êSBzer&sm r-isssssefist Volkswagens PLAATSELIJK NIEUWS. Gevallenen - monument onthuld. Pachtbezwaren. SCHOONHOVEN. LAATSTE BERICHTEN de vee-arts aan het woord. PLAATSELIJK NIEUWS. JL Uit de Radioprogramma's. FEUILLETON. t)rls Vreunisn ■i t NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Schoonhovensche Courant WOENSDAG 27 OCTOBER 194S WAT ZEGT DE BILT? Kouder. Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien. Zwakke tot matige wind hoofd zakelijk uit richtingen tussen Noord en West. Vrij koud. Op- en ondergang der Zon: 27 October: Op 725. onder 17.22. 28 October: Op 7.27, onder 17.20. 29 October: Op 7.29, onder 17.18. MAANSTAND. Afnemende Maan. 27 October: Op 0.40. onder 15.59. ff 28 October: Op 1.51. onder 16 14. 29 October: Op 3.20. onder 16.27. 1 November Nieuwe Maan. Hoog water te Schoonhoven: 27 October 1 10 uur; 28 Oct. 2.15 uur 29 October 3 35 uur; 30 Oct. 426 uur. Keulen. 27 Oct. stand 0.84. val 0.05. STAKINGEN IN FINLAND TEN EINDE. De havenarbeiders te Helsinki, die betrok ken zijn bij de stakingen in Finland, gaan naar hun werk terug, zo wordt van bevoegde zyde verklaard. In ale andere havens, met uitzondering van Pori. hebben de havenarbei ders het werk reeds hervat. REVOLUTIES. Te Asuncion de hoofdstad van Paraguay (Zuid-Amerika) is een opstand uitgebroken. De politieke toestand in het land is onduide lijk geweest sinds het einde van een burger oorlog 15 maanden geleden. Toen nam Gon zales het presidentschap op zich. nadat er verkiezingen waren gehouden Hij was de enige candidaat. Zijn voorganger vluchtte halen van huisvuil. Verkoop van bouwgrond aan de woningbouwvereniging „Ons Belang". Voorstel tot het aangaan van een rekening- courant*overeenl$>mst voor de bouw van wo ningen. Begrotingswijziging. dienst 1947. Voorstel tot verplaatsing van het betegelde gymnastiekterrein van de openbare lagere school (Prinses Ireneschool). Voorstel tot het verlenen van bijdragen in de kosten van vervoer van kinderen naar een school el ders. Vaststelling (opnieuw) van de verorde ning op de heffing en invordering van be- graafrechlen. Vaststelling van een verorde ning op de heffing en invordering van leges voor inlichtingen uit de bevolkingsregisters. Bespreking van de aanstelling van een soci aal werkster. ONDERSCHEIDINGEN. Krimpen un de Lek. Bij Koninklijk Besluit van 6 October j.l werd de ere-medaille. ver bonden aan de Orde van Oranje Nasau, in zil ver toegekend aan de heer C. Horsman, alhier, fraiser bij de J. en K. Smits Scheepswerven en Machinefabriek N.V. De bronzen ere-medaille verbonden aan deze Orde. werd bij hetzelfde K B toegekend aan de heren W. Alblas. J. Zwijnenburg. beiden voorheen werkzaam bij genoemde N V., en aan de heren P Prins en P L. de Hon, beiden scheepsmaker bh deze N.V. GEDENKBOEK VOOR KONINGIN. Lekkerkerk. Maandagmiddag om 4 uur is het gedenkboek van de Nederlandse Wandel sportbond. dat aan Koningin Juliana aange boden zal worden, in deze gemeente gear- liveerd. {Iet werd door 16 wandelaars(sters) uit Gorinchem overgebracht. Zij werden ten raadhuize door burgemeester Van der Willi gen hartelijk ontvangen en toegesproken. Het Capelle a.d. IJssel met Zwervers I de pun ten gedeeld 2—2. Het tweede elftal kon het niet bolwerken tegen het met 10 man spelende De Musschen III uit Rtoterdam. De Musschen namen na bijna een half uur spelen de leiding 0—1, maar LFC wist spoedig gelijk te maken 1—L In de tweede helft liet LFC zich terugdrin gen en De Musschen stelden met twee doel punten de overwinning veilig 13. Het derde elftal wist de eerste overwin ning in dit seizoen te behalen en zond Unio II uit Oudewater met een 5—2 nederlaag huiswaarts. Het vierde elftal bracht een bezoek aan Oudewater. Voetbal. Unio 1 speelde Zondag een thuiswedstrijd tegen ON A 4 uit Gouda.. Daar de scheidsrechter niet was op gekomen. werd afgetrapt onder leiding van de heer Heijneman. arbiter van de wedstrijd Unio 4Haastrecht 4. De eerste helft was zeer span nend. Beurtelings verkeerden beide doelen in gevaar, doch de rust brak aan met dubbel blanco stand. Na de rust werkt Unio hard. maar zonder resultaat. Een ONA back maakt ongeveer 10 minuten voor het einde hands. De terecht toegekende strafschop wordt door de rechtsbinnen Duits benut I0. Hiermee ein digt de wedstrijd. Unio 3 boekte een succesvol resultaat door Oudewater III en keerde met twee punten ,Ir Bergambacht met 2—3 te zegevieren over huiswaarts. Er werd met 1—2 gewonnen. Bergambacht 2. De LFC-junioren behaalden in de uitwed strijd tegen de Stolwijk-junioren een 01 overwinnnig. Lexmond. Zondoagmiddag had in een over- keraad en ale collega's uit de ring Vianen. al- baam was. gebracht heeft en ook in deze laat- daarin steedstrou w terzijde gestaan vanaf het dervonden hartleijkheid en richt zich daarna voogdij voor alles wat zij gedaan heaft. óók wek te mogen doen, zich gedragen wetend Unio 4 speelde op eigen terrein tegen Haas trecht 4 en won met 51. Unio a speelde Zaterdag een uitwedstrijd tegen haar stadgenote OVS a en moest zich met een 20 nederlaag tevreden stellen. Zondag heeft Oudewater het stoute stuk je uitgehaald om no. 3 van de ranglijst (Kra nenburg) op eigen terrein een 31 neder laag toe te brengen. De wedstrijd kenmerkte zich door een klein overwicht van Kranen burg. maar ook Oudewater deed zijn uiterste I l'uigi i naai uuii uuucnomi biju schep en de Htere geven u krachten om voort be„. Na een kwaftwr spelen nam de thuisclub dan fflitde. De Heere ril u allen nahii en creve j- jj.L n.. J;_ u_. naar Argentinië. Volgens latere berichten is album werd van de nodige stempels en hand de toestand weer rustig. hoD® P°m,ie Panama (Midden Amerika) eliTf gekregen het vuur te openen op elke persoon, die bij het plegen van terreur daden op heterdaad wordt betrapt. ™aatJegel staat in verband met inci- lokke" tegenstanders der regering uit- SUBSIDIE VOOR VREEMDELINGEN VERKEER VERHOOGD. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland heb ben aan de Provinciale Stajen voorgesteld overeenkomstig het desbetreffend verzoek van het bestuur der stichting ..Vreemdelingenver keer Zuid-Holland", de subsidie van de pro vincie aan deze stichting voor 1948 met f 2000 te verhogen tot f 12.000 Voorts stelt het col lege voor aan deze stichting met ingang van 1949 tot wederopzeggens een jaarlijkse subsi die van f 12.000 toe te kennen. PERSONEEL OVERWAARD. Met ingang van a.s. Maandag is aan het losse personeel van de Overwaard tijdelijk ontslag aangezegd, voorlopig voor een maand. We vernamen, dat deze werkloos wordende tekeningen voorzien en aan de wandelaars werden verversingen aangeboden. Dinsdag zal de wandelsportvereniging „D.O.V." alhier het album naar de burgemeester van Dor drecht brenger* Op 5 September heeft te Amsterdam de start plaats gehad van deze Ronde van Ne derland. die gaat over een afstand van 1797 K M. De gehele tocht bestaat uit 77 etappes. Op 20 November zal het boek te Soestdijk aankomen en daar als huldeblijk aap de Ko ningin overhandigd worden. Lekkerkerk. Voetbal. Na een spannende strijd heeft het eerste elftal te dan glijde. De Heere zy u allen nabij en geve ajojS ap isaaMaH spaajs n [)q st aa xubami jejq le goede woorden en de zgeenbed. „De Heere Naar Canada. Ottoland. De gebroeders W. en J. C. van den Berg zhn thans, nadat zij lang op een ver- voersgelegenheid gewacht hebben, als emi granten naar Amerika vertrokken. PAARDENDIEVEN? Ouderkerk aan de IJssel. Maandagmorgen vroeg, toen 't nog 'donker was. ging de land bouwer G. N. met zijn zoon en dochters de koeien melken aan de Tiendeweg. Toen zij daar aankwamen, bemerkte men. dat een paar mannen in het weiland van de landbouwer G. Vonk-Noordegraaf probeerden een paard te grijpen, hetgeen hen iet scheen te gelukken. De heer N. hield zijn paard en kar staande en roep vanaf de weg. of men soms hulp nodig had. Hierop gaven de mannen geen antwoord, maar stakten hun vangst pogingen en verdwe nen in de duisternis. Nieuwe torenklok. Oudewater. Dezer dagen zijn de nieuwe wij zerplaten voor de toren van de R.