Meerkerk f 7.50 boete of 3 dagen. A, W. den H .te Schelluinen, overtreding in entingsplicht f 5 of 3 dagen. A. den H. te Lexmond had zonder vergun ning van B. en W. van Ameide aldaar met vrouw en kind een schuur betrokken. Den H. werd Veroordeeld tot f 50 of 25 dagen en zijn vrouw tot f 10 of 5 dagen. D. J. van O te Leerbroek had broden van te gering gewicht voorhanden. Dat kostte hem f 75 of 30 dagen. P. H. van D ié Leerdam verkocht con- sumptieUs. dat niet aan de gestelde eisen vol deed. De ambtenaar wees op het gevaar voor de volksgezondheid en de kantonrechter ver oordeelde hem tot f 80 of 40 dagen. P. J. H. te Hardinxveld werd er van be schuldigd in beschonken toestand met een motorfiets gereden te hebben Verschillende getuigen werden gehoord en hun beweringen strookten niet altyd met de tegenover de po litie afgelegde verklaringen De zaak werd aangehouden tot de zitting van 19 October M. J. van Dijk te Giessendam had zich al9 aannemer te verantwoorden voor het feit, dat door onoplettendheid onder Hardinxveld een arbeid-ongeval met dodélijke afloop had plaats gevonden. Na verhoor van een deskundige van de Arbcidsinsoectie en na een langdurig pleidooi van de verded'ger. eiste de ambte naar f 200 boete of 100 daeen. De kantonrech ter was van meivng. dat Van D. geen schuld hnd en Ontsloeg hem van rechtsvervolging. M„ uit Lexmond had tijdens het Oranje feest geweldig de bloemeties buiten gezet en om het feest te besluiten, ziin vrouw de straat opgejaagd. Zy riep de politie te hulp. wat bij M. werkte als eên rode lap op een stier. De politie moest hem met de gummistok tot kalmte manen. Na een ple'dooi van de verde diger. mr. Van Droge uit Dordrecht, werd M veroordeeld tot f 50 boete of 25 dagen en dagen hechtenis met een jaar proeftyd. 3 TWEEDE BLAD NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Schoonhovensche Courant VRIJDAG 8 OCTOBER 1948 Klank en Weerklank Hoe zou men de man beoordelen die een lastig en inspanneend werk over liet aan zijn vrouw en er zelf met de handen in de zakken bijstondHoe de man, die zijn brouw er op uit zond om* in levensqevaar verkerende mensen te redden? We zouden hem niet prijzen, om 't niet al te onvriendelijk te zeggen. Toch gebeurt dit. Het wakkere en on vermoeide comité van Gemeenschap pelijke Actie van Ned. vrouwen geeft zijn pogingen om de duizenden tot onze onuitwisbare schande nog steeds in gevangenschap (en erger) verkerende vrouwen, meisjes en krijgs gevangenen in Indië te verlossen. Hier te lande vonden zij slechts een onwil lig oor. Ministers en anderen machti gen zeiden dat ze 't jammer vonden, maar dat ze. er voorlopig niets aan konden doener waren redenen om de republiek in Djokja niet daarover las tig te vallen. I.aler misschien. Verzoek schriften, audiënties, artikelen in de couranten, open brieven aan de minis ter-president het baatte alles niets en toen zijn deze Nederlandse vrouwen kort besloten naar Parijs gegaan om in persoon te gaan spreken met de ver tegenwoordigers van de grote mogend heden, die als Verenigde Naties daar bij een zijn en hun vragen om te doen wat menscnplicht voorschrijft en wat de Nederlandse regering nalaat. Die vertegenwoordigers der grote mogendheden zullen wel verbaasd en ongelovig kijken als zij van de Neder landse vrouwen horen dat er nog steeds 15.000 Nederlanders in de republiek gevangen worden gehoudendat minis ter Ncher heeft geantwoord op de vraag of die vrouwen en mannen wan neer de republiek weigert hen uit te leveren