Gemeente raden SAMENWERKENDE LANDEN. PLAATSELIJK NIEUWS. LAATSTE BERICHTEN SCHOONHOVEN. SPORTNIEUWS. MARKTBERICHTEN. De negentien woningen worden gebouwd. Uit de Radio-programma's. FEUILLETON. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Schoonhovensche Courafat WOENSDAG 17 NOVEMBER 1M| WAT ZEGT DE BILT? Plaatselijk enige regen. Wat toenemende en aan de kust tijde lijk krachtige wind tussen Zuid en Zuid-West. Meest zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Weinig verande ring van temperatuur. Op- en ondergang der Zon: 17 November: Op 8.03, onder 1647. 18 November: Op 8.05, onder 16.45. 19 November: Op 8.06, onder 16.44. MAANSTAND. Afnemende Maan. 17 November: Op 16.50, onder 9.01. 18 November: Op 17 29. onder 10.21. 19 November: Op 18.13. onder 11.34. 24 November Laatste Kwartier. Hoog water te Schoonhoven: 17 Nov. 610 uur; 18 Nov. 650 uur. 19 Nov. 7.26 uur; 20 Nov. 8.01 uur. Keulen, 17 Nov., stand 1.20, val 0.10. behoorden er 99.700 aan de Russische staats bank en de Sowjet-bank voor buitenlandse handel. Nog zeer onlangs was goud van de Cominform tot een bedrag van meer dan een milliard francs in Frankrijk gebracht. Begin September ontdekte het ministerie Van Binnenlandse Zaken een andere organisa tie voor de verdelging van gelden. De rege ring was in het bezit van een plan, opgesteld in Roemenië, volgens hetwelk voortaan slechts diplomaten of personen van Franse nationaliteit zouden worden gebruikt voor het overmaken van gelden. Onlangs was ondekt, dat een vroegere attache van de Roemeense ambassade te Pa rijs, die reeds eenmaal was uitgewezen, naar de ambassade was teruggekeerd met een geld bedrag van 60 millioen francs voor de finan ciering van agitatie in Noord-Frankryk en België. Hij was toen weer uitgewezen. Gistermiddag waren nog twee Russen, twee Polen en twee Tsjechen uitgewezen, omdat zij betrokken waren bij de verdelging van Co-» minform-gelden. Het was niet het doel van de regering de communistische leer of de arbeidersklasse te bestijden, maar de sabotage. Saboteurs zouden worden gestraft, ook al zou dit opheffing van de parlementaire onschendbaarheid van com munistische parlementsleden betekenen. Het debat werd verdaagd tot vanmiddag. GUERILLA IN SPANJE? In het orgaan van de Russische communis tische partij. Prawda, wordt verklaard, dat in geheel Spanje, „de vlam van de guerilla-oor- log" is gerezen. Guerilla-strijdkrachten. zo eegt het blad, zijn opgericht of uitgebreid in reven provincies van Spanje. In Galicië heeft volgens de Prawda de communistische guerrilla-formatie 308 mili taire operaties uitgevoerd. In Andalusië zou den 348 aanvallen hebben plaats gehad. Over al worden verzetsraden gevormd. „Ziehier de waarheid over de vrede, die in Spanje zou heersen", aldus de Prawda. Indien er waar heid schuilt in deze berichten, zal men de .militaire operaties" toch als losse sabotage daden moeten voorschrijven. VERWARDE BERICHTEN UIT CHINA. Beide zijden melden overwinningen. Nanking was Dinsdag „een stad der droefe nis", toen van het front werd vernomen, dat de door de communistische troepen m -Soetsjo zijn heengetrokken en Oehsien heb ben veroverd. 250 K.M. ten Noorden van de hoofdstad. Volgens militaire bronnen te Nan king zijn bijna „honderdduizend manschappen van de regering op weg naar het gebied van Oehsien", waar een beslissende slag zou plaats hebben. De berichten over het front zijn overigens Verward. De Britse consul-generaal te Sjanghai heeft de Britse onderdanen aangeraden „vele van de alarmerende geruchten niet te ernstig te nemen". Het wachtwoord van de regering is nog im mer „noch capitulatie noch terugtocht", maar verscheidene hoge regeringsfunctionarissen hebben gezegd, aan de toestand te wanhopen. In eerdere berichten van officiële Chinese zijde werd verklaard, dat de communistische troepen ten Oosten van Soetsjow een algeme ne terugtocht waren begonnen. De woordvoerder van de Chinese regering heeft heden de berichten, dat Soetsjow in han den van de communisten gevallen zou zijn, te gengesproken. JAARCONFERENTIE VOEDSEL- EN LANDBOUWORGANISATIE. De directeur-generaal van de Voedsel- en Landbouworganisatie der V.N.. Norris Dodd, ïei Maandag in zijn openingsrede op de vier de jaarconferentie, dat de wereld voor zijn voedsel te veel van Noord-Amerika afhangt. Verder wees hij er op, dat de wereld slechts B/10 van het voedsel per hoofd der bevol king ter beschikking heeft van voor de oor log, terwijl er slechts drie-vierde maal zoveel voedsel per hoofd der bevolking internatio naal verhandeld wordt. Wel zijn er reeds goede vorderingen gemaakt in de richting van het herstel, doch zelfs wanneer de voedsel productie weer op het peil van voor de oor log zou staan, hetgeen niet het geval is, dan zou zij toch nog onvoldoende zijn in verband met de bevolkingsaanwas. Toch is er geen reden om te wanhopen, zo zeide Dodd. DE ALGEMENE VERGADERING DER V.N. Te Parijs wordt uit bevoegde bron verno men, dat het plan bestaat de algemene ver gadering der V/N. op 11 December des avonds te doen eindigen. Indien nog punten ter bespreking overblij ven zullen deze verwezen worden naar een zitting te Lake Success (Amerika) vermoede lijk in Februari. De algemene vergadering feegon 21 September. HET EUROPESE HERSTEL. Harriman. de speciale ambassadeur voor de Marshall-hulp. is gisteren na een verblijf van 6 maanden in Europa, in Amerika terugge keerd om met Hoffman, de administrateur van het plan-Marshall, de plannen voor het Volgend jaar uit te werken. Harriman zeide, dat België het land is, dat Zich het beste heeft hersteld. Dit land heeft een grotere financiële stabiliteit bereikt dan de meeste andere Europese landen, aldus Harriman. Nederland, zo zeide hij, heeft we gens de troebelen in het verre Oosten met grotere moeilijkheden te kampen. Hij wees er op, dat dit land een groot deel van zijn handel verloren heeft. Harriman zeide, dat hij bijna overal in Europa vooruitgang had waargenomen. Al leen in Frankrijk had zich een onbelangrijke achteruitgang voorgedaan als gevolg van de recente stakingen, die volgens Harriman dui delijk van politieke aard waren en tot doel Mden het herstel te belemmeren MACHINES TEGEN HOUT. De economische commissie voor Europa van de Verenigde Naties heeft médegddeeld. dat zes landen van West-Europa overeengekomen zijn, machinerieën en installaties naar Oost- Europa uit te voeren in ruil voor een verho ging van de aanvoer van timmerhout met 36 procent. Deze zes landen zijn Engeland. Bel gië. Denemarken, Frankrijk, Italië en Neder land. Dit is de eerste grote handelstransactie tussen Oost en West, waarover door de com missie onderhandelingen zijn gevoerd Ameide. Evenals andere jaren wordt thans weer een St. Nicolaasfeest voor de kinderen georganiseerd. P. v. d. DOOL Adr.zn. f Bergambacht. In de ouderdom van 78 jaar is gisteravond overleden de heer P. v. d. Dool. De overledene bezat in deze gemeente een grote bekendheid en bekleedde verschillende vooraanstaande functies. Hij had 22 jaren zit ting in de gemeenteraad, waarvan 7 jaar als wethouder. Meer dan 25 jaar was hij secreta ris van de A R. kiesvereniging „Nederland en Oranje". Voorts bekleedde hij het voorzitter