-K Kerk aan gekomen. Binnen enkele weken zullen ook de nieuwe klokken voor deze toren arriveren. de leiding door VanyJer Slag. die het eerste doelpunt maakte Na s5 minuten kreeg Oude water een penalty toegewezen, welke prompt door Van Dam in een doelpunt werd omge zet. Even later was het Pijper, die er 2—1 van maakte en zelfs voor de rust kon v. d Vooren de stand op 31 brengen. De stand bleef zo. Stolwijk. Rectificatie In het num mer van Maandag stond onder de rubriek Pre dikbeurten vermeld, dat er Dinsdagavond 26 October in het gebouw Zondagsschool Beierse een godsdienstsamenkomst gehouden zou wor den. waarin voor zou gaan ds Visser, van Am sterdam. Deze samenkomst vindt achter eerst hedenavond om zeven uur plaats. A.8.V. I—V.D.8. (Den Haag) I 2—0. Ammerstoi. ASV I wist Zondag in Den Haag met 2—0 te winnen van VDS. De "thuis club speelde voor de rust met windvoordeel, doch het was ASV. die uit een goed opge zette aanval door A. Lore de Jong de leiding nam (01). Na de rust was VDS het eerst aan bod. doch de ASV-verdediging was in goede vorm, waarbij invaller-doelman Jo Lore de Jong zich geducht weerde. Bij een aanval van ASV ontstond een scrimmage voor het Haagse doel. waaruit W. den Hoed de bal in het doel werkte (02). Daarna kreeg VDS twee penalty's te nemen wegens hands, maar de eerste werd door de Ammer- stol-doelman gestopt en de tweede ging naast Het einde kwam met 02. AS V. 2 deeds verdienstelijk werk door Moercapelle I een punt te ontnemen. Degas- verlenen, failliet te zullen gaan. Hij kan de ze ramp echter nog bezweren door de bank als borgstelling veertig aandelen Nederland se staatsschuld te geven, die eigenlijk niet van hemzelf zijh, maar die hij beheert voor een vroegere dienstbode van de familie, Betje Deze komt echter spoedig daarna haar aandelen opeisen en dan komt alles aan hei licht. Betje blijft dan bij de familie Van Gelderen om daar het huishouden, waarin alles veel te luxueus aan toe gaat. te her vormen. Hoewel zij zo de familie van een wisse ondergang redt. wordt dit eerst toch niet gewaardeerd. Later komt alles echter in orde. Dit is in het kort de inhoud van het to neelstuk ..Betje regeertdat het Rotterdams toneelgezelschap onder leiding van mevrouw Kolsteren voor de R.A.O. vertoonde. Het was tevens de vijfde maal. dat dit gezelschap in Schoonhoven optrad. Mevr. Kolsteren. die bij de vorige uitvoeringen slechts fungeerde als regisseuse, toonde gisteravond door een mees terlijke vertolking van de rol Betje. dat zij ook een knap speelster is. De persoon van de fabrikant werd goed uitgebeeld door d« penningmeester van het gezelschap, de heer D. de Regt. Ook de andere personen lever den verdienstelijk spel. hoewel de zoon Fred nog moet leren zich wat meer ongedwonger op het toneel te bewegen. In het spel van de dochter had meer geest, meer levendigheid moeten zitten. De geheel gevulde zaal heeft genoten van het toneelstuk en men getuigd» hiervan aan het eind. door stormachtig t« applaudiseren. toen sergeant-majoor Van Lent de dames van het gezelschap elk een bou- uet bloemen aanbood en alle spelers dankte voor hun optreden. Onder de aanwezigen be vonden zich burgemeester Nieuwenhuisen e» zijn echtgenote. GEBONDEN VOORWERPEN. Bril: want: portemonnaie; poes huissleutel, fietssleutel: lampekap; hqmer. Inlichtingen op het politiebureau. Lopik Een triestige herfstmiddag met rukwinden, die de in het dorp halfstok ge- h.«» vlagg.» klapperen, vormde een Pamnd. entour.se voor de onthulling van ee™Jrcsp™ge edee het gedenkteken voor de drie gevallen verzetsstrijders uit deze gemeente. Een onthul- Jong Qz dfi paa, d<? gelykmaker (1. ling, waarvan ds. Steenbeek getuigde, dat het voor de nabestaanden van de slachtoffers - - - van'Duitse moordlust een plechtigheid was die in de plaats kwam van dte begrafenis, waarvoor de familie destijds niet heeft kunnen zorgen. ""B - f""» Bctijjai Bij AS,V 3Groot-Ammers 2 verscheen geen scheidsrechter, zodat men onverrichter- zake huiswaarts ging. Zaterdagmiddag speel de ASV a tegen Groot-Ammers a junioren. Het einde kwam met 6—0 voor ASV. Zondag speelt ASV I thuis tegen Satur- nus I uit Rotterdam. k.. «csswoo* wuraenae Er was enorme belangstelling, zowel bij droefheid nog steeds in de hérten der nabe- personen zullen worden overgeheveld naar de het plechtig samenzijn in de Geref. Kerk. de staanden. Het monument m Lopik zal staan werkzaamheden bij de aanleg van de nieuwe Ned Herv. op het dorp was niet beschik- als een bewijs dat de gevallenen niet veJ"8e* Provinciale Weg uaor. Qu kü h» nntliullina zelf Het comité ten worden. Als de kinderen vragen: Wat heer Reinalda, bereid leven hebben gegeven. Mën houde de klnde- het café vaU de heer A. Berkouwer. onder lei ding van de voorzitter, de heer L. de Vries. De ontvangsten over het jaar 1948 bedroe gen f 2144.87 en de uitgaven f 2061.94, zodat een batig slot in kas was van f 82.93. Men besprak de vaststelling van de feestdag ln 1949 in verband met de verjaardag van Ko ningin Juliana. Nadat verschillende voorstellen hieromtrent provincie Utrecht. L_. gevonden de gehele plechtigheid bij te wo nen en de eigenlijke onthulling te verrich ten. De commissaris was dan ook Maandagmid dag in het geheel gevulde kerkgebouw, waarin verder verzameld waren behalve de familie leden van B. Beelên. H. van der Spoel en O. StCenbeek. vele oud medewerkers van de- werden gedaan, werd besloten, de datum aan ze gevallen strijders, de gemeenteraadsleden, te houden, daar de mogelijkhei'd niet is uitge- afgevaardigden van andere ondergrondse aioten, dat de regering eventueel met voor- groepen en talrijke belangstellenden. Burgemeester Schuman sprak een wel komstwoord, waarin hij dank bracht voor het beschikbaar stellen van het kerkgebouw. Hij legde er de nadruk op. dat de gelible bevol king van Lopik heeft medegewerkt aan de tot standkOming van het monument. Zij heeft stellen komt. De heer L. Both vroeg in de rondvraag, waar de verslering van het dorp van vorige jaren gebleven is. De voorzitter zei. dat deze versiering nim mer het eigendom van de Oranjevereniging was geweest en dat de nieuwe versiering toe behoort aan de Versier- en Verlichtingsver eniging. HULP-LANDWACHTER VOOR HET GERECHT „v, vv. Gouda. Twintig loar g.vonsontatraf mot P™ °?.f!lach' biU,v?3 'f de?'SvS? aftrok en verlies van de beide kiesrechten verwerkelijken van het idMal dergeval ren voor dat zij hun voorbeeld moeten vol gen wanneer het nodig zou zijn. Naast God hebben wij de bevrijding van ons vaderland te danken aan diegenen, die dat voorbeeld gaveiï. De bijeenkomst werd besloten met het gezamenlijk zingen van twee coupletten van h« Wilhelmus. Na de toespraken begaven de genodigden en belangstellenden zich, voorzover zij per auto warén gekomen over de omweg via Jaarsveld, naar het dorp Lopik voor de eigenlijke onthulling. Als éerste sprak daar dé commissaris van 1 j- en H. van de Koningin. Zijn woorden en die van de REEUWIJK. volgende sprekers werden via een geluids installatie versterkt ten gerieve van het pu- GQUDERAK. Ondertrouwd: W v. d. Graaf (te Capelle aan de IJssel), en T. v. d. Heu vel. NIEUWERKERK AD IJSSEL. Geboren: Adam, z. van M. Slingerland en H. D. Ver- duijn. - Ondertrouwd: L. C. de Bruin. 