PLAATSELIJK NIEUWS 1/olUswotytH- LAATSTE BERICHTEN landbouw en veeteelt. Tien tellen. Bedenkelijke verschijnselen. voordelen NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Schoonlmensche Courant VRIJDAG NOVEMBER 194» SDubt ^ailnnbétljc D?ppljcnt. Weest naantigh in uw jeuyt en spaert de wilde sinnen, Soo kunt gy machtig goet en staet en eer verwinnen. WAT ZEGT DE BIL^T Droog en vrij koud. Vrij koud en droog weer. Weinig bewol king. Zwakke wind tussen Zuid-Oost en Zuid-West. Temperatuur overdag enkele graden boven het vriespunt, 's Nachts lichte vorst. Op en Ondergang der Zon. 26 November: Op 8.18. onder 1636. 27 November: Op 8.19, onder 16.36. 28 November: Op 8 21. onder 16 35. 1 21 November: Op 8.22, onder 16.34. MAANSTAND. Afnemende Maan. 26 November: Op 2.27, onder 14.47. 27 November: Op 3.53, onder 15.ft i 28 November. Op 6.19. onder 1515. 29 November: Op 6 47. ond°r 15.33. 30 November Nieuwe Maan. Hoog water te Schoonhoven. 26 Nov. 1.50 uur; 27 Nov. 3 10 uur. 28 Nov. 3.56 uur; 29 Nov. 4 43 uu;. Keulen. 26 Nov., stand 0.88, val 0.03. werden verschillende cadeaux aangeboden, van het Groene Kruis verwerkt zijn. Mevr. Aan het einde dankte de heer Bol met een Blankestijn ontving als dank voor de hulp, die kort woord voor de hulde. zij steeds betoonde voor het Groene Kruis, een Giessen-Nieuwkerk. De voetbalwedstrijd mand met bloemen. P.V.V. J—.Q.J.S. I eindigde In een 1—1 gelijls*' voorzitter was te zeer verrast met dit spel. RUSLAND EN ISRAEL. Rusland heeft gisteren officieel de terug trekking van alle legers der Arabische Liga Uit Palestina gevraagd. Verder wordt in de resolutie ..de terugtrek king van .alle bdfcenlandse troepen uit de Joodse en Arabische staat aanbevolen" en wordt de Veiligheidsraad* verzocht „passende maatregelen te. némen om verder militair op treden in Palestina te voorkomen." De bemiddelaar van de V.N.. dr. Bunche. verzocht de algemene vergadering richtlijnen op te stellen en aan te geven binnen welk ka der rechtstreekse onderhandelingen tussen Jo den en Israëliten zouden worden gevoerd. De Israëlische vertegenwoordigers deden aanspra ken gelden oo de omstreden gebieden van Gal- lilea en de Negef. Zij verklaarden volledig be reid te zijn de grensvraagstukken met de Ara bieren te bespreken. De Arabieren handhaafden hun standpunt, dat zij de staat Israël niet konden erkennen. DUITSE EXPORT NAAR ENGELAND EN AMERIKA. Naar officieel bekendis gemaakt, zal Duits land maandelijks 30.000 ton ijzer- en staalj ■chroot naar Engeland en 40.000 ton naar Amerika exporteren. Het schroot, dat afkom stig zal zijn uit het Roergebied, zal te Duis burg in Rijnaken worden verladen en via de haven van Rotterdam worden verscheept. K. en S. Beroepen te Sliedrecht: 3e p.p. H. Engelsma te Vollenhove. ONGELUK MET REVOLVER. De persattache van de Noorse ambassade te Moskou is Woensdag met een schotwond in zijn kamer gevonden en later in het zieken huis overleden. Uit het onderzoek is gebleken dat hij een ongeluk heeft gehad met zijn re volver. HIJ VOLGDE 'T VOORBEELD. Rechter Virlyn Moore in Atlanti (Amerika! die zo veel echtscheidingen behandeld heeft, dat men hem als een deskundige op het ge bied van huwelijksmoeilijkheden beschouwde, grond, dat zijn vrouw bijna twee maal zoveel heeft thans zelf echtscheiding aangevraagd op uitgeeft als hij verdient. PLAATSELIJK NIEUWS. STATIONSPLEIN MET NIEUWJAAR GEREED. De werkzaamheden aan het Stationsplein en aan het Stationsgebouw te Gouda zijn thans reeds in een vergevorderd stadium. Hoogstwaarschijnlijk op 2 Januari ?al dit werk van verbetering en vernieuwing vol tooid zijn en dan zal de gehelW streek van deze grote vooruitgang kunnen profiteren. Vanaf de Kleiwegse Brug naar het Stations plein wordt een weg aangelegd, die leidt naar het nieuwe autobusstation. Daar is een kparte overkapping aangebracht ten gerieve van de autobuspassagiers, maar zij kunneh het zich. wanneer zij moeten wachten, nog gemakkelijker maken. Maandagmorgen is na melijk, zonder enige ophef, naast het auto busstation een keurig wachtlokaal geopend, dat aan 76 personen een zitplaats biedt. Het gebouwtje is zeer smaakvol ingericht en voor zien van centrale verwarming. Men kan er zijn kopje thee en koffie kopen, maar ook een eenvoudig warme maaltijd. Deze geheel nieu we wachtkamer wordt verlicht door middel van neon-buizen In de loop van Maandagmorgen kwamen verschillende autoriteiten van de gemeente en Van de Ned. Spoorwegen een bezoek brengen aan de restauratie. Voor het gebouw zal nog een terras aangebracht worden voor de rei zigers. die in de zomerdagen liever in de bui tenlucht vertoeven. Het wachtlokaal is eigen dom van de Ned. Spoorwegen, maar de ex ploitatie is in handen van de heer H. J S er. die tevens de exploitant is van de stations restauratie. 121/, JAAR WASTECHNISCH WERK. Ter gelegenheid van zijn 12'/t-jarig bestaan houdt het Instituut voor Weefselonderzoek •en tentoonstelling onder de naam „12'/, jaar wastechnisch werk" .Deze tentoonstelling wil een beeld geven van de ontwikkeling van de wastechniek als gevolg van de toepassing van moderne onderzoekingsmethoden gedurende de laatste 12U jaar .Het Instituut voor Weef selonderzoek is ontstaan uit de in 1931 door Viruly's zeepziederij ..De Hamer" aan het be drijf verbonden afdeling wastechniek. Sedert de oprichting heeft het instituut voor Weefselonderzoek de volgende aantallen on derzoekingen verricht: 12750 onderzoekingen van weefselbeschadiglng. 925 slijtagebepalin- gen, 2000 bedrijfswater-onderzoekingen en 2200 wastechnlsche onderzoekingen. Bovendien wordt er nog een technisch maandblad uit gegeven voor de was-industrie. Capclle a.d. Ijsscl. In de Geref. Kerk ad. Usselm. laan is tot ouderling gekozen de heer H. Groen, en tot diaken de heer P. VuijkHz. Jubileum. In het Geref .Kerkge bouw i d. IJsselmondselaan. dat tot de laat ste plaats bezet was, heeft de heer J .L. Bol, met de oud-leerlingen het feit herdacht, dat hij voor 25 jaar onderwijzer werd aan de Chr .School aan de IJsselmondse laan. De kerk was voor deze gelegenheid met bloemen en palmen versierd. De samenkomst stond onder leiding van de heer J. van Harten. Na opening en gemeenschappelijk gezang, werd Mn rijk gevarieerd programma afgewerkt. Er De Klaproos-collecte heeft in deze ge meente f 54,76 opgebracht. In de zaal van de heer De Baat werd de jaarvergadering gehouden van de Ned. Hervormde Jongelings Vereniging ..Samuël" en van de Knapenvereniging „Hoop der Toe komst". Na een kort begroetingswoord, inzon derheid tot de vele afgevaardigden der zus terverenigingen, en de heer Donk, diaken, die namens de kerkeraad zeer waarderende woor den sprak, werd het programma geopend met een Bijbelinleiding over Gen. II vers 1 t.m. 9, door Adr. van 't Hoff. Daarna volgden de jaarverslagen, waaruit bleek dat de J.V. 30 leden telt. waarvan 8 in militaire dienst, ter wijl de K V. uit 23 leden bestaat. De beide penningmeesters meldden een klein batig sal do. De collecte van deze avond bracht f 38 op. De bibliotheek had een belangrijke uit breiding ondergaan, door de aanschaf van vele nieuwe boeken, zodat hier sprake was van een nadelig saldo. Vervolgens brachten de vele afgevaardigden hun felicitaties over. Ook van vier jongens uit Indië waren harte lijke gelukwensen binnengekomen. Na de pauze voerde men nog enkele toneelstukjes op. De voordracht-wedstrijd voor de leden der K.V. werd met enthousiasme gevolgd. De voorzitter eindigde met dankgebed. IJsclub „De dessen". Giessen-Nieuwkerk. In de zaal van de heer De Baat werd de algemene ledenvergadering gehouden van de tijsclub „De Giessen". 