Het meisje liet zich vrijwillig doden. ff Goede wijn... Tien jaar geëist tegen Hoogenboezem- f? electra-e Verlichting Een gemeenteraad, die te weinig vergadert. Samenwerking tussen regering en landbouw. Fan Rondom 4 mumwaBLAD VOUil ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Schoonhovenscne Courant VRIJDAG 26 NOVEMBER 1948 Haastrecht. Raadsagenda. De ge meenteraad zal hedenavond om 7.30 uur bij eenkomen. De agenda bevat o.m. de volgende punten: Voorstel van B. en W. tot vaststel ling van een instructie voor de gomeentcbode; Voorstel van B. en W. tot aanvulling van de algem. politieverordening met bepalingen ter voorkoming van brandgevaar voor belangrijke gebouwen; Verzoek van de „Stichting Krimpe- nerwaard" om een bijdrage voor 1948 en vol gende jèren, berekend naar 5 cent per inwo ner. B. en W. stellen voor de gevraagde bij drage toe te staan; Voorstel van B. en W. tot voorlopige vaststelling van de jaarrekening over 1847 van het electriciteitsbedrijf, van het waterleidingbedrijf en van de gemeentereke ning 1947; Voorstel van B. en W. tot het ver lenen van een tijdelijke bijslag aan het ge meente-personeel; Voorstel van B. en W. tot het opnieuw vastellen van de verordening op de heffing en invordering van rechten voor het bezoeken van de kleuterschool en tot wij ziging in de verordening op die inrichting van de naam „Kleuterdagverblijf" in Kleuter school; Voorstel van B. en W. tot wijziging van de salarisverordening gemeente-personeel 1947; Voorstel van B. en W. tot het bouwen van een garage bij de ambtswoning van de burgemeester en hiervoor een crediet van t 2750 beschikbaar te stellen; Adres van de muziekvereniging ..Concordia" om vrijstelling van vermakelijkheidsbelasting. B. en W. stel len voor afwijzend te beschikken; Voorstel van B. en W. tot het aanvaarden van een schen king van ongeveer f 3000. in verband met de liquidatie van het ziekenfonds „De Knegts- bosse" en dit bedrag te bestemmen ten bate van de volksgezondheid; Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een verordening tot wering van ontsierende reclame in de kom der gemeente; Voorstel van B. en W. tot goedkeuring van de rekeningen 1947—'48 en restant 1948 van „De Knegtsbosse", alsmede tot goedkeuring van het besluit tot liuidatie van „De Knegtsbosse". behoeft geen krans. Ivorol-tandpasta baant zich een weg door zijn goede kwaliteit. ■■■■Mi In tuben van 80 en 40 cent. Hardinxveld. Raadsagenda. De ge meenteraad zal Maandagavond om 7.30 uur in openbare vergadering bijeenkomen. De agen- da bevat 33 punten, van welke de voornaamste zijn: Voorstel van B. en W. om het bedrag, waartegen de gemeentegelden, door deelne ming in de waarborgingsregeling van de F.Ö. G. zijn verzekerd, te verhogen tot f 40.000; Voorstel tot het aangaan van een rekening courant-overeenkomst met de N.V. Bank voor Nederlandse Genfeenten; Tot het aangaan van een annuiteitslening met de Rijkspostspaarbank Tot het vaststellen van een verordening op de heffing en invordering van een straatbelasting; Tot het toekennen van een tijdelijke loonblj- slag aan het gemeentepersoneel: Tot het be schikbaarstellen van een bljdtage in de kosten van het ontwerpen van voorlopige plannen en berekeningen betreffende de bouw van een streekziekenhuis te Gorinchem; Tot het inbren gen van gronden, gelegen in het uitbreidings plan ..Wilhelminalaan". in het grondbedrijf; Tot het verlenen van eervol ontslag op ver zoek aan de gemeente-geneesheer in tijdelij ke dienst, de heer E. Lameris; Inzake ver vanging gemeente-geneesheer voor Boven- Hardinxveld: Tot verbetering van.de Sluisweg ten Noorden van de Rijksweg. Tot het ont trekken aan het openbaar verkeer van de weg gelegen tussen het plantsoen en de bestaande woningen en parallel aan de Sluisweg. ten Noorden van de Rijkswpg; Tot het verkopen van enkele perceeltjes grond aan de Sluis weg; Tot het verlenen van een crediet voor de verbetering van de sanitaire inrichting van de scholen no. IV en bijkomende Werken; Tot het verlenen van tegemoetkomingen in de ver voerkosten van leerlingen naar de bijzondere school voor b.g.lo. te Gorinchem; Tot vast stelling van de exploitatievergoeding over 1947 alsmede vaststelling van de voor vergoeding in aanmerking komende uitgaven over dat jaar. voor de bijzondere Scholen voor gewoon lager oridfcrVnjs- Benoeming onderwijzeres school 1 (gl.fc.); Aanbieding rekening maatschappelijk hulpbetoon 1947. grondbedrijf 1947. waterbe drijf 1947 en gemeenterekening 1947. Aan bieding begroting maatschappelijk hulpbetoon 1949. grondbedrijf 1949: waterbedrijf 1949 en gemeente-begroting 1949. Raadsvergadering. Hekendorp. De burgemeester heeft tegen 3D November des voorm. 9.30 een openbare vergadering van de gemeenteraad belegd. Een grote vrachtauto .rijdende op deon- derdijk in de kom dezer gemeente moest uit wijken voor een tegenligger. Toen de auto voorbij was. bleek het ijzeren hek voor het woonhuis van me.i- Vertneer vernield te zijn. Gevonden: Herensjaal en hooigraaf. In lichtingen bij de rijkspolitie. Krimpen aan de Lek. De heer W. Koen is benoemd tot dirigent van Rademakers Man nenkoor te Kralingsche Veer. De heer J. W. Grisnigt heeft zijn benoe ming tot hoofd van een bijzondere school te Rotterdam aangenomen. Hierdoor is de derde vacature aan de School met de Bijbel ont- 6t—Vaandag hield de ijsclub haar jaarverga dering. De rekening over het afgelopen jaar sloot met een batig saldo van f 47.74. De heer P. den Ouden werd in het bestuur herkozen on als nieuwe bestuursleden werden gekozen de heren J. Visser en P. Klapwijk. De contributie voor het komende seizoen zal f 150 bedragen. Lekkerket-k Voetbal. Het programma voor Zondag luidt; Pechvogels (Rotterdam) Lekkerkerk, Lekkerkerk 2DHZ 3: Lekker- kerk 3Nieuwerkerk 1- Groot-Ammers 2—Lek kerkerk 4. De junioren zijn Zaterdag vrij. Tot onderwijzer aan de Koningin Wil-r helmioaschool is benoemd de heer H. Vol- kert te Emmen. Wegens het verraden van burgemeester Roos. Lekkerkerk. De 49-jarige bierbottelaar en handelaar J J. Hoogenboezem uit Lekkerkerk stond Woensdag terecht voor het Haagse Bij zondere gerechtshof. Hij was als hulpland- wachter in Lekkerkerk en in het Oosten van Nederland behulpzaam by het arresteren van onderduikers; hij verrichtte huiszoekingenen bewaakte spoorlijnen. Deze feiten gaf ver dachte volmondig toe. Hij ontkende echter schuldig te zijn aan het verraad van de oud burgemeester van Lekkerkerk. de heer Roos, die in October 1944 door de SD. werd gear resteerd en niet uit gevangenschap is terug gekeerd. Volgens getuigen had H. aan de S D. doorgegeven, dat burgemeester Roos zich be zig hield met illegaal werk. De S.D. was naar Lekkerkerk gekomen en had van Hoogenboe zem een lijstje met namen gekregen. Andere getuigen a charge kwamen op hun eerder afgelegde verklaringen terug