schap van de afdeling Schoonhoven en Om streken van de Nederlandse Bakkersbond, van de winkeliersvereniging en indertijd ook van het plaatselijk crisis-comité. Tevens was hij mede-oprichter van de afdeling van de Bij zondere Vrijwillige Landstorm. Bergambacht. De uitslag van de vervolg- competitie van de damclub alhier is als volgt: J. SpeksnijderB. van Zoest 11; M.Vis ser—M. écholten 1—1; K. Mak—A. Pek 0—2; B. van Herk—D. van den Berg 02; T. van der HekA. Lakerveld 02: B. van ZoestC. Teeuwen 20; B van ZoestL. Vermij 1—I; B. van ZoestP Vermaat 20; A. de Joode A. Post 20; J. SpeksnijderF. van Dalen 02 L. Vermij—G. Graafland 02, F. den Ouden— M. Visser 2—0; ft. Kamer—P. Vermaat 2—0; C. Deelen—B. Vermij afgebroken: W. Kroone— M. Scholten 02; F. van Dalen—B. Vermij 2—0. Verjaringsfonds. Gedurende de maand October bracht het verjaringsfonds voor het stichten van een verenigingsgebouw op f 77.01, vermeerderd met een extra gift in de kerk van f 100. is in totaal f 177.01. Jeugdbijeenkomst. Uitgaande van het Centraal Verband van Jeugdvereni gingen te dezer plaatse zal Donderdag a.s. om 7 uur in de Ned. Herv. Kerk als spreker optre den ds. Lokhorst, van Bergsenhoek, over het onderwerp: „Der Jongelingen Sieraad". Uitbreiding aardappelsto merijen. Tot heden is in deze gemeente één aardappelstomerij in de Hoofdstraat, ge ëxploiteerd door, de firma Van Wijngaarden. Dezelfde firma wenst thans een dergelijke In richting op te richten te Bergstoep. terwijl ook de N V. Schouten, eveneens te Bergstoep. een derde aardappelstomerij wil beginnen. 1 Sc hadepostje. Toen de broodbak- G. Castelijn zijn nieuwe motorcarrier, beladen met brood, in Benedenberg zou aanslaan, bleek deze in versnelling te staan, met het gevolg, dat de motor er zonder bestuurder van door ging. Het gehele geval kwam In de wetering terecht en het brood ging verloren. Lekkerkerk. De heer D. van den Dool., ambtenaar ter secretarie 2e klasse, slaagde te Den Haag voor het eerste gedeelte voor het diploma gemeente-financlën. Voetbal. Lekkerkerk 3—Gouderak 2 6—1- LFC is direct in de aanval en na 10 minuten heeft de midvoor succes 1—0. Dc vreugde is van korte duur, want twee minu ten later is het weer gelijk, als de linksback terugspeelt op de keeper. Deze is uitgelopen en de bal rolt in het doel 1—1. Gouderak oefent nu een druk op het LFC doel uit. maar LFC weet zich los te werken. Na 25 minuten is het 2—1 vo:or LFC en vijf minuten later 31. Na de rust komt eerst weer een Goude rak-offensief, maar^LFC verplaatst het spel op nieuw en met doelpu&ten van de midvoor. linksbuiten en een cornet van de rechtsbuiten, wordt de stand opgevoerd 'lot 6—1. De wedstrijd Lekkerkerk 4—Haastrecht 3 is niet doorgegaan wegens niet opkomen van de scheidsrechter. Haastrecht wenste niet te spelen met een Lekkerkerkse scheidsrechter, hoewel die club met 5 punten voorsprong de leiding heeft in haar afdeling. De junioren gaan regelrecht op het kam pioenschap af. Nu werden de Groot-Ammers junioren met een 3—1 nederlaag huiswaarts gezonden. Zaterdag vierden de heer C. van Es en zijn echtgenote A. van Es—Kroone onder zeer grote belangstelling hun 40-jarige echtvereni ging. Tal van autoriteiten, verenigingsafge vaardigden en vrienden kwamen het bruidspaar in cafétaria Centraal, waar men recipieerde, gelukwensen en een schat van bloemstukken en geschenken werd aangeboden, 'i Avonds NIET AANLOKKELIJK. Het presidentschap der Verenigde Staten van Amerika is geen kleinigheid en hoe aanlokkelijk dit ambt ook moge lijken, hoe fel er ook voor de verkie zingen om gestreden werd: het wordt slecht betaald en er wordt zwaar werk vook vereist. De president moet alle ceremoniële handelingen van een ko ning verrichten, het werk doen vaneen minister-president, als opperbevelheb ber bevelen geven aan de strijdkrach ten, wetten indienen en wetten tekenen en bovendien nog leider zijn van zijn partij. 61 departementen, bureaux en commissies zijn rechtstreeks verant woording schuldig aan de president, die evenzeer moet beslissen over de gel den voor boksdemonstraties in de zËn4{?* van het Panamakanaal als over het ge bruik van de atoombom en die boven dien nog voortdurend maatschappelijke plichten moet vervullen als het openen van bruggen, het aansteken van kerst bomen en het ontvangen van hoge bui tenlandse bezoekers, 150.000 documenten per jaar moet hij tekenen ofwel 400 per dag! Per jaar ontvangt hij bijna 2 millioen brieven en telegrammen, die hij natuurlijk niet allemaal zelf beant woordt, doch die hij voor een groot ge deelte wel allemaal zelf moet doorle zen. Zelfs wanneer hij met vacantia gaat, worden hem zware postzakken met documenten nagezonden, die hij moet lezen en bestuderen en waaron der hij dan zijn handtekening moet plaatsen. Aangezien de president het recht van gratie bezit, moet hij per jaar ongeveer 500 gratie-verzoeken be oordelen. En hoeveel wordt hiervoor nu betaald? 75.000 dollar, waarvan er slechts 11.000 overblijven na aftrek van in komstenbelasting en van alle uitgaven, nodig voor het onderhoud van het Witte Huis en zijn bedienden en voor maatschappelijke verplichtingen, waar aan hij niet kan ontsnappen. Nee. het presidentschap der Ver. Staten is geen sinecure! bracht d. Arbeiders Harmonievereniging Ex celsior een serenade. De voordracht ter benoeming van een on derwijzer aan de Koningin Wilhelminasehool luidt: 1 H. Volkert te Emmen; 2 I. Kraaij te Andel; 3 A. C. de Graaf te Groot-Ammers. LOPIKER VOORDIJK WEER OPEN. Lopik. Het gedeelte weg tussen Lopik-dorp en de Damweg, dat enige maanden is afge sloten geweest in verband met de verbete ringen, die daar werden uitgevoerd, is thans practlsch gereed. Het is nog wel niet officieel voor het verkeer opengesteld, doch er kan reeds weer gebruik gemaakt worden van de ze verbinding. Behalve de grote verbetering, die is uitge voerd aan het wegdek zelf door het aanbren gen van een zware puinlaag en een nieuwe slijtlaag, is de bruikbaarheid van deze weg voor het verkeer sterk toegenomen, doordat op genoemd traject niet minder dan elf royale uitwijkplaatsen zijn aangelegd. Er zijn bor den geplaatst, om de automobilisten te waar schuwen voor het feit, dat de bermen buiten die wijkplaatsen zacht en onbetrouwbaar zijn. Loplk. Grin tie ver In g. Burgemees ter en wethouders van Lopik hebben publiek aanbesteed de levering van 268 M3. grint op de wegen. Ingeleverd werden drie biljeten. De uitslag was als volgt: J. Bons te Schoonhoven voor f 8 24 per M3.; J. de Bruin te Lopik voor f 8.70 per M3.; J. Schep te Schoonhoven voor f 9 29 per M3 Aan de laagste inschrijver is de levering opgedragen. VERENIGDE TAPIJTENFABRIEKEN. Moordrecht. In haar verslag over net boek jaar 1947—1948 meldt de directie van de Ko ninklijke Verenigde Tapijtenfabrieken N V dat de belangrijke prijsverlaging van de pro ducten. die in het vorig verslag was gerap porteerd. voor een groot gedeelte kon worden goedgemaakt door een verhoogde bezetting De resultaten, hoewel lager dan die van het vorig jaar. zijn bevredigend geweest. De ex port kon verder worden uitgebreid, maar ook de binnenlandse markt is op een .beter voorzieningspeil gekomen. De omzetten wa ren belangrijk hoger dan in 