jf/2 GEMENGD NIEUWS „Stichting Krimpenerwaard" THERMOGENE Van Hollands flanel Horen in huis! vraagt betere wegen. kan Rondom WlfctntSBtAD voor ZTJID-HOhLANP EX UTRECHT - ScBoonhmcnsthe Courant Hei- en Boeicop. In de vergadering van*de gemengde zangvereniging ..De Lofstem" werd een bestuursverkiezing gehouden. In de vaca ture wegens het bedanken als penningmees ter door de heer H. van Hemert. werd geko zen de heer A. de Jong Az. Voorts werd het bestuur, dat uit vijf leden bestond, met twee leden uitgebreid. Gekozen werden de heer L. de Gans en mej. W. den Otter. Na enkele bespreking werd besloten om bij voldoende deelname een kinderkoor op te richten. Wegens drukke werkzaamheden heeft de neer G. Kusters als dirigent van de gemeng de zangvereniging .De Lofstem'" bedankt. In diens plaats is benoemd de heer Stoffel van Vliegen te Utrecht. Bij de vorige week in de Ned. Herv. Kerk gehouden dankstond voor het gewas bedroeg de opbrengst van de collecte ruim f 800. Hardinxveld. De in deze gemeente gehou- mj k'aproos-c°Becte ten behoeve van het Nederlands Oorlogsgraven Comité, heeft f 189.22 opgebracht. Deze week vergaderde in café Stasse de afdeling Boven-Hardinxveld van ..Volksonder wijs". De voorzitter, de heer Kohier, sprak een woord van dank tot het gemeentebestuur voor de uitnemende wijze waarop dit de ver betering van de o.l. scholen heeft ter hand genomen. Uit het verslag van de penning meester bleek, dat f 27.05i/2 in kas was. Bij acclamatie werden de aftredende bestuursle den herkozen. De beslissingswedstrijd PKC IHKC I heeft voor de Puttenaren een 3—2 nederlaag gebracht. HKC zal nu nog moeten spelen te gen Snel I. II en Maassluis. In de ledenvergadering van HKC werden was zeer groot De voorzitter, de heer B. van Stenes. opende de bijeenkomst en sprak een welkomstwoord. Op zijn verzoek zongen alle aanwezigen staande het Wilhelmus. Medewer king voor deze avond werd verleend door het D.C.V -amusementsgezelschap te Krimpen a s. IJssel onder leiding van de heer R. Hen driks en het D.C.V.-radio-ensemble ..Mauna Loa Hawaiians", onder leiding van de heer G. van der Ruit. Het bestuur van de buurt vereniging. dat altijd voor mooie avonden zorgt, had ditmaal een zeer goede keus ge daan. Het programma, dat voordrachten, zangnummers en één-acters bevatte, werd verdienstelijk afgewerkt. Het publiek amu seerde zich zeer goed. In de pauze hield men een verloting, waarvoor een aantal fraaie prijzen beschikbaar was gesteld. Nadat de voorzitter hartelijke woorden van dank had gesproken, werd de avond besloten met een gezellig bal met muziek van het D.C.V.-dans- orkest. Nieuw-Lekkerland. De klaproos-collecte heeft f 128.03 opgebracht. De personeelsleden van de drie grootste firma's hier ter plaatse zijn met hun huis genoten in October door middel van door lichting onderzocht op de mogelijke aanwe zigheid van longtuberculose. De voorlopige resultaten zijn: Bij J. en K. Smit s scheeps werven en machinefabrieken zijn 985 perso nen onderzocht, waarvan er 7 voor nader on derzoek zijn verwezen naar het consultatie bureau. Bij L. Smit en Zoon s scheeps- en werktuigbouw zijn 601 personen onderzocht, waarvan er twee voor nader onderzoek in aanmerking komen. Bij Smit en Co's machi nefabriek zijn 167 personen onderzocht. Eén Oudewater. Voetbal. Voor Zondag is in verband met de wedstrijd België—Neder land slechts een inhaalprogramma vastgesteld. UNIO 1 gaat naar Nieuwveen om tegen Nic. Boyjs 1 te spelen. UNIO 2 en UNIO 3 spelen niet. UNIO 4 speelt op eigen terrein tegen DONK 5 uit Gouda. UNIO a en b komen voorlopig niet meer In het veld. OVS 1 en OVS 3 hebben rust. OVS 2 speelt in Schoonhoven tegen Schoonhoven 3 en zal daar een zware noot te kraken krijgen. OVS a komt voorlopig niet meer in het veld. De schaakclub ..Kijk Uit" speelde deze week een wedstrijd in Zuilen tegen PVW 1 en wist met 71/*—2',2 te winnen. Door deze overwinning plaatste „Kijk Uit" zich aan de kop der ranglijst. benoemd tot kascommissieledtn de heren A. *er van 2al nader onderzocht worden. Kamsteeg en A. Vogel. Ouderkerk a.d. IJssel. Het Burgerlijk Arm- Hoog-Biokland. Op de ouderavond van de bestuur besloot de gulden loonbijslag in het o.l. school werd een verkiezing gehouden. In bedrijfsleven, ook in toepassing te brengen de plaats van de heren J. A. N. Goes en J. °p de wekelijkse uitkeringen, aan de door van IJzeren werden in de oudercommissie haar gesteunde gezinnen, gekozen de heren D. van der Haven en A. - Mond- en klauwzeer. - Onder het Broeren. vee van enkele veehouders is mond- en De eerste jaarvergadering van de ijsclub klauwzeer uitgebroken. ver0^ ®edacjlt" was. 8°ed bezocht. Het jaar- „Het Groene Kruis". wl» Penningmeester werd goedge- Ouderkerk a.d. IJssel. Maandagavond kwam LlitL f k Van ,°,van ruim 62' De de Plaatselijke afdeling van de Z.H. Vereni- mïïS8 heer J- Biakker werd bij acda- ging ..Het Groene Kruis", in de bovenzaal ivwH T h! Rn6" i !8C? [e deBruin van de harmonie in algemene jaarvergade- AlJ JLta uetbestuur gekozen, ring bijeen. De voorzitter, dr. W. J. Leeu- vin h,erkozen de heer p. wenburg sprak een kort openingswoord.waar- vür rill hinLw m p,aats van de Reu- op de secretaris de heer A. M Roos het jaar ver, die bedankte, werd G. van Kleef geko- verslag over 1947 las. Hij kwalificeerde het jaar 1947 als een zorgelijk jaar voor de afde- Lekkerkerk. Op de internationale honden- linS- Vooral wat de kraamverpleging betreft, tentoonstelling te Utrecht behaalde de Engel- kwamen er na het eervol ontslag van zuster se Bulldog „Red Beauty" van de heer H. VT. E. Korevaar wegens huwelijk, moeilyk- L. Lankamp, de kampioensprijs. met het prae- heden. Zuster Loef uit Boskoop bleek een te- dicaat uitmuntend, en twee speciale prijzen, leurstelling. Met de thans werkzame kraam- Lekkerkerk. De heren H. M. van Leeuwen hee!' d« "MeUne het beter ge- Reeuw ijk. De aangekondigde afsluiting voor het r ij verkeer (behalve wielrijders) over de Middelburgse weg tussen de Randenburgsc- brug en de brug aan de Middelweg, wordt met twee weken verlengd. Schelluinen. Over de spoorwegovergang, die na'het gereed komen van het gedeelte van de rijksweg van hier naar de Lingebrugx weer be waakt wordt, komen overdag gemiddeld 180 motorrijtuigen per uur voorbij. Op de smalle Rivierdijk, die hierdoor sterk ontlast wordt, blijft het motorverkeer niettemin nog vrij druk. Zaterdagmiddag om drie uur speelt de voetbalclub D.O.S. I op het excercitieterrein aan de Parallelweg een wedstrijd tegen GJS uit Gorkum. Streefkerk. Een dubbel kwartet uit de Chr. Zangvereniging „Crescendo" behaalde op het concours te Sliedrecht een eerste prijs met 50 punten, en een enkel kwartet een tweede prijs met 49 