en herin nerden zich niet meer de naam van H. in ver band met de arrestatie van de heer Roos te hebben gehoord. De vrouw en dochter van verdachte verklaarden, dat H. op de dag van de razzia niet uit huis was geweest en geen contact met Duitsers had gehad. Verdachte zelf vertelde nooit met Duitsers te zijn om gegaan. Hij had hen zelfs nooit bier geleverd. De advocaat-fiscaal achtte de tenlaste ge legde feiten bewezen. Omdat zij zeer ernstig waren eiste hij een gevangenisstraf van 10 jaar met ontzetting uit beide kiesrechten voor het leven. Volgens de raadsman, mr. van 't Hoff Stolk lag het niet in het karakter van verdachte om in het geniep verraad te plegen. Verdach te was reeds in 1935 lid van de N.S.B. gewor den in de overtuiging, dat hij daarmee een Nederlands belang diende. Daarom had hij zich niet met Duitsers ingelaten. De arresta tie van burgemeester Roos zou. aldus de ver dediger, niet te wijten zijn aan het verraad van verdachte, doch gebeurd zijn, omdat de naam van de heer Roos algemeen verbonden werd aan een overval op bet distributiekan toor van Lekkerkerk, ongeveer veertien da gen voor de razzia. De verdediger achtte het bewijs inzake het verraad niet geleverd en vroeg verdachte op dat punt vrij te spreken. H. maakte gebruik van het laatste woord om nog eens te verklaren, dat hij geen ver rader was. „Ik zou sterven van schaamte", zei hij. Uitspraak over 14 dagen. Lexmond. De heren G. J. Verweij en W. K. Haafkens treden af als notabelen der Herv. Kerk. Zij stellen zich niet herkiesbaar Vorige week werd in de polder Lexmond en Scherpenswijk een drijfjacht gehouden. Men maakte 78 stuks wild buit. De collecte tijdens de dankstond voor het gewas in de Ned. Herv. Kerk gehouden, bracht f 721.96 op Nieuwland. In de Herv. Kerk is tijdens de darlkstond voor het gewas f 152 gecollec teerd- Nieuwerkerk aan de IJssel. Dinsdagmiddag nam een auto van de ATO met aanhangwa gen de draai om over de brug op het dorp te komen te kort. Bij het losmaken kwam de aanhangwagen in de tuin van de heer Muit terecht. Met eigen wagen werd de aan hanger op de vaste weg gebracht. DIESEL-ELECTRISCHE SLEEPZUIGER. Nieuw-Lekkerland. Op de scheepswerf van de firma J. en K. Smit te Kinderdijk had Dinsdagmorgen de tewaterlating plaats van de Diesel-electrische sleepzuiger ..Borneo", welke gebouwd wordt in opdracht van het ministerie van Overzeese Gebiedsdelen, waar van enkele genodigden aanwezig waren. Het vaartuig is bestemd om de havens en rivier monden-in Indonesië op diepte te houden. Het is een modern zeeschip met volledige navigatiemiddelen, zoals kompassen. zelfre- gistrereftd dieptelood, draadloze telegrafie, reddingsmiddelen enz. De afmetingen van het vaartuig zijn: lengte 65.90 meter, breedte 12.40 meter, holte 4.90 meter. De aandrijving van de twee schroeven geschiedt door elec- tromotoren. De stroom voor deze motoren wordt opgewekt door een Dieselmotor vai® 940 P.K. bij 325 omwentelingen per minuut. De Dieselmotoren zijn van het „Smit-Man" - type en bij J .en K Srtit gebouwd. De snel heid van het schip in geladen toestand is 10,5 mijl per uur. De heren A. van Veelden en A. de Klerk zijn benoemd tot leeraar aan de avond-nijver heidsschool te Lekkerkerk. Nieuw-Lekkerland. Tot ambtsdragers in de Geref. Kerk zijn gekozen de heren M. Dam- steegt en G C. Valk. respectievelijk als ouder ling en diaken, in dr plaats van de heren J. Stam en C. van Helden Jr die als zodanig moesten aftreden en niet herkiesbaar waren. Contactavond V.Z. Nieuw-Lekkerland. In de bovenzaal van café Van Vliet hield de directie van de N.V. Fabriek van Melkproducten der Verenigde Zuivelbereiders (de V.Z.) te Rotterdam voor haar leveranciers in de Alblasserwaard Maan dag een contact-avond. De belangstelling hier voor was zeer groot. Behalve veehouders van hier. waren ook leveranciers van naburige gemeenten aanwezig, die per autobus waren gehaald en weer naar huis werden gebracht. Nadat de voorzitter, de h^fer Jansma, adjunct directeur. het doel van de vergadering had uiteengezet, vertoonde de heer Greveling uit Den Haag de flim „No hand stripping". Het is een Amerikaanse film, waarin voorname-, lijk de vorming van de melk in de koe te zien wordt gegeven. Er werden ook beelden ver toond van het machlnemelken. dat in Ameri ka met zijn 27 millioen koeien veelvuldig dig voorkomt. Na de pauze volgde de jubileumfilm van de. V.V.Z.M. „Veertig zegenrijke melkjaren". waarin te zien was. welke producten in de fabriek van de melk worden vervaardigd. Vooraf hield de heer Greveling een causerie over de verhouding in het veehoudersbedrijf in het Westen des lands en over de ontwik keling van het bedrijf van de vroegste tijden tot heden. Beide films waren zeer interes sant en werden met veel belangstelling ge volgd. Ook ontbrak het niet aan verversin gen. Toen de voorzitter in zijn slotwoord een tot weerziens uitsprak, onderstreepten alle aanwezigen die woorden met een luid ap plaus. Nieuw-Lekkerland. De ijzerwerker W. Fiole. in dienst bij de firma J. en K. Smit te Kin derdijk. viel Dinsdag aan boord van het in aanbouw zijnde schip „Borneo" van een stel lingplank. Hij bekwam een hoofdwond en een kneuzing in de borst. Het slachtoffer is per ziekenauto naar zijn woning te Alblasserdam overgebracht. Nieuwpoort. De damclub ..Kijk Uit" kreeg Maandagavond voor de streekcompetitie ..T. OG." uit Hoornaar te gast. Het spelverloop was, dat „Kijk Uit" verloor met 7—13. Oud-Alblas. Toen de veehouder de heer G. d. Perk zich op een morgen naar het wei- niet bekend, want nog stced9 weigert de Jon gen. die thans in het huis van bewaring te Alkmaar is 'opgesloten en uiterlijk een volko men beheerste en onbewogen indruk maakt, gedetailleerde verklaringen af te leggen. Om streeks acht uur zijn zij beiden op de Noor- land begaf vond liü een van zijn beste koeien derdijk aangekomen, ovor een slootje gespron- verdronken in een sloot. gen en over een hek geklommen, om zich Op de bestuursvergadering van de ijsclub tenslotte naar het terrein te begeven, dat be- Oud-Alblas werd het bestuur als volgt gesteld: Voorziter J. Leeuwis; 2e voorzitter Joh. Nijhof; secretaris C. Korteland Adrzn.; 2e secretaris A. Brouwe.r; penningmeester G. Slob; leden L. Eijkelenboom en J. Lugthart. Ouderkerk aan de IJssel. Mooie pres tatie. Een aantal damesleden en meifjes- lëden van de gymnastiekvereniging „Oefening Kweekt Kracht" nam deel aan de vaardigheids proeven, georganiseerd door het Kon. Ned. Gym. Verbond. De uit zeven onderdelen be staande proef werd met goed gevolg afgelegd door: de dames KI de Bruin, T. van der Zij den. M. Stam. en C. J. Neef voor de 2e graad door de dames H. Smaal, R. Goudriaan en H. Bos voor de 3e graad: en door de meisjes Gr. van der Zijden, M. Docters van Leeuwen en B. de Koning. Het werk aan de opritten van de brug bij