19461947. Het bedrijf in Cochin (India) werkte be vredigend. De exploitatierekeningen belopen f 778.126. Hiervan wordt voor afschrijvingen besteed f 85 964. waarna een saldo winst resteert van f 692 162. Een bedrag van f 150 000 wordt overgebracht naar de „reserve voor vervan ging". Voorgesteld wordt een dividend van 9 pCt. (onv) op de gewone en 63/5 pCt. (onv) op de preferente aandelen. De vooruitzichten voor het nieuwe boek jaar noemt de directie niet ongunstig. De omzetten in de eerste maanden zijn wederom hoger dan die van het verslagjaar. Een waak zaam oog moet worden gehouden op de steeds stijgende kosten. Bij het Intreden van een meer normale behoeftebevrediging zal bovendien rekening gehouden moeten worden met een eventuele prijsdaling. Sliedrecht. Zilveren jubileum. De heren T. van Gelder. W. Lanser. K. Ruis en W. Schild herdachten deze week hun' 25-ja- dig dienstverband bij de N.V. Scheepswerf en Machinefabriek „De Kolp". Namens de direc tie werden hun een gastvrij onthaal en stoffe lijke bewijzen van waardering aangeboden. Zaterdagavond heeft de heer D. Piso, hoofd van de afdeling Sociale Zaken, voor de afdeling van de Protestants Chr. Werkge meenschap van de Partij van de Arbeid in de bovenzaal Schaik een lezing gehouden over net onderwerp „Sociale taak der gemeentenu" De heer Piso besprak allereerst de karakte ristiek van deze tijd. de politieke, maatschap pelijke en geestelijke crisis om vervolgens te komen op de facetten van dit leven: het geloof, de opvoeding .de persoonlijke verant woordelijkheid en de liefde. Sliedrecht. Voetbal. Sliedrecht 1 speel de te Krimpen een oefenwedstrijd tegen DCV. Het was teleurstellend, dat DCV met enkele invallers uitkwam, waardoor een goede oefen wedstrijd uitbleef. Met de rust was de stand 0—0, doch hierna wist Sliedrecht de leiding te nemen floor De Jager, waarna Van den Berg de voorsprong verhoogde tot 20. De reserves wachten tevergeefs op DEH 2, welke club voor de tweede maal verstek liet gaan. Het vierde elftal speelde tegen Papendrecht 2. De wedstrijd, waarin het ora de leiding ging werd door Papendrecht met 2—1 gewonnen. Het vijfde elftal klopte ODS 3 met 20. De resultaten van de junioren waren: De a verloren met 2—1 van Fluks a. Met 20 werd b geklopt door Hardinxveld. De c junio ren speelde in Dordrecht met 1—1 gelijk te gen DFC e Met 1—0 verloren de d junioren in Gorinchem van Unitaa e .terwijl de e's van ASW met 2—1 verloren. Het gemengd koor Sliedrecht heeft zijn vierde lustrum herdacht in de grote zaal van het Thaliagebouw. die voor deze gelegenheid zeer gezellig was ingericht. Het koor had zich de medewerking verzekerd van het bekende radiokwartet Jan Corduwener. Vooraf hield het bestuur van de vereniging in de bovenzaal receptie, waarop vele zusterverenigingen hun sympathie betuigden. Vele wensen gingen vergezeld van bloemen en enkele van een couvert. Wethouder A. W. de Landgraaf ver tolkte de gevoelens van het gemeentebestuur, aangezien burgemeester Winkler niet aanwe zig kon zijn. Na de officiële toespraken zong de Jubi lerende vereniging onder leiding van de di rigent. de heer Nocken. Het Corduwener Kwartet oogstte bijzonder veel bijval met de bekende radionummers. Na de pauze zong „Sliedrecht" nog enige liederen me* piano begeleiding van C. Verloop. Het tweede op treden van de gasten bestond hoofdzakelijk uit verzoeknummers. De muzikale omlijsting berustte bU Hom- merson's band. Tot slot was er een gezellig bal. Sliedrecht. Gevonden: Kinderwantje', bijbeltje; tabakskaerten; tennisbal: portemon- naie; zilveren armbandje; kinderportemonnaie blauw kinderwantje; baret; paar kinderwan tjes: ceintuqr van een jongensjasje; gevlamde vulpen in étui: paar gymschoenen. StolwUk. De damclub Beijerst speelde een wedstrijd tegen Ouderkerk aan de IJssel en won met 12—8- AFSCHEID DS. VAN ROOIJEN. Waddlnxveen. Zondag nam ds. P. D. van Rooijen afscheid van de Remonstrants Ger. Gemeente, in verband met zijn vertrek als legerpredikant naar Indonesië op 3 Decem ber. Hij hield zijn afscheldspredikatie naar aanleiding van Lucas 21b „Want ziet, het Koninkrijk Gods is binnen in ulieden". In deze prediking wenste de scheidende predikant rekenschap af te leggen van zijn werk in de afgelopen 4 Jaar. Hij wees daarbij op de taak van het Vrijzinnig Christendom op staatkundig en geestelijk terrein, o.m. om op te komen voor vrede en verdraagzaam heid, en daarbij alle lauwheid af te leggen. In zijn afscheidswoord na de prediking dankte hij de gemeente van Waddlnxveen voor alles, waardoor zij hem bij zijn arbeid steunde. Al waren er verschillen van opvat ting geweest, deze waren steeds open en rid- flerlijR besproken. Namens de kerkeraad 6prak de heer J. Kwaak woorden van af scheid. De burgemeester en wethouder Oudijk waren mede aanwezig. Nieuw plantsoen. Burgemeester en Wethouders hebben aan de raad voorge steld over te gaan tot de aanleg van een nieuw plantsoen op het terrein van het spoor wegstation, tegenover het monument. Een wandelpad is hierin eveneens geprojecteerd. De Ned. Spoorwegen hebben reeds toestem ming tot de uitvoering gegeven en zullen in de kosten bijdragen. Tevens is bij de raad een worstel ingediend afkomstig van de bedrijvencommissie tot ver betering van de straatverlichting langs de Plasweg en tot het aanbrengen van 10 straat lantaarns langs de Kanaaldijk, vanaf de Ka naalstraat tot de Burgemeester Trooststraat. wanneer de nieuw te leggen gasleiding langs deze dijk gereed zal zijn. Raadsagenda. Waddlnxveen. De burgemeester heeft de leden van de raad in openbare vergadering bijeengeroepen op Donderdag 18 November, des avonds 8 uur. De onderwerpen van be handeling zijn o.m.: Voorstel tot aanschaffing van instrumenten voor de o.l. school B; idem inzake financiering uitbreiding en verbetering van het gasbuizennet; idem inzake de straat verlichting: idem betreffende de eigendoms overdracht van de Bodegraverstraatweg: idem over de aanleg van een plantpoen bij het sta tion: idem tot verkoop van grond aan de woningbouwvereniging en tot aankoop van grond van de Zuidplaspolder, beide in ver band met woningbouw. 40 JAAR „DE GRAAFSTROOM". Bleakensgraaf. Gistermiddag werd in de bo venzaal van de N V. Zuivelfabriek „De Graaf stroom'' door het bestuur een receptie gehou den ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van deze zuivelfabriek. Het woord werd gevoerd door de heer mr. dr. J. Linthorst Homan. voorzitter van de Alg. Ned. Zuivelbond (F.N.Z.). Spr. gewaag de van de moeilijkheden, die vooral op inter nationaal gebied zijn ontstaan ten aanzien van de zuivelproductie. Door de gezamenlijke melkslijters van „De Graafstroom" uit Rotterdam werd een ge brandschilderd drie-delig raam aangeboden. Hekendorp. De rijkspolitie heeft tegen drie personen proces-verbaal opgemaakt wegens het vervoeren van een vistuig op Zondag op de openbare weg. V erjï ieuwing Hogebrug. De vernieuwing van de ophaalbrug over de Dub bele Wiericke aan de Hogebrug vordert snel, zodat binnenkort het verkeer hierover weer normaal kan plaats vinden. De veehouder Markus, tegen wie de rijkspolitie proces-verbaai had opgemaakt wegens het afsluiten van de openbare weg (Prinsendijk) is door de kantonrechter to Gouda veroordeeld tot het betalen van een boete van f 5.50. Hoornaar. De oogstcollecte tijdens de dank stond voor het gewas in de Herv. Kerk bracht ruim f 200 op. Voet ba lv an Zaterdag. Stedeco 2GJS combinatie uit Gorinchem, 4—3 voot pjs. Noordeloos. B. «n W. hebben aan G. van Noordennen te Hoornaar opdracht gegeven tot de bouw van een dubbele arbeiderswoning op een terrein naast de woning van Jac. Bassa. BEROEPEN PREDIKANT,OP BEZOEK. Ouderkerk a.d. IJssel. De door de kerkeraad dar Ned. Herv. Gem. beroepen predikant, ds. J. C. Terlouw. uit Otterloo zal Vrijdag een bezoek aan deze gemeente brengen. Het bureau voor „Sociale Gezinshulp", dat op 1 Juli 1947 door „Het Groene Kruis", burgerlijk armbestuur en de diaconie van de Geref. Kerk werd opgericht, had tot 1 Juni een totale inkomst van f 934.