punten. De collecte voor de centrale verwarming van de N.H. Kerk bracht ruim f 270— op Woningbouw vordert. De wo ningbouw begint nu haar einde te naderen. De eerste vier woningen zullen spoedig be trokken kunnen worden. De overigen staan onder de kap en worden met spoed afge werkt. De waterleiding wordt uitgebreid, terwijl de palen voor de electrische verlich ting zijn aangevoerd. VRIJDAG 19 NOVEMBER 1949 dag 21 November om drie uur afscheid van de Remonstrantse Gemeente. De afdeling ..Volksonderwijs" gaf een propaganda-avond in Hotel ..Vos' waarbij de toneelgroep „Moordrecht haar medewerking verleende. Burgemeester Boer. voorzitter, zet te uiteen, waarom de afdeling deze avonden gaf. De afdeling telde 276 leden, aldus spre- ker. Hij was wel tevreden maar niet vol- dam Ook degenen die nog niet als lid inEe. schreven waren, hoopte hij met deze avon- den als leden te kunnen inschrijven. Voorts schetste hij het werk van de afdeling. Hier- na trad de toneelgroep op. die een klucht od- voerde „De rare Familie" (Hoera, 't is een jongen). De spelers hadden eer van hun spel De zaal daverde van de lachsalvo's en zi« kregen dan ook een langdurig applaus oneer, grote taart. De spreker van deze avond, dé heer Doorn had als onderwerp ..Do openbare school bevordert de eensgezindheid". Burge. meester Boer dankte alle medewerkenden. De Strop. te Gouda, J. J. de Bode te Krimpen a.d. Lek. D. Dunnebier te Eerkenwoude, A. de Klerk te Nieuw-Lekkerland. J. van Os te Lekker- kerk en A. van Weelden te Kinderdijk, zijn benoemd tot leraar aan de gemeentelijke AvondnUverheidsschool voor Ambachtslieden. Nleuwerkerk a.d. IJssel. Maandagavond omstreeks 8 uur werd een vrachtauto, die even aan de kant van de Rijksweg nabij de Eerste Tochtweg geparkeerd stond, door een achteropkomende auto aangereden. Het voor gedeelte van laatstgenoemde wagen werd totaal ingedrukt. Van het echtpaar Stokker uit Alfen a.d. Rijn kwam de man er goed af. doch zijn vrouw bleek een hersenschudding opgelopen te hebben, terwijl haar borstbeen gebroken was. De 27-jarige A. de W. is door de politie rechter te Rotterdam veroordeeld tot 1 maand voorwaardelijke gevangenisstraf met 1 jaar proeftijd en een geldboete van f 30 sub. 20 «agen hechtenis. De W. was op Jje» Ameri kaans consulaat gekomen met een vervalst landbouw-diploma om op die manier naar Amerika te kunnen emigreren. Nieuwland. De heer J. C. van Mever heeft bedankt als kerkvoogd van de Hetv. C ontact-eesta vond Nieuw-Lekkerland. De Oranje-buurtvereni ging „Middelweg" hield Dinsdag in het Volks gebouw van J. en K. Smit te Kinderdijk een grote contact-feestavond. De belangstelling GRIEP VERKOUDHEID SPIERPIJN RHEUMATIEK ENZ. PIJNSTILLENDE WATTEN troffen. Het verslag maakte verder gewag van de oprichting van het bureau voor gezins hulp. De wijkzuster, mej. C. de Booy legde 3176 bezoeken af. 217 hoogtezonbestralingen vonden plaats. Het consultatiebureau schreef 103 nieuwe zuigelingen in en behandelde er 170. Er werden 850 consulten gegeven. Vervolgens bracht de magazijnmeester, de heer Ant. van Wijk. verslag uit over 1047. Er werden totaal 241 stuks verplegingsarti- kelen uitgegeven. Daarna was het woord aan de penning meester. de heer W. Visser. Totale uitgaven over 1947: f 8692,64; totale inkomsten over 1947: f 8156.32. Nadelig kassaldo f 536.32. Aan bezittingen had de afdeling op 31 Dec. 1947 exclusief de „Groene Kruis"-woning f 2489.52. In de begroting voor 1948. die daarop volgde werdén de uitgaven geraamd op f 9643—; waartegenover echter slechts als inkomsten stond een bedrag van f 6645 Dus bleef een bedrag van f 2998— ongedekt De voorzittér wees er. evenpls de penning meester op. dat het tekort hoofdzakelijk zijn oorzaak vond in de reparaties en het onder houd van het materiaal o.a. de ligtenten zijn gerepareerd en geverfd, terwijl nieuwe ver- plegings-artikelen moesten worden aange schaft. Op de vraag van de heer L. KwakeT- naak. wat het bestuur denkt te doen om het tekort weg te werken, werd medegedeeld, dat men bij het gemeentebestuur om verhc- ging van subsidie zal vragen. Hierop bracht de secr.-penningmeester vai het bureau voor gezinshulp, de heer G. de Jong Mzn., verslag uit over het eerste be staansjaar van dit bureau. Dat hier oplJuri een batig kassaldo was van f 60.40, was het enige lichtpunt op deze avond. Als bestuurs leden werden herkozen de heren: dr. W. J. Leeuwenburg en A. M. Roos. Oudewater. De collecte ten bate van de Ne Papendrecht De afdeling Papendrecht van de Algem. Nederlandse Metaalbewerkersbogd. hield Maandag in de Blauwe Zaal haar eerste curusavdnd. Als spreker zou aanvankelijk de heer Bomans optreden, doch deze was verhin derd. In zijn plaats sprak de bondsbestuur- der, de heer Segaar. over het onderwerp: „Kent het huis. waarin ge woont". Spreker schetste het ontstaan van de Metaalbewerkers- bond en zijn verdere ontwikkeling. In 1906 sloten 537 leden zich aan bij het N.V.V.. thans bedraagt dit aantal 65.000. Vooral na de oorlog had de Bond zich sterk ontwikkeld. Uitvoerig besprak hij verder de Vak- en Ondernemings raden. Nieuwe vuilnisauto. De nieuwe vuilnisauto is m de gemeente aangekomen. De laadkleppen, waarvan er zich drie aan elke zijde bevinden, künnen met een enkele hand beweging geopend en gesloten worden. De halfronde koepel kan worden losgeschroefd, waardoor de auto als vrachtwagen kan wor den gebezigd. Een faecaliëntank kan eveneens worden aangehracht. Bovenop de wagen is een laadbak. Bij het lossen kan de laadbak ach terover gehaald worden. Een zijdelings aan gebracht stuurrad zorgt, dat de auto ook aan de buitenkant bestuurd kan worden. Boven dien kan het voertuig ook dienst doen als trac tor voor de sneeuwploeg en bij het vervoer va neen babyspuit voor de brandweer. Reeuwijk. Bevolkingstoename De bevolking te Reeuwijk was 1 Jan. 1948: 2608 m. en 2556 vr. personen, totaal 5164. Op 1 October 1948 was deze stand: 2649 m. en 2687 vr. personen, totaal 5336, een vermeer dering dus met 172 personen, en dat bij een woonruimte tekort van doorgaans 80 wonin gen. De klaproos-verkoop voor het oorlogs graven Comité heeft in deze gemeente onge veer f 250.opgebracht. De afd. Reeuwijk van de A R B. gaf Dinsdagavond voor haar leden een feestavond ln het gymnastieklokaal te Reeuwijk-dorp. De avond werd verzorgd door de Boskoopse to neelvereniging K.A.B. Opgevoerd werd het OranjclialcnJcr is in voorraad U kunt deze bestellen bij onze agenten of rechtstreeks aan on? kantoor, Haven 25 - Schoonhoven Zevenhuizen. Ds. P. D. van Roijen. die 'n 'aa*s*c Keva' moet f 1,25 bij Vooruit binnenkort naar Indië vertrekt, neemt Zon- betaling worden Voldaan. I se. die u evengoed als het vest zelf kunt ma