opgeofferd moetenworden ,.Juist, zo is het"-, dat de Nederlandse delegatie in Indië bereid was deze Ne derlanders over te geven aan de repu bliek en hen tot burgers van die repu bliek te laten worden, dat dit op het laatste ogenblik is afgewend, maar dal de republiek daarop heeft bepaald, dat zij die zich voor 17 October van dit jaar geen bezwaar hebben gemaakt au tomatisch burgers van de republiek In donesië wordendat de Ned. ministers op de herhaalde smeekbeden iets te doen voor die gevangenen telkens ant woordden dat jij wachten op gegevens, hoewel die reeds verschillende malen volop zijn versterkt-, dat er in de repu bliek nog drie grote concentratiekam pen zijn, waarvan onze regering zegt niets te weten nl. te Kloten, Temang- nen Wonosobo-, dat er noa behalve 5.000 nog ongeveer 17.000 militai ren worden vastgehouden, die tijdens de oorlog door de Jappen krijgsgevan gen zijn gemaakt-.dat drie jaar na de Japanse capitulatie nog dagelijks de meest mensonterende gruwelen ge pleegd worden op die gevangenen en dat de Nederlandse regering het aan een groepje vrouwen overlaat om te pogen die Nederlandse vrouwen, meis jes en mannen te bevrijden. Sommige statistieken geven een duidelijk beeld van de ontwikke ling van een land. In Amerika is er één telefoon op elke vier inwo ners. In Zweden bestaat een toe stel op elke vijf inwoners, in Rus land een op elke duizend bewoners. New-York alleen heeft meer tele foontoestellen dan geheel Fran krijk. LANDBOUW EN VEETEELT. Wanneer is het winter-melken voordelig? Onder winter-melken verstaat men het laten afkalven van de koeien in het najaar, waar door een hogere melkproductie wordt verkrè- gen. Deze productie is niet alleen in de win termaanden hoger, maar ook over het gehele jaar. doordat de koeien, die in het najaar ge kalfd hebben, en juist tegen het eind van de staltyd gaan afzakken, weer een flinke sprong omhoog maken als ze in Mei in het land ko men. Biykens cyfers van de Melkcontrole- dienst in Zuid-Holland produceerden Novem- ber-koeien gemiddeld per jaar 3887 kg., Maart koeien 3569 kg. en Julikoeien 3522 kg. De ho gere productie van de Novemberkoeien vraagt echter ook hogere uitgaven aan vee voeder en om na te gaan of tenslotte het win termeiken wel voordelig ls, heeft de C.M.C. (de melkverkoop8organisatie van de consump tiemelkers in het Westen) door een commissie laten nagaan hoeveel de melk 's winters, duur der zou moeten gaan dan zomers om et wer- kelijk op te verdienen. De uitkomst van het onderzoek was. dat by een verschil van drie rprys een Maart- pi everen aan ont- Br gaat nitts bovn CUSTARD-MAÏZENA cent tussen zomer- en winterprys een Maart koe gemiddeld f 602 98 zou opleveren aan ont vangsten. verminderd met de kosten van vee voeder. en een Novemberkoe f 594 60. Bij een priisverschil van vier cent levert deR Maartkoe f 602 36 en de Novemberkoe f «04,15. Bij vier cent is dus reeds een klein verschil ten gunste van het wintermeiken. Bij een van vyf cent zou een Maartkoe f 601 39 op leveren. en een Novemberkoe f 613 30. De commissie zegt in haar conclusies, dat op voering van de \gjntermelkproductie aan te be velen is ten behoeve van de consumptiemeik- voorziening van de grote steden. Ook is men van oordeel, dat wintermeik eventueel uitge voerd zou kunnen worden naar België. Frank- ryk en Eneeland De voordeligste wijze van opvoering der productie acht men spreiding van het afkalven, d w z. dat men een deel van de koeien zal laten kalven in het voorjaar