het kruispunt TiendewgeKerkweg is Woensdag gereed gekomen. Oudewater. Voetbal. OVS 1 moet Zon dag in Den Haag spelen tegen GDS. Misschien kan een gelijk spel worden behaald. Ook UNIO 4 heeft deze week een behoor lijke kans op succes. Dit êlftai bindt name lijk in Reeuwjjk de strijd aan tegen R.V.C. 3. OVS 2 speelt op eigen terrein tegen ONA 6 uit Gouda. Ook deze wedstrijd biedt weinig kan op succes. OVS 3 speelt thuis tegen Haastrecht 3. UNIO 1 speelt thuis tegen Waddinxveen 2. Deze wedstrijd biedt aan UNIO de beste kan sen. UNIO 2 moet naar Gouderak 2. UNIO 3 speelt om 12 uur thuis tegen Schoonhoven 4 en zal wel op beide puntjes beslag weten te leggen. De junioren van UNIO en OVS komen niet in het veld. Oudewater. Bij de te Gouda gehouden E.H. BO. wedstrijden, behaalde de ploeg Oudewa ter een derde prijs. GEMENGlj NIEUWS. DE MOORD TE ENKHUIZEN. Haar dagboek werpt nieuw licht op duistere zaak, „Ik word vermoord, maar Matthie zal me helpen," zo luidde een zin uit het dagboek van de 16-jarige Annie Rolle, die de vorige, week te Enkhulzen door deze zelfde Matthie Volgens diena eigen bekentenis van het leven werd beroofd. Enige dagen zijn verlopen sinds Annie Rolle, dochter van een schoenenhandelaar In dit kleine stadje, des avonds op het stille weiland achter de Noorderdijk aah de rand van het IJsselmeer door haar jeugdig vriendje, de 15-Jarige H.B.S.-er Matthie Buisman, zoon van een zaadhandelafcr uit Enkhulzen, met dolksteken werd gedood. Deze Jongen uit de derde klasse van de H.B.8. pleegde daarmede ee«. misdaad, zoals er tot dusverre in de historie van de Nederlandse criminalitejt nog geen is geboekstaafd. Naar aard. omstandigheden en karakter onderscheidt deze moord zich van de vele andere, die tot dusverre zUn gepleegd. Hier is zonder een spoor van, berouw een moord bekend door een ogenschijnlijk volko men normale jongeman, die weliswaar niet tot de uitblinkers op school behoorde, maar die als gemiddeld leerling zijn weg naar de derde klaqjguhad gevonden, een jongen uit een beschaam .katholiek gezin, die nimmer blijk had Igefeeven van enige criminele aan leg. driftigg buiep of complexen van welke $qrd dan oqï?. Hij kende het meisje reeds ruim 2 jaar en tussen het tweetal had zich een „school'-mnde" ontwikkeld, zoals die er vele zijn op Iedere school. Het meisje was zeer op hem gesteld. Van enige jalouzie van de kant van de jongen kan, zoals het onder zoek heeft uitgewezen, geen sprake eijn ge weest. Het dagboek, dat de vader van het meisje op de fatale avond onder haan» boeken aantrof, geeft over het geheel bijzonderheden Daarin staan talloze details vermeld van een volkomen onuchuldige schoolvriendschap. Al evenmin i6 ër enig teken van onenigheid of ruzie aan het licht gekomen, noch had de jon gen van zyn daad enig materieel voordeel. Tenslotte behoeft het wel geen betoog, dat hij er niet toe over is gegaan, „omdat hij van haar af wilde." Zo is dan ha vyf dagen nog het mysterie, dat zich om het motief tot deze misdaad heeft geweven, niet ontsluierd. Psychiaters' zullen in dit geval wel het laatste woord hebben. Zij zullen moeten beoordelen of de woorden, die de moeder Van de jongen Woensdagmiddag snikkend aan het graf van het meisje sprak, misschien de sleutel vormen voor de beant woording van de thans nog onopgehelderde vragen. Die woorden luidden: „Matthie hield van je, Annie. Hij heeft dit niet gewild; hy werd door duistere machten gedreven." Beeldromans en hoorspelen. Over de vraag of het vermoorde meisje van te voren heeft geweten welk lot haar wacht te, tast de justitie nog in het duister. Aan tekeningen ip haar dagboek schijnen daarop te wyzen. „Ik wordt vermoord, maar Matthie zal mij helpen.'1 was er een van. „Waarom leef ik nog?' een andere. De ouders menen thans gemerkt te hebben, dat het meisje de laatste dagen een ongewone nervositeit ver toond heeft. Bovendi^i heeft zy zich kenne- lyk vrywillig laten vastbinden op de „Schiet- berg", waar Matthie haar met zijn dolk dood de. Over deze plaats komen verscheidene no- t UVOi UCH1UJ wu tities in het dagboek voor: „Vandaag bij de o( hij kan de drijfveren tot zyn daad niet Schietberg geweest, veel pret gehad. Matthie hield schietoefeningen." Voorts schreef ze. dat op 1 November, tijdens een H.B.S.-avond, Matthie een „boodschap had ontvangen van de zwarte slang" en dat hij dientengevolge de feestzaal reeds om 12 uur had verlaten, zodat zy alleen was achtergebleven. Het ge hele dagboek ademt een geest uit van avon tuur. gesproten uit de grote fantasie van een meisje in deze leeftijd. Men vraagt zich in Enkhuizen af of de beeldromans, waarvan het meisje er vele had gelezen, een slechte in vloed hebben gehad. Van de jongen is be kend, dat hij een byzonder enthousiast luis teraar was naar sensatie hoorspelen uit de radio. Het vorig jaar nog zat Matthie bij Annie Rolle In dezelfde klas .Hoewel de ouders van de jongen katholiek zijn en het gezin van het meisje een protestantse godsdienst belydt, werd door geen der vier ouders critiek uit geoefend op de vriendschap tussen net twee tal. omdat men er wegens hun jeugdige leef tijd ernst noch gevaar is zag. Op de school had men hen echter reeds met opzet enkele banken van elkaar geplaatst. Ook had Annie haar ouders reeds een keer gevraagd of zij, indien zij later met Matthie wilde trouwen, tot het katholieke geloof mocht overgaan. D ejongen had Vrijdagavond zijn ouders van de trein gehaald. Tezelfder tijd begaf Annie, dlH gedurende de voorgaande dagen biyk had gegeven \an ongewone nervositeit, zich Vrijdagavond op weg naar haar gymnastiekles, die om half 8 begon. Zy is daar echter niet verschenen. En kele schoolvriendinnen beweren thans, dat zij haar alleen naar de Noorderdijk hebben zien wandelen, waarbij het zou zijn opgevallen, dat Annie niet groette. De moord. kend staat als de „Schietberg" en waar tij. dens de bezetting door de Duitsers werd ge» oefend Een lichte mist hing over het volkomen verlaten weiland. Hier dichtby een nog half overend staande bunker, heeft Matthie zyn vriendinnetje gedood. De stralen van de maan vormden de enige belichting. Voor zover de politie heeft kunnen vast stellen aan de hand van sporen in het zand en de lichamelijke toestand van het slacht offertje. heeft zij geheel vrywillig haar man tel en jurk uitgetrokken om zich vervolgens zonder enig tegenstribbelen in haar gym- nastiekpakje te laten vastbinden aan een losse treinrail, die op het weiland lag. Matthie had daartoe zes gelijke stukken sterk touw bij zich, waarvan hij de uiteinden tevoren zorg vuldig met kflS^rd had omwonden. Daarna heeft de jongen het meisje met een aantal steken in borst en hals, toegebracht met een enkele dagen tevoren gekocht dolkmes, van het leven beroofd .Voor zover kon worden nagegaan heeft zjfc geen moment ook maar gepoogd zich