110 leden waren aanwezig. Uit het verslag van de penningmeester over het afgelopen boekjaar bleek, dat de ontvangsten hadden bedragen f 445.50, de uitgaven f 218.37, batig saldo f 227.13. Als bestuurslèden werden herkozen de heren H. Muis en C. Slob. De voorzitter deel de mede, dat de y stent in de grondverf was gezet en dat naar vergroting van dit gebouw zal worden gestreefd. Een vrachtauto, beladen met pakstroo, geraakte in Neerpolder van de weg af. De gehele lading schoof van de wagen en kwam in het water terecht. De auto bleef te gen de bomen hangen. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor. Toonkunst „Caecüla". Gouda. Dinsdagavond hield de afdeling Gouda en Omstreken van de Mij. tot Bevor dering der Toonkunst „Gemengd koor Caeci- lia" haar algemene ledenvergadering in het eemarktrestaurant. De periodiek aftredende bestuursleden, de heren Joh. J. Engelbregt en Jac. H. Prinsen werden herkozen. Van het in studie genomen werk de „Matthaus-Passion", van Joh. Seb .Bach, zal de generale repetitie plaats vinden op 11 April en de uitvoering op 12 April a.s. in de Gereformeerde Kerk aan de Turfmarkt te Gouda. Als solisten werken mede: Arikie v. Wickevoort—Crommelin so praan). Roos Boelsma (alt), Willem Verwey, Evangelist-Tenor, Jan Schipper, tenor-aria's. Theo Baylé, Christuspartij (bas). Bram van Luyn. bas-aria's. Rie Kool, clavecimbel, Pr. de Jong. orgel, en voorts het jongenskoor van P. 't Hart uit Rotterdam en het Rotterdams Philharmonisch Orkest. Aan het slot deelde de voorzitter mede. dat in de maanden Oc tober-November 38 nieuwe leden werden in geschreven. De veren.ging telt momenteel 203 leden. prachtige cadeau. Ook mevr. Blankestijn dank te voor de spontane bloemenhulde. Dr. Giesbergen 3prak nog een woord van dank voor de goede samenwerking, die er steeds bestond tussen de afdeling Lopik en het Prov. bestuur van het Groene Kruis. Moordrecht. De Kon. Erk. Harmonie van de K.V.T. „Kunst na de Arbeid" gaf in hotel „Het Posthuis" een geslaagde concert- en to neelavond. De zaal was geheel bezet. Onder de aanwezigen waren oa. de directeur van de Tapijtenfabriek, de heer^- Spaan en de burgemeester van Moordrecht met zijn echt genote. In zijn openingswoord memoreerde voorzitter J. van Adrichem dat het afgelopen jaar voor de vereniging niet ongunstig ge weest is. Voorts trachtte hij meer belangstel ling te wekken voor de zomer concerten. On der leiding van de dirigent, de heer C. van Gent uit Schiedam werd een goed verzorgd muziekprogramma ten gehore gebracht. Het geheel getuigde van ernstige studie, ai kwa men enkele kleine onregelmatigheden voor. In de pauze sprak de heer N. Spaan het ge zelschap toe. Spreker getuigde, dat dit mu ziekgezelschap hem na aan het hart lag en stelde er prijs op het zoveel mogelijk als in zijn vermogert ligt te steunen. Onder luid ap plaus deelde de heer Spaan mede, dat het in het voornemen ligt het gehele corps van nieuwe uniformen te voorzien. Na de pauze werd een blijspel ten tonele gebracht, geti teld „De rare familie", hetgeen bij de aan wezigen zeer in de smaak gevallen is. Mond- en klauwzeer. In deze gemeente is aangifte gedaan van een geval van mond- en klauwzeer. Voetbal. Zondag speelt Moor drecht I voor de 3e klasse K.N.V.B. een wed strijd te Rotterdam tegen D.R.L. D R L. be zet de onderste plaats, Moordrecht staat twee plaatsen hoger op de ranglUst. Gezien de re sultaten van de laatste wedstrijden, waarin Moordrecht bewezen heeft niets te voelen voor de onderste plaats, mag verwacht wor den, dat alles in het werk gesteld zal worden om de beide punten uit Rotterdam mede te brengen. Raadsvergadering. Meerkerk. De gemeenteraad komt vanavond om 8 uur in openbare vergadering bijeen. Er is een agenda van 14 punten. Slechte weg. Noordeloos. Het gedeelté van de Achterkade vanaf de straatweg tot aan de Minkelose weg is de laatste week vooral door zware vracht auto's in een zeer erbarmelijke staat ge bracht. Sommige gedeelten dreigen met auto en al in de Blommendaalse Vliet te verdwij nen. Indien het de bedoeling is deze weg te laten voortbestaan, dan moet onmiddellijk worden ingegrepen n.l. 't weren van de zand- auto's. GOUDEN BRUILOFT. Papendrecht. He# echtpaar P. van Wijn gaardenDekker ii\,het Westeind. vierde gis teren zijn gouden bruiloftsfeest. Dit feit werd in intieme familiekring herdacht. Met ingang van 1 Januari 1949 is tot koster der Ned. Herv. Kerk benoemd de heer A. Kraal, in de plaats van de heer v. d. Esch, die als zodanig had bedankt. Benoemd. In de vacature Jac. Pul- len is met ingang van- 1 Jan. 1949 tot adjunct- Hei- en Boeicop. Voör een stampvolle zaal commies le klasse benoemd de heer J. P. de gaf de buurtvereniging „Het Zwaantje" Za- Jager te Lekkerkerk, ambtenaar ter secreta- terdag een gezellige avond voor leden en ge- rie te Stplwijjc. nodigden in het café van de heer G. van Es. In het oude raadhuis sprak Dinsdag de Medewerking verleende de toneelverenig.ng hee*" Budding uit Sliedrecht in het kader der „Ludovieius Maris", uit Schoonrewoerd. De cursus-avonden .van de P.v.d.A., over het on- verschillende voordrachten en andere attrac- derwerp: „Ziekenfondswezen De heer Bud- ties werden afgewisseld met opgewekte mu- din8 g-ng de geschiedenis na van het hulp- ziek. Het hoogtepunt van de avond was de verlenen aan zieke mensen .Vervolgens be- opvoering van het toneelstuk „Papa strijkt de sPr»k hij de plichten en de rechten der ver- vlag', waarop een dankbaar applaus volgde. Plicht- en vrijwillig verzekerden. Nadat spre- Met een gezellig bal werd de geslaagde avond ^er een aantal vragen beantwoord had, sloot besloten. de voorzitter de cursusavond. v -Voetbal.