ken. Natuurlijk is ieder ander materiaal ooi voor deze blouse geschikt. We kiezen een eenvoudig model met aan de voorkant een klein schouderstukje. In het achterpand van de blouse is in het midden een plooi gelegd, die uit een puntig rugstuk springt. Wanneer het materiaal dat we ge bruiken gestreept is. nemen we schouder- stukjes, rugstukje en manchetten dwars. Het hoog gesloten kraagje is voor de winter wel aan te bevelen. Wordt dat echter bij de bran- dende kachel te warm, dan kunnen de bo venste knoopjes los gemaakt worden, zodat een reverkraagje gevormd wordt. Misschien laten velen zich afschrikken door het grote aantal knoopsgaten, dat in deze blouse gemaakt moet worden. Maar daarom moet u er toch niet toe overgaan, er eenvou dig drukknoopjes aan te naaien, want dat hoort nu eenmaal niet in een overhemds blouse. en het resultaat zou er veel minder mooi door worden. Waarom zou u er dus met een paar avonden meer aan besteden? De garnering wordt gevormd door de kno- pen; we kiezen dus mooie knopen, bij voor keur van paarlemoer. Hebt u geen aardige manchetknopen, dan kunt u twee van de Iedere dag. telkens als we maar even tijd hebben, zouden we wel naar de winkel wil-} len gaan. om te kijken of we op onze tex tielpunten ook wol kunnen krijgen, want iedere huisvrouw heeft nu eenmaal graag wol. We kunnen het immers gebruiken voor man en kinderen en voor onszelf. Het hele gezin is er klaar mee. zou men kunnen zeg gen. Maar de gang naar de wolwinkels is zo vaak voor niets, want juist aan het begin van de winter gaat iedereen er op af. Toch zal het eenmaal wel lukken, en wat kunnen we dan beter doen dan voor onszelf een heerlijk warm vest te breien? Want juist om een vest zitten we zo verlegen. We hebben altijd wel jurken die wat dun geworden zijn. maar die met een vest er bij heel geschikt doorgedra gen kunnen worden in de winter. Onze zo- knopen, die u ook voor de blouse aebruikt m#>rhim.Ro« H.» w <»«.- met eén stevige draad met de rugkant tegen elkaar naaien, zó. dat cr 1 c.M. tussenruimte tussen de knopen blijft. U draait de draad nu zoveel keren rond. tot een koordje tussen de knopen is ontstaan. De manchetknopen hebt u dan ook zelf gemaakt. Het patroon om de blouse zelf te raakeo ls verkrijgbaar ln de volgende maten: I. bovenwijdte 98 c.M. II. bovenwijdte 108 c.M. U kunt dit bestellen bij de redactie van dit jlad. na storting van l 0.75 per postwissel of in postzegels. lijk niet meer aan kunnen, dragen we onder het vest af. We verstellen ze nog even. ha len de mouwen er uit. en zetten daarvan een nieuw kraagje op de blouse, dat er net uit kan. als we van achteren een naadje laten vallen. derlandse Oorlogsgravenstichtlng'bracht t 159 too«l«uk ««titald: „Schip in nood", waaraan on 0 8 s 7 elf personen medespeelden. Het geheel werd op. De heer Ver zaal. wachtmeester bij dé Rijkspolitie, die in Gouda in de vijfkamp d« eerste prijs behaalde, wist in Bergen op Zoom op de aldaar gehouden landelijke vijfkamp voor politie beslag te leggen op de vierde prijé in de afdeling senioren. Er waren 24 deel nemers. De heer C. Reijngoud behaalde op de Tweedaagse Internationale Hondententoon- stelling te Utrecht met een door hemzelf ge fokte Pekingees de kwalificatie uitmuntend, terwijl de heer J. Groéneweg met een Dob- bermann Pincher de kwalificatie goed be haalde. Dr. E. Verbeek te Hoenkoop won met zijn Afghaanse windhond een 2e prijs met goed. op verdienstelijke wijze vertolkt, aangevuld met nog een paar vrolijke stukjes. De instal latie van de heer De Jong uit De Tempel zorgde voor muziek. Gevonden: Een kano. moersleutel van auto, een levensmiddelenkaart. Inlichtingen bü de politie. Een ongeveer anderhalf-jarig'jongetje van de familie H. was in de woonkamer op een stoel geklommen en viel daar af. juist met het hoofd door glas van een theemeubel. De kleine werd aan het hoofd door scherven verwond. Uitgaande van het plaatselijk Niwin- Comité wordt aan terugkerende militairen uit Indonesië, een oorkonde uitgereikt. De overheqidblouse. Behalve een vest. is een nieuwe blouse al tijd welkom. Vooral zo n blouse van gewoon „Hollands" flanel, zoals die pas getoond werd op een modeshow in Den Haag. De doodge wone overhemdsblouse van sportflanel. die bij iedereen in de smaak valt. Dit sportflanel dat we ons van jaren geleden herinneren, is nu weer te krijgen. Laat uw jacht dus niet alleen achter wol aan zijn: Uw textielpunten zijn ook goed besteed aan een flanellen blou- Een geschenk voor elke vrouwen- en meisjeshand, vooral in herfst en winter, is een tube Hamea Gelei (Mijnhardt) pr. 75 et TEXTIELCONGEES TE AMSTERDAM. Meer punten. Op het textielcongres te Amsterdam, waar op verschillend^ autoriteiten aanwezig waren sprak de adjunct-secretaris van het Rijksbu reau voor textiel, drs. C. Bak over de func tie en de structuur van de textielhandel. Het Nederlandse gezin besteedt thans, evehali voor de oorlog, tien procent van het Inkomen voor het aanschaffen van textiel. Het natio nale inkomen is echter gestegen van zes op twaalf mjlliard gulden en de textielgoederen zijn gemiddeld drie en een half maal zo duur als voor 1940. Hieruit kan opgemaakt wor den. dat het verzorging6peil van de bevolking voor textiel momenteel zestig procent van voor de tweede wereldoorlog bedraagt. De West-Europase landen moeten er in slagende voor-oorlogse export-positie van textiel weer te bereiken en te behouden. Gelukt dit met, dan zal een blijvende versobering van het welvaartspeil niet te voorkomen zijn. In te genstelling met België, waar de textielmarkt verzadigd is. is in ons land nog geen even wicht bereikt tussen koopkrachtige vraag en binnenlands aanbod. Het zou wenselijk zijn als in ons land dit evenwicht bereikt is, wan neer de Benelui in werking treedt. Hiertoe is noodzakelijk, dat het aantal beschikbaar te stellen textielpunten per hoofd van de bevol king opgevoerd wordt van 100 tot 120. Als datum van ingang zou hiervoor 1 Juli 1941 genomen kunnen worden. snel af en ging de kamer uit. Zij was heengegaan, omdat het onderhoud haar te machtig was geworden. Het gesprek had haar reeds aangegrepen. Te moeten ver tellen aan een man. die zij voor het eerst zag hoe ongunstig de toestand was. hem haast te moeten smeken haar te hulp te komen en nu die korte hartelijke antwoorden van hem, welke haar deden begrijpen, dat hij niets anders verlangde dan haar bij te staan, dit alles deed haar weerstanddam haast be zwijken en buiten de kamer moest zij tot zich zelf komen. Zij kwam na enige tijd terug met een pre- senteerblaadje, waarop twee glazen en twee flessen. „Laat ons eens drinken op deze blijde be slissing en op een prettige samenwerking. Wat wilt u, oude klare of