26 j. en A. Hazebroek. 20 j. G. van Vianen. 25 en P. de Bruijn. 25 j. P. J. Slob. 32 j te Nieuwpoort en H. D. Verduijn. 29 j. - Ge trouwd: A. Kreft. 25 j. te Zevenhuizen en M. K. van Erk. 22 1. J. Roggeveen. 24 j. te Benthuizen en C. J. Hazenbroek. 18 j. H. Aalbers. 26 j. te Huizen en J. G. (Jou- driaan. 31 j. B. A. de Bruin. 33 j. te Eist en Opjjnen en N. Vis. 33 j. - Overleden: J. L. H. den Outer, 4 dagen. OTTOLAND Getrouwd: A. J. Horden, 24 tijk. 18 j. Geboren: Dirk, van van Aardappelmeel In brulnbrood. In verband met de grote aardappeloogsten met het oog op besparing van import van broodgraan, zal deze winter wederom aard appelmeel in het bruine brood worden ver werkt. Het brulnbrood. dat ongeveer 75 procent van de totale broodproductie omvat. zal voor tien procent uit aardappelmeel bestaan PRIJS VAN AARDAPPELMEEL- PRODUCTEN VRIJ. De prijzen van pudding- en custardpoedet sauspoeder. maizeha en geoxydeerd aardap pelmeel. alsmede het gewone aardappelmeel in consumenten-verpakking, aardappelsago, stijfsel, koffiestroop. dextrine en ouwels zijn vrijgelaten, in verband met het feit. dat door de grote oogst van industrie-aardappelen en de daaruit voortvloeiende grote productie van aardappelmeel, deze producten niet meer schaars zijn. Door (je zich op dit gebied reeds voor doende concurrentie zullen de prijzen echter niet- of nauwelijks stijgen. Grootendorst en J. van Oosten Petrus Maria, z. van H. W Dekker Johannes E. van KNIPPATRONEN. Talloos zijn de aanvragen voor het zen den van patronen, welke ons bereiken. Een enkele maal gaat zulk een verzoek niet vergezeld vai^het verschuldigde be drag. Wij kunnen het patroon dan tot onze spijt niet zenden. Het eenvoudigste is het bedrag bij te sluiten in postzegels van 10 cent of ons een postwissel te zen den met de vermelding, welk patroon men wenst. Over deze aangelegenheid kunnen wij helaas geen correspondentie voeren, om dat de aanvragen te talrijk zijn. daarin een huldeblijk willen brengen aan de# bliek, dat de straat aan da overzijde van het den Akker. Bernardus Johannes, z. van J. c'rie gevallen verzetsstrijders uit de gemeente. ---■ -* - Kapelaan J. H. Kievitsbosch achtte het een voorrecht dat hij bij deze plechtigheid het woord kan voeren. Het monument zal voor het leven eiste de advocaat-fiscaal bij de Rotterdamse Kamer van het Haagse Bijzonde re Gerechtshof tegen de 26-jarige kantoorbe diende G. J. Wagemans. uit Gouda. Hem was ten laste gelegd, dat hij als commandant van de hulp-landwacht te Leiden met kameraden huiszoekingen, arrestaties en inbeslagnemingen heeft verricht en doen verrichten door zijn ondergeschikten. lenen. Zij waren eenvoudige en harde war- water geheel vulde. De heer Reinalda herinnerde er aan. hoe sinds 400 jaar, sinds Willem de Zwijger zijn leven gaf voor onze vrijheid, in ons volk een sterks vrijheidszin leeft. -De overval in 1940 en de vijf dagen oorlog hebben die diep ver ankerde vrijheidszin gewekt. Eerst ontstond ICUGil. VYa.LU «a... J oano» uc vt iJGGfUO-iU gCWCGl. UUbOVUllU kers. Door de krachtige vriendschapsband wrevel, daarna haat. daarna verzet, toen men waren zij in staat heel hun persoon in dienst te stellen van God en het vaderland. Grote heldendaden hebben zij niet verricht, maar met doodsverachting hebben zij zich gegeven aan hun taak. Zij gaven daarvoor zelfs hun leven, toen hun dit lafhartig werd ontnomen. begreep dat de geestelijke vrijheid werd aan getast. Uit dat besef is iets machtigs ge groeid. Zeker is gebleken, dat ons volk niet uit louter 'helden be&taat, maar toch waren er die niets zeiden en veel deden. Zij had den gezamenlijk een groot doel voor ogen. De kapelaan sprak vervolgens in de ,8*est Aan de voet van het monument wilde de van de gevallenen, toen hij de genodigden toeriep: Dankt God dat wij dit voor u moch ten doen. Blijft met taaie volharding werken voor de bloei van het Christendom en voor de vrede van ons dierbare vaderland. Ds. N. O. Steenbeek, broeder van de ge vallen verzetstrijder, zag deze plechtigheid min of meer als een begrafenis, die vier Jaar geleden niet kon plaats hebben. Hij behoort tot de weinigen die het -voorrecht hebben ge had de verzetsstrijders bezig gezien te heb ben, stil en vasthoudend, aan hun taak. In dat sterke en stille werk herdenken wij hen die vielen. Zij deden dat niet alleen omdat zij hetva- derland in gevaar zagen, maar ook omdat pCt. verhoogd mogen worden. Als een groot grote dingen op het spel stonden. Zij deden burgemeester Schuman, door twee koerier- bezwaar werd gezien, dat men zich voor zes dat in gehoorzaamheid aan de Heer. Wan- sters van de BS. en door een afvaardiging Jaren moet binden, daar men het nuttig en neer wy dit mogen herdenken, vandaag, dan van de B S. uit Benschop. De leider van die nodig oordeelde, dat de pachters er op de 3 is het niet aneen droefheid. Dan is herden- groep J. van Schaik sprak daarbij een korte Jaren af kunnen De pachters verwachten een ken ook danken, omdat zij deze weg hebben rede uit. waarin hij verzocht de ondergrond- sterke daling van de hooiprijzen. Onder de mogen en daarom ook hebben moeten gaan se strijders de eer te geven die hun toekomt aanwezigen waren er, die van plan zijn ver- jn Gods Naam. met heel velen die met hen en ons hun heldendaden voor ogen te hou- Pachters van ^oezemkaden ontevreden. Groot-Ammers. Een aantal pachters van per celen Boezemkaden was Maandagmorgen in café Van As in vergadering bijeen om een schrijven van het Waterschapsbestuur te be spreken. Hierin wordt aan de pachters be kend gemaakt, dat zij hun percelen weer voor 6 jaren kunnerv pachten tegen de oude pacht prijzen, doch met 10 pCt. verhoging en ver der onder dezelfde voorwaarden, zulks be houdens goedkeuring van de Pachtkamer. Algemeen was men van oordeel, dat de hui dige prijzen veel te hoog zijn en niet met 10 commissaris over de hoofden der ouderen heen de jongeren toeroepen, zich de diepe betekenis van de vrijheid voor ogen te stel len en het monument te zien als een weg wijzer om de grootse traditie van ons volk voort te zetten. Dit monument legt ook grote verplichtingen op. Het herinnert er de ko mende generaties steeds aan het grote doel voor ogen te houden, waarvoor de drie Lo- pikse inwoners gevallen zijn. Moge het zo zijn. dat wij ons dat hoogste goed. de vrij heid. steeds herinneren, aldus besloot de