-— Voor het eerste elftal van Krimpen a.d. IJssel. Voetbal. Zon- Papendrecht is voor Zondag geen wedstrijd aag staat voor D.C.V. een uitwedstrijd op het vastgesteld. Het programma luidt: Papen programma en wel tegen Coal aan de Dordt- drecht 2RCD 3; DFC 6—Papendrecht 3: ses..raalweg. Deze Rotterdamse club speelt dit Merwede 4—Papendrecht 4; Papendrecht 5— jaar buiten verwachting goed en momenteel Merwede 6. Het junioren-programma voor Tre??i 21i 10 Punten uit 8 wedstrijden met Zaterdag is DFC a—Papendrecht a: Oranje- u.v s. de derde plaats op de rangiest. Coal Wit b—Papendrecht b; Papendrecht d— staat echter wel wat boven zijn stand, het- DFC g. geen toch ook niet wil zafgen, dat D.C.V. de ze wedstrijd zonder slag ef stoot wint. Daar voor is het voorhoede-spel te zwak. Een spannende strijd kan daarom tegemoet wor den gezien. Het programma luidt verder: DCV 2— K »i DCL 3DCV 3. Sparta DCV 4: v.5—Coai 5. Junioren: DCV al—Hillesluis •1; DHZ a2DCV a2; Hion c—DCV c. Gevonden: Een brandstoffenbon; was handje; want;1 halsdoek. Inlichtingen bh de politie. AFSCHEID DOKTER BLANKESTIJN. Lopik. Het Groene Kruis hield een leden- With£dering ln de zaaI van de heer C' de De voorzitter, dr. Blankestijn, spreekt een bijzonder welkomstwoord tot de twee leden van de Utr. Prov. Vereniging van het Groene Kruis, mevrouw Blankestijn en dr. Giesber gen, uit Zeist. Hij spreekt daarna een woord van deelneming in verband met het overlijden van de heer D. de With, die vele jaren lid van het bestuur was geweest. Bij de ingekomen stukken deelde de voor zitter mode, dat tot op heden nog geen gevolg kon worden gegevën aan de oprichting van een bakercursus te IJsselstein. maar dat dit plan binnenkort verwezenlijkt zal worden. Bij de bestuursverkiezing wegens periodieke aftreding, worden de ^eren W. van Joolingen, en B. Manschot herkozen. In de vacature van dr. Blankestijn, die naar Zeist vetrekt. werd gekozen de heer E. van Scherpenzeel. hoofd van de Chr. School te Jaarsveld. De voorzitter sprak daarna in verband met zijn aanstaand vertrek nog enkele afscheids woorden. Hij denkt met zeer veel genoegen aan de 16 jaren, dat hij als voorzitter deze ver eniging geleid heeft. De samenwerking in de vereniging was steeds goed, evenals de verhouding tot het ge meentebestuur. Spr. had dit gaarne tegenover de burgemeester persoonlijk verklaard, maar deze was verhinderd tegenwoordig te zijn. Ook de samenwerking met de Utr. Prov. Vereni ging Het Groene Kruis, alsmede met de Utr. Prov. Ver. der TBC. en met de vereniging „Moeder en Kind" was steeds goed. Met het bestuur had hij een zeer préttige omgang. Ten slotte richtte hij een dankwoord tot alle leden. Daarna sprak de secretaris, de heer Ben schop, namens het bestuur enige hartelijke woorden. Spreker memoreerde de vriendelij ke samenwerking, die altijd had bestaan, en deelde mede. dat het bestuur de scheidende voorzitter had benoemd tot erelid van de af deling. Als blijvende herinnering bood spre ker hem namens het bestuur een wandbord aan, waarin de symbolan van het mooie werk Schelluinen. Voetbal. D.O.S. 1 speelt Zaterdag thuis een bekerwedstrijd tegen Nieu- wendijk 1. Sliedrecht. Gevonden: vulpotlood: alpi nomuts: kinderzakdoekje; gebreide want; vul pen; want; ceintuur; kinderwantje; dames handschoen; want; kinderwantje; glacé hand schoen; paar kinderwantjes: alpinomuts; Jon gensschoenen; sjaaltje; kindertasje; een paar handschoenen; rugzak; zak brood; koffer; vulpen; dameshandschoenen; zakje inhouden de 1 doos. brood en appel; gebreide wanten; ring met sleutels; rijwiel- of actetassleutel- tje; handschoenen; vulpotlood; portemonnaie. Inlichtingen bij de politie. Voor het examen machine-schrijven slaagden te Leiden de dames K. Bot en J. Boer. Streefkerk. Zaterdagavond hield de ysclub „Willem Barendtszn." naar algemene jaarver gadering ln café Stuurman, onder voorzitter schap van de heer W. L. Schippers. Er wa ren 73 leden aanwezig. Uit het verslag van de penningmeester bleek dat de inkomsten bedroegen f 543.60, de uit gaven f 179 90 .dus een batig saldo van f 345.70. De aftredende bestuursleden, de heer J. J. van Aartrijk en W. C. Booy werden bij accla matie herkozen. In de plaats van de heer A. Korevaar. die wegens hoge leeftijd had be dankt. werd de heer W. de Bruyn Jzn. tot be stuurslid gekozen. De aftredende commissarissen, de heren J. van der Vlist en D. Bouter. werden bij ac clamatie herkozen voor de heer J. Bakker, die wegens vertrek ontslag had genomen, en de heer W. de Bruyn. die tot bestuurslid was ge kozen. werden gekozen de heren G. Kromhout van der Meer en J. C. van den Berg. Aan de leden, die uit Indonesië waren te ruggekeerd werd een doos sigaretten aangebo den. Gemeenteraad. Waddinxveen. De burgemeester heeft de gemeenteraad opgeroepen voor Donderdag 2 December des avonds 8 uur, voor het be noemen van de leden van verschillende com missies en voor het aangaan van een of twee geldleningen ter dekking van kapitaalsuitga ven. Zevenhulzen. Zondagmiddag nam ds. P. D- van Rojjen in het goed gevuld kerkgebouw van de Rem. Geref. Gemeente van Zevenhui zen afscheid in verband met zijn vertrek als leger-predikant naar Indonesië. In zijn toe spraak gaf ds. van Roijen een overzicht van zUd vijfjarige ambtsperiode in Zevenhuizen. Daarvoor was hij gedurende 2 jaren consu lent geweest. Hij was altijd met veel genoe gen naar Zevenhuizen gel^pmen. Na de pre dikatie dankte ds. van Roijen de kerkeraad en de gemeente voor hun tegemoetkomende houding. Namens de Rem. Geref. Gemeente sprak de heer K. Vonk woorden van dank tot de scheidende predikant. De gemeente zong ds. van Roijen toe gezang 224. In de consisto rie werd na afloop van de dienst gelegenheid gegeven met een persoonlijke handdruk van de predikant afscheid te nemen, van welke gelegenheid een druk gebruik werd gemaakt. De afdeling van de A.N.L.B. gaf een ca baretavond in hotel „Vos". De zaal was stampvol. De voorzitter, de heer C. Roos, opende met een hartelijk welkom, inzonder heid aan burgemeester Boer en zijn echtge note en aan de spreker, de bondssecretaris, de heer A. de Ruyter, die daarna in een gloedvolle rede zeide, dat het niet alleen de bedoeling van deze avond was om te lachen, maar ook om de leden op het hart te druk ken. zich als propagandist te werk te stellen, De ongeorganiseerden riep hij toe lid te wor den van de Landarbeidersbond. Hij noemde de verbeteringen welke voor de iandarbei- ders verkregen waren door de georganiseerde makkers. Hierna kwam het „Van A tot Z" cabaret-gezelschap in actie. Dat het optreden in de smaak viel. bleek uit de daverende lach salvo's. De voorzitter dankte de spelers voor hun spel. Er werden enkele leden ingeschre ven. HOOG-BLOKLAND. Geboren: Wouter, z. van J. van den Dool en A. Vonk. KERK EN SCHOOL NED. HERV. KERK. Beroepen te Waddinxveen ds. Sliedrecht. van Huizen. Aangenomen naar Hagestein W Kranendonk t eOchten, die bedankte voor Nieuwland. GEREF. KERKEN. Aangenomen naar Aspercn J. Bos te Mont- foort; naar Ooltgensplaat A .C. Scherpenisse. CSj *e Klundert, die bedankte voor Capelle a.d. IJssel. Molenaarsgraaf-Brandwijk. Nieu- werkerk a.d. IJssel en nog vijf andere beroe pen. PREDIKANT OP DE KANSEL OVERLEDEN Toen gisteravond de kerk der Christelijk Gereformeerde gemeente te 's-Gravenzande opnieuw in gebruik werd genomen, wilde as. H. Velema. d:e van 1938 tot 1942 deze ge meente als predikant heeft gediend, de ge meente toespreken. Nadat hij enkele woorden had gesproken, viel hij op de kansel achterover en was op slag dood. Een arts constateerde, dat hij ten gevolge van een hartkwaal was overleden. Ds. Velema. die de laatste jaren als emeritus predikant te Den Haag woonde, had zich juist gesteld Weken geleden opnieuw beroepbaar De overledene stond, voordat hy de ge meente 's-Gravendeel diende, vele jaren lang te Noordeloos. DE HUIS WERKLOZE ZONDAG. De minister van Onderwijs. Kunsten en We tenschappen. prof. Rutten. gaf gistermiddag aan een delegatie van studerende