vermouth?" „Liever vermouth, mevrouw Horsting. Ik drink zelden jenever." „Dat is kostelijk. Dan doe ik mee en ik drink op onze goede, prettige en langdurige Bamenwerking. Gaat u zitten, dan zal ik u nog wat inlichtingen geven over de zaak. In de eerste plaats het personeel. Met Vink "hebt u al kennis gemaakt. Hoe vindt u hem?" „Kort gezegd een ramp voor uw zaak, een vreselijke man. een drinker, slecht voor de paarden, een vent die niets uitvoert en die er onmiddellijk uit moet." „Ja, het ia zoals u zegt en nog veel erger. Ik heb hem niet durven ontslaan, omdat ik eigenlijk wat bang voor hem ben. Ik vreesde dat h'j wraak zou nemen, brand stichten of to iets „O neen, daarvoor is hij geen kerel. Wie zijn er nog meer?" „Nog twee knechts, ze zijn bedorven door Vink. vooral Jacob. Hij doet met Vink mee in drinken en luiheid, de andere Tinus is be ter. maar hij kan alleen niet tegen die twee op." „Als u het goed vindt zal ik „Ik geef u blanco volmacht, mijnheer Ven kel. Doe wat u denkt dat nodig is en grijp in, krachtig en doortastend. Het is hard nodig. Wanneer kunt u hier komen. Liefst heel gauw, want elke dag zakken we verder af." „Ik heb gedacht, overmorgen hier te ko men." „O kunt u dat, riep mevrouw Horsting ver rukt. Dat zou heerlijk zijn. Ja. doet u dat, kom dadelijk en begin uw taak." Dat gebeurde. Twee dagea later kwam Ven kel weer op Bucephalos. waar mevrouw Horsting hem mededeelde, dat zij een kamer voor hem had gevonden bij de koster in het dorp. Het lag ongeveer een half uur lopen van Bucephalos en zij bood hem het rijwiel van haar man aan om zich heen en weer te begeven naar zijn werk. Venkel liet zijn bagage naar zijn nieuw ver* blijf brengen, waar hij een zit-slaapkamer kreeg. De man Huiberts was afwezig. Ven- kels' hospita ontving hem met zo'n stroom van woorden dat hy geen kans kreeg er tus sen te komen, zy praatte onafgebroken door, vroeg nu en dan wat. maar wachtte zyn ant woord niet af. Blijkbaar had zy zo'n zware voer.-aad woorden in zich dat zy die zo snel r.. »gc i w '&e lossen. Zij sprak Het duurde zo lang dat Venkel intussen begon met zyn koffers te openen en zyn bezittingen uit te pakken. Dit gaf de vrouw nieuwe aanleidin gen voor gesprek, voor aanwyzingen, raad gevingen en aanbiedingen -voor hulp. Venkel ging kalm door met het ontpakken en had in het half uur dat hy al in het huis was nog niets anders kunnen zeggen dan: Wel, wel. Och zo. Wat u zegt. Ja, ja. Toen hij klaar was en alles een voorlopige plaats had gegeven kwam de koster er by en begroette hem onderdanig." „U bent dus die nieuwe baas op Bucephalos heb ik gehoord. Ik weet zo niks van paarden af, maar ik heb wel gehoord, dat 't hard no dig is dat er iemand komt. Meneer Horsting hield er de hand wel aan, maar zyn vrouw, ja wat is nou een vrouw by die bees ten... zeg» 't zelf. „Neen u hebt geiyk. Maar nu moet ik me gqan verkleden weet u." Da wenk werd begrepen pn beiden ver trokken. Venkel stak zich in zyn werkpak en fietste terug naar de fokkery. Geen uur wil de hy verzuimen, dadeiyk moest begonnen worden. Hij had thuis een werkplan gemaakt voor zichzelf en voor de knechts en dat ging hy nu aan hen voorleggen en trachten uit te vinden hoe zij dat opnamen. Hy wilde nu niet zoals by Kortebas met hen naar een café gaan, maar hy zou ze op het werk byeen roepen. De eerste die hy zag was Jacob, die hem hoogst onwelwillend begroette. ..Jacob, zei hij bevelend, roep de twee an deren eens hier. Ik heb ju'Le vat te r-gam „As 't dan maar wat goeds is, zei hy wrok kend. Kan dat straks niet. bedacht hy toen. We benne nou allemaal an 't werk." „Doe wat ik zeg." Jacob keek hem nijdig aan, bewoog zyn lippen, om iets te zeggen, maar ging heen. Toen hy bij de stal kwam. riep hy spottend: „Vink en Tinus kom eens gauw hier. me neer de directeur heb jullie wat te zeggen, maar gauw. want meneer hlb haast." De twee anderen kwamen aangeslenterd en Vink begon op ruzietoon: „Wat mot dat? Wie is hier de baas zeg. jy of ik? Ik zou ik zeggen en ik heb met jouw bevelen niks te maken." „Gaan jullie daar maar eens zitten op de bank. dan zal ik je zeggen wat je weten moet." „Ik ga niet zitten." „Goed dan blijf je staan Mevrouw Horsting heeft my benoemd tot directeur van Buce phalos." „Ik mot je zeggen, yiel Vink in." „Zwijg tot ik uitgesproken heb, beval Ven kel, dan kan jij spreken. In die functie ben ik van plan onmiddeliyk hard aan het werk te gaan. Ik heb voor leder van Jullie een werkiyst gemaakt, waaraan je je stipt hebt te houden. We beginnen voorlopig 's morgens om 6 uur. Vink brak uit in een luid-gelach. „Hoor eens hier. kwajongen. Ik heb genog van je praatjes. Ik heb met jou niks te ma ken en ik zal madame eens wat gaan zeggen en dan Zullen we de rollen omkeren." Hij betr-6 in de richting vai ut ww huis. Venkel liet hem eerst gaan. maar be dacht, dat mevrouw misschien bang zou wor den onder bedreigingen van de knecht en du» volgde hij hem. ..Gaan jullie maar even naar je werk. D reet zal ik de bespreking voortzetten." Vink liep het huis aan de achterzyde bin nen. klopte even aan de deur van de werk kamer en betrad die. Voor hy de deur weer kon sluiten was ook Venkel al daar en ging met hem de kamer ln. Mevrouw Horsting zat aan het bureau en keek rustig op. "Mevrouw, zei Vink op harde brutale toon, die man hier is me komen zeggen „Die man, viel mevrouw in de recle, is de directeur, dus jouw chef en ik vertang dat je op een andere toon over hem spreekt." „Ah zo tapt u uit dat vaatje. Meneer Ven kel is chef. is directeur en wat ben ik dan als ik» vragen mag?" „Jij blijft wat je waart: stalknecht." „Maar dat neem ik niet. schreeuwde hy op de tafel slaande. Denk u dat ik onder die snotneus wil komen staan. Ik die van paar den meer weet in mijn pink, dan hy in zijn hele donder. Nee mevrouw dat doen ik niet. Hy er uit of ik er uit en als ik er uit ga if 't met uw zakie afgelopen." Venkel greep de kans aan: „Je verzoek om ontslag is aangenomen Vink zei hy." (Wordt vervolgd). I 5 NIEUWSBLAD VOOR ZUID HOLLAND EN UTRECHT - Scjioonhovensche Courant VRIJDAG 19 NOVEMBER 1948 XgENT AANGEVALLEN. Tengevolge van het niet werken van de handrem van zyn vrachtwagen kwam de 30- iar ge/ groenlekoop.nan F B. Woensdagavond In Rotterdam in botsing met een wagen van lijn 2 Toen een agent zijn naam w lc.e opne men en- zijn papieren w.lde controleren, na men B. zijn compagnon en twee vrouwen, die ook'in de auto zaten, een dreigende hou ding aan. Zij vielen de agent aan. d e ge noodzaakt werd zijn revolver te tre'r.licn en een schot te lossen Dit trof de compagnon in de buik. Hy moest naar het Zuide-z eken huis worden vervoerd, waar op—at ef ingrij pen noodzakelijk bleek. Hij ve'-e-t net