te verweren. Kort daarop verliet de jongen het ter rein en wierp bij het passeren van een water het dolkmes daarin. Tegen 9 uur verscheen hy by de uitgang van het gym nastieklokaal en toonde zich daar ver baasd toen de vertrekkende meisjes hem zeiden, dat Annie niet aan de les had deelgenomen. Thuisgekomen at hy rustig een gebakje, s«! zyn ouders goedennaclit en legde zich ter ruste. Intussen stelde de vader van Annie, die door haar uitbiyven ongerust was geworden, de politie op de hoogte. Toen dit de volgen de morgen nog geen resultaat had gehad, be gaf de heer Rolle zich naar de familie Buis man. in de hoop. dat Matthie hem kon ver tellen waar Annie was gebleven. Zonder een spier van zyn gelaat te vertrekken deelde Matthie de heer Buisman mede, dat hij Annie de vorige avond niet had gezien. Politieagen ten en scholieren zetten daarop een speur tocht in en vonden Zaterdagmiddag het ont zielde lichaam van het meisje op de „Schiet- berg". Een uur later, om half drie, meldde Matthie zich vrywillig by de politie. Hy verstrekte de recherche inlichtingen waaruit slechts kon worden geconstateerd dat hy de moord ni£ had begaan. Ern- stlge twyfel aan de waarheidsliefde van de jongen rees onmltfUliyk en toen een der rechercheurs hem er openiyk van beschuldigde zelf liet meisje te hebben gedood, bekende hy onmiddeliyk. Niemand heeft hem Vrydagavond echter in de richting van de Noorderdyk zien lopen. Over een alibi beschikt hy echter niet, hetgeen voor de politie, mede in verband met zyn bekentenis, reden is als vast staand aan te nemen, dat hy de moord heeft gepleegd. Matthie blyft echter bij een simpele beken tenis. Hij weigert pertinent verklaringen at te -leggen, die over details handelen. Hij wil bekend maken. Hy gedroeg zich -op het poli tiebureau te Enkhuizen bijzonder kalm, las een boek en at met smaak. Hy toonde geen spoor van berouw of schuldgevoel. Dinsdag is hij overgebracht naar het huis van bewaring te Alkmaar, waar de justitie het onderzoek voortzet. De begrafenis van Annie. Woensdagmiddag is het stoffeiyk overschot van Annie Rolie op de begraafplaats te Enk huizen ter aarde besteld. In stille ontzetting en verslagenheid stonden de inwoners van het stadje langs de gehele foute, die de rouw stoet volgde. Op speciaal verzoek van de bur gemeester hadden ook de ouders van Matthie zich naar het kerkhof begeven. In de aula van de begraafplaats zeide burgemeester o.a.: „Wij hebben dagen van ontzetting en schrik ach ter de rug." en hy releveerde hoe hij met de beide families had gesproken. Tot hem had de moeder van het meisje Zondagmiddag ge zegd: „Het is voor ons heel erg. maar voor de famiiie Buisman nog erger." Dit leidde er toe, dat de ouders van de jonge Matthie Zon dagavond op bezoek gingen by de ouders van het meisje, dat door Matthie was gedood. „Ik hoop, dat ..de burgerij van Enkhuizen," zo be sloot de burgemeester, „rekening zal houden met de grootheid van dit leed ea dat ieder zal begrijpen, dat deze beide zwaar getroffen families behoren te worden ontzien." Gearmd volgde daarop het viertal ouder» naast elkaar lopend de baar met het stoffe- Hjk overschot van Annie. Aan de groeve was het de moeder van Matthie. dje temidden van de talloze familieleden, vrienden en belang stellenden woorden van troost sprak tot de ouders van Annie en besloot met de woor den: ..Matthie hield van je. Annie. Hy heeft dit niet gewild. Hy werd door duistere mach- Waar het meisje Matthie heeft ontmoet is ten gedreven.'1 en zijn gedragingen jegens haar en zij be proefde hem eveneens te doen begrijpen dat zy hem liefhad. Daarby kwam nog dat Venkel aanbeden ■werd door haar beide zoontjes. Hy had een natuurlyk begrip van opvoeding en kon als kameraad met de jongans omgaan, zonder dat zy ongepast familair met hem zouden wor den. De oudste, Wim, had hem al de eerste dag dat Venkel op Bucephalos was, gevraagd ot hij hem wilde leren paardrijden, maar hij antwoordde dat Wim nog een jaar of wat moest wachten, omdat zyn benen nog te kort waren om een paard te kunnen besturen. Op een ponny zou het wel gaan. maar op een paard zou je voorgoed je zit bederven. Ik zal je wel de theorie er van leren en daar heb je dan heel wat aan als je in het zadel komt te zitten. Venkel had niet aan mevrouw Horsting ge vraagd hoe haar mening was over dat ver langen van Wim, maar de moeder had hem hetzelfde gezegd en geweigerd de jongen nu «1 toestemming te geven voor paardrijden. Daarna kwam de jongen vragen of hy dan mocht helpen met het poetsen van de paar den eo met andere werkjes en daartegen had ^hkel geen bezwaar. Hy zou liet mevrouw vragen en als die het goed vond, kon hij ko men. Mevrouw Horsting bewilligde het verzoek van haar zoontje, al was zij nog bezorgd voor het gevaar, dat aan het nauwe contact met een paard verbonden is. Venkel stelde haar gerust en lichtte toe dat als je een paard goed behandelt, het je geen kwaad zal doen. De jongste Jan, had aandacht en liefheb- bery in planten en hierin kon Venkel, de boerenjongen, die daarna plantkunde had ge leerd, hem helpen en dat deed hij met even veel plezier alsof hijzelf die voorkeur had. Toos ging altyd gaarne naar het werk ky- ken, niet alleen, omdat zij er belang in stel de, maar ook om by Venkel te kunnen zyn en met hem te kunnen spreken. Zy liep dan wat heen en weer. praatte met Venkel en Tinus en Ariaan, vroeg hier en daar iets, maakte een opmerking, ging heen, kwam nog eens terug en zo gebeurde het eens dat zy op weg naar het huis was teruggekeerd, omdat zy Venkel nog iets had te vragen over een rekening van herstellingen aan leergoed. Venkel had haar zien weggaan en was naar de stal gegaan, waar hij met Tinus in ge sprek was. Mevrouw Horsting naderde van de andere zyde en ze hoorde Tinus vragen: f.Wat doet ze nou vanochtend?" „Zo maar wat lopen, zanikken en treiteren, antwoordde Venkel." Daarna niets meer. Venkel was weggegaan. Mevrouw Horsting stond verstyfd, zij hygde van ontzetting. Zou het mogelijk zyn dat zy zich zo vergistte, zich zo bedrogen had in Venkel? Kon het waar zijn dat hy op diewy- ze sprak over haar tegen een knecht? Neen, neen, dat kon niet zyn. Het was ge meen van haar dat te denken. Die eerlyke, oprechte ogen konden niet zo bedriegeiyk zyn, dat open vrije gelaat kon niet zo huiche len. Maar wat kon hy dan bedoeld hebben? Er was immers geen andere vrouw op wie de woorden betrekking konden hebben. Zij al leen was daar geweest. Zij had lopen zanik ken en treiteren, er was geen andere en de woorden waren zo duidelijk gesproken dat er van verkeerd verstaan geen sprake kon zUn. Het was waar en toch kon het niet waar zijn. Ze moest zekerheid hebben, onmiddellijk. Geen minuut langer wilde zy met die wor gende vraag blyven rondlopen. Ze zou het hem ronduit vragen. Ja, dat was het enige, wat gedaan kon