De Woningbouw. Engeland wil zijn troepen niet uit Duitsland terugtrekken. PLAATSELIJK NIEUWS Dubbele moordaanslag MOTSTE BERICHTEN MARRY bakkersknecht Anton Coops Een noodkreet. WERK - het hele jaar door. Volkswagen Dri# VrBuwtti NIEUWSBLAD VOOR ZPID-HOLLAND EN UTRECHT SchoonboveiucDe Courant VRIJDAG 29 OCTOBER ig|g WAT ZEGT DE BILT? Schrale wind. Half tot zwaar bewolkt met een schra le. af en toe vrij krachtige wind uit Oostelijke richtingen. Koud en over wegend drog weer. Op- en ondergang der Zon: 30 October Op 7.30. onder 17.16. 31 October Op 7.32. onder 17.14 1 November Op 7.34. onder 17.12. MAANSTAND. Afnemende Maan. 30 October: Op 4.48, onder 10.20. 31 October: Op 6.17. onder 16.54 1 November: Op 7.47. onder 17.11. 1 November Nieuwe Maan. Hoog water te Schoonhoven: 29 October 3.35 uur; 30 Oct. 4.26 uur. 31 October 5.11 uur; 1 Nov. 0.53 uur. Keulen, 29 Oct. stand 0.62. onverand. THAN8 EEN GUERILLA OORLOG. Met de val van Patjitan, Pati en Koedoes ls de herovering van de door de communisten bezetten gebieden in de republiek door de re publikeinse troepen ogenschijnlijk voltooid, doch uit verschillende zeer betrouwbare be richten is gebleken, dat ln dit conflict de communisten openlijke gevechten op grote schaal zoveel mogelijk hebben vermeden en jhans tot een guerilla-oorlog zijn overgegaan. Uit verhoren van krijgsgevangenen is ge bleken, dat de meeste rebellen aan de opstand hebben deelgenojnen, omdat zij ontevreden waren over het beleid van de huidige republi keinse regering. Overal heerst echter nog politieke onrust. De republikeinen hebben practisch alle op standige plaatsen in handen, maar in de om geving houden zich overal opstandige troepen schuil. Bende vernietigd. Op de helling van de Smeroe heeft een Ne- Jerlandse patroulle een bende van 20 man ge heel vernietigd. Een grote hoeveelheid wapens werd buitgemaakt. Bij garoet zijn enkele beruchte Japanners gearresteerd, die tot nu toe aan het hoofd van een terroristenbende staande, de streek onvel- Jg maakten. VIJFTIG JAAR NATIONALE VROUWENRAAD. In de Blauwp Zaal van het Beursgebouw te Rotterdam waren gistermorgen tientallen vrou wen uit alle delen van ons land samengeko men ter gelegenheid van het vijftigjarig be staan van de Nationale Vrouwenraad van Ne derland. De Nationale Vrouwenraad van Nederland tterd in 1898 opgericht na de nationale ten toonstelling van vrouwenarbeid. In 1888 was le Washington de Internationale Vrouwenraad opgericht. Het doel hiervan was om de vrou wen-organisaties uit alle delen van de wereld samen te brengen in een groot lichaam. De Nationale Vrouwenraad van Nederland sloot zich bij deze internationale raad aan en werd een vast middelpunt voor de verschil lende verenigingen, waarin hoofdzakelijk vrouwen werkzaam waren. Gistermorgen waren talrijke vertegenwoor digsters van diverse takken van bedrijf aan wezig Zij vertegenwoordigden hun sectegeno- ten. die zich bezighouden met jeugdzorg, kunst, letteren, opvoeding en onderwijs. De presidente van de Nationale Raad, mej. A. C. Schippers, ging in haar openingsrede na wat de Nationale Vrouwenraad in de afgelopen eeuw gedaan heeft. De positie van het buitenech telijke kind werd reeds in 1907 uitvoerig be licht. Mej. Schippers wees er op. dat strijd vragen van politieke aard niet in de kring kunnen worden behandeld, alhoewel dit grond beginsel in de laatste jaren wel eens in het gedrang kwam. Zij besloot haar rede met een huldebetuiging aan Prinses Wilhelmina en Koningin Juliana. Deze hulde werd vastge legd in twee telegrammen, die door de raad aan de Koningin en afin de Prinses werden Verzonden. Geen prijsopdrijvingen. Het bericht, dat" de subsidies op levensmid delen zullen worden verminderd of ingetrok ken, en dat de Dienst van de Prijsbeheersmg zal worden ingekrompen, schijnt sommige handelaren en winkeliers ertoe gebracht te hebben het eens te proberen met prijsverho gingen. Al zitten vele bedrijven met -norma lasten (en vooral met gitote belastingachter stand), toch moet tegen deze willekéurige prijsverhoging met klem gewaarschuwd wor den. Wanneer een dergelijke stijgende bewo ging eenmaal omvang en vaart krijgt, is zij haast niet meer te houden en zouden we in „Franse toestanden" terecht komen. Dan krijgt men de fatale wedloop tussen lonen en prij zen, die onvermijdelijk stakingen veroorzaakt, daardoor de productie remt en zo weer aan leiding wordt tot nieuwe prijsstijgingen. Dat is nu juist wat wij zowel in het algemeen oelang als in Ieders persoonlijk belang moet vermij den. Wij vestigen nog de aandacht op. dat onlangs de Prijsopdrijvings- en Hamsterwet van voor de oorlog weer in werking is gesteld. Dit be tekent, dat men niet straffeloos z'n prijzen kan verhogen, zelfs niet wanneer een artikel door de Prijsbeheersing wordt vrijgelaten. Men ia toch reeds gebonden de prijzen binnen het re delijke te houden. Laat men dus verstandig zijn en niet op eigen gelegenheid de prijzen gaan verhogen. Te welnir stenen, te veel Haagse bemoeienis. De woningnood, misschien wel het bran- dendste sociale probleem van het ogenblik, mindert nog steeds niet. Integendeel, wij zijn nog niet eens zover, dat de nieuwbouw ge lijke tred houdt met de toeneming van het aantal gezinnen; om niet te spreken van de achterstand, die weggewerkt is door samen woning enz. Van bevoegde zijde vernamen wU, dat het moeilijkste punt nog steeds de productie van baksteen is. Hout komt er op het ogenblik genoeg, ook al doordat in de nieuwe wonin gen veel minder hout wordt verwerkt dan vroeger, ijzer is geen probleem meer en sa nitair houdt ook de bouw niet op. Maar er komen veel te weinig stenen beschikbaar en daarvan schijnt de oorzaak weer te zijn, dat de steenfabrieken niet voldoende arbeiders kunnen krijgen. Dit vindt weer zijn oorzaak in de goede lonen, die in de landbouw kun nen worden verdiend en in het tekort aan woningen bij de steenfabrieken, waardoor de arbeiders naar elders wegtrekken. Een ander punt. dat in het midden van de belangstelling staat, is de vraag welke in stantie de wederopbouw moet verzorgen. Tot nu toe geschiedt dat in hoofdzaak door het Ministerie van Wederopbouw met behulp van zijn provinciale kantoren. Minister In 'tVeld wil dit werk echter decentraliseren, d.w.z. losmaken van het ministerie en overdragen aan de gemeenten. Enerzijds is het wel aan lokkelijk als men in dit opzichl meer zelf standigheid krijgt, maar een goede uitvoe ring van het wederopbouwwerk vereist tal van deskundige ambtenaren en daarover be schikken alleen de grote gemeenten. De ge meentebesturen van kleinere plaatsen voelen daarom weinig voor het plan van de minis ter. Wanneer ze ieder een eigen dienst voor woningbouw moeten organiseren, zullen er eerder meer dan minder ambtenaren komen. Het is niet onwaarschijnlijk, dat men de op lossing zal zoeken door een deel van de taak van het ministerie over te dragen op de bouwkundige diensten van de grote gemeen ten, terwijl voor de kleinere hetzij de pro vinciale kantoren van het ministerie zullen blijven bestaan, hetzij tot gemeenschappelij ke bureaux ten dienste van die gemeenten zullen worden veranderd. Overigens zal dit weinig