in levensgevaar. B. werd achter slot en g-ene'el gezet. KIND DOOR HEET WATER VEF.TtR ND. Dinsdagavond legde een bewoons'.er uit de Konijnenstraat te Amsterdam. haar zoontje van drie maanden in bed met een warme kruik. Na ongeveer tien minuten begon het kindje te huilen. De stop van de kruik was losgeraakt en het ventje lag in het kokende water. In erns'ige toestand is het naar het Centraal Ziekenhuis vervoerd, waar het en kele ogenblikken later aan de gevolgen is overleden. VIJF TON MUNITIE VERNIETIGD. De laatste minutie. die door de hulpverle ningsdienst te IJmuiden in de duinenstrook van IJmuiden tot Leiden was- bijeengebracht, is Woensdag naar de bodem der zee gezon den. Het was een hoeveelheid van 5 ton In September 1946 werd begonnen met het rui men van de enorme hoeveelheden onbruik bare, maar niet ongevaarlijke munitie, die in kisten van maximaal 75 kilo met een kie ne boot tot 5 k m uit de kust werd gebracht en daar by een bepaalde boei overboord werd gezet. EEN VOS IN "DE NOORDOOSTPOLDER. Bij Lemmer in de Noordoostpolder, is Woensdag de eerste vos in de polder waar genomen Er is reeds een Üryfjacht op het dier gehouden, maar zonder resultaat. NALATIGHEID KOST GELD. Ondanks de herhaaldelyk gegeven waar schuwingen zyn er toch nog landbouwers, die de bestryding van de coloradokever niet ern stig genoeg hebben opgevat. Achttien hunner moesten zich Woensdag voor de kantonrech ter te Assen verantwoorden. Hun werd een geldboete, varierende van f 5 tot f 150 opge legd. BOERENGEMEENSCHAP EN COM MUNISME. *1 In een verweer tegen in de pets geuite cri- tlek schryft het voorlopig comité tot opbouw van de Nederlandse Boerengemeenschap o m dat er geen enkele band bestaat tussen de Nederlandse Boerengemeenschap en de com munistische party Nederland. Om een mens waardig bestaan voor de kleine boeren te bereiken, zoekt, zo schryft het voorlopig co mité. de Nederlandse Boerengemeenschap het in een samenbundeling der oppositie-groepen. DRIELING OP HAAR VERJAARDAG. In het St. Carolus Borromeus Ziekenhuis in Den Bosch heeft mevr. van der Pol—van den Oever uit Zaltbommel. Woensdag het le ven geschonken aan een drieling, allen meis je». De kinderen wegen resp. 3 pond en 440 gram. 4 pond en 120 gram en 4 pond en 330 gram. Op dezelfde dag werd de moeder 38 jaar. Moeder en kinderen maken het goed. VOORZICHTIG MET BOUWEN. De justitie waarschuwt hen. die een woning willen laten bouwen, de nodige voorzichtig heid te betrachten bU het opnemen van con tact met bureaux en personen, die daartoe hun bemiddeling aanbieden. By twyfel omtrent de betrouwbaarheid van bureaux of personen is het raadzaam zich voor inlichtingen tot de politie te wenden. KORPORAALS PROCEDEERDEN TEGEN DE NED. STAAT. Na de oorlog heeft het ministerie van Oor log een groep van 120 korporaals voor de militaire dienst opgeroepen. Van deze groep zyn er 39 opgekomen. Negen van hen begon nen een procedure teg^n de Nederlandse staat, omdat zy van oordeel waren, dat hun oproeping ln stryd was met de dienstplicht wet. Ondertussen doken zy onder om niet tydens de procedure uitgezonden te worden. Een van hen. B. de Vries, werd echter gear resteerd. De anderen kwamen na de uit spraak van de hoge raad te voorschyn en werden door de krijgsraad veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden. B. de V. werd echter veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf. Tegen dit von nis ging hy in beroep. Dinsdag diende zyn zaak voor het hoog militair gerechtshof. De advocaat-fiscaal vond het onjuist, dat appellant het recht in eigen hand genomen had. De strafmaat achtte hij te hoog en hij requireerde tot een gevangenisstraf van an derhalf jaar met aftrek. De verdediging wees op de straffen, welke aan de andere korpo raals waren opgelegd en vroeg een straf ge- lijk aan de tijd van vyf maanden in voorar rest doorgebracht. Uitspraak over 14 dagen. GESTOLEN WAAR ONTDEKT. In het licht van schynwerpers heeft de Londense politie in de nacht van Dinsdag op Woensdag in een tuin in een der Oostelijke voorsteden van Londen een hoeveelheid dia manten ter waarde van 100.000 gulden opge graven. die naar men meent, afkomstig is van een roof. die drie jaar geleden werd gepleegd. In andere delen van Londen we-den overval len gedaan, waarby men voor 15.000 gulden aan tapyten en andere goederen ter waarde van 10 000 gulden in beslag nam. Zeven per sonen zyn gearresteerd. WERKLOOSHEID IN BELGIE. De Belgische minister van financiën heeft in de kamercommissie voor financiën ver klaard. dat een aanvullend crediet zal wor den aangevraagd voor de bestryding van de werkloosheid .waardoor dit crediet in totaal 1 milliard zal bedragen. Als voornaamste oorzaak van de stygende werkloosheid in België noemde de minister het feit, dat de omliggende landen weigeren Belgische textielproducten in te voeren, on- da:.ks de bestaande overeenkomsten en de credieten. die aan deze landen in het kader van het plan-Marshall ter beschikking zijn gesteld. EEN NIEUW MIDDEL TEGEN TYPHUS? Dokter Valls van het gemeente-laboratorium te Barcelona (Spanje), heeft een communni- qué uitgegeven 'waarin hij zegt vermoedelijk een nieuw middel tot de bestrijd *ig an r tvphuahnrillon tp Rtbben Olitde1' ZEER OUDE APENSCHEDEL. Prof. W E. Ie Gros Clark, hoogleraar aan de faculteit voor anatomie van de universi teit van Oxford, is van mening, dat de sche del van een Afrikaanse aap die uit Kenia per vliegtuig naar Londen werd vervoerd, 3)mil- lioen jaar oud is. De oudste schedel die tot nog toe werd gevonden, zou naar schatting 1 millioen jaar oud zyn. Prof. Clark verklaarde, nadat hij de sche del veertien dagen bestudeerd had. dat deze afkomstig was van een aap. die de stamvader moest zijn van de groep, waaruit in een la tere periode de rnens ontstond. Prof. Clark legde er de nadruk op. dat zyn conclus es n.ct definitief waren en hij de bestudering van de schedel zou voortzetten. Deze gnudtveegschnul, in gebruik bij de Bunkvan Engeland, vormt een grote merkwaardigheid. In de eerste plaats is het waarschijnlijk de grootste schaal voor dit doel ter wereld, er kunnen namelijk verscheidene kilogrdbimen lege- lijk op gewogen worden en in de tweede 'plaats is dit weeginstru ment niettemin zo secuur, dat een haar op een der schalen ge legd de balans in beweging brengt. Als een kou of griep U overvalt of plotseling hoofd- Qr kiespijn komt opdagen, is het een uitkomst Mijnhardt posders bij da hand ta habban. Dost 45 «L KIND MET TWEE HOOFDEN Vorige week is in Tegal (Indonesië) een baby geboren met twee hoofden en drie ar men De baby leefde twee uur De moeder maakt het goed De vader was een gepen sioneerde assistent-wedana. „O PETROLEO NOSSO". De