en een ander deel tegen de winter. Verder acht men het winnen van eiwitryke voeder uit eigen bedrijf noodzakelijk om de kosten met e hoog te maken. Toch zal de melk in de winter maanden belangryk hoger moeten zyn dan zo- Zandbedrüven „hopeloos achterop". In het Septembernummer van het,Ma®n^ blad voor de landbouwvoorlichtingsdienst ls een aantal artikelen gepubliceerd over de verbetering van het landbouwbedryf op het Z£>Het beeld, dat deze artikelen van de cul tuurtoestand in onze zandstreken ophangen, is niet opwekkend. Het biykt, dat deze be dryven in vele streken hopeloos achterop zijn bü de ontwikkeling van wetenschap en tech niek. Ir. Tjallema. die als rykslandbouwcon- aulent in Overyssel jarenlang het zandbedryt van naby heeft kunnen bestuderen, is thans op het Ministerie directeur van de akker-en weidebouw. Deze vooraanstaande figuur opent de artikelenreeks met een opsomming van de punten waarop verbetering nodig en mogeiyk is. Als een der grootste fouten noemt hy het inzaaien van gescheurd gras land na de oorlog, waardoor minderwaardig grasland is ontstaan, dat thans in de beruch te sukkeljaren komt. Dit moet zo spoedig mogeiyk weer omgeploegd worden, anders trekt men er nog geen halve oogst v&n. Hy adviseert uitbreiding van de verbouw van hakvruchten van groen voedergewassen en van kunstweiden, daartegenover inkrimping van de oppervlakte granen en van de opper vlakte gras. Op die w jze wordt een veel grotere waarde productie per hectare ver- k .e-jen en daarmee de basis gelegd voor een grotere veestapel, die bovendien minder aan gekocht veevoeder nodig zal hebben. Het grasland, dat men overhoudt zal door betere bemesting, betere verzorging en een betere beweiding tot een veel hoger rendement moe ten worden gebracht. Voofts is het nodig groter nut van de arbeidskracht van boer en arbeiders te trekken, niet door harder en met meer overleg t^ werken, doch vooral door het gebruiken van meer en betere werk tuigen en machines. Dit laatste zal Weer voor de grote-e machines op coöperatieve basis moeten geschieden De andere artikelen behandelen verschilt lende kwesties in detail en dus de teelt van voedergewassen rogge, zomergranen, erwten, sr ':erbieten en aardappelen, benevens een artikel over de mechanisatie «fi over het, in kuilen en voederen van zoete lupinen. Wij hopen, dat na het zandbedrijf ook de rivierklei en het laagveen grondig onder zocht zal worden, want ook op deze grond soorten is er nog veel, dat om verbetering schreeuwt. BOUW NU EEN GfERKEI.DER. De staltijd is niet meer veraf, maar vele boeren zullen ook weer deze zomer nagela ten hebben iets te doen aan de verbetering van de stallen en van de mestbewaring. Dit is des te onbegrijpelijker, omdat zij daardoor gedurende de gehele winter meer werk doen dan nodig is en meer geld moeten uitgeven aan kunstmest dan bU een goede bewaring van de mest en van de gier het geval zou zijn. Gier bevat in het bijz.onder stikstof en kali en dit zijn de meststoffen, die nog altyd erg krap zijn. Wanneer men het land of de weiden fosforzuur geeft en daarnaast gier. dan heeft men een uitstekende volledige be mesting. Dank zy de hulp aan de kleine en de zandbedryven behoeven er ook geen fi nanciële bezwaren te bestaan, maar zelfs wanneer men de gierkelder geheel op eigen kosten zou moeten bouwen, zou dat nog voor delig zyn. want de besparingen betalen de uitgaven in weinig jaren. Wil men geen grote kelder bouwen, dan kan men in ieder geval in zeer korte tyd en met