—. een uitgaaf van f 873.60. zodat erVen batig kassaldo was van f 60.40. De gezinsverzorgster, mej. H. Smaal, verrichtte tot grote tevredenheidvan de commissie haar werk. Oudewater. Voetbal. OVS 1 had Zon dag rust. OVS 2 speelde een thuiswedstrijd te gen Esto 2 uit Bodegraven en won met 70. OVS 3 speelde thuis tegen Bergambacht 3. Beide elftallen maakten een doelpunt. OVS a kwam Zaterdag ook niet binnen de lij nen. UNIO 1 handhaafde haar fraaie positie door thuis met 3—2 van Nieuwkoop 1 te winnen. UNIO 2 verrichtte een zeer goede prestatie door Woerden 3 op eigen terein met 0—3 te verslaan. Ook UNIO 3 boekte een succesvol resultaat door thuis met 3—1 over Ammerstol 3 te ze gevieren. UNIO 4 bereikte wel een 2—5 voorsprong voor de rust tegen Bergambacht, maar moest tenslotte toch met een gelijk spel 55 genoe gen nemen. UNIO a verloor met 9—0 van Schoonhoven a; UNIO b zegevierde thuis met 21 over Haastrecht a. GEVOLGEN VAN AMERIKAANSE STAKING Ongeveer 1.000 spoorweglieden, die gewoon lijk bezig zijn met de verlading van import en exportgoederen bij het New Yorkse cen trale spoorwegnet en de centrale spoorweg van New Jersey zijn Dinsdag als gevolg van de staking van havenarbeiders zonder werk gekomen. De toestand op het ogenblik is als volgt: In New York worden 87 schepen op gehouden. Het vertrek van het grootste Ame rikaanse passagierschip de „America" is voor onbepaalde tyd uitgesteld. Te Boston liggen acht schepen te wachten, te Baltimore 49, te Philadelphia 32, te Hampton Roards vier. te Albany twee graanschepen en te Portland (Maine) een vrachtboot. DE STRIJD IN CHINA. Alle communistische strijdkrachten rondom het bastion van de Chinese regering. Hsoet- sjou, trekken Noordwaarts in een algemene terugtocht. Volgens een communique van het ministe rie van defensie zijn ten Oosten van Hsoetsjou 93.000 man van de door de communisten aan gevoerde legers gesneuveld. In de gebieden van Jantsjoean en Pj-Ai-Tsji hadden zich 8.000 man aan de regeringstroepen overge geven. CHINA WENST DUIDELUKS VERKLARING De Chinese ambassadeur te Washington, heeft gezegd, dat China een duidelijke ver klaring betreffende de Amerikaanse politiek ten opzichte van China wenst. Een dergelijke verklaring is nodig, zo deelde de ambassa deur mede, om een einde te maken aan de verwwripg in China. Een verklaring van sympathie," solidariteit en steun zou veel bij dragen tot verhoging van het moreel van mi litairen en burgers. Als Nanking verloren zou gaan. zou de re gering naar een andere stad worden ver plaatst en da striid voortzetten. AMERIKAANSE WAPENS VOOR DE GAULLE? Volgens een bericht uit Berlijn heeft de Amerikaanse minister van defensie Forrcstal de Amerikaanse militaire gouverneur in Duits land. generaal Clay, opdracht gegeven een aanzienlijke hoeveelheid wapenen en muni tie uit voorraden van het Amerikaanse mill- tair bestuur in Duitsland ter beschikking van generaal De Gaulle te stellen. Volgens be schikbare inlichtingen kreeg generaal Clay opdracht 10.000 tommyguns en geweren, 1000 machinegeweren. 10.000 revolvers. 60.000 hand- granaten en 5 millioen patronen naar Frank rijk te verzenden. (Van onze Haagse correspondent.) Waarschijnlijk in het begin van het komen- de jaar zullen de automobielen in de vrije handel kómen. Het systeem der vergunnin gen. afgegeven door de Rijksverkeersinspectie, komt dan te vervallen. Begin Februari wordt de afkondiging van de Vrije verkoop verwacht. N S. PERSONEEL WENDT ZICH TOT Dl MINISTERRAAD. De Personeelraad van de Nederlandse Spoor wegen heeft aan de Ministerraad een schrij ven gezonden, waarin verzocht wordt om toe kenning van een volledige vergoeding voor fl« geleden atakingsschade (aan huisraad e.d), door het spoorwegpersoneel op de voet van d« toegekende vergoedingen wegens verzetsacha- de. KLAPROOSDAG. De opbrengst van de Zaterdag gehouden verkoop van klaprooaapeldjea ten behoeve van het oorlogsgravencomité bedraagt f 174,54 BEKROONDE HOND. De heer B. A. Hoon behaalde op de Inter nationale Hondententoonstelling te Utrecht met zijn Boxer een tweede prijs. Tevens kree/ deze hond de eerste Z.G. „DENK EN ZET". De uitslagen van de onderlinge eompetitia van de schaak- en damveren. „Denk en Zet" is als volgt: Dammen 1ste groep: M. Droog—P. de Joni Jr. 2—0; A. v. d. Leeden—M. Visser 1—1; A A. Driesen—J. Maasland 2—0; N. W. Veer- A. Mesker afgebr.; W. v. d. Horst—M. Vissaf afgebr.. Dammen 2e groep: P. de Jong Sr.—W. Riet veld 20; J. LiedorpB. de Hoop afgebr. lste groep schaken; B. Veer—G. v. d. T te den afgebr. GEVONDEN VOORWERPEN, Want, pijp, handschoen, züverbon. nijptang schort, tabaksdoos, wantje, portemonnaie. kin dertasje. Inlichtingen op het politiebureau. K.N.V.B. AFDELING DORDRECHT. Programma Zondag 21 November 1948. MerweboysGelukvogels 2; ASW 4—Dubbel- dam 4; ASW 1RCD 2: OTO 2—Merwesteijs 2; OTO 3ODS 5; Emma 5—Papendrecht 3, Emma 7—ASW 3; RCD 5—Merwestijn 3, DFC 4—EBOH 3, DFC 5Merweboys 1; Merwede 4IFC 3; Fluks 3—Alblasserdam 2; DMC 1- SSW 2: DMC 3—DFC 7; OSS 2—EBOH 4. SSW 4Papendrecht 5; Dubbeldam 3Em ma 4; Zwijndrecht 5—Dubbeldam 5; Alblasser dam 3—ASW 2: Vuren 1—Raptim 1: 'a-Gra vendeel 2Strijen 2; Strijen 3Alblassei* dam 4. ZATERDAGMIDDAGVOETBAL GORINCHEM s.o. Programma 20 November 1M8. Amelde 1—Kor. Boys 2: Altena 2—Noorde- loos 2; Kerkwijk 1—Stedoco 2; R. Boys 1—Al- tem» 1; GJS 1—Schelluinen 1; Zuilichem 1— Hellouw 1; Aalst 1—Andel 1: Wijk I—Veen i Aalburg 2—Well 1. ZATERDAGMIDDAGVOETBAL DORDRECHT. Programma 20 November 1048. Heerjansdam 2—Rijsoord 2, AS WH 1—WE 1: Tornado 1—Heerjansdam 3; WE 2—Oranje Wit 3; Oranje Wit 4—WGZ 3; Rijeoord 4— IFC 5; ASWH 4—Maasdam 1, Wieldrecht 2- OOVD 1. K.N.V.B. AFDELING GOUDA. Programma Zondag 21 November 1048. Ie klasse A: Woerden 2—Bodegraven 2; Nic Boys—UNIO; RVC—Nieuwkoop. Ie klasse B: Bergambacht—Gouderak 2. 2e klasae A: Haastrecht 2—ONA 5; Zwer vers 2—Boskoop 2. 2e klasse B; Gouda 4—Boskoop 3; GSV 3— GDS. 2e klasse C: Schoonhoven 3Oudewater 2: ESTO 2—GSV 4. 3e klasse B: GSV 5—ONA 8; DONK 4- Moercapelle 2, Olympia 5Groeneweg 2. 3e klasse C: NSV—Woerden 4; GDS 2—Nic. Boys 2. 3e klasse D: UNIO 4—DONK 5; Bergambacht 3—RVC 3. 3e klasse E: GDS 4—RVC 4; NSV 2-NSV 3; Boskoop 4Nic. Boys 3. ZATERDAGMIDAGCOMPETITIE. Programma 20 November. Ie klasse: Jodan Boys 2Moercapelle Z, Waddlnxveen Z 1—Boskoop 2; Spirit 1—Jodar Boys 1; Verheul 1—Sportlust '46 2. 