jongeren de verzekering, dat er geen reden tot grote ver ontrusting is over een te omvangrijke leer stof aan de middelbare scholen. De delegatie vroeg aan de „overlading van het huiswerk" een einde te maken. Tevens zou daardoor het huiswerkloos week-end algemeen kunnen worden doorgevoerd. SPORTNIEUWS. DE STRIJD OM HET WERELD KAMPIOENSCHAP. In het tournooi om het wereldkampioen schap dammen luidt de stand na de 13e ron de. die gisteravond in Heerlen werd gespeeld 1. Roozenburg 22 punten; 2. Keiler 18 pnt. 3. Verpoest 16 punten; 4. Ghestem 15 punten, 5. Post 14 punten; 6 Chiland 12 pnt.; 7. Van der Staay 11 punten; 8. Perot 10 punten; 9. Laros 9 punten; 10. Demesmaecker 2 punten; 11. Rostan 1 punt. SCHOONHOVEN. OVEREENKOMST IN AMERIKAANSE HAVENSTAKING. Het geschil tussen de Amerikaanse haven arbeiders en de reders is bijgelegd. Volgens de overeenkomst krijgen de havenarbeiders een loonsverhoging van 23 dollarcent per uur. OOST-JAVA ALS NEGARA ERKEND. Aneta verneemt, dat ln de zitting van he den van de Oost-Java-conferentie te Bondo- woso, Oost-Java als Negara (afzonderlijke staat) door de voorlopige federale regering is erkend. NEDERLANDSE AUTORITEITEN IN INDONESIË. De Nederlandse ministers waren hedenmor gen aanwezig op de vergadering van de voor lopige federale regering. In Nederlandse kring te Batavia wordt het niet waarschijnlijk geacht, dat de zich in In donesië bevindende Kamerleden Djokja zullen bezoeken. BELGI8CHE REGERINGSCRISIS TEN EINDE? Men verwacht, dat de Belgische regerings crisis vandaag ten einde zal lopen. Gaston Eyskens heeft de prins-regent voorstellen ge daan voor een nieuw Katholiek-Socialistische regering met Spaak als minister-president. Het nieuwe kabinet zou slechts een geringe wijzi- g ng ondergaan en in wezen dezelfde ministe ries en dezelfde ministers omvatten als het voorgaande. DELEGATIE NAAR KALIOERANG. De Nederlandse ministers Sassen en Stik ker, de heer Neher en de adviseurs vertrek ken morgenochtend per vliegtuig van het K.N.I.L. naar Djogja. Zij zullen direct van het vliegveld naar Kalioerang doorreizen. ONEERLIJKE POLITIE-AGENTEN. De Rotterdamse musicus Muys, die vele re laties in Katendrecht had. kreeg tips. waar zich gefemokkelde waar bevond. Hij ging naar die adressen toe. zogenaamd om te kopen en wanneer men bezig was met onderhandelen, stapten twee door Muys gewaarschuwde agen ten yan politie binnen, die de goederen in be slag namen. In het tijdvak Mei—Juni 1947 na men zij een partij sigaretten, nylons en vulpen houders in beslag by een steward van de Hol landAmerika Lyr„ Deze wilde van vervol ging gevrijwaard blijven en bood de agenten geld aan. Zy eisten 1500 gulden, doch namen later genoegen met ruim 1100 gulden. Dezelfde methode werd gevolgd bij een partijtje dollars ter waarde van 1000 gulden en in een andere sigarettenaffaire. De opbrengst van de gestolen goederen en het afgeperste géld werd ge deeld. De Officier van Justitie te Rotterdam eiste tégen beide agenten een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek, tegen Muys een jaar en drie maanden en tegen Outer, die slechts in één zaak medeplichtig was geweest. 10 maan den met aftrek, waarvan vier maanden voor- waardeiyk en een proeftyd van drie jaar. Tegen twee tipgevers, de 37-jarige C. van der Pluym en de 36-Jarlge zeeman W. Pengke- rego werd 6 maanden en 4 maanden gevange nisstraf met aftrek geëist. Thans zitten reeds zes politieagenten in het Hui* van Bewaring CLUBHUIS. Schoonhoven is zeer actief, niet alleen wat de industrie betreft, maar ook op verenigings- gebied. Zo hebben vooruitstrevende leden van. de Oudercommissie der Katholieke Jeugdbe weging, die momenteel zonder clubhuis zit, het gebouw St. Ludwina met de vroegere lig- hallen aangekocht. Deze zullen ingericht wor den als clublokalen voor de Katholieke Ver kenners, gidsen en welpen, die elk een ejgen afdeling in ds lighallen krygen. De boven verdieping is voor de welpen bestemd. Men is op het ogenblik druk aan het verbouwen. Sommige vertrekken zjillen. door het weg halen van de tussenmuur by elkaar gevoegd worden, wiardoor meer ruimte verkregen wordt. De voormalige keuken zal in een gym nastieklokaal worden herschapen, terwijl de trap naar boven al verlegd is. Alles wordt behangen en geverfd, zodat het geheel weer een fris uiteriyk zal tonen. Een stuk van de tuin om het gebouw, komt eveneens ter be- schikking van de Jeugdbeweging. Half Decembeé hoopt men met het werk klaar te eijn. Dan zal het nieuwe clubgebouw geopend worden. De oudercommissie zal voldoening hebben over haar werk en de Jeugdbeweging heeft de zekerheid nu een eigen volledig ingericht clubhuis te bezitten. De vroegere theekoepel, waar voorheen doorlichting plaats vond. zal gebruikt wordeq als magazyn voor het Wit-Gele-Kruis. PADVINDSTERSGILDE. De afdeling Schoonhoven van het Ned. Pad- vindsters Gilde organiseert Maandag een pro- paganda-avond. De meeste punten van het programma geven het leven en streven van de padvindery weer. Er komt in voor een kampvuur, vlaggenparade en volksdansen. Tet afwisseling wordt op de piano gespeeld, ter- wyi ook nog een padvindersorkest enige klan ken zal laten horen. SCHOONHOVEN IN DE WERELDOMROEP Voor de tweede maal binnen korte tyd is ten behoeve van een radio-uitzending een re portage van de Schoonhovense zilverindustrie gemaakt'. Woensdag gedurende enige uren heeft een reportagewagen van de wereldom roep bezoeken gebracht aan de grote indus trie (firma Hooykaas), de kleine industrie (Kok en Galjard) en bovendien aan de waar borg en de vakschool. Tijdens de vorige reportage zyn het hoofd- zakeiyk de bedryfsleiders geweest, die een explicatie gaven van hetgeen in hun bedry- ven werd verricht. Deze nieuwe uitzending voor de wereldomroep is op andere leest ge schoeid. Thans zyn het de werkers zelf ge weest. die vertelden wat zy deden. Het ge sprokene is op platen opgenomen; een datum van uitzending moet nog worden vastgesteld. UITBREIDING AAN DB VAKSCHOOL, De outillage van de vakschool, die reeds enige maanden geleden een grote verbetering onderging, is in de afgelopen weken weder om aanzieniyk uitgebreid. Er zyn dit keer geïnstalleerd een aantal draaibankjes voor de horlogemakers, echter van een groter model dan de vorige, een fraisbank en een instru- mentmakersdraai bank. De goudsmeden, die da vorige maal een moderne compressor-instal latie verwerven, zagen hun installatie deze keer uitgebreid met een smeltoven, die tot nu toe in het geheel niet bestond aan deze school. Er worden thans plannen gemaakt om deze laatste inrichting en de galvanische fnstalla- tie een passende behuizing te geven. De voor het oog meest opvallende verbe tering is evenwel geweest, dat de hoogste klasse horlogemakers geheel voorzien is van nieuwe stalen werktafels, die gebouwd zUn volgens een eigen ontwerp van de school en die mitsdien voldoen aan alle eigenschappen, die er voor horlogemakersarbeid aan gesteld worden. Deze aanwinst is ondergebracht in het na de zomervacantie in gebruik genomen nieuwe lokaal dat thans een model-inrichting genoemd mag