commissaris der Koningin, die daarop over ging tot de onthulling. Dadelijk daarna werden aan de voet van het monument bloemenkransen gelegd door schillende percelen niet meer in te huren. Omtrent de pogingen om te komen tot een vrije verpachting, liepen de meningen uiteen, maar werd wel eenstemmig aangenomen, dat de huidige prijzen veel te hoog waren. Een der aanwezigen was er zelfs voor om •en verlaging van 50 pCt. te vragen. Na uitgebreide discussie werd besloten met het Overwaardsbestuur en de Pachtkamer in onderhandeling te treden om de pacht voor de komende 6 jaren met 25 pCt. te verlagen, on der voorwaarde, dat de pachters er na de 3 jaren af kunnen als zij dit wensen. Er werd een commissie benoemd, die deze zaak met genóemde instanties zal moeten be spreken. bestaande uit de heren T. Rozen- daal en C. L. Voorsluis te Nieuw-Lekkerland. en A. den Boer te Ottoland. Het betreft hier een 80-tal percelen boezemkade. Raadsagenda. Krimpen a.d. Lek. Vrijdagavond om half •eht zal de gemeenteraad in openbare ver gadering bijeenkomen. De agenda vermeldt o.m Notulen. Benoeming .van een onderwij zer aan de Prinses Irene-school. Voorstel tot het aangaan van een contract met de ge- gevallen zijn; danken dat God deze weg ge wezen heeft. Wanneer daardoor het herden ken niet zonder zin zal zijn. dan betekent dat voor ons: tesamen gaan in de dagén die voor ons liggen. Daarmede ook alleen kun nen wij hén die ons ontvielen éren. Ds. H. Pol herinnerde aan de vraag uit Josua: Wat zijn deze stenen. Het antwoord daarop luidt: Deze stenen zijn een aanmaning voor uw kinderen God te danken en te eren. Is deze dag. de onthulling van dit monu ment. zo vroeg spreker, vandaag in Lopik mensverheerlijking. Neen dit monument is slechts een steen der gedachtenis, puizenden zijn vermoord; wij houden hen allen in wee moedige en dankbaré herinnering. Het ver zet kwam voort uit vaderlandsliefde, uit af schuw tegen onrecht en terreur, bovenal had het verzet een geestelijke achtergrond. Het nationaal socialisme deed immers een greep naar de ziel van ons volk. Het trachtte alle Christelijke begrippen te vernietigen. In plaats daarvan stelde het een religie van bloed en ras en bodem. De verdedigers van het Christendom hebben zich volkomen ge- den in plaats van critiek uit.te oefenen op hun handel en wandel. De krans werd ge legd door P. Klever uit Benschop, die zelf twee zoons in het verzet verloren hed. Nadat verschillende sprekers namens de familieleden van de gevallenen woorden van dank hadden gesproken, droeg burgemeester Schuman als voorzitter van het comité van voorbereiding het monument aan de Lopikse burgerij over. Hij beval het aan in de voort durende aandacht en in een goede verzor ging. De treffende openluchtplechtigheid was daarmede ook ten einde. Verschillende be langstellenden maakten gebruik van de ge legenheid bloemstukken by het monumept *e leggen. Het zeer geslaagde beeldhouwwerk ver toont twee geketende beschermers van recht en vrijheid met boven hun hoofden de engel der vryhetd. In het voetstuk zyn gebeiteld de regels: Den vaderlant ghetrouwe Blijf ick tót in den doet tneente Krimpen a.d. IJssel inzake het op-in dienst geven en de drie Lopikse gevallenen stierven gevolgd door de nemen van de drie geval- het Christendom Er is diepe lenen. van Schaik en C. B. Bosman. Ondertrouwd: J. de Bel. 24 j-, en J. H. Blonk. 34 j. A. P. Ransdorp. 28 j.. en M. J. Stolwijk. 27 j. Overleden: W. J. E. Bongers, 48 j., echtgenote van A. G. Ales. STOLWIJK. Geboren: Wilhelmina P. Ad. van J. Sloof en R. Boele. Kors J. M.. z. van W. Burger en M. Schmitz Aaltje P.. d. van P. F. van den Heuvel en G. de Graaf Getrouwd: P. H. Breedveld, 26 j., en M. Scheer, 27 j. HET NIEUWE RAADSLID. Het nieuw benoemde raadslid, de heer H. Bruggeman zal in een openbare vergade ring van de raad. die is vastgesteld op Don derdag 4 November, geïnstalleerd worden. Voor deze vergadering is een groot aantal punten ter behandeling op de agenda ge plaatst. doch er bevinden zich geen zaken van groot gewicht tussen de te behandelen stukken. WOONRUIMTEVORDERING. Reeds lang zijn er in de stad ontevreden stemmen gehoord, die mopperden over de grote huizen, waarin slechts zeer kleine geznnen woonden. In de laatste dagen zijn er nu ern stige voorbereidingen getroffen om dat ge mopper te smoren dooi" er toe over te gaan een gedeelte te vorderen van die huizen, waar in naar het oordeel van de adviescommissie en het college van B. en W. beslist kamers over zouden zijn. Tot nu toe zijn evenwel niet veel anders dan uiterst onaangename ervaringen het re sultaat geweest. Het kost veel hoofdbrekens aan de gerechtvaardigde verlangens te vol doen van diegenen die woonruimte verlangen Het blijkt evenwel dat de hoofdbewoners der hulzen dadeiyk na de vordering van wat woonruimte in hun woning klaar staan met een „oorlogsverklaring" aan degenen die meendep een onderdak te vinden in het ten dele gevorderde huis. Dit alles is weinig be moedigend en t geeft een 'beschamend beeld van de gemeenschapszin van onze burgery 8TEMBUREAUX. In de vacature aan het stembureau in de Willem de Zwijg'erschool. ontstaan door het vertrek uit de gemeente van de heer T. Kok is voorzien door de benoeming van de heer G. v. Os v. d. Abelen tot lid van dat stem bureau. Zijn plaats als plaatsvervangend lid van het stembureau in de Koningin Emma- school zal worden ingenomen door de heer H. Bruggeman. „BETJE REGEERT." De fabrikant Van Gelderen werkt reeds enige jaren met verlies en tenslotte schynt hy. als de bank hem geen crediet meer wil VERBODEN RADIO-BERICHTEN. De commandant van het Arabische legioen heeft verklaard, dat Arabieren niet mogen luisteren naar vyandeiyke radio-uitzendingen De Israëlische stations hebben dageiyka uit zendingen in het Arabisch. OFFICIËLE ZWARTE HANDEL ln Sowjet-sone. Alle levensmiddelen, met uitzondering van vlees, eieren, boter, melk en kaas. zullen van 15 November af in de Sowjet-zone van Duits land verkygbaar zyn zonder bon. Het tegen woordig^ rantsoeneringstelsel blijft bestaan, maar „d<f huisvrouw zal in staat zijn hear rant soen aan te vullen door hogere pryzen te be talen". jNOODTOESTAND IN PERU. De Peruaanse regering heeft bekend ge maakt. dat het land ln „een toestand van na tionale nood" verkeert en heeft zichzelf specia le bevoegdheden toegekend, teneinde ..de openbare orde en de sociale vrede" te kunne» bewaren. Deze maatregelen ziin genomen tegen dt links partijen, die op 4 October verboden zy» doch nog voortgaan. VERSTERKINGEN IN BERLIJN. Laatste spooriyn wordt opgebroken Russische autoriteiten hebben order gege ven de enige spooriyn. die thans nog de Sowjet-sector van Berlijn met de Amerikaan se sector verbindt, op te breken en de poli tieposten langs de grens tussen de twee sec toren te versterken. ONDERZEEBOTEN SUPERIEUR. Volgens vlce-admiraal Duncan. comman dant van de tweede Amerikaanse vloot, zijn onderzeeboten op het ogenblik superieur aar oppervlakteschepen. Een van de grotste pro blemen voor oppervlakteschepen is de vraag hoe zich teweer te stellen tegen onderzee boten met installaties voor onderwater-die selen. ETALAGE-VERLICHTING. Het Tweede Kamerlid Cornelissen heeft aar de