verandering brengen in de tegen woordige voorschriften, alleen zullen de gro tere gemeenten daardoor wellicht iets vlot ter kunnen werken. FOKSTIEREN VOOR INDONESIË. Aan de gouvernementsarts bij de burgerlij ke veeartsenijkundige dienst te Batavia, C. H. Hermeyer, is opgedragen zich napr Neder land te begeven, teneinde tijdens zijn verlof aldaar een studie te maken omtrent in de provincies Noord-Holland. Zuid-Holland en Friesland aanwezig fokmateriaal (productie stieren), dat wel voor de tropen geschikt ge acht kan worden. Hem is verder opgedragen de aankoop van dit fokmateriaal tot een hoe veelheid van 20 dieren, bestemd voor Indo nesië, voor te bereiden. in Amsterdam. Dader pleegt telfmoord. Donderdagnacht heeft zich in de hoofdstad een verschrikkelijk drama afgespeeld. De bu ren van het perceel Hunzestraat 121 werden te middernacht gewaarschuwd door tikken op de ruit van de buitendeur. Toen zij zich toe gang tot dat benedenhuis hadden verschaft vonden zij achter de buitendeur de 37-jarige I. van Wezel, hevig bloedend op de grond liggen en even verder in de hall troffen zij de 30-jarige vrouw F. A. BleekerWillemse aan. De politie was snel ter plaatse. Beide slachtoffers leefden toen nog. G. van W. was *in staat de politie mede te delen, dat een moordaanslag was gepleegd door de 36-jari- ge H. J. Bleeker. In de woning werd een brief gevonden, gericht aan de vrouw, af komstig van B., waarin deze haar onder be dreiging trachtte te bewegen naar zijn huis terug te keren. De vrouw had haar man ver laten en was bij Van W. gaan inwonen. De politie ontdekte in de woning van B. dat de dader zelfmoord had gepleegd en dat dit kort nadat hij thuis was gekomen moest zijn gebeurd. Alle slachtoffers zijn naar het Onae Lieve Vrouwe Ziekenhuis vervoerd, waar kor te tijd na aankomst van W. is overleden. De toestand van de vrouw is zorgwekkend. WINKELIERS, HOUDT GEEN SUIKER ACHTER! Tegen winkeliers, die hun voorraad suiker vasthouden tot de prijsverhoging wordt toe gestaan, zal streng opgetreden worden. De prijzencontroledienst zal uitermate stren ge controle uitoefenen. Winkeliers, die opzet telijk weigeren deze suiker te verkopen stel len zich bloot aan strafvervolging en inbeslag neming hunner voorraad. KOPERSLAGER MAAKTE VALSE KWARTJES. Er waren de laatste tijd te Rotterdam veel valse kwartjes in omloop. Men vermoedde, dat zij werden uitgegeven door twee kleine meisjes en daarom werden deze door recheur- cheurs in het oog gehouden. Toen een van de kinderen deze week bij een waterstoker weer inkopen had gedaan, kon de rechercheur nog juist verhinderen, dat de man het in betaling gegeven kwartje in de lade wierp. Het geld stuk bleek inderdaad vals te zijn. Er werd huiszoeking gedaan bij de vader, een koper- slager-bankwerker en deze bleek in zijn vrije tijd het beroep van valse munter uit te oefe nen. PLAATSELIJK NIEUWS. „Zeg hé!!" Gouds. ..Zeg hé!!" Dit is de titel van het nieuwste cabaret, dat uitgebracht wordt door het ..Theater Plezier vnn Floris Meslier". Het gezelschap heeft een belangrijke uitbrei ding ondergaan. Dit gezelschap zal op 3 en 4 November optreden in de Nieuwe Schouw burg te Gouda. Lexmond. Nagekomen predikbeurten. Ned. Herv. Kerk v.m. 9.30 uur ds. Malesteijn van Nieuwpoort n.m. 6 uur De heer de Groot van Nieuw Lekkerland. Gereformeerde Kerk v.m. 9.30 uur en n.m. 6 uur ds. H. J. Knauff. Sliedrecht. Nagekomen predikbeurten Ned. Herv. Kerk v.m. 9.45 uur ds. Jac de Vries herdenking kerkhervorming, n.m. 6.00 uur ds. Both. Maranatg n.m. 5 43 uur de heer van Pijpen. Tolsteeg n.m. 5.00 uur ds. Batenburg van Alblasserdam. Gerefoormeerde Kerk v.m. 5 en n.m. 6.00 uur ds. Oosterhoff. Geref. Kerk (31) v.m. 8.30 en n.m. 230 uur ds Oos- tereem. Chr. Geref Kerk 9 30 en 6 uur ds. d. M. v. Voorthuizen. Geref. Kerk HV. v.m. 10.00 en n.m. 0 uur ds J Overduin. Oud. Geref. Kerk v.m. 10 en n.m. 6 uur de heer Bijkerk. Vrije. Herv. Kerk n.m. 6.15 ds. Schouwink v. Schiedam Leger des Heils gew. diensten o.l.v. adjt. Postma RK. Kerk v.m. 8.30 uur H. Mis in o.l. school VI. Zevenhuizen. Nagekomen predikbeurten. N. Herv Kerk v.m. 10.00 uur ds. J.J. Stoutjesdijk n.m. 2 30 uur in de Kapel aan de Rotte ds. J. J. Stoutjesdijk. Gereformeerde Kerk v.m. 9.30 en n.m. 2.30 uur ds. A P, Heiner. Rem. Kerk geen dienst. NED. HERV. KERK Bedankt voor Reeuwijk (toez.) J. v. Amstel te Hoevelaken. DE STAKINGEN IN FRANKRIJK Het Franse kabinet heeft de toestand als gevolg van de stBkingen besproken. Na voorlezing van een rapport van de mi nister van binnenlandse zaken is de regering tot de conclusie gekomen, dat de situatie op het ogenblik gunstig is. Een 30 duizend man troepen en veiligheids politie, dio 'het centrum van de Noordelijke steenkoolgebieden in Frankrijk binnentrokken hebben 3 mijnen van stakers gezuiverd zon der ernstige voorvallen. Havenarbeiders hebben geweigerd «teenkool te lossen in 10 Franse Atlantische havens, van Duinkerken tot Bordeaux en te Marseille en Toulon. Meer dan 25 met steenkool geladen schepen werden tegengehouden, waaronder 12 te Rouaan. Nog voor drie weken kolen. Te Rijssel ia nog maar voor drie weken kolen voor de textiel en andere fabrieken aldaar. Polen heeft alle steenkoolleveranties stop gezet. Uit Alea wordt gemeld, dat drie mijnen onder water gelopen zijn. DE AMERIKAANSE LUCHTMACHT IN DUITSLAND. Een officiële woordvoerder van het Ame rikaanse militaire bestuur in Duitsland heeft ln een radio-uitzending het volgende ver klaard: ,.Het leger en de luchtmacht van Amerika zijn hier. met geheel de grote pro ductie en de geheime wapens van Amerika achter zich. Zij zullen hier blijven zolang het nodig is. d.w.z. totdat een nieuwe Duitse staat stevig is gegrondvest". ..Zij zullen blijven tot Hfest-Europa sterk genoeg is om zichzelf te verdedigen". Het is de bedoeling van de Amerikaanse politiek in Duitsland. Duitse hulp te vragen in een „strijd op leven en dood tegen het nietsont ziende communistische systeem". VANDAAG ONDERTEKENING LEEN- OVEREENKOMST. De ondertekening van de lenings-overeen- komst der E.C.A. met Nederland wordt van daag verwacht. Naar verluidt was de vertra ging te wijten aan louter technische redenen. DE TOESTAND IN PALESTINA. Het hoofdwkartier van de V.N. te Haifa heeft medegedeeld, dat de strijd weer was op gelaaid aan het centrale Palestijnse front. De vijandelijkheden breiden zich later uit. Don derdagmiddag was de strijd nog aan de gang. toen waarnemefs van de V.N. nog bezig wa- ran uit te zoeken wie de vijandelijkheden was begonnen. TEKEN DES TIJDS. Een metaalwarenfabrikant uit 's-Gra- veland, die een tekort sari thuiswerkers lied voor het vervaardigen van kaars houders voor kerstbomen, plaatste een advertentie in een Hilversamse courant, waarin hij 40 thuiswerkers vroeg. Het resultaat was verbluffend. Nauwelijks was de krant verschenen of de woning en het kantoor van de fabrikant wer den bestormd. Meer dan 1500 gegadig den hebben zich inmiddels gemeld en de stroom blijft voortduren. Al deze mensen zeiden bijverdienste te zoeken omdat zij met hun loon niet uitkomen. De fabrikant heeft tenslotte 80 in plaats van de gevraagde 40 thuiswerkers aan genomen. De