worden. NUTSBIOSCOOP. De Olympische Spelen, die dit jaar in En geland gehouden werden, vormen een groot sportgebeuren, dat om de vier jaren terug keert. In de afgelopen zomer heben wy kunnen zien hoe de wereld met de athleten meeleeft en hoe groot de spanning is, waar mede hun prestaties gevolgd worden. De be woners van het oude Griekenland verzamel den zich reeds een maal in de vier jaar ore te zien hoe de beste athleten uit het volk elkaar bekampten. Deze traditie is overgeno men door de gehele wereld en dit jaar heb ben wy gezien, hoe ook sportslieden uit Ne derland prachtige resultaten behaalden. Korl na de terugkeer van deze mensen uit Enge- lhnd zijn in elke bioscoop voorfilms vertoond van de Olympische Spelen 1949 en het gros van het Nederlandse volk heeft deze gezien. Het was zelfs zo. dat men reeds spoedig ver schillende bioscoopbezoekers hoorde zeggen: „Nu al weer Olympische Spelen?" Daarom lijkt het ons geen byzonder goede keus van de bioscoop-exploitant deze week een film te vertonen die enkel handelt over de Olympi sche Spelen. Dat had moeten gebeuren kort nadat de Spelen beëindigd waren. Het feit, dat het een kleurenfilm is. zal misschien de toeschouwers nog enige voldo«ning schenken. DENK EN ZET. Denk en Zet speelde Maandag j.l. haar eerste wedstrijd voor het Goudse damdistrict tegen „Excelsior" uit Waddinxveen. „Denken Zet" verloor met 614. De individuele uit slagen waren: M. Droog—F. Jacobi 02. W. v. d. Horst-C. Kortinower 2-0; A. v. d .Leeden— A. Blonk 0—2; P. de Jong—Q. Blonk 1—1; N. W. VeerA. Letting 1—1; J. J. v. d. Horst A .van Ringelestein 0—2; A. A. Driessen— H. Troost 02; J. MaaslandD. la Grant 02; A. Mesl'.er—A. Rietveld 2—0; M. Visser—C. Kramp 0—2. BURGERLIJKE STAND Geboren: Martius, z. van J. Kuyf en M. M. Pardool. Ria, d. van C. van Beek en B. J. van Zuilen. Jan, z. van J. van den Bergh en T. Bek. Johannes, z. van J. Seton enM. L. Pluut. Martin Johan. z van J. J. de Bode en C. P. van Beek. - Ondertrouwd: W. Heikoop. 71 j. en F. Bakker. 71 j. - Overle den: J .Bakker, 55 j.. echtgenote van G. J- v Rooyen. I TWEEDE BLAD NIF1W1BLA" Tpn- ZpiD-HOLLAW; EU UTRECHT Schmmhornuehe Connnt VRIJDAG 28 NOVEMBER 194» DE VEEHOUDERIJ HER8TELT ZICH. Uit het rapport van het Landbouw Econo misch Instituut over de melkprijs 1948 1949 bliikt dat de veehoudery zich weer prachtig hersteld heeft. De productie per koe en per HA wordt voor de komende twaalf maan den geschat op hoeveelheden, die de voor oorlogse productie zeer naby komen. Uit deze staat blijkt, dat de vee-bezetting in Noord- en Zuid-Holland veel groter is dan in de andere provincies. Friesland is daaren tegen aan de kop met het vetgehalte'. De cij fers oyer de winst uit nevenbedryven heb ben betrekking op het jaar 1947 '48. Door de toeneming van het aantal varkens ere kippen zullen deze inkomsten in het volgend jaar waarschijnlijk hoger zijn. VEEVOEDERDISTRIBUTIE NOG STEEDS VAN KRACHT. Tengevolge van een in ons nummer van Maandag opgenomen bericht inzake een op heffing per 1 Januari van het internationale toewijzingssysteem voor veevoeder, blykt by landbouwer en veevoeder-handelaren misver stand te zyn ontstaan. Het .is n.l. gebleken, dat sommige landbouwers en handelaren in veevoeder in de mening verkeren, dat de Ne derlandse distributie-maatregelen op veevoe dergebied binnenkort zuller worden opgehe ven. Het Ministerie van Landbouw, Vissery en Voedselvoorziening deelt daarom mede, dat van een opheffing der veevoeder-distributie-' maatregelen op korte termijn nog geen sprake is. Uitsluitend op veevoederzegels kan het desbetreffende voeder wc-den betrokken. Friesland (klei en veen) Friesland (de Wouden) Noord-Holland Zd.-Holland (consumptie) Zd.-Holland (kaasstreek) Overyssel (weidestreek) gem. opbrengst opbrengst bedrijfs- per koe perH.A. grootte kg. 3856 vet gehalte h.a. 27.4 18.1 16.5 25,5 3761 3551 3234 3525 kg. 3702 2904 4400 4900 4140 3560 3.78 3.58 3,36 3.41 totaal inkomsten uit melk 5441.— 3299 3968 3924.— 2495.— 5234.— winst uit neven bedryven 112. 26- 375. 872. 1070.— 203.— Er doen zich bepaalde verontrustende ver- jchijnselen in onze landbouw voor, die men doorgaans niet met elkander in verband brengt en die toch alle duiden op toestanden die in toenemende mate ongezond worden. Wij bedoelen hier de steeds erger wordende onvruchtbaarheid van ons rundvee, de daling van de peulvruchtenoogsten, de dreigende •ardappelmbeheid. de voortdurende toene ming van het, aarrtal schadelyke insecten-en ziekten. Wversw&nsel van de virusziekten, de achteruitg&ng van de structuur van debo- d wy zullen niet beweren, dat al ti&ze^uiteen- lopende verschynselen één zelfde oorzaak liebben. maar zy duiden naar ons gevoel (het is inderdaad niet meer dan een gevoel van onbehagen en geen positief weten) op een al gemene daling van groeikracht, gezondheid en vruchtbaarheid. Steeds meer kunstgrepen en kunstmiddelen moeten wy toepassen om onze oogsten op peil te houden en dit op zichzelf bewijst reeds voldoende, dat er iets niet in de haak is. Wanneer, zoals in sommige streken van ons land het geval is. niet meer dan een derde van de koeien op de normale wyze drachtig wordt, dan is dat zeker geen gezonde toe stand. Wel heeft men met behulp van kunst matige bevruchting het percentage drachtige koeien weer kunnen opvoeren tot ruim 80. maar dit succes mag ons niet blind maken voor het feit, dat deze runderen voor de na tuurlijke voortplanting ongeschikt zyn gewor den. Het Is dringend noodzakeiyk, dat wy daarvan de oorzaken ontdekken, want als de daling in vruchtbaarheid zich voortzet, zal straks het moment komen, waarop ook kunst matige bevruchting onvoldoende resultaat gut opleveren. En dan staan we machteloosl Het penlvruchtendram». Ook ln de akkerbouw zien wij zeer beden kelijke bewyzen van een afnemende gezond- heidstoeitand .Neem byv. de peulvruchten. De laatste jarën worden de bonen en erwten door steeds meer vijanden geplaagd, waardoor de opbrengst onvoldoende is geworden. Vandaar dat de landbouw de verbouw van peulvruch ten gaat inkrimpen. In vochtige jaren treedt vooral in de erwten op grote schaal voet- siekte op en dan heeft men vrywel zeker een misgewas. Het gevolg is. dat ons land thans lang niet voldoende peulvruchten opbrengt voor de voorziening van de binnenlandse markt. Wat er aan de markt komt wordt daar door bijna onbetaalbaar duur, tot groot on gerief van het publiek. Inkrimping van de verbouw van peulvruchten is echter ook een gevaar voor de landbouw zelf. want deze vlin derbloemige gewassen zijij vrywel onmisbaar voor een goede vruchtwisseling. Wel zyn de klavers ook vlinderbloemigen, maar wie zal zeggen of niet ook dit gewas binnen enkele Jaren met soortgeiyke euvels te kampen krijgt. Klavermoeheid is een allerbehalve on bekend verschijnsel! Merkwaardig is, dat in 1946 bleek, dat erw- len, verbouwd op land waar enkele jaren van te voren witte klaver had gestaan, vrywel geen last van voetziekte hadden. De vraag is dus gewettigd of de bescherming van deze kwaal wellicht te vinden is in de structuur verbetering van de grond, die door klavers