Zuid-Amerikanen zyn altyd benauwd geweest voor een overheersing door de veel actievere Noord-Amerikanen en deze afwe rende houding heeft er veel «$»e bijgedragen, dat Zuid-Amerika economisch in ontwiKKe- ling is achtergebleven. Zo liggen er in Bra zilië hoogstwaarschynlyk enorme voorraden petroleum, die nog nauwelijks aangeboord zyn. Maar aangezien het land zowel voor eigen gebruik als voor de buitenlandse han del zijn bezit aan aardolie niet langer kan laten sluimeren, zal men nu toch een b®®1" gaan maken met een winning op grote schaal. De aangrenzende landen, zoals Venezuela en Bolivia zyn reeds onder ivloed van de grote Noord-Amerikaanse en Brits-Nederlandse petroleummaatschappUen druk bezig ryke olie-producenten te worden. Doch Brazilië zet zowel aan de Standaard als aan de Shell (Bataafse) de voet dwars Daarby doet de laatste tyd opgeld de slagzin „o petroleum nosso". wat zeggen wil, „de petroleum is van ons". De strekking daarvan is. dat alleen aan een Braziliaanse maatschappU de olie- exploitatie gegund mag worden. Dit zal nu dan ook gebeuren door de stichting van een maatschappij onder toezicht van de regering, waarvan 51 pCt. van het kapitaal in Brazili aanse handen zal zyn. Er zyn eohter voor het tot ontwikkeling brengen van pertoleum- velden geweldige kapitalen nodig en nu blijkt het dat Brazilië niet in staat is uit eigen con tante middelen de benodigde 51 pCt. te leve ren. Hierdoor staat men voor het zonderlin ge feit, dat de trotse slagzin geen werkelijk heid. kan worden. Het is duidelyk, dat men er tegen op ziet voor het by elkaar brengen van het Braziliaanse aandeel buitenlandse le ningen op te nemen .want dan zou dat Bra ziliaanse eigendom toch slechts schijn zyn. men zal nu'proberen de kosten zoveel moge- lyk te drukken door de raffinaderyen te la ten bouwen door landen, die by Brazilië in de schuld staan Ten eerste zullen Tsjecho- Slowakije en Frankrijk ieder voor een rat- finadery zorgen en daarmee het crediet af lossen, dat Brazilië aan deze landen toestond voor het kopen van koffie e d. De Tsjechische raffinaderij wordt gebouwd door de bekende Skoda-fabriek. Verder wil de Braziliaanse regering in Engeland een tankvloot van 180.000 ton laten bouwen. Intussen is men in de internationale petroleumwereld zeer be nieuwd hoe men tenslotte het kapitaal voor de aanleg van de boorputten en voor de pijp leidingen bijeen zal brengen. Beulen voor het gerecht. Het Byzonder Gerechtshof te Amsterdam begon gisterochtend met de behandeling van de zaak tegen de beruchte ondercommandant van het conceytratiekapip Amérsfoort. K°* tëlla en zes van zijn satellieten. De publieke tribu.ie was reeds geheel gevuld toen deze ven verdachten de zaal we den binnengeleid. Kotalla blijkt een van de ergrten te zyn geweest. Zijn dagvaarding spreekt over het neerschieten van ruim 100 gevangenen. Hij mishandelde weerloze z.eke gevangenen met de handen, vuisten, knuppel of een stokje.dat hU altijd bij zich droeg. Kotalla liet honden op de gevan-enen los. sloot gevangenen op in een bunker, liet ze uren. dagen en zelfs weken strafs taan. Voorts nog mishandelingen van allerlei aard. de een nog erger. R"iweiy- I e- dan de ande-e. Voor elk der verdachten him deze1 f de feiten als voor Kotalla cu c-, y y hebben het ncersch eten van 72 Russen nog op hun credit staan. In Juni 1944 werden 9 ter dood veroor deelde gevangenen in het bezit gesteld van een „en'lassungsschein", naar de poort ge leid. waar de mensen, die haast niet het won der konden geloven, dat zich over hen vol trokken had, door Kotalla en de zijnen wer den opgewacht, in een vrachtwagen geran seld en naar een schietbaan op de Leusder- heide gebracht. Hér werden zy op een rij geplaatst en neergeschoten. Dr. I. Wessel uit Hilversum, die viyj de op richting van het kamp af als gevangene in Amersfoort vertoefde, vertelde van d£ toe standen in het kamp. Toen 2 gevangenen ont vlucht waren, moesten alle gevangenen, ook dé zieken, 's morgen om 5 uur op de appèl plaats aantreden en zonder eten tot 1?? uur 's avonds blijven staan. Bij de ..lage'keurin- gen" weden mensen. ci;e hoge koortsen had den. do; eestuurd naar Duitsland. D". Wessel neemt deze keuring een ..aanfluiting". Het tempo was ongevce- 100 keur ngen per uur. De toes ?.nd waarin de Rm-s --he gevange nen ve-keerden. is onbeschrijfelyk. Deze men sen waren uitgemergeld door honger en el lende en behoefden niet eens meer te wer ken. By de behandeling van de zaak tegen de bewaker Berg. schilderd rechercheur Klein- veld uitvoerig de toestand, die in „de bun ker" bestond. De getuige had zelf enige maanden in de bunker gezeten. De gevange nen lagen daar aan handen en voeten geke tend in volkomen duisternis. De boeien sne den diep in het vlees en 'vaak gebeurde het bovendien, dat de .bewakers vergaten het eten uit te delen. Soms ook kwam het eten opeen afstand van de gevangene te s'.aan. die het door zijn boeien met konbereiken. Behalve deze Tantalus-kwelling die zy soms moesten doorstaan, werden de gevangenen op gruwe lijke wijze mishandeld.» Berg gaf wel toe in 1942 tweemaal in de bunker te zijn geweest, maar beweerde, dat de meeste feiten hemon- kund g waren. Te ongeveer vijf uur g'ste'-m'ddag schorste de president de z ttmg tot 29 November. Dan zullen de re-iu sitoiren in alle zeven zaken worden gehouden. OUDERKERK AAN DE IJSSEL. Onder trouwd: W. van der Linde. 25 jen D. Me- us 22 j. (te Stolwyk). OUDEWATER. Geboren; Pieter. z. van J. C. de Gooijer en P Roozenboom. Getrouwd A. G. G. Stolwijk. 25 en W. E. Sluys, 25 j. SLIEDRECH1 Jacob, t. v.. M. van de Graaf Gerard Pic.tv. z..van I Vleugel en M van de Graaf. Pieter Ema nuel. z. van P. Batenburg en W Pyl. *re- derik. z. van A Kunst en A. J. Boelen. Ondertrouwd. H Nieuwcndorp enM. Kraaye- veld. C W Bambacht en C. Korevaar. A. van Wijngaarden en C W. Vermaas Overleden; Een levenloos kind van A. Paap en J M Dekker. M. Groenewegen. geb. Van der Tak. 74 j. J. van Zon. 74 j. W. van Gent. 59 j. LOOP DER BEVOLKING. REEUWIJK. Vertrokken: J J. Brauns uit F 13 naar Am-terdam: G. Verlaan uit I 17 naar Zwamrrerdcm: J. M van Roon. van Indone sië. Ingekomen; J. M de Wit. geh. met Van den Heuvel, in H 119 uit Gouda. W. P. do Jong in C 20 uit Woerden. De Stichting Krimpenerwaard zond aan de Provmc.a.e Staten van Zuid-Holland een adi-ez .nzake de ve- -.cersvoo.