minister van Economische Zaaken schnf- telyk gevraagd of de minister bereid is zyn medewerking te verlenen, om te komen tot een opheffing van het verbod etalages te verlichten. OOK CHILI VERGIFTIGD. De Zaterdag te Conception in Chili inbeslag- genomen documenten wijzen er op. dat de communisten bezig waren in het gehele lani een bewging voor te bereiden, met het doel stakingen en wanordelijkheden uit te lokken TWEEDE BLAD NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Schoonhovensche Courant WOENSDAG tl OCTOBER 1948 EIERPIKKEN. Deze slechte gewoonte komt nog al eens Voor by vastzittende hoenders en vooral als er veel dieren in een hok tezamen gehouden worden, en er een tekort aan legnesten is. Er maken soms twee of meer dieren tege lijk van één nest gebruik, met als gevolg, dat er een el breekt en de kippen met de smakelijke inhoud kennis kunnen maken. Heeft er eenmaal één zich de slechte ge woonte eigen gemaakt, dan leren de andere het spoedig ook. In sommige gevallen is de oorzaak gelegen ln een gebrek aan bepaalde stoffen in het voedsel «eef de kippen daarom een gram goede levertraan per kip en per dag door het graan gemengd en voer geregeld rauwe milt of longen en veel groenvoer. Knip of snyd verder een stukje van de boven- en ondersnavel af tot even voor het leven. Als men de snavel tegen het licht houdt, is de overgang zeer goed te zien. Zorg daarbU tevens dat er steenen eieren in alle legnesten liggen. Zodra de dieren deze dan bepikken. doen zij de afgeknipte snavel pijn. waardoor zy in vele gevallen de slechte ge woonte afleren. Ook het gebruik van speciale legnesten. waarbU de bodem naar achteren afhelt en de achterwand niet geheel tot de bodem reikt, sodat het gelegde ei buiten het bereik^ van de kop rolt. is aan te bevelen. Dikwyis geeft ook het in het donker han gen en het gebruiken van diepe nesten, zo dat de dieren de gelegde eieren niet goed zien kunnen, goede resultaten. Natuurlyk is het daarbij zaak de eieren meermalen per dag te rapen. Dr. P. W. B. (Nadruk verboden). Laag in prijs Goedkoopst in onderhoud DeaUr GEBR. AMES, t"rdaT-1 WEGVERBETERING. Men is thans druk bezig verschillende wegen ln deze streek grondig te verbeteren Tegen het einde van dit jaar zal de weg Middeweg-— Waddinxveen. die in onderhoud is bij de Zuid- plaspolder, zodanig verbeterd zyn. dat hij vol doet aan de eisen van het tertiaire wegenplan. Dit jaar Is men ook begonnen met het herstel van de gedeelten van de weg Nieuwerkerk aan de IJssel—Zevenhulzen—Moercapelle Men verwacht, dat dit werk in 1949 voltooid zal worden. De smalle, oude ophaalbrug by Moer capelle in de weg Moercapelle—Moordrecht, wordt vervangen door een vaste betonnen brug van voldoende breedte. VERKIEZING VAN HOOFDINGELANDEN. De stemmingen voor de verkiezingen van hoofdingelanden en hoofdingelanden-plaatsvc.- vangers voor de Knmpenerwanrd, vond tot op heden plaats van 's morgens negen uur tot 's middags twee uur. Thans hebben Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland de Staten voorgesteld deze tydsduur te beperken tot twee achtereenvolgende uren. die bepaald kunnen worden door dijkgraaf en hoogheem raden. AlblMMrdam. De plaatselijke afdeling Louis Wessels van de Padvinders, kreeg eniga tijd geleden de beschikking over het bekende ge bouwtje Fort" in de Lange Steeg Vinken- polder. Dit is nu in een model troephuis her schapen. Zaterdagmiddag vindt de officiële opening plaats. Aan het aannemersbedrijf H Borsje is door het scheepsinstallatiebedrijf ..Nederland te Rotterdam de bouw van eon fabriekshal op- - Vrydagavond om 7.30 uur is er een sa menkomst van jonge lidmaten in de Ned Herv. Kerk. Als spreker zal optreden ds. Grolle met het onderwerp ..Kerk en Israël". Ammerstoi. De collecte ten bate van het sa natorium Zonnegloren heeft f 61.13 opge bracht. Benschop. De afdeling Benschop van de Ned. Plattelandsvrouwenbond hield in café De Haan een algemene vergadering. Na een kort welkomstwoord van de presidente, mevrouw Hoogenboom bracht de secretaresse, mej N. van Baaren, het geheel op rym gesteld jaar verslag uit Vervolgens hield de heer C. Boon. een praat je over het begrip „Burgerlijke stand de ge schiedenis omtrent het ontstaan van voorna men en namen, de verschillende vormen van het huwelijk volgens het Romeinse en Oud- Vaderlandse recht, hetgeen met aandacht werd gevolgd. In de vacature van bestuurslid, ontstaan door het a.s. vertrek van mevr. Van Kleef, werd voorzien door de benoeming van mej. VerweU- Verwey. Tot leden der kascommlssie werden benoemd mej. De MaanKool en mej. Ver- breeVan der Dussen. Varken op stap! De veehouder W. Spek te Benschop had een varken gekocht, dat vervoerd moest worden van Stolwyk naar Benschop. De vervoerder had tydens het transport al zijn aandacht nodig om zyn Jbng paard in toom te houden. Daardoor bemerkte hy niet, dat zijn medereiziger, een stamboek- fokzeug, van 8 weken oud. de wagen had ver laten en alleen de wereld was ingetrokken. Tot op heden heeft men het verloren „schaap" niet teruggevonden. Bergambacht De gemeenteraad zal morgen avond om 8 uur bijeenkomen. De agenda ver meldt o.m.: Mededelingen en ingekomen stuk ken; Onderzoek geloofsbrief nieuw inkomend lid D. Blanken Wz.; Verzoek om ontheffing van de betaling van schoolgeld voor pleegkind J. Hakkesteegt; Verzoek van het bestuur Stich ting Krimpenerwaard om een jaarlijkse sub sidie van 5 cent per Inwoner: Voorlopige vast stelling van het bedrag der uitgaven van de Openbare Scholen over 1947. benevena voor lopige vaststelling dier uitgaven over het vijf jaarlijkse tijdvak 1934 t.m. 1947; Vaststelling van de vijfjaarlijkse afrekening 1943 t.m. 1947 van de vergoeding voor het byzonder onder- wys: Voorstel van B. en W. om de Kerksingel in eigendom en onderhoud voor de gemeente over te nemen: Verzoek van Gedeputeerde Sta ten dezer provincie om het gevoelen van de raad te vernemen tot incorporatie van de tijde lijke toelagen in de wedden van de secretaris sen. ontvangers en ambtenaren van de burger- lijke stand Voorstel van B. en W. Inzake ver goeding voor het gebruik van landerijen aan C. Schouten alhier; Voorstel van B en W In zake stichting van een grondbedrijf voor deze gemeente, Voorstel tot het aangaan van een geldlening; Voorstel van B. en W inzake straatverlichting van het gedeelte van Berg ambacht, gelegen in het consessiegebled Am merstoi; Voorlopige vaststelling van enige re keningen. Bergambacht. Duivenkampioen- schappen. De kampioenschappen van 1948 van de postduivenvereniging „De Ge vleugelde Bode" zijn: Vitesse: Duifkampioen G van Wijngaarden; hokkampioenschap G van den Berg. Mid-fond: duifkampioenschap Gehr. Van Vliet: hokkampioenschap Gebr. Van Vliet. Fond: duifkampioenschap Gebr. Van vliet; hokkampioenschap G. van Wijngaarden. Jonge duiven: duifkampioenschap Gebr. van Vliet: hokkampioenschap G. de Mik. Navluchten oude en jonge duiven: duifkam pioenschap B P. van Zoest; hokkampioen schap Gebr. Van Vliet. Generaal kampioen 1948: Gebr. Van Vliet. Blezkensgraaf. Voor de kerk werden twee giften van f 10 gecollecteerd. De oude zilveren bekers van het Avona- maalstel der Ned. Herv Kerk. die dateren uit J675 zijn op voortreffelijke wijze gerestau reerd. Op de bekers staat de opdracht ingegrifd „Voor de kerk van Bleskensgraaf er* ln de bodem staat de naam van de persoon, uit wiens erfenis de beker, geschonken De eer ste letter van de naam is met duidelijk meer te lezen. Er staat (T) Juenius Cornelissen Ouderling tot Bleskensgraaf Geatorven den - J Juny 1675 De bekers zyn thans van alle iJeu ken ontdaan en er werden nieuws. 