worden. Snel liep zy naar huis, naar het werkvertrek, overdacht nog eens wat zij had gehoord en nam de telefoon die het huis met de stal verbond. Zy verzocht Venkel bij haar te komen. Hy verscheen direct. „Ga zitten, meneer Venkel, zei zy wat stroef. Ik heb u iets te vragen dat my hin dert en dat ik opgeruimd wil zien voor het zich vastzet Ik weet dat ik my vergis, maar ik weet niet op welke wyze en daarom wil ik het u ronduit vragen en ik hoop dat u het mij niet kwalijk zal nemen als ik verkeerd heb geoordeeld." Venkel zag haar met stygende verbazing aan en zy begreep, zy jas het van zyn ge laat, dat ze gerust kon zyn. Als 't mogelijk was geweest, zou zij de vraag liever niet wil len stellen, want het was onmiskenbaar zicht baar dat daar niet een man zat, die haar pas zo kort tevoren zou belasterd hebben. „Het is, ging zy verlegen voort een moei lijke vraag voor my en u zoudt geheel in uw recht zyn als u er kwaad over werd, dat ik lelyke dingen heb kunney geloven „Lelijke dingen, vroeg Venkel in volkomen onschuld en verbazing. Zeg u het asjeblief mevrouw?" „Welnu dan. Ik was daar juist weggegaan van de stal, maar keerde terug om u iets te vragen. Toen hoorde ik. terwijl ik naderde en niet opzettelijk mij schuil hield of luister vink speelde. Tinus vragen: Wat doet ze nou van ochtend en daarop antwoordde u Een schaterend gelach, een bevrijdend, heer lijk geluid om te horen, onderbrak haar: „Ja mevrouw, toen heb ik gezegd: „Zomaar wat lopen en treiteren" en u hebt gedacht, dat het op u sloeg. De vraag en het antwoord betroffen niet u. maar Prikkeltje, het Jonge paard, dat in de wei is en de andere paar den. hindert. Hoe kon u denken mevrouw, dat ik zo over u zou spreken?" De vraag klonk meer bedroefd dan verbit terd of beledigd. Ach, wat zou zij hem nu graag omhelsd hebben en vergeving hebben gevraagd, hoe joeg het bloed in haar om hem te kussert en gekust te worden, te praten, te zeggen dat zij hem liefhad en te horen dathy haar beminde. Maar zy moest styf en deftig achter haar bureau blyven zitten en een uit vlucht zoeken, iets van excuus prevelen. „Naturiyk, meneer Venkel, ik wist het wel. Ik vraag u duizendmaal om vergeving voor die slechte gedachte, die in mij is kunnen opkomen, maar u begrypt wel dat toen ik die woorden hoorde, pas nadat ik enige tijd bij u was geweest en met u over allerlei had gesproken...... „Dat was toch immers geen zanikken of treiteren, dat was toch uw volste recht, en ik vindt het juist prettig als u komt en Hy sloot met 'n klap zijn mond. Daar had hij zich versproken. Dat had hy niet mnger. zeggen, dat hy het prettig vond als zy bij hem kwam cn turend naar de grond voor hem, ging hy bedremmeld voort: enhet is zo prettig als de meeste res of de meester belangstelling toont In het werk van het personeel. Toos begreep hem. Alsof hij het haar in duidelyke woorden had gezegd, verstond zij waarom hy zyn zin niet vlot had voltooiden, wat er lag in de woorden, die hy voor zijn aarzeling had geuit. Evenals Lien stuwde een tot spreken prik kelende drang in haar de («woorden naar de keel: Gooi het er «itrf zeg hem dat je hem lief- hebt. Maar ook Toos /dempte en doofde die prik kel. Zij stond op, reikte VenkeJ de hand en zei: „Mijnheer Venkel, laat dit incidentje toch asjeblief geen verandering brengen in onze goede verhouding. Vergeef my mijn ongepast en door niets verdiend wantrouwen, dat maar heel kort heeft geduurd. Ik heb tot mij zelf gezegd, dat het niet waar kon zijn. dat u zo zoudt spreken over my en ik vond het ge meen van mezelf zo iets te kunnen denken." j (Wordt vervolgd). i 5 NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Schoonhovensche Courant VRIJDAG 26 NOVEMBER i94h Een fijn handwerkje. De tyd voor gezellige lange avonden is met je komst van een nieuwe winter weer aan gebroken. Als we een hele dag druk bezig geweest zyn in het huishouden, moeten we er even uit om niet alleen aan eigen problemen te denken. Helemaal onproductief hoeven we echter op ons uitgaansmiddagje niet te zyn. We kun nen immers een handwerkje in ons tasje mee nemen. zo n gezellig klein karweitje, waar we thuis eigenlyk nooit aan toe komen. Als we iets by ons hebben komt er vast wel een ogenblikje om het op te nemen. En met een breitas gaan we niet graag op visite. Zij die fcouden van een fyn naaldwerkje, vinden hieronder een idee voor een kinder kraagje van dit piqué. Door hele kleine meis jes kan dit kraagje al gedragen worden. Dik wijls maken we immers voor ons dochtertje een jurkje uit een rok of japon van onszelf, al is de stof daarvan eigenlyk wat te wys. Dan kan zon wit kraagje het jurkje helemaal veranderen, en het geheel een stuk kinder lijker maken. We maken het kraagje eerst van papier, en meten daarvoor het halsje van de jurK. waar het kraagje op komt. Heeft het kraagje nog geen bestemming, dan kunen we 32 c.M. ne men voor de halswydte. Dan tekenen we de omtrek van het kraagje, zo dat er van voren een punt valt, die in een vloeiende lyn ter hoogte van de schouder uitkomt. Van achte ren is het verder rond. Dan wordt het pa- v.., 'a.WÜ fli.V») troon getekend, waarover het borduursel komt. Natuurlijk kunnen we hierby onze fan tasie laten werken. We maken b.v. een spi raalvormige rand langs de hele omtrek, met naar binnen vallende lussen. Een paar hulp- Ujntjes zorgen ervoor dat de rand regelma tig wordt. Op de belde punten aan de voor kant tekenen we dan nog een klaverblaadje. Met behulp van carbonpapier brengen we het modelletje over op de stof en knippen het uit. Het borduren kan gebeuren met dun wit garen, of met een zachte kleur zyde. Meteen fijn «teelsteekje maken we eerst een randje rondom de buitenkant van het kraagje, en daarna op een afstand van 1 c.M. weer een tandje. Daartussenin komen dan de fijne boogjes, die ook in een steelsteekje gebor duurd kunnen worden. De klaverblaadjes wor den opgevuld met lange, dicht tegen elkaar liggende steken, zodat de blaadjes boven op de stof komen te liggen. Tenslotte wordt aan de halskant van het kraagje een smal bandje gezet voor het op naaien. WAAR BLIJVEN DE CHOCOLADE-REPEN? De chocolade is van de bon. maar in haar pure vorm njet gemakkelyk te krygen .Cho colade-repen zyn in geen velden of wegen te zien. Vraagt men naar de oorzaak, dan wordt er gemompeld, dat de cacao zo schaars is. Er heerst een ziekte onder de cacao-bomen in Afrika. Het laatste is juist, maar het eerste is een praatje voor de vaak. De schoen knelt echter elders en wel by de winstmarge, die naar het oordeel van <je fabrikanten, te laag if. Het gevolg Is, dat ae chocolade-reep van de markt verdwenen is. zodat alleen de dure chocolade nog in de winkels is. RADIO-SERVICE Radio Radio-Gramofoons Radio Versterker en Grampfoon Electr. Kachels Electr. Pickups Electr. Elementen Kristals Kristals Elementen Electr. Theemutsen Electr. Stofzuigers Electr. Strijkijzers Electr. verw. Dekens Alle Batteryen Zaklantaarns Electr. Zeil wry vers Electr. Snelkokers Electr. Voetstoven Electr. Theelichten Electr. Gramofooenaalden Electr. Gram.