2e klasse: SSVG 1—Jodan Boys 4 (terrein GSV)VictorieWaddinxveen Z (terrein Wad dlnxveen). JUNIORENCOMPETTCTE, Programma 20 November. Afdeling A. Groep 2: Nieuwkoop aVEP a; Sportlust aESTO a. Groep 3. Boskoop bMoercapelle a. Afdeling B: Groep 3. Woerden bNSV Groep 4. ONA d—GDS c. DAMMEN. WERELDKAMPIOENSCHAP DAMMEN. De uitslagen van de partijen, gespeeld in de derde ronde om het wereldkampioenschap, luiden: Keiler (Nederland)— Roozenburg (Neder land) 0—2; Verpoest (België)—Post (Frank rijk) 0—2: Rostan (Zwitserland—Demesmae- cker (België) 02; Perot (Frankrijk)Chl- land (Frankrijk) 20; Van der Staay (Neder land)—Laros (Nederland) I—I. Ghestem was vrij. De stand luidt na de derde ronde: 1. Roozen burg 6 punten; 2. en 3. Keiler en Verpoest 4 punten; 4, 5. en 6. Ghestem. Perot en Post 3 punten; 7. en 8. Chiland en Demesmaecker 2 punten; 9, 10. en 11. Laros, Rostan en Van der Staay 1 punt. BODEGRAVEN, 16 Nov. Kaasmarkt. Aanvoer 116 partijen kaas. Ie soort f 1.70— f 1.73; 2e soort f 1.651.68; zware soort to< f L74. Handel flauw. TWZ-b.dE BLAP NIEUWSBLAD VOOR ZUTD-llOtLAND EN UTRECHT Schoonhovensctae Courant (WOENSDAG 17 NOVEMBER 1948 UITBREIDINGSPLAN VASTGESTELD. BENSCHOP. De gemeenteraad kwam Dins dagavond bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Schreuders. Nadat enkele agendapunten waren afgehandeld, kwam de behandeling en vaststelling van het uitbrei dingsplan der gemeente aan de orde. Aan de hand van de ingekomen bezwaarschriften gaf de voorzit te r een uitvoerige toelichting op de wijzigingen welke tengevolge van deze bezwaarschriften ln het uitbreidingsplan wa ren aangebracht. Zo werd het verzoek van de Wed. M. v. d. Vlist. om een kleine uitbrei ding van de kom ingewilligd. Het aan de Oostzijde van de sloot nabij de boerderij van F. Verweij Fzn. geprojecteerde openbaar ge bouw met toegangslaan, is vervallen. Ook de bebouwing op het perceeltje boomgaard van de heer F. Verweij. gelegen Oostelijk van het kerkepad is thans anders geregeld.. Was aan vankelijk een weg rondom dit perceel ge projecteerd. nu is een weg midden door dit perceel in kaart gebracht, terwijl dan aan weerszijden van deze straat huizen worden gebouwd. Ook het kerkepad met de kosterswoning is thans buiten het uitbrei dingsplan galaten, teneinde de mogelijkheid tot het houden van de jaarlijkse processie van de R.K. ingezetenen open te laten.De be bouwing achter de boerderij van de Wed. E. v. Oosterom is iets ingekrompen, zodat een toegangsweg tot de landerijen mogelijk is. Tevens is de boerderij ven deze weduwe thans op het uitbreidingsplan aangegeven als agrarische bebouwing, waardoor dit bedrijf later niet zal behoeven te verdwijnen. Aan de Noordzijdse weg. tussen de dorpskom en de R.K. School zullen thans alleen middenstands woningen mogen worden gebouwd. Het is een dwingend voorschrift san Ged. Staten van Utrecht, dat lintbebouwing moet worden te gengegaan. terwijl het uitbreidingsplan dient aan te «luiten aan de bestaande bebouwde kom .De voorzitter drong aan er bij de raad op aan,* gezien de grote woningnood, dit gewijzigde plan goed te keuren. Het lid De HaaIj zag liever arbeiders woningen geprojecteerd op het perceel van de heer F. Verweij. gelegen aan de Noord zijdse weg, docb de voorztter zeide. dat dit niet gewenst is, daar aan de andere zijde van de wetering ook middenstandswoningen staan. Op een vraag van de heer Klomp, deelde de voorzitter mede, dat de in het uitbrei dingsplan begrepen gronden altijd verkocht mogen worden. Het lid Van ïperen stelde voor om het gedeelte by de heer Verweij te laten verval len, doch de voorzitter maakte hem er op at tent, dat dit plan de goedkeuring had verkre gen van de commissie voor de uitbreidings plannen. De heer Roel eve ld vond. dat R en W. er beter aan gedaan hadden eerst overleg te plegen met de grondeigenaren. Ook was spre ker tegenstander van het vormen van wijken voor bepaalde bevolkingsgroepen, met name voor de «Elders. De voorzitter antwoordde, dat het plan 4 weken ter inzage heeft gelegen, de grond- c genaren hebben voldoende gelegenheid ge had hun belangen te bepleiten. Hierop werd het gewijzigde plan In stem ming gebracht en vastgesteld met 6 stemmen •oor en I stem (de heer Roeleveld) tegen. Vervolgens werd overgegaan tot de behan deling an de begroting 1949. De gemeente verkeer' n dermategunstige financiële om- atandigheder dat B. en W. voorstellen het avoolge'l tot de helft te verlagen, de weg- balastin* «oor ongebouwde eigendommen af te schaffen en die voor de gebouwde eigen dommen te verlagen van 6 op 1%. De heer Roelveld pleitte voor algehele •Behaffing der straatbeiasting. hetgeen de vw»rzitter echter meende te moeten ontraden 8* ret op de onzekere Inkomsten der onderne mingsbelasting. Het voorstel van 4e heer Roeleveld werd wwlotte door de Raad verworpen met 5 tegen I temmen (tegen de R.-K. fractie) De be- froting 1949 werd vastgesteld. De Orangelaalcnslcr li voorraad U kunt deze bestellen bij onze agenten of rechtstreeks aan ons kantoor, Haven 25 Schoonhoven In dit laatste geval moet f 1,25 bij vooruit betaling worden voldaan. LOPIK. In de raadsvergadering van Dins dagmorgen waren afwezig wethouder Van Kats en de heer Benschop, die later nog ter vergadering kwam. Na de gebruikelijke opening en de vaststel ling der notulen, deed de Voorzitter eni ge mededelingen. Een subsidie-aanvraag van hel Wit Gele Kruis wordt in handen van B. en W. gesteld. De minister van Binnenlandse Zaken heeft thans mededeling gedaan van de vaststelling van het nieuwe gemeentewapen. De Voorzitter herinnert nog aan net overlijden van de heer D. de With, waarbij de raad zijn deelneming heeft betuigd. B. en W. stellen voor om ook voor 1949 een kasgeldlening aan te gaan, thans groot f 30.000. De raad keurt dit voorstel goed. Ged. Staten hebben bezwaren gemaakt te gen _de verlaagde vaststelling van de straatbe lasting. De raad had de percentages vastge steld op 4 en 2, doch Ged. Staten stellen als voorwaarde voor de uitkering uit het ge meentefonds. dat respectievelijk 6 en 3 pro cent wordt geheven. Noodgedwongen besluit de raad tot dezê verhoging. De Voorzitter doet de verheugende mededeling, dat de P.U.E.M. volgend jaar zal overgaan tot de reeds zo vele jaren verwachte en verlangde electrlficatle van de Lekdijk, mits alle eigenaren bereid zijn tot aansluiting. Enige ontruimingstermijnen van onbewoon baar verklaarde woningen worden verlengd en het perceel Wielse Kade 14 wordt onderhands verhuurd. In de vergadering van 30 December 1947 heeft de raad benoemd de commissie van ad vies. bedoeld in art 8 der woonruimtewet 1947. Deze commissie heeft slechts zitting voor één jaar. zodat wederom tot benoeming van een commissie moet worden overgegaan. In de commissie hebben momenteel zitting de heren J. A. Aantjes, A. H. S. Benschop, C. M. van Kats. C. Langerak en C. M. van Vliet. De volgende personen bevelen B. en W. als plaatsvervangende leden aan: B. Langerak. A. H. Geuze en W. Rijneveld. De raad benoemt bij schriftelijke stemming de aftredende en plaatsvervangende leden vol gens de voorstellen van B. en W., ondanks het feit. dat de heer Van ïperen vóór de stemming ernstig bezwaar heeft gemaakt te gen het feit, dat geen vertegenwoordiger van de vakbonden in de commissie zitting heeft. De Voorzitter zette uiteen, dat niet met een vertegenwoordiger van de moderne vak beweging volstaan kan worden, maar dat dan ook een r.