-z.en.ngen van de Krimpenerwaard. By dit adres was ge voeg j het rapport mlgobracht door de „Com- m.s: e vcor ae Verkeerswegen in de Kam- pene. waard", welke comm.ss e in de in dit voorjaar gehouden vergacier.ng van afgevaar digden der Stichting werd ingesteld. In dat rapport wordt o.m. gezegd: Wanneer men zich op de hoogte wil stellen v; n ce problemen, die in de Krimpenerwaard begaan op het geb;ed van verkeer en ver voeg dan valt al aadelyk op hoezeer dit ge bied. vériceersgeografsicn gezien, is achterge bleven bij de omrmgende streken van Zuid- Holland. Zowel het wegennet in het'geb.ed zelf als het stelsel van verbindingswegen met andere delen dezer provincie, behoeft dringend verbetering. Deze toestand is voor een deel te verklaren uit de omstandigheden dat de Krimpenerwaard aan twee zijdendoor rivieren wordt omsloten, waardoor in zeke ren zin dit gebied van de rest van ons land is geïsoleerd. Slechts bij Gouda bestaat er een vaste oeverbmding over de Hollandse IJssel. doch elders kan men de waterwegen slechts passeren met behulp van een veer. Het zal duidelyk zijn. dat het oponthoud bU deze veren en de Vlij b^oerkte vervoerscapaciteit daarvan een ernstige belemmering voor het verkeer vormen. Indien niet tydig maatregelen worden ge troffen. is het gevaar geenszins denkbeeldig, dat de Krimpenerwaard bU de voortschrij dende ontwikkeling van het economische le ven, waarin het snelverkeer zo'n belangrijke rol speelt, steeds verder achter zal geraken by gebieden, waar de verkeers-omstandighe- den gunstiger zyn. Na een zeer uitvoerige argumentatie, waar in de bevolkingsdichtheid, de verspreiding der bedryven over de waard, de aanvoer van grondstoffen en de afvoer van producten wordt besproken zegt het adres: Het zal duidelyk zyn (Jat het onderhavige gebied dringend behoeftq Jieeft aan een goede verbinding met Gouda. In hoofdzaak vindt het vervoer thans plaats langs twee wegen, namelijk de weg Gouda—Bergambacht en de weg Gouda—Vlist—Schoonhoven. Deze wegen beantwoorden echter in geen enkel opzicht aan de eisen van het moderne snelverkeer. Een verkeersweg, welke een dermate om vangrijk vervoer te verwerken krygt. dient toch zeker voldoende ruimte te bieden, dat twee vrachtauto's elkaar zonder bezwaar kun nen passeren. Dit nu is lang niet altijd mo gelijk. hetgeen een ernstige belemmering voor een vlotte afwikkeling van het verkeer vormt. De stichting vindt hierin aanleiding Pro vinciale Staten in overweging te geven de betrokken autoriteiten te verzoeken ten spoe digste de plannen inzake de aanleg van een nieuwe provinciale verkeersweg door de Krimpenerwaard. welke Gouda over Bergam bacht. zowel met Bergstoep als met Schoon hoven zal verbinden, ten uitvoer te doen brengen. In hoofdzaak zal hierby gebruikge maakt kunnen worden van de vroegere spoor weg naar Schoonhoven. Niet alleen voor de gemeenten der Krimpenerwaard moet de aanleg van dezen weg van het grootste belang worden geacht, doch ook voor Gouda is deze nieuwe verkeersweg van betekenis en boven dien is de Alblasserwaard voor de verbinding met het Noorden en Westen van het land op deze weg aangewezen. Hoewel de verkeersvoorziening dezer streek met het tot stand komen van de nieuwe ver keersweg naar Gouda aanzienlijk verbeterd zou worden, kan hiermede volgens de mening der Commissie toch niet worden volstaan. Ook aan een rechtstreekse verbinding met Rotterdam bestaat grote behoefte en vooral het Zuid-Westelyk deel van de Krimpener waard heeft groot éelang bij een goede ver binding met evengenoemde gemeente, temeer daar het contact met Gouda voor dezestreek van veel minder betekenis is. De industrie heeft groot belang by een snelle verbinding met de grote havensteden en consumptiecentra van ons land. zodat juist voor de toekomstige ontwikkeling, de aanleg van een nieuwe provinciale weg van Berg ambacht naar Krimpen aan de IJssel. waarby wordt aangesloten op de aldaar geprojecteer de brug over de Hollandse IJssel. van zeer grote betekenis is. aangezien men hierdoor de beschikking krijgt over een rechtstreekse verbinding met Rotterdam Tevens moet deze weg van grote betekenis worden geacht voor de gemeenten in het Zuid-Westen van de Krimpenerwaard ter verwezenlijking vaneen goede verbinding met Gouda, voorop gesteld, dat de nieuwe weg GoudaBergambacht tot stand zal komen. Oostwaarts vormt dan de weg Bergambacht—Schoonhoven de schakel m§t de nieuw geprojecteerde weg in de rich- ✓tfng Utrecht. Ook de gemeente Schoonhovcen. die thans by het ontbreken van een goede verbinding met Rotterdam vrijwel geheel is aangewezen op de route via Gouda, zou met een recM- streekse verbinding naar Rotterdam zeer ge baat zijn. De aanlég van deze provinciale weg door de KrimpeneHwaard zal echter eerst ten volle betekenis krijgen, zodra de plannen in zake de kanalisatie van de Hollandse IJssel en daarmede het tot stand komen van een vaste oeververbinding over dqpe rivier vaste vorm hebben aangenomen. Samenvattend dringt de Stichting Krimpe nerwaard dus aan: 1 Uitvoering te geven aan het plan tot aan leg van een nieuwe provinciale weg. wel ke Gouda verbindt met de gemeente Schoonhoven, waarby te Bergambacht Zuidwaarts tevens een niejiwe verbindings weg. met Bergs'.oep tot stand komt. 2i Uitvoering te geven aan het plan tot ver dere aan'.eg van de Centrale weg van Krimpen a.d. IJssel naar Bergambacht, waarvoor reeds vele voorzieningen zyn getroffen. 3. Bij de Rykswaterstaat aan te dringen op een spoedige beslissing bet-effende de overbrugging van de Hollandse IJssel. BURGERLIJKE STAND. BFRGAMBACHT. Geboren: Anme. d. van H G Slingerland en A. S. Verkerk Over leden: K. A. Verwaal. 44 j. A. Deelcn. 76 j. HARDINXVELD. Geboren: Hermanus Cor- nelis. z. van W. van Kekerix en L. M. Box man. Nellie Aagje. d. van A. Blokland en P P van der Waal van Dyk. Jacoba. d' van J. W de RuUter en M. W van den Hil Getrouwd: W. J. Stam en A. van der Linden. LEERBROEK. Geboren: Cors. z. van C. Oudyn en A M. Oudijn. Willem Adrianus, z. van A. den Besten en A. Ponssen. NIEUWLAND. Geboren: Klaas. z. van C. H van Santen en W. Kooijman. - Getrouwd: S. de With. 22 j. (te Everdmgen). en C. Heikoop, 21 j. Overleden: G. van Mourik. 84 j. OUD-1ALBLAS. Geboren: Leendert. z. van L. den Haitog en A. Koppel. NIEUWERKERK AAN DE IJSS^' °n9d0er; trouwd: A. Blom, 39 jen C van Berk. 20 j. j. C. Mes. 25 j. (te SUedrechtl en J A. C. Hazenbroek. 23 j. - Overleden: M. C. Oos- terom. 