Berlijnse kwestie. Een woordvoerder van het Engelse minis terie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard dat Engeland niet bereid is besprekingen te voeren over een terugtrekken der bezettings strijdkrachten uit Duitsland, zolang de blok kade van Berlijn gehandhaafd blijft. Hij gaf commentaar op de verklaring van generaal Robertson, de Britse militaire gouverneur in Duitsland, die op een persconferentie gezegd zou hebben, dat het sluiten van een vredes verdrag en het terugtrekken der geallieerde strijdkrachten uit Duitsland de beste oplossing van het Duitse vraagstuk zou zijn. De verklaring van de Britse woordvoerder vormt vooruit een antwoord op de vraag wat de Britse regering zal doen, indien Rusland na het veto betreffende de Berlijnse kwestie in de Veiligheidsraad te hebben uitgesproken een algemene terugtrekking van de bezettings verklaring wijst er duidelijk op. dat de Britse regering onder de huidige omstandigheden een dergelijk voorstel niet in overweging zou ne men. JAPANSE SCHEPEN VOOR NOORWEGEN De Japanse werven kunnen op het ogen blik schepen bouwen voor nog niet ten volle driekwart van de prijs, die Europese of Amerikaanse werven berekenen. Bovendien kunnen ze veel sneller leveren, doordat ze minder overbelast zijn met bestellingen. Noorwegen laat thans twee walvisjagers in Japan bouwen. terwijl onderhandelingen gaande zijn over het boüwen van twee tank schepen van 18.000 ton ieder en eveneens voor de Noorse vloot bestemd. Een der moei lijkheden is, dat de betaling in Amerikaanse strijdkrachten uit Duitsland zal voorstellen. De dollars moet geschieden. SCHOONHOVEN. NAASTENLIEFDE. Reeds enige jaren is hier ter stede een be perkte actie gehouden ten bate van het St. Nicolaasfeest der invalide militairen uit 1940. Deze actie zal dit jaar aanzienlijk uitgebreid worden. Een groot aantal zieke militairen, onder wie velen teruggekeerd uit Indonesië, wordt verpleegd in tal van zieken-inrichtingen ver spreid over Nederland. Zij allen verdienen warme bekgigstelling en het medeleven van net gehele Nederlandse volk. dat ongetwijfeld van ganser harte daartoe daadwerkelijk be reid zal blijken; doch aan de aanwezigheid van dit groot aantal zieke militairen in ons midden zijn tot nog toe zeer velen gedachte loos voorbij gelopen. Teneinde hierin de noodzakelijke verbete ring te brengen heeft Generaal Kruis zich ge wend tot het RK. Thuisfront en tot het Prot- Interkerkelijk Thuisfront met een plan dat enerzijds beoogt op korte termijn resultaten te bereiken, gelet op de naderende huiselijke leesten, anderzijds de bedoeling heeft een blij vende binding in het leven te roepen tussen de thuisfronten en de langdurige zieke mili tairen. Zoals wij reeds eerder hebben bericht is de sociale en administratieve verzorging der lang durig zieke militairen een van de taken van het depot hier ter stede. In de komende dagen zullen de gemeente bode Veldhuis en de sergeant Stephanus een rondgang door de stad maken om de Schoon- hovense bijdrage in te zamelen aan de Sin terklaas-pakketten voor de zieken en invali den. Nu Schoonhoven het centrale punt wordt voor deze actie wordt de volle medewerking verwacht niet alleen van de zilverindustrie, maar ook van winkeliers en zo mogelijk van particulieren. WANDELSPORT-AVOND. Zoals men zich zal herinneren is ruim een maand geleden de wandelsportvereniging „Schoonhoven" opgericht met vijftien leden. Na deze oprichting heeft de vereniging niet veel meer van zich laten horen, tot gister avond. Toen was in zaal Muilwijk een pro- paganda-avond belegd in combinatie met een repetitie-avond van „Volkszang". Daar de voorzitter van de wandelsportvereniging niet aanwezig kon zijn. sprak de secretaris, de heer H. C. Pijlman, het openingswoord, waarin hij de afgevaardigden van zusterverenigingen uit de omtrek verwelkomde. Hij deelde tevens mede, dat de trainingsavonden, die volgende week aanvangen, onder leiding staan van de sportinstructeur, sergeant Last. De wandel- marsen zullen geleid worden door mevrouw v. d. Hooff. De heer G. v. d. Beek hield daarna de aan wezigen bezig met volkszang, totdat de spre ker van die avond, burgemeester M. W. Schakel .van Noordcloos, arriveerde. Deze trad spoedig naar voren en sprak over het nut van de wandelsport. Hij zeide. dat wan delsport juist zo mooi is. omdat het niet op topprestaties aankomt, zoals bij de andere takken van sport. Wandelen kan iedereen, ook degene, die minder bedeeld is wat betreft spierkracht en behendigheid. En in het wan delen in clubverband schuilt een opvoedend element. Daarom verheugde het de heer Schakel, die zelf een enthousiast beoefenaar van de wandelsport is, dat er in Schoonhoven ook een wandelsportvereniging was opge richt. In de pauze, die hierop volgde, gaven zich vijftien nieuwe leden op, zodat de afde ling thans dertig leden telt. Nadat de sneltekenaar G. van Gelderen enige staaltjes van zijn kunnen had getoond, werd de avond met volkszang besloten. De plano-begeleiding werd verzorgd door de mi litair J. van Dommelen. Record kankerbestrijding. De totale opbrengst van de speldjesverkoop ten bate van het Koningin Wilhelmina fonds voor kankerbestrijding, heeft hier f 1027 be dragen. Dat betekent dat er 2054 insignes zijn verkocht. Daarvan heeft de gemeentebode G. Valdhuis er 1600 geplaatst. Schoonhoven heeft met deze opbrengst het record van alle Nederlandse gemeenten gesla gen. Op ruim 5000 Inwoners z(jn hier meer dan 2000 speldjes verkocht, dat is 1 Insigne op elk 2>/| inwoners. Het gemiddelde van de jublleumactle over het gehele land geeft te zien dat een speldje is verkocht op elke 4 Ne derlanders. Bussum sloeg tot nu toe het beste resultaat met een draagpenning op elke 8 in woners. Dit record li nu dus door Schoon hoven royaal geslagen. NUTSBIOSCOOP. De verhalen uit de tijd van machtige kas teelheren. dia op vurige rossen tegen elkaar ten strijde trokken en hun gevangenen in vunzige kerkers onder het kasteel wierpen, worden tegenwoordig niet veel meer gelezen. Jongens kunnen, wanneer zij in de hoogste klas van de lagere school zitten, nog amuffisn van een dergelijke geschiedenis, maar daarna heeft zij alle bekoring verloren. Toch kan zo'n verhaal, als het verfilmd wordt, nog wel ingang vinden bij het publiek, vooral als het plaats vindt in een andere, meer romantische Omgeving. Dit is het geval met de film ..Aladdin in Bagdad", gemaakt naar het gelijknamige verhaal uit de „1001 nacht", dat zich dus afspeelt in het kleurige Oosterse land. De gehele geschiedenis draait om een prinses en enige vorsten, tussen wie een strijd bestaat om de heerschappij van de troon. De film, die in technicolor wordt uit gevoerd. doet enigszins denken aan „Ali Baba en de veertig rovers". .Aladdin in Bagdad" is groot van opzet, onschuldig naar inhoud en kan als een aan genaam tijdverdrijf aangemerkt worden. VOETBAL. Zondag Wacht Sportclub weer een zware strijd. Op het sportterrein ontvangt zij het Rotterdamse D.E.M. wat fhet 1 punt minder ais onze stadgenoten no. 2 op de ranglijst staat. Aan spanning geen gebrek. Het tweede elftal gaat naar Den Haag om het 2de elftal der Haagsche Politie te bekam pen. BURGERLIJKE STAND. Getrouwd: H. P. Miltenburg. 