weinig kosten een put bouwen uit betonnen ringen of van eensceptictank, zoals die bij iedere aannemer van betonwerk in de dorpen wel te krijgen is. Dan moet men wel vaker de put leegry- den ,maar in ieder geval gaat de kostbare gier niet verloren. ZORG VOOR EEN GELEIDELIJKE OVER GANG NAAR DE STAL. Veel meer dan vroeger wordt er waarde aan gehecht de koeien aan het eind van het jaar niet plotseling van gras op hooi te laten overgaan, doch de verandering der rantsoe nen geleideiyk te doen geschieden. Wie bie tenkoppen of stoppelknollen kan voeren heeft daarmee geen moeite, zodat het vraag stuk op de gemengde bedryven geen byzon- dere zorg vereist. Maar op de zuivere gras- boerderyen heeft men geen groenvoederge- wassen en daar moeten dus andere maatre gelen getroffen worden. Het best is dan. biy- kens een advies van Landbouwvoorlichting, een goed stukje grasland nog wat stikstof te geven. byv. 40 kg. zuivere stikstof per H.A., waardoor het tot laat in de herfst aan de- groei biyft. Het is niet de bedoeling de koeien in dit gras te laten weiden; mep moet het maaien en op stal byvoeren. Dit veroorzaakt wel wat extra werk. doch draagt er veel toe by. dat de melkproductie op peil blijft en dat is meer waard. MARKTBERICHTEN. 's-HERTOGENBOSCH. 6 Oct. Veemarkt. Op de markt van heden werden aangevoerd 3842 stuks vee. zynde 1817 runderen. 134 lopers. 1196 biggen. 263 nuchtere kalveren, 349 schapen en lammeren, 83 géiten. De pryzen waren als volgt: melk- en kalf- koeien van f 550800 per stuk; guiste koeien Van f 350f 500 per stuk; kalfvaarzen van f 500t 750 per stuk; klamvaarzen van f 375 f 475 per stuk; guiste vaarzen van f 350 f 450 per stuk; pinken van f 250 tot f 325 per stuk; graskalveren van f 130—f 200 per stuk; lopers van f 60f 85 per stuk; biggen van f 35f 60 per stuk; schapen vdn f 60 f 85 per stuk; lammeren van f 3560 per stuk; geiten van f 35—f 70 per stuk. Overzicht: grotere aanvoer van rundvee. Vooral van kalfkoeien en kalfvaarzen was de aanvoer groot, waardoor de handel lui en duur verliep. Ruimere aanvoer van vare koeien en weibeesten. Handel heel goed; Prijzen waren «noeiiyk te handhaven. Goede Boorten jongvee e.a. pinkvaarzen en pinken werden lui en duur verkocht. De rest flau we handel. Grotere aanvoer van graskalve ren. Kwaliteiten waren verkoopbaar, de rest slepende handel. Over het geheel was er meer aanbod dan vraag. Ruimere aanvoer van lopers en biggen, slepende handel, pry zen iets minder. Aanvoer van schapen en lammeren gewoon, handel heel goed. Beste ooilammeren gingen boven notering. Meer aanvoer van geiten, matige handel; vette geiten gingen boven notering. Overgenomen voor de centrale ongeveer 320 stuks vee. WOERDEN. 6 Oct. Kaasmarkt. Op de kaasmarkt te Woerden werden Woensdag aangevoerd 266 partijen. Pryzen: le soort f 171—175. 2e soort f 167—170, zware f 188. Handel traag. GROOT-AMMERS. 6 Oct. Veiling. Sterappel 2959 cent. goudrenet 1860 cent. lemoenappel 2944 cent, bellefleur 2039 ct., guldeling 832 cent, zw. wUnpeer 2545 cent. notarisappel 1839 cent. legipont 2359 cent, bramley's seedling 2932 cent, gron. kroon 1641 cent. confere: ?e 3947 cent. beurree clairgeau 2444 cent. tuinzoet 2939j cent. drielse groenen 2742 cent. appelen val en kroet 1630 cent, bonen 1743 cent. GOUDA. 7 Oct. Veemarkt. Aanvoer 1 slachtvarken, geen natering; 201 biggen f 40 55; 3 marktrunderen f 500650. handel ma tig, 147 runderen. 32 nuchtere kalveren. 3 graskalveren. 