-k. en een prot. chr. afgevaardigde gekozen moeten worden. Daartoe zou dan een tweede commissie in het leven geroepen die nen te worden en dat is voor deze gemeente te veel van het goede. Bij de plaatsvervangende leden hebben B. en W. evenwel de heer Langerak bovenaan geplaatst ter tegemoetkoming aan de wensen van de heer Van ïperen. De legesverordening wordt opnieuw vastge steld. In de tarieven wordt hoegenaamd geen wijziging gebracht. De centrale gemeente van de vleeskeurings dienst Oudewater heeft voorgesteld de keur lonen voor huisslachting vast te stellen op de navolgende bedragen: a. voor een varken boven 75 kg. levend ge wicht f 4.50; b. voor een varken beneden 75 kg. levend gewicht f 2.50. Dit betekent een verhoging van f 1 voor var kens zwaarder dan 75 kg en f 0 50 voor var kens beneden 75 kg. Thans is bericht ontvangen, dat bij Kon. Besluit werd goedgekeurd de door de centrale gemeente vastgestelde wijziging en dat de da tum van in werking treding is bepaald op 1 September 1948. Dit heeft tot gevolg, dat, wanneer de raad blijft staan op lagere keurlonen de gemeente Lopik aansprakelijk is voor de mindere ont vangsten. De bijdrage uit de gemeentekas zou globaal geraamd f 400 per jaar bedragen. Aangezien bU de huisslachtingen toch niet in de eerste plaats van een algemeen plaatselijk belang kan worden gesproken, doch meer van direct persoonlijk of gezinsbelang, komt het B. en W. voor, dat hiervoor bijdrage uit de gemeente kas niet moet plaats vinden. B. en W. stellen de raad voor. de verorde ning op de heffing van keurlonen met ingang van 1 September 1948 te wijzigen overeenkom stig de verordening van de centrale gemeen te. De heren Van Ieperen. Schep. Son- neveld en Verweij hebben ernstige be zwaren legen deze verhoging. De Voorzitter zou het daarentegen zeer onbillijk vinden, wanneer elke-burger via de belastingen verplicht zou worden aan de huis- slachtingen van enkelingen mee te betalen. Hij acht een huislachting voor degenen, die een varken mogen slachten, een voorrecht, waar van zij de kosten zelf moeten dragen. De heer Sonne veld stelt voor niet de hogere kosten uit de gemeentekas te betalen, maar bezuinigingen op de gehele di»nst toe te passen, waardoor de keurlonen niet verhoogd behoeven te worden. Verschillende heren steunen dit voorstel. Het oorspronkelijke voorstel in stemming gebracht wordt aangenomen met de stem van de heer Van Ieperen tegen. De Voorzitter zal de ernstige bezwa ren van de raad en 't bezuinigingsvoorstel bij B. en W. van Oudewater overbrengen. De heer Schep stelt voor agn de Kroon te verzoeken, dat Lopik wederom vrijstelling zal verkijgen van de verplichting tot keuring. Dit adres zal worden verzonden, doch het zal een hol gebaar blijken. Uitbreiding begraafplaats. Het zal bekend zijn. dat sinds 1932 van de algemene begraafplaats te Lopik dorp. een ruimer gebruik is gemaakt dan vóór 1932. In verband hiermede is het thans noodzakelijk geworden, de bestaande algemene begraaf plaats uit te breiden. Dit is mogelijk doordat achter de bestaande begraafplaats zich nog een perceel grond bevindt, welk perceel in eigen dom toebehoort aan de gemeente. Het ligt in de bedoeling de begraafplaats naar achter te verlengen met 25 meter. Door deze uitbreiding zal voor ongeveer jaar begraafruimte wor den verkregen. Wat de kosten betreft is toegezegd een over heidssubsidie van 100 pCt. der arbeidslonen, de loonpost wordt geraamd op f 1500, en de overige kosten, zoals grondtransport, beplan ting enz. op f 4900. B. en W. stellen voor te besluiten de post van f 4900 toe te staan. De heer Van Ieperen stelt daarbij de voorwaarde, dat de D U W. arbeiders, die het grondwerk zullen verrichten, een normale ar beidsprestatie zullen leveren. B. en W. zullen daarop gaarne toezien. Voor de verbetering van zeven woningen worden bijdragen uit de gemeentekas, waar voor weer rijkssubsidie ontvangen zal worden, toegestaan. De heer Van Ieperen vindt het een schandaal, dat de woning van de heer T. Re- nes nog steeds niet is verbeterd. Hij stelt B. en W. daarvoor aansprakelijk. De Voorzitter wijst er op. dat dit een kwestie is. die niet tot de bevoegdheid van de raad behoort, zodat hij het protest van de heer Van leperen niet kan aanvaarden. Enige begrotingswijzingen worden vastge steld. B en W. hebben van verschillende zijden een verzoek ontvangen tot uitbreiding van de straatverlichting. Het betrèft de volgende pun ten: 1. Het uiteinde van de Uitweg bij W. van der Lee; 2. In het centrum van de buurtschap Lopikerkapel, tussen de percelen Lopikerweg- Oost 184 t m. 190; 3. Op een punt aan de Ca- bauwschekade ter hoogte van hët perceel be woond door H. Sluis. De jaarlijkse kosten van het onder 1 ge noemde punt zullen belopen voor de eerste vijf jaren f 25 27 per jaar en voor de vol gende vijf jaren f 16.30 per jaar. De heer Schep acht de prijzen rijkelijk De heren Benschop en Verweij vesti gen de aandacht op twee andere duistere punten. In verband daarmede wordt het voorstel uit gebreid tot 5 lichtpunten, waarmede de raad zich accoord verklaart. Door het vertrek uit de gemeente van de heer W. de Gier is er een vacature ontstaan in de commissie van toezicht op de Landbouw- huishoudschool. De commissie van toezicht heeft in overwe ging gegeven als lid voor te dragen de heer S. Hoogendoorn. Na schriftelijke stemming blijkt de heer Hoogendoorn benoemd te zijn. Het rentepercentage van een geldlening wordt verlaagd. Voor het aanbrengen van enige verbeterin gen en het herstel van bezettingsschade aan de Geref. School, wordt de medewerking toe gezegd. De bouw van woningen is dit jaar niet voor spoedig gegaan. Er bestond de hoop. dat vóór het einde van het jaar de woningen in af bouw zouden zijn. Dit is niet gelukt. Tot twee maal toe zijn de woningen aanbesteed, beide keren lagen de prijzen zo hoog. dat de ver eiste goedkeuring niet kon worden verkregen. Voor de derde maal. uitkomende met ecu vereenvoudigd type. dreigde het weer niet le gelukken, omdat de inschrijvingsbedragen nog aan de hoge kant waren ten opzichte van de vastgestelde normen. Na gevoerd overleg en na bespreking met de aannemers, zijn de bouw kosten zodanig gereduceerd, dat de goedkeu ring thans kan worden tegemoet gezien, denk zij de bijzondere medewerking van de hierin bevoegde instanties. In de raadsvergadering van 20 April werd in principe besloten tol het bouwen van 19 woningwetwoningen. Voor de financiering vnn bouw is besloten om een bijzondere rekening-courant-overeen komst aan te gaan. De kosten van de bouw van 19 woningwet woningen belopen thans: a. grondkos'.en f 13.621; en b. de süchtingskosten f 233.328.74. Uit de exploitatie van deze v .ingen ont.