29 j. en G. M. Stravers. 28 J. p. Verhage. 24 j. en P. Wes- dorp, 25 j. JJit de Radio-prograijima's. DE ERWTENTEELT. In het Peulvruchten-areaal is gedurende de laatste jaren een geleidelijke teruggang waar te nemen, welke vooral tot uiting komt in ds erwtenteelt. Mede in verband met de buiten gewoon slechte oogstresultaten van dit jaar is men in brede kring van mening, dat de erw- tencultuur haar ondergang tegemoet gaat. Toch valt uit dit slechte resultaat lering ts trekken, welke voor 1949 nieuwe perspectie ven voor de erwtènteelt kunnen openen. Teneinde hierin inzicht te geven zal Ir. R p Lammers, rijkslandbouwconsulent Maandag 1 November te 19.45 uur via de zender Hilver sum I een radiocauserie houden over het on* derwerp „Ervaringen met de erwtenteelt". Zaterdag- 30 October. HILVERSUM L 7.00 en 8.00 Nieuws; 811 Gramofoon; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Feuil leton; 10.35 Piano; 1100 Gramofoon; 12 30 Weerpraatje; 13.00 Strijdkrachten; 13.30 Ma- lando; 14.00 A.J.C.; 14 20 Gramefoon; 14 50 Fries halfuurtje; 15.15 Philh. Orkest; 16 00 Hei N.V.V.; 10.15 Gramofoon; 18 30 - Strijdkrach ten; 19.00 Staalkaart; 19.30 Cursus; 20.00 Nieuws; 20.15 Promenade Orkest; 21.00 Socia listisch cofnmentaar; 2115 Winkel van Sin- kei; 22 00 Schrammeln; 22.25 Flitsen: 22 40 Sextet. 23.00 Nieuws; 2315 Dansmuziek. HIVËRSUM II 7.00 en 8.00 Nieuws; 815 Gramofoon: 10.00 Klein kleutertje; 10.15 Gra mofoon; 11.00 De Zonnebloem; 11.45 School radio; 12.15 Piano; 12.30 Weerover2icht; 1238 Klaas van Beeck: 13.00 Nieuws; 1325 Klaas van Beeck; 14.10 Gramofoon; 14 29 Engelse les; 14.40 Kamerorkest; 15.25 Trio; 16.00 Gramo foon; 16.30 Gregoriaans; 17.00 De Wigwam; 18.00 Septet; 1830 Journalistiek weekover zicht; 18 45 Gramofoon; 19.00 Nieuws; 19 15 Ora mofoon; 19.50 Causerie; 2M)0 Nieuws: 2012 Promenade Orkest; 20.20 Lichtbaken; 21 00 Ne gen heit de klok; 2145 Radio-estafette. 22 00 Weekend-serenade; 23.00 Nieuws; 23.15 Avond* concert. Zondag 31 October. HILVERSUM I. 7.00 en 8.00 Nieuws; 8.18 Oramofoon; 840 Intermezzo; 9.15 Gramofoon; 9.45 Oeestelijk leven; 1.00 Trio; 10.30 Brief geheim; 10.50 Flierefluiters: 11.18 Triangtl; 12.00 Toneel; 12.15 Zang: 1300 Nieuws; 1320 The Romancers; 14 05 Boekbespreking; 14.30 Zondagmiddagconcert; 16.00 The Skymasters; 16.30 Sport; 17.00 Zang 17.30 Ome Keesje; 18.00 Nieuws; 18.30 Strijdkrachten; 19.00 Stu- diodienst; 20 00 Nieuws: 30 15 Waltztlme; 20.45 Hoorspel; 21.20 Speeldoos; 2140 Harsen* gymnastiek; 22.10 Kamerorkest; 23.00 Nieuws; 23.15 Gramofoon. HILVERSUM II. 8.00 Nieuws; 8 25 Hoog- mis; 9.30 Waterstanden- 9 45 Symph. Orkest; 10 00 Kerkdienst; 11.30 Gramofoon; 12.15 Apo logie; 12.40 Orkest zonder Naam-, 1800 Nieuws;; 13.25 Orkest zonder Naam; 14 05 Piano; 1430 Concertgebouw-orkest; 1530 Kunstenaars; 1540 Piano: 10.10 Reportage; 16 25 Vespers; 17.00 Kerkdienst; 18.30 Zahf; 19 15 Kent gtf uw Bijbel: 19.30 Nieuws; 1930 Boekbespreking 20 12 Uit en Thuis: 2245 Avondgebed: 23.00 Nieuws; 2315 Gramofoon. Maandag 1 November. HILVERSUM I. 7.00 en 8 00 Nieuws; 815 Gramofoon; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Gra mofoon; 10.45 De Regenboog: 11.20 Sopraan en Piano; 11.40 Voordrecht; 12.00 Orgel; 1230 Weerpraatje; 13.00 Nieuws; 13.20 Accordeola; 13 45 Piano: 14.15 De Vrouw- 14.30 Hoorspel; 1500 Opera; 1700 De school is uit; 17.30 Qrs- mofoon; 18.00 Nieuws; 18.30 Strijdkrachten; 19.00 Zang. 1915 Pers en publiek; 19.30 Viool en Piano; 2000 Nieuws; 20 15 Promenade-Or kest: 20.50 Ducdalf; 21.10 Volksconcert; 2210 Er zijn maar weinig; 22.30 Nieuwe-Notenkra* ker; 23.00 Nieuws; 23.15 Kwartet. HILVERSUM II. 7.00 en 8.00 Nieuws; 8.15 Gramofoon; 9 30 Waterstanden; 9.35 Gramo foon; 10.30 Jubileum vergadering; 12.30 Weer- overzicht; 13.00 Nieuws; 13.15 Orgelconcert; 13.45 Zang, 14.00 Schoolradio; 14.35 Gramo foon 16 00 Bijbellezing; 16.45 Symph. orkest: 17.15 Zang; 17.40 Gramofoon; 18.30 Met bind en plaat; 19.00 Nieuws; 19.15 Leeslamp; 1941 Gramofoon; 20.00 Nieuws; 20.15 Vrij en blij; 20.45 Hoorspel; 21.25 Orgel; 21.50 Gramofoon; 22 15 Kwartet; 22.45 Avondoverdenking; 23 00 Nieuws; 23.15 Piano en Orkest. Geboren: Dochten v#n J. Hakkesteegt. N. M. Hakkesteegt- Boer. Polsbroek, 28 October 1948 Tl)d«J. Ziekenhui» Oudewater Voor de hartelijke deel neming ons betoond tijdens de ziekte en het overlijden van onze lieve Man en Vader, de Heer L. GROENENDIJK betuigen wij onzen hartelij- ken dank aan allen. Inzonderheid aan Dr. J.v. WOERDEN en het Verple gend Personeel in het Van Iterson Ziekenhuis te Gouda voor de toegewijde verple ging. Namens allen, Wed. H. M. GROENENDIJK VERSCHUT. Haastrecht. 29 Oct. 1948. Voor de vele blijken van belangstelling ondervon den bij ons 25-jarig Huwelijksfeest betuigen wij allen onze welgemeende dank M. DE RÓOI1 N. DE ROOII- DEN BOER Langerak, October 1948 Na een leven van trouwe zorg nam de Heere tot zich onz^lieve Moeder en Grootmoeder GERRIBJE DE J0NQ, Weduwe van Esuwsué van éan Htuvti, in de ouderdom van 72 jaar. Utrecht. C. van den Heuvel. E. van den Heuvel— 'van der Velde. Moercapelle, C. J. van den Heuvel- H. van den Heuvel Verduijn Ouderkerk a.d. IJssel, F. van den Heuvel. N. van den Heuvel- De Jong. J. van den Heuvel. Coevorden, W. van den Heuvel. M. van den Heuvel Goudriaan. Ouderkerk a.d. IJssel. F. Goudriaan van den Heuvel. A. W. Goudriaan. A. van den Heuvel. P- van den Heuvel- Rijkaart. Helmond, E. van den Heuvel. R. H. van den Heuvel- Eringa. Ouderkerk a.d. IJssel. T. C. van den Heuvel, en Kleinkinderen. Ouderkerk a.d. IJssel. 27 October 1948 Kérkweg 86. De teraardebestelling zal plaats hebben as Za terdag tussen 1 en 2 uur Terstond gevraagd i wegens ziekte een tevens een HALFWAS ol LEERJONGEN. Wed. O. VAN AS, Qroot-Ammers Gevraagd: EEN DIENSTBODE, per 1 December; zelfstandig kunnende werken; klein ge zin; v. g. g. v. - Adres: A. en F. HEIJKOOP - 309. Oud-Alblas. T« koop gevraagd t BOERDERIJ ram I lot 20 ha. Aanmelding voor of op 1 Mei 1949 na overeenkom»! waar lnvMltant kan worden overgenomen. Voot verkoper hul» disponibel. Omgeving StOlwifker- ■lui» Brieven onder ho, 4325 Bureau va» Drogist Wijdstraat 31, GOUDA. Lavartraan capsular Sanostol Slnatran Scoti's emulsion I twHeOE blad NIEUWSBLAD voor ZUID-HOLLAND en UTRECHT SchMmbovenachi Courant VRIJDAG 29 OCTOBER 1948 LANDBOUW en veeteelt. Op de onlangs te Bern gehouden uigebreide Internationale conferentie betreffende de be strijding van de coloradokever, waren verte genwoordigers van negentien Europese lan den aanwezig. Ook Nederland werd vertegen woordigd. De bedoeling van de conferentie was de sa menwerking op het gebied van de bestrijding van de coloradokever, die reeds bestaat tus sen Engeland en de Benelux-landen. uit te breiden tot andere landen. Van Nederlandse zijde werd er op gewezen, dat in verscheidene landen de invoerbelem- meringen in verband met de coloradokever on nodig streng zijn. Hierover zal nader overleg gepleegd worden met de regeringen. Verder drong de Nederlandse delegatie er op aan de samenwerking uit te breiden tot andere pro blemen op plantenzi^ktenkundig gebied, welk voorstel door vele