158 schapen. Deze laatste vier soorten zijn overgenomen door het Bedrijf schap; 14 bokken en geiten; jonge geiten f 15 —30; melkge;ten f 35—55. Kaasmarkt. A-mvoer 221 partijen. Prijzen: le kwal. met r;i''smer'- f 1 7,01 75. 2e kwal. met rijksmerk f 1 661 69 extra kwa liteit tot f 1.88. Alle pryzen zyn inclusief op zet. Handel flauw. en u zult 's morgens weer kiplekker uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw in gewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom Neem de plantaardige CARTERS LEVLRPILLETJES om die liter gal op te wekken en Uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. SPORTNIEUWS. K.N.V.B. AFDELING GOUDA. Programma Zondag 10 Octgber. le klasse A: Nic, BoysNieuwkoop; Vep Boskoop; Waddinxveen 2—Bodegraven 2; RVCONA 4. Woerden 2—Unio. le klasse B: Gouderak 2Amm. S.V. 2; BergambachtLekkerkerk 3; Groot-Ammers Moercapelle; Woerden 3Unio 2; Gouda 4 Nieuwerkerk. 2e klasse A: GroenwegONA 5;01ympia3 Haastrecht 2, Gouda 5Donk 2; Boskoop 2 Zwervers 2. 2e klasse B: Gouda 6Waddinxveen 3; GDS —Vep 2; Nieuwkoop 2—GSV 3. 2e klasse C: Oudewater 2Schoonhoven 3; ONA 6—GSV 4 Donk 3—Stolwyk 2. 3e klasse A: Lekkerkerk 4Schoonhoven .4; Oudewater 3Groot-Ammers 2; Amm. S.V. 3 Bergambacht 2: Haastrecht 3Unio 3. 3e klasse B". Nieuwerkerk 2Moordrecht 3; Gouderak 3GSV 5: Moercapelle 2—Zwervers 3; Groenewge 2ONA 8; Donk 4Olympia 5. 3e klasse C: Waddinxveen 4RVC 2; Vep 3 —Nieuwkoop 3; NSV—GDS 3; WSE—Nic. Boys 2. 3e klasse D: Nieuwerkerk 3—Gouda 7, Bergambacht 3Donk 5; RVC 3Haastrecht 4; Stolwijk 3Groenweg 3. - 3e klasse E: NSV 3—GDS 4; GDS 3—Vep 4; WSE 2—Nic. Boys 3; ONA 7—Boskoop 4. K.N.V.B. AFDELING DORDRECHT. Programma Zondag 10 October. Merweboys 1—SSW 2: Merwesteijn 3—ASW 3; ASW 2—Meerkerk 2 ASW 4—Merwedc 5; OTO 2—Strijen 2; OTO 3—DFC 6: ODS 4— Unitas 3; Emma SSVW 4; Emma 3OTO 1; RCD 3—*Gelukvogels 2; RCD 4Emma 6; DFC 5Meerkerk 1; Merwede 3ASW 1; Merwëde 4Alblasserdam 3; Fluks 3—EBOH 4: DMC 2 OSS 3; DMC 3—Papendrecht 4; EBOH 5— Hardinxveld 3; OSS 2—Merwesteijn 2; SSW 4 Strijen 3; Gelukvogels 4—Rios 2; Gelukvogels 3Unitas 5: Dubbeldam 2Merwede 2; Dub- beildam 5Raptim 2; Zwiindrecht 5Merwe boys 3; JFC 3—DFC 7 IFC 4—Emma 8; 1FC 1 —RCD 2; Papendrecht 3—ODS 5 Papendrecht 2Raptim 1; Alblasserdam 4Dubbeldam 4; Alblasserdam 2—IFC 2; Sliedrecht 4—Fluks 4; Hardinxveld 4—Fluks 5: Hardinxveld 2—Mer- webovs 2; Unitas 4—DMC 1: SVW 3—DFC 4; Woudrichem 1—EBOH 3: 's-Gravendeel 3— Sliedrecht 5; 's-Gravendeel 2Emma 4. ZATERDAGMIDDAG-VOETBAL GORINCHEM. Voor de bekerwedstryden hebben onder staande elftallen ingeschreven: Groep 1: Almkerk 1: Altena 1; GJS 1; K. Bovs 2; Peursum 1; R. Boys 1; Schelluinen 1; Sleeuwijk 2 en Stedoco 2. Groep 2: Aalburg 2; Aalst 1; Andel 1: Bra- kel 1: Kerkwyk 1; Hellouw 1; Veen 1; Well 1; Zuilichem 1. Programma Bekerwedstryden 9 October. R. Almkerk; Peursum—Sleeuwyk; Altena—GJS. Schelluinen—Stedoco; Aalst— Hellouw; ZuilichemBrakel; WellVeen; An delAalburg. Mussen en tijgers. Wie in tropische streken verblijf gehouden heeft zal de uitspraak beamen, dat men daar meer last heeft van muskieten dan van tijgers en dat verweer tegen die kleine vyan- den veel moeilijker is dan tegen het ver scheurende dier. Precies zo is met de laster. Het komt weinig voor dat iemand een boos aardig plan ontwerpt om een ander te belas teren en dat op geslepen wijze uitvoert, maai veelvuldig is het „praatjede achterklap, waarvan men zicty denkt vry te stellen door de dwaze verontschuldiging ..Als ik lieg. dar lieg ik in commissie", zoals een ïyder