wordt teweeggebracht. Wy vragen ons af of de verklaring van de bovengenoemde verschynselen niet moeten worden gezocht juist in deze richting, n.l. in de slechter wordende structuur van de grond, die op zichzelf weer een gevolg is van de achteruitgang van het humusgehalte en van de te primitieve bemesting. Krygen onze ge wassen en onze dieren wel alle voedingsstof fen, groeistoffen en beschermingsstoffen ter beschikking, die voor hun gezondheid nodig zijn? Wij weten het eenvoudig niet. maar er er is alle reden het landbouwonderzoek inde naaste toekomst sterker daja^ooit in deze rich ting te ontwikkelen. VerzSrging van de hu- mustoestand van de grond, bescherming van de vlinderbloemigen in de graslanden en in de vruchtenwisseling, completering van de kunstmest m?t tal van stoffen, die wij op het ogenblik nog verwaarlozen, handhaving van een zware veebezetting om voldoende orga nische mest op het land te krygen. dat zyn waarschyniyk de punten, waarmee de land- bouwpraktijk rekening zal moeten houden. Wy moeten dat in de eerste plaats doen om het boerenvak gezond te houden, maar niet minder om de voedselvoorziening van ons volk te kunnen waarborgen. y BOSSEN IN DE NOORD-OOSTPOLDER. Er worden Jn de Noord-Qostpolder thans drie grote b«complexen aangelegd, namelijk by de Voorstj(by Vollenhove). by Urk en bij Kuinre. De aanleg van deze bossen geschiedt op gronden, die voor de landbouw ongeschikt zijn. Op deze wyze kan de grond nog produc tief worden gemaakt, want het is de bedoe ling, dat deze grote bossen als productiebos- sen zullen worden gebruikt. De oppervlakte van het bos by de VoorSt zal ongeveer 600 H.A. worden, dat by Kuinre wordt ongeveer twee maal zo groot. Daar de bestemming van de grond in de buurt van het voormalige eiland Urk nog niet geheel bekend is (de pol der is daar nog niet in cultuur gebracht) is de grootte van het bos. dat daar wordt aan gelegd. nog niet precies vastgesteld. Behalve de productiebossen krygt het nieu we land, om de eentonigheid van het land schap te breken, ook enkele recreatiebossen. In deze bossen zullen sportvelden worden aangelegd. By het hoofddorp Emmeloord komt een bos van ongeveer 60 H A., by de an dere dorpen bossen van ongeveer 10 H.A. De totale oppervlakte bos tal 2000 H.A. bedra gen. (De totals oppervlakte van de polder is 48000 H.A). De beplanting zal overwegend uit loofhout en verder uit eiken en beuken bestaan. Ook langs de wegen, by de boerderyen en in de dorpen zal veel aandacht aan de beplanting worden besteed. De gehele bebossing geschiedt voor reke ning van de Wieringermeer-directie (Noord- Oostpolderwerken). De uitvoering geschiedt echter onder leiding van staatsbosbeheer. In speciale kwekeryen. welke by Lemmer en Vollenhove zyn aangelegd, wordt voor het materiaal gezorgd, terwijl er ook wel een-ja rige planten worden aangekocht. Van de 2000 H.A. bos is thans 250 H.A. beplant. Lucht-gekoelde 4 cyl. kopklep motor. 14 km. 1 Itr. benzine, f 16.48 per 3 mnd wegenbelasting. Afgeleverd in luxe uitvoering met centrale veswarming, voorruit-verwarmera, compleet niet gereedschappen enz. enz. Vraagt vrijblijvend demonstratie Dealer GEBR. AMES, L"rdT.i, 29 ZONDAGSDIENST ARSTEN KRIMPENER- WAARD Van Zaterdagmiddag 2 uur tot Maandag ochtend 8 uur zijn aanwezig de artsen; J. G. Antvelink te Schoonhoven, Tel. K 1823432; Joh. Bouman te Gouderak, Tel. K 1827312, H. Frese te Bergambacht. Tel. K 1825214, A. M. Visser te Krimpen aan de IJssel, Tel. K 1895—307. ZONDAGSDIENST ARTSEN Arkel - Meerkerk - Leerbroek - Noordeloos en Giessen-Nieuwkerk. Van Zaterdgamiddag 2 uur 27 November tot Maandagmorgen 8 uur wordt de Zondagsdienst voor deze plaatsen waargenomen door dokter W. Fokkens te Leerbroek, Tel. 11; en dokter De Wit te Giessen-Nieuwkerk, Tel. 5. Moordrecht - Nieuwerkerk *.d. IJssel. Vanaf Zaterdagmiddag 12 uur tot en met Maandagochtend 8 uur zal de doktersdienst in deze gemeenten waargenomen worden door dr. S. J. Hage te Nieuwerkerk aan de IJsel. Tele foon K 1803—315. Haastrecht - Polsbroek - Oudewater. De Zondagsdienst voor artsen wordt* deze week waargenomen door dr. Bonga te Haas trecht. Telefoon K 1821—303. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Schoonhoven - Bergambacht. Deze dienst wordt op 27 en 28 Noverpber waargenomen door de heer Scheygrond te Schoonhoven. Telefoon K 1823379. Alblasserdam. De afdeling van de Neder lands Christelijke Werkmeestersbond kwam vorige week in jaarvergadering onder leiding van de heer K. Ponsen bijeen. Uit het jaar verslag van de secretaris bleek, dat het le dental stijgend is. en uit het verslag van de penningmeester, dat er een batig saldo van f 315.19 in kas is. Een zangkoor onder lei ding van de heer L. de Jong zong enkele lie deren en mevr.- SmaalMeeldyk hield -ion voordracht. Een D.E.L. collecte bracht f 45.20 op. De heer Van Riet. secretaris van de N.C. W.B. sprak een propagandistisch woord. Ammerstol. Voetbal A.S.V. begint Zondag de tweede helft der competitie met een wedstrijd in Den Haag tegen Quick Steps. Thuis verloor A.S.V. van deze club met 20. A.S.V. 2 krijgt Groot-Ammers 1 op bezoek In het eerste treffen won Groot-Ammers met 4—1. doch nu zal het de geel-zwarten niet zo gemakkelijk vallen, daar de reserves thuis nog ongeslagen zyn. Geen goede Sint voor een vrouw of meisje wan neer ze als geschenk niet een tube Hamca Gelei heeft ontvangen. Ameide. De Postduivenvereniging De Snel- vlücht hield vorige week haar jaariykse ten toonstelling ig de zaal van KI. van Elteren. Er waren 350 duiven ingezonden. De pryzen werden als volgt behaald: Klasse I. Oude doffers, onbevlogen: 1 W. den Hartog; 2 N van der Stel; 3 C. de Wit. Klasse II. Oude duiven, onbevlogen: 1 D. den Braven 2 A. van Gelderen,'3 wed. Van Bla- Klasse III. Oude doffers, boven 500 KM.: 1 Joh. Mesker: 2 J. van Geld&ren; 3 H. Boon. Klasse IV. Oude duiven, boven 500 K.M.: 1 Gebr. Tukker; 2 F. Verheij; 3 A. Tukker Klasse V. Jonge doffers, onbevlogen: 1 Gebr. Tukker; 2 B. Zweeren; 3 D. den Braven. Klasse VI. Jonge duiven, onbevlogen: 1 J. Koekman. 2 D. den Braven. 3 J. van Gelderen. Klasse VII Jonge doffers, boven 200 K.M .1 2. 