-laat jaarlijks een belangrijk tek- In dit tekort draagt het rijk zijn aandeel. Om in het ge not hiervtm te worden ge3teld, moet de raad daartoe een aanvrage indienen. De raad besluit een aanvrage daarlos m te dienen, omdat de Voorzitter mededeelt, dat nu eindelijk tot gunning kan worden over- LENÏNG VOOR BESTRATING MIDDELWEG. NIEUW-LEKKERLAND. De gemeenterad kwam Zaterdag onder voorzitterschap van burgemeester F. M. A v. d. Rovaart in spoed eisende vergadering bijeen. De Voorzitter herinnert er aan. dat het klaproosdag is. de dag, waarop gaven kunnen worden geofferd voor het onderhoud van de graven van oorlogsslachtoffers. Op zijn ver zoek wordt staande een minuut stilte be tracht. Ingekomen is de goedkeuring van Ged. Sta ten van enige vorige raadsbesluiten en van de aanbesteding van 39 woningen. Met 6 tegen 2 stemmen en 1 blanco wordt voor kennisgeving aangenomen een schrijven om esperanto op de scholen in te voeren. De heer De Kraaij verklaarde zich sterk voor de invoering. Met algemene stemmen wordt op voorstel van B. en W. besloten tot het aangaan van een geldlening voor het bestraten van de Mid delweg. groot f 45.370, tegen 3 pCt.. af te los sen in 20 jaar. De bedragen voor de bijzondere school op het Dorp en voor die te Kinderdijk worden vastgesteld. Het bedrag per leerling is f 12. Voor de bijzondere school op het Dorp wordt het 222 maal f 12 en voor die te Kinderdijk 128 maal f 12. De verhuur van de diverse gemeente-eigen dommen geschiedt evenals het vorig jaar aan dezelfde personen en voor dezelfde prijs. De nummering van de huizen der gemeen te zal op een andere wijze plaats hebben. Wijk A begint bij de Zijdeweg tot aan de Dorps- laan wijk B van de Dorpslaan tot de Middel weg; wijk C van de Middelweg tot de Schoor dijk; en wijk D van de Schoordijk tot aan de grens van Alblasserdam. De zijwegen. Dorps laan, Middelweg, Molenkade, Veerdam, Lek- kade worden apart genummerd. De heer A. Oosterwijk verzoekt bij de rondvraag om verbetering van de arbeiders woningen aan de Dorpslaan, daar die er ha veloos uitzien. B. en W. zullen zich in verbinding stellen met de bouwvereniging te Krimpen aan de Lek Ook wijst de heer Oosterwijk op de slechte verlichting van de toren. Er komen binnenkort nieuwe wijzerborden, aldus deVoorzitter. De heer W. van Vliet wijst er op, dat het hek bij het veer aan de Middelweg nog niet is geplaatst. De Voorzitter zegt. dat het veel moei te en geld kost, maar er wordt nog aan ge- De heer A. T e e u w vraagt, of het B. en W. bekend is. dat in het wachtlokaal „De Klok te Kinderdijk, behalve passagiers, ook zoge naamde „stamgasten" 's avonds geruime tija vertoeven. De politie zal opdracht krijgen toe te zien. De heer G. de K r a a ij vraagt, of de arm lastigen ook in aanmerking komen voor de *°De>\T(forzitter antwoordt, dat daar reeds voor gezorgd is. De heer De Kraaij vraagt verder vleu gels aan de Witte Brug aan te brengen; of het zaktoestel op de begraafplaats al gereed is; verkeersonderVijs op de Openbare School te geven- of B. en W. zich met het bestuur van het Nut in verbinding willen stellen om te ko men tot de oprichting van een kleuterschqol aan de Middelweg: een lichtpunt aan te bren gen op de Middelweg bij de Oude Wetering: en schooltuintjes aan de Middelweg aan te leg- Op al deze vragen zegt de Voorzitter een onderzoek toe. Tenslotte wilde de heer De K r a a ij weten, of B. en W. al plannen hebben voor een nieu we begraafplaats. Hij houdt daarover een be spreking. De heer J. M. Stam maakt de opmerking, dat de heer De Kraaij wel vragen kan stellen, doch geen plannen behoeft uit te werken. Dit moet hij overlaten aan B. fen W. De Voorzitter zegt. dat de zaax reeds bij B. en W. in onderzoek is. De heer H Kamsteeg vraagt verbetering van de Middelweg en de sloten over de Oude We'-ering. Dit zal met de gemeente-architect onder zocht worden. Daarna volgt sluiting. ONDERWIJZERES BENOEMD. STOLWIJK. Vorige week kwam de gemeen teraad wegens afwezigheid van burgemeester Lepelaars onder voorzitterschap van wethou der Jac. Verdoold, voor de tweede maal in spoedvergadering bijeen, ter benoeming van een onderwijzer aan de eerste Openb. School. Uit de nieuwe voordracht, bestaande uit mej. E. G. Zalm te IJmuiden. de heer A. van Ros- sum te Tiel en de heer G. A. Nevenzijl te Hen gelo, werd mej. Zalm met algemene stemmen gekozen. De benoeming van de heer Teeuwen, welke in de vorige vergadering geschiedde, is niet doorgegaan, omdat hij voor zijn benoeming had bedankt. De nieuwbenoemde onderwijzë- res zal per 1 December in dienst treden. Voorts werd in deze vergadering besloten accoord te gaan met het ontwerp besluit vgn Ged. Staten dezer provincie tot toekenning van een vacantietoelage aan de gemeente-sé- cretaris en ontvanger en aan het gemeente- personeel een tijde' ïjke toeslag op het loon te verlenen van f 4.50 per maand. 'k. Donderdag 18 November. HILVERSUM I. 7.00 en 8.00 Nieuws; 8.15 Giamofoon; 10.00 Morgenwijding; 10.15 Ar beidsvitaminen; 11.00 Philadelphia Orkest; 11.20 Zang; 11.45 Letland; 12.00 Orgel; 12.30 Nederlandse muziek voor B.B.C.; 13.00 Nieuws 13.20 Muziekfragmenten; 14.00 Wereldpers; 14.15 Solistenconcert; 15.00 Voor zieken en ge zonden; 16.00 Assortimento; 17.00 Kaleidoscoop 17.20 Welk dier deze week?; 17.30 Piet Knut selaar; 17.35 Ensemble Johny Meier; 18.00 Nieuws; 18.30 Strijdkrachten; 19.00 Radiostrip, 19.10 Avondschool; 19.45 Regeringsuitzending; 20.00 Nieuws; 20.15 Omroep Orkest; 20.40 Ver tellingen in woord en muziek; 21.35 Hoor spel; 22.25 „Speeldoos"; 22.45 Pijlers van Neerlands welvaart! 23.00 Nieuws; 23.15 Gra- mofoon. HILVERSUM II. 7.00 en 8 00 Nieuws: 815 Gramofoon; 9.05 Concert. 9.30 Waterstanden; 9.35 Kamerorkest; 9.45 Schoolradio; 10.00 Gra mofoon; 10.15 Morgendienst; 10.45 Gramofoon; 11.00 De Zonnebloem; 11.40 Schoolradio; 12.03 Klaas van Beeck; 13.00 Nieuws; 13.25 Piano; 13.45 Hors d' Oeuvre; 14.00 Causerie; 15.00 Strijkkwartet: 15.30 Piano; 16.00 Bijbellezing: 16.45 Symphonie Orkest; 17.00 Jeugdjournaal; 17.30 Gramofoon; 17.50 Regeringsuitzending; 18.00 De Zapakara's- 18.15 C.M.B. kwartier; 18.30 Opnamen Schoolzangwedstrijd; 18.45 Voor pientere piekeraars; 19.00 Nieuws; 19.15 Leger des Heils; 19 30 Actueel geluid; 1945 Orgel; 20.00 Nieuws; 20.15 Steravond; 21.30 Familiecompetitie; 22.00 Gramofoon; 22.05 Cau serie; 22.25 Valerius Gedenkclanck; 22 43 Avondoverflenking: 23.00 Nieuws; 23.15 Ber- lijns Philharmonisch Orkest. Vrijdag 19 November. HILVERSUM I. 7.00 en 8.00 Nieuws; 8.18 Gramofoon; 10.00 Morgenwijding, 10.20 Orkest Jack Hylton; 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Vi ool en Piano; 11.10 Voordracht; 11.25 Licht Concert; 12.00 „Palladium"; 12.33 Sport en Prognose; 12.45 Piano; 13.00 Nieuws; 13.20 John Renova; 13.50 Gramofoon; 14.00 Kookkunst; 14.20 Omroep Kamer Orkest; 15.00 Boeken schouw; 15.20 Omroep Kamer Orkest; 16.00 Orgelspel; 16.30 Tussen twaalf en zestien; 17.00 Filmland. 17.20 Wij en de muziek; 18.00 Nieuws; 18.15 Accordeon; 18.30 Strijdkrachten; 19.00 Denk om de bocht; 19.15 „Accordeola"; 19.30 De Gewesten; 20.00 Nieuws; 20.05 Cello en Piano; 20.30 Cursus; 21.00 Gramofoon; 21.30 Hoorspel; 22.00 Weekoverzicht; 22.15 Zang en Piano; 22.45 Avondwijding; 23.00 Nieuws; 23.15 Concert. HILVERSUM II. 7.00 en 8.00 Nieuws; 8.15 Grlmofoon; 9.15 Ziekenbezoek; 9.30 Water standen; 9.35 Concert; 10.30 Morgendienst: 11.PO Strijkkwartet. 