aan een besmettelijke ziekte zou zeggen: als ik j* benmet, dan doe ik dat in commissie. Het praatje, zo iets als: „Zeg heb je ook ge hoord dat X. betrokken is bij dat vuile zaak je van Z." is venynig. Het doet zijn laag werk in het verborgene, het schuwt het licht, de duisternis omvat het als een mantel. Het is een vyand, duizendmaal te vrezen, omdat hy nimmer openlijk optreedt, midden op de weg, maar terzijde uit het struikgewas schiet het zijn vergiftige pyien. Wat weet het slacht dier van welke zijde het boos gerucht komt? M' n heeft het gezegd, iemand heeft het ver teld. maar gij vindt hem nooit, hy is eer schaduw, gy grypt hem vergeefs. Het schen- nig praatje wordt in het verborgen geboren, groeit in het duister, waart rond onder de mensen, maar het draagt die toverkap. waar van de legende ?£gt dat ze de mens onzicht baar maakte. In hoevele gesprekken gaan de afwezigen over de tong. Hoevele gezellige samenkomsten worden voor een deel gevuld door oordelen over anderen, door vermoedens, door „men zegt", zonder angstig wikken of het wel de strenge waarheid is. Gij hebt het over ande ren; zo hebben anderen het over u. Zo als de kat met de muis speelt, zo spelen mensen met iemands goede naam. Even redeloos, even dodelijk. De gevolgen van praatjes zijn zo huiveringwekkend, omdat geen schepsel zich er tegen kan verweren. Wij bedenken het niet, maar een enkel woord, een gebaar, een schouderophalen of een glimlachje kgn de goede naam van iemand voor altyd weg-, roven. Jarenlang moet er aan gebouwd wor den en één ogenblik is in staat het gebouw neer te halen. Geen vergif is dodelijker dan dit. geen besmettelyke ziekte velt zovele slachtoffers. On gewaarschuwd, onbeschermd, argeloos wandelt het slachtoffer zijn weg. Hy doet zijn werk .hy heeft vrouw en kinderen lief. hij lacht, hy vindt het leven schoon en hij hoort niet dat rondom hem gefluisterd wordt, hy ziet de blikken niet. die op hem zijn gericht. Totdat het ogenblik komt, dat hij het verneemt en dan is het te laat, dan ziet hy overal slechts argwaan, waarmede elke handeling van hem wordt gadegeslagen Hoevele bittere tranen zyn al geweend en zullen geschreid worden om een enkel on voorzichtig woord, dat in boosheid opwast tot een verstikkende parasietplant, die de be trokkene ten slotte wurgt. PLAATSELIJK NIEUWS. ZONDAGSDIENST ARTSEN KRIMPENER- W^ARd. Van Zaterdagmiddag 2 uur t<* Maandag ochtend 8 uur zyn aanwezig de artsen: H. F. Adam te Stolwijk. Telefoon K 1824—327- A. Blom te Krimpen aan de IJssel, Tel. K 1895— 355; H. Frese te Bergafhbacht. Telf. K 1825— 214; J. K. Hoogenboezem te Lekkerkerk, Tel K 1805—303. DOKTERSDIENST MOORDRECHT. Vanaf Zaterdagmiddag 12 uur tot en met Maandagochtend 8 uur zal de doktersdienst in Moordrecht en Nieuwerkerk aan de IJssel waargenomen worden door dr. J. D. van Wes tendorp. Telefoon K 1827315. Haastrecht - Polsbroek - Oudewater. De doktersdienst wordt Zaterdagmiddag en Zondag waargenomen door dokter Hoving te Oudewater. Telefoon 57. Van Zaterdagmiddag 9 October, nm. 2 uur, tot Maandagmorgen 8 uur dokter W. Fokkens te Leerbroek. Telefoon 11; en dokter E. La- meres te Giessen-Nieuwkerk, Telefoon 5. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN. Schoonhoven Bergambacht. Deze dienst wordt op 9 en 10 October waar genomen door de heer Wensink te Bergam bacht. Telefoon K 1825—357 (by geen gehoor 214). t Arkel. De afdeling van de Party van de Arbeid zal deze winter een aantal cursus avonden organiseren waarop verschillende politieke en sociale vraagstukken worden be« handeld. Zaterdagavond gaf het Betondak's man nenkoor en het muziekgezelschap van De Vries Robbé in het schaftlokaal van Beton- dak een muziek- en zangconcert voor het personeel van Betondak. Op de rijkspostspaarbank werd over Sept. f 1211 ingelegd en f 2438.49 terugbe taald. Brandwijk. De collecte voor de Hervormde Knapenvereniging heeft f 73.18 opgebracht. FEUILLETON. f)nc Vrouwen door W. KERREMANS. 30 Hy moest bereiken wat hy zocht, hy moest gelukkig worden op de wyze, zoals hy zich het voorstelde en daarin zou zy hem by- staan, door het hem gemakkei Uk te maken van haar weg te gaan, als hy dat verkoos. Zy Kou nu niet langer hem pogen te winnen, hem trachten vast te houden, maar zijn vertrek voorbereiden. De innerlijke verandering van Lien, die het gevolg was van zyn openbaring aan haar. viel Marien pas veel later op. Hy vond haar ernstiger, koeler, onverschilliger en langs de wonderlijke slingerpaden die de liefde soms kiest om tot haar doel te komen werd nu Mariens gevoelen voor Lien gewyzigd. Hy begon haar te zoeken om haar zelf. hy was jaloers, driftig, nu zy zich van hem terug trok, zy ging in hem wonen en zyn denken beheersen. Die andere meisjes naar wie hy zich op weg dacht, wat waren dat toch eigenlijk voor schepsels met haar gemaaktheid en grillen? Zy zouden toch immers den boerenjongen, den pummel in hem biyven zien, den wacht meester der huzaren op z'n best en haar ge poederde neuzen voor hem ophalen. En hier had hy een vrouw, die hy van jongs af ken de en die hy nu in deie maanden- had leren doorgronden, een door en door goe». een har- teiyk. eeriyk, oprecht en opofferend meisje, dat hem, daaraan twyfelde hU niet, liefhad. Wat zou hy nog langer blUven werken, zoe ken en stryden naar een andere, die nooit Ijij hem zou passen, met wie hij zich nooit als met Lien op hetzelfde nivau zou gevoelen, tot wie hU zou biyven opzien en die op hem zou neerkyken. Weg met die nonsens gedachte. Goed, het meisje van-die-middag had hem geholpen iets anders te worden dan boer, zy had hem in de letterlyke zin te paard geholpen, maarhy zou een drievoudige dwaas en ezel zyn, wan neer hy dat vluchtende beeld bleef achter volgen en blyven grijpen naar een schim. Lien moest zyn vrouw worden, met haar zou hy gelukkig zyn. Haar verleden en heden nog ja dat was niet zomaar terzijde te schuiven of te bedekken. Het meisje-van-toen en Lien, 't verschil was barbaars. Zou hy ooit kunnen vergeten hoe Lien had geleefd? Hoe zou het zyn als zy getrouwd waren, na jarep? En als zy dan mannen van vroeger ontmoette, mannen van wie hy wist of kon gsisen dat zy voor korte of lange tyd haar minnaars waren geweestHet woord „klanten" kwam hem in de gedachten, het was een misseiyk woord, een woord dat hem woedend en afkerig maakte en toch was het 't juiste woord. Men kon er een ander, een zachter voor bedenken, wat verbloemends, maar dat veranderde er niets aan. Klanten waren het geweest. Zo iets zou hy toch nooit geheel en al uit zyn denken kunnen weg houden. Men kan zich voornemen nooit meer aan een of ander te denken, maar men is niet zo'n machtig meester over zyn gedachten. zU komen ongevraagd en ongewild, maar zy*ko- men. Ieder kan zich zetten om zich bezig te houden met een vooraf gekozen vraagstuk, een prettig of een martelend denkbeeld, maar niemand kan beletten dat een gedach te, die men vrywillig niet meer zyn hersens zou toelaten er koppig en met dwingende macht weer in terug