6 j. Kantongerecht Gorinchem. Het Kantongerecht te Gorinchem behandel de D.nsdag een aantal zaken, waaruit we de voornaamste opnemen B. J M. te Lexmond had onbevoegd de tand heelkunde uitgeoefend. D.t gaf hij toe. Als ge tuigen verschenen twee klanten, die hy be handeld had. Da- verdediger wees in een langdurig plei dooi op de lijdensweg, die dergelijk; sooit mensen moeten afleggen om erkepd te wor- De ambtenaar zeide. dat het nu eenmaal niet mag. en dat tegen dit soort mensen streng moet worden opgetreden. Hy eiste J 600 st*' waarvan f 200 voorwaardelijk of 100 dagen en dreigde met controle en in beslag na^evan de instrumenten van M De ka"t°"r®cb£® veroordeelde hem tot f 100 boete of 50 dagen C J- P-, uit Woerden, oefende vanuit zyn auto de functie van jager uit. Dit stond de jacht opziener slecht aan. Hij yerbuhseerde P. en nam zijn geweer in beslag. Deze Nimrod kreeg f 150 boete of 100 dagen en hy is tevens ZljJ J6^e8Meerkerk had afgekeurde gewicht jes in zijn bakkerij. Hij kreeg 50 cent boete of 1 dag. Zijn gewichten werden verbeurd Vej.kH.aB.' te Vianen reed met een tractor zon der rijbewijs. De ambtenaar eiste f 15 of 10 da gen en de kantonrechter vonniste met f 5 or 3 A^nT te Spijk reed door Gorinchem op de motorfiets, terwijl hij een borreltje teveel op had Hy kreeg f 50 of 25 dagen. 14 dagen vooi| waardelijk met 1 jaar proeftijd en intrekking van zyn rybewijs voor de tyd van l ja'&r. Voor het ontbreken van de rijvergunning krees hij f 5 of 3 dagen. A G te Schelluinen had met een te hrede auto een B-weg bereden. Hy kreeg f 6 boete °'wegens"overtreding van het rijtijdenbesluit kreeg A M te Gorinchem f 25 of 10 dagen. De zaak tegen W. B te Hardinxveld ver dacht van het aanryden van een autobus, ^aangehouden B werd<m eens het plaatsen van kamphekken op de Schaikse Kade schuldig bevonden. Zij brach- ten het er echter zonder straf af. door JAN KIJKUIT. Hebbie gehoord van dat straatlclinkerskan- toor om te zien of ze g°ecl benne. y°e8Teu" my op een middag en ik lichtte hem »n dat ik er niet van gehoord had. maar dat J.k e in de courant van Woensdag een stukje van ^Nou 't is schande, vond Teun, alsmaar meer kemissies. die niks doene. Jij vindt dit een schandaal. Teun. sprak lk' maar ik denk. dat er veel mensen zijn die het met een schouderophalen voorbygaan. Er zyn zo verschrikkelyk veel commissies dat men zich de moeite spaart zich er drYk ov®r„„ maken. Je moet dichter by huis blijven om nog belangstelling te vinden. Neem nou die huizenkwestie in Lopik bijvoorbeeld. Gane ze daar weer opnieuw besteeen. vroeg T<Nee zei jk. val me nu niet in de rede. die aanbesteding is na de derde keer eindelijk goedgekeurd. Maar, behalve d?n dat ik je1 vol mondig toegeef dat daar ook langzamerhand van een lijdensgeschied mis gesproken mag worden, wilde ik het nu toch over iets an ders hebben. Er gaat in Lopik bUna geen vergadering van de gemeenteraad voorbij of het huis van Teus Reyes komt ter sprake. Er is in de raad een lid dat zich speciaal voor deze kwestie interesseert en er telkens weer op aandringt dat dat huis hersteld wordt, want. volgens zijn mededelingen, regenen de kinderen van de heer Renes nat in bed. Dat is net een schandaal, vond tante, hoe kunnen ze dat nou laten duren. Die bloedjes van kinderen. Ze zouden een ziekte op hun lijf halen. Dat vindt dat raadslid ook. vervolgde iken hij heeft kort geleden een lange kwaje brief aan burgemeester en wethouders van Lopik geschreven om hen te wijzen op de wantoe stand. die maar steeds voortduurt. Wie is dat vermetele raadslid, vroeg Jod. die meende dat een gezagskwestie in het ge ding zou komen. Dat wilde ik nu juist liever met zeggen, vervolgde ik. want die meneer heeft over die brief heel pijnlijke dingen moeten aanhoren van de burgemeester. Wat dan, vroeg Teun, die geïnteresseerd raakte. Dat zal ik je zeggen. De voorzitter van de gemeenteraad heeft dat raadslid eerst een lesje gegeven in staatsrecht. Dat moesten voorzitters van gemeente raden veel meer doen, vond Jod. Hij heeft, ging ik onverstoorbaar verder, uiteengezet, dat met zoals het raadslid in zijn brief veronderstelt B. en W.. maar de raad de hoogste macht in de gemeente vormt. Ver volgens heeft hy het klagende raadslid ver telt. dat de kwestie van het herstellen van het huis van Renes een zaak van uitvoering is. .a* .iek ra - Ui z'ch da- mee met be- hoeit te bemoeien en tenslotte heeft do njeï schrijver een stsndje gekregen omdat brie! die hij aan B. en W. geschreven hnd, niet ondertekend was. Over het algemeen run B en W. geneigd anonyme brieven niet te behandelen, zo zei de burgemeester. maar we hebben voor dit geval een uitzondering ge maakt. omdat we meenden te mogen vermoe den. dat de brief van U afkomstig is. Het raadslid bevestigde dat die veronderstelling juist was. Maar voor de rest bleef Wj op zijn standpunt staan. Hij verdiepte zich niet in staatsrechterlijke aangelegenheden, maar riep dat hij B. en W. verantwoordeiyk stelde voor de wantoestand in de woning van Renes. Da s prachtig meende Teun, asse ze je net uitgelegen hebbe dat je aan het verkeerde adres ben en dat je je mond mot houden, om dan toch vol te houden. Die grote wijsheid van staatsrechteriyke verhoudingen en zo begrijp ik niet. zei tante, maar ik weet wel. dat als ik raadslid geweest was ik ook zou zeggen dat het een schande is Teun had het nou zo even over de straat klinkercommissie en ik vind. dat deze zaak zeker zo ernstig is. Of nou de raad of de huis baas of de wethouders die zaak in orde moe ten maken dat is toch niet zo belangrijk. Ik vind dat ze eerst dat dak maar eens moeten maken en dan kyken wie het betalen moet Want het moet toch gemaakt worden. Ja. maar daar ging het de voorzitter van de raad niet om. legde ik uit. Die wilde dui delyk maken, dat van een raadslid verwacht kan worden dat hy van de juiste verhoudin gen op de hoogte is en verder dat de kwes tie de volle en hartelyke aandacht van B. en W. heeft, zo dat het heus in orde komt zon der de aanmaningen van een raadslid. Da s mannetaal. vond tante. Niet omdat je het zo flink gezegd hebt. maar omdat je zit te zeuren over de bevoegdheid van de een of van de ander en ondertussen de kinderen nat laat regenen. Een vrouw zou zeggen; Maken dat dak en dan pas papieren schrijven. Wat het zwaarst is. moet het zwaarst wegen. Tante als ik er ook iets van zeggen mag. dan zou ik. zei Jod voorzichtig, willen opmer ken dat in artikel 145 van de Grondwet wordt bepaald, dat de raad aan het hoofd van de gemeente staat. In artikel 167 van de ge meentewet kunt U die bepaling nader uitge werkt vinden en in die wet staat ook nadruk kelijk dat de uitvoering van eenmaal vast gestelde besluiten aan het college van B. er W- behoort. Ik zou dus maar willen zeggen, dat die burgemeester volkomen geiyk had met zijn uiteenzetting aan dat raadslid, ook wat betreft zijn niet-ondertekende brief trou wens. Die burgemeester Was volkomen ge rechtigd geweest de brief weg te gooien krachtens artikel 73 van de gemeentewet Hoeveel artikelen je ook opnoemt. Jod. zei tante, daar worden de dekens van die kin deren niet droog van. Oh zo. dat doch ik ook. zei Teun er sloeg op zijn knie. Schenk jy maar bakkie koffie voor mijn in en papiwnlppers voor raeheer d

Schoonhovensche Courant | 1948 | | pagina 3