-motoren Electr. Dompelaars Electr. Kookplaten Electr. Bureaulampen Electr. Sierlampen als molen, haarden Electr. Bedkruiken Electr. Wasmachines Electr. Handwringers Spanningzoekers Philishave Infraphiel Radiotafels Kappen - wand - tafel - vloer De verlichting en electr. aparaten voor Schoon hoven en omgeving NIEUWS VOOR DE DAMES! Tijdens de laatst gehouden Damesbeurs werd met veel succes gedemonstreerd, hoe men op uiterst handige en gemakkelijke wijze een grondpatroon kan leren tekenen en uitwerken. Lezeressen van dit blad. die hiervoor be langstelling hebben, kunnen gratis een voor beeld dezer methode thuisgestuurd krijgen. Zendt daartoe een briefkaart met Uw naam en adres aan: ILMO, Emmastraat 47. Hilver sum. (Adv.) POLSBROEK. De gemeenteraadsvergade ring. welke Dinsdagmorgen in café Van den Akker gehouden werd onder voorzitterschap van burgemeester C. Schreuders, werd bijge woond door alle leden. Voor men begon met de behandeling van de agenda zette de voorzitter uiteen hoe Jiet kwam. dat er zo'n groot tijdsverloop was tussen deze vergadering en die daar voor. De oorzaak hiervan was. dat hy door drukke werkzaamheden verhinderd was, terwijl ook de secretaris niet zo heel vlug opschoot met de begrotingen. Na deze woorden ritchtte de voorzitter zich tot de heer C. van Rossum en wenste hem geluk met zyn huiAelyk. De voorlopige vaststelling van de gemeente rekening over 1947 en een wyziging van de begroting 1948 gingen zonder opmerking on der de hamer door. Aan het gemeente-personeel zal over 1948 een gratificatie van 2 pCt. toegekend worden met een maximum van f 50. Aan de kring Gouda e.o. van de Chr. Boe ren- en Tuindersbond wordt een subsidie toe gezegd van f 10.— per leerling voor zes leer lingen uit deze gemeente, die de lagere land bouwschool van de kring bezoeken. De leden van de adviescommissie Woon- ruimtewet worden herbenoemd. Het voorstel van B. èn W. een crediet te verlenen van f 25.om een prys bescmk- baar te stellen voor de beste kaas uit Pols broek. die op de onlangs in deze gemeente gehouden kaasdag werd ingezonden. wordt aanvaard. Het voorstel van B. en W. tot aankoop van grond voor de bouw van een ambtswoning voor de gemeente-geneesheer brengt de ton gen in beroering. De heer Verstoep wil wel zyn goed keuring geven aan het voorstel, maar hij zou toch wel gaarne zien. dat de raad in het ver volg meer gekend wordt by dergeiyke be- langryke zaken. Daarom moeten er meer ver gaderingen gehouden worden. Als de raads leden nu ergens naar gevraagd werden moes ten zy antwoorden, dat zy van niets wisten. De voorzitter zegt, dat een goede voor bereiding in deze zaak noodzakelijk was en dat het daarom zo lang heeft geduurd, voor dat een raadsvergadering werd uitgeschreven. De heer Verstoep vindt, dat een zoda nige voorbereiding niet zo moeilijk zou zyn geweest, als de naad er wat meer in gemengd was. De heer A. v. d. Berg kan zich volkomen indenken, dat op het college van B. en W. geen gemakkeiyke taak rustte, maar hij zou toch ook gaarne zien. dat er meer raadsver gaderingen gehouden werden. Dan blijft de raad op de hoogte van het zakelijke leven. De raadsleden weten nu byvoorbeeld nog niets van de teken ng van de dokterswoning. De heer J. T e e u deelt de gevoelens van de vorige sprekers, maar kan zich indenken, dat B. en W veel werk verricht hebben. Daarvoor dankt hij ook dit college. De voorzitter zal er voor zorgen, dat er meer raadsvergaderingen gehouden wor den. De eerstvolgende vergadering is zeer bin nenkort te verwachten. De raad besluit daar na tot de aankoop van grond van de Nat. Le- vensverzekeringbank N.V. te Rotterdam v,oor f 3500.Voor de bouw van de ambtswoning zal een crediet van f 47 000 be-chikbaar wor den gesteld. Wanneer er centra's verwarming in de wonirtg wordt «ingebracht zal de ge neesheer per jaar 6 pCt. van de aanlegkosten van die verwarming in de gepaeentekas moe ten storten. Voordat men aan de rondvfijjlag toe is, deelt de voorzitter nog mede. dat B. en W.' met een voorstel komen tot de aankoop van een nieuwe klok. Het totale bedrag, dat hier voor is bijeengebracht bedraagt f 6345. Nadat de voorzitter een uitvoerige uit eenzetting gegeven heeft, besluit de raad over te gaan tot de bestelling van een nieuwe luidklok by de klokkengietery „Concordia" te Midwolda. De nieuwe klok zal een gewicht hebben van 950 k g. De oude woog 820 k g. Tevens zal dan een nieuwe ijzeren klokke- stoel worden aangebracht. De levering zal omstreeks April 1949 geschieden. By de rondvraag heeft de heer C. v. Ros sum klachten over het beryden van de we gen door te zwaar beladen auto's. Het weg dek lijdt er door en ook de waterleidingbui zen. De voorzitter denkt, dat hiertegen weinig te doen is. Wethouder J. Bas sa zou gaarne een licht punt geplaatst zien bij het postkantoor. De voorzitter zal de situatie ter plaatse wel eens bekyken. Hierna sluiting. Anders terugkeer tot klassenstrijd. Het KoninklUk Nederlands Landbouw Co mité kwam gisteren te 's-Gravenhage in al gemene vergadering byeen. De voorzitter, de heer H. D. Louwes uit Ulrum besprak de be tekenis van onze huidige democratische re geringsvorm. „Nu ïykt onze democratie nog tameiyk ge zond. aldus spreker. Trouw gaat ons volk ter stembus en zendt zyn vertegenwoordigers naaf het parlement, zyn vertegenwoordigers? Neen. het kiest een vry onbekende groep mannen en vrouwen op een lyst, maar de band met de vertegenwoordiger is los en toe vallig Het stelsel van evenredige vertegen woordiging noemde spreker de dood van el ke levende democratie op de duur. Speciaal het platteland moet zich afvragen of het met dit stelsel nog langer genoegen kan en mag Spreker pleitte daarom voor terugkeer naar het oude districten-stelsel. Men zal tegenwerpen, dat de volksvertegen woordiging uit 100 plaatselyke grootheden zal bestaan, zodgt de beste krachten buiten het parlement zullen blyven.' De heer Louwes erkende dit bezwaar en achtte het noodzakeiyk, dat het aantal leden der Tweede Kamer wordt uitgebreid. Om het hierboven genoemde bezwaar te ondervangen stelt spreker voor te bepalen, dat elke party in elk dsitrict twee candidaten moet stellen, die beiden of wel of niet verkozen worden. Aan de ene candidaat moet dan de eis ge steld worden, dat hy metterdaad in zyn dis trict woont en de andere l^an wonen, waar hij wil. De volkseenheid van de Nederlandse natie besprekend, wees de heer Louwes er op, dat het oppervlakkig optimisme van een halve eeuw geleden verdwenen is en plaats heeft ♦gemaakt voor een dieper inzicht en inkeer of leegheid, uitzichtloosheid en moedeloos heid. Zy. die nu nog