gedelegeerden werd onder steund RODE WORTELEN VOOR KIPPEN. Het is nog niet algemeen bekend, dat rode wortelen bijzonder goed zijn voor leggende hennen. Het vorige jaar heeft ..De Schot horst", het bekende veevoedingsinstituut bij Amersfoort, een rapport gepubliceerd, waaruit blijkt dat deze wortelen een rijke bron van vitamine A voor pluimvee zijn. Zij bevatten nJ. veel carotine. waaruit de dieren vitamine A kunnen vormen. Uit de proeven bleek, dat leghennen, die geen ander vitamine A kregen dan via het carotine van rode wortelmeel, vol komen gezond bleven en volop legden. Voor goed samengestelde meelvoeders wordt een bijmenging van 2 pCt. rode wortelmeel vol doende geacht. Bij bewaring van het meel gaat het carotine-gehalte echter achteruit Daarom wordt aangeraden de wortelen eerst te drogen en te malen kort voor de bewerking in het voer. Op boerderijen, waar men zelf rode wor telen .teelt, geeft men ze natuurlijk rauw. Landbouwers varen in de mist. Op de Woensdag in Krasnapolsky te Am sterdam gehouden algemene vergadering van de Hollandse Maatschappij van Landbouw, welke door ruim 200 afgevaardigden werd bezocht, sprak in de ochtendzitting de voor zitter, de heer F. den Hartog. Spreker begon met de constateren, dat de positie van de land- en tuinbouw nog onzeker is. Hij twij felde of de regering sinds de bevrijding de belangen van onze land- en tuinbouw steeds voldoende voor ogen heeft gehad. Omtrent de richtprijzen voor de oogst 1949 ia nog niets bekend, zodat aldus spreker we volkomen in de mist varen en de akker bouwers hun bouwplan maar op goed geluk moeten opstellen. De veehouders hebben al thans enig idee over wat hun te wachten staat. Blijkens een uitlating van de minister van Sociale Zaken zou de melkprijs met één cent worden verlaagd. Het komt spreker on waarschijnlijk voor. dat de uitlating zo moet worden opgevat, dat de prijsverlaging voor de consument zal gelden. De overheid, zo vervolgde de voorzitter. ui er slechts dan op mogen rekenen, dat het agrarisch volksdeel zich volledig zal ge ven, als zij het vertrouwen van dat volks deel weet te verwerven. Spreker betwijfelde of de thans gevolgde politiek daarvoor be vorderlijk is. gevolg van een contract, dat met de bezettingsautoriteiten in Duitsland is afgeslo- ten. zullen 200000 ton groente ter waarde van 10 millioen dollar aan de Duitse bevol king worden geleverd. Ook dan is echter nog lang met voor alle overschotten van detuin- bouw-producten een afzet bereikt. Telegram aan minister. Daarna is een telegram verzonden aan de Minister van Landbouw, waarin er met de meeste klem op aangedrongen wordt. dat. in verband met de daling der aardappelprijzen, die naar haar mening tot een catastrophe dreigt te leiden, onverwijld maatregelen zul len worden genomen, waardoor de aardap pelprijzen zodanig worden opgetrokken, dat de kostprijs benevens een redelijk onc-erae- mersloon wordt bereikt. Voorts werd ter kennis van de minister gebracht, dat er gro te ongerustheid bestaat over de prijsrege lingen, die voor de oogst 1949 zullen gelden. BOERENKOOL ALS 8ILO-GEWAS. In ons land ziet men vaak kleine hoek'es boerenkool, als groenvocder voor kippen. Dit is een aparte soort, die veel hoger wordt dan de boerenkool voor de keuken Deze soort wordt reeds vroeg in de zomer geplant op zwaar bemeste grond en levert een gewel dige massa eiwitrijk groen op; in feite is het een van de meest productieve groenvoeder- geWassen. Minder bekend is het dat deze boerenkoel uitstekend ingekuild kan worden, tenminste in silo's. Op een Engels grootbe drijf maait men deze boerenkool zelfs met de zelfbinder. De doeken worden daarvoor iets losser en wijder gesteld en het resultaat was zeer bevredigend. Er kwamen gemak kelijk te hanteren bundels boerenkoolplanten uit. Deze gingen rechtstreeks, na verwijde ring van de touwtjes door de hakselmachine en het haksel werd in de silo geblazen. Vol gens de berekening, die b(j dit Engelse rap port was. zou silage-eiwit van dit gewas zo ongeveer het goedkoopste van alle ingekuil de groenvoeder-soorten zijn. AARDAPPELEN AFDEKKEN MET PAPIER Nu het seizoen van de aardappel-inkuiling aangebroken is. vestigen wij nogmaals de aandacht op de goede resultaten, die bereikt kunnen worden door de aardappelhoop af te dekken met zwaar papier of dunne vezel platen. Dit papier wordt langs dé beide schuine zijden gelegd, maar zodanig, dat de top van de hoop over een breedte van 15 c.M. onbedekt blijft. Deze opening dient voor de ventilatie. Vervolgens wordt een laag stro van normale dikte aangebracht, maar men behoeft dan geen mooi recht stro te gebrui ken. Hierover komt een betrekkelijk dunne laag grond en het is deze besparing van grond, die het voordeel oplevert; daardoor wordt de tijd, die nodig is om de hoop te dekken met de helft verminderd. Zo lang het niet vriest, laat men de top alleen be dekt met wat stro. Zijn na enige weken de aardappels „Uitgezweetdan wordt ook de bovenste rand.'gesloten met grond. Ook het uitgraven vèn de aardappelen uit de kuil wordt hierdoor veel eenvoudiger, doordat men stro en grond heel gemakkelijk van de papieren onderlaag kan verwijderen. De be scherming van het papier tegen vorst is op vallend groot. Op het ogenblik, nu de aardappelen en de bieten gerooid worden, is er in de meeste streken meer dan voldoende werk op het land. Op sommige plaatsen, zoals in de Veenkolo niën. zal men zelfs moeite hebben de aard appelen er op tijd uit te krijgen. Maar daar staat tegenover, dat in andere seizoenen Cik- wijls zo weinig te doen is. dat grote groepen van arbeiders maandenlang geen of onvoldoen de wesk kunnen vinden. Dit is een zo onbevre digende toestand voor de arbeiders, dat z(J reeds alleen daarom liever ander werk zoe ken. Het zijn immers Juist de flinkste mannen, die er voor bedanken een gedeelte \nn het Jaar rond te lummelen of op halve kratht te werken. En als zij in het bouwbedrijf, bij een transportonderneming of in de industrie meer bestaanszekerheid en hogere lonen kunr.en vinden, is het heel verklaarbaar, dat zij de landbouw vaarwel zeggen. Dat is dan weer een nadeel voor de boe ren. Juist wanneer zij arbeiders het hardst no dig hebben, zijn er niet voldoende mannen te krijgen, met het gevolg, dat het boerengezin met Jonge kinderen en al aan dc gang moet om verliezen te voorkomen. Het ia dus zowel ln het belang van de boeren als van de i-rbei- ders, dat er maatregelen worden getroffen cm de arbeidsgelegenheid meer ov»r het gehele Jaar te verdelen. Voor een deel kan dat op de bedrijven zelf geschieden. En goed samenhan gend bouwplan, waarbij de gewassen elkander ln arbeidsbehoefte aanvullen is een van de be langrijkste middelen daartoe. In het weidebe- drijf kan de intensivering van het grasland gebruik veel helpen. Het toepassen van emwei» den of rantsoen weid en schept bijv. reeds op een bedrijf van 10 H A. productieve arbeids gelegenheid voor een volwaardige extra kracht net gehele jaar door. En deze arbeid wordt rijkelijk betaald uit de hogere opbrengst en uit de besparing op de voerrekening Ook •rbeids-intensieve gewassen als pootgoed en vlas vergroten de werkgelegenheid. In