11.30 Zangrecital; 12.00 Gramofoon; 12.33 Orgelconcert; 13.00 Nieuws; 13.15 Metropole Orkest; 14.p0 Gramofoon; 14.20 'Oude en nieuwe schrijvers; 14.40 Gramo foon; 15.00 Piano-soli; 15.30 N.C.R.V. Koor; 16.00 Voordracht; 16.20 Russich Koor; 17.30 Amati Trio; 18.00 Cyclus; 18.30 Nederlands Bij belgenootschap; 18.45 Chr. Gemengd Koor; 19.00 Nieuws; 19.15 Regeringsuitzending; 19.30 Actueel geluid, 19 45 C.N.V. kwartier; 20.15 Geestelijke liederen; 20.05 Hoorspel; 21.25 Trio 21.35 Symphonie Orkest; 22.10 Causerie; 22.40 Gramofoon; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 Gramofoon. f)«^e VrcMHitw -"floor W. TXRREMANS. „Bucephalos. leerdr sjj. was het paard, dat Alexander de Grote <**de en bereed. Ze hebben 't mij ook moeten vertellen, want Grieks is nu net de enige taal, die ik niet heb geleerd. Mevrouw Horsting ia een aardige vrouw; ze heeft vroeger ook veel gereden, maar voor een paar jaar heeft ze paardenvrees gekre sen. nou en dan weet je het wel. „Voor een paar iaar," vroeg Venkel ver wonderd. Hij had zich mevrouw Horsting voorgesteld als een vrouw van middelbare leeftijd met grijzende haren. „Hoe oud is zij da*?" „Laat eens kijeun, rekende Kortebas. Horating was 42 toer. hij stierf, zij is geloof ik wel een jaar of tien jonger dan hij; ze zal dua zo om en om de 32 zijn." „Twee kinderen?" Ja, twee jongens, een paar leuke rakkers. Nu «1 dol op alles wat op een paard lijkt, ^«t ga Je aeinen? Morgen? „Wel Ja, dan maar zo spoedig mogelijk. Dan het achter de rug en afgedaan." Hel telegram werd verzonden en de vol lend* dag reisde Venkel naar Wijkhuizen. Toe» hij buiten het atationnetje kwam. zag Hl nmr één vaartuig, maar hij kon eerst tfet gali flit dB van Buce zou komen. we* nw nd Wer dan haveloos. Hoe wel het finds dag^a saet had geregend, zaten de modderkluiten nog aan de wielen, het hout kwam op verschillende plaatsen door de verf, het lederen overtrek op de bank had gaten waar het paardenhaar uitpuilde, het tuig was in maanden niet gepoetst. Venkel ging er op af naar de man die tegen 't paard hing. Deze ging hem niet tegemoet, maar bleef in zijn houding. 't Was een haast weerzinwekkend man. Het onmiskenbare gezicht van de gewoontedrin ker, met waterig ontsfoken ogen, rode opge zette wangen, een slappe houding en nu reeds alcoholdampen uitblazend. Hij was smerig gekleed, een vieze stalbroek en daarboven een verfrommeld jasje, om zijn hals een gummi boordje met er afgesprongen schilfers en een los en scheef hangende versleten das. „U bent zeker meneer Venkel, sprak hij lauw." „Ja die ben ik." „Zo. Ik bén de directeur van Bucephalos en mijn naam is Vink. die zult u zeker wel gehoord hebben .als u iets van paarden weet. Vink had alleen maar opdracht gekregen mijnheer Venkel van het station te halen en niemand had hem ooit de gesurpeerde titel van directeur toegekend. Hij was een der drie stalknechts en als oudste enigszins met de regeling van het werk belast. Hij kende de naam Venkel en begreep wat deze kwam doen. „Neen antwoordde Venkel, ik ken uw naam niet." „Wat? Kent u mijn naam niet? Hebt u nooit gehoord van Vink. Da's sterk, da's voor 't eerst dat ik dat hoor. Ik mag zonder groot spraak zeggen, dat ik de beste ruiter en paardenkenner ben van het land. U bent ze ker pas bij de paarden?" „Och nee. ik ben er al een paar jaar in. antwoordde Venkel achteloos en streek het paard langs de huid. Die voelde vettig aan en op zijn vingertoppen zag hij een witte substantie, het bewijs dat het paard in lange niet was geroskamd en geborsteld. Hij bleef naar die vette vingers kijken, zodat Vink het opmerkte." „Nog geen tijd gehad om te poetsen, licht te deze in. Madame zei, dat ik naar het sta tion moest." „Wie is madame, vroeg Venkei een beetje scherp?" „Dat is mevrouw Horsting, de bazin, maar ze laat de hele zaak aan mij over." „Wordt mevrouw Horsting aangesproken met madame?" „Nee, ben je raar, dat zeg ik zo maar, om dat ik nogal op goede voet met haar sta." Een walgelijke kerel, vond Venkel en hij stapte zwijgend in. Zoals de man was zo be handelde hij het paard, ruw en met scheld woorden zette hij het in draf en trachtte nu Venkel uit te horen: „Komt u zo eens kijken, hoe 't hier is?" „Ja." „Voor zaken of voor belangstelling?" „Voor beide." „Ik denk zo dat u eigenlijk komt sollici teren. Ik heb er zowat over gehoord." „Men praat altijd veel." „Is dat dan niet waar?" „Van wie is die villa daar?" „Die is van een zekere meneer Van Heeke ren. Maar is dat niet waar?" Venkel werd kregelig onder de onbeschei den vragen en gal kort ten antwoord: „Als u inlichtingen verlangt doet u het best die aan mevrouw Horsting zelf te vragen." „Zo, bent u zo. Nou dan weet ik genoeg." Een tijd lang reden zij zwijgend voort en Vink bedacht dat het toch verstandiger zou zijn die meneer Venkel tot vriend te houden. „Afijn 't zijn ook mijn zaken niet. Als u hier komt. dan zult u aan* mijn geen lastige chef hebben." Venkel zweeg. „Wat verder hield Vink het paard in en zei: „Laat ons nu hier eerst maar eens eenfoó?- rel gaan nemen. U zult wel een droge J^eel hebben van de reis." „Neen. ik heb geen droge keel en ik drink morgens geen borrels." „Wat heb ik nou aan mijn zadel hangen? Geen borrel as je d'r een wordt aangepresen- teerd? Nou breekt mijn klomp. Dan wat an ders, een glas bier of zo?" „Neen. dank u. ik zal niets gebruiken, maar als u nog een borrel wiit nemen, ga dan uw gang." „Nog een? Wie zegt u dat ik er al een ge had heb?" „Dat behoeft niemand te zeggen als je het zo goed kunt ruiken." Vink mompelde een vloek en zette 't paard weer in gang. Toen zij de bezittingen van Horsting binnen reden en ze voor het woon huis stopten, wendde V'nk zich nog eens tot V».ikel en zei: „As je nou maar goed weet, dat ik geen baas boven me wil hebben. Als 't er op aan komt, dan zal 't zijn u of ik en als ik er hier uit zou gaan. dan gaat de zaak naar de hel." Venkel knikte, stapte uit en keek eens rond voor hij aanbelde. Wat hij zag was ontmoe digend. Rondom verwaarlozing, slordigheid er onkunde. Hij hoorde een knecht tegen een paard ra zen. hjj zag vlokken stroo en mest over het voetpad, een kapotte kruiwagen, stukken ge reedschap slingerden her en der en een blik in de openstaande stal deed hem huiveren. Een keurig geklede dienstbode opende hem de deur en in de gang en kamer, welke hij achtereenvolgens betrad wees alles op orde en zindelijkheid. Het was duidelijk, waar me» vrouw Horsting kón heersen deed zij het. Na een ogenblik wachten trad een dam* binnen, een middelmatig grote en blonde vrouw, met een vriendelijk enigszins zorge lijk gezicht. Het gelaat was rond, zonder dik te zijn, de mond iets te groot en de twee vermoeide ogen namen den bezoeker een kort ogenblik scherp op. „U bent mijnheer Venkel, van wie nfijn- heer Kortebas mij veel goeds heeft gezegd en ik dank u dat u zo vriendelijk zijt geweest de lastige reis te ondernemen. Gaat u met mij mee naar de werkkamer van mijn man, die nu noodgedwongen de mijne is geworden. Mijn broer, die my in deze uiterst moeilijke weken terzijde heeft gestaan, is gisteren ver trokken. omdat hy niet langer kon wegblij ven, maar hij zal regelmatig hier terugko men om de administratie zoveel dcwiyk controleren en bij te werken (Wordt

Schoonhovensche Courant | 1948 | | pagina 2