steun hebben, geloof en daadkracht uit hun geloof, moeten zich niet meer afscheiden in bijzondere groepen, maar met hun geloofsoptimisme midden in ons volk gaan staan". Vervolgens ging spreker in op de diepere zin der publiekrechtelyke bedrijfsorganisatie. „Naar mijn stellige overtuiging zal hetgeen wy als volk van deze publiekrechtelyke be- dryfsorganisatie weten te maken, wel eens een toetssteen kunnen biyken te zyn. of wy onze democratie en onze West-Europese maat- schappelyke verhoudingen nog kunnen hand haven of niet", zo zeide hy. „Als wy er niet In slagen een bedrUfs- gemeenschap van allen, die In de land- en tuinbouw werken, op te bouwen, dus zo wel van de patroons als van de arbeiders en deze een eigen gestalte en een eigen taak geven door een publiekrechtelyke organisatie, dan zullen wy weer in de richting van de klassenstrUd worden ge dwongen. Land- en tuinbouw vormen de enige na tionale bedrijfstak, waar de toestand inder daad rijp is voor de algemene aanvaarding van eeïi publiekrechtelijk landbouwschap". „Ik geloofzo zeide de heer Louwes. „dat wy ons moeten houden aan twee grondregels voor ons doen en daten. Deze regels zyn ten eerste vasthouden aan de gedachte, dat wy de gehele boer en tuinder vertegenwoordi gen en ten tweede, altijd bedenken, dat wy er niet zyy om ons zelf, maar om onze leden en ons volk te dienen. Voorts betoogde de heer Louwes. dat de boerenstand het volste recht heeft te vragen dat de aardappeloogst 1948 nog als een na tionale zaak moet Worden gezien. Met een nationale verantwoordelijkheid voor de prij zen. terwyi de regering ze alleen heeft wil len of kunnen zien als een boerenzaak binnen de grenzen van de bestaande landbouwpoli tiek. Een beleid, dat wel maximumprijzen Itenl drch seen tn inimnmprUzen weet te hand haven. wel de boer aanmoedigt tot een uit gebreide aardappeloogst, maar hem niet met alle kracht helpt, wanneer prijsvallen optre den. mist iets van het eenvoudige rechtvaar digheidsbesef. dat geen regering zonder scha de kan verdragen. „Het Ministerie van Landbouw en onze georganiseerde land- en tninbpuw heb ben", aldus spreker, „daarvoor tezamen een grote taak te verrichten: een sterk en rechtvaardig landbouwbeleid op te bouwen, dat ook in Benplux-verband past. Als wy onze kracht niet samenvoegen sullen wy geen van belden slagen en sui len w(j duurzaam de dupe worden. „Wy weten nu. dat ook onze regering heeft erkend, dat er in de toekomst een actieve landbouwpolitiek zal worden gevoerd, een politiek waarbij het goed geleide K.N.L.C.- bedryf behooriyke bestaansvoorwaarden zal moeten vinden. Laten wij niet te gemakkelijk h^enlezen over de woorden, het „goed gelei» de" bedrijf want deze voorden zullen met hun eisen kloppen aan de deur van alle boe ren- en tuinderswoningen in Nederland en daar grote veranderingen brengen, die zich in de gehele levenspraktijk van het boeren gezin zullen kunnen voortzetten. Met name geldt dit voor het kleine boerenbedryf Ook dit boerengezin zal steeds meer ge dwongen worden in geld te gaan denken, om dat men dit nodig heeft voor de hogere le vensstandaard, voor de opvoeding der kin deren tot een goed bestaan buiten het gezin en het dorp. De bron van het geldinkomen is de eigen, doelmatig verrichte arbeid, het tot het uiterste benutten van de tijd en dit kan men doen door vaste tyden te stéllen voor ingespannen werken, vaste uren van aanvang en einde van het werk met ook de vaste vrye tyd voor gezin, ontspanning, ont wikkeling en organisatieleven. BURGERLIJKE STAND. ALBLASSERDAM. Geboren: Nicolaas An- thonle. z. van A. de Waal en A. Stolk. Benjamin, z. van A. de Jong en N. Borsje. Getrouwd: W. C. fiesems. 27 j., en E. Her laar. 25 j. E. van den Heuvel. 23 j„ en N. Vfeen, 27 j. Overleden: J .van Dam. 59 j., echtgen. van A. de Rouwe. J. Seis. 66 j., weduwnaar van A. Stierman. BENSCHOP. Ondertrouwd: J. A. Boumans en A. Holtkamp (te Rijswyk Z -H Over leden: J. W. van Herpen, 78 j„ echtgenote van W. van Eek. BERGAMBACHT. Getrouwd: H. Speksny- der en L. eVrwaal. Oevrleden: P. van den Dool. 78 j„ echtgenoot van K. den Hoed. CAPELLE AAN DE IJSSEL Geboren: Leen- dert. z. van P .de Hay en J. Hofman. Cor nells Dirk. z. van J. VerlarB en M. Uiterlinde. Jansje, d. van W. Koolmees en G. Schou ten. Elizabeth Geertruida Jacoba. d. van P. Koolmees en J. Lüchtmeijer. Eeuwoud, z. v. G. Koolmees en M. W. Versqhoor. - Anna Magdalena. d. van F Hoogendijk en B. Spek snijder. -v- Johannes Cornelis. z. van J. M. Rook en J. C. Erkelers. HOOG-BLOKLAND. Getrouwd: H. J. OdS- terom en E. van Maurik. KRIMPEN AAN DE IJSSEL. Geboren: Ro bert. z. van A. J. Albers en W. Hazebroek. Aria, d. van J. K. van Walsum en J. M. Ooms. Johannes Gerrit. z. van M. Noorlan- der en P. N. van Houselt. Jan. z. van P. Bonte en N. J. Sparreboom. Leendert. z. van J. Buijs en N. Kreuk. Ondertrouwd: A. Rook. 24 j. (te Rotterdam), en H. Buite laar. 23 j. Joh. de Jager. 25 j. (te Lekker kerk). en P. Ritakes. 26 j. Overleden: M. de Kwant, 64 j„ weduwe van J. P de Jong. H. Schouten, 63 j., echtgenoot van J. A. Zwynerburg. MOORDRECHT. Geboren: Pieter. z. van A. Hogendoorn en A. Leeuw. Getrouwd: L. van den Heuvel, 28 j. (te Lekkerkerk), en J. A. van Donk, 22 j. NIEUWERKERK AAN DE IJSSEL. Geboren: Klazina. d .van J. van Erkel en A. Verkaik. NOORDELOOS. Overleden: G. van Meete- ren. 71 j„ echtgen. van J. Schreuders. OUDERKERK AAN DE IJSSEL Geboren: Dirk Cornells, z. van C. C. van Veen en C. J. Burger. Bertus. z. van W. Nomen en J. A. Sterk. POLSBROEK. Geboren: Maria Theodora, d. van J. Mulde en J. G. Sluis. Marrigje Ger- da. d. van J. Hakkesteegt en N. M. Boer. REEUWIJK. Geboren: Catharina Maria. d. van B. P. de Jong en A. M. van Steéb|»ei;gen. Lena Maria. d. van D. Vermeulen en G. I. Blaak. Getrouwd: L. W. Oorschot. 29 j. (te Waddinxveen). en M. G. Vermeent. 28 j. J. van Herk. 24 j., (te Nieuwerkerk aan de IJs sel), en G. B. van Leeuwen, 21 j. M. A. Groenen, 32 j., en H. J. Kuijf. 23 j. SLIEDRECHT. Geboren: Hendrik Willem. Hugo, z. van C. SminkVan Slype. Jan. z. van I. de VlamingMuys. Astrid Ingrid, d. van A. LeenmanTrapman. - Teuntje Jo hanna, d. van J. KrosVan Viymen. Jan Marius, z. van G. DaneMosterdijk. Rein- dert. z. van B. H. van Vuuren—Alblas. Jo hanna, d. van A. WisselinkKolders. Are- ke. d van J. Mynster—Boogaard. Jan. z. van C Dekker—Visser. Pieter Kornelis. z. Van H. KraayeveldVan de Griend. Sygje. d. van T. van Tol—Prins. Ondertrouwd: F. van Genderen en H. A. Lobbezoo. Ge trouwd: J. van Rosmalen en J. van der Knaap. T. de Waard en A. de Vroomen. Over leden: Zf Bax, 85 j. A. van Splunder. 47 j. WADDINXVEEN. Geboren: Hendirk. z. van N. Rupke en D. Klomp. Jenny Suzanna Marianne, d. van J. H. P. Venema en J. A. Er gaat niets boven CUSTARD-MAIZENA van Baren. Kees. z. van C. van Tol en J. Breedyk. Marina Elizabeth, d. van H. Langbroek en E. D. Kraan. Ondertrouwd: C. J. Tromp en A. de Joode. Getrouwd. C. Trouwborst en T. H C. Bulder. N. van Duyn en W. A. van den Berg. C H. Com peer en C A. Jaspers. Overleden: G. Ryns- burger. 