1bodem t m aangebracht, waarop de oude bodems met inscriptie werden bevestigd. - n Drleen twintig biggen. Ee" zeug van de veehouder A. P Korevaar wierp niet minder dan 23 biggen, waarvan er reeds spoedig drie stierven. ^i-ren- Ondankbaarvee. Toen de dieren arts J. ten Brink en zijn assistent bezlg waren met het inenten van vee tegen mond- en klauw zeer. werd de assistent door Jong \ce in een .loot geduwd. Gelukkig kwam hu met «n n,t pak at Niet lang duurde het ode d.a ronarts onderging ecnaeHde let., maiir hl] kwam er minder goed af. daar hij moddersloot verdween en bemodderd weer op het dróge kwam. Capelle a.d. IJssel. In de Herv Ger. Evan gelisatie is een extra-collecte gehouden voor in de laatste tijd gemaakte kosten. De op brengst was f 304-. De collecte van het fonds ..Draagt Elkanders Lasten van hetChr. I Nat. Vakverbond heeft 30353 opgebracht. Glessendam. De damvereniging „Denk en Zet'' speelde met twee tientallen tegen Al- blasserdam. Denk en Zet I verloor van Al- blasserdam I met 8—12. Denk en Zet II won met 116 van Alblasserdam II. Raadsvergadering. VrUdag- avond komt de gemeenteraad in een open bare vergadering bUeen. De agenda bevat 24 punten. De voornaamste daarvan zyn een voorstel beschikbaarstelling crediet voor in stelling van een commissie ter bestudering om te komen tot oprichting van een zwem bad. Aanbieding gemeente-rekening over 47. Benoeming ambtenaar van de burgeriyke •tand. Voorstel tot vaststelling van het uit breidingsplan Boorstoep en voorstel tot ont eigening van die gronden. Glessen-Oudekerk. Onder voorzitterschap van de heer J. E. Hymersma hield de afde ling Giessendam en Omstreken van de Hol landse Maatschappij van Landbouw haar na jaarsvergadering in de zaal van de heer D. Beukekom. Tot afgevaardigde naar de alge mene vergadering werden gekozen de heren C. Kooijman Dzn. te Peursum en een der be stuursleden. De heer J. Beukekom werd als bestuurslid herkozen. In de plaats van de heer T. KooUman te Glessen-NIeuwkerk. die niet voor een herbenoeming ln aanmerking wens te te komen, werd gekozen de heer P. Kooij man Tzn. te Giesaen-Nieuwkerk. BU de rond vraag kwam de melkprys ter sprake, terwyl eveneena inlichtingen werden gevraagd over de onlangs gehouden kaasdag. De heer W. van Peet. ouderling en kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk. is gekozen tot bestuurslid van de Provinciale vereni ging van Kerkvoogdijen in de Ned. Herv. Kerk. afdeling Zuid-Holland. BEROEPEN PREDIKANT OP BEZOEK. Gouderak. Donderdagmiddag zal de beroe- Een predikant ds. J. Lekkerkerker. van West roek. een bezoek aan de gemeente brengen, 's Avonds om 7 uur zal hij in de Ned. Herv. Kerk voor de gemeente optreden. Gouderak. Deze week zal de plaatseiyke af deling van de E.H.B.O. weer opnieuw in actie komen "Er wordt nameiyk met een nieuwe cursus begonnen. Haastrecht—Duno 8—2. Haastrecht. De wedstryd Haaidrecht—Duno was direct zeer levendig. Belde partijen spe len in een hoog tempo en het eerste offensief is voor Haastrecht. A. Kompier lost een bui tengewoon hard schot, dat tegen de uitsteken de Duno-keeper terugstuit, door H. Boer wordt opgevangen en in de touwen gejaagd. De geel zwarten blUven fel aanvallen, maar doelpun ten worden niet gemaakt. Tot aan de rust blijft de stand 1-0. Na de rust weet Duno even het spel in handen te nemen, en als de^ rechtsback een kansje weggeeft, is het de linksbuiten, die met een mooi schot de gelijk maker scoort. Spoedig neemt de strijd voor Haastrecht een gunstige wending, als eerst H. Boer een van de paal terugkomende bal hard en laag inschiet en daarna de rechtshalf van Duno Haastrecht een handje helpt door de bal in eigen doel te schieten. Haastrecht ls daarna niet meer te houden. Via de linkshalf wordt het 4—1 P Versteeg laat zich languit vallen naar een voorzet van links en kei hard vliegt de bal langs de Duno-keeper 5—1. Duno stelt aller in 't werk om onder de druk vandaan te komen en het lukt inderdaad- even als de beweeglUke rechtsbinnen een prachtig doelpunt maakt. De beurt is daarna weer aan Haastrecht. Het regent schoten op het Duno- doel. Drie onhoudbare schoten, twee van H. Boer en een van A. Bolfc. brengen de eind stand op 8—2. Hoog-BIokland. In de ledenvergadering van de fabrieksarbeidersbond sprak Donderdag avond de districtsbestuurder, dd heer Haak, uit Dordrecht. Tot bestuurslid werd gekozen de heer A. de Jong en voor de leernverkier zing werd de candidatuur van J. KooU en C. Vroege weer gesteund. Het bestuur werd opnieuw samengesteld. Voorzitter M de Ko- ning: secretaris A. de Jong en penningmees ter L. van Steeni». Hoornaar. Cortsulentschap. In de plaats van ds. A. Breure te Gieisen- Nieuwkerk zal als consulent der Ned Herv. Kerk optreden ds. J. Wieman te Hoog-Blok- land. Hoornaar. Alhier is een comité samengesteld dat gelden inzameld om aan dr Brandsma te Noordeloos. die ln het huwelijk treedt met mej E Weenink. dochter van onze vorige dok ter, e>n cadeau aan te bieden. Ook in Noor deloos is een dergelijk comité aamengesteld. Hoornaar. Voetbal van Zaterdagmiddag Stedoco 1—G G.Z. 1 Uit Zwijndrecht: 2—1 voor Zwijndrecht. Krimpen a.d. Lek. De heer A. Bezemer is aan de Technische Hogeschool te Delft ge slaagd voor het propaedeutlsch examen voor scheikundig Ingenieur. Krimpen a.d. IJssel. De heer E. van Wal- «um is aan de Technische Hogeschool te Delft geslaagd voor het propaedautisch exa men voor civiel-ingemeur. T~" HU sag sterretjes. Lexmond. De penningmeester van de Chr. Kleuterschool vond dezer dagen een enveloppe met een inhoud van f 100 in de brievenbus. Volgens het omschrift was deze gift bestemd voor de Kleuterschool. Lexmond. De collecte voor het zenden van pakketten aan de jongens ln Indië. welke vo rige week Zondag ln de Ned. Herv. Kerk ge houden werd, bracht f 204.50 op. Meerkerk. De verkoop van speldjes ten bate van het Kankerbestrydingsfonds bracht in Leerbroek f 37.50, Nieuwland f 97.90 en in Meerkerk f 90.55 op. T, De kerkeraad van de Ned. Herv. Kerk heeft aan de Meerkerkse militairen ln Indone sië een pakket gezonden. Konijnen doodgebeten. Meerkerk. Bij P. van den Dool heeft een hond een aantal grote konijnen doodgebeten. Het is nog niet bekend, van wie het dier was. Moordrecht. Duivensport. Het be stuur van de postduivenvereniging „De Ge vleugelde Vrienden" deelt mede. dat dit sei zoen de navolgende kampioenschappen zyn behaald. Kampioen lange afstand: 1 J. Vermeer met 304 punten: 2 E Kruijff met 287 punten. Kampioen korte afstand: 1 W. de Wit met 224 punten; 2 Joh. Multem met 222 punten. Kampioen jonge duiven: 1 J. Vermeer mot 258 punten; 2 E. Kruyff met 221 punten. Kampioen oude en Jonge duiven: *1 J van Jeveren met 226 punten; 2 P. Twlgt met 219 Kampioen generaal: 1 J Vermeer met 878 punten: 2. Joh. Multem met 272 punten Het departement Moordrecht—Gouderak