de vori ge eeuw hield men de arbeiders vaak 's win ters bezig in het vlashok. waar zij onder de ongunstigste omstandigheden hat vlas moesten Een belangrijk vraagstuk voor de landbouw. bewerken. Heel wat Arbeiders hebben daar destijds hun gezondheid bij verloren. Maar 'n modern vlasbedrijf kent die slechte toestanden niet meer. De bewerking gaat machinaal en het stof wordt afgezogen. Ook industrieën, die op de landbouw aansluiten, kunnen dus waar devolle uitbreidingen van de arbeidsgelegen heid leveren. Grondverbetering. Lang niet overal zijn echter dergelijke aan vullende bedrijven mogelijkdaarentegen is er vrijwel geen streek, waar geen v-ultuur- techniwhe werken uit te voeren zijn. Dit zijn werkzaamheden, zoals verbetering van de water-afvoer, egaiisering van de grond verwijdering van harde lagen uit de onder grond. verbetering van de verkaveling, enz De actieve hoofdinspecteur van de Oogstvoorzie- ning, de heer J. K. Melse. heeft hierover on langs een brochure geschreven, die door de Stichting voor de Landbouw op ruime schaal is verspreid. Hiermee is dit belangrijke vraag stuks 'overal in den lande tot een onderwerp van bespreking gemaakt. De Stichting vroeg opgave van de mogelijkheid van cultuur-tech nische werken in de onderscheiden landbouw gebieden en op het ogenblik is men op het centrale bureau van de Stichting bezig de bin nenkomende gegevens te verzamelen. Aan de hand daarvan zal het mogelijk zijn een over zicht op te stellen van de aanvullende arbeids- aangelegenheid in de landbouw. Ook dit werk is ten volle productief. Mis schien is het dat niet. wanneer men alleen de kosten van uitvoering tegenover de toeneming van de verkoopswaarde van 't land stelt. Maar als men in aanmerking neemt, dat een blij vende vergroting van de productiviteit van de boerderijen daardoor ontstaat en 't grote so ciale belang van 100 pCt. nuttige arbeidsge legenheid. is het nut niet twijfelachtig. Als straks de Stichting met een uitgewerkt rap port voor de dag komt. mag zeker van de re gering worden verwacht, dat zij zich van haar kant niet onbetuigd laat. Alblasserdam. De Hengelvereniging „De Karper" hield Zondag in de Boezem een kas- concours. Er waren 24 deelnemers, die alle een prijs ontvingen. De vangst was gering. Alblasserdam. Voetbal. De wed strijd tegen DHZ I ging voor Alblasserdam met 20 verloren. Alblasserdam II stuurde OSS II met een 51 nederlaag naar huis. Alblasserdam IIIDMC III 11. Junioren: Alblasserdam aFluks a 35; Pelikaan a Alblasserdam b 40. Raadsvergadering. ArkeJ. De raad van deze gemeente is door de burgemeester tegen Maandagavond 1 No vember bijeengeroepen. Op de agenda komen om. de volgende punten voor: Het aangaan van een kasgeldlening van f 63.473 ter voor lopige financiering van de bouw van zes woningen. Benoeming van een secr -penn. van de gemeentelijke Instelling voor Sociale Zorg. Benoeming Commissie tot wering van Schoolverzuim. Aanbiedingen begrotingen van Grondbedrijf en Gemeente voor 1949. Hedenavond zullen in Odina de Oranje films gedraaid worden, die gemaakt zyn tij dens de troonwisseling, benevens de herden kingsfilm „Moeder des Lands. De voorzitter van de afdeling Arkel van de fabrieksarbeidersbond. de heer C. Vroege, is benoemd tot verenigingsraadslid van de landelijke organisatie van fabrieksarbeiders. Bergambacht. De heer B A. J. Losing, wachtmeester der rijkspolitie, slaagde te Amersfoort voor het politiediploma. Ruiteravond De Landelijke Rij- vereniging ..Siegfried" gaf in 't Centrum een ruiteravond. waarop tevens haar 20-jarig be staan werd herdacht. De waarnemend voor zitter. de heer P. A. Voorsluijs te Stolwijk, sprak een openingswoord en heette in 't oij- zonder welkom afgevaardigden van zusterver enigingen. burgemeester Diepenhorst en het hoofdbestuurslid van de federatie, de heer de Leeuw de Jong. Allereerst werd een geluids film vertoond, welke het leven vaifcwilde paarden in de Amerikaanse staat Arlzone uit beeldde. Het hoogtepunt van de avond vorm de wel de opvoering van het ruitertoneelstuk in 3 bedrijven „Cupido in de kleedwagen", ge schreven door mevr. H. J. van Nijnatten-Dof- fegnies. Ditzelfde stuk werd vorig jaar te Utrecht opgevoerd door dezelfde spelers uit Bergambacht en Stolwijk voor alle landelijke rijverenigingen. De strekking van het stuk was mooi en het werd goed gespeeld. Het pro gramma was wel omvangrijk, want eerst om half twee was het afgewerkt. De zaal was ge heel gevuld. Giessen-Nieuwkerk. De uitslag van de ge speelde voetbalwedstrijden was: PW I— DOS I 12; PVV-junioren?—DOS-junioren 2—1. De heer G. van der Zouwen behaalde te Gorinchem het diploma machineschrijven. Mej. Timmer is benoemd tot assistente onderwijzeres aan de Chr. Kleuterschool. Voor het schilderwerk in de Ned. Herv. Kerk, is thans aan vrijwillige bijdragen reeds ruim f 1700 bijeen gebracht. Giessen-Oudekerk. Mej. D. Metz heeft ont slag genomen als 2e presidente der Ned. Herv. Meisjesvereniging „Wees een Zegen". Wegens huwelijk en vertrek naar elders. Gorinchem. Bijenteelt. De afde ling Gorinchem van de vereniging tot bevor dering van de Bijenteelt in Nederland, hield in café Reims een onderlinge praatavond over de resultaten van de afgelopen zomer. Verschillende leden hadden geprofiteerd van de dracht op het koolzaad in het voorjaar, maar de zomerdracht op de linde was tegen gevallen. Ondanks de tientallen lindebomen, die Gorkum en omgeving telt, komt hier in tegenstelling tot andere streken weinig van terecht. De bijenstal in het gemeente-plant soen aan de Emmastraat is. dank zij de goe de zorgen van de heer v. d. Hoeff weer in goede staat. Over de suikerlevering waren geen klachten, zodat de bijen voor de winter goed verzorgd konden wordèn. Men besloot het nieuwe handboek voor de imker „Bijen en Bijenhouden", van J. G. de Roever, aan te schaffen. Gorinchem. De Merwekring van Volkson derwijs houdt onder voorzitterschap van bur gemeester K. de Boer Van Hardinxveld zijn jaarvergadering met afgevaardigden der 18 aangesloten afdelingen op Zaterdag 20 Novem ber Het bestuur stelt dan o.a. voor een subsi die van f 100— te verlenen aan de pas opge richte opleiding voor kleuteronderwijzeressen en in 1949 wederom een landdag te houden. Gaan onderdelen* d als U koopt Doalor GEBR. AMES, u"dl"T»1. M Giessendam. Tot bestuursleden van de afde ling Giessendam-Hardinxveld van Volksonder wijs werden gekozen in de plaats van de he ren L. van de Toorn en J. van Harten de he ren J. Breur en M. D. de Jong. VERBETERING 8LUISWEG? Hardinxveld. Burgemeester en wethouders zullen in de eerstvolgende raadsvergadering de raad voorstellen tot verbetering van dc Sluisweg over te gaan. door het gedeelte van de Noordgrens van rijkseigendom bij rijksweg' 15 tot aan de toegang naar het gemeentelijk sportterrein te laten bestraten met dik tormaat klinkers en het gedeelte van de toegang naar het gemeentelijk sportterrein tot aan de Para- lelweg te egaliseren en te voorzien van een dubbele slijtlaag van wegenteer en grind. De kosten van uitvoering van deze plannen worden geraamd op f 62.000. ZWAANSKUIKENSBRUG GEREED. Hél- en Boeicop. Na een sluiting van 5 we ken wegens reparaties is de Zwaanskuiken- brug over het Merwedekanaal Dinsdag na middag weer voor het verkeer opengesteld. De brug is van een nieuw brugdek voorzien terwijl ook het draai- en opzetwerk ver nieuwd is. Dat het verkeer over deze brug vjjn zeer groot belang is bewijst wel het groot aantal rijwielen en personen dat ge durende de afsluiting per roeiboot is over gezet. namelijk 5774 wielrijders en 3836 per- Hardinxveld Korfbal. H.K.C. heeft Za terdag de wedstrijd tegen Snel I uit Dordrecht met 20 gewonnen. Krimpen a.d. Lek. Zaterdag zullen in de zaal van café P. van Namen door het plaat selijk NIWIN-Comité enkele filmvoorstellin gen georganiseerd worden. O.a. zal worden vertoond de film „Troepentransport", waarin een beeld gegeven wordt van het leven van de soldaten op een troepentransportschip. D.C.V.