84 j. H. Smiths. 80 j. A. Noorlan- der, 67 j. J. Voorwinden, 63 J. LOOP DER BEVOLKING. REEUWIJK. Vertrokken: A. Ultina. uit B 9 naar Alphen aan de Ryn. Ingekomen: G Vermeulen, in E 148a uit Goudswaard; G. P H. Koolmees, in K 8 uit Vlist; J. C. B<*r, in E 60a uit Boskoop. SLIEDRECHT. Ingekomen; A. H. van Pijpen, van Sassenheim naar C 9; J. M. van Hierio, van Oosterhout naar D 230; G H. van Kleef, van Nijmegen naar B 335; J. P. van den Berg, van Balik Japan N.I. naar A 48; A. M. Mes, van Abidjan Fr. W. Afrika, naar A 883; H. G. Meelberg, echtg. van J. van den Berg. van Rotterdam naar B 449, D. van Kekeren, van Amsterdam naar A 64; C. J. de Bruin, en ge zin. van Rotterdam naar Burg. Drijberpl. 32; E. B. van der Horst. wed. van Van Houten, van Tilburg naar Merwestraat 21; J. van der Vlies en gezin, van Bank, Indon., naar Oranje straat 46; B. van der Starre, van Billiton, Indon., naar D 50, A. M. van Wierst. echtg. van M. Vlot. van Zuilen naar P. Rysdykstr. 9; A. H- A. Dekker, van Dordrecht naar C 479; L. Honders, van Dordrecht naar D 401; W. K. Prins, van Den Haag naar P. Heinstraat 24; P. van der Tak en echtg., van Papendrecht naar Havenstraat 42; A. van Buren en gezin, van Papendrecht naar A 431. Vertrokken: P. M. Monster, echtg. van P. Nederlof. naar Baarle Nassau; J. H. Tienstra, naar Amsterdam J. W. Blokland naar Lunteren; A. Boegscho- ten naar Utrecht. J. Stuy naar Rotterdam; A. Visser en gezin naar Papendrecht; H. Romijn en echtg. naar Fr. Afrika; H. L. van Emmerik en echtg. naar Amsterdam; W. Bok en gezin naar Papendrecht; A. D. Dane, echtg. van A. van den Berg, naar Banka. Indon.; M. van Vliet echtg. van J. Nederlof. naar Curagao; A. den Boef en gezin naar Alblasserdam. G. J. Re- noud naar Papendrecht; G. Boer, echtg. van L. A. Spek naar Banda. Indon.; J. van Wijngaar den naar Rotterdam; C. P. M. Schook. echtg. van B. J. Selker naar Schinsweld; G. M. van den Toom. echtg. van D. W. den Breker, naar Dubbeldam; B. Kolders, en echtg., naar W. Afrika. Natuuriyke notenbalk. door JAN KIJKUIT. Tante Betje zakte vermoeid in haar leun stoel en zuchtte: „Hè Hè!" „Een drukke dag gehad, vroeg ik deelne- mei*l?" „Ja jongen, nogal. Dat reizen met die bus sen en die haast om op tyd te zyn en dat vele en drukke praten, afyn al die dingen by elkaar, die maken dat je 't goed voelt als je er zo eens uit ben geweest." Teun zat al gereed om informaties te kry gen en ging recht op het doel af zonder zich te bekommeren om tantes vermoeidheid. „Hoe was 't in Giessen-Nieuwkerk, vroeg hy? Heb je nog andere kennissen gezien, be halve neef Aai?" „Dat zal waar zijn, antwoordde tante. Ik heb je vriend Manus ook nog effe gespro ken „Manus, juichte Teun. Hebbie die. gespro ken? Had die nog lasWan die bezetting op zyn borst? En zèe die Jkg altyd; „Zak maar zeggen" en hebbie datjjjjsneden pijpie nog en hebbie nog wat gekregen van die oom waar van ie georveri zou hebbe en gaat ie nou nog in dat andere huis wonen, daar by de Kerk weg?" „Teun vermaande ik. je schiet te veel vra gen in eens af, tante kan 't niet byhouden." Tante was door haar koffie en een specu laasje wat opgeknapt en begon haar antwoord op Teuns vragen van achter af. „Ze hebben daar, vertelde zij, in Giessen- Nieuwkerk een groot uitbreidingsplan by die Kerkweg. waar dat je 't over hebt. Teun. Nieuwe straten en daar komen dan tien hui zen aan blokken van twee. Da»r fijn ze nou hard aan bezigv één huis er van is zo goed als klaar. Ze zyn er al aan het behangen en ik ben er eens even in geweest ook." „Knappe huizen, heb ik wel gehoord, zei Teun." „Ja, hernam tante bedachtzaam, knappe huisjes, dat zijn 't wel. maar ik zou ze anders gebouwd hebben. Ze hebben daar gemaakt een grote woonkamer. Best, als de mensen daar maar in wilden wonen .maar jullie weten hoe dat 't altyd gaat in die kleine woningen: de mooiste kamer blijft helemaal ongebruikt, het is de mooie kamer, waar de mooiste meubels staan, de meeste ruimte en die het best is ge legen, maar waar nooit iemand in mag ko men. faonen doen ze in een klein keukentje en die is. wat zal ik zeggen, een beetje te hoekig fhet de aanrecht en de gootsteen. Nou is daar ook een tlinke bijkeuken en als daar het aanrecht en de gootsteen in was gezet, dan had de keuken veel meer het aanzicht gehad van een woonkamer. Dan is er nog een flinke schuur, met een gemetseld kolenhok en het huis heeft een aardig halletje. Dan een trap naar de bovenkamers en onder die trap een kelder. Boven drie aardige kamertjes en een douchecel en „Een wat, vroeg Teun driftig, wat zeg je daar?" „Een soort van klein badkamertje „Dajt heb Manus nie nodig, beslistte Teun. 't Zou zyn déod zyn as die in 't bad mos." „M!aar wat ik er mis. vervolgde tante, dat is een droogzolder. Niks als een klein over- loopje. Nou liefhebbers genoeg voor die tien huizen en er zullen er nog wel meer moeten komen, maar er schynt moeiiykheid te zyn over de grond." „Die mos zeker zwaar geheid worre, oor deelde Teun." Neën ging tante voort, daar zit 't niet in. De grond war van een De Jong .O riep Teun, die is dan van D. de Jong. Ja, die heb daar een perceel legge." „Ze hebben, sprak tante weer. die grond moeten onteigenen, omdat De Jong zei. dat hy die niet kon missen en toen hebben ze vergeten vooruit uit te maken wie nou eigen lyk eigenaar is van de Kerkweg. De Jong zegt. dat de ingelahden eigenaars zijn van de weg en daarom heeft hij de wegberm, die voor zyn perceel ligt. in gebruik gehouden en er een bietenkuil Ingelegd. Neen. zei toen het gemeentebestuur .dat is jouw grond niet en toen hebben ze onder politietoezicht een afrastering van De Jonig laten wegbreken en de berm in gebruik genomen. Maar wat ge beurt er nou? Mot je horen. Doordat de af rastering weggenomen was door de politie, kwam het kippenhok van De Jong open en bloot te liggen en gingen de hoenders over de weg lopen. Roets. kwam er een auto en die overreed er een. Roets. kwam er weereen en dood was weer een kip. Zeven kippen zyn zo al overreden §n elke keer dan gaïit De Jong met zo'n dooie kip naar de burgemees ter om die de nieuwe scha te laten zien. die hij heeft gekregen en nu heeft De Jong er een advocaat bij gehaald, die schadpvergoe» ding zal eisen van de burgemeester...." „Van de gemeente tan^e. verbeterde Jod niet van de burgemeester." Teun keek onze neef bemoedigend aan en zei: „Jod das nou een echt mooi zakie voor jou om op te knappen. Gaan jy nou gauw naar die gemeente en naar die burgemeester en zeg dat jy voor hullie zal opkomen.... Dan kan De Jong gerust zijn. voegde hy er boos aardig bil-

Schoonhovensche Courant | 1948 | | pagina 3