gaf zUn eerste Nutsavond in hotel Het Post huis. De voorzitter deelde mede, dat het leden aantal stijgende was en dat getracht zou wor den dit seizoen -vier of vijf avonden organi seren. Deze avond trad op de begaafde voor drachtkunstenares Maud Cossaar. Voor de pauze droeg zU o a. Verzen van de Zee en "ni ce fragmenten uit romans voor. Na de pauze boeide Maud Cossaar haar toehoorders met Arthur van Schendel's De Wereld een Dans feest. Deze eerste Nutsavond is zeer goed ge slaagd. T De verkoop van de insignes voor het Ju- bileumfonds Kankerbestrijding heett^ln deze genjeonte 337 04 opgebracht. -Aanrijding - Vrijdagavond ontstond op de Groene Brug ln Rijksweg 3 .alhier, een aanrijding tussen een personenauto en een be stelwagen. Met grote snelheid ramden de wa gens elkaar. De bestelwagen moest per takel- wagen weggesleept worden. Persooniyke on gelukken kwamen niet voor. Nieuwerkerk aan de tJssal. De woningbouw vereniging ..Ons Huis" hield haar ledenverga dering. In de vacature van wijlen de heer J. Tom werd de heer P. van Straalen gekozen, terwyl de aftredende voorzitter, de neer J Stigter, herkozen werd. Tot leden van de con trolecommissie werden aangewezen de neren C. Goedegebuure, Joh. Karreman en G. Wie*- wagen met brood te watar. - Terwijl bakker Van Halm een klant bedien- ao. schrok zijn paard van een auto en ging op hol, met het gevolg, dat do wagen Int kaneel tegenover de maler.i terecht kwam. Met een kraanwagen werd het voertuig op het droge gebracht. Al het brood was bederven Gevonden: geldbeursje met inhoud, snoeischaar. Inlichtingen op het politiebureau. Electrticke fabrieks-liutallatle. Nleuw-Lekkerlaml. Aan de firma J. van RUnsbergen alhier is opbcd.-afien de electri- bche installatie van de nieuw te bouwenma- chinefabr.ek voor het sc.ieepsmsiallatiebedryi „Nederland" te IJseimónde. Schoorsteenbrand. het pand B 458. bewoond door de heer C. Stam. brak Vrijdagavond schoorsteenbrand uit. De bewoners, bijgestaan door de buren, wisten de brand in de aanvang te bedwingen, zodat erger werd voorkomen. De heren J. Stam en C. van Helden Jr. respactieveiyk ouderling en diaken bij de Gereformeerde Kerk alhier, zijn £an de beurt van aftreden als zodanig en niet herkies baar Ter voorziening in de vacaturen zijn de volgende dubbeltallen opgemaakt: voor ouderling 1 M. Damsteegt. 2 S. Smit. voor diaken 1 G. M. Damsteegt Johz., 2 G. Valk. Voetbal. De uitslag van de Za terdagmiddagwedstrijden is: WE II—Tornado te Dordrecht 4—2. WE (jun.)—Wieldrecht (jun.) te Zwyndrecht 31. PTT I te Dor drecht—VVË I 1—15. Zwerver I—RUsoord I 22. Nieuw-Lekkerland. De strijd van de Zwer ver tegen Rysoord bracht een gelijk spel. Voor de rust ontwikkelde Zwerver zijn bekende ac tiviteit van steeds aanvallen. Technisch was Rijsoord I echter beter en het gelukte de rechtsbinnen na ongeveer 25 minuten spel de stand op 0—1 te brengen door een misverstand van een der backs van Zwerver. Nog geen 5 minuten later maakte de midvoor er 0—2 van. Na de rust was het aantal corners zowel voor het Rijsoord- als voor het Zwerve doel legio. Ongeveer 20 minuten later gelukte het Vonk met een goed gericht schot het eerste doel punt te maken 1—2 en 7 minuten later scoor de J. C. Groeneveld de gelijkmaker 22. Dit werd de eindstand. Terug uit Duitsland. Noordeloos. Donderdag is de heer H. Blok land. die op 20 September met een auto naar Duitsland vertrok en ln Baden Baden SL Donderdag 28 October. HILVERSUM I. 7.00 en 800 Nieuws; 8.15 Gramofoon- 10.00 Morgenwyding; 10 15 Gra- mofoon 12.00 John Renova; 12.30 Weerpraat- tje; 13.00 Nieuws; 13 30 The Skymasters; 14.00 De Tuin 14 20 Orgel en Viool; 15.00 Zieken en Gezonden; 16.00 Van vier tot vijf; 17.00 Ka- leidoscoop; 17.20 Welk dien?; 18.00 Nieuws; 18.15 Sport; 18.30 Strydkrachten19.00 Ra dio-strip: 19.10 Avondschool; 20.00 Nieuws; 20.15 Katnerorkest; 21.00 Hoorspel; 22.15 Dans- orkest: 22 45 Welvaart; 23.00 Nieuws; 23.15 Gramofoon. HILVERSUM II. 7.00 en 8.00 Nieuws; 8.15 Gramofon; 9.30 Waterstanden; 9.33 Concertge bouw Orkest; 9 45 Schoolradio; 10.00 Clave- cimbel; 10 15 Morgendienst; 11.00 De Zonne bloem 1140 Schoolradio. 12.03 Klaas van Beeck; 13.00 Nieuws; 1325 Piano; 13 45 Gra mofoon 14 40 Causerie; 15.00 Koor; 15.30 Pia no: 16.00 Bijbellezing; 17.00 Jeugdjournaal; 17 30 Piano 18.00 Kwartet; 18.15 Land- en Tuinbouw; 18.45 Problemen: 1900 Nieuws; 19.15 Leger des Heils 19 45 Orgel; 20 00 Nieuws: 20.15 Steravond; 2130 Familiecompe- titie 220.0 Kamerkoor; 22 15 Vaart der vol ken:' 22 35 Gramofoon; 23.00 Nieuws; 23.15 Philh. Orkest. VrUdag 29 October. HILVERSUM I. 7.00 en 8 00 Nieuws; 8.1b Gramofoon: 10.00 Morgenwijding; 10.20 Feuil leton 10 30 Voor de vrouw; 10.45 Zang; 11.00 Voordracht 11.25 Grarryfoon; 12.30 Weer praatje 13.00 Nieuws? 13.20 Orgel; 1345 Gra mofoon'; 14.00 Kookkunst; 14.20 Piano en Strijkkwartet; 15.00 Dichters: 15.20 Gramofoon: 17.00 Orgel 17.26 Muziek; 18.00 Nieuws; 18 30 Strijdkrachten; 19.00 Denk om de bocht; 19.15 Piano 19.30 Gewesten; 20 00 Nieuws: 20 05 Ho bo en Piano; 20.30 Cursus: 21.00 Men vraagt; 21.30 Hoorspel 22.00 Buitenlands weekover zicht: 2.15 Swing and Sweet: 22.45 Avond overdenking 23 00 Nieuws; 23 15 Kamerorkest, HILVERSUM II. 7.00 en 8.00 Nieuws; 8.15 Gramofoon. 9.30 Waterstanden, 19.35 School radio; 10.01 Gramofoon: 11.00 De Zonnebloem; 11.40 Schoolradio 12.03 Piano; 12.30 Week overzicht; 13 00 Nieuws. 13.25 Lunchconcert; 14 00 Operette: 14 40 Gramofoón. 16 00 De Zon nebloem: 17 00 Na schooltyd; 17.15 Kinderkoor; 18.00 Orkest zonder Naam; 18 30 Sopraan en Piano 19 00 Nieuws: 1915 Gramofoon; 19 30 Brabants halfuur. 20 00 Nieuws; 20.12 Oosten- rykse avond. Volkslied 20.15 Toespraak; 20 25 Wecns programma; 21.20 Toespraak; 21 15 Symph. Orkest: 22.35 Voordracht; 22.45 Avond gebed 23 00 Nieuws; 23.15 Schrammelorkest) 23 45 Plano. gevangen werd gehouden, op grond van het vermoeden, dat zijn papieren niet in orde waren .met zijn auto weer thuisgekomen. De uitslag van de behendigheldswed- f strijd, gehouden door de L R. Giessenruiters is: I. Bongers 4.08 punten; N. Bikker 6 pun ten; D de Jong Czn. 5.07 punten: D. de Groot Czn. 7.02 punten; D. de Groot Azn. 6.9 pun ten B. de Groot 7 punten; R. Bikker 5 84 p.; G. Timmer 65 pnt.; C. dc Jong 5.09 punten} W. Bikker 6 punten. Ouderkerk aan de IJssel. Oh r. Volksbi bliotheek. Om aan geld voor studie werken te komen, hield de Geref. J-V. „Eben- Haëzer" Zaterdagmiddag ln de consistorie van de Geref. Kerk een openbare verkoping van haar gehele leesbibliotheek. De bibliotheek werd engros verkocht aan zes aanwezigen, die nu als voorlopig bestuur optreden van een Chr. Volksbibliotheek. Door middel van leden werving (f 1 per jaar) en het heffen vart lees» geld. hoopt men aan gelden te komen voor een snelle aanvulling van de bibliotheek me? nieuwe boeken. De gemeenterekening dienst 1946. die aan de raad zal worden aangeboden, heeft op de gewone dienst een batig slot van f 9658,08 en op de kapitaaldienst een nadelig saldo van f 1901.52. a j Voetbal Spirit H kreeg Zaterdag middag Jodan Boys IV op bezoek. Spirit wist onder goede leiding door een mooi gespeelde wedstrijd met 6—2 te winnen. Zaterdag 30 October krUgt Spirit II Victorie I op bezoek: Spirit I gaat Waddinxveen een bezoek brengen. De torenklok-opschriften. De door het gemeentebestuur aangezochte ju ry voor de beoordeling van de ingekomen op schriften voor de nieuwe torenklok, bestaande uit de heren: ds. J G. Woelderink. voorheen Ned Herv predikant alhier, thans te Zydor- veld', eri mr. C. C. van Willigen, burgemees ter van Lekkerkerk. voorheen waarnemend burgemeester alhier, is met haar werkzaamhe den gereed gekomen, ZU heeft uit de 140 ui zendingen drie gekozen, die door B. en W. Donderdagavond aan de raad zullen worden voorgelegd, De commissie had geen gemakkelijke taaK. Er was onder de inzendingen menig mooi ge- door W. KERREMANS. 