—U.V.S. 1—2. I Krimpen a.d. IJssel. Na het goede werk van vorige week heeft D.C.V. zijn aanhang Zondag danig teleurgesteld door op eigen veld met 2—1 van U VS. te verliezen. Het wilde deze middag bij DCV. speciaal in de voorhoede niet vlotten. Er werd te weinig rekening gehouden met de dwars over het veld staande wind, waardoor vooral in de eerste helft de rechtervleugel totaal ver waarloosd werd. Bij UVS daarentegen werd het spel steeds goed over de vleugels ver deeld. De snelle buitenspelers leverden steeds een gevaar op voor de achterhoede van DCV Juist voor het rustsignaal zag de Leidse mid denvoor kans van dichtbij zijn ploeg de lei ding te geven. In de tweede helft trad het technisch betere spel van WS duidelijker naar voren. Aanvankelijk wist de achterhoe de van DCV nog stand te houden, maar toen na verloop van 20 minuten even geaarzeld werd met wegwerken, was de linksbinnen er als de kippen bij om met een goed schot de stand op 02 te brengen. Wel stelde DCV alles in het werk om de achterstand in te lopen, maar verder dan 1 doelpunt, 5 minu ten voor het einde door P. de Hay gescoord, kon men het niet meer brengen. De uitslagen van de overige elftallen wa ren; CW 3—DCV 2 2—0, Coal 3—DCV 3 3—lf DCV 4—Sparta 9 4—4; DCV 5—DHZ 6 2—6; DCV 6—The Bell Boy's 2 5—1. Junioren; DCV bVDL b 0—1; DCV o— Hillegersberg c 80. Het programma voor Zondag luidt: RFC DCV; DCV 2SMV 2; DCV 3—DHZ 4; DCV 4—Feijenoord 9; DDC 4—DCV 5; PSB 2 DCV 6. Krimpen aan de IJssel. De personeelsvereni ging van van der Giessens werktuigenfabriek hield- een filmavond. In een kort opennings- woord sprak de voorzitter de heer A. C. Rol- loos gr zijn vreugde over uit, dat zoveel leden van het personeel met hun dames aanwezig waren Daarna werd de jubileum- en inhuldi gingsfilm vertoond. Na de pauze werden vro lijke films gedraaid. Materiaal gestolen. De Rijkspoli tie heeft een aantal personen gearresteerd in verband met diefstallen van materiaal van de scheepswerf Van der Giessen. VIJFTIG JAAR GETROUWD. Het echtpaar M. v. d. Blom - H. v. d. Blom van Pelt zal op Vrijdag 5 November zijn 50- jarige echtvereniging herdenken. Lekkerkerk. Voetbal voor Zondag. Lekkerkerk IHion I (Rotterdam); Excelsi or '20 III (Rotterdam)—Lekkerkerk II; Gr.- Ammers ILekkerkerk III; Lekkerkerk IV Ammerstol III. Zaterdag Lekkerkerk Junio renAmmerstol Junioren. DIAMANTEN BRUILOFT. Lekkerkerk. De oud-Lekkerkerkers R. van Vliet en zijn echtgenote C. W. van Vliet— Veerman, respectievelijk 84 en 81 jaar oud, hopen Maandag 1 November hun 60-jarige echtvereniging te herdenken De heer Van Vliet dreef een goud- en zilverzaak en was in de omtrek algemeen bekend. Het echtpaar dat het grootste gedee' e van zijn leven hier woonde, is thans te Ridderkerk gevestigd. Molenaarsgraaf. Het bestuur van de Chr. school heeft aan de schietvereniging „De Graaf schutters", belangeloos haar lokalen af gestaan, voor de te houden oefeningen. Een noodkreet zendt ons de geneesheer directeur van het sanatorium „Weizigt" te Dordrecht, dr. D. P. van Kammen. Het sa natorium lijdt onder een ernstig tekort aan verpleegsters, een personeel-tekort dat op het ogenblik zelfs 40 pCt. bedraagt. Het heeft tijdelijk (voor één week) hulp gekregen van het sanatorium „Zonnegloren", dat enige leer ling-verpleegsters zond. m%ar die bijstand is dus van zeer korte duur geweest. Er moet een andere oplossing worden gevonden, meer leerling-verpleegsters, want als niet spoedig afdoende hulp gevonden wordt, zal een ge deelte van het sanatorium gesloten moeten worden en aan steeds meer zieken, die daar toevlucht vragen, opname geweigerd wor den. „bij de meisjes van heden, schrijft dr. van Kammen, schijnt er een tegenzin in het zo mooie beroep van verpleegster te bestaan Ook andere sanatoria en ziekenhuizen strij den tegen hetzelfde euvel." Hoe jammer zou het zijn als dat zo ia Ziekenhuizen zijn de hoge-scholen van de troost en de onbaatzuchtigheid. Die boven menselijke verruiming der persoonlijkheid, die de verblinde mens op de weg der zelf zucht hoopt te verwerven, waar geschiedt die inderdaad, zo niet in de slapeloze nach* ten van het erbarmen. Wie ten volle beseft hoeveel hier in het groot en in het klein tot stand te brengen is. hoeveel innerlijke hulp en genezing de waarachtig wedergeboren persoonlijkheid ook zonder woorden om zich heen verspreidt, die zal voelen wat een zacht en vriendelijk ge moed daar voor goeds kan doen, onder hen die lijden. Van een Italiaans paedagoog wordt verteld dat hij zieken genas'alleen door de uitdrukking van zijn gelaat. In de sanatoria en de ziekenhuizen is nog veel gelegenheid voor ongebruikte zielesterkende invloed. De verpleegster moet zich geheel indenken in de hulp gedachte van de zusterlijke hulp en zich daarmede vereenzelvigen, voor dat zij in elk afzonderlijk geval een ware pleeg zuster kan zijn. Zij moet haar gedrag jegens de zieken met de geest van hulpvaardig ge duld en onzelfzuchtige zorg doordringen. Ieder woord, dat zij in de overige werkver trekken van het ziekenhufs spreekt, behoort mee tot de ziekenverpleging, iedere onver schilligheid, iedere laksheid en iedere zelf- pverwinning openbaart zich in de uitdruk king van haar gezicht, laat zich horen in de toon van haar stem, is van invloed op de ontplooiing van haar geestelijke kracht en bij gevolg ook op de diepere werkzaamheid van haar verplegingsarbeid. Er ligt voor een groot aantal jonge meisjes een kostelijk terrein van arbeid open, waar men naar haar komst uitziet, waar zieken en herstellenden hopen op haar hulp en waar het gevaar dreigt dat die instellingen van verzorging deels gesloten zullen moeten wor den, omdat nog niet een genoeg aantal meis jes zich bewust is van de taak. die haar wacht, van de taak. waartoe zij geschikt zijn en bij welker vervulling zij zich met elk» dag gelukkiger zullen gevoelen. Last Tan sennwent Mijnhardt'i Zenuwtabletten helpen U er wverheen. AFSCHEID DS. DE BRUIJN. Lexmond. Zondagmiddag had in een over volle Ned. Herv. Kerk de afscheidsdienst van ds. W. de Bruijn plaats, een indrukwek kende plechtigheid, die niet gauw vergeten zal worden. Afschoon ds. De Bruijn betrekkelijk kort in de Ned. Herv. Kerk in deze gemeente dienden (vanaf 31 Maart 1946) had hij zich door zUn trouwe arbeid en zijn sympathiek optreden zó bemind gemaakt, dat zijn heen gaan algemeen betreurd