3 e« 4 H. Boon. Klasse VIII. Jonge duiven, boven 200 K.M.: 1 H. Boon. 2 H. Boon; 3 P. van Kekem. Klasse IX Late jongen. Doffers: 1 F. Ver- hey 2 A van der Grein; 3 A. vare der Grein. Klasse X. Late jongen. Duiven: 1 A. den Oud sten: 2 C. de Wit; 3 A. van der Grein. Mooiste exemplaren van de tentoonstelling, eig W. den Hartog; op één na de mooiste, eig Gebr. Tukker: mooiste oude duif. eig. W. den Hartog; mooiste jonge duif. eig. H. Boon. Bergambacht. De afdeling van de Party van de Arbeid hield in een volle bovenzaal van 't Centrum een feestavond. Als spreekster trad op mej. Adri Pomper te Rotterdam, die de algemene politieke toestand besprak en de verhouding dienaangaande van de Party v. d. Arbeid. De opvoering van de klucht „De bfave mynheer Pot", door leden van de af- deling, viel zeer in de smaak. De voorzitter dankte de toneelspelers voor hetgeen zy had den gepresteerd, waarvoor zy een grote taart in ontvangst hadden te nemen. De avond werd besloten met een bal. Vernielzuncht. Nog maar kort geleden moest de betonnen afrastering van het terrein achter de Ned. Herv. Kerk geheel vernieuwd worden tengevolge van de ver nielzucht van de Jeugd. De jongens vinden h etblijkbaar een mooie sport, want zy zyn opnieuw met de afbraak begonnen. HER-ONDERZOEK OUDERDOMSVOOR ZIENING. Bergambacht. Ongeveer 100 personen in deze gemeente ontvangen een uitkering inge volge de noodwet ouderdomsvoorziening. De Raad van Arbeid heeft thans van" haar be voegdheid gebruik gemaakt om een onder zoek in te stellen, of de feiten en omstandig heden. welke tot het toekennen der ouder- domsuitkering hebben geleid, wijziging heb ben ondergaan. Alle gevallen worden nu aan een her-onderzoek onderworpen. Zes en dertig personen werden opgeroe pen, teneindeeen verklaring af te leggen, waarom zij hun kinderen niet hadden laten inenten .Tegen één hunner moest proces-ver baal worden opgemaakt. Nadat kortgeleden de brug bij de Vier sprong grondig is gerepareerd, is de leuning thans wederom door een onbekende autobus bestuurder stuk gereden. Met het oog op het drukke autoverkeer zou het wel aanbeveling verdienen de brug te verbreden. Giessendam. De opbrengst van de busjes actie voor de V.U. heeft f 64.88 opgebracht. De damclub Denk en Zet speelde een wedstryd tegen Heerjansdam en verloor met 7—13. Het bestuur van de afdeling Giessendam van het Groene Kruis is voornemens een moe dercursus te organiseren voor a.s. en jonge mopders. Men kan geheel gratis aan deze nut tige cursus deelnemen. De leiding zal zeer waarschyniyk worden opgedragen aan een zuster uit Rotterdam. De Middenstandsvereniging Giessendam Hardinxveld heeft een nieuw bestuur gekozen, dat bestaat uit de heren Joh. Huisman, voor zitter; H. W. van Eden, secretaris, en T. Egas. penningmeester, en Voorts de heren J, Wes terhout. W. Sm.it. P van Houwelingen en A. W. Smit. Plotseling overleden. Het vier jarig dochtertje van de heer J. Verheul, dat met haar vader de weg opliep, struikelde en viel. De vader die het meisje opraapte, ont dekte tot zijn grote schrik, dat het overleden v/as. In deze gemeente is een accordeonvereni ging opgericht met 14 leden. Het bestuur is samengesteld uit de heren R. Bakker, voorzit ter; J. de Keizer, secretaris; en J. van der Meulen, penningmeester. Giessen-Oudekerk. Maandag maakten 36 le den van de afdeling Giessen-Oudekerk en omstreken van de Bond van Plattelandsvrou wen per autobus een uitstapje naar Géuda. Daar werden twee fabrieken bezichtigd, n.l. de suikerwerkfabriek van Bonera en de fa briek van Kaasprodueenten. Ook werd de Ned. Herv. Kerk met zyn mooie glazen niet ver geten. Gouderak. In de O. L. School werd een ouderavond gehouden. In zyn openingswoord gewaagde de voorzitter, de heer N. Snel, van de moeiiykheden, welke het onderwijs met zich brengt, en de zorg. welke er aan besteed wordt. Hierna volgde kinderzang. De direc- teru van de Goudse Ambachtschool, de heer Swanenveld, hield een betoog over het onder- wUs aan de Ambachtschool. Er werd een of ficieel bestur gekozen, dat bestaat uit de he ren N. Snel. J. Terlouw Jr., A. de Kwaadste- niet. M. van Krimpen en mej. Vleggeert Kortlever. aN een toneelstukje door de kinde ren, werd de avond gesloent. „DE KNEGT8BOSSE" OPGEHEVEN. Haastrecht. Zaterdagavond is in café Donk net 200-jarig bestaan van de Haastrechtse Ziekenkas „De Itnegtsbosse" feestelijk her dacht. Met deze samenkomst viel tevens de opheffing der vereniging samen. Nagenoeg al le leden waren aanwezig, alsmede enige oud hoofdmannen (administarteurs) en leden van het gemeentebestuur. De voorzitter, de heer T. Spek, richtte zich in zijn openinsgwoord tot de heer J. van Gee- len, 88 jaar oud, die gedurende 75 jaren lid was van „De Knegtsbosse". De heer Spek bood de jubilaris een plan aan en de aanwe zigen zongen hem toe. De 80-jarige J. de Lan ge hield*twee voordrachten. De voorzitter deelde mede. dat het te vor deren bedrag f 4800 is. Men besloot hiervan f 3000 beschikbaar te stellen voor de ge meente en de rest te verdelen onder de 36 la den. De secretaris, de heer A. C. Faay, bracht een uitvoerig verslag uit van de tweehonderd be staansjaren van de vereniging. Van dr.* F J. Hakkenberg, die ongeveer dertig jaren het fonds had gediend, was een biyk van mede leven ingekomen. Na dit officiële gedeelte hield een gezellig programma de aanwezigen nog lange tijd by- een. Dit samenzijn werd onderbroken door een toespraak van burgemeester Lepelaars, die de betekenis van „De Knegtsbosse" sedert de op richting memoreerde. Hy deed tevens de me dedeling. dat het geld, dat aan de gemeente geschonken was. zou gebruikt worden voor de stichting van een zwembad of een douche inrichting. Zelfbeheersching, bedachtzaamheid treft men dikwyis aan by koele en zelfzuchtige mensen. Schelmen en bedriegers tonen ge woonlijk een zeer hoge mate van verbazing wekkende heerschappij over hun gevoelens en gelaatstrekken, terwijl we by edele en on baatzuchtige mensen een noodlottig gemis var bedachtzame heerschappy over hun woorden, gevoelens en handelingen aantreffen. De koe lere en berekenende naturen hebben het on getwijfeld gemakkelijker, zy kunnen het ver der brengen in de zelfbeheersing dan de warme en harstochtelijke temperamenten We moeten ons er dus wel voor wachten zelfbeheersing zonder meer reeds als een bewijs van hogere beschaving te beschouwen Wel is zy een gewichtig begin van wilstucht van samentrekking der krachten en van heerschappij over de geest, maar haar wer kelijke waarde hangt af van de aard der be weegredenen. die iemand nopen zich te be heersen, namelijk uit egoïsme en koele be rekening of uit oprechte liefde tot de hoger®, dingen, die men in het ryk der bedacht zaamheid deelachtig kan wordein De uiterlyke mens spreekt en handelt, de innerlijke mens komt achteraan en zou alles wel gaarne willen terugnemen en ongedaan maken. Meestal is het daartoe te laat. Een heftig woord is gezegd, een overijlde daad Is gedaan en het onherroepelijke begint onver biddelijk-, zijn noodlottige loop. Men kan zich beveiligen daartegen door oefening in de remmende wilskracht, oefening tegen ondoor dacht handelen, tegen het gedachteloos toe geven aan de verlokkingen en natuurdriften van ons organisme, door zich te wennen om zo lang te wachten met onze reactiq op een prikkel, totdat onze beste gedachten toestem ming gegeven of hun verbod uitgedrukt heb ben. Op deze wyze wordt men ryp voor de zelfbepaling, voor de vrijwillige handeling, door de heerschappij van het innerlijke over het uiterlijke. Als men zich stelselmatig erop toelegt zyn zenuwen, toorn, hartstochten en babbelzucht in bedwang te houden, men zich oefent in stilzwygendheid, dan kan niet de onbedachtzame en onbeschaafde mens ln ons aan het woord komen, maar de rustige .wel overwogen en welopgevoede mens. van wie bezielde en bedarende woorden uitgaan, die steun geven, vrede brengen en vastheid ver schaffen. Tel onder zulke omstandigheden langzaam tot tien voor ge uw mening uit of antwoord geeft dan vermydt gy elk gevaar var overyiing. Geen goede buur. Groot-Ammers. De collecte tydens de dank stond voor het gewas heeft f 677.20 opge bracht. GUNSTIGE FINANCIËLE POSITIE. Hardinxveld. In de Maandag te houden raadsvergadering, zal de gemeentebegroting, dienst 1949. worden aangeboden. Het viel bur gemeester en wethouders niet moeilyk deze begroting sluitend te maken. Zelfs bleek het nog mogeiyk, een bedra'g als toevoeging aan de algemene reserve te ramen. De gemeente- financiën staan er dus gunstig voor. Woningbouw Sluisweg. Verle den week zyn weer acht woningen van het complex Sluisweg II in gebruik genomen. Men verwacht, dat er dit jaar nog een aantal van dit gedeelte kan worden betrokken. Met com plex III schiet men ook flink op. Kor/bal. H.K.C. I speelde Zaterdag de eerste degradatiewedstryd tegen Snel I en verloor met 13. FEUILLETON. Dne Vrcuuien door W. KERREMANS. 