keert, sarrend en be wust van zyn onoverwinneiykheid, grinne- kend tergend om de onmacht van hem over wie het heersen kan. gaan en komen naar verkiezing. Niet eens het verdryven slaagt als men dat beproeft. De gedachte komt stil. langs een sluipweggetje aan gekropen en openbaart zich plotseling. Asjeblief hier ben He en ik wil me weer eens wat met je bezig houden. Ik behoef je niets te zeggen, niet waar? Je weet wel waarover ik kom. Kyk eens hier heb je het ,zie je het wel duideiyk. Vertrek, roep je. ik wil my niet met je be zighouden, ik ga aan andere dingen denken. Wat een pracht van een boom. Daar gaat meneer van Peuteren. Ik neem een boek, ik ga een mooi spannend verhaal lezen en ik houd me geen seconde meer met je bezig, je bent er niet. je bestaat niet. Oh neen? Besta ik niet. Lees jy maar in dat^|pk en kyk maar naar van Peutererten de mooie boom, maar je zult my tussen de takken zien en ik loop achter van Peuteren, vlak achter hem, je moet me zien als je hem ziet en in je spannend boek kruip ik heen en weer over de bladzyden als een klein torre tje. Als Lien niet zo had geleefdMaar dat is nu eenmaal zo, zy is wat zy is en als ik met haar trouw zal ik ook met haar verleden en haar levenswandel trouwen. Wachten maar. Uitstellen. We zullen zien. Het is nog tyd. Misschien gebeurt er wel iets dat een oplossing brengt. De maanden verstreken en Venkel zocht nu ijverig elke week in „Het Paard" naar een betrekking. Gek. vroeger toen hy ze niet kon gebruiken waren ze er herhaaldelyk. precies betrekkingen die hy zocht, die hy graag gehad zou hebben, maar nu hy ze no dig had bleven ze weg. Een klop op de deur van de onderofficiers kamer en een huzaar trad binnen. Niet een van zyn escadron. „Wachtmeester Venkel, of u by ritmeester Witsenborg wil komen." Zyn vroegere ritmeester. Wat kon die heb ben? Venkel begaf zich naar de afdeling, waar hy zyn eerste huzarentyd had doorgebracht en meldde zich op het bureau. „Wachtmeester Venkel, zei de ritmeester, ik heb wat met je te bepraten en de opper wachtmeester wil misschien wel even een kop koffie gaan drinken in de cantine." De opper begreep de wenk en verwyderde zich. Het schynt iets van belang te zyn, dacht Venkel, en dat was het ook. De Ritmeester wist dat Venkels diensttyo om was en dat hy niet zou bytekenen. Een vriend van hem, mynheer Van Deurne, die 4 paarden hield, had voor enige tyd de rit meester verzocht dat als hij §ens iemand kon aanbevelen voor een betrekking als pikeur en paarden-verzorger hy voor een geschikt persoon plaatsing had. „Ik weet er verder, niets van wachtmees ter. maar als je er vfior voelt zal ik je het adres geven en dan kan je aan meneer Va» Deurne schryven. Wat denk je er van?" „Ritmeester, ik dank u zeer voor uwvrlen deNjkheid. Het is denk ik juist wat ik zoek. Over 12 dagen ga ik met groot verlof en ik zou heel graag dan direct ergens in betrek king komen. Ik lees er elke week „Het Paard" jpp na. maar juist in deze tijd staan er geen aanbiedingen meer in. „Nou dan hoop ik dat het in orde komt en dat je daar een prettige tyd zult hebben. Meneer Van Deurne woont op een groot bul ten in de Achterhoek, hy rijdt zelf ook en verder zyn beide zoons. „Is het voor alle werk?" „Neen er is nog een stalknecht. Hier heb je het adres en goed succes. Ik denk dat het voorlopig voor de laatste maal is dat ik je in uniform zie. Maar bij Van Deurne zal ik je nog wel eens aantreffen. Het ga je goed. (Wordt vervolgd).

Schoonhovensche Courant | 1948 | | pagina 2