werd. Iets van wee moed van het afscheid kon worden aangevoeld in de volle kerk voor de dienst een aanvang nam. Onder de voorzang der gemeente kwam ds. De Bruijn binnen, gevolgd door de ker- keraad en alle collega's uit de ring Vianen. al len in toga. De plechtigheid werd hierdoor Indrukwekkender. Ds. De Bruijn preekte in deze laatste dienst over Joh. 1 vers 36: „Zie het Lam Gods", het afscheidslied van Johannes de Dooper. We zien hier Johannes op Christus wijzen, zoala men wijst op een merkwaardige schilderij. Om het schilderij goed tot uiting te laten komen, gaat hij. die op hetgeen hij wil laten zien, wijst, terug om niet in de weg te staan, maar het volle licht en de volle aandacht te laten vallen op hetgeen gezien moet worden. Dit was de inhoud van de prediking, die spre ker gedurende de jaren, dat hij hier werk zaam was. gebracht heeft, en ook in deze laat ste dienst wilde hij terug gaan staan om het volle licht te laten vallen op het hart van het evangelie: het Lam Gods. dat de zonde der wereld wegneemt. Het was een ernstig® pre diking, welkie Christus in het middelpunt stel de en waarin voor de laatste maal de gemeen te op het hart werd gebonden zich in schuld en verlorenheid tot het zondeverzoenend# Godslam te wenden. Na het dankgebed richtte de scheidend# predikant zich tot de kerkeraad. Er was steeds de goede harmonie geweest, zonder ooit enig verschil van mening van betekenis. Dit maakt het afscheid nemen zo moeilijk. Spreker heeft steeds vol gebreken gepoogd het goede te zoe« FEUILLETON. door W. KERREMANS. 39 Deze hindernis werd gebracht en opge- •teld. bestaande uit een soort -van hek met achter en boven de bovenste stok nog een tweede, die beide losliggen, zodat het paard als het er tegen springt de stokken er af •toot en geen ongelukken maakt. In stap bracht Venkel het paard eerst naar de bar en liet het de hindernis aan al lerlei kanten bekijken en besnuffelen, hij liet het nu zeer gehoorzame dier er om heen lopen, zodat het ermee vertrouwd geraakte. Daarna reed hij weg in draf wendde en zet te het paard direct na de wending in een ■neJie galop. Hij had de karwats nog bij •ich maar was besloten die niet aan te wen den. Hij wilde zien of hij het paard er zon der die aansporing over kon krijgen. Het •cheen of het paard wilde weigeren er was «en licht spoortje van aarzeling toen het de double-bar naderde, maar Venkel riep het luide aanmoedigend toe: „Hallo Kwikje. dat lap je 'm best. Kom Jongen er over". Hij gaf nog een lichte spoorduk. week af van de raad om het paard bU de sprong op de teugel te houden en weer sprong het met een prachtige lenigheid en gemak over de vrij hoge hindernis. Na de sprong liep het p«ard nog even door, toen steeg Venkel af en beloonde het met woorden, aanhalingen en tenslotte met klontjes. „Ik moet me nu gaan kleden voor mijn vertrek", zei hij wat verlegen, want hij zag hoe men hem bewonderde. „Meneer heb wel meer op een paarden rug gezeten", zei een van de kpechtt goed keurend. „Je bent een kranig ruiter. Venkel", prees Kortebas en Mien voegde er bij: ,N,u weet ik pas wat paardrijden is. Zo zal ik het nooit leren. Die souplesse en ca- dance bereik ik nooit". „Waarom niet", vroeg Venkel met natuur lijke verbazing. Rijden kan iedereen leren, hei hangt van aanleg en afhbitie af hoe lang het duurt voor men zover is, maar zeker kunt u het leren". „Dan hoop ik dat U mij het zo eens wilt onderrichten." „Als U het wenst sta ik te Uwer beschik king en met zeer veel genoegen". Venkel ging zich verkleden en vernam dat Piet dfe knecht en Kortebas hem naar het Piet de knecht Kortebas en hem naar het ook op reis moest, maar in andere richting dan Venkel. Htf nam afscheid van de familie en hoopte hen spoedig terug te zien. dankte voor de genoten gastvrijheid, bracht de meid een fooi en gedroeg zich. dank ook zijn stu die in „Vormen en gebruiken in het gezel schapsleven" hoffelijk. Onderweg zat Venkel stil genietend voor zich te kijken tot Kortebas vroeg: „Ben je bezig de wereldmachine uit elkaar te peuteren, je zit er bij als een bedroefde kraai". „Dc denk aan deze prettige omgeving van U en ik bereken hoe ik op de vlugste wijze hier kan terugkomen". „Dat is een goede bezigheid. Probeer je gauw los te maken uit dat spinneweb. want je hebt gezien dat het werk hier op je ligt te wachten". .Ik heb goede hoop dat het slagen zal. Men heeft mij daar niet nodig „Doe je best als een kat die in een boom klimt. En hier zijn we er. Tot ziens dan Venkel ik geloof dat we samen een genoeg lijke tijd zullen hebben". „Ik geloof het niet. mijnheer Kortebas. ik ben er zeker van. Kortebas sloeg hem op de schouder en gaf hem de hand. In de trein had Venkel wel kunnen zin gen van vreugde, hij genoot van de reis. hij vond zijn mede reizigers allen uiterst sym pathieke mensen en hielp hen met bagage. Hij wandelde fluitend naar het verblijf van van Deurne en begaf zich rechtstreeks naar de kamer van Grip. „Ik ben terug van verlof, meldde hij en ik kom u verzoeken mijnheer van Deurne te vragen, mij zo spoedig als het mogelijk is ontslag te verlenen". „Zo, zo ga je weg? Wel wel. Ik zal 't mijnheer van Deurne zeggen als ik straks bij hem kom. Ik laat je de beslissing van mijnheer wel weten". Venkei vertrok en werd een uur later bij zijn meester ontboden. Hij kwam het plech tige vertrek binnen en van Deurne bleef nog enige tijd schrijven, toen keek hij op en zei: „Ik hoor van mijnheer Grip van Overzij, dat je weg wilt?" „Ja mijnheer". „Bevalt het je hier niet?" „Ik heb hier te weinig werk mijnheer". „Te weinig. Te weinig, riep de getuige met een spoor van verbazing, „dat is voor het eerst dat ik zoiets hoor. Ik krijg wel klachten over te veel werk maar over te weinig nooit. Je hadt toch wel werk kun nen vinden als je dat had gewild". „Zeker mijnheer en dat heb ik ook ge probeerd". „Geprobeerd? En wie belette je dat?" „Ik heb u een rapport aangeboden, waarin „Ik heb u een rapport aangeboden, waarin „Ja. ja, dat weet ik en toen ik dat niet goedkeurde, ben je koppig geworden en hebt niets meer uitgevoerd." „Ik geloof niet dat dit een juiste weergav# is van mijn bedoelingen, mijnheer." „Enfin Venkel, we zullen er niet verder over praten. Wanneer wilde je het ontslag laten ingaan." Zo gauw als u het verlenen kunt mijn heer. Er is daar, waar ik heen ga. veel te doen. „Goed. De eerste van de volgende maand? „Uitstekend mijnheer. Zoudt u mij een ge tuigschrift willen geven?" „Vraag dat aan mijnheer Grip. hij maakt die dingen altijd gereed. Goedendag." Het was op de 17e van de maand en hij zou dus al over 14 dagen naar Kortebas kun nen gaan. die zouden vlug genoeg voorbij zijn. Nu dadelijk aan Kortebas schrijven, nog eens bedanken voor het logies en hem mel den hoe spoedig hij al daar zou terugkeren. Hij vernam in de volgende dagen dat ei voorlopig geen opvolger van hem benoemd zou worden en dat hij op de laatste van de maand kon vertrekken om tijdig op zijn nieuwe standplaats te zijn. Grip liet hem een gunstig getuigschrift brengen en toen Venkel het buitenverblijf verliet gaf hem dat een gevoel van grote opluchting. (Wordt vervolgd).

Schoonhovensche Courant | 1948 | | pagina 2