51 „Hulp riep hy ln de richting, waar hy een lichtje zag branden en hy herhaalde die kreet énige malen voor h{j iemand hoorde nade ren." T*ee mannen naderden, van wie een een lantaarn droeg. „Ik docht al zoiets te horen van herrie, zei de een. Wat is er aan de hand?" „Twee kerels hebben my aangevallen. Ik ben Venkel van Bucephalos en die hier is Vink." „O die, meesmuilde de boer. Is ie dood?" „Neen, bewusteloos." „He je 't klaar gespeeld met die twee?" Ja. de andere is er vandoor. „Wie was dat?" •Jacob." „Een knap stel." „Voor de galg, voegde de jongere er by. „Als nu één van jullie eens naar de veld wachter wilde fietsen en de andere deze vriend bewaken, dan zou ik wel graag me wat wassen en zo." ,Ja. maar ik heb liever niet met de politie maken, zei de vader voorzichtig." t „Zo. Wat wil je dan? Dan zal ik zien naar veldwachter te komen, zuchtte Venkel." Uli Drobeard» liiu riiwiel od te namen. maar bleek er niet toe in staat. „Neen vader, sprak de zoon, tussenbeide komend, dat is geen werk. Ik fiets wel effe naar de veldwachter en wy hebben er verder niks mee te maken." „Dat mot jy weten jong, maar ik blijf niet by die vent op post. „Ik biyf hier wel wachten tot de veldwach ter er is. zei Venkel slapjes en ging op de grond zitten." De zoon nam de fiets van Venkel, maar deze bleek niet berydbaar. „Dan neem ik de mijne wel. zei de johgen en liep snel naar zyn huis." De vader sjokte naar zyn woning, maar liet de lantaarn achter. „Breng me tenminste een glas water, riep Venkel hem na." ,/t Zal gebeuren." De man verdween in zyn huisje en het duurde even voor de deur weer geopend werd. En kwam een vrouw uit, die Venkel een glas water bracht, een kom met water en een doek. „Doris het me gezeit. dat je wel nattigheid kan hebben zei ze. Hierzo drink eens en was je wat." Venkel deed het met graagte, dronk het glas leeg. dat hem verkwikte en waste zyn wonden en blessurere „Hè je nog wat nötiig. vroeg de vrouw har- teiyk." „Neen dank u. op 't ogenblik niet. Ik blijf hier tot de veldwachter er is." De vrouw ging heen en Venkel schoof zo dicht mogeiyk naast Vink. He» duurde niet lang of hy zag beweging komen in het lichaam. „Liggen biyven, beval Venkel." „Wat is er? O, ben jy dat? Waar is Jacob?" Venkel gaf geen antwoord. Vink probeerde op te staan, maar Venkel gaf hem een stomp dat hy weer neerviel. „Meneer Venkel, zei Vink op onderdanige toon. 'Laat 't nou maar uit zyn. We hebben de zaak uitgevochten, ik heb een pak slaag gehad en nou most je een flinke vent zyn en me laten gaan." Venkel bleef zwygen. „Kom. vervolgde Vink. Wat mot dat nou hier? Je kan me hier toch zeker laten liggen? Geen antwoord. „Ze zyn zeker de politie halen hè? Dat zou echt kinderachtig van je zyn. Dat doet een huzaar toch zeker niet en je kan er van op aan dat je niks meer overkomen zal. Jacob heeft me overgehaald om je hier op te wach ten. maar nou is 't gedaan. Dat begryp je toch zeker ook wel." „Je kunt de moeite sparen om nog langer te praten, zei Venkel eindelijk langzaam, ant woord kryg je niet van myi" „Als ik niet zo beroerd in fnyn kop was, sloeg ik je hardstikke de hersens in." Weer maakte hij beweging om omhoog te komen en Venkel diende hem nu een forsere stoot toe. Zwygend bleven zij wachten, tot de veld wachter was aangekomen. Vink stond op, maar liet zich weer neer vallen. „Ik kan niet tooao. zei bil zwak." Er werd een handwagen gehaald en de ge wonde daarop vervoerd. Venkel kon. naast zyn fiets lopend 't dorp en zyn kamer bereiken, waar zyn hospita en hospes hem verzorgden. Hij at wat en ging daarop naar bed, ge kweld door een zware hoofdpyn en pyn op vele plaatsen. De volgende ochtend was de hoofdpijn wel wat minder, maar de getroffen plaatsen veroorzaakten hem nog veel .pijn Hoewel juffrouw Huiberts hem met geen ogenblik talmende vloed van woorden ervan trachtte af te houden, ging hy toch naar Bucephalos. Tinus en Ariaan waren ingelicht. Het ge rucht van de overval en de afloop was al be kend geworden in het dorp. Vink was 's avonds nog naar het ziekenhuis vervoerd en Jacob zat in 't kot. Vroeg in de ochtend kwam mevrouw Horsting naar de stal en toen ze het verwon de gelaat van Venkel zag. riep zy angstig uit: „O mijnheer Venkel, ik hoor daar juist wat u is overkomen. U moogt niet op biyven en werken. U moet naar bed en de dokter laten komen." „Daar is geen enkele reden voor, mevrouw. Zoals u ziet ben ik zo rad als een paard kan zyn en er is geen beter middel om het te vergeten dan gewoon myn werk te doen." „Neen, neen, dat wil ik niet hebben. U moet tenminste vandaag rust nemen. Leg astublief dadelijk uw werk neer en kom mee." „Mevrouw, u maakt 't daarmede erger. Als ik moet zitten en niet* te doet» beh. al* alleen maar te denken aan die paar builtjes, wordt ik ziek." „We zullen zien. Gaat u nu eerst eens met my mee naar binnen en vertel me wat er ia gepasseerd." Venkel ging mee Ja. het ging zoals de lezer al gegist heeft. Bij de eerste ontmoeting van Toos en Marien was het al begonnen, beiden gevoelden toen een spontane en warme sympathie voor el kaar, beiden zetten hun ontvang-apparaat wyd voor elkaar open, maar dat van Toos was van grotere capaciteit, was extra gevoe lig. Dat van Marien werd gestoord door een bijkomstigheid, zijn begrip van discipline. Toos was voqr. hem de meesteres en de liefde voor haar, die hy in zich voelde groeien en aangloeien, vond hy even ongepast als wan neer hy in dienst overwogen zou hebben ore» met zijn luitenant als vriend om te gaan. Hy bestreed, onderdrukte zyn liefde en poogde die uit te roeien met het vanzelf sprekend gevolg, dat zijn tedere gevoelens voor haar toenamen. Weggaan wilde hy niet, omdat hy zich toch gelukkig voelde door haar naby- heid en omdat hij er niet over kon denken haar in de steek te laten, nu zy hem voor eerst nog zo hard nodig had. Maar als zij hem met haar klare oprechte blik aanzag, zo door zichtig en met de vertrouwende overgave van een kind, viel het hem onnoemeiyk zwaar zich in bedwang te houden. Toos wist het, haar hart had de voortdurende seinen, die van Marien uitgingen, opgevangen, zij las hel in zyn ogen, zy hoorde het in de klank van zyn stem, zy nam het waar in zyn houéin

Schoonhovensche Courant | 1948 | | pagina 2