18 „Och Mien, zei hy. jy spot maar.' Vervolg je gedachten maar, fluisterde ze. „Weet Je, vervolgde Mien, zich tot het ge- tclschap kerend, ik vind dat gedachten by je opkomen zoals herfstdraden ln Septem ber. Je denkt aan niets en in eens heb je zo'n draad in je gezicht. Zo is het by ge dachten ook. In eens zonder enige aanleiding of wat ook kryg je een gedachte dat je soms denken moet: hoe kom ik daar nu aan. Albert kuchtte en sprak als een notaris die een moeilyk advies geeft: „Dat is myn mening ook. Ik geloof dat de wil en de gedachten geen rechtstreeks ver band met elkaar hebben of dat althans de wil niet volstrekt invloed heeft op het den ken. Je kunt wel een gedachte oproepen, maar die niet verdryven en evenmin belet ten dat er een by je binnenkomt." Hy zweeg verbaasd, dat hU zoveel hadge- «egd. Mevrouw Kortebas trok de pen uit en liep af: „Neen. dat vind ik helemaal niet. Er is al- tyd een of ander, waardoor je op een ge dachte komt, de ene gedachte staat altydop de schouders van een andere en als je niet weet, waar een gedachte vandaan komt dan is dat alleen omdat je jezelf niet de moeite geeft of de tijd gunt om na te zoeken, wat de vorige gedachte is geweest, waaruit die nieuwe is voortgekomen, maar uit zichzelf komen je zo maar niet aanwaaien net als herfstdraden. Ik begrijp niet. kind, hoe jeer aan komt. dat heb je vast en zeker van je vader, die heeft ook altyd van die rare ver- geiykingen. Wat zei hij ook gisteren nog. Oh. ik weet 't al dat Nelis, dat is een van de stalknechten, weet u, dat ie zyn eigen ge droeg als een humeurige wasbeer en ik weet zeker dat hy van zyn leven nog nooit een wasbeer heeft gezien en zeker geen humeu rige." Zonder enige onderbreking, zonder ver heffing of daling van de stem. zonder inter punctie had de stem gesproken en nu was de veer afgelopen. Mevrouw liet zich ach terover zakken in haar stoel en luisterde met welgevallen naar het gesprek naar aanlei ding van het betoog van haar en Mien. Venkel sleet een zeer genoeglyke avond en hy vergeleek de ontvangst hier met die bij van Deurne. Zou hy hier regelmatig zo in de familiekring ontvangen worden en met die beschaafde en ontwikkelde men sen praten, zijn opvoeding verder voltooien? Hy hoopte het en geloofde het ook. Men ging vroeg naar bed en Kortebas stelde Venkel voor de andere ochtend een der paarden onder de man te nemen dat hij zien kon hoe hy reed. „Niet uit wantrouwen, want ik weet uit wat ik over je gehoord heb, dat je een pri ma ruiter bent. maar ik zou dat volmaakte ryden zo graag eens zien. „Ja. ja", voegde Mien er bij, „doet U dat eens mynheer Venkel. Ik wil u ook ^graag zien rijden en springen misschien ook". Venkel beloofde dat hy de volgende och tend zou „optreden", zoals hU zei. Nadat Kortebas hem verlaten had en Venkel zUn keurige, heldere kamer nog eens rondliep gevoelde hy zich als iemand, die vlak voor het doel staat dat hy lang en on der zware voorwaarden heeft nagestreefd. Nu was het zover: een heer, behandeld als een heer. Sprekend met beschaafde mensen met een meisje, zoals dat-van-toen. zich met haar op zUn gemak voelend en met haar schertsend. Ja. nu was hy zover. Als hy nu het meisje-van-toen eens ontmoette, hoe geheel anders zou zUn verhouding tot haar zUn. Acht jaar was het geleden dat hy daar stond om de sloot te baggeren en hoe was hy in die 8 jaren uiteriyk en inneriyk veranderd. Was hij gelukkiger? O Ja. zonder twyfel. Nu was hy tevreden, nu stond hy op de plaats die hij had willen bereiken en het zag er naar uit dat hy nog niet zyn hoogste punt had bereikt. Van een soort be diende. niet beter behandeld dan een lakei was hy huisgenoot geworden, huisgenoot van mensen van zekere standing, met wie ook zyn vroegere officieren omgang hadden. Het kostte hem voor het aerst moeite om in slaap te komen zo opgetogen en opgewon den gevoelde hy zich en zoveel had hy te overdenken. Hij stond de volgende ochtend vroeg op, ontbeet met de familie en vroeg daarna aan Kortebas of hU wat rykleding voor hem kon afstaan. Zij gingen samen op zoek en Ven kel kwam terug gekleed in de kleren, die hem wat slobberig om het lijf hingen. „Wylk paard geeft U mynheer Venkel", vrofff Mien. „Kwikje?" Mien glimlachte en verklapte Venkel: „Vader bedoelt Kwikzilver, een jonge ruin. die voor vreemden niet gemakkelijk is. U hebt misschien liever een paard dat U ge- makkeiyker kunt besturen". „Dat is nu een uiterst fcistige vraag, die U stelt. Zeg ik o. neen geef mU dat moeilyke paard maar, dan ïykt het op bluf en zeg ik liever een Sinterklaaspaard. dan moet U denken dat ik bang ben. Maar zonder bluf zeg Ik toch dat ik veel liever op een paard met pit ryd, dan op een sloom dier". „Goed zo, riep Kortebas. Dan zal ik Kwik laten zadelen". Zy gingen naar de stal en Venkel maakte kennis met Kwik. Hij ging by het hoofd van het dier staan praatte or mee. klopte het op de hals streek het langs de benen en be toonde het zyn vriendschap. Zodra hy het bestegen had ging het op zyn achterste benen staan en herhaalde dat enige malen. „Dat ia maar parade, die ik voor U maak Juffrouw Kortebas riep Venkel vanuit het zadel en dwong het paard naar de manege. Het bleef nog enige tyd onwillig lastig en dreinend, maar onderwierp zich tenslotte aan zijn beryder. Venkel genoot kosteiyk, een vurig, jong paard en enige deskundige belangstellenden, want ook de drie knechts van Kortebas wa ren komen toelopen. Hij teed eerst in draf de manege enige malen rond, voerde dan enkele zijgangen en changementen uit. tra- veerseerde. maakte korte (vendingen, liet aan springen in galop en vroeg of het paard een springer was. „Ja dat ging wel", riep Korte bas, „probeer het maar eens met de boom. Maar je moet 'm op de teugel houden als je springt, pat is hU gewoon". De boom werd opgesteld. Venkel reed in galop af. maar het dier weigerde en drong zich terug. „De duivel", schreeuwde Kortebas, „hij springt altyd graag, maar nu met een vreemde op zyn rug verdraait ie het". Venkel vroeg een karwats en bracht het paard verder af van de boom..In snelle rit kwam hij aangereden en voor het dier nog op het pun^was gekomen waar het de vori ge maal had geweigerd tikte hy het even met de karwats onder de schabrak en druk te gelijktijdig zijn sporen wat aan. Als een kat gleed het paard nu er over en Venkel reed onmiddellyk door om het voor de tweede maal er over te brengen wat weer even goed slaagde. „Nu de double-bar", beval Kortebas. „Ik wil zien of je hem daar ook overkrijgt". (Wordt vervolgd).

Schoonhovensche Courant | 1948 | | pagina 2